shared-mime-info-0.51 - en to be translation catalogue (549 entries)

en: 3D Studio image
be: Vyjava 3D Studio

en: 3GPP multimedia file
be: Multymedyjny fajł 3GPP

en: 7-zip archive
be: Archiŭ 7-zip

en: ACE archive
be: Archiŭ ACE

en: AIFC audio
be: Aŭdyjo AIFC

en: AIFF audio
be: Aŭdyjo AIFF

en: AIFF/Amiga/Mac audio
be: Aŭdyjo AIFF/Amiga/Mac

en: AMR audio
be: Aŭdyjo AMR

en: AMR-WB audio
be: Aŭdyjo AMR-WB

en: ANIM animation
be: Animacyja ANIM

en: AR archive
be: Archiŭ AR

en: ARC archive
be: Archiŭ ARC

en: ARJ archive
be: Archiŭ ARJ

en: ASF video
be: Videa ASF

en: ASP page
be: Staronka ASP

en: ATK inset
be: Ustaŭka ATK

en: AVI video
be: Videa AVI

en: AWK script
be: Skrypt AWK

en: AbiWord document
be: Dakument AbiWord

en: Ada source code
be: Kryničny kod Ada

en: Adobe DNG negative
be: Adobe DNG Negative

en: Adobe FrameMaker MIF document
be: Dakument Adobe FrameMaker MIF

en: Adobe FrameMaker document
be: Dakument Adobe FrameMaker

en: Adobe FrameMaker font
be: Šryft Adobe FrameMaker

en: Adobe Illustrator document
be: Dakument Adobe Illustrator

en: Adobe font metrics
be: Metryka šryftu Adobe

en: Alzip archive
be: Archiŭ Alzip

en: Amiga SoundTracker audio
be: Aŭdyjo Amiga SoundTracker

en: Applix Graphics image
be: Vyjava Applix Graphics

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš Applix Spreadsheets

en: Applix Words document
be: Dakument Applix Words

en: Atom syndication feed
be: Syndykacyjny kanał navinaŭ Atom

en: AutoCAD image
be: Vyjava AutoCAD

en: BCPIO document
be: Dakument BCPIO

en: BDF font
be: Šryft BDF

en: BibTeX document
be: Dakument BibTeX

en: BitTorrent seed file
be: Fajł krynicy BitTorrent

en: Blender scene
be: Scena Blender

en: Blu-ray video disc
be: Videadysk Blu-ray

en: Bzip archive
be: Archiŭ bzip

en: C header
be: Zahałoŭny fajł C

en: C shell script
be: Skrypt abałonki C

en: C source code
be: Kryničny kod C

en: C# source code
be: Kryničny kod C#

en: C++ header
be: Zahałoŭny fajł C++

en: C++ source code
be: Kryničny kod C++

en: CCITT G3 fax
be: Faks CCITT G3

en: CD Table Of Contents
be: Źmieściva CD

en: CD image cuesheet
be: Infarmacyjny arkuš vyjavy CD

en: CHM document
be: Dakument CHM

en: CMU raster image
be: Rastravaja vyjava CMU

en: CMake source code
be: Kryničny kod CMake

en: CPIO archive
be: Archiŭ CPIO

en: CPIO archive (gzip-compressed)
be: Archiŭ CPIO (gzip-skampresavany)

en: CSS stylesheet
be: Arkuš stylaŭ CSS

en: CSV document
be: Dakument CSV

en: Canon CR2 raw image
be: Suvoraja vyjava Canon CR2

en: Canon CRW raw image
be: Suvoraja vyjava Canon CRW

en: ChangeLog document
be: Dakument zafiksavanych źmienaŭ ChangeLog

en: Cisco VPN Settings
be: Nałady Cisco VPN

en: Citrix ICA settings file
be: Fajł naładaŭ Citrix ICA

en: Commodore 64 audio
be: Aŭdyjo Commodore 64

en: Computer Graphics Metafile
be: Metafajł Computer Graphics

en: Corel Draw drawing
be: Rysunak Corel Draw

en: D source code
be: Kryničny kod D

en: DAR archive
be: Archiŭ DAR

en: DCL script
be: Skrypt DCL

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
be: Sertyfikat X.509, zakadavany ŭ DER/PEM/Netscape

en: DIB image
be: Vyjava DIB

en: DICOM image
be: Vyjava DICOM

en: DOS font
be: Šryft DOS

en: DOS/Windows executable
be: Vykonvalny fajł DOS/Windows

en: DPX image
be: Vyjava DPX

en: DSSSL document
be: Dakument DSSSL

en: DTD file
be: Fajł DTD

en: DV video
be: Videa DV

en: DXF vector image
be: Vektarnaja vyjava DXF

en: Debian package
be: Pakunak Debian

en: Dia diagram
be: Dyjahrama Dia

en: DirectDraw surface
be: Pavierchnia DirectDraw

en: DjVu image
be: Vyjava DjVu

en: DocBook document
be: Dakument DocBook

en: Dolby Digital audio
be: Aŭdyjo Dolby Digital

en: ECMAScript program
be: Prahrama ECMAScript

en: EMF image
be: Vyjava EMF

en: EPS image
be: Vyjava EPS

en: EPS image (bzip-compressed)
be: Vyjava EPS (bzip-skampresavanaja)

en: EPS image (gzip-compressed)
be: Vyjava EPS (gzip-skampresavanaja)

en: EXR image
be: Vyjava EXR

en: Egon Animator animation
be: Animacyja Egon Animator

en: Eiffel source code
be: Kryničny kod Eiffel

en: Emacs Lisp source code
be: Kryničny kod Emacs Lisp

en: Enlightenment theme
be: Matyŭ Enlightenment

en: Erlang source code
be: Kryničny kod Erlang

en: Excel spreadsheet
be: Raźlikovy akruš Excel

en: FITS document
be: Dakument FITS

en: FLAC audio
be: Aŭdyjo FLAC

en: FLIC animation
be: Animacyja FLIC

en: FLTK Fluid file
be: Fajł FLTK Fluid

en: FPX image
be: Vyjava FPX

en: FastTracker II audio
be: Aŭdyjo FastTracker II

en: Flash video
be: Videa Flash

en: Fortran source code
be: Kryničny kod Fortran

en: Fuji RAF raw image
be: Suvoraja vyjava Fuji RAF

en: G3 fax image
be: Faksavaja vyjava G3

en: GDBM database
be: Baza źviestak GDBM

en: GEDCOM family history
be: Siamiejnaja historyja GEDCOM

en: GIF image
be: Vyjava GIF

en: GIMP image
be: Vyjava GIMP

en: GMC link
be: Spasyłka GMC

en: GNU Oleo spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš GNU Oleo

en: GNU mail message
be: List GNU

en: GNUnet search file
be: fajł pošuku GNUnet

en: GTKtalog catalog
be: Kataloh GTKtalog

en: Glade project
be: Prajekt Glade

en: GnuCash spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš Gnumeric

en: Gnuplot document
be: Dakument Gnuplot

en: Google Video Pointer
be: Pakazalnik Google Video

en: Graphite scientific graph
be: Navukovy hrafik Graphite

en: Gzip archive
be: Archiŭ gzip

en: HD DVD video disc
be: Videadysk HD DVD

en: HDF document
be: Dakument HDF

en: HPGL file
be: Fajł HPGL

en: HTML document
be: Dakument HTML

en: Haansoft Hangul document
be: Dakument Haansoft Hangul

en: Haansoft Hangul document template
be: Šablon dakumentu Haansoft Hangul

en: Haskell source code
be: Kryničny kod Haskell

en: ICO icon
be: Ikona ICO

en: IDL document
be: Dakument IDL

en: IEF image
be: Vyjava IEF

en: IFF image
be: Vyjava IFF

en: ILBM image
be: Vyjava ILBM

en: ISI video
be: Videa ISI

en: Impulse Tracker audio
be: Aŭdyjo Impulse Tracker

en: Internet shortcut
be: Sieciŭnaja spasyłka

en: JAD document
be: Dakument JAD

en: JBuilder project
be: Prajekt JBuilder

en: JET database
be: Baza źviestak JET

en: JNG image
be: Vyjava JNG

en: JNLP file
be: Fajł JNLP

en: JPEG image
be: Vyjava JPEG

en: JPEG-2000 image
be: Vyjava JPEG-2000

en: Java archive
be: Archiŭ Java

en: Java byte code
be: Bajtavy kod Java

en: Java class
be: Klasa Java

en: Java source code
be: Kryničny kod Java

en: JavaScript program
be: Prahrama JavaScript

en: KChart chart
be: Hrafik KChart

en: KFormula formula
be: Formuła KFormula

en: KIllustrator drawing
be: Rysunak KIllustrator

en: KPovModeler scene
be: Scena KPovModeler

en: KPresenter presentation
be: Prezentacyja KPresenter

en: KSpread spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš KSpread

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
be: Raźlikovy arkuš KSpread (zašyfravany)

en: KSysV init package
be: Inicyjalny pakunak KSysV

en: KWord document
be: Dakument KWord

en: KWord document (encrypted)
be: Dakument KWord (zašyfravany)

en: Karbon14 drawing
be: Rysunak Karbon14

en: Kivio flowchart
be: Blok-schiema Kivio

en: Kodak DCR raw image
be: Suvoraja vyjava Kodak DCR

en: Kodak K25 raw image
be: Suvoraja vyjava Kodak K25

en: Kodak KDC raw image
be: Suvoraja vyjava Kodak KDC

en: Kontour drawing
be: Rysunak Kontour

en: Krita document
be: Dakument Krita

en: Kugar document
be: Dakument Kugar

en: LDIF address book
be: Adrasnaja kniha LDIF

en: LHA archive
be: Archiŭ LHA

en: LHS source code
be: Kryničny kod LHS

en: LHZ archive
be: Archiŭ LHZ

en: LIBGRX font
be: Šryft LIBGRX

en: LZMA archive
be: Archiŭ LZMA

en: LZO archive
be: Archiŭ LZO

en: LightWave object
be: Abjekt LightWave

en: LightWave scene
be: Scena LightWave

en: Lilypond music sheet
be: Muzyčny arkuš Lilypond

en: Linux PSF console font
be: Kansolny šryft PSF dla Linuksa

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
be: Kansolny šryft PSF dla Linuksa (gzip-skampresavany)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš Lotus 1-2-3

en: Lotus AmiPro document
be: Dakument Lotus AmiPro

en: Lua script
be: Skrypt Lua

en: LyX document
be: Dakument LyX

en: M4 macro
be: Makras M4

en: MATLAB script/function
be: Skrypt/funkcyja MATLAB

en: MIDI audio
be: Aŭdyjo MIDI

en: MNG animation
be: Animacyja MNG

en: MP2 audio
be: Aŭdyjo MP2

en: MP3 ShoutCast playlist
be: Śpis piesień dla tranślacyi MP3

en: MP3 audio
be: Aŭdyjo MP3

en: MP3 audio (streamed)
be: Aŭdyjo MP3 (płyń)

en: MPEG video
be: Videa MPEG

en: MPEG-4 audio
be: Aŭdyjo MPEG-4

en: MPEG-4 audio book
be: Aŭdyjokniha MPEG-4

en: MPEG-4 video
be: Videa MPEG-4

en: MPSub subtitles
be: Subtytry MPSub

en: MRML playlist
be: Śpis piesień MRML

en: MacOS X icon
be: Ikona MacOS X

en: MacPaint Bitmap image
be: Bitmapnaja vyjava MacPaint

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
be: Fajł Macintosh, AppleDouble-zakadavany

en: Macintosh BinHex-encoded file
be: Fajł Macintosh, BinHex-zakadavany

en: Macintosh MacBinary file
be: Fajł Macintosh MacBinary

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
be: Rysunak Macintosh Quickdraw/PICT

en: MagicPoint presentation
be: Prezentacyja MagicPoint

en: Managed Object Format
be: Farmat Managed Object

en: Markaby script
be: Skrypt Markaby

en: MathML document
be: Dakument MathML

en: Mathematica Notebook
be: Natatnik Mathematica

en: Matroska audio
be: Aŭdyjo Matroska

en: Matroska stream
be: Płyń Matroska

en: Matroska video
be: Videa Matroska

en: MicroDVD subtitles
be: Subtytry MicroDVD

en: Microsoft ASX playlist
be: Śpis Microsoft ASX

en: Microsoft Works document
be: Dakument Microsoft Works

en: MiniPSF audio
be: Aŭdyjo MiniPSF

en: Minolta MRW raw image
be: Suvoraja vyjava Minolta MRW

en: Monkey's audio
be: Aŭdyjo Monkey's

en: Mozilla bookmarks
be: Zakładki Mozilla

en: Mup publication
be: Publikacyja Mup

en: Musepack audio
be: Aŭdyjo Musepack

en: NFO document
be: Dakument NFO

en: NIFF image
be: Vyjava NIFF

en: Nautilus link
be: Spasyłka Nautilus

en: Nikon NEF raw image
be: Suvoraja vyjava Nikon NEF

en: NullSoft video
be: Videa NullSoft

en: OCL file
be: Fajł OCL

en: OCaml source code
be: Kryničny kod OCaml

en: ODA document
be: Dakument ODA

en: ODB database
be: Baza źviestak ODB

en: ODC chart
be: Dyjahrama ODC

en: ODF formula
be: Formuła ODF

en: ODG drawing
be: Rysunak ODG

en: ODG template
be: Šablon ODG

en: ODI image
be: Vyjava ODI

en: ODM document
be: Dakument ODM

en: ODP presentation
be: Prezentacyja ODP

en: ODP template
be: Šablon ODP

en: ODS spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš ODS

en: ODS template
be: Šablon ODS

en: ODT document
be: Dakument ODT

en: ODT template
be: Šablon ODT

en: OGM video
be: Videa OGM

en: OLE2 compound document storage
be: Schovišča dla kampanentaŭ dakumentu OLE2

en: OPML syndication feed
be: Syndykacyjny kanał OPML

en: OTH template
be: Šablon OTH

en: Objective-C source code
be: Kryničny kod Objective-C

en: Office drawing
be: Ofisny rysunak

en: Ogg Audio
be: Aŭdyjo Ogg

en: Ogg FLAC audio
be: Aŭdyjo Ogg FLAC

en: Ogg Speex audio
be: Aŭdyjo Ogg Speex

en: Ogg Theora video
be: Videa Ogg Theora

en: Ogg Video
be: Videa Ogg

en: Ogg Vorbis audio
be: Aŭdyjo Ogg Vorbis

en: Ogg multimedia file
be: Multymedyjny fajł Ogg

en: Olympus ORF raw image
be: Suvoraja vyjava Olympus ORF

en: OpenOffice Calc spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš OpenOffice Calc

en: OpenOffice Calc template
be: Šablon OpenOffice Calc

en: OpenOffice Draw drawing
be: Rysunak OpenOffice Draw

en: OpenOffice Draw template
be: Šablon OpenOffice Draw

en: OpenOffice Impress presentation
be: Prezentacyja OpenOffice Impress

en: OpenOffice Impress template
be: Šablon OpenOffice Impress

en: OpenOffice Math formula
be: Formuła OpenOffice Math

en: OpenOffice Writer document
be: Dakument OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer global document
be: Hlabalny dakument OpenOffice Writer

en: OpenOffice Writer template
be: Šablon OpenOffice Writer

en: OpenOffice.org extension
be: Pašyreńnie OpenOffice.org

en: OpenType font
be: Šryft OpenType

en: PAK archive
be: Archiŭ PAK

en: PBM image
be: Vyjava PBM

en: PCD image
be: Vyjava PCD

en: PCF font
be: Šryft PCF

en: PCL file
be: Fajł PCL

en: PCM audio
be: Aŭdyjo PCM

en: PCX image
be: Vyjava PCX

en: PDF document
be: Dakument PDF

en: PDF document (bzip-compressed)
be: Dakument PDF (bzip-skampresavany)

en: PDF document (gzip-compressed)
be: Dakument PDF (gzip-skampresavany)

en: PEF executable
be: Vykonvalny fajł PEF

en: PGM image
be: Vyjava PGM

en: PGN chess game notation
be: Zaciem ab šachmatnaj partyi PGN

en: PGP keys
be: Klučy PGP

en: PGP/MIME-encrypted message header
be: Zahałovak paviedamleńnia, zašyfravany ŭ PGP/MIME

en: PHP script
be: Skrypt PHP

en: PKCS#10 certification request
be: Zapyt sertyfikacyi PKCS#10

en: PKCS#12 certificate bundle
be: Viazka sertyfikataŭ PKCS#12

en: PNG image
be: Vyjava PNG

en: PNM image
be: Vyjava PNM

en: PPM image
be: Vyjava PPM

en: PS document
be: Dakument PS

en: PSD image
be: Vyjava PSD

en: PSF audio
be: Aŭdyjo PSF

en: PSFlib audio library
be: Aŭdyjobiblijateka PSFlib

en: Pack200 Java archive
be: Archiŭ Pack200 Java

en: Palm OS database
be: Baza źviestak Palm OS

en: Panasonic raw image
be: Suvoraja vyjava Panasonic

en: Parchive archive
be: Archiŭ Parchive

en: Pascal source code
be: Kryničny kod Pascal

en: Pathetic Writer document
be: Dakument Pathetic Writer

en: Pentax PEF raw image
be: Suvoraja vyjava Pentax PEF

en: Perl script
be: Skrypt Perl

en: PlanPerfect spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš PlanPerfect

en: Plucker document
be: Dakument Plucker

en: PostScript document (bzip-compressed)
be: Dakument PostScript (bzip-skampresavany)

en: PostScript document (gzip-compressed)
be: Dakument PostScript (gzip-skampresavany)

en: Postscript type-1 font
be: Šryft Postscript type-1

en: PowerPoint presentation
be: Prezentacyja PowerPoint

en: Python bytecode
be: Bajtavy kod Python

en: Python script
be: Skrypt Python

en: Qt Designer file
be: Fajł Qt Designer

en: Qt MOC file
be: Fajł Qt MOC

en: Quattro Pro spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš Quattro Pro

en: QuickTime image
be: Vyjava QuickTime

en: QuickTime metalink playlist
be: śpis metaspasyłak na pieśni QuickTime

en: QuickTime video
be: Videa QuickTime

en: Quicken document
be: Dakument Quicken

en: RAR archive
be: Archiŭ RAR

en: RDF file
be: Fajł RDF

en: README document
be: Dakument README

en: RGB image
be: Vyjava RGB

en: RIFF audio
be: Aŭdyjo RIFF

en: RPM package
be: Pakunak RPM

en: RPM spec file
be: Specyfikacyjny fajł RPM

en: RSS summary
be: Karotki ahlad RSS

en: RTF document
be: Dakument RTF

en: RealAudio document
be: Dakument RealAudio

en: RealMedia Metafile
be: Metafajł RealMedia

en: RealMedia document
be: Dakument RealMedia

en: RealPix document
be: Dakument RealPix

en: RealText document
be: Dakument RealText

en: RealVideo document
be: Dakument RealVideo

en: Ruby script
be: Skrypt Ruby

en: Run Length Encoded bitmap image
be: Bitmapnaja vyjava, zakadavanaja ŭ Run Length

en: S/MIME file
be: Fajł S/MIME

en: SAMI subtitles
be: Subtytry SAMI

en: SC/Xspread spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš SC/Xspread

en: SDP multicast stream file
be: Šmatadrasny płynievy fajł SDP

en: SGF record
be: Zapisanaja hulnia SGF

en: SGI image
be: Vyjava SGI

en: SGI video
be: Videa SGI

en: SGML document
be: Dakument SGML

en: SIS package
be: Pakunak SIS

en: SISX package
be: Pakunak SISX

en: SMAF audio
be: Aŭdyjo SMAF

en: SMIL document
be: Dakument SMIL

en: SQL code
be: Kod SQL

en: SQLite2 database
be: Baza źviestak SQLite2

en: SQLite3 database
be: Baza źviestak SQLite3

en: SSA subtitles
be: Subtytry SSA

en: SV4 CPIO archive
be: Archiŭ SV4 CPIO

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
be: Archiŭ SV4 CPIO (z CRC)

en: SVG image
be: Vyjava SVG

en: Scheme source code
be: Kryničny kod Scheme

en: Scream Tracker 3 audio
be: Aŭdyjo Scream Tracker 3

en: Scream Tracker audio
be: Aŭdyjo Scream Tracker

en: Scream Tracker instrument
be: Instrument Scream Tracker

en: Setext document
be: Dakument Setext

en: Shockwave Flash file
be: Fajł Shockwave Flash

en: Shorten audio
be: Aŭdyjo Shorten

en: Siag spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš Siag

en: Sieve mail filter script
be: Skrypt filtravańnia pošty Sieve

en: Sigma X3F raw image
be: Suvoraja vyjava Sigma X3F

en: Skencil document
be: Dakument Skencil

en: Sony ARW raw image
be: Suvoraja vyjava Sony ARW

en: Sony SR2 raw image
be: Suvoraja vyjava Sony SR2

en: Sony SRF raw image
be: Suvoraja vyjava Sony SRF

en: Speedo font
be: Šryft Speedo

en: Speex audio
be: Aŭdyjo Speex

en: Stampede package
be: Pakunak Stampede

en: StarCalc spreadsheet
be: Raźlikovy arkuš StarCalc

en: StarChart chart
be: Dyjahrama StarChart

en: StarDraw drawing
be: Rysunak StarDraw

en: StarImpress presentation
be: Prezentacyja StarImpress

en: StarMail email
be: Email StarMail

en: StarMath formula
be: Formuła StarMath

en: StarWriter document
be: Dakument StarWriter

en: StuffIt archive
be: Archiŭ StuffIt

en: SubRip subtitles
be: Subtytry SubRip

en: SubViewer subtitles
be: Subtytry SubViewer

en: Sun raster image
be: Rastravaja vyjava Sun

en: SunOS News font
be: Šryft SunOS News

en: Super NES ROM
be: Super Nintendo ROM

en: T602 document
be: Dakument T602

en: TGA image
be: Vyjava TGA

en: TGIF document
be: Dakument TGIF

en: TIFF image
be: Vyjava TIFF

en: TNEF message
be: List TNEF

en: TSV document
be: Dakument TSV

en: Tar archive
be: Archiŭ tar

en: Tar archive (LZMA-compressed)
be: Archiŭ tar (LZMA-skampresavany)

en: Tar archive (LZO-compressed)
be: Archiŭ tar (LZO-skampresavany)

en: Tar archive (bzip-compressed)
be: Archiŭ tar (bzip-skampresavany)

en: Tar archive (compressed)
be: Archiŭ tar (skampresavany)

en: Tar archive (gzip-compressed)
be: Archiŭ tar (gzip-skampresavany)

en: Tcl script
be: Skrypt Tcl

en: TeX DVI document
be: Dakument TeX DVI

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
be: Dakument TeX DVI (bzip-skampresavany)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
be: Dakument TeX DVI (gzip-skampresavany)

en: TeX document
be: Dakument TeX

en: TeX font
be: Šryft TeX

en: TeX font metrics
be: Metryka šryftu TeX

en: TeXInfo document
be: Dakument TeXInfo

en: ToutDoux document
be: Dakument ToutDoux

en: Troff ME input document
be: Uvodny dakument Troff ME

en: Troff MM input document
be: Uvodny dakument Troff MM

en: Troff MS input document
be: Uvodny dakument Troff MS

en: Troff document
be: Dakument Troff

en: Troff document (with manpage macros)
be: Dakument Troff (z makrasam man-staronak)

en: TrueAudio audio
be: Aŭdyjo TrueAudio

en: TrueType XML font
be: Šryft TrueType XML

en: TrueType font
be: Šryft TrueType

en: UFRaw ID image
be: Vyjava UFRaw ID

en: ULAW (Sun) audio
be: Aŭdyjo ULAW (Sun)

en: UNIX-compressed file
be: Skampresavany UNIX-fajł

en: Unidata NetCDF document
be: Dakument Unidata NetCDF

en: Usenet news message
be: Navina Usenet

en: Ustar archive
be: Archiŭ ustar

en: V font
be: Šryft V

en: VCS/ICS calendar
be: Kalandar VCS/ICS

en: VHDL document
be: Dakument VHDL

en: VOC audio
be: Aŭdyjo VOC

en: VRML document
be: Dakument VRML

en: Vala source code
be: Kryničny kod Vala

en: Video CD
be: Videa CD

en: Vivo video
be: Videa Vivo

en: WAIS source code
be: Kryničny kod WAIS

en: WAV audio
be: Aŭdyjo WAV

en: WBMP image
be: Vyjava WBMP

en: WMF image
be: Vyjava WMF

en: WML document
be: Dakument WML

en: WMLScript program
be: Prahrama WMLScript

en: WRI document
be: Dakument WRI

en: WavPack audio
be: Aŭdyjo WavPack

en: WavPack audio correction file
be: Fajł aŭdyjokarekcyi WavPack

en: Wavelet video
be: Videa Wavelet

en: Windows BMP image
be: Vyjava Windows BMP

en: Windows Installer package
be: Pakunak Windows Installer

en: Windows Media Station file
be: Fajł Windows Media Station

en: Windows Media audio
be: Aŭdyjo Windows Media

en: Windows Media video
be: Videa Windows Media

en: Windows Registry extract
be: Element rehistru Windows

en: Windows animated cursor
be: Animavany kursor Windows

en: Windows cursor
be: Kursor Windows

en: Word document
be: Dakument Word

en: Word template
be: Šablon Word

en: WordPerfect document
be: Dakument WordPerfect

en: WordPerfect/Drawperfect image
be: Vyjava WordPerfect/Drawperfect

en: X window image
be: Vyjava vakna X

en: X-Motif UIL table
be: Tablica X-Motif UIL

en: X11 cursor
be: Kursor X11

en: XBEL bookmarks
be: Zakładki XBEL

en: XBM image
be: Vyjava XBM

en: XFig image
be: Vyjava XFig

en: XHTML page
be: Staronka XHTML

en: XLIFF translation file
be: Fajł pierakładu XLIFF

en: XMCD CD database
be: Baza źviestak ab dyskach XMCD

en: XMF audio
be: Aŭdyjo XMF

en: XMI file
be: Fajł XMI

en: XML document
be: Dakument XML

en: XML entities document
be: Dakument elementaŭ XML

en: XPM image
be: Vyjava XPM

en: XPS document
be: Dakument XPS

en: XSL FO file
be: Fajł XSL FO

en: XSLT stylesheet
be: Arkuš stylaŭ XSLT

en: XSPF playlist
be: Śpis piesień XSPF

en: XUL document
be: Dakument XUL

en: XUL interface document
be: Interfejsny dakument XUL

en: Xbase document
be: Dakument Xbase

en: Zip archive
be: Archiŭ zip

en: Zoo archive
be: Archiŭ zoo

en: application log
be: časopis aplikacyi

en: audio CD
be: aŭdyjo CD

en: audio DVD
be: aŭdyjo DVD

en: author credits
be: zasłuhi aŭtara

en: author list
be: śpis aŭtaraŭ

en: backup file
be: zapasny fajł

en: blank Blu-ray disc
be: čysty dysk Blu-ray

en: blank CD disc
be: čysty dysk CD

en: blank DVD disc
be: čysty dysk DVD

en: blank HD DVD disc
be: čysty dysk HD DVD

en: block device
be: blokavaja pryłada

en: character device
be: znakavaja pryłada

en: comic book archive
be: archiŭ komiksaŭ

en: compound document
be: składany dakument

en: compound documents
be: składanyja dakumenty

en: compressed GIMP image
be: skampresavanaja vyjava GIMP

en: compressed SVG image
be: skampresavanaja vyjava SVG

en: compressed Tracker audio
be: aŭdyjo skampresavanaha Trackera

en: desktop configuration file
be: kanfihuracyjny fajł asiarodździa

en: detached OpenPGP signature
be: adłučany podpis OpenPGP

en: detached S/MIME signature
be: adłučany podpis S/MIME

en: differences between files
be: adroźnieńni pamiž fajłami

en: digital photos
be: ličbavyja zdymki

en: digital raw image
be: suvoraja ličbavaja vyjava

en: eMusic download package
be: pakunak zahruzki eMusic

en: electronic book document
be: elektronnaja kniha

en: electronic business card
be: elektronnaja biznes-kartka

en: email headers
be: paštovyja zahałoŭki

en: email message
be: list email

en: empty document
be: pusty dakument

en: encrypted message
be: zašyfravanaje paviedamleńnie

en: enriched text document
be: azdobleny tekstavy dakument

en: executable
be: vykonvalny fajł

en: folder
be: kataloh

en: generic font file
be: zvyčajny fajł šryftu

en: help page
be: staronka dapamohi

en: iMelody ringtone
be: Rington iMelody

en: iPod firmware
be: Firmware iPod

en: iRiver Playlist
be: Śpis piesień iRiver

en: installation instructions
be: instrukcyja dla instalavańnia

en: iptables configuration file
be: kanfihuracyjny fajł iptables

en: libtool shared library
be: supolnaja biblijateka libtool

en: license terms
be: licenzijnyja ŭmovy

en: mail delivery report
be: rapart ab dastaŭcy pošty

en: mail disposition report
be: rapart ab raźmiaščeńni pošty

en: mail system report
be: rapart paštovaj systemy

en: mailbox file
be: fajł paštovaj skryni

en: manual page (compressed)
be: staronka dapamohi (skampresavanaja)

en: message catalog
be: kataloh paviedamleńniaŭ

en: message digest
be: digest paviedamleńniaŭ

en: message in several formats
be: paviedamleńnie ŭ niekalkich farmatach

en: mount point
be: punkt mantavańnia

en: object code
be: abjektny kod

en: packed font file
be: zapakavany fajł šryftu

en: partial email message
be: niapoŭny list email

en: pipe
be: kanvejer

en: plain text document
be: prosty tekstavy dakument

en: portable audio player
be: pieranosny aŭdyjoplayer

en: profiler results
be: vyniki profilera

en: program crash data
be: źviestki złamanaj prahramy

en: raw CD image
be: suvoraja vyjava CD

en: reference to remote file
be: spasyłka da addalenaha fajłu

en: rejected patch
be: niepryniaty patch

en: resource location
be: pałažeńnie resursu

en: rich text document
be: azdobleny tekstavy dakument

en: shared library
be: supolnaja biblijateka

en: shell archive
be: archiŭ abałonki

en: shell script
be: skrypt abałonki

en: signed message
be: padpisanaje paviedamleńnie

en: socket
be: sokiet

en: software
be: prahrama

en: spreadsheet interchange document
be: dakument dla abmienu raźlikovymi arkušami

en: stream of data (server push)
be: płyń źviestak (ad servera)

en: symbolic link
be: symbalnaja spasyłka

en: theme
be: matyŭ

en: translated messages (machine-readable)
be: pierakładzienyja paviedamleńni (dla čytańnia kamputaram)

en: translation file
be: fajł pierakładu

en: translation template
be: šablon dla pierakładu

en: txt2tags document
be: dakument txt2tags

en: unknown
be: nieviadomy

en: video DVD
be: videa DVD
