bash-5.2-rc1 - en to ca translation catalogue (566 entries)

en: timed out waiting for input: auto-logout
ca: temps esgotat mentre s'esperaven dades: autodesconnexió

en: 	-%s or -o option
ca: 	-%s, o bé -o opció

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
ca: 	-ilrsD, o -c ordre, o bé -O opció_intèrpret	(només invocació)

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
ca: \r
    malloc: %s:%d: asserció mal executada\r

en:   (wd: %s)
ca:   (dt: %s)

en:  (core dumped)
ca:  (s'ha bolcat la memòria)

en:  line
ca:  línia

en: $%s: cannot assign in this way
ca: $%s: no és possible assignar d'aquesta manera

en: %c%c: invalid option
ca: %c%c: l'opció no és vàlida

en: %d: invalid file descriptor: %s
ca: %d: el descriptor de fitxer no és vàlid: %s

en: %s can be invoked via
ca: %s pot ser invocat via

en: %s has null exportstr
ca: el paràmetre «exportstr» de la variable %s és nul

en: %s is %s
ca: %s és %s

en: %s is a function
ca: %s és una funció

en: %s is a shell builtin
ca: %s és una ordre interna

en: %s is a shell keyword
ca: %s és una paraula clau de l'intèrpret

en: %s is a special shell builtin
ca: %s és una ordre interna especial

en: %s is aliased to `%s'
ca: %s és un àlies de «%s»

en: %s is hashed (%s)
ca: %s és a la taula «hash» (%s)

en: %s is not bound to any keys.
ca: %s no està vinculat a cap tecla.

en: %s out of range
ca: %s fora del domini

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
ca: %s%s%s: %s (l'element erroni és «%s»)

en: %s: %s out of range
ca: %s: %s fora del domini

en: %s: %s: bad interpreter
ca: %s: %s: intèrpret erroni

en: %s: %s: cannot open as FILE
ca: %s: %s: no s'ha pogut obrir com a FITXER

en: %s: %s: compatibility value out of range
ca: %s: %s: el valor de compatibilitat és fora del domini

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
ca: %s: %s: valor invàlid per a una traça de descriptor de fitxer

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
ca: %s: %s: l'assignació en vectors associatius requereix un subíndex

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
ca: %s: %s:%d: no s'han pogut assignar %lu octets

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ca: %s: %s:%d: no s'han pogut assignar %lu octets (%lu octets assignats)

en: %s: Is a directory
ca: %s: És un directori

en: %s: ambiguous job spec
ca: %s: l'especificació de feina és ambigua

en: %s: ambiguous redirect
ca: %s: redirecció ambigua

en: %s: arguments must be process or job IDs
ca: %s: els arguments han de ser ids de processos o feines

en: %s: assigning integer to name reference
ca: %s: assignació numèrica a una variable referència

en: %s: bad network path specification
ca: %s: la ubicació remota no és vàlida

en: %s: bad substitution
ca: %s: substitució errònia

en: %s: binary operator expected
ca: %s: s'esperava un operador binari

en: %s: cannot allocate %lu bytes
ca: %s: no s'han pogut assignar %lu octets

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
ca: %s: no s'han pogut assignar %lu octets (%lu octets assignats)

en: %s: cannot assign
ca: %s: no es pot assignar

en: %s: cannot assign fd to variable
ca: %s: no és possible assignar un fd a una variable

en: %s: cannot assign list to array member
ca: %s: no és possible assignar llistes a l'element d'un vector

en: %s: cannot assign to non-numeric index
ca: %s: no es pot assignar a un índex no-numèric

en: %s: cannot convert associative to indexed array
ca: %s: no és possible convertir un vector associatiu en indexat

en: %s: cannot convert indexed to associative array
ca: %s: no és possible convertir un vector indexat en associatiu

en: %s: cannot create: %s
ca: %s: no es pot crear: %s

en: %s: cannot delete: %s
ca: %s: no es pot eliminar: %s

en: %s: cannot destroy array variables in this way
ca: %s: no és possible destruir variables vector d'aquesta manera

en: %s: cannot execute binary file
ca: %s: no es poden executar fitxers binaris

en: %s: cannot execute binary file: %s
ca: %s: no es pot executar el fitxer binari: %s

en: %s: cannot execute: %s
ca: %s: no es pot executar: %s

en: %s: cannot execute: required file not found
ca: %s: no es pot executar: no s'ha trobat un fitxer necessari

en: %s: cannot export
ca: %s: no es pot exportar

en: %s: cannot get limit: %s
ca: %s: no es pot obtenir el límit: %s

en: %s: cannot inherit value from incompatible type
ca: %s: no es pot heretar un valor de tipus incompatible

en: %s: cannot modify limit: %s
ca: %s: no es pot modificar el límit: %s

en: %s: cannot open temp file: %s
ca: %s: no es pot obrir el fitxer temporal: %s

en: %s: cannot open: %s
ca: %s: no es pot obrir: %s

en: %s: cannot overwrite existing file
ca: %s: no es pot escriure sobre un fitxer existent

en: %s: cannot read: %s
ca: %s: no es pot llegir: %s

en: %s: cannot unset
ca: %s: no es pot suprimir

en: %s: cannot unset: readonly %s
ca: %s: no es pot suprimir: %s de només lectura

en: %s: circular name reference
ca: %s: referència circular

en: %s: command not found
ca: %s: no s'ha trobat l'ordre

en: %s: dynamic builtin already loaded
ca: %s: ordre interna dinàmica ja carregada

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
ca: %s: error en obtenir el directori actual: %s: %s

en: %s: expression error
ca: %s: expressió errònia

en: %s: file is too large
ca: %s: el fitxer és massa gran

en: %s: file not found
ca: %s: no s'ha trobat el fitxer

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
ca: %s: el primer caràcter no-blanc no és «"»

en: %s: hash table empty
ca: %s: la taula «hash» és buida

en: %s: history expansion failed
ca: %s: ha fallat l'expansió de l'historial

en: %s: host unknown
ca: %s: màquina desconeguda

en: %s: illegal option -- %c
ca: %s: opció il·legal -- %c

en: %s: inlib failed
ca: %s: inlib ha fallat

en: %s: integer expression expected
ca: %s: s'esperava una expressió amb enters

en: %s: invalid action name
ca: %s: nom d'acció no vàlid

en: %s: invalid argument
ca: %s: l'argument no és vàlid

en: %s: invalid array origin
ca: %s: l'origen del vector no és vàlid

en: %s: invalid callback quantum
ca: %s: el quàntum de retorn no és vàlid

en: %s: invalid file descriptor specification
ca: %s: l'especificació de descriptor de fitxer no és vàlida

en: %s: invalid indirect expansion
ca: %s: expansió indirecta no vàlida

en: %s: invalid limit argument
ca: %s: el límit no és vàlid

en: %s: invalid line count
ca: %s: el nombre de línies no és vàlid

en: %s: invalid option
ca: %s: l'opció no és vàlida

en: %s: invalid option name
ca: %s: el nom de l'opció no és vàlid

en: %s: invalid service
ca: %s: el servei no és vàlid

en: %s: invalid shell option name
ca: %s: l'opció de l'intèrpret no és vàlida

en: %s: invalid signal specification
ca: %s: especificació de senyal no vàlida

en: %s: invalid timeout specification
ca: %s: el límit de temps no és vàlid

en: %s: invalid timestamp
ca: %s: la marca horària no és vàlida

en: %s: invalid variable name
ca: %s: nom de variable no vàlid

en: %s: invalid variable name for name reference
ca: %s: el nom de la variable referenciada no és vàlid

en: %s: is a directory
ca: %s: és un directori

en: %s: job %d already in background
ca: %s: la feina %d ja es troba en segon pla

en: %s: job has terminated
ca: %s: la feina ha acabat

en: %s: line %d:
ca: %s línia %d:

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
ca: %s: excedit el nombre màxim de funcions imbricades (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
ca: %s: excedit el nombre màxim d'imbricacions per a «source» (%d)

en: %s: missing colon separator
ca: %s: falta un caràcter «:» de separació

en: %s: nameref variable self references not allowed
ca: %s: no es permeten autoreferències en variables referència

en: %s: no completion specification
ca: %s: no hi ha especificació de compleció

en: %s: no current jobs
ca: %s: no hi ha feines en curs

en: %s: no job control
ca: %s: no hi ha control de feines

en: %s: no such job
ca: %s: no existeix tal feina

en: %s: not a function
ca: %s: no és una funció

en: %s: not a regular file
ca: %s: no és un fitxer ordinari

en: %s: not a shell builtin
ca: %s: no és una ordre interna de l'intèrpret

en: %s: not an array variable
ca: %s: no és una variable vector

en: %s: not an indexed array
ca: %s: no és un vector indexat

en: %s: not dynamically loaded
ca: %s: no s'ha carregat dinàmicament

en: %s: not found
ca: %s: no s'ha trobat

en: %s: numeric argument required
ca: %s: falta un argument numèric

en: %s: option requires an argument
ca: %s: l'opció requereix un argument

en: %s: option requires an argument -- %c
ca: %s: l'opció requereix un argument -- %c

en: %s: parameter not set
ca: %s: paràmetre no definit

en: %s: parameter null or not set
ca: %s: paràmetre nul o no definit

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
ca: %s: es desaconsella l'assignació múltiple en vectors utilitzant cometes

en: %s: readonly function
ca: %s: funció de només lectura

en: %s: readonly variable
ca: %s: variable de només lectura

en: %s: reference variable cannot be an array
ca: %s: una variable referència no pot ser un vector

en: %s: removing nameref attribute
ca: %s: s'elimina l'atribut «nameref»

en: %s: restricted
ca: %s: restringit

en: %s: restricted: cannot redirect output
ca: %s: restricció: no podeu redirigir la sortida

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
ca: %s: restricció: no podeu especificar «/» en noms d'ordres

en: %s: substring expression < 0
ca: %s: expressió de subcadena < 0

en: %s: unary operator expected
ca: %s: s'esperava un operador unari

en: %s: unbound variable
ca: %s: variable no definida

en: %s: usage:
ca: %s: sintaxi:

en: %s: variable may not be assigned value
ca: %s: no és possible assignar un valor a la variable

en: (( expression ))
ca: (( expressió ))

en: (core dumped)
ca: (s'ha bolcat la memòria)

en: (wd now: %s)
ca: (dt ara: %s)

en: . filename [arguments]
ca: . fitxer [arguments]

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
ca: /dev/(tcp|udp)/host/port no està suportat si no hi ha xarxa

en: /tmp must be a valid directory name
ca: /tmp ha de ser un nom de directori vàlid

en: <no current directory>
ca: <no hi ha directori actual>

en: ABORT instruction
ca: Instrucció «ABORT»

en: Aborting...
ca: Avortant...

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ca: Afegeix directoris a la pila.
    
        Afegeix un directori al capdamunt de la pila de directoris, o fa girar
        la llista, de manera que al capdamunt de la pila hi queda el directori
        de treball corrent.  Sense arguments, intercanvia els dos directoris de
        més amunt.
    
        Opcions:
          -n        Omet el canvi de directori quan s'afegeixen directoris a la
                    pila, de manera que només canvia el contingut de la pila.
    
        Arguments:
    
          +N        Gira la llista de manera tal que l'N-èssim directori
                    (comptant des de l'esquerra de la llista que mostra «dirs»,
                    començant des de zero) queda a dalt de tot.
    
          -N        Gira la llista de manera tal que l'N-èssim directori
                    (comptant des de la dreta de la llista que mostra «dirs»,
                    començant des de zero) queda a dalt de tot.
    
          dir       Afegeix DIR al capdamunt de la pila de directoris, i el
                    converteix en el nou directori de treball corrent.
    
        Podeu veure el contingut de la pila de directoris amb l'ordre «dirs».
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si s'ha rebut un argument invàlid, o el canvi de
        directori falla.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ca: Afegeix un directori al capdamunt de la pila de directoris, o fa girar la
        llista, de manera que al capdamunt de la pila hi queda el directori de
        treball corrent.  Sense arguments, intercanvia els dos directoris de més
        amunt.
    
        Opcions:
          -n        Omet el canvi de directori quan s'afegeixen directoris a la
                    pila, de manera que només canvia el contingut de la pila.
    
        Arguments:
    
          +N        Gira la llista de manera tal que l'N-èssim directori
                    (comptant des de l'esquerra de la llista que mostra «dirs»,
                    començant des de zero) queda a dalt de tot.
    
          -N        Gira la llista de manera tal que l'N-èssim directori
                    (comptant des de la dreta de la llista que mostra «dirs»,
                    començant des de zero) queda a dalt de tot.
    
          dir       Afegeix DIR al capdamunt de la pila de directoris, i el
                    converteix en el nou directori de treball corrent.
    
        Podeu veure el contingut de la pila de directoris amb l'ordre «dirs».

en: Alarm (profile)
ca: Alarma (perfil)

en: Alarm (virtual)
ca: Alarma (virtual)

en: Alarm clock
ca: Alarma

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Bucle «for» aritmètic.
    
        Equivalent a
            (( EXP1 ))
            while (( EXP2 )); do
                    ORDRES
                    (( EXP 3 ))
            done
    
        EXP1, EXP2 i EXP3 són expressions aritmètiques.  Si s'omet qualsevol de
        les expressions, es comporta com si el resultat de l'avaluació de
        l'expressió omesa fos 1.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ordre executada.

en: BPT trace/trap
ca: Traçat/trampa BPT

en: Bad system call
ca: Crida de sistema errònia

en: Bogus signal
ca: Senyal no fiable

en: Broken pipe
ca: Canonada trencada

en: Bus error
ca: Error de bus

en: CPU limit
ca: Limitació de CPU

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
ca: Canvia el directori de treball de l'intèrpret.
    
        Canvia el directori actual a DIR.  Per defecte, DIR és el valor de la
        variable HOME.
    
        La variable CDPATH defineix els camins de cerca per al directori que
        conté DIR.  Es poden especificar camins alternatius separats per dos
        punts (:).  Un nom de directori nul s'interpreta com al directori
        actual.  Si DIR comença amb una barra, aleshores no s'usa CDPATH.
    
        Si no es troba el directori, i l'opció de l'intèrpret «cdable_vars» està
        activada, aleshores la paraula s'interpreta com a un nom de variable.
        Si la variable especificada té algun valor, aquest valor s'usa en lloc
        de DIR.
    
        Opcions:
            -L      força el seguiment d'enllaços simbòlics: resol els enllaços
                    simbòlics que conté DIR després de processar «..»
            -P      usa l'estructura de directoris física sense seguir possibles
                    enllaços simbòlics: resol els enllaços simbòlics que conté
                    DIR abans de processar «..»
            -e      amb l'opció -P, si no es pot determinar el directori de
                    treball actual amb èxit, surt amb un estat diferent de zero
            -@      en sistemes que ho suporten, presenta fitxers amb atributs
                    estesos com a directoris que contenen els atributs del
                    fitxer
    
        Per defecte, se segueixen els enllaços simbòlics, com si especifiquéssiu
        l'opció «-L».  El component «..» es processa eliminant el component del
        camí immediatament previ fins a la primera barra o fins al principi de
        DIR.
    
        Estat de sortida:
        Torna 0 si s'ha canviat de directori, i si $PWD s'ha establert de forma
        satisfactòria quan s'utilitza -P; altrament un valor diferent de zero.

en: Child death or stop
ca: Procés inferior mort o aturat

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
ca: Nom i ús de variables de l'intèrpret habituals.
    
        BASH_VERSION        Informació de la versió de Bash.
        CDPATH              Llista de directoris separats per «:» on buscar
                            directoris passats com a arguments a «cd».
        GLOBIGNORE          Llista de patrons separats per «:» que indiquen noms
                            que s'ignoren en fer expansions de noms de fitxer.
        HISTFILE            Nom del fitxer on es desa l'historial d'ordres.
        HISTFILESIZE        Nombre màxim de línies que pot contenir el
                            fitxer de l'historial.
        HISTSIZE            Nombre màxim de línies de l'historial a què un
                            intèrpret té accés.
        HOME                Camí complet cap al vostre directori personal.
        HOSTNAME            Nom de la màquina actual.
        HOSTTYPE            Tipus de CPU de la màquina en què corre Bash.
        IGNOREEOF           Controla el comportament de l'intèrpret en trobar un
                            caràcter EOF (final de fitxer) com a únic caràcter.
                            Si la variable està definida, llavors el seu valor
                            és el nombre de caràcters EOF seguits que es poden
                            llegir en una línia buida abans que l'intèrpret
                            surti (per defecte: 10).  Si no està definida, EOF
                            s'interpreta com el final de les dades d'entrada.
        MACHTYPE            Cadena que descriu el sistema en què corre Bash.
        MAILCHECK           Amb quina freqüència, en segons, Bash comprova si hi
                            ha correu nou.
        MAILPATH            Llista de fitxers separats per «:» que Bash comprova
                            si tenen correu nou.
        OSTYPE              La versió de Unix en què corre Bash.
        PATH                Llista de directoris separats per «:» on buscar quan
                            se cerquen ordres.
        PROMPT_COMMAND      Ordre que s'executa cada cop abans de mostrar
                            l'introductor de l'intèrpret.
        PS1                 Cadena de l'introductor principal.
        PS2                 Cadena de l'introductor secundari.
        PWD                 Camí complet cap al directori corrent.
        SHELLOPTS           Llista d'opcions habilitades separades per «:».
        TERM                Nom del tipus de terminal actual.
        TIMEFORMAT          Format de sortida per a les estadístiques de temps
                            produïdes per l'ordre «time».
        auto_resume         No-nul·la significa que una ordre sola en una línia
                            es busca en primera instància a la llista actual de
                            feines aturades.  Si es troba, aquella feina es
                            passa a primer pla.  El valor «exact» significa que
                            l'ordre ha de coincidir exactament amb alguna ordre
                            de la llista de feines aturades.  El valor
                            «substring» significa que l'ordre ha de coincidir
                            amb una subcadena de la feina.  Qualsevol altre
                            valor significa que l'ordre ha de ser el prefix
                            d'una feina aturada.
        histchars           Caràcters que controlen l'expansió de l'historial i
                            les substitucions ràpides.  El primer caràcter és el
                            caràcter de substitució de l'historial, habitualment
                            «!».  El segon és el caràcter de «substitució
                            ràpida», normalment «^».  El tercer és el caràcter
                            de «comentari d'historial», normalment «#».
        HISTIGNORE          Llista de patrons separats per «:» utilitzats per a
                            decidir si les ordres s'han de desar a l'historial.

en: Continue
ca: Continua

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
ca: Crea un coprocés anomenat NOM.
    
        Executa ORDRE de forma asincrònica, amb la sortida estàndard i l'entrada
        estàndard de l'ordre connectades via canonada als descriptors de fitxer
        assignats als índexs 0 i 1 de la variable vector NOM.  Per defecte NOM
        és "COPROC".
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida d'ORDRE.

en: DEBUG warning:
ca: atenció:

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
ca: Defineix variables locals.
    
        Crea una variable local anomenada NOM i li assigna VALOR.  OPCIÓ pot ser
        qualsevol opció que «declare» admeti.
    
        Les variables locals només es poden utilitzar dins d'una funció; només
        són visibles a dins de la funció on són definides i dins de les funcions
        imbricades dins d'aquestes.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit excepte si heu especificat una opció no vàlida, es produeix
        un error, o l'intèrpret no està executant una funció.

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
ca: Defineix o mostra àlies.
    
        Sense arguments «alias» mostra la llista d'àlies definits, en format
        «alias NOM=VALOR», a la sortida estàndard.
    
        Altrament, defineix un àlies per a cada NOM per al qual existeix un
        VALOR.  Un espai al final de VALOR fa que la paraula següent sigui
        susceptible de ser substituïda per un àlies quan s'expandeix aquest
        àlies.
    
        Opcions:
          -p        Mostra tots els àlies definits en format reutilitzable
    
        Estat de sortida:
        alias torna cert, excepte si NOM no correspon a cap àlies definit.

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
ca: Defineix una funció.
    
        Crea una funció de l'intèrpret anomenada NOM.  Quan s'invoca com a ordre
        simple, NOM executa ORDRES en el context de l'intèrpret de qui fa la
        crida.  Quan NOM s'invoca, els arguments es passen a la funció com a
        $1...$n, i el nom de la funció es troba a $FUNCNAME.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si NOM és de només lectura.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Mostra la pila de directoris.
    
        Mostra la llista actual de directoris recordats.  Els directoris són
        afegits a la llista mitjançant l'ordre «pushd»; podeu recórrer la llista
        de directoris cap enrere amb l'ordre «popd».
    
        Opcions:
          -c        neteja la pila, esborrant-ne tots els elements
          -l        no mostra les versions abreviades (amb el prefix ~) dels
                    directoris relatius al vostre directori personal
          -p        mostra la pila, una entrada per línia
          -v        mostra la pila, una entrada per línia indicant la posició a
                    la pila
    
        Arguments:
          +N        Mostra l'entrada N-èssima, comptant des de l'esquerra de la
                    llista mostrada per «dirs» quan s'invoca sense opcions, 
                    començant des de zero.
    
          -N        Mostra l'entrada N-èssima, comptant des de la dreta de la
                    llista mostrada per «dirs» quan s'invoca sense opcions,
                    començant des de zero.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit, excepte si es rep una opció invàlida o es produeix un
        error.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
ca: Mostra informació sobre ordres internes.
    
        Mostra ajuda sobre les ordres internes.  Si s'especifica PATRÓ,
        dóna informació detallada sobre aquelles ordres que coincideixen
        amb PATRÓ, altrament mostra una llista amb temes d'ajuda.
    
        Opcions:
          -d        mostra una descripció curta de cada tema
          -m        mostra la forma d'ús en format de pseudo-pàgina de manual
          -s        mostra una sinopsi de cada tema corresponent a PATRÓ
    
        Arguments:
          PATRÓ     Patró que especifica un tema d'ajuda
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si PATRÓ no es troba o passeu una opció invàlida.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
ca: Mostra informació sobre el tipus d'ordre.
    
        Indica com seria interpretat NOM si s'utilitzés com a ordre.
    
        Opcions:
          -a      mostra totes les ubicacions que contenen un executable
                  anomenat NOM, incloent àlies, ordres internes i funcions si i
                  només si no s'usa conjuntament amb l'opció «-p»
          -f      omet la cerca de funcions
          -P      força una cerca al PATH per a cada NOM, encara que sigui un
                  àlies, ordre interna o funció, i torna el nom del fitxer que
                  s'executaria
          -p      torna o bé el nom del fitxer que s'executaria, o bé res, si
                  «type -t NOM» no indica «fitxer».
          -t      torna només una paraula, que és «àlies», «paraula clau»,
                  «funció», «ordre interna», «fitxer», o bé «», depenent de si
                  NOM és un àlies, una paraula reservada de l'intèrpret, una
                  funció, una ordre interna, un fitxer, o no es pot trobar,
                  respectivament.
    
        Arguments:
          NOM     El nom de l'ordre a interpretar.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit si es troben tots els NOMs; falla si n'hi ha algun que no es
        pot trobar.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
ca: Mostra o executa ordres de l'historial.
    
        fc s'utilitza per a mostrar o editar i re-executar ordres de
        l'historial.  PRIMER i ÚLTIM poden ser números que defineixen un
        interval, o PRIMER pot ser una cadena, que significa l'ordre més recent
        que comença amb aquesta cadena.
    
        Opcions:
          -e EDITOR selecciona quin editor utilitzar.  Per defecte és el valor
                    de la variable FCEDIT, després el valor de EDITOR, i
                    finalment vi
          -l        mostra les línies en lloc d'editar-les
          -n        omet els números de línia a l'hora de mostrar la llista
          -r        inverteix l'ordre de les línies (més recents primer)
    
        Amb el format «fc -s [pat=sub ...] [ordre]», ORDRE es re-executa després
        d'haver fet la substitució PAT=SUB.
    
        Un àlies útil és r='fc -s', de manera que «r cc» executa l'última ordre
        que comença per «cc» i «r» re-executa l'última ordre.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit o l'estat de l'última ordre executada; diferent de zero si es
        produeix un error.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
ca: Mostra o manipula l'historial.
    
        Mostra l'historial amb números de línia, indicant les entrades
        modificades amb «*».  Amb l'argument N, només mostra les N últimes
        entrades.
    
        Opcions:
          -c        esborra la llista d'entrades
          -d offset esborra l'entrada de l'historial a la posició OFFSET
          -a        afegeix la sessió actual al fitxer de l'historial
          -n        llegeix el fitxer de l'historial i afegeix les línies
                    prèviament no llegides a la llista
          -r        llegeix el fitxer de l'historial i n'afegeix el contingut
                    sencer a la llista
          -w        escriu l'historial actual al fitxer de l'historial
          -p        expandeix cada ARG i mostra el resultat, sense desar-lo
                    a la llista
          -s        afegeix ARGs a la llista com una única entrada
    
        Si proporcioneu un nom de FITXER, s'utilitza com a fitxer d'historial.
        En cas contrari, si $HISTFILE té algun valor, s'utilitza aquest, si no
        s'utilitza ~/.bash_history.
    
        Si la variable HISTTIMEFORMAT està definida i no és nul·la, el seu valor
        s'utilitza com a cadena de format strftime(3) per a mostrar l'hora
        associada a cada entrada de l'historial.  En cas contrari no es mostra
        la marca horària.
    
        Estat de sortida: 
        Torna èxit, excepte si passeu una opció invàlida o es produeix un error.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
ca: Mostra o estableix la màscara de mode per a fitxers.
    
        Estableix la màscara de creació de fitxers en MODE.  Si MODE s'omet,
        mostra el valor actual de la màscara.
    
        Si MODE comença amb un dígit, s'interpreta com a número octal; en cas
        contrari és una cadena de mode simbòlica com les que accepta chmod(1).
    
        Opcions:
          -p        sense MODE, mostra la sortida en un format que es pot
                    reciclar com a entrada
          -S        mostra la màscara en forma simbòlica; altrament produeix un
                    número octal
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si MODE no és vàlid o passeu una opció no vàlida.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Mostra possibles complecions en funció de les opcions.
    
        Aquesta ordre està pensada per a ser utilitzada en una funció que generi
        possibles complecions.  Si especifiqueu l'argument opcional PARAULA, es
        limiten les complecions a aquelles que coincideixen amb PARAULA.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si passeu una opció invàlida o es produeix un error.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ca: Mostra els temps d'execució.
    
        Mostra el temps d'execució d'usuari i sistema acumulat per l'intèrpret i
        per tots els seus processos inferiors.
    
        Estat de sortida:
        Sempre reïx.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
ca: Mostra l'estat de feines.
    
        Mostra les feines actives.  Si especifiqueu FEINA, es restringeix la
        sortida a la feina especificada.  Sense opcions, mostra l'estat de totes
        les feines actives.
    
        Opcions:
          -l        mostra els IDs de procés a més de la informació normal
          -n        mostra només les feines l'estat de les quals ha
                    canviat des de l'última notificació
          -p        mostra només els IDs de procés
          -r        restringeix la sortida a les feines en execució
          -s        restringeix la sortida a les feines aturades
    
        Amb l'opció -x, s'executa ORDRE, després de substituir totes les
        especificacions de feina per l'ID del procés del líder del grup de
        processos d'aquella feina, a ARGS.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si passeu una opció invàlida o es produeix un error.
        Si utilitzeu -x, torna l'estat de sortida d'ORDRE.

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
ca: Mostra la llista actual de directoris recordats.  Els directoris són afegits
        a la llista mitjançant l'ordre «pushd»; podeu recórrer la llista de
        directoris cap enrere amb l'ordre «popd».
    
        Opcions:
          -c        neteja la pila, esborrant-ne tots els elements
          -l        no mostra les versions abreviades (amb el prefix ~) dels
                    directoris relatius al vostre directori personal
          -p        mostra la pila, una entrada per línia
          -v        mostra la pila, una entrada per línia indicant la posició a
                    la pila
    
        Arguments:
          +N        Mostra l'entrada N-èssima, comptant des de l'esquerra de la
                    llista mostrada per «dirs» quan s'invoca sense opcions, 
                    començant des de zero.
    
          -N        Mostra l'entrada N-èssima, comptant des de la dreta de la
                    llista mostrada per «dirs» quan s'invoca sense opcions,
                    començant des de zero.

en: Done
ca: Fet

en: Done(%d)
ca: Fet(%d)

en: EMT instruction
ca: Instrucció «EMT»

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
ca: Habilita o inhabilita ordres internes de l'intèrpret.
    
        Habilita o inhabilita ordres internes de l'intèrpret.  Inhabilitar una
        ordre interna permet executar una ordre que es troba en el disc i que té
        el mateix nom que l'ordre interna, sense necessitat d'escriure'n la
        ubicació completa.
    
        Opcions:
          -a        mostra una llista d'ordres internes indicant-ne l'estat
          -n        inhabilita NOM o bé mostra una llista de les ordres internes
                    que es troben inhabilitades
          -p        mostra la llista en format reutilitzable
          -s        mostra només les ordres internes «especials» Posix
    
        Opcions per a controlar l'enllaçat dinàmic:
          -f        carrega l'ordre interna NOM, de l'objecte compartit FITXER
          -d        esborra una ordre interna carregada amb l'opció -f
    
        Sense opcions, habilita cada un dels NOMs.
    
        Per a utilitzar el «test» que es troba al $PATH en lloc de la versió
        interna de l'intèrpret, feu «enable -n test».
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si NOM no és una ordre interna o té lloc un error.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
ca: Avalua una expressió aritmètica.
    
        EXPRESSIÓ s'avalua segons les normes d'avaluació aritmètica.  És
        equivalent a "let EXPRESSIÓ".
    
        Estat de sortida:
        Si el resultat de l'avaluació és 0, torna 1; altrament torna 0.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
ca: Avalua expressions aritmètiques.
    
        Avalua cada ARG com a expressió aritmètica.  Les operacions es fan amb
        enters d'amplada fixa sense comprovacions de desbordament, tot i que les
        divisions per 0 es detecten i es marquen com a error.  La següent llista
        mostra els operadors, agrupats en nivells d'igual precedència.  Els
        nivells apareixen en ordre descendent de precedència.
    
            id++, id--      postincrement, postdecrement
            ++id, --id      preincrement, predecrement
            -, +            negatiu, positiu unaris
            !, ~            negació lògica i a nivell de bits
            **              exponenciació
            *, /, %         multiplicació, divisió, residu
            +, -            addició, subtracció
            <<, >>          desplaçament de bits a l'esquerra i a la dreta
            <=, >=, <, >    comparació
            ==, !=          igualtat, desigualtat
            &               AND a nivell de bits
            ^               XOR a nivell de bits
            |               OR a nivell de bits
            &&              AND lògic
            ||              OR lògic
            expr ? expr : expr
                            operador condicional
            =, *=, /=, %=,
            +=, -=, <<=, >>=,
            &=, ^=, |=      assignació
    
        S'admeten variables de l'intèrpret com a operands.  El nom de la
        variable se substitueix pel seu valor (convertit en enter d'amplada
        fixa).  No cal que la variable tingui l'atribut d'enter perquè pugui
        aparèixer en una expressió aritmètica.
    
        Els operadors s'avaluen en ordre de precedència.  Les subexpressions
        entre parèntesis s'avaluen primer, independentment de les regles de
        precedència anteriors.
    
        Estat de sortida:
        Si l'avaluació de l'últim ARG és 0, let torna 1; altrament torna 0.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
ca: Avalua una expressió condicional.
    
        Surt amb estat 0 (cert) o 1 (fals) en funció de l'avaluació d'EXPR.  Les
        expressions poden ser unàries o binàries.  Les expressions unàries
        s'utilitzen sovint per a determinar l'estat de fitxers.  També podeu
        utilitzar operadors de cadenes, i operadors de comparació numèrica.
    
        El comportament de test depèn del nombre d'arguments.  Podeu trobar
        l'especificació completa a la plana del manual de bash.
    
        Operadors de fitxer:
    
          -a FITXER      Cert si el fitxer existeix.
          -b FITXER      Cert si el fitxer és un fitxer especial de blocs.
          -c FITXER      Cert si el fitxer és un fitxer especial de caràcters.
          -d FITXER      Cert si el fitxer és un directori.
          -e FITXER      Cert si el fitxer existeix.
          -f FITXER      Cert si el fitxer existeix i és ordinari.
          -g FITXER      Cert si el bit «set-group-id» està activat.
          -h FITXER      Cert si el fitxer és un enllaç simbòlic.
          -L FITXER      Cert si el fitxer és un enllaç simbòlic.
          -k FITXER      Cert si el bit «sticky» està activat.
          -p FITXER      Cert si el fitxer és una canonada.
          -r FITXER      Cert si teniu permís per a llegir el fitxer.
          -s FITXER      Cert si el fitxer existeix i no està buit.
          -S FITXER      Cert si el fitxer és un «socket».
          -t FD          Cert si FD està obert i es refereix a un terminal.
          -u FITXER      Cert si el bit «set-user-id» està activat.
          -w FITXER      Cert si teniu permís per a escriure al fitxer.
          -x FITXER      Cert si teniu permís per a executar el fitxer.
          -O FITXER      Cert si el vostre usuari és propietari del fitxer.
          -G FITXER      Cert si el vostre grup és propietari del fitxer.
          -N FITXER      Cert si el fitxer ha canviat des de l'última lectura.
    
          FITXER1 -nt FITXER2  Cert si fitxer1 és més nou que fitxer2 (segons la
                               data de modificació).
    
          FITXER1 -ot FITXER2  Cert si fitxer1 és més antic que fitxer2.
    
          FITXER1 -ef FITXER2  Cert si fitxer1 és un enllaç dur a fitxer2.
    
        Operadors de cadena:
    
          -z CADENA      Cert si la cadena és buida.
    
          -n CADENA      Cert si la cadena no és buida.
    
          CADENA1 = CADENA2
                         Cert si les cadenes són iguals.
          CADENA1 != CADENA2
                         Cert si les cadenes no són iguals.
          CADENA1 < CADENA2
                         Cert si CADENA1 va primer alfabèticament.
          CADENA1 > CADENA2
                         Cert si CADENA2 va primer alfabèticament.
    
        Altres operadors:
    
          -o OPCIÓ       Cert si l'opció de l'intèrpret està activada.
          -v VAR         Cert si la variable VAR està definida.
          -R VAR         Cert si la variable VAR està definida i és una 
                         referència a una altra variable.
          ! EXPR         Cert si expr és fals.
          EXPR1 -a EXPR2 Cert si tant expr1 com expr2 són cert.
          EXPR1 -o EXPR2 Cert si qualsevol de expr1 o expr2 són certes.
    
          arg1 OP arg2   Tests aritmètics.  OP és un de -eq, -ne, -lt, -le, -gt,
                         o -ge.
    
          Els operadors aritmètics binaris tornen cert si ARG1 és igual, no
          igual, més petit que, més petit que o igual, més gran que, o més gran
          que o igual que ARG2, respectivament.
    
          Estat de sortida:
          Torna èxit si EXPR s'avalua com a cert; falla si EXPR s'avalua com a
          fals o si especifiqueu un argument no vàlid.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
ca: Avalua una expressió condicional.
    
        Aquesta ordre interna és un sinònim de "test", amb la diferència que
        l'últim argument ha de ser un signe «]» que tanqui el «[» inicial.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
ca: Executa una ordre simple o mostra informació sobre ordres.
    
        Executa ORDRE amb ARGS sense cercar funcions de l'intèrpret amb aquest
        nom, o bé mostra informació sobre l'ORDRE especificada.  Es pot
        utilitzar per a invocar programes en el disc, quan existeix una funció
        amb el mateix nom.
    
        Opcions:
          -p        usa el valor per defecte de la variable PATH que garanteix
                    trobar totes les utilitats estàndards
          -v        mostra una descripció de l'ORDRE similar a la que mostra
                    l'ordre «type»
          -V        mostra una descripció més detallada per a cada ORDRE
    
        Estat de sortida:
        Retorna l'estat de sortida de ORDRE, o fracàs si ORDRE no s'ha trobat.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
ca: Executa els arguments com una ordre.
    
        Combina ARGs en una única cadena, utilitza el resultat com a entrada per
        a l'intèrpret i executa les ordres resultants.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'ordre, o èxit si l'ordre és nul·la.

en: Execute commands as long as a test does not succeed.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status which is not zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres repetidament mentre no es compleixi una condició.
    
        Expandeix i executa ORDRES-2 repetidament mentre l'última ordre de
        les ORDRES tingui estat de sortida diferent de zero.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre executada.

en: Execute commands as long as a test succeeds.
        
        Expand and execute COMMANDS-2 as long as the final command in COMMANDS has
        an exit status of zero.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres repetidament mentre es compleixi una condició.
    
        Expandeix i executa ORDRES-2 repetidament mentre l'última ordre de
        les ORDRES tingui estat de sortida igual a zero.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre executada.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres en funció d'una condició.
    
        Executa la llista «if ORDRES».  Si l'estat de sortida és zero, llavors
        també executa la llista «then ORDRES».  En cas contrari cada una de les
        llistes «elif ORDRES» és executada i en cas d'acabar amb estat de
        sortida zero, també s'executa la corresponent llista «then ORDRES», i
        l'ordre if finalitza.  En cas contrari, la llista «else ORDRES»
        s'executa, si és que existeix.  L'estat de sortida la construcció
        sencera és l'estat de sortida de l'última ordre executada, o zero si cap
        de les condicions s'avalua com a certa.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre executada.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres segons la coincidència amb patrons.
    
        Executa ORDRES de forma selectiva en funció de si PARAULA coincideix amb
        PATRÓ.  El signe «|» serveix per a separar múltiples patrons.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ordre executada.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Executa ordres per a cada element d'una llista.
    
        Els bucles «for» executen una seqüència d'ordres per a cada un dels
        elements d'una llista.  Si «in PARAULES ...;» s'omet, aleshores se
        suposa «in "$@"».  Per a cada element de la llista PARAULES, l'element
        s'assigna a NOM, i les ORDRES s'executen.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ordre executada.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
ca: Executa les ordres d'un fitxer a l'intèrpret actual.
    
        Llegeix les ordres que hi ha a FITXER i les executa a l'intèrpret
        actual.  Les entrades a $PATH s'utilitzen per a localitzar el directori
        que conté FITXER.  Si especifiqueu qualsevol ARG, aquests arguments es
        converteixen en paràmetres posicionals quan s'executa FITXER.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de l'última ordre a FITXER executada; falla si FITXER no
        es pot llegir.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
ca: Executa una ordre condicional.
    
        Torna un estat 0 o 1, depenent del resultat de l'avaluació de
        l'expressió condicional EXPRESSIÓ.  Les expressions es componen dels
        mateixos elements que en l'ordre interna «test», i es poden combinar
        usant els següents operadors.
    
          ( EXPRESSIÓ )     Torna el valor d'EXPRESSIÓ
          ! EXPRESSIÓ       Cert si EXPRESSIÓ és fals; altrament fals.
          EXPR1 && EXPR2    Cert si tant EXPR1 com EXPR2 són cert; si no, fals.
          EXPR1 || EXPR2    Cert si EXPR1 o EXPR2 és cert; si no, fals.
    
        Quan s'utilitzen els operadors «==» o «!=», el component de la dreta
        s'interpreta com a un patró i es comprova si coincideix amb la cadena de
        l'esquerra de l'operador.  Quan s'utilitza l'operador «=~», el component
        de la dreta de l'operador s'interpreta com a expressió regular i es
        comprova si coincideix amb la cadena de l'esquerra de l'operador.
    
        Els operadors && i || no avaluen EXPR2 si EXPR1 és suficient per
        determinar el valor de l'expressió.
    
        Estat de sortida:
        0 o 1, depenent del valor d'EXPRESSIÓ.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
ca: Executa ordres internes.
    
        Executa ORDRE-INTERNA amb ARG com a arguments sense fer una cerca de
        l'ordre.  Això és útil si voleu reimplementar una ordre interna de
        l'intèrpret com a funció, però voleu executar l'ordre interna des de la
        pròpia funció.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de ORDRE-INTERNA, o fals si ORDRE-INTERNA no és
        una ordre interna.

en: Exit %d
ca: Sortida %d

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
ca: Abandona una sessió d'entrada.
    
        Abandona una sessió d'entrada amb estat de sortida N.  Torna un error si
        no s'està executant en una sessió d'entrada.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ca: Surt de bucles for, while o until.
    
        Surt d'un bucle FOR, WHILE o UNTIL.  Si especifiqueu N, trenca N bucles
        de la imbricació.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de sortida és 0 excepte si N és més petit que 1.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
ca: Abandona l'intèrpret.
    
        Surt de l'intèrpret amb estat N.  Si ometeu N, l'estat de sortida és el
        de l'última ordre executada.

en: File limit
ca: Limitació de fitxers

en: Floating point exception
ca: Excepció de coma flotant

en: Formats and prints ARGUMENTS under control of the FORMAT.
        
        Options:
          -v var	assign the output to shell variable VAR rather than
        		display it on the standard output
        
        FORMAT is a character string which contains three types of objects: plain
        characters, which are simply copied to standard output; character escape
        sequences, which are converted and copied to the standard output; and
        format specifications, each of which causes printing of the next successive
        argument.
        
        In addition to the standard format specifications described in printf(1),
        printf interprets:
        
          %b	expand backslash escape sequences in the corresponding argument
          %q	quote the argument in a way that can be reused as shell input
          %Q	like %q, but apply any precision to the unquoted argument before
        		quoting
          %(fmt)T	output the date-time string resulting from using FMT as a format
        	        string for strftime(3)
        
        The format is re-used as necessary to consume all of the arguments.  If
        there are fewer arguments than the format requires,  extra format
        specifications behave as if a zero value or null string, as appropriate,
        had been supplied.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a write or assignment
        error occurs.
ca: Formata i escriu ARGUMENTS d'acord amb FORMAT.
    
        Opcions:
          -v var    assigna la sortida a la variable VAR en lloc d'enviar-la a
                    la sortida estàndard
    
        FORMAT és una cadena de caràcters que conté tres tipus d'objectes:
        caràcters normals, que simplement es copien a la sortida estàndard;
        seqüències d'escapada, que es transformen i es copien a la sortida
        estàndard; i especificacions de format, cada una de les quals provoca
        que s'escrigui un argument successiu a la sortida estàndard.
    
        A banda de les especificacions de format estàndards descrites a
        printf(1), printf també interpreta:
    
          %b       expandeix seqüències d'escapada a l'argument corresponent
          %q       afegeix les cometes necessàries perquè l'argument pugui ser
                   utilitzat com a entrada de l'intèrpret
          %Q       com %q, però aplica qualsevol precisió a l'argument abans
                   d'afegir les cometes 
          %(fmt)T  escriu la cadena resultant de passar FMT a strftime(3) com a
                   argument
    
        El format es reutilitza tant com sigui necessari fins a consumir tots
        els arguments.  Si hi ha menys arguments dels que el format requereix,
        la resta d'especificacions de format funcionen com si s'hagués
        especificat un valor de zero o una cadena nul·la, segons el cas.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit, excepte si es rep una opció invàlida o es produeix un
        error d'assignació o d'escriptura.

en: GNU bash, version %s (%s)
ca: GNU bash, versió %s (%s)

en: GNU bash, version %s-(%s)
ca: GNU bash, versió %s-(%s)

en: GNU long options:
ca: Opcions GNU llargues:

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ca: Ajuda general per a programari GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Agrupa ordres de manera que formin una unitat.
    
        Executa un conjunt d'ordres en un grup.  Això permet redirigir la
        sortida d'un grup sencer d'ordres.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ordre executada.

en: HFT input data pending
ca: Dades HFT d'entrada pendents

en: HFT monitor mode granted
ca: mode de monitoratge HFT concedit

en: HFT monitor mode retracted
ca: mode de monitoratge HFT retractat

en: HFT sound sequence has completed
ca: seqüència d'àudio HFT completada

en: HOME not set
ca: la variable HOME no està definida

en: Hangup
ca: Desconnexió

en: I have no name!
ca: No teniu nom!

en: I/O ready
ca: E/S a punt

en: INFORM:
ca: INFORMACIÓ:

en: Illegal instruction
ca: Instrucció il·legal

en: Information request
ca: Petició d'informació

en: Interrupt
ca: Interrupció

en: Killed
ca: Mort

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
ca: Llicència GPLv3+: GNU GPL versió 3 o posterior
      <http://gnu.org/licenses/gpl.html>

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
ca: Marca variables com a no modificables.
    
        Marca cada NOM com a variable o funció de només lectura; els valors
        d'aquests NOMs es poden modificar en assignacions subseqüents.  Si
        especifiqueu VALOR, s'assigna VALOR a la variable o funció abans de
        marcar-la com a només lectura.
    
        Opcions:
          -a        limita la sortida a vectors indexats
          -A        limita la sortida a vectors associatius
          -f        limita la sortida a funcions
          -p        mostra una llista amb totes les variables o funcions,
                    depenent de si heu especificat l'opció -f, de només lectura
    
        L'argument «--» atura el processament de més opcions.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si especifiqueu una opció no vàlida o NOM no és
        vàlid.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
ca: Modifica o mostra opcions de compleció.
    
        Modifica les opcions de compleció de NOM, o, si no especifiqueu cap NOM,
        la compleció que s'està executant en el moment.  Si no s'indica cap
        OPCIÓ, mostra les opcions de compleció per a cada NOM o
        l'especificació de compleció en ús.
    
        Opcions:
            -o opció        Activa OPCIÓ per a NOM
            -D              Canvia les opcions de compleció d'ordres per defecte
            -E              Canvia les opcions de compleció d'ordres «buides»
            -I              Canvia les opcions de compleció de la paraula inicial
    
        Si utilitzeu «+o» en lloc de «-o», desactiva l'opció especificada.
    
        Arguments:
    
        Cada NOM és el nom d'una ordre per la qual s'ha d'haver definit una
        especificació de compleció amb l'ordre interna «complete».  Si no
        especifiqueu cap NOM, compopt s'ha de cridar des d'una funció generadora
        de complecions, i les opcions que es modifiquen afecten la generació de
        complecions que s'està executant en aquell moment.
    
        Estat de sortida: 
        Torna èxit, excepte si passeu alguna opció no vàlida o NOM no té
        definida cap especificació de compleció.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Modifica la limitació de recursos de l'intèrpret.
    
        Permet especificar la quantitat de recursos disponibles per a
        l'intèrpret d'ordres i per als processos que aquest crea, en els
        sistemes que permeten tal control.
    
        Opcions:
          -S        estableix una limitació «tova»
          -H        estableix una limitació «dura»
          -a        mostra tots els límits establerts
          -b        mida màxima de la memòria intermèdia per a «sockets»
          -c        mida màxima dels fitxers de bolcat de memòria
          -d        mida màxima del segment de dades d'un procés
          -e        prioritat màxima d'un procés («nice»)
          -f        mida màxima dels fitxers escrits per l'intèrpret i fills
          -i        nombre màxim de senyals pendents
          -k        nombre màxim de cues («kqueue») obertes per a aquest procés
          -l        quantitat màxima de memòria que un procés pot blocar
          -m        mida màxima del conjunt resident (RSS)
          -n        nombre màxim de descriptors de fitxers oberts
          -p        mida màxima de la memòria intermèdia per a canonades
          -q        nombre màxim d'octets a les cues de missatges POSIX
          -r        prioritat màxima de temps-real
          -s        mida màxima de la pila
          -t        quantitat màxima de temps de CPU en segons
          -u        nombre màxim de processos d'usuari
          -v        mida de la memòria virtual
          -x        nombre màxim de fitxers de bloqueig
          -P        nombre màxim de pseudoterminals
          -R        temps màxim d'execució per a processos de temps real
          -T        nombre màxim de fils d'execució
    
        Algunes opcions poden no estar disponibles en algunes plataformes.
    
        Si especifiqueu un LÍMIT, aquest s'utilitza com a nou valor per al
        recurs indicat; els valors especials de LÍMIT són «soft», «hard» i
        «unlimited», que signifiquen límit tou actual, límit dur actual, i sense
        límit, respectivament.  En cas contrari, es mostra el valor actual per
        al recurs especificat.  Si no especifiqueu cap opció, se suposa -f.
    
        Els valors s'indiquen en increments de 1024 octets, excepte en el cas de
        l'opció -t, que és en segons, -p, que és en increments de 512 octets, i
        -u, que és en nombre de processos.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, tret que especifiqueu una opció invàlida o es produeixi un
        error.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
ca: Porta una feina al primer pla.
    
        Mou la feina identificada per FEINA al primer pla, convertint-la en la
        feina corrent.  Si ometeu FEINA, s'utilitza la feina que l'intèrpret
        considera com a corrent.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de l'ordre que es mou al primer pla, o fallada si es produeix un
        error.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ca: Mou feines al segon pla.
    
        Mou la feina identificada per FEINA al segon pla, com si s'hagués
        iniciat amb un «&».  Si ometeu FEINA, s'utilitza la feina que
        l'intèrpret considera com a feina corrent.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si el control de feines no està habilitat o es
        produeix un error.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ca: Ordre nul·la.
    
        No té cap efecte; aquesta ordre no fa res.
    
        Estat de sortida:
        Sempre reïx.

en: OLDPWD not set
ca: la variable OLDPWD no està definida

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
ca: Processa arguments que representen opcions.
    
        getopts és utilitzat per les utilitats de bash per a processar els
        paràmetres posicionals com a opcions.
    
        CADENA conté les lletres de les opcions a reconèixer; si una lletra va
        seguida de dos punts, l'opció requereix un argument, que s'ha de separar
        de l'opció amb un espai en blanc.
    
        Cada cop que s'invoca, getopts posa l'opció successiva a la variable
        d'entorn $nom, inicialitzant nom si no existeix, i l'índex del següent
        argument a la variable OPTIND.  La variable OPTIND s'inicialitza a 1
        cada cop que s'invoca l'intèrpret o un script.  Quan una opció requereix
        un argument, getopts col·loca l'argument a la variable OPTARG.
    
        getopts pot informar d'errors de dues maneres.  Si el primer caràcter de
        CADENA és un caràcter de dos punts (:), getopts entra en mode silenciós.
        En aquest mode, no es mostra cap missatge d'error.  Si es detecta una
        opció no vàlida, getopts col·loca el caràcter de l'opció a OPTARG.  Si
        no es troba un argument requerit, getopts posa un ':' a NOM, i el
        caràcter de l'opció trobada a OPTARG.  Si getopts no es troba en mode
        silenciós, i es detecta una opció no vàlida, getopts posa un '?' a NOM i
        elimina la variable OPTARG.  Si no troba un argument requerit, posa un
        '?' a NOM, elimina OPTARG, i mostra un missatge de diagnòstic.
    
        Si la variable OPTERR té el valor 0, getopts evita mostrar missatges
        d'error, encara que el primer caràcter de CADENA no siguin dos punts.
        Per defecte, OPTERR té el valor 1.
    
        Normalment, getopts interpreta els paràmetres posicionals, però si
        es proporcionen arguments com a valors ARG, s'intepreten aquests.
    
        Estat de sortida:
        Retorna èxit si es troba alguna opció; falla si s'arriba al final de les
        opcions o si es produeix un error.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
ca: Mostra el nom del directori de treball actual.
    
        Opcions:
          -L        mostra el valor de $PWD si és el nom del directori de
                    treball actual
          -P        mostra el directori físic, sense cap enllaç simbòlic
    
        Per defecte, «pwd» es comporta com si haguéssiu especificat «-L».
    
        Estat de sortida:
        Torna 0 excepte si heu especificat una opció no vàlida o no es pot
        llegir el directori actual.

en: Quit
ca: Sortida

en: Read a line from the standard input and split it into fields.
        
        Reads a single line from the standard input, or from file descriptor FD
        if the -u option is supplied.  The line is split into fields as with word
        splitting, and the first word is assigned to the first NAME, the second
        word to the second NAME, and so on, with any leftover words assigned to
        the last NAME.  Only the characters found in $IFS are recognized as word
        delimiters. By default, the backslash character escapes delimiter characters
        and newline.
        
        If no NAMEs are supplied, the line read is stored in the REPLY variable.
        
        Options:
          -a array	assign the words read to sequential indices of the array
        		variable ARRAY, starting at zero
          -d delim	continue until the first character of DELIM is read, rather
        		than newline
          -e	use Readline to obtain the line
          -i text	use TEXT as the initial text for Readline
          -n nchars	return after reading NCHARS characters rather than waiting
        		for a newline, but honor a delimiter if fewer than
        		NCHARS characters are read before the delimiter
          -N nchars	return only after reading exactly NCHARS characters, unless
        		EOF is encountered or read times out, ignoring any
        		delimiter
          -p prompt	output the string PROMPT without a trailing newline before
        		attempting to read
          -r	do not allow backslashes to escape any characters
          -s	do not echo input coming from a terminal
          -t timeout	time out and return failure if a complete line of
        		input is not read within TIMEOUT seconds.  The value of the
        		TMOUT variable is the default timeout.  TIMEOUT may be a
        		fractional number.  If TIMEOUT is 0, read returns
        		immediately, without trying to read any data, returning
        		success only if input is available on the specified
        		file descriptor.  The exit status is greater than 128
        		if the timeout is exceeded
          -u fd	read from file descriptor FD instead of the standard input
        
        Exit Status:
        The return code is zero, unless end-of-file is encountered, read times out
        (in which case it's greater than 128), a variable assignment error occurs,
        or an invalid file descriptor is supplied as the argument to -u.
ca: Llegeix una línia a l'entrada estàndard i la divideix en camps.
    
        Llegeix una sola línia a l'entrada estàndard, o al descriptor de fitxer
        FD si especifiqueu l'opció -u.  La línia és dividida en camps, segons
        les mateixes regles que en la separació de paraules, i la primera
        paraula s'assigna al primer NOM, la segona al segon NOM, etc., mentre
        que les paraules sobrants, si n'hi ha, s'assignen a l'últim NOM.  Només
        es reconeixen com a delimitadors de paraula els caràcters que conté la
        variable $IFS.
    
        Si no especifiqueu cap NOM, la línia es desa a la variable REPLY.
    
        Opcions:
          -a vector assigna les paraules llegides a VECTOR, de forma seqüencial
                    començant des de l'índex número 0.
          -d delim  continua llegint fins a trobar el caràcter DELIM, en lloc de
                    fins a trobar un salt de línia
          -e        si la sessió és interactiva, utilitza Readline per a obtenir
                    la línia
          -i text   Utilitza TEXT com a text inicial per a Readline
          -n núm    torna després de llegir exactament NÚM caràcters, o quan es
                    trobi el delimitador si apareix abans de NÚM caràcters
          -N núm    torna només després de llegir exactament NÚM caràcters,
                    excepte si es troba EOF o s'esgota el temps d'espera,
                    i ignora qualsevol delimitador
          -p introd mostra la cadena INTROD sense cap caràcter de salt de línia
                    afegit, abans d'intentar llegir res
          -r        prohibeix escapar caràcters amb una barra invertida
          -s        suprimeix l'eco quan l'entrada està connectada a un terminal
          -t temps  surt si transcorre TEMPS (en segons) abans d'haver
                    aconseguit llegir una línia sencera.  Per defecte, el límit
                    de temps és el valor de la variable TMOUT.  TEMPS pot ser un
                    número amb decimals.  Si TEMPS és 0, read torna
                    immediatament, sense intentar llegir cap dada, i torna èxit
                    només si hi ha dades disponibles en el descriptor de fitxer
                    FD especificat.  Un estat de sortida més gran que 128 indica
                    que s'ha esgotat el temps d'espera.
          -u fd     llegeix dades al descriptor de fitxer FD, en lloc de a
                    l'entrada estàndard.
    
        Estat de sortida:
        El codi de retorn és zero, excepte si es troba EOF (final de fitxer),
        s'arriba al límit de temps (en aquest cas, retorna un número major que
        128), es produeix un error d'assignació de variable, o si heu
        especificat un descriptor de fitxer invàlid amb l'opció -u.

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
ca: Llegeix línies d'un fitxer cap a una variable vector.
    
        Un sinònim de «mapfile».

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
ca: Llegeix línies d'un fitxer cap a una variable vector.
    
        Llegeix línies de l'entrada estàndard cap a la variable VECTOR, o del
        descriptor de fitxer FD si especifiqueu l'opció -u.  La variable vector
        per defecte és MAPFILE.
    
        Opcions:
          -d delim  Usa DELIM com delimitador de línies, en lloc del caràcter de
                    salt de línia
          -n nombre Copia com a màxim NOMBRE línies.  Si NOMBRE és 0, es copien
                    totes les línies.
          -O origen Comença l'assignació a l'índex ORIGEN, per defecte 0.
          -s nombre Descarta les primeres NOMBRE línies.
          -t        Estripa el caràcter de salt de línia de cada línia llegida.
          -u fd     Llegeix el descriptor de fitxer FD, en lloc de l'entrada
                    estàndard.
          -C callback         Avalua CALLBACK cada QUÀNTUM línies llegides.
          -c quàntum          Nombre de línies llegides abans de cridar CALLBACK
    
        Arguments:
          VECTOR    Nom de la variable vector per a les dades.
    
        Si especifiqueu l'opció -C sense -c, el quàntum per defecte és 5000.
        Quan s'avalua la funció CALLBACK, se li passa l'índex del proper element
        del vector i la línia que s'assigna a aquest element, com a arguments
        addicionals.
    
        Si no especifiqueu un origen explícit, se suprimeix qualsevol valor
        assignat a VECTOR abans d'assignar cap valor.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si passeu una opció no vàlida o VECTOR és de només
        lectura o no és una variable vector.

en: Record lock
ca: Bloqueig de registre

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
ca: Recorda o mostra la ubicació de programes.
    
        Determina i recorda la ubicació completa de cada NOM d'ordre.  Sense
        arguments, mostra informació sobre les ordres que s'han recordat.
    
        Opcions:
          -d                oblida la ubicació recordada per a cada NOM
          -l                utilitza un format que es pot reciclar com a entrada
          -p ubicació       utilitza UBICACIÓ com a ubicació completa per a NOM
          -r                oblida totes les ubicacions recordades
          -t                mostra la ubicació recordada per a cada NOM,
                            precedint cada ubicació amb el corresponent NOM, si
                            hi ha múltiples NOMs.
        Arguments:
          NOM               Es busca NOM en el $PATH i s'afegeix a la llista
                            d'ordres recordades.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si NOM no es troba o passeu una opció invàlida.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
ca: Treu directoris de la pila.
    
        Elimina entrades de la pila de directoris.  Sense arguments, elimina el
        directori al capdamunt de la pila, i canvia al nou directori de dalt de
        la pila.
    
        Opcions:
          -n       Omet el canvi de directori quan s'eliminen directoris de la
                   pila, de manera que només canvia el contingut de la pila.
    
        Arguments:
          +N       Elimina l'entrada N-èssima, comptant des de l'esquerra de la
                   llista que mostra «dirs», començant des de zero.  Per
                   exemple: «popd +0» elimina el primer directori, i «popd +1»
                   el segon.
    
          -N       Elimina l'entrada N-èssima, comptant des de la dreta de la
                   llista que mostra «dirs», començant des de zero.  Per
                   exemple: «popd -0» elimina l'últim directori, i «popd -1» el
                   penúltim.
    
        Podeu veure el contingut de la pila de directoris amb l'ordre «dirs».
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si es rep un argument invàlid o el canvi de
        directori falla.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
ca: Esborra tots els NOMs de la llista d'àlies definits.
    
        Opcions:
          -a        esborra totes les definicions d'àlies.
    
        Torna cert, excepte si NOM no és un àlies existent.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
ca: Deslliga feines vinculades a l'intèrpret actual.
    
        Suprimeix FEINA de la taula de feines actives.  Si no especifiqueu
        FEINA, s'interpreta que us referiu a la feina corrent.
    
        Opcions:
          -a        suprimeix totes les feines si no especifiqueu FEINA
          -h        marca FEINA per a no enviar-li un senyal SIGHUP si
                    l'intèrpret rep un SIGHUP
          -r        suprimeix totes les feines en execució
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si passeu una opció o FEINA invàlida.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
ca: Elimina entrades de la pila de directoris.  Sense arguments, elimina el
        directori al capdamunt de la pila, i canvia al nou directori de dalt de
        la pila.
    
        Opcions:
          -n       Omet el canvi de directori quan s'eliminen directoris de la
                   pila, de manera que només canvia el contingut de la pila.
    
        Arguments:
          +N       Elimina l'entrada N-èssima, comptant des de l'esquerra de la
                   llista que mostra «dirs», començant des de zero.  Per
                   exemple: «popd +0» elimina el primer directori, i «popd +1»
                   el segon.
    
          -N       Elimina l'entrada N-èssima, comptant des de la dreta de la
                   llista que mostra «dirs», començant des de zero.  Per
                   exemple: «popd -0» elimina l'últim directori, i «popd -1» el
                   penúltim.
    
        Podeu veure el contingut de la pila de directoris amb l'ordre «dirs».

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
ca: Substitueix el procés de l'intèrpret per l'ordre especificada.
    
        Executa ORDRE, substituint aquest intèrpret pel programa especificat.
        Es passen ARGUMENTS a l'ORDRE com a arguments.  Si no especifiqueu cap
        ORDRE, qualsevol redirecció té efectes a l'intèrpret actual.
    
        Opcions:
          -a nom    passa NOM a ORDRE com a argument número zero
          -c        executa ORDRE en un entorn buit
          -t        passa un guionet a ORDRE com a argument número zero
    
        Si l'ordre no es pot executar i la sessió és no-interactiva, l'intèrpret
        surt, excepte si l'opció «execfail» està habilitada.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, tret que ORDRE no es trobi o es produeixi un error de
        redirecció.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
ca: Informa del temps transcorregut durant l'execució d'una canonada.
    
        Executa CANONADA i mostra un resum del temps real, el temps de CPU
        d'usuari i el temps de CPU de sistema transcorregut durant l'execució de
        CANONADA.
    
        Opcions:
          -p        mostra el resum de temps en format POSIX portable
    
        El valor de la variable TIMEFORMAT s'utilitza per formatar la sortida.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de sortida és l'estat de sortida de la CANONADA.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
ca: Continua bucles for, while o until.
    
        Executa la següent iteració en un bucle FOR, WHILE o UNTIL.  Si
        especifiqueu N, continua el bucle N-èssim de la imbricació.
    
        Estat de sortida:
        L'estat de sortida és 0 excepte si N és més petit que 1.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
ca: Reprèn una feina i la porta al primer pla.
    
        Equivalent a utilitzar FEINA com a argument en l'ordre «fg».  Reprèn una
        feina aturada o en segon pla.  FEINA pot ser el nom d'una feina, o el
        número d'una feina.  Si es troba un «&» després de FEINA, llavors la
        feina s'envia en un segon pla, com si l'especificació de feina
        s'utilitzés com a argument en l'ordre «bg».
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de la feina represa.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
ca: Torna un resultat reeixit.
    
        Estat de sortida:
        Sempre reïx.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
ca: Torna un resultat fallit.
    
        Estat de sortida:
        Sempre falla.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
ca: Torna des d'una funció de l'intèrpret.
    
        Provoca que una funció o script executat amb «source» torni amb el valor
        de retorn especificat per N.  Si s'omet N, l'estat de retorn és aquell
        de l'última ordre executada dins la funció o script.
    
        Estat de sortida:
        Torna N, o fallada si l'intèrpret no està executant cap funció o script.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
ca: Retorna el context de la subrutina actual.
    
        Sense EXPR, torna "$línia $nomfitxer".  Amb EXPR, torna "$línia
        $subrutina $nomfitxer"; aquesta informació addicional es pot utilitzar
        per a proporcionar un traçat de la pila.
    
        El valor de EXPR indica quants «frames» retrocedir des de l'actual; el
        «frame» superior és el 0.
    
        Estat de sortida:
        Retorna 0 excepte si l'intèrpret no està executant una funció o si EXPR
        no és una expressió vàlida.

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
ca: Retorna el context de la subrutina actual.
    
        Sense EXPR, torna "$línia $nomfitxer".  Amb EXPR, torna "$línia
        $subrutina $nomfitxer"; aquesta informació addicional es pot utilitzar
        per a proporcionar un traçat de la pila.
    
        El valor de EXPR indica quants «frames» retrocedir des de l'actual; el
        «frame» superior és el 0.

en: Running
ca: Funcionant

en: Segmentation fault
ca: Violació de segment

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
ca: Selecciona paraules d'una llista i executa ordres.
    
        Les PARAULES s'expandeixen i generen una llista de paraules.  Les
        paraules expandides s'envien a la sortida d'errors estàndard, cada una
        precedida per un número.  Si «in PARAULES» s'omet, se suposa «in "$@"».
        Llavors, es mostra l'introductor PS3 i es llegeix una línia a l'entrada
        estàndard.  Si la línia correspon amb el número d'alguna de les paraules
        mostrades, aleshores aquesta paraula s'assigna a NOM.  Si la línia està
        buida, les PARAULES i l'introductor es tornen a mostrar.  Si es llegeix
        EOF, l'ordre finalitza.  Qualsevol altre valor llegit, fa que s'assigni
        el valor nul a NOM.  La línia llegida s'assigna a la variable REPLY.
        Les ORDRES s'executen després de cada selecció fins a trobar una ordre
        «break».
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ordre executada.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
ca: Envia un senyal a una feina.
    
        Envia el senyal SENYAL o NÚMSENYAL al procés corresponent a PID o FEINA.
        Si no especifiqueu cap senyal, s'envia un SIGTERM.
    
        Opcions:
          -s senyal         SENYAL és el nom d'un senyal
          -n númsenyal      NÚMSENYAL és el número d'un senyal
          -l                mostra els noms dels senyals; si hi ha arguments 
                            després de «-l» s'interpreten com a números de
                            senyals, els noms dels quals s'han de mostrar
          -L                sinònim de -l
    
        kill és una ordre interna per dues raons: perquè això permet usar IDs de
        feina en lloc de IDs de procés, i perquè permet matar processos encara
        que arribeu al límit de processos que se us permet crear.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si passeu una opció invàlida o es produeix un error.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
ca: Estableix vincles de tecla i variables Readline.
    
        Vincula una seqüència de tecles a una funció o macro Readline, o bé
        estableix una variable Readline.  La sintaxi dels arguments no-opcions
        és la mateixa que en el fitxer ~/.inputrc, però ha de consistir en un
        únic argument: per exemple, bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
    
        Opcions:
          -m mapa     Usa MAPA com a mapa de tecles mentre duri aquesta
                      ordre.  Els noms de mapes acceptables són emacs, emacs-
                      standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move, vi-command,
                      i vi-insert.
          -l          Mostra els noms de les funcions
          -P          Mostra els noms de les funcions i els vincles de tecla.
          -p          Mostra les funcions i els vincles en un format que es pot
                      reutilitzar com a entrada.
          -S          Mostra les seqüències de tecles que invoquen macros i els
                      seus valors respectius.
          -s          Mostra les seqüències de tecles que invoquen macros i els
                      seus valors respectius en un format que es pot reutilitzar
                      com a entrada.
          -V          Mostra els noms de les variables i els seus valors.
          -v          Mostra els noms de les variables i els seus respectius
                      valors en un format que es pot reutilitzar com a entrada.
          -q funció   Consulta quines tecles invoquen la funció especificada.
          -u funció   Desvincula les tecles vinculades a la funció especificada.
          -r tecles   Elimina el vincle associat a TECLES.
          -f fitxer   Obté els vincles de tecles de FITXER.
          -x tecles:ordre     Fa que s'executi ORDRE quan es prem TECLES.
          -X          Mostra les tecles amb les respectives ordres vinculades
                      amb l'opció -x, en un format reutilitzable com a entrada.
    
        Estat de sortida:
        bind torna 0 excepte si passeu una opció no reconeguda o es produeix
        un error.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
ca: Activa i desactiva opcions de l'intèrpret.
    
        Canvia l'estat de cada OPCIÓ.  Sense cap argument d'opció, mostra un
        llistat amb cada OPCIÓ, o un llistat amb totes les opcions de
        l'intèrpret si no s'ha especificat cap OPCIÓ, indicant si les opcions
        estan activades o no.
    
        Opcions:
          -o        limita les opcions a les que es poden canviar amb «set -o»
          -p        mostra totes les opcions indicant-ne l'estat
          -q        suprimeix la sortida
          -s        activa OPCIÓ
          -u        desactiva OPCIÓ
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit si OPCIÓ està activada; falla si especifiqueu una opció
        invàlida o OPCIÓ està desactivada.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
ca: Exporta variables de l'intèrpret.
    
        Exporta automàticament cada NOM a l'entorn de les ordres subsegüents.
        Si especifiqueu VALOR, s'assigna VALOR a la variable abans
        d'exportar-la.
    
        Opcions:
          -f        tracta NOM com a funció
          -n        suprimeix la propietat d'exportació per a NOM
          -p        mostra una llista amb totes les variables i funcions
                    exportades
          
        L'argument «--» atura el processament de més opcions.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si especifiqueu una opció no vàlida o NOM no és
        vàlid.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
ca: Estableix opcions de l'intèrpret i paràmetres posicionals.
    
        Modifica el valor d'atributs de l'intèrpret i de paràmetres posicionals,
        o mostra els noms i valors de les variables de l'intèrpret.
    
        Opcions:
          -a  Exporta les variables que es creïn o es modifiquin.
          -b  Notifica immediatament la finalització de feines.
          -e  Surt immediatament si una ordre acaba amb estat diferent de zero.
          -f  Deshabilita la generació de noms de fitxers («globbing»).
          -h  Recorda la ubicació de les ordres que s'executen.
          -k  Afegeix tots els arguments en forma d'assignació a l'entorn de
              l'ordre, no només aquells que precedeixen el nom de l'ordre.
          -m  Activa la gestió de feines.
          -n  Llegeix ordres, però sense executar-les.
          -o opció
              Estableix la variable corresponent a OPCIÓ:
                  allexport    igual que -a
                  braceexpand  igual que -B
                  emacs        utilitza una interfície d'edició estil emacs
                  errexit      igual que -e
                  errtrace     igual que -E
                  functrace    igual que -T
                  hashall      igual que -h
                  histexpand   igual que -H
                  history      activa l'historial
                  ignoreeof    l'intèrpret no surt en cas de trobar EOF
                  interactive-comments
                               permet comentaris en ordres interactives
                  keyword      igual que -k
                  monitor      igual que -m
                  noclobber    igual que -C
                  noexec       igual que -n
                  noglob       igual que -f
                  nolog        actualment aquesta opció no té cap efecte
                  notify       igual que -b
                  nounset      igual que -u
                  onecmd       igual que -t
                  physical     igual que -P
                  pipefail     el valor retornat per una canonada és l'estat de
                               l'última ordre que ha acabat amb estat no-zero,
                               o zero si cap ordre ha acabat amb estat diferent
                               de zero
                  posix        ajusta el comportament de bash a l'estàndard Posix
                  privileged   igual que -p
                  verbose      igual que -v
                  vi           usa una interfície d'edició estil vi
                  xtrace       igual que -x
          -p  S'activa automàticament sempre que els ids efectiu i real de
              l'usuari no coincideixin.  No processa el fitxer $ENV ni importa
              funcions.  Si desactiveu aquesta opció, els valors de l'uid i gid
              reals s'assignen a l'uid i gid efectius.
          -t  Surt després de llegir i executar una única ordre.
          -u  Tracta les variables no definides com a error, en substitucions.
          -v  Escriu les línies de l'entrada a la sortida.
          -x  Escriu ordres i arguments a la sortida a mesura que s'executen.
          -B  Activa l'expansió de claudàtors ([])
          -C  Prohibeix la sobrescriptura de fitxers ordinaris mitjançant
              redireccions.
          -E  Intercepta senyals ERR també durant l'execució de funcions.
          -H  Activa la substitució d'elements de l'historial.  Aquesta opció
              està activa per defecte si la sessió és interactiva.
          -P  Omet la resolució d'enllaços simbòlics a l'hora d'executar ordres
              que canvien el directori corrent, tals com cd.
          -T  Intercepta senyals DEBUG i RETURN també durant l'execució de
              funcions.
    
          --  Assigna els arguments restants a paràmetres posicionals.  Si no
              queda cap argument, suprimeix els paràmetres posicionals.
              
          -   Assigna els arguments restants a paràmetres posicionals.
              Desactiva les opcions -x i -v.
    
        Un signe + en lloc de - desactiva l'opció corresponent.  Els arguments
        que controlen les opcions es poden utilitzar a l'hora d'invocar
        l'intèrpret.  El conjunt d'opcions actives en aquest intèrpret es pot
        trobar a $-.  La resta d'arguments són paràmetres posicionals i
        s'assignen per ordre a $1, $2, ... $n.  Si no especifiqueu cap ARG, es
        mostren totes les variables definides.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si especifiqueu una opció no vàlida.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
ca: Assigna valors i atributs a variables.
    
        Sinònim de «declare».  Vegeu «help declare».

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
ca: Assigna valors i atributs a variables.
    
        Declara variables i els hi assigna atributs.  Sense cap NOM, mostra el
        valor i atributs de totes les variables.
    
        Opcions:
          -f        només té en compte noms i definicions de funcions
          -F        només mostra noms de funcions (a part del número de línia i
                    el nom del fitxer, en mode de depuració)
          -g        crea variables globals quan s'utilitza dins d'una funció,
                    altrament s'ignora
          -I        en crear una variable local, hereda els atributs i valor de 
                    la variable del mateix nom d'un àmbit anterior
          -p        mostra els atributs i el valor de cada NOM
    
        Opcions que estableixen atributs:
          -a        per a fer NOMs vectors indexats (si estan suportats)
          -A        per a fer NOMs vectors associatius (si estan suportats)
          -i        per a assignar l'atribut de nombre enter a NOMs
          -l        per a convertir els valors de NOMs a minúscules en l'assignació
          -n        per a fer NOM una referència a la variable que té per nom
                    el seu valor
          -r        per a fer NOMs variables de només lectura
          -t        per a assignar l'atribut «traça» a NOMs
          -u        per a convertir els valors de NOMs a majúscules en l'assignació
          -x        per a exportar NOMs
    
        Si feu servir «+» en lloc de «-», elimina l'atribut.
    
        Les variables que tenen l'atribut de nombre enter s'avaluen
        aritmèticament (vegeu l'ordre «let») quan s'assigna un valor a la
        variable.
    
        Quan s'usa en una funció, «declare» converteix NOMs en variables locals,
        igual que l'ordre «local».  L'opció «-g» suprimeix aquest comportament.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si rep una opció invàlida o es produeix un error.

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
ca[0]: Ordres de l'intèrpret coincidents amb '
ca[1]: Ordres de l'intèrpret coincidents amb '

en: Shell options:
ca: Opcions de l'intèrpret:

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
ca: Desplaça els paràmetres posicionals.
    
        Reanomena els paràmetres posicionals $N+1, $N+2 ... com a $1, $2 ...  Si
        ometeu N, s'assumeix que és 1.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si N és negatiu o més gran que $#.

en: Signal %d
ca: Senyal %d

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
ca: Especifica com Readline ha de completar arguments.
    
        Per a cada NOM, especifica com s'han de completar els arguments.  Si no
        s'indica cap opció, les especificacions de compleció existents es
        mostren en un format que permet reutilitzar-les com a entrada.
    
        Opcions:
          -p        mostra les especificacions existents en format reciclable
          -r        suprimeix l'especificació de compleció per a NOM, o, si no
                    s'indica cap NOM, totes les especificacions de compleció
          -D        assigna les accions i complecions a totes les ordres que no
                    tenen definida una compleció específica
          -E        assigna les accions i complecions a ordres "en blanc", o
                    sigui, als intents de completar una línia en blanc
          -I        assigna les accions i complecions a la paraula inicial
                    (normalment una ordre)
    
        Quan s'intenta una compleció, s'apliquen primer les accions
        especificades amb l'opció -D, seguides de les acciones especificades amb
        l'opció -E, i l'opció -I (en aquest ordre).  Si es proporcionen
        múltiples opcions, l'opció -D té preferència sobre l'opció -E, i ambdues
        opcions tenen preferència sobre l'opció -I.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si passeu una opció invàlida o es produeix un error.

en: Stopped
ca: Aturat

en: Stopped (signal)
ca: Aturat (senyal)

en: Stopped (tty input)
ca: Aturat (entrada tty)

en: Stopped (tty output)
ca: Aturat (sortida tty)

en: Stopped(%s)
ca: Aturat(%s)

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
ca: Suspèn l'execució de l'intèrpret.
    
        Suspèn l'execució d'aquest intèrpret fins a rebre un senyal SIGCONT.  Si
        no es força, les sessions d'entrada no es poden suspendre.
    
        Opcions:
          -f      força la suspensió, encara que sigui una sessió d'entrada
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si no hi ha control de feines o es produeix un error.

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
ca: TIMEFORMAT: «%c»: el caràcter de format no és vàlid

en: Terminated
ca: Finalitzat

en: The mail in %s has been read
ca: El correu a %s ha estat llegit

en: There are running jobs.
ca: Hi ha feines en funcionament.

en: There are stopped jobs.
ca: Hi ha feines aturades.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ca: No té CAP GARANTIA, fins a l'extrem permès per la llei.

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
ca: Aquestes ordres de l'intèrpret estan definides internament.
    Feu «help» per a veure'n una llista.  
    Feu «help nom» per a obtenir informació sobre la funció «nom».
    Feu «info bash» per a obtenir informació general sobre l'intèrpret.
    Feu «man -k» o «info» per a obtenir informació sobre altres programes.
    
    Un asterisc (*) significa que l'ordre està deshabilitada.

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
ca: Aquest programa és lliure; sou lliures de modificar-lo i redistribuir-lo.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
ca: Intercepta senyals i altres esdeveniments.
    
        Defineix i activa controladors de senyal, que són executats quan
        l'intèrpret rep senyals o en altres circumstàncies.
    
        ARG és una ordre que es llegeix i s'executa quan l'intèrpret rep SENYAL.
        Si ometeu ARG (i especifiqueu un únic SENYAL) o ARG és «-», cada senyal
        és restablert al seu valor original.  Si ARG és una cadena nul·la,
        aleshores SENYAL és ignorat per l'intèrpret i per tots els programes
        invocats per l'intèrpret.
    
        Si SENYAL és EXIT (0), ARG s'executa quan l'intèrpret surt.  Si SENYAL
        és DEBUG, ARG s'executa abans de cada ordre.  Si SENYAL és RETURN, ARG
        s'executa cada cop que una funció o script executat amb l'ordre «.» o
        «source» finalitza l'execució.  Si SENYAL és ERR, ARG s'executa en els
        mateixos casos en què una ordre faria sortir l'intèrpret si l'opció -e
        estigués activada.
    
        Si no especifiqueu cap argument, trap mostra una llista d'ordres
        associades a cada senyal.
    
        Opcions:
          -l       mostra una llista amb els noms dels senyals i els números
                   corresponents
          -p       mostra els controladors de senyal associats a cada SENYAL
    
        Cada SENYAL és o bé un nom de senyal definit al fitxer <signal.h> o bé
        un número de senyal.  Els noms de senyal no són sensibles a les
        majúscules i el prefix SIG és opcional.  Podeu enviar un senyal a
        l'intèrpret amb l'ordre «kill -senyal $$».
    
        Estat de sortida: 
        Torna èxit, excepte si algun SENYAL no és vàlid o especifiqueu una
        ordre no vàlida.

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
ca: Feu «%s -c "help set"» per a informació sobre les opcions de l'intèrpret.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
ca: Feu «%s -c help» per a obtenir informació sobre les ordres internes.

en: Unknown Signal #%d
ca: Senyal Desconegut #%d

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Unknown status
ca: Estat desconegut

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
ca: Suprimeix el valor i atributs de variables i funcions.
    
        Per a cada NOM, suprimeix la corresponent variable o funció.
    
        Opcions:
          -f        interpreta NOM com a funció
          -v        interpreta NOM com a variable
          -n        interpreta NOM com a referència a una altra variable, i
                    suprimeix aquesta variable, en lloc de la variable a què
                    es refereix
    
        Sense opcions, primer intenta suprimir una variable, i si això falla
        intenta suprimir una funció.
    
        Algunes variables no poden ser suprimides; per ex., vegeu «readonly».
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, excepte si especifiqueu una opció no vàlida o NOM és una
        variable o funció de només lectura.

en: Urgent IO condition
ca: Estat E/S urgent

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
ca: Sintaxi:  %s [opció GNU llarga] [opció] ...
              %s [opció GNU llarga] [opció] fitxer-script ...

en: Use "%s" to leave the shell.
ca: Useu "%s" per a abandonar l'intèrpret.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
ca: Feu servir l'ordre «bashbug» per a informar de «bugs».

en: User signal 1
ca: Senyal d'usuari 1

en: User signal 2
ca: Senyal d'usuari 2

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
ca: Espera la finalització de feines i retorna l'estat de sortida.
    
        Espera que cada procés identificat per un ID, que pot ser l'ID del
        procés o una especificació de feina, acabi d'executar-se, i informa de
        l'estat de sortida.  Si ometeu ID, espera que acabin d'executar-se tots
        els processos inferiors, i surt amb estat zero.  Si ID és una
        especificació de feina, espera cada un dels processos a la canonada
        d'aquella feina.
    
        Si especifiqueu l'opció -n, espera que finalitzi una única feina de la
        llista d'IDs.  Si no s'ha especificat cap ID, espera que finalitzi la
        propera feina i en retorna l'estat de sortida.
    
        Si especifiqueu l'opció -p, el procés o l'identificador de la feina
        s'assigna a la variable VAR.  La variable inicialment serà esborrada,
        abans de que es podueixi assignació.  L'opció -p només és útil en
        combinació amb l'opció -n.
    
        Si especifiqueu l'opció -f, i el control de feines està habilitat,
        espera fins que les IDs especificades finalitzin, enlloc d'esperar fins
        que canviïn d'estat.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'última ID; falla si ID no és vàlid o
        passeu una opció no vàlida, o si s'ha especificat -n i l'intèrpret no té
        processos inferiors que no s'estiguin esperant.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
ca: Espera la finalització de processos i en retorna l'estat de sortida.
    
        Espera que cada procés, identificat per PID, acabi d'executar-se, i en
        mostra l'estat de sortida.  Si no especifiqueu PID, espera que acabin
        d'executar-se tots els processos inferiors, i surt amb estat zero.  PID
        ha de ser un ID de procés.
    
        Estat de sortida:
        Torna l'estat de sortida de l'últim PID; falla si PID no és vàlid o es
        passa una opció no vàlida.

en: Window changed
ca: Canvi de finestra

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ca: Escriu arguments a la sortida estàndard.
    
        Mostra els ARGs a la sortida estàndard seguits d'un salt de línia.
    
        Opcions:
           -n       omet el caràcter de salt de línia.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, tret que es produeixi un error d'escriptura.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
ca: Escriu arguments a la sortida estàndard.
    
        Mostra els ARGs a la sortida estàndard, separats per un únic espai i
        seguits d'un salt de línia.
    
        Opcions:
           -n       omet el caràcter de salt de línia.
           -e       activa la interpretació de seqüències d'escapada
           -E       desactiva la interpretació de seqüències d'escapada
    
        «echo» interpreta els següents caràcters escapats amb una barra inversa:
           \a       alerta (campana)
           \b       retrocés
           \c       suprimeix tota sortida ulterior
           \e       caràcter d'escapada
           \E       caràcter d'escapada
           \f       salt de pàgina
           \n       salt de línia
           \r       retorn de carro
           \t       tabulació horitzontal
           \v       tabulació vertical
           \\       barra invertida
           \0nnn    caràcter corresponent al codi ASCII número NNN, on NNN és un
                    número octal de 0 a 3 dígits.
           \xHH     caràcter de 8 bits corresponent al valor HH, on HH és un
                    número hexadecimal d'1 o 2 dígits.
           \uHHHH   caràcter Unicode corresponent al valor hexadecimal HHHH, on
                    HHHH pot tenir de 1 a 4 dígits.
           \uHHHHHHHH  caràcter Unicode corresponent al valor hexadecimal HHHHHHHH,
                    on HHHHHHHH pot tenir de 1 a 8 dígits.
    
        Estat de sortida:
        Torna èxit, tret que es produeixi un error d'escriptura.

en: You have mail in $_
ca: Teniu correu a $_

en: You have new mail in $_
ca: Teniu correu nou a $_

en: [[ expression ]]
ca: [[ expressió ]]

en: `%c': bad command
ca: «%c»: ordre errònia

en: `%c': invalid format character
ca: «%c»: el caràcter de format no és vàlid

en: `%c': invalid symbolic mode character
ca: «%c»: el mode simbòlic conté caràcters no vàlids

en: `%c': invalid symbolic mode operator
ca: «%c»: l'operador de mode simbòlic no és vàlid

en: `%c': invalid time format specification
ca: «%c»: l'especificació de format de temps no és vàlida

en: `%s': cannot unbind
ca: «%s»: no es pot desvincular

en: `%s': cannot unbind in command keymap
ca: «%s»: no es pot desvincular en el mapa de tecles de l'ordre

en: `%s': invalid alias name
ca: «%s»: el nom de l'àlies no és valid

en: `%s': invalid keymap name
ca: «%s»: el nom del mapa de tecles no és vàlid

en: `%s': invalid variable name for name reference
ca: «%s»: la variable referència conté un nom de variable no vàlid

en: `%s': is a special builtin
ca: «%s»: és una ordre interna especial

en: `%s': missing format character
ca: «%s»: falta un caràcter de format

en: `%s': not a pid or valid job spec
ca: «%s»: pid o especificació de feina no vàlids

en: `%s': not a valid identifier
ca: «%s»: no és un identificador vàlid

en: `%s': unknown function name
ca: «%s»: nom de funció desconegut

en: `)' expected
ca: s'esperava «)»

en: `)' expected, found %s
ca: s'esperava «)», s'ha trobat %s

en: `:' expected for conditional expression
ca: falta un caràcter «:» a l'expressió condicional

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
ca: add_process: el pid %5ld (%s) està marcat com a viu

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
ca: alias [-p] [nom[=valor] ...]

en: all_local_variables: no function context at current scope
ca: all_local_variables: no existeix un context de función en l'àmbit actual

en: argument expected
ca: s'esperava un argument

en: array variable support required
ca: fa falta suport per a variables vector

en: attempted assignment to non-variable
ca: intent d'assignació a una no-variable

en: bad array subscript
ca: subíndex erroni

en: bad command type
ca: tipus d'ordre erroni

en: bad connector
ca: connector erroni

en: bad jump
ca: salt erroni

en: bad substitution: no closing "`" in %s
ca: subtitució errònia: falta un caràcter «`» final a %s

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
ca: substitució errònia: falta un «%s» a %s

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
ca: pàgina web de bash: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
ca: bash_execute_unix_command: no s'ha trobat el mapa de tecles per a l'ordre

en: bg [job_spec ...]
ca: bg [feina ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
ca: bind [-lpsvPSVX] [-m mapa] [-f fitxer] [-q nom] [-u nom] [-r tecles] [-x tecles:ordre-intèrpret] [tecles:funció-readline o ordre-readline]

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
ca: expansió de claus: no es pot assignar memòria per a %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
ca: expansió de claus: ha fallat l'assignació de memòria per a %u elements

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
ca: expansió de claus: ha fallat l'assignació de memòria per a «%s»

en: bug: bad expassign token
ca: bug: el component «expassign» és erroni

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
ca: builtin [ordre-interna [arg ...]]

en: can only `return' from a function or sourced script
ca: només es permet fer «return» des d'una funció o script

en: can only be used in a function
ca: només es pot utilitzar en una funció

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
ca: error en crear un fd nou a partir de l'fd %d

en: cannot create temp file for here-document: %s
ca: no s'ha pogut crear el fitxer temporal per a un document literal: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
ca: no s'ha pogut duplicar l'fd %d com a fd %d

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
ca: no s'ha pogut duplicar la canonada %s com a fd %d

en: cannot find %s in shared object %s: %s
ca: no s'ha trobat %s a l'objecte compartit %s: %s

en: cannot make child for command substitution
ca: no s'ha pogut crear un fill per a la substitució d'ordre

en: cannot make child for process substitution
ca: no s'ha pogut crear el fill per a la substitució de procés

en: cannot make pipe for command substitution
ca: no s'ha pogut crear la canonada per a la substitució d'ordre

en: cannot make pipe for process substitution
ca: no s'ha pogut crear la canonada per a la substitució de procés

en: cannot open named pipe %s for reading
ca: no s'ha pogut obrir la canonada %s per a lectura

en: cannot open named pipe %s for writing
ca: no s'ha pogut obrir la canonada %s per a escriptura

en: cannot open shared object %s: %s
ca: no es pot obrir l'objecte compartit %s: %s

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
ca: no s'ha pogut redirigir l'entrada estàndard des de /dev/null: %s

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
ca: no s'ha pogut restablir el mode «nodelay» per a l'fd %d

en: cannot set and unset shell options simultaneously
ca: no es poden activar i desactivar opcions de forma simultània

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
ca: no s'ha pogut establir el gid com a %d: gid effectiu %d

en: cannot set terminal process group (%d)
ca: no s'ha pogut establir el grup de procés del terminal (%d)

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
ca: no s'ha pogut establir l'uid com a %d: uid effectiu %d

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
ca: no és possible suprimir una funció i una variable alhora

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
ca: no es pot iniciar el depurador; mode de depuració desactivat

en: cannot suspend
ca: no es pot suspendre

en: cannot suspend a login shell
ca: no és possible suspendre un intèrpret d'entrada

en: cannot use `-f' to make functions
ca: no és possible usar «-f» per convertir en funció

en: cannot use more than one of -anrw
ca: no és possible usar més d'una opció d'entre -anrw

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
ca: case PARAULA in [PATRÓ [| PATRÓ]...) ORDRES ;;]... esac

en: child setpgid (%ld to %ld)
ca: setpgid (de %ld a %ld) per al procés inferior

en: command [-pVv] command [arg ...]
ca: command [-pVv] ordre [arg ...]

en: command substitution: ignored null byte in input
ca: substitució d'ordre: s'ignora un octet nul en l'entrada

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
ca: command_substitute: no s'ha pogut duplicar la canonada com a fd 1

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
ca: compgen [-abcdefgjksuv] [-o opció] [-A acció] [-G patró] [-W paraules] [-F funció] [-C ordre] [-X filtre] [-P prefix] [-S sufix] [paraula]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
ca: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o opció] [-A acció] [-G patró] [-W paraules] [-F funció] [-C ordre] [-X patró] [-P prefix] [-S sufix] [nom ...]

en: completion: function `%s' not found
ca: completion: la funció «%s» no s'ha trobat

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
ca: compopt [-o|+o opció] [-DEI] [nom ...]

en: conditional binary operator expected
ca: s'esperava un operador binari condicional

en: coproc [NAME] command [redirections]
ca: coproc [NOM] ordre [redireccions]

en: could not find /tmp, please create!
ca: no s'ha trobat el directori /tmp, sis-plau creeu-lo!

en: cprintf: `%c': invalid format character
ca: cprintf: «%c»: el caràcter de format no és vàlid

en: current
ca: actual

en: declare [-aAfFgiIlnrtux] [name[=value] ...] or declare -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
ca: declare [-aAfFgiIlnrtux] [nom[=valor] ...] o declare -p [-aAfFilnrtux] [nom ...]

en: deleting stopped job %d with process group %ld
ca: s'elimina la feina aturada %d amb grup de procés %ld

en: describe_pid: %ld: no such pid
ca: describe_pid: %ld: no existeix tal pid

en: directory stack empty
ca: la pila de directoris està buida

en: directory stack index
ca: índex de la pila de directoris

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
ca: disown [-h] [-ar] [feina ... | pid ...]

en: division by 0
ca: divisió per 0

en: dynamic loading not available
ca: no es poden carregar biblioteques dinàmicament

en: empty array variable name
ca: nom de variable vector en blanc

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
ca: enable [-a] [-dnps] [-f fitxer] [nom ...]

en: error getting terminal attributes: %s
ca: error en obtenir els atributs del terminal: %s

en: error importing function definition for `%s'
ca: error en importar la definició de funció de «%s»

en: error setting terminal attributes: %s
ca: error en establir els atributs del terminal: %s

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
ca: eval: excedit el nombre màxim d'avaluacions imbricades (%d)

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
ca: exec [-cl] [-a nom] [ordre [argument ...]] [redirecció ...]

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
ca: execute_coproc: el coprocés [%d:%s] encara existeix

en: expected `)'
ca: s'esperava «)»

en: exponent less than 0
ca: exponent menor que 0

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
ca: export [-fn] [nom[=valor] ...] o bé export -p

en: expression expected
ca: s'esperava una expressió

en: expression recursion level exceeded
ca: excedit el nivell màxim de recursivitat per a expressions

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
ca: fc [-e editor] [-lnr] [primer] [últim] o fc -s [pat=sub] [ordre]

en: fg [job_spec]
ca: fg [feina]

en: file descriptor out of range
ca: descriptor de fitxer fora del domini

en: filename argument required
ca: fa falta un nom de fitxer

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
ca: for (( exp1; exp2; exp3 )); do ORDRES; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
ca: for NOM [in PARAULES ... ] ; do ORDRES; done

en: forked pid %d appears in running job %d
ca: el pid bifurcat %d apareix a la feina en execució %d

en: format parsing problem: %s
ca: problema en interpretar el format: %s

en: free: called with already freed block argument
ca: free: cridat amb un argument de bloc ja alliberat

en: free: called with unallocated block argument
ca: free: cridat amb un argument bloc no assignat

en: free: start and end chunk sizes differ
ca: free: les mides inicial i final del fragment difereixen

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
ca: free: underflow detectat; la variable magic8 està corrompuda

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
ca: free: underflow detectat; mh_nbytes fora del domini

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
ca: function nom { ORDRES ; } o bé nom () { ORDRES ; }

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
ca: en futures versions de bash s'avaluarà com a substitució aritmètica

en: getcwd: cannot access parent directories
ca: getcwd: els directoris superiors són inaccessibles

en: getopts optstring name [arg ...]
ca: getopts cadena nom [arg ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
ca: hash [-lr] [-p ubicació] [-dt] [nom ...]

en: hashing disabled
ca: el «hashing» està deshabilitat

en: help [-dms] [pattern ...]
ca: help [-dms] [patró ...]

en: help not available in this version
ca: aquesta versió no té ajuda disponible

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
ca: document literal a la línia %d delimitat per EOF (volia «%s»)

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
ca: history [-c] [-d offset] [n] o history -anrw [fitxer] o history -ps arg [arg...]

en: history position
ca: posició a l'historial

en: history specification
ca: especificació d'historial

en: hits	command
ca: vegades	ordre

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
ca: fa falta un identificador després del pre-increment o pre-decrement

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
ca: if ORDRES; then ORDRES; [ elif ORDRES; then ORDRES; ]... [ else ORDRES; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
ca: initialize_job_control: getpgrp ha fallat

en: initialize_job_control: line discipline
ca: initialize_job_control: disciplina de línia

en: initialize_job_control: no job control in background
ca: initialize_job_control: no s'està executant el control de feines

en: invalid arithmetic base
ca: la base aritmètica no és vàlida

en: invalid base
ca: base no vàlida

en: invalid character %d in exportstr for %s
ca: el caràcter %d en el paràmetre «exportstr» de %s no és vàlid

en: invalid hex number
ca: nombre hexadecimal no vàlid

en: invalid integer constant
ca: nombre enter invàlid

en: invalid number
ca: nombre no vàlid

en: invalid octal number
ca: nombre octal no vàlid

en: invalid signal number
ca: el número de senyal no és vàlid

en: job %d started without job control
ca: la feina %d es va iniciar sense control de feines

en: job_spec [&]
ca: feina [&]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
ca: jobs [-lnprs] [feina ...] o jobs -x ordre [args]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
ca: kill [-s senyal | -n númsenyal | -senyal] pid | feina ... o kill -l [senyal]

en: last command: %s
ca: última ordre: %s

en: limit
ca: límit

en: line %d:
ca: línia %d:

en: line editing not enabled
ca: l'edició de línia no està habilitada

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
ca: l'intent de carregar %s ha fallat (%d): no carregat

en: local [option] name[=value] ...
ca: local [opció] nom[=valor] ...

en: logout
ca: desconnectat

en: loop count
ca: nombre d'iteracions

en: make_here_document: bad instruction type %d
ca: make_here_document: tipus d'instrucció erroni %d

en: make_local_variable: no function context at current scope
ca: make_local_variable: no existeix un context de funció en l'àmbit actual

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
ca: make_redirection: instrucció de redirecció «%d» fora del domini

en: malloc: block on free list clobbered
ca: malloc: bloc abatussat a la llista de disponibles

en: malloc: failed assertion: %s
ca: malloc: asserció fallida: %s

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
ca: mapfile [-d delim] [-n nombre] [-O origen] [-s nombre] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quàntum] [vector]

en: maximum here-document count exceeded
ca: excedit el nombre màxim de documents literals

en: migrate process to another CPU
ca: migració del procés a una altra CPU

en: missing `)'
ca: falta un caràcter «)»

en: missing `]'
ca: falta un «]»

en: missing hex digit for \x
ca: falta un dígit hexadecimal a \x

en: missing unicode digit for \%c
ca: falta un dígit Unicode a \%c

en: network operations not supported
ca: les operacions de xarxa no estan suportades

en: no `=' in exportstr for %s
ca: falta un «=» en el paràmetre «exportstr» de %s

en: no closing `%c' in %s
ca: falta un caràcter de tancament «%c» a %s

en: no command found
ca: no s'ha trobat cap ordre

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
ca: no hi ha ajuda sobre «%s».  Proveu «help help», «man -k %s» o «info %s».

en: no job control
ca: no hi ha control de feines

en: no job control in this shell
ca: aquesta sessió no té control de feines

en: no match: %s
ca: cap coincidència: %s

en: no other directory
ca: no hi ha més directoris

en: no other options allowed with `-x'
ca: no es permeten altres opcions amb «-x»

en: not currently executing completion function
ca: no s'està executant una funció de compleció

en: not login shell: use `exit'
ca: no és una sessió d'entrada: utilitzeu «exit»

en: null directory
ca: directori nul

en: octal number
ca: nombre octal

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
ca: només té sentit en una iteració de tipus «for», «while» o «until»

en: pipe error
ca: error de canonada

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
ca: pop_scope: la capçaleras shell_variables no és un àmbit temporal d'entorn

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
ca: pop_var_context: la capçalera de shell_variables no és un context de funció

en: pop_var_context: no global_variables context
ca: pop_var_context: no existeix un context de global_variables

en: power failure imminent
ca: fallada imminent de l'alimentació

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
ca: el mode «pretty-printing» s'ignora en sessions interactives

en: print_command: bad connector `%d'
ca: print_command: el connector «%d» és erroni

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
ca: progcomp_insert: %s: el paràmetre «COMPSPEC» és NUL

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
ca: programmable_completion: %s: possible reintent cíclic

en: programming error
ca: error de programació

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
ca: read [-ers] [-a vector] [-d delim] [-i text] [-n núm] [-N núm] [-p introd] [-t espera] [-u fd] [nom ...]

en: read error: %d: %s
ca: error de lectura: %d: %s

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
ca: readarray  [-d delim] [-n nombre] [-O origen] [-s nombre] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quàntum] [vector]

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
ca: readonly [-aAf] [nom[=valor] ...] o bé readonly -p

en: realloc: called with unallocated block argument
ca: realloc: cridat amb un argument de bloc no assignat

en: realloc: start and end chunk sizes differ
ca: realloc: les mides inicial i final del fragment difereixen

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
ca: realloc: underflow detectat: la variable magic8 està corrumpuda

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
ca: realloc: underflow detectat: mh_nbytes fora del domini

en: recursion stack underflow
ca: «underflow» a la pila de recursivitat

en: redirection error: cannot duplicate fd
ca: error de redirecció: no es pot duplicar l'fd

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
ca: register_alloc: %p ja es troba a la taula com a assignat?

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
ca: register_alloc: la taula «alloc» està plena de «FIND_ALLOC»?

en: register_free: %p already in table as free?
ca: register_free: %p ja es troba a la taula com a lliure?

en: restricted
ca: restringit

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
ca: run_pending_traps: valor incorrecte a trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
ca: run_pending_traps: el gestor de senyal és SIG_DFL, em re-envio %d (%s) a mi mateix

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
ca: save_bash_input: ja existia un «buffer» per al nou fd %d

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
ca: select NOM [in PARAULES ... ;] do ORDRES; done

en: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o option-name] [--] [-] [arg ...]
ca: set [-abefhkmnptuvxBCEHPT] [-o nom-opció] [--] [-] [arg ...]

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
ca: setlocale: %s: no s'ha pogut canviar el local (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
ca: setlocale: %s: no s'ha pogut canviar el local (%s): %s

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
ca: setlocale: LC_ALL: no s'ha pogut canviar el local (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
ca: setlocale: LC_ALL: no s'ha pogut canviar el local (%s): %s

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
ca: el nivell de l'intèrpret (%d) és massa elevat, es restableix a 1

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
ca: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) excedeix «SIZE_MAX» (%lu): línia truncada

en: shift count
ca: nombre de «shifts»

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
ca: shopt [-pqsu] [-o] [opció ...]

en: sigprocmask: %d: invalid operation
ca: sigprocmask: %d: l'operació no és vàlida

en: source filename [arguments]
ca: source fitxer [arguments]

en: start_pipeline: pgrp pipe
ca: start_pipeline: pgrp de la canonada

en: syntax error
ca: error de sintaxi

en: syntax error in conditional expression
ca: error de sintaxi a l'expressió condicional

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
ca: error de sintaxi a l'expressió condicional: element «%s» inesperat

en: syntax error in expression
ca: error de sintaxi a l'expressió

en: syntax error in variable assignment
ca: error de sintaxi en una assignació de variable

en: syntax error near `%s'
ca: error de sintaxi a prop de «%s»

en: syntax error near unexpected token `%s'
ca: error de sintaxi a prop de l'element inesperat «%s»

en: syntax error: `%s' unexpected
ca: error de sintaxi: «%s» inesperat

en: syntax error: `((%s))'
ca: error de sintaxi: «((%s))»

en: syntax error: `;' unexpected
ca: error de sintaxi: «;» inesperat

en: syntax error: arithmetic expression required
ca: error de sintaxi: fa falta una expressió aritmètica

en: syntax error: invalid arithmetic operator
ca: error de sintaxi: l'operador aritmètic no és vàlid

en: syntax error: operand expected
ca: error de sintaxi: s'esperava un operand

en: syntax error: unexpected end of file
ca: error de sintaxi: final de fitxer inesperat

en: system crash imminent
ca: fallada imminent del sistema

en: time [-p] pipeline
ca: time [-p] canonada

en: too many arguments
ca: sobren arguments

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
ca: trap [-lp] [[arg] senyal ...]

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
ca: trap handler: excedit el nivell màxim d'interceptació de senyals (%d)

en: trap_handler: bad signal %d
ca: trap_handler: senyal erroni %d

en: type [-afptP] name [name ...]
ca: type [-afptP] nom [nom ...]

en: typeset [-aAfFgiIlnrtux] name[=value] ... or typeset -p [-aAfFilnrtux] [name ...]
ca: typeset [-aAfFgiIlnrtux] nom[=valor] ... o typeset -p [-aAfFilnrtux] [nom ...]

en: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [limit]
ca: ulimit [-SHabcdefiklmnpqrstuvxPRT] [límit]

en: unalias [-a] name [name ...]
ca: unalias [-a] nom [nom ...]

en: unexpected EOF while looking for `]]'
ca: EOF inesperat mentre es cercava «]]»

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
ca: EOF inesperat mentre es cercava «%c»

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
ca: EOF inesperat mentre es cercava un «)»

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
ca: argument inesperat «%s» a un operador binari condicional

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
ca: argument «%s» inesperat a un operador unari condicional

en: unexpected argument to conditional binary operator
ca: argument inesperat a un operador binari condicional

en: unexpected argument to conditional unary operator
ca: argument inesperat a un operador unari condicional

en: unexpected token %d in conditional command
ca: element %d inesperat en una ordre condicional

en: unexpected token `%c' in conditional command
ca: element «%c» inesperat en una ordre condicional

en: unexpected token `%s' in conditional command
ca: element «%s» inesperat en una ordre condicional

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
ca: element «%s» inesperat, s'esperava un operador binari condicional

en: unexpected token `%s', expected `)'
ca: element «%s» inesperat, s'esperava «)»

en: unknown
ca: desconegut

en: unknown command error
ca: error no identificat

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
ca: unset [-f] [-v] [-n] [nom ...]

en: until COMMANDS; do COMMANDS-2; done
ca: until ORDRES; do ORDRES-2; done

en: value too great for base
ca: el valor de la base és massa gran

en: variables - Names and meanings of some shell variables
ca: variables - Nom i significat d'algunes variables de l'intèrpret

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
ca: wait: el pid %ld no és un fill d'aquest intèrpret

en: wait_for: No record of process %ld
ca: wait_for: No hi ha constància del procés %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
ca: wait_for_job: la feina %d està aturada

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
ca: waitchld: s'activa «WNOHANG» per a evitar un bloqueig indefinit

en: warning:
ca: atenció:

en: warning: %s: %s
ca: atenció: %s: %s

en: warning: -C option may not work as you expect
ca: atenció: l'opció -C pot no funcionar com us espereu

en: warning: -F option may not work as you expect
ca: atenció: l'opció -F pot no funcionar com us espereu

en: while COMMANDS; do COMMANDS-2; done
ca: while ORDRES; do ORDRES-2; done

en: write error: %s
ca: error d'escriptura: %s

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
ca: xtrace_set: %d: el descriptor de fitxer no és vàlid

en: xtrace_set: NULL file pointer
ca: xtrace_set: el punter de fitxer és NUL

en: { COMMANDS ; }
ca: { ORDRES ; }
