shared-mime-info - en to da translation catalogue (794 entries)

en: 3D Studio image
da: 3D Studio-billede

en: 3GPP multimedia file
da: 3GPP multimedie-fil

en: 3GPP2 multimedia file
da: 3GPP2 multimedie-fil

en: 7-zip archive
da: 7-zip-arkiv

en: AAC audio
da: AAC-lyd

en: ACE archive
da: ACE-arkiv

en: AIFC audio
da: AIFC-lyd

en: AIFF/Amiga/Mac audio
da: AIFF-/Amiga-/Mac-lyd

en: AMR audio
da: AMR-lyd

en: AMR-WB audio
da: AMR-WB-lyd

en: ANIM animation
da: ANIM-animation

en: AR archive
da: AR-arkiv

en: ARC archive
da: ARC-arkiv

en: ARJ archive
da: ARJ-arkiv

en: ASF video
da: ASF-video

en: ASP page
da: ASP-side

en: ASTC texture
da: ASTC-struktur

en: ATK inset
da: ATK-indsættelse

en: AV1 Image File Format (AVIF)
da: AV1-billedfilformat (AVIF)

en: AVI video
da: AVI-video

en: AWK script
da: AWK-program

en: AbiWord document
da: AbiWord-dokument

en: Ada source code
da: Ada-kildekode

en: Adobe DNG negative
da: Adobe DNG-negativ

en: Adobe FrameMaker MIF document
da: Adobe FrameMaker MIF-dokument

en: Adobe FrameMaker document
da: Adobe FrameMaker-dokument

en: Adobe FrameMaker font
da: Adobe FrameMaker-skrifttype

en: Adobe Illustrator document
da: Adobe Illustrator-dokument

en: Adobe PageMaker document
da: Adobe PageMaker-dokument

en: Adobe font metrics
da: Adobe skrifttypefil

en: Alzip archive
da: Alzip-arkiv

en: AmazonMP3 download file
da: AmazonMP3-downloadfil

en: Amiga SoundTracker audio
da: Amiga SoundTracker-lyd

en: Amiga disk image
da: Amiga-diskaftryk

en: Android package
da: Android-pakke

en: Annodex audio
da: Annodex-lyd

en: Annodex exchange format
da: Udvekslingsformat for Annodex

en: Annodex video
da: Annodex-video

en: AportisDoc document
da: AportisDoc-dokument

en: AppImage application bundle
da: AppImage-programsamling

en: Apple Keynote 5 presentation
da: Apple Keynote 5-præsentation

en: Apple disk image
da: Apple-diskaftryk

en: AppleWorks document
da: AppleWorks-dokument

en: Applix Graphics image
da: Applix Graphics-billede

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
da: Applix Spreadsheets-regneark

en: Applix Words document
da: Applix Words-dokument

en: Atari 2600 ROM
da: Atari 2600-ROM

en: Atari 7800 ROM
da: Atari 7800-ROM

en: Atari Lynx ROM
da: Atari Lynx-ROM

en: Atom syndication feed
da: Atom-syndikeringsfeed

en: Audible Enhanced audio
da: Audible Enhanced-lyd

en: Audible.Com audio
da: Audible.Com-lyd

en: AutoCAD image
da: AutoCAD-billede

en: BCPIO document
da: BCPIO-dokument

en: BDF font
da: BDF-skrifttype

en: BPS patch
da: BPS-rettelse

en: Bandai WonderSwan Color ROM
da: Bandai WonderSwan Color-ROM

en: Bandai WonderSwan ROM
da: Bandai WonderSwan-ROM

en: BibTeX document
da: BibTeX-dokument

en: BitTorrent seed file
da: BitTorrent-frøfil

en: Blender scene
da: Blenderscene

en: Blu-ray video disc
da: Blu-ray-videodisk

en: Bzip archive
da: Bzip-arkiv

en: C header
da: C-posthoved

en: C shell script
da: C-skalprogram

en: C source code
da: C-kildekode

en: C# source code
da: C#-kildekode

en: C++ header
da: C++-posthoved

en: C++ source code
da: C++-kildekode

en: CCITT G3 fax image
da: CCITT G3-faxbillede

en: CCMX color correction file
da: CCMX-farvekorrektionsfil

en: CD Table Of Contents
da: Cd-indholdsfortegnelse

en: CD image cuesheet
da: Cd-aftrykscuesheet

en: CGM image
da: CGM-billede

en: CHM document
da: CHM-dokument

en: CMU raster image
da: CMU-rasterbillede

en: CMake source code
da: CMake-kildekode

en: COBOL source code
da: COBOL-kildekode

en: CPIO archive
da: CPIO-arkiv

en: CPIO archive (gzip-compressed)
da: CPIO-arkiv (gzip-komprimeret)

en: CSS stylesheet
da: CSS-stilark

en: CSV Schema document
da: CSV Schema-dokument

en: CSV document
da: CSV-dokument

en: Canon CR2 raw image
da: Canon CR2 raw-billede

en: Canon CRW raw image
da: Canon CRW raw-billede

en: ChangeLog document
da: ChangeLot-dokument

en: Cisco VPN settings
da: Cisco VPN-indstillinger

en: Citrix ICA settings file
da: Citrix ICA-opsætningsfil

en: CoffeeScript document
da: CoffeeScript-dokument

en: Commodore 64 audio
da: Commodore 64-lyd

en: Common Lisp source code
da: Common Lisp-kildekode

en: Compressed CD image
da: Komprimeret CD-aftryk

en: Compressed FictionBook document
da: Komprimeret FictionBook-dokument

en: Corel Draw drawing
da: Corel Draw-tegning

en: D source code
da: D-kildekode

en: D-Bus service file
da: D-Bus-tjenestefil

en: DAR archive
da: DAR-arkiv

en: DCL script
da: DCL-program

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
da: DER-/PEM-/Netscape-kodet X.509-certifikat

en: DIB image
da: DIB-billede

en: DICOM image
da: DICOM-billede

en: DOS font
da: DOS-skrifttype

en: DOS/Windows executable
da: DOS-/Windowskørbar

en: DPX image
da: DPX-billede

en: DSSSL document
da: DSSSL-dokument

en: DTD file
da: DTD-fil

en: DTS audio
da: DTS-lyd

en: DTSHD audio
da: DTSDH-lyd

en: DV video
da: DV-video

en: DXF vector image
da: DXF-vektorbillede

en: Debian package
da: Debianpakke

en: Dia diagram
da: Dia-diagram

en: Dia shape
da: Dia-figur

en: DirectDraw surface
da: DirectDraw-overflade

en: DjVu document
da: DjVu-dokument

en: DjVu image
da: DjVu-billede

en: DocBook document
da: DocBook-dokument

en: Dolby Digital audio
da: Dolby Ditital-lyd

en: Doom WAD file
da: Doom WAD-fil

en: Dreamcast disc image
da: Dreamcast-diskaftryk

en: ECMAScript program
da: ECMAScript-program

en: EMF image
da: EMF-billede

en: EPS image
da: EPS-billede

en: EPS image (bzip-compressed)
da: EPS-billede (bzip-komprimeret)

en: EPS image (gzip-compressed)
da: EPS-billede (gzip-komprimeret)

en: EXR image
da: EXR-billede

en: Egon Animator animation
da: Egon Animator-animation

en: Eiffel source code
da: Eiffel-kildekode

en: Emacs Lisp source code
da: Emacs Lisp-kildekode

en: Enlightenment theme
da: Enlightenmenttema

en: Erlang source code
da: Erlang-kildekode

en: Excel 2007 binary spreadsheet
da: Binært Excel 2007-regneark

en: Excel 2007 spreadsheet
da: Excel 2007-regneark

en: Excel 2007 spreadsheet template
da: Excel 2007-regnearksskabelon

en: Excel add-in
da: Excel-tilføjelse

en: Excel spreadsheet
da: Excelregneark

en: Excel spreadsheet template
da: Excel-regnearksskabelon

en: FITS document
da: FITS-dokument

en: FLAC audio
da: FLAC-lyd

en: FLIC animation
da: FLIC-animation

en: FLTK Fluid file
da: FLTK Fluid-fil

en: FPX image
da: FPX-billede

en: FastTracker II audio
da: FastTracker II-lyd

en: FictionBook document
da: FictionBook-dokument

en: Flash video
da: Flashvideo

en: Flatpak application bundle
da: Flatpak-programsamling

en: Flatpak repository description
da: Flatpak-arkivbeskrivelse

en: Flatpak repository reference
da: Flatpak-arkivreference

en: Floppy disk image
da: Floppy-diskaftryk

en: Font collection
da: Skrifttypesamling

en: Fortran source code
da: Fortran-kildekode

en: Fuji RAF raw image
da: Fuji RAF raw-billede

en: G-code file
da: G-code-fil

en: GD-ROM image cuesheet
da: GD-ROM-aftrykscuesheet

en: GDBM database
da: GDBM-database

en: GEDCOM family history
da: GEDCOM-familiehistorie

en: GIF image
da: GIF-billede

en: GIMP brush
da: GIMP-pensel

en: GIMP brush pipe
da: GIMP-penselrør

en: GIMP image
da: GIMP-billede

en: GIMP pattern
da: GIMP-mønster

en: GML document
da: GML-dokument

en: GNU Oleo spreadsheet
da: GNU Oleo-regneark

en: GNU mail message
da: GNU-postmeddelelse

en: GNUnet search file
da: GNunet-søgefil

en: GPX geographic data
da: GPX-geografiske data

en: GSM 06.10 audio
da: GSM 06.10-lyd

en: GTK+ Builder interface document
da: GTK+ Builder-brugerflade-dokument

en: GTKtalog catalog
da: GTKtalog-katalog

en: Game Boy Advance ROM
da: Game Boy Advance-ROM

en: Game Boy Color ROM
da: Game Boy Color-ROM

en: Game Boy ROM
da: Game Boy-ROM

en: Game Gear ROM
da: Game Gear-ROM

en: GameCube disc image
da: GameCube-diskaftryk

en: Genesis 32X ROM
da: Genesis 32X-ROM

en: Genesis ROM
da: Genesis-ROM

en: Genie source code
da: Genie-kildekode

en: GeoJSON geospatial data
da: GEoJSON-geospatiale data

en: Gherkin document
da: Gherkin-dokument

en: Glade project
da: Gladeprojekt

en: GnuCash financial data
da: Finansielle data til GnuCash

en: Gnumeric spreadsheet
da: Gnumeric-regneark

en: Gnuplot document
da: Gnuplot-dokument

en: Go source code
da: Go-kildekode

en: Google Video Pointer shortcut
da: Google Video Pointer-genvej

en: Gradle scripts
da: Gradle-programmer

en: Graphite scientific graph
da: Graphite videnskabelig graf

en: Graphviz DOT graph
da: Graphviz DOT-graf

en: Groovy source code
da: Groovy-kildekode

en: Gzip archive
da: Gzip-arkiv

en: HD DVD video disc
da: HD DVD-videodisk

en: HDF document
da: HDF-dokument

en: HEIF image
da: HEIF-billede

en: HFE floppy disk image
da: HFE-floppydiskaftryk

en: HPGL file
da: HPGL-fil

en: HTML document
da: HTML-dokument

en: HTTP Live Streaming playlist
da: Afspilningsliste til HTTP-livestrøm

en: Haansoft Hangul document
da: Haansoft Hangul-dokument

en: Haansoft Hangul document template
da: Haansoft Hangul-dokumentskabelon

en: Haskell source code
da: Haskell-kildekode

en: ICC profile
da: ICC-profil

en: IDL document
da: IDL-dokument

en: IEF image
da: IEF-billede

en: IFF file
da: IFF-fil

en: IGES document
da: IGES-dokument

en: ILBM image
da: ILBM-billede

en: IPS patch
da: IPS-rettelse

en: ISI video
da: ISI-video

en: IT 8.7 color calibration file
da: IT 8.7 farvekalibreringsfil

en: Impulse Tracker audio
da: Impulse Tracker-lyd

en: Internet shortcut
da: Internetgenvej

en: JAD document
da: JAD-dokument

en: JBuilder project
da: JBuilder-projekt

en: JET database
da: JET-database

en: JNG image
da: JNG-billede

en: JNLP file
da: JNPL-fil

en: JPEG image
da: JPEG-billede

en: JPEG-2000 JP2 image
da: JPEG-2000 JP2-billede

en: JPEG-2000 JPM image
da: JPEG-2000 JPM-billede

en: JPEG-2000 JPX image
da: JPEG-2000 JPX-billede

en: JPEG-2000 MJ2 video
da: JPEG-2000 MJ2-video

en: JPEG-2000 codestream
da: JPEG-2000-kodestrøm

en: JRD document
da: JRD-dokument

en: JSON document
da: JSON-dokument

en: JSON patch
da: JSON-rettelse

en: JSON-LD document
da: JSON-LD-dokument

en: Java JCE keystore
da: Java JCE-nøglelager

en: Java archive
da: Java-arkiv

en: Java byte code
da: Java-bytekode

en: Java class
da: Java-klasse

en: Java keystore
da: Java-nøglelager

en: Java source code
da: Java-kildekode

en: JavaFX video
da: JavaFX-video

en: JavaScript program
da: JavaScript-program

en: Jupyter notebook document
da: Jupyter notebook-dokument

en: KChart chart
da: KChart-diagram

en: KFormula formula
da: KFormula-formel

en: KIllustrator drawing
da: KIllustrator-tegning

en: KML geographic compressed data
da: KML-geografiske komprimerede data

en: KML geographic data
da: Geografiske data i KML-format

en: KPovModeler scene
da: KPovModeler-scene

en: KPresenter presentation
da: KPresenter-præsentation

en: KSpread spreadsheet
da: KSpread-regneark

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
da: KSpread-regneark (krypteret)

en: KSysV init package
da: KSsV init-pakke

en: KWord document
da: KWord-dokument

en: KWord document (encrypted)
da: KWord-dokument (krypteret)

en: Kaitai Struct definition file
da: Kaitai Struct-definitionsfil

en: Karbon14 drawing
da: Karbon14-tegning

en: Kexi database file
da: Kexi database-fil

en: Kexi settings
da: Kexi-indstillinger

en: Kexi shortcut
da: Kexi-genvej

en: Khronos texture image
da: Khronos-strukturbillede

en: Kindle book document
da: Kindle-bogdokument

en: Kivio flowchart
da: Kiviorutediagram

en: Kodak DCR raw image
da: Kodak DCR raw-billede

en: Kodak K25 raw image
da: Kodak K25 raw-billede

en: Kodak KDC raw image
da: Kodak KDC raw-billede

en: Kontour drawing
da: Kontourtegning

en: Kotlin source code
da: Kotlin-kildekode

en: Krita document
da: Kritadokument

en: Kugar document
da: Kugardokument

en: LDIF address book
da: LDIF-adressebog

en: LHA archive
da: LHA-arkiv

en: LHS source code
da: LHS-kildekode

en: LHZ archive
da: LHZ-arkiv

en: LIBGRX font
da: LIBGRX-skrifttype

en: LZ4 archive
da: LZ4-arkiv

en: LZMA archive
da: LZHA-arkiv

en: LZO archive
da: LZO-arkiv

en: LightWave object
da: LightWave-objekt

en: LightWave scene
da: LightWave-scene

en: Lilypond music sheet
da: Lilypondmusikkort

en: Linux PSF console font
da: Linux PSF-konsolskrifttype

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
da: Linux PSF-konsolskrifttype (gzip-komprimeret)

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
da: Lotus 1-2-3-regneark

en: Lotus AmiPro document
da: Lotus AmiPro-dokument

en: Lotus Word Pro document
da: Lotus Word Pro-dokument

en: Lrzip archive
da: Lrzip-arkiv

en: Lua script
da: Lua-program

en: LyX document
da: LyX-dokument

en: Lzip archive
da: Lzip-arkiv

en: M4 macro
da: M4-makro

en: MAME compressed hard disk image
da: MAME-komprimeret harddiskaftryk

en: MATLAB file
da: MATLAB-fil

en: MDI image
da: MDI-billede

en: MHTML web archive
da: MHTML-webarkiv

en: MIDI audio
da: MIDI-lyd

en: MJPEG video stream
da: MJPEG-videostrøm

en: MNG animation
da: MNG-animation

en: MOF file
da: MOF-fil

en: MP2 audio
da: MP2-lyd

en: MP3 ShoutCast playlist
da: MP3 ShoutCast-afspilningsliste

en: MP3 audio
da: MP3-lyd

en: MP3 audio (streamed)
da: MP3-lyd (strøm)

en: MPEG video
da: MPEG-video

en: MPEG video (streamed)
da: MPEG-video (strøm)

en: MPEG-2 transport stream
da: MPEG-2-transportstrøm

en: MPEG-4 audio
da: MPEG4-lyd

en: MPEG-4 audio book
da: MPEG4-lydbog

en: MPEG-4 ringtone
da: MPEG-4-ringetone

en: MPEG-4 video
da: MPEG4-video

en: MPSub subtitles
da: MPSub-undertekster

en: MRML playlist
da: MRML-afspilningsliste

en: MSX ROM
da: MSX-ROM

en: MXF video
da: MXF-video

en: MacOS X icon
da: MacOS X-ikon

en: MacPaint Bitmap image
da: MacPaint BitMap-billede

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
da: Macintosh AppleDouble-kodet fil

en: Macintosh BinHex-encoded file
da: Macintosh BinHex-kodet fil

en: Macintosh MacBinary file
da: Macintosh MacBinary-fil

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
da: Macintosh Quickdraw/PICT-tegning

en: MagicPoint presentation
da: MagicPoint-præsentation

en: Makefile build file
da: Makefile build-fil

en: Manpage manual document
da: Manpage-manualdokument

en: Markaby script
da: Markaby-program

en: Markdown document
da: Markdown-dokument

en: Master System ROM
da: Master System-ROM

en: MathML document
da: MathML-dokument

en: Mathematica Notebook file
da: Mathematica Notebook-fil

en: Matroska 3D video
da: Matroska 3D-video

en: Matroska audio
da: Matroska-lyd

en: Matroska stream
da: Matroska-strøm

en: Matroska video
da: Matroska-video

en: Maven description file
da: Maven-beskrivelsesfil

en: Meson source code
da: Meson-kildekode

en: Metalink file
da: Metahenvisningsfil

en: MicroDVD subtitles
da: MicroDVD-undertekster

en: Microsoft ASX playlist
da: Microsoft ASX-afspilningsliste

en: Microsoft Cabinet archive
da: Microsoft Cabinet-arkiv

en: Microsoft Publisher document
da: Microsoft Publisher-dokument

en: Microsoft Visio document
da: Microsoft Visio-dokument

en: Microsoft Windows theme pack
da: Microsoft Windows-temapakke

en: Microsoft Works document
da: Microsoft Works-dokument

en: MiniPSF audio
da: MiniPSF-lyd

en: Minolta MRW raw image
da: Minolta MRW raw-billede

en: Mobipocket e-book
da: Mobipocket e-bog

en: Modelica model
da: Modelica-model

en: Monkey's audio
da: Monkey's-lyd

en: Mozilla bookmarks
da: Mozillabogmærker

en: Multi-page TIFF image
da: Flersidet TIFF-billede

en: Mup musical composition document
da: Mup-musiksamling-dokument

en: Musepack audio
da: Musepack-lyd

en: NES ROM
da: NES-ROM

en: NFO document
da: NFO-dokument

en: NIFF image
da: NIFF-billede

en: Nautilus link
da: Nautilus-henvisning

en: Neo-Geo Pocket Color ROM
da: Neo-Geo Pocket Color-ROM

en: Neo-Geo Pocket ROM
da: Neo-Geo Pocket-ROM

en: NewzBin usenet index
da: NewzBin usenet-indeks

en: Nikon NEF raw image
da: Nikon NEF raw-billede

en: Nintendo 3DS Executable
da: Nintendo 3DS-kørbar

en: Nintendo 3DS ROM
da: Nintendo 3DS-ROM

en: Nintendo DS ROM
da: Nintendo DS-ROM

en: Nintendo FDS disk image
da: Nintendo FDS-diskaftryk

en: Nintendo64 ROM
da: Nintendo64-ROM

en: NullSoft video
da: NullSoft-video

en: OCL file
da: OCL-fil

en: OCaml source code
da: OCaml-kildekode

en: ODA document
da: ODA-dokument

en: ODB database
da: ODB-database

en: ODC chart
da: ODC-diagram

en: ODC template
da: ODC-skabelon

en: ODF formula
da: ODF-formel

en: ODF template
da: ODF-skabelon

en: ODG drawing
da: ODG-tegning

en: ODG drawing (Flat XML)
da: ODG-tegning (flad XML)

en: ODG template
da: ODG-skabelon

en: ODI image
da: ODI-billede

en: ODM document
da: ODM-dokument

en: ODP presentation
da: ODP-præsentation

en: ODP presentation (Flat XML)
da: ODP-præsentation (flad XML)

en: ODP template
da: ODP-skabelon

en: ODS spreadsheet
da: ODS-regneark

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
da: ODS-regneark (flad XML)

en: ODS template
da: ODS-skabelon

en: ODT document
da: ODT-dokument

en: ODT document (Flat XML)
da: ODT-dokument (flad XML)

en: ODT template
da: ODT-skabelon

en: OGM video
da: OGM-video

en: OLE2 compound document storage
da: OLE2-sammensat dokumentlager

en: OOC source code
da: OOC-kildekode

en: OPML syndication feed
da: OPML-syndikeringsfeed

en: OSTree software updates
da: OSTree-softwareopdateringer

en: OTH template
da: OTH-skabelon

en: OWL XML file
da: OWL XML-fil

en: Objective-C source code
da: Objektiv C-kildekode

en: Office Open XML Visio drawing
da: Office Open XML Visio-tegning

en: Office Open XML Visio stencil
da: Office Open XML Visio-stencil

en: Office Open XML Visio template
da: Office Open XML Visio-skabelon

en: Office drawing
da: Officetegning

en: Ogg FLAC audio
da: Ogg FLAC-lyd

en: Ogg Speex audio
da: Ogg Speex-lyd

en: Ogg Theora video
da: Ogg Theora-video

en: Ogg Vorbis audio
da: Ogg Vorbis-lyd

en: Ogg audio
da: Ogg-lyd

en: Ogg multimedia file
da: Ogg multimedie-fil

en: Ogg video
da: Ogg-video

en: Olympus ORF raw image
da: Olympus ORF raw-billede

en: OpenCL source code
da: OpenCL-kildekode

en: OpenOffice Calc spreadsheet
da: OpenOffice Calc-regneark

en: OpenOffice Calc template
da: OpenOffice Calc-skabelon

en: OpenOffice Draw drawing
da: OpenOffice Draw-tegning

en: OpenOffice Draw template
da: OpenOffice Draw-skabelon

en: OpenOffice Impress presentation
da: OpenOffice Impress-præsentation

en: OpenOffice Impress template
da: OpenOffice Impress-skabelon

en: OpenOffice Math formula
da: OpenOffice Math-formel

en: OpenOffice Writer document
da: OpenOffice Writer-dokument

en: OpenOffice Writer global document
da: OpenOffice Writer-globalt dokument

en: OpenOffice Writer template
da: OpenOffice Writer-skabelon

en: OpenOffice.org extension
da: OpenOffice.org-udvidelse

en: OpenRaster image
da: OpenRaster-billede

en: OpenType font
da: OpenType-skrifttype

en: OpenXPS document
da: OpenXPS-dokument

en: Opus audio
da: Opus-lyd

en: PAK archive
da: PAK-arkiv

en: PBM image
da: PBM-billede

en: PC Engine ROM
da: PC Engine-ROM

en: PCD image
da: PCD-billede

en: PCF font
da: PCF-skrifttype

en: PCL file
da: PCL-fil

en: PCM audio
da: PCM-lyd

en: PCX image
da: PCX-billede

en: PDF document
da: PDF-dokument

en: PDF document (XZ-compressed)
da: PDF-dokument (XZ-komprimeret)

en: PDF document (bzip-compressed)
da: PDF-dokument (bzip-komprimeret)

en: PDF document (gzip-compressed)
da: PDF-dokument (gzip-komprimeret)

en: PDF document (lzip-compressed)
da: PDF-dokument (lzip-komprimeret)

en: PEF executable
da: PEF-kørbar

en: PGM image
da: PGM-billede

en: PGN chess game notation
da: PGN-skakspilsnotation

en: PGP keys
da: PGP-nøgler

en: PGP/MIME-encrypted message header
da: PGP-/MIME-krypteret meddelelseshoved

en: PHP script
da: PHP-program

en: PKCS#10 certification request
da: PKCS#10-certifikatanmodning

en: PKCS#12 certificate bundle
da: PKCS#12-certifikatbundt

en: PKCS#7 certificate bundle
da: PKCS#7-certifikatbundt

en: PKCS#7 file
da: PKCS#7-fil

en: PKCS#8 private key
da: PKCS#8-privat nøgle

en: PKCS#8 private key (encrypted)
da: PKCS#8-privat nøgle (krypteret)

en: PNG image
da: PNG-billede

en: PNM image
da: PNM-billede

en: PPM image
da: PPM-billede

en: PSF audio
da: PSF-lyd

en: PSFlib audio library
da: PSFlib-lydbibliotek

en: Pack200 Java archive
da: Pack200 Java-arkiv

en: Padus DiscJuggler CD image
da: Padus DiscJuggler CD-aftryk

en: Palm OS database
da: Palm OS-database

en: Panasonic raw image
da: Panasonic raw-billede

en: Parchive archive
da: Parchive-arkiv

en: Partially downloaded file
da: Delvist downloadet fil

en: Pascal source code
da: Pascal-kildekode

en: Pathetic Writer document
da: Pathetic Writer-dokument

en: Pentax PEF raw image
da: Pentax PEF raw-billede

en: Perl script
da: Perl-program

en: Photoshop image
da: Photoshop-billede

en: Picture CD
da: Billedcd

en: PkiPath certification path
da: PkiPath-certifikationssti

en: PlanPerfect spreadsheet
da: PlanPerfect-regneark

en: Plucker document
da: Pluckerdokument

en: Pocket Word document
da: Pocket Word-dokument

en: PostScript document
da: PostScript-dokument

en: PostScript document (bzip-compressed)
da: PostScript-dokument (bzip-komprimeret)

en: PostScript document (gzip-compressed)
da: PostScript-dokument (gzip-komprimeret)

en: PostScript type-1 font
da: PostScript type-1-skrifttype

en: PowerPoint 2007 presentation
da: PowerPoint 2007-præsentation

en: PowerPoint 2007 presentation template
da: PowerPoint 2007-præsentationsskabelon

en: PowerPoint 2007 show
da: PowerPoint 2007-dias

en: PowerPoint 2007 slide
da: PowerPoint 2007-slide

en: PowerPoint add-in
da: PowerPoint-tilføjelse

en: PowerPoint presentation
da: PowerPoint-præsentation

en: PowerPoint presentation template
da: PowerPoint-præsentationsskabelon

en: PowerPoint slide
da: PowerPoint-dias

en: Pyspread spreadsheet
da: Pyspread-regneark

en: Pyspread spreadsheet (bzip-compressed)
da: Pyspread-regneark (bzip-komprimeret)

en: Python 3 script
da: Python 3-program

en: Python bytecode
da: Python-bytekode

en: Python script
da: Python-program

en: QEMU QCOW disk image
da: QEMU QCOW-diskaftryk

en: Qpress archive
da: Qpress-arkiv

en: Qt Designer interface document
da: Qt Designer-brugerflade-dokument

en: Qt MOC file
da: Qt MOC-fil

en: Qt Markup Language file
da: Qt Markup Language-fil

en: QtiPlot document
da: QtiPlot-dokument

en: Quattro Pro spreadsheet
da: Quattro Pro-regneark

en: QuickTime image
da: QuickTime-billede

en: QuickTime playlist
da: QuickTime-afspilningsliste

en: QuickTime video
da: QuickTime-video

en: Quicken document
da: Quickendokument

en: RAML document
da: RAML-dokument

en: RAR archive
da: RAR-arkiv

en: RDF file
da: RDF-fil

en: README document
da: README-dokument

en: RELAX NG XML schema
da: RELAX NG XML-skema

en: RGB image
da: RGB-billede

en: RIFF audio
da: RIFF-lyd

en: RIFF container
da: RIFF-container

en: RLE bitmap image
da: RLE bitmap-billede

en: RPM package
da: RPM-pakke

en: RPM spec file
da: RPM spec-fil

en: RSS summary
da: RSS-sammendrag

en: RTF document
da: RTF-dokument

en: Raw disk image
da: Raw-diskaftryk

en: Raw disk image (XZ-compressed)
da: Raw-diskaftryk (XZ-komprimeret)

en: RealAudio document
da: RealAudio-dokument

en: RealMedia document
da: RealMedia-dokument

en: RealMedia playlist
da: RealMedia-afspilningsliste

en: RealPix document
da: RealPix-dokument

en: RealText document
da: RealText-dokument

en: RealVideo document
da: RealAudio-dokument

en: Ruby script
da: Ruby-program

en: Rust source code
da: Rust-kildekode

en: SAMI subtitles
da: SAMI-undertekster

en: SAP Thomson floppy disk image
da: SAP Thomson-floppydiskaftryk

en: SC/Xspread spreadsheet
da: SC/Xspread-regneark

en: SCSS pre-processor file
da: SCSS pre-processor-fil

en: SCons configuration file
da: SCons-konfigurationsfil

en: SDP multicast stream file
da: SDP multicast-strømfil

en: SG-1000 ROM
da: SG-1000-ROM

en: SGF record
da: SGF-optagelse

en: SGI image
da: SGI-billede

en: SGI video
da: SGI-video

en: SGML document
da: SGML-dokument

en: SIS package
da: SIS-pakke

en: SISX package
da: SISX-pakke

en: SMAF audio
da: SMAF-lyd

en: SMIL document
da: SMIL-dokument

en: SPSS data file
da: SPSS data-fil

en: SPSS portable data file
da: SPSS portable data-fil

en: SQL code
da: SQL-kode

en: SQLite2 database
da: SQLite2-database

en: SQLite3 database
da: SQLite3-database

en: SSA subtitles
da: SSA-undertekster

en: STL 3D model
da: STL 3D-model

en: SV4 CPIO archive
da: SV4 CPIO-arkiv

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
da: SV4 CPIO-arkiv (med CRC)

en: SVG image
da: SVG-billede

en: SageMath script
da: SageMath-program

en: Sass CSS pre-processor file
da: Sass CSS pre-processor-fil

en: Scala source code
da: Scala-kildekode

en: Scheme source code
da: Scheme-kildekode

en: Scream Tracker 3 audio
da: Scream Tracker 3-lyd

en: Scream Tracker audio
da: Scream Tracker-lyd

en: Scream Tracker instrument
da: Scream Tracker-instrument

en: Sega CD disc image
da: Sega CD-diskaftryk

en: Sega Pico ROM
da: Sega Pico-ROM

en: Sega Saturn disc image
da: Sega Saturn-diskaftryk

en: Setext document
da: Setextdokument

en: Shockwave Flash file
da: Shockwave Flash-fil

en: Shorten audio
da: Shorten-lyd

en: Siag spreadsheet
da: Siagregneark

en: Sieve mail filter script
da: Sieve e-post-filterprogram

en: Sigma X3F raw image
da: Sigma X3F raw-billede

en: Skencil document
da: Skencildokument

en: Snap package
da: Snap-pakke

en: Sony ARW raw image
da: Sony ARW raw-billede

en: Sony SR2 raw image
da: Sony SR2 raw-billede

en: Sony SRF raw image
da: Sony SRF raw-billede

en: Source RPM package
da: Kilde RPM-pakke

en: Speedo font
da: Speedoskrifttype

en: Speex audio
da: Speex-lyd

en: Squashfs filesystem image
da: Squashfs-filsystemaftryk

en: Stampede package
da: Stampedepakke

en: StarCalc spreadsheet
da: StarCalc-regneark

en: StarChart chart
da: StarChart-diagram

en: StarDraw drawing
da: StarDraw-tegning

en: StarImpress presentation
da: StarImpress-præsentation

en: StarMail email
da: StarMail-e-brev

en: StarMath formula
da: StarMath-formel

en: StarWriter document
da: StarWriter-dokument

en: StuffIt archive
da: StuffIt-arkiv

en: SubRip subtitles
da: SubRip-undertekster

en: SubViewer subtitles
da: SubViewer-undertekster

en: Sun raster image
da: Sun rasterbillede

en: SunOS News font
da: SunOS News-skrifttype

en: Super NES ROM
da: Super NES-ROM

en: Super Video CD
da: Super Video-cd

en: SystemVerilog header
da: SystemVerilog-teksthoved

en: SystemVerilog source code
da: SystemVerilog-kildekode

en: T602 document
da: T602-dokument

en: TGA image
da: TGA-billede

en: TGIF document
da: TGIF-dokument

en: TIFF image
da: TIFF-billede

en: TNEF message
da: TNEF-meddelelse

en: TSV document
da: TSV-dokument

en: Tar archive
da: Tar-arkiv

en: Tar archive (LZ4-compressed)
da: Tar-arkiv (LZ4-komprimeret)

en: Tar archive (LZMA-compressed)
da: Tar-arkiv (LZMA-komprimeret)

en: Tar archive (LZO-compressed)
da: Tar-arkiv (LZO-komprimeret)

en: Tar archive (XZ-compressed)
da: Tar-arkiv (XZ-komprimeret)

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
da: Tar-arkiv (Zstandard-komprimeret)

en: Tar archive (bzip-compressed)
da: Tar-arkiv (bzip-komprimeret)

en: Tar archive (compressed)
da: Tar-arkiv (komprimeret)

en: Tar archive (gzip-compressed)
da: Tar-arkiv (gzip-komprimeret)

en: Tar archive (lrzip-compressed)
da: Tar-arkiv (lrzip-komprimeret)

en: Tar archive (lzip-compressed)
da: Tar-arkiv (lzip-komprimeret)

en: Tcl script
da: Tcl-program

en: TeX DVI document
da: TeX DVI-dokument

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
da: TeX DVI-dokument (bzip-komprimeret)

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
da: TeX DVI-dokument (gzip-komprimeret)

en: TeX document
da: TeX-dokument

en: TeX font
da: TeX-skrifttype

en: TeX font metrics
da: TeX-skrifttypeinformation

en: TeXInfo document
da: TeXInfo-dokument

en: Thomson Mémo7 cartridge
da: Thomson Mémo7-kassette

en: Thomson cassette
da: Thomson-kassette

en: ToutDoux document
da: ToutDoux-dokument

en: TriG RDF document
da: TriG RDF-dokument

en: Troff ME input document
da: Troff ME inddata-dokument

en: Troff MM input document
da: Troff MM inddata-dokument

en: Troff MS input document
da: Troff MS inddata-dokument

en: Troff document
da: Troffdokument

en: TrueAudio audio
da: TrueAudio-lyd

en: TrueType XML font
da: TrueType XML-skrifttype

en: TrueType font
da: TrueType-skrifttype

en: Turtle document
da: Turtle-dokument

en: Twig template
da: Twig-skabelon

en: UFRaw ID image
da: UFRaw ID-billede

en: ULAW (Sun) audio
da: ULAW-lyd (Sun)

en: UNIX software
da: UNIX-programmer

en: UNIX-compressed file
da: UNIX-komprimeret fil

en: USAC audio
da: USAC-lyd

en: Unidata NetCDF document
da: Unidata NetCDF-dokument

en: Usenet news message
da: Usenet-nyhedsmeddelelse

en: Ustar archive
da: Ustar-arkiv

en: V font
da: V-skrifttype

en: VBScript program
da: VBScript-program

en: VCS/ICS calendar
da: VCS/ICS-kalender

en: VHDL source code
da: VHDL-kildekode

en: VOC audio
da: VOC-lyd

en: VRML document
da: VRML-dokument

en: Vala source code
da: Vala-kildekode

en: Verilog source code
da: Verilog-kildekode

en: Video CD
da: Video-cd

en: Virtual Boy ROM
da: Virtual Boy-ROM

en: Vivo video
da: Vivo-video

en: WAIS source code
da: WAIS-kildekode

en: WAV audio
da: WAV-lyd

en: WBMP image
da: WBMP-billede

en: WIM disk image
da: WIM-diskaftryk

en: WMF image
da: WMF-billede

en: WML document
da: WML-dokument

en: WMLScript program
da: WMLScript-program

en: WOFF font
da: WOFF-skrifttype

en: WOFF2 font
da: WOFF2-skrifttype

en: WPL playlist
da: WPL-afspilningsliste

en: WRI document
da: WRI-dokument

en: WWF document
da: WWF-dokument

en: WarpScript source code
da: WarpScript-kildekode

en: WavPack audio
da: WavPack-lyd

en: WavPack audio correction file
da: WavPack-lydkorrektionsfil

en: Wavelet video
da: Wavelet-video

en: Web application cache file
da: Webprogrammellemlagerfil

en: WebM audio
da: WebM-lyd

en: WebM video
da: WebM-video

en: WebP image
da: WebP-billede

en: WebVTT subtitles
da: WebVTT-undertekster

en: Wii disc image
da: Wii-diskaftryk

en: WiiWare bundle
da: WiiWare-samling

en: WinHelp help file
da: WinHelp-hjælpefil

en: Windows BMP image
da: Windows BMP-billede

en: Windows Installer package
da: Windows installationsprogram-pakke

en: Windows Media Station file
da: Windows Media Station-fil

en: Windows Media audio
da: Windows Media-lyd

en: Windows Media video
da: Windows Medie-video

en: Windows Registry extract
da: Windows registreringsdatabase-udtrækning

en: Windows animated cursor
da: Windowsanimeret markør

en: Windows cursor
da: Windowsmarkør

en: Windows icon
da: Windows-ikon

en: Windows software
da: Windowsprogram

en: Word 2007 document
da: Word 2007-dokument

en: Word 2007 document template
da: Word 2007-dokumentskabelon

en: Word document
da: Worddokument

en: Word document template
da: Word-dokumentskabelon

en: Word template
da: Wordskabelon

en: WordPerfect document
da: WordPerfect-dokument

en: WordPerfect/Drawperfect image
da: WordPerfect/Drawperfect-billede

en: X window image
da: X-billede

en: X-Motif UIL table
da: X-Motif UIL-tabel

en: X.509 certificate
da: X.509-certifikat

en: X11 cursor
da: X11-markør

en: XAR archive
da: XAR-arkiv

en: XBEL bookmarks
da: XBEL-bogmærker

en: XBM image
da: XBM-billede

en: XFig image
da: XFig-billede

en: XHTML page
da: XHTML-side

en: XLIFF translation file
da: XLIFF-oversættelsesfil

en: XMCD CD database
da: XMCD-cd-database

en: XMF audio
da: XMF-lyd

en: XMI file
da: XMI-fil

en: XML document
da: XML-dokument

en: XML entities document
da: XML-enhedsdokument

en: XPInstall installer module
da: XPInstall-installationsmodul

en: XPM image
da: XPM-billede

en: XPS document
da: XPS-dokument

en: XSL FO file
da: XML FO-fil

en: XSLT stylesheet
da: XSLT-stilark

en: XSPF playlist
da: XSPF-afspilningsliste

en: XUL interface document
da: XUL-grænsefladedokument

en: XZ archive
da: XZ-arkiv

en: Xbase document
da: Xbasedokument

en: YAML document
da: YAML-dokument

en: YouTube media archive
da: YouTube-mediearkiv

en: Zip archive
da: Zip-arkiv

en: Zlib archive
da: Zlib-arkiv

en: Zoo archive
da: Zoo-arkiv

en: Zstandard archive
da: Zstandard-arkiv

en: application log
da: programlog

en: audio CD
da: lyd-cd

en: audio DVD
da: lyd-dvd

en: author credits
da: bidragydere

en: author list
da: forfatterliste

en: backup file
da: sikkerhedskopi

en: binary differences between files
da: binære forskelle mellem filer

en: blank Blu-ray disc
da: tom Blu-ray-disk

en: blank CD disc
da: tom cd-disk

en: blank DVD disc
da: tom dvd-disk

en: blank HD DVD disc
da: tom HD dvd-disk

en: block device
da: blokenhed

en: certificate revocation list
da: certifikat tilbagetrækkelsesliste

en: character device
da: tegnenhed

en: comic book archive
da: comic book-arkiv

en: compound document
da: sammensat dokument

en: compound documents
da: sammensatte dokumenter

en: compressed GIMP image
da: komprimeret GIMP-billede

en: compressed SVG image
da: SVG-komprimeret billede

en: compressed Tracker audio
da: komprimeret trackerlyd

en: desktop configuration file
da: skrivebordskonfigurationsfil

en: detached OpenPGP signature
da: frigjort OpenPGP-signatur

en: detached S/MIME signature
da: frigjort S/MIME-signatur

en: differences between files
da: forskel mellem filer

en: digital photos
da: digitale billeder

en: digital raw image
da: digitalt raw-billede

en: e-book reader
da: e-bogslæser

en: eMusic download package
da: eMusic-downloadpakke

en: electronic book document
da: elektronisk bogdokument

en: electronic business card
da: elektronisk visitkort

en: email headers
da: posthoveder

en: email message
da: postmeddelelse

en: empty document
da: tomt dokument

en: encrypted message
da: krypteret meddelelse

en: enriched text document
da: beriget tekstdokument

en: executable
da: kørbar

en: folder
da: mappe

en: generic font file
da: general skrifttypefil

en: help page
da: hjælpeside

en: iMelody ringtone
da: iMelody-ringetone

en: iPod firmware
da: iPod-styreprogram

en: iRiver playlist
da: iRiver-afspilningsliste

en: installation instructions
da: installationsinstruktioner

en: iptables configuration file
da: iptableskonfigurationsfil

en: libtool shared library
da: libtool delt bibliotek

en: license terms
da: licensbetingelser

en: mail delivery report
da: postleveringsrapport

en: mail disposition report
da: postdisponeringsrapport

en: mail system report
da: postsystemrapport

en: mailbox file
da: postkassefil

en: manual page (compressed)
da: manualside (komprimeret)

en: message catalog
da: meddelelseskatalog

en: message digest
da: meddelelsessammendrag

en: message in several formats
da: meddelelse i flere formater

en: mount point
da: monteringspunkt

en: network packet capture
da: Netværkspakkeoptagelse

en: object code
da: objektkode

en: packed font file
da: pakket skrifttypefil

en: partial email message
da: delvis postmeddelelse

en: pipe
da: datakanal

en: plain text document
da: rent tekstdokument

en: portable audio player
da: bærbar lydafspiller

en: profiler results
da: profileringsresultater

en: program crash data
da: programnedbrudsdata

en: raw CD image
da: raw cd-aftryk

en: reStructuredText document
da: reStructuredText-dokument

en: reference to remote file
da: reference til fjern fil

en: rejected patch
da: afvist rettelse

en: resource location
da: resurseplacering

en: rich text document
da: richtekstdokument

en: shared library
da: delt bibliotek

en: shell archive
da: skal-arkiv

en: shell script
da: skal-program

en: signed message
da: signeret meddelelse

en: socket
da: sokkel

en: spreadsheet interchange document
da: regnearksudvekslingsdokument

en: stream of data (server push)
da: datastrøm (serverskubbet)

en: symbolic link
da: symbolsk henvisning

en: systemd unit file
da: systemd unit-fil

en: theme
da: tema

en: translated messages (machine-readable)
da: oversatte meddelelser (maskinlæsbare)

en: translation file
da: oversættelsesfil

en: translation template
da: oversættelsesskabelon

en: txt2tags document
da: txt2tags-dokument

en: unknown
da: ukendt

en: uuencoded file
da: uuencodede-fil

en: video DVD
da: video-dvd
