sudo 1.8.26b1 - en to da translation catalogue (179 entries)

en: 
    Options:
da: 
    Tilvalg:

en: %s - edit files as another user
da: %s - rediger filer som en anden bruger

en: %s - execute a command as another user
da: %s - udfør en kommando som en anden bruger

en: %s changed labels
da: %s ændrede etiketter

en: %s is group writable
da: %s er skrivbar for gruppe

en: %s is not a character device, not relabeling tty
da: %s er ikke en tegnenhed, giver ikke ny etiket til tty

en: %s is not a regular file
da: %s er ikke en regulær fil

en: %s is not a valid context
da: %s er ikke en gyldig kontekst

en: %s is owned by uid %u, should be %u
da: %s er ejet af uid %u, burde være %u

en: %s is world writable
da: %s er skrivbar for alle

en: %s left unmodified
da: %s tilbage uændrede

en: %s must be only be writable by owner
da: %s må kun være skrivbar for ejeren

en: %s must be owned by uid %d
da: %s skal være ejet af uid %d

en: %s must be owned by uid %d and have the setuid bit set
da: %s skal være ejet af uid %d og have setuid bit angivet

en: %s unchanged
da: %s uændrede

en: %s: editing files in a writable directory is not permitted
da: %s: redigering af filer i en skrivbar mappe er ikke tilladt

en: %s: editing symbolic links is not permitted
da: %s: redigering af symbolske henvisninger er ikke tilladt

en: %s: not a regular file
da: %s: ikke en regulær fil

en: %s: short write
da: %s: kort skrivning

en: Configure options: %s
da: Konfigurationsindstillinger: %s

en: Only one of the -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v or -V options may be specified
da: Kun et af tilvalgene -e, -h, -i, -K, -l, -s, -v eller -V må angives

en: Unknown signal
da: ukendt signal

en: close all file descriptors >= num
da: luk alle filbeskrivelser >= num

en: contents of edit session left in %s
da: indhold fra redigeringssession tilbage i %s

en: could not bind to default resource pool for project "%s"
da: kunne ikke binde til standardressourcekø for projekt »%s«

en: could not join project "%s"
da: kunne ikke slutte til projekt »%s«

en: create SELinux security context with specified role
da: opret SELinux-sikkerhedskontekt med angivet rolle

en: create SELinux security context with specified type
da: opret SELinux-sikkerhedskontekt med angivet type

en: display help message and exit
da: vis hjælpetekst og afslut

en: display version information and exit
da: vis versionsinformation og afslut

en: edit files instead of running a command
da: rediger filer i stedet for at køre en kommando

en: effective uid is not %d, is %s on a file system with the 'nosuid' option set or an NFS file system without root privileges?
da: effektiv uid er ikke %d, er %s på et filsystem med indstillingen »nosuid« angivet eller et NFS-filsytsem uden administratorprivilegier (root)?

en: effective uid is not %d, is sudo installed setuid root?
da: effektiv uid er ikke %d, er sudo installeret setuid root?

en: error in %s, line %d while loading plugin "%s"
da: fejl i %s, linje %d under indlæsning af udvidelsesmodulet »%s«

en: error in event loop
da: fejl i hændelsesloop

en: error initializing I/O plugin %s
da: fejl under initialisering af I/O-udvidelsesmodulet %s

en: error reading from socketpair
da: fejl ved læsning fra socketpair

en: failed to get old_context
da: kunne ikke indhente gammel_kontekst (old_context)

en: failed to set new role %s
da: kunne ikke angive ny rolle %s

en: failed to set new type %s
da: kunne ikke angive ny type %s

en: fatal error, unable to load plugins
da: fatal fejl, kan ikke indlæse udvidelsesmoduler

en: ignoring duplicate I/O plugin "%s" in %s, line %d
da: ignorerer duplikat I/O-udvidelsesmodul »%s« i %s, linje %d

en: ignoring duplicate policy plugin "%s" in %s, line %d
da: ignorerer duplikat politikudvidelsesmodul »%s« i %s, linje %d

en: ignoring policy plugin "%s" in %s, line %d
da: ignorerer politikudvidelsesmodul »%s« i %s, linje %d

en: in list mode, display privileges for user
da: i vis-tilstand, vis privilegier for bruger

en: incompatible plugin major version %d (expected %d) found in %s
da: inkompatibelt udvidelsesmodul for hovedversion %d (forventede %d) fundet i %s

en: internal error, %s overflow
da: intern fejl, %s-overløb

en: invalid Path value "%s" in %s, line %u
da: ugyldig stiværdi »%s« i %s, linje %u

en: invalid environment variable name: %s
da: ugyldigt miljøvariabelnavn: %s

en: invalid file descriptor number: %s
da: ugyldigt filbeskrivelsesnummer: %s

en: invalid max groups "%s" in %s, line %u
da: ugyldigt maks. for grupper »%s« i %s, linje %u

en: invalid value
da: ugyldig værdi

en: invalid value for %s "%s" in %s, line %u
da: ugyldig værdi for %s »%s« i %s, linje %u

en: invalidate timestamp file
da: ugyldiggør tidsstempelfil

en: list user's privileges or check a specific command; use twice for longer format
da: vis brugers privilegier eller kontroller en specifik kommando; brug to gange for længere format

en: no askpass program specified, try setting SUDO_ASKPASS
da: intet askpass-program angivet, forsøg at angive SUDO_ASKPASS

en: no password was provided
da: ingen adgangskode blev angivet

en: no resource pool accepting default bindings exists for project "%s"
da: ingen ressourcekø som accepterer standardbindinger findes for projekt »%s«

en: no tty present and no askpass program specified
da: ingen tty til stede og intet askpass-program angivet

en: no writable temporary directory found
da: ingen skrivbar midlertidig mappe fundet

en: non-interactive mode, no prompts are used
da: ikkeinteraktiv tilstand, vil ikke spørge bruger

en: only a single policy plugin may be specified
da: kun et udvidelsesmodul for politik må være angivet

en: plugin did not return a command to execute
da: udvidelsesmodul returnerede ikke en kommando til afvikling

en: plugin error: missing file list for sudoedit
da: fejl i udvidelsesmodul: mangler filliste for sudoedit

en: policy plugin %s does not include a check_policy method
da: politikudvidelsesmodulet %s inkluderer ikke en metode for check_policy

en: policy plugin %s does not support listing privileges
da: politikudvidelsesmodul %s understøter ikke listning af privilegier

en: policy plugin %s does not support the -k/-K options
da: politikudvidelsesmodul %s understøtter ikke tilvalget -k/-K

en: policy plugin %s does not support the -v option
da: politikudvidelsesmodul %s understøtter ikke tilvalget -v

en: policy plugin %s is missing the `check_policy' method
da: politikudvidelsesmodulet %s mangler i metoden »check_policy«

en: policy plugin failed session initialization
da: udvidelsesmodul for politik mislykkedes i sessionsinitialisering

en: preserve group vector instead of setting to target's
da: bevar gruppevektor i stedet for at sætte til målets

en: preserve specific environment variables
da: bevar specifikke miljøvariabler

en: preserve user environment when running command
da: bevar brugermiljø når kommando udføres

en: read password from standard input
da: læs adgangskode fra standardinddata

en: remove timestamp file completely
da: fjern tidsstempelfil fuldstændig

en: requires at least one argument
da: kræver mindst et argument

en: resource control limit has been reached
da: grænse for ressourcekontrol er nået

en: run command (or edit file) as specified user name or ID
da: kør kommando (eller rediger fil) som angivet brugernavn eller ID

en: run command as the specified group name or ID
da: udfør kommando som det angivne gruppenavn eller ID

en: run command in the background
da: kør kommando i baggrunden

en: run command on host (if supported by plugin)
da: kør kommando på vært (hvis understøttet af udvidelsesmodul)

en: run command with the specified BSD login class
da: kør kommando med angivet BSD-logindklasse

en: run login shell as the target user; a command may also be specified
da: kør en logindskal som målbrugeren; en kommando kan også angives

en: run shell as the target user; a command may also be specified
da: kør skal som målbruger; en kommando kan også specificeres

en: sesh: internal error: odd number of paths
da: sesh: intern fejl: forkert antal stier

en: sesh: unable to create temporary files
da: sesh: kan ikke oprette midlertidige filer

en: sesh: unknown error %d
da: sesh: ukendt fejl %d

en: set HOME variable to target user's home dir
da: angiv HOME-variabel til målbrugers hjemmemappe

en: setproject failed for project "%s"
da: setproject fejlede for projekt »%s«

en: specified resource pool does not exist for project "%s"
da: angivet ressourcekø findes ikke for projekt »%s«

en: stop processing command line arguments
da: stop behandling af parametre for kommandolinjen

en: sudoedit is not supported on this platform
da: sudoedit er ikke understøttet på denne platform

en: terminate command after the specified time limit
da: afslut kommando efter den angivne tidsbegrænsning

en: the `-A' and `-S' options may not be used together
da: tilvalgene »-A« og »-S« må ikke bruges sammen

en: the `-E' option is not valid in edit mode
da: tilvalget »-E« er ikke gyldigt i redigeringstilstand

en: the `-U' option may only be used with the `-l' option
da: tilvalget »-U« må kun bruges med tilvalget »-l«

en: the argument to -C must be a number greater than or equal to 3
da: argumentet for -C skal være et tal større end eller lig 3

en: the invoking task is final
da: start af opgave er færdig

en: timed out reading password
da: fik tidsudløb under forsøg på at læse adgangskoden

en: unable to add event to queue
da: kan ikke tilføje hændelse til kø

en: unable to allocate memory
da: kan ikke allokere hukommelse

en: unable to allocate pty
da: kan ikke allokere pty

en: unable to change directory to %s
da: kan ikke ændre mappe til %s

en: unable to change root to %s
da: kan ikke ændre administrator (root) til %s

en: unable to change to runas uid (%u, %u)
da: kan ikke ændre til runas uid (%u, %u)

en: unable to change uid to root (%u)
da: kan ikke ændre uid til root (%u)

en: unable to copy some of the temporary files back to their original location
da: kan ikke kopiere nogle af de midlertidige filer tilbage til deres originale placering

en: unable to copy temporary files back to their original location
da: kan ikke kopiere midlertidige filer tilbage til deres originale placering

en: unable to create pipe
da: kan ikke oprette datakanal (pipe)

en: unable to create sockets
da: kan ikke oprette sokler

en: unable to determine enforcing mode.
da: kan ikke bestemme tilstanden gennemtving (enforcing).

en: unable to determine tty
da: kan ikke bestemme tty

en: unable to dup2 stdin
da: kan ikke dup2 stdin

en: unable to execute %s
da: kan ikke køre %s

en: unable to fgetfilecon %s
da: kan ikke fgetfilecon %s

en: unable to find symbol "%s" in %s
da: kan ikke finde symbol »%s« i %s

en: unable to fork
da: kan ikke forgrene

en: unable to get current tty context, not relabeling tty
da: kan ikke indhente aktuel tty-kontekst, giver ikke ny etiket til tty

en: unable to get default type for role %s
da: kan ikke indhente standardtype for rolle %s

en: unable to get new tty context, not relabeling tty
da: kan ikke indhente ny tty-kontekst, giver ikke nyt etiket til tty

en: unable to initialize policy plugin
da: kan ikke initialisere udvidelsesmodul for politik

en: unable to load %s: %s
da: kan ikke indlæse %s: %s

en: unable to open %s
da: kan ikke åbne %s

en: unable to open %s, not relabeling tty
da: kan ikke åbne %s, giver ikke ny etiket til tty

en: unable to open audit system
da: kan ikke åbne overvågningssystem

en: unable to open userdb
da: kan ikke åbne userdb

en: unable to read password
da: kan ikke læse adgangskoden

en: unable to read temporary file
da: kan ikke læse midlertidig fil

en: unable to read the clock
da: kan ikke læse uret

en: unable to receive message from parent
da: kan ikke modtage besked fra overproces

en: unable to remove PRIV_PROC_EXEC from PRIV_LIMIT
da: kan ikke fjerne PRIV_PROC_EXEC fra PRIV_LIMIT

en: unable to restore context for %s
da: kan ikke gendanne kontekst for %s

en: unable to restore current working directory
da: kan ikke gendanne nuværende arbejdsmappe

en: unable to restore handler for signal %d
da: kan ikke gendanne håndtering for signal %d

en: unable to restore registry
da: kan ikke gendanne register

en: unable to restore stdin
da: kan ikke gendanne stdin

en: unable to restore tty label
da: kan ikke gendanne tty-etiket

en: unable to run %s
da: kan ikke køre %s

en: unable to run %s as a login shell
da: kan ikke køre %s som en indlogningsskal

en: unable to save handler for signal %d
da: kan ikke gemme håndtering for signal %d

en: unable to save stdin
da: kan ikke gemme til stdin

en: unable to send audit message
da: kan ikke sende overvågningsbesked

en: unable to send message to monitor process
da: kan ikke sende besked til overvågningsproces

en: unable to set controlling tty
da: kan ikke angive kontrollerende tty

en: unable to set effective gid to runas gid %u
da: kan ikke angive effektiv gid til runas gid %u

en: unable to set exec context to %s
da: kan ikke angive kørselskontekt til %s

en: unable to set gid to %u
da: kan ikke angive gid til %u

en: unable to set gid to runas gid %u
da: kan ikke angive gid til runas gid %u

en: unable to set handler for signal %d
da: kan ikke angive håndtering for signal %d

en: unable to set key creation context to %s
da: kan ikke angive nøgleoprettelseskontekst til %s

en: unable to set new tty context
da: kan ikke angive ny tty-kontekst

en: unable to set process priority
da: kan ikke angive procesprioritet

en: unable to set supplementary group IDs
da: kan ikke angive supplerende gruppe-id'er

en: unable to set tty context to %s
da: kan ikke angive tty-kontekst for %s

en: unable to set uid to %u
da: kan ikke angive uid til %u

en: unable to set user context
da: kan ikke angive brugerkontekst

en: unable to stat %s
da: kan ikke køre stat %s

en: unable to switch to registry "%s" for %s
da: kan ikke skifte til register »%s« for %s

en: unable to write to %s
da: kan ikke skrive til %s

en: unexpected child termination condition: %d
da: uventet underbetingelse for terminering: %d

en: unexpected reply type on backchannel: %d
da: uventet svartype på bagkanal (backchannel): %d

en: unexpected sudo mode 0x%x
da: uventet sudo-tilstand 0x%x

en: unknown login class %s
da: ukendt logindklasse %s

en: unknown policy type %d found in %s
da: ukendt politiktype %d fundet i %s

en: unknown security class "chr_file", not relabeling tty
da: ukendt sikkerhedsklasse »chr_file«, giver ikke ny etiket til tty

en: unsupported group source "%s" in %s, line %u
da: ikke understøttet gruppekilde »%s« i %s, linje %u

en: update user's timestamp without running a command
da: opdater brugers tidsstempel uden at køre en kommando

en: use a helper program for password prompting
da: brug et hjælpeprogram for indhentelse af adgangskode

en: use specified BSD authentication type
da: brug angivet BSD-godkendelsestype

en: use the specified password prompt
da: brug angivet logind for adgangskode

en: user "%s" is not a member of project "%s"
da: bruger »%s« er ikke medlem af projektet »%s«

en: value too large
da: værdi for stor

en: value too small
da: værdi for lille

en: warning, resource control assignment failed for project "%s"
da: advarsel, ressourcekontroltildeling fejlede for projekt »%s«

en: you do not exist in the %s database
da: du findes ikke i %s-databasen

en: you may not specify both the `-i' and `-E' options
da: du kan ikke samtidig angive tilvalgende »-i« og »-E«

en: you may not specify both the `-i' and `-s' options
da: du kan ikke samtidig angive tilvalgene »-i« og »-s«

en: you may not specify environment variables in edit mode
da: du må ikke angive miljøvariabler i redigeringstilstand

en: you must specify a role for type %s
da: du skal angive en rolle for type %s
