tar 1.32.90 - en to eo translation catalogue (584 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
eo: 
    *Tiu ĉi* tar apriorigas tion:

en:   or:
eo:   aŭ:

en:  !             Spawn a subshell
eo:  !             Generi subŝelon

en:  ?             Print this list
eo:  ?             Montri tiun ĉi liston

en:  [OPTION...]
eo:  [MODIFILO...]

en:  link to %s
eo:  kunligo al %s

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
eo:  n nomo        Indiki novan nomon por la venonta (kaj sekva) datumvolumo(j)
     q             Ĉesigi tar
     y aŭ novlinio Daŭrigi operacion

en:  unknown file type %s
eo:  nekonata dosiertipo %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
eo: %.*s: parametro en ARGP_HELP_FMT postulas valoron

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
eo: %.*s: Nekonata parametro en ARGP_HELP_FMT

en: %s command failed
eo: La komando %s fiaskis

en: %s home page: <%s>
eo: %s hejm-paĝo: <%s>

en: %s is not continued on this volume
eo: %s ne estas daŭrigata en tiu ĉi datumvolumo

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
eo: %s eble estas daŭrigata en tiu ĉi datumvolumo: la kapo enhavas tranĉitan nomon

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
eo: %s estas malkorekta grando (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
eo: %s: funkcio %s fiaskis

en: %s: Cannot change mode to %s
eo: %s: ne eblas ŝanĝi reĝimon al %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
eo: %s: ne eblas ŝanĝi posedon al UID %lu, GID %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
eo: %s: ne eblas krei simbol-ligon al %s

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
eo: %s: ne eblas eltiri -- dosiero daŭriĝas el alia datumvolumo

en: %s: Cannot hard link to %s
eo: %s: ne eblas rekt-ligi al %s

en: %s: Cannot remove
eo: %s: ne eblas forigi

en: %s: Cannot rename to %s
eo: %s: ne eblas renomigi al %s

en: %s: Cannot seek to %s
eo: %s: ne eblas apliki 'seek' al %s

en: %s: Deleting %s
eo: %s: forigo de %s

en: %s: Directory has been renamed
eo: %s: dosierujo estas renomigita

en: %s: Directory has been renamed from %s
eo: %s: dosierujo estas renomigita el %s

en: %s: Directory is new
eo: %s: dosierujo estas nova

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
eo: %s: dosierujo estis renomigata antaŭ ol ĝia stato povis esti prenata

en: %s: File removed before we read it
eo: %s: dosiero estis forigata antaŭ ol ni legis ĝin

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
eo[0]: %s: dosiero malkreskiĝis per %s bajto
eo[1]: %s: dosiero malkreskiĝis per %s bajtoj

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
eo[0]: %s: dosiero malpligrandiĝis je %s bajto; ni ŝtopas per nulo
eo[1]: %s: dosiero malpligrandiĝis je %s bajtoj; ni ŝtopas per nuloj

en: %s: Invalid archive format
eo: %s: malvalida arĥiv-formo

en: %s: Member name contains '..'
eo: %s: nomo de ano enhavas '..'

en: %s: Not found in archive
eo: %s: ne trovita en arĥivo

en: %s: Not purging directory: unable to stat
eo: %s: ni ne netigas dosierujon: ne eblas apliki 'stat'

en: %s: Omitting
eo: %s: ni malinkluzivigas

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
eo[0]: %s: leg-eraro ĉe bajto %s, dum lego de %lu bajto
eo[1]: %s: leg-eraro ĉe bajto %s, dum lego de %lu bajtoj

en: %s: Required occurrence not found in archive
eo: %s: postulata apero ne estis trovata en arĥivo

en: %s: Too many arguments
eo: %s: tro da argumentoj

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
eo: %s: neatendita malkohero dum kreo de dosierujo

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
eo: %s: nekonata dosiertipo '%c', ni komparas kiel normalan dosieron

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
eo: %s: nekonata dosiertipo '%c', ni eltiras kiel normalan dosieron

en: %s: Unknown file type; file ignored
eo: %s: nekonata dosiertipo; dosiero estas preteratentita

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
eo[0]: %s: volum-etikedo tro longas (limo estas %lu bajto)
eo[1]: %s: volum-etikedo tro longas (limo estas %lu bajtoj)

en: %s: Warning: Cannot %s
eo: %s: Averto: funkcio %s fiaskis

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
eo: %s: Averto: ne eblas apliki 'seek' al %s

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
eo[0]: %s: Averto: leg-eraro ĉe bajto %s, dum lego de %lu bajto
eo[1]: %s: Averto: leg-eraro ĉe bajto %s, dum lego de %lu bajtoj

en: %s: Was unable to backup this file
eo: %s: ne eblis savkopii tiun ĉi dosieron

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
eo[0]: %s: skribita nur %lu el %lu bajto
eo[1]: %s: skribita nur %lu el %lu bajtoj

en: %s: byte %s: %s
eo: %s: bajto %s: %s

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
eo: %s: bajto %s: %s %.*s... tro longas

en: %s: byte %s: %s %s
eo: %s: bajto %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
eo: %s: bajto %s: %s %s sekvata de malvalida bajto 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
eo: %s: bajto %s: (valida intervalo %s..%s)
    	%s %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
eo: %s: enhavas kaŝmemoran dosierujan markon %s; %s

en: %s: contains invalid volume number
eo: %s: enhavas malvalidan volum-numeron

en: %s: directory is on a different device: not purging
eo: %s: dosierujo estas en malsama aparato: ni ne netigas

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
eo: %s: dosierujo estas en malsama dosiersistemo; ne ŝutita

en: %s: door ignored
eo: %s: pordo estis preteratentata

en: %s: file changed as we read it
eo: %s: dosiero ŝanĝis dum ni legas ĝin

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
eo: %s: dosiero estas en malsama dosiersistemo; ne ŝutita

en: %s: file is the archive; not dumped
eo: %s: dosiero estas la arĥivo; ne ŝutita

en: %s: file is unchanged; not dumped
eo: %s: dosiero estas nemodifita; ne ŝutita

en: %s: file list requested from %s already read from %s
eo: %s: dosierlisto petita el %s jam estas legita el %s

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
eo: %s dosiernomo tro longas (ne povas esti apartigita); ne ŝutita

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
eo: %s dosiernomo tro longas (maks %d); ne ŝutita

en: %s: file name read contains nul character
eo: %s: lego de dosiernomo enhavas nul-signon

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
eo: %s: dosiernomo tro longas por esti konservata en GNU-plurvoluma kapo, ni tranĉis

en: %s: implausibly old time stamp %s
eo: %s: malprobable malnova temp-indiko %s

en: %s: invalid option -- '%c'
eo: %s: malvalida modifilo -- '%c'

en: %s: link name is too long; not dumped
eo: %s: lignomo tro longas; ne ŝutita

en: %s: not a valid timeout
eo: %s: ne estas valida templimo

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
eo: %s: modifilo '%s%s' ne permesas argumenton

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
eo: %s: modifilo '%s%s' estas plursenca

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
eo: %s: modifilo '%s%s' estas plursenca; ebloj:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
eo: %s: modifilo '%s%s' postulas argumenton

en: %s: option requires an argument -- '%c'
eo: %s: modifilo postulas argumenton -- '%c'

en: %s: skipping existing file
eo: %s: ni preterpasas ekzistantan dosieron

en: %s: socket ignored
eo: %s: konektilo estis preteratentata

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
eo: %s: temp-indiko %s estas %s s estontece

en: %s: unknown checkpoint action
eo: %s: nekonata kontrolpunkta ago

en: %s: unrecognized option '%s%s'
eo: %s: nerekonata modifilo '%s%s'

en: %s:%lu: location of the error
eo: %s:%lu: loko de la eraro

en: '
eo: ’

en: '%s' cannot be used with '%s'
eo: '%s' ne uzeblas kun '%s'

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
eo: (PROGRAM-ERARO) Neniu versio estas konata!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
eo: (PROGRAM-ERARO) Modifiloj devus esti rekonitaj!?

en: (pipe)
eo: (dukto)

en: --%s %s has no effect
eo: --%s %s efikas neniel

en: --%s has no effect
eo: --%s efikas neniel

en: --Continued at byte %s--
eo: --Daŭrigita ĉe bajto %s--

en: --Long Link--
eo: --Longa ligo--

en: --Long Name--
eo: --Longa nomo--

en: --Volume Header--
eo: --Voluma kapo--

en: --acls can be used only on POSIX archives
eo: --acls nur uzeblas en arĥivoj POSIX

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
eo: --atime-preserve='system' ne estas subtenata en tiu ĉi platformo

en: --checkpoint value is not an integer
eo: valoro de --checkpoint ne estas entjero

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
eo: --clamp-mtime bezonas daton indikitan per --mtime

en: --level is meaningless without --listed-incremental
eo: Sen --listed-incremental, --level estas sensignifa

en: --occurrence is meaningless without a file list
eo: Sen dosierlisto, --occurrence estas sensignifa

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
eo: --pax-option nur uzeblas en arĥivoj POSIX

en: --selinux can be used only on POSIX archives
eo: --selinux nur uzeblas en arĥivoj POSIX

en: --stat requires file names
eo: --stat postulas dosiernomojn

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
eo: --xattrs nur uzeblas en arĥivoj POSIX

en: -C %s has no effect
eo: -C %s efikas neniel

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
eo: -T legas dosier-nomojn senpere (neniu subteno al modifiloj aŭ eskapoj)

en: -T reads null-terminated names
eo: -T legas nul-finigitajn nomojn

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
eo: -T legas nul-finigitajn nomojn; implicas --verbatim-files-from

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
eo: -T traktas dosier-nomojn komencantajn per streketo kiel modifiloj (apriore)

en: A lone zero block at %s
eo: Izolita nul-bloko ĉe %s

en: ACTION
eo: AGO

en: ARCHIVE
eo: ARĤIVO

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
eo: ARGP_HELP_FMT: %s valoro estas malpli aŭ egala al %s

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
eo: Postmeti GRANDO bajtojn al DOSIERO. GRANDO estas indikita de antaŭa modifilo --length.

en: Archive base-256 value is out of %s range
eo: Valoro 'base-256' de arĥivo estas for de intervalo %s

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
eo: Arĥivo enhavas %.*s kie estas atendata numera valoro %s

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
eo: Arĥivo enhavas dosiernomojn kun forigitaj antaŭiraj prefiksoj.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
eo: Arĥivo enhavas malaktualajn kapojn 'base-64'

en: Archive contains transformed file names.
eo: Arĥivo enhavas transformitajn dosiernomojn.

en: Archive format selection:
eo: Elekto de arĥiv-formo:

en: Archive is compressed. Use %s option
eo: Arĥivo estas densigita. Uzu modifilon %s

en: Archive label mismatch
eo: Miskongruo de arĥiva etikedo

en: Archive not labeled to match %s
eo: La arĥivo ne estas markita por kongrui al %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
eo: Arĥiva okuma valoro %.*s estas for de intervalo %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
eo: Arĥiva okuma valoro %.*s estas for de intervalo %s; ni konsideras komplementon de du

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
eo: Signita ĉeno 'base-64' de arĥivo (%s) estas for de intervalo %s

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
eo: Arĥiva valoro %s estas for de intervalo %s: %s..%s

en: At beginning of tape, quitting now
eo: Ĉe komenco de bendo, ni ĉesas nun

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
eo: Ni provas elpreni simbolajn ligojn kiel rektajn ligojn

en: BLOCKS
eo: BLOKOJ

en: BLOCKS x 512 bytes per record
eo: BLOKOJ x 512 bajtoj por rikordo

en: Bad incremental file format
eo: Malĝusta aldona dosier-formo

en: Blanks in header where numeric %s value expected
eo: Vakoj en kapo kie numera valoro %s estas atendata

en: Byte count out of range
eo: Bajt-nombro estas for de intervalo

en: CHANGES
eo: ŜANĜOJ

en: COMMAND
eo: KOMANDO

en: CONTROL
eo: KONTROLO

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
eo: Ne eblas retropaŝi arĥivan dosieron; ĝi eble ne legeblos sen -i

en: Cannot concatenate compressed archives
eo: Ne eblas kunmeti densigitajn arĥivojn

en: Cannot connect to %s: resolve failed
eo: Ne eblas konekti al %s: adres-trovo fiaskis

en: Cannot create temporary directory using template %s
eo: Ne eblas krei provizoran dosierujon uzante la ŝablonon %s

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
eo: Ne eblas konjekti supro-nivela dosieruja nomo; bonvolu indiki ĝin klare per --one-top-level=UJO

en: Cannot execute remote shell
eo: Ne eblas lanĉi foran ŝelon

en: Cannot redirect files for remote shell
eo: Ne eblas redirektigi dosierojn por fora ŝelo

en: Cannot rename %s to %s
eo: Ne eblas renomigi %s al %s

en: Cannot update compressed archives
eo: Ne eblas ĝisdatigi densigitajn arĥivojn

en: Cannot use multi-volume compressed archives
eo: Ne eblas uzi plur-volumajn densigitajn arĥivojn

en: Cannot verify compressed archives
eo: Ne eblas kontroli densigitajn arĥivojn

en: Cannot verify multi-volume archives
eo: Ne eblas kontroli plur-volumajn arĥivojn

en: Cannot verify stdin/stdout archive
eo: Ne eblas kontroli arĥivon de ĉefa en/eligujo

en: Command dumped core
eo: Komando ŝutis nukleon

en: Command exited successfully
eo: Komando eliris sukcese

en: Command failed with status %d
eo: Komando fiaskis kun stato %d

en: Command stopped on signal %d
eo: Komando haltis pro signalo %d

en: Command terminated
eo: Komando estas ĉesigita

en: Command terminated on signal %d
eo: Komando estis ĉesigata de signalo %d

en: Compatibility options:
eo: Akordigeblaj modifiloj:

en: Compression options:
eo: Densigaj modifiloj:

en: Conflicting compression options
eo: Konfliktantaj densigaj modifiloj

en: Contents differ
eo: Enhavo malsamas

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
eo[0]: Eblis legi %lu el %lu bajto
eo[1]: Eblis legi %lu el %lu bajtoj

en: Cowardly refusing to create an empty archive
eo: Malkuraĝe ni rifuzas krei malplenan arĥivon

en: Create file of the given SIZE
eo: Krei dosieron el indikita GRANDO

en: Creating directory:
eo: Kreado de dosierujo:

en: Current %s is newer or same age
eo: Nuna %s estas pli nova aŭ sam-aĝa

en: DATE
eo: DATO

en: DATE-OR-FILE
eo: DATO-AŬ-DOSIERO

en: DIR
eo: UJO

en: Date sample file not found
eo: Data specimen-dosiero ne estis trovata

en: Delete FILE
eo: Forviŝi DOSIEROn

en: Deleting non-header from archive
eo: Ni forigas ne-kapon el arĥivo

en: Device blocking:
eo: Aparat-blokoj:

en: Device number differs
eo: Aparatnumero malsamas

en: Device selection and switching:
eo: Aktivigo kaj elekto de aparato:

en: Disable extended attributes support
eo: Malebligi subtenon al etenditaj atributoj

en: Disable the POSIX ACLs support
eo: Malebligi subtenon al POSIX ACL-oj

en: Disable the SELinux context support
eo: Malebligi subtenon al la kunteksto SELinux

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
eo: Montri plenumitajn kontrolpunktojn kaj elir-staton de KOMANDO

en: EOF where user reply was expected
eo: EOF kie respondo de uzanto estis atendata

en: EXPRESSION
eo: ESPRIMO

en: Enable extended attributes support
eo: Ebligi subtenon al etenditaj atributoj

en: Enable the POSIX ACLs support
eo: Ebligi subtenon al POSIX ACL-oj

en: Enable the SELinux context support
eo: Ebligi subtenon al la kunteksto SELinux

en: Error parsing number near `%s'
eo: Eraro dum analizo de numero proksime de '%s'

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
eo: Plenumi ARGj. Agigas kontrolpunktojn je ĉiu N-a rikordo (aprioras 1). Utilas kun --checkpoint kaj unu el --cut, --append, --touch, --unlink

en: Execute COMMAND
eo: Lanĉi KOMANDOn

en: Exiting with failure status due to previous errors
eo: Ni eliras kun malsukcesa stato pro antaŭaj eraroj

en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
eo: La etendita kapo %s=%s estas for de la intervalo %s..%s

en: Extended header length %*s is out of range
eo: Longo de etendita kapo %*s estas for de intervalo

en: Extracting contiguous files as regular files
eo: Ni elprenas daŭrigajn dosierojn kiel ordinarajn dosierojn

en: FILE
eo: DOSIERO

en: FORMAT
eo: FORMO

en: FORMAT is one of the following:
eo: FORMO estas unu el la jenaj:

en: File creation options:
eo: Dosier-kreaj modifiloj:

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
eo: Dosiernom-kongruaj modifiloj (influas kaj ekskluzivajn kaj inkluzivajn ŝablonojn):

en: File name not specified. Try again.
eo: Dosiernomo ne estis indikata. Reprovu.

en: File name transformations:
eo: Dosiernomaj transformigoj:

en: File statistics options:
eo: Dosier-statistikaj modifiloj:

en: File type differs
eo: Dosiertipo malsamas

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
eo: Kompletigi la dosieron per la indikita ŜABLONO. ŜABLONO estas 'default' aŭ 'zeros'

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
eo: GNU-a 'tar' konservas multajn dosierojn kune en unuopa benda aŭ diska arĥivo, kaj ĝi restarigas apartajn dosierojn el la arĥivo.
    
    Ekzemploj:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Kreas archive.tar el dosieroj foo kaj bar.
      tar -tvf archive.tar         # Listigas detale ĉiujn dosierojn el archive.tar.
      tar -xf archive.tar          # Eltiras ĉiujn dosierojn el archive.tar.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
eo: GNU-trajtoj estas dezirataj en neakordigebla arĥiv-formo

en: GNU format as per tar <= 1.12
eo: Formo GNU kiel en tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
eo: Formo de GNU-tar 1.13.5

en: Garbage command
eo: Ruba komando

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
eo: Rubaĵo en ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
eo: Generi disan dosieron. Cetero de la komandlinio indikas la dosiermapon.

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
eo: Generita paro ŝlosilo/valoro tro longas (ŝlosilo=%s, longo=%s)

en: Generating negative octal headers
eo: Generado de negativaj okumaj kapoj

en: Gid differs
eo: GID malsamas

en: Handling of extended file attributes:
eo: Traktado de etenditaj dosier-atributoj:

en: Handling of file attributes:
eo: Traktado de dosier-atributoj:

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
eo: Ni preteratentas nekonatan etenditan kapan ŝlosilon '%s'

en: Informative output:
eo: Informa eligo:

en: Invalid blocking factor
eo: Malvalida blok-faktoro

en: Invalid byte count
eo: Malvalida bajt-nombro

en: Invalid device number
eo: Malvalida aparatnumero

en: Invalid incremental level value
eo: Malvalida aldon-nivela valoro

en: Invalid inode number
eo: Malvalida numero 'inode'

en: Invalid input. Type ? for help.
eo: Malvalida enigo. Tajpu ? por helpo.

en: Invalid mode given on option
eo: Malvalida reĝimo indikita en modifilo

en: Invalid modification time
eo: Malvalida modif-tempo

en: Invalid modification time (nanoseconds)
eo: Malvalida modif-tempo (nanosekundoj)

en: Invalid number
eo: Malvalida numero

en: Invalid number of elements
eo: Malvalida nombro da elementoj

en: Invalid operation code
eo: Malvalida operacia kodo

en: Invalid owner or group ID
eo: Malvalida posedanto aŭ grupo-ID

en: Invalid record size
eo: Malvalida rikord-grando

en: Invalid seek direction
eo: Malvalida serĉ-direkto

en: Invalid seek offset
eo: Malvalida serĉ-deŝovo

en: Invalid size: %s
eo: Malvalida grando: %s

en: Invalid sparse version value
eo: Malvalida disa versi-valoro

en: Invalid tape length
eo: Malvalida benda longo

en: Invalid time stamp
eo: Malvalida temp-indiko

en: Invalid value for record_size
eo: Malvalida valoro por 'record_size'

en: KEYWORD
eo: ŜLOSILVORTO

en: Keyword %s cannot be overridden
eo: Ŝablono %s ne povas esti anstataŭigata

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
eo: Ŝlosilo %s estas nekonata aŭ ankoraŭ ne realigita

en: Local file name selection:
eo: Loka dosiernoma elekto:

en: Local file selection:
eo: Loka dosier-elekto:

en: MAJOR[.MINOR]
eo: ĈEFA[.KROMA]

en: MASK
eo: MASKO

en: MEMBER-NAME
eo: MEMBRO-NOMO

en: METHOD
eo: METODO

en: Main operation mode:
eo: Ĉefa operacia reĝimo:

en: Malformed density argument: %s
eo: Fuŝa densiga argumento: %s

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
eo: Fuŝa 'dumpdir': 'T' ne antaŭsekvata de 'R'

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
eo: Fuŝa 'dumpdir': duobligita 'X'

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
eo: Fuŝa 'dumpdir': neniam uzata 'X'

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
eo: Fuŝa 'dumpdir': malplena nomo en 'R'

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
eo: Fuŝa 'dumpdir': malplena nomo en 'T'

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
eo: Fuŝa 'dumpdir': ni atendis '%c' sed trovis %#3o

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
eo: Fuŝa 'dumpdir': ni atendis '%c' sed trovis finon de datumaro

en: Malformed extended header: excess %s=%s
eo: Fuŝa etendita kapo: troiga %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
eo: Fuŝa etendita kapo: malvalida %s: malpara nombro da valoroj

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
eo: Fuŝa etendita kapo: malvalida %s: neatendita apartigilo %c

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
eo: Fuŝa etendita kapo: malvalida %s=%s

en: Malformed extended header: missing blank after length
eo: Fuŝa etendita kapo: mankas blankspaco post longo

en: Malformed extended header: missing equal sign
eo: Fuŝa etendita kapo: mankas egal-signo

en: Malformed extended header: missing length
eo: Fuŝa etendita kapo: mankas longo

en: Malformed extended header: missing newline
eo: Fuŝa etendita kapo: mankas nov-linio

en: Malformed pax option: %s
eo: Misformita pax-modifilon: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
eo: Devigaj aŭ nedevigaj argumentoj por longaj modifiloj ankaŭ estas devigaj aŭ nedevigaj por iu ajn korespondanta mallonga modifilo.

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
eo: Manipuli bendolegilon, akceptante komandojn el fora procezo

en: Missing links to %s.
eo: Mankas ligoj al %s.

en: Missing record terminator
eo: Mankas rikord-finiganto

en: Mod time differs
eo: Modif-tempo malsamas

en: Mode differs
eo: Reĝimo malsamas

en: More than one threshold date
eo: Pli ol unu lim-dato

en: Multiple archive files require '-M' option
eo: Multoblaj arĥiv-dosieroj postulas modifilon '-M'

en: NAME
eo: NOMO

en: NUMBER
eo: NUMERO

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
eo: NUMERO da bajtoj por rikordo, oblo de 512

en: Negative size: %s
eo: Negativa grando: %s

en: No archive name given
eo: Neniu arĥiv-nomo estas indikita

en: No new volume; exiting.
eo: Neniu nova datumvolumo: ni eliras.

en: Not linked to %s
eo: Ne ligita al %s

en: Number out of allowed range: %s
eo: Numero estas for de permesata intervalo: %s

en: OFFSET
eo: DEŜOVO

en: ORDER
eo: ORDO

en: Old option '%c' requires an argument.
eo: La malnova modifilo '%c' postulas argumenton.

en: Only one --to-command option allowed
eo: Nur unu modifilo --to-command estas permesata

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
eo: Nur unu modifilo -C estas permesata kun --listed-incremental

en: Operation modifiers:
eo: Operaciaj modifiloj:

en: Operation not supported
eo: Operacio ne estas subtenata

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
eo: Modifilo %s: ni traktas daton '%s' kiel %s

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
eo: Ambaŭ modifiloj '%s' kaj '%s' postulas ĉefenigujon

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
eo: Modifiloj '-Aru' ne akordigeblas kun '-f -'

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
eo: Modifiloj '-[0-7][lmh]' ne estas subtenata de *tiu ĉi* tar

en: Other options:
eo: Aliaj modifiloj:

en: Overwrite control:
eo: Anstataŭiga administro:

en: PATTERN
eo: ŜABLONO

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
eo: Formo POSIX 1003.1-1988 (ustar)

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
eo: Formo POSIX 1003.1-2001 (pax)

en: Packaged by %s
eo: Pakigita de %s

en: Packaged by %s (%s)
eo: Pakigita de %s (%s)

en: Pattern %s cannot be used
eo: Ŝablono %s ne povas esti uzata

en: Pattern matching characters used in file names
eo: Ŝablon-kongruaj signoj uzataj en dosiernomoj

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
eo: Plenumi indikitan agon (vidu sube), kiam atingi kontrolpunkton NUMERO

en: Premature eof
eo: Trofrua EOF

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
eo: Preparu datumvolumon #%d por %s kaj premu enig-klavon:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
eo: Montri enhavon de 'struct stat' por ĉiu indikita dosiero. Apriora FORMO estas:

en: Read checkpoint %u
eo: Lega kontrol-punkto %u

en: Read file names from FILE
eo: Legi dosiernomojn el DOSIERO

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
eo[0]: Rikord-grando = %lu bloko
eo[1]: Rikord-grando = %lu blokoj

en: Record size must be a multiple of %d.
eo: Rikord-grando devas esti oblo de %d.

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
eo: Ni rifuzas legi arĥiv-enhavon el terminalo (ĉu mankas modifilon -f?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
eo: Ni rifuzas skribi arĥiv-enhavon al terminalo (ĉu mankas modifilon -f?)

en: Removing leading `%s' from hard link targets
eo: Forigo de antaŭira '%s' el rekt-ligaj celoj

en: Removing leading `%s' from member names
eo: Forigo de antaŭira '%s' el membro-nomoj

en: Renaming %s back to %s
eo: Renomigo de %s reen al %s

en: Renaming %s to %s
eo: Alinomigo de %s al %s

en: Report %s bugs to: %s
eo: Raportu program-misojn de %s al: %s

en: Report bugs to %s.
eo: Raportu program-misojn al %s.

en: SECS
eo: SEK

en: SIGNAL
eo: SIGNALO

en: SIZE
eo: GRANDO

en: STRING
eo: ĈENO

en: STYLE
eo: STILO

en: Seek direction out of range
eo: Serĉ-direkto estas for de intervalo

en: Seek offset out of range
eo: Serĉ-deŝovo estas for de intervalo

en: Seek to the given offset before writing data
eo: Moviĝi al la indikita deŝovo antaŭ ol skribi datumaron

en: Select output stream:
eo: Elekti eligfluon:

en: Set date for next --touch option
eo: Difini daton por la modifilo --touch kiu sekvas

en: Size differs
eo: Grando malsamas

en: Size of a block for sparse file
eo: Grando de bloko por disa dosiero

en: Skipping to next header
eo: Ni saltas al sekva kapo

en: Substituting %s for unknown date format %s
eo: Ni anstataŭigas %s por la nekonata dato-formo %s

en: Substituting `.' for empty hard link target
eo: Anstataŭigo de '.' por malplena rekt-liga celo

en: Substituting `.' for empty member name
eo: Anstataŭigo de '.' por malplena membro-nomo

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
eo: Forĵeti ne-fatalajn diagnozajn mesaĝojn

en: Symlink differs
eo: Simbol-ligo malsamas

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
eo: Sinkronaj plenumaj agoj. Tiuj ĉi estas plenumataj kiam oni atingas kontrolpunktan numeron indikitan de modifilo --checkpoint.

en: Synchronous execution options:
eo: Sinkronaj plenumaj modifiloj:

en: TEXT
eo: TEKSTO

en: TYPE
eo: TIPO

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
eo: La savkopia sufikso estas '~', krom se difinita per --suffix aŭ per SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    La versi-administrado povas esti difinita per --backup aŭ VERSION_CONTROL, valoroj estas:
    
      none, off       neniam generi savkopiojn
      t, numbered     generi numeritajn savkopiojn
      nil, existing   numerigi se numeritaj jam ekzistas, alie generi simplajn
      never, simple   ĉiam generi simplajn savkopiojn

en: The following options were used after any non-optional arguments in archive create or update mode.  These options are positional and affect only arguments that follow them.  Please, rearrange them properly.
eo: La jenaj modifiloj estis uzataj post iu malnepra argumento en reĝimo de kreado aŭ ĝisdatigo de arĥivo. Tiuj modifiloj estas poziciaj kaj nur efikas en argumentoj, kiuj sekvas ilin. Bonvole rearanĝu ilin taŭge.

en: This does not look like a tar archive
eo: Tio ĉi ne ŝajnas esti arĥivo tar

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
eo: Tiu ĉi datumvolumo estas for de sekvo (%s - %s != %s)

en: Time stamp is out of allowed range
eo: Temp-indiko estas for de permesata intervalo

en: Too many errors, quitting
eo: Tro multaj eraroj, ni ĉesas

en: Total bytes deleted
eo: Tuto da bajtoj forigitaj

en: Total bytes read
eo: Bajtoj entute legitaj

en: Total bytes written
eo: Bajtoj entute skribitaj

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
eo: Tranĉi DOSIEROn al la grando indikita de antaŭa modifilo --length (aŭ 0, se ne indikita)

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
eo: Provu '%s --help' aŭ '%s --usage' por pli da informo.

en: Uid differs
eo: UID malsamas

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
eo[0]: Malrektigita bloko (%lu bajto) en arĥivo
eo[1]: Malrektigita bloko (%lu bajtoj) en arĥivo

en: Unexpected EOF in archive
eo: Neatendita EOF en arĥivo

en: Unexpected EOF in snapshot file
eo: Neatendita EOF en statkopia dosiero

en: Unexpected arguments
eo: Neatenditaj argumentoj

en: Unexpected long name header
eo: Neatendita long-noma kapo

en: Unknown date format
eo: Nekonata dat-formo

en: Unknown density: '%c'
eo: Nekonata densigo: '%c'

en: Unknown field `%s'
eo: Nekonata kampo '%s'

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
eo: Nekonata citila stilo '%s'. Provu '%s --quoting-stile=help' por havigi liston.

en: Unknown signal name: %s
eo: Nekonata signal-nomo: %s

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistem-eraro

en: Update the access and modification times of FILE
eo: Ĝisdatigi la alirajn kaj modifajn horojn de DOSIERO

en: Usage:
eo: Uzmaniero:

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
eo: Uzu --wildcards por ebligi ŝablon-kongruon, aŭ --no-wildcards por eviti tiun ĉi averton

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
eo: Uzo de la modifilo -C ene de dosierlisto ne estas permesata kun --listed-incremental

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
eo[0]: KONTROLA MALSUKCESO: %d malvalida kapo detektita
eo[1]: KONTROLA MALSUKCESO: %d malvalidaj kapoj detektitaj

en: Valid arguments are:
eo: Validaj argumentoj estas:

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
eo: Validaj argumentoj por la modifilo --quoting-style estas:

en: Verification may fail to locate original files.
eo: Kontrolo povas malsukcesi lokigi originalajn dosierojn.

en: Verify
eo: Kontroli

en: Volume %s does not match %s
eo: La datumvolumo %s ne kongruas al %s

en: Volume length cannot be less than record size
eo: Datum-voluma longo ne povas esti malpli ol rikord-grando

en: Volume number overflow
eo: Datumvolum-numero troigas

en: WARNING: Archive is incomplete
eo: AVERTO: arĥivo estas malkompleta

en: Write checkpoint %u
eo: Skriba kontrol-punkto %u

en: Write to file NAME, instead of standard output
eo: Skribi al dosiero NOMO, anstataŭ al ĉefeligujo

en: Written by %s and %s.
eo: Verkita de %s kaj %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, kaj aliaj.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, kaj %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    kaj %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, kaj %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, kaj %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, kaj %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    kaj %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, kaj %s.

en: Written by %s.
eo: Verkita de %s.

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
eo: Vi ne devas indiki pli ol unu el la modifiloj '-Acdtrux', '--delete' aŭ '--test-label'

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
eo: Vi devas indiki unu el la modifiloj '-Acdtrux', --delete' aŭ '--test-label'

en: [ARGS...]
eo: [ARGj...]

en: [FILE]...
eo: [DOSIERO]...

en: ^[yY]
eo: ^[jJyY]

en: `
eo: ‘

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
eo: aldoni la indikitan DOSIEROn al la arĥivo (utilas se ĝia nomo komencas per streketo)

en: additionally quote characters from STRING
eo: krome citigi signojn el ĈENO

en: always use numbers for user/group names
eo: ĉiam uzi numerojn por uzant/grup-nomoj

en: ambiguous argument %s for %s
eo: plursenca argumento %s por %s

en: append files to the end of an archive
eo: postmeti dosierojn al la fino de arĥivo

en: append tar files to an archive
eo: postmeti tar-dosierojn al arĥivo

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
eo: apliki 'umask' de uzanto dum eltiro de permesoj por la arĥivo (aprioras por ordinaraj uzantoj)

en: archive file is local even if it has a colon
eo: arĥiva dosiero estas loka eĉ se ĝi havas dupunkton

en: archive is not seekable
eo: arĥivo ne estas serĉebla

en: archive is seekable
eo: arĥivo estas serĉebla

en: ask for confirmation for every action
eo: peti konfirmon por ĉiu ago

en: attempt to verify the archive after writing it
eo: provi kontroli la arĥivon post skribi ĝin

en: avoid descending automatically in directories
eo: eviti malsupreniri aŭtomate en dosierujoj

en: backup before removal, choose version CONTROL
eo: savkopii antaŭ ol forigi, elekti versi-KONTROLOn

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
eo: savkopii antaŭ ol forigi, anstataŭigi ordinaran sufikson ('~' krom se anstataŭigita de medi-variablo SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
eo: komenci per la membro MEMBRO-NOMO dum lego de la arĥivo

en: block %s:
eo: bloko %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
eo: bloko %s: ** Bloko de NULOj **

en: block %s: ** End of File **
eo: bloko %s: ** Fino de dosiero **

en: can't update global extended header record
eo: ne eblas ĝisdatigi mallokan etenditan kap-rikordon

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
eo: nuligi la efikon de la modifilo --delay-directory-restore

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
eo: ne eblas generi disajn dosierojn por la ĉefeligujo, uzu la modifilon --file

en: cannot open %s
eo: ne eblas malfermi %s

en: cannot open `%s'
eo: ne eblas malfermi '%s'

en: cannot remove directory `%s'
eo: ne eblas forviŝi dosierujon '%s'

en: cannot seek
eo: ne eblas apliki 'seek'

en: cannot set time on `%s'
eo: ne eblas difini horon por '%s'

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
eo: ne eblas apartigi TAR_OPTIONS: %s

en: cannot split string '%s': %s
eo: ne eblas apartigi ĉenon '%s': %s

en: cannot stat `%s'
eo: ne eblas apliki 'stat' al '%s'

en: cannot truncate `%s'
eo: ne eblas tranĉi '%s'

en: cannot unlink `%s'
eo: ne eblas apliki 'unlink' al '%s'

en: case sensitive matching (default)
eo: uskleca kongruo (aprioras)

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
eo: ŝanĝi bend-aparaton post skribi NUMERO x 1024 bajtojn

en: change to directory DIR
eo: ŝanĝi al la dosierujo UJO

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
eo: kontroli aparat-numerojn dum kreo de aldonaj arĥivoj (aprioras)

en: child process
eo: ida procezo

en: command failed: %s
eo: komando fiaskis: %s

en: command line
eo: komandlinio

en: compare date and time when data changed only
eo: kompari daton kaj horon nur kiam datumaro ŝanĝis

en: contents not dumped
eo: enhavo ne estas ŝutita

en: control pax keywords
eo: kontroli pax-ŝlosilojn

en: create a new archive
eo: krei novan arĥivon

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
eo: krei subdosierujon por eviti malstriktajn dosierojn eltirataj

en: create archive of the given format
eo: krei arĥivon el indikita formo

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
eo: krei arĥivon kun volum-nomo TEKSTO; dum listigo/eltiro, uzi TEKSTOn kiel ĵokeran ŝablonon por volum-nomo

en: create/list/extract multi-volume archive
eo: krei/listigi/eltiri plur-voluman arĥivon

en: created file is not sparse
eo: kreita dosiero ne estas disa

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
eo: prokrastigi difinon de modif-horoj kaj permesoj de eltiritaj dosierujoj ĝis la fino de la eltirado

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
eo: forigi el la arĥivo (ne en magnet-bendoj!)

en: directory not dumped
eo: dosierujo ne estas ŝutita

en: directory sorting order: none (default) or name
eo: dosieruja ordigo: 'none' (aprioras) aŭ 'name'

en: directory sorting order: none (default), name or inode
eo: dosieruja ordigo: 'none' (aprioras), 'name' aŭ inode

en: disable quoting for characters from STRING
eo: malebligi citigon por signoj el ĈENO

en: disable the effect of the previous --null option
eo: malebligi la efikon de la antaŭa modifilo --null

en: disable use of some potentially harmful options
eo: malebligi uzon de kelkaj eble damaĝaj modifiloj

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
eo: montri progres-mesaĝojn je ĉiu NUMERa rikordo (aprioras 10)

en: do not check device numbers when creating incremental archives
eo: ne kontroli aparat-numerojn dum kreo de aldonaj arĥivoj

en: do not exit with nonzero on unreadable files
eo: ne eliri kun nenulo pro nelegeblaj dosieroj

en: do not unquote input file or member names
eo: ne malcitigi enigdosierojn aŭ membro-nomojn

en: do not use archive suffix to determine the compression program
eo: ne uzi la arĥivan sufikson por determini la densigan programon

en: don't extract file modified time
eo: ne eltiri dosieran modif-horon

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
eo: ne anstataŭigi ekzistantajn dosierojn kiuj pli novas ol iliaj arĥivaj kopioj

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
eo: ne anstataŭigi ekzistantajn dosierojn dum eltiro, silente preterpasi ilin

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
eo: ne anstataŭigi ekzistantajn dosierojn dum eltiro, trakti ilin kiel erarojn

en: don't strip leading '/'s from file names
eo: ne demeti antaŭirajn '/'-ojn el dosiernomoj

en: dump level for created listed-incremental archive
eo: ŝut-nivelo por kreita listita-aldona arĥivo

en: empty hierarchies prior to extracting directory
eo: malplenigi hierarkiojn antaŭ ol eltiri dosierujon

en: error parsing %s
eo: Eraro dum analizo de %s

en: exclude backup and lock files
eo: malinkluzivi savkopiajn kaj ŝlosajn dosierojn

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
eo: malinkluzivi enhavojn de dosierujoj enhavantaj CACHEDIR.TAG, krom por la markdosiero mem

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
eo: malinkluzivi enhavojn de dosierujoj enhavantaj DOSIEROn, krom por DOSIERO mem

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
eo: malinkluzivi dosierujojn enhavantajn CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing FILE
eo: malinkluzivi dosierujojn enhavantajn DOSIEROn

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
eo: malinkluzivi ĉion sub dosierujoj enhavantaj CACHEDIR.TAG

en: exclude everything under directories containing FILE
eo: malinkluzivi ĉion sub dosierujoj enhavantaj DOSIERO

en: exclude files, given as a PATTERN
eo: malinkluzivi dosierojn, indikitaj kiel ŜABLONO

en: exclude patterns listed in FILE
eo: malinkkluzivi ŝablonojn listigitajn en DOSIERO

en: exclude version control system directories
eo: malinkluzivi versikontrol-sistemajn dosierujojn

en: exec/tcp: Service not available
eo: exec/tcp: servo ne disponeblas

en: execute ACTION on each checkpoint
eo: plenumigi AGOn je ĉiu kontrolpunkto

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
eo: eltiri dosierojn kiel vi mem (aprioras por ordinaraj uzantoj)

en: extract files from an archive
eo: eltiri dosierojn el arĥivo

en: extract files to standard output
eo: eltiri dosierojn al ĉefeligujo

en: extract information about file permissions (default for superuser)
eo: eltiri informon pri dosier-permesoj (aprioras por ĉefuzanto)

en: failed to return to initial working directory
eo: ni fiaskis reveni al komenca labordosierujo

en: file name contains null character
eo: dosiernomo enhavas nul-signon

en: filter the archive through %s
eo: filtri la arĥivon tra %s

en: filter through PROG (must accept -d)
eo: filtri tra PROG (devas akcepti -d)

en: find differences between archive and file system
eo: trovi malsamojn inter la arĥivo kaj la dosiersistemo

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
eo: sekvi rekt-ligojn; arĥivi kaj ŝuti la dosierojn, kiujn ili referencigas

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
eo: sekvi simbol-ligojn; arĥivi kaj ŝuti la dosierojn, kiujn ili indikas

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
eo: devigi (simbolajn) reĝimajn ŜANĜOJn por aldonataj dosieroj

en: force NAME as group for added files
eo: devigi NOMOn kiel grupon por aldonataj dosieroj

en: force NAME as owner for added files
eo: devigi NOMOn kiel posedanton por aldonataj dosieroj

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
eo: 'genfile' manipulas datumarajn dosierojn por la test-programaro 'paxutils' de GNU.
    MODIFILOJ estas:

en: get names to extract or create from FILE
eo: havigi nomojn por eltiri aŭ krei el DOSIERO

en: give a short usage message
eo: montri mallongan mesaĝon pri la uzmaniero

en: give this help list
eo: montri tiun ĉi help-liston

en: handle new GNU-format incremental backup
eo: trakti novan GNU-forman aldonan savkopion

en: handle old GNU-format incremental backup
eo: trakti malnovan GNU-forman aldonan savkopion

en: handle sparse files efficiently
eo: trakti disajn dosierojn ŝpareme

en: hang for SECS seconds (default 3600)
eo: halti dum SEK sekundoj (apriore 3600)

en: ignore case
eo: preteratenti usklecon

en: ignore exit codes of children
eo: preteratenti elir-kodojn de idoj

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
eo: preteratenti nuligitajn blokojn en arĥivo (signifas EOF)

en: incorrect mask (near `%s')
eo: malĝusta masko (proksime de '%s')

en: interprocess channel
eo: interproceza kanalo

en: invalid argument %s for %s
eo: malvalida argumento %s por %s

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
eo: ŝlosilo[[:]=valoro][,ŝlosilo[[:]=valoro]]...

en: list the contents of an archive
eo: listigi la enhavon de arĥivo

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
eo: membraj argumentoj estas listigitaj samorde ol la dosieroj en la arĥivo

en: memory exhausted
eo: la memoro plenplenas

en: non-option arguments in %s
eo: ne-modifilaj argumentoj en %s

en: old V7 tar format
eo: malnova formo V7 tar

en: only append files newer than copy in archive
eo: nur postmeti dosierojn pli novajn ol la kopio en arĥivo

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
eo: nur difini tempon kiam la dosiero pli novas ol indikite per --mtime

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
eo: nur konservi dosierojn pli novajn ol DATO-AŬ-DOSIERO

en: overwrite existing files when extracting
eo: anstataŭigi ekzistantajn dosierojn dum eltiro

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
eo: anstataŭigi metadatumaron pri ekzistantaj dosierujoj dum eltiro (aprioras)

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
eo: ŝablonoj kongruas post iu ajn '/' (aprioras por malinkluzivo)

en: patterns match file name start
eo: ŝablonoj kongruas al komenco de dosiernomo

en: pipe extracted files to another program
eo: dukti eltiritajn dosierojn al alia programo

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
eo: konservi alir-horojn en ŝutitaj dosieroj, aŭ per restarigo de la horoj post lego (METODO='replace'; aprioras) aŭ per ne-difino de la horoj en la unua loko (METODO='system')

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
eo: teni ekzistantajn simbolajn ligojn al dosierujoj dum eltiro

en: preserve metadata of existing directories
eo: teni metadatumaron pri ekzistantaj dosierujoj

en: print a message if not all links are dumped
eo: montri mesaĝon se ne ĉiuj ligoj estos ŝutitaj

en: print file modification times in UTC
eo: montri dosierajn modif-horojn laŭ UTC

en: print file time to its full resolution
eo: montri dosieran horon per ĝia tuta distingivo

en: print program version
eo: montri program-version

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
eo: montri kiom da bajtoj post la procezado de la arĥivo; kun argumento - montri kiom da bajtoj, kiam tiu ĉi SIGNALO estos liverata; permesataj signaloj estas: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 kaj SIGUSR2; la nomoj sen prefikso SIG ankaŭ akcepteblas

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
eo: procezi nur la NUMERO-an aperon de ĉiu dosiero en la arĥivo; tiu ĉi modifilo validas nur kune kun unu el la subkomandoj --delete, --diff, --extract aŭ --list kaj kiam listo de dosieroj estas indikita en la komandlinio aŭ per la modifilo -T; NUMERO apriore estas 1

en: read
eo: legi

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
eo: legi forig-ŝablonojn por ĉiu dosierujo kaj ĝiaj subdosierujoj el DOSIERO, se ĝi ekzistas

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
eo: legi forig-ŝablonojn por ĉiu dosierujo el DOSIERO, se ĝi ekzistas

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
eo: legi forig-ŝablonojn el la dosieroj por preteratenti VCS

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
eo: reblokigi dum ni legas (por duktoj 4.2BSD)

en: recurse into directories (default)
eo: rekursigi en dosierujojn (aprioras)

en: remove each file prior to extracting over it
eo: forigi ĉiun dosieron antaŭ ol eltiri sur ĝi

en: remove files after adding them to the archive
eo: forigi dosierojn post aldoni ilin al la arĥivo

en: requested file length %lu, actual %lu
eo: petita dosier-longo: %lu, fakta: %lu

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
eo: 'rmtlseek' ne haltis ĉe rikord-limo

en: run script at end of each tape (implies -M)
eo: lanĉi skripton je fino de ĉiu bend-aparato (implicas -M)

en: same as --format=posix
eo: same ol --format=posix

en: same as --format=v7
eo: same ol --format=v7

en: same as pax
eo: same ol pax

en: send verbose output to FILE
eo: sendi detalan eligon al DOSIERO

en: set debug level
eo: difini rafinigan nivelon

en: set debug output file name
eo: difini rafinigan eliran dosiernomon

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
eo: difini 'mtime' por aldonataj dosieroj el DATO-AŬ-DOSIERO

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
eo: difini nom-citigan stilon; vidu sube por validaj valoroj de STILO

en: set the program name
eo: difini la program-nomon

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
eo: difini version de la uzota disa formo (implicas --sparse)

en: show block number within archive with each message
eo: montri bloknumeron ene de arĥivo je ĉiu mesaĝo

en: show file or archive names after transformation
eo: montri dosieron aŭ arĥivajn nomojn post transformigo

en: show tar defaults
eo: montri apriorojn de tar

en: show valid ranges for snapshot-file fields
eo: montri validajn intervalojn por kampoj de statkopi-dosiero

en: specify drive and density
eo: indiki diskon kaj denson

en: specify the exclude pattern for xattr keys
eo: indiki la malinkluzivan ŝablonon por klavoj xattr

en: specify the include pattern for xattr keys
eo: indiki la inkluzivan ŝablonon por klavoj xattr

en: stat(%s) failed
eo: stat(%s) fiaskis

en: stay in local file system when creating archive
eo: resti en loka dosiersistemo dum kreo de arĥivo

en: stdin
eo: ĉefenigujo

en: stdout
eo: ĉefeligujo

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
eo: demeti NUMERO antaŭirajn komponantojn el dosiernomoj dum eltiro

en: technique to detect holes
eo: teĥniko por detekti truojn

en: test the archive volume label and exit
eo: testi la arĥivan volum-etikedon kaj eliri

en: too many arguments
eo: tro da argumentoj

en: treat non-zero exit codes of children as error
eo: trakti ne-nulajn elir-kodojn de idoj kiel erarojn

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
eo: provi eltiri dosierojn kun la sama posedanteco kiel ekzistanta en la arĥivo (aprioras por ĉefuzanto)

en: unable to record current working directory
eo: ne eblas registri nunan labor-dosierujon

en: unquote input file or member names (default)
eo: malcitigi enigdosierojn aŭ membro-nomojn (aprioras)

en: use FILE to map file owner GIDs and names
eo: uzi DOSIERO por mapigi dosier-posedantajn nomojn kaj GID-ojn

en: use FILE to map file owner UIDs and names
eo: uzi DOSIERO por mapigi dosier-posedantajn nomojn kaj UID-ojn

en: use archive file or device ARCHIVE
eo: uzi arĥivan dosieron aŭ aparaton ARĤIVO

en: use archive suffix to determine the compression program
eo: uzi arĥivan sufikson por determini la densigan programon

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
eo: uzi indikitan KOMANDOn rmt anstataŭ rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
eo: uzi deforan KOMANDOn anstataŭ rsh

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
eo: uzi sed-anstataŭigan ESPRIMOn por transformigi dosiernomojn

en: use wildcards (default for exclusion)
eo: uzi ĵokerojn (aprioras por malinkluzivo)

en: use/update the volume number in FILE
eo: uzi/ĝisdatigi la volum-numeron en DOSIERO

en: value %s out of %s range %s..%s
eo: valoro %s estas for de intervalo %s %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
eo: valoro %s estas for de intervalo %s %s..%s; ni anstataŭigas %s

en: verbatim string matching
eo: laŭvorta ĉena kongruo

en: verbosely list files processed
eo: detale listigi procezitajn dosierojn

en: warning control
eo: avert-kontrolo

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
eo: dum kreo, same ol --old-archive; dum eltiro, same ol --no-same-owner

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
eo: dum listigo aŭ eltiro, listigi ĉiun dosierujon kiu ne kongruas al serĉ-kriterio

en: wildcards do not match '/'
eo: ĵokeroj ne kongruas kun '/'

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
eo: ĵokeroj kongruas kun '/' (aprioras por malinkluzivo)

en: write
eo: skribi

en: write did not end on a block boundary
eo: skribo ne finiĝis ĉe bloko-limo

en: write error
eo: skrib-eraro
