appstream-glib - en to fi translation catalogue (218 entries)

en: '%s' command
fi: ”%s”-komento

en: ALL
fi: KAIKKI

en: Ability to spend real money in-app
fi: Mahdollisuus käyttää oikeaa rahaa sovelluksessa

en: Add-ons
fi: Lisäosat

en: Adults Only
fi: Vain aikuiset

en: Also show pedantic hints.
fi: Näytä myös pedanttiset ohjeet.

en: AppStream CLI
fi: AppStream-komentorivityökalu

en: AppStream CLI tool version: %s
    AppStream library version: %s
fi: AppStream-komentorivityökalun versio: %s
    AppStream-kirjaston versio: %s

en: AppStream Status:
fi: AppStreamin tila:

en: AppStream command-line interface
fi: AppStreamin komentorivikäyttöliittymä

en: AppStream version: %s
fi: AppStream-versio: %s

en: Audio & Video
fi: Ääni ja video

en: Binaries
fi: Binääritiedostoja

en: Brief artistic nudity
fi: Hetkellistä taiteellista alastomuutta

en: Cache location '%s' is not writable.
fi: Välimuistin sijaintiin ”%s” ei voi kirjoittaa.

en: Cartoon characters in aggressive conflict
fi: Piirroshahmot aggressiivisessa ristiriidassa

en: Cartoon characters in unsafe situations
fi: Piirroshahmoja vaarallisissa tilanteissa

en: Categories
fi: Luokat

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
fi: Koodekit

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
fi: Fontit

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
fi: Syöttötavat

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
fi: Kielipaketit

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
fi: Kotoistus

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
fi: Äänen muokkaus

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
fi: Esittelyssä

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
fi: Musiikkitoistimet

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
fi: Keskustelu

[ctx: Category of Communication]
en: News
fi: Uutiset

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
fi: Selaimet

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
fi: Kehitysympäristöt

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
fi: Astronomia

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
fi: Kemia

[ctx: Category of Education]
en: Languages
fi: Kielet

[ctx: Category of Education]
en: Math
fi: Matematiikka

[ctx: Category of Games]
en: Action
fi: Toiminta

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
fi: Seikkailu

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
fi: Palikat

[ctx: Category of Games]
en: Board
fi: Lauta

[ctx: Category of Games]
en: Card
fi: Kortit

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
fi: Emulaattorit

[ctx: Category of Games]
en: Kids
fi: Lasten pelit

[ctx: Category of Games]
en: Logic
fi: Logiikka

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
fi: Roolipelit

[ctx: Category of Games]
en: Sports
fi: Urheilu

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
fi: Strategia

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
fi: 3D-grafiikka

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
fi: Valokuvaus

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
fi: Skannaus

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
fi: Vektorigrafiikka

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
fi: Kuvankatselimet

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
fi: Kalenteri

[ctx: Category of Office]
en: Database
fi: Tietokannat

[ctx: Category of Office]
en: Finance
fi: Rahoitus

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
fi: Tekstinkäsittely

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
fi: Tekoäly

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
fi: Astronomia

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
fi: Kemia

[ctx: Category of Science]
en: Math
fi: Matematiikka

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
fi: Robotiikka

[ctx: Category of Utility]
en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

[ctx: Category of Utility]
en: Security
fi: Tietoturva

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
fi: Järjestelmänvalvonta

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
fi: Pääte-emulaattorit

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
fi: Tekstimuokkaimet

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
fi: Hahmoja aggressiivisessa ristiriidassa, helposti todellisuudesta erotettavissa

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
fi: Hahmoja vaarallisissa tilanteissa, helposti todellisuudesta erotettavissa

en: Checking for the latest application version
fi: Tarkistetaan viimeisintä sovellusversiota

en: Communication & News
fi: Viestintä ja uutiset

en: Component
fi: Komponentti

en: Compulsory for
fi: Tarvitaan työpöytäympäristössä

en: Could not find component providing '%s::%s'.
fi: Ei löydetty komponenttia, joka tarjoaisi ”%s::%s”.

en: Create a template for a metainfo file (to be filled out by the upstream project).
fi: Luo metainfo-tiedoston malli (johon pitää vielä täyttää kohtia).

en: Dead human remains that are exposed to the elements
fi: Kuolleen ihmisen jäännöksiä, jotka altistetaan elementeille

en: Default Screenshot URL
fi: Oletusnäyttökuvan URL

en: Default metadata format (valid values are 'xml' and 'yaml').
fi: Metadatan oletusmuoto (vaihtoehdot: ”xml” tai ”yaml”).

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
fi: Kuvauksia verilöylystä ja ruumiinosien silpomista

en: Depictions of modern-day human desecration
fi: Kuvauksia nykypäivän ihmishäpäisystä

en: Depictions of modern-day slavery
fi: Kuvauksia nykypäivän orjuudesta

en: Depictions of or references to historical desecration
fi: Kuvauksia tai viittauksia historialliseen häpäisyyn

en: Depictions of or references to historical slavery
fi: Kuvauksia tai viittauksia historialliseen orjuuteen

en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
fi: Kuvauksia todellisista hahmoista aggressiivisessa ristiriidassa

en: Description
fi: Kuvaus

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Developer Tools
fi: Kehitystyökalut

en: Direct references to adultery
fi: Suoria viittauksia haureuteen

en: Direct references to prostitution
fi: Suoria viittauksia prosituutioon

en: Discrimination designed to cause emotional harm
fi: Syrjintää tarkoituksena aiheuttaa tunteellista epämukavuutta

en: Display status information about available AppStream metadata.
fi: Näytä tilatietoja saatavilla olevista AppStream-metatiedoista.

en: Do not use network access.
fi: Älä käytä verkkoyhteyttä.

en: Don't show colored output.
fi: Älä käytä värejä.

en: Early Childhood
fi: Varhaislapsuus

en: Education
fi: Opetus

en: Enforce a cache refresh.
fi: Pakota välimuistin päivitys.

en: Everyone
fi: Kaikki

en: Everyone 10+
fi: 10+-vuotiaat

en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
fi: Syrjintää kohdistuen sukupuoleen, seksuaalisuuteen, rotuun tai uskontoon

en: Explicit references to specific brands or trademarked products
fi: Selkeitä viittauksia tiettyyn brändiin tai tavaramerkkiin

en: Extends
fi: Laajentaa

en: Fonts
fi: Fontit

en: Gambling on random events using tokens or credits
fi: Satunnaista uhkapeliä pelinappuloita käyttäen

en: Gambling using real money
fi: Uhkapeliä käyttäen oikeaa rahaa

en: Gambling using “play” money
fi: Uhkapeliä käyttäen pelin sisäistä rahaa

en: Games
fi: Pelit

en: General
fi: Yleinen

en: Get information about a component by its ID.
fi: Hae tiedot komponentista sen ID:n perusteella.

en: Graphic depictions of desecration of human bodies
fi: Graafisia kuvauksia tai häpäisyä liittyen ihmisruumiisiin

en: Graphic depictions of modern-day desecration
fi: Graafisia kuvauksia nykypäivän häpäisystä

en: Graphic depictions of modern-day slavery
fi: Graafisia kuvauksia nykypäivän orjuudesta

en: Graphic depictions of the act of adultery
fi: Graafisia kuvauksia haureuteen liittyvistä toimista

en: Graphic depictions of the act of prostitution
fi: Graafisia kuvauksia prostituutioon liittyvistä toimista

en: Graphic sexual behavior
fi: Graafista seksuaalista käytöstä

en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
fi: Graafista seksuaalista käyttäytymistä samaa sukupuolta olevien kesken

en: Graphic violence easily distinguishable from reality
fi: Graafista väkivaltaa, helposti todellisuudesta erotettavissa

en: Graphic violence involving cartoon characters
fi: Graafista väkivaltaa, johon liittyy piirroshahmoja

en: Graphic violence involving realistic characters
fi: Graafista väkivaltaa, johon sisältyy todellisia hahmoja

en: Graphics & Photography
fi: Grafiikka ja valokuvaus

en: Homepage
fi: Verkkosivusto

en: Icon
fi: Kuvake

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Indirect references to adultery
fi: Epäsuoria viittauksia haureuteen

en: Indirect references to homosexuality
fi: Epäsuoria viittauksia homoseksuaalisuuteen

en: Indirect references to prostitution
fi: Epäsuoria viittauksia prosituutioon

en: Install a metadata file into the right location.
fi: Asenna metadata-tiedosto oikeaan sijaintiin.

en: Install software matching the component-ID.
fi: Asenna komponentti-ID:tä vastaava ohjelmisto.

en: Kissing between people of the same gender
fi: Suutelua samaa sukupuolta olevien kesken

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: License
fi: Lisenssi

en: Mature
fi: Aikuiset

en: Mature or sexual humor
fi: Aikuismaista tai seksuaalista huumoria

en: Metadata file '%s' does not exist.
fi: Metadata-tiedostoa ”%s” ei ole olemassa.

en: Metadata files have errors:
fi: Metadata-tiedostoissa on virheitä:

en: Mild or infrequent use of profanity
fi: Vähäistä tai epäsäännöllistä kiroilua

en: Mildly realistic characters in unsafe situations
fi: Tunnistettavia hahmoja vaarallisissa tilanteissa

en: Moderate use of profanity
fi: Keskitason kiroilua

en: Moderated chat functionality between users
fi: Valvottu keskusteluominaisuus käyttäjien välillä

en: Name
fi: Nimi

en: Negativity towards a specific group of people
fi: Kielteisyyttä tiettyä ihmisryhmää kohtaan

en: No ability to spend money
fi: Ei mahdollisuutta käyttää oikeaa rahaa

en: No advertising of any kind
fi: Ei minkäänlaisia mainoksia

en: No bloodshed
fi: Ei verilöylyä

en: No cartoon violence
fi: Ei piirroksilla esitettävää väkivaltaa

en: No discriminatory language of any kind
fi: Ei minkäänlaista syrjivää kieltä

en: No fantasy violence
fi: Ei fantasiaan liittyvää väkivaltaa

en: No gambling of any kind
fi: Ei minkäänlaista uhkapeliä

en: No inappropriate humor
fi: Ei epäasiallista huumoria

en: No nudity of any sort
fi: Ei minkäänlaista alastomuutta

en: No profanity of any kind
fi: Ei minkäänlaista kiroilua

en: No realistic violence
fi: Ei realistista väkivaltaa

en: No references to adultery
fi: Ei viittauksia haureuteen

en: No references to alcohol
fi: Ei viittauksia alkoholituotteisiin

en: No references to desecration
fi: Ei viittauksia häpäisyyn

en: No references to homosexuality
fi: Ei viittauksia homoseksuaalisuuteen

en: No references to illicit drugs
fi: Ei viittauksia laittomiin huumausaineisiin

en: No references to or depictions of sexual nature
fi: Ei seksuaalisia viittauksia tai kuvauksia

en: No references to prostitution
fi: Ei viittauksia prostituutioon

en: No references to slavery
fi: Ei viittauksia orjuuteen

en: No references to tobacco products
fi: Ei viittauksia tupakkatuotteisiin

en: No sexual violence
fi: Ei seksuaalista väkivaltaa

en: No sexualized characters
fi: Ei seksualisoituja hahmoja

en: No sharing of physical location with other users
fi: Ei fyysisen sijainnin jakamista muille käyttäjille

en: No sharing of social network usernames or email addresses
fi: Ei sosiaalisen median käyttäjätunnusten tai sähköpostiosoitteiden jakamista

en: No sharing of user information with third parties
fi: Ei käyttäjätiedon jakamista kolmansien osapuolten kanssa

en: No visible dead human remains
fi: Ei näkyviä kuolleen ihmisen jäännöksiä

en: No way to chat with other users
fi: Ei mahdollisuutta keskustella muiden käyttäjien kanssa

en: No way to talk with other users
fi: Ei mahdollisuutta puhua muiden käyttäjien kanssa

en: Office
fi: Toimisto

en: Option '%s' is unknown.
fi: Valitsin ”%s” on tuntematon.

en: Overtly sexualized human characters
fi: Avoimesti seksualisoituja ihmishahmoja

en: Package
fi: Paketti

en: Product placement
fi: Tuotesijoittelua

en: Project Group
fi: Projektiryhmä

en: Prolonged nudity
fi: Pitkäkestoista alastomuutta

en: Provocative references or depictions
fi: Provokatiivisia viittauksia tai kuvauksia

en: Python (Version 2)
fi: Python (versio 2)

en: Rape or other violent sexual behavior
fi: Raiskaus tai muuta väkivaltaista seksuaalista käytöstä

en: Realistic bloodshed
fi: Realistinen verilöyly

en: References to alcoholic beverages
fi: Viittauksia alkoholituotteisiin

en: References to illicit drugs
fi: Viittauksia laittomiin huumausaineisiin

en: References to tobacco products
fi: Viittauksia tupakkatuotteisiin

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Näet kaikki saatavilla olevat valitsimet komennolla ”%s --help”.

en: Scantily clad human characters
fi: Vähävaatteisia ihmishahmoja

en: Science
fi: Tiede

en: Sexual references or depictions
fi: Seksuaalisia viittauksia tai kuvauksia

en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
fi: Jakaa diagnostiikkatietoja, jotka eivät ole yhdistettävissä käyttäjään

en: Sharing information that lets others identify the user
fi: Jakaa käyttäjään yhdistettävissä olevia tietoja

en: Sharing physical location with other users
fi: Fyysisen sijainnin jakamista muille käyttäjille

en: Sharing social network usernames or email addresses
fi: Sosiaalisen median käyttäjätunnusten tai sähköpostiosoitteiden jakamista

en: Show the program version.
fi: Näytä ohjelmaversio.

en: Slapstick humor
fi: Kermakakkukomiikkaa

en: Strong or frequent use of profanity
fi: Vahvaa tai säännöllistä kiroilua

en: Subcommands:
fi: Alikomennot:

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Teen
fi: Teinit

en: The .desktop file '%s' does not exist.
fi: .desktop-tiedostoa ”%s” ei ole olemassa.

en: Unable to read the .desktop file: %s
fi: .desktop-tiedostoa ei voida lukea: %s

en: Unable to spawn package manager: %s
fi: Ei voitu käynnistää pakettienhallintaa: %s

en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
fi: Valvomaton ääni- tai videokeskusteluominaisuus käyttäjien välillä

en: Uncontrolled chat functionality between users
fi: Valvomaton keskusteluominaisuus käyttäjien välillä

en: Unrealistic bloodshed
fi: Epärealistinen verilöyly

en: Use of alcoholic beverages
fi: Alkoholin käyttöä

en: Use of illicit drugs
fi: Laittomien huumausaineiden käyttöä

en: Use of tobacco products
fi: Tupakan polttamista

en: User-to-user interactions without chat functionality
fi: Käyttäjien välistä vuorovaikutusta ilman keskustelumahdollisuutta

en: Users are encouraged to donate real money
fi: Käyttäjiä kehotetaan lahjoittamaan oikeaa rahaa

en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
fi: Käyttäjiä kehotetaan ostamaan tiettyjä todellisia esineitä

en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: Validate AppStream XML files for issues.
fi: Tarkasta AppStream XML -tiedostojen virheettömyys.

en: Validation failed: %s
fi: Tarkastus epäonnistui: %s

en: Validation was successful.
fi: Tarkastus onnistui.

en: Version: %s
fi: Versio: %s

en: Visible dead human remains
fi: Näkyviä kuolleen ihmisen jäännöksiä

en: Vulgar or bathroom humor
fi: Alatyylistä wc-huumoria

en: You might need superuser permissions to perform this action.
fi: Tämän toiminnon suorittamiseen tarvitaan mahdollisesti pääkäyttäjän oikeudet.

en: errors: %lu
fi: virheitä: %lu

en: infos: %lu
fi: ilmoituksia: %lu

en: pedantic: %lu
fi: pedanttisia: %lu

en: warnings: %lu
fi: varoituksia: %lu
