sudoers 1.9.10b1 - en to fi translation catalogue (653 entries)

en: 	host  unmatched
fi: 	tietokone täsmäämätön

en: 
    Command allowed
fi: 
    Komento sallittu

en: 
    Command denied
fi: 
    Komento kielletty

en: 
    Command unmatched
fi: 
    Täsmäämätön komento

en: 
    LDAP Role: %s
fi: 
    LDAP-rooli: %s

en: 
    Options:
      -b, --base=dn              the base DN for sudo LDAP queries
      -c, --config=conf_file     the path to the configuration file
      -d, --defaults=deftypes    only convert Defaults of the specified types
      -e, --expand-aliases       expand aliases when converting
      -f, --output-format=format set output format: JSON, LDIF or sudoers
      -i, --input-format=format  set input format: LDIF or sudoers
      -I, --increment=num        amount to increase each sudoOrder by
      -h, --help                 display help message and exit
      -m, --match=filter         only convert entries that match the filter
      -M, --match-local          match filter uses passwd and group databases
      -o, --output=output_file   write converted sudoers to output_file
      -O, --order-start=num      starting point for first sudoOrder
      -p, --prune-matches        prune non-matching users, groups and hosts
      -P, --padding=num          base padding for sudoOrder increment
      -s, --suppress=sections    suppress output of certain sections
      -V, --version              display version information and exit
fi: 
    Options:
      -b, --base=dn              LDAP-kyselyiden DN-perusnimi
      -c, --config=asetustied    asetustiedoston polku
      -d, --defaults=deftyypit   muunna vain annettujen tyyppien Defaults-arvot
      -e, --expand-aliases       lavenna aliakset muuntaessa
      -f, --output-format=muoto  aseta tulostemuoto: JSON, LDIF tai sudoers
      -i, --input-format=muoto   aseta syötemuoto: LDIF tai sudoers
      -I, --increment=määrä      kutakin sudoOrderia kasvattava määrä
      -h, --help                 näytä ohjeviesti ja poistu
      -m, --match=suodatin       muunna vain suodattimeen täsmäävät kohdat
      -M, --match-local          täsmäyssuodatin käyttää passwd and group -tietokantoja
      -o, --output=tulostied     kirjoita muunnetut sudoers-tiedot tulostiedostoon
      -O, --order-start=luku     ensimmäisen sudoOrderin aloituspiste
      -p, --prune-matches        karsi täsmäämättömät käyttäjät, ryhmät ja koneet
      -P, --padding=luku         sudoOrder-kasvatuksen perustasaus
      -s, --suppress=osiot       vaienna tiettyjen osioiden tuloste
      -V, --version              näytä versiotiedot ja poistu

en: 
    Options:
      -c, --check              check-only mode
      -f, --file=sudoers       specify sudoers file location
      -h, --help               display help message and exit
      -q, --quiet              less verbose (quiet) syntax error messages
      -s, --strict             strict syntax checking
      -V, --version            display version information and exit
fi: 
    Valitsimet:
      -c, --check              vain tarkistus -tila
      -f, --file=sudoers       määrittele sudoers-tiedoston sijainti
      -h, --help               näytä opasteteksti ja poistu
      -q, --quiet              vähemmän laveat (hiljaiset) syntaksivirheviestit
      -s, --strict             tiukka syntaksitarkistus
      -V, --version            näytä versiotiedot ja poistu

en: 
    Options:
      -d, --directory=dir    specify directory for session logs
      -f, --filter=filter    specify which I/O type(s) to display
      -h, --help             display help message and exit
      -l, --list             list available session IDs, with optional expression
      -m, --max-wait=num     max number of seconds to wait between events
      -n, --non-interactive  no prompts, session is sent to the standard output
      -R, --no-resize        do not attempt to re-size the terminal
      -S, --suspend-wait     wait while the command was suspended
      -s, --speed=num        speed up or slow down output
      -V, --version          display version information and exit
fi: 
    Valitsimet:
      -d, --directory=hak    määrittele istuntolokien hakemisto
      -f, --filter=suodatin  määrittele, mitkä siirräntätyyppit näytetään
      -h, --help             näytä opaste ja poistu
      -l, --list [lauseke]   luettele käytettävissä oleva istuntotunnisteet;
                               valinnainen täsmäyslauseke voidaan antaa
      -m, --max-wait=määrä   tapahtumien välinen enimmäisodotusaika sekunteina
      -n, --non-interactive  ei kehotteita, istunto lähetetään vakiotulosteeseen
      -R, --no-resize        älä yritä muuttaa päätteen kokoa
      -S, --suspend-wait     odota, kun komento on on pysäytetty
      -s, --speed=luku       nopeuta tai hidasta tulostusta
      -V, --version          näytä versiotiedot ja poistu

en: 
    Sudoers entry:
fi: 
    Sudoers-rivi:

en: 
    Sudoers path: %s
fi: 
    Sudoers-polku: %s

en: 
    We trust you have received the usual lecture from the local System
    Administrator. It usually boils down to these three things:
    
        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.
fi: 
    Luotamme, että olet saanut tavanomaisen saarnan paikalliselta järjestelmän
    ylläpitäjältä. Yleensä se tiivistyy kolmeen asiaan:
    
        #1) Kunnioita muiden yksityisyyttä.
        #2) Ajattele ennen kuin kirjoitat.
        #3) Suuren voiman mukana tulee suuri vastuu.

en:     Commands:
fi:     Komennot:

en:     Options:
fi:     Valitsimet:

en:     RunAsGroups:
fi:     SuoritaRyhmänä:

en:     RunAsUsers:
fi:     SuoritaKäyttäjänä:

en: "CHROOT" path too long
fi: ”CHROOT”-polku liian pitkä

en: "CWD" path too long
fi: ”CWD”-polku liian pitkä

en: "cd" is a shell built-in command, it cannot be run directly.
fi: ”cd” on kuoren sisäinen komento, sitä ei voi suorittaa suoraan.

en: %8s : (command continued) %s
fi: %8s: (komento jatkui) %s

en: %p's password:
fi: %p, salasana:

en: %s - convert between sudoers file formats
fi: %s - muunna sudoers-tiedostomuotojen välillä

en: %s - replay sudo session logs
fi: %s - toista sudo-istuntolokit

en: %s - safely edit the sudoers file
fi: %s - muokkaa sudoers-tiedostoa turvallisesti

en: %s and %s not on the same file system, using mv to rename
fi: %s ja %s eivät ole samassa tiedostojärjestelmässä, käytetään komentoa mv uudelleennimeämiseen

en: %s busy, try again later
fi: %s varattu, yritä myöhemmin uudelleen

en: %s exists but is not a directory (0%o)
fi: %s on olemassa, mutta ei ole hakemisto (0%o)

en: %s grammar version %d
fi: %s kielioppiversio %d

en: %s is group writable
fi: %s on ryhmäkirjoitettava

en: %s is not a regular file
fi: %s ei ole tavallinen tiedosto

en: %s is not allowed to run sudo on %s.
fi: %s ei saa suorittaa sudoa koneella %s.

en: %s is not in the sudoers file.
fi: %s ei ole sudoers-tiedostossa.

en: %s is owned by gid %u, should be %u
fi: %s on gid %u -ryhmän omistama, pitäisi olla %u

en: %s is owned by uid %u, should be %u
fi: %s on uid %u -käyttäjän omistama, pitäisi olla %u

en: %s is world writable
fi: %s on yleiskirjoitettava

en: %s must be owned by uid %d
fi: %s-omistajan on oltava uid %d

en: %s must only be writable by owner
fi: %s on vain omistajan kirjoitettava

en: %s requires an argument
fi: %s vaatii argumentin

en: %s unchanged
fi: %s ennallaan

en: %s version %s
fi: %s versio %s

en: %s/%s: unable to find resume point [%lld, %ld]
fi: %s/%s: jatkopistettä [%lld, %ld] ei löydy

en: %s/%s: unable to seek forward %zu
fi: %s/%s: siirtyminen %zu tavua eteenpäin epäonnistui

en: %s/timing: %s
fi: %s/ajoitus: %s

en: %s: %s is not set
fi: %s: %s on asettamatta

en: %s: Cannot verify TGT! Possible attack!: %s
fi: %s: TGT-lipun todentaminen epäonnistui! Mahdollinen hyökkäys!: %s

en: %s: bad permissions, should be mode 0%o
fi: %s: väärät käyttöoikeudet, pitäisi olla tila 0%o

en: %s: command not found
fi: %s: komentoa ei löytynyt

en: %s: incompatible group plugin major version %d, expected %d
fi: %s: yhteensopimaton ryhmälisäosan major-versio %d, odotettiin %d

en: %s: input and output files must be different
fi: %s: syöte- ja tulostetiedostojen on oltava erilaiset

en: %s: internal error, I/O log file for event %d not open
fi: %s: sisäinen virhe, tapahtuman %d siirräntälokitiedosto ei ole avoin

en: %s: internal error, invalid exit status %d
fi: %s: sisäinen virhe, virheellinen lopetustila %d

en: %s: internal error, invalid signal %d
fi: %s: sisäinen virhe, virheellinen signaali %d

en: %s: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
fi: %s: virheellinen Defaults-tyyppi 0x%x valitsimelle ”%s”

en: %s: invalid ServerHello, missing server_id
fi: %s: virheellinen ServerHello, puuttuva server_id

en: %s: invalid log file
fi: %s: virheellinen lokitiedosto

en: %s: invalid mode flags from sudo front end: 0x%x
fi: %s: virheelliset tilaliput sudo-edustaohjelmalta: 0x%x

en: %s: no value specified for "%s"
fi: %s: arvoa ei ole määritelty muuttujalle ”%s”

en: %s: not a fully qualified path
fi: %s: ei ole täydellinen polku

en: %s: option "%s" does not take a value
fi: %s: valitsin ”%s” ei ota arvoa

en: %s: parsed OK
fi: %s: jäsentäminen valmis

en: %s: port too large
fi: %s: portti liian suuri

en: %s: protocol error: %s missing from AcceptMessage
fi: %s: protokollavirhe: %s puuttuu AcceptMessagesta

en: %s: protocol error: wrong type for %s
fi: %s: protokollavirhe: väärä tyyppi %s:lle

en: %s: read error
fi: %s: kirjoitusvirhe

en: %s: runas group field is missing
fi: %s: suorita ryhmänä-kenttä puuttuu

en: %s: runas user field is missing
fi: %s: suorita käyttäjänä-kenttä puuttuu

en: %s: time stamp %s: %s
fi: %s: aikaleima %s: %s

en: %s: time stamp field is missing
fi: %s: aikaleimakenttä puuttuu

en: %s: unable to allocate options: %s
fi: %s: muistin varaaminen valitsimille epäonnistui: %s

en: %s: unable to convert principal to string ('%s'): %s
fi: %s: valtuutetun (’%s’) muuntaminen merkkijonoksi epäonnistui: %s

en: %s: unable to format session id
fi: %s: istuntotunnusta ei voi muotoilla

en: %s: unable to get credentials: %s
fi: %s: valtuustietojen hakeminen epäonnistui: %s

en: %s: unable to get host principal: %s
fi: %s: tietokoneen valtuutetun hakeminen epäonnistui: %s

en: %s: unable to initialize credential cache: %s
fi: %s: valtuustietovälimuistin alustaminen epäonnistui: %s

en: %s: unable to parse '%s': %s
fi: %s: todentamisnimen ’%s’ jäsentäminen epäonnistui: %s

en: %s: unable to resolve credential cache: %s
fi: %s: valtuustietovälimuistin nimenselvitys epäonnistui: %s

en: %s: unable to store credential in cache: %s
fi: %s: valtuustietojen tallentaminen valtuustietovälimuistiin epäonnistui: %s

en: %s: unexpected IoBuffer
fi: %s: odottamaton IoBuffer

en: %s: unexpected state %d
fi: %s: odottamaton tila %d

en: %s: unexpected type_case value %d
fi: %s: odottamaton type_case-arvo %d

en: %s: unknown defaults entry "%s"
fi: %s: tuntematon oletusrivi ”%s”

en: %s: unknown key word %s
fi: %s: tuntematon avainsana %s

en: %s: user field is missing
fi: %s: käyttäjäkenttä puuttuu

en: %s: value "%s" is invalid for option "%s"
fi: %s: arvo ”%s” on virheellinen valitsimelle ”%s”

en: %s: values for "%s" must start with a '/'
fi: %s: ”%s”-muuttujan arvon on alettava merkillä ’/’

en: %s: values for "%s" must start with a '/', '~', or '*'
fi: %s: ”%s”-muuttujan arvojen on alettava merkillä ’/’, ’~’ tai ’*’

en: %s: wrong owner (uid, gid) should be (%u, %u)
fi: %s: väärä omistaja (uid, gid), pitäisi olla (%u, %u)

en: %s:%d [%s] illegal key: %s
fi: %s:%d [%s] virheellinen avain: %s

en: %s:%d expected section name: %s
fi: %s:%d odotettiin osion nimeä: %s

en: %s:%d invalid config section: %s
fi: %s:%d: virheellinen asetusosio: %s

en: %s:%d invalid configuration line: %s
fi: %s:%d virheellinen asetusrivi: %s

en: %s:%d unmatched '[': %s
fi: %s:%d täsmäämätön ”[”: %s

en: %s:%d:%d: invalid Defaults type 0x%x for option "%s"
fi: %s:%d:%d: virheellinen Defaults-tyyppi 0x%x valitsimelle ”%s”

en: %s:%d:%d: no value specified for "%s"
fi: %s:%d:%d: arvoa ei ole määritelty muuttujalle ”%s”

en: %s:%d:%d: option "%s" does not take a value
fi: %s:%d:%d: valitsin ”%s” ei ota arvoa

en: %s:%d:%d: removing duplicate alias %s
fi: %s:%d:%d: poistetaan kahdenkertainen alias %s

en: %s:%d:%d: unknown defaults entry "%s"
fi: %s:%d:%d: tuntematon oletusrivi ”%s”

en: %s:%d:%d: value "%s" is invalid for option "%s"
fi: %s:%d:%d: arvo ”%s” on virheellinen valitsimelle ”%s”

en: %s:%d:%d: values for "%s" must start with a '/'
fi: %s:%d:%d: ”%s”-muuttujan arvojen on alettava merkillä ’/’

en: %s:%d:%d: values for "%s" must start with a '/', '~', or '*'
fi: %s:%d:%d: ”%s”-muuttujan arvojen on alettava merkillä ’/’, ’~’ tai ’*’

en: %u incorrect password attempt | %u incorrect password attempts
fi[0]: %u väärä salasanayritys
fi[1]: %u väärää salasanayritystä

en: *** SECURITY information for %h ***
fi: *** TURVALLISUUStietoa %h-koneelta ***

en: Account expired or PAM config lacks an "account" section for sudo, contact your system administrator
fi: Tili vanhentunut tai PAM-asetuksista puuttuu ”account”-lohko sudo-komennolle, ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään

en: Account or password is expired, reset your password and try again
fi: Tili tai salasana on vanhentunut, nollaa salasanasi tai yritä uudelleen

en: Add an entry to the utmp/utmpx file when allocating a pty
fi: Lisää rivi utmp-/utmpx-tiedostoon, kun varataan pty

en: Address to send mail from: %s
fi: Sähköpostin lähettäjän osoite: %s

en: Address to send mail to: %s
fi: Sähköpostin vastaanottajan osoite: %s

en: Alias "%s" already defined
fi: Alias ”%s” on jo määritelty

en: Allow an intercepted command to run set setuid or setgid programs
fi: Salli siepatun komennon suorittaa setuid- ja setgid-ohjelmia

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the I/O log
fi: Salli komentojen suorittaminen silloinkin kun sudo ei kykene kirjoittamaan siirtolokiin

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the audit log
fi: Salli komentojen suorittaminen silloinkin kun sudo ei kykene kirjoittamaan valvontatarkastuslokiin

en: Allow commands to be run even if sudo cannot write to the log file
fi: Salli komentojen suorittaminen silloinkin kun sudo ei kykene kirjoittamaan lokitiedostoon

en: Allow some information gathering to give useful error messages
fi: Salli jotain tietojenkeräystä hyödyllisten virheilmoitusten tarjoamiseksi

en: Allow sudo to prompt for a password even if it would be visible
fi: Salli sudo-ohjelman kysyä salasana vieläpä jos se olisi näkyvä

en: Allow the use of unknown runas user and/or group ID
fi: Salli tuntemattoman runas-käyttäjän ja/tai ryhmä-id:n käyttö

en: Allow the user to specify a timeout on the command line
fi: Salli käyttäjän määritellä aikakatkaisu komentorivillä

en: Allow users to set arbitrary environment variables
fi: Salli käyttäjien asettaa mielivaltaisia ympäristömuuttujia

en: Always run commands in a pseudo-tty
fi: Suorita aina komennot näennäis-tty:ssä

en: Always send mail when sudo is run
fi: Lähetä aina sähköpostia, kun sudo suoritetaan

en: Always set $HOME to the target user's home directory
fi: Aseta $HOME-muuttujaksi aina kohdekäyttäjän kotihakemisto

en: Apply defaults in the target user's login class if there is one
fi: Käytä oletuksia kohdekäyttäjän kirjautumisluokassa, jos siinä on yhtään

en: Attempt authentication even when in non-interactive mode
fi: Yritä todennusta myös ei-vuorovaikutteisessa tilassa

en: Attempt to establish PAM credentials for the target user
fi: Yritys perustaa PAM-valtuustiedot kohdekäyttäjälle

en: Authentication failure message: %s
fi: Todentamisen virheviesti: %s

en: Authentication methods:
fi: Todennusmenetelmät:

en: Authentication timestamp timeout: %.1f minutes
fi: Todennusaikaleiman aikakatkaisu: %.1f minuuttia

en: Check parent directories for writability when editing files with sudoedit
fi: Tarkista yläpuolella olevan hakemistojen kirjoituskelpoisuus kun tiedostoja muokataan sudoedit-ohjelmalla

en: Compress I/O logs using zlib
fi: Tiivistä siirräntälokit käyttäen zlib-ohjelmaa

en: Could not determine audit condition
fi: Audit-ehdon määrittely epäonnistui

en: Create a new PAM session for the command to run in
fi: Luo uusi PAM-istunto suoritettavalle komennolle

en: Creation of new SSL_CTX object failed: %s
fi: Uuden SSL_CTX-objektin luominen epäonnistui: %s

en: Default password prompt: %s
fi: Oletussalasanakehote: %s

en: Default user to run commands as: %s
fi: Oletuskäyttäjä suorittaa komennot käyttäjänä: %s

en: Directory in which to store input/output logs: %s
fi: Hakemisto, johon tallennetaan syöte-/tulostelokit: %s

en: Don't initialize the group vector to that of the target user
fi: Älä alusta ryhmävektoria kohdekäyttäjän vastaavaan arvoon

en: Edit anyway? [y/N]
fi: Muokataanko silti? [y/N]

en: Enable SELinux RBAC support
fi: Ota SELinux RBAC -tuki käyttöön

en: Enable SO_KEEPALIVE socket option on the socket connected to the logserver
fi: Ota SO_KEEPALIVE-valinta käyttöön lokipalvelimeen yhdistetylle soketille

en: Enable sudoers netgroup support
fi: Ota käyttöön sudoers-verkkoryhmätuki

en: Environment variables to check for safety:
fi: Turvallisuustarkastettavat ympäristömuuttujat:

en: Environment variables to preserve:
fi: Säilytettävät ympäristömuuttujat:

en: Environment variables to remove:
fi: Poistettavat ympäristömuuttujat:

en: Error: %s:%d:%d: %s "%s" referenced but not defined
fi: Virhe: %s:%d:%d määrittelemätön %s ”%s” viitattuna

en: Error: %s:%d:%d: cycle in %s "%s"
fi: Virhe: %s:%d:%d: %s ”%s” on kiertävä

en: Execute commands by file descriptor instead of by path: %s
fi: Suorita komentoja tiedostokuvaan avulla eikä polun avulla: %s

en: File containing the sudo lecture: %s
fi: Sudo-saarnan sisältävä tiedosto: %s

en: File descriptors >= %d will be closed before executing a command
fi: Tiedostokuvaajat >= %d suljetaan ennen komennon suoritusta

en: File in which to store the input/output log: %s
fi: Tiedosto, johon tallennetaan syöte-/tulosteloki: %s

en: File mode to use for the I/O log files: 0%o
fi: Tiedostotila käytettäväksi siirräntälokitiedostoissa: 0%o

en: Flags for mail program: %s
fi: Sähköpostiohjelman liput: %s

en: Flush I/O log data to disk immediately instead of buffering it
fi: Huuhtele siirräntälokitiedot levylle välittömästi sen sijaan että puskuroisit ne

en: Follow symbolic links when editing files with sudoedit
fi: Seuraa symbolisia linkejä kun tiedostoja muokataan sudoedit-ohjelmalla

en: Group that will own the I/O log files: %s
fi: Ryhmä, joka omistaa siirräntälokitiedostot: %s

en: If LDAP directory is up, do we ignore local sudoers file
fi: Jos LDAP-hakemisto on ylhäällä, ohitammeko paikallisen sudoers-tiedoston

en: If set, passprompt will override system prompt in all cases.
fi: Jos asetettu, salasanakehote korvaa järjestelmäkehotteen kaikissa tapauksissa.

en: If set, users may override the value of "closefrom" with the -C option
fi: Jos asetettu, käyttäjä voi korvata ”closefrom”-arvon valitsimella -C

en: If sudo is invoked with no arguments, start a shell
fi: Jos sudo-ohjelmaa kutsutaan ilman argumentteja, käynnistä käyttöjärjestelmäkuori

en: Ignore '.' in $PATH
fi: Ohita ’.’ $PATHissa

en: Ignore case when matching group names
fi: Älä huomioi kirjainkokoa ryhmänimien täsmäyksessä

en: Ignore case when matching user names
fi: Älä huomioi kirjainkokoa käyttäjänimien täsmäyksessä

en: Ignore unknown Defaults entries in sudoers instead of producing a warning
fi: Ohita tuntemattomat Defaults-rivit sudoers-tiedostossa sen sijaan että tuottaisit varoituksia

en: Include the process ID when logging via syslog
fi: Sisällytä prosessitunniste, kun kirjataan syslog-tiedostoon

en: Incorrect password message: %s
fi: Virheellinen salasanaviesti: %s

en: Insult the user when they enter an incorrect password
fi: Solvaa käyttäjiä, kun he kirjoittavat väärän salasanan

en: Intercept further commands and apply sudoers restrictions to them
fi: Sieppaa tulevat komennot ja sovella niihin sudoers-rajoituksia

en: Invalid authentication methods compiled into sudo!  You may not mix standalone and non-standalone authentication.
fi: Virheellisiä todennusmenetelmiä käännetty sudo-ohjelmaan! Yksittäisiä ja ei-yksittäisiä todennuksia ei voi sekoittaa keskenään.

en: JSON_ARRAY too large
fi: JSON_ARRAY liian suuri

en: Lecture user the first time they run sudo
fi: Saarnaa sudoa ensimmäistä kertaa käyttävälle

en: Length at which to wrap log file lines (0 for no wrap): %u
fi: Pituus, jossa pitkät lokitiedostorivit jaetaan seuraavalle riville (0 ei jaeta): %u

en: List of regular expressions to use when matching a password prompt
fi: Salasanakehotetta täsmätessä käytettävien säännöllisten lausekkeiden luettelo

en: Local IP address and netmask pairs:
fi: Paikallinen verkko-osoite ja verkkopeiteparit:

en: Locale to use while parsing sudoers: %s
fi: Locale-asetus, jota käytetään sudoers-jäsentämisessä: %s

en: Log entries larger than this value will be split into multiple syslog messages: %u
fi: Lokirivit, jotka ovat pitempiä kuin tämä arvo, jaetaan useisiin syslog-viesteihin: %u

en: Log geometry is %d x %d, your terminal's geometry is %d x %d.
fi: Lokigeometria on %d x %d, pääteikkunasi geometria on %d x %d.

en: Log sub-commands run by the original command
fi: Kirjaa alkuperäisen komennon suorittamat alikomennot lokiin

en: Log the exit status of commands
fi: Kirjaa lokiin komentojen poistumiskoodit

en: Log the hostname in the (non-syslog) log file
fi: Kirjaa tietokonenimi (ei-syslog)lokitiedostoon

en: Log the output of the command being run
fi: Kirjaa lokiin suoritettavan komennon tuloste

en: Log the year in the (non-syslog) log file
fi: Kirjaa vuosi (ei-syslog)lokitiedostoon

en: Log user's input for the command being run
fi: Kirjaa lokiin käyttäjän syöte suoritettavalle komennolle

en: Log when a command is allowed by sudoers
fi: Kirjaa lokiin, kun sudoers sallii komennon

en: Log when a command is denied by sudoers
fi: Kirjaa lokiin, kun sudoers kieltää komennon

en: Match netgroups based on the entire tuple: user, host and domain
fi: Täsmäävät verkkoryhmät perustuen koko monikolle: käyttäjä, tietokone ja verkkotunnus

en: Matching Defaults entries for %s on %s:
fi: Täsmäävät Defaults-rivit käyttäjälle %s koneella %s:

en: Maximum I/O log sequence number: %s
fi: Suurin siirräntälokin sarjanumero: %s

en: Number of tries to enter a password: %u
fi: Salasanayritysten lukumäärä: %u

en: Only allow the user to run sudo if they have a tty
fi: Salli käyttäjien suorittaa sudo-ohjelma vain jos heillä on tty

en: Only permit running commands as a user with a valid shell
fi: Salli komentojen suorittaminen vain käyttäjänä, jolla on kelvollinen kuori

en: Only set the effective uid to the target user, not the real uid
fi: Aseta vain voimassa oleva uid-käyttäjätunniste kohdekäyttäjälle, ei oikeaa uid-tunnistetta

en: Options are:
      (e)dit sudoers file again
      e(x)it without saving changes to sudoers file
      (Q)uit and save changes to sudoers file (DANGER!)
fi: Valitsimia ovat:
      (e) muokkaa sudoers-tiedostoa uudelleen
      (x) poistu tallentamatta sudoers-tiedoston muutoksia
      (Q) poistu ja tallenna muutokset sudoers-tiedostoon (VAARA!)

en: Options:
fi: Valitsimet:

en: Owner of the authentication timestamp dir: %s
fi: Todennusaikaleimahakemiston omistaja: %s

en: PAM account management error: %s
fi: PAM-tilin hallintavirhe: %s

en: PAM authentication error: %s
fi: PAM-todentamisvirhe: %s

en: PAM service name to use for login shells: %s
fi: Kirjautumiskomentotulkeille käytettävä PAM-palvelunimi: %s

en: PAM service name to use when sudo is run with the -A option: %s
fi: PAM-palvelun nimi, jota käytetään suoritettaessa sudo -A-valitsimella: %s

en: PAM service name to use: %s
fi: Käytettävä PAM-palvelunimi: %s

en: Password expired, contact your system administrator
fi: Salasana vanhentunut, ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään

en: Password prompt timeout: %.1f minutes
fi: Salasanakehotteen aikakatkaisu: %.1f minuuttia

en: Password:
fi: Salasana:

en: Path to authentication timestamp dir: %s
fi: Polku todennusaikaleimahakemistoon: %s

en: Path to lecture status dir: %s
fi: Polku saarnatilan hakemistoon: %s

en: Path to log file: %s
fi: Polku lokitiedostoon: %s

en: Path to mail program: %s
fi: Sähköpostiohjelman polku: %s

en: Path to the audit server's CA bundle file: %s
fi: Valvontapalvelimen CA-pakettitiedoston polku: %s

en: Path to the editor for use by visudo: %s
fi: Visudo-editorin käyttämä polku: %s

en: Path to the file that is created the first time sudo is run: %s
fi: Polku tiedostoon, joka luodaan sudon ensimmäisellä suorituskerralla: %s

en: Path to the restricted sudo-specific environment file: %s
fi: Polku rajoitettuun sudo-kohtaiseen ympäristötiedostoon: %s

en: Path to the sudo-specific environment file: %s
fi: Polku sudo-kohtaiseen ympäristötiedostoon: %s

en: Path to the sudoers certificate file: %s
fi: Sudoers-varmennetiedoston polku: %s

en: Path to the sudoers private key file: %s
fi: Sudoersin yksityisen avaintiedoston polku: %s

en: Perform PAM account validation management
fi: Suorita PAM-tilinvahvistuksen hallintaa

en: Plugin for non-Unix group support: %s
fi: Lisäosa ei-Unix-ryhmätuelle: %s

en: Preload the sudo_noexec library which replaces the exec functions
fi: Esilataa sudo_noexec-kirjasto, joka korvaa exec-funtiot

en: Prompt for root's password, not the users's
fi: Kysy root-käyttäjän salasana, ei käyttäjän

en: Prompt for the runas_default user's password, not the users's
fi: Kysy runas_default-käyttäjän salasana, ei käyttäjän

en: Prompt for the target user's password, not the users's
fi: Kysy kohdekäyttäjän salasana, ei käyttäjän

en: Protobuf-C version 1.3 or higher required
fi: Protobuf-C:n versio 1.3 tai uudempi vaaditaan

en: Provide visual feedback at the password prompt when there is user input
fi: Tarjoa visuaalista palautetta salasanakehotteelta silloin kun on käyttäjäsyöte

en: Put OTP prompt on its own line
fi: Laita OPT-kehote omalle rivilleen

en: Query the group plugin for unknown system groups
fi: Kysy ryhmälisäosaa tuntemattomille järjestelmäryhmille

en: Replay finished, press any key to restore the terminal.
fi: Toistaminen päättyi, palaa pääteikkunaan painamalla mitä tahansa näppäintä.

en: Replaying sudo session: %s
fi: Toistetaan sudo-istunto: %s

en: Require fully-qualified hostnames in the sudoers file
fi: Vaadi täysin rakennettu tietokonenimi suoders-tiedostossa

en: Require users to authenticate by default
fi: Vaadi käyttäjien todennus oletuksena

en: Reset the environment to a default set of variables
fi: Nollaa ympäristö muuttujien oletusjoukoksi

en: Resolve groups in sudoers and match on the group ID, not the name
fi: Ratkaise sudoers-ryhmät ja täsmäytä ryhmätunnisteeseen, ei nimeen

en: Root directory to change to before executing the command: %s
fi: Juurihakemisto, johon vaihdetaan ennen komennon suorittamista: %s

en: Root may run sudo
fi: Root voi suorittaa sudo-ohjelman

en: Run commands on a pty in the background
fi: Suorita komentoja pty:llä taustalla

en: Runas and Command-specific defaults for %s:
fi: Runas- ja Command-kohtaiset oletukset käyttäjälle %s:

en: SELinux RBAC is not supported when intercept mode is enabled
fi: SELinux RBAC ei ole tuettu, kun sieppaustila on käytössä

en: SELinux RBAC is not supported when the log_subcmds flag is enabled
fi: SELinux RBAC ei ole tuettu, kun log_subcmds-lippu on käytössä

en: SELinux role to use in the new security context: %s
fi: Uudessa turva-asiayhteydessä käytettävä SELinux-rooli: %s

en: SELinux type to use in the new security context: %s
fi: Uudessa turva-asiayhteydessä käytettävä SELinux-tyyppi: %s

en: SecurID communication failed
fi: SecurID-viestintä epäonnistui

en: Send mail if the user is not allowed to run a command
fi: Lähetä sähköpostia, jos käyttäjän ei sallita suorittaa komentoa

en: Send mail if the user is not in sudoers
fi: Lähetä sähköpostia, jos käyttäjä ei ole sudoers-määrittelyssä

en: Send mail if the user is not in sudoers for this host
fi: Lähetä sähköpostia, jos käyttäjä ei ole tällä tietokoneella sudoers-määrittelyssä

en: Send mail if the user tries to run a command
fi: Lähetä sähköpostia, jos käyttäjä yrittää suorittaa komennon

en: Send mail if user authentication fails
fi: Lähetä sähköpostia, jos käyttäjän todennus epäonnistuu

en: Set $HOME to the target user when starting a shell with -s
fi: Aseta $HOME-muuttujaksi kohdekäyttäjä kun käyttöjärjestelmäkuori käynnistetään valitsimella -s

en: Set of limit privileges: %s
fi: Rajoitettujen käyttöoikeuksien joukko: %s

en: Set of permitted privileges: %s
fi: Sallittujen käyttöoikeuksien joukko: %s

en: Set the LOGNAME and USER environment variables
fi: Aseta LOGNAME- ja USER-ympäristömuuttujat

en: Set the pam remote host to the local host name
fi: Aseta pam-etäkone paikalliseksi konenimeksi

en: Set the pam remote user to the user running sudo
fi: Aseta pam-etäkäyttäjä sudoa käyttäväksi käyttäjäksi

en: Set the user in utmp to the runas user, not the invoking user
fi: Aseta käyttäjäksi utmp-tiedostoon suorittava käyttäjä, ei kutsuva käyttäjä

en: Sorry, try again.
fi: Yritä uudelleen.

en: Sorry, user %s is not allowed to execute '%s%s%s' as %s%s%s on %s.
fi: Käyttäjä %s ei saa suorittaa komentoa ”%s%s%s” käyttäjänä %s%s%s koneella %s.

en: Sorry, user %s may not run sudo on %s.
fi: Käyttäjä %s ei saa suorittaa sudoa %s-koneella.

en: Subject line for mail messages: %s
fi: Sähköpostiviestien aihe-rivi: %s

en: Subsequent commands in an intercepted session must be authenticated
fi: Siepatun istunnon seuraavat komennot on todennettava

en: Sudo log server timeout in seconds: %u
fi: Sudo-lokipalvelimen aikakatkaisu sekunteina: %u

en: Sudo log server(s) to connect to with optional port
fi: Sudo-lokipalvelimet, joihin yhdistetään valinnaiseen porttiin

en: Sudoers file grammar version %d
fi: Sudoers-tiedostokielioppiversio %d

en: Sudoers policy plugin version %s
fi: Sudoers-menettelytapalisäosaversio %s

en: Syslog facility if syslog is being used for logging: %s
fi: Syslog-apuneuvo, jos syslog-lokia käytetään kirjautumista varten: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates successfully: %s
fi: Käytettävä syslog-prioriteetti, kun käyttäjä todennetaan onnistuneesti: %s

en: Syslog priority to use when user authenticates unsuccessfully: %s
fi: Käytettävä syslog-prioriteetti, kun käyttäjän todennus epäonnistui: %s

en: TLS connection failed: %s
fi: TLS-yhteys epäonnistui: %s

en: TLS connection to %s:%s failed: %s
fi: TLS-yhteys kohteeseen %s:%s epäonnistui: %s

en: TLS handshake timeout occurred
fi: TLS-kättelyn aikakatkaisu tapahtui

en: TLS handshake was unsuccessful
fi: TLS-kättely epäonnistui

en: TLS handshake with relay host failed
fi: TLS-kättely välitinkoneen kanssa epäonnistui

en: TLS initialization was unsuccessful
fi: TLS-alustus epäonnistui

en: TLS not supported
fi: TLS ei ole tuettu

en: The format of logs to produce: %s
fi: Lokien muoto: %s

en: The largest size core dump file that may be created (in bytes): %s
fi: Luotavan ydinvedostiedoston enimmäiskoko (tavuina): %s

en: The largest size file that the process may create (in bytes): %s
fi: Prosessin luoman tiedoston enimmäiskoko (tavuina): %s

en: The maximum amount of CPU time that the process may use (in seconds): %s
fi: Prosessin käyttämän suoritinajan enimmäismäärä (sekunteina): %s

en: The maximum number of files that the process may have open: %s
fi: Prosessilla avoinna olevien tiedostojen enimmäismäärä: %s

en: The maximum number of locks that the process may establish: %s
fi: Prosessin vahvistamien lukkojen enimmäismäärä: %s

en: The maximum number of processes that the user may run simultaneously: %s
fi: Käyttäjän samanaikaisesti suoritettavien prosessien enimmäismäärä: %s

en: The maximum size of the data segment for the process (in bytes): %s
fi: Prosessin datasegmentin enimmäiskoko (tavuina): %s

en: The maximum size that the process may lock in memory (in bytes): %s
fi: Prosessin lukittavaksi sallitun muistin enimmäiskoko (tavuina): %s

en: The maximum size to which the process's address space may grow (in bytes): %s
fi: Prosessin osoiteavaruuden enimmäiskoko (tavuina): %s

en: The maximum size to which the process's resident set size may grow (in bytes): %s
fi: Prosessin käyttämän muistin RAM-muistissa oleva enimmäiskoko (tavuina): %s

en: The maximum size to which the process's stack may grow (in bytes): %s
fi: Prosessin pinon enimmäiskoko (tavuina): %s

en: The umask specified in sudoers will override the user's, even if it is more permissive
fi: Sudoers umask korvaa käyttäjän umask-määrittelyn, vieläpä jos se on sallivampi

en: There are no authentication methods compiled into sudo!  If you want to turn off authentication, use the --disable-authentication configure option.
fi: Sudo-ohjelmaan ei ole käännetty todentamismenelmiä! Jos haluat kääntää pois todentamisen, käytä asetusvalitsinta --disable-authentication.

en: Time in seconds after which the command will be terminated: %u
fi: Sekuntimäärä, jossa komento päätetään: %u

en: Type of authentication timestamp record: %s
fi: Todennusaikaleimatietueen tyyppi: %s

en: Umask to use or 0777 to use user's: 0%o
fi: Käytettävä umask-määrittely tai 0777 käytettäväksi käyttäjän umask-määrittelyksi: 0%o

en: Unable to allocate ssl object: %s
fi: Ssl-objektia ei voi varata: %s

en: Unable to attach socket to the ssl object: %s
fi: Sokettia ei voi liittää SSL-objektiin: %s

en: Unable to attach user data to the ssl object: %s
fi: Käyttäjätietoja ei voi liittää ssl-objektiin: %s

en: Unable to initialize authentication methods.
fi: Todentamismenetelmien alustaminen epäonnistui.

en: Use a separate timestamp for each user/tty combo
fi: Käytä erillistä aikaleimaa jokaiselle käyttäjä/tty -yhdistelmälle

en: Use faster globbing that is less accurate but does not access the filesystem
fi: Käyttää nopeampaa jokerimerkkien korvausta, joka on epätarkempi, mutta ei lue tiedostojärjestelmää

en: User %s is not allowed to run sudo on %s.
fi: Käyttäjä %s ei saa suorittaa komentoa sudo tietokoneella %s.

en: User %s may run the following commands on %s:
fi: Käyttäjä %s voi suorittaa seuraavat komennot koneella %s:

en: User ID locked for SecurID Authentication
fi: Käyttäjätunniste lukittu SecurID-todennukselle

en: User that will own the I/O log files: %s
fi: Käyttäjä, joka omistaa siirräntälokitiedostot: %s

en: Users in this group are exempt from password and PATH requirements: %s
fi: Käyttäjät tässä ryhmässä on vapautettu salasana- ja PATH-vaatimuksista: %s

en: Value to override user's $PATH with: %s
fi: Arvo, jolla korvataan käyttäjän $PATH-asetus: %s

en: Verify that the log server's certificate is valid
fi: Varmista, että lokipalvelimen varmenne on kelvollinen

en: Visudo will honor the EDITOR environment variable
fi: Visudo noudattaa EDITOR-ympäristömuuttujaa

en: Warning: %s:%d:%d: %s "%s" referenced but not defined
fi: Varoitus: %s:%d:%d määrittelemätön %s ”%s” viitattuna mutta määrittelemättä

en: Warning: %s:%d:%d: cycle in %s "%s"
fi: Varoitus: %s:%d:%d: %s ”%s” on kiertävä

en: Warning: %s:%d:%d: unused %s "%s"
fi: Varoitus: %s:%d:%d: käyttämätön %s "%s"

en: Warning: your terminal is too small to properly replay the log.
fi: Varoitus: pääteikkunasi on liian pieni tämän lokin toistamiseksi oikein.

en: What now?
fi: Mitä nyt?

en: When to require a password for 'list' pseudocommand: %s
fi: Kun vaaditaan salasana ’list’-näennäiskomennolle: %s

en: When to require a password for 'verify' pseudocommand: %s
fi: Kun vaaditaan salasana ’verify’-näennäiskomennolle: %s

en: Working directory to change to before executing the command: %s
fi: Työhakemisto, johon vaihdetaan ennen komennon suorittamista: %s

en: [sudo] password for %p:
fi: [sudo] %p-käyttäjän salasana:

en: a digest requires a path name
fi: tiiviste vaatii polkunimen

en: a password is required
fi: vaaditaan salasana

en: a restart point may not be set when no I/O is sent
fi: uudelleenkäynnistyspistettä ei ehkä aseteta, kun I/O:ta ei lähetetä

en: abort message received from server: %s
fi: keskeytyssanoma vastaanotettu palvelimelta: %s

en: account validation failure, is your account locked?
fi: tilinvahvistusvirhe, onko tilisi lukittu?

en: ambiguous expression "%s"
fi: moniselitteinen lauseke "%s"

en: approval failed
fi: hyväksyntä epäonnistui

en: authentication failure
fi: todennusvirhe

en: authentication server error:
    %s
fi: todentamispalvelinvirhe:
    %s

en: both restart point and iolog ID must be specified
fi: sekä aloituspiste että iolog-tunnus on annettava

en: certificate bundle file to verify server's cert against
fi: varmennepakettitiedosto, jolla palvelimen varmenne tarkistetaan

en: certificate file for TLS handshake
fi: TLS-kättelyn varmennetiedosto

en: client message too large
fi: asiakassanoma on liian suuri

en: client message too large: %zu
fi: asiakassanoma on liian suuri: %zu

en: command failed: '%s %s %s', %s unchanged
fi: komento epäonnistui: ’%s %s %s’, %s ennallaan

en: command in current directory
fi: komento nykyisessä hakemistossa

en: command not allowed
fi: komento ei ole sallittu

en: command too long
fi: komento on liian pitkä

en: commit point received from server [%lld, %ld]
fi: toimituspiste vastaanotettu palvelimelta [%lld, %ld]

en: could not parse date "%s"
fi: päivämäärän ”%s” jäsentäminen epäonnistui

en: digest for %s (%s) is not in %s form
fi: tiedoston %s tiiviste (%s) ei ole %s-muodossa

en: display help message and exit
fi: näytä opasteviesti ja poistu

en: display version information and exit
fi: näytä versiotiedot ja poistu

en: do not fork, run in the foreground
fi: älä haarauta, vaan suorita edustalla

en: do not verify server certificate
fi: älä tarkista palvelinvarmennetta

en: duplicate sudoOption: %s%s%s
fi: kahdentunut sudoOption: %s%s%s

en: editor (%s) failed, %s unchanged
fi: editori (%s) epäonnistui, %s ennallaan

en: elapsed time sent to server [%lld, %ld]
fi: kulunut aika lähetetty palvelimelle [%lld, %ld]

en: empty group
fi: tyhjä ryhmä

en: empty netgroup
fi: tyhjä verkkoryhmä

en: empty string
fi: tyhjä merkkijono

en: error closing iofd %d: %s
fi: virhe suljettaessa iofd:tä %d: %s

en: error creating I/O log
fi: virhe luotaessa siirräntälokia

en: error flushing iofd %d: %s
fi: virhe huuhdeltaessa iofd:tä %d: %s

en: error in event loop
fi: virhe tapahtumasilmukassa

en: error logging accept event
fi: virhe hyväksymistapahtuman lokiin kirjaamisessa

en: error logging alert event
fi: virhe hälytystapahtuman lokiin kirjaamisessa

en: error logging exit event
fi: virhe kirjattaessa poistumistapahtumaa

en: error logging reject event
fi: virhe hylkäystapahtuman lokiin kirjaamisessa

en: error message received from server: %s
fi: virhesanoma vastaanotettu palvelimelta: %s

en: error parsing AcceptMessage
fi: virhe jäsennettäessä AcceptMessagea

en: error parsing AlertMessage
fi: virhe jäsennettäessä AlertMessagea

en: error parsing RejectMessage
fi: virhe jäsennettäessä RejectMessagea

en: error reading from relay
fi: virhe luettaessa välittimeltä

en: error reading journal file
fi: virhe luettaessa kirjanpitotiedostoa

en: error reading lecture file %s
fi: virhe luettaessa saarnatiedostoa: %s

en: error reading timing file: %s
fi: virhe luettaessa ajoitustiedostoa: %s

en: error renaming %s, %s unchanged
fi: virhe nimettäessä %s uudelleen, %s ennallaan

en: error writing ChangeWindowSize
fi: virhe kirjoitettaessa ChangeWindowSizeä

en: error writing CommandSuspend
fi: virhe kirjoitettaessa CommandSuspendia

en: error writing IoBuffer
fi: virhe kirjoitettaessa IoBufferia

en: error writing to relay
fi: virhe kirjoitettaessa välittimelle

en: exited prematurely with state %d
fi: poistui ennenaikaisesti tilalla %d

en: expected JSON_OBJECT, got %d
fi: odotettiin JSON_OBJECTia, saatiin %d

en: expected JSON_STRING, got %d
fi: odotettiin JSON_STRINGiä, saatiin %d

en: failed to initialise the ACE API library
fi: ACE API -kirjaston alustaminen epäonnistui

en: failed to parse %s file, unknown error
fi: tiedoston %s jäsentäminen epäonnistui, tuntematon virhe

en: group-ID not set by sudo front-end
fi: sudo-edustaohjelma ei määritellyt ryhmä-ID:tä

en: host name not set by sudo front-end
fi: sudo-edustaohjelma ei määritellyt konenimeä

en: host to send logs to
fi: kone, johon lokit lähetetään

en: ignoring "%s" found in '.'
    Use "sudo ./%s" if this is the "%s" you wish to run.
fi: ohitetaan ”.”-hakemistosta löytynyt ”%s”
    Käytä komentoa ”sudo ./%s”, jos juuri tämä ”%s” halutaan suoritettavan.

en: ignoring incomplete sudoRole: cn: %s
fi: jätetään huomiotta epätäydellinen sudoRole: cn: %s

en: ignoring lecture file %s: not a regular file
fi: ohitetaan saarnatiedosto %s: ei ole tavallinen tiedosto

en: ignoring time stamp from the future
fi: ohitetaan aikaleima tulevaisuudesta

en: illegal trailing "!"
fi: virheellinen jäljessä oleva ”!”

en: illegal trailing "or"
fi: virheellinen jäljessä oleva ”or”

en: internal error, %s overflow
fi: sisäinen virhe, %s-ylivuoto

en: internal error, unable to find %s in list!
fi: sisäinen virhe, kohteen %s löytäminen luettelosta epäonnistui!

en: invalid %.*s set by sudo front-end
fi: virheellinen sudo-edustaohjelman asettama %.*s

en: invalid AcceptMessage
fi: virheellinen AcceptMessage

en: invalid AlertMessage
fi: virheellinen AlertMessage

en: invalid Authentication Handle for SecurID
fi: virheellinen SecurID-todennuskahva

en: invalid ClientMessage
fi: virheellinen ClientMessage

en: invalid IPv6 address
fi: virheellinen IPv6-osoite

en: invalid LDIF attribute: %s
fi: virheellinen LDIF-määrite: %s

en: invalid RejectMessage
fi: virheellinen RejectMessage

en: invalid ServerHello
fi: virheellinen ServerHello

en: invalid authentication methods
fi: virheelliset todennusmetodit

en: invalid authentication type
fi: virheellinen todennustyyppi

en: invalid chroot directory: %s
fi: virheellinen chroot-hakemisto: %s

en: invalid defaults type: %s
fi: virheellisten oletusarvojen tyyppi: %s

en: invalid filter option: %s
fi: virheellinen suodatinvalitsin: %s

en: invalid filter: %s
fi: virheellinen suodatin: %s

en: invalid iofd %d
fi: virheellinen iofd %d

en: invalid journal file, unable to restart
fi: virheellinen kirjanpitotiedosto, ei voida käynnistää uudelleen

en: invalid line continuation
fi: virheellinen rivin jatko

en: invalid max wait: %s
fi: virheellinen enimmäisodotusaika: %s

en: invalid notafter value
fi: virheellinen notafter-arvo

en: invalid notbefore value
fi: virheellinen notbefore-arvo

en: invalid passcode length for SecurID
fi: virheellinen SecurID-salasanan pituus

en: invalid random drop value: %s
fi: virheellinen satunnaispudotusarvo: %s

en: invalid shell for user %s: %s
fi: virheellinen kuori käyttäjälle %s: %s

en: invalid speed factor: %s
fi: virheellinen nopeustekijä: %s

en: invalid sudoOrder attribute: %s
fi: virheellinen sudoOrder-attribuutti: %s

en: invalid suppression type: %s
fi: virheellinen vaiennustyyppi: %s

en: invalid time offset %s
fi: virheellinen aikasiirtymä %s

en: invalid timeout value
fi: virheellinen aikakatkaisuarvo

en: invalid timing file line: %s
fi: virheellinen ajoitustiedostorivi: %s

en: invalid username length for SecurID
fi: virheellinen SecurID-käyttäjänimen pituus

en: invalid value for %s: %s
fi: virheellinen %s-arvo: %s

en: invalid working directory: %s
fi: virheellinen työhakemisto: %s

en: json stack exhausted (max %u frames)
fi: json-pino täyttyi (enintään %u kehystä)

en: ldap.conf path: %s
fi: ldap.conf-polku: %s

en: ldap.secret path: %s
fi: ldap.secret-polku: %s

en: lecture status path too long: %s/%s
fi: saarnatilan polku on liian pitkä: %s/%s

en: log is already complete, cannot be restarted
fi: loki on jo valmis, ei voi aloittaa uudelleen

en: lost connection to authentication server
fi: kadotettiin yhteys todentamispalvelimelle

en: lost connection to log server
fi: yhteys lokipalvelimeen katkesi

en: missing I/O log file %s/%s
fi: puuttuva siirräntälokitiedosto %s/%s

en: missing JSON_OBJECT
fi: puuttuva JSON_OBJECT

en: missing colon after name
fi: puuttuva kaksoispiste nimen jälkeen

en: missing double quote in name
fi: nimestä puuttuu lainausmerkki

en: missing separator between values
fi: arvojen välinen erotin puuttuu

en: missing write buffer
fi: puuttuva kirjoituspuskuri

en: no authentication methods
fi: ei todennusmenetelmiä

en: no command specified
fi: komentoa ei annettu

en: no editor found (editor path = %s)
fi: editoria ei löytynyt (editoripolku = %s)

en: no tty
fi: ei tty:tä

en: no valid sudoers sources found, quitting
fi: ei löytynyt kelvollisia sudoers-lähteitä, poistutaan

en: nsswitch path: %s
fi: nsswitch-polku: %s

en: objects must consist of name:value pairs
fi: objektien on oltava nimi:arvo-pareja

en: only root can use "-c %s"
fi: vain root-käyttäjä voi käyttää valitsinta ”-c %s”

en: only send an accept event (no I/O)
fi: lähetä vain hyväksyntätapahtuma (ei siirräntää)

en: order increment: %s: %s
fi: järjestyksen kasvatus: %s: %s

en: order padding: %s: %s
fi: järjestyksen tasaus: %s: %s

en: parse error
fi: jäsennysvirhe

en: parse error in %s
fi: jäsentämisvirhe tiedostossa %s

en: parse error in %s
fi: jäsentämisvirhe tiedostossa %s

en: parse error in %s near line %d
fi: jäsentämisvirhe tiedostossa %s lähellä riviä %d

en: parse error in %s near line %d
fi: jäsentämisvirhe tiedostossa %s lähellä riviä %d

en: path to configuration file
fi: asetustiedoston polku

en: percent chance connections will drop
fi: prosentin mahdollisuus yhteyksien katkeamiseen

en: perm stack overflow
fi: käyttöoikeuspinon ylivuoto

en: perm stack underflow
fi: käyttöoikeuspinon alivuoto

en: please consider using the cvtsudoers utility instead
fi: harkitse cvtsudoers-apuohjelman käyttöä

en: port to use when connecting to host
fi: koneeseen yhteyttä muodostettaessa käytettävä portti

en: premature EOF
fi: ennenaikainen tiedoston loppu

en: press return to edit %s:
fi: muokkaa %s painamalla enter-painiketta:

en: private key file
fi: salainen avain

en: problem with defaults entries
fi: oletusrivien pulma

en: protocol error
fi: protokollavirhe

en: randomly dropping connection
fi: satunnaisesti katkeileva yhteys

en: reject the command with the given reason
fi: hylkää komento annetulla syyllä

en: relay host name does not match certificate
fi: välitinkoneen nimi ei vastaa sertifikaattia

en: relay server closed connection
fi: välitinpalvelin sulki yhteyden

en: remote ID of I/O log to be resumed
fi: jatkettavan I/O-lokin etätunnus

en: restart previous I/O log transfer
fi: käynnistä aiempi siirräntälokin siirto uudelleen

en: send sudo I/O log to remote server
fi: %s - lähetä sudon siirräntäloki etäpalvelimelle

en: server message too large
fi: palvelinsanoma on liian suuri

en: server message too large: %u
fi: palvelinsanoma on liian suuri: %u

en: server message too large: %zu
fi: palvelinsanoma on liian suuri: %zu

en: sorry, you are not allowed set a command timeout
fi: komennon aikakatkaisun asettaminen ei ole sallittua sinulle

en: sorry, you are not allowed to preserve the environment
fi: sinun ei ole sallittua säilöä ympäristöä

en: sorry, you are not allowed to set the following environment variables: %s
fi: sinun ei ole sallittua asettaa seuraavia ympäristömuuttujia: %s

en: sorry, you must have a tty to run sudo
fi: sudo-komennon suorittamiseksi on oltava tty

en: specified editor (%s) doesn't exist
fi: määritelty editori (%s) ei ole olemassa

en: start_tls specified but LDAP libs do not support ldap_start_tls_s() or ldap_start_tls_s_np()
fi: start_tls määritelty, mutta LDAP-kirjastot ei tue funktiota ldap_start_tls_s() tai funktiota ldap_start_tls_s_np()

en: starting order: %s: %s
fi: aloitusjärjestys: %s: %s

en: starttls not supported when using ldaps
fi: starttls ei ole tuettu ldaps-käytössä

en: state machine error
fi: tilakoneen virhe

en: stop transfer after reaching this time
fi: lopeta siirto tämän ajan saavuttamisen jälkeen

en: sudo log server
fi: sudo-lokipalvelin

en: sudo_putenv: corrupted envp, length mismatch
fi: sudo_putenv: rikkoutunut envp, pituus ei täsmää

en: sudoedit doesn't need to be run via sudo
fi: sudoeditiä ei tarvitse suorittaa sudon kautta

en: sudoedit should not be specified with a path
fi: sudoeditiä ei tule käynnistää polun kanssa

en: sudoers specifies that root is not allowed to sudo
fi: sudoers määrittelee, että root ei saa suorittaa sudo-komentoa

en: syntax error
fi: syntaksivirhe

en: syntax error, reserved word %s used as an alias name
fi: syntaksivirhe, varattua sanaa %s käytetty aliaksen nimenä

en: test audit server by sending selected I/O log n times in parallel
fi: testaa audit-palvelinta lähettämällä valittu siirräntäloki n kertaa rinnakkain

en: the -D option may be used to run a command in a specific directory.
fi: -D-valitsinta voi käyttää komennon suorittamiseksi tietyssä hakemistossa.

en: the -s option may be used to run a privileged shell.
fi: -s-valitsinta voi käyttää käyttöoikeuskorotetun kuoren suorittamiseen.

en: the -x option will be removed in a future release
fi: valitsin -x poistetaan jossakin tulevassa versiossa

en: the SUDOERS_BASE environment variable is not set and the -b option was not specified.
fi: SUDOERS_BASE-ympäristömuuttujaa ei ole määritelty eikä -b-valitsinta annettu.

en: time stamp too far in the future: %20.20s
fi: aikaleima liian kaukana tulevaisuudessa: %20.20s

en: timed out writing to client %s
fi: aikakatkaisu kirjoitettaessa asiakkaalle %s

en: timeout reading from relay
fi: aikakatkaisu luettaessa välittimeltä

en: timeout reading from server
fi: aikakatkaisu luettaessa palvelimelta

en: timeout value too large
fi: aikakatkaisuarvo on liian suuri

en: timeout writing to relay
fi: aikakatkaisu kirjoitettaessa välittimelle

en: timeout writing to server
fi: aikakatkaisu kirjoitettaessa palvelimelle

en: timestamp owner (%s): No such user
fi: aikaleimaomistaja (%s): Tuntematon käyttäjä

en: too many levels of includes
fi: liian monta include-tasoa

en: too many processes
fi: liian monta prosessia

en: too many sudoers entries, maximum %u
fi: liian monta sudoers-merkintää, enimmäismäärä %u

en: truncated audit path argv[0]: %s
fi: typistetty audit-polku argv[0]: %s

en: truncated audit path user_cmnd: %s
fi: typistetty audit-polku user_cmnd: %s

en: unable to add event to queue
fi: tapahtuman lisääminen jonoon epäonnistui

en: unable to allocate memory
fi: muistin varaaminen epäonnistui

en: unable to allocate ssl object: %s
fi: ssl-objektia ei voi varata: %s

en: unable to begin bsd authentication
fi: bsd-todentamisen aloittaminen epäonnistui

en: unable to cache gid %u
fi: ryhmä-id:n %u välimuistittaminen epäonnistui

en: unable to cache gid %u, already exists
fi: ryhmä-id:n %u välimuistittaminen epäonnistui, on jo olemassa

en: unable to cache group %s
fi: %s-ryhmän välimuistittaminen epäonnistui

en: unable to cache group %s, already exists
fi: %s-ryhmän välimuistittaminen epäonnistui, on jo olemassa

en: unable to cache group list for %s
fi: %s-käyttäjän ryhmäluettelon välimuistittaminen epäonnistui

en: unable to cache group list for %s, already exists
fi: %s-käyttäjän ryhmäluettelon välimuistittaminen epäonnistui, on jo olemassa

en: unable to cache uid %u
fi: käyttäjä-id:n %u välimuistittaminen epäonnistui

en: unable to cache uid %u, already exists
fi: käyttäjä-id:n %u välimuistittaminen epäonnistui, on jo olemassa

en: unable to cache user %s
fi: %s-käyttäjän välimuistittaminen epäonnistui

en: unable to cache user %s, already exists
fi: %s-käyttäjän välimuistittaminen epäonnistui, on jo olemassa

en: unable to change expired password: %s
fi: vanhentuneen salasanan vaihtaminen epäonnistui: %s

en: unable to change mode of %s to 0%o
fi: tilan %s vaihtaminen arvoon 0%o epäonnistui

en: unable to change password for %s
fi: %s-käyttäjän salasanan vaihtaminen epäonnistui

en: unable to change to root gid
fi: vaihtaminen root gid -tunnisteeksi epäonnistui

en: unable to change to runas gid
fi: vaihtaminen runas gid -tunnisteeksi epäonnistui

en: unable to change to runas uid
fi: vaihtaminen runas uid -tunnisteeksi epäonnistui

en: unable to change to sudoers gid
fi: vaihtaminen sudoers gid-tunnisteeksi epäonnistui

en: unable to commit audit record
fi: commit-toiminnon suorittaminen audit-tietueelle epäonnistui

en: unable to connect to authentication server
fi: todentamispalvelimelle yhdistäminen epäonnistui

en: unable to connect to log server
fi: yhteyden muodostaminen lokipalvelimeen ei onnistu

en: unable to connect to relay host
fi: yhteyden muodostaminen välitinkoneeseen ei onnistu

en: unable to contact the SecurID server
fi: yhteyden ottaminen SecurID-palvelimeen epäonnistui

en: unable to convert sudoOption: %s%s%s
fi: sudoOptionia ei voi muuntaa: %s%s%s

en: unable to create %s/%s
fi: tiedostoa %s/%s ei voida luoda

en: unable to create TLS context: %s
fi: TLS-kontekstia ei voi luoda: %s

en: unable to create journal file
fi: kirjanpitotiedostoa ei voi luoda

en: unable to deregister hook of type %d (version %d.%d)
fi: %d-tyyppisen kytkennän (versio %d.%d) rekisteröinnin poisto epäonnistui

en: unable to dup stdin: %m
fi: funktion dup kutsuminen vakiosyötteellä epäonnistui: %m

en: unable to execute %s
fi: kohteen %s suorittaminen epäonnistui

en: unable to execute %s: %m
fi: käskyn %s suorittaminen epäonnistui: %m

en: unable to find alias %s
fi: aliasta %s ei löydy

en: unable to find symbol "%s" in %s
fi: symbolin ”%s” löytäminen polusta %s epäonnistui

en: unable to find symbol "group_plugin" in %s
fi: symbolin ”group_plugin” löytäminen polusta %s epäonnistui

en: unable to fork
fi: haarauttaminen epäonnistui

en: unable to fork: %m
fi: fork-funktion kutsuminen epäonnistui: %m

en: unable to format timestamp
fi: aikaleiman muotoileminen epäonnistui

en: unable to generate UUID
fi: UUID-tunnusta ei voi luoda

en: unable to get GMT time
fi: GMT-ajan noutaminen epäonnistui

en: unable to get current working directory
fi: nykyisen työhakemiston hakeminen epäonnistui

en: unable to get login class for user %s
fi: kirjautumisluokan saaminen käyttäjälle %s epäonnistui

en: unable to get remote IP addr
fi: vastapään IP-osoitteen noutaminen ei onnistu

en: unable to get server IP addr
fi: palvelimen IP-osoitteen noutaminen ei onnistu

en: unable to get time of day
fi: kellonajan noutaminen epäonnistui

en: unable to initialize BSD authentication
fi: BSD-todennuksen alustaminen epäonnistui

en: unable to initialize LDAP: %s
fi: kohteen LDAP alustaminen epäonnistui: %s

en: unable to initialize PAM: %s
fi: PAMin alustaminen epäonnistui: %s

en: unable to initialize SIA session
fi: SIA-istunnon alustaminen epäonnistui

en: unable to initialize SSL cert and key db: %s
fi: SSL-varmenne- ja avaintietokannan alustaminen epäonnistui: %s

en: unable to initialize SSS source. Is SSSD installed on your machine?
fi: lähteen SSS alustaminen epäonnistui. Onko SSSD asennettu tietokoneeseesi?

en: unable to initialize TLS context
fi: TLS-kontekstia ei voi alustaa

en: unable to initialize relay TLS context
fi: välittimen TLS-kontekstia ei voi alustaa

en: unable to initialize server TLS context
fi: TLS-kontekstia ei voi alustaa: %s

en: unable to initialize sudoers default values
fi: sudoers-oletusarvojen alustaminen epäonnistui

en: unable to load %s: %s
fi: kohteen %s lataaminen epäonnistui: %s

en: unable to load certificate %s
fi: sertifikaatin %s lataaminen epäonnistui

en: unable to load certificate authority bundle %s
fi: varmenteen myöntäjän pakettia %s ei voitu ladata

en: unable to load private key %s
fi: yksityistä avainta %s ei voi ladata

en: unable to lock %s
fi: kohteen %s lukitseminen epäonnistui

en: unable to lock journal file
fi: kirjanpitotiedostoa ei voi lukita

en: unable to lock time stamp file %s
fi: aikaleimatiedoston %s lukitseminen epäonnistui

en: unable to look up %s:%s: %s
fi: kohteen %s:%s nimenselvitys epäonnistui: %s

en: unable to mix ldap and ldaps URIs
fi: ldap:n ja ldap-verkkoresurssitunnuksien sekoittaminen epäonnistui

en: unable to mkdir %s
fi: käskyn mkdir %s suorittaminen epäonnistui

en: unable to open %s
fi: kohteen %s avaaminen epäonnistui

en: unable to open %s/%s
fi: ei voi avata tiedostoa %s/%s

en: unable to open audit system
fi: audit-järjestelmän avaaminen epäonnistui

en: unable to open journal file
fi: kirjauskansiotiedostoa ei voi avata

en: unable to open log file %s
fi: lokitiedoston %s avaaminen epäonnistui

en: unable to open pipe: %m
fi: putken avaaminen epäonnistui: %m

en: unable to parse IP address "%s"
fi: verkko-osoitteen ”%s” jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse gids for %s
fi: %s-käyttäjän ryhmä-id:iden jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse groups for %s
fi: %s-käyttäjän ryhmien jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse netmask "%s"
fi: verkkopeitteen ”%s” jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse network address list
fi: verkko-osoiteluettelon jäsentäminen epäonnistui

en: unable to parse temporary file (%s), unknown error
fi: tilapäisen tiedoston (%s) jäsentäminen epäonnistui, tuntematon virhe

en: unable to re-open temporary file (%s), %s unchanged.
fi: tilapäisen tiedoston (%s) avaaminen uudelleen epäonnistui, %s ennallaan.

en: unable to read %s
fi: kohteen %s lukeminen epäonnistui

en: unable to read %s/%s: %s
fi: tiedostosta %s/%s lukeminen epäonnistui: %s

en: unable to read from relay
fi: ei voi lukea välittimeltä

en: unable to read fwtk config
fi: fwtk config -asetuksen lukeminen epäonnistui

en: unable to read the clock
fi: kellon lukeminen epäonnistui

en: unable to rebuild the environment
fi: ympäristön rakentaminen uudelleen epäonnistui

en: unable to register hook of type %d (version %d.%d)
fi: %d-tyyppisen kytkennän (versio %d.%d) rekisteröiminen epäonnistui

en: unable to rename %s to %s
fi: tiedoston %s uudelleennimeäminen nimelle %s epäonnistui

en: unable to rename journal file
fi: kirjauskansiotiedostoa ei voi nimetä uudelleen

en: unable to resolve host %s
fi: konenimen %s selvitys epäonnistui

en: unable to restart log
fi: lokia ei voi aloittaa uudelleen

en: unable to run %s
fi: kohteen %s suorittaminen epäonnistui

en: unable to send audit message
fi: audit-viestin lähettäminen epäonnistui

en: unable to set (uid, gid) of %s to (%u, %u)
fi: kohteen %s (uid, gid) asettaminen arvoihin (%u, %u) epäonnistui

en: unable to set TLS 1.2 ciphersuite to %s: %s
fi: ei voida asettaa TLS 1.2 -algoritmisarjaksi %s: %s

en: unable to set TLS 1.3 ciphersuite to %s: %s
fi: ei voida asettaa TLS 1.3 -algoritmisarjaksi %s: %s

en: unable to set diffie-hellman parameters: %s
fi: diffie-hellman-parametreja ei voi asettaa: %s

en: unable to set event
fi: tapahtuman asettaminen ei onnistu

en: unable to set minimum protocol version to TLS 1.2: %s
fi: protokollaversion vähimmäisversiota ei voi asettaa TLS 1.2:ksi: %s

en: unable to set runas group vector
fi: runas-ryhmävektorin asettaminen epäonnistui

en: unable to set tty to raw mode
fi: tty:n asettaminen raakatilaan epäonnistui

en: unable to setup listen socket
fi: kuuntelusoketin valmistelu epäonnistui

en: unable to stat %s
fi: funktion stat %s kutsuminen epäonnistui

en: unable to stat temporary file (%s), %s unchanged
fi: tilapäistiedoston (%s) tilan lukeminen epäonnistui, %s ennallaan

en: unable to truncate time stamp file to %lld bytes
fi: aikaleimatiedoston typistäminen %lld-tavun kokoiseksi epäonnistui

en: unable to unpack ServerMessage
fi: ServerMessage-viestiä ei voi purkaa

en: unable to update sequence file
fi: sekvenssitiedostoa ei voi päivittää

en: unable to write journal file
fi: kirjauskansiotiedostoa ei voi kirjoittaa

en: unable to write log file: %s
fi: lokitiedostoon: %s kirjoittaminen epäonnistui

en: unable to write to %s
fi: kohteeseen %s kirjoittaminen epäonnistui

en: unable to write to I/O log file: %s
fi: siirtolokitiedostoon: %s kirjoittaminen epäonnistui

en: unexpected EOF reading journal file
fi: odottamaton tiedoston loppu luettaessa kirjanpitotiedostoa

en: unexpected I/O event %d
fi: odottamaton siirräntätapahtuma %d

en: unexpected array
fi: odottamaton taulukko

en: unexpected boolean
fi: odottamaton totuusarvo

en: unexpected line break in string
fi: odottamaton rivinkatkaisu merkkijonossa

en: unexpected null
fi: odottamaton null

en: unexpected number
fi: odottamaton lukuarvo

en: unexpected signal %d
fi: odottamaton signaali %d

en: unexpected string
fi: odottamaton merkkijono

en: unknown SecurID error
fi: tuntematon SecurID-virhe

en: unknown group %s
fi: tuntematon ryhmä %s

en: unknown login class %s
fi: tuntematon kirjautumisluokka %s

en: unknown search term "%s"
fi: tuntematon hakutermi ”%s”

en: unknown search type %d
fi: tuntematon hakutyyppi %d

en: unknown syslog facility %s
fi: tuntematon syslog-lähde %s

en: unknown syslog priority %s
fi: tuntematon syslog-prioriteetti %s

en: unknown uid %u
fi: tuntematon uid-käyttäjätunniste %u

en: unknown user %s
fi: tuntematon käyttäjä %s

en: unmatched '(' in expression
fi: täsmäämätön ’(’ lausekkeessa

en: unmatched ')' in expression
fi: täsmäämätön ’)’ lausekkeessa

en: unmatched close brace
fi: pariton sulkeva aaltosulje

en: unmatched close bracket
fi: pariton sulkeva kulmasulje

en: unrecognized ClientMessage type
fi: tunnistamaton ClientMessage-tyyppi

en: unrecognized ServerMessage type
fi: tunnistamaton ServerMessage-tyyppi

en: unsupported LDAP uri type: %s
fi: tukematon LDAP-verkkoresurssin tunnustyyppi: %s

en: unsupported digest type %d for %s
fi: ei-tuettu tiivistetyyppi %d tiedostolle %s

en: unsupported input format %s
fi: syötemuotoa %s ei tueta

en: unsupported output format %s
fi: tuotosmuotoa %s ei tueta

en: unterminated regular expression
fi: päättämätön säännöllinen lauseke

en: usage: %s [-h] [-d dir] -l [search expression]
fi: käyttö: %s [-h] [-d hakemisto] -l [hakulauseke]

en: usage: %s [-hnRS] [-d dir] [-m num] [-s num] ID
fi: käyttö: %s [-hnRS] [-d hakemisto] [-m numero] [-s numero] tunniste

en: user NOT authorized on host
fi: käyttäjä ei ole varmennettu tietokoneella

en: user NOT in sudoers
fi: käyttäjä EI ole sudoers-tiedostossa

en: user name not set by sudo front-end
fi: sudo-edustaohjelma ei määritellyt käyttäjänimeä

en: user not allowed to change directory to %s
fi: käyttäjällä ei ole lupaa vaihtaa hakemistoksi %s

en: user not allowed to change root directory to %s
fi: käyttäjällä ei ole lupaa vaihtaa juurihakemistoksi %s

en: user not allowed to override closefrom limit
fi: käyttäjällä ei ole lupaa syrjäyttää closefrom-rajaa

en: user not allowed to preserve the environment
fi: käyttäjä ei saa säilyttää ympäristöä

en: user not allowed to set a command timeout
fi: käyttäjä ei saa asettaa komennon aikakatkaisua

en: user-ID not set by sudo front-end
fi: sudo-edustaohjelma ei määritellyt käyttäjä-ID:tä

en: values for "CHROOT" must start with a '/', '~', or '*'
fi: ”CHROOT”-muuttujan arvon on alettava merkillä ’/’, ’~’ tai ’*’

en: values for "CWD" must start with a '/', '~', or '*'
fi: ”CWD”-muuttujan arvon on alettava merkillä ’/’, ’~’ tai ’*’

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: you are not permitted to use the -C option
fi: sinulla ei ole lupaa käyttää valitsinta -C

en: you are not permitted to use the -D option with %s
fi: sinulla ei ole lupaa käyttää valitsinta -D komennolle %s

en: you are not permitted to use the -R option with %s
fi: sinulla ei ole lupaa käyttää valitsinta -R komennolle %s

en: you do not exist in the %s database
fi: ei ole olemassa %s-tietokannassa

en: you must set TLS_CERT in %s to use SSL
fi: kohteessa %s TLS_CERT on asetettava käyttämään SSL:ää

en: your account has expired
fi: tilisi on vanhentunut

en: zero length temporary file (%s), %s unchanged
fi: nollapituinen tilapäinen tiedosto (%s), %s ennallaan
