tar-1.32.90 - en to hr translation catalogue (578 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
hr: 
    Uobičajeno ponašanje *ovog* programa tar je:

en:   or:
hr:   ili:

en:  !             Spawn a subshell
hr:  !             Pokrene podljusku

en:  ?             Print this list
hr:  ?             Ispiše ovaj popis

en:  [OPTION...]
hr:  [OPCIJA...]

en:  link to %s
hr:  veza na %s

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
hr:  n [ime]           Novo ime datoteke za sljedeći (i naredne) sveske
     q                 Izlazi iz tar-a
     y ili novi redak  Nastavlja operaciju

en:  unknown file type %s
hr:  nepoznata vrsta datoteke %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
hr: %.*s: parametar ARGP_HELP_FMT zahtijeva vrijednost

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
hr: %.*s: Nepoznati parametar ARGP_HELP_FMT

en: %s command failed
hr: Naredba %s nije uspjela

en: %s home page: <%s>
hr: Mrežna stranica za %s: <%s>

en: %s is not continued on this volume
hr: %s se ne nastavlja na ovom svesku

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
hr: %s se možda nastavlja na ovom svesku: zaglavlje sadrži skraćeno ime

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
hr: %s je netočna veličina (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
hr: %s: Funkcija %s je završila s greškom

en: %s: Cannot change mode to %s
hr: %s: Nije moguće promijeniti prava dostupa od %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
hr: %s: Nije moguće promijeniti vlasništvo u uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
hr: %s: Nije moguće napraviti simboličku vezu na %s

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
hr: %s: Nije moguće izdvojiti -- datoteka se nastavlja iz nekog drugog sveska

en: %s: Cannot hard link to %s
hr: %s: Nije moguće napraviti čvrstu vezu na %s

en: %s: Cannot remove
hr: %s: Nije moguće ukloniti

en: %s: Cannot rename to %s
hr: %s: Nije moguće preimenovati u %s

en: %s: Cannot seek to %s
hr: %s: Nije moguće tražiti (seek) %s

en: %s: Deleting %s
hr: %s: Brisanje %s

en: %s: Directory has been renamed
hr: %s: Direktoriju je bio preimenovan

en: %s: Directory has been renamed from %s
hr: %s: Direktorij je bio preimenovan od %s

en: %s: Directory is new
hr: %s: Direktorij je novi

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
hr: %s: Direktorij je bio preimenovan prije nego se njegov status mogao odrediti

en: %s: File removed before we read it
hr: %s: Datoteka je uklonjena prije nego što smo je pročitana

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
hr[0]: %s: Datoteka skraćena za %s bajt
hr[1]: %s: Datoteka skraćena za %s bajta
hr[2]: %s: Datoteka skraćena za %s bajtova

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
hr[0]: %s: Datoteka je skraćena za %s bajt; dopunjena s nulama
hr[1]: %s: Datoteka je skraćena za %s bajta; dopunjena s nulama
hr[2]: %s: Datoteka je skraćena za %s bajtova; dopunjena s nulama

en: %s: Invalid archive format
hr: %s: Neispravni format arhive

en: %s: Member name contains '..'
hr: %s: Ime člana sadrži „..“

en: %s: Not found in archive
hr: %s: Nije pronađeno u arhivi

en: %s: Not purging directory: unable to stat
hr: %s: Direktorij se ne čisti: nije moguće odrediti status

en: %s: Omitting
hr: %s: Propušta se

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
hr[0]: %s: Pogreška u čitanju na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[1]: %s: Pogreška u čitanju na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[2]: %s: Pogreška u čitanju na bajtu %s pri čitanju %lu bajtova

en: %s: Required occurrence not found in archive
hr: %s: Zatraženi nalaz nije pronađen u arhivi

en: %s: Too many arguments
hr: %s: Previše argumenata

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
hr: %s: Neočekivana proturječnost pri izradi direktorija

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
hr: %s: Nepoznata vrsta datoteke „%c“, uspoređuje se kao normalna datoteka

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
hr: %s: Nepoznata vrsta datoteke „%c“, izdvojena kao normalna datoteka

en: %s: Unknown file type; file ignored
hr: %s: Nepoznata vrsta datoteke; ignorira se

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
hr[0]: %s: Etiketa sveska je preduga (ograničenje je %lu bajt)
hr[1]: %s: Etiketa sveska je preduga (ograničenje je %lu bajta)
hr[2]: %s: Etiketa sveska je preduga (ograničenje je %lu bajtova)

en: %s: Warning: Cannot %s
hr: %s: Upozorenje: funkcija %s je završila s greškom

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
hr: %s: Upozorenje: nije moguće tražiti (seek) %s

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
hr[0]: %s: Upozorenje: Pogreška u čitanju na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[1]: %s: Upozorenje: Pogreška u čitanju na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[2]: %s: Upozorenje: Pogreška u čitanju na bajtu %s pri čitanju %lu bajtova

en: %s: Was unable to backup this file
hr: %s: Nije bilo moguće osigurati (napraviti sigurnosnu kopiju) ovu datoteku

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
hr[0]: %s: Zapisano je samo %lu bajt iz %lu
hr[1]: %s: Zapisano je samo %lu bajta iz %lu
hr[2]: %s: Zapisano je samo %lu bajtova iz %lu

en: %s: byte %s: %s
hr: %s: bajt %s: %s

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
hr: %s: bajt %s: %s %.*s... predugačko

en: %s: byte %s: %s %s
hr: %s: bajt %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
hr: %s: bajt %s: %s %s slijedi iza neispravnog bajta 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
hr: %s: bajt %s: (valjan raspon %s..%s)
    	%s %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
hr: %s: sadrži „cache directory tag“ (CACHEDIR.TAG) %s; %s v. http://www.brynosaurus.com/cachedir/spec.html

en: %s: contains invalid volume number
hr: %s: sadrži neispravni broj sveska

en: %s: directory is on a different device: not purging
hr: %s: direktorij je na drugom uređaju: ne čisti se

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
hr: %s: direktorij je na drugom datotečnom sustavu; ne arhivira se

en: %s: door ignored
hr: %s: zanemarena vrata

en: %s: file changed as we read it
hr: %s: datoteka se promijenila za vrijeme učitavanja

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
hr: %s: datoteka je na drugom datotečnom sustavu; ne arhivira se

en: %s: file is the archive; not dumped
hr: %s: datoteka je arhiva; ne arhivira se

en: %s: file is unchanged; not dumped
hr: %s: datoteka je nepromijenjena; ne arhivira se

en: %s: file list requested from %s already read from %s
hr: %s: zatražen popis datoteka od %s je već pročitan iz %s

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
hr: %s: ime datoteke je predugo (ne može se rastaviti); ne arhivira se

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
hr: %s: ime datoteke je predugo (max %d); ne arhivira se

en: %s: file name read contains nul character
hr: %s: pročitano ime datoteke sadrži NULL znak

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
hr: %s: ime datoteke je predugo za spremanje u višesvezačno zaglavlje GNU-a; skraćuje se

en: %s: implausibly old time stamp %s
hr: %s: nevjerojatno stara vremenska oznaka %s

en: %s: invalid option -- '%c'
hr: %s: neispravna opcija -- „%c“

en: %s: link name is too long; not dumped
hr: %s: ime veze je predugo; ne arhivira se

en: %s: not a valid timeout
hr: %s: nije ispravno vremensko ograničenje (timeout)

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „%s%s“ ne dopušta argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
hr: %s: opcija „%s%s“ nije jednoznačna

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
hr: %s: opcija „%s%s“ nije jednoznačna; mogućnosti su:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
hr: %s: opcija „%s%s“ zahtijeva argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hr: %s: opcija zahtijeva argument -- „%c“

en: %s: skipping existing file
hr: %s:  propušta se postojeća datoteka

en: %s: socket ignored
hr: %s: utičnica je zanemarena

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
hr: %s: vremenska oznaka %s je %s sekundi u budućnosti

en: %s: unknown checkpoint action
hr: %s: nepoznata akcija kontrolne točke

en: %s: unrecognized option '%s%s'
hr: %s: neprepoznata opcija „%s%s“

en: %s:%lu: location of the error
hr: %s:%lu: mjesto greške

en: '
hr: “

en: '%s' cannot be used with '%s'
hr: „%s“: ne može se rabiti s „%s“

en: (C)
hr: ©

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
hr: **Interna greška programa**: Nije poznata nijedna verzija!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
hr: **Interna greška programa**: Opcije su trebale biti prepoznate!?

en: (pipe)
hr: (cijev)

en: --%s %s has no effect
hr: --%s %s nema učinka

en: --%s has no effect
hr: --%s nema učinka

en: --Continued at byte %s--
hr: --Nastavlja se na bajtu %s--

en: --Long Link--
hr: --Dugačka veza--

en: --Long Name--
hr: --Dugačko ime--

en: --Volume Header--
hr: --Zaglavlje sveska--

en: --acls can be used only on POSIX archives
hr: --acls može se rabiti samo na POSIX arhivama

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
hr: --atime-preserve='system' opcija nije podržana na ovoj platformi

en: --checkpoint value is not an integer
hr: vrijednost --checkpoint nije cijeli broj

en: --clamp-mtime needs a date specified using --mtime
hr: opcija --clamp-mtime zahtijeva datum specificiran s --mtime

en: --level is meaningless without --listed-incremental
hr: --level nema smisla bez --listed-incremental

en: --occurrence is meaningless without a file list
hr: --occurrence nema smisla bez popisa datoteka

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
hr: --pax-option može se rabiti samo na POSIX arhivama

en: --selinux can be used only on POSIX archives
hr: --selinux može se rabiti samo na POSIX arhivama

en: --stat requires file names
hr: --stat zahtijeva imena datoteka

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
hr: --xattrs može se rabiti samo na POSIX arhivama

en: -C %s has no effect
hr: -C %s nema učinka

en: -T reads file names verbatim (no escape or option handling)
hr: -T doslovno čita imena datoteka (ne bavi se opcijama)

en: -T reads null-terminated names
hr: -T čita imena završena praznim (null) znakom

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
hr: -T čita s nul-znakom završena imena, implicira --verbatim-files-from

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
hr: -T tretira nazive datoteka koji počinju s crticom (-) kao opcije (zadano)

en: A lone zero block at %s
hr: Izolirani nulti blok pri %s

en: ACTION
hr: AKCIJA

en: ARCHIVE
hr: ARHIVA

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
hr: ARGP_HELP_FMT: vrijednost %s je manja ili jednaka %s

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
hr: Dodati VELIČINU bajtova u DATOTEKU. VELIČINA je zadana prethodnom opcijom --length.

en: Archive base-256 value is out of %s range
hr: Base-256 vrijednost iz arhive je izvan %s raspona

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
hr: Arhiva sadrži %.*s, a očekuje se numerička %s vrijednost

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
hr: Arhiva sadrži imena datoteka s uklonjenim prefiksima.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
hr: Arhiva sadrži zastarjela base-64 zaglavlja

en: Archive contains transformed file names.
hr: Arhiva sadrži transformirana imena datoteka.

en: Archive format selection:
hr: Selekcija formata arhive:

en: Archive is compressed. Use %s option
hr: Arhiva je komprimirana. rabite opciju %s

en: Archive label mismatch
hr: Neslaganje etiketa arhiva

en: Archive not labeled to match %s
hr: Arhiva nije etiketirana, i ne može se podudarati s(a) %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
hr: Oktalna vrijednost iz arhive %.*s je izvan %s raspona

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
hr: Oktalna vrijednost %.*s iz arhive je izvan %s raspona; podrazumijeva se 2-komplement

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
hr: Arhiva potpisana s base-64 stringom %s je izvan raspona %s

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
hr: Vrijednost %s iz arhive je izvan %s raspona %s..%s

en: At beginning of tape, quitting now
hr: Početak trake, kraj rada

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
hr: Pokušava izdvojiti simboličke veze kao tvrde veze

en: BLOCKS
hr: BLOKOVI

en: BLOCKS x 512 bytes per record
hr: BLOKOVI x 512 bajtova po zapisu

en: Bad incremental file format
hr: Loši inkrementalni format datoteke

en: Blanks in header where numeric %s value expected
hr: Praznine u zaglavlju, a očekuje se numerička %s vrijednost

en: Byte count out of range
hr: Broj bajtova je izvan raspona

en: CHANGES
hr: PROMJENE

en: COMMAND
hr: NAREDBA

en: CONTROL
hr: KONTROLA

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
hr: Nije momoguće vratiti se i ponovno pretražiti arhivu; možda je nečitljiva bez -i

en: Cannot concatenate compressed archives
hr: Nije moguće spojiti komprimirane arhive

en: Cannot connect to %s: resolve failed
hr: Nije moguće povezivanje s %s: riješenje nije uspjelo

en: Cannot create temporary directory using template %s
hr: Nije moguće napraviti privremeni direktorij iz predloška %s

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
hr: Nije moguće odrediti ime vrhovnoga direktorija; specificirajte ga eksplicitno s --one-top-level=DIR

en: Cannot execute remote shell
hr: Nije moguće pokrenuti udaljenu ljusku (remote shell)

en: Cannot redirect files for remote shell
hr: Nije moguće preusmjeriti datoteke za udaljenu ljusku (remote shell)

en: Cannot rename %s to %s
hr: Nije moguće preimenovati %s u %s

en: Cannot update compressed archives
hr: Nije moguće ažurirati komprimirane arhive

en: Cannot use multi-volume compressed archives
hr: Nemoguće je rabiti višesvezačne komprimirane arhive

en: Cannot verify compressed archives
hr: Nije moguće provjeriti komprimirane arhive

en: Cannot verify multi-volume archives
hr: Nemoguće je provjeriti svezačne arhive

en: Cannot verify stdin/stdout archive
hr: Nije moguće provjeriti stdin/stdout arhivu

en: Command dumped core
hr: Naredba je proizvela core dump

en: Command exited successfully
hr: Naredba je uspješno izvršena

en: Command failed with status %d
hr: Naredba nije uspjela; status %d

en: Command stopped on signal %d
hr: Naredba zaustavljena signalom %d

en: Command terminated
hr: Naredba je okončana

en: Command terminated on signal %d
hr: Naredba okončana signalom %d

en: Compatibility options:
hr: Opcije za kompatibilnost:

en: Compression options:
hr: Opcije za kompresiju:

en: Conflicting compression options
hr: Konfliktne opcije za kompresiju

en: Contents differ
hr: Sadržaji se razlikuju

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
hr[0]: Pročitano je samo %lu od %lu bajta
hr[1]: Pročitano je samo %lu od %lu bajta
hr[2]: Pročitano je samo %lu od %lu bajtova

en: Cowardly refusing to create an empty archive
hr: Pravljenje prazne arhive se kukavički odbija

en: Create file of the given SIZE
hr: Kreiranje datoteke dane VELIČINE

en: Creating directory:
hr: Kreiranje direktorija:

en: Current %s is newer or same age
hr: Trenutni %s je noviji ili jednako star

en: DATE
hr: DATUM

en: DATE-OR-FILE
hr: DATUM-ILI-DATOTEKA

en: Date sample file not found
hr: Datoteka s uzorkom datuma nije pronađena

en: Delete FILE
hr: Izbriše DATOTEKU

en: Deleting non-header from archive
hr: Brisanje ne-zaglavlja iz arhive

en: Device blocking:
hr: Uređaj i blokovi:

en: Device number differs
hr: Broj uređaja se razlikuje

en: Device selection and switching:
hr: Izbor i zamjena uređaja:

en: Disable extended attributes support
hr: Onemogući podršku za proširene atribute

en: Disable the POSIX ACLs support
hr: Onemogući podršku za POSIX ACLs

en: Disable the SELinux context support
hr: Onemogući SELinux kontekstnu podršku

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
hr: Pokaže izvršene kontrolne točke i izlazni status NAREDBE

en: EOF where user reply was expected
hr: Kraj datoteke (EOF) umjesto očekivanoga odgovora korisnika

en: EXPRESSION
hr: IZRAZ

en: Enable extended attributes support
hr: Omogući podršku za proširene atribute

en: Enable the POSIX ACLs support
hr: Omogući podršku za POSIX ACLs

en: Enable the SELinux context support
hr: Omogući SELinux kontekstnu podršku

en: Error parsing number near `%s'
hr: Greška analize broja u blizini „%s“

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
hr: Izvrši ARGUMENTE. Napravi kontrolne točke na svaki N-ti zapis (zadano 1). Korisno uz --checkpoint i jednu od opcija --cut, --append, --touch, --unlink

en: Execute COMMAND
hr: Izvrši NAREDBU

en: Exiting with failure status due to previous errors
hr: Završi sa statusom neuspjeha zbog prethodnih grešaka

en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
hr: Prošireno zaglavlje %s=%s je izvan raspona %s..%s

en: Extended header length %*s is out of range
hr: Duljina proširenog zaglavlja %*s je izvan raspona

en: Extracting contiguous files as regular files
hr: Susjedne datoteke (contiguous files) izdvajaju se kao obične datoteke

en: FILE
hr: DATOTEKA

en: FORMAT is one of the following:
hr: FORMAT je jedan od:

en: File creation options:
hr: Opcije za kreiranje datoteka:

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
hr: Opcije za kontrolu poduraranja imena datoteka s uzorcima (vrijedi za isključenje i za uključenje):

en: File name not specified. Try again.
hr: Ime datoteke nije specificirano. Pokušajte ponovo.

en: File name transformations:
hr: Transformacija imena datoteka:

en: File statistics options:
hr: Opcije za statistiku datoteka:

en: File type differs
hr: Vrsta datoteke se razlikuje

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
hr: Popuni datoteku s navedenim UZORKOM. UZORAK je „default“ ili „zeros“

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
hr: GNU tar sprema puno datoteka u arhivu na vrpcu ili na disk i može vratiti pojedinačne datoteke iz arhive.
    
    Primjeri:
      tar -cf arhiva.tar foo bar   # Kreira arhiva.tar od datoteka foo i bar
      tar -tvf arhiva.tar          # Izlista sve datoteke sadržane u arhiva.tar
      tar -xf arhiva.tar           # Izdvoji sve datoteke iz arhiva.tar

en: GNU features wanted on incompatible archive format
hr: Zatražene su GNU značajke za nekompatibilni format arhive

en: GNU format as per tar <= 1.12
hr: GNU format za tar <= 1.12

en: Garbage command
hr: Neispravna naredba

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
hr: Smeće u ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
hr: Generira raspršenu (sparse) datoteku. Ostatak naredbe zada mapu datoteke.

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
hr: Predugi generirani par ključna_riječ/vrijednost (ključna_riječ=%s, duljina=%s)

en: Generating negative octal headers
hr: Generiranje negativnih oktalnih zaglavlja

en: Gid differs
hr: GID se razlikuje

en: Handling of extended file attributes:
hr: Manipuliranje s proširenim atributima datoteka:

en: Handling of file attributes:
hr: Manipuliranje s atributima datoteka:

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
hr: Ignorira se nepoznata ključna riječ proširenog zaglavlja „%s“

en: Informative output:
hr: Informativni izlaz:

en: Invalid blocking factor
hr: Neispravna veličina bloka

en: Invalid byte count
hr: Neispravni broj bajtova

en: Invalid device number
hr: Neispravni broj uređaja

en: Invalid incremental level value
hr: Neispravna vrijednost za inkrement razine

en: Invalid inode number
hr: Neispravni broj indeksa čvora (inode)

en: Invalid input. Type ? for help.
hr: Neispravni ulazni podaci. Unesite ? za pomoć.

en: Invalid mode given on option
hr: U opciji je naveden neispravni format prava dostupa

en: Invalid modification time
hr: Neispravno vrijeme izmjene (sekunde)

en: Invalid modification time (nanoseconds)
hr: Neispravno vrijeme izmjene (nanosekunde)

en: Invalid number
hr: Neispravni broj

en: Invalid number of elements
hr: Neispravan broj elemenata

en: Invalid operation code
hr: Neispravni kod operacije

en: Invalid owner or group ID
hr: Neispravni vlasnik ili ID grupe

en: Invalid record size
hr: Neispravna veličina zapisa

en: Invalid seek direction
hr: Neispravni smjer za skok na poziciju

en: Invalid seek offset
hr: Neispravna pozicija skoka

en: Invalid size: %s
hr: Neispravna veličina: %s

en: Invalid sparse version value
hr: Neispravna vrijednost za sparse verziju (sparse version)

en: Invalid tape length
hr: Neispravna duljina vrpce

en: Invalid time stamp
hr: Neispravna vremenska oznaka

en: Invalid value for record_size
hr: Neispravna vrijednost za record_size

en: KEYWORD
hr: KLJUČNA_RIJEČ

en: Keyword %s cannot be overridden
hr: Ključnu riječ %s nije moguće prepisati (nadjačati)

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
hr: Ključna riječ %s je nepoznata ili još nije implementirana

en: Local file name selection:
hr: Selekcija datoteka za arhiviranje u lokalne arhive:

en: Local file selection:
hr: Selekcija lokalnih datoteka:

en: MASK
hr: MASKA

en: MEMBER-NAME
hr: IME-ČLANA

en: METHOD
hr: NAČIN

en: Main operation mode:
hr: Osnovni način rada:

en: Malformed density argument: %s
hr: Deformirani argument gustoće: %s

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
hr: Deformirani arhivski direktorij: ispred „T“ ne stoji „R“

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
hr: Deformirani arhivski direktorij: duplicirani 'X'

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
hr: Deformirani arhivski direktorij: „X“ se nijednom ne rabi

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
hr: Deformirani arhivski direktorij: prazno ime u „R“

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
hr: Deformirani arhivski direktorij: prazno ime u „T“

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
hr: Deformirani arhivski direktorij: očekivano „%c“, a pronađeno je %#3o

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
hr: Deformirani arhivski direktorij: očekivano „%c“, ali pronađen kraj podataka

en: Malformed extended header: excess %s=%s
hr: Deformirano prošireno zaglavlje: suvišan %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
hr: Deformirano proširenje zaglavlja: neispravni %s: neparan broj vrijednosti

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
hr: Deformirano proširenje zaglavlja: neispravni %s: neočekivani međaš %c

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
hr: Deformirano proširenje zaglavlja: neispravni %s=%s

en: Malformed extended header: missing blank after length
hr: Deformirano prošireno zaglavlje: nedostaje praznina nakon duljine

en: Malformed extended header: missing equal sign
hr: Deformirano prošireno zaglavlje: nedostaje znak jednakosti

en: Malformed extended header: missing length
hr: Deformirano prošireno zaglavlje: nedostaje duljina

en: Malformed extended header: missing newline
hr: Deformirano prošireno zaglavlje: nedostaje novi redak (newline)

en: Malformed pax option: %s
hr: Deformirana opcija pax: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
hr: Obvezni ili neobvezni argumenti za dugačke opcije također su obvezni ili neobvezni za korespondentne kratke opcije.

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
hr: Rad s pogonom vrpce, prihvaćajući naredbe udaljenog procesa

en: Missing links to %s.
hr: Nedostaju veze na %s.

en: Missing record terminator
hr: Nedostaje indikator kraja zapisa

en: Mod time differs
hr: Vrijeme izmjene se razlikuje

en: Mode differs
hr: Prava dostupa se razlikuju

en: More than one threshold date
hr: Više od jednog praga datuma

en: Multiple archive files require '-M' option
hr: Više arhivskih datoteka zahtijeva opciju „-M“

en: NAME
hr: IME

en: NUMBER
hr: BROJ

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
hr: BROJ bajtova po zapisu, višekratnik od 512

en: Negative size: %s
hr: Negativna veličina: %s

en: No archive name given
hr: Nije dano ime za arhivu

en: No new volume; exiting.
hr: Nema novog sveska; kraj rada, izlaz.

en: Not linked to %s
hr: Nije povezan na %s

en: Number out of allowed range: %s
hr: Broj je izvan dopuštenoga raspona: %s

en: OFFSET
hr: ODMAK

en: ORDER
hr: POREDAK

en: Old option '%c' requires an argument.
hr: Stara opcija „%c“ zahtijeva argument.

en: Only one --to-command option allowed
hr: Dopuštena je samo jedna opcija --to-command

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
hr: Samo jedna opcija -C je dopuštena uz --listed-incremental

en: Operation modifiers:
hr: Opcije za dodatno podešavanje:

en: Operation not supported
hr: Operacija nije podržana

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
hr: Opcija %s: Datum „%s“ tretira se kao %s

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
hr: Obje opcije „-%s“ i „-%s“ zahtijevaju standardni ulaz

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
hr: Opcije „-Aru“ nisu kompatibilne s „-f -“

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
hr: Opcije „-[0-7][lmh]“ *ovaj* tar ne podržava

en: Other options:
hr: Ostale opcije:

en: Overwrite control:
hr: Kontrola prepisivanja (pisanjem preko) postojećih datoteka:

en: PATTERN
hr: UZORAK

en: PROG
hr: PROGRAM

en: Packaged by %s
hr: Spakirao %s

en: Packaged by %s (%s)
hr: Spakirali %s (%s)

en: Pattern %s cannot be used
hr: Uzorak %s se ne može rabiti

en: Pattern matching characters used in file names
hr: Imena datoteka sadrže višeznačnike

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
hr: Izvrši dane akcije (v. dolje) pri dostizanju kontrolne točke BROJ

en: Premature eof
hr: Preuranjen eof (kraj datoteke)

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
hr: Pripremite svezak broj #%d za %s i pritisnite [ENTER]:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
hr: Ispiše sadržaj struct stat za svaku navedenu datoteku. Standardni FORMAT je:

en: Read checkpoint %u
hr: Učitati kontrolnu točku %u

en: Read file names from FILE
hr: Učitati imena datoteka iz DATOTEKE

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
hr[0]: Veličina zapisa = %lu blok
hr[1]: Veličina zapisa = %lu bloka
hr[2]: Veličina zapisa = %lu blokova

en: Record size must be a multiple of %d.
hr: Veličina zapisa mora biti višekratnik od %d.

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
hr: Uskraćuje se čitanje sadržaja arhive s terminala (nedostaje -f opcija?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
hr: Odbija se ispisati sadržaj arhive na terminal (nedostaje -f opcija?)

en: Removing leading `%s' from hard link targets
hr: Uklanja se početni „%s“ iz meta tvrdih veza

en: Removing leading `%s' from member names
hr: Uklanja se početni „%s“ iz imena člana

en: Renaming %s back to %s
hr: %s preimenovan natrag u %s

en: Renaming %s to %s
hr: %s preimenovan u %s

en: Report %s bugs to: %s
hr: Prijavite %s greške na %s

en: Report bugs to %s.
hr: Prijavite greške na %s.

en: SECS
hr: SEK

en: SIZE
hr: VELIČINA

en: STYLE
hr: STIL

en: Seek direction out of range
hr: Smjer za skok na poziciju je izvan dosega

en: Seek offset out of range
hr: Pozicija skoka je izvan dosega

en: Seek to the given offset before writing data
hr: Otiđe na zadani odmak prije pisanja podataka

en: Select output stream:
hr: Izbor izlaznog potoka (stream):

en: Set date for next --touch option
hr: Zadaje datum za sljedeću --touch opciju

en: Size differs
hr: Veličina se razlikuje

en: Size of a block for sparse file
hr: Veličina bloka za raspršenu (sparse) datoteku

en: Skipping to next header
hr: Propuštanje do sljedećeg zaglavlja

en: Substituting %s for unknown date format %s
hr: S(a) %s zamijenjuje se nepoznati format datuma %s

en: Substituting `.' for empty hard link target
hr: „.“ (točkom) se zamjenjuje prazna meta tvrde veze

en: Substituting `.' for empty member name
hr: „.“ (točkom) se zamjenjuje prazno ime člana

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
hr: Priguši sve dijagnostičke poruke koje nisu fatalne

en: Symlink differs
hr: Simbolička veza se razlikuje

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
hr: Sinkrono izvršene akcije. Izvršavaju se kad se dostigne broj kontrolne točke iz opcije --checkpoint.

en: Synchronous execution options:
hr: Opcije sinkronog izvršavanja:

en: TEXT
hr: TEKST

en: TYPE
hr: POSTUPAK

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
hr: Sufiks za osiguranje (sigurnosne kopije) je „~“, ako nije promijenjen s
    opcijom --suffix ili SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    Varijantu kontrole postavite ili s opcijom --backup, ili s VERSION_CONTROL,
    a moguće vrijednosti za KONTROLU su:
    
     none, off       ne praviti osiguranje (sigurnosne kopije)
     t, numbered     radi numerirane kopije osiguranja
     nil, existing   numerirane, ako postoje numerirane kopije, inače jednostavne
     never, simple   uvijek radi jednostavno osiguranje

en: The following options were used after any non-optional arguments in archive create or update mode.  These options are positional and affect only arguments that follow them.  Please, rearrange them properly.
hr: Sljedeće opcije se koriste iza neobveznih argumenata za kreiranje ili ažuriranje arhive. Te opcije su ovisne o položaju i utječu samo na argumente koji ih slijede. Trebate ih ispravno poredati.

en: This does not look like a tar archive
hr: Ovo ne izgleda kao tar arhiva

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
hr: Ovaj svezak je izvan sekvencije (%s - %s != %s)

en: Time stamp is out of allowed range
hr: Vremenska oznaka je izvan dopuštenoga raspona

en: Too many errors, quitting
hr: Previše grešaka, kraj rada

en: Total bytes deleted
hr: Ukupno izbrisano bajtova

en: Total bytes read
hr: Ukupno pročitano bajtova

en: Total bytes written
hr: Ukupno zapisano bajtova

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
hr: Skrati DATOTEKU na veličinu zadanu prethodnom opcijom --length (ili 0 ako veličina nije dana)

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
hr: Pokušajte „%s --help“ ili „%s --usage“ za više informacija.

en: Uid differs
hr: UID se razlikuje

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
hr[0]: Neporavnani blok (%lu bajt) unutar arhive
hr[1]: Neporavnani blok (%lu bajta) unutar arhive
hr[2]: Neporavnani blok (%lu bajtova) unutar arhive

en: Unexpected EOF in archive
hr: Neočekivani kraj datoteke (EOF) u arhivi

en: Unexpected EOF in snapshot file
hr: Neočekivani kraj datoteke u snapshot (stanje osiguranja u trenutku arhiviranja) datoteci

en: Unexpected arguments
hr: Neočekivani argumenti

en: Unexpected long name header
hr: Neočekivano dugo ime zaglavlja

en: Unknown date format
hr: Nepoznat format datuma

en: Unknown density: '%c'
hr: Nepoznata gustoća: „%c“

en: Unknown field `%s'
hr: Nepoznato polje „%s“

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
hr: Nepoznat stil citiranja „%s“. Pokušajte „%s --quoting-style=help“ za popis.

en: Unknown signal name: %s
hr: Nepoznato ime signala: %s

en: Unknown system error
hr: Nepoznata pogreška sustava

en: Update the access and modification times of FILE
hr: Ažurira vremena dostupa i izmjene DATOTEKE

en: Usage:
hr: Uporaba:

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
hr: Rabite --wildcards da omogućite podudaranje s uzorcima, ili --no-wildcards da prigušite ovo upozorenje

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
hr: Korištenje opcije -C u popisu datoteka nije dopušteno uz --listed-incremental

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
hr[0]: NEUSPJELA PROVJERA: otkriveno %d neispravno zaglavlje
hr[1]: NEUSPJELA PROVJERA: otkrivena %d neispravna zaglavlja
hr[2]: NEUSPJELA PROVJERA: otkriveno %d neispravnih zaglavlja

en: Valid arguments are:
hr: Valjani argumenti su:

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
hr: Valjane vrijednosti za opciju --quoting-style su:

en: Verification may fail to locate original files.
hr: Provjera možda neće uspjeti pronaći originalne datoteke.

en: Verify
hr: Provjeri

en: Volume %s does not match %s
hr: Svezak %s se ne podudara s(a) %s

en: Volume length cannot be less than record size
hr: Duljina sveska ne može biti manja od veličine zapisa

en: Volume number overflow
hr: Broj sveska je prevelik

en: WARNING: Archive is incomplete
hr: UPOZORENJE: Arhiva je nepotpuna

en: Write checkpoint %u
hr: Zapisati kontrolnu točku %u

en: Write to file NAME, instead of standard output
hr: Piši u datoteku IME umjesto na standardni izlaz

en: Written by %s and %s.
hr: Napisali %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s i ostali.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s
    i %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s i %s.

en: Written by %s.
hr: Napisao %s.

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
hr: Smijete navesti samo jednu od opcija „-Acdtrux“, „--delete“ ili „--test-label“

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
hr: Morate navesti jednu od opcija „-Acdtrux“, „--delete“ ili „--test-label“

en: [ARGS...]
hr: [ARGUMENTI...]

en: [FILE]...
hr: [DATOTEKA]...

en: ^[yY]
hr: ^[yYdD]

en: `
hr: „

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
hr: doda DATOTEKU u arhivu (korisno ako DATOTECI ime počinje s crticom)

en: additionally quote characters from STRING
hr: dodatno uvijek citira i znakove iz STRINGA

en: always use numbers for user/group names
hr: uvijek rabi brojke umjesto imena za korisnika/grupu

en: ambiguous argument %s for %s
hr: višeznačni argument %s za %s

en: append files to the end of an archive
hr: pridoda datoteke na kraj arhive

en: append tar files to an archive
hr: doda tar datoteke u arhivu

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
hr: primijeni korisnikov umask prilikom izdvajanja prava dostupa iz arhive (zadano za obične korisnike)

en: archive file is local even if it has a colon
hr: arhivirana datoteka je lokalna iako sadrži dvotočku „:“

en: archive is not seekable
hr: arhiva ne dopušta skok na poziciju

en: archive is seekable
hr: arhiva dopušta skok na poziciju

en: ask for confirmation for every action
hr: pita za potvrdu za svaku akciju

en: attempt to verify the archive after writing it
hr: isproba arhivu nakon što je zapisana

en: avoid descending automatically in directories
hr: onemogući rekurzivni ulaz u direktorije

en: backup before removal, choose version CONTROL
hr: osiguranje (sigurnosne kopije) napravi prije uklanjanja; odaberite varijantu KONTROLE

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
hr: osiguranje (sigurnosne kopije) napravi prije uklanjanja, promijeni uobičajeni sufiks „~“ (ako nije promijenjen varijablom okoline SIMPLE_BACKUP_SUFFIX) u STRING

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
hr: čitanje arhive započeti s članom IME-ČLANA

en: block %s:
hr: blok %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
hr: blok %s: ** Blok ispunjen NUL-znakovima **

en: block %s: ** End of File **
hr: blok %s: ** Kraj datoteke **

en: can't update global extended header record
hr: nije moguće ažurirati globalni zapis proširenog zaglavlja

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
hr: poništi utjecaj opcije --delay-directory-restore

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
hr: nemoguće je generirati raspršene (sparse) datoteke na standardnom izlazu, rabite opciju --file

en: cannot open %s
hr: nije moguće otvoriti %s

en: cannot open `%s'
hr: nije moguće otvoriti „%s“

en: cannot remove directory `%s'
hr: direktorij „%s“ nije moguće ukloniti

en: cannot seek
hr: nije moguće tražiti (seek)

en: cannot set time on `%s'
hr: nije moguće postaviti vrijeme na „%s“

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
hr: nije moguće razdijeliti TAR_OPTIONS: %s

en: cannot split string '%s': %s
hr: nije moguće rastaviti string „%s“: %s

en: cannot stat `%s'
hr: nije moguće dobiti status od „%s“

en: cannot truncate `%s'
hr: nije moguće skratiti „%s“

en: cannot unlink `%s'
hr: nije moguće ukloniti vezu (unlink) „%s“

en: case sensitive matching (default)
hr: razlikuje mala od velikih slova (zadano)

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
hr: promijeni vrpcu nakon zapisivanja BROJ x 1024 bajtova

en: change to directory DIR
hr: prijeđe u direktorij DIR

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
hr: provjerava broj uređaja pri stvaranju inkrementalnih arhiva (zadano)

en: child process
hr: dijete-proces (potomački proces)

en: command failed: %s
hr: naredba %s nije uspjela

en: command line
hr: naredbeni redak

en: compare date and time when data changed only
hr: usporedi datum i vrijeme, ali samo ako su podaci promijenjeni; testira samo mtime

en: contents not dumped
hr: sadržaj nije arhiviran

en: control pax keywords
hr: kontrolira pax ključne riječi

en: create a new archive
hr: kreira novu arhivu

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
hr: napravi poddirektorij da izbjegne izdvajanje neželjenih datoteka (tarbomb)

en: create archive of the given format
hr: kreira arhivu danog formata

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
hr: kreira arhivu s imenom sveska TEKST; pri listanju/izdvajanju rabi TEKST kao globbing uzorak za ime sveska

en: create/list/extract multi-volume archive
hr: napraviti/izlistati/izdvojiti višesvezačne arhive

en: created file is not sparse
hr: kreirana datoteka nije raspršena (sparse)

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
hr: odgodi postavljanje vremena izmjene i prava dostupa izdvojenih direktorija do svršetka izdvajanja

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
hr: ukloni iz arhive (ne i za magnetske vrpce!)

en: directory not dumped
hr: direktorij nije arhiviran

en: directory sorting order: none (default) or name
hr: poreda direktorije po: none (zadano) ili name

en: directory sorting order: none (default), name or inode
hr: poreda direktorije po: none (zadano), name ili inode

en: disable quoting for characters from STRING
hr: onemogući citiranje znakova iz STRINGA

en: disable the effect of the previous --null option
hr: poništava učinak prethodne --null opcije

en: disable use of some potentially harmful options
hr: deaktivira nekoliko potencijalno opasnih opcija

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
hr: poruke o progresu pokaže svakih BROJ zapisa (zadano 10)

en: do not check device numbers when creating incremental archives
hr: ne provjerava broj uređaja pri kreiranju inkrementalnih arhiva

en: do not exit with nonzero on unreadable files
hr: ne izlazi s neuspjehom zbog nečitljivih datoteka

en: do not unquote input file or member names
hr: citira imena ulaznih datoteka ili članova; v. GNU tar manual

en: do not use archive suffix to determine the compression program
hr: arhivin sufiks ne određuje program za kompresiju

en: don't extract file modified time
hr: ne izdvaja vrijeme izmjene datoteke

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
hr: ne prepiše postojeće datoteke ako su novije od njihovih kopija u arhivi

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
hr: ne prepiše postojeće datoteke prilikom izdvajanja, jednostavno ih preskoči

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
hr: ne prepiše postojeće datoteke prilikom izdvajanja, tretira ih kao greške

en: don't strip leading '/'s from file names
hr: ne skida početne „/“ iz imena datoteka

en: dump level for created listed-incremental archive
hr: BROJ je dump level za arhivu kreiranu s --listed-incremental opcijom

en: empty hierarchies prior to extracting directory
hr: rekurzivno briše direktorije prije izdvajanja direktorija iz arhive

en: error parsing %s
hr: greška pri analizi %s

en: exclude backup and lock files
hr: isključi backup (osiguranje) i zaključane datoteke

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
hr: isključi sadržaj direktorija koji sadrže CACHEDIR.TAG osim same CACHEDIR.TAG datoteke; v. GNU tar manual

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
hr: isključi sadržaj direktorija koji sadrži DATOTEKU osim same DATOTEKE

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
hr: isključi direktorije koji sadrže CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing FILE
hr: isključi direktorije koji sadrže DATOTEKU

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
hr: isključi sve ispod direktorija koji sadrže CACHEDIR.TAG

en: exclude everything under directories containing FILE
hr: isključi sve ispod direktorija koji sadrže DATOTEKU

en: exclude files, given as a PATTERN
hr: isključi datoteke podudarene s UZORKOM

en: exclude patterns listed in FILE
hr: isključi datoteke podudarene s uzorcima u DATOTECI

en: exclude version control system directories
hr: isključi VCS direktorije; v. GNU tar manual

en: exec/tcp: Service not available
hr: exec/tcp: Servis nije dostupan

en: execute ACTION on each checkpoint
hr: izvrši AKCIJU na svakoj kontrolnoj točki

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
hr: datoteke izdvoji kao svoje vlastite (zadano za obične korisnike)

en: extract files from an archive
hr: izdvoji datoteke iz arhive

en: extract files to standard output
hr: izdvoji datoteke na standardni izlaz

en: extract information about file permissions (default for superuser)
hr: izvadi informacije o pravima dostupa datoteci (zadano za administratora)

en: failed to return to initial working directory
hr: nije uspjelo vratiti se u početni radni direktorij

en: file name contains null character
hr: ime datoteke sadrži prazan (null) znak

en: filter the archive through %s
hr: filtrira arhivu kroz %s

en: filter through PROG (must accept -d)
hr: filtrira arhivu kroz PROGRAM (mora prihvatiti -d)

en: find differences between archive and file system
hr: traži razlike između arhive i datotečnoga sustava

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
hr: slijedi čvrste veze; arhivira i sprema datoteke na koje veze pokazuju

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
hr: slijedi simboličke veze; arhivira i sprema datoteke u koje veze gađaju

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
hr: prisilno primjeni (simboličke) PROMJENE na dodane datoteke

en: force NAME as group for added files
hr: postavi IME kao grupu dodanih datoteka

en: force NAME as owner for added files
hr: postavi IME kao vlasnika dodanih datoteka

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
hr: genfile rukuje podatkovnim datotekama GNU paxutils testsuite.
    OPCIJE su:

en: get names to extract or create from FILE
hr: učita iz DATOTEKE imena elemenata za izdvajanje iz arhive ili kreiranje arhive

en: give a short usage message
hr: kratke upute za uporabu

en: give this help list
hr: ova pomoć

en: handle new GNU-format incremental backup
hr: obradi inkrementalno osiguranje (backup) u novom GNU-formatu

en: handle old GNU-format incremental backup
hr: obradi inkrementalno osiguranje (backup) u starom GNU-formatu

en: handle sparse files efficiently
hr: učinkovito obradi raspršene (sparse) datoteke

en: hang for SECS seconds (default 3600)
hr: zaustavi se za SEK sekundi (zadano 3600)

en: ignore case
hr: ne razlikuje mala od velikih slova

en: ignore exit codes of children
hr: ignorira izlazne kodove potomačkih procesa

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
hr: ignorira blokove s nulom u arhivi (to jest EOF)

en: incorrect mask (near `%s')
hr: netočna maska (blizu „%s“)

en: interprocess channel
hr: međuprocesni kanal

en: invalid argument %s for %s
hr: nevaljani argument %s za %s

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
hr: keyword[[:]=vrijednost][,keyword[[:]=vrijednost]]...

en: list the contents of an archive
hr: izlista sadržaj arhive

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
hr: argumenti članova su popisani u istom poretku kao datoteke u arhivi

en: memory exhausted
hr: nema dovoljno memorije

en: non-option arguments in %s
hr: argumenti, koji nisu opcije u %s

en: old V7 tar format
hr: stari format tar V7

en: only append files newer than copy in archive
hr: doda datoteke, ali samo ako su novije od kopija u arhivi

en: only set time when the file is more recent than what was given with --mtime
hr: primijeni vrijeme samo ako je datoteka novija od --mtime

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
hr: sprema samo datoteke novije od DATUM-ILI-DATOTEKA

en: overwrite existing files when extracting
hr: prepiše postojeće datoteke prilikom izdvajanja

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
hr: prepiše metapodatke postojećih direktorija prilikom izdvajanja (zadano)

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
hr: uzorak može podudarati ikoji dio imena datoteke iza svakog „/“ (zadano za isključenje)

en: patterns match file name start
hr: uzorak mora podudariti početak imena datoteke

en: pipe extracted files to another program
hr: proslijedi izdvojene datoteke kroz cijev u program NAREDBA

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
hr: očuvati vremena pristupa arhiviranih datoteka vraćanjem vremena nakon čitanja (NAČIN='replace'; zadano), ili ne postavljanjem vremena (NAČIN='system')

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
hr: sačuva postojeće simboličke veze na direktorije prilikom izdvajanja

en: preserve metadata of existing directories
hr: sačuva metapodatke postojećih direktorija

en: print a message if not all links are dumped
hr: ispiše poruku ako sve veze nisu arhivirane

en: print file modification times in UTC
hr: ispiše vremena izmjene datoteka u UTC-u

en: print file time to its full resolution
hr: ispis (u punoj rezoluciji) vremena datoteka

en: print program version
hr: inačica ovog tar programa

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
hr: ispiše ukupan broj bajtova nakon obrade arhive; s argumentom - ispiše ukupan broj bajtova nakon primanja ovog SIGNALA. Dopušteni signali su: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 i SIGUSR2; prihvaćaju se također i imena bez SIG prefiksa

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
hr: procesira samo BROJ-to pojavljivanje svake datoteke u arhivi. Ova je opcija ispravna samo uz jednu od podnaredbi --delete, --diff, --extract ili --list, te kad je popis datoteka naveden na naredbenom retku, ili uz opciju -T. Zadano BROJ=1

en: read
hr: (u/pro)čitati

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
hr: ako DATOTEKA postoji, čita uzorke za isključenje za svaki direktorij i njegove poddirektorije iz DATOTEKE

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
hr: ako DATOTEKA postoji, čita uzorke za isključenje za svaki direktorij iz DATOTEKE

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
hr: uzorke za isključenje čita iz VCS ignore datoteka

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
hr: obnovi blokove u tijeku čitanja (za 4.2BSD cijevi)

en: recurse into directories (default)
hr: rekurzivno ulazimo u direktorije (zadano)

en: remove each file prior to extracting over it
hr: izbriše svaku datoteku prije izdvajanja preko nje same

en: remove files after adding them to the archive
hr: izbriše datoteke nakon što su dodane u arhivu

en: requested file length %lu, actual %lu
hr: tražena duljina datoteke %lu, stvarna %lu

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
hr: rmtlseek se nije zaustavio na granici zapisa

en: run script at end of each tape (implies -M)
hr: pokrene skriptu na kraju svake vrpce (podrazumijeva -M)

en: same as --format=posix
hr: isto kao --format=posix

en: same as --format=v7
hr: isto kao --format=v7

en: same as pax
hr: isto kao pax

en: send verbose output to FILE
hr: pošalje opširan izlaz u DATOTEKU

en: set debug level
hr: postavite razinu debugiranja (opširnost izvješća o greškama)

en: set debug output file name
hr: zadajte naziv izlazne datoteke s podacima za uklanjanje grešaka

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
hr: primijeni vrijeme izmjene (mtime) na dodane datoteke iz DATUM-ILI-DATOTEKA

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
hr: stil citiranja imena; pogledajte niže valjane vrijednosti za STIL

en: set the program name
hr: postavi ime programa

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
hr: inačica sparse formata za upotrebu (implicira --sparse)

en: show block number within archive with each message
hr: broj bloka u arhivi u svakoj poruci

en: show file or archive names after transformation
hr: imena datoteka ili arhiva nakon transformacije

en: show tar defaults
hr: zadane (defaults) tar postavke

en: show valid ranges for snapshot-file fields
hr: valjani rasponi za polja snapshot-datoteke

en: specify drive and density
hr: specifikacija uređaja i gustoće pisanja

en: specify the exclude pattern for xattr keys
hr: specificira isključi-uzorak za xattr ključeve

en: specify the include pattern for xattr keys
hr: specificira uključi-uzorak za xattr ključeve

en: stat(%s) failed
hr: nije uspjelo odrediti status od %s

en: stay in local file system when creating archive
hr: kreira arhivu u lokalnom datotečnom sustavu

en: stdin
hr: standardni ulaz (stdin)

en: stdout
hr: standardni izlaz (stdout)

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
hr: skine BROJ vodećih komponenti iz imena datoteka prilikom izdvajanja

en: technique to detect holes
hr: postupak za otkrivanje rupa

en: test the archive volume label and exit
hr: testira etiketu sveska arhive, i iziđe

en: too many arguments
hr: previše argumenata

en: treat non-zero exit codes of children as error
hr: tretira izlazne kodove potomka različite od nule kao grešku

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
hr: pokuša izdvojiti datoteke s istim vlasništvom kakvo je u arhivi (zadano za administratora)

en: unable to record current working directory
hr: nije moguće registrirati trenutni radni direktorij

en: unquote input file or member names (default)
hr: ne citira imena ulazne datoteke ili člana (zadano); v. GNU tar manual

en: use FILE to map file owner GIDs and names
hr: preslika korisničke GID-ove i imena iz DATOTEKE na arhivirane datoteke

en: use FILE to map file owner UIDs and names
hr: preslika korisničke UID-ove i imena iz DATOTEKE na arhivirane datoteke

en: use archive file or device ARCHIVE
hr: rabi arhiviranu datoteku ili uređaj ARHIVA

en: use archive suffix to determine the compression program
hr: arhivin sufiks određuje program za kompresiju

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
hr: rabi navedenu rmt NAREDBU umjesto rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
hr: rabi udaljenu NAREDBU umjesto rsh

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
hr: transformacija imena datoteka upotrebom sed IZRAZA

en: use wildcards (default for exclusion)
hr: rabi višeznačnike (zadano za isključenje)

en: use/update the volume number in FILE
hr: rabi/ažurira broj sveska u DATOTECI

en: value %s out of %s range %s..%s
hr: vrijednost %s izvan %s raspona %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
hr: vrijednost %s je izvan %s raspona %s..%s; zamijenjuje se s/sa %s

en: verbatim string matching
hr: striktno podudaranje stringova

en: verbosely list files processed
hr: izlista procesirane datoteke

en: warning control
hr: upravljanje s upozorenjima

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
hr: pri kreiranju isto kao --old-archive; pri izdvajanju isto kao --no-same-owner

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
hr: pri listanju ili izdvajanju ispiše svaki direktorij koji se ne podurara s uvjetima pretraživanja

en: wildcards do not match '/'
hr: višeznačnik ne podudara „/“

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
hr: višeznačnik podudara „/“ (zadano za isključenje)

en: write
hr: pisati

en: write did not end on a block boundary
hr: pisanje nije završilo na granici bloka

en: write error
hr: greška pri pisanju
