gtk+ master - en to ie translation catalogue (723 entries)

en: %1$s on %2$s
ie: %1$s sur %2$s

en: %s / %s available | %s / %s available
ie[0]: %s de %s disponibil
ie[1]: %s de %s disponibil

en: %s job #%d
ie: Tasca de %s nró %d

en: %s: missing application name
ie: %s: nómine de application manca

en: (None)
ie: (Null)

en: ;
ie: ,

en: <%s> element has invalid ID "%s"
ie: Element <%s> have un ínvalid ID «%s».

en: A file cannot be called “..”
ie: Un file ne posse esser nominat “..”.

en: A file cannot be called “.”
ie: Un file ne posse esser nominat “.”.

en: A file with that name already exists
ie: Li file con ti-ci nómine ja existe

en: A folder cannot be called “..”
ie: Un fólder ne posse esser nominat “..”.

en: A folder cannot be called “.”
ie: Un fólder ne posse esser nominat “.”.

en: A folder with that name already exists
ie: Li fólder con ti-ci nómine ja existe

en: APPLICATION [URI...] — launch an APPLICATION
ie: APPLICATION [URI…] — startar un APPLICATION

en: A_t:
ie: _Ye:

en: About
ie: Pri

en: About %s
ie: Pri %s

[ctx: Accelerator]
en: Disabled
ie: Despermisset

[ctx: Accelerator]
en: Invalid
ie: Ínvalid

en: Accessed
ie: Accesset

[ctx: Action description]
en: Activates the color
ie: Activa li color

[ctx: Action description]
en: Clicks the button
ie: Clicca li buton

[ctx: Action description]
en: Customizes the color
ie: Personalisa li color

[ctx: Action description]
en: Selects the color
ie: Selecte li color

[ctx: Action name]
en: Activate
ie: Activar

[ctx: Action name]
en: Click
ie: Clicc

[ctx: Action name]
en: Customize
ie: Adjustar

[ctx: Action name]
en: Edit
ie: Redacter

[ctx: Action name]
en: Press
ie: Presse

[ctx: Action name]
en: Select
ie: Selection

[ctx: Action name]
en: Toggle
ie: (De)marcar

en: Actions
ie: Actiones

en: Activate
ie: Activar

en: Activities
ie: Activitás

en: Add a new bookmark
ie: Adjuncter un nov marca-págine

en: Address
ie: Adresse

en: Advanced
ie: Avansates

en: All sheets
ie: Omni folies

en: Alpha
ie: Alfa

en: Always
ie: Sempre

en: Always on Top
ie: Sempre in avan

en: Animals & Nature
ie: Animales e natura

en: Animations
ie: Animationes

en: Any Printer
ie: Alquel printator

en: Application menu
ie: Menú del application

en: Artistic License 2.0
ie: Licentie artistic 2.0

en: Attribute
ie: Atribute

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ie: Attribute «%s» de un element <%s> es ínvalid in ti-ci contextu.

en: Authentication
ie: Autentication

en: Available Protocols
ie: Disponibil protocoles

en: Billing Info
ie: Info de payament

en: Binding:
ie: Banda:

en: Body & Clothing
ie: Córpor e vestimentes

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
ie: Ambi «id» e «name» esset trovat sur li element <%s>

en: Bourne Again Shell
ie: BASH

en: Bourne Shell
ie: Shell de Bourne

en: Brightness of the color.
ie: Luciditá del color

en: CLASS
ie: CLASSE

en: CSS Property
ie: Proprietá de CSS

en: CSS Selector
ie: Selector CSS

en: C_redits
ie: C_redites

en: C_urrent Page
ie: Act_ual págine

en: C_ustomize
ie: A_djustar

en: Cache file created successfully.
ie: Li file de cache har esset creat con success.

en: Calendar
ie: Calendare

en: Can't save file %s: %s
ie: Ne successat gardar li file %s: %s

en: Cance_l
ie: Annu_llar

en: Caps Lock is on
ie: Caps Lock es activ

en: Character Variants
ie: Variantes de caracteres

en: Class Hierarchy
ie: Hierarchie de classes

en: Close
ie: Cluder

en: Co_nnect
ie: Co_nexer

en: Color Name
ie: Nómine del color

en: Color Selection
ie: Selection del color

en: Color Wheel
ie: Color-rote

en: Color _name:
ie: _Nómine del color:

[ctx: Color channel]
en: Alpha
ie: Alfa

[ctx: Color channel]
en: Hue
ie: Color

[ctx: Color name]
en: Black
ie: Nigri

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
ie: Orange obscur

[ctx: Color name]
en: Light Orange
ie: Orange lucid

[ctx: Color name]
en: White
ie: Blanc

en: Column:
ie: Columne:

en: Command Line
ie: Linea de comandes

en: Composited
ie: Compostet

en: Computer
ie: Computator

en: Con_nect
ie: Co_nexer

en: Connect As
ie: Connexer quam

en: Connect to Server
ie: Connexer a servitore

en: Connect to _Server
ie: Connexer a _servitore

en: Connected
ie: Conexet

en: Contacts
ie: Contactes

en: Copy
ie: Copiar

en: Copy URL
ie: Copiar URL

en: Copy _Link Address
ie: Copiar li adresse del _ligament

en: Copy _Location
ie: Copiar _localisation

en: Could not rename %s to %s: %s
ie: Ne successat renominar %s a %s: %s

en: Count
ie: Númere

en: Create Folder
ie: Crear un fólder

en: Created by
ie: Creat de

en: Credits
ie: Credites

en: Cu_t
ie: Exci_ser

en: Cumulative
ie: Cumulativ

en: Cumulative 1
ie: Cumulativ 1

en: Cumulative 2
ie: Cumulativ 2

en: Cursor Size
ie: Dimension de apuntator

en: Cursor Theme
ie: Tema de apuntatores

en: Custom
ie: Personal

en: Custom %s×%s
ie: Personal %s×%s

en: Custom Size %d
ie: Personalisat %d

en: Custom color
ie: Color personal

en: Custom color %d: %s
ie: Personal color %d: %s

en: Cut
ie: Ciser

en: DISPLAY
ie: ECRAN

en: Dark Variant
ie: Variante obscur

en: Default
ie: Predefinit

en: Default Application
ie: Application predefinit

en: Desktop
ie: Pupitre

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
ie: Dialog es serrat.
    Clic por far alterationes

en: Disabled
ie: Despermisset

en: Disconnect
ie: Desconexer

en: Documented by
ie: Documentat de

en: Domain:
ie: Dominia:

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ie: Element <%s> ne es permisset sub <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
ie: Element <%s> ne es permisset sur li nivell superiori

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
ie: Element <%s> ne es permisset al interiore de <%s>

en: Empty
ie: Vacui

en: Enabled
ie: Permisset

en: Enter Location
ie: Intrar un localisation

en: Enter location
ie: Intra un localisation

en: Enter location or URL
ie: Intra un localisation o un URL

en: Error
ie: Errore

en: Error from StartDoc
ie: Errore de StartDoc

en: Even sheets
ie: Pari folies

en: FLAGS
ie: FLAGGAS

en: Failed to load icon
ie: Ne posset cargar un icon

en: Failed to start GNOME Software
ie: Ne successat lansar li Programmarium de GNOME

en: Favorite files
ie: Preferet files

en: File System
ie: Fil-sistema

en: File System Root
ie: Orígine del fil-sistema

en: File Transfer Protocol
ie: FTP

en: File names cannot contain “/”
ie: Nómines de files ne posse contener “/”.

en: File names should not end with a space
ie: Nómines de file deve ne finir in un spacie

en: File not found: %s
ie: File ne esset trovat: %s

en: Finishing
ie: Finalisation

en: Flags
ie: Flaggas

en: Folder Name
ie: Nómine del fólder

en: Folder names cannot contain “/”
ie: Nómines de fólderes ne posse contener “/”.

en: Folder names should not end with a space
ie: Nómines de fólder deve ne finir in un spacie

en: Font
ie: Fonde

en: Font Family
ie: Fond-familie

en: Font Selection
ie: Selection del fonde

en: Food & Drink
ie: Manjage e trinkage

en: For portable documents
ie: Por documentes portabil

en: Forget association
ie: Obliviar li association

en: Forget password _immediately
ie: Obl_iviar contrasigne ínmediatmen

en: Full Volume
ie: Tot volúmine

en: GDK Backend
ie: Infrastructura de GDK

en: GL Vendor
ie: Venditor de GL

en: GL Version
ie: Version de GL

[ctx: GL vendor]
en: None
ie: Null

[ctx: GL version]
en: None
ie: Null

en: GTK+ Options
ie: Optiones GTK+

en: GTK+ Theme
ie: Tema GTK+

en: GTK+ Version
ie: Version de GTK+

en: Gestures
ie: Gestes

en: Hide %s
ie: Celar %s

en: Hide Others
ie: Celar li altris

en: High
ie: Alt

en: Home
ie: Hem

en: Hue
ie: Color

en: Icon
ie: Icone

en: Icon Theme
ie: Tema de icones

en: Image Quality
ie: Qualitá de image

en: Insert Emoji
ie: Inserter un emoji

en: Insert _Emoji
ie: Inserter _emoji

en: Invalid URI
ie: Ínvalid URI

en: Invalid argument to CreateDC
ie: Ínvalid argument por CreateDC

en: Invalid argument to PrintDlgEx
ie: Ínvalid argument por PrintDlgEx

en: Invalid file name
ie: Li nómine de file es ínvalid

en: Invalid size %s
ie: Ínvalid dimension %s

en: Job
ie: Tache

en: Job Details
ie: Detallies del tache

en: Job Priority
ie: Prioritá del tache

en: LRM _Left-to-right mark
ie: _LRM Signe levul-ad-dextri

en: Label
ie: Etiquette

en: Landscape
ie: Paisage

en: Layout
ie: Arangeament

en: Left to right
ie: Levul-ad-dextri

en: Left-to-Right
ie: Levul-ad-dextri

en: License
ie: Licentie

en: Ligatures
ie: Ligaturas

en: Location
ie: Localisation

en: Lock
ie: Serrar

en: Low
ie: Bass

en: Magnifier
ie: Lupe

en: Manage Custom Sizes
ie: Personalisat grandores

en: Manually enter a location
ie: Intra un localisation manualmen

en: Maximize
ie: Maximisar

en: Medium
ie: Medial

en: Menu
ie: Menú

en: Minimize
ie: Minimisar

en: Miscellaneous
ie: Diversi

en: Model:
ie: Modelle:

en: Modified
ie: Modificat

en: Move
ie: Mover

en: Muted
ie: Assurdat

en: NAME
ie: NOMINE

en: Name
ie: Nómine

en: Name:
ie: Nómine:

en: Need user intervention
ie: Besona un intevenition

en: Networks
ie: Retes

en: New bookmark
ie: Nov marca-págine

en: No Fonts Found
ie: Fondes ne esset trovat

en: No Results Found
ie: Null resultates trovat

en: No applications found for “%s” files
ie: Null applicationes trovat por files “%s”

en: No applications found for “%s”.
ie: Null applicationes trovat por “%s”.

en: No applications found.
ie: Null applicationes trovat.

en: No items found
ie: Null elementes trovat

en: No printer found
ie: Printator ne esset trovat

en: No profile available
ie: Null profil disponibil

en: No recent servers found
ie: Null recent servitores trovat

en: No results found
ie: Null resultates

en: No theme index file.
ie: Índex-fil de tema manca.

en: Not available
ie: Índisponibil

en: Number Formatting
ie: Formate de númeres

en: Objects
ie: Objectes

en: Odd sheets
ie: Ínpar folies

en: On This Computer
ie: Sur ti-ci computator

en: On _hold
ie: _Detenet

en: Op_acity:
ie: Op_acitá:

en: Open %s
ie: Aperter %s

en: Open '%s'
ie: Aperter '%s'

en: Open in New _Tab
ie: Aperter in nov _carte

en: Open in New _Window
ie: Aperter in nov fenestre

en: Open the contents of the file system
ie: Aperter li contenete del fil-sistema

en: Open the contents of your desktop in a folder
ie: Aperter vor Pupitre quam un fólder

en: Open the trash
ie: Aperter li Paper-corb

en: Open your personal folder
ie: Aperter vor fólder personal

en: OpenGL context creation failed
ie: Ne successat crear un contextu OpenGL

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
ie: Distanties

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
ie: Fractiones

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
ie: Historic formes

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
ie: Historic ligaturas

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
ie: Formes hojo kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
ie: Inicial formes

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
ie: Isolat formes

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
ie: Italic

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
ie: Formas JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
ie: Formas JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
ie: Localisat formas

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
ie: Matematic grec

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
ie: Medial formas

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
ie: Formes NLC kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
ie: Formes nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
ie: Numeratores

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
ie: Optical dimension

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
ie: Simplificat formes

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
ie: Micri majuscules

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
ie: Standard ligaturas

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
ie: Subscrition

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
ie: Superscrition

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
ie: Titul-stil

en: Opening %d Item | Opening %d Items
ie[0]: Apertente %d element
ie[1]: Apertente %d elementes

en: Opening %s
ie: Apertente %s

en: Opening “%s”.
ie: Apertente «%s».

en: Other Applications
ie: Altri applicationes

en: Other Locations
ie: Altri localisationes

en: Other application…
ie: Altri _application…

en: Other…
ie: Altri…

en: Out of paper
ie: Manca papere

en: Output a C header file
ie: Producter un file de header C

en: Pag_es:
ie: Págin_es:

en: Page %u
ie: Págine %u

en: Page or_dering:
ie: Ór_dine de pagines:

en: Pages
ie: Págines

en: Pages Per Sheet
ie: Págines por folie

en: Pages per _sheet:
ie: Págines por f_olie:

en: Pages per _side:
ie: Págines por _látere:

en: Paper
ie: Papere

en: Paper Margins
ie: Márgines

en: Paper Size
ie: Dimension de papere

en: Paper _type:
ie: _Tip de papere:

en: Parameter Type
ie: Tip de parametre

en: Password:
ie: Contrasigne:

en: Paste
ie: Collar

en: Path
ie: Rute

en: Paused
ie: Pausat

en: Pick a Color
ie: Selecte un color

en: Pick a Font
ie: Selecte un _fonde

en: Pick a color from the screen
ie: Selecte un color del ecran

en: Places
ie: Locs

en: Portrait
ie: Portrete

en: Position on the color wheel.
ie: Position sur li color-rote.

en: Pre_view
ie: Pre_vider

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Preparing
ie: Preparante

en: Preparing %d
ie: Preparante %d

en: Pri_ority:
ie: Pri_oritá:

en: Print
ie: Printar

en: Print Document
ie: Printar document

en: Print to File
ie: Printar a file

en: Print to LPR
ie: Printar a LPR

en: Print to Test Printer
ie: Printar al prov-printator

en: Printer
ie: Printator

en: Printer Default
ie: Printator predefinit

en: Printer “%s” has no toner left.
ie: Li tóner exhaustet in li printator «%s».

en: Printer “%s” is out of developer.
ie: Printator «%s» manca li developpator.

en: Printer “%s” is out of paper.
ie: Printator «%s» manca li papere.

en: Printing %d
ie: Printante %d

en: Program
ie: Programma

en: Property
ie: Proprietá

en: Quit %s
ie: Salir %s

en: RLM _Right-to-left mark
ie: _RLM Signe dextri-ad-levul

en: Realized
ie: Realisat

en: Recent
ie: Recentis

en: Recent Servers
ie: Recent servitores

en: Recommended Applications
ie: Recomandat applicationes

en: Recording
ie: Registration

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
ie: Rubi %d%%, verdi %d%%, blu %d%%

en: Registered U_ser
ie: U_sator registrat

en: Related Applications
ie: Relatet applicationes

en: Remember _forever
ie: Memorar pe_rmanentmen

en: Rename…
ie: Renominar…

en: Reset
ie: Reverter

en: Resize
ie: Redimensionar

en: Resources
ie: Ressurses

en: Restore
ie: Restituer

en: Reverse landscape
ie: Reversat paisage

en: Reverse portrait
ie: Reversat portrait

en: Right to left
ie: Dextri-ad-levul

en: Right-to-Left
ie: Dextri-ad-levul

en: Rotate clockwise
ie: Rotar a dextri

en: Rotate counterclockwise
ie: Rotar a levul

en: Save the current CSS
ie: Gardar li actual CSS

[ctx: Script]
en: Balinese
ie: Balinesi

[ctx: Script]
en: Buginese
ie: Buginesi

[ctx: Script]
en: Cyrillic
ie: Cirilic

[ctx: Script]
en: Ethiopic
ie: Etiopic

[ctx: Script]
en: Gothic
ie: Gotic

[ctx: Script]
en: Greek
ie: Grec

[ctx: Script]
en: Hebrew
ie: Hebreic

[ctx: Script]
en: Linear B
ie: Lineari B

[ctx: Script]
en: Lydian
ie: Lidian

[ctx: Script]
en: Ol Chiki
ie: Ol chiki

[ctx: Script]
en: Old Hungarian
ie: Antiqui hungarian

[ctx: Script]
en: Old Italic
ie: Antiqui italic

[ctx: Script]
en: Old Permic
ie: Antiqui permic

[ctx: Script]
en: Old Persian
ie: Antiqui persian

[ctx: Script]
en: Syriac
ie: Siriac

[ctx: Script]
en: Unknown
ie: Ínconosset

[ctx: Script]
en: Zanabazar Square
ie: Zanabazar quadrat

en: Search
ie: Serchar

en: Search Results
ie: Resultates del sercha

en: Search Shortcuts
ie: Rapid-tastes de sercha

en: Search font name
ie: Serchar un nómine del fonde

en: Select Application
ie: Selection del application

en: Select Font
ie: Selecter un fonde

en: Select _All
ie: Select _omnicos

en: Select a Color
ie: Selecter un color

en: Select a filename
ie: Selecte un nómine de file

en: Select all
ie: Select omnicos

en: Serialized data is malformed
ie: Li data serialisat es corruptet

en: Services
ie: Servicios

en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Show All
ie: Revelar omnis

en: Show Details
ie: Monstrar detallies

en: Show GTK+ Options
ie: Monstrar optiones GTK+

en: Show _Hidden Files
ie: Revelar c_elat files

en: Show _Size Column
ie: Monstrar _grandores

en: Show _Time
ie: Monstrar _horas

en: Show program version
ie: Monstra li version del programma

en: Si_ze:
ie: _Grandore:

en: Signal
ie: Signale

en: Signals
ie: Signales

en: Similar
ie: Simile

en: Size
ie: Grandore

en: Size:
ie: Dimension:

en: Slant
ie: Obliqui

en: Software GL
ie: GL programmatic

en: Software Surfaces
ie: Superficies programmatic

en: Source:
ie: Orígine:

en: Spreadsheet
ie: Folie de calcules

en: Starred
ie: Con astres

en: Starting %s
ie: Startante %s

en: State
ie: Statu

en: Statistics
ie: Statistica

en: Status
ie: Statu

[ctx: Stock label]
en: Best _Fit
ie: _Ajustar

[ctx: Stock label]
en: C_onnect
ie: C_onexer

[ctx: Stock label]
en: Cu_t
ie: Ci_ser

[ctx: Stock label]
en: Decrease Indent
ie: Decrementar li márgine

[ctx: Stock label]
en: Error
ie: Errore

[ctx: Stock label]
en: Find and _Replace
ie: Serchar e s_ubstituer

[ctx: Stock label]
en: Increase Indent
ie: Incrementar li márgine

[ctx: Stock label]
en: Landscape
ie: Paisage

[ctx: Stock label]
en: Portrait
ie: Portrete

[ctx: Stock label]
en: Save _As
ie: Gardar _quam

[ctx: Stock label]
en: Select _All
ie: Select _omnicos

[ctx: Stock label]
en: Warning
ie: Avise

[ctx: Stock label]
en: Zoom _In
ie: _Agrandar

[ctx: Stock label]
en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

[ctx: Stock label]
en: _About
ie: _Pri li application

[ctx: Stock label]
en: _Add
ie: _Adjunter

[ctx: Stock label]
en: _Apply
ie: _Applicar

[ctx: Stock label]
en: _Ascending
ie: Secun _ascension

[ctx: Stock label]
en: _Bold
ie: _Grass

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
ie: _Annular

[ctx: Stock label]
en: _Center
ie: Al _centre

[ctx: Stock label]
en: _Clear
ie: _Vacuar

[ctx: Stock label]
en: _Close
ie: _Cluder

[ctx: Stock label]
en: _Convert
ie: _Converter

[ctx: Stock label]
en: _Copy
ie: _Copiar

[ctx: Stock label]
en: _Delete
ie: _Deleter

[ctx: Stock label]
en: _Descending
ie: Secun _descension

[ctx: Stock label]
en: _Discard
ie: _Rejecter

[ctx: Stock label]
en: _Disconnect
ie: _Desconexer

[ctx: Stock label]
en: _Edit
ie: _Redacter

[ctx: Stock label]
en: _Execute
ie: _Executer

[ctx: Stock label]
en: _Fill
ie: _Plenar

[ctx: Stock label]
en: _Find
ie: _Trovar

[ctx: Stock label]
en: _Floppy
ie: Dis_cette

[ctx: Stock label]
en: _Font
ie: _Fonde

[ctx: Stock label]
en: _Fullscreen
ie: Plen-_ecran

[ctx: Stock label]
en: _Hard Disk
ie: Dis_co dur

[ctx: Stock label]
en: _Help
ie: Au_xilie

[ctx: Stock label]
en: _Home
ie: _Hem

[ctx: Stock label]
en: _Index
ie: Índ_ex

[ctx: Stock label]
en: _Jump to
ie: _Ear a

[ctx: Stock label]
en: _Leave Fullscreen
ie: _Surtir plen-ecran

[ctx: Stock label]
en: _Left
ie: A _levul

[ctx: Stock label]
en: _Network
ie: _Rete

[ctx: Stock label]
en: _New
ie: _Crear

[ctx: Stock label]
en: _Normal Size
ie: Origi_nal dimension

[ctx: Stock label]
en: _Open
ie: _Aperter

[ctx: Stock label]
en: _Paste
ie: Co_llar

[ctx: Stock label]
en: _Preferences
ie: _Preferenties

[ctx: Stock label]
en: _Print
ie: _Printar

[ctx: Stock label]
en: _Properties
ie: _Proprietás

[ctx: Stock label]
en: _Quit
ie: Sa_lir

[ctx: Stock label]
en: _Redo
ie: _Refar

[ctx: Stock label]
en: _Refresh
ie: _Refriscar

[ctx: Stock label]
en: _Remove
ie: _Remover

[ctx: Stock label]
en: _Revert
ie: _Reverter

[ctx: Stock label]
en: _Right
ie: A _dextri

[ctx: Stock label]
en: _Save
ie: _Gardar

[ctx: Stock label]
en: _Spell Check
ie: Controlar _ortografie

[ctx: Stock label]
en: _Stop
ie: _Stoppar

[ctx: Stock label]
en: _Strikethrough
ie: _Trastreccat

[ctx: Stock label]
en: _Undelete
ie: D_edeleter

[ctx: Stock label]
en: _Underline
ie: _Sublineat

[ctx: Stock label]
en: _Undo
ie: _Defar

[ctx: Stock label, media]
en: P_ause
ie: P_ausar

[ctx: Stock label, media]
en: Pre_vious
ie: Pre_cedent

[ctx: Stock label, media]
en: R_ewind
ie: R_ebobinar

[ctx: Stock label, media]
en: _Forward
ie: _Avansar

[ctx: Stock label, media]
en: _Next
ie: _Sequent

[ctx: Stock label, media]
en: _Play
ie: Re_producter

[ctx: Stock label, media]
en: _Record
ie: _Registrar

[ctx: Stock label, media]
en: _Stop
ie: _Stoppar

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Back
ie: Ear _retro

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Bottom
ie: A _bass

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Down
ie: A-_bass

[ctx: Stock label, navigation]
en: _First
ie: _Prim

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Forward
ie: Ear _avan

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Last
ie: _Ultim

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Top
ie: Ad _alt

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Up
ie: Ad-_up

en: Symbols
ie: Simboles

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
ie: Li politica del sistema impedi modificationes.
    Contacte vor administrator de sistema

en: T_wo-sided:
ie: D_uplic:

en: Terminal Pager
ie: Paginator por Terminal

en: Text
ie: Textu

en: Text Direction
ie: Direction del textu

en: The MIT License (MIT)
ie: Li licentie MIT (MIT)

en: The cover is open on printer “%s”.
ie: Li covrette del printator «%s» es apert.

en: The door is open on printer “%s”.
ie: Li luca del printator «%s» es apert.

en: The file could not be deleted
ie: Li file ne posset esser deletet

en: The file could not be renamed
ie: Li file ne posse esser renominat.

en: The generated cache was invalid.
ie: Li generat cache esset ínvalid.

en: Theme
ie: Tema

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
ie: Tema es predefinit per GTK_THEME

en: Time of print
ie: Hora de printage

en: Top Command
ie: Comande top

en: Translated by
ie: Traductet de

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Travel & Places
ie: Locs e turisme

en: Turns volume up or down
ie: Changear li volúmine

en: Two finger pinch
ie: Pinceada con du fingres

en: Type
ie: Tip

en: Type:
ie: Tip:

en: Unable to eject “%s”
ie: Ne successat ejecter «%s»

en: Unable to start “%s”
ie: Ne posset startar «%s»

en: Unable to stop “%s”
ie: Ne successat stoppar «%s»

en: Unable to unmount volume
ie: Ne posset desmonter li volume

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Unknown Application (PID %d)
ie: Ínconosset application (PID %d)

en: Unknown item
ie: Ínconosset element

en: Unlock
ie: Desserrar

en: Unmount
ie: Desmontar

en: Unnamed section
ie: Section sin nómine

en: Unspecified error
ie: Ínspecificat errore

en: Unspecified profile
ie: Ínspecificat profil

en: Untitled filter
ie: Filtre sin nómine

en: Username:
ie: Nómine de usator:

en: Value
ie: Valore

en: Volume
ie: Volúmine

en: Volume Down
ie: Augmentar li volúmine

en: Volume Up
ie: Diminuer li volúmine

en: Warning
ie: Avise

en: Weight
ie: Pesa

en: Width
ie: Largore

en: X display to use
ie: Ecran X a usar

en: Yesterday
ie: Yer

en: You may only select folders
ie: On pote selecter solmen fólderes

en: Z Shell
ie: Z-shell

en: _Add Bookmark
ie: _Adjuncter marca-págines

en: _Add to Bookmarks
ie: Adjunter un _marca-págines

en: _After:
ie: _Pos:

en: _All Pages
ie: _Omni págines

en: _Anonymous
ie: _Anonim

en: _Apply
ie: _Applicar

en: _Back
ie: _Precedent

en: _Billing info:
ie: Info de pa_yament…

en: _Blue:
ie: _Blu:

en: _Bottom:
ie: _Bass:

en: _Cancel
ie: _Annular

en: _Close
ie: _Cluder

en: _Connect
ie: _Connexer

en: _Connect Drive
ie: _Conexer li unité

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Copy Location
ie: Copiar li _localisation

en: _Create
ie: _Crear

en: _Delete
ie: _Deleter

en: _Detect Media
ie: _Detecter medies

en: _Disconnect
ie: _Desconexer

en: _Disconnect Drive
ie: _Deconexer li unité

en: _Domain
ie: _Dominia

en: _Eject
ie: _Ejecter

en: _End Process
ie: T_erminar li processu

en: _Family:
ie: _Familie:

en: _Find New Applications
ie: _Trovar nov applicationes

en: _Finish
ie: _Finir

en: _Format for:
ie: _Formatar por:

en: _Green:
ie: _Verdi:

en: _Height:
ie: _Altore:

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Hidden
ie: C_elat

en: _Hue:
ie: C_olor:

en: _Left:
ie: _Levul:

en: _License
ie: _Licentie

en: _Lock Device
ie: S_errar li aparate

en: _Mount
ie: _Montar

en: _Move to Trash
ie: _Mover in li Paper-corb

en: _Name
ie: _Nómine

en: _Name:
ie: _Nómine:

en: _Next
ie: _Sequent

en: _Now
ie: _Nu

en: _Only print:
ie: Printar s_olmen:

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Open Link
ie: _Aperter ligament

en: _Open With File Manager
ie: _Aperter per gerentiator de files

en: _Paper size:
ie: Dimension del _papere:

en: _Password
ie: _Contrasigne

en: _Paste
ie: Co_llar

en: _Preview:
ie: _Previder

en: _Print
ie: _Printar

en: _Red:
ie: _Rubi:

en: _Remember password
ie: _Memorar li contrasigne

en: _Remove
ie: _Remover

en: _Remove From List
ie: _Remover ex li liste

en: _Rename
ie: _Renominar

en: _Replace
ie: _Substituer

en: _Reverse
ie: _Reversat

en: _Right:
ie: _Dextri:

en: _Save
ie: _Gardar

en: _Save color here
ie: _Gardar li color ci

en: _Select
ie: _Selecter

en: _Show All
ie: _Revelar omnis

en: _Start
ie: _Startar

en: _Start Multi-disk Device
ie: _Startar li aparate multidisco

en: _Stop
ie: _Stoppar

en: _Stop Multi-disk Device
ie: _Stoppar li aparate multidisco

en: _Style:
ie: _Stil:

en: _Top:
ie: _Alt:

en: _Unlock Device
ie: D_esserrar li aparate

en: _Unmount
ie: _Desmontar

en: _Username
ie: Nómine de _usator

en: _Value:
ie: _Valore:

en: _View All Applications
ie: _Monstra omni applicationes

en: _Visit File
ie: _Ear al file

en: _Width:
ie: _Largore:

en: _Windows system
ie: Sistema _Windows

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
ie: abcdéfghiík ABCDEFGHIJK

en: bidirectional, inverted
ie: bidirectional, invertet

en: calendar:week_start:0
ie: calendar:week_start:1

[ctx: cover page]
en: None
ie: Null

en: dav:// or davs://
ie: dav:// o davs://

[ctx: emoji category]
en: Objects
ie: Objectes

[ctx: event phase]
en: None
ie: Null

[ctx: font]
en: None
ie: Null

en: ftp:// or ftps://
ie: ftp:// o ftps://

[ctx: input menthod menu]
en: Cyrillic (Transliterated)
ie: Cirilic (transliterat)

[ctx: input method menu]
en: Inuktitut (Transliterated)
ie: Inuktitut (transliterat)

[ctx: input method menu]
en: None
ie: Null

[ctx: input method menu]
en: Simple
ie: Simplic

[ctx: input method menu]
en: System
ie: Del sistema

[ctx: input method menu]
en: System (%s)
ie: Del sistema (%s)

[ctx: input method menu]
en: Vietnamese (VIQR)
ie: Vietnamesi (VIQR)

[ctx: input method menu]
en: Windows IME
ie: IME de Windows

[ctx: input method menu]
en: X Input Method
ie: Metode de intrada X

en: inverted
ie: invertet

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
ie: Pausar audio

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
ie: Registrar audio

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
ie: Rebobinar audio

[ctx: keyboard label]
en: Back
ie: Retro

[ctx: keyboard label]
en: BackSpace
ie: Backspace

[ctx: keyboard label]
en: Battery
ie: Batterie

[ctx: keyboard label]
en: Down
ie: Infra

[ctx: keyboard label]
en: Eject
ie: Ejecter

[ctx: keyboard label]
en: Escape
ie: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
ie: Navigator

[ctx: keyboard label]
en: Forward
ie: Avan

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
ie: Hivernar

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
ie: Del (keypad)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
ie: End (keypad)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
ie: Ins (keypad)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
ie: A levul (keypad)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
ie: A dextri (keypad)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
ie: Spacie (keypad)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
ie: Tab (keypad)

[ctx: keyboard label]
en: Left
ie: A levul

[ctx: keyboard label]
en: Mail
ie: E-post

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
ie: Num Lock

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
ie: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
ie: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Right
ie: A dextri

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
ie: Garda-ecran

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
ie: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Search
ie: Serchar

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
ie: Dormir

[ctx: keyboard label]
en: Space
ie: Spacie

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
ie: Suspender

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
ie: SysRq

[ctx: keyboard label]
en: Tools
ie: Instrumentarium

[ctx: keyboard label]
en: Up
ie: Ad-supra

[ctx: keyboard side marker]
en: R
ie: D

[ctx: output-bin]
en: Bottom Bin
ie: Inferiori trog

[ctx: output-bin]
en: Center Bin
ie: Central trog

[ctx: output-bin]
en: Large Capacity Bin
ie: Trog de alt capacitá

[ctx: output-bin]
en: Left Bin
ie: Levul trog

[ctx: output-bin]
en: Mailbox %d
ie: Lettre-bux %d

[ctx: output-bin]
en: My Mailbox
ie: Mi lettre-bux

[ctx: output-bin]
en: Rear Bin
ie: Trog posteriori

[ctx: output-bin]
en: Right Bin
ie: Dextri trog

[ctx: output-bin]
en: Side Bin
ie: Lateral trog

[ctx: output-bin]
en: Tray %d
ie: Trog %d

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
ie: Covert #10

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
ie: Covert 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
ie: Covert 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
ie: Covert 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
ie: Covert 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
ie: Covert 9×12

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
ie: Covert Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
ie: Covert Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
ie: Covert Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
ie: Covert Choukei 40

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
ie: Covert DL

[ctx: paper size]
en: European edp
ie: edp europan

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
ie: Covert por invitation

[ctx: paper size]
en: Invoice
ie: Factura

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
ie: Covert italian

[ctx: paper size]
en: Large Photo
ie: Grand foto

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
ie: Medie foto

[ctx: paper size]
en: Photo L
ie: Foto L

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
ie: Covert Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
ie: Micri foto

[ctx: paper size]
en: Wide Format
ie: Larg formate

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
ie: Larg foto

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
ie: Covert a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
ie: Covert c5

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
ie: hagaki (carte postal)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
ie: Covert kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
ie: Covert kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
ie: Covert kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
ie: Covert kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
ie: Covert kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
ie: Covert kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
ie: Covert kaku8

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
ie: Covert prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
ie: Covert prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
ie: Covert prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
ie: Covert prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
ie: Covert prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
ie: Covert prc5

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
ie: Covert prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
ie: Covert prc9

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
ie: Covert you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
ie: Covert you6

en: paused
ie: pausat

[ctx: print operation status]
en: Finished
ie: Compleet

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
ie: Compleet con un error

[ctx: print operation status]
en: Generating data
ie: Generante data

[ctx: print operation status]
en: Initial state
ie: Inicial statu

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
ie: Preparante printation

[ctx: print operation status]
en: Sending data
ie: Emissente data

[ctx: print operation status]
en: Waiting
ie: Atendente

[ctx: printer option]
en: After
ie: Pos

[ctx: printer option]
en: Before
ie: Ante

[ctx: printer option]
en: Print at
ie: Printar ye

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
ie: Profil de printator

[ctx: printer option value]
en: Unavailable
ie: Índisponibil

[ctx: printing option group]
en: Miscellaneous
ie: Diversi

[ctx: printing option value]
en: Auto Select
ie: Autoselecter

[ctx: property name]
en: None
ie: Null

[ctx: recent menu label]
en: %d. %s
ie: %d) %s

[ctx: recent menu label]
en: _%d. %s
ie: _%d) %s

en: sftp:// or ssh://
ie: sftp:// o ssh://

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
ie: Ambi

[ctx: sizegroup mode]
en: None
ie: Null

[ctx: type name]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: unknown
ie: ínconosset

[ctx: year measurement template]
en: 2000
ie: 2020
