cpio 2.12 - en to ja translation catalogue (283 entries)

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ja: 
    ライセンス GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.

en: 
    Report bugs to: %s
ja: 
    バグを発見したら <%s> に報告して下さい。
    翻訳に関するバグは<translation-team-ja@lists.sourceforge.net>に報告してください。

en:   or:
ja: または:

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ja: %.*s: ARGP_HELP_FMT パラメータには値が必要です

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ja: %.*s: 不明な ARGP_HELP_FMT パラメータ

en: %lu block
     | %lu blocks
ja[0]: %lu ブロック

en: %s home page: <%s>
ja: %s のホームページ: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
ja: %s のホームページ: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s is meaningless with %s
ja: %s は %s と併せて指定しても意味がありません

en: %s is not a character special file
ja: %s はキャラクタスペシャルファイルではありません

en: %s is not a directory
ja: %s はディレクトリではありません

en: %s linked to %s
ja: %s は %s にリンクされました

en: %s not created: newer or same age version exists
ja: %s が作成されませんでした: より新しいまたは同じ更新日時の版が存在します

en: %s not dumped: not a regular file
ja: %s はダンプされませんでした: 通常ファイルではありません

en: %s: Cannot %s
ja: %s: 関数 %s が失敗しました

en: %s: Cannot change mode to %s
ja: %s: モードを %s に変更できません

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
ja: %s: 所有権を %lu、 gid %lu に変更できません

en: %s: Cannot create symlink to %s
ja: %s: %s へのシンボリックリンクを作成できません

en: %s: Cannot hard link to %s
ja: %s: %s へのハードリンクを作成できません

en: %s: Cannot seek to %s
ja: %s: %s まで seek できません

en: %s: Cannot symlink to %s
ja: %s: %s へのシンボリックリンクを作成できません

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
ja[0]: %1$s: %3$lu バイトを読み込み中に %2$s バイト目で読み込みエラーが発生しました

en: %s: Too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎます

en: %s: Warning: Cannot %s
ja: %s: 警告: 関数 %s が失敗しました

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
ja: %s: 警告: %s まで seek できません<

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
ja[0]: %1$s: 警告: %3$lu バイトを読み込み中に %2$s バイト目で読み込みエラーが発生しました<

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
ja[0]: %1$s: %3$lu バイト中 %2$lu バイトのみ書き込みました

en: %s: checksum error (0x%x, should be 0x%x)
ja: %s: チェックサムエラー (0x%x は 0x%x であるべきです)

en: %s: file name too long
ja: %s: ファイル名が長すぎます

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '%c%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '%s' is ambiguous
ja: %s: オプション '%s' は曖昧です

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ja: %s: オプション '%s' は曖昧です。次のものが可能です:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '--%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '--%s' requires an argument
ja: %s: オプション '--%s' は引数が必要です

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '-W %s' は引数を取ることができません

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション '-W %s' は曖昧です

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ja: %s: オプション '-W %s' は引数が必要です

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: %s: rmtclose failed
ja: %s: rmtclose が失敗しました

en: %s: rmtioctl failed
ja: %s: rmtioctl が失敗しました

en: %s: rmtopen failed
ja: %s: rmtopen が失敗しました

en: %s: stored filename length is out of range
ja: %s: 保存されたファイル名の長さが範囲範囲外です

en: %s: symbolic link too long
ja: %s: シンボリックリンクが長すぎます

en: %s: truncating %s
ja: %s: %s を切り詰めています

en: %s: truncating inode number
ja: %s: iノード番号を切り詰めています

en: %s: unknown file type
ja: %s: 不明なファイルタイプです

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ja: %s: オプション '%c%s' を認識できません

en: %s: unrecognized option '--%s'
ja: %s: オプション '--%s' を認識できません

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ja: (プログラムエラー) 不明なバージョン!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ja: (プログラムエラー) オプションは認識されているべきです!?

en: --append is used but no archive file name is given (use -F or -O options)
ja: --append が使用されましたがファイル名が指定されていません (-F または -O オプションを使用してください)

en: --no-preserve-owner cannot be used with --owner
ja: --no-preserve-owner は --owner と同時に使用できません

en: --owner cannot be used with --no-preserve-owner
ja: --owner は --no-preserve-owner と同時に使用できません

en: --stat requires file names
ja: --stat はファイル名が必要です

en: -F can be used only with --create or --extract
ja: -F は --create または --extract と併せてのみ使用できます

en: -T reads null-terminated names
ja: -T は NULL 区切りの名前を読み取ります

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ja: ARGP_HELP_FMT: %s の値は %s の値以下です

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
ja: SIZE バイト分 FILE に追加する。SIZE は前に --length オプションで指定した値をとる

en: Append to an existing archive.
ja: 既存の書庫に追加する

en: Archive file is local, even if its name contains colons
ja: ファイル名にコロン (:) が含まれていても書庫ファイルをローカルにあるとする

en: Archive filename to use instead of standard input. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
ja: 標準入力の代わりに FILE-NAME というファイル名の書庫を使用する。オプションの USER および HOST はリモート書庫操作時のユーザ名およびホスト名として使用する

en: Archive filename to use instead of standard output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
ja: 標準出力の代わりに FILE-NAME というファイル名の書庫を使用する。オプションの USER および HOST はリモート書庫操作時のユーザ名およびホスト名として使用する

en: Archive format is not specified in copy-pass mode (use --format option)
ja: copy-pass モードで書庫の形式が指定されていません (--format オプションを使用してください)

en: Archive format multiply defined
ja: 書庫の形式が複数回定義されています

en: Archive value %.*s is out of range
ja: 書庫の値 %.*s は範囲外です

en: Both -I and -F are used in copy-in mode
ja: -I および -F は copy-in モードで使用されます

en: Both -O and -F are used in copy-out mode
ja: copy-out モードで -O および -F の両方が使用されています

en: Byte count out of range
ja: バイト数が範囲外です

en: Cannot connect to %s: resolve failed
ja: %s に接続できません: 名前解決に失敗しました

en: Cannot execute remote shell
ja: リモートシェルが実行できません

en: Cannot open %s
ja: %s を開けません

en: Cannot redirect files for remote shell
ja: リモートシェルへファイルをリダイレクトできません

en: Change to directory DIR
ja: ディレクトリ DIR に移動する

en: Command dumped core
ja: コマンドはコアダンプしました

en: Command exited successfully
ja: コマンドは正常に終了しました

en: Command failed with status %d
ja: コマンドは終了コード %d で終了しました

en: Command stopped on signal %d
ja: コマンドはシグナル %d により中断されました

en: Command terminated
ja: コマンドは終了しました

en: Command terminated on signal %d
ja: コマンドはシグナル %d により終了しました

en: Control warning display. Currently FLAG is one of 'none', 'truncate', 'all'. Multiple options accumulate.
ja: 警告表示を制御する。現在のところ FLAG は 'none'、'truncate'、'all' のうち一つとなる。複数のオプションを指定した時は累積される。

en: Create all files relative to the current directory
ja: 全てのファイルをカレントディレクトリから相対的に作成する

en: Create device-independent (reproducible) archives
ja: デバイスに依存しない (再作成可能な) 書庫を作成する

en: Create file of the given SIZE
ja: SIZE で指定した大きさのファイルを作成する

en: Create leading directories where needed
ja: 必要に応じてディレクトリを作成する

en: Create the archive (run in copy-out mode)
ja: 書庫を作成する (copy-out モードで実行)

en: Creating directory `%s'
ja: ディレクトリ `%s' を作成しています

en: Creating intermediate directory `%s'
ja: 中間ディレクトリ `%s' を作成しています

en: Dereference  symbolic  links  (copy  the files that they point to instead of copying the links).
ja: シンボリックリンクを辿る (リンクをコピーする代わりにリンクが指すファイルをコピーする)

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
ja: 実行したチェックポイントと COMMAND の終了コードを表示する

en: Do not change the ownership of the files
ja: ファイルの所有権を変更しない

en: Do not print the number of blocks copied
ja: コピーしたブロック数を表示しない

en: Do not strip file system prefix components from the file names
ja: ファイルシステムに関連して先頭に付加される要素をファイル名から取り除かない

en: Don't store device numbers
ja: デバイス番号を保存しない

en: Enable debugging info
ja: デバッグ情報を有効にする

en: Error parsing number near `%s'
ja: 数値を構文解析中に `%s' 周辺でエラーが発生しました

en: Execute ARGS. Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
ja: ARGS を実行する。--checkpoint および --cut、--append、--touch、--unlink のいずれか一つと併せて使用すると役に立つ

en: Execute COMMAND
ja: COMMAND を実行する

en: Extract files from an archive (run in copy-in mode)
ja: 書庫からファイルを抽出する (copy-in モードで実行)

en: Extract files to standard output
ja: ファイルを標準出力に対して抽出する

en: File %s shrunk by %s byte, padding with zeros | File %s shrunk by %s bytes, padding with zeros
ja[0]: ファイル %s は %s バイト縮められ、ゼロで埋められます

en: File %s was modified while being copied
ja: ファイル %s はコピー中に更新されました

en: File creation options:
ja: ファイル作成オプション:

en: File statistics options:
ja: ファイル統計オプション:

en: Filenames in the list are delimited by null characters instead of newlines
ja: 一覧にあるファイル名が改行の代わりに NULL 文字で区切られているとして扱う

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
ja: ファイルを指定した PATTERN で埋める。PATTERN は 'default' または 'zeros'

en: Found end of tape.  Load next tape and press RETURN.
ja: テープ終端に達しました。次のテープを入れて RETURN を押してください。

en: Found end of tape.  To continue, type device/file name when ready.
ja: テープ終端に達しました。準備が完了したら、継続するためにデバイス名/ファイル名を入力してください。

en: GNU `cpio' copies files to and from archives
    
    Examples:
      # Copy files named in name-list to the archive
      cpio -o < name-list [> archive]
      # Extract files from the archive
      cpio -i [< archive]
      # Copy files named in name-list to destination-directory
      cpio -p destination-directory < name-list
ja: GNU `cpio' はファイルを書庫へコピーしたり、書庫からファイルへコピーします。
    
    例:
      # NAME-LIST にあるファイル名のファイルを書庫 ARCHIVE にコピーする
      cpio -o < NAME-LIST [> ARCHIVE]
      # 書庫 ARCHIVE からファイルを抽出する
      cpio -i [< archive]
      # NAME-LIST にあるファイル名のファイルをディレクトリ DIR にコピーする
      cpio -p DIR < NAME-LIST

en: Garbage command
ja: ゴミのコマンドです

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ja: ARGP_HELP_FMT 中にごみがあります: %s

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ja: GNU ソフトウェアを使用する際の一般的なヘルプ: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
ja: 疎な (sparse) ファイルを作成する。コマンド行の残りはファイルマップを指定する。

en: In the verbose table of contents listing, show numeric UID and GID
ja: 目次一覧の表示を冗長にし、UID および GID を数値で表示する

en: Interactively rename files
ja: 対話的にファイル名を変更する

en: Invalid byte count
ja: 無効なバイト数です

en: Invalid operation code
ja: 無効な操作コードです

en: Invalid seek direction
ja: 無効な seek 方向です

en: Invalid seek offset
ja: 無効な seek オフセットです

en: Invalid size: %s
ja: 無効なサイズです: %s

en: Invalid value for --warning option: %s
ja: --warning オプションに対する無効な値です: %s

en: Link files instead of copying them, when  possible
ja: 可能な場合にはコピーする代わりにリンクを作成する

en: Main operation mode:
ja: 主操作モード:

en: Malformed number %.*s
ja: %.*s は不正な形式の数です

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ja: 長い形式のオプションで必須または任意の引数は、それに対応する短い形式のオプションでも同様に必須または任意です。

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
ja: リモートプロセスからコマンドを受け取りながらテープドライブを操作する

en: Mode already defined
ja: モードは既に定義されています

en: Negative size: %s
ja: 負のサイズです: %s

en: Not enough arguments
ja: 十分な引数がありません

en: Number out of allowed range: %s
ja: 許可された範囲を超えた数値です: %s

en: Only copy files that do not match any of the given patterns
ja: 指定したパターンに一致しないファイルのみコピーする

en: Operation modifiers valid in any mode:
ja: 全てのモードで有効な動作指定:

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes
ja: copy-in および copy-out モードで有効な動作指定

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes:
ja: copy-in および copy-out モードで有効な動作指定:

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-pass modes:
ja: copy-in および copy-pass モードで有効な動作指定:

en: Operation modifiers valid in copy-out and copy-pass modes:
ja: copy-out および copy-pass モードで有効な動作指定:

en: Operation modifiers valid only in copy-in mode:
ja: copy-in モードでのみ有効な動作指定:

en: Operation modifiers valid only in copy-out mode:
ja: copy-out モードでのみ有効な動作指定:

en: Operation modifiers valid only in copy-pass mode:
ja: copy-pass モードでのみ有効な動作指定:

en: Operation not supported
ja: 操作はサポートされていません

en: Packaged by %s
ja: パッケージ作成者: %s

en: Packaged by %s (%s)
ja: パッケージ作成者: %s (%s)

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
ja: チェックポイント NUMBER に達したときに指定した行動 (下記参照) を行う

en: Premature eof
ja: 予期しないファイル終端 (EOF) です

en: Print STRING when the end of a volume of the backup media is reached
ja: バックアップ媒体のボリュームの終了に達したときに STRING を表示する

en: Print a "." for each file processed
ja: ファイルを処理するごとに "." を表示する

en: Print a table of contents of the input
ja: 入力の目次を表示する

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
ja: 指定した各ファイルの stat 構造体の内容を表示する。デフォルトの FORMAT は次の通り:

en: Read additional patterns specifying filenames to extract or list from FILE
ja: 抽出または一覧表示するファイル名を指定する追加のパターンを FILE から読み込む

en: Read error at byte %lld in file %s, padding with zeros
ja: ファイル %2$s の %1$lld バイトで読み取りエラーが発生しました。ゼロで埋められます

en: Read file names from FILE
ja: ファイル名を FILE から読み込む

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ja: ハードリンク先から `%s' を削除しています

en: Removing leading `%s' from member names
ja: メンバ名から先頭の `%s' を削除しています

en: Renumber inodes
ja: iノードを番号付けしなおす

en: Replace all files unconditionally
ja: 無条件に全てのファイルを置換する

en: Report %s bugs to: %s
ja: %s のバグは <%s> に報告してください。

en: Report bugs to %s.
ja: バグを発見したら %s 宛に報告して下さい。

en: Reset the access times of files after reading them
ja: 読み込み後にファイルのアクセス日時を元に戻す

en: Retain previous file modification times when creating files
ja: ファイル作成時に前回ファイル更新日時を取得する

en: Run in copy-pass mode
ja: copy-pass モードで実行

en: Seek direction out of range
ja: seek 方向が範囲外です

en: Seek offset out of range
ja: seek オフセットが範囲外です

en: Seek to the given offset before writing data
ja: データを書き込む前に指定した OFFSET 分 seek を行う

en: Set date for next --touch option
ja: 次の --touch オプションのための日時を設定する

en: Set the I/O block size to 5120 bytes
ja: I/O ブロックサイズを 5120 バイトに設定する

en: Set the I/O block size to BLOCK-SIZE * 512 bytes
ja: I/O ブロックサイズを BLOCK-SIZE * 512 バイトに設定する

en: Set the I/O block size to the given NUMBER of bytes
ja: I/O ブロックサイズを指定した NUMBER バイトに設定する

en: Set the ownership of all files created to the specified USER and/or GROUP
ja: 作成する全てのファイルの所有権を USER および/または GROUP で指定されたものに設定する

en: Size of a block for sparse file
ja: 疎な (sparse) ファイルに対するブロックのサイズ

en: Substituting `.' for empty hard link target
ja: `.' を空のハードリンク先に置換しています

en: Substituting `.' for empty member name
ja: `.' を空メンバ名に置換しています

en: Swap both halfwords of words and bytes of halfwords in the data. Equivalent to -sS
ja: データ内のワード中のハーフワードおよびハーフワード中のバイトを両方とも交換する。 -sS と同等

en: Swap the bytes of each halfword in the files
ja: ファイル内の各ハーフワードのバイトを交換する

en: Swap the halfwords of each word (4 bytes) in the files
ja: ファイル内の各ワード (4バイト) のバイトを交換する

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
ja: 行動を同期実行する。これらは --checkpoint オプションで指定されたチェックポイント番号に達したときに実行される。

en: Synchronous execution options:
ja: 同期実行オプション:

en: To continue, type device/file name when ready.
ja: 準備が完了したら、継続するためにデバイス名/ファイル名を入力してください。

en: Too many arguments
ja: 引数が多すぎます

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
ja: FILE を前に指定した --length オプション (指定していない場合は 0) のサイズに切り詰める

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
ja: 詳細は '%s --help' または '%s --usage' を実行して下さい。

en: Unexpected arguments
ja: 予期しない引数です

en: Unknown date format
ja: 不明なデータ形式

en: Unknown field `%s'
ja: `%s' は不明なフィールドです

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: Unlink FILE
ja: FILE を unlink する

en: Update the access and modification times of FILE
ja: FILE のアクセス日時と更新日時を更新する

en: Usage:
ja: 使用法:

en: Use COMMAND instead of rsh
ja: rsh の代わりに COMMAND を実行する

en: Use given archive FORMAT
ja: 書庫の形式として FORMAT を使用する

en: Use the old portable (ASCII) archive format
ja: 古く可搬性のある (ASCII) 書庫形式を使用する

en: Use this FILE-NAME instead of standard input or output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
ja: 標準入力または標準出力の代わりに FILE-NAME を使用する。オプションの USER および HOST はリモート書庫操作時のユーザ名およびホスト名として使用する

en: Valid arguments are:
ja: 有効な引数:

en: Verbosely list the files processed
ja: 処理したファイルを冗長に一覧表示する

en: When reading a CRC format archive, only verify the CRC's of each file in the archive, don't actually extract the files
ja: CRC 形式の書庫を読み出すときに、書庫内の各ファイルの CRC を検査するだけで、実際にはファイルを抽出しない

en: Write files with large blocks of zeros as sparse files
ja: 多数の値が 0 のブロックが存在するファイルを疎な (sparce) ファイルとして書き込む

en: Write to file NAME, instead of standard output
ja: 標準出力の代わりに NAME というファイルに書き込む

en: Written by %s and %s.
ja: 作者 %s および %s。

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 および他の方々。

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    および %s。

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、および %s。

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、および %s。

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    および %s。

en: Written by %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、および %s。

en: Written by %s.
ja: 作者 %s。

en: `%s' exists but is not a directory
ja: `%s' は存在しますがディレクトリではありません

en: ambiguous argument %s for %s
ja: %2$s に対する引数 %1$s が曖昧です

en: blank line ignored
ja: 空行が無視されました

en: cannot change to directory `%s'
ja: ディレクトリ `%s' に移動できません

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
ja: 疎な (sparse) ファイルを標準出力に対して生成できません。--file オプションを使用してください

en: cannot get the login group of a numeric UID
ja: 数字のUIDのログイングループを取得できません

en: cannot link %s to %s
ja: %s から %s へのリンクを作成できません

en: cannot make directory `%s'
ja: ディレクトリ `%s' を作成できません

en: cannot open %s
ja: %s を開けません

en: cannot open `%s'
ja: `%s' を開くことができません

en: cannot read checksum for %s
ja: %s のチェックサムが読み込めません

en: cannot remove current %s
ja: 現在の %s を削除できません

en: cannot seek
ja: seek できません

en: cannot seek on output
ja: 出力を seek できません

en: cannot set time on `%s'
ja: `%s' の時間を設定できません

en: cannot swap bytes of %s: odd number of bytes
ja: %s のバイトを交換できません: バイト数が奇数です<

en: cannot swap halfwords of %s: odd number of halfwords
ja: %s のハーフワードを交換できません: ハーフワード数が奇数です

en: cannot truncate `%s'
ja: `%s' を truncate できません

en: cannot unlink `%s'
ja: `%s' を unlink できません

en: command failed: %s
ja: コマンドに失敗: %s

en: control magnetic tape drive operation
ja: 磁気テープドライブ操作の制御

en: created file is not sparse
ja: 作成したファイルは疎な (sparse) ファイルではありません

en: device major number
ja: デバイスメジャー番号

en: device minor number
ja: デバイスマイナー番号

en: device number
ja: デバイス番号

en: error closing archive
ja: 書庫を閉じるときにエラーが発生しました

en: exec/tcp: Service not available
ja: exec/tcp: サービスが利用できません

en: failed to return to initial working directory
ja: 初期作業ディレクトリに戻るのに失敗しました

en: file mode
ja: ファイルのモード

en: file name contains null character
ja: ファイル名に NULL 文字が含まれています

en: file size
ja: ファイルサイズ

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
ja: genfile は GNU paxutils テストスイートのデータファイルを操作します。
    OPTIONS は次の通りです:

en: give a short usage message
ja: 短い使用方法を表示する

en: give this help list
ja: このヘルプを表示する

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ja: SECS 秒でハング (デフォルト 3600)

en: incorrect mask (near `%s')
ja: 無効なマスクです (`%s' 周辺)

en: inode number
ja: iノード番号

en: internal error: tape descriptor changed from %d to %d
ja: 内部エラー: テープの記述子が %d から %d に変更されました

en: invalid archive format `%s'; valid formats are:
    crc newc odc bin ustar tar (all-caps also recognized)
ja: `%s' は無効な書庫の形式です。有効な形式:
    crc newc odc bin ustar tar (全て大文字でも認識されます)

en: invalid argument %s for %s
ja: %2$s に対する引数 %1$s が間違っています

en: invalid block size
ja: 無効なブロックサイズです

en: invalid count value
ja: 無効な回数です

en: invalid group
ja: 無効なグループ

en: invalid header: checksum error
ja: 無効なヘッダ: チェックサムエラー

en: invalid user
ja: 無効なユーザ

en: memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: modification time
ja: 更新日時

en: name size
ja: 名前のサイズ

en: no tape device specified
ja: テープドライブが指定されていません

en: number of links
ja: リンク数

en: operation
ja: 操作

en: operation [count]
ja: 操作 [回]

en: premature end of archive
ja: 予期しない書庫終了です

en: premature end of file
ja: 予期しないファイル終端 (EOF) です

en: print program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: rdev major
ja: rdev メジャー番号

en: rdev minor
ja: rdev マイナー番号

en: read error
ja: 読み取りエラー

en: rename %s ->
ja: 名前の変更 %s ->

en: requested file length %lu, actual %lu
ja: 要求されたファイルの大きさは %lu です。実際は %lu です

en: set debug level
ja: デバッグレベルを設定する

en: set debug output file name
ja: デバッグ出力ファイル名を設定する

en: set the program name
ja: プログラム名を設定する

en: standard input is closed
ja: 標準入力が閉じました

en: standard output is closed
ja: 標準出力が閉じました

en: stat(%s) failed
ja: stat(%s) に失敗しました

en: stdin
ja: 標準入力

en: stdout
ja: 標準出力

en: too many arguments
ja: 引数が多すぎます

en: unable to record current working directory
ja: 現在の作業ディレクトリを記録することができません

en: use device as the file name of the tape drive to operate on
ja: DEVICE を操作するテープデバイスのファイル名として使用する

en: use remote COMMAND instead of rsh
ja: rsh の代わりにリモートの COMMAND を使用します

en: virtual memory exhausted
ja: 仮想メモリを使い果たしました

en: warning: archive header has reverse byte-order
ja: 警告: 書庫のヘッダのバイト順が逆です

en: warning: skipped %ld byte of junk | warning: skipped %ld bytes of junk
ja[0]: 警告: ゴミの %ld バイトをスキップしました

en: write error
ja: 書き込みエラー

en: write error: partial write
ja: 書き込みエラー: 部分書き込み
