gsettings-desktop-schemas master - en to ja translation catalogue (176 entries)

en: Activate the window menu
ja: ウィンドウメニューを開く

en: Activate when idle
ja: アイドル時に起動するかどうか

en: Allow embedding a keyboard into the window
ja: キーボードをウィンドウへ埋め込めるようにするかどうか

en: Allow logout
ja: ログアウトを許可するかどうか

en: Allow the session status message to be displayed
ja: ステータスメッセージを表示できるようにするかどうか

en: Allow user switching
ja: ユーザー間の切り替えを許可するかどうか

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ja: gtk+ が使用するデフォルトのテーマの名前 (basename) です。

en: Beep when a key is accepted
ja: キー押下が受け入れられたらビープ音を鳴らす

en: Beep when a key is rejected
ja: キーの押下が拒否されたらビープ音を鳴らす

en: Beep when a modifier is pressed.
ja: 修飾キーが押されたらビープ音を鳴らします。

en: Binding to select the next input source
ja: 次の入力ソースに切り替えるキーバインディングです

en: Binding to select the previous input source
ja: 前の入力ソースに切り替えるキーバインディングです

en: Calendar needs terminal
ja: カレンダーを端末から起動する

en: Can Change Accels
ja: アクセラレーションキーを変更できるようにする

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Color Shading Type
ja: 色調の変化

en: Cursor Blink Time
ja: カーソルの点滅間隔

en: Cursor Blink Timeout
ja: カーソル点滅のタイムアウト

en: Cursor size
ja: カーソルのサイズ

en: Cursor theme
ja: カーソルのテーマ

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support the Xcursor extension.
ja: カーソルテーマの名前です。Xcursor 拡張をサポートしている X サーバーでのみ利用されます。

en: Default calendar
ja: デフォルトのカレンダー

en: Default font
ja: デフォルトのフォント

en: Default tasks
ja: デフォルトのタスク

en: Disable URL and MIME type handlers
ja: url と mime 型のハンドラーを無効にする

en: Disable all external thumbnailers
ja: サムネイル表示する外部のプログラムをすべて無効にする

en: Disable command line
ja: コマンドラインを利用不可にする

en: Disable lock screen
ja: 画面のロックを利用不可にする

en: Disable print setup
ja: 印刷設定を利用不可にする

en: Disable printing
ja: 印刷機能を利用不可にする

en: Disable saving files to disk
ja: ファイル保存の機能を利用不可にする

en: Disable user switching
ja: アカウントの切り換えを不可にする

en: Document font
ja: ドキュメントのフォント

en: Dwell click mode
ja: 自動クリックを決定するモード

en: Dwell click time
ja: 自動クリックとみなすまでの時間

en: Embedded keyboard command
ja: キーボードを埋め込むコマンド

en: Enable Animations
ja: アニメーションを有効にする

en: Enable Toolkit Accessibility
ja: ツールキットアクセシビリティを有効にする

en: Exec Arguments
ja: 実行時の引数

en: FTP proxy host name
ja: ftp プロキシのホスト名

en: FTP proxy port
ja: ftp プロキシのポート番号

en: GTK IM Module
ja: GTK IM モジュール

en: GTK IM Preedit Style
ja: GTK IM プレエディット形式

en: GTK IM Status Style
ja: GTK IM ステータス形式

en: Gesture double click
ja: ダブルクリックを表すジェスチャ

en: Gesture drag click
ja: ドラッグを表すジェスチャ

en: Gesture secondary click
ja: 2回目のクリックを表すジェスチャ

en: Gesture single click
ja: シングルクリックを表すジェスチャ

en: Gtk+ Keybinding Theme
ja: GTK+ キーバインドテーマ

en: Gtk+ Theme
ja: GTK+ テーマ

en: HTTP proxy host name
ja: http プロキシのホスト名

en: HTTP proxy password
ja: http プロキシのパスワード

en: HTTP proxy port
ja: http プロキシのポート番号

en: HTTP proxy username
ja: http プロキシのユーザー名

en: Hide all normal windows
ja: すべての通常のウィンドウを隠す

en: How long to accelerate in milliseconds
ja: 加速するまでにどれくらい遅延するかです (ミリ秒単位)。

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ja: 速さが0から最大値になるまでどれくらい遅延するかです (ミリ秒単位)。

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ja: マウスキーでマウスが移動するまでにどれくらい遅延するかです (ミリ秒単位)。

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ja: 最高速度の時にどれくらい移動させるかです (ピクセル/秒)。

en: Icon Theme
ja: アイコンテーマ

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
ja: パネルや nautilus などで使用するアイコンのテーマです。

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
ja: true にすると、gnome デスクトップを起動した時やメディアを挿入した時に、ユーザーに表示することが可能なハードディスクやリムーバブルメディアなどを自動的にマウントします。

en: If set to true, then Nautilus will automatically open a folder when media is automounted. This only applies to media where no known x-content/* type was detected; for media where a known x-content type is detected, the user configurable action will be taken instead.
ja: true にすると、メディアがマウントされたら自動的にフォルダーとして開きます。この機能は未知の x-content/* 型が検出されたメディアにのみ適用されます。

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
ja: true にすると、メディアを挿入してもオートラン/オートスタート・プログラムを起動したり確認ダイアログを表示しなくなります。

en: Initial delay in milliseconds
ja: 初期の遅延 (ミリ秒単位)

en: Input feedback sounds
ja: 入力フィードバックとしてのサウンド効果

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ja: メニューバーを開くキーボードショートカットです。

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ja: グラデーション時の左側もしくは上側の色、あるいは単色時の色です。

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ja: カーソルが点滅する間隔です (ミリ秒単位)。

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
ja: メディアの取り扱いで何かアプリケーションを起動するような選択をしている場合に参照される x-content/* 型の並びです。この並びに一致するメディアをドライブに挿入すると指定した型に対してお気に入りのアプリケーションを起動します。

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
ja: お気に入りのアプリを起動する x-content/* 型のリスト

en: Lock on activation
ja: 画面をロックするかどうか

en: Logout command
ja: ログアウトのコマンド

en: Lower window below other windows
ja: ウィンドウを最背面に移動する

en: Magnification factor
ja: 倍率

en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化する

en: Maximize window horizontally
ja: ウィンドウを水平方向に最大化する

en: Maximize window vertically
ja: ウィンドウを垂直方向に最大化する

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ja: キャッシュの中に格納しておくサムネイルの最大寿命 (日単位) で、キャッシュのクリアを無効にする場合は -1 を指定します。

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ja: キャッシュの中に格納しておくサムネイルの最大サイズ (mバイト単位) で、キャッシュのクリアを無効にする場合は -1 を指定します。

en: Menubar Detachable
ja: メニューバーを取り外せるようにする

en: Menubar accelerator
ja: メニューバーのアクセラレータ

en: Menus Have Tearoff
ja: メニューに可動メニューを表示する

en: Minimize window
ja: ウィンドウを最小化する

en: Minimum interval in milliseconds
ja: 最小の間隔 (ミリ秒単位)

en: Monospace font
ja: 等幅フォント

en: Mouse Tracking Mode
ja: マウス追跡モード

en: Move window
ja: ウィンドウを移動する

en: Move window one workspace down
ja: ウィンドウを下側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace to the left
ja: ウィンドウを左側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace to the right
ja: ウィンドウを右側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace up
ja: ウィンドウを上側のワークスペースへ移動する

en: Move window to last workspace
ja: ウィンドウを最後のワークスペースへ移動する

en: Move window to workspace 1
ja: ウィンドウをワークスペース 1 へ移動する

en: Move window to workspace 10
ja: ウィンドウをワークスペース 10 へ移動する

en: Move window to workspace 11
ja: ウィンドウをワークスペース 11 へ移動する

en: Move window to workspace 12
ja: ウィンドウをワークスペース 12 へ移動する

en: Move window to workspace 2
ja: ウィンドウをワークスペース 2 へ移動する

en: Move window to workspace 3
ja: ウィンドウをワークスペース 3 へ移動する

en: Move window to workspace 4
ja: ウィンドウをワークスペース 4 へ移動する

en: Move window to workspace 5
ja: ウィンドウをワークスペース 5 へ移動する

en: Move window to workspace 6
ja: ウィンドウをワークスペース 6 へ移動する

en: Move window to workspace 7
ja: ウィンドウをワークスペース 7 へ移動する

en: Move window to workspace 8
ja: ウィンドウをワークスペース 8 へ移動する

en: Move window to workspace 9
ja: ウィンドウをワークスペース 9 へ移動する

en: Movement threshold
ja: ポインター移動のしきい値

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ja: 端末などで使用する等幅 (固定幅) フォントの名前です。

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ja: gtk+ が使用する gtk+ im プレエディット形式の名前です。

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ja: gtk+ が使用する gtk+ im ステータス形式の名前です。

en: Name of the default font used by gtk+.
ja: gtk+ が使用するデフォルトのフォント名です。

en: Name of the default font used for reading documents.
ja: ドキュメントで使用するデフォルトのフォント名です。

en: Name of the input method module used by GTK+.
ja: gtk+ が使用する gtk+ 入力メソッドのモジュール名です。

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
ja: メディアの挿入時にオートラン・プログラムを起動したり問い合わせはしない

en: On-screen keyboard
ja: オンスクリーンキーボードを有効にするかどうか

en: Opacity with which to draw the background picture.
ja: 背景の画像に適用する透明度です。

en: Palette used in the color selector
ja: 色選択で使用するパレット

en: Picture Opacity
ja: 画像の透明度

en: Picture Options
ja: 画像のオプション

en: Pixels per seconds
ja: 単位秒あたりのピクセル数

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ja: url または mime 型に対応したハンドラーのアプリケーションを起動しないようにします。

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ja: ユーザーが使用しているセッションが有効な間は他のアカウントへ切り換えることができないようにします

en: Prevent the user to lock his screen.
ja: 画面をロックできないようにします。

en: Primary Color
ja: 一番目の色

en: Raise window above other windows
ja: ウィンドウを最前面に移動する

en: Raise window if covered, otherwise lower it
ja: ウィンドウが覆われていれば最前面に、そうでなければ最背面に移動する

en: Resize window
ja: ウィンドウサイズを変更する

en: Restore window
ja: ウィンドウを元に戻す

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ja: グラデーション時の右側もしくは下側の色、あるいは単色時の色です。

en: SOCKS proxy host name
ja: socks プロキシのホスト名

en: SOCKS proxy port
ja: socks プロキシのポート番号

en: Screen magnifier
ja: スクリーンの拡大鏡を有効にするかどうか

en: Screen reader
ja: スクリーンリーダーを有効にするかどうか

en: Secondary Color
ja: 二番目の色

en: Secure HTTP proxy host name
ja: セキュア http プロキシのホスト名

en: Secure HTTP proxy port
ja: セキュア http プロキシのポート番号

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
ja: true にすると、スクリーンセーバーを起動したら画面をロックします。

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
ja: true にすると、ロックを解除するダイアログに、他のユーザーアカウントへ切り替えるためのオプションを表示します。

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ja: true にすると、サムネイル表示する外部プログラムを (外部プログラムの有効/無効に関わらず) すべて無効にします。

en: Show click type window
ja: 自動クリックの種類を選択するウィンドウを表示するかどうか

en: Show the activities overview
ja: アクティビティ画面を表示する

en: Show the run command prompt
ja: コマンド実行プロンプトを表示する

en: Sound theme name
ja: サウンドテーマの名前

en: Sounds for events
ja: イベント発生時にサウンドを鳴らす

en: Switch input source
ja: 入力ソースを切り替える

en: Switch input source backward
ja: 前の入力ソースに切り替える

en: Tasks needs terminal
ja: タスクを端末から起動する

en: Terminal application
ja: 端末アプリケーション

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ja: イベント毎に演奏する xdg のサウンドテーマです。

en: The machine name to proxy FTP through.
ja: ftp プロキシとして利用するマシンの名前です。

en: Time before locking
ja: 画面をロックするまでの時間

en: Time before logout option
ja: ログアウトのオプションを表示するまでの時間

en: Toggle fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードを切り替える

en: Toggle maximization state
ja: 最大化状態を切り替える

en: Toggle shaded state
ja: シェードの状態を切り替える

en: Toggle window always appearing on top
ja: ウィンドウを常に最前面に配置するかどうかを切り替える

en: Toggle window on all workspaces or one
ja: ウィンドウをすべてのワークスペースに固定するかどうかを切り替える

en: Toolbar Detachable
ja: ツールバーを取り外せるようにする

en: User name to pass as authentication when doing HTTP proxying.
ja: HTTP プロキシを使用する時に認証するのに渡すユーザー名。

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ja: アニメーションを有効にするかどうかを設定します。[注意] これはグローバルな設定なので、ウィンドウマネージャーやパネルなどの挙動に影響します。

en: Whether menus should have a tearoff.
ja: メニューを切り離せるようにするかどうかです。

en: Whether the cursor should blink.
ja: カーソルを点滅させるかどうかです。

en: Whether the on-screen keyboard is turned on.
ja: オンスクリーンキーボードを有効にするかどうかです。

en: Whether the screen magnifier is turned on.
ja: スクリーンの拡大鏡を有効にするかどうかです。

en: Whether the screen reader is turned on.
ja: スクリーンの拡大鏡を有効にするかどうかです。

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ja: メニューバーを取り外して移動できるようにするかどうかです。

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ja: ツールバーを取り外して移動できるようにするかどうかです。

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
ja: メニューアイテムを利用可能な状態にして、新しいアクセラレータを直接入力し登録することができるかどうかです。

en: Whether to automatically mount media
ja: メディアを自動的にマウントするかどうか

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
ja: マウントしたメディアを自動的にフォルダーとして開くかどうか

en: Whether to beep when a key is accepted.
ja: キー押下が受け入れられたらビープ音を鳴らすかどうか。

en: Whether to beep when a key is first pressed.
ja: 何かキーを押下されたら、その最初にビープ音を鳴らすかどうか。

en: Whether to beep when a key is rejected.
ja: キーの押下が拒否されたらビープ音を鳴らすかどうか。

en: Whether to beep when a keyboard accessibility feature is enabled or disabled.
ja: キーボードアクセシビリティの機能を有効にされたか、無効にされたらビープ音を鳴らすかどうか。

en: Whether to beep when a modifier key is pressed.
ja: 修飾キーを押下されたらビープ音を鳴らすかどうか。

en: Whether to play sounds on input events.
ja: 入力イベントでサウンドを演奏するかどうかです。

en: Whether to play sounds on user events.
ja: ユーザーのイベントでサウンドを演奏するかどうかです。
