libguestfs 1.39.12 - en to ja translation catalogue (668 entries)

en:   Optional parameters:
ja:   オプションのパラメーター:

en: # %s is the root of a %s operating system
    # type: %s, distro: %s, version: %d.%d
    # %s
ja: # %s は %s オペレーティングシステムのルートです
    # 種別: %s, ディストリビューション: %s, バージョン: %d.%d
    # %s

en: %s exited for an unknown reason (status %d)
ja: %s が未知の理由で終了しました (ステータス %d)

en: %s exited successfully
ja: %s が正常に終了しました

en: %s exited with error status %d
ja: %s がエラーステータス %d で終了しました

en: %s killed by signal %d (%s)
ja: %s がシグナル %d (%s) によりキルされました

en: %s mounted on %s
ja: %s を %s にマウントしました

en: %s parameter is empty or contains disallowed characters
ja: %s パラメーターが空です。もしくは、許可できない文字を含んでいます。

en: %s should only be called from within the GUESTFS_EVENT_LIBVIRT_AUTH event handler
ja: %s は GUESTFS_EVENT_LIBVIRT_AUTH イベントハンドラーに中からのみ呼び出されます

en: %s stopped by signal %d (%s)
ja: %s がシグナル %d (%s) により停止しました

en: %s, see debug messages above
ja: %s, 上のデバッグメッセージを確認してください

en: %s: %s is not mounted: %s
ja: %s: %s がマウントされていません: %s

en: %s: %s: %s, see debug messages above
ja: %s: %s: %s, 上のデバッグメッセージを確認してください

en: %s: %s: cannot both a server name and a socket query parameter
ja: %s: %s: サーバー名とソケットクエリーパラメーターをどちらも指定することはできません

en: %s: %s: integer out of range
ja: %s: %s: 範囲外の整数

en: %s: %s: scheme of URI is NULL or empty
ja: %s: %s: URI のスキーマが NULL または空です

en: %s: '%s': invalid boolean value, use 'true' or 'false'
ja: %s: '%s': 無効な論理値、'true' または 'false' を使用してください

en: %s: Did you mean to mount one of these filesystems?
ja: %s: これらのファイルシステムのどれかをマウントしたいということですか?

en: %s: cannot create temporary directory
ja: %s: 一時ディレクトリを作成できません

en: %s: clean up a mounted filesystem
    Copyright (C) 2013 Red Hat Inc.
    Usage:
      %s [--fd=FD] mountpoint
    Options:
      --fd=FD              Pipe file descriptor to monitor
      --help               Display help message and exit
      -q|--quiet           Don't print fusermount errors
      --no-retry           Don't retry fusermount
      --retry=N            Retry fusermount N times (default: 5)
      -v|--verbose         Verbose messages
      -V|--version         Display version and exit
ja: %s: マウント済みファイルシステムのクリーンアップ
    Copyright (C) 2013 Red Hat Inc.
    使用法:
      %s [--fd=FD] mountpoint
    オプション:
      --fd=FD              モニターするパイプファイル記述子
      --help               ヘルプメッセージの表示および終了
      -q|--quiet           fusermount エラーを表示しない
      --no-retry           fusermount を再試行しない
      --retry=N            fusermount を N 回試行する (初期値: 5)
      -v|--verbose         メッセージの冗長化
      -V|--version         バージョンの表示および終了

en: %s: command arguments not separated by whitespace
ja: %s: コマンド引数が空白により分離されていません

en: %s: disk is marked <readonly/> in libvirt XML, and readonlydisk was set to "error"
ja: %s: ディスクが libvirt XML において <readonly/> にされています、読み込み専用ディスクは "error" に設定されました

en: %s: drive '%c:' not found.  To list available drives do:
      inspect-get-drive-mappings %s
ja: %s: ドライブ '%c:' がありません。利用可能なドライブを一覧表示するには:
      inspect-get-drive-mappings %s

en: %s: error getting extended attrs for %s %s
ja: %s: %s %s に対する拡張属性を取得中にエラーが発生しました

en: %s: error: cannot parse xattr count for %s %s
ja: %s: error: %s %s に対する xattr カウントを構文解析中にエラーが発生しました

en: %s: failed to unmount %s: %s
ja: %s: %s のアンマウントに失敗しました: %s

en: %s: internal error forming error message
ja: %s: エラーメッセージを形成している内部エラー

en: %s: invalid escape sequence in string (starting at offset %d)
ja: %s: 文字列に無効なエスケープシーケンス（オフセット %d から始まります）

en: %s: some filesystems could not be mounted (ignored)
ja: %s: いくつかのファイルシステムがマウントできませんでした（無視されました）

en: %s: to access '%c:', mount %s first.  One way to do this is:
      umount-all
      mount %s /
ja: %s: '%c:' にアクセスするには、まず %s をマウントします。このための方法の一つは:
      umount-all
      mount %s /

en: %s: to use Windows drive letters, this must be a Windows guest
ja: %s: Windows ドライブレターを使用するには、Windows ゲストでなければいけません

en: %s: to use Windows drive letters, you must inspect the guest ("-i" option or run "inspect-os" command)
ja: %s: Windows ドライブレターを使用するには、仮想マシンを検査する必要があります ("-i" オプションの使用または "inspect-os" コマンドの実行)

en: %s: too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎます

en: %s: unknown optional argument "%s"
ja: %s: 未知のオプション引数 "%s"

en: %s: unterminated double quote
ja: %s: 二重引用符が終了していません

en: %s: unterminated single quote
ja: %s: 終了していない引用符

en: %s:%d: libguestfs: error: %s
ja: %s:%d: libguestfs: エラー: %s

en: <%s> %s (default: %s)
ja: <%s> %s (デフォルト: %s)

en: <truncated, original size %zu bytes>
ja: <切り詰められました、元の容量は %zu バイトです>

en: Command
ja: コマンド

en: Description
ja: 説明

en: Did you mean to open a disk image?  guestfish -a disk.img
    For a list of commands:             guestfish -h
    For complete documentation:         man guestfish
ja: ディスクイメージを開きたいですか？  guestfish -a disk.img
    コマンドの一覧には:                 guestfish -h
    完全なドキュメントには:             man guestfish

en: Enter key or passphrase ("%s"):
ja: キーかパスフレーズを入力してください。("%s"):

en: FUSE is not supported in this build of libguestfs because libfuse was not found when libguestfs was compiled
ja: libguestfs がコンパイルされたときに、libfuse が見当たらなかったため、FUSE がこのビルドの libguestfs においてサポートされません。

en: Inspecting the virtual machine or disk image ...
ja: 仮想マシンまたはディスクイメージを検査しています ...

en: List of available prepared disk images:
ja: 利用可能な準備済みディスクイメージの一覧:

en: Operating system: %s
ja: オペレーティングシステム: %s

en: Prepared disk images are written to file "test1.img" in the local
    directory.  ("test2.img" etc if -N option is given multiple times).
    You can override the name by providing a filename before the type, eg:
    
      guestfish -N blank.img=fs
    
    For more information see the guestfish(1) manual.
ja: 準備済みのディスクイメージがローカルディレクトリの "test1.img" に書き込まれます。
     (-N オプションが複数指定されていると、"test2.img" などに書き込まれます)。
    タイプの前にファイル名を指定することにより、名前を上書きできます。例:
    
      guestfish -N blank.img=fs
    
    詳細は guestfish(1) マニュアルを参照してください。

en: Runaway quote in string "%s"
ja: 文字列 "%s"
     にある引用符を取り外します

en: This disk contains no mountable filesystems that we recognize.
    
    However you can still use virt-rescue on the disk image, to try to mount
    filesystems that are not recognized by libguestfs, or to create partitions,
    logical volumes and filesystems on a blank disk.
ja: このディスクは認識できるマウント可能なファイルシステムを含んでいません。
    
    しかしながら、libguestfs により認識できないファイルシステムのマウントを試行
    するため、または空のディスクにパーティション、論理ボリュームおよびファイル
    システムを作成するために、ディスクイメージにおいて virt-rescue を使用できます。

en: This disk contains one or more operating systems.  You can use these mount
    commands in virt-rescue (at the ><rescue> prompt) to mount the filesystems.
ja: このディスクは複数のオペレーティングシステムを含んでいます。
    ファイルシステムをマウントするために、 virt-rescue (の ><rescue> 
    プロンプト) においてこれらのマウントのコマンドを使用できます。

en: Use -h <cmd> / help <cmd> to show detailed help for a command.
ja: コマンドの詳細なヘルプを表示するには -h <cmd> / help <cmd> を使用します。

en: accept_connection called twice
ja: accept_connection が 2 回呼び出されました

en: activate or deactivate all volume groups
ja: すべてのボリュームグループを活性化または非活性化する

en: activate or deactivate some volume groups
ja: いくつかのボリュームグループを活性化または非活性化する

en: add a CD-ROM disk image to examine
ja: 調査するために CD-ROM ディスクイメージを追加する

en: add a child node
ja: 子ノードを追加する

en: add a drive in snapshot mode (read-only)
ja: スナップショットモード（読み込み専用）でドライブを追加する

en: add a drive read-only specifying the QEMU block emulation to use
ja: QEMU ブロックエミュレーションを使用するよう指定されたドライブを読み込み専用で追加する

en: add a drive specifying the QEMU block emulation to use
ja: QEMU ブロックエミュレーションを使用するよう指定されたドライブを追加する

en: add a key on a LUKS encrypted device
ja: LUKS 暗号デバイスにキーを追加する

en: add a partition to the device
ja: デバイスにパーティションを追加する

en: add a temporary scratch drive
ja: 空の一時的なディスクを追加する

en: add an image to examine or modify
ja: 調査または修正するためにイメージを追加する

en: add an inotify watch
ja: inotify watch を追加する

en: add devices to a btrfs filesystem
ja: デバイスを btrfs ファイルシステムに追加する

en: add hypervisor parameters
ja: ハイパーバイザーのパラメーターを追加する

en: add options to kernel command line
ja: カーネルのコマンド行にオプションを追加する

en: add the disk(s) from a named libvirt domain
ja: 名前付き libvirt ドメインからディスクを追加する

en: add-domain API not available since this version of libguestfs was compiled without libvirt
ja: このバージョンの libguestfs が libvirt なしでコンパイルされたため、add-domain API を利用できません

en: adjust ext2/ext3/ext4 filesystem parameters
ja: ext2/ext3/ext4 ファイルシステムのパラメーターを調整する

en: allocate and add a disk file
ja: ディスクイメージのファイルを割り当てて追加する

en: append content to end of file
ja: コンテンツをファイルの最後に追加する

en: appliance closed the connection unexpectedly, see earlier error messages
ja: アプライアンスが予期せず接続を閉じました。これまでのエラーメッセージを参照してください。

en: appliance kernel version
ja: アプライアンスのカーネルバージョン

en: appliance launch timed out, see earlier error messages
ja: アプライアンスの起動がタイムアウトしました。以前のエラーメッセージを参照してください。

en: balance a btrfs filesystem
ja: btrfs ファイルシステムを再バランスする

en: can_read_data: socket not connected
ja: can_read_data: ソケットに接続されていません

en: cancel the current upload or download operation
ja: 現在のアップロードまたはダウンロード操作を取り消す

en: cannot find any suitable libguestfs supermin, fixed or old-style appliance on LIBGUESTFS_PATH (search path: %s)
ja: LIBGUESTFS_PATH (検索パス: %s) において適切な libguestfs supermin、修正されたまたは旧形式のアプライアンスを検索できません

en: canonicalized absolute pathname
ja: 正規化された絶対パス名

en: challenge of i'th requested credential
ja: i 番目の要求されたクレディンシャルのチャレンジ

en: change file mode
ja: ファイルのモードを変更する

en: change file owner and group
ja: ファイルの所有者とグループを変更する

en: change parameters of an XFS filesystem
ja: XFS ファイルシステムのパラメーターを変更する

en: change working directory
ja: 作業ディレクトリを変更する

en: check a btrfs filesystem
ja: btrfs ファイルシステムを確認する

en: check an ext2/ext3 filesystem
ja: ext2/ext3 ファイルシステムを確認する

en: check if filesystem is available
ja: ファイルシステムが利用可能ならばチェックする

en: check_daemon_socket: read 0x%x from daemon, expected 0x%x.  Lost protocol synchronization (bad!)
ja: check_daemon_socket: デーモンから 0x%x を読み込みましたが、0x%x を期待されます。プロトコルの同期が失われました (不良!)

en: clear Augeas path
ja: Augeas パスを消去する

en: clear LVM device filter
ja: LVM デバイスフィルターを解除する

en: close a LUKS device
ja: LUKS デバイスを閉じる

en: close and reopen libguestfs handle
ja: libguestfs ハンドルを閉じて開きなおす

en: close the current Augeas handle
ja: 現在の Augeas ハンドルを閉じる

en: close the current hivex handle
ja: 現在の hivex ハンドルを閉じる

en: close the inotify handle
ja: inotify ハンドルを閉じる

en: close the systemd journal
ja: systemd ジャーナルを閉じる

en: commit (write) changes back to the hive
ja: ハイブに変更を (書き込み) コミットする

en: compute MD5, SHAx or CRC checksum of file
ja: ファイルの MD5, SHAx または CRC チェックサムを計算する

en: compute MD5, SHAx or CRC checksum of files in a directory
ja: ディレクトリにあるファイルの MD5, SHAx または CRC チェックサムを計算する

en: compute MD5, SHAx or CRC checksum of the contents of a device
ja: デバイスの内容の MD5, SHAx または CRC チェックサムを計算する

en: convert device to index
ja: デバイスをインデックスに変換する

en: convert partition name to device name
ja: パーティション名をデバイス名に変換する

en: convert partition name to partition number
ja: パーティション名をパーティション番号に変換する

en: copy a file
ja: ファイルをコピーする

en: copy a file or directory recursively
ja: ファイルもしくはディレクトリーを再帰的にコピーする

en: copy from source device to destination device
ja: ソースデバイスから宛先デバイスにコピーする

en: copy from source device to destination file
ja: ソースデバイスから宛先ファイルにコピーする

en: copy from source file to destination device
ja: ソースファイルから宛先デバイスにコピーする

en: copy from source file to destination file
ja: ソースファイルから宛先ファイルにコピーする

en: copy from source to destination using dd
ja: dd コマンドを使用して転送元から転送先へコピーする

en: copy local files or directories into an image
ja: ローカルファイルまたはディレクトリをイメージの中にコピーする

en: copy remote files or directories out of an image
ja: リモートファイルまたはディレクトリをイメージの外にコピーする

en: copy size bytes from source to destination using dd
ja: dd を使用して size バイトをソースからターゲットにコピーする

en: could not connect to libvirt (URI = %s)
ja: libvirt (URI = %s) に接続できませんでした

en: could not connect to libvirt (code %d, domain %d): %s
ja: libvirt に接続できませんでした (コード %d, ドメイン %d): %s

en: could not destroy libvirt domain
ja: libvirt 仮想マシンを強制停止できませんでした

en: could not get libvirt capabilities
ja: libvirt ケイパビリティを取得できませんでした

en: could not initialize dir cache hashtables
ja: ディレクトリーキャッシュのハッシュ表を初期化できませんでした

en: could not parse boot size
ja: ブートサイズを解析できません

en: could not parse integer in version number: %s
ja: バージョン番号のいて整数を構文解析できませんでした: %s

en: count characters in a file
ja: ファイルにある文字数を数える

en: count lines in a file
ja: ファイルにある行数を数える

en: count words in a file
ja: ファイルにある単語数を数える

en: create a Linux md (RAID) device
ja: Linux MD (RAID) デバイスを作成する

en: create a btrfs filesystem
ja: btrfs ファイルシステムを作成する

en: create a btrfs snapshot
ja: btrfs スナップショットを作成する

en: create a directory
ja: ディレクトリーを作成する

en: create a directory and parents
ja: ディレクトリーとその親ディレクトリーを作成する

en: create a directory with a particular mode
ja: 特定モードでディレクトリーを作成する

en: create a file
ja: ファイルを作成する

en: create a hard link
ja: ハードリンクを作成する

en: create a mountpoint
ja: マウントポイントを作成する

en: create a new Augeas handle
ja: 新しい Augeas ハンドルを作成する

en: create a new file
ja: 新規ファイルを作成する

en: create a sparse disk image and add
ja: スパースなディスクイメージを作成して追加する

en: create a swap file
ja: スワップファイルを作成する

en: create a swap partition
ja: スワップパーティションを作成する

en: create a swap partition with a label
ja: スワップパーティションをラベル付きで作成する

en: create a swap partition with an explicit UUID
ja: UUID を指定してスワップパーティションを作成する

en: create a symbolic link
ja: シンボリックリンクを作成する

en: create a temporary directory
ja: 作業用ディレクトリーを作成する

en: create a temporary file
ja: 一時的なファイルを作成する

en: create an LVM logical volume
ja: LVM 論理ボリュームを作成する

en: create an LVM logical volume in % remaining free space
ja: % 残り空き領域 に LVM 論理ボリュームを作成する

en: create an LVM physical volume
ja: LVM 物理ボリュームを作成する

en: create an LVM volume group
ja: LVM ボリュームグループを作成する

en: create an empty partition table
ja: 空のパーティションテーブルを作成する

en: create an ext2/ext3/ext4 filesystem on device
ja: デバイスに ext2/ext3/ext4 ファイルシステムを作成する

en: create an inotify handle
ja: inotify ハンドルを作成する

en: create partitions on a block device
ja: ブロックデバイスにパーティションを作成する

en: credential index out of range
ja: クレディンシャルのインデックスが範囲外です

en: curl: only tcp transport is supported
ja: curl: TCP 転送のみがサポートされます

en: curl: pathname must begin with a '/'
ja: curl: パス名を '/' で始める必要があります

en: curl: pathname should not be an empty string
ja: curl: パス名を空文字列にできません

en: curl: you must specify exactly one server
ja: curl: サーバーを一つだけ指定する必要があります

en: debug the drives (internal use only)
ja: ドライブをデバッグする（内部利用専用）

en: debugging and internals
ja: デバッグおよび内部情報

en: default result of i'th requested credential
ja: i 番目の要求されたクレディンシャルの標準の結果

en: define an Augeas node
ja: Augeas ノードを定義する

en: define an Augeas variable
ja: Augeas 変数を定義する

en: delete a node (recursively)
ja: ノードを削除する (再帰的)

en: delete a partition
ja: パーティションを削除する

en: delete a previously registered event handler
ja: 前に登録したイベントハンドラーを削除する

en: delete the default POSIX ACL of a directory
ja: ディレクトリーの標準 POSIX ACL を削除する

en: delete-event: %s: no such event handler
ja: delete-event: %s: そのようなイベントハンドラーはありません

en: detect the architecture of a binary file
ja: バイナリファイルのアーキテクチャーを検知する

en: detect the disk format of a disk image
ja: ディスクイメージのディスク形式を検知する

en: determine file type
ja: ファイル形式を決定する

en: determine file type inside a compressed file
ja: 圧縮ファイルの中にあるファイルの形式を決定する

en: direct mode flag is not supported yet for libvirt backend
ja: ダイレクトモードフラグは libvirt バックエンドに対してまだサポートされていません

en: disable swap on device
ja: デバイスにおけるスワップを無効にする

en: disable swap on file
ja: ファイルにおけるスワップを無効にする

en: disable swap on labeled swap partition
ja: ラベル付き swap パーティションにおけるスワップを無効にする

en: disable swap on swap partition by UUID
ja: UUID による swap パーティションにおけるスワップを無効にする

en: dispatch failed to marshal args
ja: マーシャル引数の割り当てに失敗しました

en: display a line of text
ja: 一連のテキストを表示する

en: display a list of commands or help on a command
ja: コマンドの一覧またはコマンドのヘルプを表示します

en: display an image
ja: イメージを表示する

en: display filename
ja: ファイル名の表示

en: display the disk geometry from the partition table
ja: パーティションテーブルからディスク配置を表示する

en: display the kernel geometry
ja: カーネル配置を表示する

en: display the partition table
ja: パーティションテーブルを表示する

en: download a file to the local machine
ja: ローカルマシンにファイルをダウンロードする

en: download a file to the local machine with offset and size
ja: オフセットと容量を用いてファイルをローカルマシンにダウンロードする

en: download file and encode as base64
ja: ファイルをダウンロードして base64 エンコードする

en: drop kernel page cache, dentries and inodes
ja: カーネルのページキャッシュ、dentry および inode を破棄する

en: dump a file in hexadecimal
ja: ファイルを 16 進でダンプする

en: echo arguments back to the client
ja: 引数をクライアントにエコーバックする

en: edit a file
ja: ファイルを編集する

en: edit with a hex editor
ja: 16 進エディターで編集する

en: enable or disable command traces
ja: コマンドのトレースを有効化または無効化する

en: enable or disable direct appliance mode
ja: 直接アプライアンスモードを有効化または無効化する

en: enable or disable the recovery process
ja: リカバリープロセスを有効化または無効化する

en: enable or disable the seeding feature of device
ja: デバイスのシード機能を有効化または無効化する

en: enable swap on device
ja: デバイスにおけるスワップを有効にする

en: enable swap on file
ja: ファイルにおけるスワップを有効にする

en: enable swap on labeled swap partition
ja: ラベル付き swap パーティションにおけるスワップを有効にする

en: enable swap on swap partition by UUID
ja: UUID による swap パーティションにおけるスワップを有効にする

en: error getting domain info: %s
ja: ドメイン情報の取得中にエラーが発生しました: %s

en: error reading console messages from the appliance
ja: アプライアンスからコンソールメッセージを読み込み中にエラーが発生しました

en: error reading libvirt XML information: %s
ja: libvirt XML 情報の読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: estimate file space usage
ja: ファイル使用量を見積もる

en: expand a wildcard path
ja: ワイルドカードのあるパスを展開する

en: expand an LV to fill free space
ja: LV を空き領域を埋めるよう拡張する

en: expand an existing XFS filesystem
ja: 既存の XFS ファイルシステムを拡張する

en: expand wildcards in command
ja: コマンドにあるワイルドカードを展開する

en: expected <seclabel/> to be an XML element
ja: XML 要素となることが期待される <seclabel/>

en: failed to add boot partition: %s
ja: ブートパーティションの追加に失敗しました: %s

en: failed to add root partition: %s
ja: ルートパーティションの追加に失敗しました: %s

en: failed to allocate disk
ja: ディスクの割り当てに失敗しました

en: failed to create LV: /dev/%s/%s: %s
ja: 論理ボリュームの作成に失敗しました: /dev/%s/%s: %s

en: failed to create PV: %s: %s
ja: 物理ボリュームの作成に失敗しました: %s: %s

en: failed to create VG: %s: %s
ja: ボリュームグループの作成に失敗しました: %s: %s

en: failed to create boot filesystem: %s
ja: ブートファイルシステムの作成に失敗しました: %s

en: failed to create filesystem (%s): %s
ja: ファイルシステムの作成に失敗しました (%s): %s

en: failed to create root filesystem: %s
ja: ルートファイルシステムの作成に失敗しました: %s

en: failed to get sector size of disk: %s
ja: ディスクのセクターサイズの取得に失敗しました: %s

en: failed to parse file chunk
ja: ファイルのチャンクの解析に失敗しました

en: failed to partition disk: %s
ja: ディスクのパーティションに失敗しました: %s

en: file receive cancelled by daemon
ja: ファイルの受信がデーモンにより取り消されました

en: filesystem is already mounted in another thread
ja: ファイルシステムがすでに他のスレッドにおいてマウントされています

en: fill a directory with empty files
ja: ディレクトリーを空のファイルで埋める

en: fill a file with a repeating pattern of bytes
ja: バイトのパターンの繰り返しでファイルを埋める

en: fill a file with octets
ja: 8 進値でファイルを埋める

en: find a filesystem by UUID
ja: ファイルシステムを UUID により検索する

en: find a filesystem by label
ja: ファイルシステムをラベルにより検索する

en: find all files and directories
ja: すべてのファイルおよびディレクトリーを検索する

en: find all files and directories, returning NUL-separated list
ja: すべてのファイルおよびディレクトリーを検索して NULL 区切り一覧を返す

en: fix common errors and force Windows to check NTFS
ja: 一般的なエラーを修正する、また強制的に Windows に NTFS をチェックさせる

en: flush device buffers
ja: デバイスのバッファーをフラッシュする

en: format a block device as a LUKS encrypted device
ja: ブロックデバイスを LUKS 暗号化デバイスとしてフォーマットする

en: generate a new random UUID for a physical volume
ja: 物理ボリュームに対する新しいランダムな UUID を生成する

en: generate a new random UUID for a volume group
ja: ボリュームグループに対するランダムな新規 UUID を生成する

en: generate new random UUIDs for all physical volumes
ja: すべての物理ボリュームに対する新しいランダムな UUID を生成する

en: generate new random UUIDs for all volume groups
ja: すべてのボリュームグループに対するランダムな新規 UUID を生成する

en: get ISO information from primary volume descriptor of ISO file
ja: ISO ファイルの主ボリューム記述子から ISO の情報を取得する

en: get ISO information from primary volume descriptor of device
ja: デバイスの主ボリューム記述子から ISO の情報を取得する

en: get PID of hypervisor
ja: ハイパーバイザーの PID を取得する

en: get SELinux enabled flag
ja: SELinux 有効化フラグを取得する

en: get SELinux security context
ja: SELinux のセキュリティコンテキストを取得する

en: get Windows CurrentControlSet of inspected operating system
ja: 検出されたオペレーティングシステムの Windows CurrentControlSet を取得する

en: get Windows systemroot of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムの Windows システムルートを取得する

en: get a single extended attribute
ja: 単一の拡張属性を取得する

en: get architecture of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムのアーキテクチャーを取得する

en: get autosync mode
ja: 自動同期モードを取得する

en: get blocksize of block device
ja: ブロックデバイスのブロック容量を取得する

en: get canonical name of an LV
ja: 論理ボリュームの正規名を取得する

en: get command trace enabled flag
ja: コマンドトレースの有効化フラグを取得する

en: get direct appliance mode flag
ja: 直接アプライアンスモードのフラグを取得する

en: get distro of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムのディストリビューションを取得する

en: get drive letter mappings
ja: ドライブレターのマッピングを取得する

en: get enable network flag
ja: 有効なネットワークフラグを取得する

en: get ext2 file attributes of a file
ja: ファイルの ext2 ファイル属性を取得する

en: get ext2 file generation of a file
ja: ファイルの ext2 ファイル世代を取得する

en: get ext2/ext3/ext4 superblock details
ja: ext2/ext3/ext4 スーパーブロックの詳細を取得する

en: get file information
ja: ファイルの情報を取得する

en: get file information for a symbolic link
ja: シンボリックリンクのファイル情報を取得する

en: get file system statistics
ja: ファイルシステムの統計情報を取得する

en: get filesystems associated with inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムに関連するファイルシステムを取得する

en: get format of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムのフォーマットを取得する

en: get geometry of XFS filesystem
ja: XFS ファイルシステムのジオメトリーを取得する

en: get hostname of the operating system
ja: オペレーティングシステムのホスト名を取得する

en: get list of applications installed in the operating system
ja: オペレーティングシステムにインストールされているアプリケーションの一覧を取得する

en: get list of credentials requested by libvirt
ja: libvirt により要求されたクレディンシャルの一覧を取得する

en: get list of files in a directory
ja: ディレクトリーにあるファイルの一覧を取得する

en: get live flag for install disk
ja: インストールディスクの live フラグを取得する

en: get major version of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムのメジャーバージョンを取得する

en: get memory allocated to the hypervisor
ja: ハイパーバイザーに割り当てられたメモリを取得する

en: get minor version of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムのマイナーバージョンを取得する

en: get mountpoints of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムのマウントポイントを取得する

en: get multipart flag for install disk
ja: インストールディスクの multipart フラグを取得する

en: get netinst (network installer) flag for install disk
ja: インストールディスクの netinst (ネットワークインストーラー) フラグを取得する

en: get number of virtual CPUs in appliance
ja: アプライアンスの仮想 CPU 数を取得する

en: get package format used by the operating system
ja: オペレーティングシステムにより使用されるパッケージ形式を取得する

en: get package management tool used by the operating system
ja: オペレーティングシステムにより使用されるパッケージ管理ツールを取得する

en: get process group flag
ja: プロセスグループのフラグを取得する

en: get product name of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムの製品名を取得する

en: get product variant of inspected operating system
ja: 検査するオペレーティングシステムの製品種別を取得する

en: get recovery process enabled flag
ja: リカバリープロセス有効化のフラグを取得する

en: get sectorsize of block device
ja: ブロックデバイスのセクター容量を取得する

en: get the LV UUIDs of all LVs in the volume group
ja: ボリュームグループにあるすべての論理ボリュームの UUID を取得する

en: get the Linux VFS type corresponding to a mounted device
ja: マウント済みデバイスに対応する Linux VFS 形式を取得する

en: get the Linux capabilities attached to a file
ja: ファイルに接続する Linux ケイパビリティを取得する

en: get the MBR type byte (ID byte) from a partition
ja: パーティションから MBR 形式バイト（ID バイト）を取得する

en: get the POSIX ACL attached to a file
ja: ファイルに接続する POSIX ACL を取得する

en: get the PV UUIDs containing the volume group
ja: ボリュームグループを含む物理ボリュームの UUID を取得する

en: get the UUID of a logical volume
ja: 論理ボリュームの UUID を取得する

en: get the UUID of a physical volume
ja: 物理ボリュームの UUID を取得する

en: get the UUID of a volume group
ja: ボリュームグループの UUID を取得する

en: get the additional kernel options
ja: 追加のカーネルオプションを取得する

en: get the appliance cache directory
ja: アプライアンスのキャッシュディレクトリーを取得する

en: get the backend
ja: バックエンドを取得する

en: get the current umask
ja: 現在の umask を取得する

en: get the data threshold for reading journal entries
ja: ジャーナル項目の読み込み用のデータ閾値を取得する

en: get the ext2/3/4 filesystem UUID
ja: ext2/3/4 ファイルシステムの UUID を取得する

en: get the ext2/3/4 filesystem label
ja: ext2/3/4 ファイルシステムのラベルを取得する

en: get the filesystem UUID
ja: ファイルシステムの UUID を取得する

en: get the filesystem label
ja: ファイルシステムのラベルを取得する

en: get the hypervisor binary
ja: ハイパーバイザーのバイナリを取得する

en: get the hypervisor binary (usually qemu)
ja: ハイパーバイザーのバイナリ (通常は QEMU) を取得する

en: get the icon corresponding to this operating system
ja: このオペレーティングシステムに対応するアイコンを取得する

en: get the library version number
ja: ライブラリのバージョン番号を取得する

en: get the partition table type
ja: パーティションテーブル形式を取得する

en: get the program name
ja: プログラム名を取得する

en: get the search path
ja: 検索パスを取得する

en: get the temporary directory
ja: 一時的なディレクトリーを取得する

en: get the type GUID of a GPT partition
ja: GPT パーティションの種別 GUID を取得する

en: get total size of device in 512-byte sectors
ja: デバイスの合計容量を 512 バイトセクターで取得する

en: get total size of device in bytes
ja: デバイスの合計容量をバイト単位で取得する

en: get type of inspected operating system
ja: 検査したオペレーティングシステムの種類を取得する

en: get underlying devices from an MD device
ja: MD デバイスから基礎となるデバイスを取得する

en: get verbose mode
ja: 冗長化のモードを取得する

en: get volume group metadata
ja: ボリュームグループのメタ情報を取得する

en: get-pid can only be called after launch
ja: get-pid は launch 後にのみ呼び出せます

en: glob: guestfs_glob_expand call failed: %s
ja: glob: guestfs_glob_expand の呼び出しに失敗しました: %s

en: gluster: volume name parameter should not be an empty string
ja: gluster: ボリューム名パラメーターを空文字列にできません

en: gluster: you cannot specify a secret with this protocol
ja: gluster: このプロトコルでシークレットを指定できません

en: gluster: you cannot specify a username with this protocol
ja: gluster: このプロトコルでユーザー名を指定できません

en: gluster: you must specify exactly one server
ja: gluster: ちょうど 1 つのサーバーを指定する必要があります

en: guestfish: protocol error: could not decode reply from server
ja: guestfish: プロトコルエラー: サーバーからの応答を解読できませんでした

en: guestfish: protocol error: could not send initial greeting to server
ja: guestfish: プロトコルエラー: 初期メッセージをサーバーに送信できませんでした

en: guestfish: remote: looks like the server is not running
ja: guestfish: remote: サーバーが稼働していないように思われます。

en: guestfs_close: called twice on the same handle
ja: guestfs_close: 同じハンドルにおいて 2 回呼び出されました

en: guestfs_launch failed, see earlier error messages
ja: guestfs_launch に失敗しました、前のエラーメッセージを参照してください

en: hexedit (device|filename) [max | start max]
ja: hexedit (デバイス|ファイル名) [max | start max]

en: hexedit: %s is a zero length file or device
ja: hexedit: %s は長さが 0 のファイルまたはデバイスです

en: hexedit: %s is larger than %s. You must supply a limit using
      'hexedit %s <max>' (eg. 'hexedit %s 1M') or a range using
      'hexedit %s <start> <max>'.
ja: hexedit: %s が %s よりも大きいです。以下を指定する必要があります。
      'hexedit %s <max>' (例: 'hexedit %s 1M') を使用して制限、
      または 'hexedit %s <start> <max>' を使用して範囲

en: hexedit: invalid range
ja: hexedit: 無効な範囲

en: incorrect format for LV name, use '/dev/VG/LV'
ja: 不正な形式の論理ボリューム名です、'/dev/VG/LV' を使用してください

en: insert a sibling Augeas node
ja: 兄弟関係の Augeas ノードを挿入する

en: inspect disk and return list of operating systems found
ja: ディスクを検査して、見つかったオペレーティングシステムの一覧を返す

en: install GRUB 1
ja: GRUB 1 をインストールする

en: install the SYSLINUX bootloader
ja: SYSLINUX ブートローダーをインストールする

en: install the SYSLINUX bootloader on an ext2/3/4 or btrfs filesystem
ja: ext2/3/4 または btrfs ファイルシステムに SYSLINUX ブートローダーをインストールします

en: is block device set to read-only
ja: ブロックデバイスが読み込み専用に設定されているかを確認する

en: is in configuration state
ja: 設定状態にあるかを確認する

en: iscsi: only tcp transport is supported
ja: iscsi: TCP 転送のみがサポートされます

en: iscsi: target name should not be an empty string
ja: iscsi: ターゲット名を空文字列にできません

en: iscsi: you must specify exactly one server
ja: iscsi: ちょうど一つのサーバーを指定する必要があります

en: kill the hypervisor
ja: ハイパーバイザーを強制停止する

en: label parameter is empty, too long, or contains disallowed characters
ja: ラベルパラメーターが空白、長すぎます、または許可されない文字を含んでいます

en: launch the backend
ja: バックエンドを起動する

en: lgetxattr on multiple files
ja: 複数のファイルにおいて lgetxattr する

en: libguestfs: error: %s
ja: libguestfs: エラー: %s

en: libvirt authentication APIs not available since this version of libguestfs was compiled without libvirt
ja: このバージョンの libguestfs が libvirt なしでコンパイルされたため、libvirt 認証 API を利用できません

en: libvirt does not support the qemu curl driver protocols (ftp, http, etc.); try setting LIBGUESTFS_BACKEND=direct
ja: libvirt が qemu curl ドライバープロトコル (ftp, http など) をサポートしません; LIBGUESTFS_BACKEND=direct の設定を試してください

en: libvirt domain has no disks
ja: libvirt ドメインにディスクがありません

en: list 9p filesystems
ja: 9p ファイルシステムを一覧表示する

en: list Augeas nodes under augpath
ja: augpath 下の Augeas ノードを一覧表示する

en: list Linux md (RAID) devices
ja: Linux md (RAID) デバイスを一覧表示する

en: list all Windows dynamic disk partitions
ja: すべての Windows ダイナミックディスクのパーティションを一覧表示する

en: list all Windows dynamic disk volumes
ja: すべての Windows ダイナミックディスクのボリュームを一覧表示する

en: list btrfs snapshots and subvolumes
ja: btrfs のスナップショットとサブボリュームを表示する

en: list device mapper devices
ja: デバイスマッパーデバイスを一覧表示する

en: list event handlers
ja: イベントハンドラーを一覧表示する

en: list extended attributes of a file or directory
ja: ファイルまたはディレクトリの拡張属性を一覧表示する

en: list files in an initrd
ja: initrd にあるファイルを一覧表示する

en: list filesystems
ja: ファイルシステムを一覧表示する

en: list of supported credentials is too long
ja: サポートされるクレディンシャルの一覧が長すぎます

en: list partitions on a device
ja: デバイスにあるパーティションを一覧表示する

en: list supported groups of commands
ja: サポートされるコマンドのグループを一覧表示する

en: list the LVM logical volumes (LVs)
ja: LVM 論理ボリューム (LV) を一覧表示する

en: list the LVM physical volumes (PVs)
ja: LVM 物理ボリューム (PV) を一覧表示する

en: list the LVM volume groups (VGs)
ja: LVM ボリュームグループ (VG) を一覧表示する

en: list the block devices
ja: ブロックデバイスを一覧表示する

en: list the contents of a file
ja: ファイルの内容を表示する

en: list the contents of a single file in an initrd
ja: initrd にある一つのファイルの内容を表示する

en: list the files in a directory
ja: ディレクトリにあるファイルを一覧表示する

en: list the files in a directory (long format with SELinux contexts)
ja: ディレクトリーにあるファイルを（SELinux コンテキストを用いたロング形式で）一覧表示する

en: list the files in a directory (long format)
ja: ディレクトリにあるファイルを一覧表示する（ロング形式）

en: list the partitions
ja: パーティションを一覧表示する

en: load a kernel module
ja: カーネルモジュールを読み込む

en: load files into the tree
ja: ツリーにファイルを読み込む

en: look up the value of an Augeas path
ja: Augeas パスの値を検索する

en: lstat on multiple files
ja: 複数のファイルにおいて lstat する

en: make FIFO (named pipe)
ja: FIFO (名前付きパイプ) を作成する

en: make a filesystem
ja: ファイルシステムを作成する

en: make a filesystem with block size
ja: ブロックサイズを指定してファイルシステムを作成する

en: make a partition bootable
ja: パーティションをブート可能にする

en: make block device node
ja: ブロックデバイスのノードを作成する

en: make block, character or FIFO devices
ja: ブロック、キャラクター、FIFO デバイスを作成する

en: make char device node
ja: キャラクターデバイスのノードを作成する

en: make ext2/3/4 external journal
ja: ext2/3/4 の外部ジャーナルを作成する

en: make ext2/3/4 external journal with UUID
ja: UUID を指定して ext2/3/4 の外部ジャーナルを作成する

en: make ext2/3/4 external journal with label
ja: ext2/3/4 の外部ジャーナルをラベル付きで作成する

en: make ext2/3/4 filesystem with external journal
ja: 外部ジャーナルとともに ext2/3/4 ファイルシステムを作成する

en: make lost+found directory on an ext2/3/4 filesystem
ja: ext2/3/4 ファイルシステムに lost+found ディレクトリーを作成する

en: mapping of disk labels to devices
ja: ディスクラベルからデバイスにマッピングする

en: maximum number of disks that may be added
ja: 追加されるディスクの最大数

en: message length (%u) > maximum possible size (%d)
ja: メッセージの長さ (%u) > 最大許容サイズ (%d)

en: missing Unix domain socket path
ja: Unix ドメインのソケットパスがありません

en: modify a single partition on a block device
ja: ブロックデバイスの単一パーティションを変更する

en: mount 9p filesystem
ja: 9p ファイルシステムをマウントする

en: mount a file using the loop device
ja: ループデバイスを使用してファイルをマウントする

en: mount a guest disk at a position in the filesystem
ja: ファイルシステムのポジションにおいて仮想マシンのディスクをマウントする

en: mount a guest disk with mount options
ja: マウントオプションでゲストディスクをマウントする

en: mount a guest disk with mount options and vfstype
ja: マウントオプションと仮想ファイルシステムでゲストディスクをマウントする

en: mount a guest disk, read-only
ja: ゲストのディスクを読み込み専用でマウントする

en: mount on the local filesystem
ja: ローカルファイルシステムにマウントする

en: move Augeas node
ja: Augeas ノードを移動する

en: move a file
ja: ファイルを移動する

en: move to the next journal entry
ja: 次のジャーナル項目に移動する

en: nbd: you cannot specify a secret with this protocol
ja: nbd: このプロトコルでシークレットを指定できません

en: nbd: you cannot specify a username with this protocol
ja: nbd: このプロトコルでユーザー名を指定できません

en: nbd: you must specify exactly one server
ja: nbd: ちょうど 1 つのサーバーを指定する必要があります

en: no
ja: いいえ

en: no filesystem is mounted
ja: ファイルシステムがマウントされていません

en: obtain metadata for an MD device
ja: MD デバイスのメタ情報を取得する

en: open a LUKS-encrypted block device
ja: LUKS 暗号化ブロックデバイスを開く

en: open a LUKS-encrypted block device read-only
ja: LUKS 暗号化ブロックデバイスを読み込み専用で開く

en: open a Windows Registry hive file
ja: Windows レジストリのハイブファイルを開く

en: open the manual
ja: マニュアルを開く

en: open the systemd journal
ja: systemd ジャーナルを開く

en: operation cancelled by user
ja: 操作がユーザーにより取り消されました

en: output compressed device
ja: 圧縮されたデバイスを出力する

en: output compressed file
ja: 圧縮されたファイルを出力する

en: pack directory into compressed tarball
ja: ディレクトリを圧縮 tar ファイルに圧縮する

en: pack directory into tarfile
ja: ディレクトリを tar ファイルに圧縮する

en: parse the environment and set handle flags accordingly
ja: 環境を解析し、それに応じたハンドルフラグを設定する

en: partition whole disk with a single primary partition
ja: ディスク全体を単一のパーティションにする

en: pass requested credential back to libvirt
ja: 要求されたクレディンシャルを libvirt に渡す

en: ping the guest daemon
ja: ゲストデーモンに ping する

en: preallocate a file in the guest filesystem
ja: 仮想マシンのファイルシステムにファイルを事前に割り当てる

en: print block device attributes
ja: ブロックデバイス属性を出力する

en: print elapsed time taken to run a command
ja: コマンドの実行にかかった経過時間を表示する

en: print the printable strings in a file
ja: ファイルにある表示可能な文字を表示する

en: probe NTFS volume
ja: NTFS ボリュームを検出する

en: prompt of i'th requested credential
ja: i 番目の要求されたクレディンシャルのプロンプト

en: qemu has not been launched yet
ja: QEMU がまだ開始されていません

en: qemu launched and contacted daemon, but state != READY
ja: QEMU が起動され、デーモンに接続されましたが、state != READY です

en: qemu-img info command produced no output, but didn't return an error status code
ja: qemu-img info コマンドが何も出力しませんでしたが、エラー状態コードを返しませんでした

en: qemu-img info: JSON output was not an object
ja: qemu-img info: JSON 出力がオブジェクトではありませんでした

en: qemu-img info: JSON parse error: %s
ja: qemu-img info: JSON 構文解析エラー: %s

en: qemu-img info: unknown JSON parse error
ja: qemu-img info: 未知の JSON 構文解析エラー

en: quit - quit guestfish
         quit
ja: quit - guestfishを終了します。
         quit

en: quit guestfish
ja: guestfish を終了する

en: rbd: image name parameter should not be an empty string
ja: rbd: イメージ名のパラメーターを空文字列にできません

en: rbd: only tcp transport is supported
ja: rbd: TCP 転送のみがサポートされます

en: rbd: port number must be specified
ja: rbd: ポート番号を指定する必要があります

en: read a file
ja: ファイルを読み込む

en: read directories entries
ja: ディレクトリのエントリーを読み込む

en: read file as lines
ja: ファイルを行として読み込む

en: read part of a device
ja: デバイスの中の一部を読み込む

en: read part of a file
ja: ファイルの中の一部を読み込む

en: read the current journal entry
ja: 現在のジャーナル項目を読み込む

en: read the target of a symbolic link
ja: シンボリックリンクのターゲットを読み込む

en: read: %s: unexpected end of file
ja: read: %s: 予期しない EOF がありました

en: read_data: socket not connected
ja: read_data: ソケットに接続されていません

en: readlink on multiple files
ja: 複数のファイルにおいて readlink する

en: receive_file_data: unexpected flag received when reading file chunks
ja: receive_file_data: ファイルのチャンクの読み込み中に予期しないフラグを受信しました

en: received magic signature from guestfsd, but in state %d
ja: guestfsd からマジックシグネチャーを受け取りましたが、状態は %d です。

en: register a handler for an event or events
ja: イベント用のハンドラーを登録する

en: remount a filesystem with different options
ja: ファイルシステムを他のオプションで再マウントする

en: remove a directory
ja: ディレクトリを削除する

en: remove a disk image
ja: ディスクイメージを削除する

en: remove a file
ja: ファイルを削除する

en: remove a file ignoring errors
ja: エラーを無視してファイルを削除する

en: remove a file or directory recursively
ja: ファイルまたはディレクトリを再帰的に削除する

en: remove a key from a LUKS encrypted device
ja: LUKS 暗号化デバイスからキーを削除する

en: remove a mountpoint
ja: マウントポイントを削除する

en: remove all LVM LVs, VGs and PVs
ja: LVM のすべての LV, VG および PV を削除する

en: remove all Windows dynamic disk volumes
ja: すべての Windows ダイナミックディスクのボリュームを削除する

en: remove an Augeas path
ja: Augeas パスを削除する

en: remove an LVM logical volume
ja: LVM 論理ボリュームを削除する

en: remove an LVM physical volume
ja: LVM 物理ボリュームを削除する

en: remove an LVM volume group
ja: LVM ボリュームグループを削除する

en: remove an inotify watch
ja: inotify watch を削除する

en: remove devices from a btrfs filesystem
ja: btrfs ファイルシステムからデバイスを削除する

en: remove extended attribute of a file or directory
ja: ファイルまたはディレクトリの拡張属性を削除する

en: rename a file on the same filesystem
ja: 同じファイルシステムにあるファイルの名前を変更する

en: rename an LVM logical volume
ja: LVM 論理ボリュームの名前を変更する

en: rename an LVM volume group
ja: LVM ボリュームグループの名前を変更する

en: reopen: guestfs_create: failed to create handle
ja: reopen: guestfs_create: ハンドルの作成に失敗しました

en: repair an XFS filesystem
ja: XFS ファイルシステムを修復する

en: report file system disk space usage
ja: ファイルシステムのディスク使用量を報告する

en: report file system disk space usage (human readable)
ja: ファイルシステムのディスク使用量を（読みやすく）報告する

en: reread partition table
ja: パーティションテーブルを再読み込みする

en: rescan for LVM physical volumes, volume groups and logical volumes
ja: LVM 物理ボリューム、ボリュームグループおよび論理ボリュームを再スキャンする

en: resize a btrfs filesystem
ja: Btrfs ファイルシステムの容量を変更する

en: resize an LVM logical volume
ja: LVM 論理ボリュームの容量を変更する

en: resize an LVM physical volume
ja: LVM 物理ボリュームの容量を変更する

en: resize an LVM physical volume (with size)
ja: LVM 物理ボリュームの容量を（指定した容量に）変更する

en: resize an NTFS filesystem
ja: NTFS ファイルシステムを容量を変更する

en: resize an NTFS filesystem (with size)
ja: NTFS ファイルシステムをサイズを指定して容量を変更する

en: resize an ext2, ext3 or ext4 filesystem
ja: ext2, ext3 または ext4 ファイルシステムの容量を変更する

en: resize an ext2, ext3 or ext4 filesystem (with size)
ja: ext2, ext3 または ext4 ファイルシステムの容量を（指定した容量に）変更する

en: resize an ext2, ext3 or ext4 filesystem to the minimum size
ja: ext2, ext3 または ext4 ファイルシステムの容量を最小容量に変更する

en: restore NTFS from backup file
ja: バックアップファイルから NTFS を復元する

en: return Augeas nodes which match augpath
ja: augpath に一致する Augeas ノードを返す

en: return a list of all optional groups
ja: すべてのオプショングループの一覧を返す

en: return canonical device name
ja: 正規デバイス名を返す

en: return first 10 lines of a file
ja: ファイルの先頭 10 行を返す

en: return first N lines of a file
ja: ファイルの先頭 N 行を返す

en: return kernel messages
ja: カーネルメッセージを戻す

en: return last 10 lines of a file
ja: ファイルの末尾 10 行を返す

en: return last N lines of a file
ja: ファイルの末尾 N 行を返す

en: return lines matching a pattern
ja: パターンに一致する行を返す

en: return list of inotify events
ja: inotify イベントの一覧を返す

en: return list of nodes which are subkeys of node
ja: ノードのサブキーであるノードの一覧を返す

en: return list of operating systems found by last inspection
ja: 最後の検査により見つかったオペレーティングシステムの一覧を返す

en: return list of values attached to node
ja: ノードに接続されている値の一覧を返す

en: return list of watched files that had events
ja: イベントのあったウォッチ中のファイルの一覧を返す

en: return number of whole block devices (disks) added
ja: 追加されたブロックデバイス (ディスク) の全体数を返す

en: return the data field from the (key, datatype, data) tuple
ja: (キー、データ形式、データ) の組からデータの項目を返す

en: return the data type from the (key, datatype, data) tuple
ja: (キー、データ形式、データ) の組からデータ形式の項目を返す

en: return the disks in a Windows dynamic disk group
ja: Windows ダイナミックディスクのグループにあるディスクを返す

en: return the hint field of a Windows dynamic disk volume
ja: Windows ダイナミックディスクのボリュームのヒント項目を返す

en: return the key field from the (key, datatype, data) tuple
ja: (キー、データ形式、データ) の組からキーの項目を返す

en: return the label from an Augeas path expression
ja: Augeas パス表現からラベルを返す

en: return the name of a Windows dynamic disk group
ja: Windows ダイナミックディスクのグループの名前を返す

en: return the name of the node
ja: ノードの名前を返す

en: return the named child of node
ja: ノードの名前つき子ノードを返す

en: return the named value
ja: 名前つき値を返す

en: return the parent of node
ja: ノードの親を返す

en: return the partitions in a Windows dynamic disk volume
ja: Windows ダイナミックディスクのボリュームにあるパーティションを返す

en: return the root node of the hive
ja: ハイブのルートノードを返す

en: return the size of the file in bytes
ja: ファイル容量をバイト単位で返す

en: return the type of a Windows dynamic disk volume
ja: Windows ダイナミックディスクのボリュームの形式を返す

en: return the volumes in a Windows dynamic disk group
ja: Windows ダイナミックディスクのグループにあるボリュームを返す

en: return true if a partition is bootable
ja: パーティションがブート可能ならば真を返す

en: return true path on case-insensitive filesystem
ja: 大文字小文字を区別しないファイルシステムの実パスを返す

en: return virtual size of a disk
ja: ディスクの仮想容量を返す

en: return whether disk has a backing file
ja: ディスクがバッキングファイルを持つかどうかを返す

en: run a command from the guest filesystem
ja: ゲストのファイルシステムからコマンドを実行する

en: run a command via the shell
ja: シェル経由でコマンドを実行する

en: run a command via the shell returning lines
ja: シェル経由でコマンドを実行して行を返す

en: run a command, returning lines
ja: コマンドを実行して行を返す

en: run main loop of mount on the local filesystem
ja: ローカルファイルシステムにマウントのメインループを実行する

en: run the filesystem checker
ja: ファイルシステムのチェッカーを実行する

en: save NTFS to backup file
ja: バックアップファイルに NTFS を保存する

en: scan and create Windows dynamic disk volumes
ja: Windows ダイナミックディスクのボリュームをスキャンおよび作成する

en: scan for Windows dynamic disks
ja: Windows ダイナミックディスクをスキャンする

en: scrub (securely wipe) a device
ja: デバイスを（セキュアに）完全消去する

en: scrub (securely wipe) a file
ja: ファイルを（セキュアに）完全消去する

en: scrub (securely wipe) free space
ja: 空き領域を（セキュアに）完全消去する

en: security: cached appliance %s is not a directory (mode %o)
ja: security: キャッシュされたアプライアンス %s がディレクトリではありません（モード %o）

en: security: cached appliance %s is writable by group or other (mode %o)
ja: security: キャッシュされたアプライアンス %s がグループまたは全体に対して書き込み可能ではありません（モード %o）

en: set Augeas path to value
ja: Augeas パスを値に設定する

en: set LVM device filter
ja: LVM デバイスフィルターを設定する

en: set SELinux enabled or disabled at appliance boot
ja: アプライアンスの起動時に SELinux を有効または無効に設定する

en: set SELinux security context
ja: SELinux セキュリティコンテキストを設定する

en: set an environment variable
ja: 環境変数を設定する

en: set autosync mode
ja: 自動同期モードを設定する

en: set block device to read-only
ja: ブロックデバイスを読み込み専用に設定する

en: set block device to read-write
ja: ブロックデバイスを読み書き可能に設定する

en: set blocksize of block device
ja: ブロックデバイスのブロック容量を設定する

en: set default btrfs subvolume
ja: 初期状態の btrfs サブボリュームを設定する

en: set enable network flag
ja: network フラグを有効に設定する

en: set ext2 file attributes of a file
ja: ファイルの ext2 ファイル属性を設定する

en: set ext2 file generation of a file
ja: ファイルの ext2 ファイル世代を設定する

en: set extended attribute of a file or directory
ja: ファイルまたはディレクトリの拡張属性を取得する

en: set file mode creation mask (umask)
ja: ファイルモードの作成マスク（umask）を設定する

en: set filesystem label
ja: ファイルシステムのラベルを設定する

en: set libvirt credentials supported by calling program
ja: 呼び出されたプログラムによりサポートされる libvirt クレディンシャルを設定する

en: set memory allocated to the hypervisor
ja: ハイパーバイザーに割り当てるメモリを設定する

en: set multiple Augeas nodes
ja: 複数の Augeas ノードを設定する

en: set number of virtual CPUs in appliance
ja: アプライアンスの仮想 CPU 数を設定する

en: set or replace a single value in a node
ja: ノードにおいて単一の値を設定または置換する

en: set partition name
ja: パーティション名を設定する

en: set process group flag
ja: プロセスグループのフラグを設定する

en: set the Linux capabilities attached to a file
ja: ファイルに接続する Linux ケイパビリティを設定する

en: set the MBR type byte (ID byte) of a partition
ja: パーティションの MBR 形式バイト（ID バイト）を設定する

en: set the POSIX ACL attached to a file
ja: ファイルに接続する POSIX ACL を設定する

en: set the appliance cache directory
ja: アプライアンスのキャッシュディレクトリーを設定する

en: set the backend
ja: バックエンドを設定する

en: set the data threshold for reading journal entries
ja: ジャーナル項目の読み込み用のデータ閾値を設定する

en: set the ext2/3/4 filesystem UUID
ja: ext2/3/4 ファイルシステムの UUID を設定する

en: set the ext2/3/4 filesystem label
ja: ext2/3/4 ファイルシステムのラベルを設定する

en: set the filesystem UUID
ja: ファイルシステム UUID を設定する

en: set the hypervisor binary
ja: ハイパーバイザーのバイナリを設定する

en: set the hypervisor binary (usually qemu)
ja: ハイパーバイザーのバイナリ (通常は QEMU) を設定する

en: set the program name
ja: プログラム名を設定する

en: set the search path
ja: 検索パスを設定する

en: set the temporary directory
ja: 一時的なディレクトリーを設定する

en: set the type GUID of a GPT partition
ja: GPT パーティションの種別 GUID を設定する

en: set timestamp of a file with nanosecond precision
ja: ファイルのタイムスタンプをナノ秒単位で設定する

en: set verbose mode
ja: 冗長モードを設定する

en: sheepdog: only tcp transport is supported
ja: sheepdog: TCP 転送のみがサポートされます

en: sheepdog: port number must be specified
ja: sheepdog: ポート番号を指定する必要があります

en: sheepdog: volume parameter should not be an empty string
ja: sheepdog: ボリュームパラメーターを空文字列にできません

en: sheepdog: you cannot specify a secret with this protocol
ja: sheepdog: このプロトコルでシークレットを指定できません

en: sheepdog: you cannot specify a username with this protocol
ja: sheepdog: このプロトコルでユーザー名を指定できません

en: show mounted filesystems
ja: マウントされたファイルシステムの一覧を表示する

en: show mountpoints
ja: マウントポイントの一覧を表示する

en: shutdown the hypervisor
ja: ハイパーバイザーをシャットダウンする

en: skip forwards or backwards in the journal
ja: ジャーナルで前または後へスキップする

en: sleep for some seconds
ja: 数秒間スリープする

en: ssh: only tcp transport is supported
ja: ssh: TCP 転送のみがサポートされます

en: ssh: pathname must begin with a '/'
ja: ssh: パス名は '/' から始まる必要があります

en: ssh: pathname should not be an empty string
ja: ssh: パス名を空文字列にできません

en: ssh: username should not be an empty string
ja: ssh: ユーザー名を空文字列にできません

en: ssh: you must specify exactly one server
ja: ssh: ちょうど一つのサーバーを指定する必要があります

en: stop a Linux md (RAID) device
ja: Linux MD (RAID) デバイスを停止する

en: sync a btrfs filesystem
ja: btrfs ファイルシステムを同期する

en: sync disks, writes are flushed through to the disk image
ja: ディスクを同期する、書き込みをディスクイメージにフラッシュする

en: synchronize filesystem with host or remote filesystem
ja: ホストまたはリモートのファイルシステムと同期する

en: synchronize host or remote filesystem with filesystem
ja: ホストまたはリモートのファイルシステムをファイルシステムと同期する

en: synchronize the contents of two directories
ja: 二つのディレクトリーの内容を同期する

en: test availability of some parts of the API
ja: API のいくつかの部分が利用可能かを確認する

en: test if FIFO (named pipe)
ja: FIFO (名前付きパイプ) かを確認する

en: test if a device contains all zero bytes
ja: デバイスがすべて 0 のバイトであるかを確認する

en: test if a device is a whole device
ja: デバイスがデバイス全体かを確認する

en: test if a directory
ja: ディレクトリーかを確認する

en: test if a file contains all zero bytes
ja: ファイルがすべて 0 のバイトを含むかを確認する

en: test if a regular file
ja: 通常のファイルかを確認する

en: test if block device
ja: ブロックデバイスかを確認する

en: test if character device
ja: キャラクターデバイスかを確認する

en: test if file or directory exists
ja: ファイルまたはディレクトリが存在するかを確認する

en: test if socket
ja: ソケットかを確認する

en: test if symbolic link
ja: シンボリックリンクかを確認する

en: test if two files have equal contents
ja: 2つのファイルが同じ内容かを確認する

en: the current backend does not allow max disks to be queried
ja: 現在のバックエンドが最大ディスクを問い合わせできません

en: the libguestfs handle has already been launched
ja: libguestfs ハンドルがすでに開始されています

en: trim free space in a filesystem
ja: ファイルシステムにある空き領域を取り除く

en: truncate a file to a particular size
ja: ファイルを特定の容量まで切り詰める

en: truncate a file to zero size
ja: ファイルをゼロまで切り詰める

en: unable to create new XPath context
ja: 新規 XPath コンテキストを作成できません

en: unable to evaluate XPath expression
ja: XPath 表現を評価できません

en: unable to evaluate XPath expression: %s
ja: XPath 表現を評価できません: %s

en: unable to parse XML information returned by libvirt
ja: libvirt により返された XML 情報を構文解析できません

en: unable to parse capabilities XML returned by libvirt
ja: libvirt により返されたケイパビリティ XML を構文解析できません

en: unknown event name: %s
ja: 未知のイベント名: %s

en: unknown readonlydisk parameter
ja: 読み込み専用ディスクに未知のパラメーターがあります

en: unmount a filesystem
ja: ファイルシステムをアンマウントする

en: unmount a locally mounted filesystem
ja: ローカルにマウントされたファイルシステムをアンマウントする

en: unmount all filesystems
ja: すべてのファイルシステムをアンマウントする

en: unpack compressed tarball to directory
ja: 圧縮 tar ファイルをディレクトリに展開する

en: unpack tarfile to directory
ja: tar ファイルをディレクトリに展開する

en: unset an environment variable
ja: 環境変数を設定解除する

en: update file timestamps or create a new file
ja: ファイルのタイムスタンプを更新する、または新しいファイルを作成する

en: upload a file from the local machine
ja: ローカルマシンからファイルをアップロードする

en: upload a file from the local machine with offset
ja: ローカルマシンからファイルをオフセット付きでアップロードする

en: upload a file to the appliance (internal use only)
ja: ファイルをアプライアンスにアップロードする（内部利用専用）

en: upload base64-encoded data to file
ja: base64 エンコードされたデータをファイルへアップロードする

en: use '%s VAR value' to set an environment variable
ja: 環境変数を設定するには '%s VAR value' を使用します

en: use '%s VAR' to unset an environment variable
ja: 環境変数を設定解除するには '%s VAR' を使用します

en: use '%s filename' to edit a file
ja: ファイルを編集するには '%s filename' を使用します

en: use '%s filename' to page a file
ja: ファイルを表示するには '%s filename' を使用します

en: use 'alloc file size' to create an image
ja: イメージを作成するには 'alloc file size' を使用します

en: use 'copy-in <local> [<local>...] <remotedir>' to copy files into the image
ja: ファイルをイメージの中にコピーするには 'copy-in <local> [<local>...] <remotedir>' を使用します。

en: use 'copy-out <remote> [<remote>...] <localdir>' to copy files out of the image
ja: ファイルをイメージの外にコピーするには 'copy-out <remote> [<remote>...] <localdir>' を使用します

en: use 'delete-event <name>' to delete an event handler
ja: イベントハンドラーを削除するには 'delete-event <name>' を使用します

en: use 'event <name> <eventset> <script>' to register an event handler
ja: イベントハンドラーを登録するには 'event <name> <eventset> <script>' を使用します

en: use 'glob command [args...]'
ja: 'glob command [args...]' を使用します

en: use 'lcd directory' to change local directory
ja: ローカルディレクトリを変更するには 'lcd directory' を使用してください

en: use 'sparse file size' to create a sparse image
ja: スパースなイメージを作成するには 'sparse file size' を使用します

en: use 'time command [args...]'
ja: 'time command [args...]' を使用します

en: view a file
ja: ファイルを表示する

en: wipe a filesystem signature from a device
ja: デバイスからファイルシステムのシグネチャーを完全消去する

en: write all pending Augeas changes to disk
ja: 保留になっているすべての Augeas の変更をディスクに書き込む

en: write to daemon socket
ja: デーモンのソケットに書き込みます

en: write to part of a device
ja: デバイスの一部に書き込む

en: write to part of a file
ja: ファイルの一部に書き込む

en: write zeroes to an entire device
ja: デバイス全体にゼロを書き込む

en: write zeroes to the device
ja: デバイスにゼロを書き込む

en: write_data: socket not connected
ja: write_data:

en: xdr_guestfs_chunk failed (buf = %p, buflen = %zu)
ja: xdr_guestfs_chunk に失敗しました (buf = %p, buflen = %zu)

en: xdr_guestfs_message_header failed
ja: xdr_guestfs_message_header に失敗しました

en: yes
ja: はい

en: you cannot specify a secret with file-backed disks
ja: ファイル形式のディスクと同時にシークレットを指定できません

en: you cannot specify a server with file-backed disks
ja: ファイル形式のディスクと同時にサーバーを指定できません

en: you cannot specify a username with file-backed disks
ja: ファイル形式のディスクと同時にユーザー名を指定できません

en: you must call guestfs_add_drive before guestfs_launch
ja: guestfs_launch の前に guestfs_add_drive を呼び出す必要があります

en: you must call guestfs_mount_local first
ja: まず guestfs_mount_local を呼び出す必要があります

en: zero free space in a filesystem
ja: ファイルシステムの空き領域をゼロで埋める

en: zero unused inodes and disk blocks on ext2/3 filesystem
ja: ext2/3 ファイルシステムにある未使用の inode およびディスクブロックをゼロで埋める
