libvirt 6.0.0 - en to ja translation catalogue (10139 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
ja: 
      (コマンドの詳細は help <command> を指定します)

en: 
      (specify help <group> for details about the commands in the group)
ja: 
      (グループにあるコマンドの詳細は help <group> を指定します)

en: 
      DESCRIPTION
ja: 
      詳細

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid
ja: 
      標準のパス:
    
        設定ファイル (-f により上書きされない場合):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlockd.conf
    
        ソケット:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID ファイル:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid
ja: 
      デフォルトのパス:
    
        設定ファイル (-f により上書きされない場合):
          $XDG_CONFIG_HOME/libvirt/virtlogd.conf
    
        ソケット:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID ファイル:
          $XDG_RUNTIME_DIR/libvirt/virtlogd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %s/libvirt/virtlockd.conf
    
        Sockets:
          %s/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %s/virtlockd.pid
ja: 
      デフォルトのパス:
    
        設定ファイル (-f により上書きされない場合):
          %s/libvirt/virtlockd.conf
    
        ソケット:
          %s/libvirt/virtlockd-sock
    
        PID ファイル (-p により上書きされない場合):
          %s/virtlockd.pid

en: 
      Default paths:
    
        Configuration file (unless overridden by -f):
          %s/libvirt/virtlogd.conf
    
        Sockets:
          %s/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID file (unless overridden by -p):
          %s/virtlogd.pid
ja: 
      デフォルトのパス:
    
        設定ファイル (-f により上書きされない場合):
          %s/libvirt/virtlogd.conf
    
        ソケット:
          %s/libvirt/virtlogd-sock
    
        PID ファイル (-p により上書きされない場合):
          %s/virtlogd.pid

en: 
      OPTIONS
ja: 
      オプション

en: 
      SYNOPSIS
ja: 
      形式

en: 
    %s [options]... [<command_string>]
    %s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      daemon admin connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -h | --help             this help
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
ja: 
    %s [オプション]... [<command_string>]
    %s [オプション]... <command> [引数...]
    
      オプション:
        -c | --connect=URI      デーモン管理接続 URI
        -d | --debug=NUM        デバッグレベル [0-4]
        -h | --help             このヘルプ
        -l | --log=FILE         ファイルにログを出力します
        -q | --quiet            静音モード
        -v                      ショートバージョン
        -V                      ロングバージョン
             --version[=TYPE]   バージョン、TYPE はショートまたはロング (デフォルトはショート)
      コマンド (非対話モード):

en: 
    %s [options]... [<command_string>]
    %s [options]... <command> [args...]
    
      options:
        -c | --connect=URI      hypervisor connection URI
        -d | --debug=NUM        debug level [0-4]
        -e | --escape <char>    set escape sequence for console
        -h | --help             this help
        -k | --keepalive-interval=NUM
                                keepalive interval in seconds, 0 for disable
        -K | --keepalive-count=NUM
                                number of possible missed keepalive messages
        -l | --log=FILE         output logging to file
        -q | --quiet            quiet mode
        -r | --readonly         connect readonly
        -t | --timing           print timing information
        -v                      short version
        -V                      long version
             --version[=TYPE]   version, TYPE is short or long (default short)
      commands (non interactive mode):
ja: 
    %s [オプション]... [<command_string>]
    %s [オプション]... <command> [引数...]
    
      オプション:
        -c | --connect=URI      ハイパーバイザー接続 URI
        -d | --debug=NUM        デバッグレベル [0-4]
        -e | --escape <char>    コンソール用のエスケープシーケンスを設定します
        -h | --help             このヘルプ
        -k | --keepalive-interval=NUM
                                 キープアライブ間隔 (秒)、無効の場合は 0
        -K | --keepalive-count=NUM
                                見逃した可能性のあるキープアライブメッセージの数
        -l | --log=FILE         ファイルにログを出力します
        -q | --quiet            静音モード
        -r | --readonly         読み取り専用のみを接続します
        -t | --timing           タイミング情報を出力します
        -v                      ショートバージョン
        -V                      ロングバージョン
             --version[=TYPE]   バージョン、TYPE はショートまたはロング (デフォルトはショート)
      コマンド (非対話モード):

en: 
    %s mode [options] [extra file] [< def.xml]
    
      Modes:
        -a | --add                     load profile
        -c | --create                  create profile from template
        -D | --delete                  unload profile and delete generated rules
        -r | --replace                 reload profile
        -R | --remove                  unload profile
      Options:
        -d | --dryrun                  dry run
        -u | --uuid <uuid>             uuid (profile name)
        -h | --help                    this help
      Extra File:
        -f | --add-file <file>         add file to a profile generated from XML
        -F | --append-file <file>      append file to an existing profile
ja: 
    %s モード [オプション] [追加ファイル] [< def.xml]
    
      Modes:
        -a | --add                     load profile
        -c | --create                  create profile from template
        -D | --delete                  unload profile and delete generated rules
        -r | --replace                 reload profile
        -R | --remove                  unload profile
      Options:
        -d | --dryrun                  dry run
        -u | --uuid <uuid>             uuid (プロファイル名)
        -h | --help                    このヘルプ
      追加ファイル:
        -f | --add-file <file>         XML から生成されたプロファイルにファイルを追加します
        -F | --append-file <file>      ファイルを既存のプロファイルに追加します

en: 
    (Time: %.3f ms)
ja: 
    (時間: %.3f ms)

en: 
    Domain '%s' dumped to %s
ja: 
    %s にダンプされたドメイン '%s'

en: 
    Domain '%s' saved to %s
ja: 
    %s に保存されたドメイン '%s'

en: 
    Domain '%s' state saved by libvirt
ja: 
    libvirt によって保存されたドメイン '%s' 状態

en: 
    Usage:
      %s [option]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help
      -V | --version         Display program version
      -c CMD                 Run CMD via shell
    
    libvirt login shell
ja: 
    使用法:
      %s [オプション]
    
    オプション:
      -h | --help            プログラムヘルプを表示します
      -V | --version         プログラムバージョンを表示します
      -c CMD                 シェルを使って CMD を実行します
    
    libvirt ログインシェル

en: 
    Usage:
      %s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt lock management daemon:
ja: 
    使用法:
      %s [オプション]
    
    オプション:
      -h | --help            プログラムヘルプを表示します:
      -v | --verbose         詳細なメッセージ。
      -d | --daemon           デーモンとして実行し、PID ファイルを書き込みます。
      -t | --timeout <secs>  タイムアウト期間後に終了します。
      -f | --config <file>    設定ファイル。
      -V | --version         バージョン情報を表示します。
      -p | --pid-file <file> PID ファイルの名前を変更します。
    
    libvirt ロック管理デーモン:

en: 
    Usage:
      %s [options]
    
    Options:
      -h | --help            Display program help:
      -v | --verbose         Verbose messages.
      -d | --daemon          Run as a daemon & write PID file.
      -t | --timeout <secs>  Exit after timeout period.
      -f | --config <file>   Configuration file.
      -V | --version         Display version information.
      -p | --pid-file <file> Change name of PID file.
    
    libvirt log management daemon:
ja: 
    使用法:
      %s [オプション]
    
    オプション:
      -h | --help            プログラムヘルプを表示します:
      -v | --verbose         詳細なメッセージ。
      -d | --daemon          デーモンとして実行し、PID ファイルを書き込みます。
      -t | --timeout <secs>  タイムアウト期間後に終了します。
      -f | --config <file>   設定ファイル。
      -V | --version         バージョン情報を表示します。
      -p | --pid-file <file> PID ファイルの名前を変更します。
    
    libvirt ログ管理デーモン:

en: 
    syntax: %s [OPTIONS] [HVTYPE]
    
     Hypervisor types:
    
       - qemu
       - lxc
       - bhyve
       - ch
    
     Options:
       -h, --help     Display command line help
       -v, --version  Display command version
       -q, --quiet    Don't display progress information
ja: 
    構文: %s [オプション] [HVTYPE]
    
     ハイパーバイザータイプ:
    
       - qemu
       - lxc
       - bhyve
       - ch
    
     オプション:
       -h, --help     コマンドラインヘルプを表示します
       -v, --version  コマンドバージョンを表示します
       -q, --quiet    進捗情報を表示しません

en:     Bandwidth limit: %llu bytes/s (%-.3lf %s/s)
ja:     帯域幅制限: %llu bytes/s (%-.3lf %s/s)

en:   NAME
ja:   名前

en:  %s (help keyword '%s')
ja:  %s (ヘルプのキーワード '%s')

en:  %s (help keyword '%s'):
ja:  %s (ヘルプのキーワード '%s'):

en:  Hypervisors:
ja:  ハイパーバイザー:

en:  Miscellaneous:
ja:  その他:

en:  Networking:
ja:  ネットワーク:

en:  Storage:
ja:  ストレージ:

en: !!! SSH HOST KEY VERIFICATION FAILED !!!: Identity of host '%s:%d' differs from stored identity. Please verify the new host key '%s' to avoid possible man in the middle attack. The key is stored in '%s'.
ja: !!! SSH ホスト鍵の検証に失敗しました !!!: ホスト '%s:%d' の識別情報が保存されている識別情報と異なります。中間者攻撃の可能性を避けるために、新しいホスト鍵 '%s' を検証してください。鍵は '%s' に保存されています。

en: $%s value should be between 0 and %d
ja: $%s値は 0 から %d の間である必要があります

en: %6s: Checking %-60s:
ja: %6s: 確認中 %-60s:

en: %s %s '%s' has an unsupported type '%s'
ja: %s %s '%s' がサポートされないタイプ '%s' です

en: %s %s '%s' has unsupported type '%s', expecting '%s' or '%s'
ja: %s %s '%s' がサポートされないタイプ '%s' です、'%s' または '%s' が期待されます

en: %s (out of %d)
ja: %s/%d

en: %s can't be empty
ja: %s は空白ではいけません

en: %s cannot be set higher than %s
ja: %s は %s より高く設定することはできません

en: %s cannot parse GID '%s'
ja: %s は GID '%s' を解析できません

en: %s cannot parse UID '%s'
ja: %s は UID '%s' を解析できません

en: %s does not support passing a passphrase using a file descriptor
ja: %s は、ファイル記述子を使用したパスフレーズの受け渡しをサポートしていません

en: %s does not support passing passphrase via file descriptor
ja: %s は、ファイル記述子を介したパスフレーズの受け渡しをサポートしていません

en: %s expects UID and GID parameters
ja: %s は UID および GID パラメーターを必要とします

en: %s failed new mode for target '%s' with status '%d'
ja: %s は、ターゲット '%s' (ステータス '%d') の新しいモードに失敗しました

en: %s family specified for non-IPv4 address '%s' in network '%s'
ja: %s ファミリーが非 IPv4 アドレス '%s' (ネットワーク '%s') に対して指定されています

en: %s forwarding requested, but no IP address provided for network '%s'
ja: %s 転送が要求されましたが、ネットワーク '%s' に提供される IP アドレスがありません

en: %s graphics are not supported with this QEMU
ja: この QEMU では、%s グラフィックはサポートされません

en: %s harddisk '%s' has unsupported cache mode '%s'
ja: %s ハードディスク '%s' がサポートされないキャッシュモード '%s' を持ちます

en: %s has illegal value %s
ja: %s が無効な値 %s を持ちます

en: %s has unexpected '*' before last line
ja: %s が最終行の前に予期しない '*' を持ちます

en: %s in %s must be NULL
ja: %s (%s) は NULL である必要があります

en: %s in %s must be greater than zero
ja: %s の %s は、ゼロより大きくなければなりません

en: %s in %s must be zero
ja: %s (%s) は 0 である必要があります

en: %s in %s must be zero or greater
ja: %s (%s) は 0 以上でなければなりません

en: %s in %s must not be NULL
ja: %s (%s) は NULL 以外である必要があります

en: %s in %s must not be zero
ja: %s (%s) は 0 以外である必要があります

en: %s is missing 'type' property
ja: %s は 'type' プロパティがありません

en: %s is not an executable
ja: %s は実行可能ではありません

en: %s is not available with this QEMU binary
ja: %s は、この QEMU バイナリーでは使用できません

en: %s is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、%s はサポートされません

en: %s length greater than maximum: %d > %d
ja: %s の長さが最大値よりも大きいです: %d > %d

en: %s model of watchdog can go only on PCI bus
ja: ウォッチドッグの %s モデルは、PCI バスのみで動作できます

en: %s model of watchdog does not support configuring the address
ja: ウォッチドッグの %s モデルは、アドレスの設定をサポートしていません

en: %s model of watchdog is allowed for s390 and s390x only
ja: ウォッチドッグの %s モデルは、s390 および s390x でのみ許可されます

en: %s model of watchdog is virtual and cannot go on any bus.
ja: ウォッチドッグの %s モデルは仮想であり、どのバスでも動作できません。

en: %s module is not loaded,
ja: %s モジュールがロードされていません、

en: %s namespace is not available
ja: %s 名前空間は使用できません

en: %s not found in %s
ja: %s は %s で見つかりません

en: %s not implemented on Win32
ja: %s Win32 上で実装されていません

en: %s not matched against 'allowed_users' in %s
ja: %s は、%s の 'allowed_users' と一致しません

en: %s not parseable
ja: %s は解析可能ではありません

en: %s not supported in this QEMU binary
ja: %s はこの QEMU ライブラリーにおいてサポートされていません

en: %s object has invalid dynamic type
ja: %s オブジェクトが無効な動的タイプを持ちます

en: %s object is missing the required '%s' property
ja: %s オブジェクトは必要な '%s' プロパティがありません

en: %s reply data was missing 'model'
ja: %s の応答データに 'model' がありませんでした

en: %s reply data was missing 'name'
ja: %s の応答データに 'name' がありませんでした

en: %s reply data was missing 'props'
ja: %s の応答データに 'props' がありませんでした

en: %s rule with port specification requires protocol specification with protocol to be either one of tcp(6), udp(17), dccp(33), or sctp(132)
ja: ポート指定のある %s ルールでは、プロトコルを tcp(6)、udp(17)、dccp(33)、または sctp(132) のいずれかに指定することが必要です

en: %s uri uuid action
ja: %s URI UUID アクション

en: %s: %s: unsupported auth %s
ja: %s: %s: サポートされない認証 %s

en: %s: '%s' does not exist
ja: %s: '%s' が存在しません

en: %s: Address '%s' in route definition is not a network address
ja: %s: ルート定義のアドレス '%s' はネットワークアドレスではありません

en: %s: Bad gateway address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義に不正なゲートウェイアドレス '%s' があります

en: %s: Bad netmask address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義に不正なネットマスクアドレス '%s' があります

en: %s: Bad network address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義に不正なネットワークアドレス '%s' があります

en: %s: Cannot request read and write flags together
ja: %s: 読み込みフラグと書き込みフラグを同時に要求できません

en: %s: Error converting address '%s' with netmask '%s' to network-address in route definition
ja: %s: ルート定義でアドレス '%s' をネットマスク '%s' でネットワークアドレスに変換する際にエラーが発生しました

en: %s: Error converting address '%s' with prefix %u to network-address in route definition
ja: %s: ルート定義でアドレス '%s' を接頭辞 %u で network-address に変換する際にエラーが発生しました

en: %s: File '%s' is too large
ja: %s: ファイル '%s' が大きすぎます

en: %s: IPv4 family specified for non-IPv4 address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義で IPv4 ファミリーが IPv4 以外のアドレス '%s' に指定されています

en: %s: IPv4 family specified for non-IPv4 gateway '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義で IPv4 ファミリーが IPv4 以外のゲートウェイ '%s' に指定されています

en: %s: Invalid netmask '%s' for address '%s' (both must be IPv4)
ja: %s: アドレス '%s' の無効なネットマスク '%s' (両方とも IPv4 である必要があります)

en: %s: Invalid prefix %u specified in route definition, must be 0 - 128
ja: %s: 無効な接頭辞 %u がルート定義で指定されています、0~128 でなければなりません

en: %s: Invalid prefix %u specified in route definition, must be 0 - 32
ja: %s: 無効な接頭辞 %u がルート定義で指定されています、0 - 32 でなければなりません

en: %s: Missing required address attribute in route definition
ja: %s: ルート定義に必要なアドレス属性がありません

en: %s: Missing required gateway attribute in route definition
ja: %s: ルート定義に必要なゲートウェイ属性がありません

en: %s: No family specified for non-IPv4 address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義で非 IPv4 アドレス '%s' にファミリーが指定されていません

en: %s: No family specified for non-IPv4 gateway '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義で非 IPv4 ゲートウェイ '%s' にファミリーが指定されていません

en: %s: Route definition cannot have both a prefix and a netmask
ja: %s: ルート定義に接頭辞とネットマスクの両方を含めることはできません

en: %s: Specifying netmask invalid for IPv6 address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義で IPv6 アドレス '%s' にネットマスクを指定することは無効です

en: %s: Starting external device: %s
    %s
ja: %s: 外部デバイスの起動: %s
    %s

en: %s: Unrecognized family '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義の認識されていないファミリー '%s'

en: %s: cannot connect to '%s': %s
ja: %s: '%s': %s に接続できません

en: %s: cannot parse URI transport '%s': %s
ja: %s: URI トランスポート '%s': %s を解析できません

en: %s: could not proxy traffic: %s
ja: %s: トラフィックをプロキシーできませんでした: %s

en: %s: error: %s%c
ja: %s: エラー: %s%c

en: %s: error: %s. Check /var/log/messages or run without --daemon for more info.
ja: %s: エラー: %s。詳細は /var/log/messages を確認するか、--daemon なしで実行してください。

en: %s: error: unable to determine if daemon is running: %s
ja: %s: エラー: デーモンが実行中であるかわかりませんでした: %s

en: %s: event '%s' for node device %s
ja: %s: ノードデバイス %s のイベント '%s'

en: %s: event '%s' for secret %s
ja: %s: シークレット %s のイベント '%s'

en: %s: event '%s' for storage pool %s
ja: %s: ストレージプール %s のイベント '%s'

en: %s: event 'lifecycle' for network %s: %s
ja: %s: ネットワーク %s のイベント 'lifecycle': %s

en: %s: event 'lifecycle' for node device %s: %s
ja: %s: ノードデバイス %s のイベント 'lifecycle': %s

en: %s: event 'lifecycle' for secret %s: %s
ja: %s: シークレット %s のイベント'lifecycle': %s

en: %s: event 'lifecycle' for storage pool %s: %s
ja: %s: ストレージプール %s のイベント 'lifecycle': %s

en: %s: expected a bool for '%s' parameter
ja: %s: '%s' パラメーターにはブール値を予想していました

en: %s: expected a signed integer for '%s' parameter
ja: %s: '%s' パラメーターには符号付き整数を予想していました

en: %s: expected a string for '%s' parameter
ja: %s: '%s' パラメーターには文字列を予想していました

en: %s: expected a string list for '%s' parameter
ja: %s: '%s' パラメーターには文字列リストを予想していました

en: %s: expected a string or string list for '%s' parameter
ja: %s: '%s' パラメーターには文字列または文字列リストを予想していました

en: %s: expected an unsigned integer for '%s' parameter
ja: %s: '%s' パラメーターには符号なし整数を予想していました

en: %s: failed to communicate with bridge helper: %s
ja: %s: ブリッジヘルパーとの通信に失敗しました: %s

en: %s: failed to read temporary file: %s
ja: %s: 一時ファイルの読み込みに失敗しました: %s

en: %s: failed to write log file: %s
ja: %s: ログファイルの書き込みに失敗しました: %s

en: %s: failure with %s: %s
ja: %s: %s で失敗しました: %s

en: %s: initialization failed
ja: %s: 初期化に失敗しました

en: %s: initialization failed
ja: %s: 初期化に失敗しました

en: %s: ipv6 family specified for non-IPv6 address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義で非 IPv6 アドレス '%s' に ipv6 ファミリーが指定されています

en: %s: ipv6 specified for non-IPv6 gateway address '%s' in route definition
ja: %s: ルート定義で非 IPv6 ゲートウェイアドレス '%s' に ipv6 が指定されています

en: %s: malformed fd %s
ja: %s: 不正な形式の fd %s

en: %s: migration_port_max: port must be between the minimal port %d and 65535
ja: %s: migration_port_max: ポートは最小ポート %d と 65535 の間にする必要があります

en: %s: migration_port_min: port must be greater than 0
ja: %s: migration_port_min: ポートは 0 より大きくする必要があります

en: %s: must be run as root
ja: %s: root として実行する必要があります

en: %s: must not be run setuid root
ja: %s: setuid root を実行してはいけません

en: %s: passthrough input device has no source
ja: %s: パススルー入力デバイスにはソースがありません

en: %s: remote_display_port_max: port must be between the minimal port and %d
ja: %s: remote_display_port_max: ポートは最小ポートと %d の間にする必要があります

en: %s: remote_display_port_min: min port must not be greater than max port
ja: %s: remote_display_port_min: 最小ポートは最大ポートより大きくできません

en: %s: remote_display_port_min: port must be greater than or equal to %d
ja: %s: remote_display_port_min: ポートは %d と同じか大きくする必要があります

en: %s: remote_websocket_port_max: port must be between the minimal port and %d
ja: %s: remote_websocket_port_max: ポートは最小ポートと %d の間にする必要があります

en: %s: remote_websocket_port_min: min port must not be greater than max port
ja: %s: remote_websocket_port_min: 最小ポートは最大ポートより大きくできません

en: %s: remote_websocket_port_min: port must be greater than or equal to %d
ja: %s: remote_websocket_port_min: ポートは %d と同じか大きくする必要があります

en: %s: temporary filename contains shell meta or other unacceptable characters (is $TMPDIR wrong?)
ja: %s: 一時ファイル名がシェルのメタ文字または他の利用できない文字を含んでいます ($TMPDIR が誤っていますか？)

en: %s: too many command line arguments
ja: %s: コマンドライン引数が多すぎます

en: %s: try --help for more details
ja: %s: 詳細は --help を試してください

en: %s: try --help for more details
ja: %s: 詳細は --help をお試しください

en: %s: unexpected URI transport '%s'
ja: %s: 予期しない URI トランスポート '%s'

en: %s: unsupported hypervisor name %s
ja: %s: サポートされないハイパーバイザーの名前 %s

en: %s: value for '%s' parameter must be 0 or 1
ja: %s: '%s' パラメーターの値は 0 または 1 でなければなりません

en: %s: value for '%s' parameter must be in range %d:%d
ja: %s: '%s' パラメーターの値は %d:%d の範囲内になければなりません

en: %s: value for '%s' parameter must be in range %lld:%lld
ja: %s: '%s' パラメーターの値は %lld:%lld の範囲内になければなりません

en: %s: value for '%s' parameter must be in range %zd:%zd
ja: %s: '%s' パラメーターの値は %zd:%zd の範囲内になければなりません

en: %s: value for '%s' parameter must be in range 0:%u
ja: %s: '%s' パラメーターの値は 0:%u の範囲内になければなりません

en: %s: value for '%s' parameter must be in range 0:%zu
ja: %s: '%s' パラメーターの値は 0:%zu の範囲内になければなりません

en: %s: warning: %s%c
ja: %s: 警告: %s%c

en: %s_DEBUG not set with a valid numeric value
ja: %s_DEBUG が有効な数値で設定されていません

en: '%s' D-Bus address is not handled
ja: '%s' D-Bus アドレスが処理されていません

en: '%s' architecture is not supported by CPU driver
ja: '%s' アーキテクチャーは CPU ドライバーではサポートされません

en: '%s' attributes '%s' must not overlap
ja: '%s' 属性 '%s' は重複してはなりません

en: '%s' controller cannot be hot plugged.
ja: '%s' コントローラーがホットプラグできません。

en: '%s' controller cannot be hot unplugged.
ja: '%s' コントローラーはホットプラグで抜けません。

en: '%s' controller only supports up to '%u' ports
ja: '%s' コントローラーは '%u' ポートまでしかサポートしません

en: '%s' denied access
ja: '%s' はアクセスを拒否しました

en: '%s' does not exist
ja: '%s' が存在しません

en: '%s' file does not fit in memory
ja: '%s' ファイルはメモリー内に収まりません

en: '%s' is not a VF device
ja: '%s' は VF デバイスではありません

en: '%s' is not a known interface
ja: '%s' は既知のインターフェイスではありません

en: '%s' is not a suitable bridge helper
ja: '%s' は適切なブリッジヘルパーではありません

en: '%s' is not a suitable dbus-daemon
ja: '%s' は適切な dbus デーモンではありません

en: '%s' is not a suitable pr helper
ja: '%s' は適切な pr ヘルパーではありません

en: '%s' is not supported in this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、'%s' はサポートされません

en: '%s' missing
ja: '%s' がありません

en: '%s' requires shared memory
ja: '%s' には共有メモリーが必要です

en: '%s' scheduler bitmap '%s' is empty
ja: '%s' スケジューラービットマップ '%s' は空です

en: '--wipe-storage' requires '--storage <string>' or '--remove-all-storage'
ja: '--wipe-storage' には、'--storage <string>' または '--remove-all-storage' が必要です

en: ':' not allowed in RBD source volume name '%s'
ja: ':' が RBD ソースボリューム名 '%s' において許可されません

en: 'adapter' name must be specified for scsi hostdev source
ja: scsi hostdev ソースには、'adapter' 名を指定する必要があります

en: 'address' is not supported for 'ramfb' video devices
ja: 'address' は 'ramfb' ビデオデバイスではサポートされません

en: 'address' must be specified for scsi hostdev source
ja: scsi hostdev ソースには、'address' を指定する必要があります

en: 'arch' element cannot be used inside 'cpu' element with 'match' attribute'
ja: 'arch' 要素は 'match' 属性を持つ 'cpu' 要素の内部では使用できません

en: 'cache' refers to a non-existent NUMA node cache
ja: 'cache' は、存在しない NUMA ノードキャッシュを指します

en: 'can-offline' missing in reply of guest-get-vcpus
ja: guest-get-vcpus の応答に 'can-offline' がありません

en: 'cmd_per_lun' is only supported by virtio-scsi controller
ja: 'cmd_per_lun' は virtio-scsi コントローラでのみサポートされます

en: 'cow' storage format is not supported
ja: 'cow' ストレージ形式はサポートされません

en: 'directory' storage format is not directly supported by QEMU, use 'dir' disk type instead
ja: QEMU では 'directory' ストレージタイプは直接サポートされません、代わりに 'dir' ディスクタイプを使用してください

en: 'disk' missing in reply of guest-get-fsinfo
ja: guest-get-fsinfo の応答に 'disk' がありません

en: 'extended_l2' not supported with compat level %s
ja: 'extended_l2' は互換レベル %s ではサポートされません

en: 'floor' attribute allowed only in <inbound> element
ja: 'floor' 属性は <inbound> 要素においてのみ許可されます

en: 'gluster' command line tool not found
ja: 'gluster' コマンドラインツールが見つかりません

en: 'host-name' missing in guest-get-host-name reply
ja: guest-get-host-name の応答に 'host-name' がありません

en: 'incremental' backup mode of disk '%s' requires setting 'incremental' field for disk or backup
ja: ディスク '%s' の'incremental' バックアップモードは、ディスクまたはバックアップに 'incremental' フィールドを設定する必要があります

en: 'initiator' refers to a non-existent NUMA node
ja: 'initiator' は、存在しない NUMA ノードを指します

en: 'ioeventfd' is only supported by virtio-scsi controller
ja: 'ioeventfd' は virtio-scsi コントローラでのみサポートされます

en: 'iothread' attribute only supported for virtio scsi controllers
ja: 'iothread' 属性は、virtio scsi コントローラーに対してのみサポートされます

en: 'iothread' is only supported for virtio-scsi controller
ja: 'iothread' は virtio-scsi コントローラーに対してのみサポートされます

en: 'logical-id' missing in reply of guest-get-vcpus
ja: guest-get-vcpus の応答に 'logical-id' がありません

en: 'login-time' missing in reply of guest-get-users
ja: guest-get-users の応答に 'login-time' がありません

en: 'manual' memory snapshot mode not supported
ja: 'manual' メモリースナップショットモードはサポートされません

en: 'manual' snapshot mode is not supported by the test driver
ja: 'manual' スナップショットモードは、テストドライバーではサポートされません

en: 'max_sectors' is only supported by virtio-scsi controller
ja: 'max_sectors' は virtio-scsi コントローラでのみサポートされます

en: 'max_workers' must be greater than 0
ja: 'max_workers' は 0 より大きくなければなりません

en: 'mode' of Xen passthrough feature differs: source: '%s', destination: '%s'
ja: Xen パススルー機能の 'mode' が異なります: 送信元: '%s'、送信先: '%s'

en: 'model' attribute in <hostdev> is only supported when type='%s'
ja: <hostdev> の 'model' 属性は、タイプ='%s' のときのみサポートされます

en: 'mountpoint' missing in reply of guest-get-fsinfo
ja: guest-get-fsinfo の応答に 'mountpoint' がありません

en: 'name' missing in reply of guest-get-disks
ja: guest-get-disks の応答に'name' がありません

en: 'name' missing in reply of guest-get-fsinfo
ja: guest-get-fsinfo の返信に 'name' がありません

en: 'netns' namespace source can only be used with sharenet
ja: 'netns' 名前空間ソースは sharenet でのみ使用できます

en: 'network' attribute is required for listen type 'network'
ja: 'network' 属性が、リッスンタイプ 'network' に対して必要です

en: 'network' attribute is valid only for listen type 'network'
ja: 'network' 属性は、リッスンタイプ 'network' に対してのみ有効です

en: 'nfs' host must use TCP protocol
ja: 'nfs' ホストは TCP プロトコルを使用する必要があります

en: 'nfs' protocol requires the usage of exactly one host
ja: 'nfs' プロトコルでは、1 つのホストのみを使用する必要があります

en: 'offset' missing in reply of guest-get-timezone
ja: guest-get-timezone の応答に 'offset' がありません

en: 'online' missing in reply of guest-get-vcpus
ja: guest-get-vcpus の応答に 'online' がありません

en: 'parent' for vHBA not specified, and cannot find one on this host
ja: vHBA の 'parent' が指定されていません、また、このホストにおいて見つけられません

en: 'partition' missing in reply of guest-get-disks
ja: guest-get-disks の応答に 'partition' がありません

en: 'pci-controller' missing
ja: 'pci-controller' がありません

en: 'peak' and 'burst' require 'average' attribute
ja: 'peak' および 'burst' は 'average' 属性が必要です

en: 'pool' and 'volume' must be specified together for 'pool' type source
ja: 'pool' と 'volume' は 'pool' タイプのソースと同時に指定する必要があります

en: 'queues' is only supported by virtio-scsi controller
ja: 'queues' は virtio-scsi のみによりサポートされます

en: 'restrictive' mode is required in memnode element when mode is 'restrictive' in memory element
ja: メモリー要素でモードが 'restrictive' の場合、memnode 要素で 'restrictive' モードが必要です

en: 'sibling_id %d' does not refer to a valid cell within NUMA 'cell id %d'
ja: 'sibling_id %d' は、NUMA 'cell id %d' 内の有効なセルを参照していません

en: 'socket' attribute is valid only for listen type 'socket'
ja: 'socket' 属性は、リッスンタイプ 'socket' に対してのみ有効です

en: 'target' refers to a non-existent NUMA node
ja: 'target' は存在しない NUMA ノードを指しています

en: 'tftp' protocol is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは 'tftp' プロトコルはサポートされません

en: 'tlsHostname' field is not supported by this QEMU
ja: この QEMU では、'tlsHostname' フィールドはサポートされません

en: 'tlsHostname' field is supported only with NBD disks
ja: 'tlsHostname' フィールドは、NBD ディスクでのみサポートされます

en: 'trim' algorithm not supported
ja: 'trim' アルゴリズムはサポートされません

en: 'type' missing in reply of guest-get-fsinfo
ja: guest-get-fsinfo の返信に 'type' がありません

en: 'user' missing in reply of guest-get-users
ja: guest-get-users の応答に 'user' がありません

en: 'value %d' is invalid for 'sibling id %d' under NUMA 'cell id %d'
ja: NUMA 'cell id %d' の配下では、'value %d' は 'sibling id%d' に対して無効です

en: 'vhostuser' driver is only supported with 'virtio' device
ja: 'vhostuser' ドライバーは 'virtio' デバイスでのみサポートされます

en: 'virtio-s390' addresses are no longer supported
ja: 'virtio-s390' アドレスはサポートされなくなりました

en: 'wwnn' and 'wwpn' must be specified for adapter type 'fchost'
ja: 'wwnn' および 'wwpn' をアダプタータイプ 'fchost' に対して指定する必要があります

en: (CPU_definition)
ja: (CPU 定義)

en: (bridge interface definition)
ja: (ブリッジインターフェイス定義)

en: (capabilities)
ja: (ケイパビリティー)

en: (definition_of_secret)
ja: (シークレットの定義)

en: (device_definition)
ja: (デバイス定義)

en: (disk_definition)
ja: (ディスク定義)

en: (domain_backup)
ja: (ドメインバックアップ)

en: (domain_checkpoint)
ja: (ドメインチェックポイント)

en: (domain_definition)
ja: (ドメイン定義)

en: (domain_snapshot)
ja: (ドメインスナップショット)

en: (esx execute response)
ja: (ESX 実行結果)

en: (interface definition)
ja: (インターフェイス定義)

en: (network_definition)
ja: (ネットワーク定義)

en: (networkport_definition)
ja: (ネットワークポート定義)

en: (node_device_definition)
ja: (ノードデバイス定義)

en: (none)
ja: (なし)

en: (nwfilter_definition)
ja: (ネットワークフィルター定義)

en: (nwfilterbinding_definition)
ja: (ネットワークフィルターバインディング定義)

en: (nwfilterbinding_status)
ja: (ネットワークフィルターバインディングステータス)

en: (re)connect to hypervisor
ja: ハイパーバイザーへの (再) 接続

en: (save cookie)
ja: (クッキーを保存)

en: (snapshot_tree)
ja: (スナップショットツリー)

en: (storage_pool_definition)
ja: (ストレージプール定義)

en: (storage_source_specification)
ja: (ストレージソース仕様)

en: (storage_volume_definition)
ja: (ストレージボリューム定義)

en: (test driver)
ja: (テストドライバー)

en: (volume_definition)
ja: (ボリューム定義)

en: --%s and --current are mutually exclusive
ja: --%s と --current は相互排他です

en: --%s and --tree are mutually exclusive
ja: --%s と --tree は相互排他です

en: --%s is required
ja: --%s は必要です

en: --%s or --current is required
ja: --%s または --current が必要です

en: --async requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --finish
ja: --async には、--timeout、--wait、--pivot、または --finish の少なくとも 1 つが必要です

en: --async requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --keep-overlay
ja: --async には、--timeout、--wait、--pivot、または --keep-overlay の少なくとも 1 つが必要です

en: --descendants requires --from
ja: --descendants には --from が必要です

en: --descendants requires either --from or --current
ja: --descendants は --from または --current のどちらかが必要です

en: --format only works with --memory-only
ja: --format は --memory-only でのみ機能します

en: --listen parameter not permitted with systemd activation sockets, see 'man libvirtd' for further guidance
ja: systemd アクティベーションソケットでは、--listen パラメーターは許可されません、詳細は 'man libvirtd' を参照してください

en: --max-unauth-clients must be less than or equal to --max-clients
ja: --max-unauth-clients は --max-clients 以下である必要があります

en: --min-workers must be less than or equal to --max-workers
ja: --min-workers は --max-workers 以下である必要があります

en: --source-protocol option requires --sourcetype network
ja: --source-protocol オプションには --sourcetype ネットワークが必要です

en: --verbose requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --finish
ja: --verbose には、--timeout、--wait、--pivot、または --finish の少なくとも 1 つが必要です

en: --verbose requires at least one of --timeout, --wait, --pivot, or --keep-overlay
ja: --verbose には、--timeout、--wait、--pivot、または --keep-overlay の少なくとも 1 つが必要です

en: /proc/net/dev: Interface not found
ja: /proc/net/dev: インターフェイスが見つかりません

en: 64-bit PCI hole setting is only for root PCI controllers
ja: 64 ビット PCI 全体の設定は root PCI コントローラーに対してのみです

en: <address>, <interface>, and <pf> elements of <forward> in network %s are mutually exclusive
ja: ネットワーク <forward> における %s の <address>、<interface>、および <pf> の要素は、相互に排他的です

en: <config> element is currently supported only with 'rbd' disks
ja: <config> 要素は現在、'rbd' ディスクでのみサポートされます

en: <domainbackup> must specify TCP port for now
ja: <domainbackup> は、現時点での TCP ポートを指定する必要があります

en: <forward dev='%s'> must match first <interface dev='%s'/> in network %s
ja: <forward dev='%s'> は最初の <interface dev='%s'/> (ネットワーク %s) と一致する必要があります

en: <hostdev> attribute 'display' is only supported with model='vfio-pci'
ja: <hostdev> 属性 'display' は、model='vfio-pci' でのみサポートされます

en: <reservations/> allowed only for lun devices
ja: <reservations/> は lun デバイスでのみ許可されます

en: <snapshot> element is currently supported only with 'rbd' disks
ja: <snapshot> 要素は現在、'rbd' ディスクでのみサポートされます

en: <system_field> evaluation has failed
ja: <system_field> の評価に失敗しました

en: <system_field> value evaluation has failed
ja: <system_field> 値の評価に失敗しました

en: <uuid> does not match secret file name '%s'
ja: <uuid>秘密ファイル名 '%s' に一致しません

en: <vendor_field> evaluation has failed
ja: <vendor_field> の評価に失敗しました

en: <vendor_field> value evaluation has failed
ja: <vendor_field> 値の評価に失敗しました

en: <virtualport type='%s'> not supported for network '%s' which uses IP forwarding
ja: <virtualport type='%s'> は IP 転送を使用するネットワーク '%s' に対してはサポートされません

en: <virtualport type='%s'> not supported for network '%s' which uses a bridge device
ja: <virtualport type='%s'> はブリッジデバイスを使用するネットワーク '%s' に対してサポートされません

en: <virtualport type='%s'> not supported for network '%s' which uses a macvtap device
ja: <virtualport type='%s'> は macvtap デバイスを使用するネットワーク '%s' に対してサポートされません

en: <virtualport type='%s'> not supported for network '%s' which uses an SR-IOV Virtual Function via PCI passthrough
ja: <virtualport type='%s'> は PCI パススルー経由で SR-IOV 仮想ファンクションを使用するネットワーク '%s' に対してサポートされません

en: <virtualport> element unsupported for <interface type='%s'>
ja: <virtualport> 要素は <interface type='%s'> に対してサポートされません

en: <virtualport> element unsupported for type='%s' in interface's <actual> element
ja: <virtualport> 要素はインターフェイスの <actual> 要素におけるタイプ='%s' に対してサポートされません

en: <vlan> element specified for network %s, whose type doesn't support vlan configuration
ja: ネットワーク %s に対して <vlan> 要素が指定されていますが、この種別は VLAN 設定をサポートしません

en: ? - print this help
ja: ? - このヘルプを表示します

en: A close callback is already registered
ja: クローズコールバックがすでに登録されています

en: A different callback was requested
ja: 他のコールバックが要求されました

en: A domain definition can have no more than one cipher node with name %s
ja: ドメイン定義は、名前 %s を持つ暗号ノードを 1 つだけ持つことができます

en: A interface driver is already registered
ja: インターフェイスドライバーがすでに登録されています

en: A network driver is already registered
ja: ネットワークドライバーがすでに登録されています

en: A network filter driver is already registered
ja: ネットワークフィルタードライバーがすでに登録されています

en: A network with forward mode='%s' can specify a bridge name or a forward dev, but not both (network '%s')
ja: 転送モード='%s' のネットワークはブリッジ名または転送デバイスを指定できますが、両方を指定できません (ネットワーク '%s')

en: A node device driver is already registered
ja: ノードデバイスドライバーがすでに登録されています

en: A secret driver is already registered
ja: シークレットドライバーがすでに登録されています

en: A single <secret type='passphrase'...> element is expected in encryption description
ja: 暗号化記述には、<secret type='passphrase'...> の要素が 1 つ期待されます

en: A storage driver is already registered
ja: ストレージドライバーがすでに登録されています

en: ACPI index is not supported with this QEMU
ja: この QEMU では、ACPI インデックスはサポートされません

en: ACPI index is only supported for PCI devices
ja: ACPI インデックスは、PCI デバイスに対してのみサポートされます

en: ACPI requires UEFI on this architecture
ja: ACPI には、このアーキテクチャーで UEFI が必要です

en: AES256CBC encryption invalid keylen=%zu
ja: AES256CBC 暗号化が無効 keylen=%zu

en: AES256CBC initialization vector invalid len=%zu
ja: AES256CBC 初期化ベクトルが無効 len=%zu

en: API error
ja: API エラー

en: Aborts the currently running domain job
ja: 現在実行しているドメインのジョブを中止します

en: Accept SSH host key with hash '%s' for host '%s:%d' (%s/%s)?
ja: ハッシュ '%s' を持つ SSH ホスト鍵をホスト '%s:%d' (%s/%s) に対して受け取りますか?

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Activation of snoop request failed on interface '%s'
ja: snoop 要求の有効化がインターフェイス '%s' において失敗しました

en: Active %s devices on bus with %s, not doing bus reset
ja: %s を持つバス上のアクティブな %s デバイス、バスのリセットをしていません

en: Active Block Commit
ja: アクティブブロックコミット

en: Active Block Commit started
ja: アクティブブロックコミットが開始されました

en: Active channel stream exists for this domain
ja: 動作中のチャネルストリームがこのドメインに存在します

en: Active console session exists for this domain
ja: 使用中のコンソールセッションがこのドメインに対して存在します

en: Active:
ja: 起動中:

en: Actual interface '%s' hostdev was not a PCI device
ja: 実際のインターフェイス '%s' hostdev は PCI デバイスではありませんでした

en: Add an IOThread to the guest domain.
ja: ゲストドメインに IOThread を追加します。

en: Add or remove vcpus
ja: vcpus を追加または削除します

en: Added
ja: 追加済み

en: Address
ja: アドレス

en: Advice from numad is needed in case of automatic numa placement
ja: 自動 numa 配置の場合は、numad からのアドバイスが必要です

en: After dumping core, failed to resume domain '%d' with libxenlight
ja: コアのダンプ後、libxenlight を用いたドメイン '%d' の再開に失敗しました

en: Ain't nobody heard of that much cache level
ja: それほど高いキャッシュレベルを聞いたことがある人はいません

en: All identities provided by the SSH Agent were rejected
ja: SSH エージェントにより提供された識別情報はすべて拒否されました

en: All provided authentication methods with credentials were rejected by the server
ja: 指定された認証情報と持つ認証方式はすべてサーバーに拒否されました

en: Allocate or free some pages in the pool for NUMA cell.
ja: NUMA セル用のプールで、いくつかのページを割り当てたり、解放したりします。

en: Allocation
ja: 割り当て

en: Allocation:
ja: 割り当て:

en: Allows setting or modifying the description or title of a domain.
ja: ドメインの説明またはタイトルを設定または変更できます。

en: An error occurred, but the cause is unknown
ja: エラーが発生しましたが、原因がわかりません

en: An event loop implementation must be registered
ja: イベントループの実装を登録する必要があります

en: An explicit disk format must be specified
ja: 明示的なディスク形式を指定する必要があります

en: Ancestor model %s not found for CPU model %s
ja: 原型のモデル %s が CPU モデル %s に対して見つかりません

en: Another relabel transaction is already started
ja: 別のラベル変更トランザクションがすでに開始されています

en: AnyType is missing 'type' property
ja: AnyType は 'type' プロパティがありません

en: Append, reset or remove specified key from the authorized keys file for given user
ja: 指定されたユーザーの承認されたキーファイルから、指定されたキーを追加、リセット、または削除します

en: Argument 'cellid' in memnode element must correspond to existing guest's NUMA cell
ja: memnode 要素の引数 'cellid' は、既存のゲストの NUMA セルに対応している必要があります

en: Argument 'node' %zu outranges defined number of NUMA nodes
ja: 引数 'node' %zu は、NUMA ノードの定義された数を超えています

en: Arguments must be non null
ja: 引数は空白以外でなければいけません

en: Arguments under memnode element do not correspond with existing guest's NUMA cell
ja: memnode 要素配下の引数が、既存のゲストの NUMA セルに対応していません

en: At least one NUMA node has to have CPUs
ja: 少なくとも 1 つの NUMA ノードに CPU がなければなりません

en: At least one PTY console is required
ja: 少なくとも 1 つの PTY コンソールが必要です

en: At least one cgroup controller is required
ja: 少なくとも 1 つの cgroup コントローラーが必要です

en: At least one numa node has to be configured when enabling memory hotplug
ja: メモリーホットプラグを有効にする場合は、少なくとも 1 つの NUMA ノードを設定する必要があります

en: At least one of name, mac, or ip attribute must be specified for static host definition in network '%s'
ja: name、mac、または ip 属性の少なくとも 1 つをネットワーク '%s' における静的ホスト定義に対して指定する必要があります

en: At least one of options --max-clients, --max-unauth-clients is mandatory
ja: オプション --max-clients と --max-unauth-clients の少なくとも 1 つは必須です

en: At least one of options --min-workers, --max-workers, --priority-workers is mandatory
ja: オプション --min-workers、--max-workers、--priority-workers の少なくとも 1 つは必須です

en: At least one tty is required
ja: 少なくとも 1 つの tty が必要です

en: Attach device from an XML <file>.
ja: XML <file> からデバイスを接続します。

en: Attach new disk device.
ja: 新しいディスクデバイスを接続します。

en: Attach new network interface.
ja: 新しいネットワークインターフェイスを接続します。

en: Attached device %s has no type
ja: 接続されているデバイス %s はタイプが指定されていません

en: Attaching devices of type %d is not implemented
ja: タイプ %d のデバイスの接続は実装されていません

en: Attaching memory device with size '%llu' would exceed domain's maxMemory config size '%llu'
ja: サイズ '%llu' のメモリーデバイスの接続は、ドメインの maxMemory 設定サイズ '%llu' を超えます

en: Attempt to create %s without specifying mode
ja: モードを指定せずに %s を作成しようとします

en: Attempt to migrate guest to the same host
ja: ゲストを同じホストに移行しようとします

en: Attempt to migrate guest to the same host %s
ja: ゲストを同じホスト %s にマイグレーションしようとします

en: Attempt to overwrite resctrlid='%s' with id='%s'
ja: resctrlid='%s' を id='%s' で上書きしてみてください

en: Attempt to send a non-blocking message with a synchronous reply
ja: 非同期応答を持つ non-blocking メッセージを送信しようとしています

en: Attempt to send an asynchronous message with a synchronous reply
ja: 同期応答で非同期メッセージの送信を試行します

en: Attempted double use of PCI Address %s
ja: PCI アドレス %s の二重使用が試行されました

en: Attempting to use unknown stub driver
ja: 不明なスタブドライバーを使用しようとしています

en: Attribute migratable is only allowed for 'host-passthrough' / 'maximum' CPU mode
ja: migratable 属性は、'host-passthrough' / 'maximum' CPU モードでのみ許可されます

en: Attribute mode is only allowed for guest CPU
ja: mode 属性はゲストの CPU に対してのみ許可されます

en: Audit is not supported by the kernel
ja: 監査はカーネルでサポートされません

en: Auto allocation of spice TLS port requested but spice TLS is disabled in qemu.conf
ja: SPICE TLS ポートの自動割り当てが要求されましたが、TLS が qemu.conf において無効化されています

en: Auto converge throttle:
ja: 自動収束スロットル:

en: Automatic disk lease mode enabled, but no host ID is set
ja: 自動ディスクリースモードが有効化されましたが、ホスト ID が設定されていません

en: Autostart
ja: 自動起動

en: Autostart:
ja: 自動起動:

en: Available
ja: 利用可能

en: Available servers on a daemon. Currently only supports 'libvirtd' or 'virtproxyd'.
ja: デーモンで使用可能なサーバー。現在、'libvirtd' または 'virtproxyd' のみをサポートしています。

en: Available:
ja: 利用可能:

en: BIOS serial console only supported on x86 architectures
ja: BIOS シリアルコンソールは x86 アーキテクチャーでのみサポートされます

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Dump XML
ja: バックアップダンプ XML

en: Backup started
ja: バックアップを開始しました

en: Bad $%s value.
ja: 不正な $%s 値。

en: Bad ipv4 end address '%s' in <nat> in <forward> in network '%s'
ja: 不正な IPv4 終了アドレス '%s' が、ネットワーク '%s' の <forward> にある <nat> にあります

en: Bad ipv4 start address '%s' in <nat> in <forward> in network '%s'
ja: 不正な IPv4 開始アドレス '%s' がネットワーク '%s' の <forward> にある <nat> にあります

en: Bad prefix name '%s' for resctrl monitor
ja: resctrl モニターの接頭辞名 '%s' が正しくありません

en: Bad value for nativeMode
ja: nativeMode に対する不正な値

en: Bandwidth rate limiting is not supported
ja: 帯域幅のレート制限はサポートされません

en: Before dumping core, failed to suspend domain '%d' with libxenlight
ja: コアをダンプする前に、libxenlight を用いてドメイン '%d' を一時停止できませんでした

en: Bhyve version does not support framebuffer
ja: Bhyve バージョンはフレームバッファーをサポートしていません

en: Bit 29 (Long Mode) of HostSystem property 'hardware.cpuFeature[].edx' with value '%s' has unexpected value '%c', expecting '0' or '1'
ja: 値 '%s' を持つ HostSystem プロパティ 'hardware.cpuFeature[].edx' のビット 29 (ロングモード) が予期しない値 '%c' を持ちますが、'0' または '1' が期待されます

en: Block Commit
ja: ブロックのコミット

en: Block Commit started
ja: ブロックのコミットを開始しました

en: Block Copy
ja: ブロックのコピー

en: Block Copy started
ja: ブロックコピーが開始しました

en: Block I/O tuning is not available in session mode
ja: ブロック I/O チューニングは、セッションモードでは使用できません

en: Block I/O tuning is not available on this host
ja: ブロック I/O チューニングはこのホストにおいて利用可能ではありません

en: Block Pull
ja: ブロック取り出し

en: Block Pull started
ja: ブロック取り出しが開始しました

en: Block commit
ja: ブロックのコミット

en: Block device '%s' is resized
ja: ブロックデバイス '%s' の容量が変更されました

en: Booted
ja: 起動済み

en: Both 'name' and 'parent' cannot be specified for the 'scsi_host' adapter
ja: 'name' と 'parent' は両方とも、'scsi_host' アダプターに指定することはできません

en: Both port and URI requested for disk migration while being mutually exclusive
ja: ポートと URI の両方が、相互に排他的であるなか、ディスクマイグレーションを要求しました

en: Both secret and the secret header are required
ja: シークレットとシークレットヘッダーの両方が必要です

en: Bounded
ja: 制限

en: Bridge '%s' has no QoS set, therefore unable to set 'floor' on '%s'
ja: ブリッジ '%s' に QoS 設定がないため、'%s' において 'floor' を設定できません

en: Bridge generation exceeded max id %d
ja: ブリッジの生成は最大値 id %d を超過しました

en: Bridge interface %s started
ja: ブリッジインターフェイス %s が起動しました

en: Bridge:
ja: ブリッジ:

en: Buffer to small for ipset name
ja: バッファーが ipset 名に対して小さすぎます

en: Buffer too small for IPSETFLAGS type
ja: バッファーが IPSETFLAGS タイプに対して小さすぎます

en: Buffer too small for MAC address
ja: バッファーが MAC アドレスに対して小さすぎます

en: Buffer too small for uint16 type
ja: バッファーが uint16 型に対して小さすぎます

en: Buffer too small for uint32 type
ja: uint32 型に対してバッファーが小さすぎます

en: Buffer too small for uint8 type
ja: バッファーが uint8 型に対して小さすぎます

en: Buffer too small to print variable '%s' into
ja: 変数 '%s' を中に表示するにはバッファーが小さすぎます

en: Build a given pool.
ja: 与えられたプールを構築します。

en: Bus 0 must be PCI for integrated PIIX3 USB or IDE controllers
ja: バス 0 は統合 PIIX3 USB または IDE コントローラー用の PCI である必要があります

en: Busy
ja: ビジー

en: CA certificate:
ja: CA 証明書:

en: CHS geometry can not be set for '%s' bus
ja: CHS ジオメトリーを '%s' に設定することはできません

en: CHS translation mode can only be set for 'ide' bus not '%s'
ja: CHS 変換モードは、'%s' ではなく 'ide' バスに対してのみ設定できます

en: CPU Affinity
ja: CPU アフィニティー

en: CPU Affinity:
ja: CPU アフィニティー:

en: CPU IDs in <numa> exceed the <vcpu> count
ja: <numa> の CPU ID が <vcpu> カウントを超えています

en: CPU Model %s too long for destination
ja: CPU モデル %s は宛先にとって長過ぎます

en: CPU arch %s does not match host arch
ja: CPU アーキテクチャー %s がホストのアーキテクチャーと一致しません

en: CPU architecture (/domain/os/type/@arch)
ja: CPU アーキテクチャー (/domain/os/type/@arch)

en: CPU cache mode '%s' can only be used with '%s' / '%s' CPUs
ja: CPU キャッシュモード '%s' は、'%s' / '%s' CPU でのみ使用できます

en: CPU cache mode '%s' can only be used with level='3'
ja: CPU キャッシュモード '%s' は level='3' でのみ使用できます

en: CPU cache specification is not supported for '%s' architecture
ja: CPU キャッシュ仕様は、'%s' アーキテクチャーではサポートされません

en: CPU data
ja: CPU データ

en: CPU described in %s is identical to host CPU
ja: %s に記述されている CPU はホスト CPU と同一です

en: CPU described in %s is identical to the CPU provided by hypervisor on the host
ja: %s で説明されている CPUは、ホスト上のハイパーバイザーによって提供される CPU と同じです

en: CPU described in %s is incompatible with host CPU
ja: %s に記述されている CPU はホスト CPU と互換性がありません

en: CPU described in %s is incompatible with the CPU provided by hypervisor on the host
ja: %s で説明されている CPU は、ホスト上のハイパーバイザーによって提供される CPU と互換性がありません

en: CPU driver '%s' does not exist
ja: CPU ドライバー '%s' が存在しません

en: CPU feature %s already defined
ja: CPU 機能 %s がすでに定義されています

en: CPU feature '%s' specified more than once
ja: CPU 機能 '%s' が複数回指定されています

en: CPU features not supported by hypervisor for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーのハイパーバイザーによりサポートされない CPU 機能

en: CPU flags requested but can't determine default CPU for arch %s
ja: CPU フラグが要求されましたが、arch %s のデフォルト CPU を判別できません

en: CPU frequency:
ja: CPU 周波数:

en: CPU map:
ja: CPU マップ:

en: CPU mode '%s' for %s %s domain on %s host is not supported by hypervisor
ja: %s ホスト上の %s %s ドメインの CPU モード '%s' は、ハイパーバイザーではサポートされません

en: CPU model %s already defined
ja: CPU モデル %s がすでに定義されています

en: CPU model %s is not supported by hypervisor
ja: CPU モデル %s がハイパーバイザーによりサポートされていません

en: CPU model %s too long for destination
ja: CPU モデル %s は宛先にとって長過ぎます

en: CPU model '%s'
ja: CPU モデル '%s'

en: CPU model '%s' not supported by hypervisor
ja: CPU モデル '%s' はハイパーバイザーではサポートされません

en: CPU model:
ja: CPU モデル:

en: CPU models
ja: CPU モデル

en: CPU socket topology has changed
ja: CPU ソケットのトポロジーが変更されました

en: CPU socket(s):
ja: CPU ソケット数:

en: CPU throttling rate increment for auto-convergence
ja: 自動収束のための CPU スロットリングレートの増分

en: CPU time
ja: CPU 時間

en: CPU time:
ja: CPU 時間:

en: CPU topology doesn't match maximum vcpu count
ja: CPU トポロジーが最大 vcpu 数と一致しません

en: CPU topology doesn't match the desired vcpu count
ja: CPU トポロジーが目的の vcpu 数と一致しません

en: CPU tuning is not available in session mode
ja: CPU チューニングはセッションモードでは使用できません

en: CPU tuning is not available on this host
ja: CPU チューニングはこのホストにおいて利用できません

en: CPU vendor %s already defined
ja: CPU ベンダー %s はすでに定義されています

en: CPU vendor %s not found
ja: CPU ベンダー %s が見つかりません

en: CPU vendor %s of model %s differs from vendor %s
ja: CPU ベンダー %s のモデル %s がベンダー %s と一致しません

en: CPU vendor specified without CPU model
ja: CPU ベンダーが CPU モデルなしで指定されていません

en: CPU vendors do not match
ja: CPU ベンダーが一致しません

en: CPU(s):
ja: CPU:

en: CPUID registers unavailable
ja: CPUID レジスターを利用できません

en: CPUs are incompatible
ja: CPU に互換性がありません

en: CPUs online:
ja: オンラインの CPU:

en: CPUs present:
ja: 存在する CPU:

en: CURL (multi) mismatch
ja: CURL (複数) 不一致

en: CURL (share) mismatch
ja: CURL (共有) が一致しません

en: Cache allocation for the whole cache is not possible, specify size smaller than %llu
ja: キャッシュ全体にキャッシュを割り当てることはできません、%llu より小さいサイズを指定してください

en: Cache allocation of size %llu is not divisible by granularity %llu
ja: サイズ %llu のキャッシュの割り当ては、粒度 %llu で割り切れません

en: Cache allocation of size %llu is smaller than the minimum allowed allocation %llu
ja: サイズ %llu のキャッシュの割り当ては、許容される最小の割り当て %llu よりも小さいです

en: Cache level %d does not support tuning
ja: キャッシュレベル %d はチューニングをサポートしていません

en: Cache level %d does not support tuning for scope type '%s'
ja: キャッシュレベル %d はスコープタイプ '%s' のチューニングをサポートしていません

en: Cache level %d id %u does not support tuning for scope type '%s'
ja: キャッシュレベル %d id %u は、スコープタイプ '%s' のチューニングをサポートしていません

en: Cache level '%u' already defined
ja: キャッシュレベル '%u' はすでに定義されています

en: Cache with id %u does not exists for level %d
ja: ID %u 付きのキャッシュはレベル %d には存在しません

en: Calculate a vm's memory dirty rate
ja: vm のメモリーのダーティレートを計算します

en: Calculate memory dirty rate of a domain in order to decide whether it's proper to be migrated out or not.
    The calculated dirty rate information is available by calling 'domstats --dirtyrate'.
ja: ドメインのメモリーダーティレートを計算し、マイグレーションするのが適切かどうかを判断します。
    計算されたダーティレートの情報は、'domstats --dirtyrate' を呼び出すことで利用可能です。

en: Call to %s for unexpected type '%s'
ja: %s への呼び出しに対して予期しないタイプ '%s' がありました

en: Call to %s for unexpected type '%s', expected '%s'
ja: %s を予期しないタイプ '%s' に呼び出しています、'%s' が期待されます

en: Call to '%s' returned a list, expecting exactly one item
ja: '%s' への呼び出しが一覧を返しました、1 つの項目が期待されます

en: Call to '%s' returned an empty result, expecting a non-empty result
ja: '%s' への呼び出しが空の結果を返しました、空ではない結果が期待されます

en: Call to '%s' returned something, expecting an empty result
ja: '%s' への呼び出しが何かを返しました、空の結果が期待されます

en: Calling %s from '%s' failed
ja: %s を '%s' から呼び出すことに失敗しました

en: Can only modify disk quota
ja: ディスククォータのみを変更できません

en: Can only open VNC, SPICE or D-Bus p2p graphics backends, not %s
ja: VNC、SPICE、または D-Bus p2p グラフィックバックエンドのみ開けます。%s はできません

en: Can't add USB hub: USB is disabled for this domain
ja: USB ハブを追加できません: このドメインの USB が無効化されています

en: Can't add USB input device. USB bus is disabled
ja: USB 入力デバイスを追加できません。USB バスが無効化されています

en: Can't add another USB controller: USB is disabled for this domain
ja: 他の USB コントローラーを追加できません: このドメインの USB が無効化されています

en: Can't add host USB device: USB is disabled in this host
ja: ホスト USB デバイスを追加できません: このホストの USB が無効化されています

en: Can't change domain configuration in managed save state
ja: 管理保存状態でドメイン設定を変更できません

en: Can't change domain state.
ja: ドメインの状態を変更できません。

en: Can't connect to $uri. Skipping.
ja: $uri に接続できません。飛ばします。

en: Can't create %s container: %s
ja: %s コンテナーを作成できません: %s

en: Can't create initial configuration
ja: 初期設定を作成できません

en: Can't define NWFilter bindings in session mode
ja: セッションモードで NWFilter バインディングを定義できません

en: Can't define NWFilters in session mode
ja: セッションモードで NWFilters を定義できません

en: Can't determine config path
ja: 設定のパスを決定できません

en: Can't determine page size
ja: ページ容量を決定できません

en: Can't determine pid file path.
ja: PID ファイルのパスを決定できません。

en: Can't determine restart state file path
ja: 再起動状態のファイルパスを決定できません

en: Can't determine socket paths
ja: ソケットのパスを決定できません

en: Can't find boot device of type: %d, device index: %d
ja: タイプのブートデバイスが見つかりません: %d、デバイスインデックス: %d

en: Can't find boot device of type: %s, index: %d
ja: タイプのブートデバイスが見つかりません: %s、インデックス: %d

en: Can't find disk '%s' in domain definition
ja: ドメイン定義にディスク '%s' が見つかりません

en: Can't find network boot device for index: %d
ja: インデックスのネットワークブートデバイスが見つかりません: %d

en: Can't find prlctl command in the PATH env
ja: PATH 環境において prlctl コマンドを見つけられません

en: Can't get the UUID of the file to be attached as harddisk/dvd/floppy: %s, rc=%08x
ja: harddisk/dvd/floppy として添付されるファイルの UUID を取得できません: %s, rc=%08x

en: Can't initialize Parallels SDK
ja: Parallels SDK を初期化できません

en: Can't initialize access manager
ja: アクセスマネージャーを初期化できません

en: Can't load config file: %s: %s
ja: 設定ファイルを読み込みできません: %s: %s

en: Can't modify device type '%s'
ja: デバイスタイプ '%s' を変更できません

en: Can't parse barrier from vzlist output '%s'
ja: vzlist 出力 '%s' からバリアを解析できません

en: Can't parse limit from vzlist output '%s'
ja: vzlist 出力 '%s' から limit を解析できません

en: Can't parse prlctl output
ja: prlctl 出力を解析できません

en: Can't perform authentication: Authentication callback not provided
ja: 認証を実行できません: 認証のコールバックが指定されていません

en: Can't perform keyboard-interactive authentication: Authentication callback not provided
ja: キーボード対話式認証を実行できません: 認証のコールバックが指定されていません

en: Can't read %s
ja: %s を読み取ることができません

en: Can't rename domain to itself
ja: ドメイン名を自身の名前に変更することはできません

en: Can't set 0 processors for a VM
ja: VM に 0 プロセッサーを設定できません

en: Can't set soft limit without hard limit
ja: ハードリミットなしでソフトリミットを設定できません

en: Can't setup disk for non-block device
ja: 非ブロックデバイスに対してディスクをセットアップできません

en: Can't setup disk without media
ja: メディアのないディスクをセットアップできません

en: Can't setup host uuid
ja: ホスト uuid をセットアップできません

en: Can't shrink capacity below current capacity unless shrink flag explicitly specified
ja: shrink フラグを明示的に指定しない限り、容量を現在の容量より小さくすることはできません

en: Cancelable task is blocked by an unanswered question but cancellation failed
ja: 取り消し可能なタスクが応答しない質問によりブロックされていますが、取り消しに失敗しました

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: Cannot access '%s'
ja: '%s' にアクセスできません

en: Cannot access backing file '%s' of storage file '%s'
ja: ストレージファイル '%s' のバッキングファイル '%s' にアクセスできません

en: Cannot access storage file '%s'
ja: ストレージファイル '%s' にアクセスできません

en: Cannot add CURL handle to a multi handle twice
ja: 複数のハンドルに CURL ハンドルを二度追加できません

en: Cannot add multicast MAC %s on '%s' interface
ja: '%s' インターフェイスでマルチキャスト MAC %s を追加できません

en: Cannot add pid to non-existing resctrl group
ja: 存在しない resctrl グループに pid を追加できません

en: Cannot add uninitialized CURL handle to a multi handle
ja: 複数のハンドルに初期化されていない CURL ハンドルを追加できません

en: Cannot alter an existing mem_nodes set
ja: 既存の mem_nodes セットを変更できません

en: Cannot alter an existing nmem_nodes distances set for node: %zu
ja: ノードに設定されている既存の nmem_nodes 距離を変更することはできません: %zu

en: Cannot attach disk until init PID is known
ja: init PID が確認できるまでディスクを接続できません

en: Cannot attach hostdev until init PID is known
ja: init PID が確認できるまでホストデバイスを接続できません

en: Cannot automatically add a new PCI bus for a device with connect flags %.2x
ja: 接続フラグ %.2x のデバイスに対して新しい PCI バスを自動的に追加することはできません

en: Cannot boot from device %s
ja: デバイス %s から起動できません

en: Cannot check NBD device %s pid
ja: NBD デバイス %s PID を確認できません

en: Cannot check QEMU binary %s
ja: QEMU バイナリー %s を確認できません

en: Cannot check QEMU module directory %s
ja: QEMU モジュールディレクトリー %s を確認できません

en: Cannot check address family on this platform
ja: このプラットフォームではアドレスファミリーを確認できません

en: Cannot chown uniq path: %s
ja: uniq パスの所有者を変更できません: %s

en: Cannot close resctrl
ja: resctrl を閉じることができません

en: Cannot complete within timeout period
ja: タイムアウト時間内に完了できません

en: Cannot convert domain name to wide character string
ja: ドメイン名をワイド文字列に変換できません

en: Cannot convert socket address to string: %s
ja: ソケットアドレスを文字列に変換できません: %s

en: Cannot convert wide character string back to multi-byte domain name
ja: ワイド文字列をマルチバイトドメイン名に戻すことはできません

en: Cannot create %s
ja: %s を作成できません

en: Cannot create /dev
ja: /dev を作成できません

en: Cannot create /dev/pts
ja: /dev/pts を作成できません

en: Cannot create a vboxSnapshotXmlHardDisk
ja: vboxSnapshotXmlHardDisk を作成できません

en: Cannot create a vboxSnapshotXmlSnapshotPtr
ja: vboxSnapshotXmlSnapshotPtr を作成できません

en: Cannot create autostart directory %s
ja: 自動起動ディレクトリー %s を作成できません

en: Cannot create daemon common directory '%s'
ja: デーモン共通ディレクトリー '%s' を作成できません

en: Cannot create directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' を作成できません

en: Cannot create log directory '%s'
ja: ログディレクトリー '%s' を作成できません

en: Cannot create macvlan devices on this platform
ja: このプラットフォームにおいて macvlan デバイスを作成できません

en: Cannot create resctrl directory '%s'
ja: resctrl ディレクトリー '%s' を作成できません

en: Cannot create socket '%s'
ja: ソケット '%s' を作成できません

en: Cannot create socket directory '%s'
ja: ソケットディレクトリー '%s' を作成できません

en: Cannot create user runtime directory '%s'
ja: ユーザーランタイムディレクトリー '%s' を作成できません

en: Cannot deactivate network autostart
ja: ネットワークの自動起動を解除できません

en: Cannot deactivate storage pool autostart
ja: ストレージプールの自動起動を解除できません

en: Cannot delete directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' を削除できません

en: Cannot delete file '%s'
ja: ファイル '%s' を削除できません

en: Cannot detach %s device with no alias
ja: エイリアスのない %s デバイスを切断できません

en: Cannot determine balloon device path
ja: バルーンデバイスパスがわかりませんでした

en: Cannot determine system clock HZ
ja: システムのクロック周波数がわかりません

en: Cannot disable close-on-exec flag
ja: close-on-exec フラグを無効化できません

en: Cannot disable close-on-exec flag on pipe %d
ja: パイプ %d において close-on-exec フラグを無効化できません

en: Cannot disable close-on-exec flag on socket %d
ja: ソケット %d において close-on-exec フラグを無効化できません

en: Cannot duplicate FD %d
ja: FD %d を複製できませんでした

en: Cannot duplicate fd %d onto fd %d
ja: fd %d を fd %d に複製できませんでした

en: Cannot enable close-on-exec flag
ja: close-on-exec フラグを有効化できません

en: Cannot enable general autostart option without affecting other domains
ja: 他のドメインに影響を与えることなく一般的な自動起動オプションを有効にできません

en: Cannot extract CPU definition from domain capabilities XML
ja: ドメインケイパビリティー XML から CPU 定義を抽出できません

en: Cannot extract cache nodes under cachetune
ja: cachetune 配下でキャッシュノードを抽出できません

en: Cannot extract memnode nodes
ja: memnode ノードを抽出できません

en: Cannot extract memory nodes under memorytune
ja: memorytune 配下でメモリーノードを抽出できません

en: Cannot extract monitor nodes
ja: モニターノードを抽出できません

en: Cannot extract running %s hypervisor version
ja: 実行中の %s ハイパーバイザーのバージョンを抽出できません

en: Cannot find '%s' in node device database
ja: ノードデバイスデータベースで '%s' を見つけることができません

en: Cannot find '%s' in path
ja: パスに '%s' を見つけることができません

en: Cannot find 'iothread' : %u
ja: 'iothread' を見つけることができません: %u

en: Cannot find CPU model with PVR 0x%08x
ja: PVR 0x%08x の CPU モデルを見つけることができません

en: Cannot find boot device of requested type %s
ja: 要求されたタイプ %s のブートデバイスを見つけることができません

en: Cannot find byte %sstats for block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' のバイト %sstats を見つけることができません

en: Cannot find byte '%s' stats for block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' のバイト '%s' 統計を見つけることができません

en: Cannot find byte stats for block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' のバイト統計を見つけることができません

en: Cannot find program %d version %d
ja: プログラム %d バージョン %d を見つけることができません

en: Cannot find request %sstats for block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' に対するリクエスト %sstats を見つけることができません

en: Cannot find request stats for block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' のリクエスト統計を見つけることができません

en: Cannot find security driver '%s'
ja: セキュリティドライバー '%s' を見つけることができません

en: Cannot find start time for pid %d
ja: pid %d の開始時刻を見つけることができません

en: Cannot find suitable CPU model for given data
ja: 与えられたデータ向けの適切な CPU モデルを見つけられません

en: Cannot find suitable emulator for %s
ja: %s の適切なエミュレーターを見つけられません

en: Cannot get all servers from daemon
ja: デーモンからすべてのサーバーを取得できません

en: Cannot get cbm_mask from resctrl cache info
ja: resctrl キャッシュ情報から cbm_mask を取得できません

en: Cannot get device slot
ja: デバイススロットを取得できません

en: Cannot get disk location
ja: ディスクの場所を取得できません

en: Cannot get hard disk by location
ja: 場所ごとのハードディスクを取得できません

en: Cannot get host interface addresses
ja: ホストインターフェイスアドレスを取得できません

en: Cannot get interface MAC on '%s'
ja: '%s' においてインターフェイスの MAC アドレスを取得できません

en: Cannot get interface MTU on '%s'
ja: '%s' においてインターフェイスの MTU を取得できません

en: Cannot get interface flags on '%s'
ja: '%s' においてインターフェイスのフラグを取得できません

en: Cannot get interface name for index '%i'
ja: インデックス '%i' のインターフェイス名を取得できません

en: Cannot get max allocation from resctrl memory info
ja: resctrl メモリー情報から最大割り当てを取得できません

en: Cannot get maximum scheduler priority value
ja: スケジューラー優先度の最大値を取得できません

en: Cannot get medium
ja: メディアを取得できません

en: Cannot get medium attachment port
ja: メディア接続ポートを取得できません

en: Cannot get medium attachment slot
ja: メディア接続スロットを取得できません

en: Cannot get medium attachment type
ja: メディア接続タイプを取得できません

en: Cannot get min bandwidth from resctrl memory info
ja: resctrl メモリー情報から最小帯域幅を取得できません

en: Cannot get min_cbm_bits from resctrl cache info
ja: resctrl キャッシュ情報から min_cbm_bits を取得できません

en: Cannot get minimum scheduler priority value
ja: スケジューラー優先度の最小値を取得できません

en: Cannot get mon_features from resctrl
ja: resctrl から mon_features を取得できません

en: Cannot get process uid and gid on this platform
ja: このプラットフォームでプロセス uid と gid を取得できません

en: Cannot get read only attribute
ja: 読み取り専用属性を取得できません

en: Cannot get storage controller
ja: ストレージコントローラーを取得できません

en: Cannot get storage controller bus
ja: ストレージコントローラーバスを取得できません

en: Cannot get storage controller by name
ja: ストレージコントローラーを名前で取得できません

en: Cannot get storage controller name
ja: ストレージコントローラー名を取得できません

en: Cannot initialize thread local for current identity
ja: 現在の識別子に対してスレッドローカルを初期化できません

en: Cannot instantiate filter due to unresolvable variables or unavailable list elements: %s
ja: 解決できない変数または利用不可能な一覧要素のためフィルターを初期化できません: %s

en: Cannot lock resctrl
ja: resctrl をロックできません

en: Cannot migrate empty or read-only disk %s
ja: 空または読み取り専用ディスク %s を移行できません

en: Cannot mount filesystem type %s
ja: ファイルシステムタイプ %s をマウントできません

en: Cannot move fd %d out of the way
ja: fd %d を邪魔にならないように移動できません

en: Cannot obtain CPU count
ja: CPU 数を取得できません

en: Cannot offline enough CPUs
ja: 十分な CPU をオフラインにできません

en: Cannot open %s
ja: %s を開けません

en: Cannot open /proc/cgroups
ja: /proc/cgroups を開けません

en: Cannot open embedded driver at path '%s', already open with path '%s'
ja: パス '%s' で組み込みドライバーを開くことができません、すでにパス '%s' で開いています

en: Cannot open init control %s
ja: init control %s を開けません

en: Cannot open log file: '%s'
ja: ログファイルを開くことができません: '%s'

en: Cannot open network interface control socket
ja: ネットワークインターフェイス管理ソケットを開けません

en: Cannot open resctrl
ja: resctrl を開くことができません

en: Cannot parse %srequest stat '%s'
ja: %srequest 統計 '%s' を解析できません

en: Cannot parse %sstat '%s'
ja: %sstat '%s' を解析できません

en: Cannot parse '%s' stat '%s'
ja: '%s' 統計 '%s' を解析できません

en: Cannot parse 'memory.stat' cgroup file.
ja: 'memory.stat' cgroup ファイルを解析できません。

en: Cannot parse <HardDisk> 'format' attribute
ja: <HardDisk> 'format' 属性を解析できません

en: Cannot parse <HardDisk> 'location' attribute
ja: <HardDisk> 'location' 属性を解析できません

en: Cannot parse <HardDisk> 'uuid' attribute
ja: <HardDisk> 'uuid' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Machine> 'currentSnapshot' attribute
ja: <Machine> 'currentSnapshot' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Machine> 'lastStateChange' attribute
ja: <Machine> 'lastStateChange' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Machine> 'name' attribute
ja: <Machine> 'name' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Machine> 'snapshotFolder' attribute
ja: <Machine> 'snapshotFolder' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Machine> 'uuid' attribute
ja: <Machine> 'uuid' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Machine> <Hardware> node
ja: <Machine> <Hardware> ノードを解析できません

en: Cannot parse <Machine> <MediaRegistry> node
ja: <Machine> <MediaRegistry> ノードを解析できません

en: Cannot parse <Machine> <StorageControllers> node
ja: <Machine> <StorageControllers> ノードを解析できません

en: Cannot parse <Snapshot> 'name' attribute
ja: <Snapshot> 'name' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Snapshot> 'timeStamp' attribute
ja: <Snapshot> 'timeStamp' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Snapshot> 'uuid' attribute
ja: <Snapshot> 'uuid' 属性を解析できません

en: Cannot parse <Snapshot> <Hardware> node
ja: <Snapshot> <Hardware> ノードを解析できません

en: Cannot parse <Snapshot> <StorageControllers> node
ja: <Snapshot> <StorageControllers> ノードを解析できません

en: Cannot parse <VirtualBox> <Machine> node
ja: <VirtualBox> <Machine> ノードを解析できません

en: Cannot parse <address> 'port' attribute
ja: <address> 'port' 属性を解析できません

en: Cannot parse MAC address '%s' in network '%s'
ja: MAC アドレス '%s' をネットワーク '%s' において解析できません

en: Cannot parse USB device version %s
ja: USB デバイスのバージョン %s を解析できません

en: Cannot parse UUID '%s'
ja: UUID '%s' を解析できません

en: Cannot parse adapter '%s'
ja: アダプター '%s' を解析できません

en: Cannot parse byte %sstat '%s'
ja: バイト %sstat '%s' を解析できません

en: Cannot parse byte '%s' stat '%s'
ja: バイト '%s' 統計 '%s' を解析できません

en: Cannot parse category in %s
ja: %s のカテゴリーを解析できません

en: Cannot parse cbm_mask from resctrl cache info
ja: resctrl キャッシュ情報から cbm_mask を解析できません

en: Cannot parse mode string
ja: mode 文字列を解析できません

en: Cannot parse resctrl schema level '%s'
ja: resctrl スキーマレベル '%s' を解析できません

en: Cannot parse socket address '%s': %s
ja: socket address '%s': %s を解析できません

en: Cannot parse socket service '%s': %s
ja: ソケットサービス '%s' を解析できません: %s

en: Cannot parse sys stat '%s'
ja: sys 統計情報 '%s' を解析できません

en: Cannot parse user stat '%s'
ja: user 統計情報 '%s' を解析できません

en: Cannot parse uuid attribute of element <address>
ja: 要素 <address> の uuid 属性を解析できません

en: Cannot print data type %x
ja: データタイプ %x を出力できません

en: Cannot read %s '%s'
ja: %s '%s' を読み取れません

en: Cannot read cputime for domain
ja: ドメインの CPU 時間を読み込めません

en: Cannot read host CPUID
ja: ホスト CPUID を読み取れません

en: Cannot recv data
ja: データを受信できません

en: Cannot recv data: %s
ja: データを受信できません: %s

en: Cannot remove CURL handle from a multi handle when it wasn't added before
ja: 前にハンドルを追加されていないとき、複数のハンドルから CURL ハンドルを削除できません

en: Cannot remove stale PID file %s
ja: 期限切れの PID ファイル %s を削除できません

en: Cannot remove state PID file %s
ja: 状態 PID ファイル %sを削除できません

en: Cannot remove uninitialized CURL handle from a multi handle
ja: 複数のハンドルから初期化されていない CURL ハンドルを削除できません

en: Cannot rename checkpoint %s to %s
ja: チェックポイント %s の名前を %s に変更できません

en: Cannot rename interface '%s' to '%s' on this platform
ja: このプラットフォームでは、インターフェイス '%s' の名前を '%s' に変更できません

en: Cannot resize the max memory on an active domain
ja: アクティブなドメインで最大メモリーのサイズを変更できません

en: Cannot resolve %s address: %s
ja: %s アドレスを解決できません: %s

en: Cannot run interactive console without a controlling TTY
ja: TTY を制御せずに対話式コンソールを実行できません

en: Cannot set a base label with AppArmour
ja: AppArmour を用いてベースラベルを設定できません

en: Cannot set an empty mem_nodes set
ja: 空の mem_nodes セットを設定できません

en: Cannot set autostart for transient domain
ja: 一時ドメインに対して自動起動を設定できません

en: Cannot set close-on-exec %d
ja: close-on-exec %d の設定に失敗しました

en: Cannot set close-on-exec flag for socket
ja: ソケットに対して close-on-exec フラグを設定できません

en: Cannot set coalesce info on '%s'
ja: '%s' に coalesce 情報を設定できません

en: Cannot set coalesce info on interface '%s'
ja: インターフェイス '%s' に coalesce 情報を設定できません

en: Cannot set context %s
ja: コンテキスト %s を設定できません

en: Cannot set interface MAC on '%s'
ja: '%s' においてインターフェイスの MAC アドレスを設定できません

en: Cannot set interface MAC to %s on '%s'
ja: '%s' の %s にインターフェイス MAC をに設定できません

en: Cannot set interface MTU on '%s'
ja: '%s' においてインターフェイスの MTU を設定できません

en: Cannot set interface flags on '%s'
ja: '%s' においてインターフェイスのフラグを設定できません

en: Cannot set memory higher than max memory
ja: メモリーを最大メモリーよりも大きく設定できません

en: Cannot set scheduler parameters for pid %lld
ja: pid %lld のスケジューラーパラメーターを設定できません

en: Cannot setup CPU affinity until process is started
ja: プロセスが開始されるまで CPU アフィニティをセットアップできません

en: Cannot setup cgroups until process is started
ja: プロセスが開始されるまで cgroups をセットアップできません

en: Cannot setup keepalive on connection as requested, disconnecting
ja: 要求どおりに接続時にキープアライブを設定できないため、切断断します

en: Cannot share CURL handle that is already shared
ja: すでに共有されている CURL ハンドルを共有できません

en: Cannot share uninitialized CURL handle
ja: 初期化していない CURL ハンドルを共有できません

en: Cannot specify a label if relabelling is turned off. model=%s
ja: 再ラベルが無効にされていると、ラベルを指定できません。model=%s

en: Cannot stat %s
ja: %s を統計できません

en: Cannot stat '%s'
ja: '%s' を統計できません

en: Cannot undefine HostVirtualSwitch that has a '%s' port
ja: '%s' ポートを持つ HostVirtualSwitch を定義解除できません

en: Cannot undefine transient domain
ja: 一時ドメインを定義解除できません

en: Cannot unlock resctrl
ja: resctrl のロックを解除できません

en: Cannot unshare CURL handle that is not shared
ja: 共有されていない CURL ハンドルを共有解除できません

en: Cannot unshare mount namespace
ja: マウントの名前空間の共有解除できません

en: Cannot unshare uninitialized CURL handle
ja: 初期化していない CURL ハンドルを共有解除できません

en: Cannot use direct socket mode for %s transport
ja: %s トランスポートにダイレクトソケットモードは使用できません

en: Cannot use direct socket mode if no URI is set
ja: URI が設定されていない場合、ダイレクトソケットモードは使用できません

en: Cannot use host name '%s' in network '%s'
ja: ホスト名 '%s' をネットワーク '%s' において使用できません

en: Cannot use migrate v2 protocol with lock manager %s
ja: ロックマネージャー %s を用いてマイグレーション v2 プロトコルを使用できません

en: Cannot use predefined UUID
ja: 事前定義された UUID を使用できません

en: Cannot use slcp with devices other than console
ja: コンソール以外のデバイスを持つ slcp を使用できません

en: Cannot use virtio serial for parallel/serial devices
ja: パラレル/シリアルデバイスに対して virtio serial を使用できません

en: Cannot use volume path '%s'
ja: ボリュームパス '%s' を使用できません

en: Cannot write data
ja: データを書き込みできません

en: Cannot write device.map '%s'
ja: device.map '%s' を書き込めません

en: Cannot write into schemata file '%s'
ja: スキーマファイル '%s' に書き込めません

en: Cannot write pid in tasks file '%s'
ja: タスクファイル '%s' に pid を書き込めません

en: Capacity
ja: 容量

en: Capacity:
ja: 容量:

en: Cardinality of list items must be the same for processing them in parallel
ja: リスト項目の濃度は並列に処理するために同じにする必要があります

en: Category range c%d-c%d too small
ja: カテゴリー範囲 c%d-c%d が小さすぎます

en: Ceph usage specified, but name is missing
ja: Ceph の使用が指定されましたが、名前がありません

en: Certificate %s owner does not match the hostname %s
ja: 証明書 %s の所有者がホスト名 %s と一致しません

en: Certificate %s purpose does not allow use for with a TLS client
ja: 証明書 %s の目的は TLS クライアントで使用することが許可されません

en: Certificate %s purpose does not allow use for with a TLS server
ja: 証明書 %s の目的は TLS サーバーで使用することが許可されません

en: Certificate %s usage does not permit certificate signing
ja: 証明書 %s の使用法は証明書署名を許可しません

en: Certificate %s usage does not permit digital signature
ja: 証明書 %s の使用法は電子署名を許可しません

en: Certificate %s usage does not permit key encipherment
ja: 証明書 %s の使用法はキー暗号化を許可しません

en: Certificate failed validation: %s
ja: 証明書は検証に失敗しました: %s

en: Cgroup backend '%s' already registered.
ja: Cgroup バックエンド '%s' はすでに登録されています。

en: Chain name contains invalid characters
ja: チェイン名が無効な文字を含んでいます

en: Change bottom limit to number of workers.
ja: 下限をワーカー数に変更します。

en: Change lifecycle actions for the guest domain.
ja: ゲストドメインのライフサイクルアクションを変更します。

en: Change media of CD or floppy drive
ja: CD またはフロッピードライブのメディアの変更

en: Change media of CD or floppy drive.
ja: CD またはフロッピードライブのメディアを変更します。

en: Change name of PID file
ja: PID ファイルの名前を変更します

en: Change the current directory.
ja: カレントディレクトリーを変更します。

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
ja: ゲストドメインのカレントメモリー割り当て量を変更します。

en: Change the current number of priority workers
ja: 優先ワーカーの現在の数を変更します

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
ja: ゲストドメインの最大メモリーの上限を変更します。

en: Change the number of virtual CPUs in the guest domain.
ja: ゲストドメインの仮想 CPU 数を変更します。

en: Change the upper limit to number of clients waiting for authentication to be connected to the server
ja: サーバーに接続される認証を待機しているクライアントの数の上限を変更します

en: Change the upper limit to overall number of clients connected to the server.
ja: サーバーに接続されているクライアントの総数の上限を変更します。

en: Change upper limit to number of workers.
ja: 上限をワーカー数に変更します。

en: Changing destination XML is not supported
ja: 宛先 XML の変更はサポートされません

en: Changing device type to/from spicevmc would change default target channel name
ja: デバイス種別を spicevmc から、または spicevmc に変更することにより、標準のターゲットチャネル名を変更できます

en: Changing fs access mode is not supported by vz driver.
ja: fs アクセスモードの変更は vz ドライバーではサポートされません。

en: Changing fs write policy is not supported by vz driver.
ja: fs 書き込みポリシーの変更は vz ドライバーではサポートされません。

en: Check /dev/kvm is world writable or you are in a group that is allowed to access it
ja: 誰でも /dev/kvm に書き込みできるのか、またはこれにアクセスが許可されているグループに属しているのかを確認してください

en: Check that CPU and firmware supports virtualization and kvm module is loaded
ja: CPU とファームウェアが仮想化をサポートし、kvm モジュールがロードされていることを確認します

en: Check that the 'kvm-intel' or 'kvm-amd' modules are loaded & the BIOS has enabled virtualization
ja: 'kvm-intel' または 'kvm-amd' モジュールが読み込まれ、かつ BIOS で仮想化を有効にしていることを確認してください

en: Check the host setup: interface %s has kernel autoconfigured IPv6 routes and enabling forwarding  without accept_ra set to 2 will cause the kernel to flush them, breaking networking.
ja: ホストの設定を確認してください: インターフェイス %s にはカーネルが自動設定した IPv6 ルートがあり、accept_ra を 2 に設定せずに転送を有効にすると、カーネルがそれらをフラッシュし、ネットワーキングを壊すことになります。

en: Checkpoint %s XML configuration not changed.
ja: チェックポイント %s XML 設定は変更されていません。

en: Checkpoint %s edited.
ja: チェックポイント %s を編集しました。

en: Checkpoint '%s' for incremental backup of disk '%s' not found
ja: ディスク '%s' の増分バックアップのためのチェックポイント '%s' が見つかりません

en: Checkpoint Delete
ja: チェックポイントの削除

en: Checkpoint Dump XML
ja: チェックポイントダンプ XML

en: Checkpoint List
ja: チェックポイントのリスト

en: Checkpoints have inconsistent relations for domain %s
ja: ドメイン %s に対するチェックポイントの関係は一貫性がありません

en: Child process (%lld) unexpected %s
ja: 子プロセス (%lld) の予期しない %s

en: Child process (%s) unexpected %s%s%s
ja: 子プロセス (%s) の予期しない %s%s%s

en: Child quit during startup handshake
ja: 子プロセスが開始ハンドシェーク中に終了しました

en: Children:
ja: 子:

en: Class %s must derive from virDomainEvent
ja: クラス %s は virDomainEvent から派生する必要があります

en: Class %s must derive from virObjectEvent
ja: クラス %s は virObjectEvent から派生する必要があります

en: Class %s must derive from virObjectLockable
ja: クラス %s は virObjectLockable から派生している必要があります

en: Class %s must derive from virObjectRWLockable
ja: クラス %s は virObjectRWLockable から派生する必要があります

en: Client '%llu' disconnected
ja: クライアント '%llu' が切断されました

en: Client ID or DUID
ja: クライアント ID または DUID

en: Client not found
ja: クライアントが見つかりません

en: Client not found: %s
ja: クライアントが見つかりません: %s

en: Client socket identity not available
ja: クライアントソケット識別子が利用可能ではありません

en: Client's Distinguished Name is not on the list of allowed clients (tls_allowed_dn_list).  Use 'virt-pki-query-dn clientcert.pem' to view the Distinguished Name field in the client certificate, or run this daemon with --verbose option.
ja: クライアントの識別名が許可されたクライアントのリスト (tls_allowed_dn_list) にありません。'virt-pki-query-dn clientcert.pem' を使用して、クライアント証明書の識別名フィールドを表示するか、--verbose オプションを指定してこのデーモンを実行します。

en: Client's username is not on the list of allowed clients
ja: クライアントのユーザー名が許可済みクライアントの一覧にありません

en: Clone an existing volume within the parent pool.
ja: 親プール内の既存のボリュームのクローンを作成します。

en: Cloud-Hypervisor doesn't support '%s' device
ja: Cloud-Hypervisor は '%s' デバイスをサポートしていません

en: Cloud-Hypervisor state driver is not active
ja: Cloud-Hypervisor 状態ドライバーがアクティブではありません

en: Cloud-Hypervisor version is too old (v15.0 is the minimum supported version)
ja: Cloud-Hypervisor のバージョンが古すぎます (サポートされる最小バージョンは v15.0 です)

en: Colliding cache allocations for cache level '%u' id '%u', type '%s'
ja: キャッシュレベル '%u' id '%u'、タイプ '%s' に対してキャッシュ割り当てを競合させます

en: Commit aborted
ja: コミットが中断されました

en: Commit changes from a snapshot down to its backing image.
ja: スナップショットからの変更点をそのバッキングイメージにコミットします。

en: Commit complete
ja: コミットが完了しました

en: Commit complete, overlay image kept
ja: コミットが完了し、オーバーレイイメージが保持されました

en: Commit failed
ja: コミットに失敗しました

en: Compiled against library: libvirt %d.%d.%d
ja: コンパイル時に使用したライブラリ: libvirt %d.%d.%d

en: Compiled with support for:
ja: 以下のサポート付きでコンパイルされました:

en: Compiled with support for:
ja: 以下のサポート付きでコンパイルされました:

en: Completed
ja: 完了

en: Completed with no error
ja: 正常に終了しました

en: Compressed data:
ja: 圧縮済みデータ:

en: Compressed migration is not supported by QEMU binary
ja: 圧縮マイグレーションはこの QEMU バイナリーによりサポートされません

en: Compressed pages:
ja: 圧縮済みページ:

en: Compression cache misses:
ja: 圧縮キャッシュミス:

en: Compression cache:
ja: 圧縮キャッシュ:

en: Compression cache: %.3lf %s
ja: 圧縮キャッシュ: %.3lf %s

en: Compression method '%s' is specified twice
ja: 圧縮方法 '%s' が 2 回指定されています

en: Compression overflows:
ja: 圧縮オーバーフロー:

en: Compression program for %s image format in configuration file isn't available
ja: 設定ファイルの %s イメージ形式用の圧縮プログラムが利用できません

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs.
ja: 与えられた CPU セットに対するベースライン CPU を計算します。

en: Compute baseline CPU for a set of given CPUs. The result will be tailored to the specified hypervisor.
ja: 指定された CPU のセットのベースライン CPU を計算します。結果は、指定されたハイパーバイザーに合わせて調整されます。

en: Concrete job for %s invocation is in error state
ja: %s invocation に対する具体的なジョブがエラー状態にあります

en: Concrete job for %s invocation is in unknown state
ja: %s invocation に対する具体的なジョブが不明な状態にあります

en: Config asks for inherit net namespace as well as private network interfaces
ja: 設定は、ネット名前空間とプライベートネットワークインターフェイスの継承を要求します

en: Config entry '%s' must represent a boolean value (true|false)
ja: 設定項目 '%s' は論理値 (true|false) を表していなければいけません

en: Config entry '%s' must represent an integer value
ja: 設定項目 '%s' は整数値を表していなければいけません

en: Configuration file
ja: 設定ファイル

en: Configuration file (unless overridden by -f):
ja: 設定ファイル (-f でオーバーライドされない限り):

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
ja: システム起動時に自動的に起動するようドメインを設定します。

en: Configure a network to be automatically started at boot.
ja: システム起動時にネットワークを自動的に起動するよう設定します。

en: Configure a node device to be automatically started at boot.
ja: 起動時に自動的に起動するようにノードデバイスを設定します。

en: Configure a pool to be automatically started at boot.
ja: 起動時にプールを自動で起動するように設定します。

en: Configuring the '%s' timer is not supported for virtType=%s arch=%s machine=%s guests
ja: '%s' タイマーの設定は、virtType=%s arch=%s machine=%s guests ではサポートされません

en: Configuring the '%s' timer is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、'%s' タイマーの設定はサポートされません

en: Configuring the page size for HPT guests is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、HPT ゲストのページサイズの設定はサポートされません

en: Connect the virtual serial console for the guest
ja: ゲストの仮想シリアルコンソールに接続します

en: Connect to a daemon's administrating server.
ja: デーモンの管理サーバーに接続します。

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
ja: ローカルのハイパーバイザーに接続します。これはシェル起動後の組み込みコマンドです。

en: Connected since
ja: 接続開始

en: Connected to domain '%s'
ja: ドメイン '%s' に接続しました

en: Connected to the admin server
ja: 管理サーバーに接続しました

en: Connections from inside daemon must be direct
ja: 内部デーモンからの接続は、直接接続でなければなりません

en: Console can only be enabled for a PTY
ja: コンソールは PTY に対してのみ有効にできます

en: Constant pages:
ja: 不変ページ:

en: Container ID is not specified
ja: コンテナ ID が指定されていません

en: Container does not provide an initctl pipe
ja: コンテナーが initctl パイプを提供していません

en: Container is not defined
ja: コンテナは定義されていません

en: Control groups not supported on this platform
ja: Control groups がこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: Controllers must use the 'ccid' address type
ja: コントローターは 'ccid' アドレスタイプを使用しなければいけません

en: Convert domain XML config to a native guest configuration format.
ja: ドメイン XML 設定をネイティブのゲスト設定形式に変換します。

en: Convert domain XML to native config
ja: ドメイン XML からネイティブ設定への変換

en: Convert native config to domain XML
ja: ネイティブ設定からドメイン XML への変換

en: Convert native guest configuration format to domain XML format.
ja: ネイティブゲスト設定の形式をドメイン XML 形式に変換します。

en: Copy a disk backing image chain to dest.
ja: ディスクのバッキングイメージチェーンを宛先にコピーします。

en: Copy aborted
ja: コピーを中止しました

en: Copy failed
ja: コピーに失敗しました

en: Core dump a domain.
ja: ドメインのコアダンプを取得します。

en: Core(s) per socket:
ja: ソケットあたりのコア数:

en: Could find volume with name: %s
ja: 次の名前を持つボリュームを見つけられませんでした: %s

en: Could not add CDATA to doc root
ja: CDATA をドキュメント root に追加できませんでした

en: Could not add IDE controller
ja: IDE コントローラーを追加できませんでした

en: Could not add attribute to XML node
ja: XML ノードに属性を追加できませんでした

en: Could not add attribute to node
ja: ノードに属性を追加できませんでした

en: Could not add child node %s
ja: 子ノード %s を追加できませんでした

en: Could not add child node to methodNode
ja: methodNode に子ノードを追加できませんでした

en: Could not add child to XML node
ja: XML ノードに子を追加できませんでした

en: Could not add virtual disk parent
ja: 仮想ディスクの親を追加できませんでした

en: Could not allocate disk def
ja: ディスク定義を割り当てることができませんでした

en: Could not allocate disk definition
ja: ディスク定義を割り当てることができませんでした

en: Could not assign address to disk '%s'
ja: ディスク '%s' にアドレスを割り当てられませんでした

en: Could not attach network %zu
ja: ネットワーク %zu を接続できませんでした

en: Could not attach serial port %zu
ja: シリアルポート %zu を接続できませんでした

en: Could not attach the file as harddisk/dvd/floppy: %s, rc=%08x
ja: ファイルを harddisk/dvd/floppy として接続できませんでした: %s、rc=%08x

en: Could not build CURL header list
ja: CURL ヘッダーリストを構築できませんでした

en: Could not change memory parameters: %s
ja: メモリーのパラメーターを変更できませんでした: %s

en: Could not change scheduler parameters: %s
ja: スケジューラーのパラメーターを変更できませんでした: %s

en: Could not chown on swtpm logfile %s
ja: swtpm ログファイル %s で所有者を変更できませんでした

en: Could not complete transfer: %s (%d)
ja: 転送を完了できませんでした: %s (%d)

en: Could not configure network
ja: ネットワークを設定できませんでした

en: Could not convert domain name to VEID
ja: ドメイン名を VEID に変換できません

en: Could not convert from %s to UTF-8 encoding
ja: %s から UTF-8 エンコーディングに変換できませんでした

en: Could not copy an XML node
ja: XML ノードをコピーできません

en: Could not copy default config
ja: デフォルト設定をコピーできません

en: Could not copy volume: %s
ja: ボリュームをコピーできませんでした: %s

en: Could not create CDATA element
ja: CDATA 要素を作成できませんでした

en: Could not create TPM directory %s
ja: TPM ディレクトリー %s を作成できませんでした

en: Could not create WQL filter
ja: WQL フィルターを作成できませんでした

en: Could not create XML document
ja: XML ドキュメントを作成できませんでした

en: Could not create base storage, rc=%08x
ja: ベースストレージを作成できませんでした、rc=%08x

en: Could not create directory %s as %u:%d
ja: ディレクトリー %s を %u:%d として作成できませんでした

en: Could not create filter
ja: フィルターを作成できませんでした

en: Could not create harddisk, rc=%08x
ja: ハードディスクを作成できませんでした、rc=%08x

en: Could not create log directory
ja: ログディレクトリーを作成できませんでした

en: Could not create monitor
ja: モニターを作成できませんでした

en: Could not create openwsman client
ja: openwsman クライアントを作成できませんでした

en: Could not create simple param
ja: 単純なパラメーターを作成できませんでした

en: Could not create snapshot: %s
ja: スナップショットを作成できませんでした: %s

en: Could not create temporary xml doc
ja: 一時的な xml ドキュメントを作成できませんでした

en: Could not create thread. QEMU initialization might be incomplete
ja: スレッドを作成できませんでした。QEMU の初期化が不完全かもしれません

en: Could not create volume: %s
ja: ボリュームを作成できませんでした: %s

en: Could not define domain: %s
ja: ドメインを定義できませんでした: %s

en: Could not delete snapshot '%s': %s
ja: スナップショット '%s' を削除できませんでした: %s

en: Could not delete volume: %s
ja: ボリュームを削除できませんでした: %s

en: Could not deserialize pull response item
ja: 取り出し応答項目をシリアライズ解除できませんでした

en: Could not destroy domain: %s
ja: ドメインを強制停止できません: %s

en: Could not dlsym %s from '%s': %s
ja: dlsym %s を '%s' から実行できませんでした: %s

en: Could not extract VirtualBox version
ja: VirtualBox のバージョンを抽出できませんでした

en: Could not extract vzctl version
ja: vzctl のバージョンを抽出できませんでした

en: Could not find %s
ja: %s を見つけられませんでした

en: Could not find %s with name '%s'
ja: %s を '%s' という名前で見つけられませんでした

en: Could not find 'active' element
ja: 'active' 要素を見つけられませんでした

en: Could not find <name>
ja: <name> を見つけられませんでした

en: Could not find <uuid>
ja: <uuid> を見つけられませんでした

en: Could not find HostPortGroup for key '%s'
ja: キー '%s' の HostPortGroup を見つけられませんでした

en: Could not find HostPortGroup with key '%s'
ja: キー '%s' を持つ HostPortGroup を見つけられませんでした

en: Could not find HostVirtualSwitch with UUID '%s'
ja: UUID '%s' を持つ HostVirtualSwitch を見つけられません

en: Could not find HostVirtualSwitch with name '%s'
ja: 名前 '%s' を持つ HostVirtualSwitch を見つけられませんでした

en: Could not find Msvm_DiskDrive object
ja: Msvm_DiskDrive オブジェクトを見つけられませんでした

en: Could not find PhysicalNic with key '%s'
ja: キー '%s' を持つ物理 NIC を見つけられませんでした

en: Could not find PhysicalNic with name '%s'
ja: 名前 '%s' を持つ物理 NIC を見つけられませんでした

en: Could not find any 'network' element in status file
ja: ステータスファイルに何も 'network' 要素が見つかりませんでした

en: Could not find any 'pool' element in state file
ja: 状態ファイルに 'pool' 要素を見つけられませんでした

en: Could not find any mounted v1 controllers
ja: マウントされた v1 コントローラーが見つかりませんでした

en: Could not find any network device under PCI device at %s
ja: %s で PCI デバイスの下にネットワークデバイスを見つけられませんでした

en: Could not find any vport capable device
ja: vport 対応デバイスが見つかりませんでした

en: Could not find compute resource specified in '%s'
ja: '%s' に指定されているコンピュートリソースを見つけられません

en: Could not find controller for disk!
ja: ディスク用のコントローラーが見つかりませんでした!

en: Could not find datacenter specified in '%s'
ja: '%s' に指定された Datacenter が見つかりませんでした

en: Could not find datastore containing absolute path '%s'
ja: 絶対パス '%s' を含んでいるデータストアを見つけられませんでした

en: Could not find datastore with name '%s'
ja: 名前 '%s' を持つデータストアを見つけられませんでした

en: Could not find directory separator in %s
ja: %s にディレクトリのセパレーターを見つけられませんでした

en: Could not find domain snapshot with internal name '%s'
ja: 内部名 '%s' を持つドメインスナップショットを見つけられませんでした

en: Could not find domain with UUID '%s'
ja: UUID '%s' を持つドメインを見つけられませんでした

en: Could not find domain with name '%s'
ja: 名前 '%s' を持つドメインを見つけられませんでした

en: Could not find host system specified in '%s'
ja: '%s' に指定されているホストシステムを見つけられませんでした

en: Could not find matching device
ja: 一致するデバイスを見つけられませんでした

en: Could not find matching device '%s'
ja: 一致するデバイス '%s' を見つけられませんでした

en: Could not find parent device for '%s'
ja: '%s' の親デバイスを見つけられませんでした

en: Could not find physical NIC with MAC address '%s'
ja: MAC アドレス '%s' を持つ物理 NIC を見つけられませんでした

en: Could not find physical NIC with name '%s'
ja: 名前 '%s' を持つ物理 NIC を見つけられませんでした

en: Could not find placement for v1 controller %s
ja: v1 コントローラー %s の配置が見つかりませんでした

en: Could not find placement for v2 controller
ja: v2 コントローラーの配置が見つかりませんでした

en: Could not find selectors in method response
ja: メソッドの応答でセレクターが見つかりませんでした

en: Could not find snapshot with name '%s'
ja: 名前 '%s' を持つスナップショットを見つけられませんでした

en: Could not find storage pool with name '%s'
ja: '%s' という名前のストレージプールを見つけられませんでした

en: Could not find storage pool with name: %s
ja: 次の名前を持つストレージプールを見つけられませんでした: %s

en: Could not find storage pool with uuid '%s'
ja: UUID '%s' のストレージプールを見つけられませんでした

en: Could not find storage volume with key '%s'
ja: キー '%s' のストレージボリュームを見つけられませんでした

en: Could not find typefile '%s'
ja: タイプファイル '%s' を見つけることができませんでした

en: Could not find value for variable '%s'
ja: 変数 '%s' の値を見つけられませんでした

en: Could not find variable '%s' in iterator
ja: 反復子に変数 '%s' を見つけられませんでした

en: Could not find vf/instanceId %u/%s  in netlink response
ja: netlink の応答で vf/instanceId %u/%s が見つかりませんでした

en: Could not find volume with name: %s
ja: 名前の付いたボリュームが見つかりませんでした: %s

en: Could not format channel target type
ja: チャネルターゲットタイプをフォーマットできませんでした

en: Could not format console target type
ja: コンソールターゲットタイプをフォーマットできませんでした

en: Could not format serial target type
ja: シリアルターゲットタイプをフォーマットできませんでした

en: Could not free deserialized data
ja: シリアライズ解除されたデータを解放できませんでした

en: Could not generate eth name for container
ja: コンテナ用の eth 名を生成できません

en: Could not generate medium name for the disk at: port:%d, slot:%d
ja: ポート:%d、スロット:%d でディスクのメディア名を生成できませんでした

en: Could not generate next class ID
ja: 次のクラス ID を生成できませんでした

en: Could not generate veth name
ja: veth 名を生成できません

en: Could not get EPR address
ja: EPR アドレスを取得できませんでした

en: Could not get EPR items
ja: EPR アイテムを取得できませんでした

en: Could not get IMedium, rc=%08x
ja: IMedium を取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get Msvm_DiskDrive default InstanceID
ja: Msvm_DiskDrive のデフォルトの InstanceID を取得できませんでした

en: Could not get Msvm_ShutdownComponent for domain with UUID '%s'
ja: UUID '%s' を持つドメインの Msvm_ShutdownComponent を取得できませんでした

en: Could not get SOAP body
ja: SOAP ボディーを取得できませんでした

en: Could not get UUID of virtual machine
ja: 仮想マシンの UUID を取得できませんでした

en: Could not get Virtual functions on %s
ja: %s において仮想ファンクションを取得できませんでした

en: Could not get access to ACL tech driver '%s'
ja: ACL 技術ドライバー '%s' へのアクセス権を取得できませんでした

en: Could not get checkpoint name
ja: チェックポイント名を取得できませんでした

en: Could not get current time
ja: 現在の時刻を取得できません

en: Could not get device port, rc=%08x
ja: デバイスポートを取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get device slot, rc=%08x
ja: デバイススロットを取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get device type, rc=%08x
ja: デバイスタイプを取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get free memory for host %s
ja: ホスト %s の空きメモリーを取得できませんでした

en: Could not get instance ID for %s invocation
ja: %s invocation のためのインスタンス ID を取得できませんでした

en: Could not get interface information for '%s', which is a enslaved in bond '%s'
ja: '%s' 向けのインターフェイス情報を取得できませんでした、これはボンド '%s' のスレーブになっています

en: Could not get interface information for '%s', which is a member of bridge '%s'
ja: '%s' 向けのインターフェイス情報を取得できませんでした、これはブリッジ '%s' のメンバーになっています

en: Could not get interface list
ja: インターフェイスリストを取得できませんでした

en: Could not get interface list for '%s'
ja: '%s' のインターフェイスリストを取得できませんでした

en: Could not get iterator index for (internal) iterator ID %u
ja: (内部) 反復子 ID %u のインデックスを取得できませんでした

en: Could not get iterator index for iterator ID %u
ja: 反復子 ID %u のインデックスを取得できませんでした

en: Could not get list of Defined Domains, rc=%08x
ja: 定義済みドメインの一覧を取得できませんでした, rc=%08x

en: Could not get list of Domains, rc=%08x
ja: ドメインの一覧を取得できませんでした, rc=%08x

en: Could not get list of domains, rc=%08x
ja: ドメインの一覧を取得できませんでした、返り値 = %08x

en: Could not get list of machines, rc=%08x
ja: マシンの一覧を取得できませんでした, rc=%08x

en: Could not get maximum definition of Msvm_ProcessorSettingData for host %s
ja: %s ホストの Msvm_ProcessorSettingData の最大定義を取得できませんでした

en: Could not get medium storage location, rc=%08x
ja: メディアのストレージ場所を取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get members of bridge '%s'
ja: ブリッジ '%s' のメンバーを取得できませんでした

en: Could not get name of virtual machine
ja: 仮想マシンの名前を取得できませんでした

en: Could not get nth (%u) value of variable '%s'
ja: N 番目 (%u) の値を変数 '%s' から取得できませんでした

en: Could not get number of Defined Domains, rc=%08x
ja: 定義済みドメインの数を取得できませんでした, rc=%08x

en: Could not get number of Domains, rc=%08x
ja: ドメインの数を取得できませんでした, rc=%08x

en: Could not get parent of '%s'
ja: '%s' の親を取得できませんでした

en: Could not get process id of swtpm
ja: swtpm のプロセス ID を取得できませんでした

en: Could not get process id of vhost-user-gpu
ja: vhost-user-gpu のプロセス ID を取得できませんでした

en: Could not get read only state, rc=%08x
ja: 読み取り専用状態を取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get response
ja: 応答がありませんでした

en: Could not get response items
ja: 応答アイテムを取得できませんでした

en: Could not get return value for %s invocation
ja: %s invocation の戻り値を取得できませんでした

en: Could not get root node of XML document
ja: XML ドキュメントの root ノードを取得できませんでした

en: Could not get root of XML document
ja: XML ドキュメントの root を取得できませんでした

en: Could not get slaves of bond '%s'
ja: ボンド '%s' のスレーブを取得できませんでした

en: Could not get snapshot id
ja: スナップショット ID を取得できませんでした

en: Could not get snapshot name
ja: スナップショット名を取得できませんでした

en: Could not get storage controller bus, rc=%08x
ja: ストレージコントローラーバスを取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get storage controller by name, rc=%08x
ja: 名前でストレージコントローラーを取得できませんでした、rc=%08x

en: Could not get syspath for parent of '%s'
ja: '%s' の親の syspath を取得できませんでした

en: Could not get temp xml doc root
ja: 一時的な xml ドキュメント root を取得できませんでした

en: Could not get version information for host %s
ja: ホスト %s のバージョン情報を取得できませんでした

en: Could not handle file name '%s'
ja: ファイル名 '%s' を処理できませんでした

en: Could not init options
ja: オプションを初期化できませんでした

en: Could not initialize CURL
ja: CURL を初期化できませんでした

en: Could not initialize CURL (multi)
ja: CURL (複数) を初期化できませんでした

en: Could not initialize CURL (share)
ja: CURL (共有) を初期化できませんでした

en: Could not initialize CURL mutex
ja: CURL ミューテックスを初期化できませんでした

en: Could not initialize a CURL (share) mutex
ja: CURL (共有) ミューテックスを初期化できませんでした

en: Could not initialize openwsman transport
ja: openwsman 転送を初期化できませんでした

en: Could not initialize options
ja: オプションを初期化できませんでした

en: Could not initialize session mutex
ja: セッションのミューテックスを初期化できませんでした

en: Could not instantiate XML document
ja: XML ドキュメントをインスタンス化できませんでした

en: Could not look up Win32_ComputerSystem
ja: Win32_ComputerSystem を検索できませんでした

en: Could not look up active virtual machines
ja: アクティブな仮想マシンを検索できませんでした

en: Could not look up inactive virtual machines
ja: 非アクティブな仮想マシンを検索できませんでした

en: Could not look up processor setting data with virtual system instance ID '%s'
ja: 仮想システムインスタンス ID '%s' を持つプロセッサー設定データを検索できませんでした

en: Could not look up processor(s) on '%s'
ja: '%s' でプロセッサーを検索できませんでした

en: Could not look up resource allocation setting data with virtual system instance ID '%s'
ja: 仮想システムインスタンス ID '%s' を持つリソース割り当て設定データを検索できませんでした

en: Could not lookup %s for %s invocation
ja: %s を %s invocation に対して検索できませんでした

en: Could not lookup '%s' from '%s'
ja: '%s' を '%s' から検索できませんでした

en: Could not lookup '%s' list from '%s'
ja: '%s' 一覧を '%s' から検索できませんでした

en: Could not lookup EPR item reference parameters
ja: EPR アイテム参照パラメーターを検索できませんでした

en: Could not lookup SOAP body
ja: SOAP Body を参照できませんでした

en: Could not lookup controller model for '%s'
ja: '%s' のコントローラーモデルを見つけられません

en: Could not lookup datastore host mount
ja: ホストがマウントしているデータストアを検索できませんでした

en: Could not lookup pull response
ja: 取り出し応答を参照できませんでした

en: Could not lookup pull response items
ja: 取り出し応答項目を参照できませんでした

en: Could not lookup root snapshot list
ja: root スナップショット一覧を検索できませんでした

en: Could not migrate domain, migration task finished with an error: %s
ja: ドメインをマイグレーションできませんでした、マイグレーションタスクがエラーとともに終了しました: %s

en: Could not migrate domain, validation reported a problem
ja: ドメインをマイグレーションできませんでした、検証により問題が報告されました

en: Could not migrate domain, validation reported a problem: %s
ja: ドメインをマイグレーションできませんでした、検証により問題が報告されました: %s

en: Could not open '%s' to trigger host scan
ja: ホストスキャンをトリガーする '%s' を開けませんでした

en: Could not open /proc/net/dev
ja: /proc/net/dev: を開けませんでした

en: Could not open TPM device %s
ja: TPM デバイス %s を開くことができませんでした

en: Could not open TPM device's cancel path %s
ja: TPM デバイスのキャンセルパス %s を開くことができませんでした

en: Could not parse %s VPD resource fields
ja: %s VPD リソースフィールドを解析できませんでした

en: Could not parse 'bonding/arp_interval' '%s' for '%s'
ja: 'bonding/arp_interval' '%s' ('%s' 向け) を解析できませんでした

en: Could not parse 'bonding/arp_validate' '%s' for '%s'
ja: 'bonding/arp_validate' '%s' ('%s' 向け) を解析できません

en: Could not parse 'bonding/downdelay' '%s' for '%s'
ja: 'bonding/downdelay' '%s' ('%s' 向け) を解析できませんでした

en: Could not parse 'bonding/miimon' '%s' for '%s'
ja: 'bonding/miimon' '%s' ('%s' 向け) を解析できませんでした

en: Could not parse 'bonding/mode' '%s' for '%s'
ja: 'bonding/mode' '%s' ('%s' 向け) を解析できませんでした

en: Could not parse 'bonding/updelay' '%s' for '%s'
ja: 'bonding/updelay' '%s' ('%s' 向け) を解析できませんでした

en: Could not parse 'bonding/use_carrier' '%s' for '%s'
ja: 'bonding/use_carrier' '%s' ('%s' 向け) を解析できませんでした

en: Could not parse 'bridge/stp_state' '%s' for '%s'
ja: 'bridge/stp_state' '%s' ('%s' 向け) を解析できませんでした

en: Could not parse MTU value '%s'
ja: MTU 値 '%s' を解析できませんでした

en: Could not parse SCSI controller
ja: SCSI コントローラーを解析できませんでした

en: Could not parse UUID from '%s'
ja: '%s' から UUID を解析できませんでした

en: Could not parse UUID from string '%s'
ja: 文字列 '%s' から UUID を解析できませんでした

en: Could not parse VI API version '%s'
ja: VI API バージョン '%s' を解析できませんでした

en: Could not parse VPS ID %s
ja: VPS ID %s をパースできません

en: Could not parse barrier and limit of '%s' from config for container %d
ja: '%s' の制限をコンテナー %d の設定から解析できませんでした

en: Could not parse barrier of '%s' from config for container %d
ja: '%s' のバリアーをコンテナー %d の設定から解析できませんでした

en: Could not parse chain priority '%s'
ja: チェインの優先度 '%s' を解析できません

en: Could not parse positive integer from '%s'
ja: '%s' から正の整数を解析できません

en: Could not parse product version '%s'
ja: 製品バージョン '%s' を解析できませんでした

en: Could not parse return code from '%s'
ja: '%s' から返り値を解析できませんでした

en: Could not parse usb file %s
ja: USB ファイル %s を解析できませんでした

en: Could not parse valid disk index from '%s'
ja: '%s' から有効なディスクインデックスを解析できませんでした

en: Could not parse version from '%s'
ja: '%s' からバージョンを解析できませんでした

en: Could not produce packed version number from '%s'
ja: '%s' からの packed バージョン番号を生成できませんでした

en: Could not read '%s' from config for container %d
ja: '%s' をコンテナー %d 向けの設定から読み込めませんでした

en: Could not read 'IP_ADDRESS' from config for container %d
ja: コンテナー %d の設定から 'IP_ADDRESS' を読み込めませんでした

en: Could not read 'NETIF' from config for container %d
ja: コンテナー %d の設定から 'NETIF' を読み込めませんでした

en: Could not read 'OSTEMPLATE' from config for container %d
ja: コンテナー %d の設定から 'OSTEMPLATE' を読み込めませんでした

en: Could not read 'VE_PRIVATE' from config for container %d
ja: コンテナー %d の設定から 'VE_PRIVATE' を読み込めませんでした

en: Could not read a device name from the <name> element
ja: <name> 要素からデバイス名を読み取れませんでした

en: Could not read config for container %d
ja: コンテナー %d の設定を読み取れませんでした

en: Could not read container config
ja: コンテナー設定を読み取れませんでした

en: Could not read embedded param hash table
ja: 組み込みパラメーターハッシュテーブルを読み取れませんでした

en: Could not read schemata file for group %s
ja: グループ %s のスキーマファイルを読み取れませんでした

en: Could not read schemata file for the default group
ja: デフォルトグループのスキーマファイルを読み取れませんでした

en: Could not read type information
ja: タイプ情報を読み取れませんでした

en: Could not read typefile '%s'
ja: タイプファイル '%s' を読み込みできませんでした

en: Could not resume domain: %s
ja: ドメインを再開できません: %s

en: Could not retrieve 'bonding/arp_interval' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/arp_interval' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bonding/arp_ip_target' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/arp_ip_target' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bonding/arp_validate' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/arp_validate' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bonding/downdelay' for '%s'
ja: '%s' 向けの 'bonding/downdelay' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bonding/miimon' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/miimon' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bonding/mode' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/mode' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bonding/updelay' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/updelay' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bonding/use_carrier' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/use_carrier' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bridge/forward_delay' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bridge/forward_delay' を取得できませんでした

en: Could not retrieve 'bridge/stp_state' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bridge/stp_state' を取得できませんでした

en: Could not retrieve NIC settings
ja: NIC 設定を取得できませんでした

en: Could not retrieve default Msvm_DiskDrive object
ja: デフォルトの Msvm_DiskDrive オブジェクトを取得できませんでした

en: Could not retrieve pool information
ja: プール情報を取得できませんでした

en: Could not retrieve resource pool
ja: リソースプールを取り出すことができませんでした

en: Could not retrieve screenshot
ja: スクリーンショットを取得できませんでした

en: Could not retrieve the AutoStartDefaults object
ja: AutoStartDefaults オブジェクトを取り出すことができません

en: Could not retrieve virtual switch
ja: 仮想スイッチを取得できませんでした

en: Could not revert to snapshot '%s': %s
ja: スナップショット '%s' に復元できませんでした: %s

en: Could not run '%s --reconfigure'. exitstatus: %d; Check error log '%s' for details.
ja: %s --reconfigure'. exitstatus: %d を実行できません; 詳細はエラーログ '%s' を確認してください。

en: Could not run '%s' to create config files. exitstatus: %d;
    Error: %s
ja: '%s' を実行して設定ファイルを作成できませんでした。exitstatus: %d;
    エラー: %s

en: Could not run '%s'. exitstatus: %d; Check error log '%s' for details.
ja: '%s' を実行できませんでした。exitstatus: %d; 詳細はエラーログ '%s' を確認してください。

en: Could not search in datastore '%s': %s
ja: データストア '%s' において検索できませんでした: %s

en: Could not set UUID
ja: UUID をセットできませんでした

en: Could not set disk quota
ja: ディスククォータを設定できませんでした

en: Could not set limit to %lld MHz, expecting positive value or -1 (unlimited)
ja: 制限を %lld MHz に設定できませんでした、正の値または -1 (無制限) が期待されます

en: Could not set max-memory to %lu kilobytes: %s
ja: 最大メモリーを %lu キロバイトに設定できませんでした: %s

en: Could not set memory size
ja: メモリー容量を設定できませんでした

en: Could not set memory to %lu kilobytes: %s
ja: メモリー容量を %lu キロバイトに設定できませんでした: %s

en: Could not set namespace address for xmlNodeParam
ja: xmlNodeParam の名前空間アドレスを設定できませんでした

en: Could not set number of vCPUs
ja: 仮想 CPU 数を設定できません

en: Could not set number of virtual CPUs to %d: %s
ja: 仮想 CPU の数を %d に設定できませんでした: %s

en: Could not set reservation to %lld MHz, expecting positive value
ja: 予約を %lld MHz に設定できませんでした、正の値が期待されます

en: Could not set shares to %d, expecting positive value or -1 (low), -2 (normal) or -3 (high)
ja: 共有を %d に設定できませんでした、正の値、-1 (低)、-2 (通常) または -3 (高) が期待されます

en: Could not set the source dir for the filesystem
ja: ファイルシステム用のソースディレクトリーを設定できません

en: Could not set wsman namespace address for xmlNodeParam
ja: xmlNodeParam の wsman 名前空間アドレスを設定できませんでした

en: Could not start 'slirp'. exitstatus: %d
ja: 'slirp' を開始できませんでした。exitstatus: %d

en: Could not start 'vhost-user-gpu'. exitstatus: %d
ja: 'vhost-user-gpu' を開始できませんでした。exitstatus: %d

en: Could not start 'virtiofsd'
ja: 'virtiofsd' を開始できませんでした

en: Could not start dbus-daemon. exitstatus: %d
ja: dbus-daemon を開始できませんでした。exitstatus: %d

en: Could not start domain: %s
ja: ドメインを起動できませんでした: %s

en: Could not stat %s
ja: %s の統計を取得できませんでした

en: Could not suspend domain: %s
ja: ドメインを休止状態にできません: %s

en: Could not transfer data: %s (%d)
ja: データを転送できませんでした: %s (%d)

en: Could not translate keycode
ja: キーコードを変換できませんでした

en: Could not verify disk address
ja: ディスクアドレスを検証できませんでした

en: Could not wait for transfer: %s (%d)
ja: 転送を待つことができませんでした: %s (%d)

en: Could not wipe volume: %s
ja: ボリュームを完全消去できませんでした: %s

en: Couldn't create lock file for device '%s' in path '%s'
ja: デバイス '%s' 向けロックファイルをパス '%s' に作成できませんでした

en: Couldn't read volume target path '%s'
ja: ボリュームターゲットパス '%s' を読み込めません

en: Couldn't set link state on interface: %s
ja: インターフェイスにおいてリンクステートを設定できませんでした: %s

en: Couldn't write to lock file for device '%s' in path '%s'
ja: デバイス '%s' 向けロックファイルをパス '%s' に書き込めませんでした

en: Crashed
ja: クラッシュした

en: Create a checkpoint from XML
ja: XML からチェックポイントを作成します

en: Create a checkpoint from XML for use in future incremental backups
ja: 将来の増分バックアップで使用するために、XML からチェックポイントを作成します

en: Create a checkpoint from a set of args
ja: 一連の引数からチェックポイントを作成します

en: Create a checkpoint from arguments for use in future incremental backups
ja: 将来の増分バックアップで使用するために、引数からチェックポイントを作成します

en: Create a device on the node.  Note that this command creates devices on the physical host that can then be assigned to a virtual machine.
ja: ノードにおいてデバイスを作成します。このコマンドは、仮想マシンに割り当てできるデバイスを物理ホストに作成します。

en: Create a domain.
ja: ドメインを作成します。

en: Create a network port.
ja: ネットワークポートを作成します。

en: Create a network.
ja: ネットワークを作成します。

en: Create a new network filter binding.
ja: 新しいネットワークフィルターバインディングを作成します。

en: Create a pool.
ja: プールを作成します。

en: Create a restore point for interfaces settings
ja: インターフェイス設定の復元ポイントを作成します

en: Create a snapshot (disk and RAM) from XML
ja: XML によりスナップショット (ディスクおよび RAM) を作成します

en: Create a snapshot (disk and RAM) from arguments
ja: 引数からスナップショット (ディスクおよび RAM) を作成します

en: Create a snapshot from XML
ja: XML によるスナップショットの作成

en: Create a snapshot from a set of args
ja: 一組の引数からのスナップショットの作成

en: Create a vol from an existing volume.
ja: 既存のボリュームからボリュームを作成します。

en: Create a vol.
ja: ボリュームを作成します。

en: Created
ja: 作成日

en: Created bridge %s with attached device %s
ja: ブリッジ %s を作成して、デバイス %s に接続しました

en: Creating non-file volumes is not supported
ja: ファイル以外のボリューム作成はサポートされません

en: Creation Time
ja: 作成時間

en: Creation of %s volumes is not supported
ja: %s ボリュームの作成はサポートされていません

en: Current memory size too large
ja: 現在のメモリーサイズが大きすぎます

en: Current:
ja: カレント:

en: Custom loader requires explicit %s configuration
ja: カスタムローダーには明示的な %s 設定が必要です

en: D-Bus audio is not supported with this QEMU
ja: この QEMU では、D-Bus オーディオはサポートされません

en: D-Bus p2p with an address is not supported
ja: アドレス指定による D-Bus p2p はサポートされていません

en: DAC imagelabel couldn't be determined
ja: DAC imagelabel を判別できませんでした

en: DAC seclabel couldn't be determined
ja: DAC seclabel を判別できませんでした

en: DBus daemon %s didn't show up
ja: DBus デーモン %s が表示されませんでした

en: DNS HOST records cannot be modified, only added or deleted
ja: DNS HOST レコードは更新できません、追加または削除のみできます

en: DNS SRV port attribute not permitted without target for service '%s' in network '%s'
ja: DNS SRV ポート属性は、ネットワーク '%s' のサービス '%s' のターゲットなしでは許可されません

en: DNS SRV priority attribute not permitted without target for service '%s' in network '%s'
ja: DNS SRV 優先度属性は、ネットワーク '%s' のサービス '%s' のターゲットなしでは許可されません

en: DNS SRV records cannot be modified, only added or deleted
ja: DNS SRV レコードは変更できません、追加または削除のみできます

en: DNS SRV weight attribute not permitted without target for service '%s' in network '%s'
ja: DNS SRV のウェイト属性は、ネットワーク '%s' のサービス '%s' のターゲットなしでは許可されません

en: DNS TXT records cannot be modified, only added or deleted
ja: DNS TXT レコードは変更できません。追加または削除のみできます

en: Data processed:
ja: 処理済みデータ:

en: Data remaining:
ja: 残りデータ:

en: Data total:
ja: 合計データ:

en: Datastore has unexpected type '%s'
ja: データストアーが予期しないタイプ '%s' を持ちます

en: Datastore path '%s' doesn't have expected format '[<datastore>] <path>'
ja: データストアのパス '%s' が予期される形式 '[<datastore>] <path>' ではありません

en: Datastore path '%s' doesn't reference a file
ja: データストアのパス '%s' がファイルを参照していません

en: DatastoreInfo has unexpected type
ja: DatastoreInfo が予期しないタイプを持ちます

en: Default paths:
ja: デフォルトのパス:

en: Define a device by an xml file on a node
ja: ノード上の xml ファイルでデバイスを定義します

en: Define a domain.
ja: ドメインを登録します。

en: Define a new network filter or update an existing one.
ja: 新規ネットワークフィルターを定義します、または既存のものを更新します。

en: Define a pool.
ja: プールを定義します。

en: Define or modify a persistent physical host interface.
ja: 永続的な物理ホストインターフェイスを定義または変更します。

en: Define or modify a persistent storage pool.
ja: 永続ストレージプールを定義または変更します。

en: Define or modify a persistent virtual network.
ja: 永続的な仮想ネットワークを定義または変更します。

en: Define or modify a secret.
ja: シークレットを定義または変更します。

en: Defined
ja: 定義済み

en: Defines a persistent device on the node that can be assigned to a domain. The device must be started before it can be assigned to a domain.
ja: ドメインに割り当てることができるノード上の永続デバイスを定義します。デバイスをドメインに割り当てる前に、デバイスを起動する必要があります。

en: Delete a domain checkpoint
ja: ドメインチェックポイントを削除します

en: Delete a domain snapshot
ja: ドメインのスナップショットの削除

en: Delete a given network filter binding.
ja: 指定されたネットワークフィルターバインディングを削除します。

en: Delete a given pool.
ja: 任意のプールを削除します。

en: Delete a given vol.
ja: 任意のボリュームを削除します。

en: Delete an IOThread from the guest domain.
ja: ゲストドメインから IOThread を削除します。

en: Delete the specified network port.
ja: 指定したネットワークポートを削除します。

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of filters on daemon.
ja: オプションを指定して実行または指定せずに実行するかによって、コマンドはデーモン上の既存のアクティブなフィルターのセットをフェッチまたは再定義します。

en: Depending on whether run with or without options, the command fetches or redefines the existing active set of outputs on daemon.
ja: オプションを指定して実行または指定せずに実行するかによって、コマンドはデーモン上の既存のアクティブな出力セットをフェッチまたは再定義します。

en: Descendants:
ja: 子孫:

en: Destination libvirt does not support migration with extensible parameters
ja: 宛先 libvirt は、拡張可能なパラメーターを使用したマイグレーションをサポートしていません

en: Destination libvirt does not support peer-to-peer migration protocol
ja: 宛先 libvirt がピアツーピアマイグレーションプロトコルをサポートしません

en: Destroy a device on the node.  Note that this command destroys devices on the physical host
ja: ノードのデバイスを強制停止します。このコマンドは物理ホストにあるデバイスを強制停止することに注意してください

en: Destroyed
ja: 強制停止

en: Destroyed node device '%s'
ja: ノードデバイス '%s' を停止しました

en: Detach device from an XML <file>
ja: XML <file> によりデバイスを切断します

en: Detach device identified by the given alias from a domain
ja: 指定されたエイリアスで識別されるデバイスをドメインから切断します

en: Detach disk device.
ja: ディスクデバイスを切断します。

en: Detach network interface.
ja: ネットワークインターフェイスを切断します。

en: Detach node device from its device driver before assigning to a domain.
ja: ドメインに割り当てる前にデバイスドライバーからノードデバイスを切断します。

en: Device
ja: デバイス

en: Device %s already exists
ja: デバイス %s がすでに存在します

en: Device %s detached
ja: デバイス %s が切断されました

en: Device %s does not have a VPD
ja: デバイス %s に VPD がありません

en: Device %s is already in use
ja: デバイス %s がすでに使用中です

en: Device %s is behind a switch lacking ACS and cannot be assigned
ja: デバイス %s が ACS のないスイッチの後ろにあり、割り当てできません

en: Device %s is not a bridge
ja: デバイス %s はブリッジではありません

en: Device %s marked as autostarted
ja: デバイス %s は自動起動とマークされました

en: Device %s not found: could not access %s
ja: デバイス %s が見つかりませんでした: %s にアクセスできませんでした

en: Device %s re-attached
ja: デバイス %s が再接続されました

en: Device %s reset
ja: デバイス %s がリセットされました

en: Device %s started
ja: デバイス %s が開始しました

en: Device %s un-attached from bridge %s
ja: デバイス %s がブリッジ %s から切断されました

en: Device %s unmarked as autostarted
ja: デバイス %s の自動起動マークが解除されました

en: Device '%s' already formatted using '%s'
ja: デバイス '%s' は '%s' を使用してすでにフォーマットされています

en: Device '%s' is not active
ja: デバイス '%s' はアクティブではありません

en: Device '%s' is unrecognized, requires build
ja: デバイス '%s' が認識されないため、ビルドが必要です

en: Device alias was not set for PCI controller with index '%u' required for device at address '%s'
ja: デバイスエイリアスは、アドレス '%u' のデバイスに必要なインデックス '%s' の PCI コントローラー用に設定されませんでした

en: Device attached successfully
ja: デバイスが正常に接続されました

en: Device attached to bridge %s has no name
ja: ブリッジ %s に接続されているデバイスの名前がありません

en: Device configuration is not compatible: Domain has no USB bus support
ja: デバイス設定の互換性がありません: ドメインは USB バスをサポートしていません

en: Device detach request sent successfully
ja: デバイス切断要求が正常に送信されました

en: Device detached successfully
ja: デバイスが正常に切断されました

en: Device is already active
ja: デバイスはすでにアクティブです

en: Device is not a fibre channel HBA
ja: デバイスはファイバーチャンネル HBA ではありません

en: Device type '%s' is not an integer
ja: デバイスタイプ '%s' が整数ではありません

en: Device updated successfully
ja: デバイスが正常に更新されました

en: Device: %s
ja: デバイス: %s

en: Did not create EK and certificates since this requires privileged mode for a TPM 1.2
ja: TPM 1.2 に特権モードが必要なため、EK と証明書を作成しませんでした

en: Did not find USB device %04x:%04x
ja: USB デバイス %04x:%04x を見つけられませんでした

en: Did not find USB device %04x:%04x bus:%u device:%u
ja: USB デバイス %04x:%04x バス:%u デバイス:%u を見つけられませんでした

en: Did not find USB device bus:%u device:%u
ja: USB デバイスのバスを見つけられませんでした:%u デバイス:%u

en: Different bind and connect parameters for udp character device is not supported.
ja: udp 文字デバイスの異なるバインドおよび接続パラメーターはサポートされません。

en: Different inbound and outbound bandwidth is unsupported
ja: 入力帯域と出力帯域の異なる組み合わせはサポートされません

en: Dirty rate:
ja: ダーティレート:

en: Disabled
ja: 無効

en: Disallowing client %lld with uid %lld
ja: uid %lld を持つクライアント %lld を禁止しています

en: Disallowing client %llu with uid %llu
ja: uid %llu を持つクライアント %llu を禁止しています

en: Disconnected from %s due to I/O error
ja: I/O エラーにより、%s から切断されました

en: Disconnected from %s due to end of file
ja: ファイル終了のため %s から切断されました

en: Disconnected from %s due to keepalive timeout
ja: キープアライブタイムアウトが原因で %s から切断されました

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk address %d:%d:%d doesn't match target device '%s'
ja: ディスクアドレス %d:%d:%d が ターゲットデバイス '%s' と一致しません

en: Disk attached successfully
ja: ディスクが正常に接続されました

en: Disk cache mode %s is not supported
ja: ディスクキャッシュモード %s がサポートされません

en: Disk copy_on_read is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ディスク copy_on_read はサポートされません。

en: Disk detached successfully
ja: ディスクが正常に切断されました

en: Disk device '%s' does not support snapshotting
ja: ディスクデバイス '%s' がスナップショットをサポートしません

en: Disk iothread '%u' not defined in iothreadid
ja: ディスク iothread '%u' は iothreadid で定義されていません

en: Disk label already formatted using '%s'
ja: ディスクラベルは '%s' を使用してすでにフォーマットされています

en: Disk source %s must be a block device
ja: ディスクソース %s はブロックデバイスでなければなりません

en: Disk source %s must be a character/block device
ja: ディスクソース %s はキャラクターデバイスまたはブロックデバイスである必要があります

en: Disks on SCSI controller %d have inconsistent controller models, cannot autodetect model
ja: SCSI コントローラー %d にあるディスクが一貫性のあるコントローラーモデルを持ちません、モデルを自動検出できません

en: Display per-CPU and total statistics about the domain's CPUs
ja: ドメインの CPU に関する CPU ごとおよび合計の統計情報を表示します

en: Display program help
ja: プログラムヘルプを表示します

en: Display the system and also the daemon version information.
ja: システムとデーモンのバージョン情報を表示します。

en: Display the system version information.
ja: システムのバージョン情報を表示します。

en: Display version information
ja: バージョン情報を表示します

en: Displays the node's total number of CPUs, the number of online CPUs and the list of online CPUs.
ja: ノードの合計 CPU 数、オンライン CPU 数およびオンライン CPU の一覧を表示します。

en: Distance value of %d is not in valid range
ja: %d の距離値が有効範囲外にあります

en: Do not change process security label
ja: プロセスセキュリティラベルの変更不可

en: Do not include features that block migration
ja: マイグレーションをブロックする機能を含めないでください

en: Domain %s didn't show up
ja: ドメイン %s が現れませんでした

en: Domain '%d' has to be running because libxenlight will suspend it
ja: libxenlight がドメイン '%d' を一時停止するので実行する必要があります

en: Domain '%s' XML configuration edited.
ja: ドメイン '%s' XML 設定が編集されました。

en: Domain '%s' XML configuration not changed.
ja: ドメイン '%s' XML 設定は変更されていません。

en: Domain '%s' attached to pid %u
ja: ドメイン '%s' が pid %u に接続されています

en: Domain '%s' could not be suspended
ja: ドメイン '%s' を停止できませんでした

en: Domain '%s' could not be woken up
ja: ドメイン '%s' をスリープ状態から解除できませんでした

en: Domain '%s' created from %s
ja: ドメイン '%s' が %s から作成されました

en: Domain '%s' defined from %s
ja: ドメイン '%s' が %s から定義されました

en: Domain '%s' destroyed
ja: ドメイン '%s' 破壊されました

en: Domain '%s' has been undefined
ja: ドメイン '%s' の定義が削除されました

en: Domain '%s' has no manage save image; removal skipped
ja: ドメイン '%s' には管理保存イメージがありません。削除はスキップされました

en: Domain '%s' is already running
ja: ドメイン '%s' はすでに実行中です

en: Domain '%s' is being rebooted
ja: ドメイン '%s' は再起動されています

en: Domain '%s' is being shutdown
ja: ドメイン '%s' はシャットダウンされています

en: Domain '%s' marked as autostarted
ja: ドメイン '%s' は自動起動としてマークされています

en: Domain '%s' resumed
ja: ドメイン '%s' が再開されました

en: Domain '%s' started
ja: ドメイン '%s' が開始しました

en: Domain '%s' successfully suspended
ja: ドメイン '%s' が正常に停止しました

en: Domain '%s' successfully woken up
ja: ドメイン '%s' がスリープ状態から正常に解除されました

en: Domain '%s' suspended
ja: ドメイン '%s' が停止しました

en: Domain '%s' sysinfo are not available
ja: ドメイン '%s' のシステム情報が利用可能ではありません

en: Domain '%s' unmarked as autostarted
ja: ドメイン '%s' の自動起動マークが解除されました

en: Domain '%s' was reset
ja: ドメイン '%s' がリセットされました

en: Domain Events
ja: ドメインイベント

en: Domain UUID is malformed or empty
ja: ドメイン UUID は 不正な形式または空です

en: Domain XML doesn't contain any disks, cannot deduce datastore and path for VMX file
ja: ドメイン XML がディスクを何も含んでいません、VMX ファイルのデータストアおよびパスを推論できません

en: Domain XML doesn't contain any file-based harddisks, cannot deduce datastore and path for VMX file
ja: ドメイン XML がファイルベースのハードディスクを何も含んでいません、VMX ファイルのデータストアおよびパスを推論できません

en: Domain already contains a device with the same address
ja: ドメインには同じアドレスのデバイスがすでに含まれています

en: Domain already contains a disk with that address
ja: ドメインには、そのアドレスのディスクがすでに含まれています

en: Domain already exists with UUID '%s'
ja: UUID '%s' を持つドメインがすでに存在します

en: Domain already exists, editing existing domains is not supported yet
ja: ドメインが存在します、既存のドメインを編集することはまだサポートされていません

en: Domain autodestroy not supported for embedded drivers yet
ja: ドメインの自動強制停止は、組み込みドライバーではまだサポートされていません

en: Domain autodestroy requires a connection handle
ja: ドメインの自動強制停止には接続ハンドルが必要です

en: Domain backup job id not found
ja: ドメインバックアップジョブ ID が見つかりません

en: Domain backup job id not found: %s
ja: ドメインバックアップジョブ ID が見つかりません: %s

en: Domain checkpoint %s children deleted
ja: ドメインチェックポイント %s の子が削除されたました

en: Domain checkpoint %s created
ja: ドメインチェックポイント %s が作成されました

en: Domain checkpoint %s created from '%s'
ja: ドメインチェックポイント %s が '%s'から作成されました

en: Domain checkpoint %s deleted
ja: ドメインチェックポイント %s が削除されました

en: Domain checkpoint not found
ja: ドメインチェックポイントが見つかりません

en: Domain checkpoint not found: %s
ja: ドメインチェックポイントが見つかりません: %s

en: Domain description not changed
ja: ドメインの説明は変更されていません

en: Domain description updated successfully
ja: ドメインの説明が正常に更新されました

en: Domain does not have suspend support
ja: ドメインには停止に対するサポートがありません

en: Domain has multiple interfaces matching MAC address %s. You must use detach-device and specify the device pci address to remove it.
ja: ドメインが MAC アドレス %s と一致する複数のインターフェイスを持ちます。それを削除するには、detach-device を使用し、デバイスの PCI アドレスを指定する必要があります。

en: Domain has no current snapshot
ja: ドメインにカレントのスナップショットがありません

en: Domain has no managed save image
ja: ドメインは管理保存イメージを持ちません

en: Domain hostdev device
ja: ドメイン hostdev デバイス

en: Domain information of managed save state file in XML
ja: XML での管理保存状態ファイルのドメイン情報

en: Domain interface
ja: ドメインインターフェイス

en: Domain is already active
ja: ドメインはすでに起動中です

en: Domain is already active or is in state transition
ja: ドメインはすでにアクティブです、または状態変更中です

en: Domain is already running
ja: ドメインはすでに実行中です

en: Domain is not active
ja: ドメインが実行中ではありません

en: Domain is not active or in state transition
ja: ドメインがアクティブでないか、状態遷移中です

en: Domain is not active or is in state transition
ja: ドメインはアクティブではありません、または状態変更中です

en: Domain is not paused
ja: ドメインが一時停止中ではありません

en: Domain is not powered off
ja: ドメインは電源が切られていません

en: Domain is not powered on
ja: ドメインは電源が入っていません

en: Domain is not running
ja: ドメインが実行中です

en: Domain is not suspended
ja: ドメインが休止状態にありません

en: Domain is not suspended or powered off
ja: ドメインが休止状態または電源オフ状態にありません

en: Domain name contains invalid escape sequence
ja: ドメイン名が無効なエスケープシーケンスを含んでいます

en: Domain not found
ja: ドメインが見つかりません

en: Domain not found: %s
ja: ドメインは見つかりませんでした: %s

en: Domain requires KVM, but it is not available. Check that virtualization is enabled in the host BIOS, and host configuration is setup to load the kvm modules.
ja: ドメインが KVM を必要としていますが、利用可能ではありません。仮想化機能がホストの BIOS において有効になっていること、およびホストの設定が kvm モジュールを読み込むために設定されていることを確認してください。

en: Domain requires at least 1 vCPU
ja: ドメインには少なくとも 1 つの vCPU が必要です

en: Domain restored from %s
ja: ドメインが %s から復元されました

en: Domain should have at least one disk defined
ja: ドメインには少なくとも 1 つのディスクが定義されている必要があります

en: Domain snapshot %s children deleted
ja: ドメインのスナップショット %s の子どもが削除されました

en: Domain snapshot %s created
ja: ドメインのスナップショット %s が作成されました

en: Domain snapshot %s created from '%s'
ja: ドメインのスナップショット %s が '%s' から作成されました

en: Domain snapshot %s deleted
ja: ドメインのスナップショット %s が削除されました

en: Domain snapshot not found
ja: ドメインのスナップショットが見つかりません

en: Domain snapshot not found: %s
ja: ドメインのスナップショットが見つかりません: %s

en: Domain title can't contain newlines
ja: ドメインのタイトルに改行を含めることはできません

en: Domain title not changed
ja: ドメインタイトルは変更されていません

en: Domain title updated successfully
ja: ドメインタイトルが正常に更新されました

en: Domain-0 cannot be migrated
ja: Domain-0 は移行できません

en: Domain-0 does not support requested operation
ja: Domain-0 は要求された操作をサポートしません

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Done.
ja: 完了。

en: Download length it too large
ja: ダウンロード長が大きすぎます

en: Download volume contents to a file
ja: ボリュームの内容をファイルにダウンロードします

en: Downtime w/o network:
ja: ネットワークなしのダウンタイム:

en: Driver %s cannot be used in embedded mode
ja: ドライバー %s は組み込みモードでは使用できません

en: Driver does not support embedded mode
ja: ドライバーは組み込みモードをサポートしません

en: Driver does not support setting multiple IP addresses
ja: ドライバーは複数の IP アドレスの設定をサポートしていません

en: Driver state initialization failed
ja: ドライバーの状態の初期化に失敗しました

en: Dump
ja: ダンプ

en: Dump XML for a domain checkpoint
ja: ドメインチェックポイントの XML をダンプします

en: Dump XML for a domain snapshot
ja: ドメインのスナップショットの XML 形式ダンプ

en: Dump XML for an ongoing domain block backup job
ja: 進行中のドメインブロックバックアップジョブの XML をダンプします

en: Dump XML of domain information for a managed save state file to stdout.
ja: 管理保存状態ファイルのドメイン情報の XML を stdout にダンプします。

en: Dump XML of domain information for a saved state file to stdout.
ja: 状態ファイルを保存するためにドメイン情報の XML を標準出力にダンプします。

en: Dump failed
ja: ダンプが失敗しました

en: Duplicate NUMA cell info for cell id '%u'
ja: セル ID '%u' の NUMA セル情報を複製します

en: Duplicate USB address bus %u port %s
ja: USB アドレスバス %u ポート %s を複製します

en: Duplicate USB controllers with index %u
ja: インデックス %u 付きの USB コントローラー を複製します

en: Duplicate USB hub on bus %u port %s
ja: バス %u ポート %s の USB ハブを複製します

en: Duplicate block info for '%s'
ja: '%s' のブロック情報を複製します

en: Duplicate cache type in resctrl for level %u
ja: レベル %u の resctrl でキャッシュタイプを複製します

en: Duplicate hash table key '%s'
ja: ハッシュテーブルキー '%s' を複製します

en: Duplicate info for NUMA latencies
ja: NUMA レイテンシーの情報を複製します

en: Duplicate security driver %s
ja: セキュリティードライバー %s を複製します

en: Duration not supported. Use 0 for now
ja: 間隔の指定はサポートされません。今のところ 0 を使用します

en: EOF notify callback must be supplied
ja: EOF 注意のコールバックを提供する必要があります

en: EOF on stdin
ja: stdin の EOF

en: EOF on stdout
ja: stdout の EOF

en: Echo back arguments, possibly with quoting. Used for internal testing.
ja: 可能ならば引用符で引数をエコーバックします。内部テストに使用されます。

en: Edit the XML configuration for a domain.
ja: ドメインの XML 設定を編集します。

en: Edit the XML configuration for a network filter.
ja: ネットワークフィルターの XML 設定を編集します。

en: Edit the XML configuration for a network.
ja: ネットワークの XML 設定を編集します。

en: Edit the XML configuration for a physical host interface.
ja: 物理ホストインターフェイス向けの XML 設定を編集します。

en: Edit the XML configuration for a storage pool.
ja: ストレージプールの XML 設定を編集します。

en: Edit the domain XML associated with a saved state file
ja: 状態保存ファイルと関連づけられたドメインの XML を編集します

en: Edit the domain XML associated with the managed save state file
ja: 管理保存状態ファイルに関連付けられているドメイン XML を編集します

en: Edit the domain checkpoint XML for a named checkpoint
ja: 名前付きチェックポイントのドメインチェックポイント XML を編集します

en: Edit the domain snapshot XML for a named snapshot
ja: 名前付きスナップショットのドメインスナップショット XML を編集します

en: Either 'name' or 'parent' must be specified for the 'scsi_host' adapter
ja: 'scsi_host' アダプターには 'name' または 'parent' のいずれかを指定する必要があります

en: Eject the media
ja: メディアの取り出し

en: Element 'memnode' is invalid without any guest NUMA cells
ja: 要素 'memnode' は、ゲスト NUMA セルがないと無効です

en: Empty cpu list for pinning
ja: ピニングの CPU 一覧が空です

en: Empty iothread cpumap list for pinning
ja: ピニング用の iothread cpumap 一覧を空にします

en: Empty prefix name for resctrl monitor
ja: resctrl モニターの空の接頭辞名

en: Empty response during %s
ja: %s 中に応答がありませんでした

en: Emulator '%s' does not support arch '%s'
ja: エミュレーター '%s' はアーチ '%s' をサポートしません

en: Emulator '%s' does not support machine type '%s'
ja: エミュレーター '%s' はマシンタイプ '%s' をサポートしません

en: Emulator '%s' does not support os type '%s'
ja: エミュレーター '%s' は OS タイプ '%s' をサポートしません

en: Emulator '%s' does not support virt type '%s'
ja: エミュレーター '%s' は virt タイプ '%s' をサポートしません

en: Enabled
ja: 有効

en: End of file from agent socket
ja: エージェントソケットからのファイルの終了

en: End of file from qemu monitor (vm='%s')
ja: qemu モニターからのファイルの終了 (vm='%s')

en: End of file while reading data
ja: データの読み込み中に EOF がありました

en: End of file while reading data: %s
ja: データの読み込み中に EOF がありました: %s

en: End of file while writing data
ja: データの書き込み中に EOF がありました

en: Ensure data previously on a volume is not accessible to future reads
ja: ボリュームに存在していたデータを完全に読み取れないようにします

en: Enter %s's password for %s
ja: %s の %s のユーザー名を入力してください

en: Enter new value for secret:
ja: シークレットの新しい値を入力します:

en: Enter username for %s
ja: %s のユーザー名を入力してください

en: Enter username for %s [%s]
ja: %s [%s] のユーザー名を入力してください

en: Error adding route to %s
ja: %s へのルート追加中にエラーが発生しました

en: Error checking for disk label, failed to get disk partition information
ja: ディスクラベルのチェック中にエラーが発生しました、ディスクパーティション情報を取得できませんでした

en: Error creating initial configuration
ja: 初期設定の作成中にエラーが発生しました

en: Error from child process creating '%s'
ja: '%s' を作成している子プロセスからエラーが起きました

en: Error from child process opening '%s'
ja: '%s' を開いている子プロセスからエラーが起きました

en: Error getting 'total-bytes' in reply of guest-get-fsinfo
ja: guest-get-fsinfo の応答で 'total-bytes' を取得中にエラーが発生しました

en: Error getting 'used-bytes' in reply of guest-get-fsinfo
ja: guest-get-fsinfo の応答で 'used-bytes' を取得中にエラーが発生しました

en: Error getting physical function's '%s' virtual_functions
ja: 物理ファンクションの '%s' 仮想ファンクションの取得中にエラーが発生しました

en: Error in xmlAddPrevSibling
ja: xmlAddPrevSibling のエラー

en: Error in xmlNewProp
ja: xmlNewProp のエラー

en: Error message:
ja: エラーメッセージ:

en: Error notify callback must be supplied
ja: エラー通知のコールバックが提供される必要があります

en: Error opening file %s
ja: ファイル %s を開くときにエラーが発生しました

en: Error reading secret: %s
ja: シークレットの読み込み中にエラーが発生しました: %s

en: Error removing IP address from %s
ja: %s から IP アドレスを削除中にエラーが発生しました

en: Error while building firewall
ja: ファイアウォールの構築中にエラーが発生しました

en: Error while building firewall: %s
ja: ファイアウォールの構築中にエラーが発生しました: %s

en: Error while closing medium, rc=%08x
ja: メディアを閉じるときにエラーが発生しました、rc=%08x

en: Error while creating diff storage, rc=%08x
ja: diff ストレージの作成中にエラーが発生しました、rc=%08x

en: Error while processing agent IO
ja: エージェント IO の処理中にエラーが発生しました

en: Error while processing command's IO
ja: コマンドの IO 処理中にエラーが発生しました

en: Error while processing monitor IO (vm='%s')
ja: モニター IO の処理中にエラーが発生しました (vm='%s')

en: Error while reading /proc/cgroups
ja: /proc/cgroups の読み込み中にエラー

en: Error while reading the domain name
ja: ドメイン名の読み込み中にエラーが発生しました

en: Error while removing hostonly network interface, rc=%08x
ja: ホストオンリーネットワークインターフェイスの削除中にエラーが発生しました、rc=%08x

en: Escape character is %s
ja: エスケープ文字は %s です

en: Ethernet controller index %d out of [0..%d] range
ja: イーサネットコントローラーインデックス %d は [0..%d] の範囲外にあります

en: Event thread is already running
ja: イベントスレッドはすでに実行されています

en: Event wakeup
ja: 起動イベント

en: Exactly one 'cell' element per guest NUMA cell allowed, non-contiguous ranges or ranges not starting from 0 are not allowed
ja: ゲスト NUMA セルごとに 1 つの 'cell' 要素のみが許可されます、非連続の範囲または 0 から始まらない範囲は許可されません

en: Exceeded max iface limit %d
ja: iface の最大限度 %d を超過しました

en: Executing new processes is not supported on Win32 platform
ja: 新しいプロセスの実行は Win32 プラットフォームにおいてサポートされません

en: Existing device %s has no type
ja: 既存のデバイス %s はタイプがありません

en: Existing device %s is already a bridge
ja: 既存のデバイス %s はすでにブリッジです

en: Exit after timeout period
ja: タイムアウト期間後に終了します

en: Expected a /dev path for '%s'
ja: '%s' の /dev パスが期待されます

en: Expected an interface of type 'network' not '%s'
ja: '%s' ではなく、'network' タイプのインターフェイスが期待されます

en: Expected at least one file descriptor
ja: 少なくとも 1 つのファイル記述子が期待されます

en: Expected caps for '%s' but saw '%s'
ja: %s' の上限を期待したが、'%s' と表示されました

en: Expected downtime:
ja: 期待ダウンタイム:

en: Expected exactly 1 host for the storage pool
ja: ストレージプールに対してちょうど 1 つのホストが期待されます

en: Expecting %d FD names but got %u
ja: %d FD 名が期待されますが %u を取得しました

en: Expecting '%s' to be a %s host but found a %s host
ja: '%s' が %s のホストであることが期待されますが、%s のホストが見つかりました

en: Expecting VI API type 'HostAgent' or 'VirtualCenter' but found '%s'
ja: VI API タイプ 'HostAgent' または 'VirtualCenter' が期待されますが、 '%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'ata-hardDisk' or 'disk' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'ata-hardDisk' または 'disk' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'pvscsi' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'buslogic', 'lsilogic', 'lsisas1068' または 'pvscsi' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'cdrom-image' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'cdrom-image' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'device' or 'file' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'device' または 'file' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'device', 'file' or 'pipe' or 'network' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'device', 'file', 'pipe' または 'network' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'generated' or 'static' or 'vpx' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'generated', 'static' または 'vpx' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'scsi-hardDisk' or 'disk' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'scsi-hardDisk' または 'disk' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'server' or 'client' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'server' または 'client' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be 'vlance' or 'vmxnet' or 'vmxnet3' or 'e1000' or 'e1000e' but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は 'vlance'、'vmxnet'、'vmxnet3'、'e1000'、または 'e1000e' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry '%s' to be MAC address but found '%s'
ja: VMX エントリー '%s' は MAC アドレスが期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry 'config.version' to be 8 but found %lld
ja: 期待される VMX エントリー 'config.version' は 8 ですが、%lld が見つかりました

en: Expecting VMX entry 'memsize' to be an unsigned integer (multiple of 4) but found %lld
ja: 期待される VMX エントリー 'memsize' は符号なし整数 (4 の倍数) ですが、%lld が見つかりました

en: Expecting VMX entry 'numvcpus' to be an unsigned integer greater than 0 but found %lld
ja: VMX エントリー 'numvcpus' が 0 より大きい符号なし整数であることが期待されますが、%lld が見つかりました

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.affinity' to be a comma separated list of unsigned integers but found '%s'
ja: 期待される VMX エントリー 'sched.cpu.affinity' は符号なし整数のカンマ区切り一覧ですが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.affinity' to contain at least as many values as 'numvcpus' (%lld) but found only %u value(s)
ja: VMX のエントリー 'sched.cpu.affinity' には少なくとも 'numvcpus' と同じ数の値 (%lld) が含まれていることが期待されますが、%u の値しか見つかりませんでした

en: Expecting VMX entry 'sched.cpu.shares' to be an unsigned integer or 'low', 'normal' or 'high' but found '%s'
ja: VMX エントリー 'sched.cpu.shares' は、符号なし整数または 'low', 'normal', 'high' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting VMX entry 'virtualHW.version' to be 4 or higher but found %lld
ja: VMX のエントリー 'virtualHW.version' が 4 以上であることが期待されますが、%lld が見つかりました

en: Expecting domain XML CPU mode 'custom' but found '%s'
ja: ドメイン XML の CPU モード 'custom' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting domain XML CPU sockets per core as %d but found %d
ja: %d のようにコアごとにドメイン XML の CPU ソケットが期待されますが、%d が見つかりました

en: Expecting domain XML attribute 'arch' of entry 'os/type' to be 'i686' or 'x86_64' but found '%s'
ja: ドメイン XML のエントリー 'os/type' の属性 'arch' は 'i686' または 'x86_64' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting domain XML attribute 'cpuset' of entry 'vcpu' to contain at least %d CPU(s)
ja: ドメイン XML のエントリー 'vcpu' の属性 'cpuset' は少なくとも %d 個の CPU を含むことが期待されます

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'fd'
ja: ドメイン XML のエントリー 'devices/disk/target' の属性 'dev' は 'fd' から始まることが期待されます

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'hd'
ja: ドメイン XML のエントリー 'devices/disk/target' の属性 'dev' は 'hd' から始まることが期待されます

en: Expecting domain XML attribute 'dev' of entry 'devices/disk/target' to start with 'sd'
ja: ドメイン XML のエントリー 'devices/disk/target' の属性 'dev' は 'sd' から始まることが期待されます

en: Expecting domain XML attribute 'model' of entry 'controller' to be 'buslogic' or 'lsilogic' or 'lsisas1068' or 'vmpvscsi' but found '%s'
ja: ドメイン XML の 'controller' エントリーの 'model' 属性は 'buslogic', 'lsilogic', 'lsisas1068' または 'vmpvscsi' が期待されますが '%s' が見つかりました

en: Expecting domain XML entry 'devices/interface/model' to be 'vlance' or 'vmxnet' or 'vmxnet2' or 'vmxnet3' or 'e1000' or 'e1000e' but found '%s'
ja: ドメイン XML エントリー 'devices/interface/model' が 'vlance'、'vmxnet'、'vmxnet2'、'vmxnet3'、'e1000' または 'e1000e' であることが期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting domain XML entry 'vcpu' to be greater than 0
ja: ドメイン XML エントリー 'vcpu' が 0 より大きいことが期待されます

en: Expecting product 'gsx' or 'esx' or 'embeddedEsx' or 'vpx' but found '%s'
ja: プロダクト 'gsx', 'esx', 'embeddedEsx' または 'vpx' が期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting source '%s' of first file-based harddisk to be a VMDK image
ja: 最初のファイル形式のハードディスクについて期待されるソース '%s' は VMDK イメージです

en: Expecting type '%s' but found '%s'
ja: '%s' タイプが期待されますが、'%s' が見つかりました

en: Expecting type to begin with 'ArrayOf' but found '%s'
ja: 期待するタイプは 'ArrayOf' で始まるものですが、'%s' が見つかりました

en: Expecting virt type to be '%s' but found '%s'
ja: 仮想化の種類は '%s' が期待されますが '%s' が見つかりました

en: Expiry Time
ja: 有効期限

en: Explicit destination hostname is required for TLS migration over UNIX socket
ja: UNIX ソケットを介した TLS マイグレーションには、明示的な宛先ホスト名が必要です

en: Extended attributes are not supported on this system
ja: このシステムでは拡張属性はサポートされません

en: Extra data in disabled network '%s'
ja: 無効なネットワーク '%s' の追加データ

en: Extract the checkpoint's parent, if any
ja: チェックポイントの親がある場合は、それを抽出します

en: Extract the snapshot's parent, if any
ja: スナップショットの親があれば、それを抽出します

en: FAIL
ja: 失敗

en: FDC bus index %d out of [0] range
ja: FDC バスのインデックス %d が [0] の範囲外にあります

en: FDC controller index %d out of [0] range
ja: FDC コントローラーのインデックス %d が [0] の範囲にありません

en: FDC unit index %d out of [0..1] range
ja: FDC ユニットのインデックス %d が [0..1] の範囲にありません

en: Fail to create socket for incoming migration
ja: 着信マイグレーション用のソケットの作成に失敗しています

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed disable mount propagation out of the root filesystem
ja: root ファイルシステムからのマウント伝播の無効化に失敗しました

en: Failed new node mode for target '%s'
ja: ターゲット '%s' の新しいノードモードに失敗しました

en: Failed set TLS x509 credentials: %s
ja: TLS X.509 認証情報の設定に失敗しました: %s

en: Failed testunitready: %s
ja: testunitready に失敗しました: %s

en: Failed to accept migration connection
ja: マイグレーション接続を受け入れることができませんでした

en: Failed to access '%s'
ja: '%s' へのアクセスに失敗しました

en: Failed to acquire lock
ja: ロックの獲得に失敗しました

en: Failed to acquire lock: %s
ja: ロックの獲得に失敗しました: %s

en: Failed to acquire pid file '%s'
ja: PID ファイル '%s' の取得に失敗しました

en: Failed to add %s controller type definition
ja: %s コントローラータイプの定義の追加に失敗しました

en: Failed to add IP address %s to IP address cache for interface %s
ja: IP アドレス %s をインターフェイス %s の IP アドレスキャッシュに追加できませんでした

en: Failed to add IP address %s/%d%s%s%s%s to %s
ja: IP アドレス %s/%d%s%s%s%s の %s への追加に失敗しました

en: Failed to add PCI device %s to the inactive list
ja: PCI デバイス %s の非アクティブリストへの追加に失敗しました

en: Failed to add capability %s: %d
ja: ケイパビリティー %s の追加に失敗しました: %d

en: Failed to add driver '%s' to driver_override  interface of PCI device '%s'
ja: PCI デバイス '%s' の driver_override インターフェイスへのドライバー '%s' の追加に失敗しました

en: Failed to add netlink event handle watch
ja: ネットリンクのイベントハンドラーのウォッチを追加できませんでした

en: Failed to add signal handle watch
ja: シグナルハンドルウォッチの追加に失敗しました

en: Failed to add storage controller (name: %s, busType: %d), rc=%08x
ja: ストレージコントローラーの追加に失敗しました (名前: %s、busType: %d)、rc=%08x

en: Failed to allocate PCI device list: %s
ja: PCI デバイス一覧の割り当てに失敗しました: %s

en: Failed to allocate XML buffer
ja: XML バッファの割り当てに失敗しました

en: Failed to allocate slirp for '%s'
ja: '%s' の slirp の割り当てに失敗しました

en: Failed to allocate tty
ja: TTY の割り当てに失敗しました

en: Failed to apply capabilities: %d
ja: ケイパビリティーの適用に失敗しました: %d

en: Failed to apply firewall rules %s: %s
ja: ファイアウォールルール %s の適用に失敗しました: %s

en: Failed to attach device from %s
ja: %s からデバイスの接続に失敗しました

en: Failed to attach disk
ja: ディスクの接続に失敗しました

en: Failed to attach interface
ja: インターフェイスを接続できませんでした

en: Failed to attach to pid %u
ja: プロセス ID %u に接続できませんでした

en: Failed to authenticate as 'none': %s
ja: 'none' としての認証に失敗しました: %s

en: Failed to autostart VM '%s': %s
ja: 仮想マシン '%s' の自動起動に失敗しました: %s

en: Failed to autostart storage pool '%s': %s
ja: ストレージプール '%s' の自動起動に失敗しました: %s

en: Failed to balloon domain0 memory
ja: domain0 メモリーのバルーンに失敗しました

en: Failed to begin network config change transaction
ja: ネットワーク設定変更トランザクションを開始できませんでした

en: Failed to bind %s on to %s
ja: %s に %s をバインドすることに失敗しました

en: Failed to bind %s to new root %s
ja: 新しい root %s に %s をバインドすることに失敗しました

en: Failed to bind cgroup '%s' on '%s'
ja: cgroup '%s' を '%s' にバインドできませんでした

en: Failed to bind mount directory %s to %s
ja: マウントディレクトリー %s を %s にバインドできませんでした

en: Failed to bind socket to '%s'
ja: ソケットを '%s' にバインドできません

en: Failed to build pidfile path
ja: pidfile パスの構築に失敗しました

en: Failed to build pidfile path.
ja: PID ファイルのパスの構築に失敗しました。

en: Failed to build pool %s
ja: プール %s の構築に失敗しました

en: Failed to change owner of %s to %u:%u
ja: %s の所有者を %u:%u に変更できませんでした

en: Failed to change ownership of '%s' to %d:%d
ja: '%s' の所有者を %d に変更できませんでした:%d

en: Failed to change ownership of tty %s
ja: tty %s の所有者の変更に失敗しました

en: Failed to change size of volume '%s' by %s
ja: %s によるボリューム '%s' のサイズ変更に失敗しました

en: Failed to change size of volume '%s' to %s
ja: ボリューム '%s' のサイズを %s に変更することに失敗しました

en: Failed to change storage controller model, rc=%08x
ja: ストレージコントローラーモデルの変更に失敗しました、rc=%08x

en: Failed to chdir into %s
ja: %s ディレクトリへの移動に失敗しました

en: Failed to check for domain managed save image
ja: ドメインの管理保存イメージのチェックに失敗しました

en: Failed to check for managed save image
ja: 管理保存イメージのチェックに失敗しました

en: Failed to check system token '%s'
ja: システムトークン '%s' の確認に失敗しました

en: Failed to chown device %s
ja: デバイス %s の所有者の変更に失敗しました

en: Failed to clean up %s
ja: %s のクリーンアップに失敗しました

en: Failed to clear security context for agent for %s
ja: %s のエージェントのセキュリティコンテキストを解除できません

en: Failed to clear security context for monitor for %s
ja: %s に対するモニターのセキュリティコンテキストの解除に失敗しました

en: Failed to clone vol from %s
ja: %s からボリュームのクローンに失敗しました

en: Failed to close bind target %s
ja: バインドターゲット %s の終了に失敗しました

en: Failed to collect auth credentials
ja: 認証情報の収集に失敗しました

en: Failed to commit network config change transaction
ja: ネットワーク設定変更トランザクションのコミットに失敗しました

en: Failed to compare host CPU with %s
ja: ホスト CPU と %s を比較できませんでした

en: Failed to compare hypervisor CPU with %s
ja: ハイパーバイザー CPU と %s を比較することに失敗しました

en: Failed to compile regex %s
ja: regex '%s' のコンパイルに失敗

en: Failed to complete action %s on media
ja: メディアにおいてアクション %s の完了に失敗しました

en: Failed to complete tree listing
ja: ツリーの一覧化が完了できませんでした

en: Failed to connect socket to '%s'
ja: ソケットの '%s' への接続に失敗しました

en: Failed to connect to ssh agent
ja: SSH エージェントへの接続に失敗しました

en: Failed to connect to the admin server
ja: 管理サーバーへの接続に失敗しました

en: Failed to connect: %s
ja: 接続に失敗しました: %s

en: Failed to convert '%s' to int
ja: '%s' を int 型に変換できませんでした

en: Failed to convert '%s' to unsigned int
ja: '%s' を符号なし int に変換できませんでした

en: Failed to convert '%s' to unsigned long long
ja: '%s' を符号なし long long 型に変換できませんでした

en: Failed to convert interface index %d to a name
ja: インターフェイスインデックス %d を名前に変換することに失敗しました

en: Failed to convert loadparm '%s' to upper case
ja: loadparm '%s' を大文字に変換することに失敗しました

en: Failed to convert the command string to argv-lists
ja: コマンド文字列を argv-lists に変換することに失敗しました

en: Failed to copy XML node
ja: XML ノードのコピーに失敗しました

en: Failed to core dump domain '%s' to %s
ja: ドメイン '%s' を %s にコアダンプすることに失敗しました

en: Failed to count network filters
ja: ネットワークフィルターのカウントに失敗しました

en: Failed to count node devices
ja: ノードデバイスのカウントに失敗しました

en: Failed to count secrets
ja: シークレットの計数に失敗しました

en: Failed to create %s
ja: %s の作成に失敗しました

en: Failed to create '%s': %s
ja: '%s' の作成に失敗しました: %s

en: Failed to create SASL client context: %d (%s)
ja: SASL クライアントコンテキストの作成に失敗しました: %d (%s)

en: Failed to create XML
ja: XML の作成に失敗しました

en: Failed to create XML config object
ja: XML 設定オブジェクトの作成に失敗しました

en: Failed to create bind target %s
ja: バインドターゲット %s の作成に失敗しました

en: Failed to create bridge node in xml document
ja: XML 文書にブリッジノードを作成できません

en: Failed to create cache dir %s
ja: キャッシュディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create channel target dir %s
ja: チャネルターゲットディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create checkpoint dir %s
ja: チェックポイントディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create dbus state dir %s
ja: dbus 状態ディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create directory for '%s' dev '%s'
ja: '%s' dev '%s' 用のディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to create directory for device %s
ja: デバイス %s 用のディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to create disk pool geometry
ja: ディスクプールの位置情報の作成に失敗しました

en: Failed to create domain from %s
ja: %s からのドメイン作成に失敗しました

en: Failed to create domain save file '%s'
ja: ドメイン保存ファイル '%s' の作成に失敗しました

en: Failed to create dump dir %s
ja: ダンプディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create file '%s'
ja: ファイル '%s' の作成に失敗しました

en: Failed to create file '%s': couldn't determine fs type
ja: ファイル '%s' の作成に失敗しました: ファイルシステムのタイプがわかりませんでした

en: Failed to create filesystem probe for device %s
ja: デバイス %s のファイルシステムのプローブ作成に失敗しました

en: Failed to create interface node under bridge node in xml document
ja: XML ドキュメントにおいてブリッジノード化にインターフェイスを作成できませんでした

en: Failed to create iscsi context for %s
ja: %s の iscsi コンテキストの作成に失敗しました

en: Failed to create lib dir %s
ja: lib ディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create memory backing dir %s
ja: メモリーバッキングディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create network filter from %s
ja: %s からネットワークフィルターを作成できませんでした

en: Failed to create network from %s
ja: %s からのネットワーク作成に失敗しました

en: Failed to create node device from %s
ja: %s からのノードデバイス作成に失敗しました

en: Failed to create nvram dir %s
ja: nvram ディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create pool %s
ja: プール %s の作成に失敗しました

en: Failed to create pool from %s
ja: %s からのプール作成に失敗しました

en: Failed to create reboot thread, killing domain
ja: 再起動スレッドの作成に失敗しました、ドメインを強制停止します

en: Failed to create save dir %s
ja: 保存ディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create slirp state dir %s
ja: slirp 状態ディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create snapshot dir %s
ja: スナップショットディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create socket
ja: ソケットの作成に失敗しました

en: Failed to create state dir %s
ja: 状態ディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create state dir '%s'
ja: 状態ディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: Failed to create symlink '%s to '%s'
ja: '%s' へのシンボリックリンク '%s の作成に失敗しました

en: Failed to create symlink '%s' to '%s'
ja: '%s' へのシンボリックリンク '%s' の作成に失敗しました

en: Failed to create thread
ja: スレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create thread for receiving migration data
ja: マイグレーションデータを受信するためのスレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create thread to handle daemon restart
ja: デーモンの再起動を処理するスレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create thread to handle domain death
ja: ドメインの停止を処理するスレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create thread to handle domain shutdown
ja: ドメインのシャットダウンを処理するスレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create thread to handle firewall reload/restart
ja: ファイアウォールの再読み込み/再起動を処理するスレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create thread to handle pool refresh
ja: プールの更新を処理するスレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create thread to suspend the host
ja: ホストを一時停止するためのスレッドの作成に失敗しました

en: Failed to create unique directory with template '%s' for probing QEMU
ja: QEMU をプローブするためのテンプレート '%s' を持つ一意のディレクトリーの作成に失敗しました

en: Failed to create v1 controller %s for group
ja: グループの v1 コントローラー %s の作成に失敗しました

en: Failed to create v2 cgroup '%s'
ja: v2 cgroup '%s' の作成に失敗しました

en: Failed to create vbox driver object.
ja: vbox ドライバーオブジェクトの作成に失敗しました。

en: Failed to create vol %s
ja: ボリューム %s の作成に失敗しました

en: Failed to create vol from %s
ja: %s からのボリューム作成に失敗しました

en: Failed to define domain from %s
ja: %s からのドメイン定義に失敗しました

en: Failed to define interface from %s
ja: %s からインターフェイスの定義に失敗しました

en: Failed to define network filter from %s
ja: %s からネットワークフィルターの定義に失敗しました

en: Failed to define network from %s
ja: %s からのネットワーク定義に失敗しました

en: Failed to define new bridge interface %s
ja: 新規ブリッジインターフェイス %s の定義に失敗しました

en: Failed to define new interface %s
ja: 新規インターフェイス %s の定義に失敗しました

en: Failed to define node device from '%s'
ja: '%s' からノードデバイスを定義することに失敗しました

en: Failed to define pool %s
ja: プール %s の定義に失敗しました

en: Failed to define pool from %s
ja: %s からのプール定義に失敗しました

en: Failed to delete DiskDescriptor.xml of volume '%s'
ja: ボリューム '%s' の DiskDescriptor.xml の削除に失敗しました

en: Failed to delete autostart link '%s': %s
ja: 自動起動のリンク '%s' の削除に失敗しました: %s

en: Failed to delete checkpoint %s
ja: チェックポイント %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete network filter binding on %s
ja: %s 上のネットワークフィルターバインディングの削除に失敗しました

en: Failed to delete network port %s
ja: ネットワークポート %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete pool %s
ja: プール %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete secret %s
ja: シークレット %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete snapshot %s
ja: スナップショット %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete snapshot: %s
ja: スナップショットの削除に失敗しました: %s

en: Failed to delete symlink '%s'
ja: シンボルリンク'%s' の削除に失敗しました

en: Failed to delete veth device %s
ja: 仮想イーサネットデバイス %s の削除に失敗しました

en: Failed to delete vol %s
ja: ボリューム %s の削除に失敗しました

en: Failed to destroy bridge interface %s
ja: ブリッジインターフェイス %s の強制停止に失敗しました

en: Failed to destroy domain '%d'
ja: ドメイン '%d' の強制停止に失敗しました

en: Failed to destroy domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の強制停止に失敗しました

en: Failed to destroy interface %s
ja: インターフェイス %s の強制停止に失敗しました

en: Failed to destroy network %s
ja: ネットワーク %s の強制停止に失敗しました

en: Failed to destroy node device '%s'
ja: ノードデバイス '%s' の強制停止に失敗しました

en: Failed to destroy pool %s
ja: プール %s の強制停止に失敗しました

en: Failed to detach device %s
ja: デバイス %s の切断に失敗しました

en: Failed to detach device from %s
ja: %s からデバイスの切断に失敗しました

en: Failed to detach device with alias %s
ja: エイリアス %s でデバイスを切断できませんでした

en: Failed to detach disk
ja: ディスクの切断に失敗しました

en: Failed to detach interface
ja: インターフェイスの切断に失敗しました

en: Failed to determine broadcast address for '%s/%d'
ja: '%s/%d' のブロードキャストアドレスを決定できませんでした

en: Failed to determine if %u:%u:%u:%u is a Direct-Access LUN
ja: %u:%u:%u:%u がダイレクトアクセス LUN かの判定に失敗しました

en: Failed to determine prefix for IP address '%s'
ja: IP アドレス '%s' の接頭辞を特定できませんでした

en: Failed to determine prefix for route with destination '%s'
ja: 宛先 '%s' を持つルートの接頭辞を特定できませんでした

en: Failed to determine state of guest: $guest. Not tracking it anymore.
ja: 次のゲストの状態の確認に失敗しました: $guest。これ以上、状態を把握できません。

en: Failed to disconnect client '%llu' from server %s
ja: クライアント '%llu' をサーバー %s から切断することに失敗しました

en: Failed to disconnect from the admin server
ja: 管理サーバーからの切断に失敗しました

en: Failed to disconnect from the hypervisor
ja: ハイパーバイザーの切断に失敗しました

en: Failed to disconnect: %s
ja: 切断に失敗しました: %s

en: Failed to discover session: %s
ja: セッションの検出に失敗しました: %s

en: Failed to dump core of domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' のダンプコアに失敗しました

en: Failed to enable controller '%s' for '%s'
ja: '%s' のコントローラー '%s' を有効化することに失敗しました

en: Failed to escape password for XML
ja: XML のパスワードをエスケープできませんでした

en: Failed to execute symbol '%s' in module '%s'
ja: モジュール '%s' のシンボル '%s' の実行に失敗しました

en: Failed to extract interface information
ja: インターフェイス情報の抽出に失敗しました

en: Failed to extract interface information or no interfaces found
ja: インターフェイス情報の取得に失敗しました、またはインターフェイスが見つかりません

en: Failed to find QOM Object path for device '%s'
ja: デバイス '%s' の QOM オブジェクトのパスを見つけることができませんでした

en: Failed to find SCSI host with wwnn='%s', wwpn='%s'
ja: wwnn='%s', wwpn='%s' を持つ SCSI ホストを見つけられませんでした

en: Failed to find a node driver
ja: ノードドライバーの検索に失敗しました

en: Failed to find a node driver: %s
ja: ノードドライバーを見つけられませんでした: %s

en: Failed to find a secret storage driver
ja: シークレットストレージドライバーの検出に失敗しました

en: Failed to find a secret storage driver: %s
ja: シークレットストレージドライバーの検出に失敗しました: %s

en: Failed to find a storage driver
ja: ストレージドライバーの検出に失敗しました

en: Failed to find a storage driver: %s
ja: ストレージドライバーの検出に失敗しました: %s

en: Failed to find any %s pool sources
ja: すべての %s プールソースを見つけられませんでした

en: Failed to find fc_host for wwnn='%s' and wwpn='%s'
ja: wwnn='%s' と wwpn='%s' の fc_host を見つけられませんでした

en: Failed to find group record for gid '%u'
ja: GID '%u' のグループ記録を見つけられませんでした

en: Failed to find module '%s'
ja: モジュール '%s' が見つかりませんでした

en: Failed to find parent device for %s
ja: %s の親デバイスを見つけられませんでした

en: Failed to find scsi_host using PCI '%s' and unique_id='%u'
ja: PCI '%s' と unique_id='%u' を使用した scsi_host を見つけられませんでした

en: Failed to find symbol '%s' in module '%s': %s
ja: モジュール '%s' のシンボル '%s' を見つけられませんでした: %s

en: Failed to find the interface
ja: インターフェイスを見つけられませんでした

en: Failed to find the interface: %s
ja: インターフェイスを見つけられませんでした: %s

en: Failed to find the network
ja: ネットワークを見つけられませんでした

en: Failed to find the network: %s
ja: ネットワーク %s を見つけられませんでした

en: Failed to find user record for uid '%u'
ja: UID '%u' のユーザー記録を見つけることができませんでした

en: Failed to fork as daemon: %s
ja: デーモンとしてフォークできませんでした: %s

en: Failed to format new xml document for bridge %s
ja: ブリッジ %s 用の新規 XML ドキュメントのフォーマットを失敗しました

en: Failed to format new xml document for detached interface %s
ja: 切断されたインターフェイス %s の新しい xml ドキュメントのフォーマットに失敗しました

en: Failed to fully read directory %s
ja: ディレクトリー %s を完全に読み取ることができませんでした

en: Failed to generate UUID
ja: UUID の生成に失敗しました

en: Failed to generate genid
ja: genid の生成に失敗しました

en: Failed to generate uuid
ja: uuid の生成に失敗しました

en: Failed to get %s minor number
ja: %s のマイナー番号の取得に失敗しました

en: Failed to get SRIOV function from device link '%s'
ja: デバイスリンク '%s' から SRIOV ファンクションの取得に失敗しました

en: Failed to get UUID of created secret
ja: 作成されたシークレットの UUID の取得に失敗しました

en: Failed to get VNC port. Is this domain using VNC?
ja: VNC ポートの取得に失敗しました。このドメインは VNC ポートを使用していますか？

en: Failed to get block stats %s %s
ja: ブロックの状態 %s %s の取得に失敗しました

en: Failed to get block stats for domain '%s' device '%s'
ja: ドメイン '%s' デバイス '%s' のブロック統計の取得に失敗しました

en: Failed to get capabilities from libxenlight
ja: libxenlight からのケイパビリティーの取得に失敗しました

en: Failed to get capability names of the device
ja: デバイスのケイパビリティー名の取得に失敗しました

en: Failed to get capability numbers of the device
ja: デバイスのケイパビリティー数の取得に失敗しました

en: Failed to get capacity of lun: %s
ja: lun の容量の取得に失敗しました: %s

en: Failed to get certificate %s distinguished name: %s
ja: 証明書 %s の DN 名の取得に失敗しました: %s

en: Failed to get checkpoint count
ja: チェックポイント数の取得に失敗しました

en: Failed to get client socket PID
ja: クライアントのソケット PID の取得に失敗しました

en: Failed to get client socket identity
ja: クライアントソケット識別子の取得に失敗しました

en: Failed to get disk information
ja: ディスク情報の取得に失敗しました

en: Failed to get distinguished name: %s
ja: 識別名の取得に失敗しました: %s

en: Failed to get domain autostart state
ja: ドメインの自動起動状態の取得に失敗しました

en: Failed to get domain description xml
ja: ドメイン記述 XML の取得に失敗しました

en: Failed to get domain persistence info
ja: ドメインの永続的な情報の取得に失敗しました

en: Failed to get domain state
ja: ドメインの状態の取得に失敗しました

en: Failed to get domain's UUID
ja: ドメインの UUID の取得に失敗しました

en: Failed to get host number for iSCSI session with path '%s'
ja: パス '%s' を持つ iSCSI セッション用ホスト番号の取得に失敗

en: Failed to get interface information
ja: インターフェイス情報の取得に失敗しました

en: Failed to get interface stats %s %s
ja: インターフェイス情報 %s %s の取得に失敗しました

en: Failed to get leases info for %s
ja: %s のリース情報の取得に失敗しました

en: Failed to get memory statistics for domain %s
ja: ドメイン %s のメモリー統計情報の取得に失敗しました

en: Failed to get network autostart state
ja: ネットワークの自動起動の状態の取得に失敗しました

en: Failed to get network persistence info
ja: ネットワークの永続性に関する情報の取得に失敗しました

en: Failed to get network's UUID
ja: ネットワークの UUID の取得に失敗しました

en: Failed to get node physical info from libxenlight
ja: libxenlight からノードの物理情報の取得に失敗しました

en: Failed to get option '%s': %s
ja: オプション '%s' の取得に失敗しました: %s

en: Failed to get pool autostart state
ja: プールの自動起動の状態の取得に失敗しました

en: Failed to get pool persistence info
ja: プールの永続的な情報の取得に失敗しました

en: Failed to get scheduler id for domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' のスケジューラー ID の取得に失敗しました

en: Failed to get scheduler parameters for domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' に対するスケジューラーのパラメーターを取得できませんでした

en: Failed to get snapshot count
ja: スナップショット数の取得に失敗しました

en: Failed to get storage controller name, rc=%08x
ja: ストレージコントローラー名の取得に失敗しました、rc=%08x

en: Failed to get the number of active networks
ja: 稼働中のネットワーク数の取得に失敗しました

en: Failed to get the number of active pools
ja: 稼働中のプール数の取得に失敗しました

en: Failed to get the number of inactive networks
ja: 停止中のネットワーク数の取得に失敗しました

en: Failed to get the number of inactive pools
ja: 停止中のプール数の取得に失敗しました

en: Failed to get udev device for syspath '%s'
ja: syspath '%s' の udev デバイスの取得に失敗しました

en: Failed to get uuid of secret
ja: シークレットの UUID の取得に失敗しました

en: Failed to get valid client socket identity
ja: 有効なソケット識別子の取得に失敗しました

en: Failed to get valid client socket identity groups
ja: 有効なクライアントソケット識別子グループの取得に失敗しました

en: Failed to get version info from libxenlight
ja: libxenlight からバージョン情報の取得に失敗しました

en: Failed to init transport: %s
ja: トランスポートの初期化に失敗しました: %s

en: Failed to initialize TLS session: %s
ja: TLS セッションの初期化に失敗しました: %s

en: Failed to initialize cgroup backend.
ja: cgroup バックエンドの初期化に失敗しました。

en: Failed to initialize host cpu features
ja: ホスト CPU 機能の初期化に失敗しました

en: Failed to initialize libpciaccess
ja: libpciaccess の初期化に失敗しました

en: Failed to initialize libssh session
ja: libssh セッションの初期化に失敗しました

en: Failed to initialize libssh2 agent handle
ja: libssh2 エージェントハンドルの初期化に失敗しました

en: Failed to initialize libssh2 known hosts table
ja: libssh2 known hosts テーブルの初期化に失敗しました

en: Failed to initialize libssh2 session
ja: libssh2 セッションの初期化に失敗しました

en: Failed to initialize libvirt
ja: libvirt の初期化に失敗しました

en: Failed to initialize libvirt error handling
ja: libvirt エラー処理の初期化に失敗しました

en: Failed to initialize mutex
ja: ミューテックスの初期化に失敗しました

en: Failed to initialize security drivers
ja: セキュリティドライバーの初期化に失敗しました

en: Failed to initialize storage pool '%s': %s
ja: ストレージプール '%s' の初期化に失敗しました: %s

en: Failed to inquire lock
ja: ロックの問い合わせに失敗しました

en: Failed to inquire lock: %s
ja: ロックの問い合わせに失敗しました: %s

en: Failed to kill process %lld
ja: プロセス %lld の強制終了に失敗しました

en: Failed to list active domains
ja: 動作中のドメインの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list active interfaces
ja: 起動中のインターフェイスの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list active networks
ja: 動作中のネットワークの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list active pools
ja: 動作中のプールの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list domains
ja: ドメインの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list inactive domains
ja: 停止状態のドメインの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list inactive interfaces
ja: 停止中のインターフェイスの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list inactive networks
ja: 停止状態のネットワークの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list inactive pools
ja: 停止状態のプールの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list interfaces
ja: インターフェイスの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list network filter bindings
ja: ネットワークフィルターバインディングの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list network filters
ja: ネットワークフィルターの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list networks
ja: ネットワークの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list node devices
ja: ノードデバイスの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list node secrets
ja: ノードのシークレットの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list persistent guests on $uri
ja: $uri にある永続的なゲストの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list pools
ja: プールの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list secrets
ja: シークレットの一覧の表示に失敗しました

en: Failed to list ssh agent identities
ja: SSH エージェント識別子の一覧表示に失敗しました

en: Failed to list storage volumes
ja: ストレージボリュームの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list transient guests
ja: 一時的なゲストの一覧表示に失敗しました

en: Failed to list vcpus for domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' の仮想 CPU 数の一覧表示に失敗しました

en: Failed to list volumes
ja: ボリュームの一覧表示に失敗しました

en: Failed to load PCI stub module %s
ja: PCI スタブモジュール %s の読み込みに失敗しました

en: Failed to load PCI stub module %s: administratively prohibited
ja: PCI スタブモジュール %s の読み込みに失敗しました: 管理上、禁止されています

en: Failed to load config for binding '%s'
ja: バインディング '%s' の設定の読み込みに失敗しました

en: Failed to load config for domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の設定の読み込みに失敗しました

en: Failed to load module '%s': %s
ja: モジュール '%s' の読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to load nbd module
ja: nbd モジュールの読み込みに失敗しました

en: Failed to load nbd module: administratively prohibited
ja: nbd モジュールの読み込みに失敗しました: 管理上、禁止されています

en: Failed to load plugin %s: %s
ja: プラグイン %s のロードに失敗しました: %s

en: Failed to locate parent device with ID '%s'
ja: ID '%s' の親デバイスを見つけることができませんでした

en: Failed to lock system token '%s'
ja: システムトークン '%s' のロックに失敗しました

en: Failed to login: %s
ja: ログインに失敗しました: %s

en: Failed to logout: %s
ja: ログアウトに失敗しました: %s

en: Failed to make auth credentials
ja: 認証情報の作成に失敗しました

en: Failed to make device %s
ja: デバイス %s の作成に失敗しました

en: Failed to make directory %s readonly
ja: ディレクトリー %s を読み込み専用にできませんでした

en: Failed to make dnsmasq (PID: %d) reload config files.
ja: dnsmasq (PID: %d) に設定ファイルを再読み込みさせることに失敗しました。

en: Failed to make domain persistent after migration
ja: マイグレーション後にドメインの永続化に失敗しました

en: Failed to make domain persistent after migration: %s
ja: マイグレーション後にドメインの永続化に失敗しました: %s

en: Failed to make mount %s readonly
ja: %s の読み取り専用マウントに失敗しました

en: Failed to make new root %s readonly
ja: 新しい root %s を読み込み専用にできませんでした

en: Failed to make path %s
ja: パス %s の作成に失敗しました

en: Failed to make root private
ja: root プライベートの作成に失敗しました

en: Failed to mark domain '%s' as autostarted
ja: ドメイン '%s' を自動起動済みとしてマークすることに失敗しました

en: Failed to mkdir %s
ja: ディレクトリー %s の作成に失敗しました

en: Failed to mount %s on %s type %s
ja: %s を %s にタイプ %s でマウントできませんでした

en: Failed to mount %s on /dev
ja: %s の /dev へのマウントに失敗しました

en: Failed to mount %s on /dev/pts
ja: %s の /dev/pts へのマウントに失敗しました

en: Failed to mount %s on /proc/meminfo
ja: %s を /proc/meminfo にマウントできませんでした

en: Failed to mount devfs on %s type %s (%s)
ja: devfs を %s にタイプ %s (%s) でマウントできませんでした

en: Failed to mount device %s to %s
ja: デバイス %s を %s にマウントできませんでした

en: Failed to mount device %s to %s as %s
ja: デバイス %s を %s に %s としてマウントできませんでした

en: Failed to mount device %s to %s, unable to detect filesystem
ja: デバイス %s を %s にマウントできませんでした、ファイルシステムを検知できません

en: Failed to mount devpts on %s
ja: pts デバイスを %s にマウントできませんでした

en: Failed to mount directory %s as tmpfs
ja: ディレクトリー %s を tmpfs としてマウントできませんでした

en: Failed to mount empty tmpfs at %s
ja: %s に空の tmpfs をマウントできませんでした

en: Failed to move '%s' element in xml document
ja: '%s' 要素を XML ドキュメントに移動できませんでした

en: Failed to open %s
ja: %s のオープンに失敗しました

en: Failed to open '%s'
ja: '%s' を開けませんでした

en: Failed to open a VPD file '%s'
ja: VPD ファイル '%s'を開くことができませんでした

en: Failed to open config space file '%s'
ja: 設定スペースファイル '%s' を開くのに失敗

en: Failed to open cpuinfo file '%s'
ja: cpuinfo ファイル '%s' を開くことができませんでした

en: Failed to open domain image file '%s'
ja: ドメインのイメージファイル '%s' を開けませんでした

en: Failed to open file '%s'
ja: ファイル '%s' を開けませんでした

en: Failed to open file '%s': couldn't determine fs type
ja: ファイル '%s' を開けませんでした: ファイルシステムのタイプがわかりませんでした

en: Failed to open pid file '%s'
ja: PID ファイル '%s' のオープンに失敗しました

en: Failed to open socket to sanlock daemon
ja: sanlock デーモンのソケットのオープンに失敗しました

en: Failed to open socket to sanlock daemon: %s
ja: sanlock デーモンへのソケットのオープンに失敗しました: %s

en: Failed to open storage volume with path '%s'
ja: パス '%s' を持つストレージボリュームを開けませんでした

en: Failed to open the following disk/dvd/floppy to the machine: %s, rc=%08x
ja: 次のディスク/DVD/フロッピーをマシン: %s に開くことができませんでした、rc=%08x

en: Failed to open tty %s
ja: TTY %s のオープンに失敗しました

en: Failed to parse %s: only com1 and com2 supported.
ja: %s の解析に失敗しました: com1 と com2 のみがサポートされます。

en: Failed to parse CCW address '%s'
ja: CCW アドレス '%s' の解析に失敗しました。

en: Failed to parse MAC address from '%s'
ja: '%s' からの MAC アドレスの解析に失敗しました

en: Failed to parse PCI config address '%s'
ja: PCI 設定アドレス '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse arguments for bhyve command
ja: bhyve コマンドの引数の解析に失敗しました

en: Failed to parse arguments: VM name mismatch
ja: 引数の解析に失敗しました: VM 名の不一致

en: Failed to parse bitmap '%s'
ja: ビットマップ '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse block name %s
ja: ブロック名 %s の解析に失敗しました

en: Failed to parse configuration of %s
ja: %s の設定を解析できませんでした

en: Failed to parse dir name '%s'
ja: ディレクトリー名 '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse domain description xml
ja: ドメイン記述 XML の解析に失敗しました

en: Failed to parse firewalld version '%s'
ja: firewalld のバージョン '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse group '%s'
ja: グループ '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse int '%s' from udev property '%s' on '%s'
ja: '%s' の udev プロパティー '%s' からの int '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse interface index from '%s'
ja: '%s' からのインターフェイスインデックスの解析に失敗しました

en: Failed to parse memory
ja: メモリーの解析に失敗しました

en: Failed to parse memory allocation threads
ja: メモリー割り当てスレッドの解析に失敗しました

en: Failed to parse memory slot count
ja: メモリースロット数の解析に失敗しました

en: Failed to parse memory: size mismatch
ja: メモリーの解析に失敗しました: サイズの不一致

en: Failed to parse mode '%s'
ja: モード '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse network device name from '%s'
ja: '%s' からのネットワークデバイス名の解析に失敗しました

en: Failed to parse number of vCPUs
ja: vCPU の数の解析に失敗しました

en: Failed to parse port number
ja: ポート番号の解析に失敗しました

en: Failed to parse positive integer from '%s'
ja: '%s' から正の整数値を解析できませんでした

en: Failed to parse rate '%s'
ja: レート '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse snapshot XML from file '%s'
ja: ファイル '%s' からスナップショット XML の解析に失敗しました

en: Failed to parse target '%s'
ja: ターゲット '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse uid and gid from '%s'
ja: '%s' から uid と gid を解析できませんでした

en: Failed to parse uint '%s' from udev property '%s' on '%s'
ja: '%s' の udev プロパティー '%s' からの uint '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse user '%s'
ja: ユーザー '%s' の解析に失敗しました

en: Failed to parse users from '%s'
ja: '%s' からのユーザーの解析に失敗しました

en: Failed to parse value '%s' as number.
ja: 値 '%s' を数値として解析することに失敗しました。

en: Failed to parse value '%s' from cpu.max.
ja: cpu.max の値 '%s' の解析に失敗しました。

en: Failed to parse value of URI component %s
ja: URI 構成要素 %s の値の解析に失敗しました

en: Failed to parse vzlist output
ja: vzlist 出力の解析に失敗しました

en: Failed to parse wwn '%s' as number
ja: wwn '%s' を数値として解析することに失敗しました

en: Failed to pin vcpu '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いた仮想 CPU '%d' の固定に失敗しました

en: Failed to pivot root
ja: root のピボットに失敗しました

en: Failed to pre-allocate space for file '%s'
ja: ファイル '%s' に対する領域の事前割り当てに失敗しました

en: Failed to probe capabilities for %s: %s
ja: %s のケイパビリティーのプローブに失敗しました: %s

en: Failed to probe for format type '%s'
ja: フォーマットタイプ '%s' のプローブに失敗しました

en: Failed to process SCSI device with sysfs path '%s'
ja: sysfs path '%s' を持つ SCSI デバイスの処理に失敗しました

en: Failed to query for interfaces addresses
ja: インターフェイスアドレスのクエリーに失敗しました

en: Failed to query numad for the advisory nodeset
ja: 助言的なノードセットに対して numad への問い合わせに失敗しました

en: Failed to re-attach PCI device: %s
ja: PCI デバイスの再接続に失敗しました: %s

en: Failed to re-attach device %s
ja: デバイス %s を再接続できませんでした

en: Failed to read %s
ja: %s の読み込みに失敗しました

en: Failed to read '%s'
ja: '%s' の読み込みに失敗しました

en: Failed to read /proc/mounts
ja: /proc/mounts の読み込みに失敗しました

en: Failed to read AppArmor profiles list '%s'
ja: AppArmor プロファイル一覧 '%s' の読み込みに失敗しました

en: Failed to read PCI config space for %s
ja: %s の PCI 設定空間の読み込みに失敗しました

en: Failed to read RDP port value, rc=%08x
ja: RDP ポート値の読み取りに失敗しました、rc=%08x

en: Failed to read checkpoint file %s
ja: チェックポイントファイル %s の読み取りに失敗しました

en: Failed to read file '%s'
ja: ファイル '%s' を読み込めません

en: Failed to read from signal pipe
ja: シグナルのパイプからの読み込みに失敗しました

en: Failed to read pid file %s
ja: pid ファイル %s の読み取りに失敗しました

en: Failed to read pidfile %s
ja: pidfile %s の読み取りに失敗しました

en: Failed to read product/vendor ID for %s
ja: %s 用の 製品/製造元 ID の読み込みに失敗

en: Failed to read secret
ja: シークレットの読み取りに失敗しました

en: Failed to read snapshot file %s
ja: スナップショットファイル %s の読み取りに失敗しました

en: Failed to read system token '%s'
ja: システムトークン '%s' の読み取りに失敗しました

en: Failed to read the container continue message
ja: コンテナ連続メッセージの読み取りに失敗

en: Failed to readdir for %s (%d)
ja: %s (%d) のディレクトリー読み込みに失敗しました

en: Failed to reattach NVMe for disk target: %s
ja: ディスクターゲットの NVMe の再接続に失敗しました: %s

en: Failed to reboot domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' の再起動に失敗しました

en: Failed to reboot domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の再起動に失敗しました

en: Failed to reconnect to the admin server
ja: 管理サーバーへの再接続に失敗しました

en: Failed to reconnect to the hypervisor
ja: ハイパーバイザーへの再接続に失敗しました

en: Failed to recv file descriptor
ja: ファイル記述子の受信に失敗しました

en: Failed to refresh pool %s
ja: プール %s のリフレッシュに失敗しました

en: Failed to register lock failure action
ja: ロック失敗時アクションの登録に失敗しました

en: Failed to register lock failure action: %s
ja: ロック失敗時アクションの登録に失敗しました: %s

en: Failed to register shutdown timeout
ja: 期待されるパラメーターを持つネットリンク応答を見つけられませんでした

en: Failed to register xml namespace '%s'
ja: XML 名前空間 '%s' の登録に失敗しました

en: Failed to release lock
ja: ロックの開放に失敗しました

en: Failed to release lock: %s
ja: ロックの開放に失敗しました: %s

en: Failed to remove capability %s: %d
ja: ケイパビリティー %s の削除に失敗しました: %d

en: Failed to remove domain managed save image
ja: ドメインの管理保存イメージの削除に失敗しました

en: Failed to remove managed save file '%s'
ja: 管理保存ファイル '%s' の削除に失敗しました

en: Failed to remove managed save image for domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の管理保存イメージの削除に失敗しました

en: Failed to remove storage volume '%s'(%s)
ja: ストレージボリューム '%s'(%s) の削除に失敗しました

en: Failed to reportluns: %s
ja: reportluns に失敗しました: %s

en: Failed to request maximum NUMA node id
ja: 最大 NUMA ノード ID の要求に失敗しました

en: Failed to reserve port %d
ja: ポート %d の予約に失敗しました

en: Failed to reserve port %zu
ja: ポート %zu の予約に失敗しました

en: Failed to reset PCI device: %s
ja: PCI デバイスのリセットに失敗しました: %s

en: Failed to reset device %s
ja: デバイス %s をリセットできませんでした

en: Failed to reset domain '%s'
ja: ドメイン '%s' のリセットに失敗しました

en: Failed to resize block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' の容量変更に失敗しました

en: Failed to resolve device link '%s'
ja: デバイスリンク '%s' の解決に失敗しました

en: Failed to resolve symlink at %s
ja: %s でシンボリックリンクを解決できませんでした

en: Failed to restart VM '%s': %s
ja: VM '%s' の再起動に失敗しました: %s

en: Failed to restart storage pool '%s': %s
ja: ストレージプール '%s' の再起動に失敗しました: %s

en: Failed to restore PCI config space for %s
ja: %s の PCI 設定空間の復元に失敗しました

en: Failed to restore domain from %s
ja: ドメインの %s からの復元に失敗しました

en: Failed to restrict process
ja: プロセスの制限に失敗しました

en: Failed to restrict process: %s
ja: プロセスの制限に失敗しました: %s

en: Failed to resume domain '%d'
ja: ドメイン '%d' の再開に失敗しました

en: Failed to resume domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' の再開に失敗しました

en: Failed to resume domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の再開に失敗しました

en: Failed to resume guest %s after failure
ja: 失敗後にゲスト %s の再開に失敗しました

en: Failed to retrieve CPU statistics for domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の CPU 統計情報を取得できませんでした

en: Failed to retrieve config for VM '%s'. Unable to perform soft reset. Destroying VM
ja: VM '%s' の設定を取得できませんでした。ソフトリセットを実行できません。VM を破棄しています

en: Failed to retrieve current vcpu count
ja: 現在の仮想 CPU 数の取得に失敗しました

en: Failed to retrieve image data
ja: イメージデータの取得に失敗しました

en: Failed to retrieve maximum vcpu count
ja: 最大仮想 CPU 数の取得に失敗しました

en: Failed to retrieve ssh host key: %s
ja: SSH ホスト鍵の取得に失敗しました: %s

en: Failed to retrieve vCPU count from the guest
ja: ゲストからの vCPU 数の取得に失敗しました

en: Failed to retrieve vcpu state bitmap
ja: vcpu の状態ビットマップの取得に失敗しました

en: Failed to rollback network config change transaction
ja: ネットワーク設定変更トランザクションをロールバックできませんでした

en: Failed to run clone container
ja: コンテナーのクローンの実行に失敗しました

en: Failed to run command '%s' to create new iscsi interface
ja: 新しい iSCSI インターフェイスを作成するためのコマンド '%s' の実行に失敗しました

en: Failed to run command '%s' to update iscsi interface with IQN '%s'
ja: コマンド '%s' を IQN '%s' を持つ IQN iSCSI インターフェイスを更新するために実行できませんでした

en: Failed to save '%s' for '%s'
ja: '%s' の '%s' の保存に失敗しました

en: Failed to save VM settings, rc=%08x
ja: VM 設定の保存に失敗しました、rc=%08x

en: Failed to save domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' の保存に失敗しました

en: Failed to save domain '%s' state
ja: ドメイン '%s' の状態の保存に失敗しました

en: Failed to save domain '%s' to %s
ja: ドメイン '%s' を %s に保存することに失敗しました

en: Failed to seek to the start in volume with path '%s'
ja: パス '%s' のボリュームの開始へのシークに失敗しました

en: Failed to send continue signal to controller
ja: 継続信号をコントローラーに送信できませんでした

en: Failed to send file descriptor %d
ja: ファイルディスクリプター %d の送信に失敗しました

en: Failed to send inquiry command: %s
ja: 照会コマンドの送信に失敗しました: %s

en: Failed to send migration data to destination host
ja: マイグレーションデータを宛先ホストに送信できませんでした

en: Failed to send request to init control %s
ja: リクエストを init control %s に送信することに失敗しました

en: Failed to serialize snapshot
ja: スナップショットのシリアル化に失敗しました

en: Failed to set %s for %s: value too large
ja: %s を %s に設定できませんでした: 値が大きすぎます

en: Failed to set TLS session priority to %s: %s
ja: TLS セッションの優先度を %s に設定することに失敗しました: %s

en: Failed to set attributes from %s
ja: %s から属性の設定に失敗しました

en: Failed to set bridge %s %s via ioctl
ja: ioctl 経由でのブリッジ %s %s の設定に失敗しました

en: Failed to set bridge delay %d in xml document
ja: XML ドキュメントにおいてブリッジ遅延 %d に設定できませんでした

en: Failed to set bridge interface type to 'bridge' in xml document
ja: XML ドキュメントにおいてブリッジインターフェイスタイプ 'bridge' に設定できませんでした

en: Failed to set close-on-exec flag '%s'
ja: close-on-exec フラグ '%s' の設定に失敗しました

en: Failed to set com port %s: does not start with '/dev/nmdm'.
ja: com ポート %s の設定に失敗しました: '/dev/nmdm' で始まりません。

en: Failed to set credential: %s
ja: 認証情報の設定に失敗しました: %s

en: Failed to set hostname
ja: ホスト名の設定に失敗しました

en: Failed to set interface name to '%s' in xml document
ja: XML ドキュメントにおいてインターフェイス名を '%s' に設定できませんでした

en: Failed to set interface type to '%s' in xml document
ja: XML ドキュメントにおいてインターフェイスタイプを '%s' に設定できませんでした

en: Failed to set logging priority, argument '%s' is invalid
ja: ロギング優先度の設定に失敗しました、引数 '%s' は無効です

en: Failed to set logging priority, argument '%u' is invalid
ja: ロギング優先度の設定に失敗しました、引数 '%u' は無効です

en: Failed to set master bridge interface name to '%s' in xml document
ja: XML ドキュメントにおいてマスターインターフェイス名を '%s' に設定できませんでした

en: Failed to set maximum memory for domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いてドメイン '%d' に最大メモリーを設定できませんでした

en: Failed to set memory for domain
ja: ドメインのメモリーの設定に失敗しました

en: Failed to set memory for domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' のメモリーの設定に失敗しました

en: Failed to set new attached interface name to '%s' in xml document
ja: xml ドキュメントで、新しい接続インターフェイス名を '%s' に設定することに失敗しました

en: Failed to set new attached interface type to '%s' in xml document
ja: xml ドキュメントで、新しい接続インターフェイスタイプを '%s' に設定することに失敗しました

en: Failed to set new domain description
ja: 新しいドメインの説明の設定に失敗しました

en: Failed to set new domain title
ja: 新しいドメインタイトルの設定に失敗しました

en: Failed to set non-blocking file descriptor flag
ja: non-blocking ファイルの記述子フラグの設定に失敗

en: Failed to set permissions for device %s
ja: デバイス %s のパーミッションの設定に失敗しました

en: Failed to set scheduler parameters for domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' に対するスケジューラーのパラメーターを設定できませんでした

en: Failed to set secret value
ja: シークレット値の設定に失敗しました

en: Failed to set security context for agent for %s
ja: %s のエージェントのセキュリティコンテキストを設定できません

en: Failed to set security context for monitor for %s
ja: %s に対するモニターのセキュリティコンテキストの設定に失敗しました

en: Failed to set session type: %s
ja: セッションタイプの設定に失敗しました: %s

en: Failed to set slave for %s: last letter not 'A' or 'B'
ja: %s のスレーブ設定に失敗しました: 最後の文字は 'A' または 'B' ではありません

en: Failed to set stp attribute in xml document
ja: XML ドキュメントに stp 属性を設定できませんでした

en: Failed to set target name: %s
ja: ターゲット名の設定に失敗しました: %s

en: Failed to set vcpus for domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' の仮想 CPU 数の設定に失敗しました

en: Failed to setup keepalive on connection
ja: 接続時にキープアライブを設定できませんでした

en: Failed to shutdown domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' のシャットダウンに失敗しました

en: Failed to shutdown domain '%s'
ja: ドメイン '%s' のシャットダウンに失敗しました

en: Failed to soft reset VM '%s'. Destroying VM
ja: VM '%s' のソフトリセットに失敗しました。VM を破棄しています

en: Failed to start QEMU binary %s for probing: %s
ja: プロービング用の QEMU バイナリー %s の起動に失敗しました: %s

en: Failed to start SASL negotiation: %d (%s)
ja: SASL 交渉の起動に失敗しました: %d (%s)

en: Failed to start bridge interface %s
ja: ブリッジインターフェイス %s の起動に失敗しました

en: Failed to start device %s
ja: デバイス %s の起動に失敗しました

en: Failed to start domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の起動に失敗しました

en: Failed to start interface %s
ja: インターフェイス %s の開始に失敗しました

en: Failed to start job on VM '%s': %s
ja: 仮想マシン '%s' においてジョブの開始に失敗しました: %s

en: Failed to start network %s
ja: ネットワーク %s の起動に失敗しました

en: Failed to start pool %s
ja: プール %s の起動に失敗しました

en: Failed to start slirp
ja: slirp の起動に失敗しました

en: Failed to start the nwfilter driver
ja: ネットワークフィルタードライバーの開始に失敗しました

en: Failed to start the nwfilter driver: %s
ja: ネットワークフィルタードライバーの開始に失敗しました: %s

en: Failed to stat %s
ja: %s の統計に失敗しました

en: Failed to stat storage volume with path '%s'
ja: パス '%s' を持つストレージボリュームを開始できませんでした

en: Failed to step SASL negotiation: %d (%s)
ja: SASL ネゴシエーションのステップ実行に失敗しました: %d (%s)

en: Failed to suspend domain '%d'
ja: ドメイン '%d' の一時停止に失敗しました

en: Failed to suspend domain '%d' with libxenlight
ja: libxenlight を用いたドメイン '%d' の一時停止に失敗しました

en: Failed to suspend domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の一時停止に失敗しました

en: Failed to symlink device %s to %s
ja: デバイス %s を %s にシンボリックリンクできません

en: Failed to take snapshot: %s
ja: スナップショットの取得に失敗しました: %s

en: Failed to terminate process %lld with SIG%s
ja: プロセス %lld を SIG%s で終了に失敗しました

en: Failed to translate bridge '%s' prefix %d to netmask
ja: ブリッジ '%s' の接頭辞 %d をネットマスクに変換することに失敗しました

en: Failed to translate net prefix %d to netmask
ja: ネット接頭辞 %d のネットマスクへの変換に失敗しました

en: Failed to trigger a probe for PCI device '%s'
ja: PCI デバイス '%s' のプローブのトリガーに失敗しました

en: Failed to truncate file '%s'
ja: ファイル '%s' の切り詰めに失敗しました

en: Failed to truncate pid file '%s'
ja: pid ファイル '%s' の切り詰めに失敗しました

en: Failed to truncate volume with path '%s' to %ju bytes
ja: パス '%s' のボリュームを %ju バイトに切り詰められませんでした

en: Failed to truncate volume with path '%s' to 0 bytes
ja: パス '%s' のボリュームを 0 バイトに切り詰められませんでした

en: Failed to unbind PCI device '%s' from %s
ja: PCI デバイス '%s' を %s からバインド解除できませんでした

en: Failed to undefine bridge interface %s
ja: ブリッジインターフェイス %s の定義解除に失敗しました

en: Failed to undefine domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の定義を解除できませんでした

en: Failed to undefine interface %s
ja: インターフェイス %s の定義解除に失敗しました

en: Failed to undefine network %s
ja: ネットワーク %s の定義の削除に失敗しました

en: Failed to undefine network filter %s
ja: ネットワークフィルター %s の定義解除に失敗しました

en: Failed to undefine node device '%s'
ja: ノードデバイス '%s' の定義を解除できませんでした

en: Failed to undefine pool %s
ja: プール %s の定義解除に失敗しました

en: Failed to unescape command line string
ja: コマンドライン文字列のエスケープを解除できませんでした

en: Failed to unlink '%s'
ja: '%s' のリンク解除に失敗しました

en: Failed to unmark domain '%s' as autostarted
ja: ドメイン '%s' を自動起動済みとしてマークを解除することに失敗しました

en: Failed to unmarshall reply: %s
ja: 返信のアンマーシャルに失敗しました: %s

en: Failed to unmarshall reportluns: %s
ja: reportluns のアンマーシャルに失敗しました: %s

en: Failed to unmount '%s' and could not detach subtree '%s'
ja: '%s' のアンマウントに失敗しました、サブツリー '%s' を切断できませんでした

en: Failed to unmount '%s' and could not unmount old root '%s'
ja: '%s' のアンマウントに失敗し、古いroot '%s' をアンマウントできませんでした

en: Failed to unpause domain
ja: ドメインの一時停止を解除できませんでした

en: Failed to update %s
ja: %s の更新に失敗しました

en: Failed to update %s XML configuration
ja: %s XML 設定の更新に失敗しました

en: Failed to update '%s' of node mode for target '%s'
ja: ターゲット '%s' 用のノードモードの '%s' の更新に失敗しました

en: Failed to update device from %s
ja: %s からデバイスの更新に失敗しました

en: Failed to update interface link state
ja: インターフェイスのリンクステートの更新に失敗しました

en: Failed to update network %s
ja: ネットワーク %s の更新に失敗しました

en: Failed to verify peer's certificate
ja: ピアの証明書の検証に失敗しました

en: Failed to wipe vol %s
ja: ボリューム %s の完全消去に失敗しました

en: Failed to write %zu bytes to storage volume with path '%s'
ja: %zu バイトをパス '%s' のストレージボリュームに書き込みできませんでした

en: Failed to write '%s'
ja: '%s' の書き込みに失敗しました

en: Failed to write pixel data
ja: ピクセルデータの書き込みに失敗しました

en: Failed to write save file header
ja: 保存ファイルヘッダーの書き込みに失敗しました

en: Failed to write system token '%s'
ja: システムトークン '%s' の書き込みに失敗しました

en: Failed to write to pid file '%s'
ja: プロセス ID ファイル '%s' に書き込めません

en: Failed to write vmx file '%s'
ja: vmx ファイル '%s' の書き込みに失敗しました

en: Failed to write xml description
ja: XML 記述の書き込みに失敗しました

en: Failed! Volume not removed.
ja: 失敗！ボリュームが削除されませんでした。

en: Failed.
ja: 失敗しました。

en: Failure action %s is not supported by sanlock
ja: 失敗時アクション %s は sanlock によりサポートされません

en: Failure in libvirt_lxc startup: %s
ja: libvirt_lxc の起動の失敗: %s

en: Failure to mask address
ja: アドレスのマスクに失敗しました

en: Failure while reading log output
ja: ログ出力の読み込み中に失敗

en: Family 'ipv6' specified for non-IPv6 address '%s' in network '%s'
ja: ファミリー 'ipv6' が非 IPv6 アドレス '%s' (ネットワーク '%s') に対して指定されています

en: Feature %s required by CPU model %s not found
ja: 機能 %s (CPU モデル %s により要求) がありませんでした

en: Fibre Channel 'appid' is not a printable string
ja: ファイバーチャンネル 'appid' は出力可能な文字列ではありません

en: Fibre Channel 'appid' string length must be between [%d, %d]
ja: ファイバーチャンネルの 'appid' 文字列の長さは、[%d, %d] の間でなければなりません

en: Field '%s' too long for destination
ja: フィールド '%s' は宛先にとって長すぎます

en: Field kernel memory too long for destination
ja: kernel memory の項目が宛先に対して長すぎます

en: Field name '%s' too long
ja: フィールド名 '%s' が長すぎます

en: Field name too long
ja: フィールド名が長すぎます

en: File %s contains no keys
ja: ファイル %s にはキーが含まれていません

en: File '%s' does not contain any <cpu> element or valid domain XML, host capabilities XML, or domain capabilities XML
ja: ファイル '%s' には <cpu> 要素または有効なドメイン XML、ホストケイパビリティー XML、ドメインケイパビリティー XML は含まれていません

en: File '%s' does not exist
ja: ファイル '%s' が存在しません

en: File '%s' has unknown type
ja: ファイル '%s' が不明なタイプを持ちます

en: File '%s/%s/%s' does not exist.
ja: ファイル '%s/%s/%s' が存在しません。

en: File bandwidth:
ja: ファイルの帯域幅:

en: File descriptor returned by udev %d does not match node device file descriptor %d
ja: udev %d により返されたファイルディスクリプターがノードデバイスのファイルディスクリプター %d と一致しません

en: File name '%s' doesn't have expected format '/vmfs/volumes/<datastore>/<path>'
ja: ファイル名 '%s' が期待されるフォーマット '/vmfs/volumes/<datastore>/<path>' ではありません

en: File name '%s' refers to non-existing datastore '%s'
ja: ファイル名 '%s' が存在しないデータストアー '%s' を参照しています

en: File processed:
ja: 処理済みファイル:

en: File remaining:
ja: 残りファイル:

en: File streams are not supported on this platform
ja: このプラットフォームではファイルストリームはサポートされません

en: File total:
ja: 合計ファイル:

en: Filepath is Null
ja: ファイルパスは Null です

en: Filepath is null
ja: ファイルパスは null です

en: Filesystem driver type not supported
ja: ファイルシステムドライバータイプはサポートされません

en: Filesystems in VMs are not supported by vz driver
ja: vz ドライバーでは、VM のファイルシステムはサポートされません

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter '%s' is in use.
ja: フィルター '%s' は使用中です。

en: Filtering is not supported by this libvirt
ja: フィルタリングはこの libvirt によりサポートされません

en: Filtering using --type is not supported by this libvirt
ja: --type を用いたフィルターはこの libvirt によりサポートされません

en: Finished
ja: 終了

en: Finished after guest request
ja: ゲストリクエスト後に終了

en: Finished after host request
ja: ホストリクエスト後に終了

en: Firmware entry is missing 'name' attribute
ja: ファームウェアエントリーに 'name' 属性がありません

en: Firmware entry must have either value or 'file' attribute
ja: Firmware エントリーには、値または 'file' 属性のいずれかを指定する必要があります

en: Firmware flash mode value '%s' unexpected
ja: ファームウェアフラッシュモード値 '%s' は予想されていませんでした

en: Firmware flash mode value was malformed
ja: ファームウェアフラッシュモード値の形式が正しくありませんでした

en: First file-based harddisk has no source, cannot deduce datastore and path for VMX file
ja: 最初のファイルベースのハードディスクはソースがありません、VMX ファイルのデータストアおよびパスを推論できません

en: Flag '%s' is required by flag '%s'
ja: フラグ '%s' はフラグ '%s' に要求されています

en: Flags '%s' and '%s' are mutually exclusive
ja: フラグ '%s' と '%s' は相互に排他的です

en: Flags 'VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE' and 'VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG' are mutually exclusive
ja: フラグ 'VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE' と 'VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG' は相互に排他的です

en: Floppy '%s' has unsupported type '%s', expecting '%s' or '%s'
ja: フロッピー '%s' にはサポートされていないタイプ '%s' があり、'%s' または '%s' を期待しています

en: Floppy disk index (parsed from '%s') is too large
ja: ('%s' から解析された) フロッピーディスクのインデックスが大きすぎます

en: For IPv4, multiple DHCP definitions cannot be specified.
ja: IPv4 に対して、複数の DHCP 定義を指定できません。

en: For IPv6, multiple DHCP definitions cannot be specified.
ja: IPv6 に対して、複数の DHCP 定義を指定できません。

en: Force close a specific client's connection to the given server.
ja: 指定されたサーバーへの特定のクライアントの接続を強制終了します。

en: Forcefully stop a given domain, but leave its resources intact.
ja: 与えられたドメインを強制的に停止しますが、そのリソースをそのままにします。

en: Forcefully stop a given network.
ja: 与えられたネットワークを強制的に停止します。

en: Forcefully stop a given pool. Raw data in the pool is untouched
ja: 与えられたプールを強制的に停止します。プールにある raw データは変更されていません

en: Format of device '%s' does not match the expected format '%s'
ja: デバイス '%s' の形式は、予想される形式 '%s' と一致しません

en: Format of device '%s' does not match the expected format '%s', forced overwrite is necessary
ja: デバイス '%s' の形式は、予想される形式 '%s' と一致しません、強制上書きが必要です

en: Formatting IP address for host '%s' failed: %s
ja: ホスト '%s' の IP アドレスのフォーマットに失敗しました: %s

en: Found additional probes to run, probing may be incorrect
ja: 実行する追加のプローブが見つかりました、プローブが正しくない可能性があります

en: Found duplicate drive address for disk with target name '%s' controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u'
ja: ターゲット名 '%s' controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u' を持つディスクの複製ドライブアドレスが見つかりました

en: Found invalid device link '%s' in '%s'
ja: 無効なデバイスリンク '%s' が '%s' に見つかりました

en: Found unexpected controller model '%s' for disk '%s'
ja: サポートされないコントローラーのモデル '%s' がディスク '%s' に対して見つかりました

en: Freeze domain's mounted filesystems.
ja: ドメインのマウントされたファイルシステムをフリーズします。

en: Froze %d filesystem(s)
ja: %d ファイルシステムをフリーズしました

en: Fully-qualified path of block device
ja: ブロックデバイスの完全修飾パス

en: Fully-qualified path or target of disk device
ja: ディスクデバイスの完全修飾パスまたはターゲット

en: GET operation failed
ja: GET 操作は失敗しました

en: GET operation failed: %s
ja: GET 操作は失敗しました: %s

en: GNUTLS call error
ja: GNUTLS 呼び出しエラー

en: Get block device size info for a domain.
ja: ドメインのブロックデバイスの容量情報を取得します。

en: Get device block stats for a running domain. See man page or use --human for explanation of fields
ja: 実行中のドメインのデバイスブロックの統計情報を取得します。各フィールドの説明は、マニュアルページを参照するか、--human を使用してください

en: Get domain launch security info
ja: ドメイン起動のセキュリティー情報を取得する

en: Get information of domain's mounted filesystems.
ja: ドメインのマウントされたファイルシステムの情報を取得します。

en: Get link state of a domain's virtual interface.
ja: ドメインの仮想インターフェイスのリンクステートを取得します。

en: Get maximum tolerable downtime of a domain which is being live-migrated to another host.
ja: 他のホストにライブマイグレーションされているドメインの最大許容停止時間を取得します。

en: Get memory statistics for a running domain.
ja: 実行しているドメインのメモリー統計情報を取得します。

en: Get network interface stats for a running domain.
ja: 実行中のドメインのネットワークインターフェイスの状態を取得します。

en: Get network interfaces' addresses for a running domain
ja: 実行中のドメインのネットワークインターフェイスのアドレスを取得します

en: Get or set blkio parameters
ja: ブロック I/O パラメーターの取得または設定

en: Get or set memory parameters
ja: メモリーのパラメーターの取得または設定

en: Get or set node memory parameters
ja: ノードメモリーパラメーターの取得または設定

en: Get or set node memory parameters
        To get the memory parameters, use following command: 
    
        virsh # node-memory-tune
ja: ノードのメモリーパラメーターを取得または設定します。
        メモリーパラメーターを取得するには、以下のコマンドを使用します: 
    
        virsh # node-memory-tune

en: Get or set numa parameters
ja: NUMA パラメーターの取得または設定

en: Get or set perf event
ja: perf イベントを取得または設定します

en: Get or set the current blkio parameters for a guest domain.
        To get the blkio parameters use following command: 
    
        virsh # blkiotune <domain>
ja: ゲストドメインの現在のブロック I/O パラメーターを取得または設定します。
        ブロック I/O パラメーターを取得するために、以下のコマンドを使用します: 
    
        virsh # blkiotune <domain>

en: Get or set the current memory parameters for a guest domain.
        To get the memory parameters use following command: 
    
        virsh # memtune <domain>
ja: ゲストドメインのカレントメモリーパラメーターを取得または設定します。
        メモリーパラメーターを取得するために、以下のコマンドを使用します: 
    
        virsh # memtune <domain>

en: Get or set the current numa parameters for a guest domain.
        To get the numa parameters use following command: 
    
        virsh # numatune <domain>
ja: ゲストドメインの現在の NUMA パラメーターを取得または設定します。
        NUMA パラメーターを取得するには以下のコマンドを使用します: 
    
        virsh # numatune <domain>

en: Get or set the current perf events for a guest domain.
        To get the perf events list use following command: 
    
        virsh # perf <domain>
ja: ゲストドメインの現在の perf イベントを取得または設定します。
        perf イベントリストを取得するには、次のコマンドを使用します: 
    
       virsh # perf <domain>

en: Get or set the current snapshot
ja: 現在のスナップショットの取得または設定

en: Get persistent config failed
ja: 永続的な設定の取得に失敗しました

en: Get persistent interface state
ja: 永続的なインターフェイス状態の取得

en: Get the CPU models for an arch.
ja: アーキテクチャーの CPU モデルを取得します。

en: Get the launch security parameters for a guest domain
ja: ゲストドメインの起動セキュリティーパラメーターを取得します

en: Get the maximum migration bandwidth
ja: マイグレーションの最大帯域の取得

en: Get the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain.
ja: ドメインのマイグレーションの最大帯域 (MiB/s) を取得します。

en: Get the name of the parent of a checkpoint
ja: チェックポイントの親の名前を取得します

en: Get the name of the parent of a snapshot
ja: スナップショットの親の名前の取得

en: Get the summary of block devices for a domain.
ja: ドメインのブロックデバイスの概要を取得します。

en: Get the summary of virtual interfaces for a domain.
ja: ドメインの仮想インターフェイスの概要を取得します。

en: Get/set parameters of a domain's virtual interface.
ja: ドメインの仮想インターフェイスのパラメーターを取得または設定します。

en: Get/set size of the cache (in bytes) used for compressing repeatedly transferred memory pages during live migration.
ja: ライブマイグレーション中に繰り返し転送されるメモリーページを圧縮するために使用されるキャッシュの容量 (バイト単位) を設定または取得します。

en: Gets or sets the domain's system time
ja: ドメインのシステム時刻を取得または設定します

en: Gets statistics about one or more (or all) domains
ja: 1 つ以上 (またはすべて) のドメインに関する統計を取得します

en: Global feature %d should have already been handled
ja: グローバル機能 %d はすでに処理されているはずです

en: Got empty feature list from resctrl
ja: resctrl から空の機能リストを取得しました

en: Got invalid memory size %d
ja: 無効なメモリー容量 %d が与えられました

en: Graphics are only supported when booting using UEFI
ja: グラフィックは、UEFI を使用して起動する場合にのみサポートされます

en: Group %s doesn't exist
ja: グループ %s は存在しません

en: Grouped commands:
ja: グループ別コマンド:

en: Guest %s got signal %d and crashed
ja: ゲスト %s はシグナル %d を受け取り、クラッシュしました

en: Guest agent disappeared while executing command
ja: コマンド実行中にゲストエージェントが消えました

en: Guest agent is not responding
ja: ゲストエージェントが応答しません

en: Guest agent is not responding: %s
ja: ゲストエージェントが応答しません: %s

en: Guest agent not available for now
ja: ゲストエージェントが今のところ利用できません

en: HMAT is not supported with this QEMU
ja: この QEMU では HMAT はサポートされません

en: HTM configuration is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、HTM 設定はサポートされません

en: HTTP response code %d for call to '%s'
ja: HTTP 応答コード %d が '%s' の呼び出しに対してありました

en: HTTP response code %d for call to '%s'. Fault is unknown, XPath evaluation failed
ja: HTTP 応答コード %d が '%s' への呼び出しに対してありました。不明な原因により、Xpath 評価が失敗しました

en: HTTP response code %d for call to '%s'. Fault is unknown, deserialization failed
ja: HTTP 応答コード %d が '%s' への呼び出しに対してありました。不明な原因により、シリアライズ解除が失敗しました

en: HTTP response code %d for call to '%s'. Fault: %s - %s
ja: HTTP 応答コード %d が '%s' への呼び出しに対してありました。原因: %s - %s

en: HTTP response code %d for download from '%s'
ja: HTTP 応答コード %d が '%s' からのダウンロードに対してありました

en: HTTP response code %d for upload to '%s'
ja: HTTP 応答コード %d が '%s' へのアップロードに対してありました

en: Handshake is already complete
ja: ハンドシェイクがすでに完了しています

en: Hard disk is null
ja: ハードディスクが null です

en: Holes are not supported with this stream
ja: このストリームでは、ホールはサポートされません

en: Hook for %s, failed to find operation #%d
ja: %s のフックが、操作 #%d の検索に失敗しました

en: Hook script execution failed
ja: フックスクリプトの実行に失敗しました

en: Hook script execution failed: %s
ja: フックスクリプトの実行に失敗しました: %s

en: Host CPU does not provide required features
ja: ホスト CPU が要求された機能を提供していません

en: Host CPU does not strictly match guest CPU: Extra features
ja: ホスト CPU がゲスト CPU と厳密に一致しません: 追加機能

en: Host CPU does not support compatibility modes
ja: ホスト CPU は互換モードをサポートしません

en: Host CPU is a superset of CPU described in %s
ja: ホスト CPU は %s に記述されている CPU の上位セットです

en: Host CPU model does not match required CPU vendor %s or(and) model %s
ja: ホスト CPU モデルが、必要な CPU ベンダー %s または (および) モデル %s と一致しません

en: Host CPU provides forbidden feature '%s'
ja: ホスト CPU が許可されない機能 '%s' を提供しています

en: Host CPU provides forbidden features
ja: ホスト CPU が許可されない機能を提供しています

en: Host SMBIOS information is not available
ja: ホスト SMBIOS 情報が利用可能ではありません

en: Host not compatible with KVM; HW virtualization CPU features not found. Only emulated CPUs are available; performance will be significantly limited
ja: ホストが KVM と互換性がありません。HW 仮想化 CPU 機能が見つかりません。エミュレートされた CPU のみ使用可能、性能は大幅に制限されます

en: Host sysinfo extraction not supported on this platform
ja: ホストのシステム情報の抽出はこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: HostCpuIdInfo register '%s' has an unexpected format
ja: HostCpuIdInfo レジスター '%s' が予期しない形式を持ちます

en: HostCpuIdInfo register '%s' has an unexpected length
ja: HostCpuIdInfo レジスター '%s' が予期しない長さを持ちます

en: HostPortGroup with name '%s' exists already
ja: 名前 '%s' を持つ HostPortGroup がすでに存在します

en: HostVirtualSwitch already exists, editing existing ones is not supported yet
ja: HostVirtualSwitch がすでに存在します、既存のものを編集することはまだサポートされません

en: Hostdev already exists in the domain configuration
ja: Hostdev はドメイン設定にすでに存在します

en: Hostdev source %s must be a block device
ja: ホストデバイスソース %s はブロックデバイスである必要があります

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hostname is needed for host key verification
ja: ホスト鍵検証のためにホスト名が必要です

en: Hostname of '%s' is unset
ja: '%s' のホスト名が設定解除されます

en: Hotplug unsupported for char device type '%s'
ja: char デバイスタイプ '%s' でサポートされないホットプラグ

en: Human monitor command is not available to run %s
ja: ヒューマンモニターコマンドが %s を実行するために利用可能ではありません

en: Human readable output
ja: 人間が判読できる出力

en: Hybrid-Suspend
ja: ハイブリッドサスペンド

en: HyperV spinlock retry count differs: source: '%u', destination: '%u'
ja: HyperV スピンロックの再試行回数が異なります: 送信元: '%u'、送信先: '%u'

en: HyperV spinlock retry count must be at least 4095
ja: HyperV spinlock retry count は 4095 以内である必要があります

en: HyperV vendor_id differs: source: '%s', destination: '%s'
ja: HyperV の vendor_id が異なります: 送信元: '%s'、送信先: '%s'

en: HyperV vendor_id value is invalid
ja: HyperV vendor_id の値が無効です

en: HyperV vendor_id value must not be more than %d characters.
ja: HyperV vendor_id の値は、%d 文字以下である必要があります。

en: Hyperv features are not supported for architecture '%s' or machine type '%s'
ja: アーキテクチャー '%s' またはマシンタイプ '%s' では、Hyperv 機能はサポートされません

en: I/O Error
ja: I/O エラー

en: I/O error
ja: I/O エラー

en: I/O size in bytes
ja: I/O サイズ (バイト単位)

en: ID of a screen to take screenshot of
ja: スクリーンショットを取得するスクリーンの ID

en: IDE bus index %d out of [0..1] range
ja: IDE バスのインデックス %d が [0..1] の範囲にありません

en: IDE controller index %d out of [0] range
ja: IDE コントローラーのインデックス %d が [0] の範囲にありません

en: IDE controllers are unsupported for this QEMU binary or machine type
ja: この QEMU バイナリーまたはマシンタイプでは、IDE コントローラーはサポートされません

en: IDE disk index (parsed from '%s') is too large
ja: ('%s' から解析された) IDE ディスクのインデックスが大きすぎます

en: IDE unit index %d out of [0..1] range
ja: IDE ユニットのインデックス %d が [0..1] の範囲にありません

en: IFLA_PORT_SELF is missing
ja: IFLA_PORT_SELF がありません

en: IFLA_VF_PORTS is missing
ja: IFLA_VF_PORTS がありません

en: IO Weight
ja: IO ウェイト

en: IO error on stdin
ja: 標準入力の IO エラー

en: IO error stdout
ja: IO エラー標準出力

en: IOMMU device: '%s' is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、IOMMU デバイス: '%s' はサポートされません

en: IOMMU device: '%s' is only supported with ARM Virt machines
ja: IOMMU デバイス: '%s' は ARM Virt マシンでのみサポートされます

en: IOMMU device: '%s' is only supported with Q35 and ARM Virt machines
ja: IOMMU デバイス: '%s' は Q35 および ARM Virt マシンでのみサポートされます

en: IOMMU device: '%s' is only supported with Q35 machines
ja: IOMMU デバイス: '%s' は Q35 マシンでのみサポートされます

en: IOMMU device: '%s' needs a PCI address
ja: IOMMU デバイス: '%s' には PCI アドレスが必要です

en: IOMMU device: '%s' requires ACPI
ja: IOMMU デバイス: '%s' には ACPI が必要です

en: IOMMU eim requires interrupt remapping to be enabled
ja: IOMMU eim では、割り込みの再マッピングを有効にする必要があります

en: IOMMU interrupt remapping requires split I/O APIC (ioapic driver='qemu')
ja: IOMMU 割り込みの再マッピングには、分割 I/O APIC が必要です (ioapic driver='qemu')

en: IOThread ID number
ja: IOThread ID 番号

en: IOThread to be used by supported device
ja: サポートされるデバイスで使用される IOThread

en: IOThreads not available for bus %s target %s
ja: バス %s ターゲット %s では IOThreads は使用できません

en: IOThreads not supported for this QEMU
ja: この QEMU 用にサポートされない IOThreads

en: IOThreads not supported with this binary
ja: このバイナリーでは、IOThreads はサポートされません

en: IOThreads polling is not supported for this QEMU
ja: この QEMU では、IOThreads ポーリングはサポートされません

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IP address lookup for host '%s' failed: %s
ja: ホスト '%s' の IP アドレスの検索に失敗しました: %s

en: IP parameter must be given since libvirt was not compiled with IP address learning support
ja: libvirt が IP アドレス学習のサポートなしでコンパイルされたので、IP パラメーターを指定する必要があります

en: IP parameter must be provided since snooping the IP address does not work possibly due to missing tools
ja: ツールがないため、IP アドレスの付け替えがおそらく動作しないので、IP パラメーターを提供する必要があります

en: IPC namespace support is required
ja: IPC 名前空間のサポートが必要です

en: ISession object is null
ja: ISession オブジェクトが null です

en: IVirtualBox object is null
ja: IVirtualBox オブジェクトが null です

en: Identical vcpus found in same type monitors
ja: 同じタイプのモニターで同一の vcpus が見つかりました

en: Identical vcpus in cachetunes found
ja: cachetunes で同一の vcpus が見つかりました

en: Identity attribute is already set
ja: identity 属性がすでに設定されています

en: Ignoring guests on $uri URI
ja: URI $uri においてゲストを無視しています

en: Image file for %s %s '%s' has unsupported suffix, expecting '%s'
ja: %s %s '%s' のイメージファイルにはサポートされない接尾辞がありますが、'%s' が期待されます

en: In use
ja: 使用中

en: Inappropriate new pci controller index %zu exceeds addrs array length
ja: 不適切な新しい pci コントローラーインデックス %zu が addrs 配列の長さを超えています

en: Incoming cookie data had unexpected UUID %s vs %s
ja: 入力クッキーデータに予期しない UUID %s vs %s がありました

en: Incoming cookie data had unexpected name %s vs %s
ja: 入力クッキーデータに予期しない名前 %s vs %s がありました

en: Incoming migration
ja: 着信マイグレーション

en: Incomplete vnuma configuration for vnode %zu
ja: vnode %zu の不完全な vnuma 設定

en: Inconsistent SCSI controller model ('%s' is not '%s') for SCSI controller index %d
ja: 一貫性の無い SCSI コントローラーモデル ('%s' は '%s' ではありません) が SCSI コントローラーのインデックス %d にあります

en: Incorrect data type
ja: 不正なデータタイプ

en: Incorrect number of cells in a table row
ja: テーブル行のセル数が正しくありません

en: Incorrect xpath '%s'
ja: 正しくない xpath '%s'

en: Index for '%s' controllers must be 0
ja: '%s' コントローラーのインデックスは 0 でなければなりません

en: Index for '%s' controllers must be > 0
ja: '%s' コントローラーのインデックスは > 0 である必要があります

en: Init pid is not yet available
ja: init pid がまだ利用できません

en: Init process ID is not yet known
ja: init プロセス ID がまだ不明です

en: Initial memory size too large
ja: 初期メモリーサイズが大きすぎます

en: Initialization of %s state driver failed: %s
ja: %s 状態ドライバーの初期化に失敗しました: %s

en: Initialization of mandatory %s state driver skipped
ja: 必須の %s 状態ドライバーの初期化がスキップされました

en: Inject NMI to the guest
ja: ゲストへの NMI の送信

en: Inject NMI to the guest domain.
ja: ゲストドメインに NMI を送信します。

en: Input devices are not supported by this virtualization driver.
ja: この仮想化ドライバーでは、入力デバイスはサポートされません。

en: Input secret value is missing
ja: 入力シークレット値がありません

en: Insert the media
ja: メディアの挿入

en: Installed bhyve binary does not support UEFI loader
ja: インストールされた bhyve バイナリーは UEFI ローダーをサポートしていません

en: Installed bhyve binary does not support UTC clock
ja: インストールされた bhyve バイナリーは UTC クロックをサポートしていません

en: Installed bhyve binary does not support bootrom
ja: インストールされた bhyve バイナリーは bootrom をサポートしていません

en: Installed bhyve binary does not support defining CPU topology
ja: インストールされた bhyve バイナリーは、CPU トポロジーの定義をサポートしていません

en: Instantiation of rules failed on interface '%s'
ja: ルールのインスタンス化がインターフェイス '%s' において失敗しました

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Interface %s XML configuration edited.
ja: インターフェイス %s の XML 設定が編集されました。

en: Interface %s XML configuration not changed.
ja: インターフェイス %s の XML 設定は変更されませんでした。

en: Interface %s defined from %s
ja: インターフェイス %s が %s から定義されました

en: Interface %s destroyed
ja: インターフェイス %s は停止されました

en: Interface %s started
ja: インターフェイス %s が開始されました

en: Interface %s undefined
ja: インターフェイス %s の定義が解除されました

en: Interface (dev: %s) not found.
ja: インターフェイス (デバイス: %s) が見つかりませんでした。

en: Interface (mac: %s) not found.
ja: インターフェイス (MAC: %s) が見つかりませんでした。

en: Interface attached successfully
ja: インターフェイスが正常に接続できました

en: Interface backend parameters are not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、インターフェイスバックエンドパラメーターはサポートされません。

en: Interface detached successfully
ja: インターフェイスが正常に切断されました

en: Interface doesn't have any statistics
ja: インターフェイスには統計がありません

en: Interface name from config %s doesn't match given supplied name %s
ja: 設定 %s からのインターフェイス名が与えられて名前 %s に一致しません

en: Interface name not provided
ja: インターフェイス名が提供されていません

en: Interface not found
ja: インターフェイスが見つかりません

en: Interface not found: %s
ja: インターフェイスが見つかりません: %s

en: Interface type hostdev is currently supported on SR-IOV Virtual Functions only
ja: インターフェイスタイプ hostdev は現在 SR-IOV 仮想ファンクションにおいてのみサポートされます

en: Invalid %s attribute 'vcpus' value '%s'
ja: 無効な %s 属性 'vcpus' 値 '%s'

en: Invalid %s image format specified in configuration file
ja: 設定ファイルで指定された無効な %s イメージ形式

en: Invalid 'cpu.max' data.
ja: 無効な 'cpu.max' データ。

en: Invalid 'level' attribute in cache element for NUMA node %d
ja: NUMA ノード %d のキャッシュ要素の無効な 'level' 属性

en: Invalid --with-loader-nvram list: %s
ja: 無効な --with-loader-nvram リスト: %s

en: Invalid BIOS 'date' format
ja: 無効な BIOS 'date' 形式

en: Invalid CIDR address: '%s'
ja: 無効な CIDR アドレス: '%s'

en: Invalid CPU feature name
ja: 無効な CPU 機能名

en: Invalid CPU feature policy
ja: 無効な CPU 機能ポリシー

en: Invalid CPU signature family in model %s
ja: モデル %s の無効な CPU シグネチャーファミリー

en: Invalid CPU signature model in model %s
ja: モデル %s の無効な CPU シグネチャーモデル

en: Invalid CPU topology: total number of vCPUs must equal the product of sockets, cores, and threads
ja: 無効な CPU トポロジー: vCPU の総数は、ソケット、コア、およびスレッドの積と等しくなければなりません

en: Invalid CPU vendor string '%s'
ja: 無効な CPU ベンダー文字列 '%s'

en: Invalid DNS SRV priority attribute for service '%s' in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' のサービス '%s' の無効な DNS SRV 優先度属性

en: Invalid IOThread id value: '%d'
ja: 無効な IOThread ID 値: '%d'

en: Invalid IP address in network '%s' DNS HOST record
ja: ネットワーク '%s' の DNS HOST レコードに無効な IP アドレスがあります

en: Invalid IP address in static host definition for network '%s'
ja: ネットワーク '%s' に対する静的ホスト定義において無効な IP アドレスがあります

en: Invalid NULL callback provided
ja: 無効な NULL コールバックが提供されました

en: Invalid PCI address %s. Only PCI buses up to %zu are available
ja: 無効な PCI アドレス %s。PCI バスは %zu まで利用可能です

en: Invalid PCI address %s. Only PCI domain 0 is available
ja: 無効な PCI アドレス %s。PCI ドメイン 0 のみ利用可能です

en: Invalid PCI address %s. function must be <= %u
ja: 無効な PCI アドレス %s。ファンクションは <= %u である必要があります

en: Invalid PCI address %s. slot must be <= %zu
ja: 無効な PCI アドレス %s。スロットが <= %zu である必要があります

en: Invalid PCI address %s. slot must be >= %zu
ja: 無効な PCI アドレス %s。スロットが >= %zu である必要があります

en: Invalid PCI address 0000:00:00, at least one of domain, bus, or slot must be > 0
ja: 無効な PCI アドレス 0000:00:00、ドメイン、バス、またはスロットの少なくとも 1 つが > 0 である必要があります

en: Invalid PCI address bus='0x%x', must be <= 0xFF
ja: 無効な PCI アドレス bus='0x%x'、<= 0xFF である必要があります

en: Invalid PCI address function=0x%x, must be <= 7
ja: 無効な PCI アドレス function=0x%x、<= 7 である必要があります

en: Invalid PCI address slot='0x%x', must be <= 0x1F
ja: 無効な PCI アドレス slot='0x%x'、<= 0x1F である必要があります

en: Invalid PCI address uid='0x%.4x', must be > 0x0000 and <= 0x%.4x
ja: 無効な PCI アドレス uid='0x%.4x'、> 0x0000 および <= 0x%.4x である必要があります

en: Invalid PID %d for VM
ja: VM の無効な PID %d

en: Invalid STP state value %d received for '%s'. Must be -1, 0, or 1.
ja: 無効な STP 状態値 %d を '%s' 向けに受信しました、 -1, 0, または 1 のどれかである必要があります。

en: Invalid URI path '%s', try '/system'
ja: 無効な URI パス '%s'、'/system' を試してください

en: Invalid USB Class code 0x%x
ja: 無効な USB クラスコード 0x%x

en: Invalid UUID
ja: 無効な UUID

en: Invalid XML response
ja: 無効な XML 応答

en: Invalid adapter name '%s' for SCSI pool
ja: 無効なアダプター名 '%s' が SCSI プールにあります

en: Invalid address '%s' in <ip>
ja: <ip> の無効なアドレス '%s'

en: Invalid address '%s' in network '%s'
ja: 無効なアドレス '%s' がネットワーク '%s' にあります

en: Invalid address for a USB device
ja: USB デバイスのアドレスが無効です

en: Invalid address type '%s' for the disk '%s' with the bus type '%s'
ja: バスタイプ '%s' のディスク '%s' の無効なアドレスタイプ '%s'

en: Invalid address.
ja: 不正なアドレスです。

en: Invalid argument
ja: 不正な引数

en: Invalid async job start
ja: 無効な非同期ジョブ開始

en: Invalid attempt to reset PCI device %s. Only PCI endpoint devices can be reset
ja: PCI デバイス %s をリセットしようとする無効な試み。リセットできるのは PCI エンドポイントデバイスのみです

en: Invalid attempt to set network interface guest-side IP route and/or address info, not supported by QEMU
ja: ネットワークインターフェイスのゲスト側の IP ルートやアドレス情報を設定しようとする無効な試みです、QEMU ではサポートされません

en: Invalid attempt to set network interface guest-side IP route, not supported by QEMU
ja: ネットワークインターフェイスのゲスト側 IP ルートを設定しようとする無効な試みです、QEMU ではサポートされません

en: Invalid attempt to set network interface host-side IP route and/or address info on interface of type '%s'. This is only supported on interfaces of type 'ethernet'
ja: '%s' タイプのインターフェイスで、ネットワークインターフェイスのホスト側の IP ルートやアドレス情報を設定しようとする無効な試みです。これは、'ethernet' タイプのインターフェイスでのみサポートされます

en: Invalid attempt to set peer IP for guest
ja: ゲストのピア IP を設定しようとする無効な試み

en: Invalid auth_pending and auth combination in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントにおける auth_pending と auth の組み合わせが無効です

en: Invalid authentication method: '%s'
ja: 無効な認証方式: '%s'

en: Invalid autoGenerated value: %s
ja: 無効な autoGenerated 値: %s

en: Invalid bandwidth %u
ja: 無効な帯域幅 %u

en: Invalid boolean value for field '%s'
ja: フィールド '%s' の無効なブール値

en: Invalid bridge mac address '%s' in network '%s'
ja: 無効なブリッジ MAC アドレス '%s' がネットワーク '%s' にあります

en: Invalid bus type '%s' for disk
ja: 無効なディスクのバスタイプ '%s'

en: Invalid bus type '%s' for floppy disk
ja: 無効なフロッピーディスクのバスタイプ '%s'

en: Invalid cache associativity '%s'
ja: 無効なキャッシュの結合規則 '%s'

en: Invalid cache id '%s'
ja: 無効なキャッシュ ID '%s'

en: Invalid cache policy '%s'
ja: 無効なキャッシュポリシー '%s'

en: Invalid call
ja: 無効な呼び出し

en: Invalid call, no mutex
ja: 無効な呼び出し、ミューテックスがありません

en: Invalid call, no session
ja: 無効な呼び出し、セッションがありません

en: Invalid capability type
ja: 無効なケイパビリティーの種類

en: Invalid certificate
ja: 無効な証明書

en: Invalid chain name '%s'. Please use a chain name called '%s' or any of the following prefixes:
ja: 無効なチェイン名 '%s' です。'%s' というチェイン名または以下のプレフィックスをどれかを使用してください:

en: Invalid character '%c' in id '%s' of network '%s'
ja: 無効な文字 '%c' が ID '%s' のネットワーク '%s' にあります

en: Invalid character in source channel for char device
ja: 無効な文字が char デバイスのソースチャネルにあります

en: Invalid class ID %d
ja: 無効なクラス ID %d

en: Invalid collection period value '%d'
ja: 無効な統計情報収集間隔 '%d'

en: Invalid compressed save format %d
ja: 無効な圧縮保存形式 %d

en: Invalid context
ja: 無効なコンテキスト

en: Invalid controller id '%d'
ja: 無効なコントローラー ID '%d'

en: Invalid controller type for LUN
ja: 無効な LUN のコントローラータイプ

en: Invalid cpuNum in %s
ja: %s に無効な cpuNum があります

en: Invalid cpuid[%zu]
ja: 無効な cpuid[%zu]

en: Invalid cpulist '%s'
ja: 無効な cpulist '%s'

en: Invalid data provided by guest agent
ja: 無効なデータがゲストエージェントにより提供されました

en: Invalid delay value in network '%s'
ja: ネットワークの遅延値が無効です '%s'

en: Invalid device %s driver file %s is not a symlink
ja: 無効なデバイス %s ドライバーファイル %s がシンボリックリンクではありません

en: Invalid device %s iommu_group file %s is not a symlink
ja: 無効なデバイス %s iommu_group ファイル %s がシンボリックリンクではありません

en: Invalid device type supplied: %s
ja: 無効なデバイスタイプが指定されました: %s

en: Invalid disk bus in definition
ja: 定義の無効なディスクバス

en: Invalid disk read error policy: '%s'
ja: 無効なディスク読み取りエラーポリシー: '%s'

en: Invalid domain checkpoint
ja: 無効なドメインチェックポイント

en: Invalid domain checkpoint: %s
ja: 無効なドメインチェックポイント: %s

en: Invalid domain snapshot
ja: 無効なドメインスナップショット

en: Invalid domain snapshot: %s
ja: 無効なドメインスナップショット: %s

en: Invalid domain state %s
ja: 無効なドメイン状態 %s

en: Invalid domain supplied
ja: 無効なドメインが指定されました

en: Invalid drive address of disk %s, vz driver does not support non default name mappings.
ja: ディスク %s の無効なドライブアドレス、vz ドライバーはデフォルト以外の名前マッピングをサポートしません。

en: Invalid drive address of disk %s, vz driver supports only bus 0 for SATA and SCSI bus.
ja: ディスク %s のドライブアドレスが無効です、vz ドライバーは、SATA および SCSI バスのバス 0 のみをサポートします。

en: Invalid drive address of disk %s, vz driver supports only one controller.
ja: ディスク %s のドライブアドレスが無効です、vz ドライバーは 1 つのコントローラーのみをサポートします。

en: Invalid drive address of disk %s, vz driver supports only target 0.
ja: ディスク %s のドライブアドレスが無効です、vz ドライバーはターゲット 0 のみをサポートします。

en: Invalid drive address of disk %s, vz driver supports only units 0-1 for IDE bus.
ja: ディスク %s のドライブアドレスが無効です、vz ドライバーは、IDE バスのユニット 0-1 のみをサポートします。

en: Invalid driver type: %d
ja: 無効なドライバータイプ: %d

en: Invalid duration
ja: 無効な間隔

en: Invalid enslaved interface name '%s' seen for bond '%s'
ja: 無効なスレーブ化されたインターフェイス名 '%s' がボンド '%s' で表示されます

en: Invalid environment name, it must begin with a letter or underscore
ja: 無効な環境名。文字またはアンダースコアから始まる必要があります

en: Invalid environment name, it must contain only alphanumerics and underscore
ja: 無効な環境名です、英数字とアンダースコア (_) のみを含められます

en: Invalid fallback attribute
ja: 無効な fallback 属性です

en: Invalid file descriptor while waiting for agent
ja: エージェントの待機中のファイル記述子が無効です

en: Invalid file descriptor while waiting for monitor (vm='%s')
ja: モニターの待機中のファイル記述子が無効です (vm='%s')

en: Invalid firmware name
ja: 無効なファームウェア名

en: Invalid floppy device name: %s
ja: 無効なフロッピーデバイス名: %s

en: Invalid format for 'bonding/arp_validate' for '%s'
ja: '%s' 向けの 'bonding/arp_validate' が無効な形式です

en: Invalid format for 'bonding/mode' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/mode' が無効な形式です

en: Invalid format for launch security cbitpos
ja: 起動セキュリティー cbitpos の形式が無効です

en: Invalid format for launch security reduced-phys-bits
ja: 起動セキュリティー reduced-phys-bits の形式が無効です

en: Invalid forwarder IP address '%s' in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' 内の無効なフォワーダー IP アドレス '%s'

en: Invalid forwarder element, must contain at least one of addr or domain
ja: 無効なフォワーダー要素、少なくとも 1 つの addr または domain が含まれている必要があります

en: Invalid harddisk device name: %s
ja: 無効なハードディスクデバイス名: %s

en: Invalid hexadecimal string '%s'
ja: 無効な 16 進文数字列 '%s'

en: Invalid hook name for #%d
ja: #%d の無効なフック名です

en: Invalid host key verification method: '%s'
ja: 無効なホスト鍵検証方式: '%s'

en: Invalid hostdev protocol '%s'
ja: 無効な hostdev プロトコル '%s'

en: Invalid integer value '%s' in file '%s'
ja: ファイル '%s' 内の無効な整数値 '%s'

en: Invalid ipv6 setting '%s' in network '%s'
ja: 無効な IPv6 設定 '%s' がネットワーク '%s' にあります

en: Invalid libxl cpuid key=value element: %s
ja: 無効な libxl cpuid key=value 要素: %s

en: Invalid libxl cpuid value: %s
ja: 無効な libxl cpuid 値: %s

en: Invalid lifecycle action '%s'.
ja: 無効なライフサイクルアクション '%s'。

en: Invalid lifecycle type '%s'.
ja: 無効なライフサイクルタイプ '%s'。

en: Invalid log destination '%s' for log output '%s'
ja: ログ出力 '%s' の無効なログ出力先 '%s'

en: Invalid log priority %d
ja: 無効なログ優先度 %d

en: Invalid log priority '%s' for log output '%s'
ja: ログ出力 '%s' の無効なログ優先度 '%s'

en: Invalid lookup from '%s'
ja: '%s' からの無効な検索

en: Invalid lookup of '%s' from '%s'
ja: '%s' の '%s' からの無効な検索

en: Invalid macTableManager setting '%s' in domain interface's <actual> element
ja: ドメインインターフェイスの <actual> 要素の 無効な macTableManager 設定 '%s'

en: Invalid macTableManager setting '%s' in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' 内の無効な macTableManager 設定 '%s'

en: Invalid macTableManager setting '%s' in network port
ja: ネットワークポート内の無効な macTableManager 設定 '%s'

en: Invalid match string '%s'
ja: 無効なマッチする文字列 '%s'

en: Invalid message prog=%d type=%d serial=%u proc=%d
ja: 無効なメッセージ prog=%d type=%d serial=%u proc=%d

en: Invalid migration cookie
ja: 無効なマイグレーションクッキー

en: Invalid mode attribute '%s'
ja: 無効なモード属性 '%s'

en: Invalid mode setting '%s' in network port
ja: ネットワークポートの無効なモード設定 '%s'

en: Invalid mode: %s
ja: 無効なモード: %s

en: Invalid monitor cache level '%d'
ja: 無効なモニターキャッシュレベル '%d'

en: Invalid msr[%zu]
ja: 無効な msr[%zu]

en: Invalid mtu size '%s' in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' 内の無効な mtu サイズ '%s'

en: Invalid multicast bridge mac address '%s' in network '%s'
ja: 無効なマルチキャストブリッジ MAC アドレス '%s' (ネットワーク '%s')

en: Invalid netmask '%s' for address '%s' in network '%s' (both must be IPv4)
ja: 無効なネットマスク '%s' がアドレス '%s' (ネットワーク '%s') があります (どちらも IPv4 である必要があります)

en: Invalid netmask '%s' in network '%s'
ja: 無効なネットマスク '%s' がネットワーク '%s' にあります

en: Invalid network filter
ja: 無効なネットワークフィルター

en: Invalid network filter binding
ja: 無効なネットワークフィルターバインディング

en: Invalid network filter binding: %s
ja: 無効なネットワークフィルターバインディング: %s

en: Invalid network filter: %s
ja: 無効なネットワークフィルター: %s

en: Invalid network port pointer
ja: 無効なネットワークポートポインター

en: Invalid network port pointer: %s
ja: 無効なネットワークポートポインター: %s

en: Invalid node id %u
ja: 無効なノード ID %u

en: Invalid nodeset of 'numatune': %s
ja: 無効な 'numatune' のノードセット: %s

en: Invalid nvram format: '%s'
ja: 無効な nvram 形式: '%s'

en: Invalid or not yet handled value '%s' for VMX entry '%s' for device type '%s'
ja: デバイスタイプ '%s' の VMX エントリー '%s' の無効であるか、まだ処理されていない値 '%s'

en: Invalid parameter
ja: 無効なパラメーター

en: Invalid parameter to virXPathBoolean()
ja: virXPathBoolean() への無効なパラメーター

en: Invalid parameter to virXPathNode()
ja: virXPathNode() への無効なパラメーター

en: Invalid parameter to virXPathNodeSet()
ja: virXPathNodeSet() への無効なパラメーター

en: Invalid parameter type passed to free
ja: free に渡された無効なパラメータータイプ

en: Invalid parameters macaddr=%p allowRetry=%p
ja: 無効なパラメーター macaddr=%p allowRetry=%p

en: Invalid partial specification for virtio ccw address
ja: virtio ccw アドレスに対する無効な部分指定

en: Invalid partition type
ja: 無効なパーティションタイプ

en: Invalid passthrough mode %s
ja: 無効なパススルーモード %s

en: Invalid peer '%s' in <ip>
ja: <ip> の無効なピア '%s'

en: Invalid persistent_state value, either 'yes' or 'no'
ja: 無効な persistent_state 値、'yes' または 'no' のいずれかになります

en: Invalid pool type '%s'
ja: 無効なプールの種類 '%s'

en: Invalid port number: %s
ja: 無効なポート番号: %s

en: Invalid port range '%u-%u'.
ja: 無効なポート範囲 '%u-%u'。

en: Invalid prefix or netmask for '%s'
ja: '%s' に対する無効なプレフィックスまたはネットマスク

en: Invalid prefix value '%s' in <ip>
ja: <ip> の無効な接頭辞値 '%s'

en: Invalid priority '%s' for filter '%s'
ja: フィルター '%s' の無効な優先度 '%s'

en: Invalid rate '%s' specified
ja: 無効なレート '%s' が指定されています

en: Invalid relative path '%s'
ja: 無効な相対パス '%s'

en: Invalid resctrl monitor
ja: 無効な resctrl モニター

en: Invalid secret
ja: 無効なシークレット

en: Invalid secret: %s
ja: 無効なシークレット: %s

en: Invalid security label %s
ja: 無効なセキュリティレベル %s

en: Invalid security label '%s'
ja: 無効なセキュリティラベル '%s'

en: Invalid setting for HPT resizing
ja: HPT サイズ変更の無効な設定

en: Invalid setting for HTM state
ja: HTM 状態の無効な設定

en: Invalid setting for ccf-assist state
ja: ccf-assist 状態の無効な設定

en: Invalid setting for nested HV state
ja: ネストされた HV 状態の無効な設定

en: Invalid source mode: %s
ja: 無効なソースモード: %s

en: Invalid specification for virtio ccw address: cssid='0x%x' ssid='0x%x' devno='0x%04x'
ja: virtio ccw アドレスの指定が無効です: cssid='0x%x' ssid='0x%x' devno='0x%04x'

en: Invalid state '%s' in domain snapshot XML
ja: ドメインのスナップショット XML において無効な状態 '%s' です

en: Invalid state for this operation
ja: この操作に対する無効な状態

en: Invalid state transition
ja: 無効な状態遷移

en: Invalid stream hole
ja: 無効なストリームホール

en: Invalid string '%s' for escape sequence
ja: 文字列 '%s' はエスケープシーケンスに対して無効です

en: Invalid suspend target
ja: 無効なサスペンドターゲット

en: Invalid syntax for --set, expecting name=value
ja: --set 構文が無効です、期待値は 名前=値 の形です

en: Invalid target
ja: 無効なターゲット

en: Invalid target domain state '%s'. Refusing snapshot reversion
ja: 無効なターゲットドメインの状態 '%s'。スナップショットの復元を拒否します

en: Invalid target model for serial device
ja: シリアルデバイスの無効なターゲットモデル

en: Invalid to specify MAC address '%s' in network '%s' IPv6 static host definition
ja: MAC アドレス '%s' をネットワーク '%s' の静的な IPv6 ホスト定義において指定することは無効です

en: Invalid type '%s' requested for parameter '%s', actual type is '%s'
ja: 無効なタイプ '%s' がパラメーター '%s' に対して要求されました、実際のタイプは '%s' です

en: Invalid unsigned integer value '%s' in file '%s'
ja: ファイル '%s' 内の無効な符号なし整数値 '%s'

en: Invalid unsigned long long value '%s' in file '%s'
ja: ファイル '%s' 内の無効な符号なし long long 値 '%s'

en: Invalid unsigned scaled integer value '%s' in file '%s'
ja: ファイル '%s' 内の無効な符号なしスケーリング整数値 '%s'

en: Invalid use of 'floor' on interface with MAC address %s - 'floor' is only supported for interface type 'network' with forward type 'nat', 'route', 'open' or none
ja: MAC アドレスが %s のインターフェイスでの無効な 'floor' の使用 - 'floor' は、転送タイプが 'nat'、'route'、'open' または none のインターフェイスタイプ 'network' でのみサポートされます

en: Invalid use of 'floor' on interface with MAC address %s - network '%s' has no inbound QoS set
ja: MAC アドレス %s を持つインターフェイスにおいて、無効な 'floor' が使用されています - ネットワーク '%s' にインバウンド QoS 設定がありません

en: Invalid uuid '%s' for new mdev device
ja: 新しい mdev デバイスの無効な uuid '%s'

en: Invalid value '%s' for '%s'
ja: %s' の無効な値 '%s'

en: Invalid value '%s' for VMX entry '%s'
ja: 無効な値 '%s' が VMX エントリー '%s' にあります

en: Invalid value '%s' for element or attribute '%s'
ja: 要素または属性 '%s' の無効な値 '%s'

en: Invalid value for attribute '%s' in element '%s': '%s'.
ja: 要素 '%s': '%s' の属性 '%s' の無効な値。

en: Invalid value for attribute '%s' in element '%s': '%s'. Expected integer value
ja: 要素 '%s': '%s' の属性 '%s' の無効な値。整数値が予想されていました

en: Invalid value for attribute '%s' in element '%s': '%s'. Expected non-negative integer value
ja: 要素 '%s': '%s' の属性 '%s' の無効な値。負ではない整数値が予想されていました

en: Invalid value for attribute '%s' in element '%s': '%s'. Expected non-negative value
ja: 要素 '%s': '%s' の属性 '%s' の無効な値。負ではない値が予想されていました

en: Invalid value for attribute '%s' in element '%s': Zero is not permitted
ja: 要素 '%s' 内の属性 '%s' の無効な値: ゼロは許可されません

en: Invalid value for field '%s': expected double
ja: 項目 '%s' に対する無効な値: double 型が期待されます

en: Invalid value for field '%s': expected int
ja: 項目 '%s' に対する無効な値: int 型が期待されます

en: Invalid value for field '%s': expected long long
ja: 項目 '%s' に対する無効な値: long long 型が期待されます

en: Invalid value for field '%s': expected unsigned int
ja: 項目 '%s' に対する無効な値: 符号なし int 型が期待されます

en: Invalid value for field '%s': expected unsigned long long
ja: 項目 '%s' に対する無効な値: 符号なし long long 型が期待されます

en: Invalid value for number of CPUs to show
ja: 表示する CPU 数の無効な値

en: Invalid value for option %s
ja: オプション %s の無効な値

en: Invalid value for start CPU
ja: 開始 CPU 数の無効な値

en: Invalid value for timeout
ja: 不正なタイムアウト値です

en: Invalid value of %d for I/O weight
ja: 無効な I/O ウェイト値 %d

en: Invalid value of 'cpuset': %s
ja: 'cpuset' の無効な値: %s

en: Invalid value of 'nodemask': %s
ja: 'nodemask' の無効な値: %s

en: Invalid value of 'nodeset': %s
ja: 'nodeset' の無効な値: %s

en: Invalid vendor element in CPU model %s
ja: CPU モデル %s に無効な vendor 要素があります

en: Invalid virNetLibsshSession *
ja: 無効な virNetLibsshSession *

en: Invalid virNetSSHSession *
ja: 無効な virNetSSHSession *

en: Invalid vnuma configuration for vnode %zu
ja: vnode %zu の 無効な vnuma 設定

en: Invalid volume name %s
ja: 無効なボリューム名 %s

en: Invalid vport operation (%d)
ja: 無効な vport 操作 (%d)

en: Invocation of %s returned an error: %s (%d)
ja: %s の invocation がエラーを返しました: %s (%d)

en: Invoke fstrim on domain's mounted filesystems.
ja: ドメインのマウント済みファイルシステムにおける fstrim の呼び出し

en: Iteration:
ja: イテレーション:

en: Iterator ID exceeds maximum ID of %u
ja: 反復子 ID が最大 ID %u を超えています

en: JSON array -> commandline conversion function not provided
ja: JSON 配列 -> コマンドライン変換機能は提供されていません

en: JSON backing volume definition '%s' lacks 'file' object
ja: JSON バッキングボリューム定義 '%s' には 'file' オブジェクトがありません

en: JSON backing volume definition '%s' lacks driver name
ja: JSON バッキングボリューム定義 '%s' にはドライバー名がありません

en: JSON backing volume definition '%s' must not have nested format drivers
ja: JSON バッキングボリューム定義 '%s' にはネストされたフォーマットドライバーがあってはなりません

en: Job submission failed on interface '%s'
ja: ジョブ依頼がインターフェイス '%s' において失敗しました

en: Job type:
ja: ジョブタイプ:

en: Just a hint to ignore contiguous free ranges smaller than this (Bytes)
ja: このバイト数より小さな連続空き領域を無視するためのヒントです

en: KVM device assignment is no longer supported on this system
ja: KVM デバイスの割り当ては、このシステムではサポートされなくなりました

en: KVM is not supported on this platform
ja: KVM はこのプラットフォームではサポートされません

en: Kernel does not provide mount namespace
ja: カーネルはマウント名前空間を提供しません

en: Kernel does not support private devpts
ja: カーネルがプライベート devpts をサポートしません

en: Kernel doesn't support user namespace
ja: カーネルがユーザー名前空間をサポートしません

en: Kernel image path in this domain is not defined
ja: このドメインのカーネルイメージパスが定義されていません

en: Key file path must be provided for private key authentication
ja: 秘密鍵認証用に鍵ファイルパスを指定する必要があります

en: Key of the current session differs from the key at last login
ja: カレントセッションのキーが前回ログイン時のキーと異なります

en: Known, but different label format present, requires build --overwrite
ja: 既知ですが、異なるラベル形式が存在するため、build --overwrite が必要です

en: LXC Guest Enter Namespace
ja: LXC ゲストの参加名前空間

en: Lease %s in lockspace %s already exists
ja: リース %s がロック空間 %s にすでに存在します

en: Lease %s in lockspace %s does not exist
ja: リース %s がロック空間 %s が存在しません

en: Lease path '%s' exceeds %d characters
ja: リースのパス '%s' が %d 文字を超えています

en: Library '%s' doesn't exist
ja: ライブラリ '%s' が存在しません

en: Library function returned error but did not set virError
ja: ライブラリー関数がエラーを返しましたが virError を設定しませんでした

en: Libvirt
ja: libvirt

en: Lifecycle event '%s' doesn't support '%s' action
ja: ライフサイクルイベント '%s' は、'%s' アクションをサポートしていません

en: Link already defined
ja: リンクはすでに定義されています

en: List all manageable clients connected to <server>.
ja: <server> に接続されているすべての管理可能なクライアントを一覧表示します。

en: List all manageable servers on a daemon.
ja: デーモン上のすべての管理可能なサーバーを一覧表示します。

en: List checkpoints for a domain
ja: ドメインのチェックポイントを一覧表示します

en: List event types, or wait for domain events to occur
ja: イベントタイプを一覧表示するか、ドメインイベントが発生するのを待ちます

en: List event types, or wait for network events to occur
ja: イベントタイプを一覧表示するか、ネットワークイベントが発生するのを待ちます

en: List event types, or wait for node device events to occur
ja: イベントタイプを一覧表示するか、ノードデバイスイベントが発生するのを待ちます

en: List event types, or wait for secret events to occur
ja: イベントタイプを一覧表示するか、シークレットイベントが発生するのを待ちます

en: List event types, or wait for storage pool events to occur
ja: イベントタイプを一覧表示するか、ストレージプールイベントが発生するのを待ちます

en: List snapshots for a domain
ja: ドメインのスナップショットの一覧表示

en: Listen for QEMU Monitor Events
ja: QEMU モニターイベントをリッスンします

en: Listen for TCP/IP connections
ja: TCP/IP 接続をリッスンします

en: Load kvm_hv for better performance
ja: パフォーマンスを向上させるために kvm_hv をロードします

en: Load the 'fuse' module to enable /proc/ overrides
ja: 'fuse' モジュールをロードして、/proc/オーバーライドを有効にします

en: Load the 'tun' module to enable networking for QEMU guests
ja: QEMU ゲストのネットワークを有効化するには 'tun' モジュールを読み込んでください

en: Load the 'vhost_net' module to improve performance of virtio networking
ja: virtio ネットワークの性能を向上させるには 'vhost_net' モジュールを読み込んでください

en: Location:
ja: 場所:

en: Lockspace for path %s already exists
ja: パス %s のロック空間がすでに存在します

en: Lockspace for path %s does not exist
ja: パス %s のロック空間が存在しません

en: Lockspace location %s exists, but is not a directory
ja: ロック空間の位置 %s が存在しますが、ディレクトリーではありません

en: Lockspace path '%s' exceeded %d characters
ja: ロック空間パス '%s' が %d 文字を超えています

en: Lockspace resource '%s' is locked
ja: ロック空間のリソース '%s' がロックされています

en: Lockspace resource '%s' is not locked
ja: ロック空間のリソース '%s' がロックされていません

en: Log output '%s' does not meet the format requirements for destination type '%s'
ja: ログ出力 '%s' は、宛先タイプ '%s' のフォーマット要件を満たしていません

en: Logging filters:
ja: ロギングフィルター:

en: Logging outputs:
ja: ロギング出力:

en: Lookup of value at index %u resulted in a NULL pointer
ja: インデックス %u にある値の検索の結果は NULL ポインターでした

en: Lost connection to destination host
ja: 宛先ホストへの接続が失われました

en: MAC Address
ja: MAC アドレス

en: MAC address
ja: MAC アドレス

en: MCS level for existing domain label %s already reserved
ja: 既存のドメインレベル %s の MCS レベルはすでに予約されています

en: MD5 hash '%s' unexpectedly larger than %d characters
ja: MD5 ハッシュ '%s' は、予想外に %d 文字よりも大きいです

en: Machine is Null
ja: マシンは Null です

en: Machine is null
ja: マシンは null です

en: Malformatted array index
ja: 不正な形式の配列インデックス

en: Malformatted iterator id
ja: 不正な形式の反復子 ID

en: Malformatted variable
ja: 不正な形式の変数

en: Malformed 'domuuid' in JSON document
ja: JSON ドキュメントの不正な形式の 'domuuid'

en: Malformed 'floor_sum' attribute: %s
ja: 不正な形式の 'floor_sum' 属性: %s

en: Malformed 'maxCount' parameter
ja: 不正な形式の 'maxCount' パラメーター

en: Malformed 'uri_aliases' config entry '%s', aliases may only contain 'a-Z, 0-9, _, -'
ja: 不正な形式の 'uri_aliases' 設定エントリー '%s' です、エイリアスは 'a-Z, 0-9, _, -' のみを含められます

en: Malformed 'uri_aliases' config entry '%s', expected 'alias=uri://host/path'
ja: 不正な形式の 'uri_aliases' 設定エントリー '%s', 'alias=uri://host/path' が期待されます

en: Malformed PCI address %s
ja: 不正な形式の PCI アドレス %s

en: Malformed PCI options %s
ja: 不正な形式の PCI オプション %s

en: Malformed auth_pending field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントの不正な形式の auth_pending フィールド

en: Malformed clients array
ja: 不正な形式のクライアント配列

en: Malformed conn_time field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントの不正な形式の conn_time フィールド

en: Malformed ctrl-alt-del setting '%s'
ja: 不正な形式の ctrl-alt-del 設定 '%s'

en: Malformed daemon data from JSON file
ja: JSON ファイルからの不正な形式のデーモンデータ

en: Malformed device value '%s'
ja: 不正な形式のデバイス値 '%s'

en: Malformed disk capacity: '%s'
ja: 不正な形式のディスク容量: '%s'

en: Malformed disk target
ja: 不正な形式のディスクターゲット

en: Malformed file structure: %s
ja: 不正な形式のファイル構造: %s

en: Malformed files array
ja: 不正な形式のファイル配列

en: Malformed format for filter '%s'
ja: フィルター '%s' の不正な形式のフォーマット

en: Malformed format for log output '%s'
ja: ログ出力 '%s' の不正な形式のフォーマット

en: Malformed guest-get-fsinfo 'disk' data array
ja: 不正な形式の guest-get-fsinfo 'disk' データ配列

en: Malformed guest-get-fsinfo data array
ja: 不正な形式の guest-get-fsinfo データ配列

en: Malformed id field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントの不正な形式の ID フィールド

en: Malformed ip-addresses array
ja: 不正な形式の ip-addresses 配列

en: Malformed lease_entries array
ja: 不正な形式の lease_entries 配列

en: Malformed lockspaces array
ja: 不正な形式のロックスペース配列

en: Malformed max_anonymous_clients data in JSON document
ja: JSON ドキュメントの不正な形式の max_anonymous_clients データ

en: Malformed nbd port '%s'
ja: 不正な形式の nbd ポート '%s'

en: Malformed output of dmidecode
ja: dmidecode の不正な形式の出力

en: Malformed ovs-vsctl output
ja: ovs-vsctl 出力の不正な形式

en: Malformed owner value in JSON document
ja: JSON ドキュメントに不正な形式の owner 値があります

en: Malformed owners array
ja: 不正な所有者の配列

en: Malformed resources array
ja: 不正な形式のリソース配列

en: Malformed servers data in JSON document
ja: JSON ドキュメントの不正な形式のサーバーデータ

en: Malformed services array
ja: 不正な形式のサービス配列

en: Malformed size %s
ja: 不正な形式のサイズ %s

en: Malformed socks array
ja: 不正な形式の socks 配列

en: Malformed stream hole packet
ja: 不正な形式のストリームホールパケット

en: Malformed wwn: %s
ja: 不正な形式の WWN: %s

en: Manage active block operations
ja: 実行中のブロック操作の管理

en: Managed save image of Domain '%s' XML configuration edited.
ja: ドメイン '%s' XML 設定の管理保存イメージが編集されました。

en: Managed save image of domain '%s' XML configuration not changed.
ja: ドメイン '%s' XML 設定の管理保存イメージは変更されていません。

en: Managed save state file of domain '%s' updated.
ja: ドメイン '%s' の管理保存状態ファイルが更新されました。

en: Managed save:
ja: 管理保存:

en: ManagedObjectReference is missing 'type' property
ja: ManagedObjectReference は 'type' プロパティがありません

en: Managedsave
ja: 管理保存

en: Mandatory option not present
ja: 必須オプションが存在しません

en: Manipulate pages pool size
ja: ページプールサイズを操作します

en: Max backup %zu must be less than or equal to %d
ja: 最大バックアップ %zu は %d 以下でなければなりません

en: Max memory plus swap, as scaled integer (default KiB)
ja: メモリーとスワップの最大値、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: Max memory, as scaled integer (default KiB)
ja: メモリーの最大値、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: Max memory:
ja: 最大メモリー:

en: Maximum CPUs greater than specified machine type limit %u
ja: 指定されたマシンタイプの制限 %u を超える最大 CPU

en: Maximum supported number of ISA serial ports is '%d'
ja: サポートされる ISA シリアルポートの最大数は '%d' です

en: Media Registry is null
ja: メディアレジストリーが null です

en: Media registry is null
ja: メディアレジストリーが null です

en: Mediated host device assignment requires VFIO support
ja: 仲介ホストデバイスの割り当てには、VFIO サポートが必要です

en: Memory
ja: メモリー

en: Memory '%llu' must be less than %llu
ja: メモリ '%llu' は %llu より小さくなければいけません

en: Memory Bandwidth allocation of size %u is not divisible by granularity %u
ja: サイズ %u のメモリー帯域幅の割り当ては、粒度 %u で割り切れません

en: Memory Bandwidth allocation of size %u is smaller than the minimum allowed allocation %u
ja: サイズ %u のメモリー帯域幅の割り当ては、最小許容割り当て %u よりも小さいです

en: Memory Bandwidth already defined for node %u
ja: メモリー帯域幅は、ノード %u に対してすでに定義されています

en: Memory Bandwidth value exceeding 100 is invalid.
ja: 100 を超えるメモリー帯域幅の値は無効です。

en: Memory balloon device type '%s' is not supported by this version of qemu
ja: メモリーバルーンデバイスタイプ '%s' はこのバージョンの QEMU ではサポートされません

en: Memory bandwidth:
ja: メモリー帯域幅:

en: Memory cgroup is not available on this host
ja: メモリー cgroup はこのホストにおいて利用可能ではありません

en: Memory during contention, as scaled integer (default KiB)
ja: 競合中のメモリー、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: Memory parameter is not supported by vz driver
ja: vz ドライバーでは、メモリーパラメーターはサポートされません

en: Memory processed:
ja: 処理済みメモリー:

en: Memory remaining:
ja: 残りメモリー:

en: Memory size must be specified via <memory> or in the <numa> configuration
ja: メモリーサイズは、<memory> を介してまたは <numa> の設定で指定する必要があります

en: Memory size should be multiple of 1Mb.
ja: メモリー容量は 1Mb の倍数でなければいけません。

en: Memory size:
ja: メモリー容量:

en: Memory total:
ja: 合計メモリー:

en: Memory tuning is not available in session mode
ja: セッションモードではメモリーチューニングは使用できません

en: Messages:
ja: メッセージ:

en: Metadata modified
ja: メタデータが変更されました

en: Metadata not changed
ja: メタデータが変更されませんでした

en: Metadata removed
ja: メタデータが削除されました

en: Metadata:
ja: メタデータ:

en: MethodFault is missing 'type' property
ja: MethodFault は 'type' プロパティがありません

en: Migratable attribute for host-passthrough CPU is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、ホストパススルー CPU の移行可能な属性はサポートされません

en: Migrate domain to another host.  Add --live for live migration.
ja: ドメインを他のホストにマイグレーションします。ライブマイグレーションは --live を付加します。

en: Migrated
ja: マイグレーション済み

en: Migration
ja: マイグレーション

en: Migration APIs with extensible parameters are not supported but extended parameters were passed
ja: 拡張可能パラメータを備えた移行 API には対応していませんが、 拡張されたパラメータが渡されました

en: Migration URI has to specify resource pool and host system
ja: マイグレーション URI はリソースプールとホストシステムを指定しなければいけません

en: Migration capabilities can only be set by a migration job
ja: マイグレーションケイパビリティーは、マイグレーションジョブによってのみ設定できます

en: Migration cookie parameters are not provided.
ja: マイグレーションクッキーパラメーターは提供されていません。

en: Migration cookie was not NULL terminated
ja: マイグレーションクッキーが NULL で終了していませんでした

en: Migration failed. Domain is not running on destination host
ja: マイグレーションに失敗しました。ドメインが宛先ホストで実行されていません

en: Migration failed. No domain on destination host with matching name '%s'
ja: マイグレーションに失敗しました。宛先ホストに '%s' という名前に一致するドメインがありません

en: Migration graphics data already present
ja: マイグレーションのグラフィックデータがすでに存在します

en: Migration lockstate data already present
ja: マイグレーションのロック状態データがすでに存在します

en: Migration may lead to data corruption if disks use cache other than none or directsync
ja: ディスクが none または directsync 以外のキャッシュを使用している場合、移行によってデータが破損する可能性があります

en: Migration not possible without a vCenter
ja: マイグレーションは vCenter がないとできません

en: Migration option '%s' is not supported by QEMU binary
ja: QEMU バイナリーでは、移行オプション '%s' はサポートされません

en: Migration persistent data already present
ja: マイグレーションの永続データがすでに存在します

en: Migration source and destination have to refer to the same vCenter
ja: マイグレーション元と先は同じ vCenter を参照していなければいけません

en: Migration with lock driver %s requires cookie support
ja: ロックドライバー %s を用いたマイグレーションはクッキーのサポートが必要です

en: Migration without shared storage is unsafe
ja: 共有ストレージのないマイグレーションは安全ではありません

en: Min guaranteed memory, as scaled integer (default KiB)
ja: 保証メモリーの最小値、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: Minimum supported %s version is %s but found version '%s'
ja: サポートされる最小 %s バージョンは %s ですが、バージョン '%s' が見つかりました

en: Missing %s attribute 'vcpus'
ja: %s 属性 'vcpus' がありません

en: Missing %s lock state for migration cookie
ja: マイグレーションクッキーに対して %s ロック状態がありません

en: Missing '%s' field in lock manager driver
ja: ロックマネージャードライバーに '%s' の項目がありません

en: Missing '%s' property
ja: '%s' プロパティがありません

en: Missing '%s' property while looking for ManagedEntityStatus
ja: ManagedEntityStatus を検索中に '%s' プロパティがありませんでした

en: Missing '/' separator in cgroup mount '%s'
ja: cgroup のマウント '%s' に区切り文字 '/' がありません

en: Missing 'associativity' attribute in cache element for NUMA node %d
ja: NUMA ノード %d のキャッシュ要素に 'associativity' 属性がありません

en: Missing 'domname' in JSON document
ja: JSON ドキュメントに 'domname' がありません

en: Missing 'domuuid' in JSON document
ja: JSON ドキュメントに 'domuuid' がありません

en: Missing 'driver' in JSON document
ja: JSON ドキュメントに 'driver' がありません

en: Missing 'end' attribute in dhcp range for network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の DHCP 範囲に 'end' 属性がありません

en: Missing 'filename' in CPU map include
ja: CPU マップ include に 'filename' がありません

en: Missing 'key' element for lease
ja: リースの 'key' 要素がありません

en: Missing 'level' attribute in cache element for NUMA node %d
ja: NUMA ノード %d のキャッシュ要素に 'level' 属性がありません

en: Missing 'link' attribute for NIC
ja: NIC の 'link' 属性がありません

en: Missing 'name' property in %s lookup
ja: %s の検索において 'name' プロパティーがありません

en: Missing 'path' attribute to 'target' element for lease
ja: リースのターゲット要素への 'path' 属性がありません

en: Missing 'path' field in JSON document
ja: JSON ドキュメントに 'path' フィールドがありません

en: Missing 'pipefd' in JSON document
ja: JSON ドキュメントに 'pipefd' がありません

en: Missing 'policy' attribute in cache element for NUMA node %d
ja: NUMA ノード %d のキャッシュ要素に 'policy' 属性がありません

en: Missing 'runtime.powerState' property
ja: 'runtime.powerState' プロパティーがありません

en: Missing 'start' attribute in dhcp range for network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の DHCP 範囲に 'start' 属性がありません

en: Missing 'target' element for lease
ja: リースの 'target'要素がありません

en: Missing 'uuid' attribute for element <address>
ja: 要素 <address> の 'uuid' 属性がありません

en: Missing <address> element
ja: <address> 要素がありません

en: Missing <block> element in hostdev storage device
ja: hostdev ストレージデバイスに <block> 要素がありません

en: Missing <char> element in hostdev character device
ja: hostdev キャラクターデバイスに <char> 要素がありません

en: Missing <interface> element in hostdev net device
ja: hostdev net デバイスに <interface> 要素がありません

en: Missing <secret> element in auth
ja: 認証に <secret> 要素がありません

en: Missing <source> element in hostdev device
ja: hostdev デバイス に <source> 要素がありません

en: Missing <source> element with bridge name in interface's <actual> element
ja: インターフェイスの <actual> 要素にブリッジ名を持つ <source> 要素がありません

en: Missing CPU architecture
ja: CPU アーキテクチャーがありません

en: Missing CPU feature name
ja: CPU 機能名がありません

en: Missing CPU model name
ja: CPU モデル名がありません

en: Missing ID parameter for domain object
ja: ドメインオブジェクト向けの ID パラメーターがありません

en: Missing IP address in network '%s' DNS HOST record
ja: ネットワーク '%s' の DNS HOST レコードに IP アドレスがありません

en: Missing IP address in static host definition for network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の静的ホスト定義において IP アドレスがありません

en: Missing LISTEN_FDNAMES env from systemd socket activation
ja: systemd ソケットアクティベーションからの LISTEN_FDNAMES env がありません

en: Missing PVR information for CPU model %s
ja: CPU モデル %s の PVR 情報がありません

en: Missing SCSI controller for index %d
ja: インデックス %d の SCSI コントローラーがありません

en: Missing TPM device path
ja: TPM デバイスのパスがありません

en: Missing URI parameter '%s'
ja: URI パラメーター '%s' がありません

en: Missing USB bus %u
ja: USB バス %u がありません

en: Missing UUID parameter for domain object
ja: ドメインオブジェクト向けの UUID パラメーターがありません

en: Missing VIR_CRED_AUTHNAME credential type
ja: VIR_CRED_AUTHNAME 認証情報タイプがありません

en: Missing VIR_CRED_PASSPHRASE or VIR_CRED_NOECHOPROMPT credential type
ja: VIR_CRED_PASSPHRASE または VIR_CRED_NOECHOPROMPT 認証情報タイプがありません

en: Missing acpi table type
ja: acpi テーブルタイプがありません

en: Missing actual data for interface '%s'
ja: インターフェイス '%s' の実際のデータがありません

en: Missing address
ja: アドレスがありません

en: Missing address in 'phys_function' capability
ja: 'phys_function' ケイパビリティーにアドレスがありません

en: Missing agent reply object
ja: エージェント応答オブジェクトがありません

en: Missing ancestor's name in CPU model %s
ja: CPU モデル %s に原型の名前がありません

en: Missing argument for '%s'
ja: '%s' の引数がありません

en: Missing attribute '%s' in element '%s'
ja: 要素 '%s' に属性 '%s' がありません

en: Missing auth field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントに auth 項目がありません

en: Missing authentication callback
ja: 認証コールバックがありません

en: Missing authentication credentials
ja: 認証用の認証情報がありません

en: Missing auxiliary data in output definition
ja: 出力定義に補助データがありません

en: Missing backend %d
ja: バックエンド %d がありません

en: Missing bridge name
ja: ブリッジ名がありません

en: Missing capability type
ja: ケイパビリティータイプがありません

en: Missing client data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに client データがありません

en: Missing clients data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに clients データがありません

en: Missing defaultLockspace data from JSON file
ja: JSON ファイルに defaultLockspace データがありません

en: Missing device name for container-side veth
ja: コンテナー側の veth のデバイス名がありません

en: Missing disk file path in domain
ja: ドメインにディスクファイルパスがありません

en: Missing disk source file path
ja: ディスクソースファイルのパスがありません

en: Missing domain
ja: ドメインがありません

en: Missing errfd data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに errfd データがありません

en: Missing essential config entry '%s'
ja: 必須の設定項目 '%s' がありません

en: Missing evdev path for input device
ja: 入力デバイスの evdev パスがありません

en: Missing fd data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに fd データがありません

en: Missing feature name for CPU model %s
ja: CPU モデル %s の機能名がありません

en: Missing files data from JSON file
ja: JSON ファイルにファイルデータがありません

en: Missing group 'credentials-%s' referenced from group '%s' in '%s'
ja: グループ 'credentials-%s' がグループ '%s' ('%s') から参照されていません

en: Missing hostname in network '%s' DNS HOST record
ja: ネットワーク '%s' の DNS HOST レコードにホスト名がありません

en: Missing ip and hostname in network '%s' DNS HOST record
ja: ネットワーク '%s' の DNS HOST レコードに IP およびホスト名がありません

en: Missing isClient data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに isClient データがありません

en: Missing item 'credentials' in group '%s' in '%s'
ja: グループ '%s' ('%s') において項目 'credentials' がありません

en: Missing keepaliveCount data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに keepaliveCount データがありません

en: Missing keepaliveInterval data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに keepaliveInterval データがありません

en: Missing listen element
ja: リッスン要素がありません

en: Missing lock driver name in migration cookie
ja: マイグレーションクッキーにロックドライバー名がありません

en: Missing lockspaces data from JSON file
ja: JSON ファイルに lockspaces データがありません

en: Missing macs
ja: macs がありません

en: Missing magic data in JSON document
ja: JSON ドキュメントにマジックデータがありません

en: Missing mandatory average or floor attributes
ja: 必須属性である平均値または最小値がありません

en: Missing max_clients data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに max_clients データがありません

en: Missing max_workers data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに max_workers データがありません

en: Missing min_workers data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに min_workers データがありません

en: Missing monitor reply object
ja: モニター応答オブジェクトがありません

en: Missing name parameter for domain object
ja: ドメインオブジェクト向けの名前パラメーターがありません

en: Missing network port PCI address
ja: ネットワークポートの PCI アドレスがありません

en: Missing network port bridge name
ja: ネットワークポートブリッジ名がありません

en: Missing network port driver name
ja: ネットワークポートドライバー名がありません

en: Missing network port link device name
ja: ネットワークポートリンクデバイス名がありません

en: Missing nrequests_client_max field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントに nrequests_client_max 項目がありません

en: Missing or empty 'hostName' property
ja: 'hostName' プロパティが、見つからない、または空白です

en: Missing or inconsistent resctrl info for level '%u' type '%s'
ja: レベル '%u' タイプ '%s' の resctrl 情報がないか、一貫性がありません

en: Missing or inconsistent resctrl info for memory bandwidth allocation
ja: メモリー帯域幅割り当ての resctrl 情報がないか、一貫性がありません

en: Missing or inconsistent resctrl info for memory bandwidth node '%u'
ja: メモリー帯域幅ノード '%u' の resctrl 情報がないか、一貫性がありません

en: Missing or invalid 'broadcast-allowed' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'broadcast-allowed' がないか無効です

en: Missing or invalid 'end' attribute in <port> in <nat> in <forward> in network %s
ja: ネットワーク %s の <forward> にある <nat> の中で、<port> に 'end' 属性がありません、または無効です

en: Missing or invalid 'main-mac' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'main-mac' がないか無効です

en: Missing or invalid 'multicast' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'multicast' がないか無効です

en: Missing or invalid 'multicast-overflow' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'multicast-overflow' がないか無効です

en: Missing or invalid 'multicast-table' array in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'multicast-table' 配列がないか無効です

en: Missing or invalid 'promiscuous' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'promiscuous' がないか無効です

en: Missing or invalid 'start' attribute in <port> in <nat> in <forward> in network %s
ja: ネットワーク %s の <forward> にある <nat> の中で、<port> に 'start' 属性がありません、または無効です

en: Missing or invalid 'unicast' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'unicast' がないか無効です

en: Missing or invalid 'unicast-overflow' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'unicast-overflow' がないか無効です

en: Missing or invalid 'unicast-table' array in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'unicast-table' 配列がないか無効です

en: Missing or invalid 'vlan' in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'vlan' がないか無効です

en: Missing or invalid 'vlan-table' array in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'vlan-table' 配列がないか無効です

en: Missing or invalid CPU frequency in %s
ja: %s の CPU 周波数がないか無効です

en: Missing or invalid element %zu of 'multicast' list in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'multicast' リストの要素 %zu がないか無効です

en: Missing or invalid element %zu of 'unicast' list in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'unicast' リストの要素 %zu がないか無効です

en: Missing or invalid element %zu of 'vlan-table' array in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に 'vlan-table' 配列の要素 %zu がないか無効です

en: Missing or invalid name in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter の応答に名前がないか無効です

en: Missing or invalid scsi adapter 'unique_id' value
ja: scsi アダプター 'unique_id' 値がないか無効です

en: Missing ownerId data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに ownerId データがありません

en: Missing ownerName data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに ownerName データがありません

en: Missing ownerPid data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに ownerPid データがありません

en: Missing ownerUUID data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに ownerUUID データがありません

en: Missing path or lockspace for lease resource
ja: リースリソース向けのパスまたはロック空間がありません

en: Missing pid data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに pid データがありません

en: Missing plugin initialization symbol 'virLockDriverImpl'
ja: プラグイン初期化シンボル 'virLockDriverImpl' がありません

en: Missing priority_workers data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに priority_workers データがありません

en: Missing privateData field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントに privateData 項目がありません

en: Missing property '%s' in answer
ja: 回答でプロパティー '%s' がありません

en: Missing readonly field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントに readonly 項目がありません

en: Missing required 'service' attribute in SRV record of network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の SRV レコードに必要な 'service' 属性がありません

en: Missing required address attribute in network '%s'
ja: 必要なアドレス属性がネットワーク '%s' にありません

en: Missing required address in <ip>
ja: <ip> に必要なアドレスがありません

en: Missing required attribute '%s' in element '%s'
ja: 要素 '%s' に必須属性 '%s' がありません

en: Missing required dev attribute in <forward> <interface> element of network %s
ja: ネットワーク %s の <forward> <interface> 要素に必須の dev 属性がありません

en: Missing required dev attribute in <pf> element of network '%s'
ja: 必須の dev 属性がネットワーク '%s' の <pf> 要素にありません

en: Missing required name attribute in portgroup
ja: ポートグループに必須の name 属性がありません

en: Missing required name or value in DNS TXT record of network %s
ja: ネットワーク %s の DNS TXT レコードにおいて必須の name または value がありません

en: Missing required nodeset attribute in memnode element
ja: memnode 要素に必要な nodeset 属性がありません

en: Missing resctrl monitor alloc
ja: resctrl モニター割り当てがありません

en: Missing resource fd in JSON document
ja: JSON ドキュメントに resource ファイル記述子がありません

en: Missing resource flags in JSON document
ja: JSON ドキュメントに resource フラグがありません

en: Missing resource lockHeld in JSON document
ja: JSON ドキュメントに resource lockHeld がありません

en: Missing resource name in JSON document
ja: JSON ドキュメントに resource 名がありません

en: Missing resource owners in JSON document
ja: JSON ドキュメントに resource 所有者がありません

en: Missing resource path in JSON document
ja: JSON ドキュメントに resource パスがありません

en: Missing resources value in JSON document
ja: JSON ドキュメントに resources 値がありません

en: Missing restricted data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに制限データがありません

en: Missing scsi_host PCI address element
ja: scsi_host PCI アドレス要素がありません

en: Missing scsi_host subsystem protocol
ja: scsi_host サブシステムプロトコルがありません

en: Missing separator in sched info '%s'
ja: スケジュール情報 '%s' にセパレーターがありません

en: Missing server data from JSON file
ja: JSON ファイルに server データがありません

en: Missing service data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに service データがありません

en: Missing services data in JSON document
ja: JSON ドキュメントに services データがありません

en: Missing sock field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントに sock 項目がありません

en: Missing socks field in JSON state document
ja: JSON 状態ドキュメントに socks 項目がありません

en: Missing source channel attribute for char device
ja: char デバイスのソースチャネル属性がありません

en: Missing source host attribute for char device
ja: char デバイスのソースホスト属性がありません

en: Missing source path attribute for char device
ja: char デバイス用のソースパス属性がありません

en: Missing source service attribute for char device
ja: char デバイスのソースサービス属性がありません

en: Missing storage block path
ja: ストレージブロックパスがありません

en: Missing storage host block path
ja: ストレージホストブロックパスがありません

en: Missing storage volume name for disk '%s'
ja: ディスク '%s' のストレージボリューム名がありません

en: Missing udev property '%s' on '%s'
ja: '%s' の udev プロパティー '%s' がありません

en: Missing vendor string for CPU vendor %s
ja: CPU ベンダー %s のベンダー文字列がありません

en: Model
ja: モデル

en: Model %s too big for destination
ja: モデル %s が宛先に対して大きすぎます

en: Model name contains invalid characters
ja: モデル名は無効な文字を含んでいます

en: Modifies an existing IOThread of the guest domain.
ja: ゲストドメインの既存の IOThread を変更します。

en: Monitor path %s too big for destination
ja: モニターのパス %s は宛先に対して長すぎます

en: Monitor vcpus conflicts with allocation
ja: vcpus の割り当てとの競合を監視する

en: Mount namespace support is required
ja: マウント名前空間のサポートが必要です

en: Mountpoint
ja: マウントポイント

en: Multi-head video devices are unsupported
ja: 複数ヘッドのビデオデバイスはサポートされません

en: Multiple '%s' controllers with index '%d'
ja: 複数の '%s' コントローラーがインデックス '%d' を持ちます

en: Multiple <model> elements in controller definition not allowed
ja: コントローラー定義に複数の <model> 要素があることは許可されていません

en: Multiple <target> elements in controller definition not allowed
ja: コントローラー定義に複数の <target> 要素があることは許可されていません

en: Multiple IPv4 dhcp sections found -- dhcp is supported only for a single IPv4 address on each network
ja: 複数の IPv4 DHCP セクションが見つかりました -- DHCP は各ネットワークにおいて単一の IPv4 アドレスに対してのみサポートされます

en: Multiple IPv6 dhcp sections found -- dhcp is supported only for a single IPv6 address on each network
ja: 複数の IPv6 DHCP セクションが見つかりました -- DHCP は各ネットワークにおいて単一の IPv6 アドレスに対してのみサポートされます

en: Multiple USB devices for %x:%x were found, but none of them is at bus:%u device:%u
ja: %x:%x の USB デバイスが複数見つかりました、しかし、バス:%u デバイス:%u に何も見つかりませんでした

en: Multiple USB devices for %x:%x, use <address> to specify one
ja: %x:%x の USB デバイスが複数あります、1 つを指定するには <address> を使用してください

en: Multiple definitions of CPU model '%s'
ja: CPU モデル '%s' の複数の定義

en: Multiple domains exist with the name '%s': repeat the request using a UUID
ja: 複数のドメインが '%s' という名前で存在します: UUID を使用してリクエストを繰り返してください

en: Multiple graphics devices are not supported
ja: 複数のグラフィックデバイスはサポートされません

en: Multiple interfaces attached to bridge
ja: 複数のインターフェイスがブリッジに接続されています

en: Multiple legacy USB controllers are not supported
ja: 複数のレガシー USB コントローラーはサポートされません

en: Multiple memnode elements with cellid %u
ja: cellid %u を持つ複数の memnode 要素

en: Multiple panic devices with model '%s'
ja: モデル '%s' を持つ複数のパニックデバイス

en: Multiple serial devices are not supported by xen-xm
ja: xen-xm では、複数のシリアルデバイスはサポートされません

en: Multiqueue devices are not supported on this system
ja: マルチキューデバイスはこのシステムにおいてサポートされません

en: Must use --rename or --clone to change %s to %s
ja: %s を %s に変更するには --rename または --clone を使用しなければいけません

en: NBD URI must be supplied when migration URI uses UNIX transport method
ja: マイグレーション URI が UNIX トランスポート方式を使用する場合は、NBD URI を指定する必要があります

en: NBD migration with TLS is not supported over UNIX socket
ja: TLS を使用した NBD 移行は、UNIX ソケットではサポートされません

en: NIC model 'e1000' is not supported by given bhyve binary
ja: 特定の bhyve バイナリーでは、NIC モデル 'e1000' はサポートされません

en: NIC model is not supported
ja: NIC モデルはサポートされません

en: NOTE
ja: 注記

en: NULL JSON type can't be converted to commandline
ja: NULL JSON タイプをコマンドラインに変換できません

en: NULL NetworkDef
ja: 空の NetworkDef

en: NULL argument - %p %p
ja: NULL 引数 - %p %p

en: NULL string parameter '%s'
ja: NULL 文字列パラメーター '%s'

en: NULL value for field '%s'
ja: 項目 '%s' の値が空白です

en: NUMA cell number
ja: NUMA セル番号

en: NUMA cell(s):
ja: NUMA セル数:

en: NUMA cells %u and %zu have overlapping vCPU ids
ja: NUMA セル %u と %zu は vCPU ID が重複しています

en: NUMA distances defined without siblings
ja: 兄弟なしで定義された NUMA 距離

en: NUMA free memory
ja: NUMA 空きメモリー

en: NUMA free pages
ja: NUMA 空きページ

en: NUMA isn't available on this host
ja: NUMA はこのホストで利用できません

en: NUMA memory tuning in 'preferred' mode only supports single node
ja: 'preferred' モードにおける NUMA メモリーチューニングは単一ノードのみがサポートされます

en: NUMA mode, one of strict, preferred and interleave 
    or a number from the virDomainNumatuneMemMode enum
ja: NUMA モード (strict、preferred、interleave のうちの 1 つ)
    または virDomainNumatuneMemMode enum からの数値

en: NUMA node %d is not available
ja: NUMA ノード %d は利用できません

en: NUMA node %d is out of range
ja: NUMA ノード %d は範囲外にあります

en: NUMA node %zd is unavailable
ja: NUMA ノード %zd は利用できません

en: NUMA node %zu is not available
ja: NUMA ノード %zu を利用できません

en: NUMA node selections to set
ja: 設定する NUMA ノードのセット

en: NUMA nodes without CPUs can't be initiator
ja: CPU のない NUMA ノードをイニシエーターにすることはできません

en: NUMA topology defined without NUMA cells
ja: NUMA トポロジーが NUMA セルなしで定義されています

en: NUMA tuning is not available in session mode
ja: NUMA チューニングはセッションモードでは使用できません

en: NVMe device %s already in use by driver %s domain %s
ja: NVMe デバイス %s はすでにドライバー %s ドメイン %s が使用中です

en: NVMe device %s namespace %u is already on the list
ja: NVMe デバイス %s 名前空間 %u はすでにリストにあります

en: NVMe device %s namespace %u not found
ja: NVMe デバイス %s 名前空間 %u が見つかりません

en: NVMe disk source is missing address
ja: NVMe ディスクソースにアドレスがありません

en: NVMe disks are not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、NVMe ディスクはサポートされません

en: NVMe namespace can't be zero
ja: NVMe 名前空間をゼロにすることはできません

en: Name
ja: 名前

en: Name of chain is longer than %u characters
ja: チェイン名が %u 文字よりも長いです

en: Name:
ja: 名前:

en: Namespaces are not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは名前空間はサポートされません

en: Namespaces are not supported on this platform.
ja: このプラットフォームでは名前空間はサポートされません。

en: Nested HV configuration is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、ネストされた HV 設定はサポートされません

en: Network %s XML configuration edited.
ja: ネットワーク %s XML 設定が変更されました。

en: Network %s XML configuration not changed.
ja: ネットワーク %s XML 設定が変更されませんでした。

en: Network %s created from %s
ja: ネットワーク %s が %s から作成されました

en: Network %s defined from %s
ja: ネットワーク %s が %s から定義されました

en: Network %s destroyed
ja: ネットワーク %s は強制停止されました

en: Network %s has been undefined
ja: ネットワーク %s の定義が削除されました

en: Network %s marked as autostarted
ja: ネットワーク %s が自動起動に設定されました

en: Network %s started
ja: ネットワーク %s が起動されました

en: Network %s unmarked as autostarted
ja: ネットワーク %s の自動起動設定が解除されました

en: Network '%s' IP address cannot have both a prefix and a netmask
ja: ネットワーク '%s' IP アドレスはプレフィックスとネットマスクの両方を持つことができません

en: Network '%s' is already running
ja: ネットワーク '%s' はすでに実行中です

en: Network '%s' is still running
ja: ネットワーク '%s' はまだ実行中です

en: Network Events
ja: ネットワークイベント

en: Network bandwidth tuning is not available in session mode
ja: ネットワーク帯域幅の調整は、セッションモードでは使用できません

en: Network config change transaction committed
ja: ネットワーク設定変更トランザクションがコミットされました

en: Network config change transaction rolled back
ja: ネットワーク設定変更トランザクションがロールバックされました

en: Network config change transaction started
ja: ネットワーク設定変更トランザクションを開始しました

en: Network config filename '%s' does not match network name '%s'
ja: ネットワーク設定ファイル名 '%s' はネットワーク名 '%s' に一致しません

en: Network device %s already exists
ja: ネットワークデバイス %s がすでに存在します

en: Network device configuration is not supported on this platform
ja: このプラットフォームではネットワークデバイスの設定には対応していません

en: Network device type is not supported
ja: ネットワークデバイスタイプはサポートされません

en: Network filter %s XML configuration edited.
ja: ネットワークフィルター %s の XML 設定が編集されました。

en: Network filter %s XML configuration not changed.
ja: ネットワークフィルター %s の XML 設定は変更されませんでした。

en: Network filter %s defined from %s
ja: ネットワークフィルター %s が %s から定義されました

en: Network filter %s undefined
ja: ネットワークフィルター %s を定義解除しました

en: Network filter binding not found
ja: ネットワークフィルターバインディングが見つかりません

en: Network filter binding not found: %s
ja: ネットワークフィルターバインディングが見つかりません: %s

en: Network filter binding on %s created from %s
ja: %s から作成した %s のネットワークフィルターバインディング

en: Network filter binding on %s deleted
ja: %s のネットワークフィルターバインディングが削除されました

en: Network filter not found
ja: ネットワークフィルターが見つかりませんでした

en: Network filter not found: %s
ja: ネットワークフィルターが見つかりませんでした: %s

en: Network interface name '%s' is too long
ja: ネットワークインターフェイス名 '%s' が長すぎます

en: Network is already in use by interface %s
ja: ネットワークはインターフェイス %s によりすでに使用中です

en: Network migration data already present
ja: ネットワークマイグレーションデータがすでに存在します

en: Network namespace support is recommended
ja: ネットワーク名前空間のサポートをお勧めします

en: Network not found
ja: ネットワークが見つかりません

en: Network not found: %s
ja: ネットワークが見つかりませんでした: %s

en: Network port %s created from %s
ja: %s から作成されたネットワークポート %s

en: Network port %s deleted
ja: ネットワークポート %s が削除されました

en: Network port with UUID %s already exists
ja: UUID %s を持つネットワークポートがすでに存在しています

en: Network port with UUID %s does not exist
ja: UUID %s を持つネットワークポートが存在しません

en: Network type %d is not supported
ja: ネットワークタイプ %d はサポートされていません

en: New disk media source was not specified
ja: 新しいディスクメディアソースが指定されていませんでした

en: New resctrl 'id' cannot be NULL
ja: 新しい resctrl 'id' を NULL にすることはできません

en: New size of the block device, as scaled integer (default KiB)
ja: ブロックデバイスの新しい容量、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: Nicdev support unavailable
ja: Nicdev サポートは利用できません

en: No CA certificate path set to match server key/cert
ja: サーバーキー/証明書と一致するようにサーバー証明書パスが設定されていません

en: No DRM render nodes available
ja: 利用可能な DRM レンダリングノードがありません

en: No FD available at slot %zu
ja: スロット %zu に利用可能なファイル記述子がありません

en: No IOThreads found for the domain
ja: ドメインの IOThreads が見つかりません

en: No IP address for host '%s' found: %s
ja: ホスト '%s' の IP アドレスがありません: %s

en: No JSON parser implementation is available
ja: JSON パーサーが利用できません

en: No PCI buses available
ja: 利用可能な PCI バスがありません

en: No UNIX caller UID available
ja: UNIX の呼び出し元 UID は利用できません

en: No URI scheme specified
ja: URI スキームが指定されていません

en: No URI scheme specified: %s
ja: URI スキームが指定されていません: %s

en: No access manager registered
ja: アクセスマネージャーが登録されていません

en: No active block job '%s'
ja: アクティブなブロックジョブ '%s' がありません

en: No addresses to bind to
ja: バインドするアドレスがありません

en: No authentication callback available
ja: 認証のコールバックが利用可能ではありません

en: No authentication methods and credentials provided
ja: 認証方式と認証情報が指定されていません

en: No authentication methods supplied
ja: 認証方式が指定されていません

en: No available USB controller and port, and failed to attach a new one
ja: 使用可能な USB コントローラーとポートがなく、新しいものの接続に失敗しました

en: No bhyve command-line argument specified
ja: bhyve コマンドライン引数が指定されていません

en: No bridge name specified
ja: ブリッジ名が指定されていません

en: No bridge node in xml document
ja: XML ドキュメントにブリッジノードがありません

en: No category range available
ja: 利用可能なカテゴリー範囲がありません

en: No channel command provided
ja: チャネルコマンドが指定されていません

en: No client with matching ID '%llu'
ja: ID '%llu' に一致するクライアントがありません

en: No complete agent response found in %d bytes
ja: %d バイトに完全なエージェントの応答が見つかりませんでした

en: No current block job for %s
ja: %s の現在のブロックジョブはありません

en: No current identity
ja: 現在の ID はありません

en: No current identity to elevate
ja: 昇格させるための現行の ID がありません

en: No data supplied for <initarg> element
ja: <initarg> 要素にデータがありません

en: No default server names provided
ja: デフォルトのサーバー名は提供されていません

en: No description for domain: %s
ja: ドメインの説明がありません: %s

en: No device model command-line argument specified
ja: デバイスモデルのコマンドライン引数が指定されていません

en: No device with bus '%s' and target '%s'
ja: バス '%s' とターゲット '%s' を持つデバイスがありません

en: No disk found whose source path or target is %s
ja: ソースパスまたはターゲットパスが %s のディスクが見つかりませんでした

en: No disk with bus '%s' and target '%s'
ja: バス '%s' とターゲット '%s' を持つディスクがありません

en: No dnsmasq options value specified
ja: dnsmasq オプションの値が指定されていません

en: No domain with ID %d
ja: ID %d を持つドメインがありません

en: No domain with UUID %s
ja: UUID %s を持つドメインがありません

en: No domain with matching ID '%d'
ja: ID '%d' に一致するドメインがありません

en: No domain with matching id %d
ja: ID %d に一致するドメインがありません

en: No domain with matching name '%s'
ja: 名前 '%s' に一致するドメインがありません

en: No domain with matching uuid '%s'
ja: uuid '%s' に一致するドメインがありません

en: No domain with name %s
ja: 名前 %s を持つドメインがありません

en: No emulator found for arch '%s'
ja: arch '%s' のエミュレーターが見つかりません

en: No emulator found for cloud-hypervisor
ja: クラウドハイパーバイザー用のエミュレーターが見つかりません

en: No error message from child failure
ja: 子の失敗からのエラーメッセージがありません

en: No error message provided
ja: エラーメッセージはありませんでした

en: No errors found
ja: エラーがありませんでした

en: No event expected with procedure 0x%x
ja: 手順 0x%x では、イベントは予想されていません

en: No filesystems are mounted in the domain
ja: ドメインにファイルシステムがマウントされていません

en: No free NBD devices
ja: 空き NBD デバイスがありません

en: No free USB ports
ja: 空き USB ポートがありません

en: No free busNr lower than current lowest busNr is available to auto-assign to bus %d. Must be manually assigned
ja: バス %d に自動アサインするために利用可能な、現時点で最下位の busNr よりも下位の空き busNr がありません。手動で割り当てる必要があります

en: No graphical display found
ja: グラフィカルな表示が見つかりません

en: No graphical display with type '%s' found
ja: タイプ '%s' のグラフィカルな表示が見つかりません

en: No graphics backend with index %d
ja: インデックス %d を持つグラフィックバックエンドがありません

en: No identity information available for client
ja: クライアントが利用できる ID 情報がありません

en: No interface attached to bridge
ja: ブリッジに接続されているインターフェイスがありません

en: No interface found whose type is %s
ja: %s タイプのインターフェイスが見つかりませんでした

en: No interface with MAC address %s was found
ja: MAC アドレス %s を持つインターフェイスが見つかりませんでした

en: No lxc environment type specified
ja: lxc 環境タイプが指定されていません

en: No master USB controller specified
ja: マスター USB コントローラーが指定されていません

en: No matches for socket service '%s': %s
ja: ソケットサービス '%s' に一致するものはありません: %s

en: No memory balloon device configured, can not set the collection period
ja: メモリーバルーンデバイスが設定されていません、収集期間を設定できません

en: No message in the queue
ja: キューにメッセージがありません

en: No more available PCI slots
ja: 利用可能な PCI スロットがありません

en: No name supplied for <initenv> element
ja: <initenv> 要素に名前が指定されていません

en: No net with mac '%s'
ja: mac '%s' ではネットがありません

en: No network found with property '%s' = '%s'
ja: プロパティー '%s' = '%s' を持つネットワークが見つかりません

en: No network socket associated with client
ja: クライアントに関連付けられたネットワークソケットがありません

en: No open log file %s
ja: 開いているログファイル %s がありません

en: No per-CPU stats available
ja: 利用可能な CPU ごとの統計がありません

en: No process ID available
ja: 使用可能なプロセス ID がありません

en: No process start time available
ja: 使用可能なプロセス開始時間がありません

en: No qemu command-line argument specified
ja: QEMU コマンドライン引数が指定されていません

en: No qemu environment name specified
ja: QEMU 環境名が指定されていません

en: No runstatedir specified
ja: runstatedir が指定されていません

en: No server certificate path set to match server key
ja: サーバーキーと一致するようにサーバー証明書パスが設定されていません

en: No server key path set to match server cert
ja: サーバー証明書と一致するようにサーバーキーパスが設定されていません

en: No server named '%s'
ja: '%s' という名前のサーバーはありません

en: No socket address provided
ja: ソケットアドレスが提供されていません

en: No socket addresses found for '%s'
ja: ソケットアドレスが '%s' に対して見つかりません

en: No source device specified when formatting pool '%s'
ja: プール '%s' をフォーマットするときにソースデバイスが指定されていません

en: No storage volume with key or path '%s'
ja: キーまたはパス '%s' を持つストレージボリュームがありません

en: No stub driver configured for PCI device %s
ja: PCI デバイス %s 用に設定されたスタブドライバーはありません

en: No such disk in media registry %s
ja: メディアレジストリー %s にそのようなディスクはありません

en: No support for %s in command 'attach-disk'
ja: コマンド 'attach-disk' において %s はサポートされません

en: No support for %s in command 'attach-interface'
ja: コマンド 'attach-interface' において %s はサポートされません

en: No support for domain XML entry 'vcpu' attribute 'current'
ja: ドメイン XML のエントリー 'vcpu' の属性 'current' はサポートされません

en: No support for multiple video devices
ja: 複数のビデオデバイスはサポートされません

en: No title for domain: %s
ja: ドメインのタイトルがありません: %s

en: No total stats available
ja: 合計の統計が利用可能ではありません

en: No transaction is set
ja: トランザクションは設定されていません

en: No type specified for device address
ja: デバイスアドレスの種類が指定されていません

en: No usable Vf's present on SRIOV PF %s
ja: SRIOV PF %s に使用可能な Vf がありません

en: No usable target index found for %d
ja: %d 向けの使用可能なターゲットインデックスが見つかりません

en: No user interaction callback provided: Can't get input from keyboard interactive authentication
ja: ユーザーインタラクションコールバックが提供されていません: キーボードインタラクティブ認証から入力を取得できません

en: No user interaction callback provided: Can't retrieve private key passphrase
ja: ユーザー対話式コールバックが提供されていません: 秘密鍵パスフレーズを取得できません

en: No user interaction callback provided: Can't verify the session host key
ja: ユーザー対話式コールバックが提供されていません: セッションホスト鍵を検証できません

en: No valid cgroup for machine %s
ja: マシン %s の有効な cgroup がありません

en: No value supplied for <initenv name='%s'> element
ja: <initenv name='%s'> 要素に値が指定されていません

en: No yet handled value '%s' for VMX entry '%s'
ja: まだ処理されていない値 '%s' が VMX エントリー '%s' にありません

en: No zPCI %s to reserve
ja: 予約する zPCI %s がありません

en: Node %d:
ja: ノード %d:

en: Node %zu out of range
ja: ノード %zu は範囲外にあります

en: Node Device Events
ja: ノードデバイスイベント

en: Node device %s created from %s
ja: ノードデバイス %s が %s から作成されました

en: Node device '%s' defined from '%s'
ja: ノードデバイス '%s' は '%s' から定義されています

en: Node device '%s' is not defined
ja: ノードデバイス '%s' は定義されていません

en: Node device not found
ja: ノードデバイスが見つかりませんでした

en: Node device not found: %s
ja: ノードデバイスが見つかりませんでした: %s

en: Non-blocking streams are not supported yet
ja: non-blocking ストリームはまだサポートされていません

en: Non-cancelable task is blocked by an unanswered question
ja: 取り消しできないタスクが応答しない質問によりブロックされています

en: Non-empty feature list specified without CPU model
ja: CPU モデルなしで CPU 機能リストが指定されました

en: Non-endpoint PCI devices cannot be assigned to guests
ja: 非エンドポイント PCI デバイスをゲストに割り当てることはできません

en: None
ja: なし

en: None of the requested authentication methods are supported by the server
ja: 指定された認証方式はすべてサーバーによりサポートされていません

en: Normal data:
ja: 通常データ:

en: Normal pages:
ja: 通常ページ:

en: Not a download stream
ja: ダウンロードストリームではありません

en: Not all servers restored, cannot run server
ja: すべてのサーバーが復元されたわけではなく、サーバーを実行できません

en: Not an upload stream
ja: アップロードストリームではありません

en: Not detaching active device %s
ja: 動作中のデバイス %s を切断しません

en: Not enough arguments passed, nothing to set
ja: 十分な引数がわたされていません。設定するものがありません

en: Not enough free space in pool for volume '%s'
ja: ボリューム '%s' 用のプールに十分な空き領域がありません

en: Not enough space left in storage pool
ja: ストレージプールに十分なスペースが残っていません

en: Not reattaching active device %s
ja: 動作中のデバイス %s を再接続しません

en: Not resetting active device %s
ja: 動作中のデバイス %s をリセットしません

en: Not supported
ja: 未サポート

en: Not supported on this platform
ja: このプラットフォームにおいてサポートされません

en: Not suspending transient guests on URI: $uri:
ja: 次の URI において一時的なゲストを一時停止していません: $uri:

en: Now in mirroring phase
ja: 現在ミラーフェーズです

en: Now in synchronized phase
ja: 現在、同期フェーズにあります

en: Number of CPUs in <numa> exceeds the <vcpu> count
ja: <numa> にある CPU 数が <vcpu> カウントを超えています

en: Number of CPUs in <numa> exceeds the desired maximum vcpu count
ja: <numa> の CPU 数が希望する最大 vcpu 数を超えています

en: Number of domain stats records is %d, which exceeds max limit: %d
ja: ドメイン統計レコードの数は%d で、最大制限を超えています: %d

en: Number of interfaces, %d exceeds the max limit: %d
ja: インターフェイスの数、%d は最大制限を超えています: %d

en: Number of keys %d, which exceeds max liit: %d
ja: キーの数 %d、最大制限を超えています: %d

en: Number of leases is %d, which exceeds max limit: %d
ja: リース数は %d で、最大制限を超えています: %d

en: Number of msgs %d, which exceeds max limit: %d
ja: メッセージの数 %d、最大制限を超えています: %d

en: Number of shown CPUs at most
ja: 示される CPU の最大数

en: Number of stats entries is %d, which exceeds max limit: %d
ja: 統計エントリーの数は %d で、最大制限を超えています: %d

en: Number of vCPUs should be >= 1
ja: 仮想 CPU 数は >=1 となるべきです

en: Numeric value '%s' for <%s> option is malformed or out of range
ja: <%s> オプションの数値 '%s' が不正な形式であるか、または範囲外にあります

en: OS Type:
ja: OS タイプ:

en: O_DIRECT read needs entire seekable file
ja: O_DIRECT 読み込みは全体のシーク可能なファイルが必要です

en: O_DIRECT unsupported on this platform
ja: O_DIRECT はこのプラットフォームにおいてサポートされていません

en: O_DIRECT write needs empty seekable file
ja: O_DIRECT 書き込みは全体のシーク可能なファイルが必要です

en: ObjectContent does not reference a virtual machine
ja: ObjectContent が仮想マシンを参照していません

en: Offset must be zero for this lock manager
ja: このロックマネージャ向けのオフセットは 0 である必要があります

en: One of options --enable or --disable is required by option --cpulist
ja: オプション --cpulist では、オプション --enable または --disable のいずれかが必要です

en: One or more references were leaked after disconnect from the hypervisor
ja: 複数の参照がハイパーバイザーから切断後に失われました

en: Only %d CPUs available to show
ja: %d CPU のみが表示するために利用可能です

en: Only '%s' filesystem type is supported
ja: '%s' ファイルシステムタイプのみがサポートされます

en: Only 'credit' and 'credit2' schedulers are supported
ja: 'credit' および 'credit2' スケジューラーのみがサポートされます

en: Only 1 IDE controller is supported
ja: 1 つの IDE コントローラーのみがサポートされます

en: Only 1 die per socket is supported
ja: ソケットごとに 1 つのダイのみがサポートされます

en: Only 1 fdc bus is supported
ja: 1 つの fdc バスのみがサポートされます

en: Only 1 fdc controller is supported
ja: 1 つの fdc コントローラーのみがサポートされます

en: Only 1 thread per core is supported
ja: コアごとに 1 つのスレッドのみがサポートされます

en: Only IPv4 or IPv6 addresses can be used with a prefix
ja: 接頭辞で使用できるのは IPv4 または IPv6 アドレスのみです

en: Only PCI device addresses with function=0 are supported
ja: function=0 を持つ PCI デバイスアドレスのみがサポートされます

en: Only PTY console types are supported
ja: PTY タイプのみがサポートされます

en: Only VNC supported
ja: VNC のみがサポートされます

en: Only a single IDE controller is supported for this machine type
ja: このマシンタイプでは、単一の IDE コントローラーのみがサポートされます

en: Only a single console can be configured for this domain
ja: このドメインに設定できるコンソールは 1 つだけです

en: Only a single console or serial can be configured for this domain
ja: このドメインに設定できるコンソールまたはシリアルは 1 つだけです

en: Only a single serial can be configured for this domain
ja: このドメインに設定できるシリアルは 1 つだけです

en: Only bridged veth devices can be detached
ja: ブリッジされた仮想ネットワークデバイスのみ切断できます

en: Only disk and block storage types are supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ディスクとブロックストレージタイプのみがサポートされます。

en: Only disk image supported for resize
ja: サイズ変更では、ディスクイメージのみがサポートされます

en: Only emulated CPUs are available, performance will be significantly limited
ja: エミュレート CPU のみが利用可能です、性能が大きく制限されます

en: Only end address '%s' specified in <nat> in <forward> in network '%s'
ja: 終了アドレス '%s' のみが、ネットワーク '%s' における <forward> の <nat> で指定されています

en: Only file based or volume based filesystems are supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ファイルベースまたはボリュームベースのファイルシステムのみがサポートされます。

en: Only hard disks and cdroms are supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ハードディスクと cdrom のみがサポートされます。

en: Only ide and scsi disk support wwn
ja: IDE および SCSI ディスクのみが WWN をサポートします

en: Only luks encryption is supported for raw files
ja: raw ファイルでは luks 暗号化のみがサポートされます

en: Only mac option can be specified for virt-net
ja: virt-net に指定できるのは mac オプションのみです

en: Only native iomode is supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ネイティブ iomode のみがサポートされます。

en: Only one <address> element is allowed in <nat> in <forward> in network %s
ja: <address> 要素は、ネットワーク %s において <forward> にある <nat> の中で 1 つだけ許可されます

en: Only one <nat> element is allowed in <forward> of network %s
ja: <nat> 要素は、ネットワーク %s の <forward> において 1 つのみ許可されます

en: Only one <pf> element is allowed in <forward> of network %s
ja: <pf> 要素は、ネットワーク %s の <forward> において 1 つのみ許可されます

en: Only one <port> element is allowed in <nat> in <forward> in network %s
ja: <port> 要素は、ネットワーク %s において <forward> にある <nat> の中で 1 つのみ許可されます

en: Only one IPv4 address per interface is allowed
ja: インターフェイスごとに 1 つの IPv4 アドレスのみが許可されます

en: Only one IPv6 address per interface is allowed
ja: インターフェイスごとに 1 つの IPv6 アドレスのみが許可されます

en: Only one acpi table is supported
ja: 1 つの acpi テーブルのみがサポートされます

en: Only one argument from --table and --uuid may be specified.
ja: --table および --uuid から 1 つの引数のみを指定できます。

en: Only one argument from --table, --name and --uuid may be specified.
ja: --table, --name および --uuid のどれか 1 つのみを指定できます。

en: Only one boot device is supported
ja: 1 つのブートデバイスのみがサポートされます

en: Only one child <inbound> element allowed
ja: 1つの子 <inbound> 要素のみが許可されます

en: Only one child <outbound> element allowed
ja: 1つの子 <outbound> 要素のみが許可されます

en: Only one hostdev of model vfio-ap is supported
ja: モデル vfio-ap の hostdev は 1 つだけサポートされます

en: Only one primary video device is supported
ja: 主ビデオデバイスが 1 つのみサポートされます

en: Only one vgpu device can have 'ramfb' enabled
ja: 1 つの vgpu デバイスだけが 'ramfb' を有効にすることができます

en: Only ploop disk images are supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは ploop ディスクイメージのみがサポートされます。

en: Only ploop fs driver is supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ploop fs ドライバーのみがサポートされます。

en: Only read-only pflash is supported.
ja: 読み取り専用の pflash のみがサポートされます。

en: Only scsi disk supports vendor and product
ja: SCSI ディスクのみがベンダーと製品名をサポートします

en: Only start address '%s' specified in <nat> in <forward> in network '%s'
ja: 開始アドレス '%s' のみがネットワーク '%s' における <forward> の <nat> で指定されています

en: Only tap devices supported
ja: タップデバイスのみがサポートされます

en: Only the PCI controller with index 0 can have target index 0, and vice versa
ja: インデックス 0 の PCI コントローラーのみがターゲットインデックス 0 を持つことができ、その逆もまた同じです

en: Only the first console can be a serial port
ja: 最初のコンソールのみがシリアルポートになれます

en: Only the init process may be killed
ja: init プロセスのみがキルされる可能性があります

en: Only virtio bus types are supported for '%s'
ja: '%s' では virtio バスタイプのみがサポートされます

en: Only vpxmigr:// migration URIs are supported
ja: vpxmigr:// マイグレーション URI のみがサポートされます

en: Only x509 certificates are supported
ja: X.509 証明書のみがサポートされます

en: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess failed, domain can't be started
ja: OpenRemoteSession/LaunchVMProcess に失敗しました、ドメインを開始できません

en: OpenVZ control file /proc/vz does not exist
ja: OpenVZ 制御ファイル /proc/vz は存在しません

en: OpenVZ control file /proc/vz is not accessible
ja: OpenVZ 制御ファイル /proc/vz はアクセスできません

en: Operation cancelled by client
ja: クライアントによって操作がキャンセルされました

en: Operation not supported
ja: この操作はサポートされていません

en: Operation not supported: %s
ja: この操作はサポートされていません: %s

en: Operation:
ja: 操作:

en: Option '%s' has invalid value for PCI controller with index '%d', model '%s' and modelName '%s'
ja: オプション '%s' では、インデックス '%d'、モデル '%s' および modelName '%s' 付きの PCI コントローラーの値が無効です

en: Option '%s' is not supported by '%s' device with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、オプション '%s' は '%s' デバイスではサポートされません

en: Option '%s' is not valid for PCI controller with index '%d', model '%s' and modelName '%s'
ja: オプション '%s' は、インデックス '%d'、モデル '%s' および modelName '%s' 付きの PCI コントローラーの値に対して有効ではありません

en: Option --%s is required by option --%s
ja: オプション --%s はオプション --%s で必要です

en: Option --all is incompatible with --inactive
ja: オプション --all は --inactive と互換性がありません

en: Option --file is required
ja: オプション --file が必要です

en: Option --tree is incompatible with --cap and --inactive
ja: オプション --tree は --cap および --inactive と互換性がありません

en: Option argument is empty
ja: オプション引数が空です

en: Optional flags or --rawstats are not supported by the daemon
ja: オプションのフラグまたは --rawstats はデーモンではサポートされません

en: Options --%s and --%s are mutually exclusive
ja: オプション --%s と --%s は相互排他です

en: Options:
ja: オプション

en: Other tasks are pending for this domain
ja: 他のタスクはこのドメインに対して保留になっています

en: Our own certificate %s failed validation against %s: %s
ja: 自己の証明書 %s が %s に対する検証に失敗しました: %s

en: Out of memory
ja: メモリー不足

en: Out of space while reading log output: %s
ja: ログ出力の読み込み中に容量が不足しました: %s

en: Outgoing migration
ja: 発信マイグレーション

en: Output a secret value
ja: シークレット値の出力

en: Output a secret value to stdout.
ja: シークレット値を標準出力に出力します。

en: Output attributes of a secret as an XML dump to stdout.
ja: 標準出力に XML 形式のシークレットの属性を出力します。

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
ja: VNC ディスプレイの IP アドレスとポート番号を出力します。

en: Output the IP address and port number for the graphical display.
ja: グラフィカルディスプレイの IP アドレスとポート番号を出力します。

en: Output the device for the TTY console.
ja: TTY コンソールのデバイスを出力します。

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
ja: ドメインの情報を XML ダンプ形式で標準出力に出力します。

en: Output the network filter information as an XML dump to stdout.
ja: 標準出力に XML 形式のネットワークフィルター情報を出力します。

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
ja: ネットワークの構成情報を XML 形式で表示します。

en: Output the network port information as an XML dump to stdout.
ja: ネットワークポート情報を XML ダンプとして stdout に出力します。

en: Output the node device details as an XML dump to stdout.
ja: ノードデバイスの詳細を標準出力に XML 形式で出力します。

en: Output the physical host interface information as an XML dump to stdout.
ja: 物理ホストのインターフェイス情報を XML ダンプとして表示します。

en: Output the pool information as an XML dump to stdout.
ja: プール情報を XML ダンプ形式で stdout に出力します。

en: Output the vol information as an XML dump to stdout.
ja: ボリューム情報を XML ダンプ形式で標準出力に出力します。

en: Overlapping vcpus in resctrls
ja: resctrls の重複する vcpus

en: Overlay file '%s' for transient disk '%s' already exists
ja: 一時ディスク '%s' のオーバーレイファイル '%s' はすでに存在します

en: PASS
ja: 成功

en: PCI VPD reporting not available on this platform
ja: このプラットフォームでは、PCI VPD レポートは利用できません

en: PCI controller at index %d (0x%02x) has bus='0x%02x', but index must be larger than bus
ja: インデックス %d (0x%02x) の PCI コントローラーには bus='0x%02x' がありますが、インデックスはバスより大きくなければなりません

en: PCI controller busNr '%d' out of range - must be 1-254
ja: PCI コントローラー busNr '%d' は範囲外にあります (1-254 でなければなりません)

en: PCI controller chassis '%d' out of range - must be 0-255
ja: PCI コントローラーシャーシ '%d' は範囲外にあります (0-255 でなければなりません)

en: PCI controller chassisNr '%d' out of range - must be 1-255
ja: PCI コントローラー chassisNr '%d' は範囲外にあります (1-255 でなければなりません)

en: PCI controller index %d too high, maximum is 255
ja: PCI コントローラーインデックス %d は高すぎます (最大値は 255 です)

en: PCI controller model was not set correctly
ja: PCI コントローラーモデルが正しく設定されていませんでした

en: PCI controller port '%d' out of range - must be 0-255
ja: PCI コントローラーポート '%d' は範囲外にあります (0-255 でなければなりません)

en: PCI controller target index '%d' out of range - must be 0-30
ja: PCI コントローラーターゲットインデックス '%d' は範囲外にあります (0-30 でなければなりません)

en: PCI device %04x:%02x:%02x.%x allocated from network %s is already in use by domain %s
ja: PCI デバイス %04x:%02x:%02x.%x (ネットワーク %s から割り当て) はすでにドメイン %s により使用されています

en: PCI device %s is in use
ja: PCI デバイス %s は使用中です

en: PCI device %s is in use by driver %s, domain %s
ja: PCI デバイス %s は、ドライバー %s、ドメイン %s が使用中です

en: PCI device %s is not assignable
ja: PCI デバイス %s は割り当てできません

en: PCI device '%04x:%02x:%02x.%x' can only be listed once in network %s
ja: PCI デバイス '%04x:%02x:%02x.%x' は、ネットワーク %s に一度だけリストすることができます

en: PCI host devices must use 'pci' or 'unassigned' address type
ja: PCI ホストデバイスは、'pci' または 'unassigned' アドレスタイプを使用する必要があります

en: PID file (unless overridden by -p):
ja: PID ファイル (-p でオーバーライドされない限り):

en: PID namespace support is required
ja: PID 名前空間のサポートが必要です

en: PIIX3 USB controller at index 0 must have PCI address 0:0:1.2
ja: インデックス 0 の PIIX3 USB コントローラーには、PCI アドレス 0:0:1.2 が必要です

en: PMSuspend type %d not supported by libxenlight driver
ja: PMSuspend タイプ %d は libxenlight ドライバーではサポートされません

en: PMU is always enabled for architecture '%s'
ja: PMU はアーキテクチャー '%s' に対して常に有効になっています

en: POST operation failed
ja: POST 操作は失敗しました

en: POST operation failed: %s
ja: POST 操作は失敗しました: %s

en: PTY device is not yet assigned
ja: PTY デバイスはまだ割り当てられていません

en: PVH guest os type not supported
ja: PVH ゲスト OS タイプはサポートされません

en: Page size:
ja: ページサイズ:

en: Panicked
ja: パニック

en: Parallel devices are not supported by libxl
ja: パラレルデバイスは libxl によりサポートされません

en: Parallel port index %d out of [0..2] range
ja: パラレルポートのインデックス %d が [0..2] の範囲にありません

en: Parameter '%s' is not a string
ja: パラメーター '%s' が文字列ではありません

en: Parameter '%s' is not supported by this kernel
ja: パラメーター '%s' がこのカーネルによりサポートされません

en: Parameter 'min_guarantee' not supported by QEMU.
ja: QEMU では、パラメーター 'min_guarantee' はサポートされません。

en: Parent
ja: 親

en: Parent attribute '%s' does not match parent '%s' determined for the '%s' wwnn/wwpn lookup.
ja: 親属性 '%s' は '%s' wwnn/wwpn 検索のために決定された親 '%s' に一致しません。

en: Parent device %s is not capable of vport operations
ja: 親デバイス %s は vport 操作の機能がありません

en: Parent device's JSON object data is not an array
ja: 親デバイスの JSON オブジェクトデータは配列ではありません

en: Parent:
ja: 親:

en: Parsed JSON reply '%s' isn't an object
ja: 解析された JSON 応答 '%s' はオブジェクトではありません

en: Partition path '%s' must start with '/'
ja: パーティションのパス '%s' は '/' から始まらなければいけません

en: Passing secret value as command-line argument is insecure!
ja: コマンドラインパラメータに秘密の値を入力するのは危険です！

en: Passphrase for key '%s'
ja: キー '%s' のパスフレーズ

en: Password may not contain ',' character
ja: パスワードに ',' 文字を含めることはできません

en: Password request failed
ja: パスワードの要求が失敗しました

en: Password set successfully for %s in %s
ja: %s で %s のパスワードが正常に設定されました

en: Path
ja: パス

en: Path %s too long for unix socket
ja: パス %s は UNIX ソケットに対して長すぎます

en: Path '%s' does not specify a compute resource
ja: パス '%s' がコンピュートリソースを指定していません

en: Path '%s' does not specify a datacenter
ja: パス '%s' が Datacenter を指定していません

en: Path '%s' does not specify a host system
ja: パス '%s' がホストシステムを指定していません

en: Path '%s' ends with an excess item
ja: パス '%s' が過剰な項目で終了しています

en: Path '%s' is not accessible
ja: パス '%s' にアクセスできません

en: Path '%s' must be a block device
ja: パス '%s' はブロックデバイスである必要があります

en: Path has to specify the datacenter and compute resource
ja: パスは Datacenter および Compute Resource を指定しなければいけません

en: Paused
ja: 一時停止

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%s', no possible answers
ja: 保留になっている質問により仮想マシンの実行が止められています、質問は '%s' です。可能性のある回答がありません

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%s', possible answers are %s
ja: 保留になっている質問により仮想マシンの実行が止められています、質問は '%s' です。可能性のある回答は %s です

en: Pending question blocks virtual machine execution, question is '%s', possible answers are %s, but no default answer is specified
ja: 保留になっている質問により仮想マシンの実行が止められています、質問は '%s' です。可能性のある回答は %s ですが、標準の回答が指定されていません

en: Per-node binding is not compatible with automatic NUMA placement.
ja: ノードごとのバインディングは、自動 NUMA 配置と互換性がありません。

en: Perf not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは Perf はサポートされません

en: Persistent
ja: 永続

en: Persistent:
ja: 永続:

en: Physical
ja: 物理

en: Physical:
ja: 物理:

en: Pin domain IOThreads to host physical CPUs.
ja: ホスト物理 CPU にドメイン IOThread を固定します。

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
ja: ドメインの仮想 CPU をホストの物理 CPU に割り当てます。

en: Pin domain emulator threads to host physical CPUs.
ja: ドメインのエミュレータースレッドをホストの物理 CPU に固定します。

en: Plugin %s not accessible
ja: プラグイン %s にアクセスできません

en: Policy kit denied action %s from <anonymous>
ja: Policy kit が <anonymous> からのアクション %s を拒否しました

en: Polkit auth attempted, even though polkit is not available
ja: polkit を利用できないにもかかわらず、polkit 認証が試行されました

en: Pool %s XML configuration edited.
ja: プール %s XML 設定を編集しました。

en: Pool %s XML configuration not changed.
ja: プール %s XML 設定が変更されませんでした。

en: Pool %s built
ja: プール %s が構築されました

en: Pool %s created
ja: プール %s が作成されました

en: Pool %s created from %s
ja: プール %s が %s から作成されました

en: Pool %s defined
ja: プール %s が定義されました

en: Pool %s defined from %s
ja: プール %s が %s から定義されました

en: Pool %s deleted
ja: プール %s は削除されました

en: Pool %s destroyed
ja: プール %s は破壊されました

en: Pool %s has been undefined
ja: プール %s の定義が削除されました

en: Pool %s marked as autostarted
ja: プール %s が自動起動としてマークされました

en: Pool %s refreshed
ja: プール %s がリフレッシュされました

en: Pool %s started
ja: プール %s が起動されました

en: Pool %s unmarked as autostarted
ja: プール %s の自動起動マークが解除されました

en: Populate a disk from its backing image.
ja: バッキングイメージからディスクに入力します。

en: Port Dev
ja: ポート開発

en: Port profile Associate failed for %s
ja: %s に対するポートプロファイルの関連付けに失敗しました

en: Port reclaim not requested but plug type is not none
ja: ポートの再利用は要求されていませんが、プラグタイプは none ではありません

en: Port reclaim requested but plug type is none
ja: ポートの再利用が要求されましたが、プラグタイプは none です

en: Post-copy Error
ja: Post-copy エラー

en: Postcopy requests:
ja: Postcopy リクエスト:

en: PowerPC pseries machines do not support floppy device
ja: PowerPC pseries マシンは、フロッピーデバイスをサポートしません

en: PrepareTunnel called but no TUNNELLED flag set
ja: PrepareTunnel が呼び出されましたが、TUNNELLED フラグが設定されていません

en: Primary IDE controller must have PCI address 0:0:1.1
ja: プライマリー IDE コントローラーは PCI アドレス 0:0:1.1 を持たなければいけません

en: Primary SATA controller must have PCI address 0:0:1f.2
ja: プライマリー SATA コントローラーは PCI アドレス 0:0:1f.2 を持たなければいけません

en: Print lease info for a given network
ja: 特定のネットワークのリース情報を出力します

en: Print the current directory.
ja: カレントディレクトリーを表示します。

en: Prints cpu stats of the node.
ja: ノードの CPU 統計情報の表示

en: Prints global help, command specific help, or help for a
        group of related commands
ja: 全体ヘルプ、コマンド固有ヘルプ、関連するコマンドのグループ
        のヘルプを表示します。

en: Prints global help, command specific help, or help for a group of related commands
ja: 全体ヘルプ、コマンド固有ヘルプ、または関連するコマンドのグループのヘルプの表示

en: Prints memory stats of the node.
ja: ノードのメモリー統計の表示

en: Priority '%d' is outside valid range of [%d,%d]
ja: 優先度 '%d' が有効な範囲 [%d,%d] の外にあります

en: Probing TSC is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、TSC のプロービングはサポートされません

en: Process CPU affinity is not supported on this platform
ja: 処理 CPU アフィニティはこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: Process CPU scheduling is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、プロセス CPU スケジューリングはサポートされません

en: Process exited prior to exec
ja: 実行前にプロセスが終了しました

en: Process spawning is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、プロセスの生成はサポートされません

en: Processes %d refused to die
ja: プロセス %d がダイを拒否しました

en: Processor mask of target NUMA node %zu doesn't match source
ja: ターゲット NUMA ノード %zu のプロセッサーマスクはソースと一致しません

en: Profile of 0 size detected, will attempt to remove it
ja: サイズ 0 のプロファイルが検出されたため、削除を試みます

en: Property 'guest-stats-polling-interval' not found on memory balloon driver.
ja: 'guest-stats-polling-interval' プロパティがメモリーバルーンドライバーで見つかりません

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol '%s' is not supported for tcp character device.
ja: tcp 文字デバイスでは、プロトコル '%s' はサポートされません。

en: Pull aborted
ja: 取り出しを中止しました

en: Pull complete
ja: 取り出しが完了しました

en: Pull failed
ja: プルに失敗しました

en: QEMU '%s' does not support any CPU models for virttype '%s'
ja: QEMU '%s' は、virttype '%s' の CPU モデルをサポートしません

en: QEMU '%s' does not support reporting CPU model for virttype '%s'
ja: QEMU '%s' は、virttype '%s' の CPU モデルのレポートをサポートしません

en: QEMU Attach
ja: QEMU 接続

en: QEMU Guest Agent Command
ja: QEMU ゲストエージェントコマンド

en: QEMU Monitor Command
ja: QEMU モニターコマンド

en: QEMU Monitor Events
ja: QEMU モニターイベント

en: QEMU NBD server does not support TLS transport
ja: QEMU NBD サーバーは、TLS トランスポートをサポートしません

en: QEMU binary %s is not executable
ja: QEMU バイナリー %s が実行可能ではありません

en: QEMU binary does not support CPU host-passthrough for armv7l on aarch64 host
ja: QEMU バイナリーは、aarch64 ホスト上の armv7l の CPU ホストパススルーをサポートしません

en: QEMU does not support SEV guest
ja: QEMU は SEV ゲストをサポートしません

en: QEMU does not support calculating dirty page rate
ja: QEMU はダーティページレートの計算をサポートしません

en: QEMU does not support device assignment mode '%s'
ja: QEMU はデバイス割り当てモード '%s' をサポートしません

en: QEMU does not support dirty page rate calculation mode.
ja: QEMU はダーティページレート計算モードをサポートしません。

en: QEMU does not support multiple listens for one graphics device.
ja: QEMU は、1 つのグラフィックデバイスの複数のリッスンをサポートしません。

en: QEMU does not support setting a launch secret
ja: QEMU は起動シークレットの設定をサポートしません

en: QEMU guest agent is not available due to an error
ja: QEMU ゲストエージェントがエラーのため利用可能ではありません

en: QEMU guest agent is not configured
ja: QEMU ゲストエージェントが設定されていません

en: QEMU guest agent is not connected
ja: QEMU ゲストエージェントが接続されていません

en: QEMU monitor reply exceeds buffer size (%d bytes)
ja: QEMU モニターの応答がバッファーサイズを超えています (%dバイト)

en: QEMU monitor was closed
ja: QEMU モニターが閉じられました

en: QEMU reports invalid default CPU model "host" for non-kvm domain virt type
ja: QEMU は、非 kvm ドメイン virt タイプの無効なデフォルト CPU モデル "host" をレポートします

en: QEMU reports migration is still running
ja: QEMU はマイグレーションがまだ実行されていることを報告します

en: QEMU version >= %d.%d.%d is required, but %d.%d.%d found
ja: QEMU バージョン >= %d.%d.%d が必要ですが、%d.%d.%d が見つかりました

en: QOM Object '%s' has no property 'ram_size'
ja: QOM オブジェクト '%s' にはプロパティー 'ram_size' がありません

en: QOM Object '%s' has no property 'vgamem_mb'
ja: QOM オブジェクト '%s' にはプロパティー 'vgamem_mb' がありません

en: QOM Object '%s' has no property 'vram64_size_mb'
ja: QOM オブジェクト '%s' にはプロパティー 'vram64_size_mb' はありません

en: QOM Object '%s' has no property 'vram_size'
ja: QOM オブジェクト '%s' にはプロパティー 'vram_size' はありません

en: Query parameter 'auto_answer' has unexpected value '%s' (should be 0 or 1)
ja: 問い合わせパラメーター 'auto_answer' が期待されない値 '%s' を持ちます (0 または 1 でなければいけません)

en: Query parameter 'no_verify' has unexpected value '%s' (should be 0 or 1)
ja: 問い合わせパラメーター 'no_verify' が期待されない値 '%s' を持ちます (0 または 1 でなければいけません)

en: Query parameter 'proxy' contains unexpected type '%s' (should be (http|socks(|4|4a|5))
ja: 問い合わせパラメーター 'proxy' が予期しないタイプ '%s' を含んでいます ((http|socks(|4|4a|5) であるべきです)

en: Query parameter 'proxy' doesn't contain a hostname
ja: 問い合わせパラメーター 'proxy' がホスト名を含んでいません

en: Query parameter 'proxy' has unexpected port value '%s' (should be [1..65535])
ja: クエリーパラメーター 'proxy' が予期しないポート番号 '%s' を持ちます ([1..65535] である必要があります)

en: Query parameter 'transport' has unexpected value '%s' (should be http|https)
ja: 問い合わせパラメーター 'transport' が期待されない値 '%s' を持ちます (http|https でなければいけません)

en: Query, adjust speed, or cancel active block operations.
ja: 実行中のブロック操作を問い合わせ、速度調整、または取り消します。

en: QueryPerf returned object with unexpected type '%s'
ja: QueryPerf が予期しないタイプ '%s' を持つオブジェクトを返しました

en: QueryVirtualDiskUuid not available, cannot lookup storage volume by UUID
ja: QueryVirtualDiskUuid が利用可能ではありません、UUID によりストレージボリュームを検索できません

en: Querying migration downtime is not supported by QEMU binary
ja: QEMU バイナリーでは、移行ダウンタイムのクエリーはサポートされません

en: RBD image %s is old format. Does not support extended features and striping
ja: RBD イメージ %s は古い形式です。拡張機能とストライピングをサポートしません

en: RDT Memory Bandwidth allocation unsupported
ja: RDT メモリー帯域幅の割り当てはサポートされません

en: RNG device is missing alias
ja: RNG デバイスにエイリアスがありません

en: ROM tuning is not supported when ROM is disabled
ja: ROM が無効になっている場合、ROM チューニングはサポートされません

en: ROM tuning is only supported for PCI devices
ja: ROM チューニングは、PCI デバイスに対してのみサポートされます

en: RPC error
ja: RPC エラー

en: Range exceeds available cells
ja: 範囲は使用可能なセルを越えています

en: Rate string '%s' has too many fields
ja: レート文字列 '%s' にはフィールドが多すぎます

en: Raw I/O is not supported on this platform
ja: ロー I/O はこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: Read/write, exclusive access, disks were present, but no leases specified
ja: 読み/書き、排他アクセス、ディスクが存在しますが、リースが指定されていません

en: Reading CPUID is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、CPUID の読み取りはサポートされません

en: Reading MSRs is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、MSR の読み取りはサポートされません

en: Reattach node device to its device driver once released by the domain.
ja: ドメインにより開放されたノードデバイスをデバイスドライバーに再接続します。

en: Received too many FDs %d, expected %d maximum
ja: 受信したファイル記述子 %d 個は多すぎます、予期される最大は %d です

en: Receiving file descriptors is not supported on this socket
ja: ファイルディスクリプターの受信はこのソケットにおいてサポートされません

en: Reconnected to the admin server
ja: 管理サーバーに再接続しました

en: Reconnected to the hypervisor
ja: ハイパーバイザーに再接続しました

en: Redirection bus %s is not supported by QEMU
ja: リダイレクトバス %s は QEMU によりサポートされません

en: Refresh a given pool.
ja: 任意のプールをリフレッシュします。

en: Refusing to undefine while %d snapshots exist
ja: %d スナップショットが存在する間は定義解除を拒否されます

en: Refusing to undefine while domain managed save image exists
ja: ドメインの管理保存イメージが存在する間は定義解除が拒否されます

en: Refusing to undefine while snapshots exist
ja: スナップショットが存在する間は、定義解除を拒否します

en: Regular expression '%s' must have exactly 1 match group, not %d
ja: 正規表現 '%s' は、%d ではなく 1 つだけの一致グループを持つ必要があります

en: Relative backing during copy not supported yet
ja: コピー中の相対的なバッキングはまだサポートされていません

en: Remote command terminated with non-zero code: %d
ja: リモートコマンドが 0 以外のコードで終了しました: %d

en: Remote program terminated with non-zero code: %d
ja: リモートプログラムが 0 以外のコードで終了しました: %d

en: Removable media not supported for %s device
ja: リムーバブルメディアは %s デバイスに対してサポートされません

en: Remove an existing managed save state file from a domain
ja: ドメインから既存の管理保存状態ファイルを削除します

en: Remove managed save of a domain
ja: ドメインの管理保存の削除

en: Removed
ja: 削除済み

en: Removed managedsave image for domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の managedsave イメージを削除しました

en: Renamed
ja: 名前の変更済み

en: Renaming domains on migration not supported
ja: マイグレーションにおいてドメインの名前を変更することはサポートされていません

en: Replace the domain XML associated with a managed save state file
ja: 管理保存状態ファイルに関連付けられているドメイン XML を置き換えます

en: Replace the domain XML associated with a saved state file
ja: 状態保存ファイルと関連づけられたドメイン XML を置き換えます

en: Requested TSC frequency %llu Hz is outside tolerance range ([%llu, %llu] Hz) around host frequency %llu Hz and TSC scaling is not supported by the host CPU
ja: 要求された TSC 周波数 %llu Hz は、ホスト周波数 %llu Hz 周りの許容範囲 ([%llu, %llu] Hz) 外で、TSC スケーリングはホスト CPU によってサポートされません

en: Requested data len %llu is larger than maximum %d
ja: 要求されたデータ len %llu は、最大値 %d より大きいです

en: Requested device '%s' is locked by lock file '%s' held by process %lld
ja: 要求されたデバイス '%s' がロックファイル '%s' (プロセス %lld) によりロックされています

en: Requested metadata element is not present
ja: 要求された metadata 要素がありません

en: Requested number of virtual CPUs is greater than max allowable number of virtual CPUs for the domain: %d > %d
ja: 要求された仮想 CPU 数はドメインに対する仮想 CPU の最大割り当て可能数を超えています: %d > %d

en: Requested number of virtual CPUs must at least be 1
ja: 要求する仮想 CPU 数は少なくとも 1 でなければいけません

en: Requested operation is not valid
ja: 要求された操作は有効ではありません

en: Requested operation is not valid: %s
ja: 要求された操作は有効ではありません: %s

en: Requested volume '%s' is not in pool '%s'
ja: 要求されたボリューム '%s' はプール '%s' にありません

en: Required option '%s' is not set for PCI controller with index '%d', model '%s' and modelName '%s'
ja: 必須オプション '%s' は、インデックス '%d'、モデル '%s'、modelName '%s' の PCI コントローラーには設定されていません

en: Resctrl ID must be set before determining resctrl parentpath='%s' prefix='%s'
ja: resctrl parentpath='%s' prefix='%s' 決定する前に、resctrl ID を設定する必要があります

en: Resctrl allocation path is already set to '%s'
ja: resctrl 割り当てパスはすでに '%s' に設定されています

en: Resctrl monitor path is already set to '%s'
ja: resctrl モニターパスはすでに '%s' に設定されています

en: Reset node device before or after assigning to a domain.
ja: ドメインに割り当てる前または後にノードデイバスをリセットします。

en: Reset the target domain as if by power button
ja: 電源ボタンが押されたかのように対象ドメインをリセットします

en: Resize block device of domain.
ja: ドメインのブロックデバイスの容量変更

en: Resizes a storage volume. This is safe only for storage volumes not in use by an active guest.
    See blockresize for live resizing.
ja: ストレージボリュームのサイズを変更します。これは、アクティブなゲストが使用していないストレージボリュームに対してのみ安全です。
    ライブのサイズ変更については、blockresize を参照してください。

en: Resolved device mapper name too long
ja: 解決されたデバイスマッパー名が長すぎます

en: Resource control is not supported on this host
ja: このホストでは、リソース制御はサポートされません

en: Resource lockspace '%s' exceeds %d characters
ja: リソースのロック空間 '%s' が %d 文字を超えています

en: Resource name '%s' exceeds %d characters
ja: リソース名 '%s' が %d 文字を超えています

en: Resource partition '%s' must start with '/'
ja: リソースパーティション '%s' は '/' から始まらなければなりません

en: Restore
ja: 復元

en: Restore a domain.
ja: ドメインを復元します。

en: Restored
ja: 復元済み

en: Restoring of leases failed on interface '%s'
ja: リースの復元がインターフェイス '%s' において失敗しました

en: Resume a previously suspended domain.
ja: 一時停止状態のドメインを再開します。

en: Resume operation failed
ja: 再開操作に失敗しました

en: Resumed
ja: 再開済み

en: Resuming after dump failed
ja: ダンプ後の再開に失敗しました

en: Resuming guest $name:
ja: ゲスト $name の再開中:

en: Resuming guests on $uri URI...
ja: URI $uri においてゲストを再開しています...

en: Retrieve identity details about <client> from <server>
ja: <server> から <client> の ID 情報を取得します

en: Retrieve server's client-related configuration limits
ja: サーバーのクライアント関連の設定制限を取得します

en: Retrieve threadpool attributes from a server.
ja: サーバーからスレッドプール属性を取得します。

en: Return pool info in bytes
ja: プール情報をバイト単位で返します

en: Returns XML <sources> document.
ja: XML <sources> ドキュメントを返します。

en: Returns a list of secrets
ja: シークレットの一覧を表示します

en: Returns basic SEV information about the node.
ja: ノードに関する基本的な SEV 情報を返します。

en: Returns basic information about a checkpoint.
ja: チェックポイントに関する基本情報を返します。

en: Returns basic information about a snapshot.
ja: スナップショットに関する基本的な情報を返します。

en: Returns basic information about the domain IOThreads.
ja: ドメイン IOThreads に関する基本情報を返します。

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
ja: ドメインの仮想 CPU の基本情報を表示します。

en: Returns basic information about the domain.
ja: ドメインの基本情報を表示します。

en: Returns basic information about the network
ja: ネットワークに関する基本的な情報を返します

en: Returns basic information about the node device
ja: ノードデバイスに関する基本情報を返します

en: Returns basic information about the node.
ja: ノードの基本情報を表示します。

en: Returns basic information about the storage pool.
ja: ストレージプールの基本情報を返します。

en: Returns basic information about the storage vol.
ja: ストレージボリュームの基本情報を返します。

en: Returns capabilities of emulator with respect to host and libvirt.
ja: ホストと libvirt に関するエミュレーターのケイパビリティーを返します。

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
ja: ハイパーバイザー/ドライバーのケイパビリティーを返します。

en: Returns capabilities of storage pool support.
ja: ストレージプールサポートのケイパビリティーを返します。

en: Returns cpu stats of the node, in nanoseconds.
ja: ノードの CPU 統計情報をナノ秒単位で表示します。

en: Returns information about jobs running on a domain.
ja: ドメインで実行しているジョブの情報を表示します。

en: Returns list of domains.
ja: ドメインの一覧を表示します。

en: Returns list of network filter bindings.
ja: ネットワークフィルターバインディングのリストを返します。

en: Returns list of network filters.
ja: ネットワークフィルターの一覧を表示します。

en: Returns list of network ports.
ja: ネットワークポートのリストを返します。

en: Returns list of networks.
ja: ネットワークの一覧を表示します。

en: Returns list of physical host interfaces.
ja: 物理ホストのインターフェイスの一覧を表示します。

en: Returns list of pools.
ja: プールの一覧を返します。

en: Returns list of vols by pool.
ja: プール別にボリュームの一覧を表示します。

en: Returns memory stats of the node, in kilobytes.
ja: ノードのメモリー統計をキロバイト単位で表示します。

en: Returns state about a domain.
ja: ドメインの状態を返します。

en: Returns state of a control interface to the domain.
ja: ドメインの制御インターフェイスの状態を返します。

en: Returns the number of virtual CPUs used by the domain.
ja: ドメインにより使用される仮想 CPU 数を表示します。

en: Revert a domain to a snapshot
ja: ドメインのスナップショットへの復帰

en: Revert domain to snapshot
ja: ドメインをスナップショットに復帰します

en: Route address '%s' conflicts with IP address for '%s'
ja: ルートアドレス '%s' は、'%s' の IP アドレスと競合します

en: Run a reboot command in the target domain.
ja: 指定したドメインで reboot コマンドを実行します。

en: Run an arbitrary command in a lxc guest namespace; use at your own risk
ja: lxc ゲスト名前空間で任意のコマンドを実行します。自己責任で使用してください

en: Run an arbitrary qemu guest agent command; use at your own risk
ja: 任意の QEMU ゲストエージェントコマンドの実行、自己責任で使用します

en: Run as a daemon & write PID file
ja: デーモンとして実行し、PID ファイルを書き込みます

en: Run shutdown in the target domain.
ja: 指定したドメインで shutdown を実行します。

en: Running against daemon: %d.%d.%d
ja: デーモンに対して実行中: %d.%d.%d

en: Running guests on $uri URI:
ja: URI $uri において実行中のゲスト:

en: Running hypervisor: %s %d.%d.%d
ja: 実行中のハイパーバイザー: %s %d.%d.%d

en: S3 state is disabled for this domain
ja: このドメインに対して S3 状態が無効化されています

en: S390 PV launch security is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、S390 PV 起動セキュリティーはサポートされません

en: S4 state is disabled for this domain
ja: このドメインに対して S4 状態が無効化されています

en: SASL client identity '%s' not allowed by ACL
ja: SASL クライアント ID '%s' は ACL では許可されていません

en: SASL data length %zu too long, max %zu
ja: SASL データが %zu 長すぎます、最大 %zu です

en: SASL mechanism %s not supported by server
ja: SASL メカニズム %s はサーバーでサポートされていません

en: SASL negotiation data too long: %zu bytes
ja: SASL ネゴシエーションのデータが長すぎます: %zu バイト

en: SATA controller index %d out of [0..3] range
ja: SATA コントローラーインデックス %d は [0..3] の範囲外にあります

en: SATA is not supported with this QEMU binary
ja: SATA はこの QEMU バイナリーでサポートされません

en: SATA unit index %d out of [0..29] range
ja: SATA ユニットインデックス %d は [0..29] の範囲外にあります

en: SCSI bus index %d out of [0] range
ja: SCSI バスのインデックス %d が [0] の範囲にありません

en: SCSI controller index %d out of [0..3] range
ja: SCSI コントローラーのインデックス %d が [0..3] の範囲にありません

en: SCSI controller only supports 1 bus
ja: SCSI コントローラーはバスを 1 つのみサポートします

en: SCSI device %s is already in use by other domain(s) as '%s'
ja: SCSI デバイス%s は、'%s' として他のドメインによってすでに使用されています

en: SCSI device '%s': could not access %s
ja: SCSI デバイス '%s': %s にアクセスできませんでした

en: SCSI disk index (parsed from '%s') is too large
ja: ('%s' から解析された) SCSI ディスクのインデックスが大きすぎます

en: SCSI host address controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u' in use by a SCSI disk
ja: SCSI ホストアドレス controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u' が、SCSI ディスクで使用されています

en: SCSI host address controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u' in use by another SCSI disk
ja: SCSI ホストアドレス controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u' が、別の SCSI ディスクで使用されています

en: SCSI host address controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u' in use by another SCSI host device
ja: SCSI ホストアドレス controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u' が、別の SCSI ホストデバイスで使用されています

en: SCSI host device doesn't support managed mode
ja: SCSI ホストデバイスが管理済みモードをサポートしません

en: SCSI host device must use 'drive' address type
ja: SCSI ホストデバイスは。'drive' アドレスタイプを使用する必要があります

en: SCSI unit index %d out of [0..6,8..%u] range
ja: SCSI ユニットのインデックス %d が [0..6,8..%u] の範囲外にあります

en: SCSI unit index %d out of [0..6,8..15] range
ja: SCSI ユニットのインデックス %d が [0..6,8..15] の範囲にありません

en: SCSI_host host device must use 'pci' or 'ccw' address type
ja: SCSI_host ホストデバイスは、'pci' または 'ccw' アドレスタイプを使用する必要があります

en: SEV launch security is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、SEV 起動セキュリティーはサポートされません

en: SEV measured direct kernel boot is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、SEV で測定された直接カーネルブートはサポートされません

en: SHUTDOWN_TIMEOUT must be equal or greater than 0
ja: SHUTDOWN_TIMEOUT は 0 またはそれ以上でなければいけません

en: SMM TSEG differs: source: %s, destination: '%s'
ja: SMM TSEG は異なります: 送信元: %s、送信先: '%s'

en: SMM TSEG is only supported with q35 machine type
ja: SMM TSEG は、q35 マシンタイプでのみサポートされます

en: SMM TSEG size must be divisible by 1 MiB
ja: SMM TSEG のサイズは 1MiB で割り切れる必要があります

en: SOAP fault during %s: code '%s', subcode '%s', reason '%s', detail '%s'
ja: %s 中に SOAP が失敗しました: コード '%s', サブコード '%s', 理由 '%s', 詳細 '%s'

en: SSH Agent did not provide any authentication identity
ja: SSH エージェントが認証情報を提供しませんでした

en: SSH host key for '%s' (%s) was not accepted
ja: '%s' (%s) の SSH ホスト鍵は受容できません

en: SSH session handshake failed: %s
ja: SSH セッションのハンドシェークに失敗しました: %s

en: SSH transport error
ja: SSH 転送エラー

en: SSH transport error: %s
ja: SSH 転送エラー: %s

en: STP filtering in %s direction with source MAC address set is not supported
ja: ソース MAC アドレスの組を用いた %s 方向における STP フィルタリングはサポートされません

en: SVE disabled, but SVE vector lengths provided
ja: SVE は無効ですが、SVE ベクトルの長さが提供されています

en: Sanlock helper arguments are longer than %d: '%s'
ja: sanlock ヘルパー引数が %d より長いです: '%s'

en: Sanlock helper path is longer than %d: '%s'
ja: sanlock ヘルパーパスが %d より長いです: '%s'

en: Sanlock plugin is not initialized
ja: Sanlock プラグインが初期化されていません

en: Save
ja: 保存

en: Save and destroy a running domain, so it can be restarted from
        the same state at a later time.  When the virsh 'start'
        command is next run for the domain, it will automatically
        be started from this saved state.
ja: 実行中のドメインを後から同じ状態から再開できるように、
        実行中のドメインを保存および強制停止します。
        virsh 'start' コマンドが次回ドメインを実行するとき、
      自動的にこの管理された状態から起動されます。

en: Save the RAM state of a running domain.
ja: 実行中のドメインの RAM 状態を保存します。

en: Saved
ja: 保存済み

en: Saved image %s XML configuration not changed.
ja: 保存済みイメージの %s XML 設定は変更されていません。

en: Scaled numeric value '%s' for <%s> option is malformed or out of range
ja: <%s> オプションのスケーリングされた数値 '%s' が不正な形式であるか、または範囲外にあります

en: Scaled numeric value '%s' for <--bandwidth> option is malformed or out of range
ja: <--bandwidth> オプションのスケーリングされた数値 '%s' が不正な形式であるか、または範囲外にあります

en: Scheduler
ja: スケジューラー

en: Scheduler '%s' is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、スケジューラー '%s' はサポートされません

en: Scheduler priority %d out of range [%d, %d]
ja: スケジューラーの優先度 %d が [%d, %d] の範囲外にあります

en: Screen cannot be selected
ja: 画面を選択できません

en: Screenshot feature is unsupported
ja: スクリーンショット機能はサポートされません

en: Screenshot saved to %s, with type of %s
ja: スクリーンショットが %s に %s のタイプで保存されました

en: Secret %s created
ja: シークレット %s が作成されました

en: Secret %s deleted
ja: シークレット %s を削除しました

en: Secret Events
ja: 秘密のイベント

en: Secret not found
ja: シークレットが見つかりませんでした

en: Secret not found: %s
ja: シークレットが見つかりませんでした: %s

en: Secret value set
ja: シークレット値が設定されました

en: Secure boot is not supported on Xen
ja: Xen ではセキュアブートはサポートされません

en: Secure boot is supported for x86_64 architecture only
ja: セキュアブートは x86_64 アーキテクチャーでのみサポートされます

en: Secure boot is supported with q35 machine types only
ja: セキュアブートは、q35 マシンタイプでのみサポートされます

en: Secure boot requires SMM feature enabled
ja: セキュアブートには SMM 機能を有効にする必要があります

en: Security DOI:
ja: セキュリティ DOI:

en: Security driver "none" cannot create confined guests
ja: セキュリティドライバー "none" はセキュリティ強化されたゲストを作成できません

en: Security driver %s not enabled
ja: セキュリティドライバー %s が有効化されていません

en: Security driver %s not found
ja: セキュリティドライバー %s が見つかりません

en: Security driver model '%s' is not available
ja: セキュリティードライバーモデル '%s' は利用できません

en: Security label:
ja: セキュリティラベル:

en: Security model %s cannot be entered
ja: セキュリティモデル %s に入れません

en: Security model not found
ja: セキュリティモデルが見つかりません

en: Security model not found: %s
ja: セキュリティモデルが見つかりません: %s

en: Security model:
ja: セキュリティモデル:

en: Security warning: VNC auth is not supported.
ja: セキュリティー警告: VNC 認証はサポートされません。

en: Security warning: VNC is used without authentication.
ja: セキュリティー警告: VNC は認証なしで使用されます。

en: See web site at %s
ja: %s にある Web サイトを参照してください

en: Send keycodes (integers or symbolic names) to the guest
ja: ゲストにキーコード (数値またはシンボル名) を送信します

en: Send keycodes to the guest
ja: ゲストへのキーコードの送信

en: Send signals to processes
ja: シグナルのプロセスへの送信

en: Send signals to processes in the guest
ja: 仮想マシンにおいてシグナルをプロセスに送信する

en: Sending file descriptors is not supported on this socket
ja: ファイルディスクリプターの送信はこのソケットにおいてサポートされません

en: Serial can only be enabled for a PTY
ja: シリアルは PTY に対してのみ有効にできます

en: Serial device with target type '%s' and target model '%s' not compatible with guest architecture or machine type
ja: ターゲットタイプ '%s' およびターゲットモデル '%s' のシリアルデバイスは、ゲストアーキテクチャーまたはマシンタイプとは互換性がありません

en: Serial port index %d out of [0..3] range
ja: シリアルポートのインデックス %d が [0..3] の範囲にありません

en: Serial property not supported for drive bus '%s'
ja: ドライブバス '%s' では、シリアルプロパティーはサポートされません

en: Server certificate:
ja: サーバー証明書:

en: Server count %zd greater than default name count %zu
ja: サーバー数 %zd はデフォルトの名前数 %zu より多いです

en: Server not found
ja: サーバーが見つかりません

en: Server not found: %s
ja: サーバーが見つかりません: %s

en: Server private key:
ja: サーバー秘密鍵:

en: Server to alter the client-related configuration limits on.
ja: クライアント関連の設定制限を変更するサーバー。

en: Server to alter threadpool attributes on.
ja: スレッドプール属性を変更するサーバー。

en: Server to retrieve the client limits from.
ja: クライアント制限を取得するサーバー。

en: Server to retrieve threadpool attributes from.
ja: スレッドプール属性を取得するサーバー。

en: Set a secret in the guest domain's memory
ja: ゲストドメインのメモリーにシークレットを設定します

en: Set a secret value.
ja: シークレット値を設定します。

en: Set domain launch security state
ja: ドメイン起動のセキュリティー状態を設定します

en: Set link state of a domain's virtual interface. This command wraps usage of update-device command.
ja: ドメインの仮想インターフェイスのリンクステートを設定します。このコマンドは update-device コマンドの使用を覆い隠します。

en: Set maximum tolerable downtime of a domain which is being live-migrated to another host.
ja: 他のホストにライブマイグレーションしようとしているドメインの最大許容停止時間を設定します。

en: Set or query a block device I/O tuning parameters.
ja: ブロックデバイス I/O チューニングパラメーターを設定またはクエリーします。

en: Set or query disk I/O parameters such as block throttling.
ja: ブロックスロットリングのようなディスク I/O パラメーターを設定またはクエリーします。

en: Set the guest agent timeout
ja: ゲストエージェントのタイムアウトを設定します

en: Set the maximum migration bandwidth
ja: マイグレーションの最大帯域の設定

en: Set the maximum migration bandwidth (in MiB/s) for a domain which is being migrated to another host.
ja: 他のホストにマイグレーションしようとしているドメインに対してマイグレーションの最大帯域 (MiB/s) を設定します。

en: Set the number of seconds to wait for a response from the guest agent.
ja: ゲストエージェントからの応答を待機する秒数を設定します。

en: Setting TSEG size is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、TSEG サイズの設定はサポートされません

en: Setting device info for character devices is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、文字デバイスのデバイス情報の設定はサポートされません。

en: Setting device info for network devices is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ネットワークデバイスのデバイス情報の設定はサポートされません。

en: Setting different DAC user or group on %s which is already in use
ja: すでに使用されている %s に異なる DAC ユーザーまたはグループを設定します

en: Setting different SELinux label on %s which is already in use
ja: すでに使用されている %s に異なる SELinux ラベルを設定します

en: Setting disk block sizes is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ディスクブロックサイズの設定はサポートされません。

en: Setting disk error policy is not supported by vz driver.
ja: ディスクエラーポリシーの設定は、vz ドライバーではサポートされていません

en: Setting disk io limits is not supported by vz driver yet.
ja: vz ドライバーでは、disk io 制限の設定はまだサポートされていません。

en: Setting disk product id is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ディスク製品 ID の設定はサポートされません。

en: Setting disk serial number is supported only for disk devices.
ja: ディスクのシリアル番号の設定は、ディスクデバイスでのみサポートされます。

en: Setting disk vendor is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ディスクベンダーの設定はサポートされません。

en: Setting disk wwn id is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、disk wwn id の設定はサポートされません。

en: Setting fs quotas is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、fs クォータの設定はサポートされません。

en: Setting guest interface name is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ゲストインターフェイス名の設定はサポートされません。

en: Setting interface script is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、インターフェイススクリプトの設定はサポートされません。

en: Setting interface sndbuf is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、インターフェイス sndbuf の設定はサポートされません。

en: Setting network bandwidth is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ネットワーク帯域幅の設定はサポートされません。

en: Setting network filter is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ネットワークフィルターの設定はサポートされません。

en: Setting readonly for filesystems is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ファイルシステムの読み取り専用の設定はサポートされません。

en: Setting security context '%s' on '%s' not supported. Consider setting virt_use_nfs
ja: セキュリティコンテキスト '%s' を '%s' において設定することはサポートされません。virt_use_nfs の設定を検討してください

en: Setting security labels is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、セキュリティーラベルの設定はサポートされません。

en: Setting startupPolicy is only allowed for USB devices
ja: スタートアップポリシーの設定は USB デバイスに対してのみ許可されます

en: Setting the 64-bit PCI hole size is not supported for machine '%s'
ja: マシン '%s' では、64 ビット PCI ホールサイズの設定はサポートされません

en: Setting up disk discard parameter is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ディスク破棄パラメーターの設定はサポートされません。

en: Setting up disk io thread # is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、disk io thread # の設定はサポートされません。

en: Setting up disk startup policy is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、ディスク起動ポリシーの設定はサポートされません。

en: Setting up vlans is not supported by vz driver.
ja: vz ドライバーでは、VLAN の設定はサポートされません。

en: Setting vendor or product for scsi disk is not supported by this QEMU
ja: SCSI ディスクに対するベンダーまたは製品名の設定がこの QEMU によりサポートされません

en: Setting vendor or product is not supported for lun device
ja: ベンダーまたは製品名の設定は LUN デバイスに対してサポートされません

en: Setting wwn for ide disk is not supported by this QEMU
ja: IDE ディスクに対する WWN の設定はこの QEMU によりサポートされません

en: Setting wwn for scsi disk is not supported by this QEMU
ja: SCSI ディスクに対する WWN の設定はこの QEMU によりサポートされません

en: Setting wwn is not supported for lun device
ja: WWN の設定は LUN デバイスに対してサポートされません

en: Setup time:
ja: セットアップ時間:

en: Shared memory:
ja: 共有メモリー:

en: Shell '%s' should have absolute path
ja: シェル '%s' は絶対パスを持つ必要があります

en: Should define both master and slave path attributes for nmdm device
ja: nmdm デバイスのマスターパス属性とスレーブパス属性の両方を定義する必要があります

en: Show block device errors
ja: ブロックデバイスのエラーの表示

en: Show errors on block devices
ja: ブロックデバイスにおけるエラーの表示

en: Show features that are part of the CPU model type
ja: CPU モデルタイプの一部である機能を表示します

en: Show maximum number of virtual CPUs for guests on this connection.
ja: この接続先におけるゲストの最大仮想 CPU 数を表示します。

en: Show statistics from this CPU
ja: この CPU から統計情報の表示

en: Show total statistics only
ja: 統計情報の合計のみの表示

en: Show/Set scheduler parameters.
ja: スケジューラーのパラメーターを表示または設定します。

en: Shows or modifies the XML metadata of a domain.
ja: ドメインの XML メタデータを表示または変更します。

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Shutdown of guest $name complete.
ja: ゲスト $name のシャットダウンが完了しました。

en: Shutdown of guest $name failed to complete in time.
ja: ゲスト $name のシャットダウンが時間内に完了しませんでした。

en: Shutting down guests on $uri URI...
ja: URI $uri においてゲストのシャットダウン中...

en: Signal handling not available on this platform
ja: このプラットフォームでは信号処理は利用できません

en: Size of SMM TSEG size differs: source: '%llu %s', destination: '%llu %s'
ja: SMM TSEG のサイズが異なります: 送信元: '%llu %s'、送信先: '%llu %s'

en: Size of target NUMA node %zu (%llu) doesn't match source (%llu)
ja: ターゲット NUMA ノード %zu (%llu) のサイズがソース (%llu) と一致しません

en: Size of volume '%s' successfully changed by %s
ja: ボリューム '%s' の容量を %s により正常に変更しました

en: Size of volume '%s' successfully changed to %s
ja: ボリューム '%s' の容量を %s に正常に変更しました

en: Skipping is not supported with this stream
ja: このストリームでは、スキップはサポートされません

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Snapshot %s XML configuration not changed.
ja: スナップショット %s の XML 設定は変更されませんでした。

en: Snapshot %s cloned to %s.
ja: スナップショット %s が %s にクローンされました。

en: Snapshot %s edited.
ja: スナップショット %s が編集されました。

en: Snapshot %s set as current
ja: スナップショット %s がカレントとして設定されました

en: Snapshot '%s' already exists
ja: スナップショット '%s' がすでに存在します

en: Snapshot Delete
ja: スナップショットの削除

en: Snapshot Dump XML
ja: スナップショットダンプ XML

en: Snapshot List
ja: スナップショット一覧

en: Snapshot is Null
ja: スナップショットが Null です

en: Snapshot revert
ja: スナップショットを元に戻します

en: Snapshots are not yet supported with 'pool' volumes
ja: スナップショットは 'pool' ボリュームではまだサポートされていません

en: Snapshots have inconsistent relations for domain %s
ja: ドメイン %s のスナップショットが一貫性のある関係にありません

en: Socket path %s too big for destination
ja: ソケットパス %s は宛先には大きすぎます

en: Sockets:
ja: ソケット:

en: Some activation file descriptors are unclaimed
ja: 一部のアクティベーションファイル記述子は要求されていません

en: Some features cannot be reliably used with this QEMU: %s
ja: この QEMU では、一部の機能を確実に使用することができません: %s

en: Some parameters are not supported by migration protocol 2
ja: 移行プロトコル 2 では、一部のパラメーターはサポートされません

en: Some parameters are not supported by migration protocol 3
ja: 移行プロトコル 3 では、一部のパラメーターはサポートされません

en: Some processes refused to die
ja: いくつかのプロセスがダイを拒否しました

en: Sound device model is not supported
ja: サウンドデバイスモデルはサポートされていません

en: Sound devices emulation is not supported by given bhyve binary
ja: サウンドデバイスのエミュレーションは、特定の bhyve バイナリーではサポートされていません

en: Source
ja: ソース

en: Source device does not exist when formatting pool '%s'
ja: プール '%s' をフォーマットしているときソースデバイスが存在しません

en: Source host lock driver %s different from target %s
ja: ソースのホストロックドライバー %s がターゲットの %s と異なります

en: Specified both --storage and --remove-all-storage
ja: --storage と --remove-all-storage がどちらも指定されました

en: Specified character device source type is not supported by vz driver.
ja: 指定された文字デバイスのソースタイプは、vz ドライバーではサポートされていません。

en: Specified character device target type is not supported by vz driver.
ja: 指定された文字デバイスのターゲットタイプは、vz ドライバーではサポートされていません。

en: Specified character device type is not supported by vz driver.
ja: 指定された文字デバイスタイプは、vz ドライバーではサポートされていません。

en: Specified disk bus is not supported by vz driver.
ja: 指定されたディスクバスは vz ドライバーではサポートされていません。

en: Specified network adapter model is not supported by vz driver.
ja: 指定されたネットワークアダプターモデルは、vz ドライバーではサポートされていません。

en: Specified network adapter type is not supported by vz driver.
ja: 指定されたネットワークアダプタータイプは、vz ドライバーではサポートされていません。

en: Specifies if pages from different numa nodes can be merged
ja: 異なる NUMA ノードからページをマージできるかどうかを指定します

en: Specifying mount point is not supported for now
ja: マウントポイントの指定が今のところサポートされません

en: Spice audio is not supported without spice graphics
ja: SPICE オーディオは SPICE グラフィックスがない場合はサポートされません

en: Start
ja: 起動

en: Start a block commit operation.
ja: ブロックのコミット操作の開始

en: Start a block copy operation.
ja: ブロックコピー操作の開始

en: Start a disk backup of a live domain
ja: ライブドメインのディスクバックアップを開始します

en: Start a domain, either from the last managedsave
        state, or via a fresh boot if no managedsave state
        is present.
ja: ドメインを起動します。
        管理している保存状態があれば最新の保存状態から、
        存在しなければ新しく起動します。

en: Start a network.
ja: ネットワークを起動します。

en: Start a pool.
ja: プールを起動します。

en: Start an inactive node device
ja: 非アクティブなノードデバイスを起動します

en: Start to calculate domain's memory dirty rate successfully.
ja: ドメインのメモリーダーティーレートの計算を正常に開始します。

en: Started
ja: 開始済み

en: Starting shutdown on guest: $name
ja: 次のゲストにおいてシャットダウンを開始します: $name

en: Starts an inactive node device that was previously defined
ja: 以前に定義された非アクティブなノードデバイスを開始します

en: State
ja: 状態

en: State file %s edited.
ja: 状態ファイル %s が編集されました。

en: State file %s updated.
ja: 状態ファイル %s が更新されました。

en: State of HyperV enlightenment feature '%s' differs: source: '%s', destination: '%s'
ja: Hyper-V Enlightenment 機能 '%s' の状態が異なります: 送信元: '%s'、送信先: '%s'

en: State of HyperV stimer direct feature differs: source: '%s', destination: '%s'
ja: HyperV stimer の直接機能の状態が異なります: 送信元: '%s'、送信先: '%s'

en: State of KVM feature '%s' differs: source: '%s', destination: '%s'
ja: KVM 機能 '%s' の状態が異なります: 送信元: '%s'、送信先: '%s'

en: State of Xen feature '%s' differs: source: '%s', destination: '%s'
ja: Xen 機能 '%s' の状態が異なります: 送信元: '%s'、送信先: '%s'

en: State of feature '%s' differs: source: '%s', destination: '%s'
ja: 機能 '%s' の状態が異なります: 送信元: '%s'、送信先: '%s'

en: State of feature '%s' differs: source: '%s,%s=%s', destination: '%s,%s=%s'
ja: 機能 '%s' の状態が異なります: 送信元: '%s,%s=%s'、送信先: '%s,%s=%s'

en: State of feature '%s' differs: source: '%s,%s=%s,%s=%llu', destination: '%s,%s=%s,%s=%llu'
ja: 機能 '%s' の状態が異なります: 送信元: '%s,%s=%s,%s=%llu'、送信先: '%s,%s=%s,%s=%llu'

en: State of feature '%s' differs: source: '%s=%s', destination: '%s=%s'
ja: 機能 '%s' の状態が異なります: 送信元: '%s=%s'、送信先: '%s=%s'

en: State of vCPU '%zu' differs between source and destination definitions
ja: vCPU '%zu' の状態が、ソースと宛先の定義で異なります

en: State:
ja: 状態:

en: Static host definition in IPv4 network '%s' must have mac or name attribute
ja: IPv4 ネットワーク '%s' における静的ホスト定義は mac または name 属性を持つ必要があります

en: Static host definition in IPv6 network '%s' must have id or name attribute
ja: IPv6 ネットワーク '%s' における静的ホスト定義は id または name 属性が必要です

en: Stats %s too big for destination
ja: 統計情報 %s が宛先に対して大きすぎます

en: Stats types bits 0x%x are not supported by this daemon
ja: このデーモンでは、統計タイプビット 0x%x はサポートされません

en: Stats types bits 0x%x are not supported by this daemon or QEMU
ja: このデーモンまたは QEMU では、統計タイプビット 0x%x はサポートされません

en: Status is unknown
ja: ステータスが不明です

en: Stopped
ja: 停止中

en: Storage Pool Events
ja: ストレージプールイベント

en: Storage pool '%s' for volume '%s' not found.
ja: ストレージプール '%s' (ボリューム '%s' 用) が見つかりませんでした。

en: Storage pool already built
ja: ストレージプールがすでに構築されています

en: Storage pool already built: %s
ja: ストレージプールがすでに構築されています: %s

en: Storage pool config filename '%s' does not match pool name '%s'
ja: ストレージプール設定ファイル名 '%s' がプール名 '%s' と一致しません

en: Storage pool not found
ja: ストレージプールが見つかりません

en: Storage pool not found: %s
ja: ストレージプールが見つかりません: %s

en: Storage pool probe failed
ja: ストレージプールのプローブに失敗しました

en: Storage pool probe failed: %s
ja: ストレージプールのプローブに失敗しました: %s

en: Storage pool state file '%s' does not match pool name '%s'
ja: ストレージプール状態ファイル '%s' は、プール名 '%s' と一致しません

en: Storage source %s must be a block device
ja: ストレージソース %s はブロックデバイスである必要があります

en: Storage source %s must be a character device
ja: ストレージソース %s はキャラクターデバイスである必要があります

en: Storage source conflict with pool: '%s'
ja: ストレージソースがプールと競合します: '%s'

en: Storage volume '%s'(%s) is not managed by libvirt. Remove it manually.
ja: ストレージボリューム '%s'(%s) が libvirt により管理されていません。手動で削除してください。

en: Storage volume deletion is supported only on stopped domains
ja: ストレージボリュームの削除は停止中のドメインにおいてのみサポートされます

en: Storage volume not found
ja: ストレージボリュームが見つかりません

en: Storage volume not found: %s
ja: ストレージボリュームが見つかりません: %s

en: Stream data too long to send (%zu bytes needed, %zu bytes available)
ja: ストリームデータが送信するには長すぎます (%zu バイト必要, %zu バイト利用可能)

en: Stream has untransferred data left
ja: ストリームに転送されていないデータが残っています

en: Stream is not open
ja: ストリームが開いていません

en: Successfully copied
ja: 正常にコピーしました

en: Successfully ejected media.
ja: メディアが正常に取り出されました。

en: Successfully inserted media.
ja: メディアが正常に挿入されました。

en: Successfully pivoted
ja: 正常に回転しました

en: Successfully updated media.
ja: メディアが正常に更新されました。

en: Sum of %srequest stat overflows
ja: %srequest 統計の合計がオーバーフローします

en: Sum of byte %sstat overflows
ja: バイト %sstat の合計がオーバーフローします

en: Sum of byte '%s' stat overflows
ja: バイト '%s' 統計の合計がオーバーフローします

en: Support for AppArmor is not enabled
ja: AppArmor のサポートが有効になっていません

en: Support for SELinux is not enabled
ja: SELinux のサポートが有効化されていません

en: Support only default gateway
ja: デフォルトゲートウェイのみをサポートします

en: Support only one IPv4 default gateway
ja: IPv4 デフォルトゲートウェイを 1 つだけサポートします

en: Support only one IPv6 default gateway
ja: IPv6 デフォルトゲートウェイを 1 つだけサポートします

en: Suspend a running domain.
ja: 実行中のドメインを一時停止状態にします。

en: Suspend duration in seconds, at least 60
ja: 秒単位の一時停止間隔、最低 60

en: Suspend duration is too short, must be at least %u seconds
ja: 一時停止期間が短すぎます、少なくとも %u 秒は必要です

en: Suspend operation already in progress
ja: 休止操作がすでに進行中です

en: Suspend operation failed
ja: 休止操作に失敗しました

en: Suspend the host node for a given time duration and attempt to resume thereafter.
ja: 指定された間隔ホストノードを休止して、その後再開を試行します。

en: Suspend-to-Disk
ja: ディスクへのサスペンド

en: Suspend-to-RAM
ja: RAM へのサスペンド

en: Suspended
ja: 一時停止中

en: Suspending $name:
ja: $name の一時停止中:

en: Suspending guests on $uri URI...
ja: URI $uri においてゲストの休止中...

en: Suspends a running domain using guest OS's power management. (Note: This requires a guest agent configured and running in the guest OS).
ja: ゲスト OS の電源管理を使用して実行中のドメインを一時停止します (注: これは、ゲストエージェントが設定され、ゲスト OS において実行されている必要があります)。

en: Switch running migration from pre-copy to post-copy
ja: 実行中のマイグレーションを pre-copy から post-copy に切り替えます

en: Switch running migration from pre-copy to post-copy. The migration must have been started with --postcopy option.
ja: 実行中のマイグレーションを pre-copy から post-copy に切り替えます。マイグレーションは --postcopy オプションで開始されているはずです。

en: System is in use
ja: システムは使用中です

en: System is not available
ja: システムが利用可能ではありません

en: System lacks NETNS support
ja: システムに NETNS サポートが欠けています

en: System token in %s was corrupt
ja: %s のシステムトークンが破損していました

en: TCG features are incompatible with domain type '%s'
ja: TCG 機能はドメインタイプ '%s' と互換性がありません

en: TLS handshake failed %s
ja: TLS ハンドシェイクに失敗しました %s

en: TLS migration is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、TLS マイグレーションはサポートされません

en: TLS transport is not supported for disk protocol '%s'
ja: ディスクプロトコル '%s' では、TLS トランスポートはサポートされません

en: TLS usage specified, but name is missing
ja: TLS の使用法が指定されていますが、名前がありません

en: TPM 1.2 is not supported on ARM
ja: TPM 1.2 は ARM ではサポートされません

en: TPM 1.2 is not supported with the SPAPR device model
ja: SPAPR デバイスモデルでは、TPM 1.2 はサポートされません

en: TPM Proxy model %s requires 'Passthrough' backend
ja: TPM プロキシーモデル %s には 'Passthrough' バックエンドが必要です

en: TPM device path %s is invalid
ja: TPM デバイスのパス %s は無効です

en: Table row cannot be empty
ja: テーブル行を空にすることはできません

en: Target
ja: ターゲット

en: Target ACPI index '%u' does not match source '%u'
ja: ターゲット ACPI インデックス '%u' がソース '%u' と一致しません

en: Target CPU arch %s does not match source %s
ja: ターゲットの CPU アーキテクチャー %s がソースの %s と一致しません

en: Target CPU cache does not match source
ja: ターゲット CPU キャッシュがソースと一致しません

en: Target CPU check %s does not match source %s
ja: ターゲット CPU チェック %s がソース %s と一致しません

en: Target CPU cores %d does not match source %d
ja: ターゲットの CPU コア数 %d がソースの %d と一致しません

en: Target CPU dies %d does not match source %d
ja: ターゲット CPU ダイ %d がソース %d と一致しません

en: Target CPU does not match source
ja: ターゲット CPU がソースと一致しません

en: Target CPU feature %s does not match source %s
ja: ターゲットの CPU 機能 %s がソースの %s と一致しません

en: Target CPU feature count %zu does not match source %zu
ja: ターゲット CPU 機能数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target CPU feature policy %s does not match source %s
ja: ターゲット CPU 機能ポリシー %s がソース %s と一致しません

en: Target CPU mode %s does not match source %s
ja: ターゲットの CPU モード %s がソースの %s と一致しません

en: Target CPU model %s does not match source %s
ja: ターゲット CPU モデル %s がソース %s と一致しません

en: Target CPU sockets %d does not match source %d
ja: ターゲットの CPU ソケット数 %d がソースの %d と一致しません

en: Target CPU threads %d does not match source %d
ja: ターゲットの CPU スレッド数 %d がソースの %d と一致しません

en: Target CPU type %s does not match source %s
ja: ターゲットの CPU 種別 %s がソースの %s と一致しません

en: Target CPU vendor %s does not match source %s
ja: ターゲットの CPU ベンダー %s がソースの %s と一致しません

en: Target CPU vendor id %s does not match source %s
ja: ターゲットの CPU ベンダー ID %s がソースの %s と一致しません

en: Target NUMA distance from %zu to %zu doesn't match source
ja: %zu から %zu までのターゲット NUMA 距離がソースと一致しません

en: Target NUMA node count '%zu' doesn't match source '%zu'
ja: ターゲット NUMA ノード数 '%zu' がソース '%zu' と一致しません

en: Target NVDIMM UUID doesn't match source NVDIMM
ja: ターゲット NVDIMM UUID がソース NVDIMM と一致しません

en: Target NVDIMM alignment '%llu' doesn't match source NVDIMM alignment '%llu'
ja: ターゲット NVDIMM アライメント '%llu' がソース NVDIMM アライメント '%llu' と一致しません

en: Target NVDIMM label size '%llu' doesn't match source NVDIMM label size '%llu'
ja: ターゲット NVDIMM ラベルサイズ '%llu' がソース NVDIMM ラベルサイズ '%llu' と一致しません

en: Target NVDIMM pmem flag doesn't match source NVDIMM pmem flag
ja: ターゲット NVDIMM pmem フラグがソース NVDIMM pmem フラグと一致しません

en: Target NVDIMM readonly flag doesn't match source NVDIMM readonly flag
ja: ターゲット NVDIMM 読み取り専用フラグが、ソース NVDIMM 読み取り専用フラグと一致しません

en: Target RNG model '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットの RNG モデル '%s' がソースの '%s' と一致しません

en: Target TPM device model doesn't match source
ja: ターゲット TPM デバイスモデルがソースと一致しません

en: Target TPM device type doesn't match source
ja: ターゲット TPM デバイスタイプがソースと一致しません

en: Target TPM version doesn't match source
ja: ターゲット TPM バージョンがソースと一致しません

en: Target TSC frequency %llu does not match source %llu
ja: ターゲット TSC 周波数 %llu がソース %llu と一致しません

en: Target TSC mode %s does not match source %s
ja: ターゲット TSC モード %s がソース %s と一致しません

en: Target USB Class code does not match source
ja: ターゲットの USB クラスコードがソースと一致しません

en: Target USB allow '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットの USB allow '%s' がソースの '%s' と一致しません

en: Target USB product ID does not match source
ja: ターゲット USB 製品 ID がソースと一致しません

en: Target USB redirection filter rule count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットの USB リダイレクションフィルターのルール数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target USB vendor ID does not match source
ja: ターゲットの USB ベンダー ID がソースと一致しません

en: Target USB version does not match source
ja: ターゲットの USB バージョンがソースと一致しません

en: Target active PCR banks doesn't match source
ja: ターゲットのアクティブな PCR バンクがソースと一致しません

en: Target already exists
ja: ターゲットがすでに存在します

en: Target balloon autodeflate attribute value '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットバルーンの autodeflate 属性値 '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target balloon freePageReporting attribute value '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットバルーンの freePageReporting 属性値 '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target balloon model %s does not match source %s
ja: ターゲットのバルーンモデル %s がソースの %s と一致しません

en: Target base board does not match source
ja: ターゲットベースボードがソースと一致しません

en: Target channel addr %s does not match source %s
ja: ターゲットチャネルアドレス %s がソース %s と一致しません

en: Target channel name %s does not match source %s
ja: ターゲットのチャネル名 %s がソースの %s と一致しません

en: Target channel type %s does not match source %s
ja: ターゲットのチャネルタイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target chassis does not match source
ja: ターゲットシャーシがソースと一致しません

en: Target console type %s does not match source %s
ja: ターゲットコンソールタイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target controller index %d does not match source %d
ja: ターゲットコントローラーのインデックス %d がソースの %d と一致しません

en: Target controller model %d does not match source %d
ja: ターゲットコントローラーモデル %d がソース %d と一致しません

en: Target controller ports %d does not match source %d
ja: ターゲットコントローラーポート %d がソース %d と一致しません

en: Target controller type %s does not match source %s
ja: ターゲットコントローラータイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target controller vectors %d does not match source %d
ja: ターゲットコントローラーベクトル %d がソース %d と一致しません

en: Target device PCI address
ja: ターゲットデバイスの PCI アドレス

en: Target device address type %s does not match source %s
ja: ターゲットデバイスのアドレスタイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target device ats option '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットデバイスの ats オプション '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target device ccid address %d:%d does not match source %d:%d
ja: ターゲットデバイスの ccid アドレス %d:%d がソース %d:%d と一致しません

en: Target device dimm base address '%llx' does not match source '%llx'
ja: ターゲットデバイスの dimm ベースアドレス '%llx' がソース '%llx' と一致しません

en: Target device dimm slot %u does not match source %u
ja: ターゲットデバイスの dimm スロット %u がソース %u と一致しません

en: Target device drive address %d:%d:%d does not match source %d:%d:%d
ja: ターゲットデバイスのドライブアドレス%d:%d:%d がソース %d:%d:%d と一致しません

en: Target device iommu option '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットデバイスの iommu オプション '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target device isa address %d:%d does not match source %d:%d
ja: ターゲットデバイスの isa アドレス %d:%d がソース %d:%d と一致しません

en: Target device packed option '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットデバイス packed オプション '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target device page_per_vq option '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットデバイス page_per_vq option '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target device virtio options don't match the source
ja: ターゲットデバイスの virtio オプションがソースと一致しません

en: Target device virtio serial address %d:%d:%d does not match source %d:%d:%d
ja: ターゲットデバイスの virtio シリアルアドレス %d:%d:%d が、ソース %d:%d:%d と一致しません

en: Target disk %s does not match source %s
ja: ターゲットディスク %s がソース %s と一致しません

en: Target disk access mode does not match source
ja: ターゲットディスクのアクセスモードがソースと一致しません

en: Target disk bus %s does not match source %s
ja: ターゲットディスクバス %s がソース %s と一致しません

en: Target disk device %s does not match source %s
ja: ターゲットディスクデバイス %s がソース %s と一致しません

en: Target disk model %s does not match source %s
ja: ターゲットディスクモデル %s がソース %s と一致しません

en: Target disk queue count %u does not match source %u
ja: ターゲットディスクのキュー数 %u がソース %u と一致しません

en: Target disk queue size %u does not match source %u
ja: ターゲットディスクのキューサイズ %u がソース %u と一致しません

en: Target disk rotation rate %u RPM does not match source %u RPM
ja: ターゲットディスクの回転速度 %u がソース %u RPM と一致しません

en: Target disk serial %s does not match source %s
ja: ターゲットディスクのシリアル %s がソースの %s と一致しません

en: Target disk wwn '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットディスク wwn '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain IOMMU device aw_bits value '%d' does not match source '%d'
ja: ターゲットドメインの IOMMU デバイス aw_bits 値 '%d' がソース '%d' と一致しません

en: Target domain IOMMU device caching mode '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットドメインの IOMMU デバイスキャッシングモード '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain IOMMU device count does not match source
ja: ターゲットドメインの IOMMU デバイス数がソースと一致しません

en: Target domain IOMMU device eim value '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットドメイン IOMMU デバイスの eim 値 '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain IOMMU device intremap value '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットドメイン IOMMU デバイスの intremap 値 '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain IOMMU device iotlb value '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットドメイン IOMMU デバイスの iotlb 値 '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain IOMMU device model '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットドメイン IOMMU のデバイスモデル '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain OS type %s does not match source %s
ja: ターゲットドメインの OS タイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target domain RNG device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインの RNG デバイス数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target domain SMBIOS mode %s does not match source %s
ja: ターゲットドメインの SMBIOS モード %s がソースの %s と一致しません

en: Target domain TPM device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインの TPM デバイス数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target domain USB redirection filter count %d does not match source %d
ja: ターゲットドメインの USB リダイレクションフィルター数 %d がソースの %d と一致しません

en: Target domain architecture %s does not match source %s
ja: ターゲットドメインのアーキテクチャー %s がソースの %s と一致しません

en: Target domain channel count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのチャネル数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain console count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのコンソール数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain controller count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのコントローラー数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain count of sysinfo does not match source
ja: sysinfo のターゲットドメイン数がソースと一致しません

en: Target domain current memory %lld does not match source %lld
ja: ターゲットドメインの現在メモリー %lld がソースの %lld と一致しません

en: Target domain disk count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのディスク数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain filesystem count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのファイルシステム数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain genid %s does not match source %s
ja: ターゲットドメインの genid %s がソース %s と一致しません

en: Target domain host device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのホストデバイス数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain hub device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのハブデバイス数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain input device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインの入力デバイス数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain machine type %s does not match source %s
ja: ターゲットドメインのマシンタイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target domain max memory %lld does not match source %lld
ja: ターゲットドメインの最大メモリー %lld がソースの %lld と一致しません

en: Target domain memory balloon count %d does not match source %d
ja: ターゲットドメインのメモリーバルーン数 %d がソースの %d と一致しません

en: Target domain memory device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのメモリーデバイス数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target domain memory slots count '%u' doesn't match source '%u'
ja: ターゲットドメインのメモリースロット数 '%u' がソース '%u' と一致しません

en: Target domain name '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットドメイン名 '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain net card count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのネットワークカード数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain panic device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのパニックデバイス数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target domain parallel port count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのパラレルポート数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain redirected devices count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのリダイレクトされたデバイス数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target domain requested genid does not match source
ja: ターゲットドメインの要求された genid がソースと一致しません

en: Target domain serial port count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのシリアルポート数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain shared memory device count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインの共有メモリーデバイス数 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target domain smartcard count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのスマートカード数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain sound card count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのサウンドカード数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain timers do not match source
ja: ターゲットドメインのタイマーがソースと一致しません

en: Target domain uuid %s does not match source %s
ja: ターゲットドメインの uuid %s がソース %s と一致しません

en: Target domain vCPU max %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインの vCPU 最大値 %zu がソース %zu と一致しません

en: Target domain video card count %zu does not match source %zu
ja: ターゲットドメインのビデオカード数 %zu がソースの %zu と一致しません

en: Target domain virt type %s does not match source %s
ja: ターゲットドメインの仮想化タイプ %s がソースの %s と一致しません

en: Target domain vsock device count does not match source
ja: ターゲットドメインの vsock デバイス数がソースと一致しません

en: Target domain vsock device model '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットドメインの vsock デバイスモデル '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target domain watchdog count %d does not match source %d
ja: ターゲットドメインの watchdog 数 %d がソースの %d と一致しません

en: Target filesystem access mode does not match source
ja: ターゲットのファイルシステムのアクセスモードがソースと一致しません

en: Target filesystem guest target %s does not match source %s
ja: ターゲットのファイルシステムのゲストターゲット %s がソースの %s と一致しません

en: Target filesystem model does not match source
ja: ターゲットファイルシステムのモデルがソースと一致しません

en: Target host device mode %s does not match source %s
ja: ターゲットホストのデバイスモード %s がソース %s と一致しません

en: Target host device subsystem %s does not match source %s
ja: ターゲットホストのデバイスサブシステム %s がソースの %s と一致しません

en: Target hub device type %s does not match source %s
ja: ターゲットのハブデバイス種別 %s がソースの %s と一致しません

en: Target input device bus %s does not match source %s
ja: ターゲットの入力デバイスのバス %s がソースの %s と一致しません

en: Target input device type %s does not match source %s
ja: ターゲットの入力デバイスタイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target input model %s does not match source %s
ja: ターゲットの入力モデル %s がソース %s と一致しません

en: Target maximum memory size '%llu' doesn't match source '%llu'
ja: ターゲットの最大メモリーサイズ '%llu' がソース '%llu' と一致しません

en: Target memory device alias '%s' doesn't match source alias '%s'
ja: ターゲットのメモリーデバイスエイリアス '%s' がソースエイリアス '%s' と一致しません

en: Target memory device block size '%llu' doesn't match source memory device block size '%llu'
ja: ターゲットのメモリーデバイスのブロックサイズ '%llu' がソースのメモリーデバイスのブロックサイズ '%llu' と一致しません

en: Target memory device model '%s' doesn't match source model '%s'
ja: ターゲットのメモリーデバイスモデル '%s' がソースモデル '%s' と一致しません

en: Target memory device requested size '%llu' doesn't match source memory device requested size '%llu'
ja: ターゲットのメモリーデバイスが要求サイズ '%llu' がソースのメモリーデバイスの要求サイズ '%llu' と一致しません

en: Target memory device size '%llu' doesn't match source memory device size '%llu'
ja: ターゲットのメモリーデバイスサイズ '%llu' がソースのメモリーデバイスのサイズ '%llu' と一致しません

en: Target memory device targetNode '%d' doesn't match source targetNode '%d'
ja: ターゲットのメモリーデバイス targetNode '%d' がソースの targetNode '%d' と一致しません

en: Target memoryBacking source '%s' doesn't match source memoryBacking source'%s'
ja: ターゲットの memoryBacking ソース '%s' がソースの memoryBacking ソース '%s' と一致しません

en: Target model '%s' requires target type '%s'
ja: ターゲットのモデル '%s' には、ターゲットタイプ '%s' が必要です

en: Target network card MTU %d does not match source %d
ja: ターゲットネットワークカード MTU %d がソース %d と一致しません

en: Target network card mac %s does not match source %s
ja: ターゲットのネットワークカードの MAC %s がソースの %s と一致しません

en: Target network card model %s does not match source %s
ja: ターゲットのネットワークカードのモデル %s がソースの %s と一致しません

en: Target not found
ja: ターゲットが見つかりませんでした

en: Target panic model '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットのパニックモデル '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target parallel port %d does not match source %d
ja: ターゲットのパラレルポート %d がソースの %d と一致しません

en: Target redirected device bus %s does not match source %s
ja: ターゲットのリダイレクトされたデバイスバス %s がソース %s と一致しません

en: Target redirected device source type %s does not match source device source type %s
ja: ターゲットのリダイレクトされたデバイスのソースタイプ %s が、ソースのデバイスのソースタイプ %s と一致しません

en: Target serial model %s does not match source %s
ja: ターゲットのシリアルモデル %s がソース %s と一致しません

en: Target serial port %d does not match source %d
ja: ターゲットのシリアルポート %d がソース %d と一致しません

en: Target serial type %s does not match source %s
ja: ターゲットのシリアルタイプ %s がソース %s と一致しません

en: Target shared memory MSI configuration doesn't match source
ja: ターゲットの共有メモリーの MSI 設定がソースと一致しません

en: Target shared memory model '%s' does not match source model '%s'
ja: ターゲットの共有メモリーモデル '%s' がソースモデル '%s' と一致しません

en: Target shared memory role '%s' does not match source role '%s'
ja: ターゲットの共有メモリーのロール '%s' がソースのロール '%s' と一致しません

en: Target shared memory server usage doesn't match source
ja: ターゲットの共有メモリーサーバーの使用量がソースと一致しません

en: Target shared memory size '%llu' does not match source size '%llu'
ja: ターゲットの共有メモリーサイズ '%llu' がソースのサイズ '%llu' と一致しません

en: Target sound card model %s does not match source %s
ja: ターゲットサウンドカードモデル %s がソース %s と一致しません

en: Target sysinfo %s %s does not match source %s
ja: ターゲットのシステム情報 %s %s がソースの %s と一致しません

en: Target sysinfo %s does not match source %s
ja: ターゲットのシステム情報 %s がソースの %s と一致しません

en: Target sysinfo base board count '%zu' does not match source '%zu'
ja: ターゲットの sysinfo ベースボード数 '%zu' がソース '%zu' と一致しません

en: Target sysinfo does not match source
ja: ターゲットのシステム情報がソースと一致しません

en: Target timer %s does not match source %s
ja: ターゲットのタイマー %s がソースの %s と一致しません

en: Target timer presence '%s' does not match source '%s'
ja: ターゲットタイマーの存在 '%s' がソース '%s' と一致しません

en: Target type '%s' cannot have an associated address
ja: ターゲットのタイプ '%s' は関連付けられたアドレスを持つことはできません

en: Target type '%s' requires address type '%s'
ja: ターゲットのタイプ '%s' にはアドレスタイプ '%s' が必要です

en: Target video card 2d accel %u does not match source %u
ja: ターゲットのビデオカードの 2D アクセラレーション %u がソースの %u と一致しません

en: Target video card 3d accel %u does not match source %u
ja: ターゲットのビデオカードの 3D アクセラレーション %u がソースの %u と一致しません

en: Target video card acceleration does not match source
ja: ターゲットのビデオカードのアクセラレーションがソースと一致しません

en: Target video card heads %u does not match source %u
ja: ターゲットのビデオカードヘッド %u がソース %u と一致しません

en: Target video card model %s does not match source %s
ja: ターゲットのビデオカードのモデル %s がソースの %s と一致しません

en: Target video card ram %u does not match source %u
ja: ターゲットのビデオカード ram %u がソース %u と一致しません

en: Target video card vgamem %u does not match source %u
ja: ターゲットのビデオカード vgamem %u がソース %u と一致しません

en: Target video card vram %u does not match source %u
ja: ターゲットのビデオカード vram %u がソース %u と一致しません

en: Target video card vram64 %u does not match source %u
ja: ターゲットのビデオカード vram64 %u がソース %u と一致しません

en: Target watchdog model %s does not match source %s
ja: ターゲットのウォッチドッグモデル %s がソース %s と一致しません

en: Temporary disk space total:
ja: 一時ディスク容量の合計:

en: Temporary disk space use:
ja: 一時ディスク容量の使用:

en: That firmware name is reserved
ja: そのファームウェア名は予約されています

en: Thaw domain's mounted filesystems.
ja: ドメインのマウントされたファイルシステムを解凍します。

en: Thawed %d filesystem(s)
ja: 解凍された %d ファイルシステム

en: The '%s' device is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、'%s' デバイスはサポートされません

en: The '%s' feature is not supported for architecture '%s' or machine type '%s'
ja: '%s' 機能は、アーキテクチャー '%s' またはマシンタイプ '%s' ではサポートされません

en: The '%s' timer can't be disabled
ja: '%s' タイマーを無効にすることはできません

en: The '%s' timer does not support tickpolicy '%s'
ja: '%s' タイマーは tickpolicy '%s' をサポートしていません

en: The 'eoi' attribute of the '%s' feature is not supported for architecture '%s' or machine type '%s'
ja: '%s' 機能の 'eoi' 属性は、アーキテクチャー '%s' またはマシンタイプ '%s' ではサポートされません

en: The <nat> element can only be used when <forward> 'mode' is 'nat' in network %s
ja: <nat> 要素は <forward> 'mode' がネットワーク %s において 'nat' のときのみ使用できます

en: The CA certificate %s has expired
ja: CA 証明書 %s は期限切れです

en: The CA certificate %s is not yet active
ja: CA 証明書 %s がまだアクティブではありません

en: The CCW devno '%s' is in use already
ja: CCW devno '%s' はすでに使用されています

en: The CPU provided by hypervisor on the host is a superset of CPU described in %s
ja: ホスト上のハイパーバイザーによって提供される CPU は、%s で説明されている CPU のスーパーセットです

en: The PCI controller with index='0' must be model='pci-root' for this machine type, but model='%s' was found instead
ja: index='0' の PCI コントローラーは、このマシンタイプでは model='pci-root' である必要がありますが、代わりに model='%s' が見つかりました

en: The PCI controller with index='0' must be model='pcie-root' for this machine type, but model='%s' was found instead
ja: index='0' の PCI コントローラーは、このマシンタイプでは model='pcie-root' である必要がありますが、代わりに model='%s' が見つかりました

en: The PCI controller with index=0 can't be associated with a NUMA node
ja: index=0 の PCI コントローラーを NUMA ノードに関連付けることはできません

en: The PF device for VF %s has no network device name
ja: VF %s の PF デバイスにはネットワークデバイス名がありません

en: The PF device for VF %s has no network device name, cannot get virtual function info
ja: VF %s の PF デバイスにはネットワークデバイス名がありません、仮想機能情報を取得できません

en: The QEMU executable %s does not support TPM backend type %s
ja: QEMU 実行可能タイプ %s が TPM バックエンドタイプ %s をサポートしません

en: The QEMU executable %s does not support TPM model %s
ja: QEMU 実行可能形式 %s が TPM モデル %s をサポートしません

en: The XML configuration was changed by another user.
ja: XML 設定が他のユーザーにより変更されました。

en: The associated audio is not of 'dbus' kind.
ja: 関連するオーディオは 'dbus' の種類ではありません。

en: The certificate %s basic constraints do not show a CA
ja: 証明書 %s の基本制限が CA を表示しません

en: The certificate %s basic constraints show a CA, but we need one for a client
ja: 証明書 %s の基本制限が CA を表示しますが、クライアント用のものが必要です

en: The certificate %s basic constraints show a CA, but we need one for a server
ja: 証明書 %s の基本制限が CA を表示しますが、サーバー用のものが必要です

en: The certificate %s is missing basic constraints for a CA
ja: 証明書 %s は CA 用の基本制限がありません

en: The certificate has been revoked.
ja: 証明書が失効しました。

en: The certificate has no peers
ja: 証明書はピアがありません

en: The certificate hasn't got a known issuer.
ja: 証明書が既知の発行者を持っていませんでした。

en: The certificate is not trusted.
ja: 証明書が信頼できません

en: The certificate uses an insecure algorithm
ja: 証明書が安全ではないアルゴリズムを使用しています

en: The client certificate %s has expired
ja: クライアント証明書 %s は期限切れです

en: The client certificate %s is not yet active
ja: クライアント証明書 %s がまだアクティブではありません

en: The device at %s has no network device name
ja: %s にあるデバイスにはネットワークデバイス名がありません

en: The device at PCI address %s cannot be plugged into the PCI controller with index='%d'. It requires a controller that accepts a %s.
ja: PCI アドレス %s のデバイスは、index='%d' で PCI コントローラーにプラグインすることはできません。%s を受け入れるコントローラーが必要です。

en: The device at PCI address %s has unrecognized connection type flags 0x%.2x
ja: PCI アドレス %s のデバイスには、認識されていない接続タイプフラグ 0x%.2x があります

en: The device at PCI address %s needs to be an integrated device (bus=0)
ja: PCI アドレス %s のデバイスは、統合デバイスでなければなりません (bus=0)

en: The device at PCI address %s requires hotplug capability, but the PCI controller with index='%d' doesn't support hotplug
ja: PCI アドレス %s のデバイスにはホットプラグケイパビリティーが必要ですが、index='%d' の PCI コントローラーはホットプラグをサポートしていません

en: The device at PCI address %s was auto-assigned this address, but the PCI controller with index='%d' doesn't allow auto-assignment
ja: PCI アドレス %s のデバイスにはこのアドレスが自動で割り当てられましたが、index='%d' の PCI コントローラーは自動割り当てを許可しません

en: The disk device '%s' already has media
ja: ディスクデバイス '%s' にすでにメディアがあります

en: The disk device '%s' doesn't have media
ja: ディスクデバイス '%s' にメディアがありません

en: The disk device '%s' is not removable
ja: ディスクデバイス '%s' は取り外し可能ではありません

en: The domain is not running
ja: ドメインが実行していません

en: The host was not suspended
ja: ホストが休止されませんでした

en: The ich9-intel-hda audio controller is not supported in this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、ich9-intel-hda オーディオコントローラーはサポートされません

en: The machine has no snapshot and it should have it
ja: マシンにはスナップショットがありませんが、必要です

en: The minimum lease time should be greater than 2 minutes
ja: 最小リース時間は 2 分より長くする必要があります

en: The read only disk has no parent
ja: 読み取り専用ディスクには親がありません

en: The read only disk number must be greater or equal to the  read write disk number
ja: 読み取り専用ディスク番号は、読み取り/書き込みディスク番号以上である必要があります

en: The server certificate %s has expired
ja: サーバー証明書 %s は期限切れです

en: The server certificate %s is not yet active
ja: サーバー証明書 %s がまだアクティブではありません

en: The server redirects from '%s' to '%s'
ja: サーバーが '%s' から '%s' にリダイレクトされました

en: The slirp-helper doesn't support migration
ja: slirp-helper はマイグレーションをサポートしません

en: The vbox driver does not support %s SCSI controller model
ja: vbox ドライバーは、%s SCSI コントローラーモデルサポートしていません

en: The vbox driver does not support %s bus type
ja: vbox ドライバーは、%s バスタイプをサポートしていません

en: The vbox driver does not support %s controller type
ja: vbox ドライバーは、%s コントローラータイプをサポートしていません

en: The vbox driver does not support %s disk device
ja: vbox ドライバーは、%s ディスクデバイスをサポートしていません

en: There are no more free CCW devnos.
ja: 空き CCW デバイス番号がありません。

en: There is no more free %s.
ja: これ以上空きの %s はありません。

en: This QEMU binary doesn't support zPCI
ja: この QEMU バイナリーは zPCI をサポートしません

en: This QEMU doesn't support '-device usb-storage'
ja: この QEMU は '-device usb-storage' をサポートしません

en: This QEMU doesn't support OpenGL rendernode with egl-headless graphics type
ja: この QEMU は、egl-headless グラフィックタイプの OpenGL rendernode をサポートしません

en: This QEMU doesn't support scsi-block for lun passthrough
ja: この QEMU は LUN パススルーに対する SCSI ブロックをサポートしません

en: This QEMU doesn't support setting the removable flag of USB storage devices
ja: この QEMU は、USB ストレージデバイスのリムーバブルフラグの設定をサポートしません

en: This QEMU doesn't support spice OpenGL
ja: この QEMU は spice OpenGL をサポートしていません

en: This QEMU doesn't support spice OpenGL rendernode
ja: この QEMU は spice OpenGL rendernode をサポートしていません

en: This QEMU doesn't support target greater than 7
ja: この QEMU は 7 より大きなターゲットをサポートしません

en: This QEMU doesn't support the AM53C974 (ESP) controller
ja: この QEMU は AM53C974 (ESP) コントローラーをサポートしません

en: This QEMU doesn't support the DC390 (ESP) controller
ja: この QEMU は DC390(ESP) コントローラーをサポートしません

en: This QEMU doesn't support the LSI 53C895A SCSI controller
ja: この QEMU は LSI 53C895A SCSI コントローラーをサポートしません

en: This QEMU doesn't support the LSI SAS1068 (MPT Fusion) controller
ja: この QEMU は LSI SAS1068 (MPT Fusion) コントローラーをサポートしません

en: This QEMU doesn't support the LSI SAS1078 (MegaRAID) controller
ja: この QEMU は、LSI SAS1078 (MegaRAID) コントローラーをサポートしません

en: This QEMU doesn't support the NCR53C90 (ESP) controller
ja: この QEMU は NCR53C90 (ESP) コントローラーをサポートしません

en: This QEMU doesn't support the pvscsi (VMware paravirtual SCSI) controller
ja: この QEMU は pvscsi (VMware paravirtual SCSI) コントローラーをサポートしません

en: This QEMU doesn't support vhost-scsi devices
ja: この QEMU は vhost-scsi デバイスをサポートしません

en: This QEMU doesn't support virtio scsi controller
ja: この QEMU は virtio scsi コントローラーをサポートしません

en: This QEMU only supports both bus and unit equal to 0
ja: この QEMU はバスおよびユニットが 0 のみをサポートします

en: This command is intended to be used by libvirtd and not used directly.
ja: このコマンドは、直接ではなく、libvirtd により使用されることを想定しています。

en: This function is not supported on WIN32 platform
ja: この関数は WIN32 プラットフォームにおいてサポートされません

en: This host is managed by a vCenter with IP address %s, but a mismatching vCenter '%s' (%s) has been specified
ja: このホストは、IP アドレス %s を持つ vCenter によって管理されていますが、一致しない vCenter '%s' (%s) が指定されています

en: This host is not managed by a vCenter
ja: このホストは vCenter により管理されていません

en: This snapshot has children, please delete these snapshots before
ja: このスナップショットには子があります、先にこれらのスナップショットを削除してください

en: This type of disk cannot be hot unplugged
ja: このタイプのディスクはホットプラグで抜けません

en: Thread(s) per core:
ja: コアあたりのスレッド:

en: Time '%lld' is too big for guest agent
ja: 時間 '%lld' はゲストエージェントには大きすぎます

en: Time elapsed w/o network:
ja: ネットワークがない状態での経過時間:

en: Time elapsed:
ja: 経過時間:

en: Time remaining:
ja: 残り時間:

en: Time: %lld
ja: 時間: %lld

en: Time: %s
ja: 時間: %s

en: Timed out during operation
ja: 操作中にタイムアウトしました

en: Timed out during operation: %s
ja: オペレーション中にタイムアウトが発生しました: %s

en: Timed out while reading log output: %s
ja: ログ出力の読み込み中にタイムアウトしました: %s

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Timeout expired while shutting down domains
ja: ドメインをシャットダウン中にタイムアウトしました

en: Timeout parameter not supported
ja: タイムアウトのパラメーターはサポートされていません

en: Timeout waiting for %s invocation
ja: %s invocation を待機するタイムアウト

en: Title
ja: タイトル

en: To enable ip%stables filtering for the VM do 'echo 1 > %s'
ja: 仮想マシンに対して ip%stables フィルタリングを有効にするには 'echo 1 > %s' を実行してください

en: Too long bridge device name
ja: ブリッジ名が長すぎます

en: Too long network device name
ja: ネットワークデバイス名が長すぎます

en: Too many CPU models '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して CPU モデル '%d' が多すぎます

en: Too many FDs to send %d, expected %d maximum
ja: 送信するファイル記述子 %d 個は多すぎます、予期される最大は %d です

en: Too many IOThreads in info: %d for limit %d
ja: 情報内の IOThreads が多すぎます:制限値 %d に対して %d

en: Too many bytes to read from stream
ja: ストリームから読み取るにはバイトが多すぎます

en: Too many bytes to write to stream
ja: ストリームに書き込むバイトが多すぎます

en: Too many clients '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して クライアント '%d' が多すぎます

en: Too many domain elements in migration cookie
ja: マイグレーションクッキーにドメイン要素が多すぎます

en: Too many domain_checkpoints '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して domain_checkpoints '%d' が多すぎます

en: Too many domain_snapshots '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して domain_snapshots '%d' が多すぎます

en: Too many domains '%d' for limit '%d'
ja: ドメイン '%d' が制限値 '%d' に対して多すぎます

en: Too many drivers, cannot register %s
ja: ドライバーが多すぎます、%s を登録できません

en: Too many drivers, cannot register storage backend '%s'
ja: ドライバーが多すぎます、ストレージバックエンド '%s' を登録できません

en: Too many drivers, cannot register storage file backend '%s'
ja: ドライバーが多すぎます、ストレージファイルバックエンド '%s' を登録できません

en: Too many filesystems detected for %s
ja: %s に対して検知されたファイルシステムが多すぎます

en: Too many id mappings defined.
ja: 定義されている ID マッピングが多すぎます。

en: Too many interfaces '%d' for limit '%d'
ja: インターフェイス '%d' が制限値 '%d' に対して多すぎます

en: Too many levels of symbolic links: %s
ja: シンボリックリンクのレベルが多すぎます: %s

en: Too many migration parameters '%d' for limit '%d'
ja: マイグレーションのパラメーター '%d' が制限値 '%d' に対して多すぎます

en: Too many model names '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対してモデル名 '%d' が多すぎます

en: Too many mountpoints in fsinfo: %d for limit %d
ja: fsinfo のマウントポイントが多すぎます:制限値 %d に対して %d

en: Too many network_ports '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して network_ports '%d' が多すぎます

en: Too many networks '%d' for limit '%d'
ja: ネットワーク '%d' が制限値 '%d' に対して多すぎます

en: Too many node_devices '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して node_devices '%d' が多すぎます

en: Too many nwfilter_bindings '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して nwfilter_bindings '%d' が多すぎます

en: Too many nwfilters '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して nwfilters '%d' が多すぎます

en: Too many resources %d for object
ja: オブジェクトに対するリソース %d が多すぎます

en: Too many secrets '%d' for limit '%d'
ja: シークレット '%d' が制限値 '%d' に対して多すぎます

en: Too many servers '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して サーバー '%d' が多すぎます

en: Too many snapshots claiming to be current for domain %s
ja: ドメイン %s に対してカレントを要求しているスナップショットが多すぎます

en: Too many storage_pools '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して storage_pools '%d' が多すぎます

en: Too many storage_vols '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対して storage_vols '%d' が多すぎます

en: Total
ja: 合計

en: Total downtime:
ja: ダウンタイムの合計:

en: Total size of memory devices exceeds the total memory size
ja: メモリーデバイスの合計サイズが、合計メモリーサイズを超えています

en: Total:
ja: 合計:

en: Transient disks are not supported by vz driver.
ja: 一時ディスクは vz ドライバーではサポートされません。

en: Transition started
ja: 転送が開始されました

en: Transport
ja: トランスポート

en: Transport error during %s: %s (%d)
ja: %s 中に転送エラーが発生しました: %s (%d)

en: Tried to write socket in error state
ja: エラー状態にあるソケットに書き込みを試行します

en: Try again?
ja: 再試行しますか?

en: Trying to free MultiCURL object that is still in use
ja: まだ使用中の MultiCURL オブジェクトを開放しようとしています

en: Trying to free SharedCURL object that is still in use
ja: まだ使用中の SharedCURL オブジェクトを解放しようとしています

en: Trying to lock unknown SharedCURL lock %d
ja: 不明な SharedCURL ロック %d をロックしようとしています

en: Trying to unlock unknown SharedCURL lock %d
ja: 不明な SharedCURL ロック %d をロック解除しようとしています

en: Tune server's client-related configuration limits. See OPTIONS for currently supported attributes.
ja: サーバーのクライアント関連の設定制限を調整します。現在サポートされている属性については、オプションを参照してください。

en: Tune threadpool attributes on a server. See OPTIONS for currently supported attributes.
ja: サーバーでスレッドプール属性を調整します。現在サポートされている属性については、オプションを参照してください。

en: Tunnelled migration requested but invalid RPC method called
ja: トンネルマイグレーションが要求されましたが、無効な RPC 方式が呼び出されました

en: Tunnelling sockets not supported on this platform
ja: ソケットのトンネルはこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: Turn auto convergence on to tune it
ja: 自動収束をオンにして調整します

en: Turn multithread compression on to tune it
ja: マルチスレッド圧縮をオンにして調整します

en: Turn parallel migration on to tune it
ja: パラレルマイグレーションをオンにして調整します

en: Turn xbzrle compression on to tune it
ja: xbzrle 圧縮をオンにして調整します

en: Type
ja: 種類

en: Type mismatch for '%s' migration parameter
ja: '%s' マイグレーションパラメーターのタイプの不一致

en: Type:
ja: タイプ:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
ja: 入力: 'help' コマンドのヘルプ
          'quit' 終了

en: Type='%s' unsupported for <interface type='vhostuser'>
ja: <interface type='vhostuser'> では Type='%s' はサポートされません

en: UEFI requires ACPI on this architecture
ja: このアーキテクチャーでは UEFI には ACPI が必要です

en: UNIX disks URI does not include path
ja: UNIX ディスク URI にパスが含まれていません

en: UNIX socket address is required
ja: UNIX ソケットアドレスが必要です

en: UNIX socket path '%s' too long
ja: UNIX ソケットパス '%s' が長すぎます

en: UNIX sockets are not supported on this platform
ja: UNIX ソケットはこのプラットフォームにおいてサポートされていません

en: UNIX sockets not supported on this platform
ja: このプラットフォームではサポートされない UNIX ソケット

en: URI '%s' does not include a driver name
ja: URI '%s' にはドライバー名は含まれません

en: URI is missing the server part
ja: URI にサーバーのポートがありません

en: URI must be qemu:///embed
ja: URI は qemu:///embed でなければなりません

en: URI must be secret:///embed
ja: URI は secret:///embed でなければなりません

en: URI of the namespace
ja: 名前空間の URI

en: URI scheme '%s' for embedded driver is not valid
ja: 組み込みドライバーの URI スキーム '%s' は有効ではありません

en: URI to use for disks migration (overrides --disks-port)
ja: ディスクの移行に使用する URI (--disks-port をオーバーライドします)

en: URI with tcp scheme did not provide a server part: %s
ja: tcp スキームを使用した URI は、サーバー部分を提供しませんでした: %s

en: USB bus %u requested but no controller with that index is present
ja: USB バス %u が要求されましたが、そのインデックスを持つコントローラーは存在しません

en: USB controller model '%s' not supported in this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、USB コントローラーモデル '%s' はサポートされません

en: USB controller model type 'qusb1' or 'qusb2' is not supported in %s
ja: USB コントローラーのモデルタイプ 'qusb1' または 'qusb2' は、%s でサポートされていません

en: USB device %s is already in use
ja: USB デバイス %s はすでに使用中です

en: USB device %s is in use by driver %s, domain %s
ja: USB デバイス %s は、ドライバー %s、ドメイン %s が使用中です

en: USB host device is missing bus/device information
ja: USB ホストデバイスにバス/デバイス情報がありません

en: USB host device must use 'usb' address type
ja: USB ホストデバイスは 'usb' アドレスタイプを使用する必要があります

en: USB is disabled for this domain, but USB devices are present in the domain XML
ja: このドメインでは USB が無効になっていますが、ドメイン XML に USB デバイスが存在します

en: USB redirection filter is not supported by this version of QEMU
ja: USB リダイレクションフィルターはこのバージョンの QEMU によりサポートされません

en: USB redirection is not supported by this version of QEMU
ja: USB リダイレクトはこのバージョンの QEMU によりサポートされません

en: USB source %s was not a character device
ja: USB ソース %s がキャラクターデバイスではありませんでした

en: UTS namespace support is required
ja: UTS 名前空間のサポートが必要です

en: UUID in config file malformed
ja: 設定ファイルにある UUID は不正な形式です

en: UUID is not supported for NVDIMM device
ja: NVDIMM デバイスでは、UUID はサポートされません

en: UUID mismatch between <uuid> and <sysinfo>
ja: UUID が <uuid> と <sysinfo> で一致しません

en: Unable to accept client
ja: クライアントを受け取れません

en: Unable to access %s
ja: %s にアクセスできません

en: Unable to access cache '%s' for '%s'
ja: '%s' の キャッシュ'%s' にアクセスできません

en: Unable to access config file %s
ja: 設定ファイル %s のアクセスに失敗しました

en: Unable to access file descriptor %d
ja: ファイル記述子 %d にアクセスできません

en: Unable to access kernel32.dll
ja: kernel32.dll にアクセスできません

en: Unable to access stream for '%s'
ja: '%s' に対するストリームにアクセスできません

en: Unable to acquire PID file: %s
     errno=%d
ja: PID ファイルを取得できません: %s
     errno=%d

en: Unable to acquire lock on '%s'
ja: '%s' のロック状態を検知できません

en: Unable to add address to interface multicast list on this platform
ja: このプラットフォームのインターフェイスマルチキャストリストにアドレスを追加できません

en: Unable to add bridge %s port %s
ja: ブリッジ %s ポート %s を追加できません

en: Unable to add epoll fd
ja: epoll ファイルディスクリプターを追加できません

en: Unable to add extra data
ja: さらなるデータを追加できません

en: Unable to add hard disk to media Registry
ja: メディアレジストリーにハードディスクを追加できません

en: Unable to add hard disk to media registry
ja: メディアレジストリーにハードディスクを追加できません

en: Unable to add hard disk to the media registry
ja: メディアレジストリーにハードディスクを追加できません

en: Unable to add hardware machine
ja: ハードウェアマシンを追加できません

en: Unable to add lockspace %s
ja: ロック空間 %s を追加できません

en: Unable to add lockspace %s: %s
ja: ロック空間 %s を追加できません: %s

en: Unable to add media registry other media
ja: 他のメディアにメディアレジストリーを追加できません

en: Unable to add port %s to OVS bridge %s
ja: ポート %s を OVS ブリッジ %s に追加できません

en: Unable to add storage controller
ja: ストレージコントローラーを追加できません

en: Unable to add the snapshot hardware
ja: スナップショットハードウェアを追加できません

en: Unable to add the snapshot storageController
ja: スナップショット storageController を追加できません

en: Unable to add the snapshot to the machine description
ja: マシンの説明にスナップショットを追加できません

en: Unable to add this snapshot, there is already a snapshot linked to the machine
ja: このスナップショットを追加できません、マシンにリンクされているスナップショットがすでに存在します

en: Unable to add/delete fdb entries on this platform
ja: このプラットフォームで fdb エントリーを追加/削除できません

en: Unable to allocate %llu pages. Allocated only %llu
ja: %llu ページを割り当てることができません。%llu のみを割り当てます

en: Unable to allocate lease %s
ja: リース %s を割り当てられません

en: Unable to allocate lockspace %s
ja: ロック空間 %s を割り当てできません

en: Unable to allocate x509 credentials: %s
ja: X.509 認証情報を配置できません: %s

en: Unable to append command 'id' string
ja: コマンド 'id' 文字列を追加できません

en: Unable to associate TAP device
ja: TAP デバイスを関連づけられません

en: Unable to associate device %s with blkid library
ja: デバイス %s を blkid ライブラリーと関連づけできません

en: Unable to associate file %s with NBD device
ja: ファイル %s を NBD デバイスと関連付けられません

en: Unable to associate file %s with loop device
ja: ファイル %s を loop デバイスと関連付けられません

en: Unable to attach %s to loop device
ja: %s をループデバイスに接続できません

en: Unable to become session leader
ja: セッションリーダーになれません

en: Unable to bind port %s to the virtual port %s
ja: ポート %s を仮想ポート %s にバインドできません

en: Unable to bind to UNIX socket path '%s'
ja: UNIX ソケットパス '%s' にバインドできません

en: Unable to bind to port
ja: ポートを

en: Unable to bind to port %d
ja: ポート %d にバインドできません

en: Unable to change MaxMemorySize
ja: 最大メモリー容量を変更できません

en: Unable to change balloon collection period.
ja: バルーン収集間隔を変更できません。

en: Unable to change blkio parameters
ja: ブロック I/O のパラメーターを変更できませんでした

en: Unable to change block I/O throttle
ja: ブロック I/O スロットルを変更できません

en: Unable to change daemon logging settings
ja: デーモンのログ設定を変更できません

en: Unable to change lifecycle action.
ja: ライフサイクルアクションを変更できません。

en: Unable to change memory of active domain without the balloon device and guest OS balloon driver
ja: バルーンデバイスとゲスト OS バルーンドライバーを持たない稼働中のドメインのメモリーを変更できません

en: Unable to change memory parameters
ja: メモリーのパラメーターを変更できませんでした

en: Unable to change numa parameters
ja: NUMA パラメーターを変更できません

en: Unable to change server workerpool parameters
ja: サーバーワーカープールパラメーターを変更できません

en: Unable to change server's client-related configuration limits
ja: サーバーのクライアント関連の設定制限を変更できません

en: Unable to change target guest XML during migration
ja: マイグレーション中にターゲットのゲスト XML を変更できません

en: Unable to change to %s
ja: %s に変更できません

en: Unable to change to root dir
ja: root ディレクトリーを変更できません

en: Unable to chdir(%s)
ja: chdir(%s) できません

en: Unable to check interface %s
ja: インターフェイス %s をチェックできません

en: Unable to check interface config on this platform
ja: このプラットフォームのインターフェイス設定を確認できません

en: Unable to check interface flags for %s
ja: %s のインターフェイスフラグを確認できません

en: Unable to check status of pid file '%s'
ja: PID ファイル '%s' のステータスを確認できません

en: Unable to check virtual function status on this platform
ja: このプラットフォームの仮想ファンクションのステータスを確認できません

en: Unable to clear thread local variable
ja: スレッドローカル変数をクリアできません

en: Unable to clone to check reboot support
ja: 再起動のサポートを確認するためにクローンできません

en: Unable to close
ja: 閉じることができません

en: Unable to close %s
ja: %s を閉じられません

en: Unable to close HardDisk, rc=%08x
ja: ハードディスクを閉じることができません、rc=%08x

en: Unable to close disk children
ja: ディスクの子を閉じることができません

en: Unable to close recursively all disks
ja: すべてのディスクを再帰的に閉じることができません

en: Unable to close the VPD file, fd: %d
ja: VPD ファイル、fd を閉じることができません: %d

en: Unable to close the new medium, rc=%08x
ja: 新しいメディアを閉じることができません、rc=%08x

en: Unable to compute hash of data: %s
ja: データのハッシュを計算できません: %s

en: Unable to configure libxl's memory management parameters
ja: libxl のメモリー管理パラメータを設定できません

en: Unable to construct table of device aliases
ja: デバイスエイリアスのテーブルを作成できません

en: Unable to convert lease expiry time to long long: %s
ja: リースの有効期限を long long に変換できません: %s

en: Unable to convert time
ja: 時間を変換できません

en: Unable to copy socket file handle
ja: ソケットのファイルハンドルをコピーできません

en: Unable to create %s
ja: %s を作成できません

en: Unable to create HardDisk, rc=%08x
ja: ハードディスクを作成できません、rc=%08x

en: Unable to create JSON formatter
ja: JSON フォーマッターを作成できません

en: Unable to create JSON parser
ja: JSON パーサーを作成できません

en: Unable to create KVM VM for TSC probing
ja: TSC プロービング用の KVMVM を作成できません

en: Unable to create KVM vCPU for TSC probing
ja: TSC プロービング用の KVM vCPU を作成できません

en: Unable to create RNG parser for %s
ja: %s に対する RNG パーサーを作成できません

en: Unable to create RNG validation context %s
ja: RNG 検証コンテキスト %s を作成できません

en: Unable to create TAP devices on this platform
ja: このプラットフォームにおいて TAP デバイスを作成できません

en: Unable to create UNIX socket
ja: UNIX ソケットを作成できません

en: Unable to create and set qos configuration on port %s
ja: ポート %s で qos 設定を作成および設定できません

en: Unable to create blkid library handle
ja: blkid ライブラリーハンドルを作成できません

en: Unable to create bridge %s
ja: ブリッジ %s を作成できません

en: Unable to create bridge device
ja: ブリッジデバイスを作成できません

en: Unable to create device %s
ja: デバイス %s を作成できません

en: Unable to create directory %s
ja: ディレクトリー %s を作成できません

en: Unable to create directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' を作成できません

en: Unable to create epoll fd
ja: epoll ファイルディスクリプターを作成できません

en: Unable to create kqueue
ja: kqueue を作成できません

en: Unable to create lock '%s'
ja: ロック '%s' を作成できません

en: Unable to create lockspace %s
ja: ロック空間 %s を作成できません

en: Unable to create lockspace %s: parent directory does not exist or is not a directory
ja: ロック空間 %s を作成できません: 親ディレクトリーが存在しません、またはディレクトリーではありません

en: Unable to create media registry
ja: メディアレジストリーを作成できません

en: Unable to create mediated device: %s
ja: 仲介デバイスを作成できません: %s

en: Unable to create migration thread
ja: マイグレーションのスレッドを作成できません

en: Unable to create pipes
ja: パイプを作成できません

en: Unable to create rule
ja: ルールを作成できません

en: Unable to create socket
ja: ソケットを作成できません

en: Unable to create socket object: %s
ja: ソケットオブジェクトを作成できません: %s

en: Unable to create symlink %s (pointing to %s)
ja: シンボリックリンク %s を作成できません (%s を指しています)

en: Unable to create tap device
ja: タップデバイスを作成できません

en: Unable to create tap device %s
ja: タップデバイス %s を作成できません

en: Unable to create thread to process command's IO
ja: コマンドの IO を処理するスレッドを作成できません

en: Unable to create tunnel migration thread
ja: トンネルマイグレーションスレッドを作成できません

en: Unable to create: %s
     errno=%d
ja: 作成できません: %s
     errno=%d

en: Unable to decode header until len is received
ja: len を受信するまで、ヘッダーをデコードできません

en: Unable to decode message header
ja: メッセージヘッダーをデコードできません

en: Unable to decode message length
ja: メッセージ長をデコードできません

en: Unable to decode message payload
ja: メッセージペイロードをデコードできません

en: Unable to decode number of FDs
ja: ファイル記述子数をデコードできません

en: Unable to define mediated device: %s
ja: 仲介デバイスを定義できません: %s

en: Unable to delete %s
ja: %s を削除できません

en: Unable to delete TAP devices on this platform
ja: このプラットフォームにおいて TAP デバイスを削除できません

en: Unable to delete address from interface multicast list on this platform
ja: このプラットフォームのインターフェイスマルチキャストリストからアドレスを削除できません

en: Unable to delete bridge %s
ja: ブリッジ %s を削除できません

en: Unable to delete file %s
ja: ファイル %s を削除できません

en: Unable to delete lockspace resource %s
ja: ロック空間のリソース %s を削除できません

en: Unable to delete medium, rc=%08x
ja: メディアを削除できません、rc=%08x

en: Unable to delete port %s from OVS
ja: ポート %s を OVS から削除できません

en: Unable to destroy '%s': %s
ja: '%s' を強制停止できません: %s

en: Unable to destroy '%s': device in use
ja: '%s' を強制停止できません: デバイスは使用中です

en: Unable to detect filesystem for %s
ja: %s のファイルシステムを検知できません

en: Unable to determine Partition Type, requires build --overwrite
ja: パーティションタイプを判別できません、ビルド --overwrite が必要です

en: Unable to determine current file inode: %s
ja: 現在のファイルの inode を判別できません: %s

en: Unable to determine current file offset: %s
ja: 現在のファイルオフセットを判別できません: %s

en: Unable to determine model for SCSI controller idx=%d
ja: SCSI コントローラー idx=%d のモデルを決定できません

en: Unable to determine mount table on this platform
ja: このプラットフォームのマウントテーブルがわかりません

en: Unable to disable nagle algorithm
ja: nagle アルゴリズムを無効化できません

en: Unable to dump link info on this platform
ja: このプラットフォームにおいてリンク情報をダンプできません

en: Unable to duplicate FD %d
ja: ファイル記述子 %d を複製できません

en: Unable to enable keepalives without async IO support
ja: 非同期 I/O サポートなしでキープアライブを有効化できません

en: Unable to enable namespace: %s
ja: 名前空間を有効にできません: %s

en: Unable to enable non-blocking flag
ja: non-blocking フラグを有効にできません

en: Unable to enable/disable perf events
ja: perf イベントを有効/無効にできません

en: Unable to encode message header
ja: メッセージヘッダーをエンコードできません

en: Unable to encode message length
ja: メッセージ長をエンコードできません

en: Unable to encode message payload
ja: メッセージペイロードをエンコードできません

en: Unable to encode number of FDs
ja: ファイル記述子数をエンコードできません

en: Unable to enter mount namespace
ja: マウント名前空間を入力できません

en: Unable to exec shell %s
ja: シェル %s を実行できません

en: Unable to find '%s' binary in $PATH
ja: $PATH で '%s' バイナリーを見つけることができません

en: Unable to find '%s' limit for block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' の '%s' 制限を見つけることができません

en: Unable to find 'cpuacct' cgroups controller mount
ja: 'cpuacct' cgroup コントローラーのマウントを確認できません

en: Unable to find 'devices' cgroups controller mount
ja: 'devices' cgroup コントローラーのマウントを確認できません

en: Unable to find 'dnsmasq' binary in $PATH
ja: $PATH で 'dnsmasq' バイナリーを見つけることができません

en: Unable to find 'memory' cgroups controller mount
ja: 'memory' cgroup コントローラーのマウントを確認できません

en: Unable to find 'qemu-nbd' binary in $PATH
ja: $PATH に 'qemu-nbd' バイナリーを見つけられません

en: Unable to find UUID %s
ja: UUID %s を見つけることができません

en: Unable to find UUID for location %s
ja: ロケーション %s の UUID を見つけることができません

en: Unable to find a free loop device in /dev
ja: /dev において空いている loop デバイスを見つけられません

en: Unable to find a free port on virtio-serial controller %u
ja: virtio-serial コントローラー %u で空きポートを見つけることができません

en: Unable to find a free virtio-serial port
ja: virtio-serial の空きポートを見つけることができません

en: Unable to find a satisfying vhost-user-gpu
ja: 満足のいく vhost-user-gpu を見つけることができません

en: Unable to find a satisfying virtiofsd
ja: 満足のいく virtiofsd を見つけることができません

en: Unable to find address for parent device '%s'
ja: 親デバイス '%s' のアドレスを見つけることができません

en: Unable to find an unused port in range '%s' (%d-%d)
ja: 範囲 '%s' (%d-%d) で未使用のポートが見つかりません

en: Unable to find any /dev mount
ja: /dev マウントを見つけることができません

en: Unable to find any firmware to satisfy '%s'
ja: '%s' を満たすファームウェアを見つけることができません

en: Unable to find any usable hugetlbfs mount for %llu KiB
ja: %llu KiB 用に使用可能な hugetlbfs マウントを見つけることができません

en: Unable to find correct value in 'bonding/arp_validate' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/arp_validate' において正しい値を見つけられません

en: Unable to find correct value in 'bonding/mode' for '%s'
ja: '%s' 向け 'bonding/mode' において正しい値を見つけられません

en: Unable to find filesystem type for %s
ja: %s のファイルシステムタイプを見つけられません

en: Unable to find major for %s
ja: %s のメジャーを見つけることができません

en: Unable to find the hard disk with uuid %s
ja: uuid %s でハードディスクを見つけることができません

en: Unable to find the snapshot %s
ja: スナップショット %s を見つけることができません

en: Unable to find the snapshot with name %s
ja: %s という名前のスナップショットを見つけることができません

en: Unable to force bind to IPv6 only
ja: IPv6 へのバインドのみを強制できません

en: Unable to format NUMA node cache
ja: NUMA ノードキャッシュをフォーマットできません

en: Unable to format SELinux context
ja: SELinux コンテキストをフォーマットできません

en: Unable to format guestfwd port
ja: guestfwd ポートをフォーマットできません

en: Unable to format metadata element
ja: メタデータ要素をフォーマットできません

en: Unable to format time
ja: 時刻をフォーマットできません

en: Unable to freeze filesystems
ja: ファイルシステムをフリーズできません

en: Unable to get ACLs on %s
ja: %s の ACL を取得できません

en: Unable to get Capabilities
ja: ケイパビリティーを取得できません

en: Unable to get Console object for domain %s
ja: ドメイン %s のコンソールオブジェクトを取得できません

en: Unable to get IP address on this platform
ja: このプラットフォームで IP アドレスを取得できません

en: Unable to get IPv4 address for interface %s via ioctl
ja: ioctl 経由でインターフェイス %s の IPv4 アドレスを取得できません

en: Unable to get Keyboard object for domain %s
ja: ドメイン %s のキーボードオブジェクトを取得できません

en: Unable to get LVM key for %s
ja: %s の LVM キーを取得できません

en: Unable to get SCSI key for %s
ja: %s の SCSI キーを取得できません

en: Unable to get SELinux label from %s
ja: %s から SELinux ラベルを取得できません

en: Unable to get STP delay on %s on this platform
ja: このプラットフォームにおいて %s における STP 遅延を取得できません

en: Unable to get STP on %s on this platform
ja: このプラットフォームにおいて %s における STP を取得できません

en: Unable to get VF net device stats on this platform
ja: このプラットフォームで VF ネットデバイスの統計を取得できません

en: Unable to get VLAN for interface %s
ja: インターフェイス %s の VLAN を取得できません

en: Unable to get VLAN on this platform
ja: このプラットフォームの VLAN を取得できません

en: Unable to get XATTR %s on %s
ja: %s の XATTR %s を取得できません

en: Unable to get XML Desc of snapshot
ja: スナップショットの XML Desc を取得できません

en: Unable to get a virDomainSnapshotDef *
ja: virDomainSnapshotDef を取得できません *

en: Unable to get any controller
ja: コントローラーを取得できません

en: Unable to get blkio parameters
ja: ブロック I/O のパラメーターを取得できませんでした

en: Unable to get block I/O throttle parameters
ja: ブロック I/O スロットルのパラメーターを取得できません

en: Unable to get bridge %s %s
ja: ブリッジ %s %s を取得できません

en: Unable to get bridge %s port %s %s
ja: ブリッジ %s ポート %s %s を取得できません

en: Unable to get bridge port isolated on this platform
ja: このプラットフォームでブリッジポートを分離できません

en: Unable to get bridge port learning on this platform
ja: このプラットフォームでブリッジポートラーニングを取得できません

en: Unable to get bridge port unicast_flood on this platform
ja: このプラットフォームでブリッジポート unicast_flood を取得できません

en: Unable to get bridge vlan_filtering on this platform
ja: このプラットフォームでブリッジ vlan_filtering を取得できません

en: Unable to get childMedium location
ja: childMedium の場所を取得できません

en: Unable to get cpu map
ja: CPU マップを取得できません

en: Unable to get current position in file
ja: ファイル内の現在の位置を取得できません

en: Unable to get current position in stream
ja: ストリーム内の現在の位置を取得できません

en: Unable to get current process SELinux context
ja: 現在のプロセスの SELinux コンテキストを取得できません

en: Unable to get current time
ja: 現在の時刻を取得できません

en: Unable to get daemon logging filters information
ja: デーモンログフィルター情報を取得できません

en: Unable to get daemon logging outputs information
ja: デーモンログ出力情報を取得できません

en: Unable to get device master from netlink on this platform
ja: このプラットフォームでは、netlink からデバイスマスターを取得できません

en: Unable to get device-mapper version
ja: デバイスマッパーバージョンを取得できません

en: Unable to get devmapper targets for %s
ja: %s の devmapper ターゲットを取得できません

en: Unable to get disk children
ja: ディスクの子を取得できません

en: Unable to get disk format
ja: ディスクフォーマットを取得できません

en: Unable to get disk parent
ja: ディスクの親を取得できません

en: Unable to get disk uuid
ja: ディスク uuid を取得できません

en: Unable to get domain IOThreads information
ja: ドメイン IOThreads 情報を取得できません

en: Unable to get domain status
ja: ドメインのステータスが得られません

en: Unable to get driver name for '%s'
ja: '%s' のドライバー名を取得できません

en: Unable to get filesystem information
ja: ファイルシステム情報を取得できません

en: Unable to get free loop device via ioctl
ja: ioctl 経由で空き loop デバイスを取得できません

en: Unable to get hard disk format
ja: ハードディスクフォーマットを取得できません

en: Unable to get hard disk id
ja: ハードディスク ID を取得できません

en: Unable to get hard disk id, rc=%08x
ja: ハードディスク ID を取得できません、rc=%08x

en: Unable to get hardDisk Id, rc=%08x
ja: hardDisk ID を取得できません、rc=%08x

en: Unable to get host SEV information
ja: ホスト SEV 情報を取得できません

en: Unable to get host boot time
ja: ホストの起動時間を取得できません

en: Unable to get index for interface %s
ja: インターフェイス %s のインデックスを取得できません

en: Unable to get interface index for %s
ja: %s のインターフェイスのインデックスを取得できません

en: Unable to get interface index for '%s'
ja: '%s' のインターフェイスインデックスを取得できません

en: Unable to get interface index on this platform
ja: このプラットフォームにおいてインターフェイスのインデックスを

en: Unable to get interface parameters
ja: インターフェイスのパラメーターを取得できません

en: Unable to get kvm descriptor: %s
ja: kvm 記述子を取得できません: %s

en: Unable to get launch security parameters
ja: 起動セキュリティーパラメーターを取得できません

en: Unable to get local socket name
ja: ローカルのソケット名を取得できません

en: Unable to get loop status on %s
ja: %s において loop のステータスを取得できません

en: Unable to get medium location
ja: メディアの場所を取得できません

en: Unable to get medium uuid, rc=%08x
ja: メディア uuid を取得できません、rc=%08x

en: Unable to get memory parameters
ja: メモリーのパラメーターを取得できませんでした

en: Unable to get memory stats
ja: メモリー統計を取得できません

en: Unable to get node cpu stats
ja: ノード CPU 統計情報を取得できませんでした

en: Unable to get numa parameters
ja: NUMA パラメーターを取得できません

en: Unable to get number of blkio parameters
ja: ブロック I/O のパラメーターの数を取得できませんでした

en: Unable to get number of block I/O throttle parameters
ja: ブロック I/O スロットルのパラメーターの数を取得できません

en: Unable to get number of cpu stats
ja: CPU 統計情報の番号を取得できませんでした

en: Unable to get number of interface parameters
ja: インターフェイスのパラメーター数を取得できません

en: Unable to get number of memory parameters
ja: メモリーのパラメーターの数を取得できませんでした

en: Unable to get number of memory stats
ja: メモリー統計の数を取得できません

en: Unable to get parent hard disk
ja: 親ハードディスクを取得できません

en: Unable to get peer socket name
ja: ピアソケット名を取得できません

en: Unable to get perf events
ja: perf イベントを取得できません

en: Unable to get physical function status on this platform
ja: このプラットフォームにおいて物理ファンクションのステータスを取得できません

en: Unable to get remote socket name
ja: リモートソケット名を取得できません

en: Unable to get server workerpool parameters
ja: サーバーワーカープールパラメーターを取得できません

en: Unable to get session bus connection: %s
ja: セッションバス接続を取得できません: %s

en: Unable to get snapshot content
ja: スナップショットコンテンツを取得できません

en: Unable to get sysfs info on this platform
ja: このプラットフォームで sysfs 情報を取得できません

en: Unable to get system bus connection: %s
ja: システムバス接続を取得できません: %s

en: Unable to get the machine location path
ja: マシンロケーションパスを取得できません

en: Unable to get the parent disk
ja: 親ディスクを取得できません

en: Unable to get the read write medium format
ja: 読み取り/書き込みメディア形式を取得できません

en: Unable to get the read write medium id
ja: 読み取り/書き込みメディア ID を取得できません

en: Unable to get the snapshot to remove
ja: 削除するスナップショットを取得できません

en: Unable to get virtual function index on this platform
ja: このプラットフォームにおいて仮想ファンクションのインデックスを取得できません

en: Unable to get virtual function info on this platform
ja: このプラットフォームにおいて仮想ファンクション情報を取得できません

en: Unable to get virtual function name on this platform
ja: このプラットフォームで仮想関数名を取得できません

en: Unable to get virtual functions on this platform
ja: このプラットフォームにおいて仮想ファンクションを取得できません

en: Unable to import CA certificate list %s
ja: CA 証明書一覧 %s をインポートできません

en: Unable to import client certificate %s
ja: クライアント証明書 %s をインポートできません

en: Unable to import server certificate %s
ja: サーバー証明書 %s をインポートできません

en: Unable to init device stream mutex
ja: デバイスストリームミューテックスを初期化できません

en: Unable to initialize RW lock
ja: RW ロックを初期化できません

en: Unable to initialize audit layer
ja: 監査レイヤーの初期化に失敗しました

en: Unable to initialize certificate
ja: 証明書を初期化できません

en: Unable to initialize certificate: %s
ja: 証明書を初期化できません: %s

en: Unable to initialize condition variable
ja: 条件変数を初期化できません

en: Unable to initialize lease %s
ja: リース %s を初期化できません

en: Unable to initialize lease %s: %s
ja: リース %s を初期化できません: %s

en: Unable to initialize lockspace %s
ja: ロック空間 %s を初期化できません

en: Unable to initialize lockspace %s: %s
ja: ロック空間 %s を初期化できません: %s

en: Unable to initialize lockspace mutex
ja: ロック空間のミューテックスを初期化できません

en: Unable to initialize mutex
ja: mutex を初期化できません

en: Unable to initialize thread local variable
ja: スレッドローカル変数を初期化できません

en: Unable to invoke fstrim
ja: fstrim を呼び出せません

en: Unable to join domain namespace
ja: ドメインの名前空間に参加できません

en: Unable to kill all processes
ja: すべてのプロセスを強制終了できません

en: Unable to know if disk is in media registry
ja: ディスクがメディアレジストリーにあるかどうかを知ることができません

en: Unable to know if the snapshot is the current snapshot
ja: スナップショットが現在のスナップショットかどうかわかりません

en: Unable to label files under %s
ja: %s の下のファイルにラベルを付けることができません

en: Unable to list RBD images
ja: RBD イメージを一覧表示できません

en: Unable to listen on socket
ja: ソケットにおいてリッスンできません

en: Unable to listen to UNIX socket path '%s'
ja: UNIX ソケットパス '%s' をリッスンできません

en: Unable to load certificate
ja: 証明書が読み込めません

en: Unable to load certificate, make sure it is in PEM format: %s
ja: 証明書をロードできません、PEM 形式であることを確認してください: %s

en: Unable to lock '%s'
ja: '%s' をロックできません

en: Unable to lookup SELinux process context
ja: SELinux プロセスコンテキストを参照できません

en: Unable to make TAP device non-persistent
ja: TAP デバイスを非永続化できません

en: Unable to make dir %s
ja: dir %s を作成できません

en: Unable to mark loop device as autoclear
ja: loop デバイスを自動削除として印をつけられません

en: Unable to modify live devices
ja: 稼働中のデバイスを変更できません

en: Unable to monitor directory: %s
ja: ディレクトリーを監視できません: %s

en: Unable to move %s mount to %s
ja: %s マウントを %s に移動できません

en: Unable to notify child process
ja: 子プロセスに通知できません

en: Unable to notify parent process
ja: 親プロセスに通知できません

en: Unable to obtain host UUID
ja: ホストの UUID を取得できません

en: Unable to obtain hostInternetScsiHba
ja: hostInternetScsiHba を取得できません

en: Unable to obtain iSCSI adapter
ja: iSCSI アダプターを取得できません

en: Unable to obtain information about pid: %d
ja: pid に関する情報を取得できません: %d

en: Unable to open %s
ja: %s を開けません

en: Unable to open %s (%d)
ja: %s (%d) を開けません

en: Unable to open %s, is tun module loaded?
ja: %s を開くことができません、tun モジュールが読み込まれていますか?

en: Unable to open '%s'
ja: '%s' を開けません

en: Unable to open '%s' for vdpa device
ja: 'vdpa デバイスの '%s' を開くことができません

en: Unable to open /dev/loop-control
ja: /dev/loop-control を開けません

en: Unable to open /proc/mounts
ja: /proc/mounts を開けません

en: Unable to open HardDisk, rc=%08x
ja: ハードディスクを開くことができません、rc=%08x

en: Unable to open Machine, rc=%08x
ja: マシンを開くことができません、rc=%08x

en: Unable to open UNIX socket
ja: UNIX ソケットを開けません

en: Unable to open VirtualBox session with domain %s
ja: ドメイン %s で VirtualBox セッションを開くことができません

en: Unable to open control socket
ja: 制御ソケットを開けません

en: Unable to open file: %s
ja: ファイルを開くことができません: %s

en: Unable to open filesystem %s
ja: ファイルシステム %s を開けません

en: Unable to open log file %s
ja: ログファイル %s を開けません

en: Unable to open resource %s
ja: リソース %s を開けません

en: Unable to open stream for '%s'
ja: '%s' に対するストリームを開けません

en: Unable to open system token %s
ja: システムトークン %s を開くことができません

en: Unable to open test socket
ja: テストソケットを開けません

en: Unable to open/create resource %s
ja: リソース %s をオープン/作成できません

en: Unable to override peer2peer migration URI
ja: ピアツーピアマイグレーション URI を上書きできません

en: Unable to parse %s %s
ja: %s %s を解析できません

en: Unable to parse '%s' as an integer
ja: '%s' を整数として解析できません

en: Unable to parse FD number '%s'
ja: ファイル記述子の番号 '%s' を解析できません

en: Unable to parse HPT maxpagesize setting
ja: HPTmaxpagesize 設定を解析できません

en: Unable to parse MAC '%s'
ja: MAC '%s' を解析できません

en: Unable to parse RNG %s: %s
ja: RNG %s を解析できません: %s

en: Unable to parse URI %s
ja: URI %s を解析できません

en: Unable to parse UUID '%s'
ja: UUID '%s' を解析できません

en: Unable to parse base SELinux context '%s'
ja: ベース SELinux コンテキスト '%s' を解析できません

en: Unable to parse child device
ja: 子デバイスを解析できません

en: Unable to parse class id '%s'
ja: クラス ID '%s' を解析できません

en: Unable to parse cloud-hypervisor version: %s
ja: cloud-hypervisor バージョンを解析できません: %s

en: Unable to parse current SELinux context '%s'
ja: 現在の SELinux コンテキスト '%s' を解析できません

en: Unable to parse group-name parameter
ja: group-name パラメーターを解析できません

en: Unable to parse integer parameter
ja: 整数値のパラメーターを解析できませんでした

en: Unable to parse integer parameter %s
ja: 整数値のパラメーター %s を解析できません

en: Unable to parse integer parameter '%s'
ja: 整数値のパラメーター '%s' を解析できません

en: Unable to parse lock state %s
ja: ロック状態 %s を解析できません

en: Unable to parse lock state %s: %s
ja: ロック状態 %s を解析できません: %s

en: Unable to parse ovs-vsctl output
ja: ovs-vsctl 出力を解析できません

en: Unable to parse quota
ja: クォータを解析できません

en: Unable to parse sched info value '%s'
ja: スケジュールされた情報値 '%s' を解析できません

en: Unable to parse schedstat info at '%s'
ja: '%s' で schedstat 情報を解析できません

en: Unable to parse secret uuid '%s'
ja: シークレット uuid '%s' を解析できません

en: Unable to parse string parameter
ja: 文字列パラメーターを解析できません

en: Unable to parse the xml
ja: xml を解析できません

en: Unable to parse uptime value '%s'
ja: 稼働時間の値 '%s' を解析できません

en: Unable to parse: %s
ja: 解析できません: %s

en: Unable to preserve mac/vlan tag for device = %s, vf = %d
ja: device = %s、vf = %d の mac/vlan タグを保持できません

en: Unable to probe '%s' for existing data, forced overwrite is necessary
ja: 既存のデータに対して '%s' をプローブできません、強制的な上書きが必要です

en: Unable to probe TSC frequency
ja: TSC 周波数をプローブできません

en: Unable to process file with flags %d
ja: フラグ %d を持つファイルを処理できません

en: Unable to query TSC scaling support
ja: TSC スケーリングサポートをクエリーできません

en: Unable to query certificate %s basic constraints %s
ja: 証明書 %s の基本制限 %s を問い合わせできません

en: Unable to query certificate %s key purpose %s
ja: 証明書 %s のキーの目的 %s を問い合わせできません

en: Unable to query certificate %s key usage %s
ja: 証明書 %s のキー使用法 %s を問い合わせできません

en: Unable to query dependencies for %s
ja: %s の依存関係をクエリーできません

en: Unable to query kqueue
ja: kqueue をクエリーできません

en: Unable to query memory available
ja: 使用可能なメモリーをクエリーできません

en: Unable to query memory page size
ja: メモリーページサイズをクエリーできません

en: Unable to query memory total
ja: メモリー合計をクエリーできません

en: Unable to query peer security context
ja: ピアセキュリティコンテキストを問い合わせできません

en: Unable to query process ID start time
ja: プロセス ID の開始時間を問い合わせできません

en: Unable to query sector size %s
ja: セクター容量 %s をクエリーできません

en: Unable to query sector size %s: %s
ja: セクター容量 %s をクエリーできません: %s

en: Unable to query tap interface name
ja: タップインターフェイス名を問い合わせできません

en: Unable to re-encode message length
ja: メッセージの長さを再エンコードできません

en: Unable to read %s
ja: %s を読み込めません

en: Unable to read %s for ipv6 forwarding checks
ja: ipv6 転送チェックの用に %s を読み取ることができません

en: Unable to read TLS confirmation
ja: TLS 確認を読み込めません

en: Unable to read cache data
ja: キャッシュデータを読み取れません

en: Unable to read container pty
ja: コンテナー PTY を読み込みできません

en: Unable to read directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' を読み取れません

en: Unable to read from %s
ja: %s から読み取ることができません

en: Unable to read from '%s'
ja: '%s' から読み取ることができません

en: Unable to read from agent
ja: エージェントから読み取ることができません

en: Unable to read from file %s
ja: ファイル %s から読み取ることができません

en: Unable to read from file '%s'
ja: ファイル '%s' から読み取ることができません

en: Unable to read from log file
ja: ログファイルから読み取ることができません

en: Unable to read from log pipe
ja: ログパイプから読み取ることができません

en: Unable to read from monitor
ja: モニターから読み取ることができません

en: Unable to read leases file: %s
ja: リースファイルを読み取ることができません: %s

en: Unable to read net device config on this platform
ja: このプラットフォームでネットデバイス設定を読み取ることができません

en: Unable to read slirp pidfile '%s'
ja: slirp pidfile '%s' を読み取れません

en: Unable to read vhost-user-gpu pidfile '%s'
ja: vhost-user-gpu pidfile '%s' を読み取れません

en: Unable to read virtiofsd pidfile '%s'
ja: virtiofsd pidfile '%s' を読み取れません

en: Unable to register Machine, rc=%08x
ja: マシンを登録できません、rc=%08x

en: Unable to register async IO callback
ja: 非同期 I/O のコールバックを登録できません

en: Unable to register disconnect callback
ja: 切断のコールバックを登録できません

en: Unable to register process kevent
ja: プロセス kevent を登録できません

en: Unable to remove %s
ja: %s を削除できません

en: Unable to remove %s (%d)
ja: %s (%d) を削除できません

en: Unable to remove Fake Disks
ja: Fake Disk を削除できません

en: Unable to remove XATTR %s on %s
ja: %s の %s XATTR を削除できません

en: Unable to remove bridge %s
ja: ブリッジ %s を削除できません

en: Unable to remove bridge %s port %s
ja: ブリッジ %s ポート %s を削除できません

en: Unable to remove device %s
ja: デバイス %s を削除できません

en: Unable to remove disk from media registry. uuid = %s
ja: メディアレジストリーからディスクを削除できません。uuid = %s

en: Unable to remove epoll fd
ja: epoll ファイルディスクリプターを削除できません

en: Unable to remove hard disk %s from media registry
ja: メディアレジストリーからハードディスク %s を削除できません

en: Unable to remove metadata of %d snapshots
ja: %d スナップショットの管理情報を削除できませんでした

en: Unable to remove snapshot %s
ja: スナップショット%s を削除できません

en: Unable to remove stale socket path: %s
ja: 古いソケットパスを削除できません: %s

en: Unable to remove status '%s' for nwfilter binding %s'
ja: nwfilter バインディング %s'のステータス '%s' を削除できません

en: Unable to remove symlink %s
ja: シンボリックリンク %s を削除できません

en: Unable to remove tap device %s
ja: タップデバイス %s を削除できません

en: Unable to rename %s to %s
ja: %s の名前を %s に変更できません

en: Unable to rename '%s' to '%s'
ja: '%s' の名前を '%s' に変更できません

en: Unable to request personality for %s on %s
ja: %s に対して %s においてパーソナリティーを要求できません

en: Unable to reset PCI device %s: %s
ja: PCI デバイス %s をリセットできません: %s

en: Unable to reset ingress on port %s
ja: ポート %s のイングレスをリセットできません

en: Unable to resolve address '%s' service '%s': %s
ja: アドレス '%s' サービス '%s' を解決できません: %s

en: Unable to resolve device %s driver symlink %s
ja: デバイス %s のドライバーのシンボリックリンク %s を解決できません

en: Unable to resolve device %s iommu_group symlink %s
ja: デバイス %s iommu_group シンボリックリンク %s を解決できません

en: Unable to resolve device subsystem symlink %s
ja: デバイスサブシステムのシンボリックリンク %s を解決できません

en: Unable to resolve link: %s
ja: リンクを解決できません: %s

en: Unable to restart self
ja: 自分自身を再起動できません

en: Unable to restore file labels under %s
ja: %s の下のファイルラベルを復元できません

en: Unable to retrieve client limits from server's configuration
ja: サーバーの設定からクライアント制限を取得できません

en: Unable to retrieve threadpool parameters
ja: スレッドプールパラメーターを取得できません

en: Unable to run command to get OVS master for interface %s
ja: インターフェイス %s の OVS マスターを取得するコマンドを実行できません

en: Unable to run command to get OVS port data for interface %s
ja: インターフェイス %s の OVS ポートのデータを取得するためのコマンドを実行できません

en: Unable to run command to set OVS port data for interface %s
ja: インターフェイス %s の OVS ポートデータを設定するコマンドを実行できません

en: Unable to run one time GDBus initializer
ja: ワンタイム GDBus イニシャライザーを実行できません

en: Unable to save '%s'
ja: '%s' を保存できません

en: Unable to save lease %s
ja: リース %s を保存できません

en: Unable to save lockspace %s
ja: ロック空間 %s を保存できません

en: Unable to save net device config on this platform
ja: このプラットフォームにネットデバイス設定を保存できません

en: Unable to save new snapshot xml file
ja: 新しいスナップショット xml ファイルを保存できません

en: Unable to save socket state when SASL session is active
ja: SASL セッションが稼働中にソケットの状態を保存できません

en: Unable to save socket state when TLS session is active
ja: TLS セッションが稼働中はソケットの状態を保存できません

en: Unable to save state file %s
ja: 状態ファイル %s を保存できません

en: Unable to save the xml
ja: xml を保存できません

en: Unable to seek %s to %llu
ja: %s を %llu までシークできません

en: Unable to seek log file %s to %llu
ja: ログファイル %s を %llu にシークできません

en: Unable to seek to EOF
ja: EOF へのシークができません

en: Unable to seek to data
ja: データへのシークができません

en: Unable to seek to end of domain logfile
ja: ドメインログファイルの末尾へのシークができません

en: Unable to seek to inode %llu offset %llu
ja: inode %llu オフセット %llu へのシークができません

en: Unable to send %d signal to process %d
ja: %d シグナルをプロセス %d に送信できません

en: Unable to send SIGTERM to init pid %llu
ja: SIGTERM を init pid %llu に送信できません

en: Unable to send a VF SETLINK request on this platform
ja: このプラットフォームで VF SETLINK リクエストを送信できません

en: Unable to send container continue message
ja: コンテナー継続メッセージを送信できません

en: Unable to send keyboard scan codes to domain %s
ja: キーボードスキャンコードをドメイン %s に送信できません

en: Unable to send keyboard scancodes for domain %s
ja: ドメイン %s のキーボードスキャンコードを送信できません

en: Unable to serialize the machine description
ja: マシンの説明をシリアル化できません

en: Unable to set ACLs on %s
ja: %s で ACL を設定できません

en: Unable to set FD %d blocking
ja: ファイル記述子 %d をブロックに設定できません

en: Unable to set IPV6_V6ONLY flag
ja: IPV6_V6ONLY フラグを設定できません

en: Unable to set SELinux context MCS '%s'
ja: SELinux コンテキストの MCS '%s' を設定できません

en: Unable to set SELinux context role '%s'
ja: SELinux コンテキストのロール '%s' を設定できません

en: Unable to set SELinux context user '%s'
ja: SELinux コンテキストのユーザー '%s' を設定できません

en: Unable to set SELinux label on %s
ja: %s で SELinux ラベルを設定できません

en: Unable to set STP delay on %s
ja: %s に STP 遅延を設定できません

en: Unable to set STP delay on %s on this platform
ja: このプラットフォームにおいて %s における STP 遅延を設定できません

en: Unable to set STP on %s on this platform
ja: このプラットフォームにおいて %s における STP を設定できません

en: Unable to set XATTR %s on %s
ja: %s で XATTR %s を設定できません

en: Unable to set a VF MAC on this platform
ja: このプラットフォームで VF MAC を設定できません

en: Unable to set a VF VLAN on this platform
ja: このプラットフォームで VF VLAN を設定できません

en: Unable to set a VF config on this platform
ja: このプラットフォームで VF 設定を設定できません

en: Unable to set agent close-on-exec flag
ja: エージェントの close-on-exec フラグを設定できません

en: Unable to set autostart on '%s': %s
ja: '%s' に自動起動を設定できません: %s

en: Unable to set backing file %s
ja: バッキングファイル %s を設定できません

en: Unable to set bandwidth for interface because device name is unknown
ja: デバイス名が不明なため、インターフェイスの帯域幅を設定できません

en: Unable to set bridge %s %s via ioctl
ja: ioctl 経由でブリッジ %s %s を設定できません

en: Unable to set bridge %s port %s %s to %s
ja: ブリッジ %s ポート %s %s を%s に設定できません

en: Unable to set bridge port isolated on this platform
ja: このプラットフォームで分離されたブリッジポートを設定できません

en: Unable to set bridge port learning on this platform
ja: このプラットフォームでブリッジポートラーニングを設定できません

en: Unable to set bridge port unicast_flood on this platform
ja: このプラットフォームでブリッジポート unicast_flood を設定できません

en: Unable to set bridge vlan_filtering on this platform
ja: このプラットフォームでブリッジ vlan_filtering を設定できません

en: Unable to set cloexec flag
ja: cloexec フラグを設定できません

en: Unable to set close-on-exec flag
ja: close-on-exec フラグを設定できません

en: Unable to set console file descriptor non-blocking
ja: ファイル記述子を非ブロックに設定できません

en: Unable to set copy-on-write state on '%s' to '%s'
ja: '%s' の copy-on-write 状態を '%s' に設定できません

en: Unable to set interface parameters
ja: インターフェイスのパラメーターを設定できません

en: Unable to set launch security state
ja: 起動セキュリティー状態を設定できません

en: Unable to set monitor close-on-exec flag
ja: モニターの close-on-exec フラグをセットできません

en: Unable to set net device config on this platform
ja: このプラットフォームでネットデバイス設定を設定できません

en: Unable to set network bandwidth on direct interfaces
ja: 直接インターフェイスにおいてネットワーク帯域を設定できません

en: Unable to set non-blocking mode
ja: non-blocking モードを設定できません

en: Unable to set pipes to non-blocking
ja: パイプを non-blocking に設定できません

en: Unable to set port profile on direct interfaces
ja: 直接インターフェイスにおいてポートプロファイルを設定できません

en: Unable to set qos configuration on port %s
ja: ポート %s に qos 設定を設定できません

en: Unable to set queue configuration on port %s
ja: ポート %s にキュー設定を設定できません

en: Unable to set socket reuse addr flag
ja: ソケットの再利用アドレスフラグを設定できません

en: Unable to set tap device %s to persistent
ja: TAP デバイス %s を永続化に設定できません

en: Unable to set thread local identity
ja: スレッドローカル識別子を設定できません

en: Unable to set thread local variable
ja: スレッドローカル変数を設定できません

en: Unable to set vlan configuration on port %s
ja: ポート %s に vlan 設定を設定できません

en: Unable to set x509 CA certificate: %s: %s
ja: X.509 CA 証明書を設定できません: %s: %s

en: Unable to set x509 certificate revocation list: %s: %s
ja: X.509 証明書の失効リストを設定できません: %s: %s

en: Unable to set x509 key and certificate: %s, %s: %s
ja: X.509 のキーと証明書を設定できません: %s, %s: %s

en: Unable to split FD list '%s'
ja: ファイル記述子の一覧 '%s' を分割できません

en: Unable to start event thread: %s
ja: イベントスレッドを開始できません: %s

en: Unable to start mediated device: %s
ja: 仲介デバイスを起動できません: %s

en: Unable to stat %p
ja: %p の統計を取得できません

en: Unable to stat %s
ja: %s の統計を取得できません

en: Unable to stat bind source %s
ja: バインドソース %s の統計を取得できません

en: Unable to stat bind target %s
ja: バインドターゲット %s の統計を取得できません

en: Unable to stat: %s
ja: 統計を取得できません: %s

en: Unable to symlink directory %s to %s
ja: ディレクトリー %s を %s にシンボリックリンクできません

en: Unable to thaw all processes
ja: すべてのプロセスを解凍できません

en: Unable to thaw filesystems
ja: ファイルシステムを解凍できません

en: Unable to truncate %s
ja: %s を切り詰められません

en: Unable to umount %s
ja: %s をアンマウントできません

en: Unable to unbind the virtual port %s from Midonet
ja: Midonet から仮想ポート %s をアンバインドできません

en: Unable to undefine mediated device: %s
ja: 仲介デバイスの定義を解除できません: %s

en: Unable to unlink %s
ja: %s のリンクを解除できません

en: Unable to unlink path '%s'
ja: パス '%s' のリンクを解除できません

en: Unable to unregister machine, rc=%08x
ja: マシンの登録を解除できません、rc=%08x

en: Unable to update server's tls related files.
ja: サーバーの tls 関連ファイルを更新できません。

en: Unable to validate doc against %s
    %s
ja: %s に対してドキュメントを検証できません
    %s

en: Unable to verify TLS peer: %s
ja: TLS ピアを検証できませんでした: %s

en: Unable to verify client certificate %s against CA certificate %s
ja: クライアント証明書 %s を CA 証明書 %s に対して検証できません

en: Unable to verify server certificate %s against CA certificate %s
ja: サーバー証明書 %s を CA 証明書 %s に対して検証できません

en: Unable to wait for child process
ja: 子プロセスに対して待機できません

en: Unable to wait on agent socket condition
ja: エージェントソケットの状態を待つことができません

en: Unable to wait on epoll
ja: epoll を待てません

en: Unable to wait on monitor condition (vm='%s')
ja: モニター条件を待機できません (vm='%s')

en: Unable to wait on parent process
ja: 親プロセスを待機できません

en: Unable to watch epoll FD
ja: epoll ファイルディスクリプターを監視できません

en: Unable to watch host console PTY
ja: ホストコンソール PTY を監視できません

en: Unable to write %s
ja: %s を書き込めません

en: Unable to write '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' に書き込みできません

en: Unable to write pid file '%s/%s.pid'
ja: pid ファイル '%s/%s.pid' の書き込みができません

en: Unable to write to %s
ja: %s に書き込みできません

en: Unable to write to '%s'
ja: '%s' に書き込みできません

en: Unable to write to agent
ja: エージェントに書き込みできません

en: Unable to write to container pty
ja: コンテナー PTY に書き込みできません

en: Unable to write to domain logfile
ja: ドメインログファイルに書き込みできません

en: Unable to write to file %s
ja: ファイル %s に書き込みできません

en: Unable to write to file '%s'
ja: ファイル '%s' に書き込みできません

en: Unable to write to monitor
ja: モニターに書き込みできません

en: Unable to write to: %s
ja: 書き込みできません: %s

en: Unbounded
ja: 無制限

en: Unconfined guests are not allowed on this host
ja: 設定されていないゲストはこのホストにおいて許可されません

en: Undefine a given network filter.
ja: 任意のネットワークフィルターを定義解除します。

en: Undefine a secret.
ja: シークレットの定義を解除します。

en: Undefine an inactive domain, or convert persistent to transient.
ja: 休止状態のドメインを定義解除します、または永続的から一時的に変更します。

en: Undefine an inactive node device
ja: 非アクティブなノードデバイスの定義を解除します

en: Undefine the configuration for a persistent network.
ja: 永続ネットワークの設定の定義を解除します。

en: Undefine the configuration for an inactive pool.
ja: 停止状態のプールの設定を定義解除します。

en: Undefined
ja: 未定義

en: Undefined node device '%s'
ja: 未定義のノードデバイス '%s'

en: Undefines the configuration for an inactive node device
ja: 非アクティブなノードデバイスの設定の定義を解除します

en: Unexpected CPU fallback value: %d
ja: 予期しない CPU fallback 値: %d

en: Unexpected CPU feature policy %d
ja: 予期しない CPU 機能ポリシー %d

en: Unexpected CPU match policy %d
ja: 予期しない CPU match ポリシー %d です

en: Unexpected CPU mode %d
ja: 予期しない CPU モード %d

en: Unexpected HTTP response code %lu
ja: 予期しない HTTP 応答コード %lu

en: Unexpected HTTP response during %s: %d
ja: %s 中に予期しない HTTP 応答がありました: %d

en: Unexpected IDE controller model %d
ja: 予期しない IDE コントローラーモデル %d

en: Unexpected JSON format: %s
ja: 予期しない JSON 形式: %s

en: Unexpected JSON reply '%s'
ja: 予期しない JSON 応答 '%s'

en: Unexpected LXC URI path '%s', try lxc:///system
ja: 予期しない LXC URI パス '%s'、lxc:///system を試してください

en: Unexpected PCI backend 'xen'
ja: 予期しない PCI バックエンド 'xen'

en: Unexpected PCI controller model %d
ja: 予期しない PCI コントローラーモデル %d

en: Unexpected QEMU agent still active during domain deletion
ja: 予期しない QEMU エージェントがドメインの削除中にまだアクティブです

en: Unexpected QEMU monitor still active during domain deletion
ja: 予期しない QEMU モニターがドメインの削除中にまだアクティブです

en: Unexpected SCSI controller model %d
ja: 予期しない SCSI コントローラーモデル %d

en: Unexpected Virtuozzo URI path '%s', try vz:///system
ja: 予期しない Virtuozzo URI パス '%s'、vz:///system を試してください

en: Unexpected address type for '%s'
ja: '%s' の予期しないアドレスタイプ

en: Unexpected bhyve URI path '%s', try bhyve:///system
ja: 予期しない bhyve URI パス '%s'、bhyve:///system を試してください

en: Unexpected boot device type %i
ja: 予期しないブートデバイスタイプ %i

en: Unexpected confirm code '%c' from parent
ja: 親プロセスからの予期しない確認コード '%c'

en: Unexpected dconnuri parameter with non-peer2peer migration
ja: 非ピアツーピアマイグレーションで予期しない dconnuri パラメーターです

en: Unexpected device type %d
ja: 予期しないデバイスタイプ %d

en: Unexpected disk sgio mode '%d'
ja: 予期しないディスク sgio モード '%d'

en: Unexpected driver type '%s' opened
ja: 予期しないドライバータイプ '%s' が開きました

en: Unexpected element '%s' in CPU map '%s'
ja: CPU マップ '%s' 内の予期しない要素 '%s'

en: Unexpected event thread still active during domain deletion
ja: 予期しないイベントスレッドが、ドメインの削除中も引き続きアクティブとなっています

en: Unexpected filesystem type %s
ja: 予期しないファイルシステムタイプ %s

en: Unexpected format for mdevctl response
ja: mdevctl 応答の予期しない形式

en: Unexpected hostdev mode %d
ja: 予期しない hostdev モード %d

en: Unexpected lock parameters for disk resource
ja: ディスクリソースに対する予期しないロックパラメーターです

en: Unexpected message proc %d != %d
ja: 予期しないメッセージプロセス %d != %d

en: Unexpected message serial %d != %d
ja: 予期しないメッセージシリアル %d != %d

en: Unexpected message status %d
ja: 予期しないメッセージステータス %d

en: Unexpected message status %u
ja: 予期しないメッセージステータス %u

en: Unexpected message type %d
ja: 予期しないメッセージタイプ %d

en: Unexpected message type %u
ja: 予期しないメッセージタイプ %u

en: Unexpected message type: %d
ja: 予期しないメッセージタイプ: %d

en: Unexpected network port type %s
ja: 予期しないネットワークポートタイプ %s

en: Unexpected output of cloud-hypervisor binary
ja: クラウドハイパーバイザーバイナリーの予期しない出力

en: Unexpected parameter %s for lease resource
ja: リースリソース向けの予期しないパラメーター %s

en: Unexpected parameter %s for object
ja: オブジェクト向けの予期しないパラメーター %s

en: Unexpected parameters for disk resource
ja: 不明なディスクリソース向けのパラメーター

en: Unexpected product line
ja: 予期しない製品ライン

en: Unexpected protocol %d
ja: 予期しないプロトコル %d

en: Unexpected root filesystem without loop device
ja: loop デバイスのない予期しない root ファイルシステム

en: Unexpected rule protocol %d
ja: 予期しないルールプロトコル %d

en: Unexpected server name '%s' during restart
ja: 再起動中の予期しないサーバー名 '%s'

en: Unexpected signal received: %d
ja: 予期しないシグナルを受け取りました: %d

en: Unexpected state of feature '%s'
ja: 機能 '%s' の予期しない状態

en: Unexpected stream hole
ja: 予期しないストリームホール

en: Unexpected volume path format: %s
ja: 予期しないボリュームパス形式: %s

en: Unexpectedly got a network port without a network bridge
ja: 予期せずに、ネットワークブリッジのないネットワークポートを取得しました

en: Unexpectedly got a network port without a plug
ja: 予期せずに、プラグのないネットワークポートを取得しました

en: Unix file descriptors not supported on this platform
ja: このプラットフォームではサポートされない Unix ファイル記述子

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown CPU feature %s
ja: 不明な CPU 機能 %s

en: Unknown CPU mode: %X
ja: 不明な CPU モード: %X

en: Unknown CPU mode: %s
ja: 不明な CPU モード: %s

en: Unknown CPU model %s
ja: 不明な CPU モデル %s

en: Unknown CPU vendor %s
ja: 不明な CPU ベンダー %s

en: Unknown Command '%i'
ja: 不明なコマンド '%i'

en: Unknown Error
ja: 不明なエラー

en: Unknown IP address data source %d
ja: 不明な IP アドレスデータソース %d

en: Unknown JSON reply '%s'
ja: 不明な JSON 応答 '%s'

en: Unknown LXC namespace source '%s'
ja: 不明な LXC 名前空間ソース '%s'

en: Unknown Partition Type, requires build --overwrite
ja: 不明なパーティションタイプ、ビルドが必要 --overwrite

en: Unknown QEMU arch %s
ja: 不明な QEMU アーキテクチャー %s

en: Unknown QEMU device for '%s' controller
ja: '%s' コントローラーの不明な QEMU デバイス

en: Unknown SCSI controller model %s
ja: 不明な SCSI コントローラーモデル %s

en: Unknown SCSI subsystem protocol '%s'
ja: 不明な SCSI サブシステムプロトコル '%s'

en: Unknown URI parameter '%s'
ja: 不明な URI パラメーター '%s'

en: Unknown acpi table type: %s
ja: 不明な acpi テーブルタイプ: %s

en: Unknown adapter type: %X
ja: 不明なアダプタータイプ: %X

en: Unknown architecture %s
ja: 不明なアーキテクチャー %s

en: Unknown async job type %s
ja: 不明な非同期ジョブタイプ %s

en: Unknown autostart mode: %X
ja: 不明な自動起動モード: %X

en: Unknown blkio parameter %s
ja: 不明な blkio パラメーター %s

en: Unknown cache type '%s'
ja: 不明なキャッシュタイプ '%s'

en: Unknown calculation mode '%s'
ja: 不明な計算モード '%s'

en: Unknown cgroup controller '%s'
ja: 不明な cgroup コントローラー '%s'

en: Unknown char device type: %d
ja: 不明なキャラクターデバイスタイプ: %d

en: Unknown compatibility mode %s
ja: 不明な互換性モード %s

en: Unknown controller type %d
ja: 不明なコントローラータイプ %d

en: Unknown core size '%s'
ja: 不明なコアサイズ '%s'

en: Unknown crypto hash %d
ja: 不明な暗号ハッシュ %d

en: Unknown data source '%s'
ja: 不明なデータソース '%s'

en: Unknown dirty page rate calculation mode: %s
ja: 不明なダーティページレート計算モード: %s

en: Unknown dirty rate status: %s
ja: 不明なダーティレートステータス: %s

en: Unknown disk bus: %X
ja: 不明なディスクバス: %X

en: Unknown disk name '%s' and no address specified
ja: 不明なディスク名 '%s' が指定され、アドレスが指定されませんでした

en: Unknown domain type: %X
ja: 不明なドメインタイプ: %X

en: Unknown driver name '%s'
ja: 不明なドライバー名 '%s'

en: Unknown driver type %s
ja: 不明なドライバータイプ %s

en: Unknown enable type %d in network
ja: ネットワーク内の不明な有効タイプ %d

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error value
ja: 不明なエラー値

en: Unknown family %d
ja: 不明なファミリー %d

en: Unknown firewall layer %d
ja: 不明なファイアウォールレイヤー %d

en: Unknown forward <driver name='%s'/> in network %s
ja: ネットワーク %s 内の不明な転送 <driver name='%s'/>

en: Unknown forward type %d in network '%s'
ja: 不明な転送形式 %d がネットワーク '%s' にあります

en: Unknown forwardPlainNames type %d in network
ja: ネットワーク内の不明な forwardPlainNames タイプ %d

en: Unknown input device type
ja: 不明な入力デバイスタイプ

en: Unknown invocation state
ja: 不明な invocation 状態

en: Unknown job
ja: 不明なジョブ

en: Unknown job phase %s
ja: 不明なジョブのフェーズ %s

en: Unknown job type %s
ja: 不明なジョブタイプ %s

en: Unknown localOnly type %d in network
ja: ネットワーク内の不明な localOnly タイプ %d

en: Unknown lock manager object type %d
ja: 不明なロックマネージャーのオブジェクトタイプ %d

en: Unknown lock manager object type %d for domain lock object
ja: ドメインロックオブジェクトの不明なロックマネージャーオブジェクトタイプ %d

en: Unknown migration cookie feature %s
ja: 不明なマイグレーションクッキー機能 %s

en: Unknown mode %s value, expecting 'acpi', 'agent', 'initctl', 'signal' or 'paravirt'
ja: 不明モード %s 値、'acpi'、'agent'、'initctl'、'signal' または 'paravirt' が予想されます

en: Unknown mode %s value, expecting 'acpi', 'agent', 'initctl', 'signal', or 'paravirt'
ja: 不明モード %s 値、'acpi'、'agent'、'initctl'、'signal' または 'paravirt' が予想されます

en: Unknown model type '%s'
ja: 不明なモデルタイプ '%s'

en: Unknown namespace: %s
ja: 不明な名前空間: %s

en: Unknown parameter %s
ja: 不明なパラメーター %s

en: Unknown parameter type
ja: 不明なパラメータータイプ

en: Unknown protocol '%s'
ja: 不明なプロトコル '%s'

en: Unknown qemu capabilities flag %s
ja: 不明な QEMU ケイパビリティーフラグ %s

en: Unknown release: %s
ja: 不明なリリース: %s

en: Unknown remote mode '%s'
ja: 不明なリモートモード '%s'

en: Unknown return code
ja: 不明なリターンコード

en: Unknown scsi_host subsystem protocol '%s'
ja: 不明な scsi_host サブシステムプロトコル '%s'

en: Unknown serial type: %X
ja: 不明なシリアルタイプ: %X

en: Unknown slirp feature %s
ja: 不明な slirp 機能 %s

en: Unknown source type: '%s'
ja: 不明なソースタイプ: '%s'

en: Unknown state of the remote server SSH key
ja: リモートサーバー SSH キーの不明な状態

en: Unknown stdio handler %s
ja: 不明な stdio ハンドラー %s

en: Unknown storage type: '%s'
ja: 不明なストレージタイプ: '%s'

en: Unknown stub driver configured for PCI device %s
ja: PCI デバイス %s 用に設定された不明な stub ドライバー

en: Unknown suspend target: %u
ja: 不明な一時停止ターゲット: %u

en: Unknown taint flag %s
ja: 不明なテイントフラグ %s

en: Unknown uri scheme: '%s'
ja: 不明な URI スキーム: '%s'

en: Unknown value '%s' for %s
ja: 不明な値 '%s' が %s に対してありました

en: Unknown value '%s' for %s 'type' property
ja: 不明な値 '%s' が %s 'type' プロパティーにあります

en: Unknown value '%s' for AnyType 'type' property
ja: 不明な値 '%s' が AnyType 'type' プロパティーにあります

en: Unknown value '%s' for xsd:boolean
ja: xsd:boolean に対して不明な値 '%s' があります

en: Unknown vendor %s referenced by CPU model %s
ja: 不明なベンダー %s が CPU モデル %s により参照されています

en: Unknown virDomainControllerPCIModelName value: %d
ja: 不明な virDomainControllerPCIModelName 値: %d

en: Unmanaged PCI device %s must be manually detached from the host
ja: 管理されていない PCI デバイス %s は、ホストから手動で切り離す必要があります

en: Unnkown proxy type '%s'
ja: 不明なプロキシータイプ '%s'

en: Unpaused
ja: 一時停止解除済み

en: Unrecognized controller type %d
ja: 認識されないコントローラータイプ %d

en: Unrecognized disk label found, requires build
ja: 認識されないディスクラベルが見つかりました、ビルドが必要です

en: Unrecognized family '%s' in network '%s'
ja: 認識できないファミリー '%s' (ネットワーク '%s' 内)

en: Unrecognized firewalld backend type: %s
ja: 認識されない firewalld バックエンドタイプ: %s

en: Unrecognized value in %s: %s
ja: %s の認識されない値: %s

en: Unsafe migration
ja: 安全ではないマイグレーション

en: Unsafe migration: %s
ja: 安全ではないマイグレーション: %s

en: Unsupported <bandwidth> element in network '%s' in portgroup '%s' with forward mode='%s'
ja: ポートグループ '%s' のネットワーク '%s' において <bandwidth> 要素が転送モード='%s' でサポートされません

en: Unsupported <dns> element in network %s with forward mode='%s'
ja: ネットワーク %s において <dns> 要素が転送モード='%s' でサポートされません

en: Unsupported <domain> element in network %s with forward mode='%s'
ja: ネットワーク %s において <domain> 要素が転送モード='%s' でサポートされません

en: Unsupported <ip> element in network %s with forward mode='%s'
ja: ネットワーク %s において <ip> 要素が転送モード='%s' でサポートされません

en: Unsupported <mac> element in network %s with forward mode='%s'
ja: ネットワーク %s において <mac> 要素が転送モード='%s' でサポートされません

en: Unsupported <tftp> element in an IPv6 element in network '%s'
ja: サポートされない <tftp> 要素がネットワーク '%s' の IPv6 要素にあります

en: Unsupported IP address data source %d
ja: サポートされない IP アドレスデータソース %d

en: Unsupported NUMA memory placement mode '%s'
ja: サポートされない NUMA メモリー配置モード '%s'

en: Unsupported NUMA memory tuning mode '%s'
ja: サポートされない NUMA メモリーチューニングモード '%s'

en: Unsupported OS type: %s
ja: サポートされない OS の種類: %s

en: Unsupported PCI Express root controller
ja: サポートされない PCI Express root コントローラー

en: Unsupported PCR banks '%s'
ja: サポートされない PCR バンク '%s'

en: Unsupported SCSI controller address type '%d'
ja: サポートされない SCSI コントローラーのアドレスタイプ '%d'

en: Unsupported SCSI controller model %s
ja: サポートされない SCSI コントローラーモデル %s

en: Unsupported SCSI controller model '%d'
ja: サポートされない SCSI コントローラーモデル '%d'

en: Unsupported SMBIOS mode '%s'
ja: サポートされない SMBIOS モード '%s' です

en: Unsupported URI scheme '%s'
ja: サポートされない URI スキーム '%s'

en: Unsupported VPD field access type specified %s
ja: サポートされない VPD フィールドアクセスタイプが指定されました %s

en: Unsupported action: %s
ja: サポートされないアクション: %s

en: Unsupported address family %d Only IPv4 or IPv6 default gateway
ja: サポートされないアドレスファミリー %d IPv4 または IPv6 のデフォルトゲートウェイのみ

en: Unsupported address type '%s' with mediated device model '%s'
ja: 仲介デバイスモデル '%s' を使用したサポートされないアドレスタイプ '%s'

en: Unsupported address type for character device
ja: 文字デバイスのサポートされないアドレスタイプ

en: Unsupported algorithm '%s'
ja: サポートされないアルゴリズム '%s'

en: Unsupported boot device type: '%s'
ja: サポートされないブートデバイスタイプ: '%s'

en: Unsupported boot order configuration
ja: サポートされない起動順序の設定

en: Unsupported bus type '%s'
ja: サポートされないバスタイプ '%s'

en: Unsupported bus type '%s' for %s
ja: サポートされないバスタイプ '%s' が %s に対してありました

en: Unsupported bus type '%s' for device type '%s'
ja: サポートされないバスタイプ '%s' がデバイスタイプ '%s' に対してありました

en: Unsupported capacity-to-allocation relation
ja: サポートされない capacity-to-allocation の関係です

en: Unsupported character device TCP protocol '%s'
ja: サポートされないキャラクターデバイスの TCP プロトコル '%s' です

en: Unsupported character device type '%s'
ja: サポートされないキャラクターデバイスのタイプ '%s'

en: Unsupported codeset '%d'
ja: サポートされないコードセット '%d'

en: Unsupported compression method '%s'
ja: サポートされない圧縮方法 '%s'

en: Unsupported config format '%s'
ja: 未サポートの設定フォーマット '%s' です

en: Unsupported config type %s
ja: サポートされない設定タイプ %s

en: Unsupported configuration
ja: サポートされない設定

en: Unsupported controller model: %s
ja: サポートされないコントローラーモデル: %s

en: Unsupported controller type
ja: サポートされないコントローラータイプ

en: Unsupported controller type %s
ja: サポートされないコントローラータイプ %s

en: Unsupported controller type: %s
ja: サポートされないコントローラータイプ: %s

en: Unsupported device type
ja: サポートされないデバイスタイプ

en: Unsupported device type %d
ja: サポートされないデバイスタイプ %d

en: Unsupported device type '%s'
ja: サポートされないデバイスタイプ '%s'

en: Unsupported device-mapper version. Expected %d got %d
ja: サポートされないデバイスマッパーバージョン。期待された %d は %d を取得しました

en: Unsupported disk address type
ja: サポートされないディスクアドレスタイプ

en: Unsupported disk address type '%s'
ja: サポートされないディスクアドレスタイプ '%s'

en: Unsupported disk bus
ja: サポートされないディスクバス

en: Unsupported disk bus type %s
ja: サポートされないディスクバスタイプ %s

en: Unsupported disk device type '%s'
ja: サポートされないディスクデバイスタイプ '%s'

en: Unsupported disk type
ja: サポートされないディスクタイプ

en: Unsupported disk type %d
ja: サポートされないディスクタイプ %d

en: Unsupported format of disk %s
ja: サポートされないディスクのフォーマット %s

en: Unsupported forward mode '%s'
ja: サポートされない転送モード '%s'

en: Unsupported graphics type '%s'
ja: サポートされないグラフィックタイプ '%s' です

en: Unsupported host device mode %s
ja: サポートされないホストデバイスモード %s

en: Unsupported host device type %s
ja: サポートされないホストデバイスタイプ %s

en: Unsupported hostdev mode %s
ja: サポートされない hostdev モード %s

en: Unsupported hostdev type %s
ja: サポートされない hostdev タイプ %s

en: Unsupported listen type
ja: サポートされないリッスンタイプ

en: Unsupported migration cookie feature %s
ja: サポートされないマイグレーションクッキー機能 %s

en: Unsupported net type %s
ja: サポートされないネットワークタイプ %s

en: Unsupported net type '%s'
ja: サポートされないネットワークタイプ '%s'

en: Unsupported network block protocol '%s'
ja: サポートされないネットワークブロックプロトコル '%s'

en: Unsupported network type %s
ja: サポートされないネットワークタイプ %s

en: Unsupported network-wide <bandwidth> element in network %s with forward mode='%s'
ja: ネットワーク %s においてネットワーク全体の <bandwidth> 要素が転送モード='%s' でサポートされません

en: Unsupported null storage bus
ja: サポートされない null ストレージバス

en: Unsupported numatune mode '%d'
ja: サポートされない numatune モード '%d'

en: Unsupported numatune placement '%d'
ja: サポートされない numatune の配置 '%d'

en: Unsupported object type %d
ja: サポートされないオブジェクトタイプ %d

en: Unsupported resctrl monitor type
ja: サポートされない resctrl モニタータイプ

en: Unsupported root filesystem type %s
ja: サポートされない root ファイルシステムタイプ %s

en: Unsupported scheme in disks URI: %s
ja: ディスク URI のサポートされないスキーム: %s

en: Unsupported spicevmc target name '%s'
ja: サポートされない spicevmc ターゲット名 '%s'

en: Unsupported storage type %s, the only supported type is %s
ja: サポートされないストレージタイプ %s、サポートされる唯一のタイプは %s です

en: Unsupported vbox device type: %d
ja: サポートされない vbox デバイスタイプ: %d

en: Unsupported video device type '%s'
ja: サポートされないビデオデバイスのタイプ '%s'

en: Unsupported virt type
ja: サポートされない仮想化タイプ

en: Unsupported volume format '%s'
ja: サポートされないボリューム形式 '%s'

en: Unused
ja: 未使用

en: Unusual value in %s/devices/%s/class: %s
ja: %s/devices/%s/class に異常な値があります: %s

en: Update device from an XML <file>.
ja: XML <file> によりデバイスを更新します。

en: Update the media
ja: メディアの更新

en: Update values of a memory device of a domain
ja: ドメインのメモリーデバイスの値を更新します

en: Updated
ja: 更新済み

en: Updated network %s live state
ja: 更新されたネットワーク %s のライブ状態

en: Updated network %s persistent config
ja: 更新されたネットワーク %s の永続的な設定

en: Updated network %s persistent config and live state
ja: 更新されたネットワーク %s の永続的な設定とライブ状態

en: Updates on a running domain need VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE flag
ja: 実行中のドメインの更新には VIR_DOMAIN_AFFECT_LIVE フラグが必要です

en: Upgrade to a kernel supporting namespaces
ja: 名前空間をサポートするカーネルにアップグレードします

en: Upload file contents to a volume
ja: ファイルの内容をボリュームにアップロードします

en: Usage
ja: 使用法

en: Usage of listen-address is forbidden when migration URI uses UNIX transport method
ja: 移行 URI が UNIX トランスポート方式を使用する場合、listen-address の使用は禁止されています

en: Usage:
ja: 使用法:

en: Usage:
      %s FILE
      %s { -v | -h }
    
    Extract Distinguished Name from a PEM certificate.
    The output is meant to be used in the tls_allowed_dn_list
    configuration option in the libvirtd.conf file.
    
      FILE            certificate file to extract the DN from
    
    options:
      -h | --help     display this help and exit
      -v | --version  output version information and exit
ja: 使用法:
      %s ファイル
      %s { -v | -h }
    
    PEM 証明書から識別名を抽出します。
    この出力は、libvirtd.conf ファイルの tls_allowed_dn_list
    設定オプションで使用されるためのものです。
    
      ファイル            DN の抽出元である証明書ファイル
    
    オプション:
      -h | --help     このヘルプを表示して終了します
      -v | --version  バージョン情報を出力して終了します

en: Usage: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}
ja: 使用法: $program_name {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|gueststatus|shutdown}

en: Usage: %s FILENAME FD
ja: 使用法:%s FILENAME FD

en: Usage: %s add|old|del|init mac|clientid ip [hostname]
    Designed for use with 'dnsmasq --dhcp-script'
    Refer to man page of dnsmasq for more details'
ja: 使用法: %s 追加|古い|del|init mac|clientid ip [hostname]
    'dnsmasq --dhcp-script' と使用するように設計されています
    詳細は dnsmasq の man ページを参照してください

en: Use XML to start a full or incremental disk backup of a live domain, optionally creating a checkpoint
ja: XML を使用して、ライブドメインのフルディスクバックアップまたはインクリメンタルディスクバックアップを開始し、オプションでチェックポイントを作成します

en: Use of 'parentaddr' element requires use of the adapter 'type'
ja: 'parentaddr' 要素を使用するには、アダプター 'type' を使用する必要があります

en: Use of 'wwnn', 'wwpn', and 'parent' attributes requires use of the adapter 'type'
ja: 'wwnn'、'wwpn'、および 'parent' 属性を使用するには、アダプター 'type' を使用する必要があります

en: Use the guest agent to query authorized SSH keys for given user
ja: ゲストエージェントを使用して、特定のユーザーの承認された SSH キーをクエリーします

en: Use the guest agent to query or set cpu state from guest's point of view
ja: ゲストエージェントを使用して、ゲストの観点から CPU 状態をクエリーまたは設定します

en: Use the guest agent to query various information from guest's point of view
ja: ゲストエージェントを使用して、ゲストの観点からさまざまな情報をクエリーします

en: Used memory:
ja: 使用メモリー:

en: User %s doesn't exist
ja: ユーザー %s は存在しません

en: User namespace support is recommended
ja: ユーザー名前空間のサポートをお勧めします

en: Username and key file path must be provided for private key authentication
ja: SSH エージェント認証にユーザー名とキーファイルのパスを指定する必要があります

en: Username must be provided for ssh agent authentication
ja: SSH エージェント認証にユーザー名を指定する必要があります

en: Username request failed
ja: ユーザー名の要求が失敗しました

en: Using API: %s %d.%d.%d
ja: 使用中の API: %s %d.%d.%d

en: Using library: libvirt %d.%d.%d
ja: 使用中のライブラリ: libvirt %d.%d.%d

en: Uuid is null
ja: Uuid は null です

en: V1 controller '%s' is not wanted, but '%s' is co-mounted
ja: V1 コントローラー '%s' は必要とされていませんが、'%s' が共にマウントされています

en: VFB %s too big for destination
ja: VFB %s が宛先に対して大きすぎます

en: VFIO AP device assignment is not supported by this version of QEMU
ja: このバージョンの QEMU では、VFIO AP デバイスの割り当てはサポートされません

en: VFIO CCW device assignment is not supported by this version of QEMU
ja: このバージョンの QEMU では、VFIO CCW デバイスの割り当てはサポートされません

en: VFIO PCI device assignment is not supported by this version of QEMU
ja: このバージョンの QEMU では、VFIO PCI デバイスの割り当てはサポートされません

en: VFIO PCI device assignment is not supported by this version of qemu
ja: VFIO PCI デバイス割り当てはこのバージョンの QEMU によりサポートされません

en: VFIO device assignment is currently not supported on this system
ja: このシステムでは、VFIO デバイスの割り当ては現在サポートされていません

en: VM is already active
ja: VM はすでにアクティブです

en: VM is not defined
ja: VM が定義されていません

en: VMX entry '%s' contains unsupported scheme '%s'
ja: VMX エントリー '%s' がサポートされないスキーマ '%s' を含んでいます

en: VMX entry '%s' doesn't contain a port part
ja: VMX エントリー '%s' が port 部分を含んでいません

en: VMX entry 'annotation' contains invalid escape sequence
ja: VMX エントリー 'annotation' が無効なエスケープシーケンスを含んでいます

en: VMX entry 'cpuid.coresPerSocket' smaller than 'numvcpus'
ja: VMX エントリーの 'cpuid.coresPerSocket' は、'numvcpus' よりも小さいです

en: VMX entry 'firmware' has unknown value '%s'
ja: VMX エントリー 'firmware' には不明な値 '%s' があります

en: VMX entry 'name' contains invalid escape sequence
ja: VMX エントリー 'name' が無効なエスケープシーケンスを含んでいます

en: VMX entry 'sched.cpu.affinity' contains a %d, this value is too large
ja: VMX エントリー 'sched.cpu.affinity' が %d を含んでいます、この値は大きすぎます

en: VNC Password authentication not supported by bhyve
ja: VNC パスワード認証は bhyve ではサポートされていません

en: VNC password is %zu characters long, only 8 permitted
ja: VNC パスワードの長さは %zu 文字で、許可されるのは 8 文字までです

en: VNC power control is not available
ja: VNC 電源制御は利用できません

en: VNC supports connected='keep' only
ja: VNC は connected='keep' のみをサポートします

en: VPD fields access type parsing has failed
ja: VPD フィールドのアクセスタイプの解析に失敗しました

en: Value '%s' is not representable as %s
ja: 値 '%s' は %s として表現できません

en: Value '%s' is out of %s range
ja: 値 '%s' が %s の範囲外にあります

en: Value of cputune '%s' must be in range [%llu, %llu]
ja: cputune '%s' の値は、[%llu、%llu] の範囲内になければなりません

en: Value of cputune 'shares' must be in range [%llu, %llu]
ja: cputune 'shares' の値は、[%llu、%llu] の範囲内になければなりません

en: Variable value contains invalid character
ja: 変数の値が無効な文字を含みます

en: Verbose messages
ja: 冗長なメッセージ

en: Video adapters are not supported int containers.
ja: ビデオアダプターはサポートされる int コンテナーではありません。

en: Virsh command line tool of libvirt %s
ja: libvirt の virsh コマンドラインツール %s

en: Virt-admin command line tool of libvirt %s
ja: libvirt %s の Virt-admin コマンドラインツール

en: Virtual machines need to be saved
ja: 仮想マシンを保存する必要があります

en: Virtual network portgroups are not supported by vz driver.
ja: 仮想ネットワークポートグループは、vz ドライバーではサポートされていません。

en: Virtual port profile association not supported on this platform
ja: 仮想ポートのプロファイル割り当てはこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: Vol %s cloned from %s
ja: ボリューム %s が %s からクローンされました

en: Vol %s created
ja: ボリューム %s が 作成されました

en: Vol %s created from %s
ja: ボリューム %s が %s から作成されました

en: Vol %s created from input vol %s
ja: ボリューム %s が入力ボリューム %s から作成されました

en: Vol %s deleted
ja: ボリューム %s は削除されました

en: Vol %s wiped
ja: ボリューム %s が完全消去されました

en: Volume '%s' was not found in domain's definition.
ja: ボリューム '%s' がドメインの定義において見つかりませんでした。

en: Volume '%s'(%s) removed.
ja: ボリューム '%s'(%s) が削除されました。

en: Volume name '%s' doesn't have expected format '<directory>/<file>'
ja: ボリューム名 '%s' が期待された形式 '<directory>/<file>' ではありません

en: Volume name '%s' has unsupported suffix, expecting '.vmdk'
ja: ボリューム名 '%s' がサポートされないサフィックスを持ちます、'.vmdk' は期待されます

en: Volume path '%s' did not start with parent pool source device name.
ja: ボリュームパス'%s' は親プールのソースデバイス名で開始していません

en: Volume path '%s' is a FIFO
ja: ボリュームパス '%s' は FIFO です

en: Volume path '%s' is a socket
ja: ボリュームパス '%s' はソケットです

en: VxHS protocol accepts only one host
ja: VxHS プロトコルは 1 つのホストのみを受け入れます

en: VxHS protocol is not supported with this QEMU binary
ja: VxHS プロトコルはこの QEMU バイナリーではサポートされません

en: WS-Management fault during %s invocation: %s
ja: %s invocation 時の WS-Management の不具合: %s

en: Waiting for %d guests to shut down, %d seconds left\n
ja: %d ゲストがシャットダウンするのを待機しています、残り %d 秒\n

en: Waiting for %d guests to shut down\n
ja: %d ゲストがシャットダウンするのを待機しています\n

en: Waiting for guest %s to shut down, %d seconds left\n
ja: ゲスト %s がシャットダウンするのを待機しています、残り %d 秒\n

en: Waiting for guest %s to shut down\n
ja: ゲスト %s がシャットダウンするのを待機しています\n

en: Wakeup a domain that was previously suspended by power management.
ja: 電源管理により以前に一時停止されたドメインを再開します。

en: Watchdog
ja: ウォッチドッグ

en: Welcome to %s, the administrating virtualization interactive terminal.
ja: %s にようこそ、管理用仮想化インタラクティブターミナル。

en: Welcome to %s, the virtualization interactive terminal.
ja: %s にようこそ、仮想化対話式ターミナルです。

en: Wiping volume '%s'(%s) ...
ja: ボリューム '%s'(%s) の完全削除中 ...

en: Write filtering of PCI device configuration space is not supported by qemu
ja: qemu では、PCI デバイス設定スペースの書き込みフィルタリングはサポートされません

en: Write of '%s' to '%s' during vport create/delete failed
ja: vport の作成/削除の間に'%s' の '%s' への書き込みに失敗です

en: Write to '%s' to trigger host scan failed
ja: ホストスキャンを引き起こす為の '%s' への書き込み失敗

en: Wrong MAC address
ja: MAC アドレスが違います

en: Wrong XML element type %d
ja: XML 要素の誤ったタイプ %d

en: Wrong address type for USB hub
ja: USB ハブのアドレスタイプが間違っています

en: Wrong length MAC address
ja: MAC アドレスの長さが違います

en: Wrong or no <model> 'type' attribute specified with <interface type='vhostuser'/>. vhostuser requires the virtio-net* frontend
ja: <interface type='vhostuser'/> で <model> 'type' 属性が間違って指定されているか、または指定されていません。vhostuser には virtio-net* フロントエンドが必要です

en: XBZRLE is active, but 'bytes' data was missing
ja: XBZRLE が有効ですが 'bytes' がありませんでした

en: XBZRLE is active, but 'cache-miss' data was missing
ja: XBZRLE が有効でしたが 'cache-miss' データがありませんでした

en: XBZRLE is active, but 'cache-size' data was missing
ja: XBZRLE が有効ですが 'cache-size' データがありませんでした

en: XBZRLE is active, but 'overflow' data was missing
ja: XBZRLE が有効でしたが 'overflow' データがありませんでした

en: XBZRLE is active, but 'pages' data was missing
ja: XBZRLE が有効ですが 'pages' データがありませんでした

en: XML description is invalid or not well formed
ja: XML 記述が無効です、または十分な形式ではありません

en: XML document failed to validate against schema
ja: XML ドキュメントがスキーマに対して検証できませんでした

en: XML document failed to validate against schema: %s
ja: XML ドキュメントがスキーマに対して検証できませんでした: %s

en: XML does not contain expected 'cpu' element
ja: XML には予期される 'cpu' 要素が含まれていません

en: XML error: %s
ja: XML エラー: %s

en: XML file
ja: XML ファイル

en: XML node doesn't contain text, expecting an %s value
ja: XML ノードがテキストを含んでいません、%s 値が期待されます

en: XML node doesn't contain text, expecting an xsd:dateTime value
ja: XML ノードがテキストを含んでいません、xsd:dateTime 値が期待されます

en: XPath evaluation of response for call to '%s' failed
ja: '%s' への呼び出しに対する応答の XPath 評価が失敗しました

en: Xen migration stream version '%d' is not supported on this host
ja: Xen 移行ストリームバージョン '%d' は、このホストではサポートされません

en: Xen only supports 'xenpv', 'xenpvh' and 'xenfv' machines
ja: Xen は、'xenpv'、'xenpvh' および 'xenfv' マシンのみをサポートします

en: You are trying to remove a snapshot which does not exists
ja: 存在しないスナップショットを削除しようとしています

en: You must map the root user of container
ja: コンテナーの root ユーザーを対応付ける必要があります

en: a 'none' video type must be the only video device defined for the domain
ja: 'none' ビデオタイプは、ドメインに定義されている唯一のビデオデバイスでなければなりません

en: a PCI slot is needed to connect a PCI controller model='%s', but none is available, and it cannot be automatically added
ja: PCI コントローラー model='%s' を接続するには PCI スロットが必要ですが、利用できるものがなく、自動的に追加することもできません

en: a block I/O throttling is not supported for vhostuser disk
ja: ブロック I/O スロットル調整は、vhostuser ディスクではサポートされません

en: a device with the same address already exists
ja: 同じアドレスのデバイスがすでに存在します

en: a different backing store cannot be specified.
ja: 異なるバッキングストアは指定できません。

en: a different portgroup entry in network '%s' is already set as the default. Only one default is allowed.
ja: ネットワーク '%s' にある異なるポートグループがすでに標準設定として設定されています。標準設定は 1 つのみ許可されます。

en: a maximum of two TPM devices is supported, one of them being a TPM Proxy device
ja: 最大 2 つの TPM デバイスがサポートされ、そのうちの 1 つは TPM プロキシーデバイスになります

en: a redefined checkpoint must have a name
ja: 再定義されたチェックポイントには名前が必要です

en: a redefined snapshot must have a name
ja: 再定義されたスナップショットは名前を持たなければいけません

en: a secret with UUID %s already defined for use with %s
ja: UUID %s を持つシークレットがすでに %s で使用するために定義されています

en: a secret with UUID %s is already defined for use with %s
ja: UUID %s を持つシークレットがすでに %s で使用するために定義されています

en: a slirp-helper cannot be migrated
ja: slirp-helper は移行できません

en: abort active domain job
ja: ドメインの実行中ジョブの中止

en: abort on soft errors during migration
ja: 移行中にソフトなエラーが発生した場合は中止する

en: abort the active job on the specified disk
ja: 指定したディスクにおけるアクティブなジョブの中止

en: absolute path must be used as block copy target
ja: 絶対パスはブロックコピーターゲットとして使用する必要があります

en: access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: access denied by policy
ja: ポリシーによりアクセスが拒否されました

en: access denied: %s
ja: アクセスが拒否されました: %s

en: active
ja: 動作中

en: active commit requested but '%s' is not active
ja: アクティブなコミットが要求されましたが、'%s' はアクティブではありません

en: active qemu domains require external disk snapshots; disk %s requested internal
ja: 動作中の QEMU ドメインは外部ディスクスナップショットが必要です、ディスク %s は内部を要求しました

en: adapter name to be used for underlying storage
ja: 基礎となるストレージに使用されるアダプター名

en: adapter parent scsi_hostN fabric_wwn to be used for underlying vHBA storage
ja: 基礎となる vHBA ストレージに使用されるアダプターの親 scsi_hostN fabric_wwn

en: adapter parent scsi_hostN to be used for underlying vHBA storage
ja: 基礎となる vHBA ストレージに使用されるアダプターの親 scsi_hostN

en: adapter parent scsi_hostN wwnn to be used for underlying vHBA storage
ja: 基礎となる vHBA ストレージに使用されるアダプターの親 scsi_hostN wwnn

en: adapter parent scsi_hostN wwpn to be used for underlying vHBA storage
ja: 基礎となる vHBA ストレージに使用されるアダプターの親 scsi_hostN wwpn

en: adapter wwnn to be used for underlying storage
ja: 基礎となるストレージに使用されるアダプター wwnn

en: adapter wwpn to be used for underlying storage
ja: 基礎となるストレージに使用されるアダプター wwpn

en: add a column showing parent checkpoint
ja: 親チェックポイントを示す列を追加します

en: add a column showing parent snapshot
ja: 親スナップショットの表示列の追加

en: add an IOThread to the guest domain
ja: ゲストドメインに IOThread を追加します

en: add backing chain information to block stats
ja: ブロック統計にバッキングチェーン情報を追加します

en: additionally display the type and device value
ja: 種類とデバイスの値の詳細表示

en: address not supported for video type ramfb
ja: ビデオタイプ ramfb ではアドレスはサポートされません

en: address of disk device
ja: ディスクデバイスのアドレス

en: address of type '%s' is supported only for hostdevs
ja: タイプ '%s' のアドレスは hostdevs でのみサポートされます

en: address source: 'lease' or 'agent'
ja: アドレスソース: 'lease' または 'agent'

en: address source: 'lease', 'agent', or 'arp'
ja: アドレスソース: 'lease'、'agent'、または 'arp'

en: address type drive is not supported for bus '%s'
ja: アドレスタイプのドライブはバス '%s' ではサポートされません

en: address type='%s' not supported in hostdev interfaces
ja: hostdev インターフェイスにおいてアドレス type='%s' はサポートされません

en: admin MAC can only be set for SR-IOV VFs, but %s is not a VF
ja: admin MAC は、SR-IOV VF に対してのみ設定できますが、%s はVF ではありません

en: affect current domain
ja: カレントドメインに有効になります

en: affect current state of network
ja: ネットワークの現在の状態に反映

en: affect next boot
ja: 次回起動時に有効になります

en: affect next network startup
ja: ネットワークの次回起動時に反映

en: affect running domain
ja: 実行中のドメインに有効になります

en: affect running network
ja: 実行中のネットワークに反映

en: after reverting, change state to paused
ja: 復帰後、一時停止状態への変更

en: after reverting, change state to running
ja: 復帰後、実行状態への変更

en: algorithm=%d is not supported
ja: algorithm=%d はサポートされません

en: alias '%s' of command '%s' has mismatched alias type
ja: コマンド '%s' のエイリアス '%s' では、エイリアスタイプが一致しません

en: alias '%s' of command '%s' has missing alias option
ja: コマンド '%s' のエイリアス '%s' には、エイリアスオプションがありません

en: all CPU models are accepted
ja: すべての CPU モデルを受け入れます

en: all vcpus must have either set or unset order
ja: すべての vcpus には、設定済みまたは未設定の順序が必要です

en: allocate the new capacity, rather than leaving it sparse
ja: スパースにせず、新しい容量を割り当てる

en: allocated netlink buffer is too small
ja: 割り当てられたネットワークリンクバッファーが小さすぎます

en: allow cloning to new name
ja: 新しい名前へのクローンを許可します

en: allow renaming an existing snapshot
ja: 既存のスナップショットの名前変更を許可します

en: allow the resize to shrink the volume
ja: ボリュームの容量縮小の許可

en: allow_disk_format_probing is no longer supported
ja: allow_disk_format_probing はサポートされなくなりました

en: already active
ja: すでに動作中

en: also print reason for the state
ja: 状態の理由の表示

en: also set edited snapshot as current
ja: 編集したスナップショットをカレントに設定します

en: alter live configuration of running domain
ja: 実行中のドメインの動作中設定を変更します

en: alter persistent configuration, effect observed on next boot
ja: 永続的な設定を変更します、次回起動時に反映されます

en: always display names and MACs of interfaces
ja: インターフェイスの名前と MAC を常に表示します

en: amount of data to download
ja: ダウンロードするデータの量

en: amount of data to upload
ja: アップロードするデータの量

en: an <auth> definition already found for disk source
ja: ディスクソースに対して <auth> 定義がすでに見つかっています

en: an <encryption> definition already found for disk source
ja: ディスクソースに対して <encryption> 定義がすでに見つかっています

en: an IOThread is already using iothread_id '%u'
ja: IOThread は、iothread_id '%u' をすでに使用しています

en: an os <type> must be specified
ja: OS <type> を指定する必要があります

en: another backup job is already running
ja: 別のバックアップジョブがすでに実行されています

en: another migration job is already running for domain '%s'
ja: ドメイン '%s' に対して別の移行ジョブがすでに実行されています

en: any configuration
ja: 任意の設定

en: ap-domain value '%s' is out of range for '%s'
ja: ap-domain 値 '%s' は '%s' の範囲外にあります

en: apparmor_parser exited with error
ja: apparmor_parser がエラー終了しました

en: applyDHCPOnlyRules failed - spoofing not protected!
ja: applyDHCPOnlyRules 失敗しました - スプーフィングは保護されません !

en: architecture
ja: アーキテクチャー

en: architecture from emulator '%s' doesn't match given architecture '%s'
ja: エミュレーター '%s' からのアーキテクチャーは、指定のアーキテクチャー '%s' と一致しません

en: argument key '%s' is too short or malformed
ja: 引数キー '%s' が短すぎるか不正な形式です

en: argument key '%s' must not be negative
ja: 引数キー '%s' は負の数にしないでください

en: argument key '%s' must not have null value
ja: 引数キー '%s' は NULL 値を取り得ません

en: argument unsupported
ja: サポートされない

en: argument unsupported: %s
ja: サポートされない引数: %s

en: argument virt_type must not be NULL
ja: 引数 virt_type は NULL ではいけません

en: arguments to echo
ja: エコーする引数

en: array element '%zd' of '%zd' missing in guest-get-fsinfo 'disk' data
ja: guest-get-fsinfo 'disk' データに '%zd' の配列要素 '%zd' がありません

en: array element '%zd' of '%zd' missing in guest-get-fsinfo return data
ja: guest-get-fsinfo の戻り値に '%zd' の配列要素 '%zd' がありません

en: array element missing in guest-get-disks return value
ja: guest-get-disks の返り値に配列要素がありません

en: array element missing in guest-get-users return value
ja: guest-get-users の戻り値に配列要素がありません

en: array element missing in guest-get-vcpus return value
ja: guest-get-vcpus の返り値に配列エレメントがありません

en: at least 1 server is necessary in JSON backing definition for gluster volume
ja: gluster ボリュームの JSON バッキング定義には少なくとも 1 台のサーバーが必要です

en: at line %d: %s%s
    %s
ja: %d 行目: %s%s
    %s

en: at most 1 fd can be passed to qemu along with a command
ja: コマンドと共に最大 1 fd を qemu に渡すことができます

en: at most one CPU cache element may be specified
ja: 最大で 1 つの CPU キャッシュ要素を指定できます

en: ats driver option is only supported for virtio devices
ja: ats ドライバーオプションは virtio デバイスでのみサポートされます

en: attach device from an XML file
ja: XML ファイルからデバイスを接続します

en: attach disk device
ja: ディスクデバイスを接続します

en: attach network interface
ja: ネットワークインターフェイスの接続

en: attach to console after creation
ja: 起動後にコンソールに接続します

en: attach/detach vcpu or groups of threads
ja: vcpu またはスレッドのグループを接続/切断します

en: attaching device type '%s' is unsupported
ja: デバイスタイプ '%s' の接続はサポートされません

en: attaching network device to VM is unsupported
ja: ネットワークデバイスの VM への接続はサポートされません

en: attaching serial console is not supported
ja: シリアルコンソールの接続はサポートされません

en: attempt to merge virtualports with mismatched instanceids ('%s' and '%s')
ja: 一致しない instanceid ID ('%s' および '%s') を持つ仮想ポートのマージを試みます

en: attempt to merge virtualports with mismatched interfaceids ('%s' and '%s')
ja: 一致しない interfaceid ('%s' および '%s') を持つ仮想ポートのマージを試みます

en: attempt to merge virtualports with mismatched managerids (%d and %d)
ja: 一致しない管理 ID (%d および %d) を持つ仮想ポートの統合の試行

en: attempt to merge virtualports with mismatched profileids ('%s' and '%s')
ja: 一致しないプロファイル ID ('%s' および '%s') を持つ仮想ポートの統合の試行

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeids (%d and %d)
ja: 一致しない typeid (%d および %d) を持つ仮想ポートの統合の試行

en: attempt to merge virtualports with mismatched typeidversions (%d and %d)
ja: 一致しない typeidversion (%d および %d) を持つ仮想ポートの統合の試行

en: attempt to merge virtualports with mismatched types (%s and %s)
ja: 一致しないタイプ (%s および %s) を持つ仮想ポートの統合の試行

en: audio ID %u is used multiple times
ja: オーディオ ID %u は複数回使用されています

en: audio settings specified without fixed settings flag
ja: 固定設定フラグなしで指定されたオーディオ設定

en: auth is not supported with vhostuser disk
ja: 認証は vhostuser ディスクではサポートされません

en: auth secret UUID to be used for underlying storage
ja: 基礎となるストレージに使用される認証シークレット UUID

en: auth secret usage to be used for underlying storage
ja: 基礎となるストレージに使用される認証シークレット 使用方法

en: auth type to be used for underlying storage
ja: 基礎となるストレージに使用される認証タイプ

en: auth username to be used for underlying storage
ja: 基礎となるストレージに使用される認証ユーザー名

en: authentication cancelled
ja: 認証が取り消されました

en: authentication cancelled: %s
ja: 認証が取り消されました: %s

en: authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: authentication failed, see test XML for the correct username/password
ja: 認証に失敗しました、正しいユーザー名とパスワードはテスト XML を参照してください

en: authentication failed: %s
ja: 認証に失敗しました: %s

en: authentication is not supported for protocol '%s'
ja: 認証は、プロトコル '%s' に対してサポートされていません

en: authentication is supported only for network backed disks
ja: 認証はネットワークバックアップされたディスクにのみサポートされています

en: authentication required
ja: 認証が必要です

en: authentication unavailable
ja: 認証できません

en: authentication unavailable: %s
ja: 認証できません: %s

en: authentication with private key '%s' has failed: %s
ja: 秘密鍵 '%s' を用いた認証に失敗しました: %s

en: automatically destroy the guest when virsh disconnects
ja: virsh 切断時にゲストを自動的に強制停止します

en: automatically switch to post-copy migration after one pass of pre-copy
ja: pre-copy を 1 回パスすると、post-copy マイグレーションに自動的に切り替わります

en: autostart a defined node device
ja: 定義されたノードデバイスを自動起動します

en: autostart a domain
ja: ドメインを自動起動します

en: autostart a network
ja: ネットワークを自動起動します

en: autostart a pool
ja: プールを自動開始します

en: avoid file system cache when dumping
ja: ダンプ中のファイルシステムキャッシュの回避

en: avoid file system cache when loading
ja: ロード中のファイルシステムキャッシュの回避

en: avoid file system cache when restoring
ja: 復元時のファイルシステムキャッシュの回避

en: avoid file system cache when saving
ja: 保存するときにファイルシステムキャッシュを回避します

en: background job
ja: バックグラウンドジョブ

en: backing chains more than 200 layers deep are not supported
ja: 深さが 200 層を超えるバッキングチェーンはサポートされません

en: backing chains more than 200 layers deep are not supported for disk '%s'
ja: 200 層を超える深さのバッキングチェーンはディスク '%s' ではサポートされません

en: backing storage not supported for directories volumes
ja: ディレクトリーボリュームでは、バッキングストレージはサポートされません

en: backing storage not supported for raw volumes
ja: raw ボリュームでは、バッキングストレージはサポートされません

en: backing store for %s is self-referential or too deeply nested
ja: %s のバッキングストアは、自己参照型であったり、ネストが深すぎたりします

en: backing store parser is not implemented for protocol %s
ja: バッキングストアパーサーは、プロトコル %s に対して実装されていません

en: backing store protocol '%s' is not yet supported
ja: バッキングストアプロトコル '%s' は、まだサポートされていません

en: backingStore is not supported with NVRAM
ja: NVRAM では backingStore はサポートされていません

en: backingStore is not supported with vhostuser disk
ja: backingStore は vhostuser ディスクではサポートされません

en: backingStore of mirror without VIR_DOMAIN_BLOCK_COPY_SHALLOW doesn't make sense
ja: VIR_DOMAIN_BLOCK_COPY_SHALLOW のないミラーの backingStore は意味がありません

en: backup
ja: バックアップ

en: backup TLS directory not configured
ja: バックアップ TLS ディレクトリーが設定されていません

en: backup job data missing
ja: バックアップジョブデータがありません

en: backup socket path '%s' must be absolute
ja: バックアップソケットパス '%s' は絶対パスでなければなりません

en: backup_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: backup_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: bad command
ja: 不正なコマンドです

en: bad name
ja: 不正な名前

en: bad pathname
ja: 不正なパス名です

en: balloon device cannot be disabled
ja: バルーンデバイスを無効にすることはできません

en: bandwidth %llu cannot be represented in result
ja: 帯域幅 %llu は結果で表すことはできません

en: bandwidth %llu is greater than %lu which is the maximum value supported by this API
ja: 帯域幅 %llu は、この API でサポートされる最大値 %lu よりも大きいです

en: bandwidth controller id %zd does not exist, max controller id %u
ja: 帯域幅コントローラー ID %zd が存在しません、最大コントローラー ID %u

en: bandwidth limit in MiB/s
ja: MiB/s 単位の帯域制限値

en: bandwidth must be less than %llu
ja: 帯域は %llu より小さい必要があります

en: bandwidth must be less than %llu bytes
ja: 帯域幅は %llu バイト未満でなければなりません

en: bandwidth must be less than '%llu' bytes/s (%llu MiB/s)
ja: 帯域幅は '%llu' バイト/秒 (%llu MiB/s) 未満である必要があります

en: base '%s' is not immediately below '%s' in chain for '%s'
ja: ベース '%s' が '%s' 以下 ('%s' のチェイン) すぐではありません

en: base64-encoded secret value
ja: BASE64 エンコードされたシークレット値

en: bhyve state driver is not active
ja: bhyve 状態ドライバーがアクティブではありません

en: binding '%s' already exists
ja: バインディング '%s' はすでに存在しています

en: binding '%s' is already being removed
ja: バインディング '%s' はすでに削除されています

en: bitmap '%s' not found in backing chain of '%s'
ja: ビットマップ '%s' は、'%s' のバッキングチェーンで見つかりません

en: bitmap for disk '%s' must match checkpoint name '%s'
ja: ディスク '%s' のビットマップは、チェックポイント名 '%s' と一致する必要があります

en: blkio cgroup isn't mounted
ja: blkio cgroup がマウントされていません

en: blkio device weight is valid only for bfq or cfq scheduler
ja: blkio デバイスウェイトは、bfq または cfq スケジューラーに対してのみ有効です

en: blkio device weight is valid only for cfq scheduler
ja: blkio デバイスウェイトは cfq スケジューラーに対してのみ有効です

en: blkio parameters are not supported by vz driver
ja: blkio パラメーターは vz ドライバーではサポートされていません

en: blkio weight is valid only for bfq or cfq scheduler
ja: blkio ウェイトは、bfq または cfq スケジューラーに対してのみ有効です

en: block
ja: ブロック

en: block I/O throttle limit must be no more than %llu using QEMU
ja: ブロック I/O スロットル制限は、QEMU を使用する %llu 以内でなければなりません

en: block I/O throttle limit value must be no more than %llu
ja: ブロック I/O スロットル制限値は、%llu 以下でなければなりません

en: block copy still active
ja: ブロックコピーがまだ動作中です

en: block copy still active: %s
ja: ブロックコピーがまだ動作中です: %s

en: block device
ja: ブロックデバイス

en: block device snapshot target '%s' doesn't exist
ja: ブロックデバイススナップショットターゲット '%s' は存在しません

en: block info is not supported for vhostuser disk
ja: ブロック情報は vhostuser ディスクではサポートされません

en: block job '%s' failed while pivoting
ja: ブロックジョブ '%s' はピボット中に失敗しました

en: block job '%s' failed while pivoting: %s
ja: ブロックジョブ '%s' はピボット中に失敗しました: %s

en: block job '%s' not ready for pivot yet
ja: ブロックジョブ '%s' はまだピボットの準備ができていません

en: block job on disk '%s' is still being ended
ja: ディスク '%s' 上のブロックジョブは、まだ終了中です

en: block jobs are not supported on disk '%s' using bus 'sd'
ja: ブロックジョブは、バス 'sd 'を使用するディスク '%s' 上ではサポートされません

en: block jobs are not supported on transient disk '%s'
ja: 一時ディスク '%s' では、ブロックジョブはサポートされません

en: block jobs are not supported on vhostuser disk '%s'
ja: ブロックジョブは vhostuser ディスク '%s' 上ではサポートされません

en: block peek request too large for remote protocol, %zi > %d
ja: block peek 要求はリモートプロトコルには大きすぎます %zi > %d

en: block resize is not supported for vhostuser disk
ja: ブロックのサイズ変更は vhostuser ディスクではサポートされません

en: block size must be a power of two
ja: ブロックサイズは 2 のべき乗でなければなりません

en: block size too small, must be at least %lluKiB
ja: ブロックサイズが小さすぎます、%lluKiB 以上でなければなりません

en: block stats are not supported for vhostuser disk
ja: ブロック統計は vhostuser ディスクではサポートされません

en: block_io_throttle device entry was not in expected format
ja: block_io_throttle device 項目が期待した形式ではありませんでした

en: block_io_throttle field '%s' missing in qemu's output
ja: QEMU の出力に block_io_throttle 項目 '%s' がありません

en: block_io_throttle inserted entry was not in expected format
ja: block_io_throttle inserted 項目が期待した形式ではありませんでした

en: blockdev flag requested for disk %s, but file '%s' is not a block device
ja: ディスク %s に blockdev フラグが要求されましたが、ファイル '%s' はブロックデバイスではありません

en: blockdev-create job was cancelled
ja: blockdev-create ジョブがキャンセルされました

en: blocked
ja: ブロック済み

en: blockio is not supported with vhostuser disk
ja: blockio は vhostuser ディスクではサポートされません

en: blockstats device entry was not in expected format
ja: blockstats device 項目が期待した形式ではありませんでした

en: blockstats stats entry was not in expected format
ja: blockstats stats 項目が期待した形式ではありませんでした

en: bond arp monitoring has no target
ja: bond arp モニタリングにターゲットがありません

en: bond interface arpmon interval missing or invalid
ja: bond インターフェイスの arpmon 間隔が無いか、無効です

en: bond interface arpmon target missing
ja: bond インターフェイスの arpmon ターゲットがありません

en: bond interface miimon downdelay invalid
ja: bond インターフェイスの miimon downdelay が無効です

en: bond interface miimon freq missing or invalid
ja: bond インターフェイスの miimon freq が無いか、無効です

en: bond interface miimon updelay invalid
ja: bond インターフェイスの miimon updelay が無効です

en: bond interface misses the bond element
ja: bond インターフェイスに bond 要素がありません

en: bool
ja: 真偽

en: bool parameter '%s' of command '%s' has completer set
ja: コマンド '%s' の bool パラメーター '%s' にはコンプリーターセットがあります

en: boot order %u is already used by another device
ja: 起動順序 %u はすでに別のデバイスで使用されています

en: boot order '%s' used for more than one device
ja: 起動順序 '%s' は複数のデバイスで使用されています

en: boot order is only supported for virtiofs
ja: 起動順序は virtiofs でのみサポートされます

en: booted
ja: 起動済み

en: booting from assigned devices is not supported by mediated devices of model vfio-ap
ja: 割り当てられたデバイスからの起動は、モデル vfio-ap の仲介デバイスではサポートされません

en: booting from assigned devices is not supported by mediated devices of model vfio-pci
ja: 割り当てられたデバイスからの起動は、モデル vfio-pci の仲介デバイスではサポートされていません

en: booting from assigned devices is not supported by vhost SCSI devices
ja: 割り当てられたデバイスからの起動は、vhost SCSI デバイスではサポートされていません

en: bootloader is not supported by QEMU
ja: QEMU では bootloader は サポートされません

en: both interface name and type must not be NULL
ja: インターフェイス名とタイプの両方を NULL にすることはできません

en: both maximum memory size and memory slot count must be specified
ja: 最大メモリーサイズとメモリースロット数の両方を指定する必要があります

en: bridge %s doesn't exist
ja: ブリッジ %s が存在しません

en: bridge '%s' has an invalid netmask or IP address
ja: ブリッジ '%s' が無効なネットマスクまたは IP アドレスを持ちます

en: bridge '%s' has an invalid prefix
ja: ブリッジが '%s' 無効なプレフィックスを持ちます

en: bridge an existing network device
ja: 既存のネットワークデバイスをブリッジします

en: bridge delay/stp/zone options only allowed in route, nat, and isolated mode, not in %s (network '%s')
ja: ブリッジ遅延/stp/ゾーンオプションは、ルート、nat、および分離モードでのみ許可され、%s (ネットワーク '%s') では許可されません

en: bridge interface misses the bridge element
ja: ブリッジインターフェイスにブリッジ要素がありません

en: bridge interface stp should be on or off got %s
ja: ブリッジインターフェイス stp はオンかオフのはずで、%s があります

en: bridge macTableManager setting not allowed in %s mode (network '%s')
ja: ブリッジ macTableManager 設定は、%s モード (ネットワーク '%s') では許可されていません

en: bridge name '%s' already in use.
ja: ブリッジ名 '%s' はすでに使用中です

en: bridge name not allowed in %s mode (network '%s')
ja: ブリッジ名は %s モードにおいて許可されません (ネットワーク '%s')

en: bridge zone not allowed in %s mode (network '%s')
ja: ブリッジゾーンは、%s モード (ネットワーク '%s') では許可されていません

en: buffer for root interface name is too small
ja: root インターフェイス名に対するバッファーが小さすぎます

en: buffer too small for IP address
ja: バッファーが IP アドレスに対して小さすぎます

en: buffer too small for IPv6 address
ja: バッファーが IPv6 アドレスに対して小さすぎます

en: build a pool
ja: プールの構築

en: build the pool as normal
ja: プールを通常どおりに構築します

en: building
ja: 構築中

en: bus must be 0 for sata controller
ja: sata コントローラーのバスは 0 でなければなりません

en: bypass cache unsupported by this system
ja: キャッシュのバイパスはこのシステムにサポートされません

en: bytes
ja: バイト

en: cache is not supported with vhostuser disk
ja: キャッシュは vhostuser ディスクではサポートされません

en: cache mode of disk device
ja: ディスクデバイスのキャッシュモード

en: cachetune is only supported for KVM domains
ja: cachetune は KVM ドメインでのみサポートされます

en: calculate memory dirty rate within specified seconds, the supported value range from 1 to 60, default to 1.
ja: 指定された秒数内でメモリーダーティレートを計算します、サポートされている値の範囲は 1 から 60 で、デフォルトは 1 です。

en: caller ignores cookie or cookielen
ja: コーラーがクッキーまたはクッキー長を無視します

en: caller ignores cookieout or cookieoutlen
ja: コーラーが cookieout または cookieoutlen を無視します

en: caller ignores uri_out
ja: コーラーが uri_out を無視します

en: can be either or both of --live and --config, depends on implementation hypervisor driver
ja: --live と --config のいずれかまたは両方にすることができます、実装ハイパーバイザードライバーによって異なります

en: can't change link state: device alias not found
ja: リンクステートを変更できません: デバイスのエイリアスが見つかりませんでした

en: can't change media while a block job is running on the device
ja: デバイス上でブロックジョブが実行されている間は、メディアを変更できません

en: can't change nodeset for strict mode for running domain
ja: 実行中のドメインの strict モードのノードセットを変更できません

en: can't change numatune mode for running domain
ja: 実行中のドメインの numatune モードを変更できません

en: can't connect to virtlogd
ja: virtlogd に接続できません

en: can't convert relative size: '%s'
ja: 相対サイズを変換できません: '%s'

en: can't create storage format '%s'
ja: ストレージ形式 '%s' を作成できません

en: can't deflatten colliding key '%s'
ja: 競合するキー '%s' をデフレートすることはできません

en: can't download volume, all existing snapshots will be lost
ja: ボリュームをダウンロードできません、既存のスナップショットはすべて失われます

en: can't find created snapshot
ja: 作成されたスナップショットが見つかりません

en: can't identify pool in uri %s
ja: uri %s でプールを識別できません

en: can't identify volume in uri %s
ja: uri %s のボリュームを識別できません

en: can't keep relative backing relationship
ja: 相対的なバッキング関係を維持することはできません

en: can't manipulate inactive snapshots of disk '%s'
ja: ディスク '%s' の非アクティブなスナップショットを操作できません

en: can't open session to the domain with id %d
ja: ID %d のドメインにセッションを開けません

en: can't parse cputune emulator period value
ja: cputune emulator period の値を解析できません

en: can't parse cputune emulator quota value
ja: cputune emulator quota の値を解析できません

en: can't parse cputune global period value
ja: cputune グローバル期間値を解析できません

en: can't parse cputune global quota value
ja: cputune グローバルクォータ値を解析できません

en: can't parse cputune iothread period value
ja: cputune iothread 期間値を解析できません

en: can't parse cputune iothread quota value
ja: cputune iothread クォータ値を解析できません

en: can't parse cputune period value
ja: cputune period の値を解析できません

en: can't parse cputune quota value
ja: cputune quota の値を解析できません

en: can't parse cputune shares value
ja: cputune shares の値を解析できません

en: can't pivot a shared disk to a storage volume not supporting sharing
ja: 共有をサポートしていないストレージボリュームに、共有ディスクをピボットすることはできません

en: can't reopen image with unknown presence of backing store
ja: バッキングストアの存在が不明なイメージを再度開くことはできません

en: can't resize empty or readonly disk '%s'
ja: 空のディスクまたは読み取り専用ディスク '%s' のサイズを変更できません

en: can't shrink capacity below existing allocation
ja: 現在の割り当てを下回る容量に縮小できません

en: can't split path '%s' into pool name and image name
ja: パス '%s' をプール名とイメージ名に分割できません

en: can't undefine transient network
ja: 一時ネットワークの定義を解除することはできません

en: can't update '%s' section of network '%s'
ja: '%s' セクション (ネットワーク '%s') を更新できません

en: can't update unrecognized section of network
ja: ネットワークの認識できないセクションを更新できません

en: can't upload volume, all existing snapshots will be lost
ja: ボリュームをアップロードできません、既存のスナップショットはすべて失われます

en: canceled
ja: キャンセル済み

en: canceled by client
ja: クライアントにより取り消されました

en: cannot abort VM start; use virDomainDestroy instead
ja: VM の起動を中断できません、代わりに virDomainDestroy を使用してください

en: cannot abort incoming migration; use virDomainDestroy instead
ja: 入力中のマイグレーションを中断できません、代わりに virDomainDestroy を使用します

en: cannot abort memory-only dump
ja: メモリーのみのダンプを中止することはできません

en: cannot abort migration in post-copy mode
ja: post-copy モードではマイグレーションを中止できません

en: cannot acquire job mutex
ja: ジョブのミューテックスを獲得できません

en: cannot acquire state change lock
ja: 状態変更ロックを獲得できません

en: cannot acquire state change lock (held by agent=%s)
ja: 状態変更ロックを獲得できません (agent=%s が保持)

en: cannot acquire state change lock (held by agent=%s) due to max_queued limit
ja: max_queued 制限により、状態変更ロックを獲得できません (agent=%s が保持)

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%s agent=%s)
ja: 状態変更ロックを獲得できません (monitor=%s agent=%s が保持)

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%s agent=%s) due to max_queued limit
ja: max_queued 制限により、状態変更ロックを獲得できません (monitor=%s agent=%s が保持)

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%s)
ja: 状態変更ロックを獲得できません (monitor=%s が保持)

en: cannot acquire state change lock (held by monitor=%s) due to max_queued limit
ja: max_queued 制限により、状態変更ロックを獲得できません (monitor=%s が保持)

en: cannot acquire state change lock due to max_queued limit
ja: max_queued 制限のため状態変更ロックを獲得できません

en: cannot add guest CPU feature for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーのゲスト CPU 機能を追加できません

en: cannot add netlink membership
ja: ネットリンクのメンバーを追加できません

en: cannot add redirected USB device: USB is disabled for this domain
ja: リダイレクトされた USB デバイスを追加できません: このドメインでは USB が無効になっています

en: cannot allocate nlhandle for netlink
ja: netlink に対して nlhandle を割り当てられません

en: cannot allocate placeholder nlhandle for netlink
ja: ネットリンクに対してプレースホルダー nlhandle を割り当てできません

en: cannot apply process capabilities %d
ja: プロセスのケイパビリティー %d を適用できません

en: cannot become session leader
ja: セッションのリーダーになれません

en: cannot block signals
ja: 信号をブロックできません

en: cannot both keep and delete nvram
ja: nvram の保持と削除の両方はできません

en: cannot change between disk only and full system in snapshot %s
ja: スナップショット %s でディスクのみとフルシステムの変更ができません

en: cannot change between online and offline snapshot state in snapshot %s
ja: スナップショット %s においてスナップショットのオンライン状態とオフライン状態の間で変更できません

en: cannot change config of '%s' network interface type
ja: '%s' ネットワークインターフェイスタイプの設定を変更できません

en: cannot change keymap setting on spice graphics
ja: spice グラフィックにおいてキーマップ設定を変更できません

en: cannot change keymap setting on vnc graphics
ja: VNC グラフィックにおいて設定されているキーマップを変更できません

en: cannot change listen address setting on '%s' graphics
ja: '%s' グラフィックでリッスンアドレス設定を変更できません

en: cannot change listen socket setting on '%s' graphics
ja: '%s' グラフィックでリッスンソケットの設定を変更できません

en: cannot change network interface mac address from %s to %s
ja: ネットワークインターフェイスの MAC アドレスを %s から %s に変更できません

en: cannot change network interface type to '%s'
ja: ネットワークインターフェイスのタイプを '%s' に変更できません

en: cannot change permission of '%s'
ja: '%s' のパーミッションを変更できません

en: cannot change persistent config of a transient domain
ja: 一時ドメインの永続的な設定を変更できません

en: cannot change persistent config of a transient network
ja: 一時的なネットワークの永続的な設定を変更できません

en: cannot change port settings on spice graphics
ja: SPICE グラフィックにおいて設定されているポートを変更できません

en: cannot change port settings on vnc graphics
ja: VNC グラフィックにおいて設定されているポートを変更できません

en: cannot change private flag on existing secret
ja: 既存の秘密上ではプライベートフラグを変更できません

en: cannot change the number of listen addresses on '%s' graphics
ja: '%s' グラフィックでリッスンアドレス数を変更できません

en: cannot change the type of listen address on '%s' graphics
ja: '%s' グラフィックでリッスンアドレスのタイプを変更できません

en: cannot change to '%u' group
ja: '%u' グループに変更できません

en: cannot change to root directory
ja: root ディレクトリーに変更できません

en: cannot change to root directory: %s
ja: root ディレクトリーに変更できません: %s

en: cannot change to uid to '%u'
ja: UID を '%u' に変更できません

en: cannot check guest CPU feature for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーのゲスト CPU 機能を確認できません

en: cannot chmod '%s' to 0660
ja: '%s' を 0660 にモード変更できません

en: cannot chown %s to (%u, %u)
ja: %s を (%u, %u) に所有者を変更できません

en: cannot chown '%s' to (%u, %u)
ja: '%s' を (%u, %u) に所有者を変更できません

en: cannot chown '%s' to group %u
ja: '%s' をグループ %u に所有者を変更できません

en: cannot close file
ja: ファイルを閉じることができませんでした

en: cannot close file %s
ja: ファイル %s を閉じられません

en: cannot close file '%s'
ja: ファイル '%s' を閉じれません

en: cannot close file: %s
ja: ファイルを閉じられません: %s

en: cannot close stream on domain '%s'
ja: ドメイン '%s' のストリームを閉じることができません

en: cannot close volume %s
ja: ボリューム %s を閉じられません

en: cannot compare CPUs of %s architecture
ja: CPU の %s アーキテクチャーを比較できません

en: cannot compute baseline CPU of %s architecture
ja: %s アーキテクチャーのベースライン CPU を計算できません

en: cannot connect to netlink socket with protocol %d
ja: プロトコル %d のネットリンクソケットに接続できません

en: cannot convert disk '%s' to bus/device index
ja: ディスク '%s' をバス/デバイス指数に変換できません

en: cannot copy from volume to a directory volume
ja: ボリュームからディレクトリーボリュームにコピーできません

en: cannot create %s
ja: %s を作成できませんでした

en: cannot create a mediated device without a parent
ja: 親なしで仲介デバイスを作成することはできません

en: cannot create a new stream
ja: 新しいストリームを作成できません

en: cannot create a vboxSnapshotXmlPtr
ja: vboxSnapshotXmlPtr を作成できません

en: cannot create autostart directory %s
ja: 自動起動ディレクトリー %s を作成できません

en: cannot create autostart directory '%s'
ja: 自動起動ディレクトリー '%s' を作成できません

en: cannot create capabilities for libxenlight
ja: libxenlight のケイパビリティーの作成に失敗しました

en: cannot create checkpoint directory '%s'
ja: チェックポイントディレクトリー '%s' を作成できません

en: cannot create checkpoint for inactive domain
ja: 非アクティブなドメインのチェックポイントを作成できません

en: cannot create checkpoint while snapshot exists
ja: スナップショットが存在する間はチェックポイントを作成できません

en: cannot create config directory %s
ja: 設定ディレクトリー %s を作成できません

en: cannot create config directory '%s'
ja: 設定ディレクトリー '%s' を作成できません

en: cannot create directory %s
ja: ディレクトリー %s を作成できません

en: cannot create file %s
ja: ファイル %s を作成できませんでした

en: cannot create file '%s'
ja: ファイル '%s' を作成できません

en: cannot create log directory %s
ja: ログディレクトリー %s を作成できません

en: cannot create logger for libxenlight, disabling driver
ja: libxenlight のロガーを作成できません、ドライバーを無効化します

en: cannot create path '%s'
ja: パス '%s' を作成できません

en: cannot create pipe for tunnelled migration
ja: トンネルマイグレーションのパイプを

en: cannot create snapshot directory '%s'
ja: スナップショットのディレクトリー '%s' を作成できません

en: cannot create snapshot while checkpoint exists
ja: チェックポイントが存在する間はスナップショットを作成できません

en: cannot create state directory '%s'
ja: 状態ディレクトリー '%s' を作成できません

en: cannot decode CPU data for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーの CPU データをデコードできません

en: cannot define a mediated device without a parent
ja: 親なしで仲介デバイスを定義することはできません

en: cannot delete checkpoint for inactive domain
ja: 非アクティブなドメインのチェックポイントを削除できません

en: cannot delete domain snapshot for running domain
ja: 実行中のドメインに対してドメインのスナップショットを削除できません

en: cannot delete inactive domain with %d checkpoints
ja: %d チェックポイントを持つ非アクティブなドメインを削除できません

en: cannot delete inactive domain with %d snapshots
ja: %d 個のスナップショットを持つ停止状態のドメインを削除できません

en: cannot delete metadata of a snapshot with children
ja: 子を持つスナップショットのメタデータを削除できません

en: cannot delete snapshots of running domain
ja: 実行中のドメインのスナップショットを削除できません

en: cannot detect host CPU model for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーのホスト CPU モデルを検出できません

en: cannot determine filesystem for '%s'
ja: '%s' のファイルシステムがわかりませんでした

en: cannot do managed save for transient domain
ja: 一時ドメインに対して管理保存を実行できません

en: cannot download from volume %s
ja: ボリューム %s からダウンロードできませんでした

en: cannot encode CPU data for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーの CPU データをエンコードできません

en: cannot enforce change protection
ja: 変更からの保護を強制できません

en: cannot execute binary %s
ja: バイナリー %s を実行できません

en: cannot export the public key from the private key '%s'
ja: 秘密鍵 '%s' から公開鍵をエクスポートできません

en: cannot extend file '%s'
ja: ファイル '%s' を拡張できません

en: cannot extract blkiotune nodes
ja: blkiotune ノードを抽出できません

en: cannot extract cachetune nodes
ja: cachetune ノードを抽出できません

en: cannot extract console devices
ja: コンソールデバイスを抽出できません

en: cannot extract device leases
ja: デバイスのリースを抽出できません

en: cannot extract emulatorpin nodes
ja: emulatorpin ノードを抽出できません

en: cannot extract emulatorsched nodes
ja: emulatorsched ノードを抽出できません

en: cannot extract hugepages nodes
ja: hugepage ノードを抽出できません

en: cannot extract iothreadpin nodes
ja: iothreadpin ノードを抽出できません

en: cannot extract iothreadsched nodes
ja: iothreadsched ノードを抽出できません

en: cannot extract memorytune nodes
ja: memorytune ノードを抽出できません

en: cannot extract resource nodes
ja: リソースノードを抽出できません

en: cannot extract snapshot nodes
ja: snapshot ノードを抽出できません

en: cannot extract vcpusched nodes
ja: vcpusched ノードを抽出できません

en: cannot fill file '%s'
ja: ファイル '%s' を充填できません

en: cannot find %s name in CPU map '%s'
ja: CPU マップ '%s' に %s の名前が見つかりません

en: cannot find CPU map for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーの CPU マップを見つけられません

en: cannot find IOThread '%u' in iothreadids
ja: IOThread '%u' が iothreadids で見つかりません

en: cannot find IOThread '%u' in iothreadids list
ja: IOThread '%u' が iothreadids リストで見つかりません

en: cannot find VNC graphics device
ja: VNC グラフィックデバイスが見つかりません

en: cannot find any matching source devices for logical volume group '%s'
ja: 論理ボリュームグループ '%s' に一致するソースデバイスが見つかりません

en: cannot find architecture %s
ja: アーキテクチャー %s を見つけられません

en: cannot find channel %s
ja: チャネル %s を見つけられません

en: cannot find character device %s
ja: キャラクターデバイス %s を見つけられませんでした

en: cannot find console device '%s'
ja: コンソールデバイス '%s' が見つかりません

en: cannot find device number
ja: デバイス番号が見つかりません

en: cannot find existing graphics device to modify of type '%s'
ja: タイプ '%s' の変更する既存のグラフィックデバイスが見つかりません

en: cannot find existing graphics type '%s' device to modify
ja: 変更する既存のグラフィックタイプ '%s' デバイスが見つかりません

en: cannot find init path '%s' relative to container root
ja: コンテナーの root に対して相対的な初期化パス '%s' を見つけられませんでした

en: cannot find iscsiadm session: %s
ja: iscsiadm セッションが見つかりません: %s

en: cannot find logical volume group name '%s'
ja: 論理ボリュームグループ名 '%s' が見つかりません

en: cannot find new IOThread '%u' in QEMU monitor.
ja: QEMU モニターで新しい IOThread '%u' を見つけることができません

en: cannot find newly created volume '%s'
ja: 新しく作成されたボリューム '%s' を見つけられません

en: cannot find parent '%s' definition
ja: 親 '%s' の定義が見つかりません

en: cannot find parent using provided fabric_wwn
ja: 提供された fabric_wwn を使用して親を見つけることができません

en: cannot find parent using provided wwnn/wwpn
ja: 提供された wwnn/wwpn を使用して親を見つけることができません

en: cannot find pid in vmware log file
ja: VMware ログファイルにプロセス ID を見つけられません

en: cannot find statistics for device '%s'
ja: デバイス '%s' の統計を見つけられません

en: cannot find throttling info for device '%s'
ja: デバイス '%s' のスロットリング情報がありません

en: cannot find version pattern "%s"
ja: バージョンパターン "%s" が見つかりません

en: cannot fork child process
ja: 子プロセスをフォークできません

en: cannot format %s CPU data
ja: %s CPU データをフォーマットできません

en: cannot generate a random uuid for instanceid
ja: instanceid 用のランダムな UUID を生成できません

en: cannot generate a random uuid for interfaceid
ja: interfaceid に対するランダムな UUID を生成できません

en: cannot generate dac user and group id for domain %s
ja: ドメイン %s に対して DAC ユーザー ID とグループ ID を生成できません

en: cannot generate external snapshot name for disk '%s' on a '%s' device
ja: '%s' デバイスのディスク '%s' の外部スナップショット名を生成することができません

en: cannot generate external snapshot name for disk '%s' without source
ja: ソースのないディスク '%s' に対する外部スナップショット名を生成できません

en: cannot generate external snapshot name for disk '%s': collision with disk '%s'
ja: ディスク '%s' の外部スナップショット名を生成することができません: ディスク '%s' と競合します

en: cannot get CPU affinity of process %d
ja: プロセス %d の CPU アフィニティを取得できません

en: cannot get RSS for domain
ja: ドメインの RSS を取得できません

en: cannot get cert distinguished name: %s
ja: 証明書の識別名を取得できません: %s

en: cannot get children disk
ja: 子ディスクを取得できません

en: cannot get current time
ja: 現在の時刻を取得できません

en: cannot get disk location
ja: ディスクの場所を取得できません

en: cannot get feature flags on macvtap tap
ja: macvtap タップにおいて機能フラグを取得できません

en: cannot get file context of '%s'
ja: '%s' のファイルコンテキストを取得できません

en: cannot get host CPU capabilities
ja: ホスト CPU ケイパビリティーを取得できません

en: cannot get interface flags on macvtap tap
ja: macvtap タップにおいてインターフェイスのフラグを取得できません

en: cannot get locked memory limit of process %lld
ja: プロセス %lld のロックされたメモリー制限を取得できません

en: cannot get machine
ja: マシンを取得できません

en: cannot get machine name
ja: マシン名を取得できません

en: cannot get medium
ja: メディアを取得できません

en: cannot get medium attachment type
ja: メディア接続タイプを取得できません

en: cannot get medium attachments
ja: メディア接続を取得できません

en: cannot get netlink socket fd
ja: ネットリンクソケットのファイル記述子を取得できません

en: cannot get security props %d (%s)
ja: セキュリティプロパティ %d (%s) を取得できません

en: cannot get settings file path
ja: 設定ファイルのパスを取得できません

en: cannot get snapshot ids
ja: スナップショット ID を取得できません

en: cannot get the host uuid
ja: ホストの uuid を取得できません

en: cannot get vCPU placement & pCPU time
ja: 仮想 CPU 配置と物理 CPU 時間を取得できません

en: cannot get vcpupin for offline domain
ja: オフラインドメインの vcpupin を取得できません

en: cannot get vcpupin for transient domain
ja: 一時ドメインの vcpupin を取得できません

en: cannot halt after snapshot of transient domain
ja: 一時ドメインのスナップショット後に停止できません

en: cannot halt after transient domain snapshot
ja: 一時ドメインのスナップショット後に停止できません

en: cannot hot unplug %s device with PCI guest address:
ja: PCI ゲストアドレスで %s デバイスをホットアンプラグできません:

en: cannot hot unplug %s device with multifunction PCI guest address:
ja: マルチファンクション PCI ゲストアドレスで %s デバイスをホットアンプラグできません:

en: cannot hot unplug multifunction PCI device:
ja: マルチファンクション PCI デバイスをホットアンプラグできません:

en: cannot initialize agent condition
ja: エージェント条件を初期化できません

en: cannot initialize cert object: %s
ja: 証明書オブジェクトを初期化できません: %s

en: cannot initialize condition variable
ja: 条件変数を初期化出来ません

en: cannot initialize console condition
ja: コンソール条件を初期化できません

en: cannot initialize libxenlight context, probably not running in a Xen Dom0, disabling driver
ja: libxenlight コンテキストを初期化できません、おそらく Xen Dom0 で実行されていません、ドライバーを無効にします

en: cannot initialize monitor condition
ja: モニター条件を初期化できません

en: cannot initialize mutex
ja: ミューテックスを初期化できません

en: cannot limit core file size of process %lld to %llu
ja: プロセス %lld のコアファイルサイズを %llu に制限できません

en: cannot limit locked memory of process %lld to %llu
ja: プロセス %lld のロック済みメモリーを %llu に制限できません

en: cannot limit number of open files of process %lld to %u
ja: プロセス %lld の開けるファイル数を %u に制限できません

en: cannot limit number of subprocesses of process %lld to %u
ja: プロセス %lld のサブプロセス数を %u に制限できません

en: cannot list IOThreads for an inactive domain
ja: 非アクティブなドメインの IOThreads を一覧表示できません

en: cannot list SASL mechanisms %d (%s)
ja: SASL メカニズム %d (%s) をリストできません

en: cannot list vcpu pinning for an inactive domain
ja: 休止状態のドメインの仮想 CPU ピニングを一覧表示できません

en: cannot list vcpus for an inactive domain
ja: 停止中のドメインの仮想 CPU を一覧表示できません

en: cannot load AppArmor profile '%s'
ja: AppArmor プロファイル '%s' を読み込めません

en: cannot load cert data from %s: %s
ja: %s から証明書データを読み込めません: %s

en: cannot lookup default selinux label for tap fd %d
ja: タップ fd %d のデフォルトの selinux ラベルを検索できません

en: cannot migrate a domain with <hostdev mode='capabilities'>
ja: <hostdev mode='capabilities'> でドメインを移行できません

en: cannot migrate a domain with <hostdev mode='subsystem' type='%s'>
ja: <hostdev mode='subsystem' type='%s'> でドメインを移行できません

en: cannot migrate a domain with <interface type='%s'>
ja: <interface type='%s'> でドメインを移行できません

en: cannot migrate domain with %d snapshots
ja: %d 個のスナップショットを持つドメインをマイグレーションできません

en: cannot migrate domain with I/O error
ja: I/O エラーのあるドメインは移行できません

en: cannot migrate domain: %s
ja: 以下のドメインを移行できません: %s

en: cannot migrate this domain without dbus-vmstate support
ja: dbus-vmstate のサポートなしでこのドメインを移行することはできません

en: cannot mix caller fds with blocking execution
ja: 実行をブロックしているコーラーファイル記述子を混在できません

en: cannot mix string I/O with asynchronous command
ja: 文字列 I/O と非同期コマンドを混在できません

en: cannot mix string I/O with daemon
ja: 文字列 I/O とデーモンを混在できません

en: cannot modify MTU
ja: MTU を変更できません

en: cannot modify field '%s' of the disk
ja: ディスクのフィールド '%s' を変更できません

en: cannot modify memory UUID
ja: メモリー UUID を変更できません

en: cannot modify memory access from '%s' to '%s'
ja: メモリーアクセスを '%s' から '%s' へ変更できません

en: cannot modify memory align size from '%llu' to '%llu'
ja: メモリーアラインサイズを '%llu' から '%llu' へ変更できません

en: cannot modify memory block size from '%llu' to '%llu'
ja: メモリーブロックサイズを '%llu' から '%llu' へ変更できません

en: cannot modify memory discard from '%s' to '%s'
ja: メモリー破棄を '%s' から '%s' へ変更できません

en: cannot modify memory label size from '%llu' to '%llu'
ja: メモリーラベルサイズを'%llu' から '%llu' へ変更できません

en: cannot modify memory model from '%s' to '%s'
ja: メモリーモデルを '%s' から '%s' へ変更できません

en: cannot modify memory of model '%s'
ja: モデル '%s' のメモリーを変更できません

en: cannot modify memory pagesize from '%llu' to '%llu'
ja: メモリーページサイズを '%llu' から '%llu' へ変更できません

en: cannot modify memory path from '%s' to '%s'
ja: メモリーパスを '%s' から '%s' へ変更できません

en: cannot modify memory pmem flag
ja: メモリー pmem フラグを変更できません

en: cannot modify memory pmem from '%d' to '%d'
ja: メモリー pmem を'%d' から '%d' へ変更できません

en: cannot modify memory size from '%llu' to '%llu'
ja: メモリーサイズを '%llu' から '%llu' へ変更できません

en: cannot modify memory source nodes
ja: メモリーソースノードを変更できません

en: cannot modify memory targetNode from '%d' to '%d'
ja: メモリー targetNode を '%d' から '%d' へ変更できません

en: cannot modify network device address type
ja: ネットワークデバイスのアドレスタイプを変更できません

en: cannot modify network device boot index setting
ja: ネットワークデバイスのブートインデックスの設定を変更できません

en: cannot modify network device guest PCI address
ja: ネットワークデバイスのゲスト PCI アドレスを変更できません

en: cannot modify network device model from %s to %s
ja: ネットワークデバイスのモデルを %s から %s に変更できません

en: cannot modify network device rom bar setting
ja: ネットワークデバイスの rom bar 設定を変更できません

en: cannot modify network device rom enabled setting
ja: ネットワークデバイスのロム有効化設定を変更できません

en: cannot modify network device script attribute
ja: ネットワークデバイスのスクリプト属性を変更できません

en: cannot modify network device tap name
ja: ネットワークデバイスのタップ名を変更できません

en: cannot modify network rom file
ja: ネットワーク ROM ファイルを変更できません

en: cannot modify the persistent configuration of a domain
ja: ドメインの永続的な設定を変更できません

en: cannot modify virtio network device driver attributes
ja: virtio ネットワークデバイスのドライバー属性を変更できません

en: cannot modify virtio network device driver options
ja: virtio ネットワークデバイスドライバーオプションを変更できません

en: cannot obtain CPU freq
ja: CPU 周波数を取得できません

en: cannot open %s
ja: %s を開けません

en: cannot open '%s'
ja: '%s' を開けません

en: cannot open SELinux label_handle
ja: SELinux label_handle を開けません

en: cannot open bus path
ja: バスパスを開くことができません

en: cannot open directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' を開くことができません

en: cannot open file using fd
ja: ファイルディスクリプターを使用してファイルを開けません

en: cannot open macvtap tap device %s
ja: macvtap タップデバイス %s を開けません

en: cannot open path '%s'
ja: パス '%s' を開けません

en: cannot open path '%s' in '%s'
ja: '%s' のパス '%s' を開くことができません

en: cannot open volume '%s'
ja: ボリューム '%s' を開けません

en: cannot parse %s CPU data
ja: %s CPU データを解析できません

en: cannot parse %s version number in '%.*s'
ja: %s バージョン番号を '%.*s' において解析できません

en: cannot parse 'dspPolicy' value '%i'
ja: 'dspPolicy' 値 '%i' を解析できません

en: cannot parse CPU data
ja: CPU データを解析できません

en: cannot parse MAC address '%s' from file '%s'
ja: ファイル '%s' から 'MAC アドレス '%s' を解析できません

en: cannot parse cpu sys stat '%s'
ja: cpu sys 統計 '%s' を解析できません

en: cannot parse cpu usage stat '%s'
ja: CPU 使用率の統計 '%s' を解析できません

en: cannot parse cpu user stat '%s'
ja: CPU ユーザーの統計 '%s' を解析できません

en: cannot parse device end location
ja: デバイス終了の場所を解析できません

en: cannot parse device start location
ja: デバイス開始の場所を解析できません

en: cannot parse instanceid parameter as a uuid
ja: UUID として instanceid パラメーターを解析できません

en: cannot parse interfaceid parameter as a uuid
ja: interfaceid パラメーターを UUID として解析できません

en: cannot parse json %s: %s
ja: JSON %s を解析できません: %s

en: cannot parse json %s: unterminated string/map/array
ja: JSON %s を解析できません: 未終了の string/map/array

en: cannot parse partition number from target '%s'
ja: ターゲット'%s' からパーティション番号を解析できません

en: cannot parse password validity time '%s', expect YYYY-MM-DDTHH:MM:SS
ja: パスワード有効期限 '%s' を解析できません、YYYY-MM-DDTHH:MM:SS が期待されます

en: cannot parse pci address '%s' for network interface
ja: ネットワークインターフェイスの pci アドレス '%s' を解析できません

en: cannot parse pid in vmware log file
ja: vmware のログファイルにおいてプロセス ID を解析できません

en: cannot parse queue size '%s' for virtiofs
ja: virtiofs のキューサイズ '%s' を解析できません

en: cannot parse rdp port %s
ja: rdp port %s を解析できません

en: cannot parse target for lunStr '%s'
ja: lunStr '%s' のターゲットを解析できません

en: cannot parse thread pool size '%s' for virtiofs
ja: virtiofs のスレッドプールサイズ '%s' をパースできません

en: cannot parse usage '%s' for RAM filesystem
ja: RAM ファイルシステムに対して使用法 '%s' を解析できません

en: cannot parse value '%s' for coalesce parameter
ja: coalesce パラメーターの値 '%s' を解析できません

en: cannot parse value of managerid parameter
ja: managerid パラメーターの値を解析できません

en: cannot parse value of typeid parameter
ja: typeid パラメーターの値を解析できません

en: cannot parse value of typeidversion parameter
ja: typeidversion パラメーターの値を解析できません

en: cannot parse vcpu index '%s'
ja: vcpu インデックス '%s' を解析できません

en: cannot parse video heads '%s'
ja: video heads '%s' を解析できません

en: cannot parse video ram '%s'
ja: video ram '%s' を解析できません

en: cannot parse video vgamem '%s'
ja: ビデオ vgamem '%s' を解析できません

en: cannot parse video vram '%s'
ja: ビデオ vram '%s' を解析できません

en: cannot parse video vram64 '%s'
ja: ビデオ vram64 '%s' を解析できません

en: cannot parse vlan tag '%s' from file '%s'
ja: ファイル '%s' から vlan タグ '%s' を解析できません

en: cannot parse vnc port %s
ja: vnc port %s を解析できません

en: cannot pass pipe for tunnelled migration
ja: トンネルマイグレーションのパイプを渡せません

en: cannot perform block operations while checkpoint exists
ja: チェックポイントが存在する間はブロック操作を実行できません

en: cannot perform disk backup for inactive domain
ja: 非アクティブなドメインのディスクバックアップを実行できません

en: cannot perform tunnelled migration without using peer2peer flag
ja: peer2peer フラグを使用せずにトンネルマイグレーションを実行できません

en: cannot pin vcpus on an inactive domain
ja: 停止状態のドメインで vcpus を固定できません

en: cannot precreate storage for disk type '%s'
ja: ディスクタイプ '%s' のストレージを事前に作成できません

en: cannot probe backing volume format: %s
ja: バッキングボリューム形式をプローブできません: %s

en: cannot query SASL ssf on connection %d (%s)
ja: 接続 %d (%s) 上の SASL ssf をクエリできません

en: cannot query SASL username on connection %d (%s)
ja: 接続 %d (%s) 上の SASL ユーザー名のクエリーができません

en: cannot query both live and config at once
ja: 同時に --live と --config を同時に問い合わせることができません

en: cannot read %s
ja: %s を読み込めません

en: cannot read %s statistic
ja: %s 統計を読み込みできません

en: cannot read %s value
ja: %s の値を読み込めませんでした

en: cannot read '%s'
ja: '%s' を読み込めません

en: cannot read SELinux virtual domain context file '%s'
ja: SELinux 仮想ドメインのコンテキストファイル '%s' を読み込めません

en: cannot read SELinux virtual image context file %s
ja: 仮想イメージの SELinux コンテキストファイル %s を読み込めません

en: cannot read beginning of file '%s'
ja: ファイル '%s' の最初を読み込めません

en: cannot read cputime for domain
ja: ドメインの cputime を読み込めません

en: cannot read cputime for domain %d
ja: ドメイン %d 用の cputime を読み込めません

en: cannot read dir '%s'
ja: ディレクトリー %s を読み込めません

en: cannot read domain image '%s'
ja: ドメインのイメージ '%s' を読み込めませんでした

en: cannot read file '%s'
ja: ファイル '%s' を読み込みできません

en: cannot read from stdin
ja: stdin から読み取ることができません

en: cannot read from stream
ja: ストリームから読み込みできません

en: cannot read header '%s'
ja: ヘッダー'%s' を読み込めません

en: cannot read mount list '%s'
ja: マウント一覧 %s を読み込めません

en: cannot receive data from volume %s
ja: ボリューム %s からデータを受信できませんでした

en: cannot register file watch on stream
ja: ストリームにおいて監視するファイルを登録できません

en: cannot remove IOThread '%u' since it is being used by controller
ja: コントローラーによって使用されているため、IOThread '%u' を削除できません

en: cannot remove checkpoint from inactive domain
ja: 非アクティブなドメインからチェックポイントを削除できません

en: cannot remove config %s
ja: 設定 %s を削除できません

en: cannot remove config file '%s'
ja: 設定ファイル %s を削除できません

en: cannot remove config for %s
ja: %s 用の設定を削除できません

en: cannot remove corrupt file: %s
ja: 破損した削除を削除できません: %s

en: cannot remove directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' を削除できません

en: cannot remove gluster volume dir '%s'
ja: gluster ボリュームディレクトリー '%s' を削除できません

en: cannot remove gluster volume file '%s'
ja: gluster ボリュームファイル '%s' を削除できません

en: cannot remove managed save file %s
ja: 管理保存ファイル %s を削除できません

en: cannot rename a transient domain
ja: 一時ドメインの名前を変更できません

en: cannot rename active domain
ja: アクティブなドメインの名前を変更できません

en: cannot rename file '%s' as '%s'
ja: ファイル '%s' を '%s' に名前変更できません

en: cannot replace NETIF config
ja: NETIF 設定を入れ替えできません

en: cannot reset '%s' when '%s' is set
ja: '%s' が設定されている場合、'%s' をリセットできません

en: cannot reset current job
ja: 現在のジョブをリセットできません

en: cannot resize the maximum memory on an active domain
ja: 動作中のドメインにおいて最大メモリーの容量を変更できません

en: cannot resolve '%s' without starting directory
ja: ディレクトリーを開始しないと '%s' を解決できません

en: cannot resolve driver link %s
ja: ドライバーのリンク %s を解決できません

en: cannot restore domain '%s' uuid %s from a file which belongs to domain '%s' uuid %s
ja: ドメイン '%s' UUID %s をドメイン '%s' UUID %s に属するファイルから復元できません

en: cannot restore domain snapshot for running domain
ja: 実行中のドメインに対してドメインのスナップショットを復元できません

en: cannot retrieve vcpu information for inactive domain
ja: 非アクティブなドメインの vcpu 情報を取得できません

en: cannot revert snapshot of running domain
ja: 実行中のドメインのスナップショットを復元できません

en: cannot save file '%s'
ja: ファイル '%s' を保存できません

en: cannot seek in '%s'
ja: '%s' にシークできません

en: cannot seek into '%s'
ja: '%s' へのシークに失敗しました

en: cannot seek to beginning of file '%s'
ja: ファイル '%s' の最初をシークできません

en: cannot seek to start of '%s'
ja: '%s' の先頭にシークできませんでした

en: cannot send data to volume %s
ja: ボリューム %s にデータを送信できませんでした

en: cannot send to netlink socket
ja: netlink ソケットに送信できません

en: cannot set CPU affinity on process %d
ja: プロセス %d において CPU アフィニティを設定できません

en: cannot set autostart for transient device
ja: 一時デバイスの自動開始を設定できません

en: cannot set autostart for transient domain
ja: 一時ドメインに対して自動起動を設定できません

en: cannot set autostart for transient network
ja: 一時ネットワークに対して自動起動を設定できません

en: cannot set backing store for raw volume
ja: raw ボリュームのバッキングストアを設定できません

en: cannot set common audio backend settings
ja: 一般的なオーディオバックエンド設定を設定できません

en: cannot set current job to %s
ja: 現在のジョブを %s に設定できません

en: cannot set external SSF %d (%s)
ja: 外部 SSF %d (%s) をセットできません

en: cannot set file mode '%s'
ja: ファイルモード'%s' をセットできません

en: cannot set file owner '%s'
ja: ファイルオーナー '%s' をセットできません

en: cannot set initial memory size greater than the maximum memory size
ja: 初期メモリーサイズを最大メモリーサイズより大きく設定することはできません

en: cannot set memory higher than max memory
ja: メモリーは最大メモリー以上にセットできません

en: cannot set mode of '%s' to %04o
ja: '%s' のモードを %04o に設定できません

en: cannot set moment %s as its own parent
ja: moment %s を自分の親として設定できません

en: cannot set netlink socket buffer size to 128k
ja: ネットリンクソケットのバッファーサイズを 128k に設定できません

en: cannot set netlink socket nonblocking
ja: ネットリンクソケットを非ブロックに設定できません

en: cannot set security props %d (%s)
ja: セキュリティプロパティ %d (%s) をセットできません

en: cannot set supplemental groups
ja: 補助グループを設定できません

en: cannot set time: qemu doesn't support rtc-reset-reinjection command
ja: 時間を設定できません:qemu は rtc-reset-reinjection コマンドをサポートしていません

en: cannot set to start of '%s'
ja: '%s' の先頭を設定できませんでした

en: cannot set topology for CPU type '%s'
ja: CPU タイプ '%s' のトポロジーを設定できません

en: cannot set vcpus on an inactive domain
ja: 休止状態のドメインの仮想 CPU 数を設定できません

en: cannot set worker name to %s
ja: ワーカー名を %s に設定できません

en: cannot start RDMA migration with no memory hard limit set
ja: メモリーハード制限が設定されていない状態で RDMA 移行を開始することはできません

en: cannot stat '%s'
ja: '%s' を統計できません

en: cannot stat fd %d
ja: ファイル記述子 %d を統計できません

en: cannot stat file '%s'
ja: ファイル '%s' の統計が出来ません

en: cannot stat path '%s'
ja: パス '%s' の情報を取得できません

en: cannot stat tap fd %d
ja: タップ fd %d の統計をとれません

en: cannot statvfs path '%s'
ja: パス '%s' を statvfs できません

en: cannot statvfs path '%s' in '%s'
ja: '%s' のパス '%s' を statvfs できません

en: cannot sync data to file '%s'
ja: ファイル '%s' にデータを同期できません

en: cannot sync data to volume with path '%s'
ja: パス '%s' のボリュームにデータをコピーできません

en: cannot sync file '%s'
ja: ファイル '%s' を同期できません

en: cannot terminate console stream
ja: コンソールストリームを終了できません

en: cannot translate CPU model %s to a supported model
ja: CPU モデル %s をサポートモデルに変換できません

en: cannot unblock signals
ja: 信号をブロック解除できません

en: cannot undefine domain with nvram
ja: nvram でドメインの定義を解除することはできません

en: cannot undefine transient domain
ja: 一時ドメインを定義解除できません

en: cannot unlink '%s'
ja: '%s' をリンク解除できません

en: cannot unlink file '%s'
ja: ファイル '%s' をリンク解除できません

en: cannot update AppArmor profile '%s'
ja: AppArmor プロファイル '%s' を更新できません

en: cannot update guest CPU for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーのゲスト CPU を更新できません

en: cannot update lifecycle action because QEMU was started with incompatible -no-reboot setting
ja: QEMU が互換性のない -no-reboot 設定で開始されたため、ライフサイクルアクションを更新できません

en: cannot upload to volume %s
ja: ボリューム %s にアップロードできませんでした

en: cannot use CCW address type for device '%s' using machine type '%s'
ja: マシンタイプ '%s' を使用しているデバイス '%s' に対して CCW アドレスタイプを使用することはできません

en: cannot use custom tap device in session mode
ja: セッションモードでカスタムタップデバイスを使用することはできません

en: cannot use feature-based firmware autoselection when firmware autoselection is disabled
ja: ファームウェア自動選択機能が無効の場合は、機能ベースのファームウェア自動選択機能を使用できません

en: cannot use namespaces in session mode
ja: セッションモードで名前空間を使用することはできません

en: cannot use/hotplug a memory device when domain 'maxMemory' is not defined
ja: ドメイン 'maxMemory' が定義されていない場合、メモリーデバイスを使用したり、ホットプラグしたりすることはできません

en: cannot version information from libxenlight, disabling driver
ja: libxenlight からバージョン情報を取得できないため、ドライバーを無効化します

en: cannot wipe extended partition '%s'
ja: 拡張パーティション '%s' をワイプできません

en: cannot write config file '%s'
ja: 設定ファイル %s の書き込みができません

en: cannot write data to file '%s'
ja: ファイル '%s' にデータを書き込めません

en: cannot write to '%s' on bridge '%s'
ja: ブリッジ '%s' の '%s' に書き込むことができません

en: cannot write to stdout
ja: 標準出力に書き込めません

en: cannot write to stream
ja: ストリームに書き込みできません

en: cap for XEN_CREDIT
ja: XEN_CREDIT の上限

en: capabilities
ja: ケイパビリティー

en: capability names, separated by comma
ja: ケイパビリティー名、カンマ区切り

en: capacity in %s cannot be zero without 'delta' or 'shrink' flags set
ja: %s のキャパシティは 'delta' または 'shrink' フラグが設定されていないと 0 にはできません

en: capture disk state but not vm state
ja: 仮想マシンの状態以外のディスク状態のキャプチャー

en: ccf-assist configuration is not supported by this QEMU binary
ja: ccf-assist 設定は、この QEMU バイナリーではサポートされていません

en: cd: command valid only in interactive mode
ja: cd: コマンドは対話モードにおいてのみ有効です

en: cdrom device with virtio bus isn't supported
ja: virtio バス搭載の cdrom デバイスはサポートされていません

en: cdrom device without source path not supported
ja: ソースパスのない cdrom デバイスはサポートされていません

en: cell number must be non-negative integer or -1
ja: セル番号は負でない整数または -1 でなければなりません

en: cellNum in %s must be less than or equal to %d
ja: %s の cellNum は %d より小さいか同じである必要があります

en: cellNum in %s only accepts %d as a negative value
ja: %s の cellNum は負の値として %d のみを受け付けます

en: cfpc configuration is not supported by this QEMU binary
ja: cfpc 設定は、この QEMU バイナリーではサポートされていません

en: cfs_period '%llu' must be in range (%llu, %llu)
ja: cfs_period '%llu' は (%llu、%llu) の範囲内になければなりません

en: cfs_quota '%lld' must be in range (%llu, %llu)
ja: cfs_quota '%lld' は (%llu、%llu) の範囲内になければなりません

en: cgroup CPU controller is not mounted
ja: cgroup CPU コントローラーがマウントされていません

en: cgroup CPUACCT controller is not mounted
ja: cgroup CPUACCT コントローラーがマウントされていません

en: cgroup cpu is required for scheduler tuning
ja: スケジューラーのチューニングは cgroup cpu が必要です

en: cgroup cpuset controller is not mounted
ja: cgroup cpuset コントローラーがマウントされていません

en: cgroup memory controller is not mounted
ja: cgroup メモリーコントローラーがマウントされていません

en: cgroups v2 BPF devices not supported with this kernel
ja: このカーネルでサポートされていない cgroups v2 BPF デバイス

en: change lifecycle actions
ja: ライフサイクルアクションの変更

en: change maximum memory limit
ja: 最大メモリー制限の変更

en: change memory allocation
ja: メモリー割り当て量の変更

en: change number of virtual CPUs
ja: 仮想 CPU 数の変更

en: change of nodeset for running domain requires restrictive numa mode
ja: 実行中のドメインのノードセットを変更するには、制限付き numa モードが必要です

en: change of nodeset for running domain requires strict numa mode
ja: 実行中のドメインに対してノードセットを変更するには厳格 NUMA モードが必要です

en: change the current directory
ja: カレントディレクトリーの変更

en: changed
ja: 変更済み

en: changes the password of the specified user inside the domain
ja: ドメイン内の指定されたユーザーのパスワードを変更します

en: changing OS parameters is not supported by vz driver
ja: OS パラメーターの変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: changing OS type is not supported by vz driver
ja: OS タイプの変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: changing balloon parameters is not supported by vz driver
ja: バルーンパラメーターの変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: changing clock parameters is not supported by vz driver
ja: クロックパラメーターの変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: changing cpu placement mode is not supported by vz driver
ja: CPU 配置モードの変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: changing device 'acpi index' is not allowed
ja: デバイス 'acpi index' の変更は許可されていません

en: changing device alias is not allowed
ja: デバイスエイリアスの変更は許可されていません

en: changing devices parameters is not supported by vz driver
ja: デバイスパラメーターの変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: changing emulator is not supported by vz driver
ja: エミュレーターの変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: changing features is not supported by vz driver
ja: 機能の変更は vz ドライバーではサポートされていません

en: channel %s is not using a UNIX socket
ja: チャネル %s が UNIX ソケットを使用していません

en: channel event
ja: チャネルイベント

en: channel source type not supported
ja: チャネルソースタイプはサポートされていません

en: channel target name missing
ja: チャネルターゲット名がありません

en: channel target type not supported
ja: チャネルターゲットタイプはサポートされていません

en: character device %s is not using a PTY
ja: キャラクターデバイス %s は PTY を使用していません

en: character device information was missing array element
ja: キャラクターデバイスの情報に配列要素がありませんでした

en: character device information was missing filename
ja: キャラクターデバイスの情報にファイル名がありませんでした

en: character device information was missing label
ja: 文字デバイス情報にラベルがありませんでした

en: character device name
ja: キャラクターデバイス名

en: chardev '%s' not supported in this QEMU binary
ja: chardev '%s' この QEMU バイナリーではサポートされていません

en: chardev '%s' not supported without spice graphics
ja: chardev '%s' SPICE グラフィックスがないとサポートされません

en: chardev already exists
ja: キャラクターデバイスがすでに存在します

en: chardev reconnect is possible only for connect mode
ja: chardev の再接続は、接続モードでのみ可能です

en: chardev reconnect source timeout cannot be '0'
ja: chardev 再接続ソースのタイムアウトを '0' にすることはできません

en: chardev-add reply was missing pty path
ja: chardev-add の応答に pty パスがありませんでした

en: chardev_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: chardev_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: check attribute specified for CPU with no model
ja: モデルのない CPU に指定された属性を確認してください

en: checkpoint '%s' does not have a parent
ja: チェックポイント '%s' には親がありません

en: checkpoint '%s' has no parent
ja: チェックポイント '%s' には親がありません

en: checkpoint for disk %s unsupported for storage type %s
ja: ストレージタイプ %s のディスク %s のチェックポイントはサポートされていません

en: checkpoint inconsistent
ja: チェックポイントに一貫性がない

en: checkpoint inconsistent: %s
ja: チェックポイントに一貫性がない: %s

en: checkpoint information
ja: チェックポイント情報

en: checkpoint name
ja: チェックポイント名

en: child didn't write error (status=%d)
ja: 子はエラーを書き込みませんでした (status=%d)

en: child failed to create directory '%s'
ja: 子がディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: child process failed to create file '%s'
ja: 子プロセスがファイル '%s' の作成に失敗しました

en: child process failed to force owner mode file '%s'
ja: 子プロセスが所有者モードファイル '%s' を強制することに失敗しました

en: child process failed to send fd to parent
ja: 子プロセスが親へのファイル記述子の送信に失敗しました

en: chr type '%s' device not present in domain configuration
ja: キャラクタータイプ '%s' のデバイスがドメイン設定に存在しません

en: cipher info missing 'name' attribute
ja: 暗号情報に 'name' 属性がありません

en: classID attribute not supported on <bandwidth> in this usage context
ja: classID 属性は、この使用コンテキストでは <bandwidth> でサポートされていません

en: clear out authorized keys file before adding new keys
ja: 新しいキーを追加する前に、承認されたキーファイルをクリアします

en: client hooks cannot be NULL
ja: クライアントフックを NULL にすることはできません

en: client socket is closed
ja: クライアントソケットが閉じられました

en: client tried invalid PolicyKit init request
ja: クライアントは無効な PolicyKit init 要求を試しました

en: client tried invalid SASL init request
ja: クライアントは無効な SASL init 要求を試行しました

en: client tried invalid SASL start request
ja: クライアントは無効な SASL 開始要求を試行しました

en: client which to disconnect, specified by ID
ja: 切断するクライアント、ID で指定します

en: client which to retrieve identity information for
ja: ID 情報を取得するクライアント

en: clone a volume.
ja: ボリュームのクローン

en: clone name
ja: クローン名

en: close: %s: failed to write or close temporary file: %s
ja: close: %s: 一時ファイルの書き込みまたはクローズに失敗しました: %s

en: closed
ja: 閉まっている

en: coalesce settings on interface type %s are not supported
ja: インターフェイスタイプ %s の coalesce 設定はサポートされていません

en: comma separated list of compression methods to be used
ja: 使用する圧縮方法のコンマ区切りリスト

en: comma separated list of disks to be migrated
ja: 移行するディスクのコンマ区切りリスト

en: command
ja: コマンド

en: command '%s' doesn't support option --%s
ja: コマンド '%s' はオプション --%s をサポートしていません

en: command '%s' has handler set
ja: コマンド '%s' にはハンドラーが設定されています

en: command '%s' has inconsistent alias
ja: コマンド '%s' には一貫性のないエイリアスがあります

en: command '%s' has info set
ja: コマンド '%s' には情報が設定されています

en: command '%s' has multiple flags set
ja: コマンド '%s' には複数のフラグが設定されています

en: command '%s' has options set
ja: コマンド '%s' にはオプションが設定されています

en: command '%s' has too many options
ja: コマンド '%s' にはオプションが多すぎます

en: command '%s' lacks help
ja: コマンド '%s' にはヘルプがありません

en: command '%s' requires --%s option
ja: コマンド '%s' には --%s オプションが必要です

en: command '%s' requires <%s> option
ja: コマンド '%s' には <%s> オプションが必要です

en: command alias '%s' is pointing to a non-existent command '%s'
ja: コマンドエイリアス '%s' は、存在しないコマンド '%s' を指しています

en: command alias '%s' is pointing to another command alias '%s'
ja: コマンドエイリアス '%s' は、別のコマンドエイリアス '%s' を指しています

en: command groups and command are both NULL run vshInit before reloading
ja: コマンドグループとコマンドは両方とも NULL です。リロードする前に vshInit を実行してください

en: command groups and command set cannot both be NULL
ja: コマンドグループとコマンドセットの両方を NULL にすることはできません

en: command is already running as pid %lld
ja: コマンドはすでに PID %lld として実行中です

en: command is in human monitor protocol
ja: Human Monitor Protocol のコマンド

en: command is not yet running
ja: コマンドはまだ実行されていません

en: command or command group '%s' doesn't exist
ja: コマンドまたはコマンドグループ '%s' が存在しません

en: command to run
ja: 実行するコマンド

en: commit changes and free restore point
ja: 変更をコミットして、復元ポイントを開放します

en: commit changes made since iface-begin and free restore point
ja: iface-begin 後の変更のコミット、および復元ポイントの開放

en: commit of '%s' active layer requires active flag
ja: '%s' アクティブレイヤーのコミットには、アクティブフラグが必要です

en: compare CPU with host CPU
ja: CPU とホスト CPU を比較します

en: compare CPU with hypervisor CPU
ja: CPU とハイパーバイザー CPU を比較します

en: compare a CPU with the CPU created by a hypervisor on the host
ja: CPU をホスト上のハイパーバイザーによって作成された CPU と比較します

en: compare host CPU with a CPU described by an XML file
ja: XML ファイルに記載された CPU とホスト CPU の比較

en: comparing with the hypervisor CPU is not supported for arch %s
ja: ハイパーバイザー CPU との比較は arch %s ではサポートされていません

en: compatibility option only available with qcow2
ja: 互換性オプションは qcow2 でしか使用できません

en: completed
ja: 完了

en: compress level for multithread compression
ja: マルチスレッド圧縮の圧縮レベル

en: compress repeated pages during live migration
ja: ライブマイグレーション中の連続ページの圧縮

en: compute baseline CPU
ja: ベースライン CPU の計算

en: compute baseline CPU usable by a specific hypervisor
ja: 特定のハイパーバイザーで使用可能なベースライン CPU を計算します

en: computing baseline hypervisor CPU is not supported for arch %s
ja: ベースラインハイパーバイザー CPU の計算は arch %s ではサポートされていません

en: config
ja: 設定

en: config data file to import from
ja: インポートする設定データファイル

en: config value %s was malformed
ja: 設定値 %s は不正な形式です

en: config value %s was missing
ja: 設定値 %s がありませんでした

en: configuration file syntax error
ja: 設定ファイルの構文エラー

en: configuration file syntax error: %s
ja: 設定ファイルの構文エラー: %s

en: configuration potentially modified by hook script
ja: フックスクリプトによって変更される可能性のある設定

en: configuring disks is not supported for vz snapshots
ja: ディスクの設定は vz スナップショットではサポートされていません

en: configuring memory location is not supported
ja: メモリーの場所の設定はサポートされていません

en: configuring persistent polling values is not supported
ja: 永続的なポーリング値の設定はサポートされていません

en: conn must match stream connection
ja: conn はストリーム接続と一致する必要があります

en: connect
ja: 接続

en: connect to daemon's admin server
ja: デーモンの管理サーバーに接続します

en: connect to the guest console
ja: ゲストのコンソールへの接続

en: connected
ja: 接続済み

en: connection URI of the destination host as seen from the client(normal migration) or source(p2p migration)
ja: クライアント (通常のマイグレーション) またはソース (p2p マイグレーション) から見える宛先ホストの接続 URI

en: connection already open
ja: 接続はすでに開いています

en: connection closed due to keepalive timeout
ja: キープアライブのタイムアウトが原因で接続が閉じられました

en: connection not open
ja: 接続が開いていません

en: connection vcpu maximum
ja: 接続先の最大仮想 CPU 数

en: control domain IOThread affinity
ja: 制御ドメイン IOThread アフィニティー

en: control domain's incoming traffics
ja: ドメインの入力トラフィックの制御

en: control domain's outgoing traffics
ja: ドメインの出力トラフィックの制御

en: control or query domain emulator affinity
ja: ドメインのエミュレーターアフィニティーの制御またはクエリー

en: control or query domain vcpu affinity
ja: ドメインの仮想 CPU アフィニティーの制御またはクエリー

en: controller %s:%d not found
ja: コントローラー %s:%d が見つかりません

en: controller index='%d' already exists
ja: コントローラー index='%d' はすでに存在します

en: controller iothread '%u' not defined in iothreadid
ja: コントローラー iothread '%u' は、iothreadid で定義されていません

en: conversion from 'xen-sxpr' format is no longer supported
ja: 'xen-sxpr' 形式からの変換はサポートされなくなりました

en: conversion from hyper to %s overflowed
ja: ハイパーから %s への変換がオーバーフローしました

en: conversion from string failed
ja: 文字列からの変換に失敗しました

en: convert a domain id or UUID to domain name
ja: ドメイン ID または UUID をドメイン名に変換します

en: convert a domain name or UUID to domain id
ja: ドメイン名または UUID をドメイン ID に変換します

en: convert a domain name or id to domain UUID
ja: ドメイン名または ID からドメイン UUID への変換

en: convert a network UUID to network name
ja: ネットワーク UUID をネットワーク名に変換します

en: convert a network name to network UUID
ja: ネットワーク名からネットワーク UUID への変換

en: convert a pool UUID to pool name
ja: プール UUID からプール名への変換

en: convert a pool name to pool UUID
ja: プール名をプール UUID に変換します

en: convert an interface MAC address to interface name
ja: インターフェイスの MAC アドレスからインターフェイス名への変換

en: convert an interface name to interface MAC address
ja: インターフェイス名からインターフェイスの MAC アドレスへの変換

en: cookie name '%s' contains invalid characters
ja: クッキー名 '%s' に無効な文字が含まれています

en: cookie name must not be empty
ja: クッキー名は空であってはなりません

en: copy destination is block device instead of regular file
ja: コピー先は通常のファイルではなくブロックデバイスです

en: copy of read-only disks is not supported
ja: 読み取り専用ディスクのコピーはサポートされていません

en: copy-on-write ploop volumes are not yet supported
ja: copy-on-write ploop ボリュームはまだサポートされていません

en: copy_on_read is not compatible with 'lun' disk '%s'
ja: copy_on_read は 'lun' disk '%s' と互換性がありません

en: copy_on_read is not compatible with read-only disk '%s'
ja: copy_on_read は read-only disk '%s' と互換性がありません

en: copy_on_read is not supported with removable disk '%s'
ja: copy_on_read はリムーバブルディスク '%s' ではサポートされません

en: copy_on_read is not supported with vhostuser disk
ja: copy_on_read は vhostuser ディスクではサポートされません

en: corrupted profileid string
ja: 破損した profileid 文字列

en: could not allocate memory
ja: メモリーを割り当てられませんでした

en: could not attach shared folder '%s', rc=%08x
ja: 共有フォルダー '%s' を接続できませんでした, rc=%08x

en: could not build absolute core file path
ja: コアファイルの絶対パスを構築できませんでした

en: could not build absolute input file path
ja: 入力ファイルの絶対パスを構築できませんでした

en: could not build absolute output file path
ja: 出力ファイルの絶対パスを構築できませんでした

en: could not change ACPI status to: %s, rc=%08x
ja: ACPI ステータスを変更できませんでした: %s, rc=%08x

en: could not change APIC status to: %s, rc=%08x
ja: APIC ステータスを変更できませんでした: %s, rc=%08x

en: could not change PAE status to: %s, rc=%08x
ja: PAE ステータスを変更できませんでした: %s, rc=%08x

en: could not close handshake fd
ja: ハンドシェイクディスクリプターを閉じられません

en: could not close logfile
ja: ログファイルを閉じられませんでした

en: could not connect to Xen Store
ja: Xen Store に接続できませんでした

en: could not connect to Xen Store %s
ja: Xen Store %s に接続できませんでした

en: could not convert bandwidth average value '%s'
ja: 帯域の平均値 '%s' を変換できませんでした

en: could not convert bandwidth burst value '%s'
ja: 帯域のバースト値 '%s' を変換できませんでした

en: could not convert bandwidth floor value '%s'
ja: 帯域の最小値 '%s' を変換できませんでした

en: could not convert bandwidth peak value '%s'
ja: 帯域のピーク値 '%s' を変換できませんでした

en: could not create profile
ja: プロファイルを作成できませんでした

en: could not define a domain, rc=%08x
ja: ドメインを定義できませんでした, rc=%08x

en: could not delete snapshot
ja: スナップショットを削除できませんでした

en: could not delete the domain, rc=%08x
ja: ドメインを削除できませんでした, rc=%08x

en: could not detach shared folder '%s', rc=%08x
ja: 共有フォルダー '%s' を切断できませんでした, rc=%08x

en: could not determine max vcpus for the domain
ja: ドメインの最大仮想 CPU 数を決定できません

en: could not find base image in chain for '%s'
ja: '%s' のチェーンでベースイメージが見つかりませんでした

en: could not find capabilities for %s
ja: %s のケイパビリティーが見つかりませんでした

en: could not find event callback %d for deletion
ja: 削除用のイベントコールバック %d が見つかりませんでした

en: could not find image '%s' beneath '%s' in chain for '%s'
ja: '%s' のチェーンで '%s' の下にイメージ '%s' が見つかりませんでした

en: could not find image '%s' in chain for '%s'
ja: '%s' チェーンでイメージ '%s' が見つかりませんでした

en: could not find libvirtd
ja: libvirtd を見つられませんでした

en: could not find name in XML
ja: XML において名前を見つけられませんでした

en: could not find realpath
ja: realpath が見つかりませんでした

en: could not get MAC address of interface %s
ja: インターフェイス %s の MAC アドレスを取得できませんでした

en: could not get VM definition
ja: VM 定義を取得できませんでした

en: could not get children snapshots
ja: 子スナップショットを取得できませんでした

en: could not get creation time of snapshot %s
ja: スナップショット %s の作成日時を取得できませんでした

en: could not get current snapshot
ja: カレントスナップショットを取得できませんでした

en: could not get current snapshot name
ja: カレントスナップショット名を取得できませんでした

en: could not get current snapshot of domain %s
ja: ドメイン %s のカレントスナップショットを取得できませんでした

en: could not get description of snapshot %s
ja: スナップショット %s の記述を取得できませんでした

en: could not get domain UUID
ja: ドメイン UUID を取得できませんでした

en: could not get domain state
ja: ドメインの状態を取得できませんでした

en: could not get information about NUMA topology
ja: NUMA トポロジーの情報を取得できませんでした

en: could not get information about supported page sizes
ja: サポートされているページサイズに関する情報を取得できませんでした

en: could not get interface XML description: %s%s%s
ja: インターフェイス XML 記述を取得できませんでした: %s%s%s

en: could not get machine
ja: マシンを取得できませんでした

en: could not get name of parent of snapshot %s
ja: スナップショット %s の親の名前を取得できませんでした

en: could not get number of volumes in the pool: %s, rc=%08x
ja: プールにあるボリュームの数を取得できませんでした: %s, rc=%08x

en: could not get online state of snapshot %s
ja: スナップショット %s のオンライン状態を取得できませんでした

en: could not get parent of snapshot %s
ja: スナップショット %s の親を取得できませんでした

en: could not get preferred machine for %s type=%s
ja: %s type=%s の優先マシンを取得できませんでした

en: could not get root snapshot for domain %s
ja: ドメイン %s の親スナップショットを取得できませんでした

en: could not get snapshot UUID
ja: スナップショットの UUID を取得できませんでした

en: could not get snapshot children
ja: スナップショットの子を取得できませんでした

en: could not get snapshot count for domain %s
ja: ドメイン %s のスナップショット回数を取得できませんでした

en: could not get snapshot count for listed domains
ja: 一覧化されたドメインのスナップショット回数を取得できませんでした

en: could not get snapshot name
ja: スナップショット名を取得できませんでした

en: could not get the volume list in the pool: %s, rc=%08x
ja: プールにあるボリュームの一覧を取得できませんでした: %s, rc=%08x

en: could not initialize domain event timer
ja: ドメインのイベントタイマーを初期化できませんでした

en: could not open VirtualBox session with domain %s
ja: ドメイン %s の VirtualBox セッションを開けませんでした

en: could not open input path '%s'
ja: 入力パス '%s' を開けませんでした

en: could not parse XML
ja: XML を解析できませんでした

en: could not parse arguments
ja: 引数を解析できませんでした

en: could not parse read bytes sec %s
ja: 読み取りバイト秒 %s を解析できませんでした

en: could not parse read iops sec %s
ja: 読み取り iops 秒 %s を解析できませんでした

en: could not parse weight %s
ja: ウェイト %s を解析できませんでした

en: could not parse write bytes sec %s
ja: 書き込みバイト秒 %s を解析できませんでした

en: could not parse write iops sec %s
ja: 書き込み iops 秒 %s を解析できませんでした

en: could not read xml file
ja: XML ファイルを読み込めませんでした

en: could not receive data from domain '%s'
ja: ドメイン '%s' からデータを受信できませんでした

en: could not remove profile
ja: プロファイルを削除できませんでした

en: could not remove profile for '%s'
ja: '%s' のプロファイルを削除できませんでした

en: could not restore snapshot for domain %s
ja: ドメイン %s のスナップショットを復元できませんでした

en: could not set IFS
ja: IFS を設定できませんでした

en: could not set PATH
ja: PATH を設定できませんでした

en: could not set the memory size of the domain to: %llu Kb, rc=%08x
ja: ドメインのメモリー容量を設定できませんでした: %llu Kb, rc=%08x

en: could not set the memory size of the domain to: %lu Kb, rc=%08x
ja: ドメインのメモリー容量を設定できませんでした: %lu Kb, rc=%08x

en: could not set the number of cpus of the domain to: %u, rc=%08x
ja: ドメインの CPU 数を設定できませんでした: %u, rc=%08x

en: could not set the number of virtual CPUs to: %u, rc=%08x
ja: 仮想 CPU の数を設定できませんでした: %u, rc=%08x

en: could not take a screenshot of %s
ja: %s のスクリーンショットを取得できませんでした

en: could not take snapshot of domain %s
ja: ドメイン %s のスナップショットを作成できませんでした

en: could not use Xen hypervisor entry
ja: Xen ハイパーバイザーエントリーを使用できませんでした

en: could not use Xen hypervisor entry %s
ja: Xen ハイパーバイザーエントリー %s を使用できませんでした

en: couldn't convert node device def to mdevctl JSON
ja: ノードデバイス定義を mdevctl JSON に変換できませんでした

en: couldn't fetch array of leases
ja: リースの配列を取得できませんでした

en: couldn't find IFLA_VF_INFO for VF %d in netlink response
ja: netlink 応答に VF %d 向け IFLA_VF_INFO を見つけられませんでした

en: couldn't find a portgroup entry in network '%s' matching <portgroup name='%s'>
ja: ネットワーク '%s' において <portgroup name='%s'> と一致するポートグループのエントリーを見つけられませんでした

en: couldn't find an interface entry in network '%s' matching <interface dev='%s'>
ja: ネットワーク '%s' に <interface dev='%s'> と一致する、インターフェイス項目を見つけられません

en: couldn't find interface named '%s'
ja: '%s' という名前のインターフェイスを見つけられませんでした

en: couldn't find interface named '%s': %s%s%s
ja: '%s' という名前のインターフェイスが見つかりませんでした: %s%s%s

en: couldn't find interface with MAC address '%s'
ja: MAC アドレス '%s' を持つインターフェイスを見つけることができませんでした

en: couldn't find interface with MAC address '%s': %s%s%s
ja: MAC アドレス '%s' を持つインターフェイスが見つかりませんでした: %s%s%s

en: couldn't locate a matching DNS HOST record in network %s
ja: ネットワーク %s において DNS HOST レコードを一致する場所がありませんでした

en: couldn't locate a matching DNS SRV record in network %s
ja: ネットワーク %s に DNS SRV レコードと一致する場所がありませんでした

en: couldn't locate a matching DNS TXT record in network %s
ja: ネットワーク %s において DNS TXT レコードに一致する場所がありませんでした

en: couldn't locate a matching dhcp host entry in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' において一致する DHCP ホスト項目の場所が決められませんでした

en: couldn't locate a matching dhcp range entry in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' における DHCP 範囲の一致するエントリーの場所がわかりません

en: couldn't locate an existing dhcp host entry with "mac='%s'" "name='%s'" "ip='%s'" in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' で、"mac='%s'" "name='%s'" "ip='%s'" を持つ既存の dhcp ホストエントリーを見つけることができませんでした

en: couldn't retrieve authentication methods list: %s
ja: 認証方式の一覧を取得できませんでした: %s

en: couldn't update dhcp host entry - no <ip> element found at index %d in network '%s'
ja: dhcp ホストエントリーを更新できませんでした - インデックス %d (ネットワーク '%s') に <ip> 要素が見つかりませんでした

en: couldn't update dhcp host entry - no <ip> element found in network '%s'
ja: dhcp ホストエントリーを更新できませんでした - ネットワーク '%s' で <ip> 要素が見つかりませんでした

en: couldn't write dnsmasq config file '%s'
ja: dnsmasq 設定ファイル '%s' に書き込みできませんでした

en: cow feature may only be used for 'fs' and 'dir' pools
ja: cow 機能は、'fs' と 'dir' プールにのみ使用可能です

en: cpu affinity is not supported
ja: cpu アフィニティはサポートされていません

en: cpu count too large
ja: cpu 数が大きすぎます

en: cpu hotplug is not supported
ja: cpu ホットプラグはサポートされていません

en: cpu parameter is missing a model name
ja: cpu パラメーターにモデル名がありません

en: cpu topology results in more than %u cpus
ja: cpu トポロジーの CPU は %u より多くなります

en: cpuNum in %s only accepts %d as a negative value
ja: %s の cpuNum は負数として %d 個のみを受け付けます

en: cpuacct parse error
ja: cpuacct 解析エラー

en: cpuid starting with %s is not supported, only libxl format is
ja: %s で始まる cpuid はサポートされていません、libxl 形式のみがサポートされます

en: cputune is not supported by vz driver
ja: cputune は vz ドライバーではサポートされていません

en: crash the domain after core dump
ja: コアダンプ後にドメインをクラッシュさせます

en: crashed
ja: クラッシュしました

en: create a bridge device and attach an existing network device to it
ja: ブリッジデバイスの作成、および既存ネットワークデバイスへの接続

en: create a device defined by an XML file on the node
ja: ノードに XML ファイルで定義されたデバイスを作成します

en: create a domain from an XML file
ja: XML ファイルからドメインを作成します

en: create a network filter binding from an XML file
ja: XML ファイルからネットワークフィルターバインディングを作成します

en: create a network from an XML file
ja: XML ファイルからネットワークを作成します

en: create a network port from an XML file
ja: XML ファイルからネットワークポートを作成します

en: create a pool from a set of args
ja: 一組の引数からプールを作成します

en: create a pool from an XML file
ja: XML ファイルからプールを作成します

en: create a snapshot of current interfaces settings, which can be later committed (iface-commit) or restored (iface-rollback)
ja: 現在のインターフェイス設定のスナップショット作成、後からコミット (iface-commit) または復元 (iface-rollback) 可能

en: create a vol from an XML file
ja: XML ファイルからボリュームを作成します

en: create a vol, using another volume as input
ja: 別のボリュームを入力として使用したボリュームを作成します

en: create a volume from a set of args
ja: 一組の引数からボリュームを作成します

en: creating a new group/updating existing with all tune parameters zero is not supported
ja: すべての調整パラメーターをゼロにして、新しいグループを作成したり、既存のグループを更新することはサポートされていません

en: creating checkpoint for incremental backup is not supported yet
ja: 増分バックアップのチェックポイントの作成は、まだサポートされていません

en: creating snapshot
ja: スナップショットの作成中

en: creation of images with slice type='storage' is not supported
ja: スライス type='storage' のイメージの作成はサポートされません

en: creation of non-raw file images is not supported without qemu-img.
ja: raw 以外のイメージの作成は、qemu-img 無しではサポートされません

en: creation of pid file requires daemonized command
ja: PID ファイルの作成はデーモン化されたコマンドが必要です

en: creation of qcow/qcow2 files supports only 'luks' encryption
ja: qcow/qcow2 ファイルの作成は、'luks' 暗号化のみをサポートします

en: creation of qcow2 encrypted image is not supported
ja: qcow2 暗号化イメージの作成はサポートされていません

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_REDIRECT_URL) returned an error: %s (%d) : %s
ja: curl_easy_getinfo(CURLINFO_REDIRECT_URL) がエラーを返しました: %s (%d) : %s

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned a negative response code
ja: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) が負の応答コードを返しました

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned an error: %s (%d)
ja: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) がエラーを返しました: %s (%d)

en: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) returned an error: %s (%d) : %s
ja: curl_easy_getinfo(CURLINFO_RESPONSE_CODE) がエラーを返しました: %s (%d) : %s

en: curl_easy_perform() returned an error: %s (%d)
ja: curl_easy_perform() がエラーを返しました: %s (%d)

en: curl_easy_perform() returned an error: %s (%d) : %s
ja: curl_easy_perform() がエラーを返しました: %s (%d) : %s

en: current
ja: カレント

en: current bridge device name
ja: 現在のブリッジデバイス名

en: current job is not outgoing migration in post-copy mode
ja: 現在のジョブはポストコピーモードでアウトゴーイングマイグレーションではありません。

en: current vcpu count must equal maximum
ja: カレント仮想 CPU 数は最大値と同じでなければいけません

en: current vcpus must be equal to maxvcpus
ja: 現行の仮想 CPU は最大仮想 CPU と同じである必要があります

en: custom alias name of disk device
ja: ディスクデバイスのカスタムエイリアス名

en: custom alias name of interface device
ja: インターフェイスデバイスのカスタムエイリアス名

en: custom configuration parameters specified
ja: 指定されたカスタム設定パラメーター

en: custom device configuration
ja: カスタムデバイス設定

en: custom device tree blob used
ja: 使用されるカスタムデバイスツリー blob

en: custom guest agent control commands issued
ja: カスタムゲストエージェント制御コマンドが発行されました

en: custom monitor control commands issued
ja: カスタムモニター制御コマンドが発行されました

en: daemon
ja: デーモン

en: daemon's admin server connection URI
ja: デーモンの管理サーバー接続 URI

en: daemonized command cannot set working directory %s
ja: デーモン化されたコマンドは作業ディレクトリー %s を設定できません

en: daemonized command cannot use virCommandRunAsync
ja: デーモン化されたコマンドは virCommandRunAsync を使用できません

en: dangling \
ja: ぶら下げ \

en: data sinks cannot be used for non-blocking streams
ja: データシンクは non-blocking ストリームに対して使用できません

en: data sources cannot be used for non-blocking streams
ja: データソースは non-blocking ストリームに対して使用できません

en: dbus-daemon %s didn't show up
ja: dbus-daemon %s が表示されませんでした

en: dbus-daemon %s died unexpectedly
ja: dbus-daemon %s が予期せずに終了しました

en: dbus-daemon died and reported: %s
ja: dbus-daemon が終了し、報告されました: %s

en: debug
ja: デバッグ

en: default
ja: デフォルト

en: default_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: default_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: define (but don't start) a domain from an XML file
ja: XML ファイルによるドメインの定義 (起動なし)

en: define a pool from a set of args
ja: 一連の引数からプールを定義します

en: define an inactive persistent physical host interface or modify an existing persistent one from an XML file
ja: 非アクティブな永続的物理ホストインターフェイスを定義するか、XML ファイルから既存の永続的物理ホストインターフェイスを変更します

en: define an inactive persistent storage pool or modify an existing persistent one from an XML file
ja: 非アクティブな永続的ストレージプールを定義するか、XML ファイルから既存の永続的ストレージプールを変更します

en: define an inactive persistent virtual network or modify an existing persistent one from an XML file
ja: 非アクティブな永続的仮想ネットワークを定義するか、XML ファイルから既存の永続的仮想ネットワークを変更します

en: define or modify a secret from an XML file
ja: XML ファイルによるシークレットの定義または変更

en: define or update a network filter from an XML file
ja: XML ファイルによるネットワークフィルターの定義または更新

en: definition for checkpoint %s must use uuid %s
ja: チェックポイント %s の定義には uuid %s を使用する必要があります

en: definition for snapshot %s must use uuid %s
ja: スナップショット %s は UUID %s を使用する必要があります

en: deflate-on-oom is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、deflate-on-oom はサポートされません

en: degraded
ja: 劣化

en: delete a network filter binding
ja: ネットワークフィルターバインディングを削除します

en: delete a pool
ja: プールの削除

en: delete a vol
ja: ボリュームを削除します

en: delete an IOThread from the guest domain
ja: ゲストドメインから IOThread を削除します

en: delete checkpoint and all children
ja: チェックポイントとすべての子を削除します

en: delete children but not checkpoint
ja: 子を削除しますが、チェックポイントは削除しません

en: delete children but not snapshot
ja: スナップショット以外の子どもの削除

en: delete current snapshot
ja: カレントスナップショットの削除

en: delete files that were successfully committed
ja: 正常にコミットされたファイルの削除

en: delete only libvirt metadata, leaving checkpoint contents behind
ja: チェックポイントの内容を残して、libvirt メタデータのみを削除します

en: delete only libvirt metadata, leaving snapshot contents behind
ja: libvirt の管理情報のみの削除、スナップショットの内容の保存

en: delete snapshot and all children
ja: スナップショットとすべての子どもの削除

en: delete snapshots associated with volume (must be supported by storage driver)
ja: ボリュームに関連付けられているスナップショットを削除します (ストレージドライバーでサポートされている必要があります)

en: delete snapshots associated with volume(s), requires --remove-all-storage (must be supported by storage driver)
ja: ボリュームに関連付けられているスナップショットを削除します、--remove-all-storage が必要です (ストレージドライバーでサポートされている必要があります)

en: delete the specified network port
ja: 指定されたネットワークポートを削除します

en: deprecated configuration: %s
ja: 非推奨の設定: %s

en: description
ja: 詳細

en: description of checkpoint
ja: チェックポイントの説明

en: description of snapshot
ja: スナップショットの説明

en: destroy (stop) a device on the node
ja: ノードのデバイスの強制停止 (停止)

en: destroy (stop) a domain
ja: ドメインの強制停止

en: destroy (stop) a network
ja: ネットワークの強制停止

en: destroy (stop) a pool
ja: プールの強制停止

en: destroy a physical host interface (disable it / "if-down")
ja: 物理ホストインターフェイスの強制停止 ("if-down" による無効化)

en: destroyed
ja: 強制停止

en: detach device from an XML file
ja: XML ファイルによるデバイスの切断

en: detach device from an alias
ja: デバイスをエイリアスから切断します

en: detach disk device
ja: ディスクデバイスを切断します

en: detach network interface
ja: ネットワークインターフェイスの切断

en: detach node device from its device driver
ja: デバイスドライバーからノードデバイスの切断

en: detaching device type '%s' is unsupported
ja: デバイスタイプ '%s' の切断はサポートされません

en: detaching network device from VM is unsupported
ja: VM からのネットワークデバイスの切断は、サポートされません

en: detaching serial console is not supported
ja: シリアルコンソールの切断はサポートされません

en: detailed domain vcpu information
ja: ドメインの仮想 CPU 情報の表示

en: detect_zeroes is not supported with vhostuser disk
ja: detect_zeroes は vhostuser ディスクではサポートされません

en: dev->id buffer overflow: %d %d
ja: dev->id バッファーオーバーフロー: %d %d

en: dev->id buffer overflow: %s %s
ja: dev->id バッファーオーバーフロー: %s %s

en: dev->name buffer overflow: %.3d:%.3d
ja: dev->name バッファオーバーフロー: %.3d:%.3d

en: device %s iommu_group symlink %s has invalid group number %s
ja: デバイス %s iommu_group のシンボリックリンク %s に無効なグループ番号 %s が含まれています

en: device %s is already in use
ja: デバイス %s がすでに使用中です

en: device %s is not a PCI device
ja: デバイス %s は PCI デバイスではありません

en: device '%s' in network '%s' is not an SR-IOV Virtual Function
ja: ネットワーク '%s' のデバイス '%s' は SR-IOV Virtual Function ではありません

en: device API '%s' not supported yet
ja: デバイス API '%s' まだサポートされていません

en: device alias
ja: デバイスエイリアス

en: device alias not found: cannot set link state to down
ja: デバイスのエイリアスが見つかりません: リンクステートをダウンに設定できません

en: device cannot be detached: device is busy
ja: デバイスを切断できませんでした: デバイスがビジーです

en: device is already in the domain configuration
ja: デバイスはすでにドメインの設定にあります

en: device key
ja: デバイスのキー

en: device list is not an object
ja: デバイスリストはオブジェクトではありません

en: device name
ja: デバイス名

en: device name or wwn pair in 'wwnn,wwpn' format
ja: 'wwnn,wwpn' 形式のデバイス名または WWN ペア

en: device not found
ja: デバイスが見つかりません

en: device not found: %s
ja: デバイスが見つかりません: %s

en: device not present in domain configuration
ja: デバイスはドメインの設定にありません

en: device of type '%s' has no device info
ja: タイプの '%s' のデバイスにはデバイス情報がありません

en: device path '%s' doesn't exist
ja: デバイスのパス '%s' が存在しません

en: device to set threshold for
ja: しきい値を設定するデバイス

en: device type '%s' cannot be attached
ja: デバイスタイプ '%s' は接続できません

en: device type '%s' cannot be detached
ja: デバイスタイプ '%s' は切断できません

en: device type '%s' cannot be updated
ja: デバイスタイプ '%s' は更新できません

en: device type '%s' cannot hot unplugged
ja: ディスクタイプ '%s' はホットアンプラグできません

en: devices cgroup isn't mounted
ja: デバイス cgroup がマウントされていません

en: dhcp is supported only for a single %s address on each network
ja: dhcp は、各ネットワークの単一の %s アドレスに対してのみサポートされます

en: dhcp ranges cannot be modified, only added or deleted
ja: DHCP 範囲は変更できません、追加または削除のみ実行できます

en: different iotunes for disks %s and %s
ja: ディスク %s と %s 用のさまざまな iotunes

en: dimm memory info data is missing 'id'
ja: dimm メモリー情報データに 'id' がありません

en: dir
ja: ディレクトリー

en: direct migration
ja: ダイレクトマイグレーション

en: direct migration is not supported by the source host
ja: ダイレクトマイグレーションは、ソースホストではサポートされません

en: direct setting of the vlan tag is not allowed for hostdev devices using %s mode
ja: VLAN タグの直接設定は %s モードを使用している hostdev デバイスに対して許可されません

en: directory to switch to (default: home or else root)
ja: 切り替え先のディレクトリー (デフォルト: ホームまたはroot )

en: dirty page rate calculation mode, either of these 3 options 'page-sampling, dirty-bitmap, dirty-ring' can be specified.
ja: ダーティページレート計算モードでは、これら 3 つのオプション ('page-sampling、dirty-bitmap、dirty-ring') のいずれかを指定できます。

en: dirty ring must be power of 2 and ranges [1024, 65536]
ja: ダーティリングは 2 のべき乗で、範囲は [1024, 65536] でなければなりません

en: dirty ring size of KVM feature '%s' differs: source: '%d', destination: '%d'
ja: KVM 機能 '%s' のダーティリングサイズが異なります: 送信元:'%d'、送信先: '%d'

en: dirty-ring calculation mode requires dirty-ring feature enabled.
ja: dirty-ring 計算モードでは、dirty-ring 機能を有効にする必要があります。

en: disable
ja: 無効にする

en: disable autostarting
ja: 自動起動の設定解除

en: disable cpus specified by cpulist
ja: cpulist で指定された CPU を無効にします

en: disable cpus specified by cpumap
ja: cpumap で指定された CPU を無効にします

en: disabled
ja: 無効

en: discard is not supported for model '%s'
ja: モデル '%s' では破棄はサポートされていません

en: discard is not supported for nvdimms
ja: nvdimms では破棄はサポートされていません

en: discard is not supported with vhostuser disk
ja: 破棄は vhostuser ディスクではサポートされません

en: disconnect
ja: 切断

en: disconnected
ja: 切断済み

en: discover potential storage pool sources
ja: 潜在的なストレージプールソースの探索

en: disk %s does not have an active block job
ja: ディスク %s にはアクティブなブロックジョブがありません

en: disk %s has no source file to be committed
ja: ディスク %s はコミットするソースファイルがありません

en: disk %s not found
ja: ディスク %s が見つかりません

en: disk '%s' already in active block job
ja: ディスク '%s' はすでにアクティブなブロックジョブにあります

en: disk '%s' does not currently have a source assigned
ja: ディスク '%s' には現在、ソースが割り当てられていません

en: disk '%s' has a blockjob assigned
ja: ディスク '%s' にはブロックジョブが割り当てられています

en: disk '%s' has no media
ja: ディスク '%s' にはメディアがありません

en: disk '%s' is empty or readonly
ja: ディスク '%s' は空または読み取り専用です

en: disk '%s' must use snapshot mode '%s'
ja: ディスク '%s' はスナップショットのモード '%s' を使用しなければいけません

en: disk '%s' not found
ja: ディスク '%s' が見つかりません

en: disk '%s' not found in domain
ja: ディスク '%s' はドメインで見つかりません

en: disk '%s' specified twice
ja: ディスク '%s' が二重定義されました

en: disk '%s' was not found in the domain config
ja: ディスク '%s' はドメイン設定で見つかりませんでした

en: disk attributes: disk[,checkpoint=type][,bitmap=name]
ja: ディスク属性: disk[,checkpoint=type][,bitmap=name]

en: disk attributes: disk[,snapshot=type][,driver=type][,stype=type][,file=name]
ja: ディスク属性: disk[,snapshot=type][,driver=type][,stype=type][,file=name]

en: disk backend not supported: %s
ja: ディスクバックエンドはサポートされていません: %s

en: disk bus '%s' cannot be hot unplugged.
ja: ディスクバス '%s' は活性抜線できません。

en: disk bus '%s' cannot be hotplugged.
ja: ディスクバス '%s' はホットプラグができません

en: disk bus '%s' cannot be updated.
ja: ディスクのバス '%s' は更新できません

en: disk bus '%s' doesn't support transiend disk backing image sharing
ja: ディスクバス '%s' は一時的なディスクバッキングイメージ共有をサポートしていません

en: disk device 'lun' doesn't support encryption
ja: ディスクデバイス 'lun' は暗号化をサポートしません

en: disk device 'lun' doesn't support storage slice
ja: ディスクデバイス 'lun' はストレージスライスをサポートしません

en: disk device 'lun' must use 'raw' format
ja: ディスクデバイス 'lun' は 'raw' 形式を使用する必要があります

en: disk device type '%s' cannot be detached
ja: ディスクデバイスタイプ '%s' は切断できません

en: disk device type '%s' cannot be hotplugged
ja: ディスクデバイスタイプ '%s' はホットプラグができません

en: disk device='lun' is not supported for bus='%s'
ja: disk device='lun' は bus='%s' に対してサポートされません

en: disk device='lun' is not supported for protocol='%s'
ja: disk device='lun' は protocol='%s' に対してサポートされません

en: disk device='lun' is not supported for usb bus
ja: disk device='lun' は USB バスに対してサポートされません

en: disk device='lun' is only valid for block type disk source
ja: disk device='lun' はブロックタイプのディスクソースのみに対して有効です

en: disk does not have an alias
ja: ディスクにエイリアスがありません

en: disk driver %s is not supported
ja: ディスクドライバー %s がサポートされません

en: disk event_idx mode supported only for virtio bus
ja: ディスク event_idx モードは virtio バスに対してのみサポートされます

en: disk format %s is not supported
ja: ディスク形式 %s がサポートされません

en: disk image format not supported: %s
ja: ディスクイメージ形式はサポートされていません: %s

en: disk ioeventfd mode supported only for virtio bus
ja: ディスク ioeventfd モードは virtio バスに対してのみサポートされます

en: disk iotune field '%s' must be an integer
ja: ディスク iotune フィールド '%s' は整数でなければなりません

en: disk migration was active, but 'remaining' data was missing
ja: ディスクマイグレーションがアクティブでしたが、'残り' データがありませんでした

en: disk migration was active, but 'total' data was missing
ja: ディスクマイグレーションがアクティブでしたが、'合計' データがありませんでした

en: disk migration was active, but 'transferred' data was missing
ja: ディスクマイグレーションがアクティブでしたが、'転送済み' データがありませんでした

en: disk model '%s' not supported for bus '%s'
ja: ディスクモデル '%s' はバス '%s' ではサポートされていません

en: disk port address is not supported by tunnelled migration
ja: ディスクポートアドレスは、トンネルマイグレーションではサポートされていません

en: disk product is more than %d characters
ja: ディスク製品は %d 文字より多いです

en: disk product is not printable string
ja: ディスク製品名が表示できない文字列です

en: disk snapshot image path '%s' must be absolute
ja: ディスクスナップショットイメージパス '%s' は絶対パスでなければなりません

en: disk snapshots not supported yet
ja: ディスクのスナップショットはまだサポートされていません

en: disk source can be changed only in removable drives
ja: ディスクソースはリムーバブルドライブでのみ変更できます

en: disk source mode is only valid when storage pool is of iscsi type
ja: ディスクソースモードは、ストレージプールが iSCSI タイプである場合のみ有効です

en: disk source path is missing
ja: ディスクソースパスがありません

en: disk startupPolicy '%s' is not allowed for disk of '%s' type
ja: ディスク startupPolicy '%s' は、'%s' タイプのディスクに許可されていません

en: disk startupPolicy 'requisite' is allowed only for cdrom or floppy
ja: ディスク startupPolicy 'requisite' は、cdrom または floppy に対してのみ許可されます

en: disk target %s not found
ja: ディスクターゲット %s が見つかりません

en: disk type of '%s' does not support ejectable media
ja: '%s' のディスクタイプはイジェクト可能なメディアをサポートしません

en: disk vendor is more than %d characters
ja: ディスクベンダーは %d 文字より多いです

en: disk vendor is not printable string
ja: ディスクベンダーは印刷可能な文字列ではありません

en: disk-only flag for snapshot %s requires disk-snapshot state
ja: スナップショット %s のディスク専用フラグはディスクスナップショットの状態が必要です

en: disk-only snapshots require at least one disk to be selected for snapshot
ja: ディスク専用スナップショットは少なくとも 1 つのディスクをスナップショットに対して選択する必要があります

en: display
ja: ディスプレイ

en: display all block devices info
ja: すべてのブロックデバイス情報を表示します

en: display available free memory for the NUMA cell.
ja: NUMA セル用の利用可能な空きメモリーを表示します。

en: display available free pages for the NUMA cell.
ja: NUMA セルで利用可能な空きページを表示します。

en: display extended details for pools
ja: プールの拡張詳細の表示

en: display extended details for volumes
ja: ボリュームの詳細の表示

en: display property of device vfio-pci is not supported by this version of QEMU
ja: このバージョンの QEMU では、デバイス vfio-pci の表示プロパティーはサポートされていません

en: display the progress of dump
ja: ダンプの進行状況の表示

en: display the progress of migration
ja: マイグレーションの進行状況の表示

en: display the progress of save
ja: 保存の進行状況の表示

en: dnsmasq version >= %u.%u required but %lu.%lu found
ja: dnsmasq バージョン >= %u.%u が必須ですが、%lu.%lu が見つかりました

en: do not enable STP for this bridge
ja: このブリッジに STP を有効にしない

en: do not overwrite any existing data
ja: 既存のデータを上書きしないでください

en: do not pretty-print the fields
ja: フィールドを整形表示しないでください

en: do not restart the domain on the destination host
ja: 宛先ホストにおいてドメインを再開しません

en: domain %s exists already
ja: ドメイン %s はすでに存在します

en: domain %s has no snapshots with name %s
ja: ドメイン %s は %s という名前のスナップショットがありません

en: domain %s is already running
ja: ドメイン %s はすでに実行中です

en: domain '%s' already exists with uuid %s
ja: ドメイン '%s' がすでに UUID %s を用いて存在します

en: domain '%s' coredump: failed to open %s
ja: ドメイン '%s' のコアダンプ: %s のオープンに失敗しました

en: domain '%s' coredump: failed to write header to %s
ja: ドメイン '%s' coredump: ヘッダの %s への書き込み失敗

en: domain '%s' coredump: write failed: %s
ja: ドメイン '%s' のコアダンプ: 書き込みに失敗しました: %s

en: domain '%s' has no capabilities recorded
ja: ドメイン '%s' のケイパビリティーは記録されていません

en: domain '%s' has no current snapshot
ja: ドメイン '%s' はカレントスナップショットを持っていません

en: domain '%s' in %s must match connection
ja: %s のドメイン '%s' は接続と一致する必要があります

en: domain '%s' is already active
ja: ドメイン '%s' はすでにアクティブになっています

en: domain '%s' is already being removed
ja: ドメイン '%s' はすでに削除されています

en: domain '%s' is already being started
ja: ドメイン '%s' はすでに起動中です

en: domain '%s' is already defined with uuid %s
ja: ドメイン '%s' がすでに UUID %s を用いて定義されています

en: domain '%s' is not being migrated
ja: ドメイン '%s' は移行されていません

en: domain '%s' is not processing incoming migration
ja: ドメイン '%s' は入力中のマイグレーションを処理していません

en: domain '%s' is not running
ja: ドメイン '%s' が実行されていません

en: domain '%s' must match connection
ja: ドメイン '%s' は接続と一致する必要があります

en: domain '%s' not paused
ja: ドメイン '%s' は一時停止していません

en: domain '%s' not running
ja: ドメイン '%s' は稼動していません

en: domain already has VNC graphics
ja: ドメインにはすでに VNC グラフィックがあります

en: domain already has a vsock device
ja: ドメインにはすでに vsock デバイスがあります

en: domain already has a watchdog
ja: ドメインにはすでにウォッチドッグがあります

en: domain architecture (/domain/os/type/@arch)
ja: ドメインアーキテクチャー (/domain/os/type/@arch)

en: domain backup XML
ja: ドメインバックアップ XML

en: domain block device size information
ja: ドメインのブロックデバイス容量の情報

en: domain capabilities
ja: ドメインケイパビリティー

en: domain checkpoint XML
ja: ドメインチェックポイント XML

en: domain config update needs VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG flag to be set
ja: ドメイン設定の更新には、VIR_DOMAIN_AFFECT_CONFIG フラグの設定が必要です

en: domain configuration does not support rng model '%s'
ja: ドメイン設定は rng モデル '%s' をサポートしません

en: domain configuration does not support video model '%s'
ja: ドメイン設定はビデオモデル '%s' をサポートしません

en: domain control interface state
ja: ドメイン制御インターフェイス状態

en: domain core dump
ja: ドメインコアダンプ

en: domain display connection URI
ja: ドメインのディスプレイ接続 URI

en: domain does not have managed save image
ja: ドメインには、管理保存イメージはありません

en: domain event %d not registered
ja: ドメインイベント %d は登録されていません

en: domain event callback %d not registered
ja: ドメインイベントコールバック %d は登録されていません

en: domain has 'invtsc' CPU feature but TSC frequency is not specified
ja: ドメインには 'invtsc' CPU 機能がありますが、TSC 周波数が指定されていません

en: domain has SMM turned off but chosen firmware requires it
ja: ドメインで SMM がオフになっていますが、選択したファームウェアではこれが必要です

en: domain has active block job
ja: ドメインにアクティブなブロックジョブがあります

en: domain has assigned host devices
ja: ドメインにホストデバイスが割り当てられています

en: domain has no snapshots
ja: ドメインはスナップショットがありません

en: domain has no watchdog
ja: ドメインにはウォッチドッグがありません

en: domain has to be shutoff before renaming
ja: 名前を変更する前に、ドメインをシャットオフする必要があります

en: domain id or name
ja: ドメイン ID または名前

en: domain id or uuid
ja: ドメイン ID または UUID

en: domain information
ja: ドメイン情報

en: domain information in XML
ja: XML のドメイン情報

en: domain is already running
ja: ドメインがすでに実行中です

en: domain is marked for auto destroy
ja: ドメインは自動デプロイとして印がつけられています

en: domain is no longer running
ja: ドメインはもはや実行中ではありません

en: domain is not in running state
ja: ドメインは稼働中の状態ではありません

en: domain is not in shutoff state
ja: ドメインはシャットオフ状態ではありません

en: domain is not in suspend state
ja: ドメインが休止状態ではありません

en: domain is not running
ja: ドメインが稼働していません

en: domain is not running on destination host
ja: ドメインが宛先ホストで実行されていません

en: domain is not transient
ja: ドメインが一時的ではありません

en: domain is pmsuspended
ja: ドメインがサスペンドされています

en: domain is transient
ja: ドメインが一時的です

en: domain job information
ja: ドメインのジョブ情報

en: domain master key file doesn't exist in %s
ja: ドメインマスターキーファイルが %s に存在しません

en: domain moment %s already exists
ja: ドメイン moment %s はすでに存在しています

en: domain must be in a paused state
ja: ドメインは一時停止状態でなければなりません

en: domain must have at least one disk to perform backup
ja: ドメインには、バックアップを実行するために少なくとも 1 つのディスクが必要です

en: domain must have at least one disk to perform checkpoints
ja: チェックポイントを実行するには、ドメインに少なくとも 1 つのディスクが必要です

en: domain name or uuid
ja: ドメイン名または uuid

en: domain name, id or uuid
ja: ドメイン名、ID または uuid

en: domain save
ja: ドメイン保存

en: domain snapshot XML
ja: ドメインのスナップショットの XML

en: domain started
ja: ドメインが開始されました

en: domain state
ja: ドメインの状態

en: domain stats query failed
ja: ドメイン統計のクエリーに失敗しました

en: domain time
ja: ドメイン時間

en: domain type
ja: ドメインタイプ

en: domain type is not defined
ja: ドメインタイプが定義されていません

en: domain vcpu counts
ja: ドメインの仮想 CPU 数

en: domain with a managed saved state can't be renamed
ja: 管理保存状態のドメインの名前を変更することはできません

en: domain with managedsave data can only have runstate 'shutoff'
ja: managedsave データを持つドメインは、実行状態を 'shutoff' にしかできません

en: domain with name '%s' already exists
ja: '%s' という名前のドメインはすでに存在しています

en: domain's dimm info lacks slot ID or base address
ja: ドメインの dimm 情報にスロット ID またはベースアドレスがありません

en: domainMigratePrepare did not set uri
ja: domainMigratePrepareは uri を設定しませんでした

en: domainMigratePrepare2 did not set uri
ja: domainMigratePrepare2 は uri をセットしませんでした

en: domainMigratePrepare3 did not set uri
ja: domainMigratePrepare3 が URI を設定していません

en: domains in 'doms' array must belong to a single connection
ja: 'doms' 配列のドメインは、単一の接続に属している必要があります

en: doms array in %s must contain at least one domain
ja: %s の doms 配列は、少なくとも 1 つのドメインが含まれている必要があります

en: don't destroy statistics of a recently completed job when reading
ja: 読み取る際に最近完了したジョブの統計を破棄しないでください

en: don't know how to remove a %s device
ja: %s デバイスの削除方法が分かりません

en: don't start the bridge immediately
ja: ブリッジをすぐに起動しない

en: don't start the detached interface immediately (not recommended)
ja: 切断されたインターフェイスをすぐに開始しないでください (推奨されません)

en: done
ja: 完了

en: download volume contents to a file
ja: ボリューム内容のファイルへのダウンロード

en: driver does not support net model '%s'
ja: ドライバーは、ネットモデル '%s' をサポートしていません

en: driver of disk device
ja: ディスクデバイスのドライバー

en: driver serial '%s' contains unsafe characters
ja: ドライバーのシリアル '%s' が安全ではない文字を含んでいます

en: dump domain's memory only
ja: ドメインのメモリーのみダンプ

en: dump query failed, status=%d
ja: ダンプのクエリーに失敗しました、status=%d

en: dump the core of a domain to a file for analysis
ja: 解析用ファイルへのドメインのコアダンプ

en: dumpformat '%d' is not supported
ja: dumpformat '%d' はサポートされていません

en: dumping
ja: ダンプ中

en: dup2(stderr) failed
ja: dup2(stderr) は失敗しました

en: dup2(stdin) failed
ja: dup2(stdin) は失敗しました

en: dup2(stdout) failed
ja: dup2(stdout) は失敗しました

en: duplicate 'id' found in '%s'
ja: '%s' で見つかった 'id' を複製します

en: duplicate blkio device path '%s'
ja: blkio デバイスパス '%s' を複製します

en: duplicate cookie '%s'
ja: クッキー '%s' を複製します

en: duplicate domain '%s'
ja: ドメイン '%s' を複製します

en: duplicate iothread id '%u' found
ja: 見つかった iothread id '%u' を複製します

en: duplicate iothreadpin for same iothread '%u'
ja: 同じ iothread '%u' の iothreadpin を複製します

en: duplicate key '%s'
ja: キー '%s' を複製します

en: duplicate native vlan setting
ja: ネイティブ VLAN 設定を複製します

en: duplicate vcpu order '%u'
ja: vcpu 順序 '%u' を複製します

en: duplicate vcpupin for vcpu '%d'
ja: vcpu '%d' 用に vcpupin を複製します

en: duration in seconds
ja: 秒単位の間隔

en: duration in seconds to allow read I/O operations max
ja: 最大読み取り I/O 操作を許可する時間 (秒単位)

en: duration in seconds to allow read max bytes
ja: 最大バイト数の読み取りを許可する時間 (秒単位)

en: duration in seconds to allow total I/O operations max
ja: 合計 I/O 操作を最大にするための時間 (秒単位)

en: duration in seconds to allow total max bytes
ja: 合計最大バイト数を許可する時間 (秒単位)

en: duration in seconds to allow write I/O operations max
ja: 最大書き込み I/O 操作を許可する時間 (秒単位)

en: duration in seconds to allow write max bytes
ja: 最大バイト数の書き込みを許可する時間 (秒単位)

en: dynamic label type must use resource relabeling
ja: 動的ラベルタイプはリソース再ラベルを使用しなければいけません

en: echo arguments. Used for internal testing.
ja: echo の引数。内部テストに使用されます。

en: edit XML configuration for a domain
ja: ドメインの XML 設定の編集

en: edit XML configuration for a network
ja: ネットワークの XML 設定の編集

en: edit XML configuration for a network filter
ja: ネットワークフィルターの XML 設定の編集

en: edit XML configuration for a physical host interface
ja: 物理ホストインターフェイス向け XML 設定の編集

en: edit XML configuration for a storage pool
ja: ストレージプールの XML 設定の編集

en: edit XML for a checkpoint
ja: チェックポイントの XML を編集します

en: edit XML for a domain's managed save state file
ja: ドメインの管理保存状態ファイルの XML を編集します

en: edit XML for a domain's saved state file
ja: ドメインの状態保存ファイル向け XML の編集

en: edit XML for a snapshot
ja: スナップショットの XML の編集

en: either --list or --event <type> is required
ja: --list または --event <type> のいずれかが必要です

en: either inbound average or floor is mandatory
ja: インバウンド平均またはフロアのいずれかが必須です

en: either secret uuid or usage expected
ja: シークレット uuid または使用法のいずれかが期待されます

en: element
ja: 要素

en: element 'genid' can only appear once
ja: 要素 'genid' は 1 回だけ表示できます

en: element 'name' is mandatory for RBD pool
ja: 'name' 要素が RBD プールに対して必須です

en: empty json array
ja: 空の json 配列

en: empty path
ja: パスが空白です

en: empty rbd option name specified
ja: 空の rbd オプション名が指定されました

en: empty rbd option value specified for name '%s'
ja: 名前 '%s' に指定された空の rbd オプション値

en: emulator '%s' is not executable
ja: エミュレーター '%s' は実行可能ではありません

en: emulator '%s' not found
ja: エミュレーター '%s' が見つかりません

en: emulator:
ja: エミュレーター:

en: enable
ja: 有効にする

en: enable cpus specified by cpulist
ja: cpulist で指定された CPU を有効にします

en: enable cpus specified by cpumap
ja: cpumap で指定された CPU を有効にします

en: enable parallel migration
ja: パラレルマイグレーションを有効にします

en: enable post-copy migration; switch to it using migrate-postcopy command
ja: post-copy マイグレーションを有効にします、migrate-postcopy コマンドを使用して切り替えます

en: enabled
ja: 有効

en: encountered an error on interface %s index %d
ja: インターフェイス %s インデックス %d においてエラーに遭遇しました

en: encrypted ploop volumes are not supported with ploop init
ja: 暗号化された ploop ボリュームは ploopinit ではサポートされません

en: encryption format %d doesn't match expected format %d
ja: 暗号化形式 %d が期待される形式 %d と一致しません

en: encryption format of inputvol must be LUKS
ja: inputvol の暗号化形式は LUKS である必要があります

en: encryption is not supported with vhostuser disk
ja: 暗号化は vhostuser ディスクではサポートされません

en: encryption is supported only with 'raw' and 'qcow2' image format
ja: 暗号化は 'raw' と 'qcow2' イメージフォーマットでのみサポートされています

en: enforce requested stats parameters
ja: 要求された統計パラメーターを適用します

en: entry was missing 'device'
ja: エントリーに 'device' がありませんでした

en: entry was missing 'len'
ja: エントリーに 'len' がありませんでした

en: entry was missing 'offset'
ja: エントリーに 'offset' がありませんでした

en: entry was missing 'speed'
ja: エントリーに 'speed' がありませんでした

en: entry was missing 'type'
ja: エントリーに 'type' がありませんでした

en: enumerate devices on this host
ja: ホストにあるデバイスの一覧表示

en: error
ja: エラー

en: error %d during port-profile setlink on interface %s (%d)
ja: エラー %d がインターフェイス %s (%d) において port-profile setlink 中に発生しました

en: error adding fdb entry for %s
ja: %s の fdb エントリーを追加するエラー

en: error calling aa_change_profile()
ja: aa_change_profile() の呼び出し中にエラーが発生しました

en: error calling security_getenforce()
ja: security_getenforce() の呼び出し中にエラーが発生しました

en: error changing profile to %s
ja: %s にプロファイルをに変更する際にエラーが発生しました

en: error copying UUID
ja: UUID のコピー中にエラーが発生しました

en: error copying profile name
ja: プロファイル名のコピー中にエラーが発生しました

en: error count:
ja: エラーカウント:

en: error creating %s interface %s@%s (%s)
ja: %s インターフェイス %s@%s (%s) の作成中にエラーが発生しました

en: error creating bridge interface %s
ja: ブリッジインターフェイス %s の作成中にエラーが発生しました

en: error creating directory for ploop volume
ja: ploop ボリュームのディレクトリーの作成中にエラーが発生しました

en: error destroying network device %s
ja: ネットワークデバイス %s の破壊中にエラーが発生しました

en: error dumping %s (%d) interface
ja: %s (%d) インターフェイスのダンプ中にエラーが発生しました

en: error dumping neighbor table
ja: ネイバーテーブルのダンプ中にエラーが発生しました

en: error during virtual port configuration of ifindex %d
ja: インターフェイスインデックス %d の仮想ポート設定中にエラーが発生しました

en: error from service
ja: サービスからのエラー

en: error from service: %s
ja: サービスからのエラー: %s

en: error getting profile status
ja: プロファイルステータスの取得中にエラーが発生しました

en: error in poll call
ja: poll 呼び出しにおいてエラーが発生しました

en: error parsing IFLA_PORT_SELF part
ja: IFLA_PORT_SELF 部分の解析においてエラーが発生しました

en: error parsing IFLA_VF_INFO
ja: IFLA_VF_INFO の解析中にエラーが発生しました

en: error parsing IFLA_VF_PORT during error reporting
ja: エラー報告中の IFLA_VF_PORT の解析中にエラーが発生しました

en: error parsing IFLA_VF_PORT part
ja: IFLA_VF_PORT 部分を解析中にエラーが発生しました

en: error parsing IFLA_VF_STATS
ja: IFLA_VF_STATS の解析中にエラーが発生しました

en: error parsing pid of lldpad
ja: lldpad の pid を解析中にエラーが発生しました

en: error receiving signal from container
ja: コンテナーからシグナルを受信中にエラーが発生しました

en: error sending continue signal to daemon
ja: デーモンに継続シグナルを送信中にエラーが発生しました

en: error waiting for continue signal from daemon
ja: デーモンからの継続信号の待機中にエラーが発生しました

en: error while iterating over IFLA_VF_PORTS part
ja: IFLA_VF_PORTS 部分を繰り返し中にエラーが発生しました

en: error while opening private key '%s', wrong passphrase?
ja: 秘密鍵 '%s' を開いているときにエラーが発生しました、間違ったパスフレーズ?

en: error while reading private key '%s'
ja: 秘密鍵 '%s' の読み取り中にエラーが発生しました

en: error while reading public key '%s'
ja: 公開鍵 '%s' の読み取り中にエラーが発生しました

en: error while resuming the domain
ja: ドメインを再開中にエラーが発生しました

en: error while suspending the domain
ja: ドメインを休止中にエラーが発生しました

en: error:
ja: エラー:

en: error_policy is not supported with vhostuser disk
ja: error_policy は vhostuser ディスクではサポートされません

en: escape for XML use
ja: XML における使用のためのエスケープ

en: escape for shell use
ja: シェルにおける使用のためのエスケープ

en: ethernet type supports a single guest ip
ja: イーサネットタイプは単一のゲスト IP をサポートします

en: ethtool ioctl error on %s
ja: %s での ethtool ioctl エラー

en: event '%s' for domain '%s'
ja: ドメイン '%s' のイベント '%s'

en: event '%s' for domain '%s': %s for %s %s
ja: ドメイン '%s' のイベント '%s': %s %s の %s

en: event '%s' for node device %s
ja: ノードデバイス %s のイベント '%s'

en: event '%s' for secret %s
ja: シークレット %s のイベント '%s'

en: event '%s' for storage pool %s
ja: ストレージプール %s のイベント '%s'

en: event 'agent-lifecycle' for domain '%s': state: '%s' reason: '%s'
ja: ドメイン '%s' のイベント 'agent-lifecycle': 状態: '%s' 理由: '%s'

en: event 'balloon-change' for domain '%s': %lluKiB
ja: ドメイン '%s' のイベント 'balloon-change': %lluKiB

en: event 'block-threshold' for domain '%s': dev: %s(%s) %llu %llu
ja: ドメイン '%s' のイベント 'block-threshold': dev: %s(%s) %llu %llu

en: event 'device-added' for domain '%s': %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'device-added': %s

en: event 'device-removal-failed' for domain '%s': %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'device-removal-failed': %s

en: event 'device-removed' for domain '%s': %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'device-removed': %s

en: event 'disk-change' for domain '%s' disk %s: %s -> %s: %s
ja: ドメイン '%s' ディスク %s のイベント 'disk-change': %s -> %s: %s

en: event 'graphics' for domain '%s': %s local[%s %s %s] remote[%s %s %s] %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'graphics': %s ローカル[%s %s %s] リモート[%s %s %s] %s

en: event 'io-error' for domain '%s': %s (%s) %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'io-error': %s (%s) %s

en: event 'io-error-reason' for domain '%s': %s (%s) %s due to %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'io-error-reason': %s が原因の %s (%s) %s

en: event 'job-completed' for domain '%s':
ja: ドメイン '%s' のイベント 'job-completed':

en: event 'lifecycle' for domain '%s': %s %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'lifecycle': %s %s

en: event 'lifecycle' for network %s: %s
ja: ネットワーク %s のイベント 'lifecycle': %s

en: event 'lifecycle' for node device %s: %s
ja: ノードデバイス %s のイベント 'lifecycle': %s

en: event 'lifecycle' for secret %s: %s
ja: シークレット %s のイベント 'lifecycle': %s

en: event 'lifecycle' for storage pool %s: %s
ja: ストレージプール %s のイベント 'lifecycle': %s

en: event 'memory-device-size-change' for domain '%s':
    alias: %s
    size: %llu
ja: ドメイン '%s' のイベント 'memory-device-size-change':
    エイリアス: %s
    サイズ: %llu

en: event 'memory-failure' for domain '%s':
    recipient: %s
    action: %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'memory-failure':
    受信者: %s
    アクション: %s

en: event 'metadata-change' for domain '%s': type %s, uri %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'metadata-change': タイプ %s、uri %s

en: event 'migration-iteration' for domain '%s': iteration: '%d'
ja: ドメイン '%s' のイベント'migration-iteration': 反復: '%d'

en: event 'rtc-change' for domain '%s': %lld
ja: ドメイン '%s' のイベント 'rtc-change': %lld

en: event 'tray-change' for domain '%s' disk %s: %s
ja: ドメイン '%s' ディスク %s のイベント 'tray-change': %s

en: event 'tunable' for domain '%s':
ja: ドメイン '%s' のイベント 'tunable':

en: event 'watchdog' for domain '%s': %s
ja: ドメイン '%s' のイベント 'watchdog': %s

en: event callback already tracked
ja: イベントの呼び戻し先がすでに追跡されています

en: event callback function %p not registered
ja: イベントコールバック関数 %p は登録されていません

en: event callback id %d not registered
ja: イベントコールバック ID %d は登録されていません

en: event from unexpected fd %d!=%d / watch %d!=%d
ja: 予期しないファイル記述子 %d!=%d / ウォッチ %d!=%d からのイベントがありました

en: event from unexpected proc %ju!=%ju
ja: 予期しない proc %ju!=%ju からのイベント

en: event loop interrupted
ja: イベントループが中断されました

en: event loop timed out
ja: イベントループがタイムアウトしました

en: event wakeup
ja: 起動イベント

en: eventID in %s must be less than %d
ja: %s の eventID は %d よりも小さい必要があります

en: eventID must be less than %d
ja: eventID は %d よりも小さい必要があります

en: events received: %d
ja: イベントを受信しました: %d

en: exactly one of 'device' and 'nodename' need to be specified
ja: 'device' と 'nodename' のいずれか 1 つを指定する必要があります

en: exclude <domain> from XML
ja: XML から <domain> を除外します

en: execute command without timeout
ja: タイムアウトなしでコマンドの実行

en: execute command without waiting for timeout
ja: タイムアウトの待機なしでコマンドの実行

en: existing interface name
ja: 既存のインターフェイス名

en: exit status %d
ja: 終了ステータス %d

en: expected exactly 1 device for the storage pool
ja: ストレージプールに対してちょうど 1 つのデバイスが期待されます

en: expected exactly 1 host for the storage pool
ja: ストレージプールに対してちょうど 1 つのホストが期待されます

en: expected protocol '%s' but got '%s' in URI JSON volume definition
ja: URI の JSON ボリューム定義で、プロトコル '%s' を期待していましたが、'%s' を取得しました

en: expected syntax: --%s <%s>
ja: 期待される構文: --%s <%s>

en: expected unicast mac address, found multicast '%s'
ja: ユニキャスト MAC アドレスを期待していましたが、マルチキャスト '%s' が見つかりました

en: expected unicast mac address, found multicast '%s' in network '%s'
ja: ユニキャスト MAC アドレスが期待されます、'%s' がネットワーク '%s' において見つかりました

en: expecting %zu consoles, but got %zu tty file handlers
ja: %zu コンソールが期待されますが、%zu tty ファイルハンドラーがありました

en: expecting %zu veths, but got %zu
ja: %zu 仮想インターフェイスが期待されますが、%zu 個ありました

en: expecting JSON array
ja: JSON 配列が期待されます

en: expecting JSON object
ja: JSON オブジェクトが期待されます

en: expecting a name
ja: 名前が期待されます

en: expecting a pci:0000.00.00.00 or ccw:00.0.0000 address.
ja: pci:0000.00.00.00 または ccw:00.0.0000 アドレスが期待されます

en: expecting a scsi:00.00.00 or usb:00.00 or sata:00.00.00 address.
ja: scsi:00.00.00、usb:00.00、または sata:00.00.00 アドレスが期待されます

en: expecting a separator
ja: セパレーターを予期しています

en: expecting a separator in list
ja: リストに区切り文字が期待されます

en: expecting a value
ja: 値を予期しています

en: expecting a value for value of type %s
ja: タイプ %s の値の値が期待されます

en: expecting absolute path: %s
ja: 絶対パスが期待されます: %s

en: expecting an assignment
ja: 割り当てを予期しています

en: expecting an ide:00.00.00 address.
ja: ide:00.00.00 アドレスが期待されます。

en: expecting root element of '%s', not '%s'
ja: '%s' ではなく、'%s' の root 要素が期待されます

en: extended partition already exists
ja: 拡張パーティションがすでに存在します

en: external
ja: 外部

en: external active snapshots are not supported on '%s' disks
ja: 外部アクティブスナップショットは '%s' ディスクではサポートされません

en: external active snapshots are not supported on scsi passthrough devices
ja: 外部アクティブスナップショットは、scsi パススルーデバイスではサポートされていません

en: external destination file for disk %s already exists and is not a block device: %s
ja: ディスク %s の外部宛先ファイルがすでに存在しますが、ブロックデバイスではありません: %s

en: external inactive snapshots are not supported on '%s' disks
ja: 外部の非アクティブなスナップショットは、'%s' ディスクではサポートされていません

en: external inactive snapshots are not supported on 'network' disks using '%s' protocol
ja: 外部の非アクティブなスナップショットは、'%s' プロトコルを使用する 'network' ディスクではサポートされていません

en: external memory snapshots require a filename
ja: 外部メモリースナップショットはファイル名が必要です

en: external snapshot file for disk %s already exists and is not a block device: %s
ja: ディスク %s に対する外部スナップショットファイルがすでに存在し、ブロックデバイスではありません: %s

en: external snapshot format for disk %s is unsupported: %s
ja: ディスク %s に対する外部スナップショット形式はサポートされません: %s

en: extra %s unsupported in <virtualport type='%s'>
ja: 追加の %s は <virtualport type='%s'> においてサポートされません

en: extract the value of the 'return' key from the returned string
ja: 返された文字列から 'return' キーの値を抽出します

en: f - force, try to redefine again
ja: f - 強制、再び定義を試行します

en: failed
ja: 失敗

en: failed Xen syscall
ja: 失敗した Xen システムコール

en: failed Xen syscall %s
ja: Xen システムコール %s に失敗しました

en: failed probing capabilities
ja: 失敗したプロービングケイパビリティー

en: failed reading from file '%s'
ja: ファイル '%s' からの読み込みに失敗しました

en: failed recvfd for child creating '%s'
ja: '%s' を作成する子の失敗した recvfd

en: failed to abort job for disk '%s'
ja: ディスク '%s' のジョブの中止に失敗しました

en: failed to access '%s'
ja: '%s' へのアクセスに失敗しました

en: failed to acquire guest cid
ja: ゲスト cid の取得に失敗しました

en: failed to add chardev '%s' info
ja: chardev '%s' 情報の追加に失敗しました

en: failed to add device into new map
ja: デバイスを新しいマップに追加できませんでした

en: failed to add metadata to XML document
ja: XML ドキュメントへのメタデータの追加に失敗しました

en: failed to add new filter rules to '%s' - attempting to restore old rules
ja: 新しいフィルタールールを '%s' に追加することに失敗しました - 古いルールを復元しています

en: failed to add subsystem filter
ja: サブシステムフィルターの追加に失敗しました

en: failed to apply capabilities: %d
ja: ケイパビリティーの適用に失敗しました: %d

en: failed to attach cgroup BPF prog
ja: cgroup BPF prog の接続に失敗しました

en: failed to attach the namespace
ja: 名前空間を接続できませんでした

en: failed to authenticate using SSH agent: %s
ja: SSH エージェントを使用した認証に失敗しました: %s

en: failed to authenticate using agent: %s
ja: エージェントを使用した認証に失敗しました: %s

en: failed to authenticate: %s
ja: 認証に失敗しました: %s

en: failed to begin transaction: %s%s%s
ja: トランザクションの開始に失敗しました: %s%s%s

en: failed to boot guest VM
ja: ゲスト VM の起動に失敗しました

en: failed to calculate ssh host key hash
ja: SSH ホスト鍵ハッシュの計算に失敗しました

en: failed to change to directory '%s' in '%s'
ja: '%s' のディレクトリー '%s' への変更に失敗しました

en: failed to chown secret file
ja: シークレットファイルの所有者の変更に失敗しました

en: failed to clone RBD volume %s to %s
ja: RBD ボリューム %s の %s へのクローン作成に失敗しました

en: failed to clone files from '%s'
ja: '%s' からのファイルのクローン作成に失敗しました

en: failed to close file
ja: ファイルのクローズに失敗しました

en: failed to close or write to profile
ja: プロファイルの終了または書き込みに失敗しました

en: failed to close screenshot file
ja: スクリーンショットファイルを閉じることができませんでした

en: failed to collect snapshot list
ja: スナップショット一覧の収集に失敗しました

en: failed to commit transaction: %s%s%s
ja: トランザクションのコミットに失敗しました: %s%s%s

en: failed to compile regex '%s': %s
ja: regex '%s' のコンパイルに失敗しました: %s

en: failed to connect to %s
ja: %s への接続に失敗しました

en: failed to connect to agent socket
ja: エージェントソケットへの接続に失敗しました

en: failed to connect to monitor socket
ja: モニターソケットへの接続に失敗しました

en: failed to connect to the RADOS monitor on: %s
ja: RADOS モニターへの接続に失敗しました: %s

en: failed to connect to the hypervisor
ja: ハイパーバイザーへの接続に失敗しました

en: failed to construct broadcast or network address for network %s/%d
ja: ネットワーク %s/%d のブロードキャストまたはネットワークアドレスの構築に失敗しました

en: failed to convert size: '%s'
ja: サイズの変換に失敗しました: '%s'

en: failed to convert the XML node tree
ja: XML ノードツリーの変換に失敗しました

en: failed to convert virJSONValue to yajl data
ja: virJSONValue の yajl データへの変換に失敗しました

en: failed to copy all device rules
ja: すべてのデバイスルールのコピーに失敗しました

en: failed to count cgroup BPF map items
ja: cgroup BPF マップアイテムのカウントに失敗しました

en: failed to create %s
ja: %s の作成に失敗しました

en: failed to create (start) interface %s: %s%s%s
ja: インターフェイス %s の作成 (起動) に失敗しました: %s%s%s

en: failed to create RBD snapshot %s@%s
ja: RBD スナップショット %s@%s の作成に失敗しました

en: failed to create a new XML namespace
ja: 新しい XML 名前空間の作成に失敗しました

en: failed to create channel dir '%s'
ja: チャネルディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create connection to CH socket
ja: CH ソケットへの接続の作成に失敗しました

en: failed to create copy target
ja: コピーターゲットの作成に失敗しました

en: failed to create directory '%s'
ja: ディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create dump dir '%s'
ja: ダンプディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create glfs object for '%s'
ja: '%s' の glfs オブジェクトの作成に失敗しました

en: failed to create guest VM
ja: ゲスト VM の作成に失敗しました

en: failed to create image file '%s'
ja: イメージファイル '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create include file
ja: 取り込み用ファイルの作成に失敗しました

en: failed to create json
ja: json の作成に失敗しました

en: failed to create lib dir '%s'
ja: lib ディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create libssh channel: %s
ja: libssh チャネルの作成に失敗しました: %s

en: failed to create log dir '%s'
ja: ログディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create logfile %s
ja: ログファイル %s の作成に失敗

en: failed to create mdevctl thread
ja: mdevctl スレッドの作成に失敗しました

en: failed to create profile
ja: プロファイルの作成に失敗しました

en: failed to create save dir '%s'
ja: 保存ディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create socket
ja: ソケットの作成に失敗しました

en: failed to create socket needed for '%s'
ja: '%s' に必要なソケットを作成できません

en: failed to create socketpair
ja: socketpair の作成に失敗しました

en: failed to create state dir '%s'
ja: 状態ディレクトリー '%s' の作成に失敗しました

en: failed to create the RADOS cluster
ja: RADOS クラスターの作成に失敗しました

en: failed to create the RBD IoCTX. Does the pool '%s' exist?
ja: RBD IoCTX の作成に失敗しました。プール '%s' はありますか?

en: failed to create udev context
ja: udev コンテキストの作成に失敗しました

en: failed to create udev enumerate thread
ja: udev 列挙スレッドの作成に失敗しました

en: failed to create udev handler thread
ja: udev ハンドラースレッドの作成に失敗しました

en: failed to create volume '%s/%s'
ja: ボリューム '%s/%s' の作成に失敗しました

en: failed to decode SASL data: %d (%s)
ja: SASL データのデコードに失敗しました: %d (%s)

en: failed to delete root.hds of volume '%s'
ja: ボリューム '%s' の root.hds の削除に失敗しました

en: failed to destroy (stop) interface %s: %s%s%s
ja: インターフェイス %s の強制停止 (停止) に失敗しました: %s%s%s

en: failed to determine host name
ja: ホスト名を特定できませんでした

en: failed to determine loop exit status: %s
ja: ループ終了ステータスの判別に失敗しました: %s

en: failed to enable IP forwarding
ja: IP ホワーディングを有効にするのに失敗

en: failed to enable mac filter in '%s'
ja: '%s' において MAC アドレスフィルターの有効化に失敗しました

en: failed to encode SASL data: %d (%s)
ja: SASL データのエンコードに失敗しました: %d (%s)

en: failed to encrypt the data: '%s'
ja: データの暗号化に失敗しました: '%s'

en: failed to evaluate <system_field> elements
ja: <system_field> 要素の評価に失敗しました

en: failed to evaluate <vendor_field> elements
ja: <vendor_field> 要素の評価に失敗しました

en: failed to execute command '%s': %s
ja: コマンド '%s' の実行に失敗しました: %s

en: failed to extract gluster volume name
ja: gluster ボリューム名の抽出に失敗しました

en: failed to find USB device busnum:devnum for %x:%x
ja: %x:%x 用の USB デバイス busnum:devnum を見つけることができませんでした

en: failed to find an empty memory slot
ja: 空のメモリースロットを見つけることができませんでした

en: failed to find appropriate hotpluggable vcpus to reach the desired target vcpu count
ja: 目的のターゲット vcpu カウントに到達するための適切なホットプラグ可能な vcpus を見つけることができませんでした

en: failed to find data for block node '%s'
ja: ブロックノード '%s' のデータを見つけることができませんでした

en: failed to find disk '%s'
ja: ディスク '%s' を見つけることができませんでした

en: failed to find iothread id for '%s'
ja: '%s' の iothread id を見つけられませんでした

en: failed to find the VID for the VLAN device '%s'
ja: VLAN デバイス '%s' の VID の検索に失敗しました

en: failed to find the real device for the VLAN device '%s'
ja: VLAN デバイス '%s' の実際のデバイスを見つけることができませんでした

en: failed to finish job for disk %s
ja: ディスク %s のジョブの終了に失敗しました

en: failed to format JSON
ja: JSON のフォーマットに失敗しました

en: failed to format image: '%s'
ja: イメージのフォーマットに失敗しました: '%s'

en: failed to generate XML
ja: XML の生成に失敗しました

en: failed to generate byte stream: %s
ja: バイトストリームの生成に失敗しました: %s

en: failed to generate uuid
ja: uuid の生成に失敗しました

en: failed to get CPU model names
ja: CPU モデル名の取得に失敗しました

en: failed to get IPv4 address for start or end of range %s - %s
ja: 範囲 %s - %s の開始または終了の IPv4 アドレスの取得に失敗しました

en: failed to get IPv6 address for start or end of range %s - %s
ja: 範囲 %s - %s の開始または終了の IPv6 アドレスの取得に失敗しました

en: failed to get URI
ja: URI の取得に失敗しました

en: failed to get capabilities
ja: ケイパビリティーを取得できませんでした

en: failed to get cgroup BPF map FD
ja: cgroup BPF マップ FD の取得に失敗しました

en: failed to get cgroup BPF map info
ja: cgroup BPF マップ情報の取得に失敗しました

en: failed to get cgroup BPF prog FD
ja: cgroup BPF プログラム FD の取得に失敗しました

en: failed to get cgroup BPF prog info
ja: cgroup BPF プログラム情報の取得に失敗しました

en: failed to get cgroup backend for '%s' controller '%u'
ja: '%s' コントローラー '%u' の cgroup バックエンドの取得に失敗しました

en: failed to get cmt scaling factor
ja: cmt スケーリング係数を取得できませんでした

en: failed to get current time
ja: 現在の時刻の取得に失敗しました

en: failed to get domain '%s'
ja: ドメイン '%s' の取得に失敗しました

en: failed to get domain UUID
ja: ドメイン UUID の取得に失敗しました

en: failed to get domain xml
ja: ドメイン XML の取得に失敗しました

en: failed to get emulator capabilities
ja: エミュレーターケイパビリティーの取得に失敗しました

en: failed to get features from '%s'
ja: '%s' から機能を取得できませんでした

en: failed to get free memory for NUMA node number: %lu
ja: NUMA ノード番号の空きメモリーを取得できませんでした: %lu

en: failed to get hostname
ja: ホスト名を取得できませんでした

en: failed to get hypervisor type
ja: ハイパーバイザータイプの取得に失敗しました

en: failed to get interface '%s'
ja: インターフェイス '%s' を取得できませんでした

en: failed to get interface-types from '%s'
ja: '%s' から interface-types を取得できませんでした

en: failed to get launch security policy
ja: 起動セキュリティーポリシーを取得できませんでした

en: failed to get list of %s interfaces on host
ja: ホストにある %s インターフェイスの一覧の取得に失敗しました

en: failed to get network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の取得に失敗しました

en: failed to get network UUID
ja: ネットワーク UUID の取得に失敗しました

en: failed to get network port '%s'
ja: ネットワークポート '%s' の取得に失敗しました

en: failed to get node information
ja: ノード情報の取得に失敗しました

en: failed to get number of %s interfaces on host
ja: ホストにある %s インターフェイスの数の取得に失敗しました

en: failed to get number of host interfaces: %s%s%s
ja: ホストインターフェイス数の取得に失敗しました: %s%s%s

en: failed to get nwfilter '%s'
ja: ネットワークフィルター '%s' を取得できませんでした

en: failed to get nwfilter binding '%s'
ja: nwfilter バインディング '%s' の取得に失敗しました

en: failed to get parent pool
ja: 親プールの取得に失敗しました

en: failed to get persistent definition object
ja: 永続的な定義オブジェクトを取得できませんでした

en: failed to get pool '%s'
ja: プール '%s' の取得に失敗しました

en: failed to get pool UUID
ja: プール UUID の取得に失敗しました

en: failed to get rdt event type
ja: rdt イベントタイプの取得に失敗しました

en: failed to get secret '%s'
ja: シークレット '%s' を取得できませんでした

en: failed to get source from sourceList
ja: sourceList からのソースの取得に失敗しました

en: failed to get stat for '%s'
ja: '%s' の統計を取得できませんでした

en: failed to get status of interface %s: %s%s%s
ja: インターフェイス %s のステータスの取得に失敗しました: %s%s%s

en: failed to get storage pool capabilities
ja: ストレージプールケイパビリティーの取得に失敗しました

en: failed to get stripe count of RBD image %s
ja: RBD イメージ %s のストライプカウントの取得に失敗しました

en: failed to get sysinfo
ja: システム情報を取得できませんでした

en: failed to get targets from '%s'
ja: '%s' からターゲットを取得できませんでした

en: failed to get the daemon version
ja: デーモンのバージョンを取得できませんでした

en: failed to get the features of RBD image %s
ja: RBD イメージ %s の機能の取得に失敗しました

en: failed to get the flags of RBD image %s
ja: RBD イメージ %s のフラグの取得に失敗しました

en: failed to get the format of RBD image %s
ja: RBD イメージ %s の形式を取得できませんでした

en: failed to get the hypervisor version
ja: ハイパーバイザーバージョンの取得に失敗しました

en: failed to get the key of the current session
ja: 現在のセッションのキーの取得に失敗しました

en: failed to get the library version
ja: ライブラリーバージョンの取得に失敗しました

en: failed to get the stripe count of RBD image %s
ja: RBD イメージ %s のストライプカウントの取得に失敗しました

en: failed to get the stripe unit of RBD image %s
ja: RBD イメージ %s のストライプユニットの取得に失敗しました

en: failed to get vol '%s'
ja: vol '%s' を取得できませんでした

en: failed to get vol '%s', specifying --%s might help
ja: ボリューム '%s' の取得に失敗しました、--%s を指定すると手がかりになるかもしれません

en: failed to initialize RADOS
ja: RADOS の初期化に失敗しました

en: failed to initialize SASL library: %d (%s)
ja: SASL ライブラリの初期化に失敗しました:%d (%s)

en: failed to initialize cipher: '%s'
ja: 暗号の初期化に失敗しました: '%s'

en: failed to initialize device BPF map
ja: デバイスの BPF マップの初期化に失敗しました

en: failed to initialize device BPF map; locked memory limit for libvirtd probably needs to be raised
ja: デバイスの BPF マップの初期化に失敗しました、libvirtd のロックされたメモリー制限は、おそらく引き上げる必要があるでしょう

en: failed to initialize domain condition
ja: ドメイン条件の初期化に失敗しました

en: failed to initialize gluster connection (src=%p priv=%p)
ja: gluster 接続の初期化に失敗しました (src=%p priv=%p)

en: failed to initialize libssh
ja: libssh の初期化に失敗しました

en: failed to initialize netcf
ja: netcf の初期化に失敗しました

en: failed to iterate RBD image '%s'
ja: RBD イメージ '%s' の反復に失敗しました

en: failed to iterate RBD snapshot %s@%s
ja: RBD スナップショット %s@%s の反復に失敗しました

en: failed to list host interfaces: %s%s%s
ja: ホストインターフェイスの一覧を作成できませんでした: %s%s%s

en: failed to load cgroup BPF prog
ja: cgroup BPF プログラムのロードに失敗しました

en: failed to lookup device in old map
ja: 古いマップでデバイスを検索できませんでした

en: failed to lookup interface with MAC address '%s'
ja: MAC アドレス '%s' を持つインターフェイスの検索に失敗しました

en: failed to mark device %s as autostarted
ja: デバイス %s を自動起動済みとしてマークすることに失敗しました

en: failed to mark network %s as autostarted
ja: ネットワーク %s を自動起動に設定するのに失敗しました

en: failed to mark pool %s as autostarted
ja: プール %s を自動起動済みとしてマークすることに失敗しました

en: failed to move file to %s
ja: ファイルを %s に移動できませんでした

en: failed to obtain list of available servers from %s
ja: %s から利用可能なサーバーのリストを取得できませんでした

en: failed to obtain list of connected clients from server '%s'
ja: サーバー '%s' から接続されたクライアントのリストを取得できませんでした

en: failed to open %s
ja: %s を開けませんでした

en: failed to open configuration file
ja: 設定ファイルを開くことができませんでした

en: failed to open configuration file %s
ja: 設定ファイル %s を開くことができませんでした

en: failed to open domain master key file for read
ja: 読み取り用のドメインマスターキーファイルを開くことができませんでした

en: failed to open domain master key file for write
ja: 書き込み用のドメインマスターキーファイルを開くことができませんでした

en: failed to open file
ja: ファイルを開くのに失敗しました

en: failed to open logfile %s
ja: ログファイル %s を開けませんでした

en: failed to open netns %s
ja: netns %s を開くことができませんでした

en: failed to open ns %s
ja: ns %s を開くことができませんでした

en: failed to open secret file for write
ja: 書き込み用のシークレットファイルを開くことができませんでした

en: failed to open ssh channel: %s
ja: SSH チャネルを開けませんでした: %s

en: failed to open the RBD image %s
ja: RBD イメージ %s を開くことができませんでした

en: failed to open the RBD image '%s'
ja: RBD イメージ '%s' のオープンに失敗しました

en: failed to open the log file. check the log file path
ja: ログファイルを開けません、ログファイルのパスを確認してください

en: failed to parse %s
ja: %s の解析に失敗しました

en: failed to parse %sversion
ja: %sversion の解析に失敗しました

en: failed to parse CPU blockers in QEMU capabilities
ja: QEMU ケイパビリティーでの CPU ブロッカーの解析に失敗しました

en: failed to parse SCSI host '%s'
ja: SCSI ホスト '%s' の解析に失敗しました

en: failed to parse agent timeout
ja: エージェントタイムアウトの解析に失敗しました

en: failed to parse backing file location '%s'
ja: バッキングファイルの場所 '%s' の解析に失敗しました

en: failed to parse block device '%s'
ja: ブロックデバイス '%s' の解析に失敗しました

en: failed to parse configuration file
ja: 設定ファイルの解析に失敗しました

en: failed to parse configuration file %s
ja: 設定ファイル %s の解析に失敗しました

en: failed to parse device weight: '%s'
ja: デバイスの重みの解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse int: '%s'
ja: int の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse integer: '%s'
ja: 整数の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse json
ja: json の解析に失敗しました

en: failed to parse multicast address from '%s'
ja: '%s' からのマルチキャストアドレスの解析に失敗しました

en: failed to parse node name index
ja: ノード名インデックスの解析に失敗しました

en: failed to parse original memlock size
ja: オリジナルメムロックのサイズの解析に失敗しました

en: failed to parse port number '%s'
ja: ポート番号 '%s' の解析に失敗しました

en: failed to parse pre-migration memlock limit
ja: 移行前メムロック制限の解析に失敗しました

en: failed to parse qemu capabilities cpus
ja: qemu ケイパビリティー cpus の解析に失敗しました

en: failed to parse qemu capabilities flags
ja: QEMU のケイパビリティーのフラグを解析できませんでした

en: failed to parse qemu capabilities gic
ja: qemu ケイパビリティー gic の解析に失敗しました

en: failed to parse qemu capabilities machines
ja: qemu ケイパビリティーマシンの解析に失敗しました

en: failed to parse qemu device list
ja: QEMU のデバイス一覧の解析に失敗しました

en: failed to parse read_bps_device: '%s'
ja: read_bps_device の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse read_iops_device: '%s'
ja: read_iops_device の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse slirp helper list
ja: slirp ヘルパーリストの解析に失敗しました

en: failed to parse slirp-helper features
ja: slirp-helper 機能の解析に失敗しました

en: failed to parse the AP Card from sysfs path: '%s'
ja: sysfs パスからの AP Card の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse the AP Queue from sysfs path: '%s'
ja: sysfs パスからの AP Queue の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse the CCW address from sysfs path: '%s'
ja: sysfs パスからの CCW アドレスの解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse the PCI address from sysfs path: '%s'
ja: sysfs パスからの PCI アドレスの解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse the SCSI address from filename: '%s'
ja: ファイル名からの SCSI アドレスの解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse the index of the VMX key '%s'
ja: VMX キー '%s' のインデックスの解析に失敗しました

en: failed to parse write_bps_device: '%s'
ja: write_bps_device の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse write_iops_device: '%s'
ja: write_iops_device の解析に失敗しました: '%s'

en: failed to parse xml document '%s'
ja: xml ドキュメント '%s' の解析に失敗しました

en: failed to pivot job for disk %s
ja: ディスク %s のジョブの並び替えに失敗しました

en: failed to populate iothreadids
ja: iothreadids の入力に失敗しました

en: failed to preserve fd %d
ja: ファイル記述子 %d の保護に失敗しました

en: failed to protect RBD snapshot %s@%s
ja: RBD スナップショット %s@%s の保護に失敗しました

en: failed to query job for disk %s
ja: ディスク %s のジョブの問い合わせに失敗しました

en: failed to query mdevs from mdevctl: %s
ja: mdevctl からの mdev のクエリーに失敗しました: %s

en: failed to re-init netcf
ja: netcf の再初期化に失敗しました

en: failed to read '%s'
ja: '%s' の読み込みに失敗しました

en: failed to read AppArmor template
ja: AppArmor テンプレートの読み込みに失敗しました

en: failed to read XML
ja: XML の読み込みに失敗しました

en: failed to read configuration file
ja: 設定ファイルの読み込みに失敗しました

en: failed to read configuration file %s
ja: 設定ファイル %s の読み込みに失敗しました

en: failed to read cookie
ja: クッキーの読み取りに失敗しました

en: failed to read directory '%s' in '%s'
ja: ディレクトリー '%s' in '%s' の読み取りに失敗しました

en: failed to read domain XML
ja: ドメイン XML の読み取りに失敗しました

en: failed to read from wakeup fd
ja: ウェイクアップファイル記述子からの読み込みに失敗しました

en: failed to read libxl header
ja: libxl ヘッダーの読み込みに失敗しました

en: failed to read metadata length in '%s'
ja: '%s' にあるメタ情報の長さの読み込みに失敗しました

en: failed to read qemu header
ja: qemu ヘッダーの読み込みに失敗しました

en: failed to read temporary file created with template %s
ja: テンプレート %s で作成された一時ファイルの読み込みに失敗しました

en: failed to reboot domain
ja: ドメインの再起動に失敗しました

en: failed to receive device from udev monitor
ja: udev モニターからのデバイスの受信に失敗しました

en: failed to regenerate genid
ja: genid の再生成に失敗しました

en: failed to register udev interface driver
ja: udev インターフェイスドライバーの登録に失敗しました

en: failed to remove device from BPF cgroup map
ja: BPF cgroup マップからのデバイスの削除に失敗しました

en: failed to remove nvram: %s
ja: nvram の削除に失敗しました: %s

en: failed to remove pool '%s'
ja: プール '%s' の削除に失敗しました

en: failed to remove snapshot '%s/%s@%s'
ja: スナップショット '%s/%s@%s' の削除に失敗しました

en: failed to remove volume '%s/%s'
ja: ボリューム '%s/%s' の削除に失敗しました

en: failed to resize the RBD image '%s'
ja: RBD イメージ '%s' の容量変更に失敗しました

en: failed to resolve '%s'
ja: '%s' の解決に失敗しました

en: failed to resolve relative backing name: base image is not in backing chain
ja: 相対的なバッキング名の解決に失敗しました: ベースイメージがバッキングチェーンにありません

en: failed to resolve symlink %s: %s
ja: シンボリックリンク %s の解決に失敗しました: %s

en: failed to resume domain
ja: ドメインの再開に失敗しました

en: failed to retrieve XML
ja: XML の取得に失敗しました

en: failed to retrieve credentials
ja: 認証情報の取得に失敗しました

en: failed to retrieve decision to accept host key
ja: ホスト鍵を受け取るかどうかの取得に失敗しました

en: failed to retrieve keyboard interactive result: callback has failed
ja: キーボードインタラクティブの結果の取得に失敗しました: コールバックが失敗しました

en: failed to retrieve private key passphrase: callback has failed
ja: 秘密鍵のパスフレーズの取得に失敗しました: コールバックに失敗しました

en: failed to rollback transaction: %s%s%s
ja: トランザクションのロールバックを失敗しました: %s%s%s

en: failed to run apparmor_parser
ja: apparmor_parser の実行に失敗しました

en: failed to save content
ja: 内容の保存に失敗しました

en: failed to seek in log file %s
ja: ログファイル %s のシークに失敗しました

en: failed to seek to end of %s
ja: %s の最後までシークできませんでした

en: failed to serialize S-Expr
ja: S 式のシリアライズに失敗しました

en: failed to serialize S-Expr: %s
ja: S 式のシリアライズに失敗しました: %s

en: failed to set %s
ja: %s の設定に失敗しました

en: failed to set RADOS option: %s
ja: RADOS オプションの設定に失敗しました: %s

en: failed to set checkpoint '%s' as current
ja: チェックポイント '%s' を現在として設定することに失敗しました

en: failed to set close-on-exec flag on %s
ja: %s において close-on-exec フラグの設定に失敗しました

en: failed to set cpuset.cpus in cgroup for emulator threads
ja: エミュレーターのスレッドの cgroupにおいて cpuset.cpus の設定に失敗しました

en: failed to set cpuset.cpus in cgroup for iothread %d
ja: iothread %d の cgroup での cpuset.cpus の設定に失敗しました

en: failed to set gluster volfile server '%s'
ja: gluster volfile サーバー '%s' の設定に失敗しました

en: failed to set guest cid
ja: ゲスト cid の設定に失敗しました

en: failed to setup stderr file handle
ja: 標準エラーのファイルハンドルの設定に失敗しました

en: failed to setup stdin file handle
ja: 標準入力のファイルハンドルのセットアップに失敗しました

en: failed to setup stdout file handle
ja: 標準出力のファイルハンドルのセットアップに失敗しました

en: failed to shutdown guest VM
ja: ゲスト VM のシャットダウンに失敗しました

en: failed to stat remote file '%s'
ja: リモートファイル '%s' の統計に失敗しました

en: failed to stat the RADOS cluster
ja: RADOS クラスターの統計に失敗しました

en: failed to stat the RADOS pool '%s'
ja: RADOS プール '%s' の統計に失敗しました

en: failed to stat the RBD image %s
ja: RBD イメージ %s の統計に失敗しました

en: failed to stat the RBD image '%s'
ja: RBD イメージ '%s' の統計に失敗しました

en: failed to store %lld to %s
ja: %lld を %s に保存することに失敗しました

en: failed to suspend domain
ja: ドメインの一時停止に失敗しました

en: failed to take screenshot
ja: スクリーンショットの取得に失敗しました

en: failed to truncate %s
ja: %s の切り詰めに失敗しました

en: failed to undefine interface %s: %s%s%s
ja: インターフェイス %s の定義解除に失敗しました: %s%s%s

en: failed to unmark device %s as autostarted
ja: デバイス %s を自動起動済みとしてマーク解除することに失敗しました

en: failed to unmark network %s as autostarted
ja: ネットワーク %s を自動起動済みとしてマーク解除することに失敗しました

en: failed to unmark pool %s as autostarted
ja: プール %s を自動起動済みとしてマーク解除することに失敗しました

en: failed to unprotect snapshot '%s/%s@%s'
ja: スナップショット '%s/%s@%s' の保護を解除できませんでした

en: failed to update capacity data for block node '%s'
ja: ブロックノード '%s' の容量データの更新に失敗しました

en: failed to update device in BPF cgroup map
ja: BPF cgroup マップでデバイスを更新できませんでした

en: failed to validate SSH host key: %s
ja: SSH ホスト鍵の検証に失敗しました: %s

en: failed to validate prefix for a new XML namespace
ja: 新しい XML 名前空間の接頭辞の検証に失敗しました

en: failed to verify if RBD snapshot %s@%s is protected
ja: RBD スナップショット %s@%s が保護されているかどうかの確認に失敗しました

en: failed to verify if snapshot '%s/%s@%s' is protected
ja: スナップショット '%s/%s@%s' が保護されているかどうかの確認に失敗しました

en: failed to wait for domain condition
ja: ドメイン条件の待機に失敗しました

en: failed to wait for file '%s' to appear
ja: ファイル '%s' が表示されるのを待つことに失敗しました

en: failed to wait on condition
ja: 条件の待機に失敗しました

en: failed to wakeup migration tunnel
ja: マイグレーショントンネルの起動に失敗しました

en: failed to wipe RBD image %s
ja: RBD イメージ %s のワイプに失敗しました

en: failed to wrap arguments '%s' into a QMP command wrapper
ja: 引数 '%s' を QMP コマンドラッパーにラップすることに失敗しました

en: failed to write configuration file
ja: 設定ファイルの書き込みに失敗しました

en: failed to write configuration file: %s
ja: 設定ファイルの書き込みに失敗しました: %s

en: failed to write cookie to '%s'
ja: '%s' へのクッキーの書き込みに失敗しました

en: failed to write data to config '%s'
ja: 設定 '%s' へのデータの書き込みに失敗しました

en: failed to write domain xml to '%s'
ja: ドメイン xml を '%s' に書き込むことに失敗しました

en: failed to write header data to '%s'
ja: ヘッダーデータを '%s' に書き込むことに失敗しました

en: failed to write header to domain save file '%s'
ja: ヘッダーをドメイン保存ファイル '%s' に書き込みできませんでした

en: failed to write known_host file '%s': %s
ja: known_host ファイル '%s' の書き込みに失敗しました: %s

en: failed to write master key file for domain
ja: ドメインのマスターキーファイルの書き込みに失敗しました

en: failed to write padding to '%s'
ja: '%s' へのパディングの書き込みに失敗しました

en: failed to write secret file
ja: シークレットファイルの書き込みに失敗しました

en: failed to write the log file
ja: ログファイルの書き込みに失敗しました

en: failed to write to LUN %d: %s
ja: LUN %d への書き込みに失敗しました: %s

en: failed to write to profile
ja: プロファイルへの書き込みに失敗しました

en: failed writing to file '%s'
ja: ファイル '%s' の書き込みに失敗しました

en: fatal
ja: 致命的

en: fatal signal %d
ja: 致命的なシグナル %d

en: fcntl failed to set O_NONBLOCK
ja: fcntl は O_NONBLOCK の設定に失敗しました

en: fd %d must be a socket
ja: fd %d はソケットでなければなりません

en: fd must be valid
ja: ファイルディスクリプターが有効である必要があります

en: fd passing is not supported by this connection
ja: fd の受け渡しはこの接続ではサポートされていません

en: fdset '%u' is already in use by qemu
ja: fdset '%u' は既に qemu によって使用されています

en: fetch or set the currently defined set of logging filters on daemon
ja: デーモンで現在定義されているロギングフィルターのセットを取得または設定します

en: fetch or set the currently defined set of logging outputs on daemon
ja: デーモンで現在定義されているログ出力のセットを取得または設定します

en: field '%s' is malformed
ja: フィールド '%s' は不正な形式です

en: file
ja: ファイル

en: file %s does not exist
ja: ファイル %s が存在しません

en: file '%s' for disk '%s' requires use of external snapshot mode
ja: ファイル '%s' (ディスク '%s') は、外部スナップショットモードを利用する必要があります

en: file containing XML CPU descriptions
ja: XML CPU 記述を含むファイル

en: file containing an XML CPU description
ja: CPU の XML 記述を含むファイル

en: file containing an XML description of the device
ja: デバイスの XML 記述を含むファイル

en: file containing an XML domain description
ja: XML ドメインの説明を含むファイル

en: file containing an XML interface description
ja: XML インターフェイス記述を含んだファイル

en: file containing an XML network description
ja: XML ネットワークの説明を含むファイル

en: file containing an XML network filter binding description
ja: XML ネットワークフィルターバインディングの説明を含むファイル

en: file containing an XML network filter description
ja: XML ネットワークフィルター記述を含むファイル

en: file containing an XML network port description
ja: XML ネットワークポートの説明を含むファイル

en: file containing an XML pool description
ja: XML プール記述を含むファイル

en: file containing an XML vol description
ja: XML ボリューム記述を含むファイル

en: file containing secret attributes in XML
ja: secret 属性を含む XML ファイル

en: file format type raw,bochs,qcow,qcow2,qed,vmdk
ja: ファイル形式タイプ raw、bochs、qcow、qcow2、qed、vmdk

en: filePath is null
ja: filePath は null です

en: filename containing XML description of the copy destination
ja: コピー先の XML 記述を含むファイル名

en: filename containing updated XML for the target
ja: ターゲットの更新した XML を含むファイル名

en: filename containing updated persistent XML for the target
ja: ターゲットの更新された永続 XML を含むファイル名

en: filesystem is not of type 'template' or 'mount'
ja: ファイルシステムは「template」や「mount」のタイプではありません

en: filesystem target '%s' specified twice
ja: ファイルシステムターゲット '%s' が 2 回指定されました

en: filter '%s' already exists with uuid %s
ja: フィルター '%s' は uuid %s ですでに存在しています

en: filter '%s' learning value '%s' invalid.
ja: フィルター '%s' の学習値 '%s' が無効です。

en: filter binding has no MAC address
ja: フィルターバインディングに MAC アドレスがありません

en: filter binding has no filter reference
ja: フィルターバインディングにはフィルターリファレンスがありません

en: filter binding has no link dev name
ja: フィルターバインディングにはリンクデバイス名がありません

en: filter binding has no owner UUID
ja: フィルターバインディングには所有者の UUID がありません

en: filter binding has no owner name
ja: フィルターバインディングに所有者名がありません

en: filter binding has no port dev name
ja: フィルターバインディングにポートデバイス名がありません

en: filter binding status missing content
ja: フィルターバインドステータスにはコンテンツがありません

en: filter by disk-only snapshots
ja: ディスク専用スナップショットによるフィルター

en: filter by domain name, id or uuid
ja: ドメイン名、ID、または UUID でフィルタリングします

en: filter by event name
ja: イベント名でフィルタリングします

en: filter by external snapshots
ja: 外部スナップショットによるフィルター

en: filter by internal snapshots
ja: 内部スナップショットによるフィルター

en: filter by network name or uuid
ja: ネットワーク名または uuid でフィルタリングします

en: filter by node device name
ja: ノードデバイス名でフィルタリングします

en: filter by secret name or uuid
ja: シークレット名または uuid でフィルタリングします

en: filter by snapshots taken while active (full system snapshots)
ja: アクティブなときに取得されたスナップショットでフィルタリングします (フルシステムスナップショット)

en: filter by snapshots taken while inactive
ja: 休止状態で撮られたスナップショットによるフィルター

en: filter by storage pool name or uuid
ja: ストレージプール名または uuid でフィルタリングします

en: filter creation API error
ja: フィルター作成 API エラー

en: filter has no name
ja: フィルターに名前がありません

en: filter with same UUID but different name ('%s') already exists
ja: 同じ UUID だが異なる名前 ('%s') を持つフィルターがすでに存在します

en: filter would introduce a loop
ja: フィルターがループしています

en: filters not supported on interfaces of type %s
ja: フィルターは %s タイプのインターフェイスにおいてサポートされません

en: find parent of checkpoint name
ja: チェックポイント名の親を検索します

en: find parent of current snapshot
ja: カレントスナップショットの親の検索

en: find parent of snapshot name
ja: 指定されたスナップショット名の親の検索

en: find potential storage pool sources
ja: 潜在的なストレージプールソースの検索

en: finish step ignored that migration was cancelled
ja: 終了ステップは、マイグレーションがキャンセルされたことを無視しました

en: firewalld is set to use the nftables backend, but the required firewalld 'libvirt' zone is missing. Either set the firewalld backend to 'iptables', or ensure that firewalld has a 'libvirt' zone by upgrading firewalld to a version supporting rule priorities (0.7.0+) and/or rebuilding libvirt with --with-firewalld-zone
ja: firewalld は nftables バックエンドを使用するように設定されていますが、必要な firewalld の 'libvirt' ゾーンがありません。firewalld のバックエンドを 'iptables' に設定するか、firewalld をルール優先度をサポートするバージョン (0.7.0+) にアップグレードするか、--with-firewalld-zone で libvirt を再構築して、firewalld に 'libvirt' ゾーンがあることを確認します

en: firmware auto selection not implemented for this driver
ja: このドライバーにはファームウェアの自動選択が実装されていません

en: firmware feature 'enrolled-keys' cannot be enabled when firmware feature 'secure-boot' is disabled
ja: ファームウェア機能 'enrolled-keys'が無効な場合は、ファームウェア機能 'secure-boot' を有効にすることができません

en: firmware type '%s' does not support nvram
ja: ファームウェアタイプ '%s' は、nvram をサポートしていません

en: fixed audio settings requires mixing engine
ja: 固定オーディオ設定には、ミキシングエンジンが必要です

en: flag VIR_DOMAIN_BLOCK_REBASE_RELATIVE is valid only with non-null base
ja: フラグ VIR_DOMAIN_BLOCK_REBASE_RELATIVE は、null 以外のベースでのみ有効です

en: flags parameter must be VIR_MEMORY_VIRTUAL or VIR_MEMORY_PHYSICAL
ja: flags パラメーターは VIR_MEMORY_VIRTUAL または VIR_MEMORY_PHYSICAL でなければいけません

en: flags:
    	action required: %d
    	recursive: %d
ja: フラグ:
    	必要なアクション:%d
    	再帰的: %d

en: floor attribute is not supported for this config
ja: この設定では floor 属性はサポートされていません

en: floppy device hotplug isn't supported
ja: フロッピーデバイスのホットプラグがサポートされていません

en: fmode and dmode must be used with accessmode=mapped
ja: fmode および dmode は、accessmode=mapped で使用する必要があります

en: for %s module
ja: %s モジュール用

en: for Linux >= %d.%d.%d
ja: Linux >= %d.%d.%d 向けです

en: for PowerPC KVM module loaded
ja: ロードされた PowerPC KVM モジュール用

en: for device assignment IOMMU support
ja: デバイス割り当て IOMMU サポート用

en: for hardware virtualization
ja: ハードウェア仮想化用

en: for secure guest support
ja: 安全なゲストサポートのため

en: forbidden characters in 'compat' attribute
ja: 'compat' 属性において禁止された文字

en: force console connection (disconnect already connected sessions)
ja: 強制的にコンソールに接続します (すでに接続されているセッションを切断します)

en: force convergence during live migration
ja: ライブマイグレーション中に収束を強制します

en: force device update
ja: デバイスの強制更新

en: force disconnect a client from the given server
ja: 指定されたサーバーからクライアントを強制的に切断します

en: force fresh boot by discarding any managed save
ja: すべての管理保存の廃棄により強制的な新規起動

en: force guest disk writes to be synchronously written to the destination to improve storage migration convergence
ja: ゲストディスクの書き込みを宛先に同期して書き込まれるように強制し、ストレージマイグレーションの収束を改善します

en: force media changing
ja: メディアを強制的に変更しています

en: force migration even if it may be unsafe
ja: 安全ではないときにも強制的にマイグレーションする

en: forcefully stop a physical host interface.
ja: 物理ホストインターフェイスを強制的に停止します。

en: format '%s' is not supported, expecting 'kdump-zlib', 'kdump-lzo', 'kdump-snappy', 'win-dmp' or 'elf'
ja: フォーマット '%s' はサポートされていません、'kdump-zlib'、'kdump-lzo'、'kdump-snappy'、'win-dmp' または 'elf' が期待されます

en: format features only available with qcow2
ja: フォーマット機能は qcow2 でしか使用できません

en: format for underlying storage
ja: 背後にあるストレージのフォーマット

en: format of backing image '%s' of image '%s' was not specified in the image metadata (See https://libvirt.org/kbase/backing_chains.html for troubleshooting)
ja: イメージ '%s' のバッキングイメージ '%s' のフォーマット は、イメージメタデータで指定されていませんでした (トラブルシューティングについては https://libvirt.org/kbase/backing_chains.html を参照してください)

en: format of backing volume if taking a snapshot
ja: スナップショットを撮る場合のバッキングボリュームの形式

en: format of the destination file
ja: 宛先ファイルの形式

en: formatter for %s %s reported error
ja: %s %s のフォーマッターがエラーを報告しました

en: forward dev not allowed for network '%s' with forward mode='%s'
ja: 転送デバイスは、転送 mode='%s' のネットワーク '%s' には許可されていません

en: forward interface entries cannot be modified, only added or deleted
ja: 転送インターフェイス項目は変更できません、追加または削除のみできます

en: found lease without expiry-time
ja: 有効期限なしのリースが見つかりました

en: found lease without ip-address
ja: IP アドレスなしのリースが見つかりました

en: found lease without mac-address
ja: Mac アドレスなしのリースが見つかりました

en: freePageReporting is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、freePageReporting はサポートされません

en: from snapshot
ja: スナップショットから

en: fs driver %s is not supported
ja: ファイルシステムドライバー %s がサポートされません

en: fs format %s is not supported
ja: ファイルシステム形式 %s がサポートされません

en: fully-qualified path of disk
ja: ディスクの完全修飾パス

en: fully-qualified path of source disk
ja: ソースディスクの完全修飾パス

en: fuse_loop failed
ja: fuse_loop に失敗しました

en: g_mkstemp_full: failed to create temporary file: %s
ja: g_mkstemp_full: 一時ファイルの作成に失敗しました: %s

en: geometry is not supported with vhostuser disk
ja: ジオメトリーは vhostuser ディスクではサポートされません

en: get active job information for the specified disk
ja: 指定したディスクのアクティブなジョブの情報の取得

en: get arp table not implemented on this platform
ja: このプラットフォームに実装されていない arp テーブルを取得します

en: get device block stats for a domain
ja: ドメインのデバイスブロックの状態取得

en: get inactive rather than running configuration
ja: 実行中の設定の代わりにインアクティブな設定の取得

en: get link state of a virtual interface
ja: 仮想インターフェイスのリンクステートの取得

en: get maximum count of vcpus
ja: 最大仮想 CPU 数の取得

en: get maximum tolerable downtime
ja: 最大許容停止時間を取得します

en: get memory statistics for a domain
ja: ドメインのメモリー統計情報の取得

en: get network interface stats for a domain
ja: ドメインのネットワークインターフェイスの状態取得

en: get number of currently active vcpus
ja: 現在アクティブな仮想 CPU 数の取得

en: get post-copy migration bandwidth
ja: post-copy マイグレーションの帯域幅を取得します

en: get server workerpool parameters
ja: サーバーワーカープールパラメーターを取得します

en: get server's client-related configuration limits
ja: サーバーのクライアント関連の設定制限を取得します

en: get statistics about one or multiple domains
ja: 1 つまたは複数のドメインに関する統計を取得します

en: get value according to current domain state
ja: ドメインの現在の状態に従った値の取得

en: get value from running domain
ja: 実行中のドメインから値の取得

en: get value to be used on next boot
ja: 次回起動時に使用される値の取得

en: get value without converting to base64
ja: base64 に変換せずに値を取得します

en: get/set bandwidth in bytes rather than MiB/s
ja: MiB/s ではなくバイト単位で帯域幅を取得/設定します

en: get/set compression cache size
ja: 圧縮キャッシュサイズの取得/設定

en: get/set current scheduler info
ja: 現在のスケジューラー情報の取得/設定

en: get/set parameters of a virtual interface
ja: 仮想インターフェイスのパラメーターの取得/設定

en: get/set value from running domain
ja: 実行中のドメインからの値の取得/設定

en: get/set value to be used on next boot
ja: 次回起動時に使用される値の取得/設定

en: gic-version option is not available with this QEMU binary
ja: gic-version オプションは、この QEMU バイナリーでは使用できません

en: given uuid does not match XML uuid
ja: 与えられた UUID が XML の UUID と一致しませんでした

en: gluster pool name '%s' must not contain /
ja: gluster プール名 '%s' は / を含める必要があります

en: gluster pool path '%s' must start with /
ja: gluster プールのパス '%s' は / から始める必要があります

en: got unexpected RPC call prog %d vers %d proc %d type %d
ja: 予期しない RPC コールのプログラム %d バージョン %d プロセス %d 種類 %d がありました

en: got unknown HTTP error code
ja: 不明な HTTP エラーコードを取得しました

en: got unknown HTTP error code %s
ja: 不明な HTTP エラーコードを取得しました %s

en: got wrong number of IOThread ids from QEMU monitor. got %d, wanted %d
ja: QEMU モニターから間違った数の IOThread ID を取得しました。必要なのは %d でしたが、取得したのは %d でした

en: gracefully shutdown a domain
ja: ドメインを正常にシャットダウンします

en: granularity must be power of 2
ja: 粒度は 2 のべき乗でなければなりません

en: graphics 'listen' attribute '%s' must match 'address' attribute of first listen element (found '%s')
ja: グラフィック 'listen' 属性 '%s' は、最初の listen 要素の 'address' 属性と一致する必要があります ('%s' が見つかりました)

en: graphics 'socket' attribute '%s' must match 'socket' attribute of first listen element (found '%s')
ja: グラフィック 'socket' 属性 '%s' は、最初の listen 要素の 'socket' 属性と一致する必要があります ('%s' が見つかりました)

en: graphics URI to be used for seamless graphics migration
ja: シームレスグラフィックマイグレーションのために使用するグラフィック URI

en: graphics device is needed for attribute value 'display=on' in <hostdev>
ja: グラフィックデバイスは <hostdev> の属性値 'display=on' で必要です

en: graphics type 'egl-headless' is only supported with one of: 'vnc', 'spice' graphics types
ja: グラフィックタイプ 'egl-headless' は、'vnc'、'spice' グラフィックタイプのいずれかでのみサポートされます

en: group name to share I/O quota between multiple drives
ja: 複数のドライブ間で I/O クォータを共有するためのグループ名

en: group_name can be configured only together with settings
ja: group_name は、設定と一緒にのみ設定できます

en: guest
ja: ゲスト

en: guest CIDs must be >= 3
ja: ゲスト CID は >= 3 である必要があります

en: guest CPU doesn't match specification
ja: ゲスト CPU が仕様と一致しません

en: guest CPU doesn't match specification: extra features: %s
ja: ゲスト CPU が仕様と一致しません: 追加機能: %s

en: guest CPU doesn't match specification: extra features: %s, missing features: %s
ja: ゲスト CPU が仕様と一致しません: 追加機能:%s、不足している機能: %s

en: guest CPU doesn't match specification: missing features: %s
ja: ゲスト CPU が仕様と一致しません: 不足している機能: %s

en: guest agent replied with wrong id to guest-sync command
ja: ゲストエージェントが guest-sync コマンドに間違った ID で応答しました

en: guest agent replied with wrong id to guest-sync command: %s
ja: ゲストエージェントが guest-sync コマンドに間違った ID で応答しました: %s

en: guest agent reports less cpu than requested
ja: ゲストエージェントが要求された CPU より少ない CPU を報告しています

en: guest agent returned malformed or invalid return value
ja: ゲストエージェントが不正な形式または無効な戻り値を返しました

en: guest agent timeout '%d' is less than the minimum '%d'
ja: ゲストエージェントのタイムアウト '%d' は最小の '%d' より少なくします

en: guest crashed while connecting to the guest agent
ja: ゲストエージェントへの接続中にゲストがクラッシュしました

en: guest failed to start: %s
ja: ゲストの開始に失敗しました: %s

en: guest interface
ja: ゲストインターフェイス

en: guest is missing vCPUs '%s'
ja: ゲストに vCPU '%s' がありません

en: guest unexpectedly quit
ja: ゲストが予期せず終了しました

en: guest unexpectedly quit during hotplug
ja: ゲストが活性挿入中に予期せず終了しました

en: guest-get-fsinfo reply was missing return data
ja: guest-get-fsinfo の応答に戻り値がありませんでした

en: guest-get-osinfo reply was missing return data
ja: guest-get-osinfo の応答に戻り値がありませんでした

en: guest-get-timezone reply was missing return data
ja: guest-get-timezone の応答に戻り値がありませんでした

en: guest-get-users reply was missing return data
ja: guest-get-users の応答に返り値がありませんでした

en: guest-get-vcpus reply was missing return data
ja: guest-get-vcpus からの応答に返り値がありませんでした

en: guestReset is not supported with this version of QEMU
ja: guestReset は、このバージョンの QEMU ではサポートされていません

en: guestfwd channel does not define a target address
ja: guestfwd チャネルがターゲットアドレスを定義していません

en: guestfwd channel only supports IPv4 addresses
ja: guestfwd チャネルは IPv4 アドレスのみをサポートします

en: halt domain after snapshot is created
ja: スナップショット作成後、ドメインの停止

en: handler failed to wait on condition
ja: ハンドラーは条件付きでの待機に失敗しました

en: hash lookup resulted in NULL pointer
ja: ハッシュ検索の結果が NULL ポインターでした

en: host CPU model does not match required CPU model %s
ja: ホスト CPU モデルが要求された CPU モデル %s と一致しません

en: host CPU vendor does not match required CPU vendor %s
ja: ホスト CPU ベンダーが要求された CPU ベンダー %s と一致しません

en: host USB device Busnum: %3x, Devnum: %3x not found
ja: ホスト USB デバイス Busnum: %3x、Devnum: %3x が見つかりません

en: host USB device already exists
ja: ホスト USB デバイスがすでに存在します

en: host arch %s is too big for destination
ja: ホストアーチ %s は宛先に対して大きすぎます

en: host cpu counting not implemented on this platform
ja: ホスト CPU のカウントはこのプラットフォームにおいて実装されていません

en: host cpu number(s) to set
ja: 設定するホスト CPU 番号

en: host cpu number(s) to set, or omit option to query
ja: 設定するホスト CPU 番号、またはオプションを省略すると問い合わせ

en: host device already exists
ja: ホストデバイスがすでに存在します

en: host doesn't support VFIO PCI passthrough
ja: ホストが VFIO PCI パススルーをサポートしません

en: host doesn't support hyperv '%s' feature
ja: ホストは hyperv '%s' 機能をサポートしていません

en: host doesn't support hyperv stimer '%s' feature
ja: ホストは hyperv stimer '%s' 機能をサポートしていません

en: host doesn't support invariant TSC
ja: ホストは不変 TSC をサポートしていません

en: host doesn't support legacy PCI passthrough
ja: ホストはレガシー PCI パススルーをサポートしません

en: host doesn't support paravirtual spinlocks
ja: ホストは準仮想化スピンロックをサポートしません

en: host doesn't support passthrough of host PCI devices
ja: ホストは、ホスト PCI デバイスのパススルーをサポートしていません

en: host isn't capable of IPv6
ja: ホストが IPv6 に対応していません

en: host migration TLS directory not configured
ja: ホストマイグレーション TLS ディレクトリーが設定されていません

en: host name for source of disk device
ja: ディスクデバイスのソースのホスト名

en: host pci device
ja: ホスト pci デバイス

en: host pci device %s not found
ja: ホスト pci デバイス %s が見つかりません

en: host reports map buffer length exceeds maximum: %d > %d
ja: ホスト報告のマップバッファ長は最大限を越えています: %d > %d

en: host reports too many vCPUs: %d > %d
ja: ホストの vCPU 報告は多すぎます: %d > %d

en: host scsi device %s:%u:%u.%llu not found
ja: ホスト scsi デバイス %s:%u:%u.%llu が見つかりません

en: host scsi iSCSI path %s not found
ja: ホスト scsi iSCSI パス%s が見つかりません

en: host socket for source of disk device
ja: ディスクデバイスのソース用のホストソケット

en: host transport for source of disk device
ja: ディスクデバイスのソース用のホストトランスポート

en: host usb device %03d.%03d not found
ja: ホスト USB デバイス %03d.%03d が見つかりません

en: host usb device vendor=0x%.4x product=0x%.4x not found
ja: ホスト USB デバイス vendor=0x%.4x product=0x%.4x が見つかりませんでした

en: host-certificates mode needs exactly three certificates
ja: ホスト証明書モードは正確に 3 つの証明書が必要です

en: hostName field not available (missing VMware Tools?)
ja: hostName フィールドは使用できません (VMware Tools がありませんか?)

en: hostdev %s not found
ja: ホストデバイス %s がありませんでした

en: hostdev does not have an alias
ja: hostdev にはエイリアスがありません

en: hostdev interface missing hostdev data
ja: hostdev インターフェイスに hostdev データがありません

en: hostdev invalid secret type '%s'
ja: hostdev の無効なシークレットタイプ '%s'

en: hostdev mode '%s' not supported
ja: hostdev モード '%s' はサポートされません

en: hostdev mode 'capabilities' is not supported in %s
ja: hostdev モードの 'capabilities' は %s でサポートされていません

en: hostdev network '%s' lists '%s' in the device pool, but hostdev networks require all devices to be listed by PCI address, not network device name
ja: hostdev ネットワーク '%s' は、デバイスプールに '%s' をリストアップしていますが、hostdev ネットワークでは、すべてのデバイスをネットワークデバイス名ではなく、PCI アドレスでリストアップする必要があります

en: hostdev subsys type '%s' not supported
ja: hostdev subsys モード '%s' はサポートされません

en: hostname must be specified for gluster sources
ja: gluster ソースにはホスト名を指定する必要があります

en: hostname must be specified for iscsi sources
ja: iscsi ソースにはホスト名を指定する必要があります

en: hostname must be specified for netfs sources
ja: ホスト名は netfs ソースに対して指定する必要があります

en: hostname on destination resolved to localhost, but migration requires an FQDN
ja: 宛先におけるホスト名は localhost に解決されましたが、マイグレーションには FQDN が必要です

en: hot unplug is not supported for hostdev mode '%s'
ja: hostdev モード '%s' では、ホットアンプラグはサポートされていません

en: hot unplug of watchdog of model %s is not supported
ja: モデル %s のウォッチドッグのホットアンプラグはサポートされていません

en: hotplug is not supported for hostdev mode '%s'
ja: hostdev モード '%s' では、ホットプラグはサポートされていません

en: hotplug is not supported for hostdev subsys type '%s'
ja: hostdev subsys タイプ '%s' では、ホットプラグはサポートされていません

en: hotplug of interface type of %s is not implemented yet
ja: %s のインターフェイスタイプのホットプラグは、まだ実装されていません

en: hotplug of watchdog of model %s is not supported
ja: モデル %s のウォッチドッグのホットプラグはサポートされていません

en: hpet timer is not supported
ja: hpet タイマーはサポートされていません

en: http cookies are supported only with HTTP(S) protocol
ja: http cookie は、HTTP(S) プロトコルでのみサポートされます

en: hub type %s not supported
ja: ハブタイプ %s はサポートされません

en: hugepage size can't be zero
ja: hugepage のサイズをゼロにすることはできません

en: hugepages are not allowed with anonymous memory source
ja: 匿名メモリーソースでは hugepage は許可されません

en: hugepages are not allowed with memory allocation ondemand
ja: オンデマンドのメモリー割り当てでは、hugepage は許可されません

en: hugepages is not supported with memfd memory source
ja: memfd メモリーソースでは、hugepage は サポートされません

en: hugepages: node %zd not found
ja: hugepage: ノード %zd が見つかりません

en: hugetlbfs filesystem is not mounted or disabled by administrator config
ja: hugetlbfs ファイルシステムがマウントされていないか、管理者設定により無効化されています

en: hypervisor
ja: ハイパーバイザー

en: hypervisor connection URI
ja: ハイパーバイザーの接続 URI

en: hypervisor connection not open
ja: ハイパーバイザー接続が開いていません

en: hypervisor feature autodetection override
ja: ハイパーバイザー機能の自動検出のオーバーライド

en: i - turn off validation and try to redefine again
ja: i - 検証をオフにして、再定義を再試行します

en: iSCSI storage pool does not support volume creation
ja: iSCSI ストレージプールはボリュームの作成をサポートしません

en: iSCSI storage pool does not support volume deletion
ja: iSCSI ストレージプールはボリューム削除をサポートしません

en: iSCSI storage pool does not support volume wiping
ja: iSCSI ストレージプールはボリューム完全消去をサポートしません

en: iSCSI usage specified, but target is missing
ja: iSCSI の使用が指定されましたが、ターゲットがありません

en: ibs configuration is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、ibs 設定はサポートされません

en: ids of vcpus to manipulate
ja: 操作する vcpus の ID

en: if IOMMU is enabled by kernel
ja: IOMMU がカーネルによって有効になっている場合

en: ifkey "%s" has no req
ja: インターフェイスキー "%s" に要求がありません

en: ignore
ja: 無視する

en: ignoring debug level %d out of range [%d-%d]
ja: デバッグレベル %d が範囲外 [%d-%d] のため無視しています

en: image magic is incorrect
ja: イメージマジックは正しくありません

en: image version is not supported (%d > %d)
ja: イメージバージョンはサポートがありません (%d > %d)

en: implies --abort; conclude and pivot a copy or commit job
ja: --abort を意味します。コピーまたはコミットジョブを完了してピボットします

en: implies --abort; request but don't wait for job end
ja: --abort を意味します。リクエストしますが、ジョブの終了を待ちません

en: implies --active --wait, pivot when commit is synced
ja: --active --wait を意味します、コミットが同期されるとピボットします

en: implies --active --wait, quit when commit is synced
ja: --active --wait を意味します、コミットが同期されると終了します

en: implies --info; output details rather than human summary
ja: --info を意味します。ヒューマンサマリーではなく詳細を出力します

en: implies --wait, abort if copy exceeds timeout (in seconds)
ja: --wait を意味します、コピーがタイムアウト (秒単位) を超えた場合は中止します

en: implies --wait, pivot when mirroring starts
ja: --wait を意味します、ミラーリング開始時にピボットします

en: implies --wait, quit when mirroring starts
ja: --wait を意味します、ミラーリング開始時に終了します

en: in shutdown
ja: シャットダウン中

en: inaccessible
ja: アクセス不能

en: inaccessible backing store volume %s
ja: アクセスできないバッキング格納ボリューム %s

en: inactive
ja: 停止状態

en: inbound rate larger than maximum %u
ja: インバウンドレートが最大値 %u より大きいです

en: include backup size estimate in XML dump
ja: XML ダンプにバックアップサイズの推定値を含めます

en: include security sensitive information in XML dump
ja: XML ダンプ内にセキュリティの機密情報を含む

en: includes the password into the connection URI if available
ja: 利用可能ならば、接続 URI の中にパスワードを含めます

en: incoming RDMA migration is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、着信 RDMA 移行はサポートされません

en: incomplete metadata in '%s'
ja: '%s' にあるメタデータが不完全です

en: incomplete result, failed to get completed
ja: 結果が不完全で、完了できませんでした

en: incomplete result, failed to get status
ja: 結果が不完全で、ステータスを取得できませんでした

en: incomplete result, failed to get total
ja: 結果が不完全で、合計を取得できませんでした

en: incomplete result, unknown status string '%s'
ja: 結果が不完全で、ステータス文字列 '%s' が不明です

en: incomplete save header in '%s'
ja: '%s' に不完全な保存ヘッダーがあります

en: incremental backup is not supported yet
ja: 増分バックアップはまだサポートされていません

en: individual CPU state configuration is not supported
ja: 個々の CPU 状態の設定はサポートされていません

en: info balloon reply was missing balloon data
ja: info balloon の応答に balloon データがありませんでした

en: info migration reply was missing return status
ja: info migration reply に return status がありませんでした

en: info on current snapshot
ja: カレントのスナップショットにある情報

en: init binary must be specified
ja: init バイナリーを指定する必要があります

en: initial CPU throttling rate for auto-convergence
ja: 自動収束のための初期 CPU スロットリングレート

en: initial allocation size, as scaled integer (default bytes)
ja: 初期割り当て容量、単位付き整数 (初期値 バイト)

en: initial memory size of a domain with NUMA nodes cannot be modified with this API
ja: NUMA ノードを持つドメインの初期メモリーサイズは、この API では変更できません

en: initial memory size overflowed after alignment
ja: アラインメント後に初期メモリーサイズがオーバーフローしました

en: initialize
ja: 初期化

en: initiator iqn for underlying storage
ja: 基礎となるストレージのイニシエーター iqn

en: inject
ja: 注入する

en: input device on bus '%s' cannot be detached
ja: バス '%s' 上の入力デバイスを切り離すことはできません

en: input device on bus '%s' cannot be hot plugged.
ja: バス '%s' 上の入力デバイスをホットプラグすることはできません

en: input devices without vnc are not supported
ja: vnc のない入力デバイスはサポートされません

en: input evdev doesn't support bus element
ja: 入力 evdev はバス要素をサポートしません

en: input too large: %d * %d
ja: 入力が大きすぎます: %d * %d

en: input too large: %lu
ja: 入力が大きすぎます: %lu

en: input too large: %u * %u
ja: 入力が大きすぎます: %u * %u

en: instead of setting given time, synchronize from domain's RTC
ja: 指定された時間を設定する代わりに、ドメインの RTC から同期します

en: instead of setting new pool size add pages to it
ja: 新しいプールサイズを設定する代わりに、それにページを追加します

en: integer overflow on %s. Please contact the libvirt development team at libvir-list@redhat.com
ja: %s で整数のオーバーフローが発生しました。libvirt 開発チーム (libvir-list@redhat.com) までご連絡ください

en: interface %s - <port isolated='yes'/> is not supported for network interfaces with type='%s'
ja: インターフェイス %s - <port isolated='yes'/> は type='%s' のネットワークインターフェイスではサポートされていません

en: interface %s - <port isolated='yes'/> is not supported for network interfaces with virtualport type='%s'
ja: インターフェイス %s - <port isolated='yes'/> は、virtualport type='%s' のネットワークインターフェイスではサポートされていません

en: interface %s - bandwidth settings are not supported for hostdev interfaces
ja: インターフェイス %s - 帯域幅設定は hostdev インターフェイスではサポートされていません

en: interface %s - custom tap device path is not supported for network interfaces of type %s
ja: インターフェイス %s - カスタムタップデバイスパスは、タイプ %s のネットワークインターフェイスではサポートされていません

en: interface %s - filterref is not supported for network interfaces of type %s
ja: インターフェイス %s - filterref は、タイプ %s のネットワークインターフェイスではサポートされていません

en: interface %s - filterref is not supported for network interfaces with virtualport type %s
ja: インターフェイス %s - filterref は、仮想ポートタイプ %s のネットワークインターフェイスではサポートされていません

en: interface %s - multiqueue is not supported for network interfaces of type %s
ja: インターフェイス %s - マルチキューは、タイプ %s のネットワークインターフェイスではサポートされていません

en: interface %s - teaming transient device must be type='hostdev', not '%s'
ja: インターフェイス%s - チーミング一時デバイスは '%s'ではなく type='hostdev' である必要があります

en: interface %s - vlan tag not supported for this connection type
ja: インターフェイス %s - この接続タイプでは vlan タグはサポートされていません

en: interface '%s' can only be listed once in network %s
ja: インターフェイス '%s' はネットワーク %s に一度だけリストすることができます

en: interface '%s' failing; reopening
ja: インターフェイス '%s' が失敗しています; 再び開いています

en: interface device (MAC Address)
ja: インターフェイスデバイス (MAC アドレス)

en: interface device specified by name or MAC Address
ja: 名前または MAC アドレスで指定されたインターフェイスデバイス

en: interface has no name
ja: インターフェイス名がありません

en: interface has unsupported type '%s'
ja: インターフェイスにはサポートされないタイプ '%s' があります

en: interface host IP
ja: インターフェイスホスト IP

en: interface information in XML
ja: XML 形式のインターフェイス情報

en: interface is already running
ja: インターフェイスはすでに実行されています

en: interface is not running
ja: インターフェイスが実行されていません

en: interface mac
ja: インターフェイスの MAC

en: interface name
ja: インターフェイス名

en: interface name %s does not fit into buffer
ja: インターフェイス名 %s はバッファーに収まりません

en: interface name or MAC address
ja: インターフェイス名または MAC アドレス

en: interface not set
ja: インターフェイスが設定されていません

en: interface state driver is not active
ja: インターフェイス状態ドライバーがアクティブではありません

en: interface stats not implemented on this platform
ja: インターフェイスの統計はこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: internal
ja: 内部

en: internal (locking) error
ja: 内部 (ロック) エラー

en: internal and full system snapshots require all disks to be selected for snapshot
ja: 内部および完全なシステムスナップショットでは、スナップショット用にすべてのディスクを選択する必要があります

en: internal command for autocompletion
ja: オートコンプリート用の内部コマンド

en: internal command for testing virt shells
ja: virt シェルをテストするための内部コマンド

en: internal error
ja: 内部エラー

en: internal error: %s
ja: 内部エラー: %s

en: internal inactive snapshots are not supported on '%s' disks
ja: 内部の非アクティブなスナップショットは、'%s' ディスクではサポートされていません

en: internal inactive snapshots are not supported on 'network' disks using '%s' protocol
ja: 内部の非アクティブなスナップショットは、'%s' プロトコルを使用する 'network' ディスクではサポートされていません

en: internal parse requested with NULL current
ja: NULL カレントで要求された内部解析

en: internal snapshot for disk %s unsupported for storage type %s
ja: ディスク %s の内部スナップショットはストレージタイプ %s に対してサポートされません

en: internal snapshot of a running VM must include the memory state
ja: 実行中の VM の内部スナップショットには、メモリーの状態が含まれている必要があります

en: internal snapshots of a VM with pflash based firmware are not supported
ja: pflash ベースのファームウェアを備えた VM の内部スナップショットはサポートされません

en: internal use only
ja: 内部でのみ使用します

en: interrupt post-copy migration
ja: コピー後の移行を中断

en: invalid "trunk='%s'" in <vlan> - must be yes or no
ja: <vlan> の無効な "trunk='%s'" - yes または no である必要があります

en: invalid "trunk='%s'" in <vlan> - trunk='yes' is required for more than one vlan tag
ja: <vlan> の無効な "trunk='%s'" - 2 つ以上の VLAN タグに対して trunk='yes' が必要です

en: invalid %s value: '%s'
ja: 無効な %s の値: '%s'

en: invalid %s: '%s'
ja: 無効な %s: '%s'

en: invalid '=' after option --%s
ja: オプション --%s の後に無効な '=' があります

en: invalid 'type' attribute for vhostuser disk source
ja: vhostuser ディスクソースの無効な 'type' 属性

en: invalid <address> element found in <forward> of network %s
ja: 無効な <address> 要素がネットワーク %s の <forward> に見つかりました

en: invalid <forwarder> element found in <dns> of network %s
ja: 無効な <forwarder> 要素がネットワーク %s の <dns> に見つかりました

en: invalid <host> element found in <dns> of network %s
ja: 無効な <host> 要素がネットワーク %s の <dns> に見つかりました

en: invalid <interface> element found in <forward> of network %s
ja: 無効な <interface> 要素がネットワーク %s の <forward> に見つかりました

en: invalid <nat> element found in <forward> of network %s
ja: 無効な <nat> 要素がネットワーク %s の <forward> に見つかりました

en: invalid <pf> element found in <forward> of network %s
ja: 無効な <pf> 要素がネットワーク %s の <forward> に見つかりました

en: invalid <port> element found in <forward> of network %s
ja: 無効な <port> 要素がネットワーク %s の <forward> に見つかりました

en: invalid <srv> element found in <dns> of network %s
ja: 無効な <srv> 要素がネットワーク %s の <dns> に見つかりました

en: invalid <txt> element found in <dns> of network %s
ja: 無効な <txt> 要素がネットワーク %s の <dns> に見つかりました

en: invalid CPU cache level, must be in range [1,3]
ja: 無効な CPU キャッシュレベル、範囲 [1,3] 内にある必要があります

en: invalid CPU definition at index %zu
ja: インデックス %zu に無効な CPU 定義があります

en: invalid CPU definition stub
ja: 無効な CPU 定義スタブ

en: invalid DNS SRV port attribute for service '%s' in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' のサービス '%s' の無効な DNS SRV ポート属性

en: invalid DNS SRV weight attribute for service '%s' in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' のサービス '%s' に対する無効な DNS SRV ウェイト属性

en: invalid MAC address
ja: 無効な MAC アドレス

en: invalid MAC address: %s
ja: 無効な MAC アドレス: %s

en: invalid NUMA node ID supplied for '%s'
ja: 無効な NUMA ノード ID が '%s' に提供されました

en: invalid NUMA node in target
ja: ターゲットに無効な NUMA ノードがあります

en: invalid PCI bus ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI バス ID が無効です

en: invalid PCI class supplied for '%s'
ja: '%s' に提供された無効な PCI クラス

en: invalid PCI domain ID supplied for '%s'
ja: %s 用の PCI ドメイン ID が無効です

en: invalid PCI function ID supplied for '%s'
ja: %s 用の PCI 機能 ID が無効です

en: invalid PCI passthrough type '%s'
ja: 無効な PCI パススルーターイプ '%s'

en: invalid PCI product ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI プロダクト ID が無効です

en: invalid PCI slot ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI スロット ID が無効です

en: invalid PCI vendor ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI ベンダー ID が無効です

en: invalid RNG rate bytes value
ja: 無効な RNG rate bytes 値

en: invalid RNG rate period value
ja: 無効な RNG rate period 値

en: invalid SCSI LUN ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI LUN ID が無効です

en: invalid SCSI bus ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI バス ID が無効です

en: invalid SCSI host ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI ホスト ID が無効です

en: invalid SCSI target ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI ターゲット ID が無効です

en: invalid URI %s (maybe you want %s:///%s)
ja: 無効な URI%s (%s:///%s が必要かもしれません)

en: invalid USB bus number supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB バスナンバーが無効です

en: invalid USB device number supplied for '%s'
ja: %s' の USB デバイスナンバーが無効です

en: invalid USB interface class supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB インターフェイスクラスが無効です

en: invalid USB interface number supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB インターフェイス番号が無効です

en: invalid USB interface protocol supplied for '%s'
ja: %s 用の USB インターフェイスプロトコルが無効です

en: invalid USB interface subclass supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB インターフェイスサブクラスが無効です

en: invalid USB product ID supplied for '%s'
ja: '%s' の USB プロダクト ID が無効です

en: invalid USB vendor ID supplied for '%s'
ja: %s' の USB ベンダー ID が無効です

en: invalid UUID
ja: 無効な UUID

en: invalid UUID source: %s
ja: 無効な UUID ソース: %s

en: invalid VM definition
ja: 無効な仮想マシン定義

en: invalid XML length: %d
ja: 無効な XML 長: %d

en: invalid ap-adapter value '%s' for '%s'
ja: '%s' の無効な ap-adapter 値 '%s'

en: invalid ap-domain value '%s' for '%s'
ja: '%s' の無効な ap-domain 値 '%s'

en: invalid argument
ja: 無効な引数

en: invalid argument supplied
ja: 無効な引数が与えられました

en: invalid argument: %s
ja: 無効な引数: %s

en: invalid backing protocol '%s'
ja: 無効なバッキングプロトコル '%s'

en: invalid backing protocol string '%s'
ja: 無効なバッキングプロトコル文字列 '%s'

en: invalid capability_filters capability '%s'
ja: 無効な capability_filters 機能 '%s'

en: invalid char in %s: %c
ja: %s の無効な文字: %c

en: invalid character in protocol attribute '%s' in DNS SRV record of network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の DNS SRV レコードにおけるプロトコル属性 '%s' の無効な文字

en: invalid character in service attribute '%s' in DNS SRV record of network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の DNS SRV レコードにおけるサービス属性 '%s' の無効な文字

en: invalid cipher size for TLS session
ja: TLS セッションには無効な暗号サイズです

en: invalid configuration in <vlan> - "trunk='no'" is not allowed with a native vlan id
ja: <vlan> における無効な設定 - "trunk='no'" はネイティブ VLAN ID で許可されません

en: invalid connection pointer in
ja: 無効な接続ポインター

en: invalid connection pointer in %s
ja: %s で無効な接続ポインターです

en: invalid cssid value '%s' for '%s'
ja: '%s' の無効な cssid 値 '%s'

en: invalid device API '%s' for device %s: device only supports '%s'
ja: デバイス %s の無効なデバイス API '%s': デバイスは '%s' のみをサポートします

en: invalid devno value '%s' for '%s'
ja: '%s' の無効な devno 値 '%s'

en: invalid disk index '%s'
ja: 無効なディスクインデックス '%s'

en: invalid disk target '%s'
ja: 無効なディスクターゲット '%s'

en: invalid disk target '%s', partitions can't appear in disk targets
ja: 無効なディスクターゲット '%s'、パーティションをディスクターゲットに表示することはできません

en: invalid dmode: '0%o'
ja: 無効な dmode: '0%o'

en: invalid domain pointer in
ja: 無効なドメインポインター

en: invalid domain pointer in %s
ja: %s で無効なドメインポインターです

en: invalid domain state reason '%s'
ja: 無効なドメインの state reason '%s'

en: invalid domain state: %d
ja: 無効なドメイン状態: %d

en: invalid domain type %s
ja: 無効なドメインタイプ %s

en: invalid driver type for version detection
ja: バージョン検出のための無効なドライバータイプ

en: invalid failure action: '%s'
ja: 無効な失敗時アクション: '%s'

en: invalid fd %d for %s
ja: 無効なファイルディスクリプター %d が %s に対してありました

en: invalid flag
ja: 無効なフラグ

en: invalid flag combination: (0x%x)
ja: フラグの無効な組み合わせです: (0x%x)

en: invalid fmode: '0%o'
ja: 無効な fmode: '0%o'

en: invalid hasmanagedsave
ja: 無効な hasmanagedsave

en: invalid header data length: %d
ja: 無効なヘッダーデータの長さ: %d

en: invalid host UUID: %s
ja: 無効なホスト UUID: %s

en: invalid hostdev mode
ja: 無効な hostdev モード

en: invalid hostdev subsystem type
ja: 無効な hostdev サブシステムタイプ

en: invalid idmap start/target/count settings
ja: idmap の開始/ターゲット/カウントの設定が無効です

en: invalid interface name %s
ja: 無効なインターフェイス名 %s

en: invalid interface pointer in
ja: 無効なインターフェイスポインター

en: invalid interface pointer in %s
ja: %s における無効なインターフェイスポインター

en: invalid iommuGroup number attribute for '%s'
ja: '%s' の iommuGroup 番号属性が無効です

en: invalid iothreads count '%s'
ja: 無効な iothreads カウント '%s'

en: invalid job statistics type
ja: 無効なジョブ統計タイプ

en: invalid job type '%d'
ja: 無効なジョブタイプ '%d'

en: invalid json in file: %s
ja: ファイル内の無効な json: %s

en: invalid json in file: %s, rewriting it
ja: ファイル内の無効な json:%s、書き直し中

en: invalid json in net device saved config file '%s': '%.60s'
ja: ネットデバイスが保存した設定ファイル '%s' に無効な json があります: '%.60s'

en: invalid keycode: '%s'
ja: 無効なキーコード: '%s'

en: invalid length for new profile
ja: 新規プロファイルに対する長さが不正です

en: invalid lifecycle action '%u'
ja: 無効なライフサイクルアクション '%u'

en: invalid lifecycle type '%u'
ja: 無効なライフサイクルタイプ '%u'

en: invalid link state '%s'
ja: 不正なリンクステート '%s'

en: invalid loadparm value '%s', expecting chars in set of [a-zA-Z0-9.] and blank spaces
ja: 無効な loadparm 値 '%s'、[a-zA-Z0-9.] のセットの文字と空白が期待されます

en: invalid mac address '%s' in 'multicast-table' array in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter 応答の 'multicast-table' 配列に無効な mac アドレス '%s' が含まれています

en: invalid mac address '%s' in 'unicast-table' array in query-rx-filter response
ja: query-rx-filter 応答の 'unicast-table' 配列に無効な mac アドレス '%s' が含まれています

en: invalid master key read, size=%zd
ja: 無効なマスターキーの読み取り、size=%zd

en: invalid microcode version
ja: 無効なマイクロコードバージョン

en: invalid mode
ja: 無効なモード

en: invalid model for interface of type '%s': '%s'
ja: タイプ '%s' のインターフェイスの無効なモデル:'%s'

en: invalid model for video type '%s'
ja: ビデオタイプ '%s' の無効なモデル

en: invalid model for virtio-balloon-pci
ja: virtio-balloon-pci の無効なモデル

en: invalid nested value key '%s'
ja: 無効なネストされた値キー '%s'

en: invalid netfs path (ends in /): %s
ja: 無効な netfs パスです (/ で終結): %s

en: invalid netfs path (no /): %s
ja: 無効な netfs パスです(/ が不在) : %s

en: invalid network pointer in
ja: 無効なネットワークポインター

en: invalid network pointer in %s
ja: %s で無効なネットワークポインターです

en: invalid network type supplied for '%s'
ja: %s 用に無効なネットワークタイプです

en: invalid node cpu active value
ja: 無効な node cpu active 値

en: invalid node cpu cores value
ja: 無効な node cpu cores 値

en: invalid node cpu mhz value
ja: 無効な node cpu mhz 値

en: invalid node cpu nodes value
ja: 無効な node cpu nodes 値

en: invalid node cpu sockets value
ja: 無効な node cpu sockets 値

en: invalid node cpu threads value
ja: 無効な node cpu threads 値

en: invalid node device pointer
ja: 無効なノードデバイスポインターがあります

en: invalid node device pointer in %s
ja: %s に無効なノードデバイスポインターがあります

en: invalid node memory value
ja: 無効な node memory 値

en: invalid number '%s' in '%s'
ja: '%s' の無効な番号 '%s'

en: invalid number value for '%s' host CPU model property in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュの '%s' ホスト CPU モデル プロパティーに無効な数値があります

en: invalid parent device '%s'
ja: 無効な親デバイス '%s'

en: invalid partition name '%s', expected '%s'
ja: 無効なパーティション名 '%s' ('%s' を期待していました)

en: invalid path %s not assigned to domain
ja: 無効なパス %s はドメインに割り当てられていません

en: invalid path for master key file
ja: マスターキーファイルの無効なパス

en: invalid path, '%s' is not a known interface
ja: 無効なパス、'%s' は不明なインターフェイスです

en: invalid path: %s
ja: 無効なパスです: %s

en: invalid prefix, must be in range of 4-27
ja: 無効な接頭辞、4-27 の範囲でなければなりません

en: invalid protocol argument: %d
ja: 無効なプロトコル引数: %d

en: invalid protocol transport type '%s'
ja: 無効なプロトコルトランスポートタイプ '%s'

en: invalid qemu namespace capability '%s'
ja: 無効な qemu 名前空間ケイパビリティー '%s'

en: invalid readahead size or timeout
ja: 無効な readahead サイズまたはタイムアウト

en: invalid removable media size supplied for '%s'
ja: '%s' 用の 脱着可能メディアサイズが無効です

en: invalid runstate
ja: 無効な実行状態

en: invalid scale %llu
ja: 無効なスケール %llu

en: invalid scheduler option: %s
ja: 無効なスケジューラーオプション: %s

en: invalid secret type %s
ja: 無効なシークレットタイプ %s

en: invalid secret type '%s'
ja: 無効なシークレットタイプ '%s'

en: invalid secret uuid '%s'
ja: 無効なシークレット uuid '%s'

en: invalid server address
ja: 無効なサーバーアドレス

en: invalid size supplied for '%s'
ja: '%s' 用に無効なサイズがあります

en: invalid snapshot name '%s': name can't contain '/'
ja: 無効なスナップショット名 '%s': 名前に '/' を含められません

en: invalid snapshot name '%s': name can't start with '.'
ja: 無効なスナップショット名 '%s': 名前を '.' から始められません

en: invalid ssid value '%s' for '%s'
ja: '%s' の無効な ssid 値 '%s'

en: invalid storage pool pointer in
ja: 無効なストレージプールポインターがあります

en: invalid storage pool pointer in %s
ja: %s に無効なストレージプールポインターがあります

en: invalid storage source index '%s'
ja: 無効なストレージソースインデックス '%s'

en: invalid storage volume pointer in
ja: 無効なストレージボリュームポインターがあります

en: invalid storage volume pointer in %s
ja: %s に無効なストレージボリュームポインターがあります

en: invalid stream pointer
ja: 無効なストリームポインター

en: invalid stream pointer in %s
ja: %s において無効なストリームポインター

en: invalid string value for '%s' host CPU model property in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュの '%s' ホスト CPU モデル プロパティーに無効な文字列値があります

en: invalid tlsPort number: %s
ja: 無効な tlsPort 番号: %s

en: invalid transient
ja: 無効な transient

en: invalid type '%s' for parameter '%s', expected '%s'
ja: 無効なタイプ '%s' がパラメーター '%s' に対してありました、'%s' が期待されます

en: invalid unique_id supplied for '%s'
ja: '%s' に無効な unique_id が提供されました

en: invalid use of command API
ja: コマンド API の無効な使用

en: invalid use of conf API
ja: conf API の無効な使用

en: invalid use with no flags
ja: フラグを用いない無効なフラグ

en: invalid uuid %s
ja: 無効な uuid %s

en: invalid value %d
ja: 無効な値 %d

en: invalid value '%s' for migration parameter '%s'
ja: 移行パラメーター '%s' の無効な値 '%s'

en: invalid value '%s' for parameter '%s' of device '%s'
ja: デバイス '%s' のパラメーター '%s' の無効な値 '%s'

en: invalid value '%s' of 'value' attribute of 'qemu:property'
ja: 'qemu:property' の 'value' 属性の無効な値 '%s'

en: invalid value for boot menu timeout, must be in range [0,65535]
ja: ブートメニュータイムアウトに無効な値があります、範囲は [0,65535] でなければなりません

en: invalid value for rebootTimeout, must be in range [-1,65535]
ja: rebootTimeout に無効な値があります、[-1,65535] の範囲にある必要があります

en: invalid value of 'ephemeral'
ja: 'ephemeral' の無効な値

en: invalid value of 'private'
ja: 'private' の無効な値

en: invalid value of 0 for iothread_id
ja: iothread_id の値 0 は無効です

en: invalid value of memory device node
ja: メモリーデバイスノードの無効な値

en: invalid vcpu index '%u'
ja: 無効な vcpu インデックス '%u'

en: invalid vncdisplay value '%s'
ja: 無効な vncdisplay 値 '%s'

en: invalid watchdog action
ja: 無効な watchdog アクション

en: io is not supported with vhostuser disk
ja: io は vhostuser ディスクではサポートされません

en: io policy of disk device
ja: ディスクデバイスの io ポリシー

en: io uring is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、io uring はサポートされません

en: io='native' needs either no disk cache or directsync cache mode
ja: io='native' には、ディスクキャッシュなし、またはdirectsync キャッシュモードが必要です

en: ioeventfd is not supported with vhostuser disk
ja: ioeventfd は vhostuser ディスクではサポートされません

en: iommu driver option is only supported for virtio devices
ja: iommu ドライバーオプションは、virtio デバイスに対してのみサポートされます

en: iommu model '%s' can't have address
ja: iommu モデル '%s' は、アドレスを指定できません

en: iommu: aw_bits is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、iommu: aw_bits はサポートされません

en: iommu: caching mode is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、iommu: キャッシュモードはサポートされません

en: iommu: device IOTLB is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、iommu: デバイス IOTLB はサポートされません

en: iommu: eim is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、iommu: eim はサポートされません

en: iommu: interrupt remapping is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、iommu: 割り込みの再マッピングはサポートされません

en: iothread %d not found
ja: iothread %d が見つかりません

en: iothread for the new IOThread
ja: 新しい IOThread の iothread

en: iothread id of existing IOThread
ja: 既存の IOThread の iothread ID

en: iothread is not supported with vhostuser disk
ja: iothread は vhostuser ディスクではサポートされません

en: iothread_id for the IOThread to delete
ja: 削除する IOThread の iothread_id

en: iothreadid %d not found
ja: iothreadid %d が見つかりません

en: iotune is not supported with vhostuser disk
ja: iotune は vhostuser ディスクではサポートされません

en: ipset name contains invalid characters
ja: ipset 名が無効な文字を含んでいます

en: ipset name is too long
ja: ipset 名が長すぎます

en: isa-debug serial type only valid on x86 architecture
ja: isa-debug シリアルタイプは x86 アーキテクチャーでのみ有効です

en: iscsi pool only supports 'chap' auth type
ja: iscsi プールは 'chap' 認証タイプのみをサポートします

en: iscsi-direct pool only supports 'chap' auth type
ja: iscsi-direct プールは 'chap' 認証タイプのみをサポートします

en: ivgen element found, but cipher is missing
ja: ivgen 要素が見つかりましたが、暗号がありません

en: ivshmem device is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、ivshmem デバイスはサポートされません

en: job '%s' canceled by client
ja: ジョブ '%s' クライアントによってキャンセルされました

en: job '%s' failed due to I/O error
ja: ジョブ '%s' は I/O エラーが原因で失敗しました

en: job '%s' failed in post-copy phase
ja: ジョブ '%s' ポストコピーフェーズに失敗しました

en: job '%s' failed: %s
ja: ジョブ '%s' は失敗しました: %s

en: job '%s' is not active
ja: ジョブ '%s' はアクティブではありません

en: job '%s' unexpectedly failed
ja: ジョブ '%s' は予期せず失敗しました

en: job type '%s' does not support pivot
ja: ジョブタイプ '%s' はピボットをサポートしません

en: kdump-compressed format is not supported here
ja: kdump-compressed 形式はここではサポートされません

en: kdump-compressed format is only supported with memory-only dump
ja: kdump-compressed 形式は、メモリーのみのダンプでのみサポートされます

en: keep nvram file
ja: nvram ファイルを保持する

en: keep the backing chain relatively referenced
ja: バッキングチェーンを相対的に参照させます

en: keepalive interval %d too large
ja: キープアライブ間隔 %d が大きすぎます

en: keepalive interval already set
ja: キープアライブ間隔がすでに設定されています

en: kernel cpu time field is too long for the destination
ja: カーネル CPU 時間フィールドが宛先に対して長すぎます

en: key to be used as a namespace identifier
ja: 名前空間識別子として使用されるキー

en: keyboard interactive authentication failed: %s
ja: キーボード対話式認証に失敗しました: %s

en: keycode %zu is invalid: 0x%X
ja: キーコード %zu が無効です: 0x%X

en: known hosts file '%s' does not exist
ja: known hosts ファイル '%s' がありません

en: label overrides require relabeling to be enabled at the domain level
ja: ラベルの上書きはドメインレベルにおいて有効にされた再ラベルが必要です

en: label size is required for NVDIMM device
ja: NVDIMM デバイスにはラベルサイズが必要です

en: label size must be smaller than NVDIMM size
ja: ラベルサイズは NVDIMM サイズより小さくする必要があります

en: lazy_refcounts not supported with compat level %s
ja: lazy_refcounts は compat レベル %s ではサポートされません

en: lease file write failed
ja: リースファイルの書き込みに失敗しました

en: leave the guest paused after creation
ja: 作成後にゲストを一時停止状態にしておく

en: length of metadata out of range
ja: メタデータの長さは範囲外です

en: level %u cache size %llu does not match expected size %llu
ja: レベル %u キャッシュサイズ %llu は、予想サイズ %llu と一致しません

en: libnl was not available at build time
ja: libnl がビルド時に利用可能ではありませんでした

en: library call failed
ja: ライブラリーの呼び出しに失敗しました

en: library call failed: %s
ja: ライブラリーの呼び出しに失敗しました: %s

en: librbd encryption is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、librbd 暗号化はサポートされません

en: librbd encryption is supported only with RBD backed disks
ja: librbd の暗号化は RBD でバックアップされたディスクでのみサポートされています

en: libssh transport error
ja: libssh トランスポートエラー

en: libssh transport error: %s
ja: libssh トランスポートエラー: %s

en: libssh transport support was not enabled
ja: libssh トランスポートサポートが有効になっていませんでした

en: libssh2 transport support was not enabled
ja: libssh2 転送サポートが有効化されていませんでした

en: libvirt management daemon:
ja: libvirt 管理デーモン:

en: libvirt was built without the '%s' driver
ja: libvirt が '%s' ドライバーなしでビルドされました

en: libvirt was not compiled with libpcap and "
ja: libvirt が libpcap とともにコンパイルされていません

en: libvirt will automatically detach/attach the device from/to host
ja: libvirt は、デバイスを自動的にホストから切断したり、ホストに接続したりします

en: libvirt-guests is configured not to start any guests on boot
ja: libvirt-guests はシステム起動時にあらゆるゲストを立ち上げるように設定されていません

en: libvirt.so is not safe to use from setuid/setgid programs
ja: libvirt.so を setuid/setgid プログラムから使用することは安全ではありません

en: libvirtd quit during handshake
ja: libvirtd がハンドシェーク中に終了しました

en: libxenlight does not support disk driver %s
ja: libxenlight はディスクドライバー %s をサポートしません

en: libxenlight does not support disk format %s with disk driver %s
ja: libxenlight ではディスクドライバー %s を持つディスク形式 %s には対応していません

en: libxenlight does not support transient disks
ja: libxenlight は一時的なディスクをサポートしません

en: libxenlight failed to attach USB controller
ja: libxenlight が USB コントローラーを接続できませんでした

en: libxenlight failed to attach disk '%s'
ja: libxenlight がディスク '%s' の接続に失敗しました

en: libxenlight failed to attach network device
ja: libxenlight がネットワークデバイスを接続できませんでした

en: libxenlight failed to attach pci device
ja: libxenlight が pci デバイスを接続できませんでした

en: libxenlight failed to attach usb device Busnum:%3x, Devnum:%3x
ja: libxenlight は usb デバイス Busnum:%3x、Devnum:%3x を接続できませんでした

en: libxenlight failed to change media for disk '%s'
ja: libxenlight がディスク '%s' のメディアの変更に失敗しました

en: libxenlight failed to create new domain '%s'
ja: libxenlight が新しいドメイン '%s' の作成に失敗しました

en: libxenlight failed to detach USB controller
ja: libxenlight が USB コントローラーを切断できませんでした

en: libxenlight failed to detach USB device Busnum: %3x, Devnum: %3x
ja: libxenlight が USB デバイス Busnum: %3x、 Devnum: %3x の切断に失敗しました

en: libxenlight failed to detach disk '%s'
ja: libxenlight がディスク '%s' の切断に失敗しました

en: libxenlight failed to detach network device
ja: libxenlight がネットワークデバイスの切断に失敗しました

en: libxenlight failed to detach pci device
ja: libxenlight が pci デバイスの切断に失敗しました

en: libxenlight failed to parse UUID '%s'
ja: libxenlight が UUID '%s' の解析に失敗しました

en: libxenlight failed to resolve security label '%s'
ja: libxenlight がセキュリティラベル '%s' の解決に失敗しました

en: libxenlight failed to restore domain '%s'
ja: libxenlight がドメイン '%s' の復元に失敗しました

en: libxenlight failed to store userdata
ja: libxenlight がユーザーデータの保存に失敗しました

en: libxenlight state driver is not active
ja: libxenlight 状態ドライバーが動作中ではありません

en: libxl_domain_info failed for domain '%d'
ja: libxl_domain_info がドメイン '%d' に対して失敗しました

en: libxl_get_cpu_topology failed
ja: libxl_get_cpu_topology に失敗しました

en: libxl_get_numainfo failed
ja: libxl_get_numainfo に失敗しました

en: libxl_get_physinfo_info failed
ja: libxl_get_physinfo_info に失敗しました

en: libxml2 doesn't handle %s encoding
ja: libxml2 は %s エンコーディングを処理できません

en: lifecycle action to set
ja: 設定するライフサイクルアクション

en: lifecycle type to modify
ja: 変更するライフサイクルタイプ

en: limit list to children of current snapshot
ja: カレントスナップショットの子のみの一覧表示

en: limit list to children of given checkpoint
ja: リストを特定のチェックポイントの子に制限します

en: limit list to children of given snapshot
ja: 与えられたスナップショットの子のみの一覧表示

en: line %d corrupt ipaddr "%s"
ja: %d 行が IP アドレス "%s" を壊しています

en: list UUID of active pools only
ja: アクティブなプールの UUID のみを一覧表示します

en: list all domain blocks
ja: ドメインの全ブロックの一覧表示

en: list all domain virtual interfaces
ja: すべてのドメインの仮想インターフェイスの取得

en: list authorized SSH keys for given user (via agent)
ja: 特定のユーザーの承認された SSH キーを一覧表示します (エージェント経由)

en: list available servers on a daemon
ja: デーモンで利用可能なサーバーを一覧表示します

en: list checkpoint names only
ja: チェックポイント名のみを一覧表示します

en: list checkpoints in a tree
ja: ツリーにチェックポイントを一覧表示します

en: list clients connected to <server>
ja: <server> に接続されているクライアントを一覧表示します

en: list devices in a tree
ja: ツリー形式によるデバイスの一覧表示

en: list domain IDs only
ja: ドメイン ID のみを一覧表示します

en: list domain names only
ja: ドメイン名のみの一覧表示

en: list domains
ja: ドメインの一覧表示

en: list domains in other states
ja: その他状態のドメインの一覧表示

en: list domains in paused state
ja: 一時停止状態のドメインの一覧表示

en: list domains in running state
ja: 実行状態のドメインの一覧表示

en: list domains in shutoff state
ja: シャットオフ状態のドメインの一覧表示

en: list domains with autostart disabled
ja: 自動起動が無効なドメインの一覧表示

en: list domains with autostart enabled
ja: 自動起動が有効なドメインの一覧表示

en: list domains with existing checkpoint
ja: 既存のチェックポイントを持つドメインを一覧表示します

en: list domains with existing snapshot
ja: スナップショットの存在するドメインの一覧表示

en: list domains with managed save state
ja: 管理保存状態を持つドメインの一覧表示

en: list domains without a checkpoint
ja: チェックポイントなしでドメインを一覧表示します

en: list domains without a snapshot
ja: スナップショットのないドメインの一覧表示

en: list domains without managed save
ja: 管理保存を持たないドメインの一覧表示

en: list ephemeral secrets
ja: エフェメラルシークレットの一覧表示

en: list inactive & active devices
ja: 非アクティブおよびアクティブなデバイスを一覧表示します

en: list inactive & active domains
ja: 停止状態および動作中のドメインの一覧表示

en: list inactive & active interfaces
ja: 停止中および起動中のインターフェイスの表示

en: list inactive & active networks
ja: 停止状態および動作中のネットワークの一覧を表示

en: list inactive & active pools
ja: 停止中および動作中のプールの一覧表示

en: list inactive devices
ja: 非アクティブなデバイスを一覧表示します

en: list inactive domains
ja: 停止状態のドメインの一覧表示

en: list inactive interfaces
ja: 停止中のインターフェイスの表示

en: list inactive networks
ja: 停止状態のネットワークの一覧を表示

en: list inactive pools
ja: 停止状態のプールの一覧表示

en: list is not closed with ]
ja: 一覧が ] で閉じられていません

en: list name of active pools only
ja: アクティブなプールの名前のみを一覧表示します

en: list network filter bindings
ja: ネットワークフィルターバインディングを一覧表示します

en: list network filters
ja: ネットワークフィルターの一覧表示

en: list network names only
ja: ネットワーク名のみを一覧表示します

en: list network ports
ja: ネットワークポートを一覧表示します

en: list networks
ja: ネットワークの一覧表示

en: list networks with autostart disabled
ja: 自動起動が設定されていないネットワークの一覧表示

en: list networks with autostart enabled
ja: 自動起動が設定されているネットワークの一覧表示

en: list non-ephemeral secrets
ja: 非エフェメラルシークレットの一覧表示

en: list non-private secrets
ja: 非プライベートシークレットの一覧表示

en: list of cpus to enable or disable
ja: 有効または無効にする cpu のリスト

en: list of domains to get stats for
ja: 統計を取得するドメインのリスト

en: list only active domains
ja: アクティブなドメインのみを一覧表示します

en: list only checkpoints that are not leaves (with children)
ja: 葉ではない (子を持つ) チェックポイントのみを一覧表示します

en: list only checkpoints without children
ja: 子のないチェックポイントのみを一覧表示します

en: list only checkpoints without parents
ja: 親のないチェックポイントのみを一覧表示します

en: list only domains in other states
ja: 他の状態のドメインのみを一覧表示します

en: list only inactive domains
ja: 非アクティブなドメインのみを一覧表示します

en: list only paused domains
ja: 一時停止したドメインのみを一覧表示します

en: list only persistent domains
ja: 永続ドメインのみを一覧表示します

en: list only running domains
ja: 実行中のドメインのみを一覧表示します

en: list only shutoff domains
ja: シャットオフドメインのみを一覧表示します

en: list only snapshots that are not leaves (with children)
ja: 葉ではない (子を持つ) スナップショットのみの一覧表示

en: list only snapshots that have metadata that would prevent undefine
ja: 定義解除を妨げる管理情報を持つスナップショットのみの表示

en: list only snapshots that have no metadata managed by libvirt
ja: libvirt により管理されているメタデータを持たないスナップショットのみの一覧表示

en: list only snapshots without children
ja: 子のないスナップショットのみの表示

en: list only snapshots without parents
ja: 親のないスナップショットのみの表示

en: list only transient domains
ja: 一時ドメインのみを一覧表示します

en: list persistent domains
ja: 永続ドメインの一覧表示

en: list persistent networks
ja: 永続的なネットワークの一覧表示

en: list persistent pools
ja: 永続的なプールの一覧表示

en: list physical host interfaces
ja: 物理ホストのインターフェイスの一覧表示

en: list pools
ja: プールの一覧表示

en: list pools with autostart disabled
ja: 自動起動を設定していないプールの一覧表示

en: list pools with autostart enabled
ja: 自動起動を設定したプールの一覧表示

en: list private secrets
ja: プライベートシークレットの一覧表示

en: list secrets
ja: シークレットの一覧表示

en: list snapshot names only
ja: スナップショット名のみの一覧表示

en: list snapshots in a tree
ja: スナップショットのツリー形式表示

en: list table (default)
ja: 表形式の一覧表示 (初期値)

en: list the name, rather than the full xml
ja: 完全な XML の代わりに名前の一覧表示

en: list transient domains
ja: 一時ドメインの一覧表示

en: list transient networks
ja: 一時的なネットワークの一覧表示

en: list transient pools
ja: 一時的なプールの一覧表示

en: list uuid's only
ja: UUID のみの一覧表示

en: list valid event types
ja: 有効なイベントタイプを一覧表示します

en: list vols
ja: ボリューム一覧の表示

en: listen address is not supported by tunnelled migration
ja: リッスンアドレスは、トンネルマイグレーションではサポートされていません

en: listen address that destination should bind to for incoming migration
ja: 着信移行のために宛先がバインドする必要のあるリッスンアドレス

en: listen type 'none' is not available for graphics type '%s'
ja: リッスンタイプ 'none' はグラフィックタイプ '%s' では使用できません

en: listen type 'socket' is not available for graphics type '%s'
ja: リッスンタイプ 'socket' はグラフィックタイプ '%s' では使用できません

en: lists not allowed in VMX format
ja: 一覧は VMX 形式では許可がありません

en: live
ja: ライブ

en: live attach of device '%s' is not supported
ja: デバイス '%s' の動的接続はサポートされません

en: live attach of shmem model '%s' is not supported
ja: shmem モデル '%s' のライブ接続はサポートされません

en: live detach of device '%s' is not supported
ja: デバイス '%s' の動的切断はサポートされません

en: live detach of shmem model '%s' is not supported
ja: shmem モデル '%s' のライブ切断はサポートされません

en: live migration
ja: ライブマイグレーション

en: live snapshot creation is supported only during full system snapshots
ja: ライブスナップショットの作成は、フルシステムスナップショット時のみサポートされます

en: live update of device '%s' is not supported
ja: デバイス '%s' の動的更新はサポートされません

en: loader attribute 'readonly' cannot be specified when firmware autoselection is enabled
ja: ファームウェアの自動選択が有効な場合、loader 属性に 'readonly' を指定できません

en: loader attribute 'secure' cannot be specified when firmware autoselection is enabled
ja: ファームウェアの自動選択機能が有効な場合は、loader 属性に 'secure' を指定できません

en: loader attribute 'type' cannot be specified when firmware autoselection is enabled
ja: ファームウェアの自動選択が有効な場合は、ローダー属性の 'type' が指定できません

en: loader path cannot be specified when firmware autoselection is enabled
ja: ファームウェアの自動選択機能が有効な場合は、ローダーパスを指定することはできません

en: loadparm value '%s' must be between 1 and 8 characters
ja: loadparm 値 '%s' は 1 から 8 文字までの間でなければなりません

en: lock manager connection has been restricted
ja: ロックマネージャーの接続が制限されました

en: lock owner details have not been registered
ja: ロックオーナーの詳細が登録されていませんでした

en: logical volume '%s' is sparse, volume wipe not supported
ja: 論理ボリューム '%s' はスパースであり、ボリュームワイプはサポートされません

en: loop until timeout or interrupt, rather than one-shot
ja: ワンショットではなく、タイムアウトまたは割り込みまでループします

en: lower boundary for worker thread pool
ja: ワーカスレッドプールの下限値

en: luks2 is currently not supported by the qemu encryption engine
ja: luks2 は現在、qemu 暗号化エンジンではサポートされていません

en: lxc state driver is not active
ja: lxc 状態ドライバーが有効ではありません

en: lxc.mount.fstab or lxc.mount found, use lxc.mount.entry lines instead
ja: lxc.mount.fstab または lxc.mount が見つかりました、代わりに lxc.mount.entry 行を使用します

en: lxcChild() passed invalid vm definition
ja: lxcChild() は無効な vm 定義を渡しました

en: machine already powered down
ja: マシンの電源がすでに切れています

en: machine is not in poweroff|saved|aborted state, so couldn't start it
ja: マシンが poweroff|saved|aborted 状態にないので、起動できませんでした

en: machine is null
ja: マシンは null です

en: machine not in running state to suspend it
ja: マシンを休止するために実行中ではありません

en: machine not paused, so can't resume it
ja: マシンが一時停止されていないので、再開できません

en: machine not running, so can't reboot it
ja: マシンが実行中ではないので、再起動できません

en: machine paused, so can't power it down
ja: マシンが一時停止されているの、電源を切れません

en: machine type '%s'
ja: マシンタイプ '%s'

en: machine type (/domain/os/type/@machine)
ja: マシンタイプ (/domain/os/type/@machine)

en: make added vcpus hot(un)pluggable
ja: 追加された vcpus を hot (un)pluggable にします

en: make live change persistent
ja: 実行時設定の変更を永続化させます

en: make the copy share a backing chain
ja: コピーがバッキングチェインを共有させます

en: malformed 'offset' property of 'raw' driver
ja: 'raw' ドライバーの不正な形式の 'offset' プロパティー

en: malformed 'prefix' field
ja: 不正な形式の 'prefix' フィールド

en: malformed 'readahead' field in backing store definition '%s'
ja: バッキングストア定義 '%s' の不正な形式の 'readahead' フィールド

en: malformed 'size' property of 'raw' driver
ja: 'raw' ドライバーの不正な形式の 'size' プロパティー

en: malformed 'sslverify' field in backing store definition '%s'
ja: バッキングストア定義 '%s' の不正な形式の 'sslverify' フィールド

en: malformed 'timeout' field in backing store definition '%s'
ja: バッキングストア定義 '%s' の不正な形式の 'timeout' フィールド

en: malformed 'wwpn' value
ja: 不正な形式の 'wwpn' 値

en: malformed <blockDirtyBitmaps> in migration cookie
ja: マイグレーション cookie の不正な形式 <blockDirtyBitmaps>

en: malformed <sysinfo> uuid element
ja: 不正な形式の <sysinfo> UUID 要素

en: malformed <tempBlockDirtyBitmaps> in status XML
ja: ステータス XML の不正な形式 <tempBlockDirtyBitmaps>

en: malformed GIC version in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュの不正な形式の GIC バージョン

en: malformed QAPI schema when querying '%s' of '%s'
ja: '%s' の '%s' をクエリーする際の QAPI スキーマの不正な形式

en: malformed QMP schema
ja: 不正な形式の QMP スキーマ

en: malformed TLS secret uuid '%s' provided
ja: 不正な形式の TLS シークレット uuid '%s' が提供されました

en: malformed backing store path for protocol %s
ja: プロトコル %s の不正な形式のバッキングストアパス

en: malformed capacity element
ja: 不正な形式の capacity 要素

en: malformed char device string
ja: 不正な形式のキャラクターデバイス文字列

en: malformed disk path: %s
ja: 不正な形式のディスクパス: %s

en: malformed emulated GIC information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュの不正な形式のエミュレートされた GIC 情報

en: malformed genid element
ja: 不正な形式の genid 要素

en: malformed group element
ja: 不正な形式の group 要素

en: malformed hostuuid element in migration data
ja: マイグレーションのデータに不正な形式の hostuuid 要素があります

en: malformed http cookie '%s' in backing store definition '%s'
ja: バッキングストア定義 '%s' の不正な形式の http cookie '%s'

en: malformed hyperv panic data
ja: 不正な形式の hyperv パニックデータ

en: malformed in-kernel GIC information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュの不正な形式のカーネル内 GIC 情報

en: malformed ipset flags
ja: 不正な形式の ipset フラグ

en: malformed mac address '%s'
ja: 不正な形式の MAC アドレス '%s'

en: malformed machine cpu count in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュ内の不正な形式のマシン cpu 数

en: malformed mtu size
ja: 不正な形式の mtu サイズ

en: malformed namespace '%s'
ja: 不正な形式の名前空間 '%s'

en: malformed namespace name: %s
ja: 不正な形式の名前空間名: %s

en: malformed nbd string '%s'
ja: 不正な形式の nbd 文字列 '%s'

en: malformed netlink response message
ja: 不正な形式の netlink 応答メッセージ

en: malformed octal mode
ja: 不正な形式の 8 進数のモード

en: malformed output of %s: %s
ja: %s の不正な形式の出力: %s

en: malformed owner element
ja: 不正な形式の owner 要素

en: malformed prManager reply
ja: 不正な形式の prManager の応答

en: malformed qemu-current-machine reply
ja: 不正な形式の qemu-current-machine の応答

en: malformed query string
ja: 不正な形式のクエリー文字列

en: malformed refcount %s on %s
ja: %s の不正な形式の refcount %s

en: malformed refreservation reported
ja: 不正な形式の refreservation が報告されました

en: malformed return value
ja: 不正な形式の返り値

en: malformed s390 panic data
ja: 不正な形式の s390 パニックデータ

en: malformed signal name: %s
ja: 不正な形式のシグナル名: %s

en: malformed uuid element
ja: 不正な形式の UUID 要素

en: malformed uuid element for '%s'
ja: 不正な形式の '%s' の UUID 要素

en: malformed value '%s' of 'offset' attribute of slice
ja: スライスの 'offset' 属性の不正な形式の値 '%s'

en: malformed value '%s' of 'size' attribute of slice
ja: スライスの 'size' 属性の不正な形式の値 '%s'

en: malformed volsize reported
ja: 不正な形式の volsize が報告されました

en: malformed volume allocation value
ja: 不正な形式のボリューム割り当て値

en: malformed volume extent devices value
ja: 不正な形式のボリューム拡張デバイス値

en: malformed volume extent length value
ja: 不正な形式のボリューム拡張長さ値

en: malformed volume extent offset value
ja: 不正な形式のボリューム拡張オフセット値

en: malformed volume extent size value
ja: 不正な形式のボリューム拡張サイズ値

en: malformed volume extent stripes value
ja: 不正な形式のボリューム拡張ストライプ値

en: malformed/missing addr in dimm memory info
ja: dimm メモリー情報の不正な形式/欠落したアドレス

en: malformed/missing hotpluggable in dimm memory info
ja: dimm メモリー情報の不正な形式/欠落した hotpluggable

en: malformed/missing hotplugged in dimm memory info
ja: dimm メモリー情報の不正な形式/欠落したhotplugged

en: malformed/missing size in virtio memory info
ja: virtio メモリー情報の不正な形式/欠落したサイズ

en: malformed/missing slot in dimm memory info
ja: dimm メモリー情報の不正な形式/欠落したスロット

en: managed save of a domain state
ja: ドメインの状態の管理保存

en: managing externally launched configuration
ja: 外部で起動された設定の管理

en: manipulate authorized SSH keys file for given user (via agent)
ja: 特定のユーザーの承認された SSH キーファイルを操作します (エージェント経由)

en: mark inactive domains with managed save state
ja: 管理済み保存状態を持つ停止状態のドメインに印をつけます

en: masterbus not found
ja: masterbus が見つかりません

en: match mode %s not supported
ja: マッチモード %s はサポートされません

en: matching filesystem not found
ja: 一致するファイルシステムが見つかりません

en: matching input device not found
ja: 一致する入力デバイスが見つかりません

en: matching memory device was not found
ja: 一致するメモリーデバイスが見つかりませんでした

en: matching shmem device was not found
ja: 一致する shmem デバイスが見つかりませんでした

en: matching vsock device not found
ja: 一致する vsock デバイスが見つかりません

en: maxWorkers must not be switched from zero to non-zero and vice versa
ja: maxWorkers をゼロからゼロ以外に、またはその逆に切り替えてはなりません

en: maxerrors too large
ja: maxerrors が大きすぎます

en: maximum
ja: 最大

en: maximum CPU is not supported by QEMU binary
ja: QEMU バイナリーでは、最大 CPU はサポートされません

en: maximum amount of in-flight data during the copy
ja: コピー中の起動時のデータの最大量

en: maximum memory size must be equal or greater than the actual memory size
ja: 最大メモリーサイズは、実際のメモリーサイズ以上である必要があります

en: maximum memory size overflowed after alignment
ja: アラインメント後に最大メモリーサイズがオーバーフローしました

en: maximum tolerable downtime (in milliseconds) for migration
ja: マイグレーションの最大許容停止時間 (ミリ秒単位)

en: maximum vCPU count must not be less than current vCPU count
ja: 最大 vCPU 数は、現在の vCPU 数より少ない数であってはなりません

en: maximum vcpu count of a live domain can't be modified
ja: ライブドメインの最大 vcpu 数は変更できません

en: maximum vcpus count must be an integer
ja: 最大 vcpus 数は整数でなければなりません

en: mdev attribute missing name or value
ja: mdev 属性に名前または値がありません

en: mdevctl JSON response contains no devices
ja: mdevctl JSON 応答にデバイスが含まれていません

en: mediated device %s is in use by driver %s, domain %s
ja: 仲介デバイス %s はドライバー %s、ドメイン %s が使用中です

en: mediated device '%s' not found
ja: 仲介デバイス '%s' が見つかりません

en: mediated devices are not supported on non-linux platforms
ja: 仲介デバイスは、Linux 以外のプラットフォームではサポートされていません

en: mem(Suspend-to-RAM), disk(Suspend-to-Disk), hybrid(Hybrid-Suspend)
ja: mem(メモリーに), disk(ディスクに), hybrid(ハイブリッド)

en: memory '%s' not found
ja: メモリー '%s' が見つかりません

en: memory access mode '%s' not supported without guest numa node
ja: メモリーアクセスモード '%s' は、ゲスト numa ノードなしではサポートされません

en: memory attributes: [file=]name[,snapshot=type]
ja: memory 属性: [file=]name[,snapshot=type]

en: memory device alias
ja: メモリーデバイスのエイリアス

en: memory device alias is not assigned
ja: メモリーデバイスのエイリアスが割り当てられていません

en: memory device base '0x%llx' is already being used by another memory device
ja: メモリーデバイスベース '0x%llx' は、すでに別のメモリーデバイスによって使用されています

en: memory device count '%u' exceeds slots count '%u'
ja: メモリーデバイス数 '%u' は、スロット数 '%u' を超えています

en: memory device slot '%u' exceeds slots count '%u'
ja: メモリーデバイススロット '%u' は、スロット数 '%u' を超えています

en: memory device slot '%u' is already being used by another memory device
ja: メモリーデバイススロット '%u' は、すでに別のメモリーデバイスによって使用されています

en: memory device target node
ja: メモリーデバイスのターゲットノード

en: memory device total size exceeds hotplug space
ja: メモリーデバイスの合計サイズがホットプラグスペースを超えています

en: memory devices are not supported by this driver
ja: メモリーデバイスはこのドライバーではサポートされていません

en: memory filename '%s' requires external snapshot
ja: メモリーのファイル名 '%s' は外部スナップショットが必要です

en: memory hard_limit tunable value must be lower than or equal to swap_hard_limit
ja: メモリー hard_limit の調整可能な値は、swap_hard_limit 以下である必要があります

en: memory hotplug isn't supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、メモリーホットプラグはサポートされません

en: memory hotplug tunables <maxMemory> are not supported by this hypervisor driver
ja: メモリーホットプラグ tunable <maxMemory> は、このハイパーバイザードライバーではサポートされていません

en: memory not found
ja: メモリーが見つかりません

en: memory peek request too large for remote protocol, %zi > %d
ja: memory peek 要求はリモートプロトコルには大きすぎます %zi > %d

en: memory size can't be changed unless domain is powered down
ja: ドメインの電源を切るまで、メモリー容量を変更できません

en: memory size of NUMA node '%zu' overflowed after alignment
ja: NUMA ノード '%zu' のメモリーサイズは、アライメント後にオーバーフローしました

en: memory snapshot file path (%s) must be absolute
ja: メモリースナップショットファイルパス (%s) は絶対パスでなければなりません

en: memory state cannot be saved with offline or disk-only snapshot
ja: メモリーの状態はオフラインまたはディスクのみのスナップショットで保存できません

en: memory-only dump failed for unknown reason
ja: 不明な理由でメモリーのみのダンプが失敗しました

en: memory-only dump failed: %s
ja: メモリーのみのダンプに失敗しました: %s

en: message
ja: メッセージ

en: metadata cache max size control is supported only with qcow2 images
ja: メタデータキャッシュの最大サイズ制御は、qcow2 イメージでのみサポートされます

en: metadata not found
ja: メタ情報がありません

en: metadata not found: %s
ja: メタ情報がありません: %s

en: metadata preallocation conflicts with backing store
ja: メタデータの事前割り当てはバッキングストアと競合しています

en: metadata preallocation is not supported for block volumes
ja: メタデーターの事前割り当てはブロックボリュームに対してサポートされません

en: metadata preallocation is not supported for raw volumes
ja: 生ボリュームに対するメタデータの事前割り当てには対応していません

en: metadata preallocation only available with qcow2
ja: メタデータの事前割り当ては qcow2 とともにのみ利用可能です

en: metadata title can't contain newlines
ja: メタデータのタイトルに改行を含めることはできません

en: metadata_cache is not supported with vhostuser disk
ja: metadata_cache は vhostuser ディスクではサポートされません

en: migrate domain to another host
ja: ドメインの他ホストへのマイグレーション

en: migrate uri is not set
ja: 移行 URI が設定されていません

en: migrate: Invalid downtime
ja: migrate: 無効な停止時間値

en: migrate: Unexpected --timeout-* option without --timeout
ja: 移行: --timeout なしの予期しない --timeout-* オプション

en: migrate: Unexpected timeout for offline migration
ja: migrate: オフラインマイグレーションに対する予期しないタイムアウト値

en: migrate_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: migrate_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: migrated
ja: マイグレーション済み

en: migrating
ja: マイグレーション中

en: migration
ja: マイグレーション

en: migration URI is not supported by tunnelled migration
ja: マイグレーション URI は、トンネルマイグレーションではサポートされていません

en: migration URI, usually can be omitted
ja: マイグレーション URI、通常は省略できます

en: migration bandwidth limit in MiB/s
ja: マイグレーション帯域の MiB/s 単位の制限

en: migration canceled
ja: マイグレーションが取り消されました

en: migration in
ja: 以下の移行

en: migration of disk %s failed
ja: ディスク %s のマイグレーションが失敗しました

en: migration of disk %s failed: %s
ja: ディスク %s のマイグレーションが失敗しました: %s

en: migration of domain %s is being actively monitored by another thread
ja: ドメイン %s の移行は、別のスレッドで活発に監視されています

en: migration of domain %s is not in post-copy phase
ja: ドメイン移動 %s はコピー後のフェーズではありません

en: migration of non-shared storage is not supported with tunnelled migration and this QEMU
ja: 非共有ストレージのマイグレーションは、トンネルマイグレーションおよびこの QEMU ではサポートされません

en: migration out
ja: マイグレーションアウト

en: migration parameter '%s' must be less than %llu
ja: マイグレーションパラメーター '%s' は、%llu より少なくなければなりません

en: migration parameter '%s' must be less than %u
ja: マイグレーションパラメーター '%s' は、%u より少なくなければなりません

en: migration protocol going backwards %s => %s
ja: マイグレーションプロトコル が %s => %s に逆行しています

en: migration statistics are available only on the source host
ja: マイグレーション統計は、ソースホストでのみ利用できます

en: migration successfully aborted
ja: マイグレーションは正常に中止されました

en: migration successfully aborted: %s
ja: マイグレーションは正常に中止されました: %s

en: migration was active, but RAM 'remaining' data was missing
ja: マイグレーションが有効でしたが、RAM の '残り' データがありませんでした

en: migration was active, but RAM 'total' data was missing
ja: マイグレーションが有効でしたが、RAM の '合計' データがありませんでした

en: migration was active, but RAM 'transferred' data was missing
ja: マイグレーションが有効でしたが、RAM の '転送済み' データがありませんでした

en: migration with legacy shmem device is not supported
ja: 従来の shmem デバイスを使用したマイグレーションはサポートされていません

en: migration with non-shared storage with full disk copy
ja: 完全なディスクコピーとともに非共有のストレージを用いたマイグレーション

en: migration with non-shared storage with incremental copy (same base image shared between source and destination)
ja: 増分コピーとともに非共有のストレージを用いたマイグレーション (ソースと宛先の間で同じベースイメージを共有します)

en: migration with transient disk is not supported
ja: 一時ディスクを使用したマイグレーションはサポートされません

en: migration with virtiofs device is not supported
ja: virtiofs デバイスを使用したマイグレーションはサポートされません

en: migration_address must not be the address of the local machine: %s
ja: migration_address は、ローカルマシンのアドレスであってはなりません: %s

en: migration_host must not be the address of the local machine: %s
ja: migration_host は、ローカルマシンのアドレスであってはなりません: %s

en: minWorkers cannot be larger than maxWorkers
ja: minWorkers は maxWorkers より大きくすることはできません

en: minimum SSF levels lower than %d are not supported
ja: %d より低い最小 SSF レベルはサポートされません

en: minimum target size for the NVDIMM must be 256MB plus the label size
ja: NVDIMM の最小ターゲットサイズは、256MB にラベルサイズを加えたものである必要があります

en: mirror requires file name
ja: ミラーにはファイル名が必要です

en: mirror requires source element
ja: ミラーにはソース要素が必要です

en: mirror without type only supported by copy job
ja: コピージョブでのみサポートされるタイプなしのミラー

en: mishandled storage format '%s'
ja: 誤って処理されたストレージ形式 '%s'

en: mismatch between configured type for snapshot disk '%s' and the type of existing file '%s'
ja: スナップショットディスク '%s' の設定済みタイプと既存ファイル '%s' のタイプとの不一致

en: mismatch of address family in range %s - %s
ja: %s - %s の範囲内のアドレスファミリーの不一致

en: mismatch of address family in range %s - %s for network %s
ja: ネットワーク %s の %s - %s の範囲内のアドレスファミリーの不一致

en: mismatched header magic
ja: 一致しないヘッダーマジック

en: missing "
ja: 不足 "

en: missing %s in <virtualport type='%s'>
ja: %s が <virtualport type='%s'> にありません

en: missing '%s' in 'config' from cloud-hypervisor
ja: cloud-hypervisor の 'config' に '%s' がありません

en: missing 'DateTime' element
ja: 'DateTime' 要素がありません

en: missing 'alias' attribute for qemu:device
ja: qemu:device の 'alias' 属性がありません

en: missing 'architecture' in '%s'
ja: '%s' に 'architecture' がありません

en: missing 'config' in info query result from cloud-hypervisor
ja: cloud-hypervisor からの情報クエリー結果に 'config' がありません

en: missing 'content' value in selinux lxc contexts file '%s'
ja: selinux lxc コンテキストファイル '%s' に 'content' 値がありません

en: missing 'end' attribute in <address> element in <nat> in <forward> in network %s
ja: ネットワーク %s の <forward> にある <nat> の中で、<address> 要素に 'end' 属性がありません

en: missing 'executable' in '%s'
ja: '%s' に 'executable' がありません

en: missing 'file' in '%s' from cloud-hypervisor
ja: cloud-hypervisor の '%s' に 'file' がありません

en: missing 'file' value in selinux lxc contexts file '%s'
ja: selinux lxc コンテキストファイル '%s' に 'file' 値がありません

en: missing 'filename' field in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義に 'filename' フィールドがありません

en: missing 'filename' in '%s'
ja: '%s' に 'filename' がありません

en: missing 'format' in '%s'
ja: '%s' に 'format' がありません

en: missing 'guid' attribute
ja: 'guid' 属性がありません

en: missing 'id' attribute for mediated device's <type> element
ja: 仲介デバイスの <type> 要素の 'id' 属性がありません

en: missing 'machines' in '%s'
ja: '%s' に 'machines' がありません

en: missing 'name' attribute for a host CPU model property in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにホスト CPU モデルプロパティーの 'name' 属性がありません

en: missing 'name' attribute for qemu:property
ja: qemu:property の 'name' 属性がありません

en: missing 'namespace' attribute to disk source
ja: ディスクソースに 'namespace' 属性がありません

en: missing 'nvram-template' in '%s'
ja: '%s' の 'nvram-template' がありません

en: missing 'path' attribute for vhostuser disk source
ja: vhostuser ディスクソースの 'path' 属性がありません

en: missing 'path' attribute in JSON backing definition for NFS volume
ja: NFS ボリュームの JSON バッキング定義に 'path' 属性がありません

en: missing 'portal' address in iSCSI backing definition
ja: iSCSI バッキング定義に 'portal' アドレスがありません

en: missing 'process' value in selinux lxc contexts file '%s'
ja: selinux lxc コンテキストファイル '%s' に 'process' 値がありません

en: missing 'server' attribute in JSON backing definition for NFS volume
ja: NFS ボリュームの JSON バッキング定義に 'server' 属性がありません

en: missing 'start' attribute for clock with offset='absolute'
ja: offset='absolute' のクロックに 'start' 属性がありません

en: missing 'start' attribute in <address> element in <nat> in <forward> in network %s
ja: ネットワーク %s の <forward> にある <nat> の中で、<address> 要素に 'start' 属性がありません

en: missing 'state' attribute
ja: 'state' 属性がありません

en: missing 'target' in iSCSI backing definition
ja: iSCSI バッキング定義に 'target' がありません

en: missing 'timezone' attribute for clock with offset='timezone'
ja: offset='timezone' のクロックの 'timezone' 属性がありません

en: missing 'type' attribute for vhostuser disk source
ja: vhostuser ディスクソースの 'type' 属性がありません

en: missing 'type' attribute to disk source
ja: ディスクソースに 'type' 属性がありません

en: missing 'url' in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義に 'url' がありません

en: missing 'usage' attribute for RAM filesystem
ja: RAM ファイルシステムの 'usage' 属性がありません

en: missing 'user' or 'group' attribute in JSON backing definition for NFS volume
ja: NFS ボリュームの JSON バッキング定義に 'user' または 'group' 属性がありません

en: missing 'value' attribute for 'qemu:property'
ja: 'qemu:property' の 'value' 属性がありません

en: missing 'value' attribute for HyperV feature 'vendor_id'
ja: HyperV 機能 'vendor_id' の 'value' 属性がありません

en: missing 'vdisk-id' or 'server' attribute in JSON backing definition for VxHS volume
ja: VxHS ボリュームの JSON バッキング定義に 'vdisk-id' または 'server' 属性がありません

en: missing 'volume', 'path' or 'server' attribute in JSON backing definition for gluster volume
ja: gluster ボリュームの JSON バッキング定義に 'volume'、'path'、または 'server' 属性がありません

en: missing <target> element for <memory> device
ja: <memory> デバイスの <target> 要素がありません

en: missing <type> element in <capability> element
ja: <capability> 要素の <type> 要素がありません

en: missing CPU data architecture
ja: CPU データアーキテクチャーがありません

en: missing CPU definition
ja: CPU 定義がありません

en: missing EGD backend type
ja: EGD バックエンドタイプがありません

en: missing GIC version
ja: GIC バージョンがありません

en: missing GIC version in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに GIC バージョンがありません

en: missing IFLA_VF_INFO in netlink response
ja: netlink 応答に IFLA_VF_INFO がありません

en: missing RNG device backend model
ja: RNG デバイスのバックエンドモデルがありません

en: missing RNG device model
ja: RNG デバイスモデルがありません

en: missing SCSI host capability type for '%s'
ja: '%s' に対して SCSI ホストケイパビリティータイプがありません

en: missing SEV certChain information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに SEV certChain 情報がありません

en: missing SEV pdh information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに SEV pdh 情報がありません

en: missing SEV platform data in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに SEV プラットフォームデータがありません

en: missing TPM device backend
ja: TPM デバイスバックエンドがありません

en: missing Xen migration stream version
ja: Xen マイグレーションストリームバージョンがありません

en: missing address type in network %s
ja: ネットワーク %s にアドレスタイプがありません

en: missing alias for memory device
ja: メモリーデバイスのエイリアスがありません

en: missing alias for network device
ja: ネットワークデバイスのエイリアスがありません

en: missing alias or qom-type for qemu object '%s'
ja: qemu オブジェクト '%s' のエイリアスまたは qom-type がありません

en: missing ap-adapter value for '%s'
ja: '%s' の ap-adapter 値がありません

en: missing ap-domain value for '%s'
ja: '%s' の ap-domain 値がありません

en: missing arch in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにアーチがありません

en: missing argument
ja: 引数がありません

en: missing array element
ja: array 要素がありません

en: missing backend for pool type %d
ja: プールタイプ %d のバックエンドがありません

en: missing backend for pool type %d (%s)
ja: プールタイプ %d (%s) のバックエンドがありません

en: missing bitmap name for disk '%s' of checkpoint '%s'
ja: チェックポイント '%s' のディスク '%s' のビットマップ名がありません

en: missing block job data for disk '%s'
ja: ディスク '%s' のブロックジョブデータがありません

en: missing blocker name in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにブロッカー名がありません

en: missing capability name
ja: ケイパビリティー名がありません

en: missing capacity element
ja: capacity 要素がありません

en: missing cellno argument
ja: cellno 引数がありません

en: missing connection mode for <reservations/>
ja: <reservations/> の接続モードがありません

en: missing connection type for <reservations/>
ja: <reservations/> の接続タイプがありません

en: missing cookie name
ja: cookie 名がありません

en: missing cpu name in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに cpu 名がありません

en: missing cpuid-register in CPU data
ja: CPU データに cpuid-register がありません

en: missing cpuset for emulatorpin
ja: emulatorpin の cpuset がありません

en: missing cpuset for iothreadpin
ja: iothreadpin の cpuset がありません

en: missing cpuset for vcpupin
ja: vcpupin の cpuset がありません

en: missing creationTime from existing checkpoint
ja: 既存のチェックポイントの creationTime がありません

en: missing creationTime from existing snapshot
ja: 既存のスナップショットの creationTime がありません

en: missing cssid value for '%s'
ja: '%s' の cssid 値がありません

en: missing decode element in CPU model %s
ja: CPU モデル %s に decode 要素がありません

en: missing destination file for disk %s: %s
ja: ディスク %s の宛先ファイルがありません: %s

en: missing dev attribute in <interface> element
ja: <interface> 要素に dev 属性がありません

en: missing device API for mediated device type '%s'
ja: 仲介デバイスタイプ '%s' のデバイス API がありません

en: missing device type in '%s'
ja: '%s' のデバイスタイプがありません

en: missing devices information
ja: デバイス情報がありません

en: missing devices information for %s
ja: %s のデバイス情報がありません

en: missing devno value for '%s'
ja: '%s' の devno 値がありません

en: missing disk backing store format
ja: ディスクバッキングストア形式がありません

en: missing disk backing store source
ja: ディスクバッキングストアソースがありません

en: missing disk device alias name for %s
ja: %s に対するディスクデバイスのエイリアス名がありません

en: missing domain in checkpoint
ja: チェックポイントにドメインがありません

en: missing domain in snapshot
ja: スナップショットにドメインがありません

en: missing domain name
ja: ドメイン名がありません

en: missing domain type attribute
ja: ドメインタイプ属性がありません

en: missing element or attribute '%s'
ja: 要素または属性 '%s' がありません

en: missing emulated GIC information
ja: エミュレートされた GIC 情報がありません

en: missing emulated GIC information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにエミュレートされた GIC 情報がありません

en: missing emulator in QEMU capabilities cache
ja: QEMU 機能キャッシュにエミュレーターがありません

en: missing encryption description
ja: 暗号化の説明がありません

en: missing entry in GIC capabilities list
ja: GIC ケイパビリティーリストにエントリーがありません

en: missing entry in migration capabilities list
ja: マイグレーションのケイパビリティ一覧に項目がありません

en: missing entry in supported dump formats
ja: サポートされているダンプ形式のエントリーがありません

en: missing existing file for disk %s: %s
ja: ディスク %s に対して既存のファイルがありません: %s

en: missing feature name
ja: 機能名がありません

en: missing filter parameter table
ja: フィルターパラメーター表がありません

en: missing flag name in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにフラグ名がありません

en: missing gluster volume name for path '%s'
ja: パス '%s' の gluster ボリューム名がありません

en: missing host CPU model info from QEMU capabilities for binary %s
ja: バイナリー %s の QEMU ケイパビリティーからのホスト CPU モデル情報がありません

en: missing host CPU model name in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにホスト CPU モデル名がありません

en: missing host in migration URI: %s
ja: マイグレーション URI にホストがありません: %s

en: missing host specification of NBD server in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義に NBD サーバーのホスト仕様がありません

en: missing host/server or path of SSH JSON backing volume definition
ja: ホスト/サーバーまたは SSH JSON バッキングボリューム定義のパスがありません

en: missing hostname element in migration data
ja: マイグレーションのデータに hostname 要素がありません

en: missing hostname for tcp backing server in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義に tcp バッキングサーバーのホスト名がありません

en: missing hostuuid element in migration data
ja: マイグレーションデータに hostuuid 要素がありません

en: missing hub device type
ja: ハブデバイスタイプがありません

en: missing iSCSI hostdev source path name
ja: iSCSI hostdev ソースパス名がありません

en: missing in-kernel GIC information
ja: カーネル内の GIC 情報がありません

en: missing in-kernel GIC information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにカーネル内 GIC 情報がありません

en: missing info on pr-manager %s
ja: pr-manager %s に関する情報がありません

en: missing initiator IQN
ja: イニシエーター IQN がありません

en: missing input device type
ja: 入力デバイスタイプがありません

en: missing input volume target path
ja: 入力ボリュームターゲットパスがありません

en: missing interface information
ja: インターフェイス情報がありません

en: missing ivgen info name string
ja: ivgen 情報名文字列がありません

en: missing job chain data
ja: ジョブチェーンデータがありません

en: missing kernel information
ja: カーネル情報がありません

en: missing kernel information: %s
ja: カーネル情報がありません: %s

en: missing label for static security driver in domain %s
ja: ドメイン %s における静的セキュリティドライバーに対するラベルがありません

en: missing listen attribute in migration data
ja: マイグレーションのデータに listen 属性がありません

en: missing listen element
ja: listen 要素がありません

en: missing listen element for graphics
ja: グラフィックの listen 要素がありません

en: missing listen element for spice graphics
ja: spice グラフィックの listen 要素がありません

en: missing machine name in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにマシン名がありません

en: missing mapping in '%s'
ja: '%s' にマッピングがありません

en: missing microcode version in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにマイクロコードバージョンがありません

en: missing migration capability name
ja: マイグレーションのケイパビリティー名がありません

en: missing migration parameter name
ja: マイグレーションパラメーター名がありません

en: missing name element in migration data
ja: マイグレーションデータに name 要素がありません

en: missing name for disk source
ja: ディスクソースの名前がありません

en: missing name for host
ja: ホストの名前がありません

en: missing name from disk backup element
ja: disk backup 要素の名前がありません

en: missing name from disk snapshot element
ja: disk snapshot 要素の name がありません

en: missing name information
ja: 名前の情報がありません

en: missing name information in %s
ja: %s に名前の情報がありません

en: missing network device feature name
ja: ネットワークデバイスの機能名がありません

en: missing number of available instances for mediated device type '%s'
ja: 仲介デバイスタイプ '%s' の使用可能なインスタンスの数がありません

en: missing offset or size attribute of slice
ja: スライスのオフセットまたはサイズ属性がありません

en: missing operating system information
ja: オペレーティングシステム情報がありません

en: missing operating system information for %s
ja: %s のオペレーティングシステム情報がありません

en: missing or broken bitmap '%s' for disk '%s'
ja: ディスク '%s' のビットマップ '%s' がないか破損しています

en: missing or invalid CPU model property type in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに CPU モデルプロパティータイプがないか無効です

en: missing or invalid cpuid-input-eax in CPU data
ja: CPU データに cpuid-input-eax がありません、または無効です

en: missing or invalid features in CPU data
ja: CPU データに features がありません、または無効です

en: missing or malformed 'device' field of 'nvme' storage
ja: 'nvme' ストレージの 'device' フィールドがないか不正な形式となっています

en: missing or malformed 'namespace' field of 'nvme' storage
ja: 'nvme' ストレージの 'namespace' フィールドがないか不正な形式となっています

en: missing or malformed SEV cbitpos information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに SEV cbitpos 情報がないか不正な形式となっています

en: missing or malformed SEV reducedPhysBits information in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュに SEV reducedPhysBits 情報がないか不正な形式となっています

en: missing or malformed session-uuid element in migration data
ja: マイグレーションデータに session-uuid 要素がないか不正な形式となっています

en: missing or malformed uuid element in migration data
ja: マイグレーションデータに uuid 要素がないか不正な形式となっています

en: missing pagesize argument
ja: ページサイズの引数がありません

en: missing parent device
ja: 親デバイスがありません

en: missing parser implementation for JSON backing volume driver '%s'
ja: JSON バッキングボリュームドライバー '%s' のパーサー実装がありません

en: missing path for <reservations/>
ja: <reservations/> のパスがありません

en: missing path to restore from
ja: 復元するパスが欠落しています

en: missing per-device path
ja: デバイスごとのパスがありません

en: missing persistent configuration for disk '%s'
ja: ディスク '%s' の永続的な設定がありません

en: missing pool or image name in ceph backing volume JSON specification
ja: ceph バッキングボリューム JSON 仕様にプールまたはイメージ名がありません

en: missing pool source name element
ja: プールソースの name 要素がありません

en: missing port attribute in migration data
ja: マイグレーションのデータに port 属性がありません

en: missing product
ja: 製品がありません

en: missing qemuctime in QEMU capabilities XML
ja: QEMU ケイパビリティー XML に qemuctime がありません

en: missing remote server specification in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義にリモートサーバー仕様がありません

en: missing required name attribute in DNS TXT record of network %s
ja: ネットワーク %s の DNS TXT レコードにおいて必須の name 属性がありません

en: missing required persistent attribute in hostdev teaming element
ja: hostdev teaming 要素に必要な永続属性がありません

en: missing required protocol attribute in DNS SRV record '%s' of network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の DNS SRV レコード '%s' に必要なプロトコル属性がありません

en: missing required service attribute in DNS SRV record of network '%s'
ja: ネットワーク '%s' の DNS SRV レコードに必要なサービス属性がありません

en: missing required value attribute in DNS TXT record named '%s' of network %s
ja: '%s' という名前の DNS TXT レコード (ネットワーク %s) において必須の value 属性がありません

en: missing required virtualport type
ja: 要求された仮想ポートタイプがありません

en: missing root device information
ja: root デバイス情報がありません

en: missing root device information in %s
ja: %s の root デバイス情報がありません

en: missing root element
ja: root 要素がありません

en: missing rport name for '%s'
ja: '%s' の rport 名がありません

en: missing scheme for URI
ja: URI のスキームがありません

en: missing scheme in migration URI: %s
ja: マイグレーション URI にスキームがありません: %s

en: missing secret info for 'luks' driver
ja: 'luks' ドライバーのシークレット情報がありません

en: missing secret uuid or usage attribute
ja: シークレット uuid または使用法の属性がありません

en: missing security model in domain seclabel
ja: ドメイン seclabel にセキュリティーモデルがありません

en: missing security model when using multiple labels
ja: 複数のラベルを使用する際のセキュリティーモデルがありません

en: missing selfctime in QEMU capabilities XML
ja: QEMU ケイパビリティー XML に selfctime がありません

en: missing sheepdog URI in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義にsheepdog URI がありません

en: missing sheepdog vdi name
ja: sheepdog vdi 名がありません

en: missing socket address type in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義にソケットアドレスタイプがありません

en: missing socket for unix transport
ja: unix トランスポート用のソケットがありません

en: missing socket path for udp backing server in JSON backing volume definition
ja: JSON バッキングボリューム定義に udp バッキングサーバーのソケットパスがありません

en: missing source address type
ja: ソースアドレスタイプがありません

en: missing source device
ja: ソースデバイスがありません

en: missing source devices
ja: ソースデバイスがありません

en: missing source host
ja: ソースホストがありません

en: missing source information for device
ja: デバイスのソース情報がありません

en: missing source information for device %s
ja: デバイス %s のソース情報がありません

en: missing source path
ja: ソースパスがありません

en: missing ssid value for '%s'
ja: '%s' の ssid 値がありません

en: missing state from existing snapshot
ja: 既存のスナップショットの状態がありません

en: missing storage backend for '%s' storage
ja: '%s' ストレージのストレージバックエンドがありません

en: missing storage backend for network files using %s protocol
ja: %s プロトコルを使用したネットワークファイルのストレージバックエンドがありません

en: missing storage capability type for '%s'
ja: '%s' 用のストレージケイパビリティータイプがありません

en: missing storage pool host name
ja: ストレージプールのホスト名がありません

en: missing storage pool source adapter
ja: ストレージプールのソースアダプターがありません

en: missing storage pool source device name
ja: ストレージプールのソースデバイス名がありません

en: missing storage pool source device path
ja: ストレージプールのソースデバイスのパスがありません

en: missing storage pool source host name
ja: ストレージプールのソースホスト名がありません

en: missing storage pool source path
ja: ストレージプールのソースパスがありません

en: missing storage pool target path
ja: ストレージプールのターゲットパスがありません

en: missing storage source format
ja: ストレージソース形式がありません

en: missing storage source type
ja: ストレージソースタイプがありません

en: missing supported dump formats
ja: サポートされているダンプ形式がありません

en: missing tag id - each <vlan> must have at least one <tag id='n'/> subelement
ja: タグ ID がありません - 各 <vlan> は少なくとも 1 つの <tag id='n'/> サブ要素を持つ必要があります

en: missing target information for device
ja: デバイスのターゲット情報がありません

en: missing target information for device %s
ja: デバイス %s のターゲット情報がありません

en: missing the host address for the iSCSI hostdev
ja: iSCSI hostdev のホストアドレスがありません

en: missing tlsPort attribute in migration data
ja: マイグレーションのデータに tlsPort 属性がありません

en: missing tmpfs size, set the size option
ja: tmpfs サイズがありません、サイズオプションを設定してください

en: missing type attribute in migration data
ja: マイグレーションのデータに type 属性がありません

en: missing type for SCSI target capability for '%s'
ja: '%s' の SCSI ターゲットケイパビリティーのタイプがありません

en: missing type id attribute for '%s'
ja: '%s' のタイプ id 属性がありません

en: missing type in redirdev
ja: redirdev のタイプがありません

en: missing username for auth
ja: auth のユーザー名がありません

en: missing username in /node/auth/user field
ja: /node/auth/user 項目にユーザー名がありません

en: missing uuid element in migration data
ja: マイグレーションのデータに uuid 要素がありません

en: missing value for cookie '%s'
ja: cookie '%s' の値がありません

en: missing value for migration parameter '%s'
ja: マイグレーションパラメーター '%s' の値がありません

en: missing values for acceleration
ja: アクセラレーションの値がありません

en: missing vendor
ja: ベンダーがありません

en: missing version in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュにバージョンがありません

en: missing vhost-scsi hostdev source wwpn
ja: vhost-scsi hostdev ソース wwpn がありません

en: missing video model and cannot determine default
ja: ビデオモデルがなく、デフォルトを決定できません

en: missing vlan tag data
ja: VLAN タグデータがありません

en: missing volume name and path for gluster volume
ja: gluster ボリュームのボリューム名とパスがありません

en: missing volume name element
ja: ボリュームの name 要素がありません

en: missing volume name or file name in gluster source path '%s'
ja: gluster ソースパス '%s' にボリューム名またはファイル名がありません

en: missing vporttype attribute in migration data
ja: マイグレーションデータに vporttype 属性がありません

en: missing wwpn identifier for '%s'
ja: '%s' の wwpn 識別子がありません

en: mixing internal and external targets for a snapshot is not yet supported
ja: スナップショットの内部ターゲットと外部ターゲットの混在はまだサポートされていません

en: mixing nested objects and values is forbidden in JSON deflattening
ja: ネストされたオブジェクトと値の混在は、JSON フラット化の適用解除では禁止されています

en: mkfs is not available on this platform: Failed to make filesystem of type '%s' on device '%s'
ja: mkfs はこのプラットフォームでは使用できません: デバイス '%s' 上のタイプ '%s' のファイルシステムの作成に失敗しました

en: mode attribute of <source/> element
ja: <source/> 要素のモード属性

en: mode of device reading and writing
ja: デバイスの読み取りと書き込みのモード

en: model '%s' RNG device not present in domain configuration
ja: ドメイン設定にモデル '%s' RNG デバイスが存在しません

en: model '%s' memory device not present in the domain configuration
ja: ドメイン設定にモデル '%s' メモリーデバイスが存在しません

en: model '%s' shmem device not present in domain configuration
ja: ドメイン設定にモデル '%s' shmem デバイスが存在しません

en: model '%s' watchdog device not present in domain configuration
ja: ドメイン設定にモデル '%s' ウォッチドッグデバイスが存在しません

en: model resolution is not supported
ja: モデル解像度はサポートされていません

en: model type
ja: モデルの種類

en: modifies an existing IOThread of the guest domain
ja: ゲストドメインの既存の IOThread を変更します

en: modify cpu state in the guest
ja: ゲストで cpu 状態を変更する

en: modify/get current state configuration
ja: 現在の状態の設定の変更/取得

en: modify/get persistent configuration
ja: 永続的な設定の変更/取得

en: modify/get running state
ja: 実行状態の変更/取得

en: modify/get the title instead of description
ja: 説明の代わりにタイトルを変更または取得します

en: monitor failure
ja: モニター障害

en: monitor must not be NULL
ja: モニターが NULL ではいけません

en: more than %d vCPUs are only supported on q35-based machine types
ja: %d より多くの vCPU は、q35 ベースのマシンタイプでのみサポートされます

en: more than %d vCPUs require extended interrupt mode enabled on the iommu device
ja: %d より多くの vCPU は、iommu デバイスで拡張割り込みモードを有効にする必要があります

en: more than one snapshot claims to be active
ja: 複数のスナップショットがアクティブであると主張しています

en: mount is not supported on this platform.
ja: このプラットフォームではマウントはサポートされていません。

en: mount move is not supported on this platform.
ja: このプラットフォームでは、マウント移動はサポートされていません。

en: mount point not found: %s
ja: マウントポイントが見つかりません: %s

en: mountpoint path to be frozen
ja: フリーズするマウントポイントパス

en: mountpoint path to be thawed
ja: 解凍されるマウントポイントパス

en: msi option is only supported with a server
ja: msi オプションはサーバーでのみサポートされます

en: mtu size only allowed in open, route, nat, and isolated mode, not in %s (network '%s')
ja: mtu サイズは、オープン、ルート、nat、および分離モードでのみ許可され、%s (ネットワーク '%s') では許可されません

en: multidevs is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、multidevs はサポートされません

en: multiple <portgroup> elements with the same name (%s) in network '%s'
ja: ネットワーク '%s' に同名 (%s) の複数の <portgroup> 要素があります

en: multiple DNS SRV records matching all specified fields were found in network %s
ja: 指定されたすべての項目と一致する複数の DNS SRV レコードがネットワーク %s において見つかりました

en: multiple OpenGL displays are not supported by QEMU
ja: 複数の OpenGL ディスプレイは QEMU ではサポートされていません

en: multiple devices matching MAC address %s found
ja: MAC アドレス %s に一致する複数のデバイスが見つかりました

en: multiple forwarding interfaces specified for network '%s', only one is supported
ja: ネットワーク '%s' に対して複数の転送インターフェイスが指定されましたが、1 つのみがサポートされます

en: multiple interfaces with matching MAC address
ja: 一致する MAC アドレスのインターフェイスが複数あります

en: multiple matching DNS HOST records were found in network %s
ja: DNS HOST レコードに一致する複数の項目がネットワーク %s に見つかりました

en: multiple matching devices found
ja: 複数の一致するデバイスが見つかりました

en: multiple matching domains found
ja: 複数の一致するドメインが見つかりました

en: multiple matching domains found: %s
ja: 複数の一致するドメインが見つかりました: %s

en: multiple matching interfaces found
ja: 一致するインターフェイスが複数見つかりました

en: multiple matching interfaces found: %s
ja: 一致するインターフェイスが複数見つかりました: %s

en: multiple memory devices found, use --alias or --node to select one
ja: 複数のメモリーデバイスが見つかった場合は、--alias または --node を使用して 1 つを選択します

en: multiple stream callbacks not supported
ja: 複数ストリームのコールバックはサポートされません

en: mutex initialization failed
ja: ミューテックスの初期化に失敗しました

en: n - no, throw away my changes
ja: n - いいえ、変更を破棄します

en: name %s cannot contain '/'
ja: 名前 %s には '/' を含めることはできません

en: name of checkpoint
ja: チェックポイントの名前

en: name of existing snapshot to make current
ja: カレントにする既存のスナップショットの名前

en: name of file containing xml (or, if it starts with '<', the complete xml element itself) to add/modify, or to be matched for search
ja: 追加/変更するため、または検索において使用される XML (または、'<' から始まる完全な XML 要素自身) を含むファイルの名前

en: name of snapshot
ja: スナップショットの名前

en: name of the inactive domain
ja: 非アクティブなドメインの名前

en: name of the pool
ja: プールの名前

en: name of the volume
ja: ボリュームの名前

en: namespace key is required when modifying metadata
ja: メタデータを変更するとき、名前空間のキーが必要です

en: nbd port must be in range 0-65535
ja: nbd ポートは 0-65535 の範囲内にある必要があります

en: nbd protocol accepts only one host
ja: nbd プロトコルは 1 つのホストのみを受け入れます

en: nbd_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: nbd_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: ncpus count exceeds maximum: %u > %u
ja: ncpus 数が最大値を超えています: %u > %u

en: ncpus must be 1 when start_cpu is -1
ja: start_cpu が -1 のとき、ncpus は 1 でなければなりません

en: ncpus too large
ja: ncpus が大きすぎます

en: ncr53c90 SCSI controller is not a built-in for this machine
ja: ncr53c90 SCSI コントローラーは、このマシンに組み込まれていません

en: ncr53c90 can only be used as first SCSI controller
ja: ncr53c90 は、最初の SCSI コントローラーとしてのみ使用できます

en: need at least one serial port to use BIOS serial output
ja: BIOS シリアル出力を使用するには、少なくとも 1 つのシリアルポートが必要です

en: need either --dest or --xml
ja: --dest または --xml のいずれかが必要です

en: need either domain or domain XML
ja: ドメインまたはドメイン XML のいずれかが必要です

en: needs rawio capability
ja: rawio ケイパビリティーが必要です

en: negative size requires --shrink
ja: 負のサイズには --shrink が必要です

en: negotiated SSF %d was not strong enough
ja: ネゴシエートされた SSF %d は強度不足です

en: negotiation SSF %d was not strong enough
ja: ネゴシエーション SSF %d は強度不足です

en: nested JSON array to commandline conversion is not supported
ja: ネストされた JSON 配列からコマンドラインへの変換はサポートされていません

en: netcat path not valid with native proxy mode
ja: ネイティブプロキシーモードでは netcat パスが無効です

en: netlink error
ja: netlink エラー

en: netlink event service not running
ja: ネットリンクイベントサービスが実行されていません

en: netmask not allowed for IPv6 address '%s' in network '%s'
ja: ネットマスクは IPv6 アドレス '%s' (ネットワーク '%s') に対して許可されません

en: network
ja: ネットワーク

en: network %s exists already
ja: ネットワーク %s はすでに存在しています

en: network %s is not active
ja: ネットワーク %s がアクティブではありません

en: network '%s' already exists with uuid %s
ja: ネットワーク '%s' はすでに UUID %s を用いて存在します

en: network '%s' claims dev='%s' is already in use by a different port
ja: ネットワーク '%s' は、dev='%s' がすでに別のポートで使用されていると主張します

en: network '%s' claims the PCI device at domain=%d bus=%d slot=%d function=%d is already in use by a different network port
ja: ネットワーク '%s' は、domain=%d bus=%d slot=%d function=%d の PCI デバイスが、別のネットワークポートですでに使用されていると主張しています

en: network '%s' does not have a bridge name.
ja: ネットワーク '%s' にブリッジ名がありません

en: network '%s' doesn't have PCI device %04x:%02x:%02x.%x in use by domain
ja: ネットワーク '%s' はドメインにより使用されている PCI デバイス %04x:%02x:%02x.%x を持ちません

en: network '%s' doesn't have PCI device %04x:%02x:%02x.%x in use by network port
ja: ネットワーク '%s' には、ネットワークポートで使用中の PCI デバイス %04x:%02x:%02x.%x がありません

en: network '%s' doesn't have an IP address
ja: ネットワーク '%s' には IP アドレスがありません

en: network '%s' doesn't have dev='%s' in use by domain
ja: ネットワーク '%s' がドメインにより使用中の dev='%s' を持ちません

en: network '%s' doesn't have dev='%s' in use by network port '%s'
ja: ネットワーク '%s' には、ネットワークポート '%s' で使用中の dev='%s' がありません

en: network '%s' has an invalid netmask or IP address in route definition
ja: ネットワーク '%s' がルート定義に無効なネットマスクまたは IP アドレスを持ちます

en: network '%s' has forward mode '%s'  but lists a device by PCI address in the device pool. This is only supported for networks with forward mode 'hostdev'
ja: ネットワーク '%s' には転送モード '%s' がありますが、デバイスプール内の PCI アドレスごとにデバイスを一覧表示します。これは、転送モード 'hostdev' のネットワークでのみサポートされます

en: network '%s' has multiple default <portgroup> elements (%s and %s), but only one default is allowed
ja: ネットワーク '%s' が複数の標準 <portgroup> 要素 (%s および %s) を持ちますが、標準設定は 1 つのみ許可されます

en: network '%s' has no associated interface or bridge
ja: ネットワーク '%s' が関連づけられたインターフェイスまたはブリッジを持ちません

en: network '%s' has no bridge name defined
ja: ネットワーク '%s' にはブリッジ名が定義されていません

en: network '%s' in %s must match connection
ja: %s のネットワーク '%s' は接続と一致する必要があります

en: network '%s' is already defined with uuid %s
ja: ネットワーク '%s' はすでに UUID %s を用いて定義されています

en: network '%s' is not active
ja: ネットワーク '%s' がアクティブではありません

en: network '%s' requires exclusive access to interfaces, but none are available
ja: ネットワーク '%s' がインターフェイスへの排他的アクセスを必要としていますが、利用できません

en: network '%s' uses a direct mode, but has no forward dev and no interface pool
ja: ネットワーク '%s' が直接モードを使用していますが、転送デバイスおよびインターフェイスプールがありません

en: network '%s' uses a hostdev mode, but has no forward dev and no interface pool
ja: ネットワーク '%s' は hostdev モードを使用していますが、転送デバイスおよびインターフェイスプールがありません

en: network configuration using opaque shell scripts
ja: 不透明なシェルスクリプトを使用したネットワーク設定

en: network device saved config file '%s' has unexpected contents, missing both 'MAC' and 'adminMAC': '%.60s'
ja: ネットワークデバイスが保存した設定ファイル '%s' に予期しない内容があります、'MAC' と 'adminMAC': '%.60s' の両方がありません

en: network device with mac %s already exists
ja: mac %s のあるネットワークデバイスはすでに存在しています

en: network event callback %d not registered
ja: ネットワークイベントコールバック %d は登録されていません

en: network filter binding port dev
ja: ネットワークフィルターバインディングポート dev

en: network filter binding portdev
ja: ネットワークフィルターバインディング portdev

en: network filter config filename '%s' does not match name '%s'
ja: ネットワークフィルターの設定ファイル名 '%s' が名前 '%s' と一致しません

en: network filter information in XML
ja: XML 形式のネットワークフィルター情報

en: network filter name or uuid
ja: ネットワークフィルターの名前または UUID

en: network information
ja: ネットワーク情報

en: network information in XML
ja: XML のネットワーク情報

en: network interface name
ja: ネットワークインターフェイス名

en: network interface type
ja: ネットワークインターフェイスタイプ

en: network is already active
ja: ネットワークはすでにアクティブです

en: network is already active as '%s'
ja: ネットワークはすでに '%s' として有効化されています

en: network is not running
ja: ネットワークが稼働していません

en: network name
ja: ネットワーク名

en: network name or uuid
ja: ネットワーク名または uuid

en: network port %s exists already
ja: ネットワークポート %s はすでに存在します

en: network port has no mac
ja: ネットワークポートには mac がありません

en: network port has no owner UUID
ja: ネットワークポートには所有者の UUID がありません

en: network port has no owner name
ja: ネットワークポートに所有者名がありません

en: network port has no uuid
ja: ネットワークポートには uuid がありません

en: network port information in XML
ja: XML のネットワークポート情報

en: network port not found
ja: ネットワークポートが見つかりません

en: network port not found: %s
ja: ネットワークポートが見つかりません: %s

en: network state driver is not active
ja: ネットワーク状態ドライバーがアクティブではありません

en: network uuid
ja: ネットワーク uuid

en: network-based listen isn't possible, network driver isn't present
ja: ネットワークベースのリッスンは不可能であり、ネットワークドライバーは存在しません

en: new bridge device name
ja: 新規ブリッジデバイス名

en: new capacity for the vol, as scaled integer (default bytes)
ja: ボリュームの新しい容量、単位付き整数 (初期値 バイト)

en: new domain name
ja: 新しいドメイン名

en: new maximum memory size, as scaled integer (default KiB)
ja: 新しい最大メモリー容量、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: new memory size, as scaled integer (default KiB)
ja: 新しいメモリー容量、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: new metadata to set
ja: 設定する新しいメタデータ

en: new state of the device
ja: デバイスの新しい状態

en: new value of <requested/> size, as scaled integer (default KiB)
ja: <requested/> サイズの新しい値、単位付き整数 (初期値 KiB)

en: new xml too large to fit in file
ja: 新しい XML はファイルに収まるには大きすぎます

en: nfsvers value for NFS pool mount option
ja: NFS プールマウントオプションの nfsvers 値

en: nkeycodes must be <= %d
ja: nkeycodes は <= %d でなければなりません

en: nl_recv failed
ja: nl_recv が失敗しました

en: nl_recv failed - returned 0 bytes
ja: nl_recv が失敗しました - 0 バイトが返されました

en: nl_recv returned with error
ja: nl_recv がエラーとともに返されました

en: no
ja: いいえ (no)

en: no CPU model specified
ja: CPU モデルが指定されていません

en: no CPU model specified at index %zu
ja: インデックス %zu に CPU モデルが指定されていません

en: no CPUs found
ja: CPU が見つかりません

en: no CPUs given
ja: CPU が指定されていません

en: no FLR, PM reset or bus reset available
ja: FLR や PM リセットや バスリセットができません

en: no IFLA_PORT_RESPONSE found in netlink message
ja: netlink メッセージに IFLA_PORT_RESPONSE が見つかりませんでした

en: no IP address found for interface '%s'
ja: インターフェイス '%s' の IP アドレスが見つかりません

en: no PCI bus ID supplied for '%s'
ja: '%s' の PCI バス ID がありません

en: no PCI domain ID supplied for '%s'
ja: '%s' の PCI ドメイン ID がありません

en: no PCI function ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI 機能 ID がありません

en: no PCI product ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI プロダクト ID がありません

en: no PCI slot ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI スロット ID がありません

en: no PCI vendor ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の PCI ベンダー ID がありません

en: no SASL mechanisms are available
ja: SASL メカニズムは利用できません

en: no SCSI LUN ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI LUN ID がありません

en: no SCSI bus ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI バス ID がありません

en: no SCSI host ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI ホスト ID がありません

en: no SCSI target ID supplied for '%s'
ja: '%s' 用の SCSI ターゲット ID がありません

en: no USB bus number supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB バスナンバーがありません

en: no USB device number supplied for '%s'
ja: %s' の USB デバイスナンバーがありません

en: no USB interface class supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB インターフェイスクラスがありません

en: no USB interface number supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB インターフェイス番号がありません

en: no USB interface protocol supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB インターフェイスプロトコルがありません

en: no USB interface subclass supplied for '%s'
ja: '%s' 用の USB インターフェイスサブクラスがありません

en: no USB product ID supplied for '%s'
ja: '%s' の USB プロダクト ID がありません

en: no USB vendor ID supplied for '%s'
ja: %s' の USB ベンダー ID がありません

en: no VPD <fields> elements with an access type attribute found
ja: アクセスタイプ属性を持つVPD <fields> 要素が見つかりません

en: no WWNN supplied for '%s', and auto-generation failed
ja: '%s' に供給された WWNN がありません、また自動生成に失敗しました

en: no WWPN supplied for '%s', and auto-generation failed
ja: '%s' に供給された WWPN がありません、また自動生成に失敗しました

en: no assigned pty for device %s
ja: デバイス %s に pty が割り当てられていません

en: no audio device with ID %u
ja: ID %u のあるオーディオデバイスはありません

en: no autostart
ja: 自動起動はありません

en: no available memory line found
ja: 利用可能なメモリーラインが見つかりませんでした

en: no block device path supplied for '%s'
ja: '%s' 用のブロックデバイスパスがありません

en: no call waiting for reply with prog %d vers %d serial %d
ja: プログラム %d バージョン %d シリアル %d を持つ応答に対して待ち合わせているコールがありません

en: no cgroup backend available
ja: 利用可能な cgroup バックエンドがありません

en: no client username was found
ja: クライアントのユーザー名が見つかりませんでした

en: no client with matching id '%llu' found
ja: ID '%llu' に一致するクライアントは見つかりません

en: no config file for %s
ja: %s の設定ファイルはありません

en: no connection driver available
ja: 利用可能な接続ドライバーがありません

en: no connection driver available for %s
ja: %s に対して利用可能な接続ドライバーがありません

en: no console devices available
ja: 利用可能なコンソールデバイスがありません

en: no device capabilities for '%s'
ja: '%s' に対してデバイスのケイパビリティーがありません

en: no device found at address '%s' matching MAC address '%s' and alias '%s'
ja: MAC アドレス '%s' およびエイリアス '%s' に一致するアドレス '%s' にデバイスが見つりません

en: no device found with alias %s
ja: エイリアス %s を持つディスクが見つかりません

en: no disk format for %s was specified
ja: %s のディスクフォーマットが指定されていません

en: no disk found with alias '%s' or id '%s'
ja: エイリアス '%s' または ID '%s' のあるディスクが見つかりません

en: no disk named '%s'
ja: '%s' という名前のディスクがありません

en: no disks selected for backup
ja: バックアップ用のディスクが選択されていません

en: no domain XML passed
ja: ドメイン XML が渡されていません

en: no domain backup job present
ja: ドメインバックアップジョブが存在しません

en: no domain checkpoint with matching name '%s'
ja: 名前 '%s' に一致するドメインチェックポイントがありません

en: no domain config
ja: ドメイン設定がありません

en: no domain snapshot with matching name '%s'
ja: 名前 '%s' と一致するドメインスナップショットがありません

en: no domain with matching id %d
ja: ID %d に一致するドメインがありません

en: no domain with matching id '%d'
ja: ID '%d' に一致するドメインがありません

en: no domain with matching name '%s'
ja: '%s' と一致する名前を持つドメインがありません

en: no domain with matching uuid
ja: UUID に一致するドメインがありません

en: no domain with matching uuid '%s'
ja: UUID '%s' に一致するドメインがありません

en: no domain with matching uuid '%s' (%s)
ja: UUID '%s' (%s) と一致するドメインが

en: no error
ja: エラーがありません

en: no extended partition found and no primary partition available
ja: 拡張パーティションは見付からず、プライマリパーティションも使用できません

en: no file descriptor received
ja: ファイル記述子を受信しません

en: no firmwares found in %s
ja: %s でファームウェアは見つかりませんでした

en: no free memory device slot available
ja: 使用可能な空きメモリーデバイススロットがありません

en: no fs mount option name specified
ja: fs マウントオプション名が指定されていません

en: no guest CPU model specified
ja: ゲスト CPU モデルが指定されていません

en: no host device manager defined
ja: ホストデバイスマネージャーが定義されていません

en: no hostname found
ja: ホスト名が見つかりません

en: no hostname found for domain %s
ja: ドメイン %s のホスト名が見つかりません

en: no hostname found: %s
ja: ホスト名が見つかりません: %s

en: no iSCSI interface defined for IQN %s
ja: IQN %s に iSCSI インターフェイスが定義されていません

en: no interface with matching mac '%s'
ja: mac '%s' に一致するインターフェイスがありません

en: no interface with matching name '%s'
ja: 名前 '%s' に一致するインターフェイスがありません

en: no job is active on the domain
ja: ドメインにおいてアクティブなジョブはありません

en: no large enough free extent
ja: 十分な空き領域がありません

en: no limit
ja: 制限はありません

en: no loader path specified and firmware auto selection disabled
ja: ローダーパスが指定されておらず、ファームウェアの自動選択が無効になっています

en: no map for cgroup BPF prog
ja: cgroup BPF prog のマップがありません

en: no matching RNG device was found
ja: 一致する RNG デバイスが見つかりませんでした

en: no matching filesystem device was found
ja: 一致するファイルシステムデバイスが見つかりませんでした

en: no matching redirdev was not found
ja: 一致する redirdev が見つかりませんでした

en: no medium attachments
ja: メディア接続なし

en: no memory device found
ja: メモリーデバイスが見つかりません

en: no model provided for USB controller
ja: USB コントローラー用のモデルは提供されていません

en: no monitor path
ja: モニターパスがありません

en: no network interface supplied for '%s'
ja: '%s' 用のネットワークインターフェイスがありません

en: no network with matching name '%s'
ja: '%s' に一致する名前を持つネットワークがありません

en: no network with matching uuid '%s'
ja: uuid '%s' に一致するネットワークがありません

en: no network with matching uuid '%s' (%s)
ja: UUID '%s' (%s) と一致するネットワークがありません

en: no node device for '%s' with matching wwnn '%s' and wwpn '%s'
ja: wwnn '%s' および wwpn '%s' に一致する '%s のノードデバイスがありません

en: no node device with matching name '%s'
ja: 名前 '%s' に一致するノードデバイスがありません

en: no node device with matching name 'scsi_host12'
ja: 名前 'scsi_host12' に一致するノードデバイスがありません

en: no nwfilter binding for port dev '%s'
ja: ポートデバイス '%s' の nwfilter バインディングがありません

en: no nwfilter with matching name '%s'
ja: 名前 '%s' に一致する nwfilter がありません

en: no nwfilter with matching uuid '%s'
ja: UUID '%s' に一致する nwfilter がありません

en: no parent for this device
ja: このデバイス用のペアレントはありません

en: no polkit agent available to authenticate
ja: 認証に使用できる polkit エージェントがありません

en: no polkit agent available to authenticate action '%s'
ja: アクション '%s' を認証するために利用できる polkit エージェントがありません

en: no prefix found
ja: プレフィックスが見つかりません

en: no rbd option name specified
ja: rbd オプション名が指定されていません

en: no rbd option value specified for name '%s'
ja: 名前 '%s' に rbd オプション値が指定されていません

en: no removable media size supplied for '%s'
ja: '%s' 用の脱着可能メディアサイズがありません

en: no replacement string in template
ja: テンプレートに置換文字列がありません

en: no running guests.
ja: 実行中のゲストがありません

en: no screens to take screenshot from
ja: スクリーンショットを撮る画面がありません

en: no secret provided for luks encryption
ja: luks 暗号化のシークレットは提供されていません

en: no secret with matching usage '%s'
ja: 使用法 '%s' に一致するシークレットがありません

en: no secret with matching uuid '%s'
ja: UUID '%s' に一致するシークレットがありません

en: no server with matching name '%s' found
ja: 名前 '%s' に一致するサーバーが見つかりません

en: no size supplied for '%s'
ja: '%s' にサイズがありません

en: no sockets found
ja: ソケットが見つかりません

en: no space
ja: 空きがありません

en: no state
ja: 状態なし

en: no storage pool with matching name '%s'
ja: 一致する名前 '%s' を持つストレージプールがありません

en: no storage pool with matching target path '%s'
ja: ターゲットパス '%s' に一致するストレージプールがありません

en: no storage pool with matching target path '%s' (%s)
ja: ターゲットパス '%s' (%s) に一致するストレージプールがありません

en: no storage pool with matching uuid '%s'
ja: UUID '%s' に一致するストレージプールがありません

en: no storage pool with matching uuid '%s' (%s)
ja: UUID '%s' (%s) に一致するストレージプールがありません

en: no storage pools were found on host '%s'
ja: ホスト '%s' にストレージプールが見つかりませんでした

en: no storage vol with matching key %s
ja: キー %s と一致するストレージボリュームがありません

en: no storage vol with matching key '%s'
ja: キー '%s' に一致するストレージボリュームがありません

en: no storage vol with matching name '%s'
ja: 一致する名前 '%s' を持つストレージボリュームがありません

en: no storage vol with matching path '%s'
ja: パス '%s' に一致するストレージボリュームがありません

en: no storage vol with matching path '%s' (%s)
ja: パス '%s' (%s) に一致するストレージボリュームがありません

en: no stream callback registered
ja: ストリームのコールバックが登録されていません

en: no such screen ID
ja: そのような画面 ID はありません

en: no suitable callback for host key verification
ja: ホストキーの検証に適したコールバックがありません

en: no suitable callback for input of key passphrase
ja: キーパスフレーズの入力に適したコールバックがありません

en: no suitable callback for input of keyboard response
ja: キーボード応答の入力に適したコールバックがありません

en: no suitable info found
ja: 適切な情報が見つかりません

en: no suitable method to retrieve authentication credentials
ja: 認証クレデンシャルを取得する適切な方法がありません

en: no suitable method to retrieve key passphrase
ja: キーのパスフレーズを取得する適切な方法がありません

en: no system UUID supplied for '%s'
ja: '%s' にシステム UUID が提供されていません

en: no target device %s
ja: ターゲットデバイス %s がありません

en: no target name supplied for '%s'
ja: '%s' に対してターゲット名が与えられていません

en: no threads found
ja: スレッドが見つかりません

en: no tls service found, unable to update tls files
ja: tls サービスが見つかりません、tls ファイルを更新できません

en: no transaction running, nothing to be committed.
ja: 実行中のトランザクションがありません、コミットするものはありません。

en: no transaction running, nothing to rollback.
ja: 実行中のトランザクションがありません、ロールバックするものはありません。

en: no unused %s names available
ja: 利用可能な未使用の %s という名前はありません

en: no valid connection
ja: 有効な接続がありません

en: no valid netlink response was received
ja: 有効なネットリンク応答を受信しませんでした

en: no vcpus selected for modification
ja: 修正用に選択された vcpus がありません

en: no virtio-serial controllers are available
ja: 利用可能な virtio-serial コントローラーはありません

en: no x86 CPU data found
ja: x86 CPU データが見つかりません

en: node '%s' has unexpected NULL content. This could be caused by malformed input, or a memory allocation failure
ja: ノード '%s' には予期しない NULL コンテンツが含まれています。これは、不正な形式の入力、またはメモリー割り当ての失敗が原因である可能性があります

en: node '%s' has unexpected type %d
ja: ノード '%s' には予期しないタイプ %d があります

en: node CPU stats not implemented on this platform
ja: ノード CPU の統計はこのプラットフォームにおいて実装されていません

en: node SEV information
ja: ノード SEV 情報

en: node cpu info not implemented on this platform
ja: このプラットフォームでは、ノード cpu 情報は実装されていません

en: node cpu map
ja: ノード CPU マップ

en: node device '%s' in %s must match connection
ja: %s のノードデバイス '%s' は接続と一致する必要があります

en: node device details in XML
ja: XML 形式のノードデバイス詳細

en: node device event callback %d not registered
ja: ノードデバイスのイベントコールバック %d は登録されていません

en: node device information
ja: ノードデバイス情報

en: node get memory parameters not implemented on this platform
ja: ノードのメモリーパラメーターの取得はこのプラットフォームにおいて実装されていません

en: node info not implemented on this platform
ja: このプラットフォームではノード情報は実装されていません

en: node information
ja: ノード情報

en: node memory stats not implemented on this platform
ja: ノードメモリーの統計はこのプラットフォームにおいて実装されていません

en: node online CPU map not implemented on this platform
ja: このプラットフォームに実装されていないノードオンライン CPU マップ

en: node present CPU map not implemented on this platform
ja: このプラットフォームに実装されていないノードプレゼント CPU マップ

en: node set memory parameters not implemented on this platform
ja: ノードのメモリーパラメーターの設定はこのプラットフォームにおいて実装されていません

en: node-name '%s' too long for qemu
ja: ノード名 '%s' は qemu には長すぎます

en: nodedev state driver is not active
ja: nodedev 状態ドライバーがアクティブではありません

en: nodeset attribute of hugepages of sizes %llu and %llu intersect
ja: サイズが %llu と %llu の hugepage のノードセット属性が交差します

en: nodeset for NUMA memory tuning must be set if 'placement' is 'static'
ja: 'placement' が 'static' の場合、NUMA メモリーチューニングのノードセットを設定する必要があります

en: non unique alias detected: %s
ja: 一意でないエイリアスが検出されました: %s

en: none
ja: なし

en: nonzero ncpus doesn't match with NULL cpus
ja: 0 以外の ncpus は空白の cpus と一致しません

en: nonzero ncpus doesn't match with NULL xmlCPUs
ja: 0 以外の ncpus は空白の xmlCPUs と一致しません

en: not a hugetlbfs mount: '%s'
ja: hugetlbfs マウントではありません: '%s'

en: not specified
ja: 未指定

en: not supported on non-linux platforms
ja: Linux 以外のプラットフォームにおいてサポートされません

en: nothing selected for snapshot
ja: スナップショットに何も選択されていません

en: notify server to update TLS related files online.
ja: TLS 関連ファイルをオンラインで更新するようにサーバーに通知します。

en: notify server to update the CA cert, CA CRL, server cert / key without restarts. See OPTIONS for currently supported attributes.
ja: 再起動せずに CA cert、CA CRL、サーバー cert/キーを更新するようにサーバーに通知します。現在サポートされている属性については、オプションを参照してください。

en: nparams count exceeds maximum: %u > %u
ja: nparams 数が最大値を超えています: %u > %u

en: nparams in %s must be %d
ja: %s のパラメーター数は %d である必要があります

en: nparams in %s must be equal to %d
ja: %s のパラメーター数は %d と一致する必要があります

en: nparams too large
ja: nparams が大きすぎます

en: numa parameters are not supported by vz driver
ja: numa パラメーターは vz ドライバーではサポートされません

en: numad is not available on this host
ja: numad はこのホストにおいて利用可能ではありません

en: number
ja: 数

en: number of bytes read:
ja: 読み込みバイト数:

en: number of bytes written:
ja: 書き込みバイト数:

en: number of compression threads for multithread compression
ja: マルチスレッド圧縮の圧縮スレッドの数

en: number of connections for parallel migration
ja: パラレルマイグレーションの接続数

en: number of decompression threads for multithread compression
ja: マルチスレッド圧縮の圧縮解除スレッドの数

en: number of flush operations:
ja: フラッシュ操作回数:

en: number of millisecs the shared memory service should sleep before next scan
ja: 共有メモリーサービスが次回のスキャン前に休止するミリ秒数

en: number of pages to scan before the shared memory service goes to sleep
ja: 共有メモリーサービスが休止する前にスキャンするページの数

en: number of read operations:
ja: 読み込み回数:

en: number of seconds the daemon will run without any active connection
ja: アクティブな接続がない状態でデーモンが実行される秒数

en: number of seconds to squelch traffic on newly connected ports
ja: 新規接続ポートにおいてトラフィックを抑える秒数

en: number of virtual CPUs
ja: 仮想 CPU の数

en: number of write operations:
ja: 書き込み回数:

en: numbers not allowed in VMX format
ja: 数字は VMX 形式内では許可されません

en: numerical overflow
ja: 数値のオーバーフロー

en: numerical overflow: %s
ja: 数値のオーバーフロー: %s

en: nvcpus is zero
ja: nvcpus が 0 です

en: nvdimm isn't supported by this QEMU binary
ja: nvdimm はこの QEMU バイナリーではサポートされていません

en: nvdimm label must be at least 128KiB
ja: nvdimm ラベルは少なくとも 128KiB である必要があります

en: nvdimm pmem property is not available with this QEMU binary
ja: nvdimm pmem プロパティーは、この QEMU バイナリーでは使用できません

en: nvdimm readonly property is not available with this QEMU binary
ja: nvdimm 読み取り専用プロパティーは、この QEMU バイナリーでは使用できません

en: nvram address type must be spaprvio
ja: nvram アドレスタイプは spaprvio である必要があります

en: nvram attribute 'template' cannot be specified when firmware autoselection is enabled
ja: ファームウェアの自動選択が有効な場合、nvram 属性のテンプレートが指定できません

en: nvram device is not supported by this QEMU binary
ja: nvram デバイスは、この QEMU バイナリーにおいてサポートされません

en: nvram device is only supported for PPC64
ja: PPC64 では 1 つの nvram デバイスのみがサポートされます

en: nwfilter is in use
ja: ネットワークフィルターは使用中です

en: nwfilter state driver is not active
ja: nwfilter 状態ドライバーがアクティブではありません

en: object props can't be NULL
ja: オブジェクトプロパティーは NULL にできない

en: occupied
ja: 占有済み

en: offline
ja: オフライン

en: offline migration
ja: オフラインマイグレーション

en: offline migration cannot handle non-shared storage
ja: オフラインマイグレーションが非共有ストレージを取り扱えません

en: offline migration is not supported by the destination host
ja: オフラインマイグレーションがあて先ホストによりサポートされません

en: offline migration is not supported by the source host
ja: オフラインマイグレーションがソースホストによりサポートされません

en: offline migration must be specified with the persistent flag set
ja: オフラインマイグレーションが永続フラグの設定を指定する必要があります

en: old qcow/qcow2 encryption is not supported
ja: 古い qcow/qcow2 暗号化はサポートされていません

en: on_reboot, on_poweroff and on_crash parameters are not supported by vz driver
ja: on_reboot、on_poweroff、および on_crash パラメーターは vz ドライバーではサポートされません

en: one of --enable, --disable is required
ja: --enable、--disable のいずれかが必要です

en: one of --list, --all, or --event <type> is required
ja: --list、--all、または --event <type> のいずれかが必要です

en: online non-hotpluggable vcpus must be ordered in ascending order
ja: オンラインのホットプラグ不可能な vcpus は、昇順で順序付ける必要があります

en: online non-hotpluggable vcpus need to be ordered prior to hotplugable vcpus
ja: オンラインのホットプラグ不可能な vcpus は、ホットプラグ可能な vcpus の前に順序付ける必要があります

en: only 'dimm' addresses are supported for the pc-dimm device
ja: pc-dimm デバイスでサポートされるのは 'dimm' アドレスのみです

en: only 'pci' addresses are supported for the %s device
ja: %s デバイスでサポートされるのは 'pci' アドレスのみです

en: only 'pci' addresses are supported for the shared memory device
ja: 共有メモリーデバイスでサポートされるのは 'pci' アドレスのみです

en: only 'pci' addresses are supported for the virtio-pmem device
ja: virtio-pmem デバイスでサポートされるのは 'pci' アドレスのみです

en: only 1 graphics device of each type (sdl, vnc, spice, headless, dbus) is supported
ja: 各タイプ (SDL、VNC、Spice、Headless、Dbus) のグラフィックスデバイスは 1 つだけサポートされています

en: only JSON objects can be top level
ja: JSON オブジェクトのみが最上位レベルになります

en: only RAW volumes are supported by this storage pool
ja: このストレージプールでサポートされているのは RAW ボリュームのみです

en: only S390 guests support panic device of model 's390'
ja: モデル 's390' のパニックデバイスをサポートしているのは S390 ゲストのみです

en: only TCP protocol can be converted to InetSocketAddress
ja: TCP プロトコルのみを InetSocketAddress に変換できます

en: only TCP transport is supported for iSCSI volumes
ja: iSCSI ボリュームでサポートされるのは TCP トランスポートのみです

en: only USB input devices are supported
ja: USB 入力デバイスのみがサポートされます

en: only a single IOMMU device is supported
ja: 単一の IOMMU デバイスのみがサポートされます

en: only a single TPM Proxy device is supported
ja: 単一の TPM プロキシーデバイスのみがサポートされます

en: only a single TPM non-proxy device is supported
ja: 単一の TPM 非プロキシーデバイスのみがサポートされます

en: only a single memory balloon device is supported
ja: メモリーバルーンデバイスは 1 つのみサポートされます

en: only a single nvram device is supported
ja: 単一の nvram デバイスのみがサポートされます

en: only a single vsock device is supported
ja: 単一の vsock デバイスのみがサポートされます

en: only a single watchdog device is supported
ja: ウォッチドッグデバイスは 1 つのみサポートされます

en: only bus 'virtio' is supported for 'passthrough' input devices
ja: 'passthrough' 入力デバイスでサポートされるのはバス 'virtio' のみです

en: only bus 'virtio' is supported for input model '%s'
ja: 入力モデル %s については、バス virtio のみがサポートされています。

en: only can reboot running/paused domain
ja: 実行中/一時停止したドメインのみを再起動できます

en: only can resume paused domain
ja: 一時停止したドメインのみを再開できます

en: only can shutdown running/paused domain
ja: 実行中/一時停止したドメインのみをシャットダウンできます

en: only can suspend running domain
ja: 実行中のドメインのみを停止できます

en: only connect if safe console handling is supported
ja: 安全なコンソール処理がサポートされるときのみ接続します

en: only cpu feature policies 'require' and 'disable' are supported for %s
ja: %s では、CPU 機能ポリシー 'require' と 'disable' のみがサポートされます

en: only i686 and x86_64 guests support panic device of model 'hyperv'
ja: モデル 'hyperv' のパニックデバイスをサポートするのは、i686 および x86_64 ゲストのみです

en: only list pool of specified type(s) (if supported)
ja: 指定されたタイプのプールのみを一覧表示します (サポートされる場合)

en: only model 'netfront' is supported for Xen PV(H) domains
ja: Xen PV(H) ドメインではモデル 'netfront' のみがサポートされます

en: only nmdm console types are supported
ja: nmdm コンソールタイプのみがサポートされます

en: only one RNG backend is supported
ja: RNG バックエンドは 1 つのみサポートされます

en: only one TPM backend is supported
ja: 1 つの TPM バックエンドのみがサポートされます

en: only one backup job is supported
ja: 1 つのバックアップジョブのみがサポートされます

en: only one emulatorpin is supported
ja: emulatorpin は 1 つのみサポートされます

en: only one emulatorsched is supported
ja: emulatorsched は 1 つのみサポートされます

en: only one filesystem supported
ja: ファイルシステムは 1 つのみサポートされます

en: only one hotpluggable entity can be selected
ja: ホットプラグ可能なエンティティーを 1 つだけ選択できます

en: only one log element is allowed for character device
ja: キャラクターデバイスで許可されるログ要素は 1 つだけです

en: only one numatune is supported
ja: numatune は 1 つのみサポートされます

en: only one protocol element is allowed for character device
ja: キャラクターデバイスで許可されるプロトコル要素は 1 つだけです

en: only one resource element is supported
ja: 1 つのリソース要素のみがサポートされます

en: only one set of redirection filter rule is supported
ja: 1 セットのリダイレクトフィルタールールのみがサポートされます

en: only one source element is allowed for character device
ja: キャラクターデバイスで許可されるソース要素は 1 つだけです

en: only one source host address may be specified for the iSCSI hostdev
ja: iSCSI hostdev に指定できる送信元ホストアドレスは 1 つだけです

en: only pSeries guests support panic device of model 'pseries'
ja: pSeries ゲストのみがモデル 'pseries' のパニックデバイスをサポートします

en: only scheme, host and port are supported in vz migration URI: %s
ja: vz 移行 URI でサポートされているのは、スキーム、ホスト、およびポートのみです: %s

en: only sending a signal to pid 1 is supported
ja: pid1 への信号の送信のみがサポートされます

en: only single ISA controller is supported
ja: 単一の ISA コントローラーのみがサポートされます

en: only single USB controller is supported
ja: 単一の USB コントローラーのみがサポートされます

en: only single input device is supported
ja: 単一の入力デバイスのみがサポートされます

en: only snapshot=no is supported with vhostuser disk
ja: vhostuser ディスクでは snapshot=no のみがサポートされます

en: only supports mount filesystem type
ja: マウントするファイルシステムタイプのみをサポートします

en: only supports passthrough accessmode
ja: パススルーアクセスモードのみサポートします

en: only tablet input devices are supported
ja: タブレット入力デバイスのみがサポートされます

en: only the 'qemu' driver can be used with network disks
ja: ネットワークディスクで使用できるのは 'qemu' ドライバーのみです

en: only two serial ports are supported
ja: 2 つのシリアルポートのみがサポートされます

en: only two source elements are allowed for character device
ja: キャラクターデバイスには 2 つのソース要素のみが許可されます

en: only virtiofs filesystems can be hotplugged
ja: ホットプラグできるのは virtiofs ファイルシステムのみです

en: open an editor to modify the description
ja: 説明を変更するためにエディターの起動

en: opened
ja: オープン済み

en: operation '%s' not supported for backend '%s'
ja: 操作 '%s' はバックエンド '%s' ではサポートされません

en: operation aborted
ja: 操作が中断されました

en: operation aborted: %s
ja: 操作が中断されました: %s

en: operation failed
ja: 操作に失敗しました

en: operation failed: %s
ja: 操作に失敗しました: %s

en: operation forbidden for read only access
ja: 読み取り専用アクセスでは操作が禁止されています

en: operation forbidden: %s
ja: 操作が許可されませんでした: %s

en: operation type %d not supported
ja: 操作タイプ %d はサポートされません

en: option %s requires a positive integer argument
ja: オプション %s には正の整数引数が必要です

en: option %s takes a numeric argument
ja: オプション %s は数値の引数をとります

en: option '-%c' requires an argument
ja: オプション '-%c' は引数が必要です

en: option '-%c'/'--%s' requires an argument
ja: オプション '-%c'/'--%s' は引数を必要とします

en: option --%s already seen
ja: オプション --%s はすでに指定されています

en: option parsing failed: %s
ja: オプションの解析失敗: %s

en: optional CPU features are not supported
ja: オプションの CPU 機能はサポートされていません

en: optional file of source xml to query for pools
ja: プール用にクエリするソース xml のオプションファイル

en: optional file to read keys from
ja: キーを読み取るためのオプションのファイル

en: optional host to query
ja: クエリするオプションのホスト

en: optional initiator IQN to use for query
ja: 問い合わせに使用するオプションのイニシエーター IQN

en: optional port to query
ja: クエリするオプションのポート

en: options
ja: オプション

en: os.type is not defined
ja: os.type が定義されていません

en: out of bounds index - count %zu at %zu
ja: 範囲外のインデックス - %zu でカウント %zu

en: out of memory
ja: メモリー不足

en: out of memory: %s
ja: メモリー不足: %s

en: outbound average is mandatory
ja: 出力の平均値は必須です

en: outbound floor is unsupported yet
ja: アウトバウンドフロアはまだサポートされていません

en: outbound rate larger than maximum %u
ja: アウトバウンドレートが最大値 %u より大きいです

en: outgoing RDMA migration is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、発信 RDMA 移行はサポートされません

en: output an XML string for the hypervisor sysinfo, if available
ja: 取得可能ならば、ハイパーバイザーのシステム情報の XML 文字列を出力します

en: output the list of options which are missing completers
ja: コンプリーターがないオプションのリストを出力します

en: output to stderr
ja: stderr への出力

en: overflow in converting %ld MiB/s to bytes
ja: %ld MiB/s をバイトに変換する際のオーバーフロー

en: override the destination host name used for TLS verification
ja: TLS 検証に使用される宛先ホスト名をオーバーライドします

en: overwrite any existing data
ja: すべての既存のデータを上書きします

en: owner %lld does not hold the resource lock
ja: 所有者 %lld がリソースのロックを保持していません

en: p2p migration is not supported by the source host
ja: p2p マイグレーションは、ソースホストではサポートされていません

en: packed driver option is only supported for virtio devices
ja: packed ドライバーオプションは、virtio デバイスに対してのみサポートされます

en: packet %d bytes received from server too large, want %d
ja: サーバーから受信したパケット %d バイトは大きすぎますが、%d バイトが期待されます

en: packet %d bytes received from server too small, want %d
ja: サーバーから受信したパケット %d バイトは小さすぎますが、%d バイトが期待されます

en: page cache size for xbzrle compression
ja: xbzrle 圧縮のページキャッシュサイズ

en: page count
ja: ページ数

en: page info is not supported on this platform
ja: このプラットフォームではページ情報はサポートされていません

en: page pool allocation is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、ページプールの割り当てはサポートされていません

en: page size %u is not available
ja: ページサイズ %u は利用できません

en: page size %u is not available on node %d
ja: ページサイズ %u はノード %d では使用できません

en: page size (in kibibytes)
ja: ページサイズ (キビバイト単位)

en: page_per_vq option is only supported for virtio devices
ja: page_per_vq オプションは、virtio デバイスでのみサポートされます

en: panic is supported only with ISA address type
ja: パニックは ISA アドレスタイプでのみサポートされます

en: panicked
ja: パニック

en: parallel ports are not supported
ja: パラレルポートはサポートされていません

en: parallels bus does not support %s input device
ja: パラレルバスは %s 入力デバイスをサポートしません

en: parallels containers don't support input bus %s
ja: パラレルコンテナーは入力バス %s をサポートしません

en: parameter %s too big for destination
ja: パラメーター %s が宛先に対して大きすぎます

en: parameter '%s' not supported
ja: パラメーター '%s' はサポートされません

en: parameter '%s' occurs multiple times
ja: パラメーター '%s' が複数回現れています

en: parameter '%s' of command '%s' has incorrect alias option
ja: コマンド '%s' のパラメーター '%s' のエイリアスオプションが正しくありません

en: parameter '%s' of command '%s' misused VSH_OFLAG_REQ
ja: コマンド '%s' のパラメーター '%s' が VSH_OFLAG_REQ を誤用しました

en: parameter '%s' of command '%s' must be listed before optional parameters
ja: コマンド '%s' のパラメーター '%s' は、オプションのパラメーターの前に記載する必要があります

en: parameter '%s' of command '%s' must be listed last
ja: コマンド '%s' のパラメーター '%s' は、最後に記載されなければなりません

en: parameter '%s' of command '%s' must use VSH_OFLAG_REQ flag
ja: コマンド '%s' のパラメーター '%s' は、VSH_OFLAG_REQ フラグを使用する必要があります

en: parameter=value
ja: パラメーター=値

en: parent %s for moment %s not found
ja: moment %s の親 %s が見つかりません

en: parent %s would create cycle to %s
ja: 親 %s が %s にサイクルを作成しました

en: parent '%s' is not an fc_host for the wwnn/wwpn
ja: 親 '%s' は wwnn/wwpn の fc_host ではありません

en: parent '%s' is not properly formatted
ja: 親 '%s' が正しくフォーマットされていません

en: parent '%s' specified for vHBA does not exist
ja: vHBA 用に指定された親 '%s' が存在しません

en: parser error
ja: パーサーエラー

en: partial string to autocomplete
ja: オートコンプリートする部分的な文字列

en: pass file descriptors N,M,... along with the command
ja: ファイル記述子 N、M、... をコマンドとともに渡します

en: pass file descriptors N,M,... to the guest
ja: ファイル記述子 N、M、... をゲストに渡します

en: passphrase is too long for the buffer
ja: パスフレーズがバッファーに対して長すぎます

en: passthrough mode requires a character device type attribute
ja: パススルーモードには、文字デバイスタイプ属性が必要です

en: path '%s' doesn't reference a file
ja: パス '%s' がファイルを参照していません

en: path '%s' is not absolute
ja: パス '%s' が絶対パスではありません

en: path does not exist, skipping file type checks
ja: パスが存在しません、ファイルタイプのチェックをスキップします

en: path is required for model '%s'
ja: モデル '%s' にはパスが必要です

en: path is required for model 'nvdimm'
ja: モデル 'nvdimm' にはパスが必要です

en: path of backing file in chain for a partial pull
ja: 部分的な取り出しに対するチェインにおけるバッキングファイルのパス

en: path of base file to commit into (default bottom of chain)
ja: そこにコミットするベースファイルのパス (初期値はチェインの最下部)

en: path of the copy to create
ja: 作成するコピーのパス

en: path of top file to commit from (default top of chain)
ja: そこからコミットする最上部のファイルのパス (初期値はチェインの最上部)

en: path to emulator binary (/domain/devices/emulator)
ja: エミュレーターバイナリーへのパス (/domain/devices/emulator)

en: path to file containing the secret
ja: シークレットを含むファイルへのパス

en: path to file containing the secret header
ja: シークレットヘッダーを含むファイルへのパス

en: path to inputvol secret data file is required
ja: inputvol シークレットデータファイルへのパスが必要です

en: path to secret data file is required
ja: シークレットデータファイルへのパスが必要です

en: pause
ja: 一時停止

en: paused
ja: 一時停止中

en: pcap_create failed
ja: pcap_create に失敗しました

en: pci backend driver '%s' is not supported
ja: pci バックエンドドライバー '%s' はサポートされていません

en: pci device %s is not a PCI-Express device
ja: pci デバイス %s は PCI-Express デバイスではありません

en: pci device assignment backend driver (e.g. 'vfio' or 'xen')
ja: pci デバイス割り当てバックエンドドライバー (例: 'vfio' または 'xen')

en: pci-expander-bus controllers are only supported on 440fx-based machinetypes
ja: pci-expander-bus コントローラーは、440fx ベースのマシンタイプでのみサポートされます

en: pci-root and pcie-root controllers should have index 0
ja: pci-root コントローラーと pcie-root コントローラーはインデックス 0 を持たなければいけません

en: pci-root and pcie-root controllers should not have an address
ja: pci-root コントローラーと pcie-root コントローラーがアドレスを持つべきではありません

en: pcie-expander-bus controllers are not supported with this machine type
ja: pcie-expander-bus コントローラーは、このマシンタイプではサポートされません

en: peeking is not supported for vhostuser disk
ja: peeking は vhostuser ディスクではサポートされていません

en: peeking is only supported for disk with 'raw' format not '%s'
ja: peeking は、'%s' ではなく 'raw' 形式のディスクに対してのみサポートされます

en: peer-2-peer migration
ja: ピアツーピアマイグレーション

en: per-device IO Weights, in the form of /path/to/device,weight,...
ja: デバイスごとの I/O ウェイト、/path/to/device 形式、ウェイト、...

en: per-device boot elements cannot be used together with os/boot elements
ja: per-device boot 要素は os/boot 要素と同時に指定できません

en: per-device bytes read per second, in the form of /path/to/device,read_bytes_sec,...
ja: デバイスごとの 1 秒あたりの読み取りバイト数 (/path/to/device,read_bytes_sec,... の形式)

en: per-device bytes wrote per second, in the form of /path/to/device,write_bytes_sec,...
ja: デバイスごとの 1 秒あたりの書き込みバイト数 (/path/to/device,write_bytes_sec,... の形式)

en: per-device read I/O limit per second, in the form of /path/to/device,read_iops_sec,...
ja: デバイスごとの 1 秒あたりの読み取り I/O 制限 (/path/to/device,read_iops_sec,... の形式)

en: per-device write I/O limit per second, in the form of /path/to/device,write_iops_sec,...
ja: デバイスごとの 1 秒あたりの書き込み I/O 制限 (/path/to/device,write_iops_sec,... の形式)

en: perf event '%s' was already specified
ja: perf イベント '%s' はすでに指定されています

en: perf events which will be disabled
ja: 無効になる perf イベント

en: perf events which will be enabled
ja: 有効になる perf イベント

en: perform a live core dump if supported
ja: サポートされれば、活性コアダンプを実行します

en: perform selected wiping algorithm
ja: 選択した完全消去アルゴリズムの実行

en: period in seconds to set collection
ja: コレクションを設定する秒単位の期間

en: persist VM on destination
ja: 宛先における仮想マシンの永続化

en: persistent attach of device '%s' is not supported
ja: デバイス '%s' の永続的な接続はサポートされません

en: persistent attach of device is not supported
ja: デバイスの永続的な接続はサポートされません

en: persistent detach of device '%s' is not supported
ja: デバイス '%s' の永続的な切断はサポートされません

en: persistent detach of device is not supported
ja: デバイスの永続的な切断はサポートされません

en: persistent reservations are not supported with NVRAM
ja: NVRAM では永続的な予約はサポートされていません

en: persistent update of device '%s' is not supported
ja: デバイス '%s' の永続的な更新はサポートされません

en: persistent update of device is not supported
ja: デバイスの永続的な更新はサポートされません

en: physical address within the guest domain's memory to set the secret
ja: シークレットを設定するためのゲストドメインのメモリー内の物理アドレス

en: pid
ja: プロセス ID

en: pid_value in %s is too large
ja: %s の pid_value が大きすぎます

en: pin all memory before starting RDMA live migration
ja: RDMA ライブマイグレーションを開始する前にすべてのメモリーを固定します

en: platform unsupported
ja: プラットフォームはサポートされていません

en: pmsuspended
ja: サスペンドしました

en: polkit text authentication agent unavailable
ja: polkit テキスト認証エージェントは利用できません

en: poll failed in libxlTunnel3MigrationSrcFunc
ja: libxlTunnel3MigrationSrcFunc でポーリングが失敗しました

en: poll failed in migration tunnel
ja: マイグレーショントンネルにおいてポーリングが失敗しました

en: poll-grow (%u) must be less than or equal to %d
ja: poll-grow (%u) は %d 以下でなければなりません

en: poll-max-ns (%llu) must be less than or equal to %d
ja: poll-max-ns (%llu) は %d 以下である必要があります

en: poll-shrink (%u) must be less than or equal to %d
ja: poll-shrink (%u) は %d 以下である必要があります

en: pool '%s' already exists with uuid %s
ja: プール '%s' はすでに UUID %s を持って定義されています

en: pool '%s' has asynchronous jobs running.
ja: プール '%s' は非同期のジョブを実行しています。

en: pool '%s' is already defined with uuid %s
ja: プール '%s' はすでに UUID %s で定義されています

en: pool '%s' is not active
ja: プール '%s' はアクティブではありません

en: pool '%s' is starting up
ja: プール '%s' が起動しています

en: pool = '%s', volume = '%s'
ja: pool = '%s'、volume = '%s'

en: pool does not support pool deletion
ja: プールがプール削除をサポートしません

en: pool has no config file
ja: プールには設定ファイルがありません

en: pool information in XML
ja: XML のプール情報

en: pool is already active as '%s'
ja: プールはすでに '%s' としてアクティブです

en: pool name
ja: プール名

en: pool name or uuid
ja: プール名または uuid

en: pool name or uuid of the input volume's pool
ja: 入力ボリュームプールのプール名または UUID

en: pool type '%s' does not support source discovery
ja: プールタイプ '%s' はソース探索をサポートしません

en: port %u out of range in USB address bus: %u port: %s
ja: ポート %u は USB アドレスバスの範囲外にあります: %u port: %s

en: port '%s' out of range
ja: ポート '%s' は範囲外にあります

en: port UUID
ja: ポート UUID

en: port cannot be specified in 'nfs' protocol host
ja: 'nfs' プロトコルホストでポートを指定できません

en: port to use by target server for incoming disks migration
ja: 着信ディスクの移行のためにターゲットサーバーが使用するポート

en: port-profile setlink timed out
ja: port-profile setlink がタイムアウトしました

en: possible loop in QMP schema
ja: QMP スキーマのループの可能性

en: post-copy can only be started while outgoing migration is in progress
ja: post-copy は、発信マイグレーションの進行中にのみ開始できます

en: post-copy failed
ja: post-copy に失敗しました

en: post-copy is not supported with tunnelled migration
ja: post-copy は、トンネルマイグレーションではサポートされません

en: post-copy migration bandwidth limit in MiB/s
ja: post-copy マイグレーションの帯域幅の制限 (MiB/秒)

en: post-copy migration is not supported with non-live or paused migration
ja: post-copy マイグレーションは、非ライブまたは一時停止のマイグレーションではサポートされません

en: post-copy migration of domain %s has not failed
ja: ドメイン %s のポストコピー移行は失敗していません

en: potentially unsafe disk format probing
ja: 安全でない可能性のあるディスクフォーマットのプロービング

en: potentially unsafe use of host CPU passthrough
ja: ホスト CPU パススルーの潜在的に危険な使用

en: power-of-two granularity to use during the copy
ja: コピー中に使用する 2 のべき乗の粒度

en: pr helper %s didn't show up
ja: pr ヘルパー %s が現れませんでした

en: pr helper %s died unexpectedly
ja: pr ヘルパー %s が予期せずに終了しました

en: pr helper died and reported: %s
ja: pr ヘルパーが終了し、報告されました: %s

en: pr helper socked did not show up
ja: pr ヘルパー socked が現れませんでした

en: prctl failed to enable '%s' in the AMBIENT set
ja: prctl は AMBIENT セットで '%s' を有効にできませんでした

en: prctl failed to reset KEEPCAPS
ja: prctl が KEEPCAPS のリセットに失敗しました

en: prctl failed to set KEEPCAPS
ja: prctl が KEEPCAPS の設定に失敗しました

en: pre-creation of storage targets for incremental storage migration is not supported
ja: 増分ストレージマイグレーション用のストレージターゲットの事前作成はサポートされていません

en: preallocate is not supported on this platform
ja: このプラットフォームでは、事前割り当てはサポートされていません

en: preallocate is only supported for an unencrypted raw volume
ja: 事前割り当ては、暗号化されていない raw ボリュームでのみサポートされます

en: preallocate is only supported for raw type volume
ja: 事前割り当ては生タイプのボリュームにしか対応していません

en: preallocate metadata (for qcow2 instead of full allocation)
ja: 事前割り当てメタデータ (完全割り当ての代わりに qcow2 向け)

en: preallocation threads are unsupported with this QEMU
ja: この QEMU では、事前割り当てスレッドはサポートされません

en: prefix too long
ja: 接頭辞が長すぎます

en: preserve sparseness of volume
ja: ボリュームのスパースを維持します

en: pretty-print any JSON output
ja: JSON 出力を整形表示します

en: pretty-print any qemu monitor protocol output
ja: QEMU モニタープロトコルの出力を整形表示します

en: pretty-print the output
ja: 出力の整形表示

en: prevent any configuration changes to domain until migration ends
ja: ドメインへのあらゆる設定変更をマイグレーションが終わるまで防ぎます

en: print XML document rather than attach the disk
ja: ディスクを接続するのではなく、XML ドキュメントを出力します

en: print XML document rather than attach the interface
ja: インターフェイスを添付するのではなく、XML ドキュメントを出力します

en: print XML document rather than change media
ja: メディアを変更するのではなく、XML ドキュメントを出力します

en: print XML document rather than create
ja: XML ドキュメントを作成せずに出力します

en: print XML document rather than detach the disk
ja: ディスクを切断するのではなく、XML ドキュメントを出力します

en: print XML document, but don't define/create
ja: XML ドキュメントを出力しますが、定義/作成はしません

en: print a more human readable output
ja: より可読性の高い出力を表示します

en: print domain's time in human readable form
ja: ドメインの時刻を人間が判読可能な形式で出力します

en: print help
ja: ヘルプを出力します

en: print help for this function
ja: この関数のヘルプを出力します

en: print lease info for a given network
ja: 特定のネットワークのリース情報を出力します

en: print statistics for any kind of job (even failed ones)
ja: あらゆる種類のジョブ (失敗したジョブも含む) の統計を出力します

en: print the XML used to start the copy job instead of starting the job
ja: ジョブを開始する代わりに、コピージョブの開始に使用した XML を表示します

en: print the admin server URI
ja: 管理サーバーの URI を出力します

en: print the current directory
ja: カレントディレクトリーを出力します

en: print the domain's hostname
ja: ドメインのホスト名を出力します

en: print the hypervisor canonical URI
ja: ハイパーバイザーの正規 URI を出力します

en: print the hypervisor hostname
ja: ハイパーバイザーのホスト名を出力します

en: print the hypervisor sysinfo
ja: ハイパーバイザーのシステム情報を出力します

en: print the raw data returned by libvirt
ja: libvirt から返された raw データを出力します

en: print updated memory device XML instead of executing the change
ja: 変更を実行する代わりに、更新されたメモリーデバイスの XML を出力します

en: prints by percentage during 1 second.
ja: 1秒間のパーセンテージによりを出力します。

en: prints specified cell statistics only.
ja: 指定されたセルの統計のみを出力します。

en: prints specified cpu statistics only.
ja: 指定した CPU の統計情報のみを出力します。

en: process exited while connecting to monitor
ja: モニターへの接続中にプロセスが終了しました

en: product is not supported with vhostuser disk
ja: 製品は vhostuser ディスクではサポートされません

en: profile does not exist
ja: プロファイルが存在しません

en: profile exists
ja: プロファイルが存在します

en: profileid parameter too long
ja: profileid パラメーターが長すぎます

en: program mismatch (actual %x, expected %x)
ja: プログラムが一致しません (実際 %x, 期待 %x)

en: program mismatch in event (actual 0x%x, expected 0x%x)
ja: イベントでのプログラムの不一致 (実際の 0x%x、予想される 0x%x)

en: prohibited character in DNS TXT record name '%s' of network %s
ja: ネットワーク %s の DNS TXT レコード名 '%s' の禁止文字

en: property with name 'id' can't be overridden
ja: 名前が 'id' のプロパティーはオーバーライドできません

en: protocol '%s' accepts only one host
ja: プロトコル '%s' は1 つのホストのみを受け入れます

en: protocol misses the family attribute
ja: プロトコルにファミリー属性がありません

en: protocol used by disk device source
ja: ディスクデバイスソースで使用されるプロトコル

en: provide XML suitable for migrations
ja: マイグレーションのために適切な XML を提供します

en: ps2 bus does not support %s input device
ja: ps2 バスは %s 入力デバイスをサポートしません

en: pull mode backup for disk '%s' requires qcow2 driver
ja: ディスク '%s' のプルモードバックアップには qcow2 ドライバーが必要です

en: qemu agent didn't provide 'ip-address' field for interface '%s'
ja: qemu エージェントはインターフェイス '%s' の 'ip-address' フィールドを提供しませんでした

en: qemu agent didn't provide 'ip-address-type' field for interface '%s'
ja: qemu エージェントはインターフェイス '%s' の 'ip-address-type' フィールドを提供しませんでした

en: qemu agent didn't provide 'name' field
ja: qemu エージェントは 'name' フィールドを提供しませんでした

en: qemu agent didn't return an array of disks
ja: qemu エージェントはディスクの配列を返しませんでした

en: qemu agent didn't return an array of interfaces
ja: qemu エージェントはインターフェイスの配列を返しませんでした

en: qemu agent didn't return an array of keys
ja: qemu エージェントはキーの配列を返しませんでした

en: qemu didn't report thread id for vcpu '%zu'
ja: qemu は vcpu '%zu' のスレッド ID を報告しませんでした

en: qemu does not allow specifying screen ID
ja: qemu は画面 ID の指定を許可していません

en: qemu does not support more than one entry to Type 2 in SMBIOS table
ja: qemu は、SMBIOS テーブルの Type 2 への複数のエントリーをサポートしていません

en: qemu does not support the accel2d setting
ja: qemu は accel2d 設定をサポートしません

en: qemu doesn't support reversion of snapshot taken in PMSUSPENDED state
ja: qemu は、PMSUSPENDED 状態で取得されたスナップショットの復元をサポートしません

en: qemu doesn't support taking snapshots of PMSUSPENDED guests
ja: qemu は PMSUSPENDED ゲストのスナップショットの取得をサポートしません

en: qemu driver doesn't support 'onReboot' set to 'destroy and 'onPoweroff' set to 'reboot'
ja: qemu ドライバーは、'destroy' に設定された 'onReboot' と 'reboot' に設定された 'onPoweroff' をサポートしません

en: qemu driver doesn't support the 'preserve' action for 'on_reboot'/'on_poweroff'
ja: qemu ドライバーは 'on_reboot'/'on_poweroff' の 'preserve' アクションをサポートしません

en: qemu driver doesn't support the 'rename-restart' action for 'on_reboot'/'on_poweroff'/'on_crash'
ja: qemu ドライバーは、'on_reboot'/'on_poweroff'/'on_crash' の 'rename-restart' アクションをサポートしません

en: qemu emulator '%s' does not support xen
ja: QEMU エミュレーター '%s' が Xen をサポートしません

en: qemu monitor event callback %d not registered
ja: qemu モニターイベントコールバッ ク%d は登録されていません

en: qemu reported thread id for inactive vcpu '%zu'
ja: qemu が非アクティブな vcpu '%zu' のスレッド ID を報告しました

en: qemu returned malformed time
ja: qemu が不正な時刻を返しました

en: qemu state driver is not active
ja: QEMU 状態ドライバーが活動中ではありません

en: qemu unexpectedly closed the monitor
ja: qemu が予期せずモニターを閉じました

en: qemu-machines reply has malformed 'numa-mem-supported' data
ja: qemu-machines の応答に不正な形式の 'numa-mem-supported' データがあります

en: qom-get invalid object property type %d
ja: qom-get 無効なオブジェクトプロパティータイプ %d

en: qom-get reply was missing return data
ja: qom-get の応答に返り値がありませんでした

en: qom-list reply data was missing 'name'
ja: qom-list の応答データに 'name' がありませんでした

en: qom-list reply has malformed 'type' data
ja: qom-list の応答データに不正な形式の 'type' データがありました

en: qom-list-types reply data was missing 'name'
ja: qom-list-types の応答データに 'name' がありませんでした

en: qom-set invalid object property type %d
ja: qom-set 無効なオブジェクトプロパティータイプ %d

en: query information about the guest (via agent)
ja: ゲストに関する情報のクエリー (エージェント経由)

en: query is supported only with HTTP(S) protocols
ja: クエリーは HTTP(S) プロトコルでのみサポートされます

en: query or modify state of vcpu in the guest (via agent)
ja: ゲストの vcpu の状態をクエリーまたは変更します (エージェントを介して)

en: query-block device entry was not in expected format
ja: query-block デバイスエントリーが予期された形式ではありませんでした

en: query-commands reply data was missing 'name'
ja: query-commands の応答データに 'name' がありませんでした

en: query-cpu-definitions reply data was missing 'name'
ja: query-cpu-definitions の応答データに 'name' がありませんでした

en: query-cpu-model-comparison reply data was missing 'result'
ja: query-cpu-model-comparison の応答データに 'result' がありませんでした

en: query-dirty-rate parsing 'vcpu-dirty-rate' in failure
ja: query-dirty-rate が 'vcpu-dirty-rate' の解析に失敗しました

en: query-dirty-rate reply was missing 'calc-time' data
ja: query-dirty-rate の応答に 'calc-time' データがありませんでした

en: query-dirty-rate reply was missing 'dirty-rate' data
ja: query-dirty-rate の応答に 'dirty-rate' データがありませんでした

en: query-dirty-rate reply was missing 'id' data
ja: query-dirty-rate の応答に 'id' データがありませんでした

en: query-dirty-rate reply was missing 'return' data
ja: query-dirty-rate の応答に 'return' データがありませんでした

en: query-dirty-rate reply was missing 'start-time' data
ja: query-dirty-rate の応答に 'start-time' データがありませんでした

en: query-dirty-rate reply was missing 'status' data
ja: query-dirty-rate の応答に 'status' データがありませんでした

en: query-fdsets reply was missing 'fdset-id'
ja: query-fdsets の応答に 'fdset-id' がありませんでした

en: query-fdsets return data missing fd array element
ja: query-fdsets は fd 配列要素がないデータを返します

en: query-fdsets return data missing fdset array element
ja: query-fdsets は fdset 配列要素がないデータを返します

en: query-hotpluggable-cpus didn't return device props
ja: query-hotpluggable-cpus はデバイスプロパティーを返しませんでした

en: query-hotpluggable-cpus didn't return device type
ja: query-hotpluggable-cpus はデバイスタイプを返しませんでした

en: query-hotpluggable-cpus didn't return vcpus-count
ja: query-hotpluggable-cpus は vcpus-count を返しませんでした

en: query-hotpluggable-cpus entry doesn't report topology information
ja: query-hotpluggable-cpus エントリーはトポロジー情報を報告しません

en: query-iothreads reply data was missing 'id'
ja: query-iothreads の応答データに id がありませんでした

en: query-iothreads reply has malformed 'thread-id' data
ja: query-iothreads の応答に不正な形式の 'thread-id' データがあります

en: query-kvm replied unexpected data
ja: query-kvm が予期しないデータを返しました

en: query-machines reply data was missing 'name'
ja: query-machines の応答データに 'name' がありませんでした

en: query-machines reply has malformed 'alias' data
ja: query-machines の応答データに不正な形式の 'alias' がありました

en: query-machines reply has malformed 'cpu-max' data
ja: query-machines の応答に不正な形式の 'cpu-max' データがあります

en: query-machines reply has malformed 'default-cpu-type' data
ja: query-machines の応答に不正な形式の 'default-cpu-type' データがあります

en: query-machines reply has malformed 'default-ram-id' data
ja: query-machines の応答に不正な形式の 'default-ram-id' データがあります

en: query-machines reply has malformed 'is-default' data
ja: query-machines の応答データに不正な形式の 'is-default' がありました

en: query-memory-devices reply data doesn't contain enum data
ja: query-memory-devices の応答データに enum データが含まれていません

en: query-memory-devices reply data doesn't contain enum type discriminator
ja: query-memory-devices の応答データに enum タイプの識別子が含まれていません

en: query-named-block-nodes entry was not in expected format
ja: query-named-block-nodes エントリーが予期された形式ではありませんでした

en: query-rx-filter return data missing array element
ja: query-rx-filter は、配列要素がないデータを返します

en: query-sev-capabilities reply was missing 'cbitpos' field
ja: query-sev-capabilities 応答に 'cbitpos' フィールドがありませんでした

en: query-sev-capabilities reply was missing 'cert-chain' field
ja: query-sev-capabilities の応答に 'cert-chain' フィールドがありませんでした

en: query-sev-capabilities reply was missing 'pdh' field
ja: query-sev-capabilities の応答に'pdh' フィールドがありませんでした

en: query-sev-capabilities reply was missing 'reduced-phys-bits' field
ja: query-sev-capabilities の応答に 'reduced-phys-bits' フィールドがありませんでした

en: query-status reply was missing running state
ja: query-status 応答に running state がありませんでした

en: query-target reply was missing arch data
ja: query-target の応答にアーキテクチャーデータがありませんでした

en: query-version reply was missing 'major' version
ja: query-version の応答に 'major' データがありませんでした

en: query-version reply was missing 'micro' version
ja: query-version の応答に 'micro' データがありませんでした

en: query-version reply was missing 'minor' version
ja: query-version の応答に 'minor' データがありませんでした

en: query-version reply was missing 'package' version
ja: query-version の応答に 'package' データがありませんでした

en: query-version reply was missing 'qemu' data
ja: query-version の応答に 'qemu' データがありませんでした

en: querying maximum post-copy migration speed is not supported by QEMU binary
ja: QEMU バイナリーでは、post-copy の最大マイグレーション速度のクエリーはサポートされていません

en: queue-size property isn't supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、queue-size プロパティーはサポートされません

en: queues attribute in disk driver element is only supported by virtio-blk
ja: ディスクドライバー要素の queues 属性は、virtio-blk でのみサポートされます

en: quiesce guest's file systems
ja: ゲストのファイルシステムの休止

en: quit this interactive terminal
ja: このインタラクティブ端末を終了します

en: ram attribute only supported for video type qxl
ja: ram 属性はビデオタイプ qxl でのみサポートされます

en: range %s - %s is not entirely within network %s/%d
ja: 範囲 %s - %s は完全にネットワーク %s/%d 内にあるわけではありません

en: range %s - %s is reversed
ja: 範囲 %s - %s は反転しています

en: range %s - %s is too large (> 65535)
ja: 範囲 %s - %s は大きすぎます (> 65535)

en: range %s - %s start larger than end
ja: 範囲 %s - %s の開始は終了より大きいです

en: rawio can be used only with device='lun'
ja: rawio は device='lun' とのみ使用できます

en: rawio is only supported for scsi host device
ja: rawio は scsi ホストデバイスでのみサポートされます

en: re-initialize NVRAM from its pristine template
ja: 元のテンプレートから NVRAM を再初期化します

en: read I/O operations limit per second
ja: 秒あたりの読み込み I/O 回数制限

en: read I/O operations max
ja: I/O 操作の最大値を読み取ります

en: read error on pipe
ja: パイプでの読み込みエラー

en: read max, as scaled integer (default bytes)
ja: スケーリングされた整数 (デフォルトバイト) として最大値を読み取ります

en: read only access prevents %s
ja: 読み取り専用アクセスは %s を阻止します

en: read secret from file
ja: ファイルからシークレットを読み取ります

en: read the secret from file without converting from base64
ja: base64 から変換せずにファイルからシークレットを読み取ります

en: read the secret from the terminal
ja: ターミナルからシークレットを読み取ります

en: read throughput limit, as scaled integer (default bytes)
ja: スケーリングされた整数 (デフォルトバイト) としての読み取りスループット制限

en: read-only connection
ja: 読み取り専用接続

en: readahead is supported only with HTTP(S)/FTP(s) protocols
ja: readahead は、HTTP(S)/FTP(s) プロトコルでのみサポートされます

en: readonly ide disks are not supported
ja: 読み取り専用の ide ディスクはサポートされていません

en: readonly is not supported with vhostuser disk
ja: vhostuser ディスクでは、readonly はサポートされません

en: readonly sata disks are not supported
ja: 読み取り専用の SATA ディスクはサポートされていません

en: ready
ja: 準備ができています

en: reattach node device to its device driver
ja: デバイスドライバーへのノードデバイスの再接続

en: reboot a domain
ja: ドメインを再起動します

en: received error event on socket
ja: ソケットでエラーイベントを受信しました

en: received hangup event on socket
ja: ソケットでハングアップイベントを受信しました

en: received malformed monitor, check the XML definition
ja: 不正な形式のモニターを受信しました、XML 定義を確認してください

en: received unexpected cookie with P2P migration
ja: P2P マイグレーションで予期しないクッキーを受信しました

en: recv handler failed
ja: recv ハンドラーが失敗しました

en: recv holeHandler failed
ja: recv holeHandler が失敗しました

en: redefine metadata for existing checkpoint
ja: 既存のチェックポイントのメタデータを再定義します

en: redefine metadata for existing snapshot
ja: 既存のスナップショットのための管理情報の再定義

en: redefine the XML for a domain's managed save state file
ja: ドメインの管理保存状態ファイルの XML を再定義します

en: redefine the XML for a domain's saved state file
ja: ドメインの状態保存ファイル向け XML の再定義

en: redefine the existing set of logging filters
ja: 既存のロギングフィルターのセットを再定義します

en: redefine the existing set of logging outputs
ja: 既存のロギング出力のセットを再定義します

en: referenced filter '%s' is missing
ja: 参照されたフィルター '%s' が見つかりません

en: refresh a pool
ja: プールを更新します

en: refresh ploop failed: unable to delete DiskDescriptor.xml
ja: ploop の更新に失敗しました:DiskDescriptor.xml を削除できません

en: refusing to generate file name for disk '%s'
ja: ディスク '%s' のファイル名の生成を拒否しています

en: remoteDomainAuthorizedSSHKeysGet: returned number of keys exceeds limit
ja: remoteDomainAuthorizedSSHKeysGet: 返されたキーの数が制限を超えています

en: remoteDomainAuthorizedSSHKeysSet: returned number of keys exceeds limit
ja: remoteDomainAuthorizedSSHKeysSet: 返されたキーの数が制限を超えています

en: remoteDomainBlockStatsFlags: returned number of stats exceeds limit
ja: remoteDomainBlockStatsFlags: 返された状態数が制限を超えています

en: remoteDomainGetCPUStats: returned number of stats exceeds limit
ja: remoteDomainGetCPUStats: 返された統計数が制限を超えています

en: remoteDomainGetMessages: returned number of msgs exceeds limit
ja: remoteDomainGetMessages: 返されたメッセージの数が制限を超えています

en: remoteNodeGetCPUStats: returned number of stats exceeds limit
ja: remoteNodeGetCPUStats: 返された統計情報の数が制限を超えています

en: remoteNodeGetMemoryStats: returned number of stats exceeds limit
ja: remoteNodeGetMemoryStats: 返された統計情報の数が制限を超えています

en: remote_open: for 'ext' transport, command is required
ja: remote_open: 'ext' トランスポートの場合、コマンドが必要です

en: remote_open: transport in URL not recognised (should be tls|unix|ssh|ext|tcp|libssh2|libssh)
ja: remote_open: URL のトランスポートが認識されません (tls|unix|ssh|ext|tcp|libssh2|libssh である必要があります)

en: removable is only valid for usb disks
ja: USB ディスクのみがリムーバブルをサポートします

en: remove all associated storage volumes (use with caution)
ja: すべての関連するストレージボリュームの削除 (使用注意)

en: remove all domain checkpoint metadata (vm must be inactive)
ja: すべてのドメインチェックポイントメタデータを削除します (vm は非アクティブである必要があります)

en: remove all domain snapshot metadata (vm must be inactive)
ja: すべてのドメインスナップショットメタデータを削除します (vm は非アクティブである必要があります)

en: remove associated storage volumes (comma separated list of targets or source paths) (see domblklist)
ja: 関連するストレージボリュームの削除 (ターゲットまたはソースのパスのカンマ区切り一覧) (domblklist 参照)

en: remove domain logs
ja: ドメインログを削除します

en: remove domain managed state file
ja: ドメインの状態管理ファイルの削除

en: remove keys from the authorized keys file
ja: 承認されたキーファイルからキーを削除します

en: remove nvram file
ja: nvram ファイルを削除します

en: remove the metadata corresponding to an uri
ja: uri に対応するメタデータの削除

en: removing block or network volumes is not supported: %s
ja: ブロックまたはネットワークボリュームの削除はサポートされません: %s

en: removing of '%s' volumes is not supported by the gluster backend: %s
ja: '%s' ボリュームの削除は gluster バックエンドではサポートされていません: %s

en: rename a domain
ja: ドメインの名前を変更します

en: rename to new name during migration (if supported)
ja: マイグレーション中に名前の変更 (サポートされる場合)

en: reply data was missing 'name'
ja: 応答データに 'name' がありませんでした

en: reply data was missing 'option' name or parameters
ja: 応答データに 'option' 名またはパラメーターがありませんでした

en: reply was missing return data
ja: 応答に返り値がありませんでした

en: report
ja: レポート

en: report active users
ja: アクティブユーザーを報告します

en: report daemon version too
ja: デーモンのバージョンの表示

en: report disk information
ja: ディスク情報を報告します

en: report domain IOThread information
ja: ドメイン IOThread 情報を報告します

en: report domain balloon statistics
ja: ドメインバルーン統計を報告します

en: report domain block device statistics
ja: ドメインブロックデバイス統計を報告します

en: report domain dirty rate information
ja: ドメインのダーティレート情報を報告します

en: report domain memory usage
ja: ドメインのメモリー使用量を報告します

en: report domain network interface information
ja: ドメインネットワークインターフェイス情報を報告します

en: report domain perf event statistics
ja: ドメイン perf イベント統計を報告します

en: report domain physical cpu usage
ja: ドメインの物理 cpu 使用率を報告します

en: report domain state
ja: ドメインの状態を報告します

en: report domain virtual cpu information
ja: ドメイン仮想 cpu 情報を報告します

en: report error if CPUs are incompatible
ja: CPU に互換性がない場合はエラーを報告します

en: report filesystem information
ja: レポートファイルシステム情報

en: report hostname
ja: ホスト名を報告します

en: report interface information
ja: インターフェイス情報を報告します

en: report only stats that are accessible instantly
ja: すぐにアクセスできる統計のみを報告します

en: report operating system information
ja: オペレーティングシステム情報を報告します

en: report timezone information
ja: タイムゾーン情報を報告します

en: requested USB port %s not present on USB bus %u
ja: 要求された USB ポート %s は、USB バス %u には存在しません

en: requested authentication type %s rejected
ja: 要求された認証タイプ %s は拒否されました

en: requested cpu amount exceeds maximum (%d > %d)
ja: 要求された CPU の合計が最大値を超えています (%d > %d)

en: requested cpu amount exceeds maximum supported amount (%d > %d)
ja: 要求された CPU の量が最大サポート量を超えています (%d > %d)

en: requested size must be an integer multiple of block size
ja: 要求サイズは、ブロックサイズの整数倍である必要があります

en: requested size must be smaller than or equal to @size (%lluKiB)
ja: 要求サイズは @size 以下である必要があります (%lluKiB)

en: requested size of the cache (in bytes) used for compression
ja: 圧縮のために使用されるキャッシュの要求サイズ (バイト単位)

en: requested target '%s' does not match target '%s'
ja: 要求されたターゲット '%s' は、ターゲット '%s' と一致しません

en: requested vcpu '%d' is not present in the domain
ja: 要求された vcpu '%d' はドメインに存在しません

en: requested vcpu count is greater than the count of enabled vcpus in the domain: %d > %d
ja: 要求された vcpu 数が、ドメインで有効になっている vcpus 数よりも大きいです: %d > %d

en: requested vcpus is greater than max allowable vcpus for the domain: %d > %d
ja: 要求された vcpus はドメインに許可できる最大 vcpus を越えています: %d > %d

en: requested vcpus is greater than max allowable vcpus for the live domain: %u > %u
ja: 要求された vcpus が、ライブドメインの最大許容 vcpus を超えています: %u > %u

en: requested vcpus is greater than max allowable vcpus for the persistent domain: %u > %u
ja: 要求された vcpus が、永続ドメインの最大許容 vcpus を超えています: %u > %u

en: require atomic operation
ja: 原子性の操作の要求

en: resctrl locking is not supported on this platform
ja: resctrl ロックはこのプラットフォームではサポートされません

en: reservations not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、予約はサポートされません

en: reset
ja: リセット

en: reset a domain
ja: ドメインのリセット

en: reset node device
ja: ノードデバイスのリセット

en: reset the domain after core dump
ja: コアダンプ後にドメインをリセットします

en: resetting of nvram is not supported with network backed nvram
ja: ネットワークバックアップされた nvram では、nvram のリセットはサポートされていません

en: resize a vol
ja: ボリュームのサイズを変更する

en: resize of qcow2 encrypted image is not supported
ja: qcow2 暗号化イメージのサイズ変更はサポートされていません

en: resource busy
ja: リソースが使用中です

en: resource busy: %s
ja: リソースが使用中です: %s

en: resource relabeling is not compatible with 'none' label type
ja: リソースの再ラベル付けは、'none' ラベルタイプと互換性がありません

en: restore a domain from a saved state in a file
ja: ファイルに保存された状態からドメインを復元します

en: restore domain into paused state
ja: ドメインの一時停止状態への復元

en: restore domain into running state
ja: ドメインの実行状態への復元

en: restored
ja: 復元済み

en: result too large: %llu
ja: 結果が大きすぎます: %llu

en: resume a domain
ja: ドメインを再開します

en: resume failed post-copy migration
ja: レジュームポストコピーのマイグレーションに失敗

en: resume operation failed
ja: レジューム操作は失敗しました

en: resuming after dump failed
ja: ダンプ後の再開に失敗しました

en: resuming after snapshot failed
ja: スナップショット失敗後に再開中

en: resuming failed post-copy migration of domain %s already in progress
ja: 既に進行中のドメイン %s の失敗したポストコピー移行を再開します

en: resuming failed post-copy migration requires change protection
ja: 失敗したコピー後の移行を再開するには、変更保護が必要です

en: resuming failed post-copy migration requires post-copy to be enabled
ja: 失敗したポストコピーの移行を再開するには、ポストコピーを有効にする必要があります

en: retrieve client's identity info from server
ja: サーバーからクライアントの ID 情報を取得します

en: retrieve vcpu count from the guest instead of the hypervisor
ja: ハイパーバイザーではなくゲストからの vcpu 数を取得します

en: return human readable output
ja: 人間が判読できる出力を返します

en: return statistics of a recently completed job
ja: 最近完了したジョブの統計を返します

en: return the physical size of the volume in allocation field
ja: ボリュームの物理サイズを割り当てフィールドに返します

en: return the pool uuid rather than pool name
ja: プール名ではなくプール uuid を返します

en: returned buffer is not same size as requested
ja: 戻りバッファは要求値と同じサイズではありません

en: returned number of disk errors exceeds limit
ja: 返されたディスクエラー数が制限を越えています

en: returns the storage pool for a given volume key or path
ja: 指定されたボリュームキーまたはパスのストレージプールを返します

en: returns the volume key for a given volume name or path
ja: 指定されたボリューム名またはパスのボリュームキーを返します

en: returns the volume name for a given volume key or path
ja: 任意のボリュームキーまたはパスのボリューム名の表示

en: returns the volume path for a given volume name or key
ja: 指定されたボリューム名またはキーのボリュームパスを返します

en: reuse any existing external files
ja: すべての既存の外部ファイルの再利用

en: reuse existing destination
ja: 既存の宛先の再利用

en: reuse files provided by caller
ja: 呼び出し元から提供されたファイルを再利用します

en: reused mirror destination format must be specified
ja: 再利用されたミラー宛先フォーマットを指定する必要があります

en: revert requires force
ja: 復元するには強制が必要です

en: revert requires force: %s
ja: 復元するには強制が必要です: %s

en: revert to current snapshot
ja: 現在のスナップショットに復元します

en: revert to external snapshot not supported yet
ja: 外部スナップショットへの復元はまだサポートされていません

en: rollback to previous restore point
ja: 以前の復元ポイントにロールバックします

en: rollback to previous saved configuration created via iface-begin
ja: iface-begin により作成された、以前の保存された設定へのロールバック

en: root path must be absolute
ja: root パスは絶対パスである必要があります

en: rotation rate is not supported with this QEMU
ja: この QEMU では、回転速度はサポートされません

en: rotation rate is only valid for SCSI/IDE/SATA bus
ja: 回転速度は SCSI/IDE/SATA バスでのみ有効です

en: rotation rate is only valid for disk device
ja: 回転速度はディスクデバイスでのみ有効です

en: rule node requires action attribute
ja: ルールノードは action 属性が必要です

en: rule node requires direction attribute
ja: ルールノードは direction 属性が必要です

en: run action specified by --timeout-* option (suspend by default) if live migration exceeds timeout (in seconds)
ja: ライブマイグレーションがタイムアウト (秒単位) を超えた場合、--timeout-* オプション (デフォルトでは一時停止) で指定されたアクションを実行します

en: running
ja: 実行中

en: running with undesirable elevated privileges
ja: 望ましくない昇格された特権で実行中です

en: runstate '%d' out of range'
ja: 実行状態 '%d' は範囲外にあります

en: rx_queue_size has to be a power of two
ja: rx_queue_size は 2 のべき乗でなければなりません

en: sandbox can only be used with driver=virtiofs
ja: Sandbox は driver=virtiofs でのみ使用できます

en: sanlock error %d
ja: sanlock エラー %d

en: sasl start reply data too long %d
ja: sasl 開始応答データが長すぎます %d

en: sasl step reply data too long %d
ja: sasl ステップ応答データが長すぎます %d

en: save a domain state to a file
ja: ドメインの状態をファイルに保存します

en: save canceled
ja: 保存が取り消されました

en: save image is incomplete
ja: 保存イメージが不完全です

en: saved
ja: 保存されました

en: saved state domain information in XML
ja: XML 形式の状態保存されたドメイン情報

en: saved state file to edit
ja: 編集する状態保存ファイル

en: saved state file to modify
ja: 変更する状態保存ファイル

en: saved state file to read
ja: 読み込む状態保存ファイル

en: saving
ja: 保存中

en: saving domain '%s' failed to allocate space for metadata
ja: メタ情報に領域を割り当てるために、ドメイン '%s' の保存に失敗しました

en: saving domain '%s' to '%s': open failed
ja: ドメイン '%s' を '%s' に保存中: オープンに失敗しました

en: saving domain '%s' to '%s': write failed
ja: ドメイン '%s' を '%s' に保存中: 書き込みに失敗しました

en: sbbc configuration is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、sbbc 設定はサポートされません

en: scheme and host are mandatory vz migration URI: %s
ja: スキームとホストは必須の vz 移行 URI です: %s

en: sclpconsole is not supported in this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、sclpconsole はサポートされません

en: sclplmconsole is not supported in this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、sclplmconsole はサポートされません

en: screen ID higher than monitor count (%d)
ja: 画面 ID がモニターの数 (%d) よりも大きいです

en: screenshot of a current domain console
ja: カレントドメインのコンソールのスクリーンショット

en: script used to bridge network interface
ja: ネットワークインターフェイスをブリッジするために使用されるスクリプト

en: scripts are not supported on LXC network interfaces
ja: スクリプトは LXC ネットワークインターフェイスではサポートされません

en: scripts are not supported on interfaces of type %s
ja: スクリプトはタイプ %s のインターフェイスにおいてサポートされません

en: scsi-block 'lun' devices do not support the serial property
ja: scsi-block' lun' デバイスは、シリアルプロパティーをサポートしません

en: seclabel for model %s is already provided
ja: モデル %s の seclabel はすでに提供されています

en: seconds=%d is invalid, please choose value within [%d, %d].
ja: seconds=%d は無効です。[%d, %d] 内の値を選択してください。

en: secret '%s' does not have a value
ja: シークレット '%s' が値を持ちません

en: secret '%s' in %s must match connection
ja: %s の シークレット '%s' は接続と一致する必要があります

en: secret UUID
ja: シークレット UUID

en: secret attributes in XML
ja: XML 形式の secret 属性

en: secret is private
ja: 秘密はプライベートです

en: secret state driver is not active
ja: シークレットステートドライバーがアクティブではありません

en: secret with uuid %s is of type '%s' not expected '%s' type
ja: uuid %s のシークレットはタイプ '%s' で、'%s' タイプは予想していませんでした

en: security DOI string exceeds max %d bytes
ja: セキュリティ DOI の文字列が最大値 %d バイトを超過

en: security doi exceeds maximum: %zu
ja: セキュリティ DOI が最大値を超えています: %zu

en: security image label already defined for VM
ja: セキュリティイメージラベルがすでに仮想マシンに対して定義されています

en: security imagelabel is missing
ja: セキュリティー imagelabel がありません

en: security label already defined for VM
ja: セキュリティラベルは既に VM 用に定義済みです

en: security label driver mismatch: '%s' model configured for domain, but hypervisor driver is '%s'.
ja: セキュリティラベルドライバーの不一致: ドメインに対して '%s' モデルが設定されていますが、ハイパーバイザーのドライバーは '%s' です。

en: security label exceeds maximum length: %d
ja: セキュリティラベルが最大長を超えています: %d

en: security label exceeds maximum: %zd
ja: セキュリティラベルが最大値を超えています: %zd

en: security label exceeds maximum: %zu
ja: セキュリティラベルが最大値を超えています: %zu

en: security label is missing
ja: セキュリティーラベルがありません

en: security label model %s is not supported with selinux
ja: セキュリティラベルモデル %s は SELinux をサポートしていません

en: security model exceeds maximum: %zu
ja: セキュリティモデルが最大値を超えています: %zu

en: security model string exceeds max %d bytes
ja: セキュリティモデルの文字列が最大値 %d バイトを超過

en: select particular graphical display (e.g. "vnc", "spice", "rdp", "dbus")
ja: 特定のグラフ表示の選択 (例: "vnc"、"spice"、"rdp"、"dbus")

en: send handler failed
ja: ハンドラーの送信に失敗しました

en: send holeHandler failed
ja: holeHandler の送信に失敗しました

en: send skipHandler failed
ja: skipHandler の送信に失敗しました

en: sending of PortProfileRequest failed.
ja: PortProfileRequest の送信に失敗しました。

en: serial is not supported with vhostuser disk
ja: vhostuser ディスクでは、シリアルはサポートされません

en: serial of disk device
ja: ディスクデバイスのシリアル

en: server to which <client> is connected to
ja: <client> が接続されているサーバー

en: server verification (of our certificate or IP address) failed
ja: サーバー検証 (証明書または IP アドレス) に失敗しました

en: server which the client is currently connected to
ja: クライアントが現在接続しているサーバー

en: server which to list connected clients from
ja: 接続されているクライアントを一覧表示するサーバー

en: service attribute '%s' in network '%s' is too long, limit is %d bytes
ja: ネットワーク '%s' 内のサービス属性 '%s' が長すぎます、%d バイトまでに制限されています

en: set a secret value
ja: シークレット値の設定

en: set domain to be paused on next start
ja: 次回起動時にドメインを一時停止状態にする

en: set domain to be paused on restore
ja: ドメインの復元時に一時停止状態にします

en: set domain to be paused on start
ja: 開始時に一時停止するドメインを設定します

en: set domain to be running on next start
ja: 次回起動時にドメインを実行状態にします

en: set domain to be running on restore
ja: ドメインの復元時に実行状態にします

en: set domain to be running on start
ja: 開始時に実行するようにドメインを設定します

en: set link state of a virtual interface
ja: 仮想インターフェイスのリンクステートの設定

en: set maximum limit on next boot
ja: 次回起動時に制限最大値を設定します

en: set maximum tolerable downtime
ja: 最大許容停止時間の設定

en: set on all NUMA cells
ja: すべての NUMA セルに設定します

en: set post-copy migration bandwidth
ja: post-copy マイグレーションの帯域幅を設定します

en: set server workerpool parameters
ja: サーバーワーカープールパラメーターを設定します

en: set server's client-related configuration limits
ja: サーバーのクライアント関連の設定制限を設定します

en: set the auto shutdown timeout of the daemon
ja: デーモンの自動シャットダウンのタイムアウトを設定します

en: set the bandwidth limit in MiB/s
ja: MiB/s で帯域幅制限を設定します

en: set the maximum IOThread polling time in ns
ja: IOThread の最大ポーリング時間を ns 単位で設定します

en: set the threshold for block-threshold event for a given block device or it's backing chain element
ja: 特定のブロックデバイスまたはそのバッキングチェーン要素のブロックしきい値イベントのしきい値を設定します

en: set the user password inside the domain
ja: ドメイン内でユーザーパスワードを設定します

en: set the value for reduction of the IOThread polling time
ja: IOThread のポーリング時間を短縮するための値を設定します

en: set the value to increase the IOThread polling time
ja: IOThread のポーリング時間を増やす値を設定します

en: set threshold for block-threshold event for a block device
ja: ブロックデバイスのブロックしきい値イベントのしきい値を設定します

en: set to the time of the host running virsh
ja: virsh を実行しているホストの時間を設定します

en: setting 'value' attribute of 'qemu:property' doesn't make sense with 'remove' type
ja: 'qemu:property' の 'value' 属性を設定しても、'remove' タイプでは意味を成しません

en: setting ACPI S3 not supported
ja: ACPI S3 の設定はサポートされません

en: setting ACPI S4 not supported
ja: ACPI S4 の設定はサポートされません

en: setting MTU on interface type %s is not supported yet
ja: インターフェイスタイプ %s での MTU の設定は、まだサポートされていません

en: setting a launch secret is only supported in SEV-enabled domains
ja: 起動シークレットの設定は、SEV 対応ドメインでのみサポートされます

en: setting bandwidth on interfaces of type '%s' is not implemented yet
ja: タイプ '%s' のインターフェイスに帯域幅を設定することは、まだ実装されていません

en: setting device threshold is not supported for vhostuser disk
ja: デバイスしきい値の設定は、vhostuser ディスクではサポートされていません

en: setting of timer catchup policies is only supported with tickpolicy='catchup'
ja: タイマーキャッチアップポリシーの設定は、tickpolicy='catchup' でのみサポートされます

en: setting source evdev path only supported for passthrough input devices
ja: ソース evdev パスの設定は、パススルー入力デバイスに対してのみサポートされます

en: setting the '%s' property on a '%s' device is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、'%s' デバイスでの '%s' プロパティーの設定はサポートされません

en: setting the panic device address is not supported for model 'hyperv'
ja: パニックデバイスアドレスの設定は、モデル 'hyperv' ではサポートされません

en: setting the panic device address is not supported for model 'pseries'
ja: パニックデバイスアドレスの設定は、モデル 'pseries' ではサポートされません

en: setting the panic device address is not supported for model 's390'
ja: パニックデバイスアドレスの設定は、モデル 's390' ではサポートされません

en: setting virtiofs boot order is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、virtiofs の起動順序の設定はサポートされません

en: setuid or setgid failed
ja: setuid または setgid に失敗しました

en: setup of pcap handle failed: %s
ja: pcap ハンドルのセットアップに失敗しました: %s

en: sgio can be used only with device='lun'
ja: sgio は device='lun' とのみ使用できます

en: sgio is only supported for scsi host device
ja: sgio は scsi ホストデバイスでのみサポートされます

en: shallow copy of disk '%s' into a raw file is not possible
ja: ディスク '%s' を raw ファイルへシャローコピーすることはできません

en: shareable is not supported with vhostuser disk
ja: vhostuser ディスクでは、共有可能はサポートされません

en: shared access for disk '%s' requires use of supported storage format
ja: ディスク '%s' の共有アクセスはサポートされているストレージ形式を使用する必要があります

en: shared access mode required for virtio-pmem device
ja: virtio-pmem デバイスに必要な共有アクセスモード

en: shares '%llu' must be in range [%llu, %llu]
ja: 共有 '%llu' は範囲 [%llu, %llu] 内にある必要があります

en: sheepdog protocol accepts only one host
ja: sheepdog プロトコルは 1 つのホストのみを受け入れます

en: shmem device '%s' cannot be migrated, only shmem with role='%s' can be migrated
ja: shmem デバイス '%s' は移行できません、role='%s' を持つ shmem のみが移行できます

en: shmem element must contain 'name' attribute
ja: shmem 要素には 'name' 属性が含まれている必要があります

en: shmem model '%s' does not support size setting
ja: shmem モデル '%s' はサイズ設定をサポートしていません

en: shmem model '%s' doesn't support msi
ja: shmem モデル '%s' は msi をサポートしていません

en: shmem model '%s' is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、shmem モデル '%s' はサポートされません

en: shmem model '%s' is supported only with server option disabled
ja: shmem モデル '%s' は、サーバーオプションが無効になっている場合にのみサポートされます

en: shmem model '%s' is supported only with server option enabled
ja: shmem モデル '%s' は、サーバーオプションが有効になっている場合にのみサポートされます

en: shmem name '%s' must not contain '/'
ja: shmem 名 '%s' には '/' を含めることはできません

en: shmem name cannot be equal to '.'
ja: shmem 名を '.' と等しくすることはできません

en: shmem name cannot be equal to '..'
ja: shmem 名を '..' と等しくすることはできません

en: shmem name cannot include '/' character
ja: shmem 名に '/' 文字を含めることはできません

en: shmem size must be a power of two
ja: shmem のサイズは 2 のべき乗でなければなりません

en: shmem size must be at least 1 MiB (1024 KiB)
ja: shmem サイズは少なくとも 1 MiB (1024 KiB) である必要があります

en: show all possible graphical displays
ja: すべての可能なグラフィクディスプレイを表示します

en: show domain cpu statistics
ja: ドメインの CPU 統計情報の表示

en: show domain title
ja: ドメインタイトルを表示します

en: show free memory for all NUMA cells
ja: すべての NUMA セルの空きメモリーの表示

en: show free pages for all NUMA cells
ja: すべての NUMA セルの空きページを表示します

en: show inactive defined XML
ja: アクティブでない定義済み XML の表示

en: show or set domain's custom XML metadata
ja: ドメインのカスタム XML メタデータを表示または設定します

en: show or set domain's description or title
ja: ドメインの説明またはタイトルの表示または設定

en: show timestamp for each printed event
ja: 出力された各イベントのタイムスタンプを表示します

en: show version
ja: バージョンを表示します

en: show/set scheduler parameters
ja: スケジューラーのパラメーターを表示または設定します

en: shut off
ja: シャットオフ

en: shutdown
ja: シャットダウン

en: shutdown mode: acpi|agent|initctl|signal|paravirt
ja: シャットダウンモード: acpi|agent|initctl|signal|paravirt

en: shutting down
ja: シャットダウン中

en: signum value %d is out of range
ja: シグナル番号の値 %d は範囲外にあります

en: size > maximum buffer size
ja: サイズ > 最大バッファーサイズ

en: size must be less than %llu
ja: 容量は %llu より小さくなければいけません

en: size must not exceed %zu
ja: サイズは %zu を超えてはいけません

en: size of memory module '%zu' overflowed after alignment
ja: メモリーモジュール '%zu' のサイズは、アライメント後にオーバーフローしました

en: size of the vol, as scaled integer (default bytes)
ja: ボリュームの容量、単位付き整数 (初期値 バイト)

en: size value too large
ja: サイズ値が大きすぎます

en: sizes are represented in bytes rather than pretty units
ja: サイズは pretty units ではなくバイトで表されます

en: skip validation of the XML against the schema
ja: スキーマに対する XML の検証をスキップします

en: skipped non-absolute path
ja: 非絶対パスをスキップしました

en: skipped restricted file
ja: 制限されたファイルをスキップしました

en: slices are not supported with NVRAM
ja: スライスは、NVRAM ではサポートされていません

en: snapshot
ja: スナップショット

en: snapshot %s disappeared from list
ja: スナップショット %s が一覧から消えました

en: snapshot '%s' does not have a parent
ja: スナップショット '%s' が親を持っていません

en: snapshot '%s' has no parent
ja: スナップショット '%s' の親がありません

en: snapshot '%s' lacks domain '%s' rollback info
ja: スナップショット '%s' にドメイン '%s' のロールバック情報がありません

en: snapshot information
ja: スナップショット情報

en: snapshot name
ja: スナップショット名

en: snapshot without memory state, removal of existing managed saved state strongly recommended to avoid corruption
ja: メモリー状態のないスナップショット、破損を避けるために既存の管理保存状態を削除することを強くお勧めします

en: snapshotName is null
ja: snapshotName が null です

en: snapshots have inconsistent relations
ja: スナップショットの関係は一貫性がありません

en: sndbuf must be a positive integer
ja: sndbuf は正の整数でなければなりません

en: socketpair failed
ja: socketpair に失敗しました

en: sockpair failed
ja: sockpair は失敗しました

en: sort list topologically rather than by name
ja: リストを名前ではなくトポロジー的にソートします

en: sound card model '%s' is not supported by qemu
ja: サウンドカードモデル '%s' は qemu ではサポートされていません

en: source config data format
ja: ソース設定データの形式

en: source device for underlying storage
ja: 基盤となるストレージのソースデバイス

en: source for disk '%s' is not a regular file; refusing to generate external snapshot name
ja: ディスク '%s' のソースは通常のファイルではありません。外部スナップショットの生成を拒否します

en: source media is a block device
ja: ソースメディアはブロックデバイスです

en: source name for underlying storage
ja: 背後にあるストレージのソース名

en: source of disk device or name of network disk
ja: ディスクデバイスのソースまたはネットワークディスクの名前

en: source of network interface
ja: ネットワークインターフェイスのソース

en: source of the media
ja: メディアのソース

en: source path for underlying storage
ja: 基盤となるストレージのソースパス

en: source-host for underlying storage
ja: 基盤となるストレージのソースホスト

en: source-mode is mandatory
ja: ソースモードは必須です

en: spapr-vio address %#llx already in use
ja: spapr-vio アドレス %#llx はすでに使用中です

en: spapr-vio reg='0x%llx' exceeds maximum possible value (0xffffffff)
ja: spapr-vio reg='0x%llx' は、可能な最大値 (0xffffffff) を超えています

en: sparse files not supported
ja: スパースファイルはサポートされていません

en: specified
ja: 指定済み

en: specify the format of memory-only dump
ja: メモリーのみのダンプの形式を指定します

en: specifying a script is only supported with interface types bridge and ethernet
ja: スクリプトの指定は、インターフェイスタイプがブリッジおよびイーサネットの場合のみサポートされます

en: specifying mountpoints is not supported
ja: マウントポイントの指定はサポートされていません

en: spice TLS port set in XML configuration, but TLS is disabled in qemu.conf
ja: spice TLS ポートが XML 設定において設定されていますが、TLS が qemu.conf において無効化されています

en: spice defaultMode insecure requested in XML configuration, but plaintext connection is not available
ja: spice defaultMode insecure が XML 設定で要求されましたが、プレーンテキスト接続は使用できません

en: spice defaultMode secure requested in XML configuration, but TLS connection is not available
ja: spice defaultMode secure が XML 設定で要求されましたが、TLS 接続を利用できません

en: spice insecure channels set in XML configuration, but plaintext connection is not available
ja: XML 設定で spice の安全でないチャネルが設定されていますが、プレーンテキスト接続は使用できません

en: spice secure channels set in XML configuration, but TLS connection is not available
ja: XML 設定で spice の安全なチャネルが設定されていますが、TLS 接続は利用できません

en: spice_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: spice_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: spicevmc device type only supports virtio
ja: spicevmc デバイスタイプは virtio のみをサポートします

en: split each argument on ','; ',,' is an escape sequence
ja: 各引数を ',' で分割します。',,' はエスケープシーケンスです

en: splitting StorageUrl failed %s
ja: StorageUrl の分割に失敗しました %s

en: ssh protocol accepts only one host
ja: ssh プロトコルは 1 つのホストのみを受け入れます

en: ssl verification is supported only with HTTPS/FTPS protocol
ja: SSL 検証は、HTTPS/FTPS プロトコルでのみサポートされます

en: start
ja: 起動

en: start a (previously defined) inactive domain
ja: (以前に定義された) 非アクティブなドメインを開始します

en: start a (previously defined) inactive network
ja: (以前に定義された) 非アクティブなネットワークを開始します

en: start a (previously defined) inactive pool
ja: (以前に定義された) 非アクティブなプールを開始します

en: start a physical host interface (enable it / "if-up")
ja: 物理ホストインターフェイスの開始 ("if-up" による有効化)

en: start a physical host interface.
ja: 物理ホストインターフェイスを開始します。

en: start cell %d out of range (0-%d)
ja: セル %d を開始、範囲外です (0-%d)

en: start_cpu %d larger than maximum of %d
ja: start_cpu %d が %d の最大値よりも大きいです

en: started
ja: 開始済み

en: starting up
ja: 起動中

en: stat of '%s' failed
ja: '%s' の統計に失敗しました

en: statistic value too large
ja: 統計値が大きすぎます

en: status mismatch in event (actual 0x%x, expected 0x%x)
ja: イベントでのステータスの不一致 (0x%x を予想していましたが、実際は 0x%x)

en: stopped, with no saved guests
ja: 停止済み、ゲストの保存なし

en: stopped, with saved guests
ja: 停止済み、ゲストの保存あり

en: storage file backend not initialized
ja: ストレージファイルのバックエンドが初期化されていません

en: storage file reading is not supported for storage type %s (protocol: %s)
ja: ストレージファイルの読み取りは、ストレージタイプ %s (protocol: %s) ではサポートされません

en: storage format '%s' does not support backing store
ja: ストレージフォーマット '%s' はバッキングストアをサポートしません

en: storage format 'fat' is supported only with 'dir' storage type
ja: ストレージ形式 'fat' は、'dir' ストレージタイプでのみサポートされます

en: storage format 'iso' is not directly supported by QEMU, use 'raw' instead
ja: ストレージ形式'iso' は QEMU で直接サポートされていないため、代わりに 'raw' を使用してください

en: storage pool '%s' containing volume '%s' is not active
ja: ストレージプール '%s' (ボリューム '%s' を含む) が稼働していません

en: storage pool '%s' in %s must match connection
ja: %s のストレージプール '%s' は接続と一致する必要があります

en: storage pool '%s' is active
ja: ストレージプール '%s' はアクティブです

en: storage pool '%s' is already active
ja: ストレージプール '%s' はすでに動作中です

en: storage pool '%s' is not active
ja: ストレージプール '%s' は停止状態です

en: storage pool '%s' is starting up
ja: ストレージプール '%s' が起動しています

en: storage pool '%s' is still active
ja: ストレージプール '%s' がまだ稼働中です

en: storage pool capabilities
ja: ストレージプールケイパビリティー

en: storage pool does not support changing of volume capacity
ja: ストレージプールがボリューム容量の変更をサポートしていません

en: storage pool does not support encrypted volumes
ja: ストレージプールが暗号化ボリュームをサポートしません

en: storage pool does not support vol deletion
ja: ストレージプールはボリュームの削除をサポートしていません

en: storage pool does not support volume creation
ja: ストレージプールはボリュームの作成をサポートしていません

en: storage pool does not support volume creation from an existing volume
ja: ストレージプールが既存のボリュームからのボリューム作成をサポートしません

en: storage pool doesn't support volume download
ja: ストレージプールはボリュームのダウンロードをサポートしていません

en: storage pool doesn't support volume upload
ja: ストレージプールはボリュームのアップロードをサポートしていません

en: storage pool doesn't support volume wiping
ja: ストレージプールはボリュームワイプをサポートしていません

en: storage pool event callback %d not registered
ja: ストレージプールイベントコールバック %d は登録されていません

en: storage pool information
ja: ストレージプール情報

en: storage pool is not active
ja: ストレージプールはアクティブではありません

en: storage pool missing auth type
ja: ストレージプールに認証タイプがありません

en: storage pool only supports LUKS encrypted volumes
ja: ストレージプールは LUKS 暗号化ボリュームのみをサポートします

en: storage pool protocol ver '%s' must not contain ','
ja: ストレージプールプロトコルバージョン '%s' は ',' を含んではなりません

en: storage pool protocol ver unsupported for pool type '%s'
ja: プールタイプ '%s' でサポートされていないストレージプールプロトコル ver

en: storage source pool '%s' volume '%s' is not translated
ja: ストレージソースプール '%s' ボリューム '%s' は翻訳されていません

en: storage state driver is not active
ja: ストレージ状態ドライバーがアクティブではありません

en: storage type 'dir' requires use of storage format 'fat'
ja: ストレージタイプ 'dir' では、ストレージ形式 'fat' を使用する必要があります

en: storage vol already exists
ja: ストレージボリュームはすでに存在します

en: storage vol information
ja: ストレージボリューム情報

en: storage volume %s exists already
ja: ストレージボリューム %s がすでに存在します

en: storage volume name '%s' already in use.
ja: ストレージボリューム名 '%s' はすでに使用中です

en: store '%s' for backup of '%s' exists
ja: '%s' のバックアップ用のストア '%s' が存在します

en: stream aborted by another thread
ja: ストリームが別のスレッドによって中止されました

en: stream aborted with unexpected status %d
ja: 予期しないステータス %d でストリームが中止されました

en: stream already has a callback registered
ja: ストリームがすでに登録されたコールバックを持ちます

en: stream does not have a callback registered
ja: ストリームが登録されたコールバックを持ちません

en: stream had I/O failure
ja: ストリームが I/O に失敗しました

en: stream had unexpected termination
ja: ストリームが予期せず終了しました

en: stream in %s must match connection of volume '%s'
ja: %s のストリームは、ボリューム '%s' の接続と一致する必要があります

en: stream is closed
ja: ストリームは閉じています

en: stream is not open
ja: ストリームが開いていません

en: stream must match connection of domain '%s'
ja: ストリームはドメイン '%s' の接続と一致する必要があります

en: string
ja: 文字列

en: string %s in %s must not be empty
ja: %s の文字列 %s を空欄にすることはできません

en: string parameter '%s' unsupported
ja: サポートされない文字列パラメーター '%s' です

en: string parameter name '%.*s' too long
ja: 文字列パラメーター名 '%.*s' が長すぎます

en: subdriver of disk device
ja: ディスクデバイスのサブドライバー

en: summary statistics are not supported yet
ja: 要約統計はまだサポートされていません

en: supplying <cipher> for domain disk definition is unnecessary
ja: ドメインディスクの定義に <cipher> を提供する必要はありません

en: suspend a domain
ja: ドメインの一時停止

en: suspend a domain gracefully using power management functions
ja: 電源管理機能を使用したドメインの穏やかな一時停止

en: suspend the guest after timeout
ja: タイムアウト後にゲストを一時停止します

en: suspend the host node for a given time duration
ja: 指定された時間だけホストデバイスの一時停止

en: switch to post-copy after timeout
ja: タイムアウト後に post-copy に切り替えます

en: switching to post-copy requires migration to be started with VIR_MIGRATE_POSTCOPY flag
ja: post-copy に切り替えるには、VIR_MIGRATE_POSTCOPY フラグを使用してマイグレーションを開始する必要があります

en: swtpm didn't show up
ja: swtpm が表示されませんでした

en: swtpm died and reported: %s
ja: swtpm が終了し、報告されました: %s

en: swtpm died unexpectedly
ja: swtpm が予期せずに終了しました

en: swtpm socket did not show up
ja: swtpm ソケットが表示されませんでした

en: sysconf(_SC_OPEN_MAX) failed
ja: sysconf(_SC_OPEN_MAX) に失敗しました

en: sysctl failed for '%s'
ja: sysctl は '%s' のために失敗しました

en: system call error
ja: システムコールエラー

en: system pages pool can't be modified
ja: システムページプールは変更できません

en: tainted: %s
ja: テイント済み: %s

en: take a live snapshot
ja: ライブスナップショットの取得

en: take a screenshot of a current domain console and store it into a file
ja: カレントドメインのコンソールのスクリーンショット取得およびファイル保存

en: take snapshot but create no metadata
ja: 管理情報を作成せずにスナップショットの取得

en: tap fd %d is not character device
ja: タップ fd %d はキャラクターデバイスではありません

en: target %s already exists
ja: ターゲット %s は既に存在します

en: target %s already exists.
ja: ターゲット %s がすでに存在します。

en: target %s doesn't exist.
ja: ターゲット %s が存在しません。

en: target %s:%d already exists
ja: ターゲット %s:%d はすでに存在します

en: target '%s' duplicated for disk sources '%s' and '%s'
ja: ターゲット '%s' は、ディスクソース '%s' および '%s' に対して重複しています

en: target NUMA node needs to be specified for memory device
ja: メモリーデバイスにターゲット NUMA ノードを指定する必要があります

en: target bus of disk device
ja: ディスクデバイスのターゲットバス

en: target config data type format
ja: 対象の設定データタイプの形式

en: target dev must be supplied when managed='no'
ja: managed='no' の場合、ターゲット dev を指定する必要があります

en: target device type
ja: ターゲットデバイスの形式

en: target for underlying storage
ja: 背後にあるストレージ用のターゲット

en: target managed='no' but specified dev doesn't exist
ja: ターゲット managed='no' ですが、指定された dev が存在しません

en: target must be 0 for controller fdc
ja: ターゲットはコントローラー fdc に対して 0 でなければいけません

en: target must be 0 for controller model 'lsilogic'
ja: コントローラーモデル 'lsilogic' に対するターゲットは 0 である必要があります

en: target must be 0 for ide controller
ja: IDE コントローラーに対するターゲットは 0 である必要があります

en: target must be 0 for sata controller
ja: sata コントローラーのターゲットは 0 である必要があります

en: target network name
ja: ターゲットネットワーク名

en: target of disk device
ja: ディスクデバイスのターゲット

en: target pci device
ja: ターゲット pci デバイス

en: target port '%d' already allocated
ja: ターゲットポート '%d' はすでに割り当てられています

en: target type must be specified for %s device
ja: ターゲットタイプは %s デバイスに対して指定される必要があります

en: target vm vcpu granularity does not allow the desired vcpu count
ja: ターゲット vm vcpu の粒度では、目的の vcpu 数が許可されません

en: tb-cache size must be an integer multiple of MiB
ja: tb-cache サイズは MiB の整数倍である必要があります

en: tcp
ja: TCP

en: teaming hostdev devices must have type='transient'
ja: チーミング hostdev デバイスには type='transient' が必要です

en: teaming is only supported for pci hostdev devices
ja: チーミングは、pci hostdev デバイスでのみサポートされます

en: teaming persistent attribute must be set if teaming type is 'transient'
ja: チーミングタイプが 'transient' の場合は、チーミング永続属性を設定する必要があります

en: teaming persistent attribute not allowed if teaming type is '%s'
ja: チーミングタイプが '%s' の場合、チーミング永続属性は許可されません

en: template '%s' does not exist
ja: テンプレート '%s' が存在しません

en: template does not exist
ja: テンプレートが存在しません

en: terminal QAPI query component '%s' of '%s' must not have followers
ja: '%s' の '%s' のターミナル QAPI クエリーコンポーネントにフォロワーがいてはなりません

en: terminate gracefully
ja: 穏やかに終了します

en: testOpen: supply a path or use test:///default
ja: testOpen: パスを指定します、または test:///default を使用します

en: the <forward> 'dev' attribute cannot be used when <address> or <pf> sub-elements are present in network %s
ja: ネットワーク %s に <address> または <pf> サブ要素が存在するとき、<forward> 'dev' 属性は使用できません

en: the CPU is incompatible with host CPU
ja: CPU はホスト CPU と互換性がありません

en: the CPU is incompatible with host CPU: %s
ja: CPU はホスト CPU と互換性がありません: %s

en: the MAC address '%s' matches multiple interfaces
ja: MAC アドレス '%s' が複数のインターフェイスに一致しました

en: the QEMU binary does not support the ISA panic device
ja: QEMU バイナリーは ISA パニックデバイスをサポートしません

en: the accel '%s' is not supported by '%s' on this host
ja: このホスト上では、アクセラレーション '%s' は '%s' でサポートされていません

en: the address family of a dhcp range must match the address family of the dhcp element's parent
ja: dhcp 範囲のアドレスファミリーは、dhcp 要素の親のアドレスファミリーと一致する必要があります

en: the address family of a host entry IP must match the address family of the dhcp element's parent
ja: ホストエントリー IP のアドレスファミリーは、dhcp 要素の親のアドレスファミリーと一致する必要があります

en: the backing volume if taking a snapshot
ja: スナップショットを撮る場合のバッキングボリューム

en: the bandwidth limit is in bytes/s rather than MiB/s
ja: 帯域幅の制限は、MiB/s ではなくバイト/秒です

en: the caller doesn't support keepalive protocol; perhaps it's missing event loop implementation
ja: コーラーがキープアライブプロトコルをサポートしません。おそらくイベントループが実装されていません

en: the codeset of keycodes, default:linux
ja: キーコードのコードセット、デフォルト:linux

en: the copy job forces guest writes to be synchronously written to the destination
ja: コピージョブは、ゲストの書き込みを強制的にコピー先に同期して書き込ませます

en: the copy job is not persisted if VM is turned off
ja: VM がオフになっている場合、コピージョブは永続化されません

en: the default lockspace already exists
ja: 標準のロック空間がすでに存在します

en: the domain already has a vsock device
ja: ドメインにはすでに vsock デバイスがあります

en: the domain does not have a current snapshot
ja: ドメインはカレントスナップショットを持ちません

en: the guest hasn't updated any stats yet
ja: ゲストは統計をまだ更新していません

en: the key code
ja: キーコード

en: the machine '%s' is not supported by emulator '%s'
ja: マシン '%s' は、エミュレーター '%s' ではサポートされません

en: the machine has no snapshot
ja: マシンにはスナップショットがありません

en: the new password
ja: 新しいパスワード

en: the password is already encrypted
ja: パスワードはすでに暗号化されています

en: the process ID
ja: プロセス ID

en: the result won't fit into REMOTE_NODE_MAX_CELLS
ja: 結果は REMOTE_NODE_MAX_CELLS に適合しません

en: the signal number or name
ja: シグナルの番号または名前

en: the state to restore
ja: 復元する状態

en: the time (in milliseconds) how long the keys will be held
ja: キーの保持時間( ミリ秒単位)

en: the username
ja: ユーザー名

en: the virtiofs export directory '%s' does not exist
ja: virtiofs エクスポートディレクトリー '%s' が存在しません

en: the wwnn/wwpn for '%s' are assigned to an HBA
ja: '%s' の wwnn/wwpn は HBA に割り当てられます

en: there is already a DNS TXT record with name '%s' in network %s
ja: '%s' という名前を持つ DNS TXT レコードがすでにネットワーク %s に存在します

en: there is already at least one DNS HOST record with a matching field in network %s
ja: ネットワーク %s において一致する項目を持つ DNS HOST レコードが少なくとも 1 つは存在します

en: there is already at least one DNS SRV record matching all specified fields in network %s
ja: ネットワーク %s において、すべての指定された項目と一致する DNS SRV レコードが少なくとも一つあります

en: there is an existing dhcp host entry in network '%s' that matches "<host mac='%s' name='%s' ip='%s'/>"
ja: ネットワーク '%s' に "<host mac='%s' name='%s' ip='%s'/>" と一致する、既存の DHCP ホスト項目があります

en: there is an existing dhcp range entry in network '%s' that matches "<range start='%s' end='%s'/>"
ja: ネットワーク '%s' において "<range start='%s' end='%s'/>" と一致する既存の DHCP 範囲エントリーがあります

en: there is an existing interface entry in network '%s' that matches "<interface dev='%s'>"
ja: ネットワーク '%s' に "<interface dev='%s'>" と一致する、既存のインターフェイ項目があります

en: there is an existing portgroup entry in network '%s' that matches "<portgroup name='%s'>"
ja: ネットワーク '%s' において "<portgroup name='%s'>" と一致する既存のポートグループのエントリーがあります

en: there is another transaction running.
ja: 他の実行中のトランザクションがあります。

en: there is no hub at port %u in USB address bus: %u port: %s
ja: USB アドレスバスのポート %u にハブはありません: %u ポート: %s

en: this QEMU binary lacks multiple smartcard support
ja: この QEMU バイナリーは複数のスマートカードをサポートしません

en: this QEMU binary lacks smartcard host mode support
ja: この QEMU バイナリーはスマートカードのホストモードをサポートしません

en: this QEMU binary lacks smartcard passthrough mode support
ja: この QEMU バイナリーはスマートカードのパススルーモードをサポートしません

en: this QEMU does not support 'vhost-user' video device
ja: この QEMU は、'vhost-user' ビデオデバイスをサポートしません

en: this QEMU does not support the 'genid' capability
ja: この QEMU は 'genid' ケイパビリティーをサポートしません

en: this disk doesn't support update
ja: このディスクは更新をサポートしません

en: this domain does not have a device to delete snapshots
ja: このドメインはスナップショットを削除するデバイスがありません

en: this domain does not have a device to take snapshots
ja: このドメインはスナップショットを取得するデバイスがありません

en: this domain exists already
ja: このドメインはすでに存在しています

en: this function is not supported by the connection driver
ja: この関数は接続ドライバーによりサポートされません

en: this function is not supported by the connection driver: %s
ja: この関数は接続ドライバーによりサポートされません: %s

en: this libvirtd instance allows migration only with VIR_MIGRATE_TLS flag
ja: この libvirtd インスタンスは、VIR_MIGRATE_TLS フラグを使用した場合にのみマイグレーションを許可します

en: this network exists already
ja: このネットワークはすでに存在しています

en: this network port exists already
ja: このネットワークポートはすでに存在します

en: this platform is missing dlopen
ja: このプラットフォームは dlopen がありません

en: this qemu does not support TLS transport for NBD
ja: この qemu は NBD の TLS トランスポートをサポートしません

en: this qemu doesn't support the memory-backend-memfd object
ja: この qemu は memory-backend-memfd オブジェクトをサポートしません

en: this qemu doesn't support the rng-builtin backend
ja: この qemu は rng-builtin バックエンドをサポートしません

en: this qemu doesn't support the rng-egd backend
ja: この QEMU は rng-egd バックエンドをサポートしません

en: this qemu doesn't support the rng-random backend
ja: この QEMU は rng-random バックエンドをサポートしません

en: this qemu version does not support specific vCPU hotplug
ja: この qemu バージョンは、特定の vCPU ホットプラグをサポートしません

en: this storage volume exists already
ja: このストレージボリュームはすでに存在します

en: thread_pool_max (%d) must be a positive number or -1
ja: thread_pool_max (%d) は正数または -1 でなければなりません

en: thread_pool_max (%d) must be equal to or greater than 0 for live change
ja: thread_pool_max (%d) をライブで変更する場合は、0 以上にする必要があります

en: thread_pool_max must be a positive integer
ja: thread_pool_max は正の整数でなければならなりません

en: thread_pool_min (%d) can't be greater than thread_pool_max (%d)
ja: thread_pool_min (%d) は thread_pool_max (%d) よりも大きくてはならない

en: thread_pool_min (%d) must be equal to or greater than -1
ja: thread_pool_min (%d) は -1 以上でなければなりません

en: thread_pool_min (%d) must be equal to or greater than 0 for live change
ja: thread_pool_min (%d) をライブで変更する場合は 0 以上にする必要があります

en: thread_pool_min and thread_pool_max is not supported by this QEMU binary
ja: thread_pool_min と thread_pool_max は、この QEMU バイナリーではサポートされていません

en: thread_pool_min must be smaller or equal to thread_pool_max
ja: thread_pool_min は thread_pool_max よりも小さいか等しくなければなりません

en: threshold as a scaled number (by default bytes)
ja: スケーリングされた数値としてのしきい値 (デフォルトではバイト)

en: time to set
ja: 設定する時間

en: timed out waiting to open tray of '%s'
ja: '%s' のトレイが開くのを待っている間にタイムアウトしました

en: timeout is supported only with HTTP(S)/FTP(s) protocols
ja: タイムアウトは、HTTP(S)/FTP プロトコルでのみサポートされます

en: timeout must be positive
ja: タイムアウトは正の数である必要があります

en: timeout seconds
ja: タイムアウトの秒数

en: timeout seconds.
ja: タイムアウトの秒数。

en: timeout seconds. must be positive.
ja: タイムアウト秒数。正の数にする必要があります。

en: timeout, async and block options are exclusive
ja: タイムアウト、非同期およびブロック操作は相互排他です

en: timer %s doesn't support setting of timer frequency
ja: タイマー %s は、タイマー周波数の設定をサポートしません

en: timer %s doesn't support setting of timer mode
ja: タイマー %s は、タイマーモードの設定をサポートしません

en: timer %s doesn't support setting of timer tickpolicy
ja: タイマー %s は、タイマー tickpolicy の設定をサポートしません

en: timer %s doesn't support setting of timer track
ja: タイマー %s は、タイマートラックの設定サポートしません

en: title
ja: タイトル

en: titles are not supported by vz driver
ja: タイトルは vz ドライバーではサポートされません

en: too many NUMA cells: %d > %d
ja: NUMA セルが多すぎます: %d > %d

en: too many current snapshots
ja: 現在のスナップショットが多すぎます

en: too many disk checkpoint requests for domain
ja: ドメインに対するディスクチェックポイント要求が多すぎます

en: too many disk snapshot requests for domain
ja: ドメインに対してディスクスナップショットの要求が多すぎます

en: too many disks
ja: ディスクが多すぎます

en: too many drivers registered
ja: 登録しているドライバーが多すぎます

en: too many drivers registered in %s
ja: %s に登録しているドライバーが多すぎます

en: too many file descriptors received
ja: 受信したファイル記述子が多すぎます

en: too many keycodes
ja: キーコードが多過ぎます

en: too many memory stats requested: %d > %d
ja: 多すぎるメモリー統計が要求されました: %d > %d

en: too many parameters '%d' for limit '%d'
ja: 制限値 '%d' に対してパラメーター '%d' が多すぎます

en: too many remote clients: %d > %d,in parameter 'clients' for 'virServerListClients'
ja: リモートクライアントが多すぎます: %d > %d、'virServerListClients' のパラメーター 'clients'

en: too many remote domain_checkpoints: %d > %d,in parameter 'checkpoints' for 'virDomainCheckpointListAllChildren'
ja: リモート domain_checkpoints が多すぎます: %d > %d、'virDomainCheckpointListAllChildren' のパラメーター 'checkpoints'

en: too many remote domain_checkpoints: %d > %d,in parameter 'checkpoints' for 'virDomainListAllCheckpoints'
ja: リモート domain_checkpoints が多すぎます: %d > %d、'virDomainListAllCheckpoints' のパラメーター 'checkpoints'

en: too many remote domain_snapshots: %d > %d,in parameter 'snapshots' for 'virDomainListAllSnapshots'
ja: リモート domain_snapshots が多すぎます: %d > %d、'virDomainListAllSnapshots' のパラメーター 'snapshots'

en: too many remote domain_snapshots: %d > %d,in parameter 'snapshots' for 'virDomainSnapshotListAllChildren'
ja: リモート domain_snapshots が多すぎます: %d > %d、'virDomainSnapshotListAllChildren' のパラメーター 'snapshots' で

en: too many remote domains: %d > %d,in parameter 'domains' for 'virConnectListAllDomains'
ja: リモートドメインが多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllDomains' のパラメーター 'domains' で

en: too many remote interfaces: %d > %d,in parameter 'ifaces' for 'virConnectListAllInterfaces'
ja: リモートインターフェイスが多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllInterfaces' のパラメーター 'ifaces' で

en: too many remote network_ports: %d > %d,in parameter 'ports' for 'virNetworkListAllPorts'
ja: リモート network_ports が多すぎます: %d > %d、'virNetworkListAllPorts' のパラメーター 'ports' で

en: too many remote networks: %d > %d,in parameter 'nets' for 'virConnectListAllNetworks'
ja: リモートネットワークが多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllNetworks' のパラメーター 'nets' で

en: too many remote node_devices: %d > %d,in parameter 'devices' for 'virConnectListAllNodeDevices'
ja: リモート node_devices が多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllNodeDevices' のパラメーター 'devices' で

en: too many remote nwfilter_bindings: %d > %d,in parameter 'bindings' for 'virConnectListAllNWFilterBindings'
ja: リモート nwfilter_bindings が多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllNWFilterBindings' のパラメーター 'bindings' で

en: too many remote nwfilters: %d > %d,in parameter 'filters' for 'virConnectListAllNWFilters'
ja: リモート nwfilter が多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllNWFilters' のパラメーター 'filters' で

en: too many remote secrets: %d > %d,in parameter 'secrets' for 'virConnectListAllSecrets'
ja: リモートシークレットが多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllSecrets' のパラメーター 'secrets' で

en: too many remote servers: %d > %d,in parameter 'servers' for 'virConnectListServers'
ja: リモートサーバーが多すぎます: %d > %d、'virConnectListServers' のパラメーター 'servers' で

en: too many remote storage_pools: %d > %d,in parameter 'pools' for 'virConnectListAllStoragePools'
ja: リモート storage_pools が多すぎます: %d > %d、'virConnectListAllStoragePools' のパラメーター 'pools' で

en: too many remote storage_vols: %d > %d,in parameter 'vols' for 'virStoragePoolListAllVolumes'
ja: リモート storage_vols が多すぎます: %d > %d、'virStoragePoolListAllVolumes' のパラメーター 'vols' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListDefinedDomains'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListDefinedDomains' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListDefinedInterfaces'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListDefinedInterfaces' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListDefinedNetworks'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListDefinedNetworks' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListDefinedStoragePools'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListDefinedStoragePools' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListInterfaces'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListInterfaces' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListNWFilters'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListNWFilters' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListNetworks'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListNetworks' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virConnectListStoragePools'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListStoragePools' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virDomainSnapshotListChildrenNames'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virDomainSnapshotListChildrenNames' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virDomainSnapshotListNames'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virDomainSnapshotListNames' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virNodeDeviceListCaps'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virNodeDeviceListCaps' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virNodeListDevices'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virNodeListDevices' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'names' for 'virStoragePoolListVolumes'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virStoragePoolListVolumes' のパラメーター 'names' で

en: too many remote strings: %d > %d,in parameter 'uuids' for 'virConnectListSecrets'
ja: リモート文字列が多すぎます: %d > %d、'virConnectListSecrets' のパラメーター 'uuids' で

en: too many secrets for luks encryption
ja: luks 暗号化のシークレットが多すぎます

en: top '%s' in chain for '%s' has no backing file
ja: 最上部 '%s' (チェイン '%s') にバッキングファイルがありません

en: total I/O operations limit per second
ja: 秒あたりの合計 I/O 回数制限

en: total I/O operations max
ja: I/O 操作の最大値の合計

en: total and read/write bytes_sec cannot be set at the same time
ja: bytes_sec の合計と読み書きは同時に設定できません

en: total and read/write bytes_sec_max cannot be set at the same time
ja: bytes_sec_max の合計と読み書きは同時に設定することはできません

en: total and read/write iops_sec cannot be set at the same time
ja: iops_sec の合計と読み書きは同時に設定できません

en: total and read/write iops_sec_max cannot be set at the same time
ja: iops_sec_max の合計と読み書きは同時に設定できません

en: total and read/write of bytes_sec cannot be set at the same time
ja: bytes_sec の合計と読み書きは同時に設定することはできません

en: total and read/write of bytes_sec_max cannot be set at the same time
ja: bytes_sec_max の合計と読み書きは同時に設定することはできません

en: total and read/write of iops_sec cannot be set at the same time
ja: iops_sec の合計と読み書きは同時に設定することはできません

en: total and read/write of iops_sec_max cannot be set at the same time
ja: iops_sec_max の合計と読み書きは同時に設定することはできません

en: total duration of flushes (ns):
ja: 合計フラッシュ時間 (ナノ秒):

en: total duration of reads (ns):
ja: 合計読み込み時間 (ナノ秒):

en: total duration of writes (ns):
ja: 合計書き込み時間 (ナノ秒):

en: total max, as scaled integer (default bytes)
ja: スケーリングされた整数 (デフォルトのバイト) としての合計最大値

en: total throughput limit, as scaled integer (default bytes)
ja: スケーリングされた整数 (デフォルトバイト) としての合計スループット制限

en: transient disk '%s' must not be empty
ja: 一時ディスク '%s' を空にすることはできません

en: transient disk '%s' must not be read-only
ja: 一時ディスク '%s' を読み取り専用にすることはできません

en: transient disk backing image sharing with destroy action of lifecycle isn't supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、ライフサイクルの強制停止アクションを伴う一時的なディスクバッキングイメージ共有はサポートされません

en: transient disk supported only with 'disk' device (%s)
ja: 一時ディスクは、'disk' デバイスでのみサポートされます (%s)

en: transient disk supported only with 'file' type (%s)
ja: 一時ディスクは、'file' タイプでのみサポートされます (%s)

en: transient disks not supported yet
ja: 一時的なディスクはまだサポートされていません

en: transient domain cannot have runstate 'shutoff'
ja: 一時ドメインは実行状態 'shutoff' にできません

en: transient domain needs to request run or pause to revert to inactive snapshot
ja: 一時ドメインは非稼動のスナップショットを復元するために実行または一時停止する必要があります

en: transient domains do not have any persistent config
ja: 一時ドメインは永続設定を持ちません

en: transient is not supported with vhostuser disk
ja: transient は、vhostuser ディスクではサポートされません

en: transport '%s' does not support socket attribute
ja: トランスポート '%s' はソケット属性をサポートしません

en: transport methods unix, ssh and ext are not supported under Windows
ja: トランスポートメソッド unix の ssh と ext は Windows ではサポートがありません

en: transport protocol '%s' is not yet supported
ja: トランスポートプロトコル '%s' はまだサポートされていません

en: transport rdma is not supported for <server>
ja: トランスポート rdma は <server> に対してサポートされていません

en: tray is only valid for cdrom and floppy
ja: tray は cdrom と floppy に対してのみ有効です

en: treat event as a regex rather than literal filter
ja: イベントをリテラルフィルターではなく正規表現として扱います

en: treat event case-insensitively
ja: イベントを大文字と小文字を区別せずに処理します

en: trigger two-stage active commit of top file
ja: トップファイルの 2 段階のアクティブコミットをトリガーします

en: try harder on risky reverts
ja: 危険性の高い復帰の試行

en: tty console
ja: TTY コンソール

en: tunnelFD argument is required for tunnelled migration
ja: tunnelFD 引数は、トンネル型マイグレーションに必要です

en: tunnelled migration
ja: トンネルマイグレーション

en: tunnelled migration failed to read from qemu
ja: トンネルマイグレーションが QEMU からの読み込みに失敗しました

en: tunnelled migration failed to read from xen side
ja: トンネルマイグレーションは xen 側からの読み取りに失敗しました

en: tunnelled migration requested but NULL stream passed
ja: トンネルマイグレーションが要求されましたが、NULL ストリームが渡されました

en: tunnelled offline migration does not make sense
ja: トンネルオフラインマイグレーションは意味がありません

en: two master hugepages detected: %llu and %llu
ja: 2 つのマスター hugepage が検出されました: %llu と %llu

en: tx_queue_size has to be a power of two
ja: tx_queue_size は 2 のべき乗である必要があります

en: type %s is not supported
ja: タイプ %s サポートされていません

en: type mismatch in event (actual 0x%x, expected 0x%x)
ja: イベントでのタイプの不一致 (0x%x を予想していましたが、実際は 0x%x)

en: type of source (block|file|network)
ja: ソースのタイプ (ブロック | ファイル | ネットワーク)

en: type of storage pool sources to discover
ja: 探索するストレージプールソースのタイプ

en: type of storage pool sources to find
ja: 検索するストレージプールソースのタイプ

en: type of the pool
ja: プールのタイプ

en: type of update (add-first, add-last (add), delete, or modify)
ja: 更新の種類 (add-first, add-last (add), delete, または modify)

en: udev_monitor_new_from_netlink returned NULL
ja: udev_monitor_new_from_netlink が NULL を返しました

en: uid and gid should be mapped both
ja: UID と GID をどちらも対応付ける必要があります

en: unable control COW flag on '%s'
ja: '%s' の COW フラグを制御できません

en: unable get directory flags on '%s'
ja: '%s' でディレクトリーフラグを取得できません

en: unable query filesystem type on '%s'
ja: '%s' でファイルシステムタイプをクエリーできません

en: unable to access device %s
ja: デバイス %s にアクセスできません

en: unable to access disk %s
ja: ディスク %s にアクセスできません

en: unable to add SSH host key for host '%s': %s
ja: ホスト '%s' の SSH ホスト鍵を追加できません: %s

en: unable to allocate security context
ja: セキュリティコンテキストを割り当てられません

en: unable to allocate socket security context '%s'
ja: ソケットのセキュリティコンテキスト '%s' を割り当てられません

en: unable to canonicalize %s
ja: %s を標準化できません

en: unable to change config on '%s' graphics type
ja: '%s' グラフィックタイプにおいて設定を変更できません

en: unable to change config on '%s' network type
ja: '%s' ネットワークタイプにおいて設定を変更できません

en: unable to clear socket security context '%s'
ja: ソケットのセキュリティコンテキスト '%s' を解除できません

en: unable to close %s
ja: %s を閉じられません

en: unable to close file %s
ja: ファイル %s を閉じられません

en: unable to close pipe
ja: パイプをクローズできません

en: unable to connect to server at '%s:%s'
ja: '%s:%s' にあるサーバーに接続できません

en: unable to control COW flag on '%s', not btrfs
ja: '%s' の COW フラグを制御できません、btrfs ではありません

en: unable to create %s <-> %s veth pair
ja: %s <-> %s veth ペアを作成できません

en: unable to create blockdev props for vhostuser disk type
ja: vhostuser ディスクタイプの blockdev プロパティーを作成できません

en: unable to create hugepage path %s
ja: hugepage パス %s を作成できません

en: unable to create rundir %s: %s
ja: 実行ディレクトリー %s を作成できません: %s

en: unable to create selinux context for: %s
ja: SELinux コンテキストを作成できません: %s

en: unable to create socket pair
ja: ソケット組を作成できません

en: unable to create volume XML
ja: ボリューム XML を作成できません

en: unable to delete interface '%s' in network '%s'. It is currently being used  by %d domains.
ja: インターフェイス '%s' (ネットワーク '%s') を削除できません。現在 %d ドメインにより使用されています。

en: unable to determine access mode of %s
ja: %s のアクセスモードが決まりません

en: unable to determine if checkpoint has parent
ja: チェックポイントに親があるかどうかを判断できません

en: unable to determine if snapshot has parent
ja: スナップショットが親を持つかどうかを判断できません

en: unable to disable host cpu perf event for %s
ja: %s のホスト cpu perf イベントを無効にできません

en: unable to enable host cpu perf event for %s
ja: %s のホスト cpu perf イベントを有効にできません

en: unable to execute QEMU agent command '%s'
ja: QEMU エージェントコマンド '%s' を実行できません

en: unable to execute QEMU agent command '%s': %s
ja: QEMU エージェントコマンド '%s' を実行できません: %s

en: unable to execute QEMU command '%s'
ja: QEMU コマンド '%s' を実行できません

en: unable to execute QEMU command '%s': %s
ja: QEMU コマンド '%s' を実行できません: %s

en: unable to find a SCSI controller for idx=%d
ja: idx=%d の SCSI コントローラーを見つけることができません

en: unable to find any emulator to serve '%s' architecture
ja: '%s' アーキテクチャーに対応したエミュレーターを見つけることができません

en: unable to find any master var store for loader: %s
ja: ローダーのマスター変数ストアを見つけることができません: %s

en: unable to find audio backend for sound device
ja: サウンドデバイスのオーディオバックエンドが見つかりません

en: unable to find disk by target: %s
ja: ターゲットごとにディスクを見つけることができません: %s

en: unable to find parent device '%s'
ja: 親デバイス '%s' が見つかりません

en: unable to find ploop tools, please install them
ja: ploop ツールが見つかりません、インストールしてください

en: unable to find ploop, please install ploop tools
ja: ploop が見つかりません、ploop ツールをインストールしてください

en: unable to find qemu-img
ja: qemu-img が見つかりません

en: unable to find valid requested VMware backend '%s'
ja: 要求された有効な VMware バックエンド '%s' が見つかりません

en: unable to fsync %s
ja: %s を fsync できません

en: unable to generate uuid
ja: uuid を生成できません

en: unable to get Domain-0 information from libxenlight
ja: libxenlight から Domain-0 情報を取得できません

en: unable to get PID %d security context
ja: PID %d のセキュリティコンテキストを取得できません

en: unable to get PID %d uid and gid via sysctl
ja: sysctl を介して PID %d uid と gid を取得できません

en: unable to get SELinux context of %s
ja: %s の SELinux コンテキストを取得できません

en: unable to get cpu account
ja: cpu account を取得できません

en: unable to get current process context '%s'
ja: 現在のプロセスコンテキスト '%s' を取得できません

en: unable to get machine from console. (error %d)
ja: コンソールからマシンを取得できません。(エラー %d)

en: unable to get monitor count
ja: モニターの数を取得できません

en: unable to get node capabilities
ja: ノードのケイパビリティーを取得できません

en: unable to get numa affinity
ja: NUMA アフィニティを取得できません

en: unable to get screen resolution
ja: 画面の解像度を取得できません

en: unable to get selinux context range
ja: SELinux コンテキストの範囲を取得できません

en: unable to get size of '%s'
ja: '%s' のサイズを取得できません

en: unable to get tty attributes: %s
ja: tty 属性を取得できません: %s

en: unable to get uid and gid for PID %d via procfs
ja: procfs 経由で PID %d の uid と gid を取得できません

en: unable to handle agent type: %s
ja: エージェントタイプを処理できません: %s

en: unable to handle monitor type: %s
ja: 次のモニター種別を処理できません: %s

en: unable to init mutex
ja: ミューテックスを初期化できません

en: unable to initialize VirtualBox driver API
ja: VirtualBox ドライバー API の初期化ができません

en: unable to load knownhosts file '%s': %s
ja: known hosts ファイル '%s' を読み込めません: %s

en: unable to lock %s for metadata change
ja: メタデータ変更用の%s をロックできません

en: unable to make terminal raw: console isn't a tty
ja: ターミナルを raw にすることができません: コンソールは tty ではありません

en: unable to open %s
ja: %s を開けません

en: unable to open '%s'
ja: '%s' を開けません

en: unable to open host cpu perf event for %s
ja: %s のホスト cpu perf イベントを開けません

en: unable to open stream
ja: ストリームを開けません

en: unable to open vhost-vsock device
ja: vhost-vsock デバイスを開けません

en: unable to parse %s
ja: %s を解析できません

en: unable to parse FD: %s
ja: FD を解析できません: %s

en: unable to parse URI scheme '%s'
ja: URI スキーム '%s' を解析できません

en: unable to parse URI: %s
ja: URI を解析できません: %s

en: unable to parse blkio device '%s' '%s'
ja: blkio デバイス '%s' '%s' を解析できません

en: unable to parse contents of 'file' field in '%s' from cloud-hypervisor
ja: cloud-hypervisor の '%s' にある 'file' フィールドのコンテンツを解析できません

en: unable to parse diskspec: %s
ja: ディスク仕様を解析できません: %s

en: unable to parse json capabilities '%s'
ja: json ケイパビリティー '%s' を解析できません

en: unable to parse json file '%s'
ja: json ファイル '%s' を解析できません

en: unable to parse mac address '%s'
ja: MAC アドレス '%s' を解析できません

en: unable to parse memspec: %s
ja: memspec を解析できません: %s

en: unable to parse node capabilities
ja: ノードケイパビリティーを解析できません

en: unable to parse numa node id: %s
ja: numa ノード ID を解析できません: %s

en: unable to parse page size: %s
ja: ページサイズを解析できません: %s

en: unable to parse: %s
ja: 解析できません: %s

en: unable to perform snapshot filtering
ja: スナップショットのフィルターを実行できません

en: unable to poll on child
ja: 子においてポーリングできません

en: unable to query cgroup BPF progs
ja: cgroup BPF progs をクエリーできません

en: unable to read '%s'
ja: '%s' を読み取れません

en: unable to read child stderr
ja: 子標準エラーを読み取れません

en: unable to read child stdout
ja: 子標準出力を読み取れません

en: unable to read domain master key file
ja: ドメインマスターキーファイルを読み取れません

en: unable to read server cert %s
ja: サーバー証明書 %s を読み取れません

en: unable to read vmware log file
ja: vmware ログファイルを読み取れません

en: unable to read: %s
ja: 読み取れません: %s

en: unable to register monitor events
ja: モニターイベントを登録できません

en: unable to remove just-created copy target
ja: 作成したばかりのコピーターゲットを削除できません

en: unable to resolve symlink '%s'
ja: シンボリックリンク '%s' を解決できません

en: unable to restore position in file
ja: ファイル内の位置を復元できません

en: unable to save metadata for checkpoint %s
ja: チェックポイント %s のメタデータを保存できません

en: unable to save metadata for snapshot %s
ja: スナップショット %s のメタデータを保存できません

en: unable to seek
ja: シークできません

en: unable to seek in %s
ja: %s でシークできません

en: unable to seek to hole
ja: ホールをシークできません

en: unable to set AppArmor profile '%s' for '%s'
ja: AppArmor プロファイル '%s' を '%s' 向けに設定できません

en: unable to set SELinux security context '%s' for '%s'
ja: SELinux セキュリティーコンテキスト '%s' を '%s' 向けに設定できません

en: unable to set balloon driver collection period
ja: バルーンドライバーの収集間隔を設定できません

en: unable to set blocking mode for '%s'
ja: ブロッキングモードを '%s' に設定できません

en: unable to set ownership of '%s' to %d:%d
ja: '%s' の所有権を %d にセットできません :%d

en: unable to set ownership of '%s' to user %d:%d
ja: '%s' の所有権をユーザー %d にセットできません:%d

en: unable to set pipe size
ja: パイプサイズを設定できません

en: unable to set security context '%s'
ja: セキュリティコンテキスト '%s' を設定できません

en: unable to set security context '%s' on '%s'
ja: セキュリティコンテキスト '%s' を '%s' において設定できません

en: unable to set security context '%s' on fd %d
ja: セキュリティコンテキスト '%s' を fd %d において設定できません

en: unable to set security context range '%s'
ja: セキュリティコンテキスト範囲 '%s' を設定できません

en: unable to set socket security context '%s'
ja: ソケットのセキュリティコンテキスト '%s' を設定できません

en: unable to set tty attributes: %s
ja: TTY 属性を設定できませんでした: %s

en: unable to set user and group to '%ld:%ld' on '%s'
ja: ユーザーとグループを '%ld:%ld' ('%s') に設定できません

en: unable to set vnet or multiqueue flags on macvtap
ja: macvtap で vnet またはマルチキューフラグを設定できません

en: unable to stat %s
ja: %s の統計を取得できません

en: unable to stat block copy target '%s'
ja: ブロックコピーターゲット '%s' の統計を取得できません

en: unable to stat file descriptor %d path %s
ja: ファイル記述子 %d パス %s にアクセスできません

en: unable to stat for disk %s: %s
ja: ディスク %s の統計情報を取得できません: %s

en: unable to stat: %s
ja: 統計を取得できません: %s

en: unable to truncate
ja: 切り詰めることができません

en: unable to truncate %s
ja: %s を切り詰めることができません

en: unable to unload already unloaded profile
ja: すでにアップロードされたプロファイルをアンロードできません

en: unable to use target path '%s' for dev '%s'
ja: dev '%s' のターゲットパス '%s' を使用できません

en: unable to verify existence of block copy target
ja: ブロックコピーターゲットの存在を確認できません

en: unable to wait for process %lld
ja: プロセス %lld を待ち合わせできません

en: unable to wait on console condition
ja: コンソールの条件を待てません

en: unable to wait on dhcp snoop thread
ja: dhcp スヌーピングスレッドを待機できません

en: unable to write data to '%s'
ja: '%s' にデータを書き込めません

en: unable to write to child input
ja: 子の入力に書き込みできません

en: unable write to %s
ja: %s に書き込みできません

en: unbridge a network device
ja: ネットワークデバイスのブリッジを解除します

en: undefine VM on source
ja: ソースから VM の登録解除

en: undefine a bridge device after detaching its device(s)
ja: ブリッジデバイスのデバイスを切り離した後、ブリッジデバイスの定義を解除します

en: undefine a domain
ja: ドメインの定義解除

en: undefine a network filter
ja: ネットワークフィルターの定義解除

en: undefine a persistent network
ja: 永続的なネットワークの定義を解除します

en: undefine a physical host interface (remove it from configuration)
ja: 物理ホストインターフェイスの定義解除 (設定から削除)

en: undefine a secret
ja: シークレットの定義解除

en: undefine an inactive pool
ja: 停止状態のプールの定義解除

en: undefine an interface.
ja: インターフェイスの定義を解除します。

en: undefined
ja: 未定義

en: undefined hardware architecture
ja: 未定義のハードウェアアーキテクチャー

en: unexpected %s URI path '%s', try %s:///session
ja: 予期しない %s URI パス '%s'、%s:///session を試してください

en: unexpected %s URI path '%s', try %s:///system
ja: 予期しない %s URI パス '%s'、%s:///system を試してください

en: unexpected %s action: %d
ja: 予期しない %s アクション: %d

en: unexpected DateTime format: '%s'
ja: 予期しない DateTime 形式: '%s'

en: unexpected OpenVZ URI path '%s', try openvz:///system
ja: 期待値 OpenVZ URI パス '%s' 、openvz :///system を試して下さい

en: unexpected VIR_DOMAIN_DEVICE_NONE
ja: 予期しない VIR_DOMAIN_DEVICE_NONE

en: unexpected VMware URI path '%s', try vmwareplayer:///session, vmwarews:///session or vmwarefusion:///session
ja: 予期しない VMware URI パス '%s' です、vmwareplayer:///session, vmwarews:///session または vmwarefusion:///session を試してください

en: unexpected Xen URI path '%s', try xen:///system
ja: 予期しない XenURI パス '%s'、xen:///system を試してください

en: unexpected accessmode %d
ja: 予期しないアクセスモード %d

en: unexpected actual net type %d
ja: 予期しない実際のネットタイプ %d

en: unexpected address type for fdc disk
ja: fdc ディスクに対する予期しないアドレスタイプです

en: unexpected address type for ide disk
ja: 予期しない IDE ディスクのアドレスタイプです

en: unexpected address type for sata disk
ja: sata ディスクの予期しないアドレスタイプ

en: unexpected address type for scsi disk
ja: 予期しない SCSI ディスクのアドレスタイプです

en: unexpected address type for usb disk
ja: USB ディスクの予期しないアドレスタイプ

en: unexpected async job %d type expected %d
ja: 予期しない非同期ジョブ %d タイプが予想される %d

en: unexpected audio type %d
ja: 予期しないオーディオタイプ %d

en: unexpected binding %s already exists
ja: 予期しないバインディング %s はすでに存在しています

en: unexpected boot device type %d
ja: 予期しないブートデバイスタイプ %d

en: unexpected bus type '%d'
ja: 予期しないバスタイプ '%d'

en: unexpected capability feature '%s'
ja: 予期しないケーパビリティー機能 '%s'

en: unexpected char device type %d
ja: 予期しないキャラクターデバイスタイプ %d

en: unexpected char type %d
ja: 予期しない文字タイプ %d

en: unexpected chr device type
ja: 予期しないキャラクターデバイスタイプ

en: unexpected clock offset '%d'
ja: 予期しないクロックオフセット '%d'

en: unexpected code path
ja: 予期しないコードパスです

en: unexpected codec type %d
ja: 予期しないコーデックタイプ %d

en: unexpected controller type %d
ja: 予期しないコントローラー種別 %d

en: unexpected data '%s'
ja: 予期しないデータ '%s'

en: unexpected disk address type %s
ja: 予期しないディスクアドレスタイプ %s

en: unexpected disk backing store format %d
ja: 予期しないディスクバッキングストア形式 %d

en: unexpected disk bus %d
ja: 予期しないディスクバス %d

en: unexpected disk device %d
ja: 予期しないディスクデバイス %d

en: unexpected disk type %d
ja: 予期しないディスクタイプ %d

en: unexpected disk type %s
ja: 予期しないディスクタイプ %s

en: unexpected domain %s already exists
ja: 予期しないドメイン %s がすでに存在します

en: unexpected domain type %d
ja: 予期しないドメインタイプ %d

en: unexpected element <%s>, expecting <%s>, while updating network '%s'
ja: 予期しない要素 <%s> があります、<%s> が期待されます (ネットワーク '%s' の更新中)

en: unexpected encryption engine
ja: 予期しない暗号化エンジン

en: unexpected encryption format
ja: 予期しない暗号化フォーマット

en: unexpected feature '%s'
ja: 予期しない機能 '%s'

en: unexpected filesystem type %d
ja: 予期しないファイルシステムタイプ %d

en: unexpected host-model CPU for %s architecture
ja: %s アーキテクチャーの予期しないホストモデル CPU

en: unexpected hostdev driver name type %d
ja: 予期しないホストデバイスのドライバー名タイプ %d

en: unexpected hostdev mode %d
ja: 予期しない hostdev モード %d

en: unexpected hostdev type %d
ja: 予期しない hostdev タイプ %d

en: unexpected hub type %d
ja: 予期しない hub タイプ %d

en: unexpected input bus type %d
ja: 予期しない入力バスタイプ %d

en: unexpected input model %d
ja: 予期しない入力モデル %d

en: unexpected input type %d
ja: 予期しない入力タイプ %d

en: unexpected interface type %d
ja: 予期しないインターフェイスタイプ %d

en: unexpected iscsi volume name '%s'
ja: 予期しない iSCSI ボリューム名 '%s'

en: unexpected lifecycle action %d
ja: 予期しないライフサイクルアクション %d です

en: unexpected memballoon model %d
ja: 予期しないメモリーバルーンモデル %d

en: unexpected message type
ja: 予期しないメッセージタイプ

en: unexpected migration schema: %d
ja: 予期しないマイグレーションスキーマ: %d

en: unexpected migration status in %s
ja: %s における予期しないマイグレーションステータス

en: unexpected model name value %d
ja: 予期しないモデル名の値 %d

en: unexpected model type %d
ja: 予期しないモデルの種類 %d

en: unexpected multidevs %d
ja: 予期しない multidevs %d

en: unexpected name value %d
ja: 予期しない名前の値 %d

en: unexpected net type %d
ja: 予期しないネットワークタイプ %d

en: unexpected number of snapshots < %u
ja: 予期しないスナップショット数 < %u

en: unexpected number of snapshots > %u
ja: 予期しないスナップショット数 > %u

en: unexpected nwfilter URI path '%s', try nwfilter:///system
ja: 予期しない nwfilter URI パス '%s'、nwfilter:///system を試してください

en: unexpected pci hostdev driver name type %d
ja: 予期しない PCI ホストデバイスのドライバー名タイプ %d

en: unexpected pool type
ja: 予期しないプールタイプ

en: unexpected problem querying checkpoint state
ja: チェックポイント状態のクエリーでの予期しない問題

en: unexpected problem querying checkpoints
ja: チェックポイントのクエリーでの予期しない問題

en: unexpected problem reading snapshot xml
ja: スナップショットの XML 読み込み中に予期しない問題が発生しました

en: unexpected protocol type
ja: 予期しないプロトコルタイプ

en: unexpected secret usage type %d
ja: 予期しないシークレット使用タイプ %d

en: unexpected security label type '%s'
ja: 予期しないセキュリティラベルタイプ '%s'

en: unexpected smartcard type %d
ja: 予期しないスマートカード種別 %d

en: unexpected smbios mode %d
ja: サポートされない smbios モード %d です

en: unexpected snapshot state: %s
ja: 予期しないスナップショット状態: %s

en: unexpected sound model %d
ja: 予期しないサウンドモデル %d

en: unexpected source mode %d
ja: 予期しないソースモード %d

en: unexpected storage mode for '%s'
ja: '%s' に対する予期しないストレージモード

en: unexpected storage volume type '%s' for storage pool type '%s'
ja: ストレージプールタイプ '%s' の予期しないストレージボリュームタイプ '%s'

en: unexpected stream hole
ja: 予期しないストリームホール

en: unexpected sysinfo type model %d
ja: 予期しないシステム情報のタイプのモデル %d

en: unexpected transport in <domainbackup>
ja: <domainbackup> での予期しないトランスポート

en: unexpected type %d for field %s
ja: 予期しないタイプ %d が項目 %s にあります

en: unexpected type for file '%s'
ja: ファイル '%s' の予期しないタイプ

en: unexpected type returned by QEMU command '%s'
ja: QEMU コマンド '%s' によって返される予期しないタイプ

en: unexpected value %s for on_crash
ja: on_crash に予期しない値 %s です

en: unexpected value %s for on_poweroff
ja: on_poweroff に予期しない値 %s です

en: unexpected value %s for on_reboot
ja: on_reboot に予期しない値 %s です

en: unexpected video model %d
ja: 予期しないビデオモデル %d

en: unexpected volume encryption secret type
ja: 予期しないボリューム暗号化シークレットタイプ

en: unexpected watchdog action %d
ja: 予期しないウォッチドッグアクション %d

en: unexpected watchdog model %d
ja: 予期しないウォッチドッグモデル %d

en: unexpected zero/negative length request %lld
ja: 予期しない 0/負の長さを持つリクエスト %lld です

en: unfiltered sgio is no longer supported
ja: フィルタリングされていない sgio はサポートされなくなりました

en: unimplemented parameter type %d
ja: 実装されていないパラメータータイプ %d

en: unknown
ja: 不明

en: unknown %s action: %s
ja: 不明な %s アクション: %s

en: unknown CPU feature %s
ja: 不明な CPU 機能 %s

en: unknown CPU feature: %s
ja: 不明な CPU 機能: %s

en: unknown CPU model %s
ja: 不明な CPU モデル %s

en: unknown CPU register '%s'
ja: 不明な CPU レジスター '%s'

en: unknown OS type
ja: 不明な OS タイプ

en: unknown OS type %s
ja: 不明な OS タイプ %s

en: unknown OS type '%s'
ja: 不明な OS タイプ '%s'

en: unknown QEMU_AUDIO_DRV setting %s
ja: 不明な QEMU_AUDIO_DRV 設定 %s

en: unknown RNG backend model '%s'
ja: 不明な RNG バックエンドモデル '%s'

en: unknown RNG model '%s'
ja: 不明な RNG モデル '%s'

en: unknown SCSI host capability type '%s' for '%s'
ja: '%s' に対する不明な SCSI ホストケイパビリティータイプ '%s'

en: unknown SCSI target capability type '%s' for '%s'
ja: '%s' に対する不明な SCSI ターゲットケイパビリティータイプ '%s'

en: unknown SDL_AUDIODRIVER setting %s
ja: 不明な SDL_AUDIODRIVER 設定 %s

en: unknown address type '%s'
ja: 不明なアドレスタイプ '%s'

en: unknown address type '%s' in network %s
ja: 不明なアドレスタイプ '%s' がネットワーク %s にあります

en: unknown arch %s in QEMU capabilities cache
ja: QEMU ケイパビリティーキャッシュ内の不明なアーチ %s

en: unknown architecture '%s'
ja: 不明なアーキテクチャー '%s'

en: unknown architecture: %s
ja: 不明なアーキテクチャー: %s

en: unknown arp bonding validate %s
ja: 不明なボンディング ARP 検証 %s

en: unknown auth type '%s'
ja: 不明な認証タイプ %s

en: unknown authentication type %s
ja: 不明な認証タイプ: %s

en: unknown backend type '%s' for egd
ja: EGD 向け不明なバックエンドタイプ '%s'

en: unknown backup mode '%s'
ja: 不明なバックアップモード '%s'

en: unknown base name while formatting virtio device
ja: virtio デバイスのフォーマット中の不明なベース名

en: unknown block IO status: %s
ja: 不明なブロック I/O 状態: %s

en: unknown bonding mode %s
ja: 不明なボンディングモード %s

en: unknown character device type: %s
ja: 不明なキャラクターデバイスのタイプ: %s

en: unknown chr device type '%s'
ja: 不明なキャラクターデバイスタイプ '%s'

en: unknown chrdev type
ja: 不明なキャラクターデバイスタイプ

en: unknown clock adjustment '%s'
ja: 不明なクロック調整 '%s'

en: unknown clock basis '%s'
ja: 不明なクロック基準 '%s'

en: unknown clock offset '%s'
ja: 不明なクロックオフセット '%s'

en: unknown codec type '%s'
ja: 不明なコーデックタイプ '%s'

en: unknown codeset: '%s'
ja: 不明なコードセット: '%s'

en: unknown command: '%s'
ja: 不明なコマンド: '%s'

en: unknown connected value %s
ja: 不明な connected 値 %s です

en: unknown device type '%s'
ja: 不明なデバイスタイプ '%s'

en: unknown device type in '%s'
ja: '%s' の不明なデバイスタイプ

en: unknown disk snapshot driver '%s'
ja: 不明なディスクスナップショットドライバー '%s'

en: unknown driver format value '%s'
ja: 不明なドライバー形式値 '%s'

en: unknown driver name '%s'
ja: 不明なドライバー名 '%s'

en: unknown drm type '%s' for '%s'
ja: '%s' の不明な drm タイプ '%s'

en: unknown dumpformat '%d'
ja: 不明な dumpformat '%d'

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: unknown event type %s
ja: 不明なイベント種別 %s

en: unknown firmware value %s
ja: 不明なファームウェア値 %s

en: unknown forwarding type '%s'
ja: 不明な転送タイプ '%s'

en: unknown graphics type %s
ja: 不明なグラフィックタイプ %s

en: unknown host
ja: 不明なホスト

en: unknown host %s
ja: 不明なホスト %s

en: unknown host CPU
ja: 不明なホスト CPU

en: unknown host CPU model
ja: 不明なホスト CPU モデル

en: unknown host device source address type '%s'
ja: 不明なホストデバイスのソースアドレスタイプ '%s'

en: unknown hostdev mode '%s'
ja: 不明な hostdev モード '%s'

en: unknown hub device type '%s'
ja: ハブデバイスの不明なタイプ '%s' です

en: unknown indexing value '%u'
ja: 不明なインデックス値 '%u'

en: unknown input bus type '%s'
ja: 不明な入力バスタイプ '%s'

en: unknown input device type '%s'
ja: 不明な入力デバイスタイプ '%s'

en: unknown input model '%s'
ja: 不明な入力モデル '%s'

en: unknown inputvol storage vol type %d
ja: 不明な inputvol ストレージ vol タイプ %d

en: unknown interface link state '%s'
ja: 不明なインターフェイスリンクステート '%s' です

en: unknown interface startmode %s
ja: インターフェイスの不明な開始モード %s

en: unknown interface type: '%s'
ja: 不明なインターフェイスタイプ: '%s'

en: unknown ip address type '%s'
ja: 不明な IP アドレスタイプ '%s'

en: unknown memoryBacking/access/mode '%s'
ja: 不明な memoryBacking/access/mode '%s'

en: unknown memoryBacking/allocation/mode '%s'
ja: 不明な memoryBacking/allocation/mode '%s'

en: unknown memoryBacking/source/type '%s'
ja: 不明な memoryBacking/source/type '%s'

en: unknown metadata type '%d'
ja: 不明なメタデータタイプ '%d'

en: unknown migration parameter '%s'
ja: 不明な移行パラメーター '%s'

en: unknown migration protocol
ja: 不明なマイグレーションプロトコル

en: unknown mii bonding carrier %s
ja: 不明な MII ボンディングキャリアー %s

en: unknown mirror job type '%s'
ja: 不明なミラージョブタイプ '%s'

en: unknown mirror ready state %s
ja: 不明なミラー準備完了状態 %s

en: unknown network device feature '%s'
ja: 不明なネットワークデバイス機能 '%s'

en: unknown option
ja: 不明なオプション

en: unknown panic info type '%s'
ja: 不明なパニック情報タイプ '%s'

en: unknown panic model '%s'
ja: 不明なパニックモデル '%s'

en: unknown parameter '%s'
ja: 不明なパラメーター '%s'

en: unknown parameter type: %d
ja: 不明なパラメータータイプ: %d

en: unknown partition type
ja: 不明なパーティションタイプ

en: unknown pool format number %d
ja: 不明なプールフォーマット番号 %d

en: unknown pool format type %s
ja: 不明なプールフォーマットタイプ %s

en: unknown procedure: %d
ja: 不明なプロシージャー: %d

en: unknown protocol transport type '%s'
ja: 不明なプロトコル転送タイプ '%s'

en: unknown redirdev bus '%s'
ja: 不明な redirdev バス '%s' です

en: unknown redirdev character device type '%s'
ja: 不明な redirdev キャラクターデバイスタイプ '%s' です

en: unknown rng-random backend
ja: 不明な rng-random バックエンド

en: unknown rule action attribute value
ja: 不明なルール action 属性値

en: unknown rule direction attribute value
ja: 不明なルール direction 属性値

en: unknown secret type '%s'
ja: 不明な秘密のタイプ '%s'

en: unknown secret usage type
ja: 不明なシークレット使用タイプ

en: unknown secret usage type %s
ja: 不明なシークレット使用タイプ %s

en: unknown smbios mode '%s'
ja: 不明な smbios モード '%s'

en: unknown source mode '%s' for volume type disk
ja: ボリュームタイプディスクに対する不明なソースモード '%s'

en: unknown storage capability type '%s' for '%s'
ja: '%s' に対する不明なストレージケイパビリティータイプ '%s'

en: unknown storage file meta->format %d
ja: 不明なストレージファイル meta->format %d

en: unknown storage pool type %s
ja: 不明なストレージプールタイプ %s

en: unknown storage pool volume refresh allocation type %s
ja: 不明なストレージプールボリュームリフレッシュ割り当てタイプ %s

en: unknown storage source format '%s'
ja: 不明なストレージソース形式 '%s'

en: unknown storage source type '%s'
ja: 不明なストレージソースタイプ '%s'

en: unknown storage vol backing store type %d
ja: 不明なストレージボリュームのバッキングストアタイプ %d

en: unknown storage vol type %d
ja: 不明なストレージボリュームタイプ %d

en: unknown suffix '%s'
ja: 不明な接尾辞 '%s'

en: unknown target model '%s' specified for character device
ja: キャラクターデバイスに指定された不明なターゲットモデル '%s'

en: unknown target type '%s' specified for character device
ja: キャラクターデバイスに対して指定されている不明なターゲットタイプ '%s'

en: unknown teaming type '%s'
ja: 不明なチーミングタイプ '%s'

en: unknown type '%s'
ja: 不明なタイプ '%s'

en: unknown type presented to host for character device: %s
ja: ホストのキャラクターデバイスに不明なタイプが与えられました: %s

en: unknown value '%s' in attribute 'usable'
ja: 属性 'usable' の不明な値 '%s'

en: unknown vhost-user type: '%s'
ja: 不明な vhost-user タイプ: '%s'

en: unknown video model '%s'
ja: 不明なビデオモデル '%s'

en: unknown virttype: %s
ja: 不明な virttype: %s

en: unknown virtualization type
ja: 不明な仮想化タイプ

en: unknown virtualport type %s
ja: 不明な仮想ポートタイプ %s

en: unknown volume encryption format
ja: 不明なボリューム暗号化フォーマット

en: unknown volume encryption format type %s
ja: 不明なボリューム暗号化フォーマット形式 %s

en: unknown volume encryption secret type
ja: 不明なボリューム暗号化シークレットタイプ

en: unknown volume encryption secret type %s
ja: 不明なボリューム暗号化シークレットタイプ %s

en: unknown volume format number %d
ja: 不明なボリュームフォーマット番号 %d

en: unknown volume format type %s
ja: 不明なボリュームフォーマットタイプ %s

en: unknown volume type '%s'
ja: 不明なボリュームタイプ '%s'

en: unknown watchdog action '%s'
ja: 不明なウォッチドッグアクション '%s'

en: unknown watchdog model '%s'
ja: 不明なウォッチドッグモデル '%s'

en: unknown write_policy value '%u'
ja: 不明な write_policy 値 '%u'

en: unlimited
ja: 無制限

en: unmanaged target dev is not supported on interfaces of type '%s'
ja: 管理されていないターゲット dev は、タイプ '%s' のインターフェイスではサポートされていません

en: unpaused
ja: 一時停止解除済み

en: unplug of device was rejected by the guest
ja: デバイスの取り外しがゲストによって拒否されました

en: unprocessed hole of size %lld already in the queue
ja: サイズ %lld の未処理のホールがすでにキューにあります

en: unreachable static route gateway '%s' specified for network '%s'
ja: 到達できないスタティックルートのゲートウェイ '%s' がネットワーク '%s' に対して指定されています

en: unrecognized command name '%s'
ja: 認識できないコマンド名 '%s'

en: unrecognized network update command code %d
ja: 認識できないネットワーク更新コマンドコード %d

en: unrecognized section name '%s'
ja: 認識できないセクション名 '%s'

en: unspecified error
ja: 原因不明のエラー

en: unsupported <bandwidth> element in <portgroup name='%s'> of network '%s' with forward mode='%s'
ja: ネットワーク '%s' の <portgroup name='%s'> における <bandwidth> 要素が転送モード='%s' でサポートされません

en: unsupported CPU cache level for mode '%s'
ja: サポートされないモード '%s' の CPU キャッシュレベル

en: unsupported CPU type: %s
ja: サポートされない CPU タイプ: %s

en: unsupported Hyper-V stimer feature: %s
ja: サポートされない Hyper-V stimer 機能: %s

en: unsupported HyperV Enlightenment feature: %s
ja: サポートされない HyperV Enlightenment 機能: %s

en: unsupported KVM feature: %s
ja: サポートされない KVM 機能: %s

en: unsupported Namespace feature: %s
ja: サポートされていない名前空間機能: %s

en: unsupported OS parameters
ja: サポートされない OS パラメーター

en: unsupported PCI controller model: only PCI root supported
ja: サポートされていない PCI コントローラーモデル:PCI root のみがサポートされます

en: unsupported SSH key type
ja: サポートされていない SSH キータイプ

en: unsupported Xen feature: %s
ja: サポートされていない Xen 機能: %s

en: unsupported address family for range %s - %s, must be ipv4 or ipv6
ja: %s - %s の範囲でサポートされていないアドレスファミリー、ipv4 または ipv6 である必要があります

en: unsupported address type '%s' in network %s
ja: サポートされないアドレスタイプ '%s' がネットワーク %s にあります

en: unsupported algorithm %d
ja: サポートされないアルゴリズム %d

en: unsupported architecture: %s
ja: サポートされていないアーキテクチャー: %s

en: unsupported audio backend '%s'
ja: サポートされていないオーディオバックエンド '%s'

en: unsupported authentication type %d
ja: サポートのない認証タイプ %d です

en: unsupported balloon device model '%s'
ja: サポートされていないバルーンデバイスモデル '%s'

en: unsupported chardev '%s'
ja: サポートされないキャラクターデバイス '%s' です

en: unsupported chr device type '%s'
ja: サポートされないキャラクターデバイスタイプ '%s'

en: unsupported clock adjustment='reset'
ja: サポートされないクロック調整 = 'reset'

en: unsupported clock offset '%s'
ja: サポートされないクロックオフセット '%s'

en: unsupported clock offset='%s'
ja: サポートされない clock offset='%s'

en: unsupported config type %s
ja: サポートされない設定タイプ %s

en: unsupported configuration
ja: サポートされない設定

en: unsupported configuration: %s
ja: サポートされない設定: %s

en: unsupported connection mode for <reservations/>: %s
ja: <reservations/> のサポートされない接続モード: %s

en: unsupported connection type for <reservations/>: %s
ja: <reservations/> のサポートされない接続タイプ: %s

en: unsupported console target type %s
ja: サポートされないコンソールターゲットタイプ %s

en: unsupported cpu feature '%s'
ja: サポートされない CPU 機能 '%s'

en: unsupported data type '%c' for arg '%s'
ja: サポートされないデータタイプ '%c' が引数 '%s' に対してあります

en: unsupported device type %s 0%o
ja: サポートされないデバイスタイプ %s 0%o

en: unsupported device type in network %s interface pool
ja: ネットワーク %s インターフェイスプールにおいてサポートされないデバイスタイプ

en: unsupported disk backup type '%s'
ja: サポートされないディスクバックアップタイプ '%s'

en: unsupported disk bus '%s' with device setup
ja: デバイスの構築でサポートされないディスクバス '%s'

en: unsupported disk device
ja: サポートされないディスクデバイス

en: unsupported disk driver %s
ja: サポートされないディスクドライバー %s

en: unsupported disk snapshot type '%s'
ja: サポートされないディスクスナップショットタイプ '%s'

en: unsupported disk type
ja: サポートされないディスクタイプ

en: unsupported disk type %s
ja: サポートされないディスクタイプ %s

en: unsupported driver name '%s'
ja: サポートされないドライバー名 '%s'

en: unsupported driver name '%s' for disk '%s'
ja: ディスク '%s' 用のドライバー名 '%s' にはサポートがありません

en: unsupported dumpformat '%s' for this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーではサポートされない dumpformat '%s'

en: unsupported element '%s' of 'origstates'
ja: 'origstates' の要素 '%s' はサポートされません

en: unsupported event ID %d
ja: 予期されないイベント ID %d

en: unsupported failure action: '%s'
ja: サポートされない失敗時アクション: '%s'

en: unsupported feature %s
ja: サポートされない機能 %s

en: unsupported filesystem accessmode '%s'
ja: サポートされないファイルシステムアクセスモード '%s'

en: unsupported filesystem driver '%s'
ja: サポートされないファイルシステムドライバー '%s'

en: unsupported filesystem type '%s'
ja: サポートされないファイルシステムタイプ '%s'

en: unsupported flags (0x%x)
ja: サポートされないフラグ (0x%x)

en: unsupported flags: (0x%x)
ja: 未サポートのフラグ: (0x%x)

en: unsupported flash format '%s'
ja: サポートされないフラッシュ形式 '%s'

en: unsupported format %s
ja: サポートされない形式 %s

en: unsupported gluster lookup
ja: サポートされない gluster ルックアップ

en: unsupported guest information types '0x%x'
ja: サポートされないゲスト情報タイプ '0x%x'

en: unsupported input bus %s
ja: サポートのない入力バス %s

en: unsupported input device configuration
ja: サポートされない入力デバイス設定

en: unsupported input storage vol type %d
ja: サポートされない入力ストレージボリュームタイプ %d

en: unsupported interface type %s
ja: サポートされないインターフェイスタイプ %s

en: unsupported launch security type '%s'
ja: サポートされない起動セキュリティータイプ '%s'

en: unsupported monitor type '%s'
ja: サポートされないモニタータイプ '%s' です

en: unsupported nested HVM setting for %s machine on this Xen version
ja: この Xen バージョンの %sマシンのサポートされないネストされた HVM 設定

en: unsupported network event ID %d
ja: サポートされないネットワークイベント ID %d

en: unsupported node device event ID %d
ja: サポートされないノードデバイスのイベント ID %d

en: unsupported numatune mode: '%d'
ja: サポートされない numatune モード: '%d'

en: unsupported nvram disk type '%s'
ja: サポートされない nvram ディスクタイプ '%s'

en: unsupported nvram template format '%s'
ja: サポートされない nvram テンプレート形式 '%s'

en: unsupported option
ja: サポートされないオプションです

en: unsupported option '%s'. See --help.
ja: サポートされないオプション '%s'。--help を参照してください。

en: unsupported option '-%c'. See --help.
ja: サポートされないオプション '-%c' があります。 --help を参照してください。

en: unsupported pit tickpolicy '%s'
ja: サポートされない pit tickpolicy '%s'

en: unsupported protocol family '%s'
ja: プロトコルファミリー '%s' はサポートされません

en: unsupported protocol type %s
ja: サポートされないプロトコルタイプ %s

en: unsupported rendernode accel attribute without 'vhostuser'
ja: 'vhostuser' のないサポートされない rendernode accel 属性

en: unsupported rtc timer tickpolicy '%s'
ja: サポートされない rtc timer tickpolicy '%s'

en: unsupported rtc timer track '%s'
ja: サポートされない rtc timer track '%s'

en: unsupported scheme %s in migration URI %s
ja: 移行 URI %s のサポートされないスキーム %s

en: unsupported secret event ID %d
ja: サポートされないシークレットイベント ID %d

en: unsupported source type '%s'
ja: サポートされないソースタイプ '%s'

en: unsupported state value
ja: サポートされない状態値

en: unsupported storage pool event ID %d
ja: サポートされないストレージプールイベント ID %d

en: unsupported timer type (name) '%s'
ja: サポートされないタイマータイプ (名前) '%s'

en: unsupported type '%s' in interface's <actual> element
ja: インターフェイスの <actual> 要素のサポートされないタイプ '%s'

en: unsupported type='%s' to model 'none'
ja: モデル 'none' へのサポートされない type='%s'

en: unsupported usb model
ja: サポートされない USB モデル

en: unsupported value
ja: サポートされない値

en: unsupported volume encryption format %d
ja: サポートされないボリューム暗号化形式 %d

en: unterminated number
ja: 終り方が不適切な数字です

en: unterminated string
ja: 終り方が不適切な文字列です

en: update device from an XML file
ja: XML ファイルによるデバイスの更新

en: update guest CPU according to host CPU
ja: ゲスト CPU をホスト CPU により更新

en: update memory device of a domain
ja: ドメインのメモリーデバイスの更新

en: update parts of an existing network's configuration
ja: 既存のネットワーク設定の一部分の更新

en: updating device type '%s' is unsupported
ja: デバイスタイプ '%s' の更新はサポートされません

en: upload file contents to a volume
ja: ファイル内容のボリュームへのアップロード

en: upper boundary for worker thread pool
ja: ワーカスレッドプールの上限値

en: uptime file has unexpected format '%s'
ja: 稼働時間のファイルが予期しないフォーマット '%s' になっています

en: usage:
ja: 使用法:

en: usb controller type '%s' doesn't support 'ports' with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、usb コントローラータイプ '%s' は 'ports' をサポートしません

en: usb device not found
ja: USB デバイスがありませんでした

en: usb keyboard is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、USB キーボードはサポートされません

en: usb-audio controller is not supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、usb-audio コントローラーはサポートされません

en: usb-hub not supported by QEMU binary
ja: USB ハブが QEMU バイナリーによりサポートされません

en: usb-serial requires address of usb type
ja: usb-serial は USB タイプのアドレスが必要です

en: use TLS for migration
ja: 移行に TLS を使用します

en: use an editor to change the metadata
ja: エディターを使用してメタデータを変更します

en: use backing file of top as base
ja: ベースとして最上部のバッキングファイルを使用します

en: use btrfs COW lightweight copy
ja: btrfs COW 軽量コピーを使用します

en: use capacity as a delta to current size, rather than the new size
ja: 新しい容量ではなく、現在の容量をデルタとして容量を使用します

en: use multifunction pci under specified address
ja: 指定されたアドレスにおけるマルチファンクション PCI の使用

en: use of <server> requires pull mode backup
ja: <server> を使用するには、プルモードのバックアップが必要です

en: use of deprecated configuration settings
ja: 非推奨の設定の使用

en: use of flags requires a copy job
ja: フラグを使用するにはコピージョブが必要です

en: use of host cdrom passthrough
ja: ホスト cdrom パススルーの使用

en: use virDomainMigrateToURI3 for peer-to-peer migration
ja: ピアツーピアの移行に virDomainMigrateToURI3 を使用します

en: use zero-copy mechanism for migrating memory pages
ja: メモリーページの移行にゼロコピー機構を使用します

en: user cancelled authentication process
ja: ユーザーがキャンセルした認証プロセス

en: user to list authorized keys for
ja: ユーザーが承認されたキーを一覧表示します:

en: user to set authorized keys for
ja: ユーザーが承認されたキーを設定します:

en: using '%s' pools for backing 'volume' disks isn't yet supported
ja: 'volume' ディスクのバックアップに '%s' プールを使用することは、まだサポートされていません

en: using disk target name '%s' conflicts with SCSI host device address controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u
ja: ディスクターゲット名 '%s' を使用することは、SCSI ホストデバイスアドレス controller='%u' bus='%u' target='%u' unit='%u と競合します

en: using unix socket and remote server '%s' is not supported.
ja: unix ソケットとリモートサーバー '%s' の使用はサポートされません

en: uuidstr in %s must be a valid UUID
ja: %s の uuidstr が有効な UUID である必要があります

en: v1 controller '%s' is not enabled for group
ja: v1 コントローラー '%s' はグループに対して有効になっていません

en: v1 controller '%s' is not mounted
ja: v1 コントローラー '%s' はマウントされていません

en: v2 controller '%s' is not available
ja: v2 コントローラー '%s' は利用できません

en: vCPU '%u' is not offlinable
ja: vCPU '%u' はオフラインにはできません

en: vCPU '%u' is not present in domain definition
ja: vCPU '%u' はドメイン定義に存在しません

en: vCPU '0' can't be modified
ja: vCPU '0' は変更できません

en: vCPU count exceeds maximum: %d > %d
ja: vCPU 数は最大限を越えています: %d > %d

en: vCPU count provided by the guest agent can only be requested for live domains
ja: ゲストエージェントによって提供される vCPU 数は、ライブドメインに対してのみ要求できます

en: vCPU map buffer length exceeds maximum: %d > %d
ja: vCPU マップバッファ長は最大限を越えています: %d > %d

en: vCPUs count must be a multiple of the vCPU hotplug granularity (%u)
ja: vCPU の数は、vCPU ホットプラグの粒度の倍数である必要があります (%u)

en: vDPA chardev path '%s' does not exist
ja: vDPA chardev パス '%s' が存在しません

en: vDPA devices are not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、vDPA デバイスはサポートされません

en: vDPA devices cannot be migrated
ja: vDPA デバイスは移行できません

en: vTPM usage specified, but name is missing
ja: vTPM の使用法が指定されていますが、名前がありません

en: validate the XML against the schema
ja: スキーマに対して XML を検証します

en: validate the XML document against schema
ja: スキーマに対して XML ドキュメントを検証します

en: validate the redefined checkpoint
ja: 再定義されたチェックポイントを検証します

en: value '%llu' is too big for coalesce parameter, maximum is '%lu'
ja: 値 '%llu' は coalesce パラメーターには大きすぎます、最大値は '%lu' です

en: value '%s' cannot be set if '%s' is not set
ja: 値 '%s' は '%s' が設定されていない場合は設定できません

en: value '%s' cannot be smaller than '%s'
ja: 値 '%s' は '%s' より小さくすることはできません

en: value for 'ram' must be less than '%u'
ja: 'ram' の値は '%u' よりも小さくなければいけません

en: value for 'vgamem' must be at least 1 MiB (1024 KiB)
ja: 'vgamem' の値は少なくとも 1 MiB (1024 KiB) でなければなりません

en: value for 'vgamem' must be power of two
ja: 'vgamem' の値は 2 のべき乗でなければなりません

en: value for 'vram' must be at least 1 MiB (1024 KiB)
ja: 'vram' の値は少なくとも 1 MiB (1024 KiB) でなければなりません

en: value for 'vram' must be less than '%u'
ja: 'vram' の値は '%u' よりも少なくなければいけません

en: value for typeid out of range
ja: typeid の値は範囲外にあります

en: value of '%s' is out of range [%lld, %lld]
ja: '%s' の値が [%lld, %lld] の範囲外にあります

en: value of '%s' is too large
ja: '%s' の値が大きすぎます

en: value of cookie '%s' contains invalid characters
ja: cookie '%s' の値には無効な文字が含まれています

en: value of managerid out of range
ja: managerid の値は範囲外にあります

en: value of typeidversion out of range
ja: typeidversion の値は範囲外にあります

en: value too large: %llu%s
ja: 値が大きすぎます: %llu%s

en: vcpu %d is out of range of live cpu count %d
ja: vcpu %d はライブ cpu 数 %d の範囲外にあります

en: vcpu %d is out of range of persistent cpu count %d
ja: vcpu %d は永続的な cpu 数 %d の範囲外にあります

en: vcpu %zd is not present in live config
ja: vcpu %zd はライブ設定に存在しません

en: vcpu %zd is not present in persistent config
ja: vcpu %zd は永続的な設定に存在しません

en: vcpu '%u' can't be unplugged
ja: vcpu '%u' はプラグを抜くことはできません

en: vcpu '%u' is not active
ja: vcpu '%u' はアクティブではありません

en: vcpu '%zd' belongs to a larger hotpluggable entity, but siblings were not selected
ja: vcpu '%zd' はより大きなホットプラグ可能なエンティティーに属していますが、兄弟は選択されていません

en: vcpu '%zd' can't be hotunplugged
ja: vcpu '%zd' をホットアンプラグすることはできません

en: vcpu '%zd' can't be modified as it is followed by non-hotpluggable online vcpus
ja: vcpu '%zd' はホットプラグ不可能なオンライン vcpus が後に続くため、変更できません

en: vcpu '%zd' is already in requested state
ja: vcpu '%zd' はすでに要求された状態にあります

en: vcpu '%zu' is both offline and not hotpluggable
ja: vcpu '%zu' はオフラインであり、ホットプラグ可能ではありません

en: vcpu '%zu' is missing hotplug data
ja: vcpu '%zu' のホットプラグデータがありません

en: vcpu '%zu' was not selected but it belongs to hotpluggable entity '%zd-%zd' which was partially selected
ja: vcpu '%zu' は選択されませんでしたが、部分的に選択されたホットプラグ可能なエンティティー '%zd-%zd' に属しています

en: vcpu 0 can't be offline
ja: vcpu 0 はオフラインにできません

en: vcpu enable order of vCPU '%zu' differs between source and destination definitions
ja: vcpu は、ソースと宛先の定義が異なる vCPU '%zu' の順序を有効にします

en: vcpu id '%u' is out of range of maximum vcpu count
ja: vcpu id '%u' は最大 vcpu 数の範囲外にあります

en: vcpu id '%u' reported by guest agent is out of range
ja: ゲストエージェントによって報告された vcpu id '%u' は範囲外にあります

en: vcpu number
ja: 仮想 CPU 番号

en: vcpu order '%u' exceeds vcpu count
ja: vcpu 順序 '%u' は vcpu 数を超えています

en: vcpu unplug request timed out. Unplug result must be manually inspected in the domain
ja: vcpu のアンプラグ要求がタイムアウトしました。アンプラグの結果は、ドメイン内で手動で検査する必要があります

en: vcpu0 can't be hotpluggable
ja: vcpu0 をホットプラグ可能にすることはできません

en: vcpu0 must be enabled first
ja: vcpu0 を最初に有効にする必要があります

en: vcpupin cpumask differs from default cpumask
ja: vcpupin の cpumask はデフォルトの cpumask とは異なります

en: vcpupin: Missing vCPU number in pin mode.
ja: vcpupin: ピンモードの vCPU 番号がありません。

en: vcpus '%zu' and '%zu' are in the same hotplug group but differ in configuration
ja: vcpus '%zu' と '%zu' は同じホットプラググループにありますが、設定が異なります

en: vcpus is empty
ja: vcpus は空です

en: vcpus overlaps in resctrl groups
ja: vcpus は resctrl グループで重複しています

en: vendor id is invalid
ja: ベンダー ID が無効です

en: vendor is not supported with vhostuser disk
ja: vhostuser ディスクでは、ベンダーはサポートされません

en: vendor_id must be exactly %d characters long
ja: vendor_id はちょうど %d 文字である必要があります

en: version mismatch (actual %x, expected %x)
ja: バージョンの不一致（実際 %x、期待値 %x）

en: version mismatch in event (actual 0x%x, expected 0x%x)
ja: イベントでのバージョンの不一致 (実際の 0x%x、予想される 0x%x)

en: version parsing error
ja: バージョンの解析においてエラーが発生しました

en: vgamem attribute only supported for video type qxl
ja: vgamem 属性は、ビデオタイプ qxl でのみサポートされます

en: vhost-net is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、vhost-net はサポートされません

en: vhost-net is only supported for virtio network interfaces
ja: vhost-net は virtio ネットワークインターフェイスに対してのみサポートされます

en: vhost-net was requested for an interface, but is unavailable
ja: vhost-net がインターフェイスに要求されましたが、利用可能ではありません

en: vhost-scsi device file '%s' cannot be found
ja: vhost-scsi デバイスファイル '%s' が見つかりません

en: vhost-user type '%s' not supported
ja: vhost-user タイプ '%s' はサポートされません

en: vhost-user-gpu failed to start
ja: vhost-user-gpu を開始できませんでした

en: vhost_user type support UNIX socket in this CH
ja: vhost_user タイプは、この CH で UNIX ソケットをサポートします

en: vhostuser disk is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、vhostuser ディスクはサポートされません

en: vhostuser disk supports only virtio bus
ja: vhostuser ディスクは virtio バスのみをサポートします

en: video resolution values must be greater than 0
ja: ビデオ解像度の値は 0 より大きくなければなりません

en: video type %s is not supported by libxl
ja: ビデオタイプ %s は libxl ではサポートされません

en: video type '%s' doesn't support multiple 'heads'
ja: ビデオタイプ '%s' は複数の 'heads' をサポートしません

en: video type '%s' is only valid as primary video device
ja: ビデオタイプ '%s' はプライマリービデオデバイスとしてのみ有効です

en: videoram must be at least 128MB for QXL
ja: QXL の場合、videoram は 128MB 以上でなければなりません

en: videoram must be at least 16MB for VGA
ja: VGA の場合、videoram は 16MB 以上でなければなりません

en: videoram must be at least 4MB for CIRRUS
ja: CIRRUS の場合、videoram は 4MB 以上でなければなりません

en: videoram must be at least 8MB for CIRRUS
ja: CIRRUS の場合、videoram は 8MB 以上でなければなりません

en: videoram must be at least 8MB for VGA
ja: VGA の場合、videoram は 8MB 以上でなければなりません

en: view domain IOThreads
ja: ドメイン IOThreads の表示

en: virDirCreate is not implemented for WIN32
ja: virDirCreate は WIN32 に対して実装されません

en: virDomainCheckpointGetXMLDesc with secure flag
ja: セキュアフラグ付きの virDomainCheckpointGetXMLDesc

en: virDomainGetXMLDesc with secure flag
ja: セキュアフラグのある virDomainGetXMLDesc

en: virDomainManagedSaveGetXMLDesc with secure flag
ja: セキュアフラグ付きの virDomainManagedSaveGetXMLDesc

en: virDomainSnapshotGetXMLDesc with secure flag
ja: secure フラグのある virDomainSnapshotGetXMLDesc

en: virFileDiskCopy unsupported on this platform
ja: virFileDiskCopy はこのプラットフォームではサポートされていません。

en: virFileOpenAs is not implemented for WIN32
ja: virFileOpenAs は WIN32 に対して実装されていません

en: virFileWrapperFd unsupported on this platform
ja: virFileWrapperFd はこのプラットフォームにおいてサポートされません

en: virGetGroupID is not available
ja: virGetGroupID が利用できません

en: virGetGroupName is not available
ja: virGetGroupName が利用できません

en: virGetUserDirectory is not available
ja: virGetUserDirectory が利用できません

en: virGetUserID is not available
ja: virGetUserID が利用できません

en: virGetUserName is not available
ja: virGetUserName が利用できません

en: virGetUserShell is not available
ja: virGetUserShell は利用できません

en: virInterfaceDefFormat NULL def
ja: virInterfaceDefFormat が NULL 定義です

en: virInterfaceDefFormat missing interface name
ja: virInterfaceDefFormat にインターフェイス名がありません

en: virInterfaceDefFormat unknown startmode
ja: virInterfaceDefFormat は不明なスタートモードです

en: virNWFilterDHCPSnoopReq ifname map failed on interface "%s" key "%s"
ja: virNWFilterDHCPSnoopReq インターフェイス名のマップがインターフェイス "%s" キー "%s" において失敗しました

en: virNWFilterDHCPSnoopReq req add failed on interface "%s" ifkey "%s"
ja: virNWFilterDHCPSnoopReq リクエスト追加がインターフェイス "%s" キー "%s" において失敗しました

en: virNWFilterDHCPSnoopReq virThreadCreate failed on interface '%s'
ja: virNWFilterDHCPSnoopReq virThreadCreate がインターフェイス '%s' において失敗しました

en: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad lease file line %d corrupt
ja: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad のリースファイル %d 行目が壊れています

en: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad req add failed on interface "%s"
ja: virNWFilterSnoopLeaseFileLoad 要求追加がインターフェイス "%s" において失敗しました

en: virNWFilterSnoopListDel failed
ja: virNWFilterSnoopListDel に失敗しました

en: virNWFilterSnoopReqNew called with invalid key "%s" (%zu)
ja: virNWFilterSnoopReqNew が無効なキー "%s" (%zu) とともに呼び出されました

en: virSetUIDGID is not available
ja: virSetUIDGID が利用できません

en: virVMXContext has no formatFileName function set
ja: virVMXContext は formatFileName ファンクションセットを持ちません

en: virVMXContext has no parseFileName function set
ja: virVMXContext は parseFileName ファンクションセットを持ちません

en: virtio (non-)transitional models are not supported for address type=%s
ja: virtio (非) 遷移モデルはアドレス type=%s ではサポートされません

en: virtio (non-)transitional models are not supported for input type=%s
ja: virtio (非) 遷移モデルは入力 type=%s ではサポートされません

en: virtio disk cannot have an address of type '%s'
ja: virtio ディスクはタイプ '%s' のアドレスを持つことはできません

en: virtio non-transitional model not supported for this qemu
ja: この qemu では virtio の非遷移モデルはサポートされません

en: virtio rss hash report is not supported with this QEMU binary
ja: virtio rss ハッシュレポートは、この QEMU バイナリーではサポートされません

en: virtio rss is not supported with this QEMU binary
ja: virtio rss は、この QEMU バイナリーではサポートされません

en: virtio rx_queue_size option %d is not same with tx_queue_size %d
ja: virtio rx_queue_size オプション %d は tx_queue_size %d と同じではありません

en: virtio serial controller %u does not have port %u
ja: virtio シリアルコントローラー %u にはポート %u がありません

en: virtio serial controller %u is missing
ja: virtio シリアルコントローラー %u がありません

en: virtio serial controller with index %u already exists in the address set
ja: インデックス %u 付き virtio シリアルコントローラーは、アドレスセットにすでに存在します

en: virtio serial device has invalid address type
ja: virtio シリアルデバイスが無効なアドレスタイプを持ちます

en: virtio serial port %u on controller %u is already occupied
ja: コントローラー %u 上の virtio シリアルポート %u はすでに占有されています

en: virtio-mem device is missing <requested/>
ja: virtio-mem デバイスに <requested/> がありません

en: virtio-mem isn't supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、virtio-mem はサポートされません

en: virtio-net teaming persistent interface must be <model type='virtio'/>, not '%s'
ja: virtio-net チーミングの永続的なインターフェイスは、'%s' ではなく <model type='virtio'/> でなければなりません

en: virtio-net teaming transient interface must be type='hostdev', not '%s'
ja: virtio-net チーミング一時インターフェイスは、'%s' ではなく type='hostdev' である必要があります

en: virtio-pmem does not support NUMA nodes
ja: virtio-pmem は NUMA ノードをサポートしません

en: virtio-pmem isn't supported by this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、virtio-pmem はサポートされません

en: virtio-s390 bus doesn't have an address
ja: virtio-s390 バスにアドレスはありません

en: virtio-scsi IOThreads only available for virtio pci and virtio ccw controllers
ja: virtio-scsi IOThreads は、virtio pci および virtio ccw コントローラーでのみ使用可能です

en: virtio-serial controller %u not available
ja: virtio-serial コントローラー %u を利用できません

en: virtiofs does not support fmode and dmode
ja: virtiofs は fmode と dmode をサポートしません

en: virtiofs does not support format
ja: virtiofs はフォーマットをサポートしません

en: virtiofs does not support model
ja: virtiofs はモデルをサポートしません

en: virtiofs does not support multidevs
ja: virtiofs は multidevs をサポートしません

en: virtiofs does not support wrpolicy
ja: virtiofs は wrpolicy をサポートしません

en: virtiofs does not yet support read-only mode
ja: virtiofs は読み取り専用モードをまだサポートしていません

en: virtiofs is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、virtiofs はサポートされません

en: virtiofs is not yet supported in session mode
ja: virtiofs はセッションモードではまだサポートされていません

en: virtiofs only supports passthrough accessmode
ja: virtiofs はパススルーアクセスモードのみをサポートします

en: virtiofsd binary '%s' is not executable
ja: virtiofsd バイナリー '%s' は実行可能ではありません

en: virtiofsd died unexpectedly
ja: virtiofsd が予期せずに終了しました

en: virtual FAT storage can't be accessed in read-write mode
ja: 読み取り/書き込みモードでは仮想 FAT ストレージにアクセスできません

en: virtualization type (/domain/@type)
ja: 仮想化タイプ (/domain/@type)

en: virtualport type %s is currently not supported on interfaces of type hostdev
ja: 仮想ポートタイプ %s は hostdev タイプのインターフェイスにおいて現在サポートされていません

en: vlan can only be set for SR-IOV VFs, but %s is not a VF
ja: VLAN は SR-IOV 仮想ファンクションに対してのみ設定できますが、%s は仮想ファンクションではありません

en: vlan interface misses name attribute
ja: vlan インターフェイスに name 属性がありません

en: vlan interface misses the tag attribute
ja: vlan インターフェイスにタグ属性がありません

en: vlan interface misses the vlan element
ja: vlan インターフェイスに vlan 要素がありません

en: vlan misses the tag name
ja: vlan にタグ名がありません

en: vlan tag set for interface %s but caller requested it not be set
ja: vlan タグがインターフェイス %s に設定されていますが、コーラーはそれが設定されないことを要求しました

en: vlan trunking is not supported by SR-IOV network devices
ja: VLAN トランキングは SR-IOV ネットワークデバイスによりサポートされません

en: vlanid out of range: %d
ja: vlanid は範囲外です: %d

en: vmcoreinfo is not available with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、vmcoreinfo は使用できません

en: vmplayer does not support libvirt suspend/resume (vmware pause/unpause) operation
ja: vmplayer は libvirt の suspend/resume (vmware の pause/unpause) 操作をサポートしません

en: vmport is not available with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、vmport は使用できません

en: vmrun utility is missing
ja: vmrun ユーティリティがありません

en: vnc display
ja: VNC ディスプレイ

en: vnc port must be in range [5900,65535]
ja: vnc ポートは [5900,65535] の範囲内になければなりません

en: vnc_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: vnc_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: vnuma configuration contains %zu vcpus, which is greater than %zu maxvcpus
ja: vnuma 設定には、%zu maxvcpus よりも大きい %zu vcpus が含まれます

en: vnuma pnode %d configured '%s' (count %zu) doesn't fit the number of specified vnodes %zu
ja: vnuma pnode %d が設定した '%s' (カウント %zu) は、指定された vnode %zu の数と一致しません

en: vnuma sibling %zu missing vcpus set
ja: vnuma 兄弟 %zu には vcpus セットがありません

en: vnuma vnode %zu contains invalid pnode value '%s'
ja: vnuma vnode %zu には、無効な pnode 値 '%s' が含まれます

en: vnuma vnode invalid format '%s'
ja: vnuma vnode の無効な形式 '%s'

en: vol information in XML
ja: XML 形式のボリューム情報

en: vol name, key or path
ja: ボリューム名、キー、またはパス

en: volume '%s' is still being allocated.
ja: ボリューム '%s' はまだ割り当てられています

en: volume '%s' is still in use.
ja: ボリューム '%s' はまだ使用中です。

en: volume capacity required for this storage pool
ja: このストレージプールに必要なボリューム容量

en: volume encryption unsupported with format %s
ja: フォーマット %s でサポートされないボリューム暗号化

en: volume key or path
ja: ボリュームキーまたはパス

en: volume name '%s' cannot contain '/'
ja: ボリューム名 '%s' には '/' を含めることはできません

en: volume name or key
ja: ボリューム名またはキー

en: volume name or path
ja: ボリューム名またはパス

en: volume offset to download from
ja: ダウンロードするボリュームのオフセット

en: volume offset to upload to
ja: アップロードするボリュームのオフセット

en: volume target path '%s' already exists
ja: ボリュームのターゲットパス '%s' がすでに存在します

en: volume target path empty for source path '%s'
ja: ソースパス '%s' のボリュームターゲットパスが空です

en: volume usage specified, but volume path is missing
ja: ボリューム使用法は指定されていますが、ボリュームパスがありません

en: vport operation '%s' is not supported for host%d
ja: vport 操作 '%s' が host%d に対してサポートされません

en: vram64 attribute only supported for video type qxl
ja: vram64 属性は、ビデオタイプ qxl でのみサポートされます

en: vsock device is not supported with this QEMU binary
ja: この QEMU バイナリーでは、vsock デバイスはサポートされません

en: vxhs_tls_x509_cert_dir directory '%s' does not exist
ja: vxhs_tls_x509_cert_dir ディレクトリー '%s' は存在しません

en: vz driver doesn't support exclusive share policy for VNC graphics.
ja: vz ドライバーは、VNC グラフィックの排他的共有ポリシーをサポートしません。

en: vz driver doesn't support given action in case of password change.
ja: vz ドライバーは、パスワードが変更された場合の特定のアクションをサポートしません。

en: vz driver doesn't support more than one listening VNC server per domain
ja: vz ドライバーは、ドメインごとに複数のリスニング VNC サーバーをサポートしません

en: vz driver doesn't support multihead video adapters.
ja: vz ドライバーは、マルチヘッドビデオアダプターをサポートしません。

en: vz driver doesn't support setting password expire time.
ja: vz ドライバーは、パスワードの有効期限の設定をサポートしません。

en: vz driver doesn't support setting video acceleration parameters.
ja: vz ドライバーは、ビデオアクセラレーションパラメーターの設定をサポートしません。

en: vz driver doesn't support specified serial source type.
ja: vz ドライバーは、指定されたシリアルソースタイプをサポートしません。

en: vz driver doesn't support websockets for VNC graphics.
ja: vz ドライバーは、VNC グラフィックの websocket をサポートしません。

en: vz driver supports only "en-us" keymap for VNC graphics.
ja: vz ドライバーは、VNC グラフィックの "en-us" キーマップのみをサポートします。

en: vz driver supports only VGA video adapters.
ja: vz ドライバーは、VGA ビデオアダプターのみをサポートします。

en: vz driver supports only VNC graphics
ja: vz ドライバーは、VNC グラフィックのみをサポートします

en: vz driver supports only VNC graphics.
ja: vz ドライバーは、VNC グラフィックのみをサポートします。

en: vz driver supports only address-based VNC listening
ja: vz ドライバーは、アドレスベースの VNC リスニングのみをサポートします

en: vz driver supports only one video adapter.
ja: vz ドライバーは、1 つのビデオアダプターのみをサポートします。

en: vz state driver is not active
ja: vz 状態ドライバーがアクティブではありません

en: wait for all events instead of just one type
ja: 1 つのタイプだけでなく、すべてのイベントを待ちます

en: wait for job to complete (with --active, wait for job to sync)
ja: ジョブの完了を待ちます (--active を使用して、ジョブが同期するのを待ちます)

en: wait for job to finish
ja: ジョブが終了するのを待ちます

en: wait for job to reach mirroring phase
ja: ミラーリングフェーズに到達するためにジョブを待ちます

en: wakeup a domain from pmsuspended state
ja: ドメインのサスペンド状態からの再開

en: warning
ja: 警告

en: watchdog
ja: ウォッチドッグ

en: watchdog device not present in domain configuration
ja: ドメイン設定にウォッチドッグデバイスが存在しません

en: watchdog must contain model name
ja: watchdog はモデル名を含まなければいけません

en: weight for XEN_CREDIT
ja: XEN_CREDIT へのウェイト

en: when providing parent wwnn='%s', the wwpn must also be provided
ja: 親 wwnn='%s'を提供する場合、wwpn も提供する必要があります

en: when providing parent wwpn='%s', the wwnn must also be provided
ja: 親 wwpn='%s' を提供する場合、wwnn も提供する必要があります

en: when providing parent_wwnn='%s', the parent_wwpn must also be provided
ja: parent_wwnn='%s' を提供する場合、parent_wwpn も提供する必要があります

en: when providing parent_wwpn='%s', the parent_wwnn must also be provided
ja: parent_wwpn='%s' を提供する場合、parent_wwnn も提供する必要があります

en: where to dump the core
ja: コアをダンプする場所

en: where to save the data
ja: データの保存場所

en: where to store the screenshot
ja: スクリーンショットを保存する場所

en: which event type to wait for
ja: 待機するイベントタイプ

en: which mount point to trim
ja: trim するマウントポイント

en: which parent object to search through
ja: 検索する範囲の親オブジェクト

en: which section of network configuration to update
ja: 更新するネットワーク設定のセクション

en: wipe a vol
ja: ボリュームの完全消去

en: wipe data on the removed volumes
ja: 削除するボリュームにおいてデータの完全削除

en: wiping algorithm %d not supported
ja: 完全削除のアルゴリズム %d はサポートされません

en: with --from, list all descendants
ja: --from と併用して、すべての子孫の一覧表示

en: with --wait, abort if pull exceeds timeout (in seconds)
ja: --wait とともに用いると、取り出しがタイムアウト時間 (秒単位) を超えると中断します

en: with --wait, display the progress
ja: --wait とともに用いると、進行状況を表示します

en: with --wait, don't wait for cancel to finish
ja: --wait とともに用いると、キャンセルが完了するまで待ちません

en: with redefine, set current snapshot
ja: --redefine と併用して、カレントスナップショットに設定

en: wrap xpath results in an common root element
ja: xpath の結果を共通のルート要素でラップ

en: write I/O operations limit per second
ja: 秒あたりの書き込み I/O 回数制限

en: write I/O operations max
ja: 書き込み I/O 操作の最大値

en: write failed: %s
ja: 書き込みに失敗しました: %s

en: write max, as scaled integer (default bytes)
ja: 最大値をスケーリングされた整数 (デフォルトバイト) として書き込みます

en: write throughput limit, as scaled integer (default bytes)
ja: スケーリングされた整数 (デフォルトバイト) としてスループット制限を書き込みます

en: write: %s: failed to write to temporary file: %s
ja: write: %s: 一時ファイルへの書き込みに失敗しました: %s

en: writing %llu bytes failed on RBD image %s at offset %llu
ja: オフセット %llu の RBD イメージ %s で %llu バイトの書き込みに失敗しました

en: wrong format of 'cookie' field in backing store definition '%s'
ja: バッキングストア定義 '%s' の 'cookie' フィールドの形式が正しくありません

en: wrong nlmsg len
ja: 間違った nlmsg len

en: wwn is not supported with vhostuser disk
ja: wwn は vhostuser ディスクではサポートされません

en: wwn of disk device
ja: ディスクデバイスの WWN

en: xen bus does not support %s input device
ja: xen バスは %s 入力デバイスをサポートしません

en: xml data file to export from
ja: エクスポートする XML データファイル

en: xml modification unsupported
ja: XML 修正はサポートされません

en: xpath expression to filter the XML document
ja: XML 文書をフィルタリングするための xpath 式

en: xsd:dateTime value '%s' has unexpected format
ja: xsd:dateTime 値 '%s' が予期しない形式です

en: y - yes, start editor again
ja: y - はい、再びエディターを起動します

en: yes
ja: はい (yes)

en: zPCI %s %o is already reserved
ja: zPCI %s %o はすでに予約されています

en: zero-copy is only available for parallel migration
ja: ゼロコピーはパラレルマイグレーションでのみ利用可能です

en: zone %s requested for network %s but firewalld is not active
ja: ゾーン %s がネットワーク %s に要求されましたが、firewalld はアクティブではありません
