iso_3166-1 - en to km translation catalogue (404 entries)

en: Afghanistan
km: អាហ្គានីស្ថាន

en: Albania
km: អាល់បានី

en: Algeria
km: អាល់ហ្សេរី

en: American Samoa
km: អាមេរិក​សាមូអា

en: Andorra
km: អង់ដូរ៉ា

en: Angola
km: អង់ហ្គោឡា

en: Anguilla
km: អង់ហ្ស៊ីឡា

en: Antarctica
km: អង់តាទីកា

en: Antigua and Barbuda
km: អង់ទីហ្គា និង បារប៊ុយដា

en: Arab Republic of Egypt
km: សាធារណរដ្ឋ​អារាប់​​អេហ្ស៊ីប

en: Argentina
km: អាហ្សង់ទីន

en: Argentine Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​អាហ្សង់ទីន

en: Armenia
km: អាមេនី

en: Aruba
km: អារូបា

en: Australia
km: អូស្ត្រាលី

en: Austria
km: អូទ្រីស

en: Azerbaijan
km: អាហ្ស៊ែរបែហ្សង់

en: Bahamas
km: បាហាម៉ាស

en: Bahrain
km: បារ៉ែន

en: Bangladesh
km: បង់ក្លាដេស

en: Barbados
km: បារបាដូស

en: Belarus
km: បេឡារុស្ស

en: Belgium
km: បែល​ហ្ស៊ិក

en: Belize
km: បេលីហ្ស

en: Benin
km: បេណាំង

en: Bermuda
km: ប៊េរមូដា

en: Bhutan
km: ប៊ូតាន

en: Bolivarian Republic of Venezuela
km: សាធារណរដ្ឋ​បូលីវី​នៃ​វ៉េណេហ្ស៊ុយអេឡា

en: Bolivia
km: បូលីវី

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
km: បូស្នី ស៊ីន អ៊ីស្តាំធូស និង​សាបា

en: Bosnia and Herzegovina
km: បូស្ន៊ី និង ​ហឺហ្ស៊េហ្គោវីណា

en: Botswana
km: បុតស្វាណា

en: Bouvet Island
km: កោះ​ប៊ូវ៉ែ

en: Brazil
km: ប្រេស៊ីល

en: British Indian Ocean Territory
km: អាណាចក្រ​​មហា​សមុទ្រ​ឥណ្ឌា ចក្រភព​អង់គ្លេស

en: British Virgin Islands
km: ចក្រភពអង់គ្លេស ​កោះ​វីជីន

en: Brunei Darussalam
km: ប្រ៊ុយណេ​ដារុយសាឡឹម

en: Bulgaria
km: ប៊ុលហ្គារី

en: Burkina Faso
km: ប៊ូរគីណាហ្វាសូ

en: Burundi
km: ប៊ូរុនឌី

en: Cabo Verde
km: កាបវែរ

en: Cambodia
km: កម្ពុជា

en: Cameroon
km: កាមេរ៉ូន

en: Canada
km: កាណាដា

en: Cayman Islands
km: កោះ​កៃម៉ាន

en: Central African Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​អាហ្វ្រិក​កណ្ដាល

en: Chad
km: ឆាដ

en: Chile
km: ឈីលី

en: China
km: ចិន

en: Christmas Island
km: កោះ​គ្រីស្តម៉ាស

en: Cocos (Keeling) Islands
km: កោះ​កូកូ (ឃីលីង)

en: Colombia
km: កូឡុំប៊ី

en: Commonwealth of Dominica
km: ចក្រភព​ដូមីនីកា

en: Commonwealth of the Bahamas
km: ចក្រភព​បាហាម៉ាស

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
km: ចក្រភព​កោះ​ម៉ារៀណា​ភាគ​ខាង​ជើង

en: Comoros
km: កុំម៉ូរ៉ូស

en: Congo
km: កុងហ្គោ

en: Congo, The Democratic Republic of the
km: សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​កុងហ្គោ

en: Cook Islands
km: កោះកូក

en: Costa Rica
km: កូស្តារីកា

en: Croatia
km: ក្រូអាត

en: Cuba
km: គុយបា

en: Cyprus
km: ស៊ីពរ៍

en: Czech Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ឆេក

en: Czechia
km: ឆេក

en: Côte d'Ivoire
km: កូតេឌីវ័រ

en: Democratic People's Republic of Korea
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ប្រជាធិបតេយ្យ​កូរ៉េ

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​​សៅតូម និង ព្រីនស៊ីព

en: Democratic Republic of Timor-Leste
km: សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​​ទីម័រ

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
km: សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​ប្រជាធិបតេយ្យ​​ស្រីលង្កា

en: Denmark
km: ដាណឺម៉ាក

en: Djibouti
km: ហ្ស៊ីបូទី

en: Dominica
km: ដូមីនីកា

en: Dominican Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ដូមីនីកែន

en: Eastern Republic of Uruguay
km: សាធារណរដ្ឋ​អ៊ុយរ៉ាហ្គាយ​ខាងកើត

en: Ecuador
km: អេក្វាឌ័រ

en: Egypt
km: អេហ្ស៊ីប

en: El Salvador
km: អែលសាល់វ៉ាឌ័រ

en: Equatorial Guinea
km: ហ្គីណេ​អេក្វាទ័រ

en: Eritrea
km: អេរីទ្រា

en: Estonia
km: អេស្តូនី

en: Ethiopia
km: អេត្យូពី

en: Falkland Islands (Malvinas)
km: កោះ​ហ្វ៉កឡង់ (ម៉ាល់វីណា)

en: Faroe Islands
km: កោះ​ហ្វារ៉ូ

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
km: ​​សហព័ន្ធ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​អេត្យូពី

en: Federal Democratic Republic of Nepal
km: ​​សហព័ន្ធ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យណេប៉ាល់

en: Federal Republic of Germany
km: សហព័ន្ធ​សាធារណ​រដ្ឋ​អាល្លឺម៉ង់

en: Federal Republic of Nigeria
km: សហព័ន្ធ​សាធារណរដ្ឋ​​នីហ្សេរីយ៉ា

en: Federated States of Micronesia
km: ​រដ្ឋ​សហព័ន្ថ​មីក្រូណេស៊ី

en: Federative Republic of Brazil
km: សហព័ន្ធ​​សាធារណរដ្ឋ​ប្រេស៊ីល

en: Fiji
km: ហ្វីហ្ស៊ី

en: Finland
km: ហ្វាំងឡង់

en: France
km: បារាំង

en: French Guiana
km: ហ្គូអ៊ីយ៉ាណា​បារាំង

en: French Polynesia
km: ប៉ូលីនេស៊ី​បារាំង

en: French Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​បារាំង​

en: French Southern Territories
km: អាណាចក្រ​ខាង​ត្បូង​បារាំង

en: Gabon
km: ហ្គាបុង

en: Gabonese Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គាបុង

en: Gambia
km: ហ្គាំប៊ី

en: Georgia
km: ហ្សកហ្ស៊ី

en: Germany
km: អាល្លឺម៉ង់

en: Ghana
km: ហ្គាណា

en: Gibraltar
km: ហ្គីប្រាល់តា

en: Grand Duchy of Luxembourg
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​លុចហ្សំបួរ

en: Greece
km: ក្រិក

en: Greenland
km: ហ្គ្រីនលែន

en: Grenada
km: ហ្គ្រីណាដា

en: Guadeloupe
km: ហ្គូអាដឺលូប៉េ

en: Guam
km: ហ្គាម

en: Guatemala
km: ហ្គាតេម៉ាឡា

en: Guinea
km: ហ្គីណេ

en: Guinea-Bissau
km: ហ្គីណេប៊ីសៅ

en: Guyana
km: ហ្គីយ៉ាណា

en: Haiti
km: ហៃទី

en: Hashemite Kingdom of Jordan
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ហ្ស៊កដង់​

en: Heard Island and McDonald Islands
km: កោះ​ហ៊ើដ និង កោះ​ម៉ាកដូណាល់

en: Hellenic Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ក្រិក

en: Holy See (Vatican City State)
km: ហូលីស៊ី (រដ្ឋ​របស់បូរី​វ៉ាទីកង់)

en: Honduras
km: ហុងឌូរ៉ាស់

en: Hong Kong
km: ហុងកុង

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
km: ហុងកុង​តំបន់​ត្រួតត្រា​ពិសេស​របស់​ចិន

en: Hungary
km: ហុងគ្រី

en: Iceland
km: អ៊ីស្លង់

en: Independent State of Samoa
km: រដ្ឋ​ឯករាជ្យ​សាមូអា

en: India
km: ឥណ្ឌា

en: Indonesia
km: ឥណ្ឌូនេស៊ី

en: Iran, Islamic Republic of
km: ​អ៊ីរ៉ង់ សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​នៃ

en: Iraq
km: អ៊ីរ៉ាក់

en: Ireland
km: អៀរឡង់

en: Islamic Republic of Afghanistan
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​ប៉ាគីស្ថាន

en: Islamic Republic of Iran
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​អ៊ីរ៉ង់

en: Islamic Republic of Mauritania
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​ម៉ូរីតានី​

en: Islamic Republic of Pakistan
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​ប៉ាគីស្ថាន

en: Israel
km: អ៊ីស្រាអែល

en: Italian Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីតាលី

en: Italy
km: អ៊ីតាលី

en: Jamaica
km: ចាម៉ៃកា

en: Japan
km: ជប៉ុន

en: Jordan
km: ហ្ស៊កដង់

en: Kazakhstan
km: កាហ្សាក់ស្តង់

en: Kenya
km: កេនយ៉ា

en: Kingdom of Bahrain
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​​បារ៉ែន

en: Kingdom of Belgium
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​បែល​ហ្ស៊ិក

en: Kingdom of Bhutan
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ប៊ូតាន

en: Kingdom of Cambodia
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា

en: Kingdom of Denmark
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ដាណឺម៉ាក

en: Kingdom of Lesotho
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ឡេសូតូ

en: Kingdom of Morocco
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ម៉ារ៉ុក

en: Kingdom of Norway
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ន័រវែស

en: Kingdom of Saudi Arabia
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​អារ៉ាប៊ីសាអ៊ូឌីត

en: Kingdom of Spain
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​អេស្ប៉ាញ

en: Kingdom of Sweden
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ស៊ុយអែត

en: Kingdom of Thailand
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃ

en: Kingdom of Tonga
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​តុងហ្គោ

en: Kingdom of the Netherlands
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​​​ហូល្លង់

en: Kiribati
km: គិរិបាទី

en: Korea, Democratic People's Republic of
km: កូរ៉េ សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ប្រជាធិបតេយ្យ​​នៃ

en: Korea, Republic of
km: កូរ៉េ សាធារណរដ្ឋ​នៃរ៉េ

en: Kuwait
km: គុយវ៉ែត

en: Kyrgyz Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​គៀរហ្គីស្តង់

en: Kyrgyzstan
km: គៀរហ្គីស្តង់

en: Lao People's Democratic Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​​ប្រជាមានិត​ឡាវ

en: Latvia
km: ឡាតវីយ៉ា

en: Lebanese Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​លីបង់

en: Lebanon
km: លីបង់

en: Lesotho
km: ឡេសូតូ

en: Liberia
km: លីបេរីយ៉ា

en: Libya
km: លីបេរីយ៉ា

en: Liechtenstein
km: លិចទេនស្តែន

en: Lithuania
km: លីទុយអានី

en: Luxembourg
km: លុចហ្សំបួរ

en: Macao
km: ម៉ាកាវ

en: Macao Special Administrative Region of China
km: ម៉ាកាវ​តំបន់​ត្រួតត្រា​ពិសេស​របស់​ចិន

en: Madagascar
km: ម៉ាដាហ្គាស្ការ

en: Malawi
km: ម៉ាឡាវី

en: Malaysia
km: ម៉ាឡេស៊ី

en: Maldives
km: ម៉ាល់ឌីវ

en: Mali
km: ម៉ាលី

en: Malta
km: ម៉ាល់តា

en: Marshall Islands
km: កោះ​ម៉ាស្យល

en: Martinique
km: ម៉ារទីនីគ

en: Mauritania
km: ម៉ូរីតានី

en: Mauritius
km: ម៉ូរីទុស

en: Mayotte
km: ម៉ាយុត

en: Mexico
km: ម៉ិចស៊ិក

en: Micronesia, Federated States of
km: ​មីក្រូណេស៊ី​ រដ្ឋ​សហព័ន្ថ​នៃ

en: Moldova
km: មុលឌូវ៉ា

en: Moldova, Republic of
km: សាធារណ​រដ្ឋ​​ម៉ាសេដូនី

en: Monaco
km: ម៉ូណាកូ

en: Mongolia
km: ម៉ុងហ្គោលី

en: Montenegro
km: ​ម៉ុងតេណេក្រូ

en: Montserrat
km: ម៉ុងសេរ៉ា

en: Morocco
km: ម៉ារ៉ុក

en: Mozambique
km: ម៉ូហ្សាំប៊ិក

en: Myanmar
km: មីយ៉ាន់ម៉ា

en: Namibia
km: ណាមីប៊ី

en: Nauru
km: ណូរុ

en: Nepal
km: នេប៉ាល់

en: Netherlands
km: ​ហូល្លង់

en: New Caledonia
km: នូវែលកាលេដូនី

en: New Zealand
km: នូវែលហ្សេឡង់

en: Nicaragua
km: នីការ៉ាហ្គ័រ

en: Niger
km: នីហ្សេរ

en: Nigeria
km: នីហ្សេរីយ៉ា

en: Niue
km: នីវ

en: Norfolk Island
km: កោះណរហ្វក

en: Northern Mariana Islands
km: កោះ​ម៉ារៀណា​ភាគ​ខាង​ជើង

en: Norway
km: ន័រវែស

en: Oman
km: អូម៉ង់

en: Pakistan
km: ប៉ាគីស្ថាន

en: Palau
km: ប៉ាឡូ

en: Palestine, State of
km: រដ្ឋប៉ាឡេស្ទីន

en: Panama
km: ប៉ាណាម៉ា

en: Papua New Guinea
km: ប៉ាពូញូវហ្គីណេ

en: Paraguay
km: ប៉ារ៉ាហ្គាយ

en: People's Democratic Republic of Algeria
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ប្រជាធិបតេយ្យ​​អាល់ហ្សេរី​

en: People's Republic of Bangladesh
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាមានិត​បង់ក្លាដេស

en: People's Republic of China
km: សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន

en: Peru
km: ប៉េរ៉ូ

en: Philippines
km: ហ្វីលីពីន

en: Pitcairn
km: ពីតខាយរិន

en: Poland
km: ប៉ូឡូញ

en: Portugal
km: ព័រទុយហ្គាល់

en: Portuguese Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ព័រទុយហ្គាល់

en: Principality of Andorra
km: ព្រះ​រាជាណាចក្រ​អង់ដូរ៉ា​

en: Principality of Liechtenstein
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​លិចទេនស្តែន​

en: Principality of Monaco
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​​ម៉ូណាកូ

en: Puerto Rico
km: ព័រតូរីកូ

en: Qatar
km: កាតារ

en: Republic of Albania
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អាល់បានី

en: Republic of Angola
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អង់ហ្គោឡា

en: Republic of Armenia
km: សាធារណរដ្ឋ​អាមេនី

en: Republic of Austria
km: សាធារណរដ្ឋ​អូទ្រីស

en: Republic of Azerbaijan
km: សាធារណរដ្ឋ​​អាហ្ស៊ែរបែហ្សង់

en: Republic of Belarus
km: សាធារណរដ្ឋ​​បេឡារុស្ស

en: Republic of Benin
km: សាធារណរដ្ឋ​បេណាំង

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
km: សាធារណ​រដ្ឋ​បូស្ន៊ី និង ​ហឺហ្ស៊េហ្គោវីណា

en: Republic of Botswana
km: សាធារណ​រដ្ឋ​បុតស្វាណា

en: Republic of Bulgaria
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៊ុលហ្គារី​

en: Republic of Burundi
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៊ូរុនឌី

en: Republic of Cabo Verde
km: សាធារណរដ្ឋ​កាបវែរ

en: Republic of Cameroon
km: សាធារណរដ្ឋ​កាមេរ៉ូន

en: Republic of Chad
km: សាធារណរដ្ឋ​ឆាដ

en: Republic of Chile
km: សាធារណរដ្ឋ​ឈីលី​

en: Republic of Colombia
km: សាធារណ​រដ្ឋ​កូឡុំប៊ី

en: Republic of Costa Rica
km: សាធារណរដ្ឋ​កូស្តារីកា

en: Republic of Croatia
km: សាធារណរដ្ឋ​ក្រូអាត

en: Republic of Cuba
km: សាធារណរដ្ឋ​គុយបា

en: Republic of Cyprus
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ីពរ៍​

en: Republic of Côte d'Ivoire
km: សាធារណរដ្ឋ​កូតេឌីវ័រ

en: Republic of Djibouti
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្ស៊ីបូទី

en: Republic of Ecuador
km: សាធារណរដ្ឋ​អេក្វាឌ័រ​

en: Republic of El Salvador
km: សាធារណរដ្ឋ​អែលសាល់វ៉ាឌ័រ

en: Republic of Equatorial Guinea
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គីណេ​អេក្វាទ័រ

en: Republic of Estonia
km: សាធារណរដ្ឋ​អេស្តូនី

en: Republic of Fiji
km: សាធារណរដ្ឋ​​ហ្វីជី

en: Republic of Finland
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្វាំងឡង់​

en: Republic of Ghana
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គាណា

en: Republic of Guatemala
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គាតេម៉ាឡា

en: Republic of Guinea
km: សារធារណរដ្ឋ​ហ្គីណេ

en: Republic of Guinea-Bissau
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គីណេប៊ីសៅ

en: Republic of Guyana
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គីយ៉ាណា​

en: Republic of Haiti
km: សាធារណរដ្ឋ​ហៃទី​

en: Republic of Honduras
km: សាធារណរដ្ឋ​ហុងឌូរ៉ាស់

en: Republic of Iceland
km: សាធារណរដ្ឋ​អ៊ីស្លង់

en: Republic of India
km: សាធារណរដ្ឋ​ឥណ្ឌា​

en: Republic of Indonesia
km: សាធារណរដ្ឋ​ឥណ្ឌូនេស៊ី

en: Republic of Iraq
km: សាធារណរដ្ឋ​អ៊ីរ៉ាក់​

en: Republic of Kazakhstan
km: សាធារណរដ្ឋ​កាហ្សាក់ស្តង់

en: Republic of Kenya
km: សាធារណរដ្ឋ​កេនយ៉ា

en: Republic of Kiribati
km: សាធារណរដ្ឋ​គិរិបាទី

en: Republic of Latvia
km: សាធារណរដ្ឋ​ឡាតវីយ៉ា

en: Republic of Liberia
km: សាធារណរដ្ឋ​លីបេរីយ៉ា

en: Republic of Lithuania
km: សាធារណរដ្ឋ​លីទុយអានី

en: Republic of Madagascar
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាដាហ្គាស្ការ

en: Republic of Malawi
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាឡាវី​

en: Republic of Maldives
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាល់ឌីវ

en: Republic of Mali
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាលី

en: Republic of Malta
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាល់តា

en: Republic of Mauritius
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ូរីទុស

en: Republic of Moldova
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ុលដូវ៉ា

en: Republic of Mozambique
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ូហ្សាំប៊ិក

en: Republic of Myanmar
km: សាធារណរដ្ឋ​មីយ៉ាន់ម៉ា

en: Republic of Namibia
km: សាធារណរដ្ឋ​ណាមីប៊ី

en: Republic of Nauru
km: សាធារណរដ្ឋ​ណូរុ

en: Republic of Nicaragua
km: សាធារណរដ្ឋ​នីការ៉ាហ្គ័រ

en: Republic of Palau
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉ាឡូ

en: Republic of Panama
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉ាណាម៉ា

en: Republic of Paraguay
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉ារ៉ាហ្គាយ

en: Republic of Peru
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉េរ៉ូ

en: Republic of Poland
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉ូឡូញ

en: Republic of San Marino
km: សាធារណរដ្ឋ​សាន់ម៉ារីណូ

en: Republic of Senegal
km: សាធារណរដ្ឋ​សេណេហ្គាល់

en: Republic of Serbia
km: សាធារណរដ្ឋស៊ែរប៊ី

en: Republic of Seychelles
km: សាធារណរដ្ឋ​សីស្ហែល

en: Republic of Sierra Leone
km: សាធារណរដ្ឋ​សេរ៉ាឡេអូន

en: Republic of Singapore
km: សាធារណរដ្ឋ​សាំងហ្គាពួរ

en: Republic of Slovenia
km: សាធារណរដ្ឋ​ស្លូវ៉ានី

en: Republic of South Africa
km: សាធារណរដ្ឋ​អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង

en: Republic of South Sudan
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ូដង់​ខាង​ត្បូង

en: Republic of Suriname
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ូរីណាមី

en: Republic of Tajikistan
km: សាធារណរដ្ឋ​តាហ្ស៊ីគីស្តង់​

en: Republic of Trinidad and Tobago
km: សាធារណរដ្ឋ​ទ្រីនីដាដ និង​ តូបាហ្គោ

en: Republic of Tunisia
km: សាធារណរដ្ឋ​ទុយណេស៊ី

en: Republic of Uganda
km: សាធារណរដ្ឋ​អ៊ូហ្គង់ដា

en: Republic of Uzbekistan
km: សាធារណរដ្ឋ​អ៊ូហ្សបេគីស្តង់

en: Republic of Vanuatu
km: សាធារណរដ្ឋ​វ៉ានុយអាទុយ

en: Republic of Yemen
km: សាធារណ​រដ្ឋ​យេមែន

en: Republic of Zambia
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្សាំប៊ី

en: Republic of Zimbabwe
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្ស៊ីមបាវ៉េ

en: Republic of the Congo
km: សាធារណរដ្ឋ​កុងហ្គោ

en: Republic of the Marshall Islands
km: សាធារណរដ្ឋ​កោះ​ម៉ាស្យល

en: Republic of the Niger
km: សាធារណរដ្ឋ​នីហ្សេរ

en: Republic of the Philippines
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្វីលីពីន​

en: Republic of the Sudan
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ូដង់

en: Romania
km: រូម៉ានី

en: Russian Federation
km: សហព័ន្ធ​រុស្ស៊ី

en: Rwanda
km: រវ៉ាន់ដា

en: Rwandese Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​រវ៉ាន់ដា

en: Réunion
km: រេអុយញ៉ុង

en: Saint Barthélemy
km: សាន​បាទេលេមី

en: Saint Kitts and Nevis
km: សង់ឃីត និង នេវីស

en: Saint Lucia
km: សង់លូស៊ីយ៉ា

en: Saint Martin (French part)
km: សាន​ម៉ាទីន (ផ្នែក​របស់​បារាំង)

en: Saint Pierre and Miquelon
km: សង់ព្យែរ និង មីគុយអេឡុង

en: Saint Vincent and the Grenadines
km: សង់វាំងសង់ និង ហ្គ្រីណាឌីន

en: Samoa
km: សាមូអា

en: San Marino
km: សាន់ម៉ារីណូ

en: Sao Tome and Principe
km: សៅតូម និង ព្រីនស៊ីព

en: Saudi Arabia
km: អារ៉ាប៊ីសាអ៊ូឌីត

en: Senegal
km: សេណេហ្គាល់

en: Serbia
km: ស៊ែរប៊ី

en: Seychelles
km: សីស្ហែល

en: Sierra Leone
km: សេរ៉ាឡេអូន

en: Singapore
km: សាំងហ្គាពួរ

en: Sint Maarten (Dutch part)
km: សាន​ម៉ាទីន (ផ្នែក​របស់ហុល្លង់)

en: Slovak Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ស្លូវ៉ាគី

en: Slovakia
km: ស្លូវ៉ាគី

en: Slovenia
km: ស្លូវ៉ានី

en: Socialist Republic of Viet Nam
km: សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​វៀតណាម

en: Solomon Islands
km: កោះ​សូឡូម៉ូន

en: Somalia
km: សូម៉ាលី

en: South Africa
km: អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
km: ហ្សកហ្ស៊ី​ខាង​ត្បូង និង កោះសាំងវិច​ខាង​ត្បូង

en: South Sudan
km: ស៊ូដង់​ខាង​ត្បូង

en: Spain
km: អេស្ប៉ាញ

en: Sri Lanka
km: ស្រីលង្កា

en: State of Israel
km: រដ្ន​អ៊ីស្រាអែល

en: State of Kuwait
km: រដ្ឋ​គុយវ៉ែត

en: State of Qatar
km: រដ្ឋ​កាតារ

en: Sudan
km: ស៊ូដង់

en: Sultanate of Oman
km: អ៊ីស្លាម​អូម៉ង់

en: Suriname
km: ស៊ូរីណាមី

en: Svalbard and Jan Mayen
km: ស្វាល់បាត និង ហ្សង់ម៉ាយេន

en: Sweden
km: ស៊ុយអែត

en: Swiss Confederation
km: សម្ព័ន្ធ​ស្វីស

en: Switzerland
km: ស្វ៊ីស

en: Syrian Arab Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ីរីយ៉ា​​អារាប់

en: Taiwan
km: តៃវ៉ាន់

en: Taiwan, Province of China
km: តៃវ៉ាន់​ ខេត្ត​នៃ​ប្រទេស​ចិន

en: Tajikistan
km: តាហ្ស៊ីគីស្តង់

en: Tanzania
km: តង់ហ្សេនី

en: Tanzania, United Republic of
km: ​តង់ហ្សានី​សាធារណ​រដ្ឋ​រួម​នៃ

en: Thailand
km: ថៃ

en: Timor-Leste
km: ទីម័រ

en: Togo
km: តូហ្គោ

en: Togolese Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​តូហ្គោ

en: Tokelau
km: តូកេឡាអ៊ូ

en: Tonga
km: តុងហ្គោ

en: Trinidad and Tobago
km: ទ្រីនីដាដ និង​ តូបាហ្គោ

en: Tunisia
km: ទុយណេស៊ី

en: Turkmenistan
km: ទួគមេនីស្តង់

en: Turks and Caicos Islands
km: កោះ​ទួក និង កៃកូស

en: Tuvalu
km: ទុយវ៉ាលុយ

en: Uganda
km: អ៊ូហ្គង់ដា

en: Ukraine
km: អ៊ុយក្រែន

en: Union of the Comoros
km: សហភាព​​កុំម៉ូរ៉ូស​

en: United Arab Emirates
km: អារ៉ាប់​រួម

en: United Kingdom
km: ចក្រភព​អង់គ្លេស

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
km: ចក្រភព​អង់គ្លេស ​និងអៀរឡង់​ខាងជើង​

en: United Mexican States
km: សហរដ្ឋ​ម៉ិចស៊ិក

en: United Republic of Tanzania
km: សាធារណ​រដ្ឋ​រួម​តង់ហ្សានី​

en: United States
km: សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: United States Minor Outlying Islands
km: កោះ​តូច​នៅ​ឆ្ងាយ​ពី​សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: United States of America
km: សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: Uruguay
km: អ៊ុយរ៉ាហ្គាយ

en: Uzbekistan
km: អ៊ូហ្សបេគីស្តង់

en: Vanuatu
km: វ៉ានុយអាទុយ

en: Venezuela
km: វេណេហ្សុយអេឡា

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
km: សាធារណរដ្ឋ​បូលីវី​នៃ​វ៉េណេហ្ស៊ុយអេឡា

en: Viet Nam
km: វៀតណាម

en: Vietnam
km: វៀតណាម

en: Virgin Islands of the United States
km: កោះវីជីន​នៃ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: Virgin Islands, British
km: កោះ​វីជីន ចក្រភពអង់គ្លេស

en: Virgin Islands, U.S.
km: កោះវីជីន ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: Wallis and Futuna
km: វ៉ាលីស​និង​ហ្វុយទុយណា

en: Western Sahara
km: សាហារ៉ា​ខាងលិច

en: Yemen
km: យេមែន

en: Zambia
km: ហ្សាំប៊ី

en: Zimbabwe
km: ហ្ស៊ីមបាវ៉េ

en: the State of Eritrea
km: រដ្ឋ​អេរីទ្រា

en: the State of Palestine
km: រដ្ឋ​ប៉ាឡេស្ទីន

en: Åland Islands
km: កោះ​អាឡង់
