iso_3166-1 - en to kn translation catalogue (349 entries)

en: Afghanistan
kn: ಅಫ್ಗಾನಿಸ್ಥಾನ್

en: Albania
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯಾ

en: Algeria
kn: ಅಲ್ಜೀರಿಯ

en: American Samoa
kn: ಅಮೇರಿಕನ್ ಸಮೋಆ

en: Andorra
kn: ಆಂಡೋರ್ರಾ

en: Angola
kn: ಅಂಗೋಲಾ

en: Anguilla
kn: ಅಂಗುಲಿಯಾ

en: Antarctica
kn: ಅಂಟಾರ್ಟಿಕ

en: Antigua and Barbuda
kn: ಆಂಟಿಗ್ವಾ ಮತ್ತು ಬಾರ್ಬುಡಾ

en: Arab Republic of Egypt
kn: ಈಜಿಪ್ಟ್ ಅರಬ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Argentina
kn: ಅರ್ಜೆಂಟೈನಾ

en: Argentine Republic
kn: ಅರ್ಜಂಟೈನಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Armenia
kn: ಆರ್ಮೇನಿಯಾ

en: Aruba
kn: ಅರುಬಾ

en: Australia
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯ

en: Austria
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯ

en: Azerbaijan
kn: ಅಜರ್ಬೈಜಾನ್

en: Bahamas
kn: ಬಹಾಮಾಸ್

en: Bahrain
kn: ಬಹರೈನ್

en: Bangladesh
kn: ಬಾಂಗ್ಲಾದೇಶ

en: Barbados
kn: ಬಾರ್ಬಡಾಸ್

en: Belarus
kn: ಬೇಲಾರುಸ್

en: Belgium
kn: ಬೆಲ್ಜಿಯಂ

en: Belize
kn: ಬೆಲಿಜಿ

en: Benin
kn: ಬೆನಿನ್

en: Bermuda
kn: ಬರ್ಮುಡಾ

en: Bhutan
kn: ಭೂತಾನ್

en: Bolivia
kn: ಬೊಲಿವಿಯಾ

en: Bosnia and Herzegovina
kn: ಭೊಸ್ನಿಯಾ ಮತ್ತು ಹೆರ್ಜೆಗೋವಿನಾ

en: Botswana
kn: ಬೋಟ್ಸ್‍ವಾನಾ

en: Bouvet Island
kn: ಬವೇಟ್ ದ್ವೀಪ

en: Brazil
kn: ಬ್ರಾಝಿಲ್

en: British Indian Ocean Territory
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಇಂಡಿಯನ್ ಓಶಿಯನ್ ಪ್ರದೇಶ

en: British Virgin Islands
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ವರ್ಜಿನ್ ಐಲಂಡ್ಸ್

en: Brunei Darussalam
kn: ಬ್ರೂನೈ ದಾರುಸ್ಸಲಾಂ

en: Bulgaria
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾ

en: Burkina Faso
kn: ಬರ್ಕಿನಾ ಫಾಸೋ

en: Burundi
kn: ಬುರುಂಡಿ

en: Cambodia
kn: ಕಾಂಬೋಡಿಯಾ

en: Cameroon
kn: ಕ್ಯಾಮರೂನ್

en: Canada
kn: ಕೆನಡ

en: Cayman Islands
kn: ಕೇಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Central African Republic
kn: ಮಧ್ಯ ಆಫ್ರಿಕನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Chad
kn: ಛಾಡ್

en: Chile
kn: ಚಿಲಿ

en: China
kn: ಚೈನಾ

en: Christmas Island
kn: ಕ್ರಿಸ್ಮಸ್ ದ್ವೀಪ

en: Cocos (Keeling) Islands
kn: ಕೋಕೋಸ್(ಕೀಲಿಂಗ್)ದ್ವೀಪಗಳು

en: Colombia
kn: ಕೋಲಂಬಿಯಾ

en: Commonwealth of Dominica
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾ ಕಾಮನ್ವೆಲ್ಥ್

en: Commonwealth of the Bahamas
kn: ಬಹಾಮಾಸ್ ಕಾಮನ್‍ವೆಲ್ಥ್

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
kn: ಉತ್ತರ ಮಾರಿಯಾನಾ ದ್ವೀಪಗಳ ಕಾಮನ್ವೆಲ್ಥ್

en: Comoros
kn: ಕೊಮೊರೋಸ್

en: Congo
kn: ಕಾಂಗೋ

en: Congo, The Democratic Republic of the
kn: ಕಾಂಗೋ ಪ್ರಜಾಸತ್ತಾತ್ಮಕ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Cook Islands
kn: ಕುಕ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Costa Rica
kn: ಕೋಸ್ಟಾರಿಕಾ

en: Croatia
kn: ಕ್ರೊಏಶಿಯಾ

en: Cuba
kn: ಕ್ಯೂಬಾ

en: Cyprus
kn: ಸೈಪ್ರಸ್

en: Czech Republic
kn: ಝೆಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Democratic People's Republic of Korea
kn: ಕೋರಿಯಾ ಡೆಮೊಕ್ರಟಿಕ್ ಪೀಪಲ್ಸ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾ ಡೆಮೊಕ್ರಟಿಕ್ ಸೋಶಲಿಸ್ಟ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Denmark
kn: ಡೆನ್ಮಾರ್ಕ್

en: Djibouti
kn: ಡ್ಜಿಬೌಟಿ

en: Dominica
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾ

en: Dominican Republic
kn: ಡೊಮಿನಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Ecuador
kn: ಈಕ್ವೆಡಾರ್

en: Egypt
kn: ಈಜಿಪ್ಟ್

en: El Salvador
kn: ಎಲ್ ಸಾಲ್ವಡಾರ್‍

en: Equatorial Guinea
kn: ಈಕ್ವಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನೀ

en: Eritrea
kn: ಎರಿಟ್ರಿಯಾ

en: Estonia
kn: ಎಸ್ತೋನಿಯಾ

en: Ethiopia
kn: ಎಥಿಯೋಪಿಯಾ

en: Falkland Islands (Malvinas)
kn: ಫಾಕ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ ದ್ವೀಪಗಳು(ಮಾಲ್ವಿನಾಸ್)

en: Faroe Islands
kn: ಪರೋ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
kn: ಫೆಡರಲ್ ಡೆಮೋಕ್ರಟಿಕ್ ಎಥಿಯೋಪಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Federal Republic of Germany
kn: ಫೆಡರಲ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಜರ್ಮನಿ

en: Federal Republic of Nigeria
kn: ನೈಜೀರಿಯಾ ಒಕ್ಕೂಟ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Federative Republic of Brazil
kn: ಬ್ರಾಝಿಲ್ ಒಕ್ಕೂಟ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Fiji
kn: ಫಿಜಿ

en: Finland
kn: ಫಿನ್ಲಂಡ್

en: France
kn: ಫ್ರಾನ್ಸ್

en: French Guiana
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಗಯಾನಾ

en: French Polynesia
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಪೊಲಿನೇಸಿಯಾ

en: French Republic
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: French Southern Territories
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಸದರ್ನ್ ಟೆರಿಟರೀಸ್

en: Gabon
kn: ಗ್ಯಾಬನ್

en: Gabonese Republic
kn: ಗ್ಯಾಬನೀಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Gambia
kn: ಗ್ಯಾಂಬಿಯಾ

en: Georgia
kn: ಜಾರ್ಜಿಯಾ

en: Germany
kn: ಜರ್ಮನಿ

en: Ghana
kn: ಘಾನಾ

en: Gibraltar
kn: ಜಿಬ್ರಾಲ್ಟರ್

en: Grand Duchy of Luxembourg
kn: ಲುಗ್ಸೆಮ್ಬರ್ಗ್

en: Greece
kn: ಗ್ರೀಸ್

en: Greenland
kn: ಗ್ರೀನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Grenada
kn: ಗ್ರೆನಡಾ

en: Guam
kn: ಗ್ವಾಮ್

en: Guatemala
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲಾ

en: Guinea
kn: ಗಿನೀ

en: Guinea-Bissau
kn: ಗಿನೀ-ಬಿಸ್ಸೋ

en: Guyana
kn: ಗಯಾನಾ

en: Haiti
kn: ಹೈಟಿ

en: Hashemite Kingdom of Jordan
kn: ಜೋರ್ಡಾನ್

en: Heard Island and McDonald Islands
kn: ಹರ್ಡ್ ದ್ವೀಪ ಮತ್ತು ಮೆಕ್ ಡೊನಾಲ್ಡ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Hellenic Republic
kn: ಹೆಲ್ಲೆನಿಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Honduras
kn: ಹೊಂಡುರಾಸ್

en: Hong Kong
kn: ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
kn: ಹಾಂಗ್‍ಕಾಂಗ್ ಚೈನಾದ ವಿಶೇಷ ಆಡಳಿತಪ್ರದೇಶ

en: Hungary
kn: ಹಂಗರಿ

en: Iceland
kn: ಐಸ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Independent State of Samoa
kn: ಸಮೋಆ ಸ್ವತಂತ್ರ ರಾಜ್ಯ

en: India
kn: ಭಾರತ

en: Indonesia
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ

en: Iran, Islamic Republic of
kn: ಇರಾನ್ ಇಸ್ಲಾಮಿಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Iraq
kn: ಇರಾಕ್

en: Ireland
kn: ಐರ್ಲ್ಯಂಡ್

en: Islamic Republic of Iran
kn: ಇರಾನ್ ಇಸ್ಲಾಮಿಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Islamic Republic of Mauritania
kn: ಇಸ್ಲಾಮಿಕ್ ಮಾಆರಿಟೇನಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Islamic Republic of Pakistan
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನ ಇಸ್ಲಾಮಿಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Israel
kn: ಇಸ್ರೇಲ್

en: Italian Republic
kn: ಇಟಾಲಿಯನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Italy
kn: ಇಟಲಿ

en: Jamaica
kn: ಜಮೈಕ

en: Japan
kn: ಜಪಾನ್

en: Jersey
kn: ಜರ್ಸಿ

en: Jordan
kn: ಜೋರ್ಡಾನ್

en: Kazakhstan
kn: ಕಝಕಸ್ತಾನ್

en: Kenya
kn: ಕೀನ್ಯಾ

en: Kingdom of Belgium
kn: ಬೆಲ್ಜಿಯುಂ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Bhutan
kn: ಭೂತಾನ್ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Cambodia
kn: ಕಾಂಬೋಡಿಯಾ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Denmark
kn: ಡೆನ್ಮಾರ್ಕ್ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Lesotho
kn: ಲೆಸೋಥೋ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Morocco
kn: ಮೊರಾಕ್ಕೋ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Norway
kn: ನಾರ್ವೇ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Saudi Arabia
kn: ಸೌದಿ ಅರೇಬಿಯಾ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Spain
kn: ಸ್ಪೇನ್ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Sweden
kn: ಸ್ವೀಡನ್ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Thailand
kn: ಥಾಯ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ ರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of Tonga
kn: ಟೊಂಗಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Kingdom of the Netherlands
kn: ನೆದರ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್ ರಾಜ್ಯ

en: Kiribati
kn: ಕಿರಿಬಾಟಿ

en: Korea, Democratic People's Republic of
kn: ಕೋರಿಯಾ, ಡೆಮೊಕ್ರಟಿಕ್ ಪೀಪಲ್ಸ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Korea, Republic of
kn: ಕೋರಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Kuwait
kn: ಕುವೈತ್

en: Kyrgyz Republic
kn: ಕಿರ್ಗಿಝ್‍ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Kyrgyzstan
kn: ಕಿರ್ಗಿಝ್‍ಸ್ತಾನ್

en: Lao People's Democratic Republic
kn: ಲಾವೋ ಪೀಪಲ್ಸ್ ಡೆಮೊಕ್ರಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Latvia
kn: ಲಾತ್ವಿಯಾ

en: Lebanese Republic
kn: ಲೆಬನೀಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Lebanon
kn: ಲೆಬನನ್

en: Lesotho
kn: ಲೆಸೋಥೋ

en: Liberia
kn: ಲೈಬೀರಿಯಾ

en: Liechtenstein
kn: ಲೆಷ್ಟೆಂಸ್ಟೆನ್

en: Lithuania
kn: ಲಿಥುವೇನಿಯಾ

en: Luxembourg
kn: ಲುಗ್ಸೆಮ್ಬರ್ಗ್

en: Macao
kn: ಮಕಾವು

en: Macao Special Administrative Region of China
kn: ಮಕಾವು ಚೀನಾದ ವಿಶೇಷ ಆಡಳಿತ ಪ್ರದೇಶ

en: Madagascar
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್

en: Malawi
kn: ಮಲಾವಿ

en: Malaysia
kn: ಮಲೇಸಿಯಾ

en: Maldives
kn: ಮಾಲ್ಡೀವ್ಸ್

en: Mali
kn: ಮಾಲಿ

en: Malta
kn: ಮಾಲ್ಟಾ

en: Marshall Islands
kn: ಮಾರ್ಷಲ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Mauritania
kn: ಮಾರಿಟೇನಿಯಾ

en: Mauritius
kn: ಮಾರಿಶಸ್

en: Mexico
kn: ಹೊಂಡುರಾಸ್

en: Monaco
kn: ಮೊನಾಕೋ

en: Mongolia
kn: ಮಂಗೋಲಿಯಾ

en: Montenegro
kn: ಮಾಂಟೆನೆಗ್ರೋ

en: Montserrat
kn: ಮಾಂಟ್ಸೆರ್ರಾಟ್

en: Morocco
kn: ಮೊರೊಕ್ಕೊ

en: Mozambique
kn: ಮೋಝಾಂಬಿಕ್

en: Myanmar
kn: ಮಿಯನ್ಮಾರ್

en: Namibia
kn: ನಮೀಬಿಯಾ

en: Nepal
kn: ನೇಪಾಳ

en: Netherlands
kn: ನೆದರ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: New Caledonia
kn: ಹೊಸ ಕೆಲೆಡೊನಿಯಾ

en: New Zealand
kn: ನ್ಯೂ ಜಿಲ್ಯಂಡ್

en: Nicaragua
kn: ನಿಕರಾಗುವಾ

en: Niger
kn: ನೈಜರ್

en: Nigeria
kn: ನೈಜೀರಿಯಾ

en: Norfolk Island
kn: ನಾರ್ಫೋಕ್ ದ್ವೀಪ

en: Northern Mariana Islands
kn: ಉತ್ತರ ಮಾರಿಯಾನಾ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Norway
kn: ನಾರ್ವೇ

en: Oman
kn: ಒಮನ್

en: Pakistan
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನ್

en: Palau
kn: ಪಲಾಉ

en: Panama
kn: ಪನಾಮಾ

en: Papua New Guinea
kn: ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ

en: Paraguay
kn: ಪರಾಗ್ವೇ

en: People's Democratic Republic of Algeria
kn: ಅಲ್ಜೀರಿಯಾ ಪೀಪಲ್ಸ್ ಡೆಮೊಕ್ರಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: People's Republic of Bangladesh
kn: ಬಾಂಗ್ಲಾದೇಶ ಪೀಪಲ್ಸ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: People's Republic of China
kn: ಪೀಪಲ್ಸ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ಚೈನಾ

en: Peru
kn: ಪೆರು

en: Philippines
kn: ಫಿಲಿಪ್ಪೈನ್ಸ್

en: Poland
kn: ಪೋಲಂಡ್

en: Portugal
kn: ಪೋರ್ತುಗಾಲ್

en: Portuguese Republic
kn: ಪೋರ್ತುಗೀಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Principality of Andorra
kn: ಆಂಡೋರ್ರಾ ಪ್ರಿನ್ಚಿಪಾಲಿಟಿ

en: Principality of Monaco
kn: ಮೊನಾಕೊ ಪ್ರಿನ್ಚಿಪಾಲಿಟಿ

en: Puerto Rico
kn: ಪೋರ್ಟೋರಿಕಾ

en: Qatar
kn: ಕತಾರ್

en: Republic of Albania
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Angola
kn: ಅಂಗೋಲಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Armenia
kn: ಆರ್ಮೇನಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Austria
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Azerbaijan
kn: ಅಜರ್ಬೈಜಾನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Belarus
kn: ಬೇಲಾರುಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Benin
kn: ಬೆನಿನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
kn: ಬೋಸ್ನಿಯಾ ಮತ್ತು ಹೆರ್ಜೆಗೋವಿನಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Botswana
kn: ಬೋಟ್ಸ್‍ವಾನಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Bulgaria
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Burundi
kn: ಬುರುಂಡಿ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Cameroon
kn: ಕ್ಯಾಮರೂನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Chad
kn: ಛಾಡ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Chile
kn: ಚಿಲೀ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Colombia
kn: ಕೋಲಂಬಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Costa Rica
kn: ಕೋಸ್ಟಾರಿಕಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Croatia
kn: ಕ್ರೊಏಶಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Cuba
kn: ಕ್ಯೂಬಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Cyprus
kn: ಸೈಪ್ರಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Djibouti
kn: ಡ್ಜಿಬೌಟಿ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Ecuador
kn: ಈಕ್ವಡಾರ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of El Salvador
kn: ಎಲ್ ಸಾಲ್ವಡೋರ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Equatorial Guinea
kn: ಈಕ್ವಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನೀ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Estonia
kn: ಎಸ್ತೋನಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Finland
kn: ಫಿನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Ghana
kn: ಘಾನಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Guatemala
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Guinea
kn: ಗಿನೀ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Guinea-Bissau
kn: ಗಿನೀ-ಬಿಸ್ಸೋ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Guyana
kn: ಗಯಾನಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Haiti
kn: ಹೈಟಿ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Honduras
kn: ಹೊಂಡುರಾಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Iceland
kn: ಐಸ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of India
kn: ಭಾರತ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Indonesia
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Iraq
kn: ಇರಾಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Kazakhstan
kn: ಕಝಕಸ್ತಾನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Kenya
kn: ಕೀನ್ಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Kiribati
kn: ಕಿರಿಬಾಟಿ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Latvia
kn: ಲಾತ್ವಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Liberia
kn: ಲೈಬೀರಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Lithuania
kn: ಲಿಥುವೇನಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Madagascar
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Malawi
kn: ಮಲಾವಿ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Maldives
kn: ಮಾಲ್ಡೀವ್ಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Mali
kn: ಮಾಲಿ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Malta
kn: ಮಾಲ್ಟಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Mauritius
kn: ಮಾರಿಶಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Moldova
kn: ಮಾಲ್ಡೋವಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Mozambique
kn: ಮೋಝಾಂಬಿಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Namibia
kn: ನಮೀಬಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Nicaragua
kn: ನಿಕರಗುವಾದ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Palau
kn: ಪಲಾಉ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Panama
kn: ಪನಾಮಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Paraguay
kn: ಪರಾಗ್ವೇ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Peru
kn: ಪೆರು ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Poland
kn: ಪೋಲಂಡ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of San Marino
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮಾರಿನೋ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Senegal
kn: ಸೆನೆಗಾಲ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Serbia
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Seychelles
kn: ಸೇಷಲ್ಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Singapore
kn: ಸಿಂಗಾಪುರ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Slovenia
kn: ಸ್ಲೋವೇನಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of South Africa
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಅಫ್ರಿಕೆಯ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Suriname
kn: ಸೂರಿನಾಮ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Tajikistan
kn: ತಾಜಿಕಿಸ್ತಾನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Trinidad and Tobago
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್ ಮತ್ತು ಟೊಬಾಗೋ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Tunisia
kn: ಟ್ಯುನಿಸಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Uganda
kn: ಉಗಾಂಡಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Uzbekistan
kn: ಉಜ್ಬೆಕಿಸ್ತಾನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Yemen
kn: ಯೆಮೆನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Zambia
kn: ಝಾಂಬಿಯಾ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of Zimbabwe
kn: ಝಿಂಬಾಬ್ವೇ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of the Congo
kn: ಕಾಂಗೋ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of the Marshall Islands
kn: ಮಾರ್ಷಲ್ ದ್ವೀಪಗಳ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of the Niger
kn: ನೈಜರ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of the Philippines
kn: ಫಿಲಿಪ್ಪೈನ್ಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Republic of the Sudan
kn: ಸೂಡಾನ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Romania
kn: ರೊಮೇನಿಯಾ

en: Russian Federation
kn: ರಶಿಯನ್ ಒಕ್ಕೂಟ

en: Rwanda
kn: ರುವಾಂಡಾ

en: Rwandese Republic
kn: ರುವಾಂಡಾದ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Saint Kitts and Nevis
kn: ಸೇಂಟ್ ಕಿಟ್ಸ್ ಮತ್ತು ನೇವಿಸ್

en: Saint Lucia
kn: ಸೇಂಟ್ ಲೂಸಿಯಾ

en: Samoa
kn: ಸಮೋಆ

en: San Marino
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮಾರಿನೋ

en: Saudi Arabia
kn: ಸೌದಿ ಅರೆಬಿಯ

en: Senegal
kn: ಸೆನೆಗಾಲ್

en: Serbia
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

en: Seychelles
kn: ಸೇಷಲ್ಸ್

en: Singapore
kn: ಸಿಂಗಾಪುರ್

en: Slovak Republic
kn: ಸ್ಲೋವಾಕ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Slovakia
kn: ಸ್ಲೋವಾಕಿಯಾ

en: Slovenia
kn: ಸ್ಲೋವೇನಿಯಾ

en: Socialist Republic of Viet Nam
kn: ಸಮಾಜವಾದಿ ವಿಯೆಟ್ನಾಂ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Solomon Islands
kn: ಸೋಲೋಮನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Somalia
kn: ಸೋಮಾಲಿಯಾ

en: South Africa
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಆಫ್ರಿಕಾ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
kn: ದಕ್ಷಿಣ ಜಾರ್ಜಿಯಾ ಮತ್ತು ದಕ್ಷಿಣ ಸ್ಯಾಂಡ್ವಿಚ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Spain
kn: ಸ್ಪೇನ್

en: Sri Lanka
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾ

en: State of Israel
kn: ಇಸ್ರೇಲ್ ರಾಜ್ಯ

en: State of Kuwait
kn: ಕುವೈಟ್ ರಾಜ್ಯ

en: State of Qatar
kn: ಕ್ವಾತಾರ್ ರಾಜ್ಯ

en: Sudan
kn: ಸೂಡಾನ್

en: Sultanate of Oman
kn: ಸುಲ್ತಾನೇಟ್ ಆಫ್ ಓಮನ್

en: Suriname
kn: ಸೂರಿನಾಮ್

en: Sweden
kn: ಸ್ವೀಡನ್

en: Swiss Confederation
kn: ಸ್ವಿಸ್ ಒಕ್ಕೂಟ

en: Switzerland
kn: ಸ್ವಿಜರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Syrian Arab Republic
kn: ಸಿರಿಯನ್ ಅರಬ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Taiwan
kn: ಟೈವಾನ್

en: Taiwan, Province of China
kn: ಟೈವಾನ್ , ಚೈನಾದ ಪ್ರಾಂತ

en: Tajikistan
kn: ತಾಜಿಕಿಸ್ತಾನ್

en: Tanzania, United Republic of
kn: ತಾಂಜಾನಿಯಾ ಸಂಯುಕ್ತ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Thailand
kn: ಥಾಯ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Togo
kn: ಟೋಗೋ

en: Togolese Republic
kn: ಟೋಗೋಲೀಸ್ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: Tonga
kn: ಟೋಂಗಾ

en: Trinidad and Tobago
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್ ಮತ್ತು ಟೊಬಾಗೋ

en: Tunisia
kn: ತುನಿಸಿಯ

en: Turkmenistan
kn: ತುರ್ಕ್ಮೆನ್‍ಸ್ತಾನ್

en: Uganda
kn: ಉಗಾಂಡಾ

en: Ukraine
kn: ಯುಕ್ರೇನ್

en: Union of the Comoros
kn: ಕೊಮೊರೋಸ್ ಒಕ್ಕೂಟ

en: United Arab Emirates
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಅರಬ್ ಎಮಿರೇಟ್ಸ್

en: United Kingdom
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಕಿಂಗ್ಡಮ್

en: United Mexican States
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕನ್ ಸಂಯುಕ್ತ ಸಂಸ್ಥಾನಗಳು

en: United Republic of Tanzania
kn: ತಾಂಜಾನಿಯಾ ಸಂಯುಕ್ತ ಗಣರಾಜ್ಯ

en: United States
kn: ಸಂಯುಕ್ತ ಸಂಸ್ಥಾನಗಳು

en: United States of America
kn: ಅಮೇರಿಕಾ ಸಂಯುಕ್ತ ಸಂಸ್ಥಾನಗಳು

en: Uruguay
kn: ಉರುಗ್ವೇ

en: Uzbekistan
kn: ಉಜ್ಬೆಕಿಸ್ತಾನ್

en: Venezuela
kn: ವೆನೇಹಜುವೇಲಾ

en: Viet Nam
kn: ವಿಯೆಟ್ನಾಂ

en: Virgin Islands of the United States
kn: ವರ್ಜಿನ್ ಐಲಂಡ್ಸ್ ಆಪ್ಹ್ ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್

en: Virgin Islands, British
kn: ವರ್ಜಿನ್ ಐಲಂಡ್ಸ್, ಬ್ರಿಟಿಷ್

en: Virgin Islands, U.S.
kn: ವರ್ಜಿನ್ ಐಲಂಡ್ಸ್,ಯೂಎಸ್

en: Western Sahara
kn: ಪಶ್ಚಿಮ ಸಹಾರಾ

en: Yemen
kn: ಯೆಮೆನ್

en: Zambia
kn: ಝಾಂಬಿಯಾ

en: Zimbabwe
kn: ಝಿಂಬಾಬ್ವೆ

en: Åland Islands
kn: ಅಲಾಂಡ್ ದ್ವೀಪಗಳು
