bash 5.1 - en to pt_BR translation catalogue (559 entries)

en: timed out waiting for input: auto-logout
pt_BR: tempo limite de espera excedido aguardando entrada: fim automático da sessão

en: 	-%s or -o option
pt_BR: 	-%s ou -o opção

en: 	-ilrsD or -c command or -O shopt_option		(invocation only)
pt_BR: 	-ilrsD or -c comando ou -O opção-shopt		(somente para chamada)

en: 
    malloc: %s:%d: assertion botched
pt_BR: 
    malloc: %s:%d: asserção remendada

en:  (core dumped)
pt_BR:  (imagem do núcleo gravada)

en:  line
pt_BR:  linha

en: $%s: cannot assign in this way
pt_BR: $%s: impossível atribuir desta maneira

en: %c%c: invalid option
pt_BR: %c%c: opção inválida

en: %d: invalid file descriptor: %s
pt_BR: %d: descritor de arquivo inválido: %s

en: %s can be invoked via
pt_BR: %s pode ser chamado via

en: %s has null exportstr
pt_BR: %s possui a string de exportação nula

en: %s is %s
pt_BR: %s é %s

en: %s is a function
pt_BR: %s é uma função

en: %s is a shell builtin
pt_BR: %s é um comando interno do shell

en: %s is a shell keyword
pt_BR: %s é uma palavra-chave do shell

en: %s is a special shell builtin
pt_BR: %s é um comando interno especial do shell

en: %s is aliased to `%s'
pt_BR: %s está apelidada para `%s'

en: %s is hashed (%s)
pt_BR: %s está na tabela hash (%s)

en: %s is not bound to any keys.
pt_BR: %s não está associada a qualquer tecla.

en: %s out of range
pt_BR: %s fora dos limites

en: %s%s%s: %s (error token is "%s")
pt_BR: %s%s%s: %s (token de erro é "%s")

en: %s: %s out of range
pt_BR: %s: %s fora dos limites

en: %s: %s: bad interpreter
pt_BR: %s: %s: interpretador incorreto

en: %s: %s: cannot open as FILE
pt_BR: %s: %s: impossível abrir como ARQUIVO

en: %s: %s: compatibility value out of range
pt_BR: %s: %s: valor de compatibilidade fora dos limites

en: %s: %s: invalid value for trace file descriptor
pt_BR: %s: %s: valor inválido para rastrear descritor de arquivo

en: %s: %s: must use subscript when assigning associative array
pt_BR: %s: %s: deve-se usar subscript ao atribuir um array associativo

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes
pt_BR: %s: %s:%d: impossível alocar %lu bytes

en: %s: %s:%d: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
pt_BR: %s: %s:%d: impossível alocar %lu bytes (%lu bytes alocados)

en: %s: Is a directory
pt_BR: %s: É um diretório

en: %s: ambiguous job spec
pt_BR: %s: especificação de trabalho ambígua

en: %s: ambiguous redirect
pt_BR: %s: redirecionamento ambíguo

en: %s: arguments must be process or job IDs
pt_BR: %s: argumentos devem ser IDs de trabalhos ou processo

en: %s: assigning integer to name reference
pt_BR: %s: atribuindo inteiro para referência de nome

en: %s: bad network path specification
pt_BR: %s: especificação de caminho de rede inválida

en: %s: bad substitution
pt_BR: %s: substituição incorreta

en: %s: binary operator expected
pt_BR: %s: esperava operador binário

en: %s: cannot allocate %lu bytes
pt_BR: %s: impossível alocar %lu bytes

en: %s: cannot allocate %lu bytes (%lu bytes allocated)
pt_BR: %s: impossível alocar %lu bytes (%lu bytes alocados)

en: %s: cannot assign fd to variable
pt_BR: %s: impossível atribuir fd a variável

en: %s: cannot assign list to array member
pt_BR: %s: impossível atribuir uma lista a um membro de um array

en: %s: cannot assign to non-numeric index
pt_BR: %s: impossível atribuir a índice não numérico

en: %s: cannot convert associative to indexed array
pt_BR: %s: impossível converter array associativo para indexado

en: %s: cannot convert indexed to associative array
pt_BR: %s: impossível converter array indexado para associativo

en: %s: cannot create: %s
pt_BR: %s: impossível criar: %s

en: %s: cannot delete: %s
pt_BR: %s: impossível excluir: %s

en: %s: cannot destroy array variables in this way
pt_BR: %s: impossível destruir variáveis de array desta maneira

en: %s: cannot execute binary file
pt_BR: %s: impossível executar o arquivo binário

en: %s: cannot execute binary file: %s
pt_BR: %s: impossível executar o arquivo binário: %s

en: %s: cannot execute: %s
pt_BR: %s: impossível executar: %s

en: %s: cannot export
pt_BR: %s: impossível exportar

en: %s: cannot get limit: %s
pt_BR: %s: impossível obter limite: %s

en: %s: cannot modify limit: %s
pt_BR: %s: impossível modificar limite: %s

en: %s: cannot open temp file: %s
pt_BR: %s: impossível abrir arquivo temporário: %s

en: %s: cannot open: %s
pt_BR: %s: impossível abrir: %s

en: %s: cannot overwrite existing file
pt_BR: %s: impossível sobrescrever arquivo existente

en: %s: cannot read: %s
pt_BR: %s: impossível ler: %s

en: %s: cannot unset
pt_BR: %s: impossível remover definição

en: %s: cannot unset: readonly %s
pt_BR: %s: impossível remover definição: %s somente-leitura

en: %s: circular name reference
pt_BR: %s referência circular de nome

en: %s: command not found
pt_BR: %s: comando não encontrado

en: %s: dynamic builtin already loaded
pt_BR: %s: comando dinâmico já foi carregado

en: %s: error retrieving current directory: %s: %s
pt_BR: %s: erro ao obter o diretório atual: %s: %s

en: %s: expression error
pt_BR: %s: erro de expressão

en: %s: file is too large
pt_BR: %s: arquivo é muito grande

en: %s: file not found
pt_BR: %s: arquivo não encontrado

en: %s: first non-whitespace character is not `"'
pt_BR: %s: primeiro caractere não-espaço em branco não é `"'

en: %s: hash table empty
pt_BR: %s: tabela de hash está vazia

en: %s: history expansion failed
pt_BR: %s: expansão do histórico falhou

en: %s: host unknown
pt_BR: %s: máquina desconhecida

en: %s: illegal option -- %c
pt_BR: %s: opção ilegal -- %c

en: %s: inlib failed
pt_BR: %s: inlib falhou

en: %s: integer expression expected
pt_BR: %s: esperava expressão de número inteiro

en: %s: invalid action name
pt_BR: %s: nome de ação inválido

en: %s: invalid argument
pt_BR: %s argumento inválido

en: %s: invalid array origin
pt_BR: %s: origem do array inválido

en: %s: invalid callback quantum
pt_BR: %s: quantidade de chamadas inválida

en: %s: invalid file descriptor specification
pt_BR: %s: especificação de descritor de arquivo inválida

en: %s: invalid indirect expansion
pt_BR: %s: expansão indireta inválida

en: %s: invalid limit argument
pt_BR: %s: argumento limite inválido

en: %s: invalid line count
pt_BR: %s: número de linhas inválido

en: %s: invalid option
pt_BR: %s: opção inválida

en: %s: invalid option name
pt_BR: %s: nome de opção inválido

en: %s: invalid service
pt_BR: %s: serviço inválido

en: %s: invalid shell option name
pt_BR: %s: nome de opção de shell inválido

en: %s: invalid signal specification
pt_BR: %s: especificação de sinal inválida

en: %s: invalid timeout specification
pt_BR: %s: especificação de tempo limite inválida

en: %s: invalid timestamp
pt_BR: %s: marca de tempo inválida

en: %s: invalid variable name
pt_BR: %s: nome de variável inválido

en: %s: invalid variable name for name reference
pt_BR: %s: nome de variável inválido para referência de nome

en: %s: is a directory
pt_BR: %s: é um diretório

en: %s: job %d already in background
pt_BR: %s: o trabalho %d já está em plano de fundo

en: %s: job has terminated
pt_BR: %s: o trabalho terminou

en: %s: line %d:
pt_BR: %s, linha %d:

en: %s: maximum function nesting level exceeded (%d)
pt_BR: %s: excedido o nível máximo de aninhamento de avaliação (%d)

en: %s: maximum source nesting level exceeded (%d)
pt_BR: %s: excedido o nível máximo de aninhamento de `function' (%d)

en: %s: missing colon separator
pt_BR: %s faltando separador dois-pontos

en: %s: nameref variable self references not allowed
pt_BR: %s: referência a si próprio da variável nameref não é permitido

en: %s: no completion specification
pt_BR: %s: nenhuma especificação de completação

en: %s: no current jobs
pt_BR: %s: nenhum trabalho atual

en: %s: no job control
pt_BR: %s: nenhum controle de trabalho

en: %s: no such job
pt_BR: %s: trabalho não existe

en: %s: not a function
pt_BR: %s: não é uma função

en: %s: not a regular file
pt_BR: %s: não é um arquivo irregular

en: %s: not a shell builtin
pt_BR: %s: não é um comando interno do shell

en: %s: not an array variable
pt_BR: %s: não é uma variável array

en: %s: not an indexed array
pt_BR: %s: não é um array indexado

en: %s: not dynamically loaded
pt_BR: %s: não foi carregado dinamicamente

en: %s: not found
pt_BR: %s: não encontrado

en: %s: numeric argument required
pt_BR: %s: requer argumento numérico

en: %s: option requires an argument
pt_BR: %s: a opção requer um argumento

en: %s: option requires an argument -- %c
pt_BR: %s: a opção requer um argumento: -- %c

en: %s: parameter not set
pt_BR: %s: parâmetro não inicializado

en: %s: parameter null or not set
pt_BR: %s: parâmetro nulo ou não inicializado

en: %s: quoted compound array assignment deprecated
pt_BR: %s: atribuição de array composto com aspas está obsoleto

en: %s: readonly function
pt_BR: %s: função somente para leitura

en: %s: readonly variable
pt_BR: %s: a variável permite somente leitura

en: %s: reference variable cannot be an array
pt_BR: %s: variável de referência não pode ser um array

en: %s: removing nameref attribute
pt_BR: %s: removendo o atributo nameref

en: %s: restricted
pt_BR: %s: restrição

en: %s: restricted: cannot redirect output
pt_BR: %s: restrição: impossível redirecionar saída

en: %s: restricted: cannot specify `/' in command names
pt_BR: %s: restrição: não é permitido especificar `/' em nomes de comandos

en: %s: substring expression < 0
pt_BR: %s: expressão de substring < 0

en: %s: unary operator expected
pt_BR: %s: esperava operador unário

en: %s: unbound variable
pt_BR: %s: variável não associada

en: %s: usage:
pt_BR: %s: uso:

en: %s: variable may not be assigned value
pt_BR: %s: a variável pode não ter um valor atribuído

en: (( expression ))
pt_BR: (( expressão ))

en: (core dumped)
pt_BR: (imagem do núcleo gravada)

en: (wd now: %s)
pt_BR: (wd agora: %s)

en: . filename [arguments]
pt_BR: . arquivo [argumentos]

en: /dev/(tcp|udp)/host/port not supported without networking
pt_BR: sem suporte a /dev/(tcp|udp)/máquina/porta sem rede

en: /tmp must be a valid directory name
pt_BR: /tmp deve ser um nome de diretório válido

en: <no current directory>
pt_BR: <nenhum diretório atual>

en: ABORT instruction
pt_BR: Instrução ABORT

en: Aborting...
pt_BR: Abortando...

en: Add directories to stack.
        
        Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        		directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the left of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        		from the right of the list shown by `dirs', starting with
        		zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        		new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
pt_BR: Adiciona diretórios a uma pilha.
        
        Adiciona um diretório ao topo da pilha de diretórios ou movimenta
        a pilha, fazendo o novo topo da pilha ser o diretório atual de
        trabalho. Com nenhum argumento, efetua troca do topo entre dois
        diretórios.
        
        Opções:
          -n	Suprime a alteração normal de diretório ao adicionar
          		diretórios à pilha, de forma que apenas a pilha é manipulada.
        
        Argumentos:
          +N	Movimenta a pilha de forma que o n-ésimo diretório (a contar
          		da esquerda da lista mostrada por `dirs', iniciando com zero)
          		está no topo.
        
          -N	Movimenta a pilha de forma que o n-ésimo diretório (a contar
          		da direita da lista mostrada por `dirs', iniciando com zero)
          		está no topo.
        
          dir	Adiciona DIR à pilha de diretórios no topo, fazendo dele o
          		novo diretório de trabalho atual.
        
         O comando interno `dirs' exibe a pilha de diretórios.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que um argumento inválido seja fornecido ou
        a alteração de diretório falhar.

en: Adds a directory to the top of the directory stack, or rotates
        the stack, making the new top of the stack the current working
        directory.  With no arguments, exchanges the top two directories.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when adding
        	directories to the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the left of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          -N	Rotates the stack so that the Nth directory (counting
        	from the right of the list shown by `dirs', starting with
        	zero) is at the top.
        
          dir	Adds DIR to the directory stack at the top, making it the
        	new current working directory.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
pt_BR: Adiciona um diretório ao topo da pilha de diretórios ou movimenta
        a pilha, fazendo o novo topo da pilha ser o diretório atual de
        trabalho. Com nenhum argumento, efetua troca do topo entre dois
        diretórios.
        
        Opções:
          -n	Suprime a alteração normal de diretório ao adicionar
          		diretórios à pilha, de forma que apenas a pilha é manipulada.
        
        Argumentos:
          +N	Movimenta a pilha de forma que o n-ésimo diretório (a contar
          		da esquerda da lista mostrada por `dirs', iniciando com zero)
          		está no topo.
        
          -N	Movimenta a pilha de forma que o n-ésimo diretório (a contar
          		da direita da lista mostrada por `dirs', iniciando com zero)
          		está no topo.
        
          dir	Adiciona DIR à pilha de diretórios no topo, fazendo dele o
          		novo diretório de trabalho atual.
        
         O comando interno `dirs' exibe a pilha de diretórios.

en: Alarm (profile)
pt_BR: Alarme (perfil)

en: Alarm (virtual)
pt_BR: Alarme (virtual)

en: Alarm clock
pt_BR: Relógio de alarme

en: Arithmetic for loop.
        
        Equivalent to
        	(( EXP1 ))
        	while (( EXP2 )); do
        		COMMANDS
        		(( EXP3 ))
        	done
        EXP1, EXP2, and EXP3 are arithmetic expressions.  If any expression is
        omitted, it behaves as if it evaluates to 1.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pt_BR: Loop `for' aritmético.
        
        Equivalente a
        	(( EXPR1 ))
        	while (( EXPR2 )); do
        		COMANDOS
        		(( EXPR3 ))
        	done
        EXPR1, EXPR2 e EXPR3 são expressões aritméticas. Se alguma expressão
        for omitida, ele se comporta como se a avaliação resultasse em 1.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último comando executado.

en: BPT trace/trap
pt_BR: BPT Rastreamento/Captura (BPT trace/trap)

en: Bad system call
pt_BR: Chamada incorreta do sistema

en: Bogus signal
pt_BR: Sinal falso

en: Broken pipe
pt_BR: `Pipe' partido (escrita sem leitura)

en: Bus error
pt_BR: Erro do barramento

en: CPU limit
pt_BR: Tempo limite de CPU excedido

en: Change the shell working directory.
        
        Change the current directory to DIR.  The default DIR is the value of the
        HOME shell variable.
        
        The variable CDPATH defines the search path for the directory containing
        DIR.  Alternative directory names in CDPATH are separated by a colon (:).
        A null directory name is the same as the current directory.  If DIR begins
        with a slash (/), then CDPATH is not used.
        
        If the directory is not found, and the shell option `cdable_vars' is set,
        the word is assumed to be  a variable name.  If that variable has a value,
        its value is used for DIR.
        
        Options:
          -L	force symbolic links to be followed: resolve symbolic
        		links in DIR after processing instances of `..'
          -P	use the physical directory structure without following
        		symbolic links: resolve symbolic links in DIR before
        		processing instances of `..'
          -e	if the -P option is supplied, and the current working
        		directory cannot be determined successfully, exit with
        		a non-zero status
          -@	on systems that support it, present a file with extended
        		attributes as a directory containing the file attributes
        
        The default is to follow symbolic links, as if `-L' were specified.
        `..' is processed by removing the immediately previous pathname component
        back to a slash or the beginning of DIR.
        
        Exit Status:
        Returns 0 if the directory is changed, and if $PWD is set successfully when
        -P is used; non-zero otherwise.
pt_BR: Altera o diretório de trabalho do shell.
        
        Altera o diretório atual para DIR, sendo o padrão de DIR o mesmo valor
        da variável HOME.
        
        A variável CDPATH define o caminho de pesquisa para o diretório contendo
        DIR. Nomes de diretórios alternativos em CDPATH são separados por
        dois-pontos (:). Um nome de diretório nulo é o mesmo que o diretório
        atual. Se DIR inicia com uma barra (/), então CDPATH não é usada.
        
        Se o diretório não for encontrado e a opção `cdable_vars` estiver definida
        no shell, a palavra é presumida como sendo o nome de uma variável. Se
        tal variável possuir um valor, este valor é usado para DIR.
        
        Opções:
          -L	força links simbólicos a serem seguidos: resolver links simbólicos
          		em DIR após processar instâncias de `..'
          -P	usa a estrutura do diretório físico sem seguir links
        		simbólicos: resolve links simbólicos em DIR antes de processar
        		instâncias de `..'
          -e	se a opção -P for fornecida e o diretório de trabalho atual não
        		puder ser determinado com sucesso, sai com um status não-zero
          -@	em sistemas nos quais haja suporte, apresenta um arquivo com
        		atributos estendidos como um diretório contendo os atributos de
        		arquivo
        
        O padrão é seguir links simbólicos, como se `-L' tivesse sido especificada.
        `..' é processada removendo o componente de caminho imediatamente anterior
        de volta para uma barra ou para o início de DIR.
        
        Status de saída:
        Retorna 0, se o diretório tiver sido alterado e se $PWD está definida com
        sucesso quando a opção -P for usada; do contrário, retorna não-zero.

en: Child death or stop
pt_BR: Processo filho parado ou terminado

en: Common shell variable names and usage.
        
        BASH_VERSION	Version information for this Bash.
        CDPATH	A colon-separated list of directories to search
        		for directories given as arguments to `cd'.
        GLOBIGNORE	A colon-separated list of patterns describing filenames to
        		be ignored by pathname expansion.
        HISTFILE	The name of the file where your command history is stored.
        HISTFILESIZE	The maximum number of lines this file can contain.
        HISTSIZE	The maximum number of history lines that a running
        		shell can access.
        HOME	The complete pathname to your login directory.
        HOSTNAME	The name of the current host.
        HOSTTYPE	The type of CPU this version of Bash is running under.
        IGNOREEOF	Controls the action of the shell on receipt of an EOF
        		character as the sole input.  If set, then the value
        		of it is the number of EOF characters that can be seen
        		in a row on an empty line before the shell will exit
        		(default 10).  When unset, EOF signifies the end of input.
        MACHTYPE	A string describing the current system Bash is running on.
        MAILCHECK	How often, in seconds, Bash checks for new mail.
        MAILPATH	A colon-separated list of filenames which Bash checks
        		for new mail.
        OSTYPE	The version of Unix this version of Bash is running on.
        PATH	A colon-separated list of directories to search when
        		looking for commands.
        PROMPT_COMMAND	A command to be executed before the printing of each
        		primary prompt.
        PS1		The primary prompt string.
        PS2		The secondary prompt string.
        PWD		The full pathname of the current directory.
        SHELLOPTS	A colon-separated list of enabled shell options.
        TERM	The name of the current terminal type.
        TIMEFORMAT	The output format for timing statistics displayed by the
        		`time' reserved word.
        auto_resume	Non-null means a command word appearing on a line by
        		itself is first looked for in the list of currently
        		stopped jobs.  If found there, that job is foregrounded.
        		A value of `exact' means that the command word must
        		exactly match a command in the list of stopped jobs.  A
        		value of `substring' means that the command word must
        		match a substring of the job.  Any other value means that
        		the command must be a prefix of a stopped job.
        histchars	Characters controlling history expansion and quick
        		substitution.  The first character is the history
        		substitution character, usually `!'.  The second is
        		the `quick substitution' character, usually `^'.  The
        		third is the `history comment' character, usually `#'.
        HISTIGNORE	A colon-separated list of patterns used to decide which
        		commands should be saved on the history list.
pt_BR: Nomes e uso de variáveis comuns do shell.
        
        BASH_VERSION	Informação da versão deste Bash.
        CDPATH		Uma lista separada por dois-pontos de diretórios para
        			pesquisar por diretórios fornecidos como argumentos a `cd'.
        GLOBIGNORE		Uma lista separada por dois-pontos de padrões descrevendo
        			arquivos a serem ignorados pela expansão de caminho.
        HISTFILE		O nome do arquivo no qual o histórico de comandos é
        			armazenado.
        HISTFILESIZE	O número máximo de linhas que esse arquivo pode conter.
        HISTSIZE		O número máximo de linhas de histórico que um shell
        			pode acessar.
        HOME			O caminho completo para seu diretório de login.
        HOSTNAME		O nome da sua máquina.
        HOSTTYPE		O tipo de CPU sob a qual esta versão do Bash está
        			funcionando.
        IGNOREEOF		Controla a ação do shell na recepção de um caractere
        			de fim de arquivo (EOF) como uma entrada única. Se
        			definida, então seu valor é o número de caracteres de EOF
        			que podem ser vistos numa leva em uma linha vazia antes
        			do shell sair (padrão 10). Do contrário, EOF significa
        			o fim da entrada.
        MACHTYPE		Uma string descrevendo o sistema no qual Bash está sendo
        			executado.
        MAILCHECK		Com qual frequência, em segundos, Bash verifica por novo
        			correio.
        MAILPATH		Uma lista separada por dois-pontos de arquivos que Bash
        			verifica por novo correio.
        OSTYPE			A versão do Unix no qual Bash está sendo executado.
        PATH			Uma lista separada por dois-pontos de diretórios para
        			pesquisar ao se procurar por comandos.
        PROMPT_COMMAND	Um comando a ser executado antes de imprimir cada prompt
        			primário.
        PS1				A string de prompt primário.
        PS2				A string de prompt secundária.
        PWD				O caminho completo do diretório atual.
        SHELLOPTS		Uma lista separada por dois-pontos de opções shell
        				habilitadas.
        TERM			O nome do tipo de terminal atual.
        TIMEFORMAT		O formato de saída para estatísticas de tempo exibidas
        				pela palavra reservada `time'.
        auto_resume		Não-nulo significa que uma palavra de comando aparecendo
        				em uma linha, por si só, é procurada primeiro na lista de
        				trabalhos atualmente parados. Se encontrado lá, aquele
        				trabalho é levado para primeiro plano. Um valor de `exact'
        				significa que a palavra de comando deve corresponder
        				exatamente um comando na lista de trabalhos parados. Um
        				valor de `substring' significa que a palavra de comando
        				deve corresponder a uma substring do trabalho. Qualquer
        				outro valor significa que o comando deve ser um prefixo
        				de um trabalho parado.
        histchars		Caracteres controlando expansão de histórico e
        				substituição rápida. O primeiro caractere é o de
        				substituição de histórico, normalmente `!'. O segundo
        				é o caractere `quick substitution', normalmente `^'.
        				O terceiro é o caractere `quick sbustitution',
        				normalmente `#'
        HISTIGNORE		Uma lista separada por dois-pontos de padrões usados para
        				decidir quais comandos deveriam ser salvos na lista de
        				histórico.

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Create a coprocess named NAME.
        
        Execute COMMAND asynchronously, with the standard output and standard
        input of the command connected via a pipe to file descriptors assigned
        to indices 0 and 1 of an array variable NAME in the executing shell.
        The default NAME is "COPROC".
        
        Exit Status:
        The coproc command returns an exit status of 0.
pt_BR: Cria um coprocesso chamado NOME.
        
        Executa COMANDO assincronamente, com a saída padrão e entrada padrão
        do comando conectados via um `pipe' (redirecionamento) para descritores
        de arquivo atribuídos para índices 0 e 1 de uma variável array NOME
        no shell em execução. O NOME padrão é "COPROC".
        
        Status de saída:
        O comando coproc retorna um status de saída de 0.

en: Define local variables.
        
        Create a local variable called NAME, and give it VALUE.  OPTION can
        be any option accepted by `declare'.
        
        Local variables can only be used within a function; they are visible
        only to the function where they are defined and its children.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied, a variable
        assignment error occurs, or the shell is not executing a function.
pt_BR: Define variáveis locais.
        
        Cria uma variável local chamada NOME e lhe dá VALOR. OPÇÃO pode ser
        qualquer opção aceita pelo `declare'.
        
        Variáveis locais podem ser usadas apenas em uma função; elas são visíveis
        apenas para a função na qual elas foram definidas, bem como para seus
        filhos.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida, ocorrer
        um erro de atribuição de uma variável ou o shell não estiver executando
        uma função.

en: Define or display aliases.
        
        Without arguments, `alias' prints the list of aliases in the reusable
        form `alias NAME=VALUE' on standard output.
        
        Otherwise, an alias is defined for each NAME whose VALUE is given.
        A trailing space in VALUE causes the next word to be checked for
        alias substitution when the alias is expanded.
        
        Options:
          -p	print all defined aliases in a reusable format
        
        Exit Status:
        alias returns true unless a NAME is supplied for which no alias has been
        defined.
pt_BR: Define ou exibe apelidos (aliases).
        
        Sem argumentos, `alias' mostra a lista de apelidos no formato usável
        `alias NOME=VALOR' na saída padrão.
        
        Do contrário, um apelido é definido para cada NOME cujo VALOR é dado.
        Um espaço ao final em VALOR resulta na próxima palavra ser verificada
        por substituição de apelido quando o apelido for expandido.
        
        Opções:
          -p	mostra todos os apelidos definidos em uma formato usável
        
        Status de saída:
        `alias' retorna verdadeiro, a menos que seja fornecido um NOME para
        o qual não se tenha definido um apelido

en: Define shell function.
        
        Create a shell function named NAME.  When invoked as a simple command,
        NAME runs COMMANDs in the calling shell's context.  When NAME is invoked,
        the arguments are passed to the function as $1...$n, and the function's
        name is in $FUNCNAME.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is readonly.
pt_BR: Define uma função de shell.
        
        Cria uma função de shell chamada NOME. Quando chamado como um comando
        simples, NOME executa COMANDOs no contexto de chamada shell.  Quando
        NOME é chamado, os argumentos são passados para a função como $1..$n
        e o nome da função está em $FUNCNAME.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que NOME seja somente-leitura.

en: Display directory stack.
        
        Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        		to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        		with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by dirs when invoked without options, starting with
        		zero.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pt_BR: Exibe pilha de diretórios.
        
        Exibe a lista de diretórios atualmente memorizados. Diretórios são
        inseridos na lista por meio do comando `pushd'; você pode obter
        de volta da lista com o comando `popd'.
        
        Opções:
          -c	limpa a pilha de diretórios excluindo todos os elementos
          -l	não mostra versões de diretórios prefixadas por til,
          		relativos ao seu diretório HOME
          -p	exibe a pilha de diretório com uma entrada por linha
          -v	exibe a pilha de diretório com uma entrada por linha,
          		prefixada com sua posição na pilha
        
        Argumentos:
          +N	Exibe a n-ésima entrada a partir da esquerda da linha
          		mostrada por `dirs' chamado sem opções, iniciando com zero.
        
          -N	Exibe a n-ésima entrada a partir da esquerda da linha
          		mostrada por `dirs' chamado sem opções, iniciando com zero.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        ocorrer um erro.

en: Display information about builtin commands.
        
        Displays brief summaries of builtin commands.  If PATTERN is
        specified, gives detailed help on all commands matching PATTERN,
        otherwise the list of help topics is printed.
        
        Options:
          -d	output short description for each topic
          -m	display usage in pseudo-manpage format
          -s	output only a short usage synopsis for each topic matching
        		PATTERN
        
        Arguments:
          PATTERN	Pattern specifying a help topic
        
        Exit Status:
        Returns success unless PATTERN is not found or an invalid option is given.
pt_BR: Exibe informação sobre comandos internos (builtin).
        
        Exibe resumos de comandos internos. Se PADRÃO for especificado,
        fornece ajuda detalhada sobre todos os comandos correspondendo
        a PADRÃO; do contrário, a lista de tópicos de ajuda é mostrada.
        
        Opções:
          -d	exibe uma descrição breve para cada tópico
          -m	exibe o uso em formato de pseudo página man
          -s	exibe apenas uma breve sinopse de uso para cada tópico
          		correspondendo a PADRÃO
        
        Argumentos:
          PADRÃO	Padrão especificando um tópico de ajuda
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que PADRÃO não seja encontrado ou uma opção
        inválida seja fornecida.

en: Display information about command type.
        
        For each NAME, indicate how it would be interpreted if used as a
        command name.
        
        Options:
          -a	display all locations containing an executable named NAME;
        		includes aliases, builtins, and functions, if and only if
        		the `-p' option is not also used
          -f	suppress shell function lookup
          -P	force a PATH search for each NAME, even if it is an alias,
        		builtin, or function, and returns the name of the disk file
        		that would be executed
          -p	returns either the name of the disk file that would be executed,
        		or nothing if `type -t NAME' would not return `file'
          -t	output a single word which is one of `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' or `', if NAME is an alias,
        		shell reserved word, shell function, shell builtin, disk file,
        		or not found, respectively
        
        Arguments:
          NAME	Command name to be interpreted.
        
        Exit Status:
        Returns success if all of the NAMEs are found; fails if any are not found.
pt_BR: Exibe informação sobre o tipo de comando.
        
        Para cada NOME, indica como ele seria interpretado se fosse usado como
        um nome de comando.
        
        Opções:
          -a	exibe todas as localizações contendo um executável chamado NOME;
        		inclui apelidos (alias), comandos internos e funções,
        		se, e somente se, a opção `-p' não for usada em conjunto
          -f	suprime a procura por função do shell
          -P	força uma pesquisa em PATH por cada  NOME, mesmo se ele for
        		um apelido, um comando interno ou uma função, e retorna o nome
        		do arquivo de disco que seria executado
          -p	retorna o nome do arquivo de disco que seria executado ou nada,
        		se `type -t NOME' não retornasse `file'
          -t	mostra uma única palavra que é uma dentre `alias', `keyword',
        		`function', `builtin', `file' ou `', se NOME for um apelido,
        		palavra reservada da shell, comando interno do shell,
        		arquivo de disco ou não encontrado, respectivamente
        
        Argumentos:
          NOME	Nome de comando a ser interpretado.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, se todos os NOMEs forem encontrados; falha, se algum
        deles não for encontrado.

en: Display or execute commands from the history list.
        
        fc is used to list or edit and re-execute commands from the history list.
        FIRST and LAST can be numbers specifying the range, or FIRST can be a
        string, which means the most recent command beginning with that
        string.
        
        Options:
          -e ENAME	select which editor to use.  Default is FCEDIT, then EDITOR,
        		then vi
          -l 	list lines instead of editing
          -n	omit line numbers when listing
          -r	reverse the order of the lines (newest listed first)
        
        With the `fc -s [pat=rep ...] [command]' format, COMMAND is
        re-executed after the substitution OLD=NEW is performed.
        
        A useful alias to use with this is r='fc -s', so that typing `r cc'
        runs the last command beginning with `cc' and typing `r' re-executes
        the last command.
        
        Exit Status:
        Returns success or status of executed command; non-zero if an error occurs.
pt_BR: Exibe ou executa comandos da lista do histórico.
        
        fc é usado para listar ou editar e re-executar comandos da lista de
        histórico. PRIMEIRO e ÚLTIMO podem ser números especificando o intervalo
        ou PRIMEIRO pode ser uma string, o que significa o comando mais recente
        iniciando com aquela string.
        
        Opções:
          -e EDITOR	seleciona qual editor usar. O padrão é FCEDIT,
          			então EDITOR, então vi
          -l		lista linhas ao invés de editar
          -n		omite números de linhas ao listar
          -r		ordem reversa de linhas (mais novos listados primeiro)
        
        Com o formato `fc -s [ANTIGO=NOVO ...] [COMANDO]', COMANDO é
        re-executado após a substituição ANTIGO=NOVO ser realizada.
        
        Um apelido útil para usar isso é r='fc -s', de forma que digitar `r cc'
        executa o último comando iniciando com `cc' e digitar `r' re-executa
        o último comando.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso ou status do comando executado; ocorrendo um erro,
        retorna não-zero.

en: Display or manipulate the history list.
        
        Display the history list with line numbers, prefixing each modified
        entry with a `*'.  An argument of N lists only the last N entries.
        
        Options:
          -c	clear the history list by deleting all of the entries
          -d offset	delete the history entry at position OFFSET. Negative
        		offsets count back from the end of the history list
        
          -a	append history lines from this session to the history file
          -n	read all history lines not already read from the history file
        		and append them to the history list
          -r	read the history file and append the contents to the history
        		list
          -w	write the current history to the history file
        
          -p	perform history expansion on each ARG and display the result
        		without storing it in the history list
          -s	append the ARGs to the history list as a single entry
        
        If FILENAME is given, it is used as the history file.  Otherwise,
        if HISTFILE has a value, that is used, else ~/.bash_history.
        
        If the HISTTIMEFORMAT variable is set and not null, its value is used
        as a format string for strftime(3) to print the time stamp associated
        with each displayed history entry.  No time stamps are printed otherwise.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
pt_BR: Exibe ou manipula a lista de histórico.
        
        Exibe a lista de histórico com números de linhas, prefixando cada
        entrada modificada com um `*'.  Um argumento de N lista apenas as
        últimas N entradas.
        
        Opções:
          -c		limpa a lista de histórico ao excluir todas as entradas
          -d posição	exclui a entrada de histórico na posição POSIÇÃO. Posições
        			negativas contam a partir do fim da lista de histórico
        
          -a		anexa linhas de histórico desta sessão no arquivo de
          			histórico
          -n		lê todas as linhas de histórico ainda não lidas do
          			arquivo de histórico e anexa-os à lista de histórico
          -r		lê o histórico e anexa os conteúdos à lista de histórico
          -w		escreve o histórico atual para o arquivo de histórico
        
          -p		executa expansão de histórico em cada ARG e exibe o
          			resultado sem armazená-lo na lista de histórico
          -s		anexa os ARGs à lista de histórico como uma única entrada
        
        Se ARQUIVO for fornecido, ele é usado como o arquivo de histórico.
        Do contrário, se a variável HISTFILE tiver um valor, este será usado;
        senão, usa de ~/.bash_history.
        
        Se a variável HISTTIMEFORMAT for definida e não for nula, seu valor é
        usado como uma string de formato para strftime(3) para mostrar a marca
        de tempo associada com cada entrada de histórico exibida. Do contrário,
        nenhuma marca de tempo é mostrada.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        ocorra um erro.

en: Display or set file mode mask.
        
        Sets the user file-creation mask to MODE.  If MODE is omitted, prints
        the current value of the mask.
        
        If MODE begins with a digit, it is interpreted as an octal number;
        otherwise it is a symbolic mode string like that accepted by chmod(1).
        
        Options:
          -p	if MODE is omitted, output in a form that may be reused as input
          -S	makes the output symbolic; otherwise an octal number is output
        
        Exit Status:
        Returns success unless MODE is invalid or an invalid option is given.
pt_BR: Exibe ou define máscara de modo de arquivo.
        
        Define a máscara de criação de arquivos do usuário para MODO. Se MODO
        for omitido, imprime o valor atual da máscara.
        
        Se MODO inicia com um dígito, ele é interpretado como um número octal;
        do contrário, ele é uma string de modo simbólico como a que é aceita
        pelo chmod(1).
        
        Opções:
          -p	se MODO for omitido, exibe em um formulário que pode ser usado
          		como entrada
          -S	torna a saída simbólica; do contrário, um número octal é mostrado
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que MODO seja inválido ou uma opção
        inválida seja fornecida.

en: Display possible completions depending on the options.
        
        Intended to be used from within a shell function generating possible
        completions.  If the optional WORD argument is supplied, matches against
        WORD are generated.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pt_BR: Exibe possibilidades de completação dependendo das opções.
        
        Tem a intenção de ser usado de dentro de uma função shell gerando
        completações possíveis. Se o argumento opcional PALAVRA for fornecido,
        comparações entre PALAVRA é gerada.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        ocorra um erro.

en: Display process times.
        
        Prints the accumulated user and system times for the shell and all of its
        child processes.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
pt_BR: Exibe tempos de processos.
        
        Imprime os tempos de sistema e de usuário acumulados pelo shell e
        todos seus processo filhos.
        
        Status de saída:
        Sempre com sucesso.

en: Display status of jobs.
        
        Lists the active jobs.  JOBSPEC restricts output to that job.
        Without options, the status of all active jobs is displayed.
        
        Options:
          -l	lists process IDs in addition to the normal information
          -n	lists only processes that have changed status since the last
        		notification
          -p	lists process IDs only
          -r	restrict output to running jobs
          -s	restrict output to stopped jobs
        
        If -x is supplied, COMMAND is run after all job specifications that
        appear in ARGS have been replaced with the process ID of that job's
        process group leader.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
        If -x is used, returns the exit status of COMMAND.
pt_BR: Exibe status de trabalhos.
        
        Lista os trabalhos ativos. ESPEC-JOB restringe a saída àquele trabalho.
        Não sendo informado qualquer opção, o status de todos os trabalhos
        ativos é exibido.
        
        Opções:
          -l	lista IDs de processo junto com a informação normal
          -n	lista apenas processos que tiverem seu status alterado desde
          		a última notificação
          -p	lista apenas IDs de processo
          -r	restringe a saída apenas a trabalhos em execução
          -s	restringe a saída apenas a trabalhos parados
        
        Se -x for fornecido, COMANDO é executado após as demais especificações
        de trabalho que aparecerem em ARGs terem sido substituídas com o ID de
        processo daquele líder de grupo de processos do trabalhos.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        ocorra um erro. Se -x for usado, retorna o status de saída do COMANDO.

en: Display the list of currently remembered directories.  Directories
        find their way onto the list with the `pushd' command; you can get
        back up through the list with the `popd' command.
        
        Options:
          -c	clear the directory stack by deleting all of the elements
          -l	do not print tilde-prefixed versions of directories relative
        	to your home directory
          -p	print the directory stack with one entry per line
          -v	print the directory stack with one entry per line prefixed
        	with its position in the stack
        
        Arguments:
          +N	Displays the Nth entry counting from the left of the list shown by
        	dirs when invoked without options, starting with zero.
        
          -N	Displays the Nth entry counting from the right of the list shown by
    	dirs when invoked without options, starting with zero.
pt_BR: Exibe a lista de diretórios atualmente memorizados. Diretórios são
        inseridos na lista por meio do comando `pushd'; você pode obter
        de volta da lista com o comando `popd'.
        
        Opções:
          -c	limpa a pilha de diretórios excluindo todos os elementos
          -l	não mostra versões de diretórios prefixadas por til,
          		relativos ao seu diretório HOME
          -p	exibe a pilha de diretório com uma entrada por linha
          -v	exibe a pilha de diretório com uma entrada por linha,
          		prefixada com sua posição na pilha
        
        Argumentos:
          +N	Exibe a n-ésima entrada a partir da esquerda da linha
          		mostrada por `dirs' chamado sem opções, iniciando com zero.
        
          -N	Exibe a n-ésima entrada a partir da esquerda da linha
          		mostrada por `dirs' chamado sem opções, iniciando com zero.

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Done(%d)
pt_BR: Concluído(%d)

en: EMT instruction
pt_BR: Instrução EMT

en: Enable and disable shell builtins.
        
        Enables and disables builtin shell commands.  Disabling allows you to
        execute a disk command which has the same name as a shell builtin
        without using a full pathname.
        
        Options:
          -a	print a list of builtins showing whether or not each is enabled
          -n	disable each NAME or display a list of disabled builtins
          -p	print the list of builtins in a reusable format
          -s	print only the names of Posix `special' builtins
        
        Options controlling dynamic loading:
          -f	Load builtin NAME from shared object FILENAME
          -d	Remove a builtin loaded with -f
        
        Without options, each NAME is enabled.
        
        To use the `test' found in $PATH instead of the shell builtin
        version, type `enable -n test'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not a shell builtin or an error occurs.
pt_BR: Habilita e desabilita comandos internos do shell.
        
        Habilita e desabilita comandos internos do shell. Desabilitar
        permite que você executa um comando do disco que possui o mesmo
        nome que um outro comando interno sem usar um caminho completo.
        
        Opções:
          -a	mostra uma lista de comandos internos mostrando se cada
          		um está habilitado
          -n	desabilita cada NOME ou exibe uma lista de comandos
          		internos desabilitados
          -p	exibe a lista de comandos internos em um formato usável
          -s	exibe apenas nomes dos comandos internos 'especial' Posix
        
        Opções de controle de carregamento dinâmico:
          -f	carrega comando interno NOME do objeto compartilhado ARQUIVO
          -d	remove um comando interno carregado com -f
        
        Não sendo informado uma opção, cada NOME é habilitado.
        
        Para usar o `test' encontrado em $PATH, ao invés da versão de comando
        interno do shell, digite `enable -n test'.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que NOME não seja um comando interno de shell
        ou ocorrer um erro.

en: Evaluate arithmetic expression.
        
        The EXPRESSION is evaluated according to the rules for arithmetic
        evaluation.  Equivalent to `let "EXPRESSION"'.
        
        Exit Status:
        Returns 1 if EXPRESSION evaluates to 0; returns 0 otherwise.
pt_BR: Avalia expressões aritméticas.
        
        A EXPRESSÃO é avaliada de acordo com as regras de avaliação aritmética.
        Equivalente a `let "EXPRESSÃO"'.
        
        Status de saída:
        Retorna 1, se EXPRESSÃO for avaliada como 0; do contrário, retorna 0.

en: Evaluate arithmetic expressions.
        
        Evaluate each ARG as an arithmetic expression.  Evaluation is done in
        fixed-width integers with no check for overflow, though division by 0
        is trapped and flagged as an error.  The following list of operators is
        grouped into levels of equal-precedence operators.  The levels are listed
        in order of decreasing precedence.
        
        	id++, id--	variable post-increment, post-decrement
        	++id, --id	variable pre-increment, pre-decrement
        	-, +		unary minus, plus
        	!, ~		logical and bitwise negation
        	**		exponentiation
        	*, /, %		multiplication, division, remainder
        	+, -		addition, subtraction
        	<<, >>		left and right bitwise shifts
        	<=, >=, <, >	comparison
        	==, !=		equality, inequality
        	&		bitwise AND
        	^		bitwise XOR
        	|		bitwise OR
        	&&		logical AND
        	||		logical OR
        	expr ? expr : expr
        			conditional operator
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=	assignment
        
        Shell variables are allowed as operands.  The name of the variable
        is replaced by its value (coerced to a fixed-width integer) within
        an expression.  The variable need not have its integer attribute
        turned on to be used in an expression.
        
        Operators are evaluated in order of precedence.  Sub-expressions in
        parentheses are evaluated first and may override the precedence
        rules above.
        
        Exit Status:
        If the last ARG evaluates to 0, let returns 1; let returns 0 otherwise.
pt_BR: Avalia expressões aritméticas.
        
        Avalia cada ARG como uma expressão aritmética. A avaliação é feita
        em inteiros com largura fixa com nenhuma verificação de estouro de
        pilha. A lista de operadores a seguir está agrupada em níveis de
        operadores de igual precedência. Os níveis estão listados em ordem
        de precedência decrescente.
        
        	id++, id--          pós-acréscimo, pós-decréscimo de variável
        	++id, --id          pré-acréscimo, pré-decréscimo de variável
        	-, +                menos, mais unário
        	!, ~                negação lógica e bit-a-bit
        	**                  exponenciação
        	*, /, %             multiplicação, divisão, resto de divisão
        	+, -                adição, subtração
        	<<, >>              deslocamento bit-a-bit para esquerda, direita
        	<=, >=, <, >        comparação
        	==, !=              igualdade, desigualdade
        	&                   E (AND) bit-a-bit
        	^                   OU eXclusivo (XOR) bit-a-bit
        	|                   OU (OR) bit-a-bit
        	&&                  E lógico
        	||                  OU lógico
        	expr ? expr : expr  operador condicional
        	=, *=, /=, %=,
        	+=, -=, <<=, >>=,
        	&=, ^=, |=          atribuição
        
        As variáveis de shell são permitidas como operandos. O nome da
        variável é substituída pelo seu valor (coagida a um inteiro com
        largura fixa) dentro de uma expressão. A variável não precisa ter
        seu atributo de `inteiro' ligado para ser usada em uma expressão.
       
        Operadores são avaliados em ordem de precedência. Sub-expressões em
        parênteses são avaliados primeiro e podem sobrescrever as regras de
        precedência acima.
        
        Status de saída:
        Se o último ARG for avaliado como 0, let retorna 1; do contrário,
        let retorna 0.

en: Evaluate conditional expression.
        
        Exits with a status of 0 (true) or 1 (false) depending on
        the evaluation of EXPR.  Expressions may be unary or binary.  Unary
        expressions are often used to examine the status of a file.  There
        are string operators and numeric comparison operators as well.
        
        The behavior of test depends on the number of arguments.  Read the
        bash manual page for the complete specification.
        
        File operators:
        
          -a FILE        True if file exists.
          -b FILE        True if file is block special.
          -c FILE        True if file is character special.
          -d FILE        True if file is a directory.
          -e FILE        True if file exists.
          -f FILE        True if file exists and is a regular file.
          -g FILE        True if file is set-group-id.
          -h FILE        True if file is a symbolic link.
          -L FILE        True if file is a symbolic link.
          -k FILE        True if file has its `sticky' bit set.
          -p FILE        True if file is a named pipe.
          -r FILE        True if file is readable by you.
          -s FILE        True if file exists and is not empty.
          -S FILE        True if file is a socket.
          -t FD          True if FD is opened on a terminal.
          -u FILE        True if the file is set-user-id.
          -w FILE        True if the file is writable by you.
          -x FILE        True if the file is executable by you.
          -O FILE        True if the file is effectively owned by you.
          -G FILE        True if the file is effectively owned by your group.
          -N FILE        True if the file has been modified since it was last read.
        
          FILE1 -nt FILE2  True if file1 is newer than file2 (according to
                           modification date).
        
          FILE1 -ot FILE2  True if file1 is older than file2.
        
          FILE1 -ef FILE2  True if file1 is a hard link to file2.
        
        String operators:
        
          -z STRING      True if string is empty.
        
          -n STRING
             STRING      True if string is not empty.
        
          STRING1 = STRING2
                         True if the strings are equal.
          STRING1 != STRING2
                         True if the strings are not equal.
          STRING1 < STRING2
                         True if STRING1 sorts before STRING2 lexicographically.
          STRING1 > STRING2
                         True if STRING1 sorts after STRING2 lexicographically.
        
        Other operators:
        
          -o OPTION      True if the shell option OPTION is enabled.
          -v VAR         True if the shell variable VAR is set.
          -R VAR         True if the shell variable VAR is set and is a name
                         reference.
          ! EXPR         True if expr is false.
          EXPR1 -a EXPR2 True if both expr1 AND expr2 are true.
          EXPR1 -o EXPR2 True if either expr1 OR expr2 is true.
        
          arg1 OP arg2   Arithmetic tests.  OP is one of -eq, -ne,
                         -lt, -le, -gt, or -ge.
        
        Arithmetic binary operators return true if ARG1 is equal, not-equal,
        less-than, less-than-or-equal, greater-than, or greater-than-or-equal
        than ARG2.
        
        Exit Status:
        Returns success if EXPR evaluates to true; fails if EXPR evaluates to
        false or an invalid argument is given.
pt_BR: Avalia expressão condicional.
        
        Sai com um status de 0 (verdadeiro) ou 1 (falso) dependendo da avaliação
        de EXPR. As expressões podem ser unárias ou binárias. Expressões unárias
        são normalmente usadas para examinar o status de um arquivo. Há
        operadores de strings e também há operadores de comparação numérica.
        
        O comportamento do teste depende do número de argumentos. Leia a página
        de manual do `bash' para a especificação completa.
        
        Operadores de arquivos:
        
          -a ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo existir.
          -b ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um bloco especial.
          -c ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um caractere especial.
          -d ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um diretório.
          -e ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo existir.
          -f ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo existir e for um arquivo normal.
          -g ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for set-group-id.
          -h ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um link simbólico.
          -L ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um link simbólico.
          -k ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo tiver o bit `sticky' definido.
          -p ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um `pipe' dado.
          -r ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um legível por você.
          -s ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo existir e não estiver vazio.
          -S ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo for um socket.
          -t FD          Verdadeiro, se FD estiver aberto em um terminal.
          -u ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo estiver com set-user-id.
          -w ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo puder ser escrito por você.
          -x ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo puder ser executado por você.
          -O ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo efetivamente for seu (owned).
          -G ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo efetivamente for do seu grupo.
          -N ARQUIVO     Verdadeiro, se arquivo foi modificado desde a última
                         leitura.
        
          ARQ1 -nt ARQ2  Verdadeiro se ARQ1 for mais novo que ARQ2, conforme
                         última data de modificação.
        
          ARQ1 -ot ARQ2  Verdadeiro, se ARQ1 for mais velho que ARQ2.
        
          ARQ1 -ef ARQ2  Verdadeiro, se ARQ1 for um link rígido para ARQ2.
        
        Operadores de string:
        
          -z STRING      Verdadeiro, se string estiver vazia.
        
          -n STRING
             STRING      Verdadeiro, se string não estiver vazia.
        
          STRING1 = STRING2
                         Verdadeiro, se strings forem iguais.
          STRING1 != STRING2
                         Verdadeiro, se strings não forem iguais.
          STRING1 < STRING2
                         Verdadeiro, se STRING1 estiver antes de STRING2, de
                         acordo com a ordem alfabética.
          STRING1 > STRING2
                         Verdadeiro, se STRING1 estiver depois de STRING2, de
                         acordo com a ordem alfabética.
        
        Outros operadores:
        
          -o OPÇÃO       Verdadeiro, se a opção shell OPÇÃO estiver habilitada.
          -v VAR         Verdadeiro, se a variável shell VAR estiver definida.
          -R VAR         Verdadeiro, se a variável shell VAR estiver definida
                         e for uma referência de nome.
          ! EXPR         Verdadeiro, se a expressão EXPR for falsa.
          EXPR1 -a EXPR2 Verdadeiro, se ambas EXPR1 e EXPR2 forem verdadeiras.
          EXPR1 -o EXPR2 Verdadeiro, se ao menos uma das expressões for verdadeira.
        
          arg1 OP arg2   Testes aritméticos.  OP é um dentre -eq, -ne, -lt, -le,
                         -gt, or -ge.
        
        Operadores binários de aritmética retornam verdadeiro se ARG1 for igual,
        não-igual, menor-que, menor-ou-igual-a ou maior-ou-igual-a ARG2.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, se EXPR for avaliada como verdadeira; falha, se EXPR for
        avaliada como falsa ou um argumento inválido for informado.

en: Evaluate conditional expression.
        
        This is a synonym for the "test" builtin, but the last argument must
        be a literal `]', to match the opening `['.
pt_BR: Avalia expressões condicionais.
        
        Esse é um sinônimo para o comando interno `test', mas o último
        argumento deve ser um `]' literal, para corresponder ao `[' que abriu.

en: Execute a simple command or display information about commands.
        
        Runs COMMAND with ARGS suppressing  shell function lookup, or display
        information about the specified COMMANDs.  Can be used to invoke commands
        on disk when a function with the same name exists.
        
        Options:
          -p    use a default value for PATH that is guaranteed to find all of
                the standard utilities
          -v    print a description of COMMAND similar to the `type' builtin
          -V    print a more verbose description of each COMMAND
        
        Exit Status:
        Returns exit status of COMMAND, or failure if COMMAND is not found.
pt_BR: Executa um comando simples ou exibe informação sobre comandos.
        
        Executa COMANDO com ARG suprimindo a procura por função do shell ou
        exibe informação sobre os COMANDOs especificados. Pode ser usado para
        chamar comandos no disco quando um função com o mesmo nome existe.
        
        Opções:
          -p	usa um valor padrão como variável PATH no qual garantidamente
          		se encontram todas os utilitários padrão
          -v	mostra uma descrição de COMANDO similar ao comando `type'
          -V	mostra uma descrição detalhada (verboso) para cada COMANDO
        
        Status de saída:
        Retorna status de saída de COMANDO ou falha, se COMANDO não for 
        encontrado.

en: Execute arguments as a shell command.
        
        Combine ARGs into a single string, use the result as input to the shell,
        and execute the resulting commands.
        
        Exit Status:
        Returns exit status of command or success if command is null.
pt_BR: Executa argumentos como um comando de shell.
        
        Combina ARGs em uma única string, usa o resultado como entrada para o
        shell, e executa os comandos resultantes.
        
        Status de saída:
        Retorna status de saída do comando ou sucesso, se o comando for nulo.

en: Execute commands based on conditional.
        
        The `if COMMANDS' list is executed.  If its exit status is zero, then the
        `then COMMANDS' list is executed.  Otherwise, each `elif COMMANDS' list is
        executed in turn, and if its exit status is zero, the corresponding
        `then COMMANDS' list is executed and the if command completes.  Otherwise,
        the `else COMMANDS' list is executed, if present.  The exit status of the
        entire construct is the exit status of the last command executed, or zero
        if no condition tested true.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pt_BR: Executa comandos baseados em condicional.
        
        A lista `if COMANDOS' é executada. Se seu status de saída for zero,
        então a lista `then COMANDOS' é executada. Do contrário, cada lista
        `elif COMANDOS' é executada em turnos e, se seu status de saída for
        zero, a lista `then COMANDOS' correspondente é executada e o comando
        `if' conclui. Do contrário, a lista `else COMANDOS' é executada, se
        presente. O status de saída de toda construção é o status de saída do
        último comando executado, ou zero, se nenhuma condição testada
        resultou em verdadeiro.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último comando executado.

en: Execute commands based on pattern matching.
        
        Selectively execute COMMANDS based upon WORD matching PATTERN.  The
        `|' is used to separate multiple patterns.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pt_BR: Executa comandos baseados em correspondência de padrão.
        
        Seletivamente executa COMANDOS baseados na PALAVRA correspondendo
        a PADRÃO. O `|' é usado para separar múltiplos padrões.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último comando executado.

en: Execute commands for each member in a list.
        
        The `for' loop executes a sequence of commands for each member in a
        list of items.  If `in WORDS ...;' is not present, then `in "$@"' is
        assumed.  For each element in WORDS, NAME is set to that element, and
        the COMMANDS are executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pt_BR: Executa comandos para cada membro em uma lista.
        
        O loop `for' executa uma sequência de comandos para cada membro em
        uma lista de itens. Se `in PALAVRAS ...;' não estiver presente, então
        `in "$@"' é presumido. Para cada elemento em PALAVRAS, NOME é definido
        com aquele elemento e os COMANDOS são executados.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último comando executado.

en: Execute commands from a file in the current shell.
        
        Read and execute commands from FILENAME in the current shell.  The
        entries in $PATH are used to find the directory containing FILENAME.
        If any ARGUMENTS are supplied, they become the positional parameters
        when FILENAME is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed in FILENAME; fails if
        FILENAME cannot be read.
pt_BR: Executa comandos de um arquivo no shell atual.
        
        Lê e executa comandos de ARQUIVO no shell atual. As entradas em
        $PATH são usadas para localizar o diretório contendo ARQUIVO. Se
        quaisquer ARGUMENTOS forem fornecidos, eles se tornam parâmetros
        posicionais quando ARQUIVO é executado.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último comando executado em ARQUIVO; falha se
        ARQUIVO não puder ser lido.

en: Execute conditional command.
        
        Returns a status of 0 or 1 depending on the evaluation of the conditional
        expression EXPRESSION.  Expressions are composed of the same primaries used
        by the `test' builtin, and may be combined using the following operators:
        
          ( EXPRESSION )	Returns the value of EXPRESSION
          ! EXPRESSION		True if EXPRESSION is false; else false
          EXPR1 && EXPR2	True if both EXPR1 and EXPR2 are true; else false
          EXPR1 || EXPR2	True if either EXPR1 or EXPR2 is true; else false
        
        When the `==' and `!=' operators are used, the string to the right of
        the operator is used as a pattern and pattern matching is performed.
        When the `=~' operator is used, the string to the right of the operator
        is matched as a regular expression.
        
        The && and || operators do not evaluate EXPR2 if EXPR1 is sufficient to
        determine the expression's value.
        
        Exit Status:
        0 or 1 depending on value of EXPRESSION.
pt_BR: Executa comando condicional.
        
        Retorna um status de 0 ou 1 dependendo da avaliação da expressão
        condicional EXPRESSÃO. Expressões são compostas dos mesmos primários
        usados pelo comando interno `test' e pode ser combinado usando os
        seguintes operadores:
        
          ( EXPRESSÃO )	Retorna o valor de EXPRESSÃO
          ! EXPRESSÃO	Verdadeiro, se EXPRESSÃO for falsa; senão, falso
          EXPR1 && EXPR2	Verdadeiro, se ambas EXPR1 e EXPR2 forem verdadeiras;
          			senão, falso
          EXPR1 || EXPR2	Verdadeiro, se EXPR1 ou EXPR2 for verdadeira;
          			senão, falso
        
        Quando os operadores `==' e `!=' forem usados, a string à direita do
        operador é usado como um padrão e uma correspondência de padrão é
        realizada. Quando o operador `=~' é usado, a string à direita do
        operador é correspondida como uma expressão regular.
        
        Os operadores && e || não avaliam EXPR2, se EXPR1 for suficiente para
        determinar o valor da expressão.
        
        Status de saída:
        0 ou 1 dependendo do valor de EXPRESSÃO.

en: Execute shell builtins.
        
        Execute SHELL-BUILTIN with arguments ARGs without performing command
        lookup.  This is useful when you wish to reimplement a shell builtin
        as a shell function, but need to execute the builtin within the function.
        
        Exit Status:
        Returns the exit status of SHELL-BUILTIN, or false if SHELL-BUILTIN is
        not a shell builtin.
pt_BR: Executa comandos internos (builtin) do shell.
        
        Executa COMANDO-INTERNO-SHELL com argumentos ARGs sem realizar procura
        por comandos. Isso é útil quando você deseja reimplementar um comando
        interno como uma função shell, mas precisa executar o comando interno
        dentro de uma função.
        
        Status de saída:
        Retorna o status de saída de COMANDO-INTERNO-SHELL ou falso, se
        COMANDO-INTERNO-SHELL não for de fato um comando interno de shell.

en: Exit %d
pt_BR: Fim da execução com status %d

en: Exit a login shell.
        
        Exits a login shell with exit status N.  Returns an error if not executed
        in a login shell.
pt_BR: Sai de um shell de login.
        
        Sai de um shell de login com o status de saída N. Retorna um erro
        se não for executada em um shell de login.

en: Exit for, while, or until loops.
        
        Exit a FOR, WHILE or UNTIL loop.  If N is specified, break N enclosing
        loops.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
pt_BR: Sai de loops de for, while ou until.
        
        Sai de um loop de FOR, WHILE ou UNTIL. Se N for especificado, quebra N 
        blocos de declaração de loops.
        
        Status de saída:
        O status de saída é 0, a menos que N não seja maior ou igual a 1.

en: Exit the shell.
        
        Exits the shell with a status of N.  If N is omitted, the exit status
        is that of the last command executed.
pt_BR: Sai do shell.
        
        Sai do shell com status igual a N.  Se N for omitido, o status
        de saída é o mesmo do último comando executado.

en: File limit
pt_BR: Tamanho limite do arquivo excedido

en: Floating point exception
pt_BR: Exceção de ponto flutuante

en: GNU bash, version %s (%s)
pt_BR: GNU bash, versão %s (%s)

en: GNU bash, version %s-(%s)
pt_BR: GNU bash, versão %s-(%s)

en: GNU long options:
pt_BR: opções-longas-GNU:

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
pt_BR: Ajuda geral sobre uso de software GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Group commands as a unit.
        
        Run a set of commands in a group.  This is one way to redirect an
        entire set of commands.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pt_BR: Agrupa comandos como uma unidade.
        
        Executa um conjunto de comandos em um grupo. Essa é uma
        forma de redirecionar um todo um conjunto de comandos.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último comando executado.

en: HFT input data pending
pt_BR: entrada de dados HFT pendente

en: HFT monitor mode granted
pt_BR: modo monitor HFT autorizado

en: HFT monitor mode retracted
pt_BR: modo monitor HFT rescindido

en: HFT sound sequence has completed
pt_BR: a sequência de som HFT foi completada

en: HOME not set
pt_BR: HOME não definida

en: I have no name!
pt_BR: Eu não tenho nome!

en: I/O ready
pt_BR: Entrada/Saída pronta

en: Illegal instruction
pt_BR: Instrução ilegal

en: Information request
pt_BR: Requisição de informação

en: Interrupt
pt_BR: Interromper

en: Killed
pt_BR: Morto (Killed)

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
pt_BR: Licença GPLv3+: GNU GPL versão 3 ou posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.

en: Mark shell variables as unchangeable.
        
        Mark each NAME as read-only; the values of these NAMEs may not be
        changed by subsequent assignment.  If VALUE is supplied, assign VALUE
        before marking as read-only.
        
        Options:
          -a	refer to indexed array variables
          -A	refer to associative array variables
          -f	refer to shell functions
          -p	display a list of all readonly variables or functions,
        		depending on whether or not the -f option is given
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
pt_BR: Marca variáveis shell como inalteráveis.
        
        Marca cada NOME como somente-leitura; os valores desses NOMEs pode não
        ser alterados por atribuídos subsequentes. Se VALOR for fornecido,
        atribui VALOR antes de marcar como somente-leitura.
        
        Opções:
          -a	faz referência a variáveis array indexados
          -A	faz referência a variáveis array associativos
          -f	faz referência a funções de shell
          -p	exibe uma lista de todas as variáveis ou funções somente-leitura,
        		dependendo da opção -f ser informada ou não
        
        Um argumento de `--' desabilita processamento de opções posteriores.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        NOME seja inválido.

en: Modify or display completion options.
        
        Modify the completion options for each NAME, or, if no NAMEs are supplied,
        the completion currently being executed.  If no OPTIONs are given, print
        the completion options for each NAME or the current completion specification.
        
        Options:
        	-o option	Set completion option OPTION for each NAME
        	-D		Change options for the "default" command completion
        	-E		Change options for the "empty" command completion
        	-I		Change options for completion on the initial word
        
        Using `+o' instead of `-o' turns off the specified option.
        
        Arguments:
        
        Each NAME refers to a command for which a completion specification must
        have previously been defined using the `complete' builtin.  If no NAMEs
        are supplied, compopt must be called by a function currently generating
        completions, and the options for that currently-executing completion
        generator are modified.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or NAME does not
        have a completion specification defined.
pt_BR: Modifica ou exibe opções de completação.
        
        Modifica as opções de completação para cada NOME ou, se nenhum NOME for
        fornecido, a completação sendo executada atualmente. Se nenhuma OPÇÃO
        for fornecida, imprime as opções de completação para cada NOME ou a
        especificação de completação atual.
        
        Opções:
        	-o opção	Define a opção de completação OPÇÃO para cada NOME
        	-D		Altera opções para a completação de comando "padrão"
        	-E		Altera opções para a completação de comando "vazio"
        	-I		Altera as opções para completação na palavra inicial
        
        Ao usar `+o', ao invés de `-o', desliga a opção especificada.
        
        Argumentos:
        
        Cada NOME se refere a um comando para o qual uma especificação de
        completação deve ter sido definida anteriormente usando o comando
        interno `complete'. Se nenhum NOME for fornecido, `compopt` deve
        ser chamado por uma função atualmente gerando completações e as
        opções para aquele gerador de completações atualmente em execução
        são modificados.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválido seja fornecido ou
        NOME não tem uma especificação de completação definida.

en: Modify shell resource limits.
        
        Provides control over the resources available to the shell and processes
        it creates, on systems that allow such control.
        
        Options:
          -S	use the `soft' resource limit
          -H	use the `hard' resource limit
          -a	all current limits are reported
          -b	the socket buffer size
          -c	the maximum size of core files created
          -d	the maximum size of a process's data segment
          -e	the maximum scheduling priority (`nice')
          -f	the maximum size of files written by the shell and its children
          -i	the maximum number of pending signals
          -k	the maximum number of kqueues allocated for this process
          -l	the maximum size a process may lock into memory
          -m	the maximum resident set size
          -n	the maximum number of open file descriptors
          -p	the pipe buffer size
          -q	the maximum number of bytes in POSIX message queues
          -r	the maximum real-time scheduling priority
          -s	the maximum stack size
          -t	the maximum amount of cpu time in seconds
          -u	the maximum number of user processes
          -v	the size of virtual memory
          -x	the maximum number of file locks
          -P	the maximum number of pseudoterminals
          -R	the maximum time a real-time process can run before blocking
          -T	the maximum number of threads
        
        Not all options are available on all platforms.
        
        If LIMIT is given, it is the new value of the specified resource; the
        special LIMIT values `soft', `hard', and `unlimited' stand for the
        current soft limit, the current hard limit, and no limit, respectively.
        Otherwise, the current value of the specified resource is printed.  If
        no option is given, then -f is assumed.
        
        Values are in 1024-byte increments, except for -t, which is in seconds,
        -p, which is in increments of 512 bytes, and -u, which is an unscaled
        number of processes.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pt_BR: Modifica limites de recursos do shell.
        
        Fornece controle sobre os recursos disponíveis para o shell e
        os processos que ele cria, em sistemas que permitem tal controle.
        
        Opções:
          -S	usa um limite `soft' de recursos
          -H	usa um limite `hard' de recursos
          -a	todos os limites atuais são relatados
          -b	o tamanho do buffer do socket
          -c	o tamanho máximo dos arquivos centrais criados
          -d	o tamanho máximo de um segmento de dados do processo
          -e	a prioridade máxima de agendamento (`nice')
          -f	o tamanho máximo de arquivos escritos pelo shell e seus filhos
          -i	o número máximo de sinais pendentes
          -k	o número máximo de kqueues alocadas para este processo
          -l	o tamanho máximo que um processo pode alocar da memória
          -m	o tamanho máximo de conjunto residente
          -n	o número máximo de descritores de arquivo abertos
          -p	o tamanho de buffer de `pipe'
          -q	o número máximo de bytes em files de mensagem POSIX
          -r	o tempo real máximo de prioridade de agendamento
          -s	o tamanho máximo de pilha
          -t	a quantidade máxima de tempo de CPU em segundos
          -u	o número máximo de processos de usuário
          -v	o tamanho de memória virtual
          -x	o número máximo de travas de arquivos
          -P	o número máximo de pseudoterminais
          -R	o tempo máximo que um processo de tempo real pode executar
                  antes de ser bloqueado
          -T	o número máximo de fluxos (threads)
        
        Nem todas as opções estão disponíveis em todas as plataformas.
        
        Se LIMITE for fornecido, ele é o novo valor do recurso especificado;
        os valores especiais de LIMITE `soft', `hard' e `unlimited' referem-se
        ao atual limite suave, o atual limite rígido e nenhum limite,
        respectivamente. Do contrário, o valor atual do recurso especificado
        é impresso. Se nenhuma opção for fornecida, então -f é presumida.
        
        Valores estão em acréscimos de 1024 bytes, exceto para -t, que está
        em segundos; -p, que é em 512 bytes; e -u, que é um número sem
        escala de processos.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        ocorra um erro.

en: Move job to the foreground.
        
        Place the job identified by JOB_SPEC in the foreground, making it the
        current job.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion of the
        current job is used.
        
        Exit Status:
        Status of command placed in foreground, or failure if an error occurs.
pt_BR: Move um trabalho para o primeiro plano.
        
        Coloca o trabalho identificado por ESPEC-JOB em primeiro plano,
        tornando o trabalho atual. Se ESPEC-JOB não estiver presente,
        a noção do shell de trabalho atual é usada.
        
        Status de saída:
        Status do comando colocado em primeiro plano ou falha, se ocorrer um erro.

en: Move jobs to the background.
        
        Place the jobs identified by each JOB_SPEC in the background, as if they
        had been started with `&'.  If JOB_SPEC is not present, the shell's notion
        of the current job is used.
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
pt_BR: Move trabalhos para o plano de fundo.
    
        Coloca os trabalhos identificados por ESPEC-JOB em plano de fundo,
        como se eles tivessem sido iniciado com `&'. Se ESPEC-JOB não
        estiver presente, a noção do shell de trabalho atual é usada.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que controle de trabalho não esteja
        habilitado ou ocorra um erro.

en: Null command.
        
        No effect; the command does nothing.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
pt_BR: Comando nulo.
        
        Nenhum efeito; o comando não faz nada.
        
        Status de saída:
        Sempre com sucesso.

en: OLDPWD not set
pt_BR: OLDPWD não definida

en: Parse option arguments.
        
        Getopts is used by shell procedures to parse positional parameters
        as options.
        
        OPTSTRING contains the option letters to be recognized; if a letter
        is followed by a colon, the option is expected to have an argument,
        which should be separated from it by white space.
        
        Each time it is invoked, getopts will place the next option in the
        shell variable $name, initializing name if it does not exist, and
        the index of the next argument to be processed into the shell
        variable OPTIND.  OPTIND is initialized to 1 each time the shell or
        a shell script is invoked.  When an option requires an argument,
        getopts places that argument into the shell variable OPTARG.
        
        getopts reports errors in one of two ways.  If the first character
        of OPTSTRING is a colon, getopts uses silent error reporting.  In
        this mode, no error messages are printed.  If an invalid option is
        seen, getopts places the option character found into OPTARG.  If a
        required argument is not found, getopts places a ':' into NAME and
        sets OPTARG to the option character found.  If getopts is not in
        silent mode, and an invalid option is seen, getopts places '?' into
        NAME and unsets OPTARG.  If a required argument is not found, a '?'
        is placed in NAME, OPTARG is unset, and a diagnostic message is
        printed.
        
        If the shell variable OPTERR has the value 0, getopts disables the
        printing of error messages, even if the first character of
        OPTSTRING is not a colon.  OPTERR has the value 1 by default.
        
        Getopts normally parses the positional parameters, but if arguments
        are supplied as ARG values, they are parsed instead.
        
        Exit Status:
        Returns success if an option is found; fails if the end of options is
        encountered or an error occurs.
pt_BR: Analisa argumentos de opções.
        
        Getopts é usado pelos procedimentos do shell para analisar parâmetros
        posicionais como opções.
        
        OPÇÕES é uma string que contém as letras de opções a ser reconhecidas;
        se uma letra é seguida por dois-pontos, é esperado que a opção tenha
        um argumento, o que deveria ser separado dela por um espaço em branco.
        
        A cada vez que ele é chamado, getopts coloca a próxima opção
        na variável shell $NOME, inicializando NOME se ela não existir,
        e o índice do próximo argumento a ser processado para dentro da
        variável OPTIND. OPTIND é inicializado para 1 a cada vez que o
        shell ou um script shell é chamado. Quando uma opção requer
        um argumento, getopts coloca aquele argumento em uma variável
        shell chamada OPTARG.
        
        getopts relata erros em um de duas formas. Se o primeiro caractere
        de OPÇÕES for caractere dois-pontos, getopts usa sistema silencioso de
        relatório de erro. Neste modo, nenhuma mensagem de erro é mostrada.
        Se uma opção inválida é vista, getopts coloca o caractere de opção
        encontrada dentro do OPTARG. Se um argumento obrigatório não for
        encontrado, getopts coloca um ':' em NOME e define OPTARG para o
        caractere de opção encontrada. Se getopts não estiver no modo
        silencioso, uma opção inválida é vista, getopts coloca um '?' em
        NOME e remove definição de OPTARG. Se um argumento obrigatório não
        for encontrado, um '?' é colocado em NOME, OPTARG tem sua definição
        removida e uma mensagem de diagnóstico é mostrada.
        
        Se a variável shell OPTERR possuir o valor 0, getopts desabilita a
        exibição de mensagens de erro, mesmo se o primeiro caractere de
        OPÇÕES não for dois-pontos.  OPTERR tem o valor por padrão.
        
        Getopts normalmente analisa os parâmetros posicionais, mas se mais
        argumentos forem fornecidos, eles serão analisados.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, se uma opção for encontrada; falha se o fim das opções
        for encontrado ou ocorrer um erro.

en: Print the name of the current working directory.
        
        Options:
          -L	print the value of $PWD if it names the current working
        		directory
          -P	print the physical directory, without any symbolic links
        
        By default, `pwd' behaves as if `-L' were specified.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless an invalid option is given or the current directory
        cannot be read.
pt_BR: Mostra o nome do diretório de trabalho atual.
        
        Opções:
          -L	mostra o valor de $PWD se ele tiver o nome do diretório de
          		trabalho atual
          -P	mostra o diretório físico, sem quaisquer links simbólicos
        
        Por padrão, `pwd' se comporta como se a opção `-L' foi especificada.
        
        Status de saída:
        Retorna 0, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou o diretório
        atual não possa ser lido.

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Read lines from a file into an array variable.
        
        A synonym for `mapfile'.
pt_BR: Lê linhas de um arquivo para uma variável array.
        
        Um sinônimo para `mapfile'.

en: Read lines from the standard input into an indexed array variable.
        
        Read lines from the standard input into the indexed array variable ARRAY, or
        from file descriptor FD if the -u option is supplied.  The variable MAPFILE
        is the default ARRAY.
        
        Options:
          -d delim	Use DELIM to terminate lines, instead of newline
          -n count	Copy at most COUNT lines.  If COUNT is 0, all lines are copied
          -O origin	Begin assigning to ARRAY at index ORIGIN.  The default index is 0
          -s count	Discard the first COUNT lines read
          -t	Remove a trailing DELIM from each line read (default newline)
          -u fd	Read lines from file descriptor FD instead of the standard input
          -C callback	Evaluate CALLBACK each time QUANTUM lines are read
          -c quantum	Specify the number of lines read between each call to
        			CALLBACK
        
        Arguments:
          ARRAY	Array variable name to use for file data
        
        If -C is supplied without -c, the default quantum is 5000.  When
        CALLBACK is evaluated, it is supplied the index of the next array
        element to be assigned and the line to be assigned to that element
        as additional arguments.
        
        If not supplied with an explicit origin, mapfile will clear ARRAY before
        assigning to it.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or ARRAY is readonly or
        not an indexed array.
pt_BR: Lê linhas da entrada padrão para uma variável array indexado.
        
        Lê linhas da entrada padrão para a variável array indexado ARRAY ou
        do descritor de arquivo FD, se a opção -u for fornecida. A variável
        MAPFILE é o ARRAY padrão.
        
        Opções:
          -d dlim      Usa DELIM para terminar linhas, ao invés de nova linha
          -n número     Copia no máximo NÚMERO linhas. Se NÚMERO for 0, todas as
                        linhas são copiadas
          -O origem     Inicia atribuição de ARRAY no índice ORIGEM. O índice
                        padrão é 0
          -s número     Descarta as primeiras NÚMERO linhas lidas
          -t            Remove uma DELIM ao final para cada linha lida
                        (padrão: nova linha)
          -u fd         Lê linhas do descritor de arquivos FD, ao invés da entrada
                        padrão
          -C chamada    Avalia CHAMADA a cada vez que QUANTIDADE linhas foram lidas
          -c quantidade Especifica o número de linhas lidas entre cada chamada para
                        CHAMADA
        
        Argumentos:
          ARRAY         Nome da variável array para usar para arquivos de dados
        
        Se -C for fornecido sem -c, a quantidade padrão é 5000. Quando CHAMADA é
        avaliada, é fornecido o índice para o próximo elemento da array ser
        atribuído e a linha para ser atribuída àquele elemento como argumentos
        adicionais
        
        Se não for fornecido com uma origem explícita, mapfile vai limpar ARRAY
        antes de lhe atribuir.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja dada ou ARRAY for
        somente leitura ou não for um array indexado.

en: Record lock
pt_BR: Registro bloqueado (lock)

en: Remember or display program locations.
        
        Determine and remember the full pathname of each command NAME.  If
        no arguments are given, information about remembered commands is displayed.
        
        Options:
          -d	forget the remembered location of each NAME
          -l	display in a format that may be reused as input
          -p pathname	use PATHNAME as the full pathname of NAME
          -r	forget all remembered locations
          -t	print the remembered location of each NAME, preceding
        		each location with the corresponding NAME if multiple
        		NAMEs are given
        Arguments:
          NAME	Each NAME is searched for in $PATH and added to the list
        		of remembered commands.
        
        Exit Status:
        Returns success unless NAME is not found or an invalid option is given.
pt_BR: Memoriza ou exibe localizações de programas.
        
        Determina e memoriza do caminho completo de cada comando NOME. Se nenhum
        argumento for fornecido, exibe informação sobre comandos memorizados.
        
        Opções:
          -d		esquece a localização memorizada de cada NOME
          -l		exibe em um formato que pode ser usado como entrada
          -p caminho	usa CAMINHO como o caminho completo de NOME
          -r		esquece de todas as localizações memorizadas
          -t		mostra a localização memorizada de cada NOME, iniciando
          			cada localização com o NOME correspondente, se múltiplos
          			NOMEs forem fornecidos
        Argumentos:
          NOME		Cada NOME é pesquisado em $PATH e adicionado à lista de
          			comandos memorizados.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que NOME não seja encontrado ou uma opção
        inválida seja fornecida.

en: Remove directories from stack.
        
        Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        		directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        		removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        		shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        		removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid argument is supplied or the directory
        change fails.
pt_BR: Remove diretórios de uma pilha.
    
        Remove entradas da pilha de diretórios. Com nenhum argumento, remove
        o diretório do topo da pilha e altera o novo diretório do topo.
        
        Opções:
          -n	Suprime a alteração normal de diretório ao remover
          		diretórios da pilha, de forma que apenas a pilha é manipulada.
        
        Argumentos:
          +N	Remove a n-ésima entrada a contar da esquerda da lista
          		mostrada por `dirs', iniciando com zero. Ex.: `popd +0'
          		remove o primeiro diretório e `popd +1', o segundo.
        
          -N	Remove a n-ésima entrada a contar da direita da lista
          		mostrada por `dirs', iniciando com zero. Ex.: `popd +0'
          		remove o último diretório e `popd -1', o penúltimo.
        
        O comando interno `dirs' exibe a pilha de diretório.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que um argumento inválido seja fornecido ou
        a alteração de diretório falhar.

en: Remove each NAME from the list of defined aliases.
        
        Options:
          -a	remove all alias definitions
        
        Return success unless a NAME is not an existing alias.
pt_BR: Remove cada NOME da lista de apelidos definidos.
        
        Opções:
          -a	remove todas as definições de apelidos
        
        Retorna sucesso, a menos que NOME não seja um apelido existente.

en: Remove jobs from current shell.
        
        Removes each JOBSPEC argument from the table of active jobs.  Without
        any JOBSPECs, the shell uses its notion of the current job.
        
        Options:
          -a	remove all jobs if JOBSPEC is not supplied
          -h	mark each JOBSPEC so that SIGHUP is not sent to the job if the
        		shell receives a SIGHUP
          -r	remove only running jobs
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option or JOBSPEC is given.
pt_BR: Remove trabalhos do shell atual.
        
        Remove cada argumento ESPEC-JOB da tabela de trabalhos ativos. Sem
        qualquer ESPEC-JOB, o shell usa sua noção de trabalho atual.
        
        Opções:
          -a	remove todos os trabalhos se ESPEC-JOB não for fornecido
          -h	marca cada ESPEC-JOB, de forma que SIGHUP não seja fornecido
          		ao trabalho, caso o shell receba um SIGHUP
          -r	remove apenas trabalhos em execução
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida ou ESPEC-JOB inválido
        sejam fornecidos.

en: Removes entries from the directory stack.  With no arguments, removes
        the top directory from the stack, and changes to the new top directory.
        
        Options:
          -n	Suppresses the normal change of directory when removing
        	directories from the stack, so only the stack is manipulated.
        
        Arguments:
          +N	Removes the Nth entry counting from the left of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd +0'
        	removes the first directory, `popd +1' the second.
        
          -N	Removes the Nth entry counting from the right of the list
        	shown by `dirs', starting with zero.  For example: `popd -0'
        	removes the last directory, `popd -1' the next to last.
        
        The `dirs' builtin displays the directory stack.
pt_BR: Remove entradas da pilha de diretórios. Com nenhum argumento, remove
        o diretório do topo da pilha e altera o novo diretório do topo.
        
        Opções:
          -n	Suprime a alteração normal de diretório ao remover
          		diretórios da pilha, de forma que apenas a pilha é manipulada.
        
        Argumentos:
          +N	Remove a n-ésima entrada a contar da esquerda da lista
          		mostrada por `dirs', iniciando com zero. Ex.: `popd +0'
          		remove o primeiro diretório e `popd +1', o segundo.
        
          -N	Remove a n-ésima entrada a contar da direita da lista
          		mostrada por `dirs', iniciando com zero. Ex.: `popd +0'
          		remove o último diretório e `popd -1', o penúltimo.
        
        O comando interno `dirs' exibe a pilha de diretório.

en: Replace the shell with the given command.
        
        Execute COMMAND, replacing this shell with the specified program.
        ARGUMENTS become the arguments to COMMAND.  If COMMAND is not specified,
        any redirections take effect in the current shell.
        
        Options:
          -a name	pass NAME as the zeroth argument to COMMAND
          -c	execute COMMAND with an empty environment
          -l	place a dash in the zeroth argument to COMMAND
        
        If the command cannot be executed, a non-interactive shell exits, unless
        the shell option `execfail' is set.
        
        Exit Status:
        Returns success unless COMMAND is not found or a redirection error occurs.
pt_BR: Substitui o shell com o comando fornecido.
        
        Executa COMANDO, substituindo o shell com o programa especificado.
        ARGUMENTOS se tornam os argumentos para COMANDO. Se COMANDO não for
        especificado, quaisquer redirecionamentos surtem efeito no shell
        atual.
        
        Opções:
          -a nome	passa NOME como argumento zero para COMANDO
          -c	executa COMANDO com um ambiente vazio
          -l	coloca um traço no argumento zero para COMANDO
        
        Se o comando não puder ser executado, um shell não-interativo sai,
        a menos que a opção `execfail' esteja definida.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que COMANDO não seja encontrado ou ocorrer um
        erro no redirecionamento.

en: Report time consumed by pipeline's execution.
        
        Execute PIPELINE and print a summary of the real time, user CPU time,
        and system CPU time spent executing PIPELINE when it terminates.
        
        Options:
          -p	print the timing summary in the portable Posix format
        
        The value of the TIMEFORMAT variable is used as the output format.
        
        Exit Status:
        The return status is the return status of PIPELINE.
pt_BR: Relata o tempo consumido pela execução da linha de comandos.
        
        Executa LINHA-COMANDOS e imprime um resumo do tempo real,
        tempo de CPU do usuário e do sistema, gastos executando
        LINHA-COMANDOS, quando este terminar.
        
        Opções:
          -p	imprime o resumo do tempo no formato portátil do Posix
        
        O valor da variável TIMEFORMAT é usada como formato de saída.
        
        Status de saída:
        O status de retorno é o status retornado por LINHA-COMANDOS.

en: Resume for, while, or until loops.
        
        Resumes the next iteration of the enclosing FOR, WHILE or UNTIL loop.
        If N is specified, resumes the Nth enclosing loop.
        
        Exit Status:
        The exit status is 0 unless N is not greater than or equal to 1.
pt_BR: Resume loops de for, while ou until.
        
        Resume a próxima iteração do bloco de declaração de loop de FOR, WHILE
        ou UNTIL.
        Se N for especificado, resume o N-ésimo bloco de declaração de loop.
        
        Status de saída:
        O status de saída é 0, a menos que N não seja maior ou igual a 1.

en: Resume job in foreground.
        
        Equivalent to the JOB_SPEC argument to the `fg' command.  Resume a
        stopped or background job.  JOB_SPEC can specify either a job name
        or a job number.  Following JOB_SPEC with a `&' places the job in
        the background, as if the job specification had been supplied as an
        argument to `bg'.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the resumed job.
pt_BR: Resume trabalho em primeiro plano.
        
        Equivalente ao argumento ESPEC-JOB para comando `fg'. Resume um
        trabalho parado ou enviado para plano de fundo. ESPEC-JOB pode
        especificar tanto um nome de trabalho quanto um número de trabalho.
        ESPEC-JOB seguido de um `&' coloca o trabalho em plano de fundo,
        como se a especificação do trabalho tivesse sido fornecida como um
        argumento para `bg'.
        
        Status de saída:
        Retorna o status de um trabalho resumido.

en: Return a successful result.
        
        Exit Status:
        Always succeeds.
pt_BR: Retorna um resultado de sucesso.
        
        Status de saída:
        Sempre sucesso.

en: Return an unsuccessful result.
        
        Exit Status:
        Always fails.
pt_BR: Retorna um resultado de insucesso.
        
        Status de saída:
        Sempre falha.

en: Return from a shell function.
        
        Causes a function or sourced script to exit with the return value
        specified by N.  If N is omitted, the return status is that of the
        last command executed within the function or script.
        
        Exit Status:
        Returns N, or failure if the shell is not executing a function or script.
pt_BR: Retorna de uma função de shell.
        
        Causa uma função ou script carregado (source) a sair retornando o valor
        especificado por N. Se N for omitido, o status de retorno é do último
        comando executado dentro da função ou script.
        
        Status de saída:
        Retorna N ou falha se o shell não estiver executando uma função ou
        script.

en: Return the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
        
        Exit Status:
        Returns 0 unless the shell is not executing a shell function or EXPR
        is invalid.
pt_BR: Retorna o contexto da chamada de sub-rotina atual.
        
        Sem EXPR, retorna "$linha $arquivo".  Com EXPR, retorna
        "$linha $sub-rotina $arquivo"; essa informação extra pode ser usada para
        fornecer um rastro da pilha.
        
        O valor de EXPR indica quantos quadros de chamada deve voltar antes do
        atual; o quadro do topo é o quadro 0.
        
        Status de saída:
        Retorna 0, a menos que o shell não esteja executando uma função de
        shell ou EXPR seja inválida.

en: Returns the context of the current subroutine call.
        
        Without EXPR, returns "$line $filename".  With EXPR, returns
        "$line $subroutine $filename"; this extra information can be used to
        provide a stack trace.
        
        The value of EXPR indicates how many call frames to go back before the
        current one; the top frame is frame 0.
pt_BR: Retorna o contexto da chamada de sub-rotina atual.
        
        Sem EXPR, retorna "$linha $arquivo".  Com EXPR, retorna
        "$linha $sub-rotina $arquivo"; essa informação extra pode ser usada para
        fornecer um rastro da pilha.
        
        O valor de EXPR indica quantos quadros de chamada deve voltar antes do
        atual; o quadro do topo é o quadro 0.

en: Running
pt_BR: Executando

en: Segmentation fault
pt_BR: Falha de segmentação

en: Select words from a list and execute commands.
        
        The WORDS are expanded, generating a list of words.  The
        set of expanded words is printed on the standard error, each
        preceded by a number.  If `in WORDS' is not present, `in "$@"'
        is assumed.  The PS3 prompt is then displayed and a line read
        from the standard input.  If the line consists of the number
        corresponding to one of the displayed words, then NAME is set
        to that word.  If the line is empty, WORDS and the prompt are
        redisplayed.  If EOF is read, the command completes.  Any other
        value read causes NAME to be set to null.  The line read is saved
        in the variable REPLY.  COMMANDS are executed after each selection
        until a break command is executed.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last command executed.
pt_BR: Seleciona palavras de uma lista e executa comandos.
        
        As PALAVRAS são expandidas, gerando uma lista de palavras.
        O conjunto de palavras expandidas é exibido no erro padrão,
        cada um precedido por um número. Se `in PALAVRAS' não estiver
        presente, `in "$@"' é presumido. Então, o prompt PS3 é exibido
        e uma linha é lida da entrada padrão. Se a linha consiste
        do número correspondendo àquele nas palavras exibidas, então
        NOME é definido para aquela palavra. Se a linha estiver vazia,
        PALAVRAS e o prompt são exibidos novamente. Se EOF (fim do
        arquivo) for lido, o comando conclui. Qualquer outro valor
        lido causa NOME ser definido como nulo. A linha lida é salva
        na variável REPLY. COMANDOS são executados após cada seleção
        até um comando `break' ser executado.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último comando executado.

en: Send a signal to a job.
        
        Send the processes identified by PID or JOBSPEC the signal named by
        SIGSPEC or SIGNUM.  If neither SIGSPEC nor SIGNUM is present, then
        SIGTERM is assumed.
        
        Options:
          -s sig	SIG is a signal name
          -n sig	SIG is a signal number
          -l	list the signal names; if arguments follow `-l' they are
        		assumed to be signal numbers for which names should be listed
          -L	synonym for -l
        
        Kill is a shell builtin for two reasons: it allows job IDs to be used
        instead of process IDs, and allows processes to be killed if the limit
        on processes that you can create is reached.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or an error occurs.
pt_BR: Envia um sinal para um trabalho.
    
        Envia aos processos identificados pelo PID ou pelo ESPEC-JOB o sinal
        informado por SIGSPEC ou SIGNUM. Se SIGSPEC e SIGNUM
        não estiverem presentes, então, SIGTERM é presumido.
        
        Opções:
          -s sinal	SINAL especifica o nome do sinal
          -n sinal	SINAL representa um número de sinal
          -l	lista os nomes dos sinais; se `-l' for acompanhado por
        		outros argumentos, presume-se estes sejam números de
        		sinais para os quais nomes deveriam ser listados
          -L	sinônimo de -l
        
        `Kill' é um comando interno do shell por duas razões: ele permite
        IDs de trabalho serem usados ao invés de IDs de processo e permite
        que processos sejam matados caso o limite de processos que você pode
        criar seja atingido.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        ocorra um erro.

en: Set Readline key bindings and variables.
        
        Bind a key sequence to a Readline function or a macro, or set a
        Readline variable.  The non-option argument syntax is equivalent to
        that found in ~/.inputrc, but must be passed as a single argument:
        e.g., bind '"\C-x\C-r": re-read-init-file'.
        
        Options:
          -m  keymap         Use KEYMAP as the keymap for the duration of this
                             command.  Acceptable keymap names are emacs,
                             emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx, vi, vi-move,
                             vi-command, and vi-insert.
          -l                 List names of functions.
          -P                 List function names and bindings.
          -p                 List functions and bindings in a form that can be
                             reused as input.
          -S                 List key sequences that invoke macros and their values
          -s                 List key sequences that invoke macros and their values
                             in a form that can be reused as input.
          -V                 List variable names and values
          -v                 List variable names and values in a form that can
                             be reused as input.
          -q  function-name  Query about which keys invoke the named function.
          -u  function-name  Unbind all keys which are bound to the named function.
          -r  keyseq         Remove the binding for KEYSEQ.
          -f  filename       Read key bindings from FILENAME.
          -x  keyseq:shell-command	Cause SHELL-COMMAND to be executed when
        				KEYSEQ is entered.
          -X                 List key sequences bound with -x and associated commands
                             in a form that can be reused as input.
        
        Exit Status:
        bind returns 0 unless an unrecognized option is given or an error occurs.
pt_BR: Define variáveis e associações de teclas para Readline.
        
        Associa uma sequência de teclas para uma função Readline ou uma macro
        ou define uma variável de Readline. A sintaxe de argumento sem opção é
        equivalente àquela encontrada em ~/.inputrc, mas deve ser passada como
        um argumento singular.
        
        Opções:
          -m  mapa-teclas    Usa MAPA-TECLAS como mapa de teclas para a duração
                             deste comando. Nomes de mapa de teclas aceitáveis
                             são emacs, emacs-standard, emacs-meta, emacs-ctlx,
                             vi, vi-move, vi-command e vi-insert.
          -l                 Lista nomes de funções.
          -P                 Lista nomes e associações de função.
          -p                 Lista funções e associações em uma forma que pode ser
                             usada como entrada.
          -S                 Lista sequências de teclas que chamam macros e seus
                             valores
          -s                 Lista sequências de teclas que chamam macros e seus
                             valores em uma forma que pode ser usada como entrada.
          -V                 Lista nomes e valores de variáveis
          -v                 Lista nomes e valores de variáveis em uma forma que
                             pode ser usada como entrada.
          -q  nome-função    Consulta sobre quais teclas chamam a função informada.
          -u  nome-função    Desassocia todas teclas que estão associadas à função
                             informada.
          -r  seq-teclas     Remove a associação para SEQ-TECLAS.
          -f  arquivo        Lê associações de tecla de ARQUIVO.
          -x  seq-teclas:comando-shell
                             Faz com que COMANDO-SHELL seja executado ao inserir
                             SEQ-TECLAS.
          -X                 Lista sequência de teclas associadas com -x e comandos
                             associados em uma forma que pode ser usada como
                             entrada.
        
        Status de saída:
        `bind' retorna 0 a mesmo que uma opção desconhecida seja fornecida ou
        um erro ocorrer.

en: Set and unset shell options.
        
        Change the setting of each shell option OPTNAME.  Without any option
        arguments, list each supplied OPTNAME, or all shell options if no
        OPTNAMEs are given, with an indication of whether or not each is set.
        
        Options:
          -o	restrict OPTNAMEs to those defined for use with `set -o'
          -p	print each shell option with an indication of its status
          -q	suppress output
          -s	enable (set) each OPTNAME
          -u	disable (unset) each OPTNAME
        
        Exit Status:
        Returns success if OPTNAME is enabled; fails if an invalid option is
        given or OPTNAME is disabled.
pt_BR: Define e remove definições de opções de shell.
        
        Altera a configuração de cada opção shell NOME-OPÇÃO. Sem qualquer
        argumento de opção, lista cada OPTNAME fornecido com uma indicação
        de se cada uma está definida ou não.
        
        Opções:
          -o	restringe NOME-OPÇÃO àqueles definidos para usar com `set -o'
          -p	imprime cada opção shell com uma indicação de seu status
          -q	suprime a saída
          -s	habilita (set) com NOME-OPÇÃO
          -u	desabilita (unset) com NOME-OPÇÃO
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, se NOME-OPÇÃO estiver habilitado; falha, se uma
        opção inválida for fornecida ou NOME-OPÇÃO estiver desabilitado.

en: Set export attribute for shell variables.
        
        Marks each NAME for automatic export to the environment of subsequently
        executed commands.  If VALUE is supplied, assign VALUE before exporting.
        
        Options:
          -f	refer to shell functions
          -n	remove the export property from each NAME
          -p	display a list of all exported variables and functions
        
        An argument of `--' disables further option processing.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or NAME is invalid.
pt_BR: Define atributo de exportação para variáveis shell.
        
        Marca cada NOME para exportação automática para o ambiente dos comandos
        executados subsequentemente. Se VALOR for fornecido, atribui VALOR antes
        de exportar.
        
        Opções:
          -f	faz referência a funções do shell
          -n	remove a propriedade de exportação para cada NOME
          -p	exibe uma lista de todas as variáveis e funções exportadas
        
        Um argumento de `--' desabilita processamento de opções posteriores.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        NOME seja inválido.

en: Set or unset values of shell options and positional parameters.
        
        Change the value of shell attributes and positional parameters, or
        display the names and values of shell variables.
        
        Options:
          -a  Mark variables which are modified or created for export.
          -b  Notify of job termination immediately.
          -e  Exit immediately if a command exits with a non-zero status.
          -f  Disable file name generation (globbing).
          -h  Remember the location of commands as they are looked up.
          -k  All assignment arguments are placed in the environment for a
              command, not just those that precede the command name.
          -m  Job control is enabled.
          -n  Read commands but do not execute them.
          -o option-name
              Set the variable corresponding to option-name:
                  allexport    same as -a
                  braceexpand  same as -B
                  emacs        use an emacs-style line editing interface
                  errexit      same as -e
                  errtrace     same as -E
                  functrace    same as -T
                  hashall      same as -h
                  histexpand   same as -H
                  history      enable command history
                  ignoreeof    the shell will not exit upon reading EOF
                  interactive-comments
                               allow comments to appear in interactive commands
                  keyword      same as -k
                  monitor      same as -m
                  noclobber    same as -C
                  noexec       same as -n
                  noglob       same as -f
                  nolog        currently accepted but ignored
                  notify       same as -b
                  nounset      same as -u
                  onecmd       same as -t
                  physical     same as -P
                  pipefail     the return value of a pipeline is the status of
                               the last command to exit with a non-zero status,
                               or zero if no command exited with a non-zero status
                  posix        change the behavior of bash where the default
                               operation differs from the Posix standard to
                               match the standard
                  privileged   same as -p
                  verbose      same as -v
                  vi           use a vi-style line editing interface
                  xtrace       same as -x
          -p  Turned on whenever the real and effective user ids do not match.
              Disables processing of the $ENV file and importing of shell
              functions.  Turning this option off causes the effective uid and
              gid to be set to the real uid and gid.
          -t  Exit after reading and executing one command.
          -u  Treat unset variables as an error when substituting.
          -v  Print shell input lines as they are read.
          -x  Print commands and their arguments as they are executed.
          -B  the shell will perform brace expansion
          -C  If set, disallow existing regular files to be overwritten
              by redirection of output.
          -E  If set, the ERR trap is inherited by shell functions.
          -H  Enable ! style history substitution.  This flag is on
              by default when the shell is interactive.
          -P  If set, do not resolve symbolic links when executing commands
              such as cd which change the current directory.
          -T  If set, the DEBUG and RETURN traps are inherited by shell functions.
          --  Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              If there are no remaining arguments, the positional parameters
              are unset.
          -   Assign any remaining arguments to the positional parameters.
              The -x and -v options are turned off.
        
        Using + rather than - causes these flags to be turned off.  The
        flags can also be used upon invocation of the shell.  The current
        set of flags may be found in $-.  The remaining n ARGs are positional
        parameters and are assigned, in order, to $1, $2, .. $n.  If no
        ARGs are given, all shell variables are printed.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given.
pt_BR: Define ou remove definição de valores das opções e dos parâmetros posicionais
    do shell:
        
        Altera o valor de opções e de parâmetros posicionais do shell ou mostra
        os nomes ou valores de variáveis shell.
        
        Opções:
          -a  Marca variáveis, que foram modificadas ou criadas, para exportação.
          -b  Notifica sobre terminação de trabalho imediatamente.
          -e  Sai imediatamente se um comando sai com um status não-zero.
          -f  Desabilita a geração de nome de arquivo ("globbing").
          -h  Memoriza a localização de comandos à medida em que são procurados.
          -k  Todos argumentos de atribuição são colocados no ambiente para um
              comando, e não apenas aqueles que precedem o nome do comando.
          -m  Controle de trabalho está habilitado.
          -n  Lê comandos, mas não os executa.
          -o nome-opção
              Define a variável correspondendo a nome-opção:
                  allexport    mesmo que -a
                  braceexpand  mesmo que -B
                  emacs        usa interface de edição de linha estilo Emacs
                  errexit      mesmo que -e
                  errtrace     mesmo que -E
                  functrace    mesmo que -T
                  hashall      mesmo que -h
                  histexpand   mesmo que -H
                  history      habilita histórico de comandos
                  ignoreeof    shell não vai sair após leitura de EOF
                  interactive-comments
                               permite mostrar comentários em comandos interativos
                  keyword      mesmo que -k
                  monitor      mesmo que -m
                  noclobber    mesmo que -C
                  noexec       mesmo que -n
                  noglob       mesmo que -f
                  nolog        atualmente aceito, mas ignorado
                  notify       mesmo que -b
                  nounset      mesmo que -u
                  onecmd       mesmo que -t
                  physical     mesmo que -P
                  pipefail     o valor de retorno de uma linha de comandos é o
                               status do último comando a sair com status não-zero,
                               ou zero se nenhum comando saiu com status não zero
                  posix        altera o comportamento do bash, onde a operação
                               padrão diverge dos padrões do Posix para
                               corresponder a estes padrões
                  privileged   mesmo que -p
                  verbose      mesmo que -v
                  vi           usa interface de edição de linha estilo vi
                  xtrace       mesmo que -x
          -p  Ligado sempre que IDs de usuário real e efetivo não corresponderem.
              Desabilita processamento do arquivo $ENV e importação de funções da
              shell. Ao desligar essa opção, causa o uid e o gid efetivo serem
              os uid e gid reais.
          -t  Sai após a leitura e execução de um comando.
          -u  Trata limpeza (unset) de variáveis como um erro quando substituindo.
          -v  Mostra linhas de entrada do shell na medida em que forem lidas.
          -x  Mostra comandos e seus argumentos na medida em que forem executados.
          -B  o shell vai realizar expansão de chaves
          -C  Se definido, não permite arquivos normais existentes serem
              sobrescritos por redirecionamento da saída.
          -E  Se definido, a armadilha ERR é herdada por funções do shell.
          -H  Habilita substituição de histórico estilo "!". Essa sinalização está
              habilitada por padrão quando  shell é interativa.
          -P  Se definida, não resolve links simbólicos ao sair de comandos, tais
              como `cd' (que altera o diretório atual).
          -T  Se definido, a armadilha DEBUG e RETURN são herdadas por funções do shell.
          --  Atribui quaisquer argumentos restantes aos parâmetros posicionais.
              Se não houver argumentos restantes, os parâmetros posicionais são
              limpos (unset).
          -   Atribui quaisquer argumentos restantes aos parâmetros posicionais.
              As opções -x e -v são desligadas.
        
        Usar +, ao invés de -, causa essas sinalizações serem desligadas. As
        sinalizações também podem ser usadas por meio de chamada do shell. As
        sinalizações atualmente definidas podem ser encontradas em $-. Os n ARGs
        restantes são parâmetros posicionais e são atribuídos, em ordem, a $1, $2,
        .. $n. Se nenhuma ARG for fornecido, todas as variáveis shell são
        mostradas.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida.

en: Set variable values and attributes.
        
        A synonym for `declare'.  See `help declare'.
pt_BR: Define valores e atributos de variável.
        
        Um sinônimo para `declare'. Veja `help declare'.

en: Set variable values and attributes.
        
        Declare variables and give them attributes.  If no NAMEs are given,
        display the attributes and values of all variables.
        
        Options:
          -f	restrict action or display to function names and definitions
          -F	restrict display to function names only (plus line number and
        		source file when debugging)
          -g	create global variables when used in a shell function; otherwise
        		ignored
          -I	if creating a local variable, inherit the attributes and value
        		of a variable with the same name at a previous scope
          -p	display the attributes and value of each NAME
        
        Options which set attributes:
          -a	to make NAMEs indexed arrays (if supported)
          -A	to make NAMEs associative arrays (if supported)
          -i	to make NAMEs have the `integer' attribute
          -l	to convert the value of each NAME to lower case on assignment
          -n	make NAME a reference to the variable named by its value
          -r	to make NAMEs readonly
          -t	to make NAMEs have the `trace' attribute
          -u	to convert the value of each NAME to upper case on assignment
          -x	to make NAMEs export
        
        Using `+' instead of `-' turns off the given attribute.
        
        Variables with the integer attribute have arithmetic evaluation (see
        the `let' command) performed when the variable is assigned a value.
        
        When used in a function, `declare' makes NAMEs local, as with the `local'
        command.  The `-g' option suppresses this behavior.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or a variable
        assignment error occurs.
pt_BR: Define valores e atributos de variável.
        
        Declara variáveis e a elas fornece atributos. Se nenhum NOME for fornecido,
        exibe os atributos e valores de todas as variáveis.
        
        Opções:
          -f	restringe ação ou exibição dos nomes e definições de funções
          -F	restringe exibição a nomes de função apenas (mais número de linha
          		e arquivo fonte, na depuração)
          -g	cria variáveis globais quando usado em uma função do shell;
          		do contrário, ignorado
          -p	exibe os atributos e valores de cada NOME
        
        Opções que definem atributos:
          -a	para fazer NOMEs serem arrrays indexados (se houver suporte)
          -A	para fazer NOMEs serem arrrays associativos (se houver suporte)
          -i	para fazer NOMEs terem o atributo `integer'
          -l	para converter o valor de cada NOME para minúsculo em sua atribuição
          -n	fazer de NOME uma referência à variável chamada por seu valor
          -r	para fazer de NOMEs somente leitura
          -t	para fazer NOMEs terem o atributo `trace'
          -u	para converter o valor de cada NOME para maiúsculo em sua atribuição
          -x	pra fazer NOMEs exportar
        
        Usar `+' ao invés de `-' desliga o atributo dado.
        
        Variáveis com o atributo `integer' têm sua avaliação aritmética (veja o
        comando `let') realizada quando é atribuído um valor à variável.
        
        Quando usado em uma função, `declare' torna NOMEs local, da mesma forma
        que o comando `local'. A opção `-g' suprime este comportamento.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida tenha sido fornecida ou
        ocorrer um erro de atribuição de variável.

en: Shell commands matching keyword ` | Shell commands matching keywords `
pt_BR[0]: Comandos shell correspondendo à palavra-chave `
pt_BR[1]: Comandos shell correspondendo às palavras-chave `

en: Shell options:
pt_BR: Opções do shell:

en: Shift positional parameters.
        
        Rename the positional parameters $N+1,$N+2 ... to $1,$2 ...  If N is
        not given, it is assumed to be 1.
        
        Exit Status:
        Returns success unless N is negative or greater than $#.
pt_BR: Desloca parâmetros posicionais.
        
        Renomeia os parâmetros posicionais $N+1,$N+2 ... até $1,$2 ...  Se N não
        for fornecido, presume-se que ele seja 1.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que N seja negativo ou maior que $#.

en: Signal %d
pt_BR: Sinal %d

en: Specify how arguments are to be completed by Readline.
        
        For each NAME, specify how arguments are to be completed.  If no options
        are supplied, existing completion specifications are printed in a way that
        allows them to be reused as input.
        
        Options:
          -p	print existing completion specifications in a reusable format
          -r	remove a completion specification for each NAME, or, if no
        		NAMEs are supplied, all completion specifications
          -D	apply the completions and actions as the default for commands
        		without any specific completion defined
          -E	apply the completions and actions to "empty" commands --
        		completion attempted on a blank line
          -I	apply the completions and actions to the initial (usually the
        		command) word
        
        When completion is attempted, the actions are applied in the order the
        uppercase-letter options are listed above. If multiple options are supplied,
        the -D option takes precedence over -E, and both take precedence over -I.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is supplied or an error occurs.
pt_BR: Especifica como argumentos são completados por Readline.
        
        Para cada NOME, especifica como argumentos são completados. Se nenhuma
        opção for fornecida, especificações existente para completar são
        impressas em uma forma que permite-as serem usadas como entrada.
        
        Opções:
          -p	imprime especificações existentes de completar em um formato usável
          -r	remove uma especificação de completar para cada NOME ou, se nenhum
        		NOME for fornecido, todas as especificações de completar
          -D	aplica as completações e ações como sendo o padrão para comandos
        		sem qualquer especificação definida
          -E	aplica as completações e ações para tentativa de completar
        		comandos -- "vazios" em uma linha vazia
          -I	aplica completações e ações para a palavra inicial (geralmente o
        		comando)
        
        Ao tentar completar, as ações são fornecidas na ordem em que as opções
        de letras de caixa alta são listadas acima. Se várias opções forem fornecidas,
        a opção -D tem precedência sobre -E, e ambos têm precedência sobre -I.
        sobre -E.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        ocorra um erro.

en: Stopped
pt_BR: Parado

en: Stopped (signal)
pt_BR: Parado (sinal)

en: Stopped (tty input)
pt_BR: Parado (entrada tty)

en: Stopped (tty output)
pt_BR: Parado (saída tty)

en: Stopped(%s)
pt_BR: Parado(%s)

en: Suspend shell execution.
        
        Suspend the execution of this shell until it receives a SIGCONT signal.
        Unless forced, login shells cannot be suspended.
        
        Options:
          -f	force the suspend, even if the shell is a login shell
        
        Exit Status:
        Returns success unless job control is not enabled or an error occurs.
pt_BR: Suspende execução do shell.
        
        Suspende a execução deste shell até que receba um sinal SIGCONT.
        A menos que seja forçado, `shells` de login não podem ser suspensas.
        
        Opções:
          -f	força a suspensão, ainda que o shell seja um de login
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que controle de trabalho não esteja habilitado
        ou ocorra um erro.

en: TIMEFORMAT: `%c': invalid format character
pt_BR: TIMEFORMAT: `%c': caractere de formato inválido

en: Terminated
pt_BR: Terminado

en: The mail in %s has been read
pt_BR: As mensagens de correio em %s foram lidas

en: There are running jobs.
pt_BR: Há trabalhos em execução.

en: There are stopped jobs.
pt_BR: Há trabalhos parados.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
pt_BR: Há NENHUMA GARANTIA, na extensão permitida pela lei.

en: These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
    Type `help name' to find out more about the function `name'.
    Use `info bash' to find out more about the shell in general.
    Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
    
    A star (*) next to a name means that the command is disabled.
pt_BR: Esses comandos shell são definidos internamente. Digite `help' para ver essa
    lista. Digite `help NOME' para descobrir mais sobre a função `NOME'.
    Use `info bash' para descobrir mais sobre o shell em geral.
    Use `man -k' ou `info' para descobrir mais sobre comandos que não estão nesta
    lista.
    
    Um asterisco (*) próximo ao nome significa que o comando está desabilitado.

en: This is free software; you are free to change and redistribute it.
pt_BR: Este é um software livre; você é livre para alterar e redistribuí-lo.

en: Trap signals and other events.
        
        Defines and activates handlers to be run when the shell receives signals
        or other conditions.
        
        ARG is a command to be read and executed when the shell receives the
        signal(s) SIGNAL_SPEC.  If ARG is absent (and a single SIGNAL_SPEC
        is supplied) or `-', each specified signal is reset to its original
        value.  If ARG is the null string each SIGNAL_SPEC is ignored by the
        shell and by the commands it invokes.
        
        If a SIGNAL_SPEC is EXIT (0) ARG is executed on exit from the shell.  If
        a SIGNAL_SPEC is DEBUG, ARG is executed before every simple command.  If
        a SIGNAL_SPEC is RETURN, ARG is executed each time a shell function or a
        script run by the . or source builtins finishes executing.  A SIGNAL_SPEC
        of ERR means to execute ARG each time a command's failure would cause the
        shell to exit when the -e option is enabled.
        
        If no arguments are supplied, trap prints the list of commands associated
        with each signal.
        
        Options:
          -l	print a list of signal names and their corresponding numbers
          -p	display the trap commands associated with each SIGNAL_SPEC
        
        Each SIGNAL_SPEC is either a signal name in <signal.h> or a signal number.
        Signal names are case insensitive and the SIG prefix is optional.  A
        signal may be sent to the shell with "kill -signal $$".
        
        Exit Status:
        Returns success unless a SIGSPEC is invalid or an invalid option is given.
pt_BR: Tratamento de sinais e outros eventos.
        
        Define e ativa manipuladores a serem executados quando o shell recebe
        sinais ou outras condições.
        
        ARG é um comando a ser lido e executado quando o shell recebe o
        ESPEC-SINAL do(s) sinal(is). Se ARG for vazio (e um único ESPEC-SINAL
        for informado) ou `-', cada sinal especificado é redefinido para seu
        valor original. Se ARG for uma string nula, cada ESPEC-SINAL é ignorado
        pela seu shell e pelos comados chamados por ela.
        
        Se um ESPEC-SINAL for EXIT (0), ARG é executado na saída do shell.
        Se ESPEC-SINAL for DEBUG, ARG é executado antes de todo comando.
        Se ESPEC-SINAL for RETURN, ARG é executado toda vez que uma função ou
        um script shell executados pelos comandos internos `.' ou `source'
        finalizarem suas execuções. Um ESPEC-SINAL sendo ERR significa executar
        ARG toda vez que uma falha do comando poderia causar o shell sair,
        quando a opção -e está habilitada.
        
        Se nenhum argumento for fornecido, `trap' imprime a lista de comandos
        associados a cada sinal.
        
        Opções:
          -l	imprime uma lista de nomes de sinais e seus números
          		correspondentes
          -p	exibe os comandos associados ao tratamento com cada
          		ESPEC-SINAL
        
        Cada ESPEC-SINAL é um nome de sinal em <signal.h> ou um número
        de sinal. Nomes de sinais são sensíveis a caracteres maiúsculo e
        minúsculo e o prefixo SIG (sinal) é opcional. Um SINAL pode ser enviado
        para o shell com "kill -SINAL $$".
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que um ESPEC-SINAL seja inválido ou
        uma opção inválida seja fornecida.

en: Type `%s -c "help set"' for more information about shell options.
pt_BR: Digite `%s -c "help set"' para mais informações sobre as opções do shell.

en: Type `%s -c help' for more information about shell builtin commands.
pt_BR: Digite `%s -c help' para mais informações sobre os comandos internos do shell.

en: Unknown Signal #%d
pt_BR: Sinal desconhecido #%d

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Unknown status
pt_BR: Status desconhecido

en: Unset values and attributes of shell variables and functions.
        
        For each NAME, remove the corresponding variable or function.
        
        Options:
          -f	treat each NAME as a shell function
          -v	treat each NAME as a shell variable
          -n	treat each NAME as a name reference and unset the variable itself
        		rather than the variable it references
        
        Without options, unset first tries to unset a variable, and if that fails,
        tries to unset a function.
        
        Some variables cannot be unset; also see `readonly'.
        
        Exit Status:
        Returns success unless an invalid option is given or a NAME is read-only.
pt_BR: Remove valores e atributos de variáveis e funções do shell.
        
        Para cada NOME, remove a variável ou função correspondente.
        
        Opções:
          -f    trata cada NOME como uma função de shell
          -v    trata cada NOME como uma variável de shell
          -n    trata cada NOME como um nome referência e remove o valor em si
                ao invés da variável a qual ele se refere
        
        Se opções, `unset' primeiro tenta remover uma variável e, se falhar,
        tenta remover uma função.
        
        Algumas variáveis não podem ser removida; veja também `readonly'.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que uma opção inválida seja fornecida ou
        um NOME seja somente-leitura.

en: Urgent IO condition
pt_BR: Condição urgente de Entrada/Saída

en: Usage:	%s [GNU long option] [option] ...
    	%s [GNU long option] [option] script-file ...
pt_BR: Utilização:	%s [opção-longa-GNU] [opção] ...
    	%s [opção-longa-GNU] [opção] arquivo-de-script ...

en: Use "%s" to leave the shell.
pt_BR: Use "%s" para sair do shell.

en: Use the `bashbug' command to report bugs.
pt_BR: Uso o comando `bashbug' para relatar erros.

en: User signal 1
pt_BR: Sinal 1 definido pelo usuário

en: User signal 2
pt_BR: Sinal 2 definido pelo usuário

en: Wait for job completion and return exit status.
        
        Waits for each process identified by an ID, which may be a process ID or a
        job specification, and reports its termination status.  If ID is not
        given, waits for all currently active child processes, and the return
        status is zero.  If ID is a job specification, waits for all processes
        in that job's pipeline.
        
        If the -n option is supplied, waits for a single job from the list of IDs,
        or, if no IDs are supplied, for the next job to complete and returns its
        exit status.
        
        If the -p option is supplied, the process or job identifier of the job
        for which the exit status is returned is assigned to the variable VAR
        named by the option argument. The variable will be unset initially, before
        any assignment. This is useful only when the -n option is supplied.
        
        If the -f option is supplied, and job control is enabled, waits for the
        specified ID to terminate, instead of waiting for it to change status.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last ID; fails if ID is invalid or an invalid
        option is given, or if -n is supplied and the shell has no unwaited-for
        children.
pt_BR: Espera por conclusão de trabalho e retorna o status de saída.
        
        Espera por cada processo identificado por um ID, o que pode ser um ID
        de processo ou uma especificação de trabalho, e relata seu status de
        término. Se ID não for fornecido, espera por todos os processos filhos
        ativos e o status de retorno é zero. Se ID é uma especificação de
        trabalho, espera por todos os processos naquela sequência de comandos
        dos trabalhos.
        
        Se a opção -n for fornecida, espera pelo próximo trabalho terminar e
        retorna seu status de trabalho.
        
        Se a opção -p for fornecida, o identificador de processo ou trabalho do
        trabalho, ao qual o status de saída é retornado, é atribuído à variável
        VAR nomeada pelo argumento da opção.A variável terá sua definição
        removida inicialmente, antes de qualquer atribuição.Isso é útil quando.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último ID; falha, se ID for inválido ou uma opção
        inválida for fornecida, ou se -n é fornecida e o shell possui nenhum
        filho inesperado.

en: Wait for process completion and return exit status.
        
        Waits for each process specified by a PID and reports its termination status.
        If PID is not given, waits for all currently active child processes,
        and the return status is zero.  PID must be a process ID.
        
        Exit Status:
        Returns the status of the last PID; fails if PID is invalid or an invalid
        option is given.
pt_BR: Espera por conclusão de processo e retorna o status de saída.
        
        Espera por cada processo especificado por um PID e relata seu status
        de término. SE PID não for fornecido, espera por todos os processos
        filhos atualmente ativos e o status de retorno é zero. PID deve ser
        um ID de processo.
        
        Status de saída:
        Retorna o status do último ID; falha, se ID for inválido ou uma opção
        inválida for fornecida.

en: Window changed
pt_BR: Janela mudada

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs on the standard output followed by a newline.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
pt_BR: Escreve argumentos para a saída padrão.
        
        Exibe os ARGs na saída padrão seguido por uma nova linha.
        
        Opções:
          -n	não anexa uma nova linha
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que ocorra um erro de escrita.

en: Write arguments to the standard output.
        
        Display the ARGs, separated by a single space character and followed by a
        newline, on the standard output.
        
        Options:
          -n	do not append a newline
          -e	enable interpretation of the following backslash escapes
          -E	explicitly suppress interpretation of backslash escapes
        
        `echo' interprets the following backslash-escaped characters:
          \a	alert (bell)
          \b	backspace
          \c	suppress further output
          \e	escape character
          \E	escape character
          \f	form feed
          \n	new line
          \r	carriage return
          \t	horizontal tab
          \v	vertical tab
          \\	backslash
          \0nnn	the character whose ASCII code is NNN (octal).  NNN can be
        		0 to 3 octal digits
          \xHH	the eight-bit character whose value is HH (hexadecimal).  HH
        		can be one or two hex digits
          \uHHHH	the Unicode character whose value is the hexadecimal value HHHH.
        		HHHH can be one to four hex digits.
          \UHHHHHHHH the Unicode character whose value is the hexadecimal value
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH can be one to eight hex digits.
        
        Exit Status:
        Returns success unless a write error occurs.
pt_BR: Escreve argumentos para a saída padrão.
        
        Exibe os ARGs, separados por um único caractere de espaço e seguido
        por uma nova linha, na saída padrão.
        
        Opções:
          -n	não anexa uma nova linha
          -e	habilita interpretação de escapes de contrabarra a seguir
          -E	explicitação suprime interpretação de escapes de contrabarra
        
        `echo' interpreta os caracteres escapados por contrabarra:
          \a	alerta (bipe)
          \b	backspace
          \c	suprime futuras saídas
          \e	caractere de escape
          \E	caractere de escape
          \f	alimentação de formulário (form feed)
          \n	nova linha
          \r	retorno de carro (carrier return)
          \t	TAB horizontal
          \v	TAB vertical
          \\	contrabarra
          \0nnn	o caractere cujo código ASCII é NNN (octal).  NNN pode
          		ter 0 a 3 dígitos octais
          \xHH	o caractere de 8 bits cujo valor é HH (hexadecimal).  HH
          		pode ter um ou dois dígitos hexa
          \uHHHH	o caractere Unicode cujo valor é o valor hexadecimal HHHH.
        		HHHH pode ter um a quatro dígitos hexa.
          \UHHHHHHHH o caractere Unicode cujo valor é o valor hexadecimal
        		HHHHHHHH. HHHHHHHH pode ter um a oito dígitos hexa.
        
        Status de saída:
        Retorna sucesso, a menos que ocorra um erro de escrita.

en: You have mail in $_
pt_BR: Você tem mensagem de correio em $_

en: You have new mail in $_
pt_BR: Você tem mensagem nova de correio em $_

en: [[ expression ]]
pt_BR: [[ expressão ]]

en: `%c': bad command
pt_BR: `%c': comando incorreto

en: `%c': invalid format character
pt_BR: `%c': caractere de formato inválido

en: `%c': invalid symbolic mode character
pt_BR: `%c': caractere de modo simbólico inválido

en: `%c': invalid symbolic mode operator
pt_BR: `%c': operador de modo simbólico inválido

en: `%c': invalid time format specification
pt_BR: `%c': especificação de formato de tempo inválida

en: `%s': cannot unbind
pt_BR: `%s': impossível desassociar (unbind)

en: `%s': cannot unbind in command keymap
pt_BR: `%s': não foi desassociar no comando keymap

en: `%s': invalid alias name
pt_BR: `%s': nome de apelido (alias) inválido

en: `%s': invalid keymap name
pt_BR: `%s': nome de mapa de teclas inválido

en: `%s': invalid variable name for name reference
pt_BR: "%s": nome de variável inválido para referência de nome

en: `%s': is a special builtin
pt_BR: `%s': é um comando interno especial

en: `%s': missing format character
pt_BR: `%s': faltando caractere de formato

en: `%s': not a pid or valid job spec
pt_BR: `%s': não é um identificador de processo (pid) nem é uma especificação de trabalho válida

en: `%s': not a valid identifier
pt_BR: `%s': não é um identificador válido

en: `%s': unknown function name
pt_BR: `%s': nome de função desconhecida

en: `)' expected
pt_BR: esperava `)'

en: `)' expected, found %s
pt_BR: esperava `)', encontrado %s

en: `:' expected for conditional expression
pt_BR: esperava `:' para expressão condicional

en: add_process: pid %5ld (%s) marked as still alive
pt_BR: add_process: pid %5ld (%s) marcado como ainda vivo

en: alias [-p] [name[=value] ... ]
pt_BR: alias [-p] [nome[=valor] ... ]

en: all_local_variables: no function context at current scope
pt_BR: all_local_variables: nenhum contexto de função no escopo atual

en: argument
pt_BR: argumento

en: argument expected
pt_BR: esperava argumento

en: array variable support required
pt_BR: requer suporte a variável de array

en: attempted assignment to non-variable
pt_BR: tentativa de atribuição para algo que não é uma variável

en: bad array subscript
pt_BR: subscript de array incorreto

en: bad command type
pt_BR: tipo de comando incorreto

en: bad connector
pt_BR: conector incorreto

en: bad jump
pt_BR: desvio incorreto

en: bad substitution: no closing "`" in %s
pt_BR: substituição incorreta: sem "`" de fechamento em %s

en: bad substitution: no closing `%s' in %s
pt_BR: substituição incorreta: sem `%s' de fechamento em %s

en: bash home page: <http://www.gnu.org/software/bash>
pt_BR: página do bash: <http://www.gnu.org/software/bash>

en: bash_execute_unix_command: cannot find keymap for command
pt_BR: bash_execute_unix_command: impossível localizar mapa de teclas para comando

en: bg [job_spec ...]
pt_BR: bg [ESPEC-JOB ...]

en: bind [-lpsvPSVX] [-m keymap] [-f filename] [-q name] [-u name] [-r keyseq] [-x keyseq:shell-command] [keyseq:readline-function or readline-command]
pt_BR: bind [-lpsvPSVX] [-m mapa-teclas] [-f arquivo] [-q nome] [-u nome] [-r seq-teclas]  [-x seq-teclas:comando-shell] [seq-teclas:função-de-readline ou comando-readline]

en: brace expansion: cannot allocate memory for %s
pt_BR: expansão de chaves: impossível alocar memória para %s

en: brace expansion: failed to allocate memory for %u elements
pt_BR: expansão de chaves: falha ao alocar memória para %u elementos

en: brace expansion: failed to allocate memory for `%s'
pt_BR: expansão de chaves: falha ao alocar memória para `%s'

en: bug: bad expassign token
pt_BR: erro de programação: token incorreto passado para expassign()

en: builtin [shell-builtin [arg ...]]
pt_BR: builtin [COMANDO-INTERNO-SHELL [ARG ...]]

en: caller [expr]
pt_BR: caller [EXPR]

en: can only `return' from a function or sourced script
pt_BR: possível retornar (`return') apenas de uma função ou script carregado (com `source')

en: can only be used in a function
pt_BR: somente pode ser usado em uma função

en: cannot allocate new file descriptor for bash input from fd %d
pt_BR: impossível alocar novo descritor de arquivo (fd) para a entrada do `bash' a partir do fd %d

en: cannot create temp file for here-document: %s
pt_BR: impossível criar arquivo temporário para here-document: %s

en: cannot duplicate fd %d to fd %d
pt_BR: impossível duplicar fd (descritor de arquivo) %d para fd %d

en: cannot duplicate named pipe %s as fd %d
pt_BR: impossível duplicar `pipe' %s como descritor de arquivo (fd) %d

en: cannot find %s in shared object %s: %s
pt_BR: impossível localizar %s no objeto compartilhado %s: %s

en: cannot make child for command substitution
pt_BR: impossível criar um processo filho para substituição do comando

en: cannot make child for process substitution
pt_BR: impossível criar um processo filho para a substituição do processo

en: cannot make pipe for command substitution
pt_BR: impossível criar um `pipe' para substituição do comando

en: cannot make pipe for process substitution
pt_BR: impossível criar `pipe' para a substituição do processo

en: cannot open named pipe %s for reading
pt_BR: impossível abrir `pipe' %s para leitura

en: cannot open named pipe %s for writing
pt_BR: impossível abrir `pipe' %s para escrita

en: cannot open shared object %s: %s
pt_BR: impossível abrir objeto compartilhado %s: %s

en: cannot redirect standard input from /dev/null: %s
pt_BR: impossível redirecionar a entrada padrão para /dev/null: %s

en: cannot reset nodelay mode for fd %d
pt_BR: impossível redefinir modo `nodelay' para o descritor de arquivo (fd) %d

en: cannot set and unset shell options simultaneously
pt_BR: impossível simultaneamente definir e remover definição de opções do shell

en: cannot set gid to %d: effective gid %d
pt_BR: impossível definir gid para %d: gid efetivo %d

en: cannot set terminal process group (%d)
pt_BR: impossível definir grupo do processo do terminal (%d)

en: cannot set uid to %d: effective uid %d
pt_BR: impossível definir uid para %d: uid efetivo %d

en: cannot simultaneously unset a function and a variable
pt_BR: impossível simultaneamente remover definição de uma função e uma variável

en: cannot start debugger; debugging mode disabled
pt_BR: possível iniciar o depurador; modo de depuração desabilitado

en: cannot suspend
pt_BR: impossível suspender

en: cannot suspend a login shell
pt_BR: impossível suspender um shell de login.

en: cannot use `-f' to make functions
pt_BR: impossível usar `-f' para criar funções

en: cannot use more than one of -anrw
pt_BR: impossível usar mais de um dentre -anrw

en: case WORD in [PATTERN [| PATTERN]...) COMMANDS ;;]... esac
pt_BR: case PALAVRA in [PADRÃO [| PADRÃO]...) COMANDOS ;;]... esac

en: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [dir]
pt_BR: cd [-L|[-P [-e]] [-@]] [DIR]

en: child setpgid (%ld to %ld)
pt_BR: `setpgid' filho (%ld para %ld)

en: command [-pVv] command [arg ...]
pt_BR: command [-pVv] COMANDO [ARG ...]

en: command substitution: ignored null byte in input
pt_BR: substituição de comando: byte nulo ignorado na entrada

en: command_substitute: cannot duplicate pipe as fd 1
pt_BR: command_substitute: impossível duplicar o `pipe' como descritor de arquivo (fd) 1

en: compgen [-abcdefgjksuv] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [word]
pt_BR: compgen [-abcdefgjksuv] [-o opção] [-A ação] [-G global] [-W lista-palavras]  [-F função] [-C comando] [-X filtro] [-P prefixo] [-S sufixo] [palavra]

en: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o option] [-A action] [-G globpat] [-W wordlist] [-F function] [-C command] [-X filterpat] [-P prefix] [-S suffix] [name ...]
pt_BR: complete [-abcdefgjksuv] [-pr] [-DEI] [-o opção] [-A ação] [-G global] [-W lista-palavras]  [-F função] [-C comando] [-X filtro] [-P prefixo] [-S sufixo] [nome ...]

en: completion: function `%s' not found
pt_BR: completion: função `%s' não encontrada

en: compopt [-o|+o option] [-DEI] [name ...]
pt_BR: compopt [-o|+o opção] [-DEI] [nome ...]

en: conditional binary operator expected
pt_BR: esperava operador binário condicional

en: coproc [NAME] command [redirections]
pt_BR: coproc [NOME] comando [redirecionamentos]

en: could not find /tmp, please create!
pt_BR: impossível localizar /tmp, por favor crie!

en: cprintf: `%c': invalid format character
pt_BR: cprintf: `%c': caractere de formato inválido

en: current
pt_BR: atual

en: deleting stopped job %d with process group %ld
pt_BR: excluindo trabalho parado %d com grupo de processo %ld

en: describe_pid: %ld: no such pid
pt_BR: describe_pid: %ld: o identificador do processo (pid) não existe

en: directory stack empty
pt_BR: pilha de diretórios está vazia

en: directory stack index
pt_BR: índice de pilha de diretórios

en: disown [-h] [-ar] [jobspec ... | pid ...]
pt_BR: disown [-h] [-ar] [ESPEC-JOB ... | pid ...]

en: division by 0
pt_BR: divisão por 0

en: dynamic loading not available
pt_BR: carregamento dinâmico não está disponível

en: echo [-n] [arg ...]
pt_BR: echo [-n] [ARG ...]

en: echo [-neE] [arg ...]
pt_BR: echo [-neE] [ARG ...]

en: empty array variable name
pt_BR: nome de variável array vazio

en: enable [-a] [-dnps] [-f filename] [name ...]
pt_BR: enable [-a] [-DnPs] [-f ARQUIVO] [NOME ...]

en: error getting terminal attributes: %s
pt_BR: erro ao obter atributos do terminal: %s

en: error importing function definition for `%s'
pt_BR: erro ao importar a definição da função para `%s'

en: error setting terminal attributes: %s
pt_BR: erro ao definir atributos do terminal: %s

en: eval [arg ...]
pt_BR: eval [ARG ...]

en: eval: maximum eval nesting level exceeded (%d)
pt_BR: eval: excedido o nível máximo de aninhamento de `eval' (%d)

en: exec [-cl] [-a name] [command [argument ...]] [redirection ...]
pt_BR: exec [-cl] [-a nome] [comando [argumento ...]] [redirecionamento ...]

en: execute_coproc: coproc [%d:%s] still exists
pt_BR: execute_coproc: coproc [%d:%s] ainda existe

en: expected `)'
pt_BR: esperava `)'

en: exponent less than 0
pt_BR: exponente menor que 0

en: export [-fn] [name[=value] ...] or export -p
pt_BR: export [-fn] [NOME[=VALOR] ...] ou export -p

en: expression expected
pt_BR: esperava uma expressão

en: expression recursion level exceeded
pt_BR: excedido o nível de recursividade da expressão

en: fc [-e ename] [-lnr] [first] [last] or fc -s [pat=rep] [command]
pt_BR: fc [-e EDITOR] [-lnr] [PRIMEIRO] [ÚLTIMO] ou fc -s [ANTIGO=NOVO] [COMANDO]

en: fg [job_spec]
pt_BR: fg [ESPEC-JOB]

en: file descriptor out of range
pt_BR: descritor de arquivo fora dos limites

en: filename argument required
pt_BR: requer argumento arquivo

en: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMMANDS; done
pt_BR: for (( exp1; exp2; exp3 )); do COMANDOS; done

en: for NAME [in WORDS ... ] ; do COMMANDS; done
pt_BR: for NOME [in PALAVRAs ...] ; do COMANDOS; done

en: forked pid %d appears in running job %d
pt_BR: identificador de processo (pid) %d bifurcado (fork) aparece no trabalho em execução %d

en: format parsing problem: %s
pt_BR: problema ao analisar formato: %s

en: free: called with already freed block argument
pt_BR: free: chamado com argumento de bloco já liberado

en: free: called with unallocated block argument
pt_BR: free: chamado com argumento de bloco não alocado

en: free: start and end chunk sizes differ
pt_BR: free: tamanhos de porções do início e do fim são diferentes

en: free: underflow detected; magic8 corrupted
pt_BR: free: esvaziamento de pilha detectado; magic8 corrompido

en: free: underflow detected; mh_nbytes out of range
pt_BR: free: esvaziamento de pilha detectado; mh_nbytes fora do limite

en: function name { COMMANDS ; } or name () { COMMANDS ; }
pt_BR: function NOME { COMANDOS ; } ou NOME () { COMANDOS ; }

en: future versions of the shell will force evaluation as an arithmetic substitution
pt_BR: versões futuras do shell vão forçar avaliação como um substituto aritmético

en: getcwd: cannot access parent directories
pt_BR: getcwd: impossível acessar os diretórios pais (anteriores)

en: getopts optstring name [arg ...]
pt_BR: getopts optstring nome [arg ...]

en: hash [-lr] [-p pathname] [-dt] [name ...]
pt_BR: hash [-lr] [-p CAMINHO] [-dt] [NOME ...]

en: hashing disabled
pt_BR: hashing está desabilitado

en: help [-dms] [pattern ...]
pt_BR: help [-dms] [PADRÃO ...]

en: help not available in this version
pt_BR: ajuda não disponível nesta versão

en: here-document at line %d delimited by end-of-file (wanted `%s')
pt_BR: here-document na linha %d delimitado pelo fim do arquivo (desejava `%s')

en: history [-c] [-d offset] [n] or history -anrw [filename] or history -ps arg [arg...]
pt_BR: history [-c] [-d POSIÇÃO] [n] ou history -anrw [ARQUIVO] ou history -ps ARG [ARG...]

en: history position
pt_BR: posição no histórico

en: history specification
pt_BR: especificação do histórico

en: hits	command
pt_BR: número	comando

en: identifier expected after pre-increment or pre-decrement
pt_BR: esperava identificador após pré-acréscimo ou pré-decréscimo

en: if COMMANDS; then COMMANDS; [ elif COMMANDS; then COMMANDS; ]... [ else COMMANDS; ] fi
pt_BR: if COMANDOS; then COMANDOS; [ elif COMANDOS; then COMANDOS; ]... [ else COMANDOS; ] fi

en: initialize_job_control: getpgrp failed
pt_BR: initialize_job_control: getpgrp falhou

en: initialize_job_control: line discipline
pt_BR: initialize_job_control: disciplina da linha

en: initialize_job_control: no job control in background
pt_BR: initialize_job_control: nenhum controle de trabalho em plano de fundo

en: invalid arithmetic base
pt_BR: base aritmética inválida

en: invalid base
pt_BR: base inválida

en: invalid character %d in exportstr for %s
pt_BR: caractere inválido na %d na exportstr para %s

en: invalid hex number
pt_BR: número do hexa inválido

en: invalid integer constant
pt_BR: contante inteira inválida

en: invalid number
pt_BR: número inválido

en: invalid octal number
pt_BR: número octal inválido

en: invalid signal number
pt_BR: número de sinal inválido

en: job %d started without job control
pt_BR: o trabalho %d iniciou sem controle de trabalho

en: job_spec [&]
pt_BR: escpec-job [&]

en: jobs [-lnprs] [jobspec ...] or jobs -x command [args]
pt_BR: jobs [-lnprs] [ESPEC-JOB ...] ou jobs -x COMANDO [ARGS]

en: kill [-s sigspec | -n signum | -sigspec] pid | jobspec ... or kill -l [sigspec]
pt_BR: kill [-s SIGSPEC | -n SIGNUM | -SIGSPEC] PID | ESPEC-JOB ... ou kill -l [SIGSPEC]

en: last command: %s
pt_BR: último comando: %s

en: let arg [arg ...]
pt_BR: let ARG [ARG ...]

en: limit
pt_BR: limite

en: line %d:
pt_BR: linha %d:

en: line editing not enabled
pt_BR: edição de linha não habilitada

en: load function for %s returns failure (%d): not loaded
pt_BR: função de carregamento para %s retorna falha (%d): não foi carregada

en: local [option] name[=value] ...
pt_BR: local [OPÇÃO] NOME[=VALOR] ...

en: logout
pt_BR: sair

en: loop count
pt_BR: número de loops

en: make_here_document: bad instruction type %d
pt_BR: make_here_document: tipo da instrução incorreto %d

en: make_local_variable: no function context at current scope
pt_BR: make_local_variable: nenhum contexto de função no atual escopo

en: make_redirection: redirection instruction `%d' out of range
pt_BR: make_redirection: instrução de redirecionamento `%d' fora do limite

en: malloc: block on free list clobbered
pt_BR: malloc: bloco socado em lista livre

en: malloc: failed assertion: %s
pt_BR: malloc: asserção falhou: %s

en: mapfile [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
pt_BR: mapfile [-d delim] [-n número] [-O origem] [-s número] [-t] [-u fd] [-C chamada] [-c quantidade] [array]

en: maximum here-document count exceeded
pt_BR: excedido o número máximo de here-document

en: migrate process to another CPU
pt_BR: migrar o processo para outra CPU

en: missing `)'
pt_BR: faltando `)'

en: missing `]'
pt_BR: faltando `]'

en: missing hex digit for \x
pt_BR: faltando dígito hexa para \x

en: missing unicode digit for \%c
pt_BR: faltando dígito unicode para \%c

en: network operations not supported
pt_BR: sem suporte a operações de rede

en: no `=' in exportstr for %s
pt_BR: Sem `=' na exportstr para %s

en: no closing `%c' in %s
pt_BR: sem `%c' de fechamento em %s

en: no command found
pt_BR: nenhum comando encontrado

en: no help topics match `%s'.  Try `help help' or `man -k %s' or `info %s'.
pt_BR: nenhum tópico de ajuda corresponde a `%s'.  Tente `help help' ou `man -k %s' ou `info %s'.

en: no job control
pt_BR: nenhum controle de trabalho

en: no job control in this shell
pt_BR: nenhum controle de trabalho neste shell

en: no match: %s
pt_BR: sem correspondência: %s

en: no other directory
pt_BR: nenhum outro diretório

en: no other options allowed with `-x'
pt_BR: nenhuma outra opção permitida com `-x'

en: not currently executing completion function
pt_BR: não se está executando atualmente função de completação

en: not login shell: use `exit'
pt_BR: não é um shell de login: use `exit'

en: null directory
pt_BR: diretório nulo

en: octal number
pt_BR: número octal

en: only meaningful in a `for', `while', or `until' loop
pt_BR: significativo apenas em um loop de `for', `while' ou `until'

en: pipe error
pt_BR: erro de `pipe'

en: pop_scope: head of shell_variables not a temporary environment scope
pt_BR: pop_scope: cabeça de shell_variables não é um escopo de ambiente temporário

en: pop_var_context: head of shell_variables not a function context
pt_BR: pop_var_context: cabeça de shell_variables não é um contexto de função

en: pop_var_context: no global_variables context
pt_BR: pop_var_context: nenhum contexto em no global_variables

en: power failure imminent
pt_BR: falha iminente de energia

en: pretty-printing mode ignored in interactive shells
pt_BR: modo de impressão bonita ignorada em shells interativos

en: print_command: bad connector `%d'
pt_BR: print_command: conector incorreto `%d'

en: printf [-v var] format [arguments]
pt_BR: printf [-v var] formato [argumentos]

en: progcomp_insert: %s: NULL COMPSPEC
pt_BR: progcomp_insert: %s: COMPSPEC NULO

en: programmable_completion: %s: possible retry loop
pt_BR: programmable_completion: %s: possível loop de nova tentativa

en: programming error
pt_BR: erro de programação

en: read [-ers] [-a array] [-d delim] [-i text] [-n nchars] [-N nchars] [-p prompt] [-t timeout] [-u fd] [name ...]
pt_BR: read [-ers] [-a ARRAY] [-d DELIM] [-i TEXTO] [-n NCHARS] [-N NCHARS] [-p CONFIRMAR ] [-t TEMPO] [-u FD] [NOME ...]

en: read error: %d: %s
pt_BR: erro de leitura: %d: %s

en: readarray [-d delim] [-n count] [-O origin] [-s count] [-t] [-u fd] [-C callback] [-c quantum] [array]
pt_BR: readarray [-d delim] [-n número] [-O origem] [-s número] [-t] [-u fd] [-C chamada] [-c quantidade] [array]

en: readonly [-aAf] [name[=value] ...] or readonly -p
pt_BR: readonly [-aAf] [NOME[=VALOR] ...] ou readonly -p

en: realloc: called with unallocated block argument
pt_BR: realloc: chamado com argumento de bloco não alocado

en: realloc: start and end chunk sizes differ
pt_BR: realloc: tamanhos de porções do início e do fim são diferentes

en: realloc: underflow detected; magic8 corrupted
pt_BR: realloc: esvaziamento de pilha detectado; magic8 corrompido

en: realloc: underflow detected; mh_nbytes out of range
pt_BR: realloc: esvaziamento de pilha detectado; mh_nbytes fora do limite

en: recursion stack underflow
pt_BR: esvaziamento de pilha de recursão

en: redirection error: cannot duplicate fd
pt_BR: erro de redirecionamento: impossível duplicar fd

en: register_alloc: %p already in table as allocated?
pt_BR: register_alloc: %p já na tabela como alocado?

en: register_alloc: alloc table is full with FIND_ALLOC?
pt_BR: register_alloc: tabela de `alloc' está cheia com FIND_ALLOC?

en: register_free: %p already in table as free?
pt_BR: register_free: %p já na tabela como livre?

en: restricted
pt_BR: restrição

en: run_pending_traps: bad value in trap_list[%d]: %p
pt_BR: run_pending_traps: valor incorreto em trap_list[%d]: %p

en: run_pending_traps: signal handler is SIG_DFL, resending %d (%s) to myself
pt_BR: run_pending_traps: manipulador de sinal é SIG_DFL, enviando novamente %d (%s) para mim mesmo

en: save_bash_input: buffer already exists for new fd %d
pt_BR: save_bash_input: buffer já existe para o novo descritor de arquivo (fd) %d

en: select NAME [in WORDS ... ;] do COMMANDS; done
pt_BR: select NOME [in PALAVRAS ... ;] do COMANDOS; done

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s)
pt_BR: setlocale: %s: impossível alterar locale (%s)

en: setlocale: %s: cannot change locale (%s): %s
pt_BR: setlocale: %s: impossível alterar locale (%s): %s

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s)
pt_BR: setlocale: LC_ALL: impossível alterar locale (%s)

en: setlocale: LC_ALL: cannot change locale (%s): %s
pt_BR: setlocale: LC_ALL: impossível alterar locale (%s): %s

en: shell level (%d) too high, resetting to 1
pt_BR: nível do shell (%d) muito grande, redefinindo para 1

en: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) exceeds SIZE_MAX (%lu): line truncated
pt_BR: shell_getc: shell_input_line_size (%zu) excede SIZE_MAX (%lu): linha truncada

en: shift count
pt_BR: número de shift

en: shopt [-pqsu] [-o] [optname ...]
pt_BR: shopt [-pqsu] [-o] [nome-opção ...]

en: sigprocmask: %d: invalid operation
pt_BR: sigprocmask: %d: operação inválida

en: source filename [arguments]
pt_BR: source arquivo [argumentos]

en: start_pipeline: pgrp pipe
pt_BR: start_pipeline: `pipe' de pgrp

en: syntax error
pt_BR: erro de sintaxe

en: syntax error in conditional expression
pt_BR: erro de sintaxe na expressão condicional

en: syntax error in conditional expression: unexpected token `%s'
pt_BR: erro de sintaxe na expressão condicional: token inesperado `%s'

en: syntax error in expression
pt_BR: erro de sintaxe na expressão

en: syntax error in variable assignment
pt_BR: erro de sintaxe na atribuição de variável

en: syntax error near `%s'
pt_BR: erro de sintaxe próximo a `%s'

en: syntax error near unexpected token `%s'
pt_BR: erro de sintaxe próximo ao token inesperado `%s'

en: syntax error: `%s' unexpected
pt_BR: erro de sintaxe: `%s' inesperado

en: syntax error: `((%s))'
pt_BR: erro de sintaxe: `((%s))'

en: syntax error: `;' unexpected
pt_BR: erro de sintaxe: `;' inesperado

en: syntax error: arithmetic expression required
pt_BR: erro de sintaxe: requer expressão aritmética

en: syntax error: invalid arithmetic operator
pt_BR: erro de sintaxe: operador aritmético inválido

en: syntax error: operand expected
pt_BR: erro de sintaxe: esperava operando

en: syntax error: unexpected end of file
pt_BR: erro de sintaxe: fim prematuro do arquivo

en: system crash imminent
pt_BR: falha iminente do sistema

en: time [-p] pipeline
pt_BR: time [-p] linha-comandos

en: too many arguments
pt_BR: número excessivo de argumentos

en: trap [-lp] [[arg] signal_spec ...]
pt_BR: trap [-lp] [[arg] espec-sinal ...]

en: trap handler: maximum trap handler level exceeded (%d)
pt_BR: manipulador de trap: excedido o nível máximo de manipulador de captura (%d)

en: trap_handler: bad signal %d
pt_BR: trap_handler: sinal incorreto %d

en: type [-afptP] name [name ...]
pt_BR: type [-apt] nome [nome ...]

en: umask [-p] [-S] [mode]
pt_BR: umask [-p] [-S] [modo]

en: unalias [-a] name [name ...]
pt_BR: unalias [-a] nome [nome ...]

en: unexpected EOF while looking for `]]'
pt_BR: encontrado EOF inesperado enquanto procurava por `]]'

en: unexpected EOF while looking for matching `%c'
pt_BR: encontrado EOF inesperado enquanto procurava por `%c' correspondente

en: unexpected EOF while looking for matching `)'
pt_BR: encontrado EOF inesperado enquanto procurava por `)' correspondente

en: unexpected argument `%s' to conditional binary operator
pt_BR: argumento inesperado `%s' para operador binário condicional

en: unexpected argument `%s' to conditional unary operator
pt_BR: argumento inesperado `%s' para operador unário condicional

en: unexpected argument to conditional binary operator
pt_BR: argumento inesperado para operador binário condicional

en: unexpected argument to conditional unary operator
pt_BR: argumento inesperado para operador unário condicional

en: unexpected token %d in conditional command
pt_BR: token inesperado %d em comando condicional

en: unexpected token `%c' in conditional command
pt_BR: token inesperado `%c' em comando condicional

en: unexpected token `%s' in conditional command
pt_BR: token inesperado `%s' em comando condicional

en: unexpected token `%s', conditional binary operator expected
pt_BR: token inesperado `%s', esperava operador binário condicional

en: unexpected token `%s', expected `)'
pt_BR: token inesperado `%s', esperava`)'

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: unknown command error
pt_BR: erro de comando desconhecido

en: unset [-f] [-v] [-n] [name ...]
pt_BR: unset [-f] [-v] [-n] [NOME ...]

en: value too great for base
pt_BR: valor muito grande para esta base de numeração

en: variables - Names and meanings of some shell variables
pt_BR: variables - Nomes e significados de algumas variáveis do shell

en: wait [pid ...]
pt_BR: wait [PID ...]

en: wait: pid %ld is not a child of this shell
pt_BR: wait: o pid %ld não é um processo filho deste shell

en: wait_for: No record of process %ld
pt_BR: wait_for: Sem registro do processo %ld

en: wait_for_job: job %d is stopped
pt_BR: wait_for_job: trabalho %d está parado

en: waitchld: turning on WNOHANG to avoid indefinite block
pt_BR: waitchld: ativando WNOHANG para evitar bloqueio indefinido

en: warning:
pt_BR: aviso:

en: warning: %s: %s
pt_BR: aviso: %s: %s

en: warning: -C option may not work as you expect
pt_BR: aviso: a opção -C pode não funcionar como esperado

en: warning: -F option may not work as you expect
pt_BR: aviso: a opção -F pode não funcionar como esperado

en: write error: %s
pt_BR: erro de escrita: %s

en: xtrace_set: %d: invalid file descriptor
pt_BR: xtrace_set: %d: descritor de arquivo inválido

en: xtrace_set: NULL file pointer
pt_BR: xtrace_set: ponteiro de arquivo NULO

en: { COMMANDS ; }
pt_BR: { COMANDOS ; }
