opcodes 2.39.90 - en to ro translation catalogue (501 entries)

en: 
        numeric       Print numeric register names, rather than ABI names.
ro: 
        numeric       Afișează nume de registre numerice, mai degrabă decât nume ABI.

en: 
      For the options above, the following values are supported for "%s":
ro: 
      Pentru opțiunile de mai sus, următoarele valori sunt acceptate pentru „%s”:

en: 
      aliases            Do print instruction aliases.
ro: 
      aliases            Afișează alias de instrucțiuni.

en: 
      debug_dump         Temp switch for debug trace.
ro: 
      debug_dump         Comutare temporară pentru urmărirea depanării.

en: 
      no-aliases         Don't print instruction aliases.
ro: 
      no-aliases         Nu afișează alias de instrucțiuni.

en: 
      no-notes         Don't print instruction notes.
ro: 
      no-notes         Nu afișează note de instrucțiuni.

en: 
      no-pc		    Don't print program counter prefix.
      ctx4		    Force disassembly using 4-context mode.
      ctx8		    Force 8-context mode, takes precedence.
ro: 
      no-pc		    Nu afișează prefixul contorului de program.
      ctx4		    Forțează dezasamblarea folosind modul 4-context.
      ctx8		    Forțează modul 8-context, are prioritate.

en: 
      notes            Do print instruction notes.
ro: 
      notes            Afișează note de instrucțiuni.

en: 
    The following AARCH64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice AARCH64 sunt acceptate pentru
    utilizare opțiunea „-M” (opțiunile multiple trebuie separate prin virgulă):

en: 
    The following ARC specific disassembler options are supported for use 
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice ARC sunt acceptate pentru
    utilizare cu opțiunea -M (opțiunile multiple trebuie să fie separate prin virgule):

en: 
    The following ARM specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice ARM sunt acceptate pentru 
    utilizarea cu opțiunea -M:

en: 
    The following LoongArch disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice LoongArch sunt acceptate pentru
    utilizare cu opțiunea -M (opțiunile multiple trebuie să fie separate prin virgule):

en: 
    The following MIPS specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice MIPS sunt acceptate pentru
    utilizare cu opțiunea -M (opțiunile multiple trebuie să fie separate prin virgule):

en: 
    The following NFP specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice NFP sunt acceptate pentru
    utilizare cu opțiunea -M (opțiunile multiple trebuie să fie separate prin virgule):

en: 
    The following PPC specific disassembler options are supported for use with
    the -M switch:
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice PPC sunt acceptate pentru 
    utilizarea cu opțiunea -M:

en: 
    The following RISC-V specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice RISC-V sunt acceptate pentru
    utilizare cu opțiunea -M (opțiunile multiple trebuie să fie separate prin virgule):

en: 
    The following S/390 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice S/390 sunt acceptate pentru
    utilizare cu opțiunea -M (opțiunile multiple trebuie să fie separate prin virgule):

en: 
    The following i386/x86-64 specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch (multiple options should be separated by commas):
ro: 
    Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice i386/x86-64 sunt acceptate pentru
    utilizare cu opțiunea -M (opțiunile multiple trebuie să fie separate prin virgule):

en: 
    Warning: disassembly may be wrong due to guessed opcode class choice.
    Use -M<class[,class]> to select the correct opcode class(es).
ro: 
    Avertisment: dezasamblarea poate fi greșită din cauza alegerii clasei de cod operațional ghicite.
    Utilizați -M<clasa[,clasa]> pentru a selecta clasa (clasele) de cod operațional corectă(e).

en: 
    Warning: illegal use of double register pair.
ro: 
    Avertisment: utilizare ilegală a perechii de registre duble.

en:   addr16      Assume 16bit address size
ro:   addr16      Presupune că dimensiunea adresei este de 16 de biți\n

en:   addr32      Assume 32bit address size
ro:   addr32      Presupune că dimensiunea adresei este de 32 de biți\n

en:   addr64      Assume 64bit address size
ro:   addr64      Presupune că dimensiunea adresei este de 64 de biți

en:   amd64       Display instruction in AMD64 ISA
ro:   amd64       Afișează instrucțiunile în ISA AMD64

en:   att         Display instruction in AT&T syntax
ro:   att         Afișează instrucțiunile în sintaxa AT&T

en:   att-mnemonic
                  Display instruction in AT&T mnemonic
ro:   att-mnemonic
                  Afișează instrucțiunile în mnemonicul AT&T

en:   data16      Assume 16bit data size
ro:   data16      Presupune că dimensiunea datelor este de 16 de biți

en:   data32      Assume 32bit data size
ro:   data32      Presupune că dimensiunea datelor este de 32 de biți\n

en:   i386        Disassemble in 32bit mode
ro:   i386        Dezasamblează în modul pe 32 de biți

en:   i8086       Disassemble in 16bit mode
ro:   i8086       Dezasamblează în modul pe 16 de biți

en:   intel       Display instruction in Intel syntax
ro:   intel       Afișează instrucțiunile în sintaxa Intel

en:   intel-mnemonic
                  Display instruction in Intel mnemonic
ro:   intel-mnemonic
                  Afișează instrucțiunile în mnemonicul Intel

en:   intel64     Display instruction in Intel64 ISA
ro:   intel64     Afișează instrucțiunile în ISA Intel64

en:   suffix      Always display instruction suffix in AT&T syntax
ro:   suffix      Afișează întotdeauna sufixul instrucțiunilor în sintaxa AT&T

en:   x86-64      Disassemble in 64bit mode
ro:   x86-64      Dezasamblează în modul pe 64 de biți

en: # internal error, undefined modifier (%c)
ro: # eroare internă, modificator nedefinit (%c)

en: # internal error, undefined operand in `%s %s'
ro: # eroare internă, operand nedefinit în „%s %s”

en: $<undefined>
ro: $<nedefinit>

en: %d unused bits in i386_cpu_flags.
ro: %d biți neutilizați în i386_cpu_flags.

en: %d unused bits in i386_operand_type.
ro: %d biți neutilizați în i386_operand_type.

en: %dsp16() takes a symbolic address, not a number
ro: %dsp16() ia o adresă simbolică, nu un număr

en: %dsp8() takes a symbolic address, not a number
ro: %dsp8() ia o adresă simbolică, nu un număr

en: %s: %d: (continued) line too long
ro: %s: %d: (continuare) linie prea lungă

en: %s: %d: missing `)' in bitfield: %s
ro: %s: %d: lipsește „)” în câmpul de biți: %s

en: %s: %d: no memory operand
ro: %s: %d: nu există operand de memorie

en: %s: %d: unknown bitfield: %s
ro: %s: %d: câmp de biți necunoscut: %s

en: %s: %d: unknown element size: %s
ro: %s: %d: dimensiune necunoscută a elementului: %s

en: %s: Error:
ro: %s: Eroare:

en: %s: Warning:
ro: %s: Avertisment:

en: %s: error:
ro: %s: eroare:

en: %s:%d: %s: residual opcode (0x%0*llx) too large
ro: %s:%d: %s: cod operațional rezidual (0x%0*llx) prea mare

en: %s:%d: %s: unrecognized opcode encoding space
ro: %s:%d: %s: spațiu de codificare a codului operațional nerecunoscut

en: %s:%d: Conflicting opcode space specifications
ro: %s:%d: Specificații de spațiu pentru codul operațional în conflict

en: %s:%d: Conflicting prefix specifications
ro: %s:%d: Specificații de prefix în conflict

en: %s:%d: Warning: redundant opcode space specification
ro: %s:%d: Avertisment: specificație redundantă a spațiului de cod operațional

en: %s:%d: Warning: redundant prefix specification
ro: %s:%d: Avertisment: specificație redundantă a prefixului

en: 'LSL' operator not allowed
ro: operatorul „LSL” nu este permis

en: 'ROR' operator not allowed
ro: operatorul „ROR” nu este permis

en: (DP) offset out of range.
ro: (DP) poziționare în afara intervalului.

en: (SP) offset out of range.
ro: (SP) poziționare în afara intervalului.

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: *illegal*
ro: *ilegal*

en: *unknown operands type: %d*
ro: *tip necunoscut de operanzi: %d*

en: *unknown*
ro: *necunoscută*

en: , <invalid CRC operator>,
ro: , <operator CRC nevalid>,

en: .<bad>
ro: .<greșit>

en: 21-bit offset out of range
ro: deplasare del 21 biți în afara intervalului

en: 64-bit address is disabled
ro: adresa pe 64 de biți este dezactivată

en: <bad>
ro: <greșit>

en: <function code %d>
ro: <cod funcție %d>

en: <illegal instruction>
ro: <instrucțiune ilegală>

en: <illegal precision>
ro: <precizie ilegală>

en: <illegal reg num>
ro: <număr de registru ilegal>

en: <internal disassembler error>
ro: <eroare internă de dezasamblor>

en: <internal error in opcode table: %s %s>
ro: <eroare internă în tabelul de coduri operaționale: %s %s>

en: <invalid CC-reg number>
ro: <număr de CC-reg nevalid>

en: <invalid branch>[
ro: <ramură nevalidă>[

en: <invalid cacheop number>
ro: <număr cacheop nevalid>

en: <invalid cmd action %d:%d:%d>[]
ro: <acțiune cmd nevalidă %d:%d:%d>[]

en: <invalid cmd target %d:%d:%d>[]
ro: <țintă cmd nevalidă %d:%d:%d>[]

en: <invalid condition code>
ro: <cod de condiție nevalid>

en: <invalid flag>
ro: <opțiune nevalidă>

en: <invalid float-CC-reg number>
ro: <număr de float-CC-reg nevalid>

en: <invalid opsize>
ro: <mărime a operatorului nevalidă>

en: <invalid prefop number>
ro: <număr prefop nevalid>

en: <invalid reg number>
ro: <număr de registru nevalid>

en: <invalid register number>
ro: <număr de registru nevalid>

en: <invalid s-reg number>
ro: <număr de s-reg nevalid>

en: <invalid size>
ro: <mărime nevalidă>

en: <invalid v-reg number>
ro: <număr de v-reg nevalid>

en: <invalid_instruction>:
ro: <instrucțiune_nevalidă>:

en: <unknown register %d>
ro: <registru necunoscut %d>

en: ABORT: unknown operand
ro: ABANDONARE: operand necunoscut

en: An error occurred while generating the extension instruction operations
ro: A apărut o eroare la generarea operațiunilor de instrucțiuni extinse

en: Assume all insns are Thumb insns
ro: Se presupune că toate instrucțiunile sunt instrucțiuni Thumb

en: Attempt to find bit index of 0
ro: Se încearcă găsirea indicelui de biți 0

en: BO value implies no branch hint, when using + or - modifier
ro: Valoarea BO nu implică nicio indicație de ramificare, când se utilizează modificatorul + sau -

en: Bad immediate expression
ro: Expresie directă(immediate) greșită

en: Bad register in postincrement
ro: Registru greșit în postincrementare

en: Bad register in preincrement
ro: Registru greșit în preincrementare

en: Bad register name
ro: Nume de registru greșit

en: Biiiig Trouble in parse_imm16!
ro: MARE problemă în parse_imm16!

en: Bit number for indexing general register is out of range 0-15
ro: Numărul de biți pentru indexarea registrului general este în afara intervalului 0-15

en: Byte address required. - must be even.
ro: Se necesită adresa de octet. - trebuie să fie pară.

en: Disassemble "register" names
ro: Dezasamblează numele de „registru”

en: Disassemble in ESA architecture mode
ro: Dezasamblează în modul arhitectură ESA

en: Disassemble in z/Architecture mode
ro: Dezasamblează în modul z/Architecture

en: Disassemble only into canonical instructions.
ro: Dezasamblează numai în instrucțiuni canonice.

en: Don't know how to specify # dependency %s
ro: Nu se știe cum să se specifice dependența numărul # %s

en: Don't understand 0x%x
ro: Nu se înțelege 0x%x

en: Enable CDE extensions for coprocessor N space
ro: Activează extensiile CDE pentru spațiul N al coprocesorului

en: Enforce the designated architecture while decoding.
ro: Forțează arhitectura desemnată în timpul decodării.

en: Error processing section %u
ro: Eroare la procesarea secțiunii %u

en: Error: read from memory failed
ro: Eroare: citirea din memorie a eșuat

en: Examine preceding label to determine an insn's type
ro: Examinează eticheta anterioară pentru a determina tipul unei instrucțiui

en: File has invalid ME-Config section.
ro: Fișierul are o secțiune ME-Config nevalidă.

en: File has no ME-Config section.
ro: Fișierul nu are o secțiune ME-Config.

en: GPR odd is illegal
ro: GPR impar este ilegal

en: IC note %d for opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
ro: Nota IC %d pentru codul operațional %s (IC:%s) este în conflict cu resursa %s nota %d

en: IC note %d in opcode %s (IC:%s) conflicts with resource %s note %d
ro: Nota IC %d din codul operațional %s (IC:%s) este în conflict cu resursa %s nota %d

en: IC:%s [%s] has no terminals or sub-classes
ro: IC:%s [%s] nu are terminale sau subclase

en: IC:%s has no terminals or sub-classes
ro: IC:%s nu are terminale sau subclase

en: Immediate is out of range -128 to 127
ro: Valoare directă(immediate) în afara intervalului (de la -128 la 127)

en: Immediate is out of range -32768 to 32767
ro: Valoare directă(immediate) în afara intervalului (de la -32768 la 32767)

en: Immediate is out of range -512 to 511
ro: Valoare directă(immediate) în afara intervalului (de la -512 la 511)

en: Immediate is out of range -7 to 8
ro: valoarea directă(immediate) este în afara intervalului (de la -7 la 8)

en: Immediate is out of range -8 to 7
ro: valoarea directă(immediate) este în afara intervalului (de la -8 la 7)

en: Immediate is out of range 0 to 65535
ro: Valoare directă(immediate) în afara intervalului (de la 0 la 65535)

en: Invalid NFP option: %s
ro: Opțiune NFP nevalidă: %s

en: Invalid size specifier
ro: Specificator de mărime nevalid

en: LP_COUNT register cannot be used as destination register
ro: registrul LP_COUNT nu poate fi utilizat ca registru de destinație

en: Label conflicts with `Rx'
ro: Eticheta se află în conflict cu `Rx'

en: Label conflicts with register name
ro: Eticheta se află în conflict cu numele de registru

en: Name well-known globals
ro: Nume globale binecunoscute

en: No relocation for small immediate
ro: Nicio repoziționare pentru o valoare directă(immediate) redusă

en: Not a pc-relative address.
ro: Nu este o adresă relativă la calculator.

en: Only $sp or $15 allowed for this opcode
ro: Numai $sp sau $15 sunt permise pentru acest cod operațional

en: Only $tp or $13 allowed for this opcode
ro: Numai $tp sau $13 sunt permise pentru acest cod operațional

en: Operand is not a symbol
ro: Operandul nu este un simbol

en: Operand out of range. Must be between -32768 and 32767.
ro: Operand în afara intervalului. Trebuie să fie între -32768 și 32767.

en: Please report this bug
ro: Raportați această eroare

en: Print CP0 register and HWR names according to specified
                      architecture.
ro: Afișează registrul CP0 și numele HWR conform arhitecturii
                      specificate.

en: Print CP0 register names according to specified architecture.
                      Default: based on binary being disassembled.
ro: Afișează numele registrului CP0 conform arhitecturii specificate.
                      Implicit: bazat pe binarul care este dezasamblat.

en: Print FPR names according to specified ABI.
                      Default: numeric.
ro: Afișează numele FPR conform ABI specificat.
                      Implicit: numeric.

en: Print GPR and FPR names according to specified ABI.
ro: Afișează numele GPR și FPR conform ABI specificat.

en: Print GPR names according to specified ABI.
                      Default: based on binary being disassembled.
ro: Afișează numele GPR conform ABI specificat.
                      Implicit: bazat pe binarul care este dezasamblat.

en: Print HWR names according to specified architecture.
                      Default: based on binary being disassembled.
ro: Afișează numele HWR conform arhitecturii specificate.
                      Implicit: bazat pe binarul care este dezasamblat.

en: Print numeric register names, rather than ABI names.
ro: Afișează nume de registru numeric, mai degrabă decât nume ABI.

en: Print the CSR according to the chosen privilege spec.
ro: Afișează CSR conform specificației de privilegiu alese.

en: Print unknown instructions according to length from first two bits
ro: Afișează instrucțiuni necunoscute în funcție de lungimea primilor doi biți

en: Recognize DSP instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile DSP.

en: Recognize FPU QuarkSE-EM instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile FPU QuarkSE-EM.

en: Recognize FPX DP instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile FPX DP.

en: Recognize FPX SP instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile FPX SP.

en: Recognize MSA instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile MSA.

en: Recognize NPS400 instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile NPS400.

en: Recognize double assist FPU instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile pentru FPU auxiliar de dublă precizie.

en: Recognize double precision FPU instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile FPU de dublă precizie.

en: Recognize single precision FPU instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile FPU de simplă precizie.

en: Recognize the Global INValidate (GINV) ASE instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile ASE Global INValidate (GINV).

en: Recognize the Loongson Content Address Memory (CAM)  instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile Loongson Content Address Memory (CAM).

en: Recognize the Loongson EXTensions (EXT)  instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile Loongson EXTensions (EXT).

en: Recognize the Loongson EXTensions R2 (EXT2)  instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile Loongson EXTensions R2 (EXT2).

en: Recognize the Loongson MultiMedia extensions Instructions (MMI) ASE instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile ASE Loongson MultiMedia Extensions Instructions (MMI).

en: Recognize the eXtended Physical Address (XPA) ASE
                      instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile ASE de adresă fizică 
                     extinsă (XPA).

en: Recognize the virtualization ASE instructions.
ro: Recunoaște instrucțiunile ASE de virtualizare.

en: Register list is not valid
ro: Lista de registre nu este validă

en: Register must be between r0 and r7
ro: Registrul trebuie să fie între r0 și r7

en: Register must be between r8 and r15
ro: Registrul trebuie să fie între r8 și r15

en: Register number is not valid
ro: Numărul de registru nu este valid

en: SR/SelID is out of range
ro: SR/SelID este în afara intervalului

en: SVE `movprfx' compatible instruction expected
ro: se aștepta o instrucțiune SVE compatibilă cu „movprfx”

en: SVE instruction expected after `movprfx'
ro: instrucțiune SVE este așteptată după „movprfx”

en: SelID is out of range
ro: SelID este în afara intervalului

en: Select raw register names
ro: Selectează numele de registru brute

en: Select register names used by GCC
ro: Selectează numele de registru utilizate de GCC

en: Select register names used in ARM's ISA documentation
ro: Selectează numele de registru utilizate în documentația ISA ARM

en: Select register names used in the APCS
ro: Selectează numele de registru utilizate în APCS

en: Select register names used in the ATPCS
ro: Selectează numele de registru utilizate în ATPCS

en: Select special register names used in the ATPCS
ro: Selectează numele de registru speciale utilizate în ATPCS

en: Small operand was not an immediate number
ro: Operandul redus nu a fost un număr direct(immediate)

en: Special purpose register number is out of range
ro: Numărul de registru cu scop special este în afara intervalului

en: Syntax error: No trailing ')'
ro: Eroare de sintaxă: fără „)” la final

en: The following WebAssembly-specific disassembler options are supported for use
    with the -M switch:
ro: Următoarele opțiuni de dezasamblare specifice WebAssembly sunt acceptate pentru 
    utilizarea cu opțiunea -M:

en: The percent-operator's operand is not a symbol
ro: Operandul operatorului procentual nu este un simbol

en: UIMM = 00000 is illegal
ro: UIMM = 00000 este ilegal

en: UIMM values >15 are illegal
ro: valorile UIMM >15 sunt ilegale

en: UIMM values >7 are illegal
ro: valorile UIMM >7 sunt ilegale

en: Unknown error %d
ro: Eroare necunoscută %d

en: Use canonical instruction forms.
ro: Folosește formulare de instrucțiuni canonice.

en: Use only hexadecimal number to print immediates.
ro: Utilizează numai numere hexazecimale pentru a afișa valorile directe(immediate).

en: VSR overlaps ACC operand
ro: VSR se suprapune pe operandul ACC

en: Value is not aligned enough
ro: Valoarea nu este aliniată suficient

en: Value of A operand must be 0 or 1
ro: Valoarea operandului A trebuie să fie 0 sau 1

en: W keyword invalid in FR operand slot.
ro: Cuvânt cheie W invalid în slotul operand FR.

en: W register expected
ro: se aștepta un registru W

en: Warning: disassembly unreliable - not enough bytes available
ro: Avertisment: dezasamblarea nu este fiabilă - nu sunt suficienți octeți disponibili

en: Warning: illegal as 2-op instr
ro: Avertisment: ilegală ca instrucțiune de 2 operanzi

en: Warning: illegal as emulation instr
ro: Avertisment: ilegală ca instrucțiune de emulare

en: Warning: reserved use of A/L and B/W bits detected
ro: Avertisment: a fost detectată utilizarea rezervată a biților A/L și B/W

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks
ro: Avertisment: registrul sursă „rsrc” %s (%s) nu are chks

en: Warning: rsrc %s (%s) has no chks or regs
ro: Avertisment: registrul sursă „rsrc” %s (%s) nu are chks sau regs

en: Warning: unrecognised CALLA addressing mode
ro: Avertisment: mod de adresare CALLA nerecunoscut

en: accepted values are from -1 to 6
ro: valorile acceptate sunt de la -1 la 6

en: address register in load range
ro: registru de adrese în intervalul de încărcare

en: address writeback expected
ro: se aștapta rescrierea adresei

en: assertion fail %s:%d
ro: aserțiune eșuată %s:%d

en: attempt to set 'at' bits when using + or - modifier
ro: se încearcă inițializarea biților „at” când se utilizează modificatorul + sau -

en: attempt to set y bit when using + or - modifier
ro: se încearcă inițializarea bitului y când se utilizează modificatorul + sau -

en: bad case %d (%s) in %s:%d
ro: caz greșit %d (%s) în %s:%d

en: bad instruction `%.50s'
ro: instrucțiune greșită „%.50s”

en: bad instruction `%.50s...'
ro: instrucțiune greșită „%.50s...”

en: bit,base is out of range
ro: bit,base este în afara intervalului

en: bit,base out of range for symbol
ro: bit,base este în afara intervalului pentru simbolul

en: branch operand unaligned
ro: operand de ramificare nealiniat

en: branch to odd offset
ro: ramură(branch) la poziție impară

en: branch value not in range and to odd offset
ro: valoare ramură(branch) în afara intervalului și la poziție impară

en: branch value out of range
ro: valoare ramură(branch) în afara intervalului

en: byte relocation unsupported
ro: repoziționarea octeților nu este acceptată

en: can't create i386-init.h, errno = %s
ro: nu se poate crea i386-init.h, număr_eroare = %s

en: can't create i386-tbl.h, errno = %s
ro: nu se poate crea i386-tbl.h, număr_eroare = %s

en: can't find %s for reading
ro: nu se poate găsi %s pentru citire

en: can't find i386-reg.tbl for reading, errno = %s
ro: nu se poate găsi i386-reg.tbl pentru citire, număr_eroare = %s

en: can't find ia64-ic.tbl for reading
ro: nu se poate găsi ia64-ic.tbl pentru citire

en: cannot use odd number destination register
ro: nu se poate utiliza registrul de destinație cu număr impar

en: cannot use odd number source register
ro: nu se poate utiliza registrul sursă cu număr impar

en: cde coprocessor not between 0-7: %s
ro: coprocesor cde nu este între 0-7: %s

en: cgen_parse_address returned a symbol. Literal required.
ro: cgen_parse_address a returnat un simbol. Se necesită literal.

en: class %s is defined but not used
ro: clasa %s este definită dar nu este folosită

en: coproc must have an argument: %s
ro: «coproc» trebuie să aibă un argument: %s

en: coprocN argument takes options "generic", "cde", or "CDE": %s
ro: argumentul „coprocN” acceptă numai valorile „generic”, „cde” sau „CDE”: %s

en: destination register differs from preceding instruction
ro: registrul de destinație este diferit față de instrucțiunea precedentă

en: displacement value is not aligned
ro: valoarea deplasării nu este aliniată

en: displacement value is not in range and is not aligned
ro: valoarea deplasării în afara intervalului și nealiniată

en: displacement value is out of range
ro: valoarea deplasării în afara intervalului

en: don't know how to specify %% dependency %s
ro: nu se știe cum să se specifice dependența %%, %s

en: dsp:16 immediate is out of range
ro: valoarea directă(immediate) dsp:16 în afara intervalului

en: dsp:20 immediate is out of range
ro: valoarea directă(immediate) dsp:20 în afara intervalului

en: dsp:24 immediate is out of range
ro: valoarea directă(immediate) dsp:24 în afara intervalului

en: dsp:8 immediate is out of range
ro: valoarea directă(immediate) dsp:8 în afara intervalului

en: expected 16, 32 or 64 in
ro: se aștepta 16, 32 sau 64 în

en: expected `%s' after previous `%s'
ro: așteptat „%s” după „%s” anterior

en: expecting got relative address: got(symbol)
ro: se aștepta adresa relativă a got: got(simbol)

en: expecting got relative address: gotoffhi16(symbol)
ro: se aștepta adresa relativă a got: gotoffhi16(simbol)

en: expecting got relative address: gotofflo16(symbol)
ro: se aștepta adresa relativă a got: gotofflo16(simbol)

en: expecting gp relative address: gp(symbol)
ro: se aștepta adresa relativă a gp: gp(simbol)

en: extend operator expected
ro: se aștepta operatorul de extindere

en: extraneous register
ro: registru extern

en: first register of the range should be r13
ro: primul registru al intervalului ar trebui să fie r13

en: floating-point immediate expected
ro: se aștepta valoare directă(immediate) în virgulă mobilă

en: floating-point value must be 0.0 or 1.0
ro: valoarea în virgulă mobilă trebuie să fie 0,0 sau 1,0

en: floating-point value must be 0.5 or 1.0
ro: valoarea în virgulă mobilă trebuie să fie 0,5 sau 1,0

en: floating-point value must be 0.5 or 2.0
ro: valoarea în virgulă mobilă trebuie să fie 0,5 sau 2,0

en: illegal L operand value
ro: valoare a operandului L ilegală

en: illegal PL operand value
ro: valoare a operandului PL ilegală

en: illegal WC operand value
ro: valoare a operandului WC ilegală

en: illegal bitmask
ro: mască de biți ilegală

en: illegal id (%d)
ro: id ilegal (%d)

en: illegal immediate value
ro: valoare directă(immediate) ilegală

en: illegal use of parentheses
ro: folosire ilegală de paranteze

en: imm10 is out of range
ro: imm10 este în afara intervalului

en: imm:6 immediate is out of range
ro: valoarea directă(immediate) imm:6 în afara intervalului

en: immediate is out of range 0-7
ro: valoarea directă(immediate) este în afara intervalului 0-7

en: immediate is out of range 1-2
ro: valoarea directă(immediate) este în afara intervalului 1-2

en: immediate is out of range 1-8
ro: valoarea directă(immediate) este în afara intervalului 1-8

en: immediate is out of range 2-9
ro: valoarea directă(immediate) este în afara intervalului 2-9

en: immediate offset
ro: poziția directă

en: immediate out of range
ro: valoare directă(immediate) în afara intervalului

en: immediate too big for element size
ro: valoare directă(immediate) prea mare pentru dimensiunea elementului

en: immediate value
ro: valoare directă

en: immediate value cannot be register
ro: valoarea directă(immediate) nu poate fi un registru

en: immediate value is out of range
ro: valoare directă(immediate) în afara intervalului

en: immediate value out of range
ro: valoare directă(immediate) în afara intervalului

en: immediate zero expected
ro: se aștepta valoare directă(immediate) egală cu zero

en: incompatible L operand value
ro: valoare incompatibilă a operandului L

en: index register in load range
ro: registru index în intervalul de încărcare

en: index register xzr is not allowed
ro: registrul de index xzr nu este permis

en: instruction opens new dependency sequence without ending previous one
ro: instrucțiunea deschide o nouă secvență de dependență fără a o termina pe cea anterioară

en: insufficient data to decode instruction
ro: date insuficiente pentru a decoda instrucțiunile

en: internal disassembler error
ro: eroare internă de dezasamblor

en: internal error: bad insn unit
ro: eroare internă: unitate de instrucțiuni greșită

en: internal error: bad major code
ro: eroare internă: cod major greșit

en: internal error: bad sparc-opcode.h: "%s" == "%s"
ro: eroare internă: sparc-opcode.h greșit: „%s” == „%s”

en: internal error: bad sparc-opcode.h: "%s", %#.8lx, %#.8lx
ro: eroare internă: sparc-opcode.h greșit: „%s”, %#.8lx, %#.8lx

en: internal error: bad vliw->next_slot value
ro: eroare internă: valoare vliw->next_slot greșită

en: internal error: bpf_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: bpf_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: bpf_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: bpf_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: bpf_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: bpf_cgen_rebuild_tables: valori conflictuale insn-chunk-bitsize: „%d” și „%d”

en: internal error: broken opcode descriptor for `%s %s'
ro: eroare internă: descriptor deteriorat al codului operațional pentru „%s %s”

en: internal error: cris_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: cris_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: cris_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: cris_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: cris_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: cris_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: don't know how to handle parsing results
ro: eroare internă: nu se știe cum să se gestioneze rezultatele analizării

en: internal error: epiphany_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: epiphany_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: epiphany_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: epiphany_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: epiphany_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: epiphany_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: fr30_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: fr30_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: fr30_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: fr30_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: fr30_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: fr30_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: frv_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: frv_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: frv_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: frv_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: frv_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: frv_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: immediate() called with invalid byte count %d
ro: eroare internă: funcția immediate() apelată cu un număr de octeți nevalid %d

en: internal error: ip2k_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: ip2k_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: ip2k_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: ip2k_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: ip2k_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: ip2k_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: iq2000_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: iq2000_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: iq2000_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: iq2000_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: iq2000_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: iq2000_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: lm32_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: lm32_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: lm32_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: lm32_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: lm32_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: lm32_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: m32c_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: m32c_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: m32c_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: m32c_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: m32c_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: m32c_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: m32r_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: m32r_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: m32r_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: m32r_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: m32r_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: m32r_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: mep_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: mep_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: mep_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: mep_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: mep_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: mep_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: mt_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: mt_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: mt_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: mt_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: mt_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: mt_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: or1k_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: or1k_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: or1k_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: or1k_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: or1k_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: or1k_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal error: unknown hardware resource
ro: eroare internă: resursă hardware necunoscută

en: internal error: unknown operand, %s
ro: eroare internă: operand necunoscut, %s

en: internal error: unrecognized field %d while building insn
ro: eroare internă: câmp nerecunoscut %d în timpul construirii instrucțiunii

en: internal error: unrecognized field %d while decoding insn
ro: eroare internă: câmp nerecunoscut %d în timpul decodării instrucțiunii

en: internal error: unrecognized field %d while getting int operand
ro: eroare internă: câmp nerecunoscut %d în timp ce se obține operandul int(număr întreg)

en: internal error: unrecognized field %d while getting vma operand
ro: eroare internă: câmp nerecunoscut %d în timp ce se obține operandul vma

en: internal error: unrecognized field %d while parsing
ro: eroare internă: câmp necunoscut %d în timpul analizării

en: internal error: unrecognized field %d while printing insn
ro: eroare internă: câmpnerecunoscut %d la scrierea instrucțiunii

en: internal error: unrecognized field %d while setting int operand
ro: eroare internă: câmp nerecunoscut %d în timpul definirii operandului int(număr întreg)

en: internal error: unrecognized field %d while setting vma operand
ro: eroare internă: câmp nerecunoscut %d în timpul definirii operandului vma

en: internal error: xstormy16_cgen_cpu_open: no endianness specified
ro: eroare internă: xstormy16_cgen_cpu_open: endianness nedefinit

en: internal error: xstormy16_cgen_cpu_open: unsupported argument `%d'
ro: eroare internă: xstormy16_cgen_cpu_open: argument neacceptat „%d”

en: internal error: xstormy16_cgen_rebuild_tables: conflicting insn-chunk-bitsize values: `%d' vs. `%d'
ro: eroare internă: xstormy16_cgen_rebuild_tables: valori insn-chunk-bitsize conflictuale: „%d” și „%d”

en: internal relocation type invalid
ro: tip de repoziționare internă nevalid

en: internal: non-debugged code (test-case missing): %s:%d
ro: intern: cod nedepanat (cazul de testare «test-case» lipsește): %s:%d

en: invalid %function() here
ro: %function() nu este validă aici

en: invalid Ddd value
ro: valoare Ddd nevalidă

en: invalid R operand
ro: operand R nevalid

en: invalid TH value
ro: valoare TH nevalidă

en: invalid address type for operand
ro: tip de adresă nevalid pentru operand

en: invalid addressing mode
ro: mod de adresare nevalid

en: invalid arithmetic immediate
ro: valoare directă(immediate) aritmetică nevalidă

en: invalid bat number
ro: număr bat nevalid

en: invalid conditional option
ro: opțiune condițională nevalidă

en: invalid constant
ro: constantă nevalidă

en: invalid counter access
ro: acces la contor nevalid

en: invalid extend/shift operator
ro: operator de extindere/schimbare nevalid

en: invalid immediate, must be 1, 2, or 4
ro: valoare directă(immediate) nevalidă, trebuie să fie 1, 2 sau 4

en: invalid mask field
ro: câmp de mască nevalid

en: invalid mfcr mask
ro: mască mfcr nevalidă

en: invalid offset
ro: poziție nevalidă

en: invalid offset: must be in the range [-512, -8] and be a multiple of 8
ro: poziție nevalidă: trebuie să fie în intervalul [-512, -8] și să fie un multiplu de 8

en: invalid operand.  type may have values 0,1,2 only.
ro: operand nevalid; tipul poate avea doar valorile 0, 1, 2.

en: invalid position, should be 0, 16, 32, 48 or 64.
ro: poziție nevalidă, ar trebui să fie 0, 16, 32, 48 sau 64.

en: invalid position, should be 0, 8, 16, or 24
ro: poziție nevalidă, ar trebui să fie 0, 8, 16 sau 24

en: invalid position, should be 16, 32, 64 or 128.
ro: poziție nevalidă, ar trebui să fie 16, 32, 64 sau 128.

en: invalid position, should be one of: 0,4,8,...124.
ro: poziție nevalidă, ar trebui să fie una dintre: 0,4,8,...124.

en: invalid post-increment amount
ro: vaoare post-increment nevalidă

en: invalid register
ro: registru nevalid

en: invalid register for stack adjustment
ro: registru nevalid pentru ajustarea stivei

en: invalid register list
ro: listă de registru nevalidă

en: invalid register name
ro: nume de registru nevalid

en: invalid register number, should be blink
ro: număr de registru nevalid, ar trebui să fie blink

en: invalid register number, should be fp
ro: număr de registru nevalid, ar trebui să fie fp

en: invalid register number, should be pcl
ro: număr de registru nevalid, ar trebui să fie pcl

en: invalid register offset
ro: poziție de registru nevalidă

en: invalid register operand when updating
ro: operand registru nevalid la actualizare

en: invalid replicated MOV immediate
ro: valoare directă(immediate) replicată MOV nevalidă

en: invalid shift amount
ro: valoare de schimbare incorectă

en: invalid shift operator
ro: operator de schimbare nevalid

en: invalid size value must be on range 1-64.
ro: valoarea mărimii nu este validă; trebuie să fie în intervalul 1-64.

en: invalid size, should be 1, 2, 4, or 8
ro: mărime nevalidă, ar trebui să fie 1, 2, 4 sau 8

en: invalid size, value must be
ro: mărime invalidă, valoarea trebuie să fie

en: invalid sprg number
ro: număr sprg nevalid

en: invalid tbr number
ro: număr tbr nevalid

en: invalid value for CMEM ld/st immediate
ro: valoare nevalidă pentru prima/ultima valoare directă(immediate) CMEM

en: invalid value for immediate
ro: valoare nevalidă pentru valoarea directă(immediate)

en: jump hint unaligned
ro: sugestie de salt nealiniată

en: junk at end of line
ro: gunoi la sfârșit de linie

en: last register of the range doesn't fit
ro: ultimul registru al intervalului nu se potrivește

en: merging predicate expected due to preceding `movprfx'
ro: se aștepta instrucțiunea de fuzionare prezisă de către instrucțiunea anterioară „movprfx”

en: mis-matched privilege spec set by %s=%s, the elf privilege attribute is %s
ro: specificație de privilegiu nepotrivită stabilită de %s=%s, atributul de privilegiu elf este %s

en: missing `)'
ro: „)” lipsește

en: missing `]'
ro: „]” lipsește

en: missing extend operator
ro: lipsește operatorul de extindere

en: missing mnemonic in syntax string
ro: mnemonică lipsă în sintaxă

en: missing register
ro: lipsește registrul

en: most recent format '%s'
    appears more restrictive than '%s'
ro: cel mai recent format „%s”, 
    pare mai restrictiv decât „%s”

en: multiple note %s not handled
ro: nota multiplă %s nu este gestionată

en: multiplier
ro: multiplicator

en: negative immediate value not allowed
ro: valoarea directă(immediate) negativă nu este permisă

en: negative or unaligned offset expected
ro: se aștepta o poziție negativă sau nealiniată

en: no insns mapped directly to terminal IC %s
ro: nicio instrucțiune nu este atribuită direct la terminalul IC %s

en: no insns mapped directly to terminal IC %s [%s]
ro: nicio instrucțiune nu este atribuită direct la terminalul IC %s [%s]

en: no shift amount allowed for 8-bit constants
ro: nu este permisă nicio valoare de schimbare pentru constantele de 8 biți

en: not a valid r0l/r0h pair
ro: nu este o pereche validă r0l/r0h

en: offset(IP) is not a valid form
ro: poziția(IP) nu este într-o formă validă

en: opcode %s has no class (ops %d %d %d)
ro: codul operațional %s nu are clasă (operanzi %d %d %d)

en: operand is not zero
ro: operandul nu este zero

en: operand out of range (%ld not between %ld and %ld)
ro: operand în afara intervalului (%ld nu este între %ld și %ld)

en: operand out of range (%ld not between %ld and %lu)
ro: operand în afara intervalului (%ld nu este între %ld și %lu)

en: operand out of range (%lu not between %lu and %lu)
ro: operand în afara intervalului (%lu nu este între %lu și %lu)

en: operand out of range (0x%lx not between 0 and 0x%lx)
ro: operand în afara intervalului (0x%lx nu este între 0 și 0x%lx)

en: operand out of range (not between 1 and 255)
ro: operand în afara limitelor (nu este între 1 și 255)

en: out of memory
ro: fără memorie

en: output register of preceding `movprfx' expected as output
ro: registrul de ieșire al instrucțiunii „movprfx” precedente era așteptat ca ieștre

en: output register of preceding `movprfx' not used in current instruction
ro: registrul de ieșire al instrucțiunii „movprfx” precedente nu este utilizat în instrucțiunea curentă

en: output register of preceding `movprfx' used as input
ro: registrul de ieșire al instrucțiunii „movprfx” precedente utilizat ca intrare

en: overlapping field %s->%s
ro: suprapunere de câmp %s -> %s

en: overwriting note %d with note %d (IC:%s)
ro: se suprascrie nota %d cu nota %d (IC:%s)

en: p0-p7 expected
ro: se aștepta p0-p7

en: parse_addr16: invalid opindex.
ro: parse_addr16: index de operator „opindex” nevalid.

en: percent-operator operand is not a symbol
ro: operandul de operator procent nu este un simbol

en: position value is out of range
ro: valoarea poziției este în afara intervalului

en: predicate register differs from that in preceding `movprfx'
ro: registrul prezis este diferit față de cel din instrucțiunea anterioară „movprfx”

en: predicated instruction expected after `movprfx'
ro: se aștepta instrucțiunea prezisă după „movprfx”

en: previous `movprfx' sequence not closed
ro: secvența anterioară „movprfx” nu este închisă

en: reading from a write-only register
ro: se încearcă citirea dintr-un registru numai pentru scriere

en: reg pair must be contiguous
ro: perechea de registre trebuie să fie contiguă

en: reg pair must start from even reg
ro: perechea de registre trebuie să înceapă cu același registru

en: register R30 is a limm indicator
ro: registrul R30 este un indicator limm

en: register element index
ro: indicele elementului de registru

en: register must be BLINK
ro: registrul trebuie să fie BLINK

en: register must be GP
ro: registrul trebuie să fie GP

en: register must be ILINK1
ro: registrul trebuie să fie ILINK1

en: register must be ILINK2
ro: registrul trebuie să fie ILINK2

en: register must be PCL
ro: registrul trebuie să fie PCL

en: register must be R0
ro: registrul trebuie să fie R0

en: register must be R1
ro: registrul trebuie să fie R1

en: register must be R2
ro: registrul trebuie să fie R2

en: register must be R3
ro: registrul trebuie să fie R3

en: register must be SP
ro: registrul trebuie să fie SP

en: register must be either r0-r3 or r12-r15
ro: registrul trebuie să fie r0-r3 sau r12-r15

en: register name used as immediate value
ro: nume de registru folosit ca valoare directă(immediate)

en: register number
ro: numărul de registru

en: register number must be even
ro: numărul registrului trebuie să fie par

en: register out of range
ro: registru în afara intervalului

en: register size not compatible with previous `movprfx'
ro: dimensiunea registrului nu este compatibilă cu instrucțiunea „movprfx” anterioară

en: register source in immediate move
ro: registrul sursă mutat la valoarea directă(immediate)

en: register unavailable for short instructions
ro: registrul nu este disponibil pentru instrucțiuni scurte

en: relocation invalid for store
ro: repoziționare nevalidă pentru stocare

en: rotate expected to be 0, 90, 180 or 270
ro: rotația se așteaptă să fie 0, 90, 180 sau 270

en: rotate expected to be 90 or 270
ro: rotația se așteaptă să fie 90 sau 270

en: rsrc %s (%s) has no regs
ro: registrul sursă „rsrc” %s (%s) nu are regs

en: shift amount
ro: lungimea decalajului

en: shift amount must be 0 or 12
ro: valoarea schimbării trebuie să fie 0 sau 12

en: shift amount must be 0 or 16
ro: valoarea schimbării trebuie să fie 0 sau 16

en: shift amount must be 0 or 8
ro: valoarea schimbării trebuie să fie 0 sau 8

en: shift amount must be a multiple of 16
ro: valoarea schimbării trebuie să fie un multiplu de 16

en: shift is not permitted
ro: schimbul nu este permis

en: shift operator expected
ro: se aștepta operatorul de schimbare

en: size register differs from preceding instruction
ro: dimensiunea registrului este diferită față de instrucțiunea precedentă

en: source and target register operands must be different
ro: operanzii registrelor sursă și destinație trebuie să fie diferiți

en: source register differs from preceding instruction
ro: registrul sursă este diferit față de instrucțiunea precedentă

en: specified register cannot be read from
ro: nu se poate citi din registrul specificat

en: specified register cannot be written to
ro: nu se poate scrie în registrul specificat

en: stack pointer register expected
ro: se așteaptă un registru de indicatori de stivă

en: syntax error (expected char `%c', found `%c')
ro: eroare de sintaxă ( se aștepta „%c”, s-a găsit „%c”)

en: syntax error (expected char `%c', found end of instruction)
ro: eroare de sintaxă (se aștepta char „%c”, s-a găsit sfârșit de instrucțiune)

en: the three register operands must be distinct from one another
ro: cei trei operanzi de registru trebuie sa fie distincți unul de altul

en: this `%s' should have an immediately preceding `%s'
ro: acest „%s” ar trebui să aibă un „%s” imediat anterior

en: unable to change directory to "%s", errno = %s
ro: nu s-a putut schimba directorul la „%s”, număr_eroare = %s

en: undefined
ro: nedefinit(ă)

en: unexpected address writeback
ro: rescriere neașteptată a adresei

en: unknown
ro: necunoscută

en: unknown	0x%02lx
ro: necunoscut	0x%02lx

en: unknown	0x%04lx
ro: necunoscut	0x%04lx

en: unknown S/390 disassembler option: %s
ro: opțiune de dezasamblare S/390 necunoscută: %s

en: unknown bitfield: %s
ro: câmp de biți necunoscut: %s

en: unknown constraint `%c'
ro: restricționare necunoscută „%c”

en: unknown operand shift: %x
ro: schimbare de operand necunoscută: %x

en: unknown privileged spec set by %s=%s
ro: specificație de privilegiu necunoscută stabilită de %s=%s

en: unknown reg: %d
ro: registru necunoscut: %d

en: unrecognised disassembler CPU option: %s
ro: opțiune de dezasamblare pentru procesor necunoscută: %s

en: unrecognised disassembler option: %s
ro: opțiune de dezasamblare nerecunoscută: %s

en: unrecognised register name set: %s
ro: set de nume de registru nerecunoscut: %s

en: unrecognized disassembler option with '=': %s
ro: opțiune de dezasamblare nerecunoscută cu „=”: %s

en: unrecognized disassembler option: %s
ro: opțiune de dezasamblare nerecunoscută: %s

en: unrecognized form of instruction
ro: formă de instrucțiune nerecunoscută

en: unrecognized instruction
ro: instrucțiune nerecunoscută

en: value must be a multiple of 16
ro: valoarea trebuie să fie multiplu de 16

en: value must be in the range 0 to 240
ro: valoarea trebuie să fie în intervalul 0 - 240

en: value must be in the range 0 to 28
ro: valoarea trebuie să fie în intervalul 0 la 28

en: value must be in the range 0 to 31
ro: valoarea trebuie să fie în intervalul 0 - 31

en: value must be in the range 1 to
ro: valoarea trebuie să fie în intervalul 1 -

en: value must be power of 2
ro: valoarea trebuie să fie putere de 2

en: value out of range 1 - 256
ro: valoare în afara intervalului 1 - 256

en: vector5 is out of range
ro: vector5 este în afara intervalului

en: vector8 is out of range
ro: vector8 este în afara intervalului

en: warning: ignoring unknown -M%s option
ro: avertisment: se ignoră opțiunea necunoscută -M%s

en: width value is out of range
ro: valoarea lățimii este în afara intervalului

en: writing to a read-only register
ro: se încearcă scrierea într-un registru numai pentru citire

en: z0-z15 expected
ro: se aștepta z0-z15

en: z0-z7 expected
ro: se aștepta z0-z7
