psmisc 23.6-rc1 - en to ro translation catalogue (90 entries)

en: 
      PID    start at this PID; default is 1 (init)
      USER   show only trees rooted at processes of this user
ro: 
      PID          începe de la procesul cu acest ID; prestabilit este 1 (init)
      UTILIZATOR   afișează numai arbori cu rădăcina în procesele acestui utilizator

en: 
    Display a tree of processes.
ro: 
    Afișează un arbore de procese.

en:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          require exact match for very long names
      -I,--ignore-case    case insensitive process name match
      -g,--process-group  kill process group instead of process
      -y,--younger-than   kill processes younger than TIME
      -o,--older-than     kill processes older than TIME
      -i,--interactive    ask for confirmation before killing
      -l,--list           list all known signal names
      -q,--quiet          don't print complaints
      -r,--regexp         interpret NAME as an extended regular expression
      -s,--signal SIGNAL  send this signal instead of SIGTERM
      -u,--user USER      kill only process(es) running as USER
      -v,--verbose        report if the signal was successfully sent
      -V,--version        display version information
      -w,--wait           wait for processes to die
      -n,--ns PID         match processes that belong to the same namespaces
                          as PID
ro:        killall -l, --list
           killall -V --version
    
      -e,--exact          cere potrivire exactă pentru nume foarte lungi;
      -I,--ignore-case    ignoră diferența dintre MAJUS./minus în numele
                          procesului.
      -g,--process-group  omoară grupul procesului în loc de un proces
      -y,--younger-than   omoară procesele mai recente de ORA
      -o,--older-than     omoară procesele mai vechi de ORA
      -i,--interactive    cere confirmare înainte de a omorî
      -l,--list           listează toate numele de semnale cunoscute
      -q,--quiet          nu afișează mesajele de eroare
      -r,--regexp         interpretează NUME ca o expresie regulată extinsă
      -s,--signal SEMNAL  trimite acest semnal în loc de SIGTERM
      -u,--user UTILIZATOR  omoară doar procesul(ele) ce rulează ca UTILIZATOR
      -v,--verbose        raportează dacă semnalul a fost trimis cu succes
      -V,--version        afișează informații despre versiune
      -w,--wait           așteaptă ca procesele să moară
      -n,--ns PID         numai procesele care aparțin aceluiași spațiu de nume
                          ca PID

en:   -4,--ipv4             search IPv4 sockets only
      -6,--ipv6             search IPv6 sockets only
ro:   -4,--ipv4             caută numai socluri(sockets) IPv4
      -6,--ipv6             caută numai socluri(sockets) IPv6

en:   -C, --color=TYPE    color process by attribute
                          (age)
ro:   -C, --color=TIP     colorează procesele după atributul
                          (vârstă)

en:   -Z, --security-context
                          show security attributes
ro:   -Z, --security-context
                          afișează atributele de securitate

en:   -Z,--context REGEXP kill only process(es) having context
                          (must precede other arguments)
ro:   -Z,--context EXPREG omoară doar procesele cu acest context
                          (trebuie să preceadă alte argumente)

en:   -a, --arguments     show command line arguments
      -A, --ascii         use ASCII line drawing characters
      -c, --compact-not   don't compact identical subtrees
ro:   -a, --arguments     afișează argumentele liniei de comandă
      -A, --ascii         utilizează trasarea de linii ASCII pentru caractere
      -c, --compact-not   nu compactează subarborii identici

en:   -g, --show-pgids    show process group ids; implies -c
      -G, --vt100         use VT100 line drawing characters
ro:   -g, --show-pgids    afișează ID-urile grupului de procese; implică „-c”
      -G, --vt100         utilizează trasarea de linii VT100 pentru caractere

en:   -h, --highlight-all highlight current process and its ancestors
      -H PID, --highlight-pid=PID
                          highlight this process and its ancestors
      -l, --long          don't truncate long lines
ro:   -h, --highlight-all highlight evidențiază procesul actual și antecesorii săi
      -H PID, --highlight-pid=PID
                          evidențiază procesul acesta și antecesorii săi
      -l, --long          nu trunchiază liniile lungi

en:   -n, --numeric-sort  sort output by PID
      -N TYPE, --ns-sort=TYPE
                          sort output by this namespace type
                                  (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     show PIDs; implies -c
ro:   -n, --numeric-sort  sortează ieșirea după PID
      -N TYPE, --ns-sort=TIP
                          sortează rezultatul după spațiul de nume:
                                  (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     afișează PID-urile; implică „-c”

en:   -s, --show-parents  show parents of the selected process
      -S, --ns-changes    show namespace transitions
      -t, --thread-names  show full thread names
      -T, --hide-threads  hide threads, show only processes
ro:   -s, --show-parents  afișează părinții procesului selectat
      -S, --ns-changes    afișează tranzițiile spațiului de nume
      -t, --thread-names  afișează numele complete ale firelor
      -T, --hide-threads  ascunde firele, afișează doar procesele

en:   -u, --uid-changes   show uid transitions
      -U, --unicode       use UTF-8 (Unicode) line drawing characters
      -V, --version       display version information
ro:   -u, --uid-changes   afișează tranzițiile uid
      -U, --unicode       utilizează trasarea de linii UTF-8 (Unicode) pentru caractere
      -V, --version       afișează informații despre versiune

en:   udp/tcp names: [local_port][,[rmt_host][,[rmt_port]]]
ro:   nume udp/tcp: [port_local][,[gazdă_rmt][,[port_rmt]]]

en: %*s USER        PID ACCESS COMMAND
ro: %*s UTILIZATOR  PID ACCES  COMANDĂ

en: %s is empty (not mounted ?)
ro: %s este gol (nu este montat ?)

en: %s: Invalid option %s
ro: %s: Opțiune nevalidă %s

en: %s: no process found
ro: %s: nu a fost găsit niciun proces

en: %s: unknown signal; %s -l lists signals.
ro: %s: semnal necunoscut; %s -l listează semnalele.

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: /proc is not mounted, cannot stat /proc/self/stat.
ro: «/proc» nu este montat, nu se poate determina starea lui «/proc/self/stat».

en: Bad regular expression: %s
ro: Expresie regulată greșită: %s

en: CPU Times
      This Process    (user system guest blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Child processes (user system guest):       %6.2f %6.2f %6.2f
ro: Timpii CPU
      Acest proces  (utilizator de sistem invitat blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Procese copil (utilizator de sistem invitat):       %6.2f %6.2f %6.2f

en: Can't get terminal capabilities
ro: Nu se pot obține caracteristicile terminalului

en: Cannot allocate memory for matched proc: %s
ro: Memorie disponibilă insuficientă pentru a procesa procesul găsit: %s

en: Cannot find socket's device number.
ro: Nu se poate găsi numărul dispozitivului soclu(socket).

en: Cannot find user %s
ro: Nu se poate găsii utilizatorul %s

en: Cannot open /proc directory: %s
ro: Nu se poate deschide directorul «/proc»: %s

en: Cannot open /proc/net/unix: %s
ro: Nu se poate deschide «/proc/net/unix»: %s

en: Cannot open a network socket.
ro: Nu se poate deschide un soclu(socket) de rețea.

en: Cannot open protocol file "%s": %s
ro: Nu se poate deschide fișierul de protocol „%s”: %s

en: Cannot resolve local port %s: %s
ro: Nu se poate rezolva portul local %s: %s

en: Cannot stat %s: %s
ro: Nu se poate determina starea lui %s: %s

en: Cannot stat file %s: %s
ro: Nu se poate determina starea fișierului %s: %s

en: Copyright (C) 1993-2021 Werner Almesberger and Craig Small
ro: Drepturi de autor © 1993-2002 Werner Almesberger și Craig Small

en: Copyright (C) 1993-2022 Werner Almesberger and Craig Small
ro: Drepturi de autor © 1993-2022 Werner Almesberger și Craig Small

en: Copyright (C) 2007 Trent Waddington
ro: Drepturi de autor © 2007 Trent Waddington

en: Copyright (C) 2009-2022 Craig Small
ro: Drepturi de autor © 2009-2022 Craig Small

en: Could not kill process %d: %s
ro: Nu s-a putut omorî procesul %d: %s

en: Error attaching to pid %i
ro: Eroare la atașarea procesului cu id-ul %i

en: Invalid namespace PID
ro: PID nevalid pentru spațiul de nume

en: Invalid namespace name
ro: Spațiu de nume nevalid

en: Invalid option
ro: Opțiune nevalidă

en: Invalid time format
ro: Format de oră nevalid

en: Kill %s(%s%d) ? (y/N)
ro: Omorâți %s(%s%d)? (d/N)

en: Kill process %d ? (y/N)
ro: Omorâți procesul %d ? (d/N)

en: Killed %s(%s%d) with signal %d
ro: A fost omorât %s(%s%d) cu semnalul %d

en: Memory
      Vsize:       %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS Limit: %s
      Code Start:  %#-10lx		 Code Stop:  %#-10lx
      Stack Start: %#-10lx
      Stack Pointer (ESP): %#10lx	 Inst Pointer (EIP): %#10lx
ro: Memorie
      Dimensiune virtuală:               %-10s
      RSS:                             %-10s 		Limită RSS: %s
      Începutul codului:                %#-10lx		Terminare cod:  %#-10lx
      Începutul stocării:                %#-10lx
      Indicator stocare (ESP):  %#10lx			Indic. instruc. (EIP): %#10lx

en: Namespace option requires an argument.
ro: Opțiunea spațiului de nume „-n”, necesită un argument.

en: No process specification given
ro: Nu s-a specificat niciun proces

en: No processes found.
ro: Nu a fost găsit nici un proces.

en: No such user name: %s
ro: Nici un utilizator cu acest nume: %s

en: PSmisc comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under
    the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
ro: PSmisc vine fără ABSOLUT NICI O GARANȚIE.
    Acesta este software liber, și sunteți binevenit să îl redistribuiți
    în conformitate cu termenii GNU General Public License.
    Pentru informații suplimentare referitoare la aceste chestiuni,
    consultați fișierele numite COPYING.

en: Page Faults
      This Process    (minor major): %8lu  %8lu
      Child Processes (minor major): %8lu  %8lu
ro: Erori în pagină
      Acest proces  (minor major): %8lu  %8lu
      Procese copil (minor major): %8lu  %8lu

en: Press return to close
ro: Apăsați tasta return pentru a închide

en: Process %d not found.
ro: Procesul %d nu a fost găsit.

en: Process with pid %d does not exist.
ro: Procesul cu pid %d nu există.

en: Process, Group and Session IDs
      Process ID: %d		  Parent ID: %d
        Group ID: %d		 Session ID: %d
      T Group ID: %d
ro: ID-urile de Proces, Grup și Sesiune
      ID Proces:  %d		 ID Părinte: %d
        ID Grup:  %d		 ID Sesiune: %d
      T ID Grup: %d

en: Process: %-14s		State: %c (%s)
      CPU#:  %-3d		TTY: %s	Threads: %ld
ro: Proces: %-14s		Stare: %c (%s)
      CPU#:  %-3d		TTY: %s	Fire exec.: %ld

en: Scheduling
      Policy: %s
      Nice:   %ld 		 RT Priority: %ld %s
ro: Programare
      Politică:    %s
      Amabilitate:   %ld 		 Prioritate RT: %ld %s

en: Signal %s(%s%d) ? (y/N)
ro: Trimiteți semnalul %s(%s%d) ? (d/N)

en: Specified filename %s does not exist.
ro: Numele fișierului specificat %s, nu există.

en: Specified filename %s is not a mountpoint.
ro: Numele fișierului specificat %s nu este un punct de montare.

en: TERM is not set
ro: TERM nu este setat

en: Unable to allocate memory for proc_info
ro: Nu se poate aloca memorie pentru proc_info

en: Unable to open stat file for pid %d (%s)
ro: Nu se poate deschide fișierul de stare pentru pid-ul %d (%s)

en: Unable to scan stat file
ro: Nu se poate scana fișierul de stare

en: Unknown local port AF %d
ro: Port local necunoscut AF %d

en: Usage: fuser [-fIMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE]
                 [-k [-i] [-SIGNAL]] NAME...
           fuser -l
           fuser -V
    Show which processes use the named files, sockets, or filesystems.
    
      -a,--all              display unused files too
      -i,--interactive      ask before killing (ignored without -k)
      -I,--inode            use always inodes to compare files
      -k,--kill             kill processes accessing the named file
      -l,--list-signals     list available signal names
      -m,--mount            show all processes using the named filesystems or
                            block device
      -M,--ismountpoint     fulfill request only if NAME is a mount point
      -n,--namespace SPACE  search in this name space (file, udp, or tcp)
      -s,--silent           silent operation
      -SIGNAL               send this signal instead of SIGKILL
      -u,--user             display user IDs
      -v,--verbose          verbose output
      -w,--writeonly        kill only processes with write access
      -V,--version          display version information
ro: Utilizare: fuser [-fIMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPAȚIU]
                 [-k [-i] [-SEMNAL]] NUME...
           fuser -l
           fuser -V
    Afișează ce procese utilizează fișierele, soclurile(sockets) sau sistemele de
    fișiere specificate.
    
      -a,--all              afișează și fișierele neutilizate
      -i,--interactive      întreabă înainte de a omorî (ignorată fără -k)
      -I,--inode            utilizează întotdeauna noduri-i pentru a compara fișierele
      -k,--kill             omoară procesele care accesează fișierul numit
      -l,--list-signals     listează numele semnalelor disponibile
      -m,--mount            afișează toate procesele ce folosesc sistemul de
                            fișiere sau dispozitivul bloc specificat
      -M,--ismountpoint     îndeplinește cererea numai dacă NUME este un
                            punct de montare
      -n,--namespace SPAȚIU caută în acest SPAȚIU de nume (poate fi
                            fișier, udp, sau tcp)
      -s,--silent           operare silențioasă
      -SEMNAL               trimite acest semnal în loc de semnalul SIGKILL
      -u,--user             afișează ID-uri de utilizator
      -v,--verbose          ieșire detaliată
      -w,--writeonly        omoară doar procesele cu acces de scriere
      -V,--version          afișează informații despre versiune

en: Usage: killall [OPTION]... [--] NAME...
ro: Utilizare: killall [ OPȚIUNE]... [ -- ] NUME...

en: Usage: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean        output 8 bit clean streams.
        -n, --no-headers             don't display read/write from fd headers.
        -c, --follow                 peek at any new child processes too.
        -t, --tgid                   peek at all threads where tgid equals <pid>.
        -d, --duplicates-removed     remove duplicate read/writes from the output.
        -V, --version                prints version info.
        -h, --help                   prints this help.
    
      Press CTRL-C to end output.
ro: Utilizare: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean        scoate fluxuri curate de 8 biți.
        -n, --no-headers             nu afișează citirea/scrierea din antetele fd.
        -c, --follow                 aruncă o privire și asupra oricărui proces
                                     copil nou.
        -t, --tgid                   aruncă o privire la toate firele în care tgid
                                     este egal cu <pid>.
        -d, --duplicates-removed     elimină citirile/scrierile duplicate de la ieșire.
        -V, --version                imprimă informații despre versiune.
        -h, --help                   imprimă acest ajutor.
    
      Apăsați «CTRL-C» pentru a termina ieșirea.

en: Usage: prtstat [options] PID ...
           prtstat -V
    Print information about a process
        -r,--raw       Raw display of information
        -V,--version   Display version information and exit
ro: Utilizare: prtstat [opțiuni] PID ...
           prtstat -V
    Imprimă informații despre un proces
        -r,--raw       Afișează informație neprelucrată despre proces
        -V,--version   Afișează informații despre versiune și iese

en: Usage: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N type ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | USER ]
       or: pstree -V
ro: Utilizare: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N tip ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | UTILIZATOR ]
       sau: pstree -V

en: You can only use files with mountpoint options
ro: Puteți utiliza numai fișiere cu opțiuni de punct de montare

en: You cannot search for only IPv4 and only IPv6 sockets at the same time
ro: Nu puteți căuta doar socluri(sockets) IPv4 și doar socluri(sockets) IPv6 în același timp

en: You must provide at least one PID.
ro: Trebuie să furnizați cel puțin un PID.

en: all option cannot be used with silent option.
ro: nu toate opțiunile pot fi utilizate cu opțiunea silențioasă.

en: asprintf in print_stat failed.
ro: asprintf în print_stat a eșuat.

en: disk sleep
ro: așteptând accesul la disc

en: killall: %s lacks process entries (not mounted ?)
ro: killall: %s nu are intrări de proces (nu este montat?)

en: killall: Bad regular expression: %s
ro: killall: Expresie regulată greșită: %s

en: killall: Cannot get UID from process status
ro: killall: Nu se poate obține UID-ul de la starea procesului

en: killall: Maximum number of names is %d
ro: killall: Numărul maxim de nume este %d

en: killall: skipping partial match %s(%d)
ro: killall: am ignorat potrivirea parțială %s(%d)

en: paging
ro: paginare memorie

en: procfs file for %s namespace not available
ro: Fișierul «procfs» pentru spațiul de nume %s nu este disponibil

en: running
ro: rulează

en: sleeping
ro: adormit

en: traced
ro: urmărit(traced)

en: unknown
ro: necunoscut
