sed 4.8.44 - en to ro translation catalogue (140 entries)

en: 
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
ro: 
    Dacă nu este dată nici una dintre opțiunile „-e”, „--expression”, „-f”, sau „--file”,
    atunci primul argument non-opțiune este luat ca scriptul «sed» de interpretat.
    Toate argumentele rămase sunt considerate nume de fișiere de intrare;  dacă
    nu este specificat nici un fișier de intrare, este citită intrarea standard.

en:       --debug
                     annotate program execution
ro:       --debug
                     adnotează execuția programului

en:       --help     display this help and exit
ro:       --help     afișează aceste mesaj de ajutor și iese

en:       --sandbox
                     operate in sandbox mode (disable e/r/w commands).
ro:       --sandbox
                     operează în modul sandbox (dezactivează comenzile «e»/«r»/«w»).

en:       --version  output version information and exit
ro:       --version  afișează informații despre versiune și iese

en:   --follow-symlinks
                     follow symlinks when processing in place
ro:   --follow-symlinks
                     urmărește legăturile simbolice atunci când se operează direct,
                     asupra fișierului

en:   --posix
                     disable all GNU extensions.
ro:   --posix
                     dezactivează toate extensiile GNU.

en:   -E, -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script
                     (for portability use POSIX -E).
ro:   -E, -r, --regexp-extended
                     utilizează expresii regulate extinse în script
                     (pentru portabilitate utilizați POSIX -E).

en:   -b, --binary
                     open files in binary mode (CR+LFs are not processed specially)
ro:   -b, --binary
                     deschide fișierele în modul binar (CR+LF-urile nu sunt procesate special)

en:   -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
ro:   -e script, --expression=script
                     adaugă scriptul la comenzi pentru a fi executat

en:   -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
ro:   -f fișier_script, --file=fișier_script
                     adaugă conținutul fișier_script la comenzi pentru
                      fi executat

en:   -i[SUFFIX], --in-place[=SUFFIX]
                     edit files in place (makes backup if SUFFIX supplied)
ro:   -i[SUFIX], --in-place[=SUFIX]
                     editează fișierele scriind direct, asupra lor (face o copie de
                     rezervă, doar dacă, SUFIX este furnizat)

en:   -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
ro:   -l nr_caractere, --line-length=nr_caractere
                     specifică pentru comanda «l», lungimea dorită pentru fiecare
                     linie, înainte de-a se trece la linia următoare

en:   -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
ro:   -n, --quiet, --silent
                     elimină afișarea automată a spațiului de «model»

en:   -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single,
                     continuous long stream.
ro:   -s, --separate
                     consideră fișierele ca separate față de un singur,
                     flux lung continuu.

en:   -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
ro:   -u, --unbuffered
                     încarcă o cantitate minimă de date din fișierele de intrare
                     și golește memoriile tampon mai des

en:   -z, --null-data
                     separate lines by NUL characters
ro:   -z, --null-data
                     linii separate prin caractere NULL

en: ":" lacks a label
ro: „:” îi lipsește o etichetă

en: %s home page: <%s>
ro: Pagina principală a %s: <%s>

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
ro: %s: „-e” expresia #%lu, caracterul %lu: %s

en: %s: can't read %s: %s
ro: %s: nu se poate citi %s: %s

en: %s: file %s line %lu: %s
ro: %s: fișierul %s linia %lu: %s

en: %s: warning: failed to get security context of %s: %s
ro: %s: avertisment: nu s-a putut obține contextul de securitate al %s: %s

en: %s: warning: failed to set default file creation context to %s: %s
ro: %s: avertisment: nu s-a putut stabili contextul de creare al fișierului implicit la %s: %s

en: '
ro: ”

en: (C)
ro: ©

en: * at start of expression
ro: „*” la începutul expresiei

en: + at start of expression
ro: „+” la începutul expresiei

en: : doesn't want any addresses
ro: „:” nu vrea nicio adresă

en: ? at start of expression
ro: „?” la începutul expresiei

en: E-mail bug reports to: <%s>.
ro: Trimiteți e-mail cu rapoartele de erori la: <%s>.

en: GNU sed home page: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
ro: Pagina principală sed GNU: <https://www.gnu.org/software/sed/>.
    Ajutorul general pentru utilizarea de software GNU: <https://www.gnu.org/gethelp/>.

en: General help using GNU software: <%s>
ro: Ajutor general utilizând software GNU: <%s>

en: Invalid back reference
ro: Referință înapoi incorectă

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere incorect

en: Invalid collation character
ro: Colațiune de caractere incorectă

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut incorect pentru \{\}

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă incorectă

en: Invalid range end
ro: Sfârșit de interval incorect

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată incorectă

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ro: Licența GPLv3+: GNU GPL versiunea 3 sau ulterioară <%s>.
    Acesta este software liber: sunteți liber să îl modificați și să îl redistribuiți.
    NU există NICIO GARANȚIE, în măsura permisă de lege.

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: No match
ro: Nici o potrivire

en: No previous regular expression
ro: Nici o expresie regulată anterioară

en: Packaged by %s
ro: Împachetat de %s

en: Packaged by %s (%s)
ro: Împachetat de %s (%s)

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârșit prematur al expresiei regulate

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea mare

en: Report %s bugs to: %s
ro: Raportați erorile %s la: %s

en: Report bugs to: %s
ro: Raportați erorile la: %s

en: SELinux is disabled on this system.
ro: SELinux nu este activat pe acest sistem.

en: SELinux is enabled on this system.
ro: SELinux este activat pe acest sistem.

en: Success
ro: Succes

en: This sed program was built with SELinux support.
ro: Acest program «sed» a fost construit cu suport SELinux.

en: This sed program was built without SELinux support.
ro: Acest program «sed» a fost construit fără suport SELinux.

en: Trailing backslash
ro: Bară oblică inversă la final

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: Unmatched ( or \(
ro: „(” sau „\(” fără perechea corespondentă

en: Unmatched ) or \)
ro: „)” sau „\)” fără perechea corespondentă

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără perechea corespondentă

en: Unmatched \{
ro: „\{” fără perechea corespondentă

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNE]... {script-dacă-nu-alt-script} [fișier-intrare]...

en: Written by %s and %s.
ro: Scris de %s și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, și alții.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    %s, și %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ro: Scris de %s, %s, %s,
    și %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
ro: Scris de %s, %s, și %s.

en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

en: `
ro: „

en: `e' command not supported
ro: comanda «e» nu este acceptată

en: `}' doesn't want any addresses
ro: „}” nu vrea nicio adresă

en: can't find label for jump to `%s'
ro: nu se poate găsi eticheta pentru saltul la „%s”

en: cannot rename %s: %s
ro: nu se poate redenumi %s: %s

en: case conversion produced an invalid character
ro: conversia de la majuscule la minuscule, sau viceversa, a produs un caracter nevalid

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ro: sintaxa de clasă de caracter este [[:space:]], nu [:space:]

en: command only uses one address
ro: comanda folosește numai o adresă

en: comments don't accept any addresses
ro: comentariile nu acceptă nicio adresă

en: couldn't attach to %s: %s
ro: nu s-a putut atașa la %s: %s

en: couldn't edit %s: is a terminal
ro: nu s-a putut edita %s: acesta este un terminal

en: couldn't edit %s: not a regular file
ro: nu s-a putut edita %s: acesta nu este un fișier obișnuit

en: couldn't follow symlink %s: %s
ro: nu s-a putut urmări legătura simbolică %s: %s

en: couldn't open file %s: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul %s: %s

en: couldn't open temporary file %s: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul temporar %s: %s

en: couldn't readlink %s: %s
ro: nu s-a putut citii legătura simbolică de către «readlink» %s: %s

en: couldn't write %llu item to %s: %s | couldn't write %llu items to %s: %s
ro[0]: nu s-a putut scrie %llu element la %s: %s
ro[1]: nu s-au putut scrie %llu elemente la %s: %s
ro[2]: nu s-au putut scrie %llu de elemente la %s: %s

en: delimiter character is not a single-byte character
ro: caracterul delimitator nu este un caracter de un octet

en: e/r/w commands disabled in sandbox mode
ro: comenzile «e»/«r»/«w» sunt dezactivate în modul sandbox

en: error in subprocess
ro: eroare în subproces

en: expected \ after `a', `c' or `i'
ro: era așteptat „\” după „a”, „c'” sau „i”

en: expected newer version of sed
ro: se aștepta o versiune mai recentă de «sed»

en: extra characters after command
ro: caractere în plus după comandă

en: failed to set binary mode on '%s'
ro: nu s-a putut stabili modul binar la „%s”

en: failed to set binary mode on STDIN
ro: nu s-a putut stabili modul binar la STDIN (intrarea standard)

en: failed to set binary mode on STDOUT
ro: nu s-a putut stabili modul binar la STDOUT (ieșirea standard)

en: incomplete command
ro: comandă incompletă

en: invalid character class
ro: clasă de caracter nevalidă

en: invalid content of \{\}
ro: conținut nevalid al \{\}

en: invalid reference \%d on `s' command's RHS
ro: referință nevalidă „\%d” pentru expresia din partea dreaptă a comenzii «s»

en: invalid usage of +N or ~N as first address
ro: utilizare nevalidă a +N sau ~N ca prima adresă

en: invalid usage of line address 0
ro: utilizare nevalidă a adresei de linie 0

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: missing command
ro: lipsește comanda

en: multiple `!'s
ro: „!” multiple

en: multiple `g' options to `s' command
ro: multiple opțiuni „g” pentru comanda «s»

en: multiple `p' options to `s' command
ro: multiple opțiuni „p” pentru comanda «s»

en: multiple number options to `s' command
ro: număr multiplu de opțiuni pentru comanda «s»

en: no input files
ro: nu există fișiere de intrare

en: no previous regular expression
ro: nici o expresie regulată anterioară

en: no syntax specified
ro: nicio sintaxă specificată

en: number option to `s' command may not be zero
ro: numărul de opțiuni pentru comanda «s» nu poate fi zero

en: option `e' not supported
ro: opțiunea „e” nu este acceptată

en: preserving permissions for %s
ro: se păstrează permisiunile pentru %s

en: read error on %s: %s
ro: eroare de citire pentru %s: %s

en: recursive escaping after \c not allowed
ro: eludarea recursivă după „\c”, nu este permisă

en: regex input buffer length larger than INT_MAX
ro: lungimea memoriei tampon al intrării expresiei regulate este mai mare decât INT_MAX

en: regular expression too big
ro: expresie regulată prea lungă

en: setting permissions for %s
ro: se stabilesc permisiunile pentru %s

en: stray \
ro: caracter în plus „\”

en: stray \ before %lc
ro: caracter în plus „\”, înainte de „%lc”

en: stray \ before unprintable character
ro: caracter în plus „\”, înainte de caracter neimprimabil

en: stray \ before white space
ro: caracter în plus „\”, înainte de spațiu în alb

en: strings for `y' command are different lengths
ro: șirurile pentru comanda «y» au lungimi diferite

en: unbalanced (
ro: „(” fără perechea corespondentă

en: unbalanced )
ro: „)” fără perechea corespondentă

en: unbalanced [
ro: „[” fără perechea corespondentă

en: unexpected `,'
ro: «,» neaşteptat

en: unexpected `}'
ro: „}” neaşteptat

en: unfinished \ escape
ro: eludare „\” neterminată

en: unknown command: `%c'
ro: comandă necunoscută: «%c»

en: unknown option to `s'
ro: opțiune necunoscută pentru «s»

en: unmatched `{'
ro: „{” fără perechea corespondentă

en: unterminated `s' command
ro: comandă «s» neterminată

en: unterminated `y' command
ro: comandă «y» neterminată

en: unterminated address regex
ro: expresie regulată neterminată pentru adresă

en: write error
ro: eroare de scriere

en: {...} at start of expression
ro: {...} la începutul expresiei
