appstream-glib - en to sr@latin translation catalogue (221 entries)

en: '%s' command
sr@latin: „%s“ naredba

en: A <description/> tag must not be localized in metainfo files (upstream metadata). Localize the individual paragraphs instead.
sr@latin: <description/> bedž ne sme biti lokalizovan u metainfo fajlovima (upstream metadata). Lokalizujte individualne paragrafe umesto toga.

en: A screenshot must contain at least one image or video in order to be useful. Please add an <image/> to it.
sr@latin: Snimak ekrana mora imati barem jednu sliku ili video snimak da bi bio uspešan. Molim Vas dodajte <image/> ka njemu.

en: A screenshot must contain either images or videos, but not both at the same time. Please use this screenshot exclusively for either static images or for videos.
sr@latin: Snimak ekrana mora imati ili slike ili video snimke, ali ne oba u isto vreme. Molim Vas koristite ovaj snimak ekrana isključivo za ili statične slike ili video snimke.

en: Add-ons
sr@latin: Dodaci

en: AppStream CLI
sr@latin: CLI za Programski tok

en: AppStream Status:
sr@latin: Stanje Programskog toka:

en: AppStream command-line interface
sr@latin: Sučelje komandne linije za Programski tok

en: Audio & Video
sr@latin: Audio i video

en: Binaries
sr@latin: Izvršni

en: Brief artistic nudity
sr@latin: Kratka umetnička golotinja

en: Bundle
sr@latin: Komplet

en: Cache location '%s' is not writable.
sr@latin: Lokacija keša „%s“ nije upisiva.

en: Cartoon characters in aggressive conflict
sr@latin: Likovi iz crtaća u agresivnom sukobu

en: Cartoon characters in unsafe situations
sr@latin: Likovi iz crtaća u nepoželjnim situacijama

en: Categories
sr@latin: Kategorije

[ctx: Category of Addons]
en: Codecs
sr@latin: Kodeci

[ctx: Category of Addons]
en: Fonts
sr@latin: Fontovi

[ctx: Category of Addons]
en: Input Sources
sr@latin: Ulazni izvori

[ctx: Category of Addons]
en: Language Packs
sr@latin: Jezički paketi

[ctx: Category of Addons]
en: Localization
sr@latin: Lokalizacije

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Audio Creation & Editing
sr@latin: Kreiranje i uređivanje zvuka

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of AudioVideo]
en: Music Players
sr@latin: Muzički plejeri

[ctx: Category of Communication]
en: Chat
sr@latin: Ćaskanje

[ctx: Category of Communication]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Communication]
en: News
sr@latin: Vesti

[ctx: Category of Communication]
en: Web Browsers
sr@latin: Web pregledači

[ctx: Category of Development]
en: Debuggers
sr@latin: Otklanjanje grešaka

[ctx: Category of Development]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Development]
en: IDEs
sr@latin: Razvojna okruženja

[ctx: Category of Education]
en: Astronomy
sr@latin: Astronomija

[ctx: Category of Education]
en: Chemistry
sr@latin: Hemija

[ctx: Category of Education]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Education]
en: Languages
sr@latin: Jezici

[ctx: Category of Education]
en: Math
sr@latin: Matematika

[ctx: Category of Games]
en: Action
sr@latin: Radnja

[ctx: Category of Games]
en: Adventure
sr@latin: Avantura

[ctx: Category of Games]
en: Arcade
sr@latin: Arkadne

[ctx: Category of Games]
en: Blocks
sr@latin: Blokovi

[ctx: Category of Games]
en: Board
sr@latin: Na tabli

[ctx: Category of Games]
en: Card
sr@latin: Karte

[ctx: Category of Games]
en: Emulators
sr@latin: Emulatori

[ctx: Category of Games]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Games]
en: Kids
sr@latin: Dečije

[ctx: Category of Games]
en: Logic
sr@latin: Logičke

[ctx: Category of Games]
en: Role Playing
sr@latin: Igranje uloge

[ctx: Category of Games]
en: Sports
sr@latin: Sport

[ctx: Category of Games]
en: Strategy
sr@latin: Strategija

[ctx: Category of Graphics]
en: 3D Graphics
sr@latin: 3D grafika

[ctx: Category of Graphics]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Graphics]
en: Photography
sr@latin: Fotografija

[ctx: Category of Graphics]
en: Scanning
sr@latin: Skeniranje

[ctx: Category of Graphics]
en: Vector Graphics
sr@latin: Vektorska grafika

[ctx: Category of Graphics]
en: Viewers
sr@latin: Pregledači

[ctx: Category of Office]
en: Calendar
sr@latin: Kalendar

[ctx: Category of Office]
en: Database
sr@latin: Baze podataka

[ctx: Category of Office]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Office]
en: Finance
sr@latin: Finansije

[ctx: Category of Office]
en: Word Processor
sr@latin: Obrada teksta

[ctx: Category of Science]
en: Artificial Intelligence
sr@latin: Veštačka inteligencija

[ctx: Category of Science]
en: Astronomy
sr@latin: Astronomija

[ctx: Category of Science]
en: Chemistry
sr@latin: Hemija

[ctx: Category of Science]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Science]
en: Math
sr@latin: Matematika

[ctx: Category of Science]
en: Robotics
sr@latin: Robotika

[ctx: Category of Utility]
en: Featured
sr@latin: Izdvojeno

[ctx: Category of Utility]
en: File System
sr@latin: Fajl sistem

[ctx: Category of Utility]
en: Security
sr@latin: Bezbednost

[ctx: Category of Utility]
en: System Monitoring
sr@latin: Nadgledanje sistema

[ctx: Category of Utility]
en: Terminal Emulators
sr@latin: Emulatori terminala

[ctx: Category of Utility]
en: Text Editors
sr@latin: Uređivači teksta

en: Characters in aggressive conflict easily distinguishable from reality
sr@latin: Likovi u agresivnom sukobu koji se lako razlikuje od stvarnosti

en: Characters in unsafe situations easily distinguishable from reality
sr@latin: Likovi u nesigurnim situacijama koje se lako razlikuju od stvarnosti

en: Checking for the latest application version
sr@latin: Proverava poslednje izdanje programa

en: Communication & News
sr@latin: Komunikacije i vesti

en: Component '%s' has no installation candidate.
sr@latin: Komponenta „%s“ nema kandidata za instalaciju.

en: Compulsory for
sr@latin: Neophodan za

en: Could not find component providing '%s::%s'.
sr@latin: Ne mogu da nađem komponentu koja omogućava „%s::%s“.

en: Dead human remains that are exposed to the elements
sr@latin: Posmrtni ostaci ljudi koji su izloženi vremenskim prilikama

en: Default Screenshot URL
sr@latin: URL podrazumevanog snimka ekrana

en: Depictions of bloodshed and the mutilation of body parts
sr@latin: Prikaz krvoprolića i sakaćenje delova tela

en: Depictions of modern-day human desecration
sr@latin: Prikazi savremenog ljudskog skrnavljenja

en: Depictions of modern-day slavery
sr@latin: Prikazi savremenog robovlasništva

en: Depictions of realistic characters in aggressive conflict
sr@latin: Prikaz stvarnih likova u agresivnom sukobu

en: Description
sr@latin: Opis

en: Developer
sr@latin: Programer

en: Developer Tools
sr@latin: Programerske alatke

en: Discrimination designed to cause emotional harm
sr@latin: Diskriminacija osmišljena da izazove emotivnu povredu

en: Don't show colored output.
sr@latin: Ne prikazuj obojeni izlaz.

en: Dump raw XML metadata for a component matching the ID.
sr@latin: Izbacuje sirove XML metapodatke za komponentu odgovarajućeg ID-a.

en: Education
sr@latin: Obrazovanje

en: Enforce a cache refresh.
sr@latin: Primorava osvežavanje keša.

en: Explicit discrimination based on gender, sexuality, race or religion
sr@latin: Eksplicitna diskriminacija na osnovu pola, seksualnosti, rase ili veroispovesti

en: Explicit references to specific brands or trademarked products
sr@latin: Eksplicitno upućivanje na naročite robne marke ili zaštićene proizvode

en: Extends
sr@latin: Proširuje

en: Flashed Firmware
sr@latin: Flešovani firmver

en: Fonts
sr@latin: Fontovi

en: Gambling on random events using tokens or credits
sr@latin: Kockanje na nasumičnim događajima koji koriste žetone ili kredite

en: Gambling using real money
sr@latin: Kockanje koje koristi stvarni novac

en: Gambling using “play” money
sr@latin: Kockanje koje koristi „igrački“ novac (play)

en: Games
sr@latin: Igre

en: Get information about a component by its ID.
sr@latin: Dobavlja podatke o komponenti prema ID-u.

en: Graphic depictions of desecration of human bodies
sr@latin: Grafički prikazi skrnavljenja ljudskih tela

en: Graphic depictions of modern-day desecration
sr@latin: Grafički prikazi savremenog skrnavljenja

en: Graphic depictions of modern-day slavery
sr@latin: Grafički prikazi savremenog robovlasništva

en: Graphic depictions of the act of adultery
sr@latin: Grafički prikazi čina preljube

en: Graphic depictions of the act of prostitution
sr@latin: Grafički prikazi čina prostitucije

en: Graphic sexual behavior
sr@latin: Grafičko seksualno ponašanje

en: Graphic sexual behavior between people of the same gender
sr@latin: Grafičko seksualno ponašanje između osoba istog pola

en: Graphic violence easily distinguishable from reality
sr@latin: Grafičko nasilje koje se lako razlikuje od stvarnosti

en: Graphic violence involving cartoon characters
sr@latin: Grafičko nasilje koje uključuje likove iz crtaća

en: Graphic violence involving realistic characters
sr@latin: Grafičko nasilje koje uključuje stvarne likove

en: Graphics & Photography
sr@latin: Grafika i fotografija

en: Homepage
sr@latin: Matična stranica

en: Icon
sr@latin: Ikona

en: Iconsets
sr@latin: Kompleti ikona

en: Identifier
sr@latin: Identifikator

en: Indirect references to adultery
sr@latin: Posredna upućivanja na preljubu

en: Indirect references to homosexuality
sr@latin: Posredna upućivanja na homoseksualnost

en: Indirect references to prostitution
sr@latin: Posredna upućivanja na prostituciju

en: Invalid type for provided item selected. Valid values are:
sr@latin: Izabran je neispravan tip za dostavljenu stavku. Ispravne vrednosti su:

en: Kissing between people of the same gender
sr@latin: Ljubljenje između osoba istog pola

en: Libraries
sr@latin: Biblioteke

en: License
sr@latin: Licenca

en: Mature or sexual humor
sr@latin: Erotski i humor za odrasle

en: Mild or infrequent use of profanity
sr@latin: Blaga ili retka upotreba psovki

en: Mildly realistic characters in unsafe situations
sr@latin: Blago stvarni likovi u nesigurnim situacijama

en: Modaliases
sr@latin: Modalijasi

en: Moderate use of profanity
sr@latin: Umerena upotreba psovki

en: Moderated chat functionality between users
sr@latin: Umerena mogućnost ćaskanja između korisnika

en: Name
sr@latin: Naziv

en: Negativity towards a specific group of people
sr@latin: Negativnost prema određenoj grupi ljudi

en: No ability to spend money
sr@latin: Ne može se trošiti stvaran novac

en: No advertising of any kind
sr@latin: Nema bilo kakvog oglašavanja

en: No bloodshed
sr@latin: Nema krvoprolića

en: No cartoon violence
sr@latin: Nema crtanog nasilja

en: No component matching '%s' found.
sr@latin: Nisam našao komponentu koja se poklapa sa „%s“.

en: No discriminatory language of any kind
sr@latin: Nema bilo kakvog diskriminacionog govora

en: No fantasy violence
sr@latin: Nema fantazijskog nasilja

en: No gambling of any kind
sr@latin: Nema bilo kakvog kockanja

en: No inappropriate humor
sr@latin: Nema neumesnog humora

en: No nudity of any sort
sr@latin: Nema bilo kakve nagosti

en: No profanity of any kind
sr@latin: Nema bilo kakve vulgarnosti

en: No realistic violence
sr@latin: Nema realističnog nasilja

en: No references to adultery
sr@latin: Nema upućivanja na preljubu

en: No references to alcohol
sr@latin: Nema upućivanja na alkohol

en: No references to desecration
sr@latin: Nema upućivanja na skrnavljenje

en: No references to homosexuality
sr@latin: Nema upućivanja na homoseksualnost

en: No references to illicit drugs
sr@latin: Nema upućivanja na zabranjene droge

en: No references to prostitution
sr@latin: Nema upućivanja na prostituciju

en: No references to slavery
sr@latin: Nema upućivanja na robovlasništvo

en: No sexual violence
sr@latin: Nema seksualnog nasilja

en: No sexualized characters
sr@latin: Nema seksualizovanih karaktera

en: No sharing of social network usernames or email addresses
sr@latin: Nema razmene korisničkih imena društvenih mreža ili adresa elektronske pošte

en: No suitable package manager CLI found. Please make sure that e.g. "pkcon" (part of PackageKit) is available.
sr@latin: Nema odgovarajućeg menadžera paketa iz komandne linije. Proverite da je npr. „pkcon“ dostupan (deo „PackageKit“).

en: No visible dead human remains
sr@latin: Bez vidljivih ljudskih posmrtnih ostataka

en: No way to chat with other users
sr@latin: Nema načina za ćaskanje sa drugim korisnicima

en: No way to talk with other users
sr@latin: Nema načina za razgovor sa drugim korisnicima

en: Office
sr@latin: Kancelarija

en: Option '%s' is unknown.
sr@latin: Opcija „%s“ nije poznata.

en: Overtly sexualized human characters
sr@latin: Preterano seksualizovani ljudski karakteri

en: Package
sr@latin: Paket

en: Print detailed output about found components.
sr@latin: Ispisuje opširni izlaz o nađenim komponentama.

en: Product placement
sr@latin: Plasman proizvoda

en: Project Group
sr@latin: Grupa projekta

en: Prolonged nudity
sr@latin: Produžena golotinja

en: Provided Items
sr@latin: Omogućene stavke

en: Provocative references or depictions
sr@latin: Provokativne upute ili prikazi

en: Python (Version 2)
sr@latin: Python (ver. 2)

en: Rape or other violent sexual behavior
sr@latin: Silovanje ili drugo nasilno seksualno ponašanje

en: Realistic bloodshed
sr@latin: Realno krvoproliće

en: References to alcoholic beverages
sr@latin: Upućivanje na alkoholna pića

en: References to illicit drugs
sr@latin: Upućivanje na zabranjene droge

en: References to tobacco products
sr@latin: Upućivanje na duvanske proizvode

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sr@latin: Pokrenite „%s --help“ da vidite spisak dostupnih opcija komandne linije.

en: Run '%s --help' to see a list of available commands and options, and '%s %s --help' to see a list of options specific for this subcommand.
sr@latin: Pokrenite „%s --help“ da vidite spisak dostupnih naredbi i opcija i „%s%s --help“ da vidite spisak opcija za tu pod-naredbu.

en: Runtime Firmware
sr@latin: Runtime firmver

en: Scantily clad human characters
sr@latin: Oskudno obučeni ljudski karakteri

en: Science
sr@latin: Nauka

en: Search the component database.
sr@latin: Pretražuje bazu podataka komponenti.

en: Sexual references or depictions
sr@latin: Seksualne upute ili prikazi

en: Sharing diagnostic data that does not let others identify the user
sr@latin: Dele se dijagnostički podaci preko kojih drugi ne mogu prepoznati korisnika

en: Sharing information that lets others identify the user
sr@latin: Dele se dijagnostički podaci preko kojih drugi mogu prepoznati korisnika

en: Sharing social network usernames or email addresses
sr@latin: Razmena korisničkih imena društvenih mreža ili adresa elektronske pošte

en: Show extra debugging information.
sr@latin: Prikazuje dodatne podatke za otkanjanje grešaka.

en: Show the program version.
sr@latin: Prikazuje izdanje programa.

en: Slapstick humor
sr@latin: Urnebesna komedija

en: Strong or frequent use of profanity
sr@latin: Jaka ili česta upotreba psovki

en: Subcommands:
sr@latin: Podnaredbe:

en: Summary
sr@latin: Sažetak

en: Summary:
sr@latin: Sažetak:

en: The .desktop file '%s' does not exist.
sr@latin: .desktop fajl „%s“ ne postoji.

en: Unable to find component matching %s!
sr@latin: Ne mogu da pronađem komponentu koja se poklapa sa „%s“!

en: Unable to find component with ID '%s'!
sr@latin: Ne mogu da pronađem komponentu sa ID „%s“!

en: Unable to save the template metainfo file: %s
sr@latin: Ne mogu da sačuvam fajl meta-info šablona: %s

en: Unable to spawn package manager: %s
sr@latin: Ne mogu da podignem menadžer paketa: %s

en: Uncontrolled audio or video chat functionality between users
sr@latin: Nekontrolisana mogućnost zvučnog i video ćaskanja između korisnika

en: Uncontrolled chat functionality between users
sr@latin: Nekontrolisana mogućnost ćaskanja između korisnika

en: Unrealistic bloodshed
sr@latin: Nerealno krvoproliće

en: Use of alcoholic beverages
sr@latin: Upotreba alkoholnih pića

en: Use of illicit drugs
sr@latin: Upotreba zabranjenih droga

en: Use of tobacco products
sr@latin: Upotreba duvanskih proizvoda

en: Users are encouraged to donate real money
sr@latin: Korisnici se ohrabruju da doniraju stvarni novac

en: Users are encouraged to purchase specific real-world items
sr@latin: Korisnici se ohrabruju da kupuju određene stavke u stvarnom svetu

en: Utilities
sr@latin: Pomoćne alatke

en: Validate AppStream XML files for issues.
sr@latin: Potvrdite XML fajlove Programskog toka za problemima.

en: Validate an installed file-tree of an application for valid metadata.
sr@latin: Potvrdite instalirano stablo fajlova programa za ispravnim metapodacima.

en: Validation failed: %s
sr@latin: Overavanje nije uspelo: %s

en: Validation was successful.
sr@latin: Potvrđivanje je uspelo.

en: Validation was successful: %s
sr@latin: Potvrđivanje je uspelo: %s

en: Version: %s
sr@latin: Verzija: %s

en: Visible dead human remains
sr@latin: Sa vidljivim ljudskim posmrtnim ostacima

en: Vulgar or bathroom humor
sr@latin: Vulgaran ili neumesni humor

en: You might need superuser permissions to perform this action.
sr@latin: Biće vam potrebna administratorska ovlašćenja za obavljanje ove radnje.

en: You need to specify a command.
sr@latin: Morate da navedete naredbu.

en: You need to specify a component-ID.
sr@latin: Morate da navedete ID komponente.

en: You need to specify a root directory to start validation!
sr@latin: Morate navesti korenu fasciklu za počinjanje potvrđivanja!

en: You need to specify a term to search for.
sr@latin: Morate da navedete pojam za traženje.

en: You need to specify an input and output file.
sr@latin: Morate da navedete ulazni i izlazni fajl.

en: app;application;package;program;programme;suite;tool
sr@latin: app;application;package;program;programme;suite;tool;app;апликација;пакет;program;комплет;алат;aplikacija;komplet;alat;paket
