libvirt 6.0.0 - en to sr@latin translation catalogue (541 entries)

en: 
      (specify help <command> for details about the command)
sr@latin: 
      (navedite help <naredba> za detalje o naredbi)

en: 
      DESCRIPTION
sr@latin: 
      OPIS

en: 
      OPTIONS
sr@latin: 
      OPCIJE

en: 
      SYNOPSIS
sr@latin: 
      SAŽETAK

en: 
    (Time: %.3f ms)
sr@latin: 
    (Vreme: %.3f ms)

en:   NAME
sr@latin:   IME

en: %s: failed to write log file: %s
sr@latin: %s: neuspelo upisivanje datoteke dnevnika: %s

en: (re)connect to hypervisor
sr@latin: poveži se (ponovo) sa hipervizorom

en: --%s <number>
sr@latin: --%s <broj>

en: --%s <string>
sr@latin: --%s <niska>

en: Allocation:
sr@latin: Dodela:

en: Attach device from an XML <file>.
sr@latin: Zakači uređaj iz XML <datoteke>.

en: Attach new disk device.
sr@latin: Prikači novi uređaj diska.

en: Attach new network interface.
sr@latin: Prikači novu mrežnu spregu.

en: Autostart
sr@latin: Samostalno pokretanje

en: Autostart:
sr@latin: Samostalno pokretanje:

en: Available:
sr@latin: Dostupno:

en: Build a given pool.
sr@latin: Izgradi dato skladište.

en: CPU Affinity:
sr@latin: CPU sklonost:

en: CPU frequency:
sr@latin: CPU učestanost:

en: CPU socket(s):
sr@latin: CPU priključaka:

en: CPU time:
sr@latin: CPU vreme:

en: CPU(s):
sr@latin: CPU(-i):

en: Cannot extract running %s hypervisor version
sr@latin: Ne mogu da izvučem verziju tekućeg %s hipervizora

en: Capacity:
sr@latin: Kapacitet:

en: Change the current memory allocation in the guest domain.
sr@latin: Menja tekuću dodelu memorije za domen gosta.

en: Change the maximum memory allocation limit in the guest domain.
sr@latin: Menja granicu najvećeg zauzeća memorije u domenu gosta.

en: Change the number of virtual CPUs in the guest domain.
sr@latin: Menja broj virtuelnih CPU-a aktivnih u domenu gosta.

en: Configure a domain to be automatically started at boot.
sr@latin: Podesite domen da se samostalno pokreće pri pokretanju sistema.

en: Configure a network to be automatically started at boot.
sr@latin: Podesite mrežu da se samostalno pokreće pri podizanju sistema.

en: Configure a pool to be automatically started at boot.
sr@latin: Podesite skladište da se samostalno pokreće pri pokretanju sistema.

en: Connect the virtual serial console for the guest
sr@latin: Priključi virtuelnu serijsku konzolu za gosta

en: Connect to local hypervisor. This is built-in command after shell start up.
sr@latin: Povezivanje sa lokalnim hipervizorom. Ovo je ugrađena naredba posle podizanja ljuske.

en: Core dump a domain.
sr@latin: Izbaci srž domena

en: Core(s) per socket:
sr@latin: Srži po priključku:

en: Create a domain.
sr@latin: Pravljenje domena.

en: Create a network.
sr@latin: Pravljenje mreže.

en: Create a pool.
sr@latin: Pravljenje skladišta.

en: Create a vol.
sr@latin: Pravljenje diska.

en: Define a domain.
sr@latin: Definisanje domena.

en: Define a pool.
sr@latin: Definisanje skladišta.

en: Delete a given pool.
sr@latin: Brisanje zadatog skladišta.

en: Delete a given vol.
sr@latin: Uništavanje zadatog diska.

en: Detach device from an XML <file>
sr@latin: Otkači uređaj iz XML <datoteke>.

en: Detach disk device.
sr@latin: Otkači uređaj diska.

en: Detach network interface.
sr@latin: Otkači mrežnu spregu.

en: Display the system version information.
sr@latin: Prikazuje podatke o verziji sistema.

en: Domain is already active
sr@latin: Domen je već aktivan

en: Domain is already running
sr@latin: Domen je već pokrenut

en: Domain not found
sr@latin: Domen nije pronađen

en: Domain not found: %s
sr@latin: Domen nije pronađen: %s

en: Domain restored from %s
sr@latin: Domen je povraćen iz %s

en: Failed to allocate XML buffer
sr@latin: Neuspelo zauzimanje XML bafera

en: Failed to attach device from %s
sr@latin: Neuspelo privezivanje uređaj iz %s

en: Failed to autostart VM '%s': %s
sr@latin: Neuspelo automatsko pokretanje VM-a „%s“: %s

en: Failed to build pool %s
sr@latin: neuspela izgradnja skladišta %s

en: Failed to collect auth credentials
sr@latin: Neuspelo sakupljanje uverenja autorizacije

en: Failed to compile regex %s
sr@latin: Neuspelo kompajliranje regex %s

en: Failed to create SASL client context: %d (%s)
sr@latin: Neuspelo pravljenje kontekst SASL klijenta: %d (%s)

en: Failed to create XML
sr@latin: Neuspelo pravljenje XML-a

en: Failed to create domain from %s
sr@latin: Neuspelo pravljenje domena iz %s

en: Failed to create network from %s
sr@latin: Neuspelo pravljenje mreže iz %s

en: Failed to create pool %s
sr@latin: Neuspelo pravljenje skladišta %s

en: Failed to create pool from %s
sr@latin: Neuspelo pravljenje skladišta iz %s

en: Failed to create vol %s
sr@latin: Neuspelo pravljenje diska %s

en: Failed to create vol from %s
sr@latin: Neuspelo pravljenje diska iz %s

en: Failed to define domain from %s
sr@latin: Neuspelo definisanje domena iz %s

en: Failed to define network from %s
sr@latin: Neuspelo definisanje mreže iz %s

en: Failed to define pool %s
sr@latin: Neuspelo ukidanje definicije skladišta %s

en: Failed to define pool from %s
sr@latin: Neuspelo definisanje skladišta iz %s

en: Failed to delete autostart link '%s': %s
sr@latin: neuspelo brisanje veze automatskog pokretanja „%s“: %s

en: Failed to delete pool %s
sr@latin: Neuspelo brisanje skladišta %s

en: Failed to delete vol %s
sr@latin: Neuspelo uništavanje diska %s

en: Failed to destroy network %s
sr@latin: Neuspelo uništavanje mreže %s

en: Failed to destroy pool %s
sr@latin: Neuspelo uništavanje skladišta %s

en: Failed to detach device from %s
sr@latin: Neuspelo otkačinjanje uređaja iz %s

en: Failed to determine if %u:%u:%u:%u is a Direct-Access LUN
sr@latin: Neuspeo pokušaj utvrđivanja da li je %u:%u:%u:%u LUN sa direktnim pristupom

en: Failed to find a storage driver
sr@latin: Neuspelo pronalaženje upravljačkog programa skladišta

en: Failed to find a storage driver: %s
sr@latin: Neuspelo pronalaženje upravljačkog programa skladišta: %s

en: Failed to find the network
sr@latin: Neuspelo pronalaženje mreže

en: Failed to find the network: %s
sr@latin: Neuspelo pronalaženje mreže: %s

en: Failed to fork as daemon: %s
sr@latin: Neuspelo račvanje kao sistemska usluga: %s

en: Failed to generate UUID
sr@latin: Neuspešno pravljenje UUID

en: Failed to get block stats %s %s
sr@latin: Neuspelo dobavljanje statistike bloka %s %s

en: Failed to get disk information
sr@latin: Neuspelo dobavljanje podataka o disku

en: Failed to get interface information
sr@latin: Neuspelo dobavljanje podataka o sprezi

en: Failed to get interface stats %s %s
sr@latin: Neuspelo dobavljanje statistike sprege %s %s

en: Failed to list active domains
sr@latin: Neuspelo ispisivanje aktivnih domena

en: Failed to list active networks
sr@latin: Neuspelo ispisivanje aktivnih mreža

en: Failed to list active pools
sr@latin: Neuspelo ispisivanje aktivnih skladišta

en: Failed to list inactive domains
sr@latin: Neuspelo ispisivanje neaktivnih domena

en: Failed to list inactive networks
sr@latin: Neuspelo ispisivanje neaktivnih mreža

en: Failed to list inactive pools
sr@latin: Neuspelo ispisivanje neaktivnih skladišta

en: Failed to make auth credentials
sr@latin: Neuspelo kreiranje uverenja autorizacije

en: Failed to parse mode '%s'
sr@latin: Neuspelo raščlanjivanje režima „%s“

en: Failed to parse vzlist output
sr@latin: Neuspešno raščlanjavanje vzlist izlaza

en: Failed to refresh pool %s
sr@latin: Neuspelo ažuriranje skladišta %s

en: Failed to restore domain from %s
sr@latin: Neuspelo vraćanje domena iz %s

en: Failed to set non-blocking file descriptor flag
sr@latin: Neuspelo postavljanje neblokirajuće zastavice opisnika datoteka

en: Failed to start SASL negotiation: %d (%s)
sr@latin: Neuspelo pokretanje SASL pregovaranja: %d (%s)

en: Failed to start network %s
sr@latin: Neuspelo pokretanje mreže %s

en: Failed to start pool %s
sr@latin: Neuspelo pokretanje skladišta %s

en: Failed to undefine network %s
sr@latin: Neuspelo ukidanje definicije mreže %s

en: Failed to undefine pool %s
sr@latin: Neuspelo ukidanje definicije skladišta %s

en: GET operation failed
sr@latin: neuspela GET radnja

en: GET operation failed: %s
sr@latin: neuspela GET radnja: %s

en: GNUTLS call error
sr@latin: greška u GNUTLS pozivu

en: Get network interface stats for a running domain.
sr@latin: Dobavlja statistiku mrežne sprege za tekući domen.

en: Invalid bus type '%s' for floppy disk
sr@latin: Neispravna „%s“ vrsta magistrale za disketnu jedinicu

en: Invalid floppy device name: %s
sr@latin: Neispravan naziv disketnog uređaja: %s

en: Invalid harddisk device name: %s
sr@latin: Neispravan naziv čvrstog diska: %s

en: Invalid parameter to virXPathBoolean()
sr@latin: Nevažeći parametar za virXPathBoolean()

en: Invalid parameter to virXPathNode()
sr@latin: Nevažeći parametar za virXPathNode()

en: Invalid parameter to virXPathNodeSet()
sr@latin: Nevažeći parametar za virXPathNodeSet()

en: MAC address
sr@latin: MAC adresa

en: Malformed size %s
sr@latin: Loša veličina %s

en: Max memory:
sr@latin: Najviše memorije:

en: Memory size:
sr@latin: Veličina memorije:

en: Migrate domain to another host.  Add --live for live migration.
sr@latin: Preselite domen na drugog domaćina.  Dodajte --live za preseljenje uživo.

en: Missing source host attribute for char device
sr@latin: Nedostaje osobina izvornog domaćina za znakovni uređaj

en: Missing source path attribute for char device
sr@latin: Nedostaje osobina izvorne putanje za znakovni uređaj

en: Missing source service attribute for char device
sr@latin: Nedostaje osobina izvornog servisa za znakovni uređaj

en: Model name contains invalid characters
sr@latin: Naziv modela sadrži neispravne znake

en: NUMA cell number
sr@latin: broj NUMA ćelije

en: NUMA cell(s):
sr@latin: NUMA ćelija:

en: NUMA free memory
sr@latin: slobodna NUMA memorija

en: Name
sr@latin: Ime

en: Name:
sr@latin: Ime:

en: Network %s created from %s
sr@latin: Mreža %s je napravljena iz %s

en: Network %s defined from %s
sr@latin: Mreža %s je definisana iz %s

en: Network %s destroyed
sr@latin: Mreža %s je uništena

en: Network %s has been undefined
sr@latin: Mreži %s je ukinuta definicija

en: Network %s marked as autostarted
sr@latin: Mreža %s označena kao samo pokrenuta

en: Network %s started
sr@latin: Mreža %s je pokrenuta

en: Network %s unmarked as autostarted
sr@latin: Mreži %s je skinuta oznaka samo pokrenuta

en: Network config filename '%s' does not match network name '%s'
sr@latin: Naziv datoteke mrežnog podešavanja „%s“ se ne poklapa sa nazivom mreže „%s“

en: Network not found
sr@latin: Mreža nije pronađena

en: Network not found: %s
sr@latin: Mreža nije pronađena: %s

en: Network type %d is not supported
sr@latin: Vrsta mreže %d nije podržana

en: No error message provided
sr@latin: Nije pružena poruka o grešci

en: OS Type:
sr@latin: Vrsta OS-a:

en: Output the IP address and port number for the VNC display.
sr@latin: Ispiši IP adresu i broj porta za VNC prikaz.

en: Output the device for the TTY console.
sr@latin: Izlazni uređaj za TTY konzolu.

en: Output the domain information as an XML dump to stdout.
sr@latin: Ispiši podatke o domenu kao XML izbačaj na stdout.

en: Output the network information as an XML dump to stdout.
sr@latin: Ispiši podatke o mreži kao XML izbačaj na stdout.

en: Output the pool information as an XML dump to stdout.
sr@latin: Ispiši podatke o skladištu kao XML izbačaj na stdout.

en: Output the vol information as an XML dump to stdout.
sr@latin: Ispiši podatke o disku kao XML izbačaj na stdout.

en: POST operation failed
sr@latin: neuspela POST radnja

en: POST operation failed: %s
sr@latin: neuspela POST radnja: %s

en: Path
sr@latin: Putanja

en: Pin domain VCPUs to host physical CPUs.
sr@latin: Prikuj VCPU-e domena za fizičke CPU-e domaćina.

en: Pool %s created
sr@latin: Skladište %s je napravljeno

en: Pool %s created from %s
sr@latin: Skladište %s je napravljeno iz %s

en: Pool %s defined
sr@latin: Skladište %s je definisano

en: Pool %s defined from %s
sr@latin: Skladište %s je definisano iz %s

en: Pool %s deleted
sr@latin: Skladište %s je obrisano

en: Pool %s destroyed
sr@latin: Skladište %s je uništeno

en: Pool %s has been undefined
sr@latin: Skladištu %s je ukinuta definicija

en: Pool %s marked as autostarted
sr@latin: Skladište %s je označeno kao samo pokrenuto

en: Pool %s refreshed
sr@latin: Skladište %s je ažurirano

en: Pool %s started
sr@latin: Skladište %s je pokrenuto

en: Pool %s unmarked as autostarted
sr@latin: Skladištu %s je skinuta oznaka samopokrenuto

en: RPC error
sr@latin: RPC greška

en: Range exceeds available cells
sr@latin: Opseg prevazilazi dozvoljene ćelije

en: Refresh a given pool.
sr@latin: Ažuriraj dato skladište.

en: Restore a domain.
sr@latin: Vraćanje domena.

en: Resume a previously suspended domain.
sr@latin: Nastavljanje prethodno obustavljenog domena.

en: Returns basic information about the domain virtual CPUs.
sr@latin: Vraća osnovne podatke o virtuelnim CPU-ima domena.

en: Returns basic information about the domain.
sr@latin: Vraća osnovne podatke o domenu.

en: Returns basic information about the node.
sr@latin: Vraća osnovne podatke o čvoru.

en: Returns basic information about the storage pool.
sr@latin: Vraća osnovne podatke o skladištu.

en: Returns basic information about the storage vol.
sr@latin: Vraća osnovne podatke o disku skladištenja.

en: Returns capabilities of hypervisor/driver.
sr@latin: Vraća mogućnosti hipervizora/upravljačkog programa.

en: Returns list of domains.
sr@latin: Vraća spisak domena.

en: Returns list of networks.
sr@latin: Vraća spisak mreža.

en: Returns list of pools.
sr@latin: Vraća spisak skladišta.

en: Returns list of vols by pool.
sr@latin: Vraća spisak skladišta.

en: Returns state about a domain.
sr@latin: Vraća stanje o domenu.

en: Run a reboot command in the target domain.
sr@latin: Pokretanje naredbe ponovnog pokretanja u ciljnom domenu.

en: Run shutdown in the target domain.
sr@latin: Pokretanje gašenja u ciljnom domenu.

en: Running hypervisor: %s %d.%d.%d
sr@latin: Tekući hipervizor: %s %d.%d.%d

en: SASL mechanism %s not supported by server
sr@latin: SASL mehanizam %s nije podržan od strane servera

en: Scheduler
sr@latin: Planer

en: Show/Set scheduler parameters.
sr@latin: Prikaži/podesi parametre planera.

en: Start a network.
sr@latin: Pokreni mrežu.

en: Start a pool.
sr@latin: Pokreće skladište.

en: State
sr@latin: Stanje

en: State:
sr@latin: Stanje:

en: Storage pool not found
sr@latin: Skladište nije pronađeno

en: Storage pool not found: %s
sr@latin: Skladište nije pronađeno: %s

en: Storage volume not found
sr@latin: Disk za skladištenje nije pronađen

en: Storage volume not found: %s
sr@latin: Disk za skladištenje nije pronađen: %s

en: Suspend a running domain.
sr@latin: Obustavlja tekući domen.

en: Thread(s) per core:
sr@latin: Niti po srži:

en: Total
sr@latin: Ukupno

en: Type:
sr@latin: Vrsta:

en: Type:  'help' for help with commands
           'quit' to quit
sr@latin: Unesite:  „help“ za pomoć oko naredbi
              „quit“ za izlaz

en: UUID in config file malformed
sr@latin: UUID je loše oblikovan u datoteci podešavanja

en: Unable to change MaxMemorySize
sr@latin: Ne mogu da izmenim najveću količinu memorije

en: Unable to set monitor close-on-exec flag
sr@latin: Nije moguće postaviti zastavicu za nadgledanje zatvaranja-pri-izvršavanju

en: Undefine the configuration for an inactive pool.
sr@latin: Ukidanje definicije podešavanja za neaktivano skladište.

en: Unknown
sr@latin: Nepoznato

en: Used memory:
sr@latin: Upotrebljena memorija:

en: Using API: %s %d.%d.%d
sr@latin: Koristim API: %s %d.%d.%d

en: VM is already active
sr@latin: VM je već aktivan

en: Vol %s created
sr@latin: Disk %s je napravljen

en: Vol %s created from %s
sr@latin: Disk %s je napravljen iz %s

en: Vol %s deleted
sr@latin: Disk %s je uništen

en: Welcome to %s, the virtualization interactive terminal.
sr@latin: Dobrodošli u %s, interaktivni terminal za virtualizaciju.

en: XML file
sr@latin: XML datoteka

en: active
sr@latin: radi

en: attach device from an XML file
sr@latin: zakači uređaj iz XML datoteke

en: attach disk device
sr@latin: prikači uređaj diska

en: attach network interface
sr@latin: prikači mrežnu spregu

en: authentication failed
sr@latin: neuspela autentifikacija

en: authentication failed: %s
sr@latin: neuspela autentifikacija: %s

en: authentication required
sr@latin: autentifikacija neophodna

en: autostart a domain
sr@latin: samostalno pokreni domen

en: autostart a network
sr@latin: Samostalno pokretanje mreže

en: autostart a pool
sr@latin: samostalno pokreni skladište

en: block
sr@latin: blokirano

en: block device
sr@latin: blok uređaj

en: build a pool
sr@latin: izgradi skladište

en: building
sr@latin: izgradnja

en: cannot list SASL mechanisms %d (%s)
sr@latin: ne mogu da prikažem SASL mehanizme %d (%s)

en: cannot parse device end location
sr@latin: ne mogu da raščlanim mesto završetka uređaja

en: cannot parse device start location
sr@latin: ne mogu da raščlanim mesto početka uređaja

en: cannot query SASL ssf on connection %d (%s)
sr@latin: ne mogu da izvršim upit SASL ssf na vezi %d (%s)

en: cannot query SASL username on connection %d (%s)
sr@latin: ne mogu da izvršim upit SASL korisničkog imena na vezi %d (%s)

en: cannot remove config for %s
sr@latin: ne mogu da uklonim podešavanje za %s

en: cannot set external SSF %d (%s)
sr@latin: ne mogu da postavim spoljašnji SSF %d (%s)

en: cannot set memory higher than max memory
sr@latin: ne mogu da postavim memoriju veću od maksimalne memorije

en: cannot set security props %d (%s)
sr@latin: ne mogu da postavim bezbednosni props %d (%s)

en: cap for XEN_CREDIT
sr@latin: granica za XEN_CREDIT

en: capabilities
sr@latin: mogućnosti

en: change maximum memory limit
sr@latin: promeni najvišu granicu memorije

en: change memory allocation
sr@latin: promeni dodelu memorije

en: change number of virtual CPUs
sr@latin: promeni broj virtuelnih CPU-a

en: client tried invalid PolicyKit init request
sr@latin: klijent je pokušao sa nevažećim PolicyKit init zahtevom

en: client tried invalid SASL init request
sr@latin: klijent je predao neispravan SASL init zahtev

en: client tried invalid SASL start request
sr@latin: klijent je pokušao sa nevažećim SASL startnim upitom

en: command '%s' doesn't support option --%s
sr@latin: naredba „%s“ ne podržava opciju --%s

en: command '%s' requires --%s option
sr@latin: naredba „%s“ zahteva --%s opciju

en: command '%s' requires <%s> option
sr@latin: naredba „%s“ zahteva <%s> opciju

en: config
sr@latin: podešavanje

en: configuration file syntax error
sr@latin: sintaksna greška u datoteci podešavanja

en: configuration file syntax error: %s
sr@latin: sintaksna greška u datoteci podešavanja: %s

en: connect to the guest console
sr@latin: priključi se na gostujući konzolu

en: connection already open
sr@latin: veza je već otvorena

en: connection not open
sr@latin: veza nije otvorena

en: convert a domain id or UUID to domain name
sr@latin: prebaci id ili UUID domena u ime domena

en: convert a domain name or UUID to domain id
sr@latin: prebaci ime ili UUID domena u id domena

en: convert a domain name or id to domain UUID
sr@latin: prebaci ime ili id domena u UUID domena

en: convert a network UUID to network name
sr@latin: prebaci mrežni UUID u ime mreže

en: convert a network name to network UUID
sr@latin: prebaci ime mreže u UUID mreže

en: convert a pool UUID to pool name
sr@latin: prebaci UUID skladišta u ime skladišta

en: convert a pool name to pool UUID
sr@latin: prebaci ime skladišta u UUID skladišta

en: could not connect to Xen Store
sr@latin: ne mogu da se povežem sa Xen skladištem

en: could not connect to Xen Store %s
sr@latin: ne mogu da se povežem sa Xen skladištem %s

en: could not determine max vcpus for the domain
sr@latin: ne mogu da odredim maksimalne vcpus za domen

en: could not use Xen hypervisor entry
sr@latin: ne mogu da upotrebim stavku Xen hipervizora

en: could not use Xen hypervisor entry %s
sr@latin: ne mogu da upotrebim %s stavku Xen hipervizora

en: crashed
sr@latin: krahiralo

en: create a domain from an XML file
sr@latin: napravi domen iz XML datoteke

en: create a network from an XML file
sr@latin: napravi mrežu iz XML datoteke

en: create a pool from a set of args
sr@latin: napravi skladište iz skupa argumenata

en: create a pool from an XML file
sr@latin: napravi skladište iz XML datoteke

en: create a vol from an XML file
sr@latin: napravi disk iz XML datoteke

en: create a volume from a set of args
sr@latin: napravi disk iz skupa argumenata

en: define (but don't start) a domain from an XML file
sr@latin: definiši (ali nemoj pokretati) domen iz XML datoteke

en: define a pool from a set of args
sr@latin: definiši skladište iz skupa argumenata

en: degraded
sr@latin: vraćeno

en: delete a pool
sr@latin: obriši skladište

en: delete a vol
sr@latin: obriši disk

en: detach device from an XML file
sr@latin: otkači uređaj iz XML datoteke

en: detach disk device
sr@latin: otkači uređaj diska

en: detach network interface
sr@latin: otkači mrežnu spregu

en: disable
sr@latin: isključi

en: disable autostarting
sr@latin: onemogući samostalno pokretanje

en: display available free memory for the NUMA cell.
sr@latin: prikaži dostupnu slobodnu memoriju za NUMA ćeliju.

en: domain %s exists already
sr@latin: domen %s već postoji

en: domain id or name
sr@latin: id ili ime domena

en: domain id or uuid
sr@latin: id ili uuid domena

en: domain information
sr@latin: podaci o domenu

en: domain information in XML
sr@latin: podaci o domenu u XML-u

en: domain is not in running state
sr@latin: domen nije u radnom stanju

en: domain is not in shutoff state
sr@latin: domen nije u stanju gašenja

en: domain is not running
sr@latin: domen se ne izvršava

en: domain name or uuid
sr@latin: ime domena ili uuid

en: domain name, id or uuid
sr@latin: ime domena, id ili uuid

en: domain state
sr@latin: stanje domena

en: domainMigratePrepare did not set uri
sr@latin: domainMigratePrepare nije postavio uri

en: driver of disk device
sr@latin: upravljački program uređaja diska

en: dump the core of a domain to a file for analysis
sr@latin: izbaci srž domena u datoteku radi analize

en: enable
sr@latin: uključi

en: error
sr@latin: greška

en: error:
sr@latin: greška:

en: expected syntax: --%s <%s>
sr@latin: očekivana sintaksa: --%s <%s>

en: expecting a name
sr@latin: očekujem ime

en: expecting a separator
sr@latin: očekujem razdelnik

en: expecting a separator in list
sr@latin: očekujem razdelnik u spisku

en: expecting a value
sr@latin: očekujem vrednost

en: expecting an assignment
sr@latin: očekujem dodelu

en: failed to connect to the hypervisor
sr@latin: neuspelo povezivanje sa hipervizorom

en: failed to generate XML
sr@latin: neuspelo pravljenje XML-a

en: failed to get URI
sr@latin: neuspelo dobavljanje URI-a

en: failed to get capabilities
sr@latin: neuspelo preuzimanje mogućnosti

en: failed to get domain '%s'
sr@latin: neuspelo dobavljanje domena „%s“

en: failed to get domain UUID
sr@latin: neuspelo dobavljanje UUID domena

en: failed to get domain xml
sr@latin: neuspelo dobavljanje xml-a domena

en: failed to get hostname
sr@latin: neuspelo dobavljanje imena domaćina

en: failed to get hypervisor type
sr@latin: neuspelo dobavljanje vrste hipervizora

en: failed to get network '%s'
sr@latin: neuspelo dobavljanje mreže „%s“

en: failed to get network UUID
sr@latin: neuspelo dobavljanje UUID mreže

en: failed to get node information
sr@latin: neuspelo dobavljanje podataka o čvoru

en: failed to get pool '%s'
sr@latin: neuspelo dobavljanje diska „%s“

en: failed to get pool UUID
sr@latin: neuspelo dobavljanje UUID skladišta

en: failed to get the hypervisor version
sr@latin: neuspelo dobavljanje verzije hipervizora

en: failed to get the library version
sr@latin: neuspelo dobavljanje verzije biblioteke

en: failed to get vol '%s'
sr@latin: neuspelo dobavljanje diska „%s“

en: failed to initialize SASL library: %d (%s)
sr@latin: neuspelo pokretanje SASL biblioteke: %d (%s)

en: failed to mark network %s as autostarted
sr@latin: Neuspešno označavanje mreže %s kao samo pokrenuta

en: failed to mark pool %s as autostarted
sr@latin: Neuspešno označavanje skladišta %s kao samopokrenutog

en: failed to open file
sr@latin: neuspelo otvaranje datoteke

en: failed to open the log file. check the log file path
sr@latin: neuspelo otvaranje datoteke dnevnika. proverite putanju do datoteke dnevnika

en: failed to parse configuration file
sr@latin: neuspelo tumačenje datoteke podešavanja

en: failed to parse configuration file %s
sr@latin: neuspelo tumačenje %s datoteke podešavanja

en: failed to read XML
sr@latin: neuspelo čitanje XML-a

en: failed to read configuration file
sr@latin: neuspelo čitanje datoteke podešavanja

en: failed to read configuration file %s
sr@latin: neuspelo čitanje %s datoteke podešavanja

en: failed to read qemu header
sr@latin: neuspelo čitanje qemu zaglavlja

en: failed to resume domain
sr@latin: neuspelo nastavljanje domena

en: failed to save content
sr@latin: neuspelo čuvanje sadržaja

en: failed to serialize S-Expr
sr@latin: ne mogu da serijalizujem S-izraz

en: failed to serialize S-Expr: %s
sr@latin: ne mogu da serijalizujem S-izraz: %s

en: failed to unmark network %s as autostarted
sr@latin: Neuspešno skidanje oznake mreže %s kao samo pokrenuta

en: failed to unmark pool %s as autostarted
sr@latin: Neuspešno skidanje oznake skladišta %s kao samopokrenuto

en: failed to write configuration file
sr@latin: neuspelo upisivanje datoteke podešavanja

en: failed to write configuration file: %s
sr@latin: neuspelo upisivanje datoteke podešavanja: %s

en: failed to write the log file
sr@latin: neuspelo upisivanje datoteke dnevnika

en: file
sr@latin: datoteka

en: file containing an XML domain description
sr@latin: datoteka koja sadrži XML opis domena

en: file containing an XML network description
sr@latin: datoteka koja sadrži XML opis mreže

en: file containing an XML pool description
sr@latin: datoteka koja sadrži XML opis skladišta

en: file containing an XML vol description
sr@latin: datoteka koja sadrži XML opis diska

en: get device block stats for a domain
sr@latin: dobavi statistiku blok uređaja za domen

en: get network interface stats for a domain
sr@latin: dobavi statistiku mrežne sprege za domen

en: gracefully shutdown a domain
sr@latin: ljubazno ugasi domen

en: host reports map buffer length exceeds maximum: %d > %d
sr@latin: domaćin prijavljuje da je bafer dužine mape prešao svoj maksimum: %d > %d

en: host reports too many vCPUs: %d > %d
sr@latin: domaćin prijavljuje previše vCPU-a: %d > %d

en: hypervisor connection URI
sr@latin: URI hipervizorske veze

en: image magic is incorrect
sr@latin: magija otiska nije ispravna

en: image version is not supported (%d > %d)
sr@latin: verzija otiska nije podržana (%d > %d)

en: in shutdown
sr@latin: u gašenju

en: inactive
sr@latin: neaktivno

en: internal error
sr@latin: unutrašnja greška

en: invalid MAC address
sr@latin: neispravna MAC adresa

en: invalid MAC address: %s
sr@latin: neispravna MAC adresa: %s

en: invalid cipher size for TLS session
sr@latin: neispravna veličina šifre za TLS sesiju

en: invalid connection pointer in
sr@latin: neispravan pokazivač veze u

en: invalid connection pointer in %s
sr@latin: neispravan pokazivač veze u %s

en: invalid domain pointer in
sr@latin: neispravan pokazivač domena u

en: invalid domain pointer in %s
sr@latin: neispravan pokazivač domena u %s

en: invalid network pointer in
sr@latin: neispravan pokazivač veze u

en: invalid network pointer in %s
sr@latin: neispravan pokazivač veze u %s

en: invalid path, '%s' is not a known interface
sr@latin: neispravna putanja, „%s“ nije poznata sprega

en: invalid path: %s
sr@latin: neispravna putanja: %s

en: invalid storage pool pointer in
sr@latin: neispravan pokazivač skladišta u

en: invalid storage pool pointer in %s
sr@latin: neispravan pokazivač skladišta u %s

en: invalid storage volume pointer in
sr@latin: neispravan pokazivač diska skladištenja u

en: invalid storage volume pointer in %s
sr@latin: neispravan pokazivač diska skladištenja veze u %s

en: length of metadata out of range
sr@latin: dužina meta podatka je van opsega

en: list domains
sr@latin: ispiši domene

en: list inactive & active domains
sr@latin: ispiši neaktivne i aktivne domene

en: list inactive & active networks
sr@latin: ispiši neaktivne i aktivne mreže

en: list inactive & active pools
sr@latin: ispiši neaktivna i aktivna skladišta

en: list inactive domains
sr@latin: ispiši neaktivne domene

en: list inactive networks
sr@latin: ispiši neaktivne mreže

en: list inactive pools
sr@latin: ispiši neaktivna skladišta

en: list is not closed with ]
sr@latin: spisak nije zatvoren sa ]

en: list networks
sr@latin: spisak mreža

en: list pools
sr@latin: ispiši skladišta

en: list vols
sr@latin: ispiši diskove

en: live migration
sr@latin: preseljenje uživo

en: lxcChild() passed invalid vm definition
sr@latin: lxcChild() je prosledio neispravnu vm definiciju

en: malformed capacity element
sr@latin: loš element kapaciteta

en: malformed char device string
sr@latin: loše oblikovana niska znakovnog uređaja

en: malformed group element
sr@latin: loš element grupa

en: malformed octal mode
sr@latin: loš oktalni režim

en: malformed owner element
sr@latin: loš element vlasnik

en: malformed uuid element
sr@latin: loše oblikovan uuid element

en: malformed volume extent length value
sr@latin: loša vrednost dužine opsega diska

en: malformed volume extent size value
sr@latin: loša vrednost veličine opsega diska

en: migrate domain to another host
sr@latin: preseli domen na drugog domaćina

en: migration URI, usually can be omitted
sr@latin: URI selidbe, obično se može izostaviti

en: mismatched header magic
sr@latin: neslaganje magije zaglavlja

en: missing "
sr@latin: nedostaje "

en: missing backend for pool type %d
sr@latin: nedostaje začelje za vrstu skladišta %d

en: missing capacity element
sr@latin: nedostaje element kapaciteta

en: missing devices information
sr@latin: nedostaju podaci o uređajima

en: missing devices information for %s
sr@latin: nedostaju podaci o uređajima za %s

en: missing domain type attribute
sr@latin: nedostaje osobina tipa domena

en: missing input device type
sr@latin: nedostaje vrsta uređaja za unos

en: missing kernel information
sr@latin: nedostaju podaci o jezgru

en: missing operating system information
sr@latin: nedostaju podaci o operativnom sistemu

en: missing operating system information for %s
sr@latin: nedostaju podaci o operativnom sistemu za %s

en: missing root device information
sr@latin: nedostaju podaci o korenskom uređaju

en: missing root device information in %s
sr@latin: nedostaju podaci o korenskom uređaju %s

en: missing root element
sr@latin: nedostaje root element

en: missing source device
sr@latin: nedostaje uređaj izvora

en: missing source host
sr@latin: nedostaje domaćin izvora

en: missing source information for device
sr@latin: nedostaju izvorni podaci za uređaj

en: missing source information for device %s
sr@latin: nedostaju izvorni podaci za uređaj %s

en: missing source path
sr@latin: nedostaje putanja izvora

en: missing target information for device
sr@latin: nedostaju ciljni podaci za uređaj

en: missing target information for device %s
sr@latin: nedostaju ciljni podaci za uređaj %s

en: mode of device reading and writing
sr@latin: režim čitanja i upisivanja uređaja

en: name of the inactive domain
sr@latin: ime neaktivnog domena

en: name of the pool
sr@latin: ime skladišta

en: name of the volume
sr@latin: ime diska

en: negotiated SSF %d was not strong enough
sr@latin: pregovarani SSF %d nije bio dovoljno jak

en: negotiation SSF %d was not strong enough
sr@latin: pregovaranje SSF %d nije bilo dovoljno jako

en: network %s exists already
sr@latin: mreža %s već postoji

en: network information in XML
sr@latin: podaci o mreži u XML-u

en: network interface type
sr@latin: vrsta mrežne sprege

en: network is already active
sr@latin: mreža je već aktivna

en: network name
sr@latin: ime mreže

en: network name or uuid
sr@latin: ime mreže ili uuid

en: network uuid
sr@latin: uuid mreže

en: no autostart
sr@latin: bez samopokretanja

en: no client username was found
sr@latin: nije pronađeno korisničko ime klijenta

en: no config file for %s
sr@latin: ne postoji datoteka podešavanja za %s

en: no domain with matching id %d
sr@latin: nema domena koji se poklapa sa id %d

en: no domain with matching uuid
sr@latin: ne postoji domen koji se podudara sa uuid

en: no domain with matching uuid '%s'
sr@latin: nema domena koji se podudara sa uuid „%s“

en: no large enough free extent
sr@latin: nema dovoljno velikog slobodnog opsega

en: no limit
sr@latin: bez ograničenja

en: no state
sr@latin: nema stanja

en: no valid connection
sr@latin: nema ispravne veze

en: node information
sr@latin: podaci o čvoru

en: nparams too large
sr@latin: nparams preveliki

en: number
sr@latin: broj

en: number of virtual CPUs
sr@latin: broj virtuelnih CPU-a

en: offline
sr@latin: van upotrebe

en: operation failed
sr@latin: neuspela radnja

en: operation failed: %s
sr@latin: neuspela radnja: %s

en: operation forbidden for read only access
sr@latin: radnja je zabranjena za pristup samo čitanja

en: out of memory
sr@latin: nestalo memorije

en: parser error
sr@latin: greška u raščlanjivanju

en: paused
sr@latin: pauzirano

en: pool has no config file
sr@latin: skladište nema datoteku podešavanja

en: pool information in XML
sr@latin: podaci o skladištu u XML-u

en: pool name
sr@latin: ime skladišta

en: pool name or uuid
sr@latin: ime skladišta ili uuid

en: print help
sr@latin: štampaj pomoć

en: print the hypervisor canonical URI
sr@latin: ispiši kanonski URI hipervizora

en: print the hypervisor hostname
sr@latin: ispiši ime domaćina hipervizora

en: ps2 bus does not support %s input device
sr@latin: ps2 magistrala ne podržava %s uređaj za unos

en: quit this interactive terminal
sr@latin: napusti ovaj interaktivni terminal

en: read-only connection
sr@latin: veza samo za čitanje

en: reboot a domain
sr@latin: ponovo pokreni domen

en: refresh a pool
sr@latin: ažuriraj skladište

en: remote_open: for 'ext' transport, command is required
sr@latin: remote_open: za „ext“ prenos, potrebna je komanda

en: requested authentication type %s rejected
sr@latin: zahtevana vrsta autentifikacije %s je odbijena

en: requested vcpus is greater than max allowable vcpus for the domain: %d > %d
sr@latin: zahtevani vcpus je veći nego maksimalni dozvoljeni vcpus za domen: %d > %d

en: restore a domain from a saved state in a file
sr@latin: vrati domen iz sačuvanog stanja u datoteci

en: resume a domain
sr@latin: nastavi domen

en: resume operation failed
sr@latin: neuspeo nastavak operacije

en: returned buffer is not same size as requested
sr@latin: vraćeni bafer nije iste veličine kao zahtevani

en: running
sr@latin: pokrenuto

en: sasl start reply data too long %d
sr@latin: podaci odgovora sasl pokretanja predugi %d

en: sasl step reply data too long %d
sr@latin: Podaci odgovora sasl koraka predugi %d

en: save a domain state to a file
sr@latin: sačuvaj stanje domena u datoteku

en: script used to bridge network interface
sr@latin: skripta upotrebljena za premošćavanje mrežne sprege

en: show version
sr@latin: prikaži verziju

en: show/set scheduler parameters
sr@latin: prikaži/podesi parametre planera

en: shut off
sr@latin: zaustavljeno

en: size > maximum buffer size
sr@latin: veličina > maksimalne veličine bafera

en: source device for underlying storage
sr@latin: izvorni uređaj podvučenog skladišta

en: source of network interface
sr@latin: izvor mrežne sprege

en: source path for underlying storage
sr@latin: putanja do izvora podvučenog skladišta

en: source-host for underlying storage
sr@latin: domaćin izvora podvučenog skladišta

en: start a (previously defined) inactive domain
sr@latin: pokreni (prethodno definisan) neaktivni domen

en: start a (previously defined) inactive network
sr@latin: pokreni (prethodno definisanu) neaktivnu mrežu

en: start a (previously defined) inactive pool
sr@latin: pokreni (prethodno definisano) neaktivno skladište

en: storage pool does not support vol deletion
sr@latin: skladište ne podržava brisanje diska

en: storage pool does not support volume creation
sr@latin: skladište ne podržava pravljenje diska

en: storage pool information
sr@latin: podaci o skladištu

en: storage pool is not active
sr@latin: skladište nije aktivno

en: storage vol already exists
sr@latin: disk skladištenja već postoji

en: storage vol information
sr@latin: podaci o disku skladištenja

en: string
sr@latin: niska

en: subdriver of disk device
sr@latin: upravljački podprogram uređaja diska

en: suspend a domain
sr@latin: obustavi domen

en: system call error
sr@latin: greška u sistemskom pozivu

en: target device type
sr@latin: vrsta ciljnog uređaja

en: target for underlying storage
sr@latin: meta podvučenog skladišta

en: target network name
sr@latin: ime ciljne mreže

en: target of disk device
sr@latin: cilj uređaja diska

en: testOpen: supply a path or use test:///default
sr@latin: testOpen: navedite putanju ili koristite test:///default

en: the state to restore
sr@latin: stanje za povraćaj

en: this domain exists already
sr@latin: ovaj domen već postoji

en: this network exists already
sr@latin: ova mreža već postoji

en: too many NUMA cells: %d > %d
sr@latin: previše NUMA ćelija: %d > %d

en: too many drivers registered
sr@latin: registrovano je previše upravljačkih programa

en: too many drivers registered in %s
sr@latin: registrovano je previše upravljačkih programa u %s

en: transport methods unix, ssh and ext are not supported under Windows
sr@latin: Windows ne podržava unix, ssh i ext načine prenosa

en: tty console
sr@latin: tty konzola

en: type of the pool
sr@latin: vrsta skladišta

en: unable to generate uuid
sr@latin: ne mogu da generišem uuid

en: undefine an inactive pool
sr@latin: ukini definiciju neaktivnog skladišta

en: unexpected data '%s'
sr@latin: neočekivani podaci „%s“

en: unexpected domain type %d
sr@latin: neočekivana vrsta domena %d

en: unexpected pool type
sr@latin: neočekivana vrsta skladišta

en: unknown OS type
sr@latin: nepoznata vrsta OS-a

en: unknown OS type %s
sr@latin: nepoznata vrsta OS-a %s

en: unknown auth type '%s'
sr@latin: nepoznata vrsta autorizacije %s

en: unknown authentication type %s
sr@latin: nepoznata vrsta autentifikacije %s

en: unknown command: '%s'
sr@latin: neočekivana naredba: „%s“

en: unknown host
sr@latin: nepoznat domaćin

en: unknown host %s
sr@latin: nepoznat domaćin %s

en: unknown procedure: %d
sr@latin: nepoznata procedura: %d

en: unknown storage vol type %d
sr@latin: nepoznata vrsta %d diska za skladištenje

en: unknown type '%s'
sr@latin: nepoznata vrsta „%s“

en: unsupported authentication type %d
sr@latin: nepodržana vrsta autentifikacije %d

en: unsupported input bus %s
sr@latin: magistrala za unos %s nije podržana

en: unsupported option '-%c'. See --help.
sr@latin: nepodržana opcija „-%c“. Pogledajte --help.

en: unterminated number
sr@latin: nedovršen broj

en: unterminated string
sr@latin: nedovršena niska

en: vCPU count exceeds maximum: %d > %d
sr@latin: vCPU brojač je prešao svoj maksimum: %d > %d

en: vCPU map buffer length exceeds maximum: %d > %d
sr@latin: vCPU bafer dužine mape je prešao svoj maksimum: %d > %d

en: vcpu number
sr@latin: vcpu broj

en: version mismatch (actual %x, expected %x)
sr@latin: neusaglašenost verzije (dobijeno %x, očekivano %x)

en: vnc display
sr@latin: vnc prikaz

en: vol information in XML
sr@latin: podaci o disku u XML-u

en: vol name, key or path
sr@latin: ime, ključ ili putanja diska

en: warning
sr@latin: upozorenje

en: weight for XEN_CREDIT
sr@latin: težina za XEN_CREDIT

en: where to dump the core
sr@latin: gde izbaciti srž

en: where to save the data
sr@latin: gde sačuvati podatke

en: xen bus does not support %s input device
sr@latin: xen magistrala ne podržava %s uređaj za unos
