iso_639-3 - en to sv translation catalogue (772 entries)

en: Abaza
sv: Abazinska

en: Abkhazian
sv: Abchaziska

en: Achinese
sv: Acehenesiska

en: Adamawa Fulfulde
sv: Fula

en: Adivasi Oriya
sv: Oriya

en: Adyghe
sv: Adygeiska

en: Aghu-Tharnggala
sv: Aghu tharnggalu

en: Ainu (Japan)
sv: Ainu

en: Akkadian
sv: Akkadiska

en: Akkala Sami
sv: Akkalasamiska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Aleut
sv: Aleutiska

en: Algerian Arabic
sv: Algerisk arabiska

en: Algonquin
sv: Algonkinska

en: Altai, Southern
sv: Altaiska

en: Alyawarr
sv: Arrernte

en: Ambo
sv: Oshiwambo

en: American Sign Language
sv: Amerikanskt teckenspråk

en: Amharic
sv: Amhariska

en: Ami
sv: Amis

en: Amurdak
sv: Amurdag

en: Ancient Greek (to 1453)
sv: Grekiska, klassisk (-1453)

en: Ancient Macedonian
sv: Fornmakedonska

en: Andajin
sv: Ngarinyin

en: Angkamuthi
sv: Uradhi

en: Anglo-Norman
sv: Anglo-normandiska

en: Anmatyerre
sv: Arrernte

en: Antankarana Malagasy
sv: Malagassiska

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Aragonese
sv: Aragonska

en: Arakwal
sv: Bandjalang

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
sv: Arameiska

en: Aramaic, Samaritan
sv: Samaritanska

en: Arawak
sv: Arawakiska

en: Arbëreshë Albanian
sv: Arberesjiska

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Arpitan
sv: Frankoprovensalska

en: Arvanitika Albanian
sv: Arvanitiska

en: Assamese
sv: Assamesiska

en: Assyrian Neo-Aramaic
sv: Nyöstsyriska

en: Asturian
sv: Asturiska (Bable)

en: Atampaya
sv: Uradhi

en: Atong (Cameroon)
sv: Atong (Kamerun)

en: Atong (India)
sv: Atong (Indien)

en: Avaric
sv: Avariska

en: Avestan
sv: Avestiska

en: Ayerrerenge
sv: Arrernte

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Badui
sv: Sundanesiska

en: Bagirmi Fulfulde
sv: Fula

en: Balinese
sv: Balinesiska

en: Bangla
sv: Bengali

en: Banjar
sv: Banjaresiska

en: Bara Malagasy
sv: Malagassiska

en: Barbaram
sv: Mbabaram

en: Barrow Point
sv: Barrow point

en: Basa (Cameroon)
sv: Basa (Bantuspråk)

en: Bashkir
sv: Basjkiriska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Batak Toba
sv: Toba batak

en: Bavarian
sv: Bayerska

en: Beja
sv: Beyja

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bemba (Zambia)
sv: Bemba

en: Bibbulman
sv: Nyunga

en: Bidyogo
sv: Bijago

en: Bini
sv: Edo (Bini)

en: Birrpayi
sv: Worimi

en: Birwa
sv: Nordsotho

en: Bishnupriya
sv: Bishnupriya manipuri

en: Blissymbols
sv: Blissymboler

en: Borgu Fulfulde
sv: Fula

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Breton
sv: Bretonska

en: Buginese
sv: Buginesiska

en: Bukit Malay
sv: Banjaresiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Buriat
sv: Burjatiska

en: Buriat, Russia
sv: Burjatiska

en: Burmese
sv: Burmesiska

en: Camtho
sv: Tsotsitaal

en: Cappadocian Greek
sv: Kappadokiska

en: Carian
sv: Kariska

en: Carib, Galibi
sv: Karibiska

en: Caribbean Javanese
sv: Javanesiska

en: Carolinian
sv: Karoliniska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Central Atlas Tamazight
sv: Tamazight

en: Central Aymara
sv: Aymara

en: Central Bai
sv: Bai

en: Central Hongshuihe Zhuang
sv: Zhuang

en: Central Kurdish
sv: Sorani

en: Central Tarahumara
sv: Tarahumara

en: Central-Eastern Niger Fulfulde
sv: Fula

en: Chachi
sv: Cha'palaa

en: Chadian Arabic
sv: Tourkou

en: Chaldean Neo-Aramaic
sv: Kaldeisk nyarameiska

en: Chayahuita
sv: Shawi

en: Chechen
sv: Tjetjenska

en: Cherokee
sv: Cherokesiska

en: China Buriat
sv: Burjatiska

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Chinese Pidgin English
sv: Pidginengelska

en: Chinese, Mandarin
sv: Mandarin

en: Chinese, Min Nan
sv: Minnan

en: Chinook jargon
sv: Chinook

en: Chipewyan
sv: Dene Suline (Chipewyan)

en: Chittagonian
sv: Chittagoniska

en: Chukot
sv: Tjuktjiska

en: Church Slavic
sv: Fornkyrkslaviska

en: Chuukese
sv: Chuukesiska (Truk)

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Ci Gbe
sv: Fon

en: Cimbrian
sv: Zimbriska

en: Classical Mandaic
sv: Mandeiska

en: Classical Newari
sv: Fornnewari

en: Classical Syriac
sv: Klassisk syriska

en: Cocopa
sv: Cucapa

en: Congo Swahili
sv: Swahili

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Cornish
sv: Korniska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Creek
sv: Muskogee

en: Creole, Louisiana
sv: Fransk kreol, Louisiana

en: Crimean Tatar
sv: Krimtatariska (Krimturkiska)

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Cumbric
sv: Kumbriska

en: Cuneiform Luwian
sv: Luviska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Dagoman
sv: Wardaman

en: Dalabon
sv: Ngalkbun

en: Dalmatian
sv: Dalmatiska

en: Dandami Maria
sv: Gond#Dialekter

en: Danish
sv: Danska

en: Dargwa
sv: Darginska

en: Defi Gbe
sv: Fon

en: Desiya
sv: Oriya

en: Dhaiso
sv: Kamba

en: Dhivehi
sv: Divehi

en: Djangun
sv: Kuku-yalanji

en: Dogri (macrolanguage)
sv: Dogri

en: Dombe
sv: Tonga

en: Dongshanba Lalo
sv: Lalo

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
sv: Medelnederländska (ca 1050-1350)

en: East Nyala
sv: Luhya

en: Eastern Arrernte
sv: Arrernte

en: Eastern Balochi
sv: Baluchiska

en: Eastern Canadian Inuktitut
sv: Inuktitut

en: Eastern Frisian
sv: Östfrisiska

en: Eastern Lalu
sv: Lalo

en: Eastern Mari
sv: Östmariska

en: Eastern Nisu
sv: Nisu

en: Eastern Yiddish
sv: Jiddisch

en: Egyptian (Ancient)
sv: Fornegyptiska

en: Egyptian Arabic
sv: Egyptisk arabiska

en: Elamite
sv: Elamitiska

en: Emilian
sv: Emilianska

en: English
sv: Engelska

en: English, Middle (1100-1500)
sv: Medelengelska (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
sv: Fornengelska (ca 450-1100)

en: Erre
sv: Giimbiyuspråk

en: Estonian
sv: Estniska

en: Etruscan
sv: Etruskiska

en: Extremaduran
sv: Extremaduriska

en: Faliscan
sv: Faliskiska

en: Fang (Equatorial Guinea)
sv: Fang

en: Faroese
sv: Färöiska

en: Fiji Hindi
sv: Fijiansk hindi

en: Fijian
sv: Fijianska

en: Finnish
sv: Finska

en: Flinders Island
sv: Flinders island

en: Forest Enets
sv: Entsiska

en: French
sv: Franska

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
sv: Medelfranska (ca 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
sv: Fornfranska (842-ca 1400)

en: Frisian, Eastern
sv: Östfrisiska

en: Frisian, Northern
sv: Nordfrisiska

en: Frisian, Western
sv: frisiska

en: Friulian
sv: Friuliska

en: Fulah
sv: Fulani

en: Gaelic, Scottish
sv: Höglandsskotska

en: Gagauz
sv: Gagauziska

en: Galibi Carib
sv: Karibiska

en: Galician
sv: Galiciska

en: Gambera
sv: Wunambal

en: Gambian Wolof
sv: Wolof

en: Gan Chinese
sv: Gan (dialekt)

en: Ganda
sv: Luganda

en: Gangulu
sv: Biri

en: Garingbal
sv: Biri

en: Garrwa
sv: Garawa

en: Gbaya (Central African Republic)
sv: Gbaya

en: Ge
sv: Ge-språk

en: Geez
sv: Fornetiopiska (Geez)

en: Georgian
sv: Georgiska

en: German
sv: Tyska

en: German, Low
sv: Lågtyska

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
sv: Medelhögtyska (ca 1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
sv: Fornhögtyska (ca 750-1050)

en: German, Swiss
sv: Schweizertyska

en: Gheg Albanian
sv: Gegiska

en: Gibanawa
sv: Hausa

en: Gilbertese
sv: Gilbertesiska

en: Gilyak
sv: Nivchiska

en: Githabul
sv: Bandjalang

en: Goan Konkani
sv: Konkani

en: Golpa
sv: Yan-nhangu

en: Goreng
sv: Nyunga

en: Gothic
sv: Gotiska

en: Greek, Ancient (to 1453)
sv: Grekiska, klassisk (-1453)

en: Greek, Modern (1453-)
sv: Nygrekiska (1453-)

en: Gudanji
sv: Wambaya

en: Gugu Warra
sv: Mbariman-gudhinma

en: Guibei Zhuang
sv: Zhuang

en: Gun
sv: Fon

en: Gurani
sv: Gorani

en: Gureng Gureng
sv: Gureng gureng

en: Guyani
sv: Adnyamathanha

en: Gwere
sv: Lugwere

en: Gwichʼin
sv: Gwichin

en: Gāndhārī
sv: Gandhari

en: Haitian
sv: Haitiska (Haitisk kreol)

en: Hakka Chinese
sv: Hakka

en: Halh Mongolian
sv: Mongoliska

en: Haryanvi
sv: Hariyanvi

en: Hattic
sv: Hattiska

en: Hausa
sv: Haussa

en: Hawai'i Sign Language (HSL)
sv: Hawai'i-teckenspråk (HSL)

en: Hawaiian
sv: Hawaiiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hernican
sv: Herniker

en: Hiri Motu
sv: Hiri motu

en: Hittite
sv: Hettitiska

en: Hmong
sv: Hmongspråk

en: Ho-Chunk
sv: Vallonska

en: Huizhou Chinese
sv: Hui

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Hurrian
sv: Hurritiska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Igbo
sv: Ibo (Igbo)

en: Illyrian
sv: Illyriska

en: Inari Sami
sv: Enaresamiska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Ingrian
sv: Ingriska

en: Ingush
sv: Ingusj

en: Inuit Sign Language
sv: Inuit-teckenspråk

en: Iranun (Philippines)
sv: Iranun (Filippinerna)

en: Irish
sv: Iriska

en: Irish, Middle (900-1200)
sv: Medeliriska (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
sv: Forniriska (-900)

en: Istriot
sv: Istriotiska

en: Istro Romanian
sv: Istrorumänska

en: Italian
sv: Italienska

en: Jamaican Creole English
sv: Patwa

en: Japanese
sv: Japanska

en: Javanese
sv: Javanska

en: Jinyu Chinese
sv: Jin (dialekt)

en: Judeo-Arabic
sv: Judearabiska

en: Judeo-Persian
sv: Judepersiska

en: Jutish
sv: Jylländska

en: K'iche'
sv: Quiché

en: Kabardian
sv: Kabardinska (Osttjerkessiska)

en: Kabras
sv: Luhya

en: Kabuverdianu
sv: Kap Verde-kreol

en: Kabyle
sv: Kabyliska

en: Kadai
sv: Tai–kadaispråk

en: Kaikavian Literary Language
sv: Kaikavian litterärt språk

en: Kalaallisut
sv: Grönländska

en: Kalmyk
sv: Kalmuckiska

en: Kamas
sv: Kamassiska

en: Kamba (Kenya)
sv: Kamba

en: Kanju
sv: Umpila

en: Kannada
sv: Kanaresiska

en: Kaqchikel
sv: Cakchiquel

en: Kara-Kalpak
sv: Karakalpakiska

en: Karachay-Balkar
sv: Karatjajbalkariska

en: Karaim
sv: Karaimiska

en: Karanga
sv: Shona

en: Karekare
sv: Grönländska (Kalaallit oqassi)

en: Karelian
sv: Karelska

en: Kashubian
sv: Kasjubiska

en: Kawi
sv: Fornjavanska (Kawi)

en: Kayort
sv: Rangpuri

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Kemi Sami
sv: Kemisamiska

en: Kenyi
sv: Lusoga

en: Ket
sv: Ketiska

en: Khakas
sv: Khakasiska

en: Khanty
sv: Chantiska

en: Khmu
sv: Kammu

en: Khoekhoe
sv: Khoikhoi

en: Khotanese
sv: Sakiska (Khotanesiska)

en: Khuen
sv: Kammu

en: Kikuyu
sv: Kikuya

en: Kildin Sami
sv: Kildinsamiska

en: Kimbundu
sv: Mbundu (Kimbundu)

en: Kinyarwanda
sv: Rwanda

en: Kirghiz
sv: Kirgisiska

en: Kisa
sv: Luhya

en: Kla-Dan
sv: Dan

en: Klingon
sv: Klingon (artificiellt språk)

en: Kodava
sv: Kodava takk

en: Koibal
sv: Kamassiska

en: Kokata
sv: Västra ökenspråket

en: Komi-Zyrian
sv: Komi-syrjänska

en: Kongo
sv: Kikongo

en: Konkani (macrolanguage)
sv: Konkani

en: Koongo
sv: Kikongo

en: Korean
sv: Koreanska

en: Korra Koraga
sv: Korraga korra

en: Koryak
sv: Korjakiska

en: Kosraean
sv: Kusaie

en: Kpessi
sv: Ewe

en: Kuanyama
sv: Ovambo (Kuanyama)

en: Kukatja
sv: Västra ökenspråket

en: Kuku-Mangk
sv: Kuku-uwanh

en: Kuku-Mu'inh
sv: Kuku-uwanh

en: Kuku-Ugbanh
sv: Kuku-uwanh

en: Kuku-Uwanh
sv: Kuku-uwanh

en: Kuku-Yalanji
sv: Kuku-yalanji

en: Kuman (Papua New Guinea)
sv: Kuman (Papua Nya Guinea)

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Kuuku-Ya'u
sv: Umpila

en: Kven Finnish
sv: Kvänska

en: Kwa
sv: Kwaspråk

en: Kwa'
sv: Kwaspråk

en: Kwini
sv: Wunambal

en: Laari
sv: Kikongo

en: Ladin
sv: Ladinska

en: Ladino
sv: Spanjolska (Ladino)

en: Laki
sv: Laki dialekt

en: Lampung Api
sv: Lampung

en: Lampung Nyo
sv: Lampung

en: Lao
sv: Laotiska

en: Laragia
sv: Laragiya

en: Lasi
sv: Sindhi

en: Late Middle Chinese
sv: Medeltidskinesiska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Laz
sv: Laziska

en: Lezghian
sv: Lezginska

en: Lianshan Zhuang
sv: Zhuang

en: Ligurian
sv: Liguriska

en: Ligurian (Ancient)
sv: Fornliguriska

en: Limburgan
sv: Limburgiska

en: Literary Chinese
sv: Klassisk kinesiska

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Lithuanian, Old
sv: Litauiska, gammal

en: Liujiang Zhuang
sv: Zhuang

en: Liuqian Zhuang
sv: Zhuang

en: Liv
sv: Liviska

en: Lombard
sv: Lombardiska

en: Lonzo
sv: Yaka

en: Louisiana Creole
sv: Louisianakreol

en: Low German
sv: Lågtyska

en: Lower Sorbian
sv: Lågsorbiska

en: Lowland Tarahumara
sv: Tarahumara

en: Lule Sami
sv: Lulesamiska

en: Luo (Kenya and Tanzania)
sv: Luo (Kenya och Tanzania)

en: Lushai
sv: Mizo (Lushai)

en: Luxembourgish
sv: Luxemburgiska (Letzebüergesch)

en: Luyia
sv: Luhya

en: Lycian
sv: Lykiska

en: Lydian
sv: Lydiska

en: Lü
sv: Tai lü

en: Maay
sv: May

en: Macedo-Romanian
sv: Arumanska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Madurese
sv: Maduresiska

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Mandaic
sv: Mandeiska

en: Mandarin Chinese
sv: Mandarin

en: Mandingo
sv: Mande

en: Mangala
sv: Lingala

en: Mangerr
sv: Giimbiyuspråk

en: Mansi
sv: Mansiska

en: Mapudungun
sv: Arakuanska (Mapuche)

en: Marama
sv: Luhya

en: Mari (Russia)
sv: Mari (tjeremissiska)

en: Marrucinian
sv: Marruciner

en: Marshallese
sv: Marshallesiska

en: Martu Wangka
sv: Västra ökenspråket

en: Masai
sv: Massajiska

en: Masikoro Malagasy
sv: Malagassiska

en: Maxi Gbe
sv: Fon

en: Mayawali
sv: Pitta pitta

en: Mayi-Kulan
sv: Maykulan

en: Mayi-Thakurti
sv: Maykulan

en: Mayi-Yapi
sv: Maykulan

en: Mazanderani
sv: Mazenderani

en: Mbalanhu
sv: Oshiwambo

en: Mbandja
sv: Oshiwambo

en: Mbariman-Gudhinma
sv: Mbariman-gudhinma

en: Mende (Sierra Leone)
sv: Mende

en: Merwari
sv: Marvari

en: Mesopotamian Arabic
sv: Irakisk arabiska

en: Messapic
sv: Messapiska

en: Meta'
sv: Metaspråk

en: Mi'kmaq
sv: Mic-mac

en: Middle Breton
sv: Bretonska

en: Middle Cornish
sv: Korniska

en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
sv: Medelnederländska (ca 1050-1350)

en: Middle English (1100-1500)
sv: Medelengelska (ca 1100-1500)

en: Middle French (ca. 1400-1600)
sv: Medelfranska (ca 1300-1600)

en: Middle High German (ca. 1050-1500)
sv: Medelhögtyska (ca 1050-1500)

en: Middle Hittite
sv: Hettitiska

en: Middle Irish (900-1200)
sv: Medeliriska (ca 1100-1550)

en: Middle Newar
sv: Newari

en: Min Bei Chinese
sv: Min Bei

en: Min Dong Chinese
sv: Mindong

en: Min Nan Chinese
sv: Minnan

en: Minang
sv: Nyunga

en: Mingrelian
sv: Megreliska

en: Minjungbal
sv: Bandjalang

en: Mirandese
sv: Mirandesiska

en: Miriwoong Sign Language
sv: Miriwoong-teckenspråk

en: Miwa
sv: Wunambal

en: Moabite
sv: Moab

en: Mongo
sv: Lolo (Mongo)

en: Mongolia Buriat
sv: Burjatiska

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Moroccan Arabic
sv: Marockansk arabiska

en: Mozarabic
sv: Mozarabiska

en: Mudu Koraga
sv: Korraga korra

en: Mukulu
sv: Bemba

en: Multiple languages
sv: Flera språk

en: Muluridyi
sv: Kuku-yalanji

en: Munda
sv: Mundaspråk

en: Mwali Comorian
sv: Komoriska

en: Mískito
sv: Miskito

en: Māhārāṣṭri Prākrit
sv: Maharashtri

en: Nagarchal
sv: Gond#Dialekter

en: Nambya
sv: Kalanga

en: Navajo
sv: Navaho

en: Ndebele, North
sv: Ndebele (Zimbabwe)

en: Ndebele, South
sv: Ndebele (Sydafrika)

en: Ndzwani Comorian
sv: Komoriska

en: Neapolitan
sv: Neapolitansk italienska

en: Negeri Sembilan Malay
sv: Minangkabau

en: Nenets
sv: Nentsiska

en: Neo-Hittite
sv: Hettitiska

en: Nepali (macrolanguage)
sv: Nepali

en: New Caledonian Javanese
sv: Javanesiska

en: Newari, Classical
sv: Fornnewari

en: Ngan'gityemerri
sv: Nagikurrunggurr

en: Nganakarti
sv: Nhanda

en: Nganasan
sv: Nganasaniska

en: Ngandyera
sv: Oshiwambo

en: Ngazidja Comorian
sv: Komoriska

en: Ngongo
sv: Yaka

en: Nigerian Fulfulde
sv: Fula

en: No linguistic content
sv: Icke-språkligt medium

en: Nogai
sv: Nogaiska

en: Norse, Old
sv: Fornisländska

en: North Alaskan Inupiatun
sv: Iñupiaq

en: North Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: North Levantine Arabic
sv: Nordlevantinsk arabiska

en: North Ndebele
sv: Ndebele (Zimbabwe)

en: Northeast Pashai
sv: Nordöstlig pashai

en: Northeastern Dinka
sv: Dinka

en: Northern Altai
sv: Altaiska

en: Northern Betsimisaraka Malagasy
sv: Malagassiska

en: Northern Frisian
sv: Nordfrisiska

en: Northern Gondi
sv: Gond

en: Northern Kurdish
sv: Nordkurdiska

en: Northern Luri
sv: Luri

en: Northern Nisu
sv: Nisu

en: Northern Sami
sv: Nordsamiska

en: Northern Tarahumara
sv: Tarahumara

en: Northern Tidung
sv: Nordlig tidung

en: Northern Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Northern Yukaghir
sv: Nordjukagiriska

en: Northwest Alaska Inupiatun
sv: Iñupiaq

en: Northwest Pashai
sv: Nordvästlig pashai

en: Northwestern Dinka
sv: Dinka

en: Northwestern Nisu
sv: Nisu

en: Norwegian
sv: Norska

en: Norwegian Bokmål
sv: Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv: Nynorsk

en: Numèè
sv: Numee

en: Nyangga
sv: Ganggalida

en: Nyore
sv: Nyole

en: Occitan (post 1500)
sv: Langue d'oc (1500-)

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
sv: Arameiska

en: Ojibwa
sv: Odjibwa (Chippewa)

en: Old Avar
sv: Avariska

en: Old Breton
sv: Bretonska

en: Old Chinese
sv: Fornkinesiska

en: Old Cornish
sv: Korniska

en: Old English (ca. 450-1100)
sv: Fornengelska (ca 450-1100)

en: Old French (842-ca. 1400)
sv: Fornfranska (ca 842-1300)

en: Old Georgian
sv: Forngeorgiska

en: Old High German (ca. 750-1050)
sv: Fornhögtyska (ca 750-1050)

en: Old Hittite
sv: Hettitiska

en: Old Irish (to 900)
sv: Forniriska (-1100)

en: Old Lithuanian
sv: Gammal litauiska

en: Old Manipuri
sv: Meitei

en: Old Marathi
sv: Marathi

en: Old Norse
sv: Fornisländska

en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
sv: Fornpersiska (ca 600-400 f.Kr.)

en: Old Provençal (to 1500)
sv: Provensalska (-1500)

en: Old Russian
sv: Fornöstslaviska

en: Old Saxon
sv: Fornsaxiska

en: Old Spanish
sv: Fornspanska

en: Olkol
sv: Kunjen

en: Oraon Sadri
sv: Sadri

en: Oriya (macrolanguage)
sv: Oriya

en: Oscan
sv: Oskiska

en: Ossetian
sv: Ossetiska

en: Ottoman Turkish (1500-1928)
sv: Ottomanska

en: Paakantyi
sv: Darling

en: Paelignian
sv: Pelinger

en: Pahlavani
sv: Persiska

en: Pahlavi
sv: Pahlavi (Medelpersiska)

en: Palaic
sv: Palaiska

en: Palauan
sv: Palauiska

en: Papua New Guinean Sign Language
sv: Papua Nya Guinea-teckenspråk

en: Paraguayan Guaraní
sv: Guaraní

en: Parthian
sv: Partiska

en: Parya
sv: Parja

en: Pashai, Northeast
sv: Pashai, nordöstlig

en: Pashai, Northwest
sv: Pashai, nordvästlig

en: Pashai, Southeast
sv: Pashayi, sydöstlig

en: Pashai, Southwest
sv: Pashayi, sydvästlig

en: Pedi
sv: Nordsotho

en: Pelende
sv: Yaka

en: Pennsylvania German
sv: Pennsylvaniatyska

en: Peripheral Mongolian
sv: Mongoliska

en: Persian
sv: Persiska

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
sv: Fornpersiska (ca 600-400 f.Kr.)

en: Phoenician
sv: Feniciska

en: Phrygian
sv: Frygiska

en: Picard
sv: Pikardiska

en: Pictish
sv: Piktiska

en: Piemontese
sv: Piemontesiska

en: Pinjarup
sv: Nyunga

en: Pintupi-Luritja
sv: Pintupi-luritja

en: Pirlatapa
sv: Dieri

en: Pitcairn-Norfolk
sv: Pitcairnesiska

en: Pite Sami
sv: Pitesamiska

en: Pitta Pitta
sv: Pitta pitta

en: Plateau Malagasy
sv: Malagassiska

en: Pohnpeian
sv: Ponape

en: Polabian
sv: Polabiska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Provençal, Old (to 1500)
sv: Provensalska (-1500)

en: Prussian
sv: Prusiska

en: Pushto
sv: Pashto

en: Pyu (Papua New Guinea)
sv: Pyu (Papua Nya Guinea)

en: Rajbanshi
sv: Rangpuri

en: Roma
sv: Rom

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Romanian, Macedo-
sv: Arumanska

en: Romansh
sv: Rätoromanska

en: Romany
sv: Romani

en: Rotuman
sv: Rotumanska

en: Russia Buriat
sv: Burjatiska

en: Russian
sv: Ryska

en: Rusyn
sv: Rusinska

en: Sabine
sv: Sabiner

en: Sakalava Malagasy
sv: Malagassiska

en: Samaritan
sv: Samariska

en: Samaritan Aramaic
sv: Samaritanska

en: Sami, Inari
sv: Enaresamiska

en: Sami, Northern
sv: Nordsamiska

en: Sami, Skolt
sv: Skoltsamiska

en: Sami, Southern
sv: Sydsamiska

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Samogitian
sv: Žemaitiska

en: San Salvador Kongo
sv: Kikongo

en: Sardinian
sv: Sardiska

en: Saterfriesisch
sv: Saterfrisiska

en: Scots
sv: Skotska

en: Scottish Gaelic
sv: Höglandsskotska

en: Sea Island Creole English
sv: Gullah

en: Sekpele
sv: Likpe

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Serbo-Croatian
sv: Serbokroatiska

en: Sha
sv: Shan

en: Shahmirzadi
sv: Mazenderani

en: Shoshoni
sv: Shoshone

en: Sicanian
sv: Sikaner

en: Sicel
sv: Sikeler

en: Sicilian
sv: Siciliansk italienska

en: Sidamo
sv: Sidami

en: Sikkimese
sv: Sikkimesiska

en: Siksika
sv: Svartfotindianernas språk (Siksika)

en: Silesian
sv: Schlesiska

en: Sindhi Bhil
sv: Sindhi

en: Sinhala
sv: Singalesiska

en: Skolt Sami
sv: Skoltsamiska

en: Slave (Athapascan)
sv: Slave

en: Slavic, Church
sv: Fornkyrkslaviska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Soga
sv: Lusoga

en: Sogdian
sv: Sogdiska

en: Sorbian, Lower
sv: Lågsorbiska

en: Sorbian, Upper
sv: Högsorbiska

en: Sotho, Southern
sv: Sydsotho

en: South Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: South Central Dinka
sv: Dinka

en: South Levantine Arabic
sv: Nordlevantinsk arabiska

en: South Ndebele
sv: Ndebele (Sydafrika)

en: Southeast Pashai
sv: Sydöstlig pashayi

en: Southeastern Dinka
sv: Dinka

en: Southeastern Tarahumara
sv: Tarahumara

en: Southern Altai
sv: Altaiska

en: Southern Aymara
sv: Aymara

en: Southern Bai
sv: Bai

en: Southern Balochi
sv: Baluchiska

en: Southern Betsimisaraka Malagasy
sv: Malagassiska

en: Southern Hindko
sv: Hindko

en: Southern Kurdish
sv: Sydkurdiska

en: Southern Luri
sv: Luri

en: Southern Nisu
sv: Nisu

en: Southern Sami
sv: Sydsamiska

en: Southern Sotho
sv: Sotho

en: Southern Tidung
sv: Sydlig tidung

en: Southern Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Southern Yukaghir
sv: Sydjukagiriska

en: Southwest Pashai
sv: Sydvästlig pashai

en: Southwestern Dinka
sv: Dinka

en: Southwestern Nisu
sv: Nisu

en: Southwestern Tarahumara
sv: Tarahumara

en: Spanish
sv: Spanska

en: Sranan Tongo
sv: Sranan

en: Standard Estonian
sv: Estniska

en: Standard Latvian
sv: Lettiska

en: Standard Moroccan Tamazight
sv: Standardmarockansk tamazight

en: Sudovian
sv: Sudoviska

en: Sumerian
sv: Sumeriska

en: Sundanese
sv: Sundanesiska

en: Surgujia
sv: Chhattisgarhi

en: Svan
sv: Svanetiska

en: Swabian
sv: Schwabiska

en: Swahili (macrolanguage)
sv: Swahili

en: Swati
sv: Swazi

en: Swedish
sv: Svenska

en: Swiss German
sv: Schweizertyska

en: Sylheti
sv: Syloti

en: Syriac
sv: Syriska

en: Syriac, Classical
sv: Syriska (klassisk)

en: Tahitian
sv: Tahitiska

en: Tai
sv: Taispråk

en: Tai Long
sv: Tai nüa

en: Tai Nüa
sv: Tai nüa

en: Tajik
sv: Tadzjikiska

en: Talysh
sv: Talysj

en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
sv: Malagassiska

en: Tanosy Malagasy
sv: Malagassiska

en: Tarahumara, Central
sv: Tarahumara

en: Tatar
sv: Tatariska

en: Tatar, Crimean
sv: Krimtatariska (Krimturkiska)

en: Tavringer Romani
sv: Svensk romani

en: Tawara
sv: Shona

en: Tay Boi
sv: Tây Bồi

en: Tchumbuli
sv: Akan

en: Tengger
sv: Javanesiska

en: Ter Sami
sv: Tersamiska

en: Tesaka Malagasy
sv: Malagassiska

en: Teso
sv: Ateso

en: Tetun Dili
sv: Tetum

en: Thai
sv: Thailändska

en: Thracian
sv: Thrakiska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Tidung, Northern
sv: Tidung, nordlig

en: Tidung, Southern
sv: Tidung, sydlig

en: Tigre
sv: Tigré

en: Tigrinya
sv: Tigrinja

en: Timne
sv: Temne

en: Tiv
sv: Tivi

en: Tohono O'odham
sv: O'odham

en: Tokharian A
sv: Tokhariska språk

en: Tokharian B
sv: Tokhariska språk

en: Tonga (Tonga Islands)
sv: Tonga (Tongaöarna)

en: Tornedalen Finnish
sv: Meänkieli

en: Tosk Albanian
sv: Toskiska

en: Transalpine Gaulish
sv: Galliska

en: Traveller Danish
sv: Svensk romani

en: Traveller Norwegian
sv: Svensk romani

en: Tsimihety Malagasy
sv: Malagassiska

en: Tsotso
sv: Luhya

en: Tswapong
sv: Nordsotho

en: Tumshuqese
sv: Sakiska

en: Tundra Enets
sv: Entsiska

en: Tunisian Arabic
sv: Tunisisk arabiska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
sv: Osmanska (1500-1928)

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Tuvinian
sv: Tuvinska

en: Ubykh
sv: Ubychiska

en: Udmurt
sv: Udmurtiska

en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

en: Uighur
sv: Uiguriska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Umbrian
sv: Umbriska

en: Ume Sami
sv: Umesamiska

en: Uncoded languages
sv: Okodade språk

en: Undetermined
sv: Odefinierat språk

en: Upper Saxon
sv: Sachsiska (dialekt)

en: Upper Sorbian
sv: Högsorbiska

en: Urartian
sv: Urarteiska

en: Urningangg
sv: Giimbiyuspråk

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Vandalic
sv: Vandaliska

en: Venetian
sv: Venetianska

en: Venetic
sv: Venetiska

en: Veps
sv: Vepsiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Vlaams
sv: Flamländska

en: Voro
sv: Võru

en: Votic
sv: Votiska

en: Võro
sv: Võru

en: Waci Gbe
sv: Ewe

en: Wajuk
sv: Nyunga

en: Walloon
sv: Vallonska

en: Wanga
sv: Luhya

en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
sv: Wangaaybuwan-ngiyambaa

en: Waray (Philippines)
sv: Waray

en: Wardandi
sv: Nyunga

en: Wasa
sv: Akan

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Weme Gbe
sv: Fon

en: West Central Oromo
sv: Oromo

en: Western Arrarnta
sv: Arrernte

en: Western Balochi
sv: Baluchiska

en: Western Fijian
sv: Västlig fijianska

en: Western Frisian
sv: frisiska

en: Western Highland Purepecha
sv: Purepecha

en: Western Lalu
sv: Lalo

en: Western Mari
sv: Västmariska

en: Western Niger Fulfulde
sv: Fula

en: Western Tlacolula Valley Zapotec
sv: Västlig tlacoluladals zapotec

en: Western Yiddish
sv: Jiddisch

en: Westphalien
sv: Westfaliska

en: Wik-Epa
sv: Wik-ngathana

en: Wik-Iiyanh
sv: Kuku-uwanh

en: Wik-Keyangan
sv: Wik-ngathana

en: Wik-Me'anha
sv: Wik-ngathana

en: Wik-Mungkan
sv: Wik-mungkan

en: Wikngenchera
sv: Kuku-uwanh

en: Wilawila
sv: Wunambal

en: Wolaytta
sv: Walamo (Wolayta)

en: Written Oirat
sv: Oiratiska

en: Wu Chinese
sv: Wu (dialekt)

en: Wunumara
sv: Maykulan

en: Wymysorys
sv: Wymysöriska

en: Xiang Chinese
sv: Xiang (dialekt)

en: Xibe
sv: Sibe

en: Xishanba Lalo
sv: Lalo

en: Yagnobi
sv: Yaghnobi

en: Yakut
sv: Jakutiska

en: Yamongeri
sv: Mongo

en: Yan-nhaŋu Sign Language
sv: Yan-nhaŋu-teckenspråk

en: Yangman
sv: Wardaman

en: Yapese
sv: Yap

en: Yarluyandi
sv: Ngamini

en: Yele
sv: Yélî Dnye

en: Yi, Sichuan
sv: Sichuan Yi

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: Yir Yoront
sv: Yir-yoront

en: Yolŋu Sign Language
sv: Yolŋu-teckenspråk

en: Yombe
sv: Kikongo

en: Yucateco
sv: Yukatek

en: Yuracare
sv: Yurakaré

en: Zapotec
sv: Zapotek

en: Zapotec, Western Tlacolula Valley
sv: Zapotec, västlig tlacoluladals

en: Zarphatic
sv: Zarfatiska

en: Zeeuws
sv: Zeeländska

en: Zemgalian
sv: Semgalliska
