binutils 2.15.96 - en to tr translation catalogue (958 entries)

en: 
    
    Symbols from %s:
tr: 
    
    %s'de semboller:

en: 
    
    Symbols from %s[%s]:
tr: 
    
    %s[%s]'de semboller:

en: 
    
    Undefined symbols from %s:
tr: 
    
    %s'de tanımlanmamış semboller:

en: 
    
    Undefined symbols from %s[%s]:
tr: 
    
    %s[%s]'de tanımlanmamış semboller:

en: 
          [Requesting program interpreter: %s]
tr: 
          [Yazılım yorumlayıcısı isteniyor: %s]

en: 
        Address  Length
tr: 
        Adres  Uzunluk

en: 
        Offset	Name
tr: 
        Basamak	İsim

en: 
      Start of program headers:
tr: 
      Yazılım başlıkları başlangıcı:

en: 
     Line Number Statements:
tr: 
     Satır Numarası Deyimleri:

en: 
     Opcodes:
tr: 
     Opkodlar:

en: 
     Section to Segment mapping:
tr: 
     Bölümden parçaya eşleşme:

en: 
     The Directory Table is empty.
tr: 
     Dizin Tablosu boş.

en: 
     The Directory Table:
tr: 
     Dizin Tablosu:

en: 
     The File Name Table is empty.
tr: 
     Dosya Adı Tablosu boş.

en: 
     The File Name Table:
tr: 
     Dosya Adı Tablosu:

en: 
     The following switches are optional:
tr: 
     Aşağıdaki seçenekler isteğe bağlı:

en: 
    %s:     file format %s
tr: 
    %s:     %s dosya biçemi

en: 
    '%s' relocation section at offset 0x%lx contains %ld bytes:
tr: 
    Göreli konum 0x%2$lx'da bulunan `%1$s' yer değiştirme bölümü %3$ld bayt içeriyor:

en: 
    Archive index:
tr: 
    Arşiv endeksi:

en: 
    Assembly dump of section %s
tr: 
    %s bölümünün üretici dökümü

en: 
    Could not find unwind info section for
tr: 
    Geri alma bilgi bölümü bulunamadı

en: 
    Dump of debug contents of section %s:
tr: 
    %s bölümünün hata ayıklama içeriği dökümü:

en: 
    Dynamic info segment at offset 0x%lx contains %d entries:
tr: 
    Göreli konum 0x%lx'de yer alan dinamik bilgi parçası %d girdi içeriyor:

en: 
    Dynamic section at offset 0x%lx contains %u entries:
tr: 
    Göreli konum 0x%lx'deki dinamik alt bölüm %u girdi içeriyor:

en: 
    Dynamic symbol information is not available for displaying symbols.
tr: 
    Dinamik sembolleri göstermek için dinamik sembol bilgisi mevcut değil.

en: 
    Elf file type is %s
tr: 
    Elf dosya tipi: %s

en: 
    File: %s
tr: 
    Dosya: %s

en: 
    Hex dump of section '%s':
tr: 
    '%s' bölümünün onaltılık dökümü:

en: 
    Histogram for bucket list length (total of %lu buckets):
tr: 
    Küme liste boyu (toplam %lu küme) geçmiş grafiği:

en: 
    Library list section '%s' contains %lu entries:
tr: 
    Kitaplık liste bölümü '%s', %lu girdi içeriyor:

en: 
    No version information found in this file.
tr: 
    Bu dosyada sürüm bilgisi yok.

en: 
    Notes at offset 0x%08lx with length 0x%08lx:
tr: 
    0x%08lx göreli konumunda, 0x%08lx uzunluğunda notlar:

en: 
    Program Headers:
tr: 
    Yazılım Başlıkları:

en: 
    Relocation section
tr: 
    Yer değiştirme bölümü

en: 
    Section '%s' contains %d entries:
tr: 
    '%s' bölümü %d girdi içeriyor:

en: 
    Section '%s' has no data to dump.
tr: 
    '%s' bölümünde dökülecek veri yok.

en: 
    Section '%s' has no debugging data.
tr: 
    '%s' bölümünde hata ayıklama bilgisi yok.

en: 
    Section '.conflict' contains %lu entries:
tr: 
    '.conflict' alt bölümü %lu girdi içeriyor:

en: 
    Section Header:
tr: 
    Bölüm Başlığı:

en: 
    Section Headers:
tr: 
    Bölüm Başlıkları:

en: 
    Symbol table '%s' contains %lu entries:
tr: 
    '%s' sembol tablosu %lu girdi içeriyor:

en: 
    Symbol table for image:
tr: 
    İmaj için sembol tablosu:

en: 
    The .debug_loc section is empty.
tr: 
    .debug_loc bölümü boş.

en: 
    The .debug_ranges section is empty.
tr: 
    .debug_ranges alt bölümü boş.

en: 
    The .debug_str section is empty.
tr: 
    .debug_str bölümü boş.

en: 
    There are %d program headers, starting at offset
tr: 
    %d adet yazılım başlığı var, göreli konumdan başlanıyor

en: 
    There are no dynamic relocations in this file.
tr: 
    Bu dosyada dinamik yer değiştirmeler yok.

en: 
    There are no program headers in this file.
tr: 
    Bu dosyada yazılım başlığı yok.

en: 
    There are no relocations in this file.
tr: 
    Bu dosyada yer değiştirmeler yok.

en: 
    There are no section groups in this file.
tr: 
    Bu dosyada alt bölüm grupları yok.

en: 
    There are no sections in this file.
tr: 
    Bu dosyada bölüm yok.

en: 
    There are no unwind sections in this file.
tr: 
    Bu dosyada geri alma bölümü yok.

en: 
    There is no dynamic section in this file.
tr: 
    Bu dosyada dinamik alt bölüm yok.

en: 
    Unwind section
tr: 
    Geri alma bölümü

en: 
    Version definition section '%s' contains %ld entries:
tr: 
    Sürüm tanımı bölümü '%s' %ld girdi içeriyor:

en: 
    Version needs section '%s' contains %ld entries:
tr: 
    Sürüm gereksinimleri bölümü '%s' %ld girdi içeriyor:

en: 
    Version symbols section '%s' contains %d entries:
tr: 
    Sürüm sembolleri bölümü '%s' %d girdi içeriyor:

en: 
    start address 0x
tr: 
    başlangıç adresi 0x

en:                  FileSiz            MemSiz              Flags  Align
tr:                  DosyaBoyu          BellekBoyu          Seç    Hiza

en:         possible <machine>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb
tr:         tanımlı <makine>: arm[_interwork], i386, mcore[-elf]{-le|-be}, ppc, thumb

en:        %s -M [<mri-script]
tr:        %s -M [<mri-betiği]

en:        Size              EntSize          Flags  Link  Info  Align
tr:        Boy               EntBoy           Seç    Bağ   Bilgi Hiza

en:       --exclude-symbols <list> Don't export <list>
tr:       --exclude-symbols <liste>  <liste>'yi ihraç etmez

en:       --export-all-symbols   Export all symbols to .def
tr:       --export-all-symbols   Bütün sembolleri .def'e ihraç eder

en:       --no-default-excludes  Clear default exclude symbols
tr:       --no-default-excludes  Öntanımlı ihraç edilmeyecek sembol listesini boşaltır

en:       --no-export-all-symbols  Only export listed symbols
tr:       --no-export-all-symbols  Yalnızca listelenmiş sembolleri ihraç eder

en:      --yydebug                 Turn on parser debugging
tr:       --yydebug                 Tarayıcıda hata ayıklamayı etkinleştirir

en:     %8.8lx <End of list>
tr:     %8.8lx <Liste sonu>

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name
tr:     Görece             Bilgi           Tür                Sembol Değeri    Sembol Adı

en:     Offset             Info             Type               Symbol's Value  Symbol's Name + Addend
tr:     Görece             Bilgi           Tür                Sembol Değeri    Sembol Adı + Sonek

en:     Offset   Begin    End
tr:     Görece   Başlan.  Son

en:     Offset   Begin    End      Expression
tr:     Görece   Başlan.  Son      İfade

en:    --add-indirect         Add dll indirects to export file.
tr:    --add-indirect         Dll yönlendirmelerini ihraç dosyasına ekler.

en:    --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>
tr:    --add-stdcall-alias    Rumuzları @<n> olmaksızın ekler

en:    --as <name>            Use <name> for assembler
tr:    --as <isim>            Üretici olarak <isim>'i kullanır

en:    --base-file <basefile> Read linker generated base file
tr:    --base-file <temel_dosya> Bağlayıcı tarafından oluşturulan temel dosyayı okur

en:    --def <deffile>        Name input .def file
tr:    --def <tanım_dosyası>        Girdi .def dosyası adı

en:    --dllname <name>       Name of input dll to put into output lib.
tr:    --dllname <isim>       Çıktı kitaplığına konulacak girdi dll adı.

en:    --dlltool-name <dlltool> Defaults to "dlltool"
tr:    --dlltool-name <dll_aracı>  "dlltool"a öntanımlı

en:    --driver-flags <flags> Override default ld flags
tr:    --driver-flags <seçenekler>  Öntanımlı ld seçeneklerinin yerine geçer

en:    --driver-name <driver> Defaults to "gcc"
tr:    --driver-name <sürücü>  "gcc"ye öntanımlı

en:    --dry-run              Show what needs to be run
tr:    --dry-run              Çalıştırılması gerekenleri gösterir

en:    --entry <entry>        Specify alternate DLL entry point
tr:    --entry <giriş>        Alternatif DLL giriş noktası belirtir

en:    --exclude-symbols <list> Exclude <list> from .def
tr:    --exclude-symbols <liste> <liste>deki sembolleri .def'e ihraç etmez

en:    --export-all-symbols     Export all symbols to .def
tr:    --export-all-symbols     Bütün sembolleri .def'e ihraç eder

en:    --image-base <base>    Specify image base address
tr:    --image-base <temel>    İmaj temel adresini belirtir

en:    --implib <outname>     Synonym for --output-lib
tr:    --implib <çıktı_adı>     --output-lib ile eşanlamlı

en:    --machine <machine>
tr:    --machine <makine>

en:    --mno-cygwin           Create Mingw DLL
tr:    --mno-cygwin           Mingw DLL oluşturur

en:    --no-default-excludes    Zap default exclude symbols
tr:    --no-default-excludes    Dışlanacak sembol öntanımlarını boşaltır

en:    --no-export-all-symbols  Only export .drectve symbols
tr:    --no-export-all-symbols  Yalnızca .drectve sembollerini ihraç eder

en:    --no-idata4           Don't generate idata$4 section
tr:    --no-idata4           idata$4 bölümünü oluşturmaz

en:    --no-idata5           Don't generate idata$5 section
tr:    --no-idata5           idata$5 bölümünü oluşturmaz

en:    --nodelete             Keep temp files.
tr:    --nodelete             Geçici dosyaları tutar.

en:    --output-def <deffile> Name output .def file
tr:    --output-def <tanım_dosyası> Çıktı .def dosyasının adı

en:    --output-exp <outname> Generate export file.
tr:    --output-exp <çıktı_adı> İhraç dosyası oluşturur.

en:    --output-lib <outname> Generate input library.
tr:    --output-lib <çıktı_adı> Girdi kitaplığı oluşturur.

en:    --quiet, -q            Work quietly
tr:    --quiet, -q            Sessiz çalışır

en:    --target <machine>     i386-cygwin32 or i386-mingw32
tr:    --target <makine>      hedef makine, i386-cygwin32 veya i386-mingw32

en:    --verbose, -v          Verbose
tr:    --verbose, -v          Açıklamalı

en:    --version              Print dllwrap version
tr:    --version              dllwrap sürümünü yazdırır

en:    -A --add-stdcall-alias    Add aliases without @<n>.
tr:    -A --add-stdcall-alias    Rumuzları @<n> içermeksizin ekler.

en:    -C --compat-implib        Create backward compatible import library.
tr:    -C --compat-implib        Geçmişe uyumlu ithal kitaplığı oluşturur.

en:    -D --dllname <name>       Name of input dll to put into interface lib.
tr:    -D --dllname <isim>       Arayüz kitaplığına eklenecek girdi dll adı.

en:    -F --linker-flags <flags> Pass <flags> to the linker.
tr:    -F --linker-flags <seçenekler>  <seçenekler>i bağlayıcıya geçirir.

en:    -L --linker <name>        Use <name> as the linker.
tr:    -L --linker <isim>        Bağlayıcı olarak <isim> kullanır.

en:    -M --mcore-elf <outname>  Process mcore-elf object files into <outname>.
tr:    -M --mcore-elf <çıktı_adı>  mcore-elf nesne dosyalarını <çıktı_adı>'na işler.

en:    -S --as <name>            Use <name> for assembler.
tr:    -S --as <isim>            Üretici olarak <isim> kullanır.

en:    -U                     Add underscores to .lib
tr:    -U                     .lib'e alt-tire ekler

en:    -U --add-underscore       Add underscores to symbols in interface library.
tr:    -U --add-underscore       Arayüz kitaplığındaki sembollere alt-tire ekler.

en:    -V --version              Display the program version.
tr:    -V --version              Sürüm bilgilerini gösterir.

en:    -a --add-indirect         Add dll indirects to export file.
tr:    -a --add-indirect         İhraç dosyasına dll yönlendirmelerini ekler.

en:    -b --base-file <basefile> Read linker generated base file.
tr:    -b --base-file <temel_dosyası> Bağlayıcının oluşturduğu temel dosyayı okur.

en:    -c --no-idata5            Don't generate idata$5 section.
tr:    -c --no-idata5            idata$5 bölümü oluşturmaz.

en:    -d --input-def <deffile>  Name of .def file to be read in.
tr:    -d --input-def <tanım_dosyası>  Okunacak .def dosyasının adı.

en:    -e --output-exp <outname> Generate an export file.
tr:    -e --output-exp <çıktıadı> İhraç dosyası oluşturur.

en:    -f --as-flags <flags>     Pass <flags> to the assembler.
tr:    -f --as-flags <seçenekler>     Üreticiye <seçenekler>i geçirir.

en:    -h --help                 Display this information.
tr:    -h --help                 Bu yardımı gösterir.

en:    -k                     Kill @<n> from exported names
tr:    -k                     @<n>'i ihraç edilmiş isimlerden çıkartır

en:    -k --kill-at              Kill @<n> from exported names.
tr:    -k --kill-at              İhraç edilmiş isimlerden @<n>'da öldürür.

en:    -l --output-lib <outname> Generate an interface library.
tr:    -l --output-lib <çıktıadı> Arayüz kitaplığı oluşturur.

en:    -m --machine <machine>    Create as DLL for <machine>.  [default: %s]
tr:    -m --machine <makine>    <makine> için DLL olarak oluştur.  [öntanımlı: %s]

en:    -n --no-delete            Keep temp files (repeat for extra preservation).
tr:    -n --no-delete            Geçici dosyaları tutar (daha da koruyucu olması için tekrarlanabilir).

en:    -p --ext-prefix-alias <prefix> Add aliases with <prefix>.
tr:    -p --ext-prefix-alias <önek>   Rumuzları <önek> öneki ile ekler.

en:    -t --temp-prefix <prefix> Use <prefix> to construct temp file names.
tr:    -t --temp-prefix <önek>   <önek> kullanılarak geçici dosya ismi oluşturur.

en:    -v --verbose              Be verbose.
tr:    -v --verbose              Açıklama verir.

en:    -x --no-idata4            Don't generate idata$4 section.
tr:    -x --no-idata4            idata$4 bölümü oluşturmaz.

en:    -z --output-def <deffile> Name of .def file to be created.
tr:    -z --output-def <tanım_dosyası> Oluşturulacak .def dosyasının adı.

en:    0 (*local*)
tr:    0 (*yerel*)

en:    1 (*global*)
tr:    1 (*evrensel*)

en:    Abbrev Offset: %ld
tr:    Kısaltma Basamağı: %ld

en:    Length:        %ld
tr:    Uzunluk:        %ld

en:    Num:    Value          Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
tr:    Num:    Değer          Boy  Tip     Bağ    Gör      Ndx İsim

en:    Num:    Value  Size Type    Bind   Vis      Ndx Name
tr:    Num:    Değer  Boy  Tip     Bağ    Gör      Ndx İsim

en:    Pointer Size:  %d
tr:    İmleyici Boyu:  %d

en:    Version:       %d
tr:    Sürüm:       %d

en:    [Index]    Name
tr:    [İndeks]   İsim

en:   %#06x:   Name index: %lx
tr:   %#06x:   İsim endeksi: %lx

en:   %#06x:   Name: %s
tr:   %#06x:   İsim: %s

en:   %#06x: Parent %d, name index: %ld
tr:   %#06x: Üst %d, isim endeksi: %ld

en:   %#06x: Parent %d: %s
tr:   %#06x: Üst %d: %s

en:   %#06x: Rev: %d  Flags: %s
tr:   %#06x: Sür: %d  Seçenek: %s

en:   %#06x: Version: %d
tr:   %#06x: Sürüm: %d

en:   (Pointer size:               %u)
tr:   (İmleyici boyu:              %u)

en:   (Unknown inline attribute value: %lx)
tr:   (Bilinmeyen inline öznitelik değeri: %lx)

en:   -I --histogram         Display histogram of bucket list lengths
      -W --wide              Allow output width to exceed 80 characters
      -H --help              Display this information
      -v --version           Display the version number of readelf
tr:   -I --histogram         Küme listesi uzunluklarının geçmiş grafiğini gösterir
      -W --wide              Çıktı genişliğinin 80 karakteri geçmesine izin verir
      -H --help              Bu bilgiyi gösterir
      -v --version           readelf'in sürüm no'sunu gösterir

en:   -I --input-target <bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target <bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -B --binary-architecture <arch>  Set arch of output file, when input is binary
      -F --target <bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
         --debugging                   Convert debugging information, if possible
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
      -j --only-section <name>         Only copy section <name> into the output
         --add-gnu-debuglink=<file>    Add section .gnu_debuglink linking to <file>
      -R --remove-section <name>       Remove section <name> from the output
      -S --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g --strip-debug                 Remove all debugging symbols & sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
      -N --strip-symbol <name>         Do not copy symbol <name>
         --strip-unneeded-symbol <name>
                                       Do not copy symbol <name> unless needed by
                                         relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
      -K --keep-symbol <name>          Only copy symbol <name>
      -L --localize-symbol <name>      Force symbol <name> to be marked as a local
      -G --keep-global-symbol <name>   Localize all symbols except <name>
      -W --weaken-symbol <name>        Force symbol <name> to be marked as a weak
         --weaken                      Force all global symbols to be marked as weak
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -i --interleave <number>         Only copy one out of every <number> bytes
      -b --byte <num>                  Select byte <num> in every interleaved block
         --gap-fill <val>              Fill gaps between sections with <val>
         --pad-to <addr>               Pad the last section up to address <addr>
         --set-start <addr>            Set the start address to <addr>
        {--change-start|--adjust-start} <incr>
                                       Add <incr> to the start address
        {--change-addresses|--adjust-vma} <incr>
                                       Add <incr> to LMA, VMA and start addresses
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <name>{=|+|-}<val>
                                       Change LMA and VMA of section <name> by <val>
         --change-section-lma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the LMA of section <name> by <val>
         --change-section-vma <name>{=|+|-}<val>
                                       Change the VMA of section <name> by <val>
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Warn if a named section does not exist
         --set-section-flags <name>=<flags>
                                       Set section <name>'s properties to <flags>
         --add-section <name>=<file>   Add section <name> found in <file> to output
         --rename-section <old>=<new>[,<flags>] Rename section <old> to <new>
         --change-leading-char         Force output format's leading character style
         --remove-leading-char         Remove leading character from global symbols
         --redefine-sym <old>=<new>    Redefine symbol name <old> to <new>
         --redefine-syms <file>        --redefine-sym for all symbol pairs 
                                         listed in <file>
         --srec-len <number>           Restrict the length of generated Srecords
         --srec-forceS3                Restrict the type of generated Srecords to S3
         --strip-symbols <file>        -N for all symbols listed in <file>
         --strip-unneeded-symbols <file>
                                       --strip-unneeded-symbol for all symbols listed
                                         in <file>
         --keep-symbols <file>         -K for all symbols listed in <file>
         --localize-symbols <file>     -L for all symbols listed in <file>
         --keep-global-symbols <file>  -G for all symbols listed in <file>
         --weaken-symbols <file>       -W for all symbols listed in <file>
         --alt-machine-code <index>    Use alternate machine code for output
         --writable-text               Mark the output text as writable
         --readonly-text               Make the output text write protected
         --pure                        Mark the output file as demand paged
         --impure                      Mark the output file as impure
         --prefix-symbols <prefix>     Add <prefix> to start of every symbol name
         --prefix-sections <prefix>    Add <prefix> to start of every section name
         --prefix-alloc-sections <prefix>
                                       Add <prefix> to start of every allocatable
                                         section name
      -v --verbose                     List all object files modified
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
tr:   -I --input-target <bfd_adı>      Girdi dosyasının <bfd_adı> biçeminde
                                       olduğunu varsayar
      -O --output-target <bfd_adı>     Çıktı dosyasını <bfd_adı> biçeminde
                                       oluşturur
      -B --binary-architecture <plat>  Girdi ikilik biçeminde olduğu zaman çıktı
                                       dosyasının platformunu belirler.
      -F --target <bfd_adı>            Hem girdi, hem de çıktı biçemini <bfd_adı>
                                       olarak atar
         --debugging                   Mümkün olduğu kadar hata ayıklama
                                       bilgisini dönüştürür
      -p --preserve-dates              Çıktıya değişim/erişim zaman damgalarını
                                       kopyalar
      -j --only-section <isim>         Çıktıya yalnızca <isim> bölümünü kopyalar
         --add-gnu-debuglink=<dosya>....gnu_debuglink bölümünü <dosya>'ya ekler
      -R --remove-section <isim>       Çıktıdan <isim> bölümünü çıkarır
      -S --strip-all                   Bütün sembol ve yer değiştirme bilgisini
                                       siler
      -g --strip-debug                 Bütün hata ayıklama sembollerini siler
         --strip-unneeded              Yer değiştirmeler için gerekmeyen bütün
                                       sembolleri siler
      -N --strip-symbol <isim>         <isim> sembolünü kopyalamaz
         --strip-unneeded-symbol <isim>
                                       <isim> sembolünü, yer değiştirme için
                                       gerekmiyorsa kopyalamaz
         --only-keep-debug             Hata ayıklama bilgisi dışında bütün
                                       bilgileri siler
      -K --keep-symbol <isim>          Yalnızca <isim> sembolünü kopyalar
      -L --localize-symbol <isim>      <isim> sembolünün yerel olarak
                                       tanımlanmasını sağlar
      -G --keep-global-symbol <isim>   <isim> haricindeki bütün sembolleri
                                       yerelleştirir.
      -W --weaken-symbol <isim>        <isim> sembolünün zayıf olarak
                                       tanımlanmasını sağlar
         --weaken                      Bütün evrensel sembollerin zayıf olarak
                                       tanımlanmasını sağlar
      -w --wildcard                    Sembol karşılaştırmada şablon kullanımına
                                       izin verir
      -x --discard-all                 Evrensel olmayan bütün sembolleri siler
      -X --discard-locals              Derleyici tarafından oluşturulan bütün
                                       sembolleri siler
      -i --interleave <sayı>           Her <sayı> bayttan yalnız birini kopyalar
      -b --byte <sayı>                 Her serpiştirilmiş bloktan <sayı> numaralı
                                       baytı seçer
         --gap-fill <değer>            Bölümler arası boşlukları <değer> ile
                                       doldurur
         --pad-to <adres>              Son bölümü <adres>e kadar boşlukla doldurur
         --set-start <adres>           Başlangıç adresini <adres> olarak belirtir
        {--change-start|--adjust-start} <basamak>
                                       Başlangıç adresine <basamak> ekler
        {--change-addresses|--adjust-vma} <basamak>
                                       LMA, VMA ve başlangıç adreslerine <basamak>
                                       ekler
        {--change-section-address|--adjust-section-vma} <isim>{=|+|-}<değer>
                                       <isim> bölümünün LMA ve VMA'sını <değer>
                                       kadar değiştirir
         --change-section-lma <isim>{=|+|-}<değer>
                                       <isim> bölümünün LMA'sını <değer> kadar
                                       değiştirir
         --change-section-vma <isim>{=|+|-}<değer>
                                       <isim> bölümünün VMA'sını <değer> kadar
                                       değiştirir
        {--[no-]change-warnings|--[no-]adjust-warnings}
                                       Eğer isimli bir bölüm yok ise uyarı verir
         --set-section-flags <isim>=<seçenekler>
                                       <isim> bölümünün özniteliklerini
                                       <seçenekler>e ayarlar
         --add-section <isim>=<dosya>  <dosya> içinde bulunan <isim> bölümünü
                                       çıktıya ekler
         --rename-section <eski>=<yeni>[,<bayrak>] <eski> bölümünü <yeni> olarak
                                       yeniden adlandırır
         --change-leading-char         Çıktı biçeminin başlangıç karakter tipini
                                       değiştirir
         --remove-leading-char         Evrensel sembollerden başlangıç
                                       karakterini çıkarır
         --redefine-sym <eski>=<yeni>  <eski> isimli sembolü <yeni> isimli olarak
                                       yeniden tanımlar
         --redefine-syms <dosya>       <dosya> içinde tanımlı bütün sembol
                                       çiftleri için --redefine-sym uygular
         --srec-len <sayı>             Oluşturulan S kayıtlarının boyutunu
                                       kısıtlar
         --srec-forceS3                Oluşturulan S kayıtları tipini S3 olarak
                                       kısıtlar
         --strip-symbols <dosya>       <dosya>daki bütün semboller için -N uygular
         --strip-unneeded-symbols <dosya>
                                       <dosya>daki bütün semboller için
                                       --strip-unneeded-symbol uygular
         --keep-symbols <dosya>        <dosya>daki bütün semboller için -K uygular
         --localize-symbols <dosya>    <dosya>daki bütün semboller için -L uygular
         --keep-global-symbols <dosya> <dosya>daki bütün semboller için -G uygular
         --weaken-symbols <dosya>      <dosya>daki bütün semboller için -W uygular
         --alt-machine-code <indeks>   Çıktı için alternatif makine kodu kullanır
         --writable-text               Çıktı metnini yazılabilir olarak imler
         --readonly-text               Çıktı metnini salt-okunur olarak imler
         --pure                        Çıktı metnini istek üzerine sayfalanan
                                       olarak imler
         --impure                      Çıktı metnini saf değil olarak imler
         --prefix-symbols <önek>       Her sembol adına <önek> ekler
         --prefix-sections <önek>      Her bölüm adına <önek> ekler
         --prefix-alloc-sections <önek>
                                       Her ayrılabilir bölüm adına <önek> ekler
      -v --verbose                     Değiştirilen tüm nesne dosyalarını listeler
      -V --version                     Bu yazılımın sürüm bilgilerini gösterir
      -h --help                        Bu çıktıyı gösterir
         --info                        Desteklenen nesne biçemlerini ve mimarileri
                                       gösterir

en:   -I --input-target=<bfdname>      Assume input file is in format <bfdname>
      -O --output-target=<bfdname>     Create an output file in format <bfdname>
      -F --target=<bfdname>            Set both input and output format to <bfdname>
      -p --preserve-dates              Copy modified/access timestamps to the output
      -R --remove-section=<name>       Remove section <name> from the output
      -s --strip-all                   Remove all symbol and relocation information
      -g -S -d --strip-debug           Remove all debugging symbols & sections
         --strip-unneeded              Remove all symbols not needed by relocations
         --only-keep-debug             Strip everything but the debug information
      -N --strip-symbol=<name>         Do not copy symbol <name>
      -K --keep-symbol=<name>          Only copy symbol <name>
      -w --wildcard                    Permit wildcard in symbol comparison
      -x --discard-all                 Remove all non-global symbols
      -X --discard-locals              Remove any compiler-generated symbols
      -v --verbose                     List all object files modified
      -V --version                     Display this program's version number
      -h --help                        Display this output
         --info                        List object formats & architectures supported
      -o <file>                        Place stripped output into <file>
tr:   -I --input-target=<bfd_adı>      Girdi dosyasının <bfd_adı> biçeminde 
                                       olduğunu varsayar
      -O --output-target=<bfd_adı>     Çıktı dosyasını <bfd_adı> biçeminde 
                                       oluşturur
      -F --target=<bfd_adı>            Girdi ve çıktı biçemlerini <bfd_adı> olarak
                                       atar
      -p --preserve-dates              Çıktıya değişim/erişim zaman damgalarını 
                                       kopyalar
      -R --remove-section=<isim>       Çıktıdan <isim> bölümünü çıkarır
      -s --strip-all                   Bütün sembol ve yer değiştirme bilgisini
                                       siler
      -g -S -d --strip-debug           Bütün hata ayıklama sembollerini ve
                                       bölümlerini siler
         --strip-unneeded              Yer değiştirmeler için gerekmeyen bütün
                                       sembolleri siler
         --only-keep-debug             Hata ayıklama için gerekmeyen bütün
                                       sembolleri siler
      -N --strip-symbol=<isim>         <isim> sembolünü kopyalamaz
      -K --keep-symbol=<isim>          Yalnızca <isim> sembolünü kopyalar
      -w --wildcard                    Sembol karşılaştırmada şablon kullanımına
                                       izin verir
      -x --discard-all                 Evrensel olmayan bütün sembolleri siler
      -X --discard-locals              Derleyici tarafından oluşturulan bütün
                                       sembolleri siler
      -v --verbose                     Değiştirilen tüm nesne dosyalarını listeler
      -V --version                     Bu yazılımın sürüm bilgilerini gösterir
      -h --help                        Bu çıktıyı gösterir
         --info                        Desteklenen nesne biçemlerini ve
                                       mimarileri gösterir
      -o <dosya>                       Sembolleri silinmiş çıktıyı <dosya>ya 
                                       yerleştirir

en:   -a, --archive-headers    Display archive header information
      -f, --file-headers       Display the contents of the overall file header
      -p, --private-headers    Display object format specific file header contents
      -h, --[section-]headers  Display the contents of the section headers
      -x, --all-headers        Display the contents of all headers
      -d, --disassemble        Display assembler contents of executable sections
      -D, --disassemble-all    Display assembler contents of all sections
      -S, --source             Intermix source code with disassembly
      -s, --full-contents      Display the full contents of all sections requested
      -g, --debugging          Display debug information in object file
      -e, --debugging-tags     Display debug information using ctags style
      -G, --stabs              Display (in raw form) any STABS info in the file
      -t, --syms               Display the contents of the symbol table(s)
      -T, --dynamic-syms       Display the contents of the dynamic symbol table
      -r, --reloc              Display the relocation entries in the file
      -R, --dynamic-reloc      Display the dynamic relocation entries in the file
      -v, --version            Display this program's version number
      -i, --info               List object formats and architectures supported
      -H, --help               Display this information
tr:   -a, --archive-headers    Arşiv başlık bilgilerini gösterir
      -f, --file-headers       Dosya başlık bilgilerini gösterir
      -p, --private-headers    Nesne biçemine özgü dosya başlık bilgilerini gösterir
      -h, --[section-]headers  Bölüm başlıklarını gösterir
      -x, --all-headers        Bütün başlıkları gösterir
      -d, --disassemble        Uygulama bölümlerinin üretici içeriğini gösterir
      -D, --disassemble-all    Bütün bölümlerin üretici içeriklerini gösterir
      -S, --source             Üretici içerikleri ile kaynak kodunu bir arada gösterir
      -s, --full-contents      İstenen bütün bölümlerin bütün içeriğini gösterir
      -g, --debugging          Nesne dosyasındaki hata ayıklama bilgilerini gösterir
      -e, --debugging-tags     Hata ayıklama bilgilerini ctags tarzında gösterir
      -G, --stabs              Dosyadaki STABS bilgisini (ham hali ile) gösterir
      -t, --syms               Sembol tablolarının içeriğini gösterir
      -T, --dynamic-syms       Dinamik sembol tablolarının içeriğini gösterir
      -r, --reloc              Dosyadaki yer değiştirme girdilerini gösterir
      -R, --dynamic-reloc      Dosyadaki dinamik yer değiştirme bilgilerini gösterir
      -v, --version            Bu yazılımın sürüm bilgilerini gösterir
      -i, --info               Desteklenen biçem ve mimarileri gösterir
      -H, --help               Bu bilgiyi gösterir

en:   -b, --target=BFDNAME           Specify the target object format as BFDNAME
      -m, --architecture=MACHINE     Specify the target architecture as MACHINE
      -j, --section=NAME             Only display information for section NAME
      -M, --disassembler-options=OPT Pass text OPT on to the disassembler
      -EB --endian=big               Assume big endian format when disassembling
      -EL --endian=little            Assume little endian format when disassembling
          --file-start-context       Include context from start of file (with -S)
      -I, --include=DIR              Add DIR to search list for source files
      -l, --line-numbers             Include line numbers and filenames in output
      -C, --demangle[=STYLE]         Decode mangled/processed symbol names
                                      The STYLE, if specified, can be `auto', `gnu',
                                      `lucid', `arm', `hp', `edg', `gnu-v3', `java'
                                      or `gnat'
      -w, --wide                     Format output for more than 80 columns
      -z, --disassemble-zeroes       Do not skip blocks of zeroes when disassembling
          --start-address=ADDR       Only process data whose address is >= ADDR
          --stop-address=ADDR        Only process data whose address is <= ADDR
          --prefix-addresses         Print complete address alongside disassembly
          --[no-]show-raw-insn       Display hex alongside symbolic disassembly
          --adjust-vma=OFFSET        Add OFFSET to all displayed section addresses
          --special-syms             Include special symbols in symbol dumps
tr:   -b, --target=BFD_ADI           Hedef nesne biçemini BFD_ADI olarak belirtir
      -m, --architecture=MAKİNE      Hedef mimariyi MAKİNE olarak belirtir
      -j, --section=İSİM             Yalnızca İSİM bölümü için bilgi gösterir
      -M, --disassembler-options=SEÇ Karşıt-çeviriciye metin SEÇeneklerini geçirir
      -EB --endian=big               Karşıt-çevirim esnasında big-endian biçemini
                                     varsayar
      -EL --endian=little            Karşıt-çevirim esnasında little-endian
                                     biçemini varsayar
          --file-start-context       Dosyanın başlangıcından itibaren bağlamı
                                     içerir (-S ile)
      -I, --include=DİZ              Kaynak dosya arama listesine DİZ'i ekler
      -l, --line-numbers             Çıktıda dosya isimleri ve satır numaraları
                                     gösterir
      -C, --demangle[=TARZ]          Karıştırılmış/işlenmiş sembol isimlerini
                                     çözümler.
                                     Tarz, eğer belirtilmişse, `auto', 'gnu',
                                     'lucid', 'arm', 'hp', 'edg', 'gnu-v3', 
                                     'java' veya 'gnat' olabilir
      -w, --wide                     Çıktıyı 80 sütundan daha geniş olarak biçemler
      -z, --disassemble-zeroes       Karşıt-çevirim esnasında sıfır bloklarını 
                                     atlamaz
          --start-address=ADRES      Yalnızca adresi >= ADRES olan verileri işler
          --stop-address=ADRES       Yalnızca adresi <= ADRES olan verileri işler
          --prefix-addresses         Tam adresi karşıt çevirim ile birlikte
                                     yazdırır
          --[no-]show-raw-insn       Onaltılık bilgi ile sembolik karşıt-çevrimi
                                     birlikte yazdırır
          --adjust-vma=BASAMAK       Bütün gösterilen bölüm adreslerine BASAMAK 
                                     ekler
          --special-syms             Sembol yığıt çıktılarına özel sembolleri de
                                     ekler

en:   -i --instruction-dump=<number>
                             Disassemble the contents of section <number>
tr:   -i --instruction-dump=<sayı>
                                <sayı> bölümünün içeriğini karşıt-çevirir

en:   -r                           Ignored for compatibility with rc
      -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
tr:   -r                             rc ile uyumluluk için yok sayılır
      -h --help                      Bu yardımı gösterir
      -V --version                   Sürüm bilgisini gösterir

en:   ABI Version:                       %d
tr:   ABI Sürümü:                       %d

en:   Addr: 0x
tr:   Adres: 0x

en:   Advance Line by %d to %d
tr:   Satırı %2$d'ye kadar %1$d ilerletir

en:   Advance PC by %d to %lx
tr:   PC'yi %2$lx'ye kadar, %1$d ilerletir

en:   Advance PC by constant %d to 0x%lx
tr:   PC'yi 0x%2$lx'e kadar %1$d ilerletir

en:   Advance PC by fixed size amount %d to 0x%lx
tr:   PC'yi 0x%2$lx'e kadar %1$d ilerletir

en:   Class:                             %s
tr:   Sınıf:                             %s

en:   Cnt: %d
tr:   Sayı: %d

en:   Compilation Unit @ %lx:
tr:   Derleme Birimi @ %lx:

en:   Copy
tr:   Kopyalar

en:   DWARF Version:               %d
tr:   DWARF Sürümü:                %d

en:   Data:                              %s
tr:   Veri:                              %s

en:   Entry	Dir	Time	Size	Name
tr:   Girdi	Dizin	Zaman	Boy	İsim

en:   Entry point address:
tr:   Girdi noktası adresi:

en:   Extended opcode %d:
tr:   Ek opkod %d:

en:   File: %lx
tr:   Dosya: %lx

en:   File: %s
tr:   Dosya: %s

en:   Flags
tr:   Seçenekler

en:   Flags:                             0x%lx%s
tr:   Seçenekler:                             0x%lx%s

en:   Flags: %s  Version: %d
tr:   Seçenekler: %s  Sürüm: %d

en:   Generic options:
tr:   Genel seçenekler:

en:   Index: %d  Cnt: %d
tr:   Endeks: %d  Sayı: %d

en:   Initial value of 'is_stmt':  %d
tr:   'is_stmt' başlangıç değeri:  %d

en:   Length:                              %ld
tr:   Uzunluk:                             %ld

en:   Length:                      %ld
tr:   Uzunluk:                     %ld

en:   Length:                   %ld
tr:   Uzunluk:                   %ld

en:   Line Base:                   %d
tr:   Satır Temeli:                   %d

en:   Line Range:                  %d
tr:   Satır Aralığı:                  %d

en:   Machine:                           %s
tr:   Makine:                           %s

en:   Magic:
tr:   Sihir:

en:   Minimum Instruction Length:  %d
tr:   Minimum İşlem Uzunluğu:    %d

en:   No emulation specific options
tr:   Öykünüme özgü seçenekler yok

en:   Num Buc:    Value          Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
tr:   Küme Num:   Değer          Boy    Tip    Bağ  Gör      Ndx İsim

en:   Num Buc:    Value  Size   Type   Bind Vis      Ndx Name
tr:   Küme Num:   Değer  Boy    Tip    Bağ  Gör      Ndx İsim

en:   Num:    Index       Value  Name
tr:   Num:    Endeks      Değer  İsim

en:   Number TAG
tr:   Sayı TAG

en:   Number of program headers:         %ld
tr:   Yazılım başlık sayısı:         %ld

en:   Number of section headers:         %ld
tr:   Bölüm başlıkları sayısı:         %ld

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name
tr:   Görece          Bilgi          Tür            Sembol Değeri Sembol Adı

en:   Offset          Info           Type           Sym. Value    Sym. Name + Addend
tr:   Görece          Bilgi          Tür            Sembol Değeri Sembol Adı + Sonekleme

en:   Offset into .debug_info section:     %ld
tr: .debug_info bölümünün içine göreli konum:   %ld

en:   Offset into .debug_info:  %lx
tr:   .debug_info'nun içine göreli konum:  %lx

en:   Offset: %#08lx  Link to section: %ld (%s)
tr:   Basamak: %#08lx  Bölüme bağ: %ld (%s)

en:   Offset: %#08lx  Link: %lx (%s)
tr:   Basamak: %#08lx  Bağ: %lx (%s)

en:   Opcode %d has %d args
tr:   %d opkodunun %d seçeneği var

en:   Opcode Base:                 %d
tr:   Opkod Temeli:                 %d

en:   Options for %s:
tr:   %s için seçenekler:

en:   Options passed to DLLTOOL:
tr:   DLLTOOL'a geçirilen seçenekler:

en:   Owner		Data size	Description
tr:   Sahip		Veri Boyu	Açıklama

en:   Pointer Size:             %d
tr:   İmleyici Boyu:            %d

en:   Prologue Length:             %d
tr:   Giriş Uzunluğu:              %d

en:   Rest are passed unmodified to the language driver
tr:   Kalanlar dil sürücüsüne değiştirilmeksizin geçirilir

en:   Section header string table index: %ld
tr:   Bölüm başlığı dizge tablo endeksi: %ld

en:   Segment Sections...
tr:   Parça Bölümleri...

en:   Segment Size:             %d
tr:   Parça Boyu:             %d

en:   Set File Name to entry %d in the File Name Table
tr:   Dosya Adını, Dosya İsim Tablosunda, %d numaralı girdi olarak atar

en:   Set ISA to %d
tr:   ISA'yı %d olarak atar

en:   Set basic block
tr:   Temel bloğu atar

en:   Set column to %d
tr:   Sütunu %d olarak atar

en:   Set epilogue_begin to true
tr:   Epilogue_begin'i doğru (true) olarak atar

en:   Set is_stmt to %d
tr:   is_stmt'i %d olarak atar

en:   Set prologue_end to true
tr:   Prologue_end'i doğru (true) olarak atar

en:   Size of area in .debug_info section: %ld
tr: .debug_info bölümünde alan büyüklüğü: %ld

en:   Size of program headers:           %ld (bytes)
tr:   Yazılım başlık boyu:           %ld (bayt)

en:   Size of section headers:           %ld (bytes)
tr:   Bölüm başlık boyu:           %ld (bayt)

en:   Size of this header:               %ld (bytes)
tr:   Bu başlığın boyu:               %ld (bayt)

en:   Special opcode %d: advance Address by %d to 0x%lx
tr:   Özel opkod %1$d: Adresi 0x%3$lx'e kadar %2$d ilerletir

en:   Tag        Type                         Name/Value
tr:   Etiket     Tip                          İsim/Değer

en:   Type           Offset             VirtAddr           PhysAddr
tr:   Tip            Basamak            SanalAdres         GerçekAdres

en:   Type           Offset   VirtAddr           PhysAddr           FileSiz  MemSiz   Flg Align
tr:   Tür            Görece   SanalAdr           GerçAdrs          DosyaBoy  BelBoy   Seç Hiza

en:   Type           Offset   VirtAddr   PhysAddr   FileSiz MemSiz  Flg Align
tr:   Tip            Basamak  SanalAdr   GerçAdrs   DosyaBoyBelBoy  Seç Hiza

en:   Type:                              %s
tr:   Tip:                              %s

en:   Unknown opcode %d with operands:
tr:   Bilinmeyen %d opkodu ve işlenenleri:

en:   Version:                             %d
tr:   Sürüm:                               %d

en:   Version:                           %d %s
tr:   Sürüm:                           %d %s

en:   Version:                           0x%lx
tr:   Sürüm:                           0x%lx

en:   Version:                  %d
tr:   Sürüm:                  %d

en:   [-X32]       - ignores 64 bit objects
tr:   [-X32]       - 64 bitlik nesneleri yok sayar

en:   [-X32_64]    - accepts 32 and 64 bit objects
tr:   [-X32_64]    - 32 ve 64 bitlik nesneleri kabul eder

en:   [-X64]       - ignores 32 bit objects
tr:   [-X64]       - 32 bitlik nesneleri yok sayar

en:   [-g]         - 32 bit small archive
tr:   [-g]         - 32 bitlik küçük arşiv

en:   [N]          - use instance [count] of name
tr:   [N]          - adın [sayı] numaralı geçişini kullanır

en:   [Nr] Name              Type             Address           Offset
tr:   [Nr] İsim              Tip              Adres             Basamak

en:   [Nr] Name              Type            Addr     Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
tr:   [Nr] İsim              Tip             Adres    Bas    Boy    ES Seç Lk Inf Al

en:   [Nr] Name              Type            Address          Off    Size   ES Flg Lk Inf Al
tr:   [Nr] İsim              Tür             Adres           Görece  Boy    ES Seç Lk Inf Al

en:   [P]          - use full path names when matching
tr:   [P]          - eşleştirmede tam yol adlarını kullanır

en:   [S]          - do not build a symbol table
tr:   [S]          - sembol tablosu oluşturmaz

en:   [V]          - display the version number
tr:   [V]          - sürüm numarasını gösterir

en:   [a]          - put file(s) after [member-name]
tr:   [a]          - dosyaları [üye-adı]'ndan sonra ekler

en:   [b]          - put file(s) before [member-name] (same as [i])
tr:   [b]          - dosya(ları) [üye-adı]'ndan önce ekler ([i] ile aynı)

en:   [c]          - do not warn if the library had to be created
tr:   [c]          - eğer kitaplık oluşturulmak zorunda kalınırsa, uyarı vermez

en:   [f]          - truncate inserted file names
tr:   [f]          - eklenen dosya adlarını kırpar

en:   [o]          - preserve original dates
tr:   [o]          - orjinal zaman damgalarını korur

en:   [s]          - create an archive index (cf. ranlib)
tr:   [s]          - arşiv endeksi oluşturur (ranlib)

en:   [u]          - only replace files that are newer than current archive contents
tr:   [u]          - yalnızca şimdiki arşiv içeriğinden daha yeni olan dosyaları değiştirir

en:   [v]          - be verbose
tr:   [v]          - açıklama verir

en:   d            - delete file(s) from the archive
tr:   d            - arşivden dosya(lar) siler

en:   define new File Table entry
tr:   yeni Dosya Tablosu girdisi tanımlar

en:   m[ab]        - move file(s) in the archive
tr:   m[ab]        - arşivde dosya(ları) taşır

en:   p            - print file(s) found in the archive
tr:   p            - arşivde bulunan dosya(ları) yazdırır

en:   q[f]         - quick append file(s) to the archive
tr:   q[f]         - dosya(ları) arşivin sonuna çabucak ekler

en:   r[ab][f][u]  - replace existing or insert new file(s) into the archive
tr:   r[ab][f][u]  - arşivde olan bir dosyanın yerine yenisi koyar veya arşive yeni dosya(lar) ekler

en:   t            - display contents of archive
tr:   t            - arşivin içeriğini gösterir

en:   x[o]         - extract file(s) from the archive
tr:   x[o]         - arşivdeki dosya(ları) açar

en:  %lu byte block:
tr:  %lu baytlık blok:

en:  (bytes into file)
tr:  (bayt dosya içinde)

en:  (bytes into file)
      Start of section headers:
tr:  (bayt dosya içinde)
      Bölüm başlıkları başlangıcı:

en:  (indirect string, offset: 0x%lx): %s
tr:  (dolaylı dizge, görece: 0x%lx): %s

en:  (start == end)
tr:  (başlangıç == son)

en:  (start > end)
tr:  (başlangıç > son)

en:  <%d><%lx>: Abbrev Number: %lu (%s)
tr:  <%d><%lx>: Kısaltma Numarası: %lu (%s)

en:  Addr:
tr:  Adres:

en:  Addr: 0x
tr:  Adres: 0x

en:  Argument %s ignored
tr:  %s argümanı yoksayıldı

en:  At least one of the following switches must be given:
tr:  En azından aşağıdaki seçeneklerin biri verilmelidir:

en:  Convert addresses into line number/file name pairs.
tr:  adresleri satır numarası/dosya adı çiftlerine çevirir.

en:  Convert an object file into a NetWare Loadable Module
tr:  Bir nesne dosyasını NetWare Yüklenebilir Modül haline getirir

en:  Copies a binary file, possibly transforming it in the process
tr:  İkilik dosyayı, muhtemelen değiştirerek kopyalar

en:  DW_MACINFO_define - lineno : %d macro : %s
tr:  DW_MACINFO_define - satır no : %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_start_file - lineno: %d filenum: %d
tr:  DW_MACINFO_start_file - satır no: %d dosya no: %d

en:  DW_MACINFO_undef - lineno : %d macro : %s
tr:  DW_MACINFO_undef - satır no : %d makro : %s

en:  DW_MACINFO_vendor_ext - constant : %d string : %s
tr:  DW_MACINFO_vendor_ext - sabit : %d dizge : %s

en:  Display information about the contents of ELF format files
tr:  ELF biçem dosyalarının içeriği hakkında bilgi gösterir

en:  Display information from object <file(s)>.
tr: Nesne <dosya>'sından bilgi gösterir.

en:  Display printable strings in [file(s)] (stdin by default)
tr:  [dosya(lar)]daki yazdırılabilir dizgeleri gösterir (öntanımlı standart girdi)

en:  Displays the sizes of sections inside binary files
tr:  İkilik dosyalar içinde bölüm boylarını gösterir

en:  Generate an index to speed access to archives
tr:  Arşiv erişimini hızlandırmak için indeks üretir

en:  If no addresses are specified on the command line, they will be read from stdin
tr:  Eğer komut satırında adres belirtilmezse, standart girdiden okunur

en:  If no input file(s) are specified, a.out is assumed
tr:  Eğer girdi dosyası belirtilmezse, a.out varsayılır

en:  Length  Number     %% of total  Coverage
tr:  Length  Number     %% of total  Coverage
     Boy     Numara     toplam kapsamın %%

en:  List symbols in [file(s)] (a.out by default).
tr:  [dosya(lar)]daki sembolleri listeler (öntanımlı a.out).

en:  None
tr:  Hiçbiri

en:  Num: Name                           BoundTo     Flags
tr:  Num: İsim                           Bağlı       Seçenekler

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name
tr:  Görece     Bilgi   Tür             Sembol Değeri   Sembol Adı

en:  Offset     Info    Type                Sym. Value  Symbol's Name + Addend
tr:  Görece     Bilgi   Tür             Sembol Değeri   Sembol Adı + Sonekleme

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name
tr:  Görece     Bilgi   Tür             Sembol Değeri   Sembol Adı

en:  Offset     Info    Type            Sym.Value  Sym. Name + Addend
tr:  Görece     Bilgi   Tür             Sembol Değeri   Sembol Adı + Sonekleme

en:  Options are:
      -a --all               Equivalent to: -h -l -S -s -r -d -V -A -I
      -h --file-header       Display the ELF file header
      -l --program-headers   Display the program headers
         --segments          An alias for --program-headers
      -S --section-headers   Display the sections' header
         --sections          An alias for --section-headers
      -g --section-groups    Display the section groups
      -e --headers           Equivalent to: -h -l -S
      -s --syms              Display the symbol table
          --symbols          An alias for --syms
      -n --notes             Display the core notes (if present)
      -r --relocs            Display the relocations (if present)
      -u --unwind            Display the unwind info (if present)
      -d --dynamic           Display the dynamic section (if present)
      -V --version-info      Display the version sections (if present)
      -A --arch-specific     Display architecture specific information (if any).
      -D --use-dynamic       Use the dynamic section info when displaying symbols
      -x --hex-dump=<number> Dump the contents of section <number>
      -w[liaprmfFsoR] or
      --debug-dump[=line,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,=str,=loc,=Ranges]
                             Display the contents of DWARF2 debug sections
tr:  Seçenekler:
      -a --all               -h -l -S -s -r -d -V -A -I ile aynı
      -h --file-header       ELF dosya başlığını gösterir
      -l --program-headers   Yazılım başlıklarını gösterir
         --segments          --program-headers ile aynı
      -S --section-headers   Bölüm başlıklarını gösterir
         --sections          --section-headers ile aynı
      -g --section-groups    Bölüm gruplarını gösterir
      -e --headers           -h -l -S ile aynı
      -s --syms              Sembol tablosunu gösterir
          --symbols          --syms ile aynı
      -n --notes             Eğer varsa, 'core' açıklamalarını gösterir
      -r --relocs            Eğer varsa, yerdeğişimleri gösterir
      -u --unwind            Eğer varsa, geri dönüşümleri gösterir
      -d --dynamic           Eğer varsa, dinamik bölümleri gösterir
      -V --version-info      Eğer varsa, sürüm bölümlerini gösterir
      -A --arch-specific     Eğer varsa, platforma özgü bilgileri gösterir
      -D --use-dynamic       Sembolleri gösterirken dinamik bölümleri kullanır
      -x --hex-dump=<sayı>   <sayı> no'lu bölümün içeriğini gösterir
      -w[liaprmfFsoR] veya
      --debug-dump[=line,=info,=abbrev,=pubnames,=aranges,=macro,=frames,=str,=loc,=Ranges]
                             DWARF2 hata ayıklama bölümlerinin içeriğini gösterir

en:  Print a human readable interpretation of a SYSROFF object file
tr:  SYSROFF nesne dosyasını insan tarafından okunabilir biçemde yazdırır

en:  Removes symbols and sections from files
tr:  Dosyalardan sembol ve bölümleri çıkarır

en:  The options are:
tr:   Seçenekler:

en:  The options are:
      -A|-B     --format={sysv|berkeley}  Select output style (default is %s)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Display numbers in octal, decimal or hex
      -t        --totals                  Display the total sizes (Berkeley only)
                --target=<bfdname>        Set the binary file format
      -h        --help                    Display this information
      -v        --version                 Display the program's version
tr:  Seçenekler:
      -A|-B     --format={sysv|berkeley}  Çıktı tarzını belirler (%s öntanımlı)
      -o|-d|-x  --radix={8|10|16}         Rakamları sekizlik, onluk, onaltılık
                                          olarak gösterir
      -t        --totals                  Toplam boyları gösterir (yalnız
                                          Berkeley'de)
                --target=<bfdadı>         İkilik dosya biçemini belirler
      -h        --help                    Bu bilgileri gösterir
      -v        --version                 Sürüm bilgilerini gösterir

en:  The options are:
      -I --input-target=<bfdname>   Set the input binary file format
      -O --output-target=<bfdname>  Set the output binary file format
      -T --header-file=<file>       Read <file> for NLM header information
      -l --linker=<linker>          Use <linker> for any linking
      -d --debug                    Display on stderr the linker command line
      -h --help                     Display this information
      -v --version                  Display the program's version
tr:  Seçenekler:
      -I --input-target=<bfdadı >   Girdi ikilik dosya biçemini belirler
      -O --output-target=<bfdadı>   Çıktı ikilik dosya biçemini belirler
      -T --header-file=<dosya>      NLM başlık bilgilerini <dosya>dan okur
      -l --linker=<bağlayıcı>       Bağlama işlemi için <bağlayıcı>yı kullanır
      -d --debug                    Standart hatada bağlayıcı komut satırını gösterir
      -h --help                     Bu bilgiyi gösterir
      -v --version                  Program sürüm no'sunu gösterir

en:  The options are:
      -a - --all                Scan the entire file, not just the data section
      -f --print-file-name      Print the name of the file before each string
      -n --bytes=[number]       Locate & print any NUL-terminated sequence of at
      -<number>                 least [number] characters (default 4).
      -t --radix={o,d,x}        Print the location of the string in base 8, 10 or 16
      -o                        An alias for --radix=o
      -T --target=<BFDNAME>     Specify the binary file format
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Select character size and endianness:
                                s = 7-bit, S = 8-bit, {b,l} = 16-bit, {B,L} = 32-bit
      -h --help                 Display this information
      -v --version              Print the program's version number
tr:  Seçenekler:
      -a - --all                Yalnız veri bölümünü değil, bütün dosyayı tarar
      -f --print-file-name      Her dizgeden önce dosya adını yazdırır
      -n --bytes=[sayı]         En az [sayı] karakterde ve NUL ile sonlanmış olan
      -<sayı>                   bütün dizgeleri yazdırır (öntanımlı 4)
      -t --radix={o,d,x}        Dizgenin yerini 8'lik, 10'luk veya 16'lık düzende
                                yazdırır
      -o                        --radix=o ile aynı
      -T --target=<BFDADI>      İkilik dosya biçemini belirtir
      -e --encoding={s,S,b,l,B,L} Karakter boyu ve sonlamayı seçtirir:
                                s = 7-bit, S = 8-bit, {b,l} = 16-bit, {B,L} = 32-bit
      -h --help                 Bu bilgiyi gösterir
      -v --version              Yazılımın sürüm no'sunu gösterir

en:  The options are:
      -a, --debug-syms       Display debugger-only symbols
      -A, --print-file-name  Print name of the input file before every symbol
      -B                     Same as --format=bsd
      -C, --demangle[=STYLE] Decode low-level symbol names into user-level names
                              The STYLE, if specified, can be `auto' (the default),
                              `gnu', `lucid', `arm', `hp', `edg', `gnu-v3', `java'
                              or `gnat'
          --no-demangle      Do not demangle low-level symbol names
      -D, --dynamic          Display dynamic symbols instead of normal symbols
          --defined-only     Display only defined symbols
      -e                     (ignored)
      -f, --format=FORMAT    Use the output format FORMAT.  FORMAT can be `bsd',
                               `sysv' or `posix'.  The default is `bsd'
      -g, --extern-only      Display only external symbols
      -l, --line-numbers     Use debugging information to find a filename and
                               line number for each symbol
      -n, --numeric-sort     Sort symbols numerically by address
      -o                     Same as -A
      -p, --no-sort          Do not sort the symbols
      -P, --portability      Same as --format=posix
      -r, --reverse-sort     Reverse the sense of the sort
      -S, --print-size       Print size of defined symbols
      -s, --print-armap      Include index for symbols from archive members
          --size-sort        Sort symbols by size
          --special-syms     Include special symbols in the output
          --synthetic        Display synthetic symbols as well
      -t, --radix=RADIX      Use RADIX for printing symbol values
          --target=BFDNAME   Specify the target object format as BFDNAME
      -u, --undefined-only   Display only undefined symbols
      -X 32_64               (ignored)
      -h, --help             Display this information
      -V, --version          Display this program's version number
tr:  Seçenekler:
      -a, --debug-syms       Yalnızca hata ayıklamaya dair sembolleri gösterir
      -A, --print-file-name  Her sembolden önce girdi dosyasının adını yazdırır
      -B                     --format=bsd ile aynı
      -C, --demangle[=TARZ]  Alt düzey sembol adlarını kullanıcı seviyesinde adlara çevirir
                             TARZ, eğer belirtilirse, 'auto' (öntanımlı),
                             `gnu', 'lucid', 'arm', 'hp', 'edg' 'gnu-v3',
                             'java' veya 'gnat' olabilir
          --no-demangle      Alt düzey sembol adlarını çevirmez
      -D, --dynamic          Normal semboller yerine dinamik sembolleri gösterir
          --defined-only     Yalnızca tanımlanmış sembolleri gösterir
      -e                     (yoksayılır)
      -f, --format=BİÇEM     Çıktı biçemi için BİÇEM'i kullanır.
                             BİÇEM, 'bsd' (öntanımlı), `sysv' veya
                             `posix' olabilir
      -g, --extern-only      Yalnızca harici sembolleri gösterir
      -l, --line-numbers     Hata ayıklama bilgisini kullanarak her sembol için bir
                             satır numarası ve dosya adı bulur.
      -n, --numeric-sort     Sembolleri adres numarasına göre sıralar
      -o                     -A ile aynı
      -p, --no-sort          Sembolleri sıralamaz
      -P, --portability      --format=posix ile aynı
      -r, --reverse-sort     Ters sıralar
      -S, --print-size       Tanımlı sembollerin boyunu gösterir
      -s, --print-armap      Arşiv üyelerinden gelen semboller için endeks içerir
          --size-sort        Sembolleri büyüklüğe göre sıralar
          --special-syms     Çıktıda özel sembolleri de gösterir
          --synthetic        Sentetik sembolleri de gösterir
      -t, --radix=RADIX      Sembol değerlerini yazdırmak için RADIX kullanır
          --target=BFD_ADI   Hedef nesne biçemini BFD_ADI olarak belirler
      -u, --undefined-only   Yalnızca tanımlanmamış sembolleri gösterir
      -X 32_64               (yok sayılır)
      -h, --help             Bu bilgiyi gösterir
      -V, --version          Sürüm bilgilerini gösterir

en:  The options are:
      -b --target=<bfdname>  Set the binary file format
      -e --exe=<executable>  Set the input file name (default is a.out)
      -s --basenames         Strip directory names
      -f --functions         Show function names
      -C --demangle[=style]  Demangle function names
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
tr:  Seçenekler:
      -b --target=<bfdadı>   İkilik dosya biçemini belirtir
      -e --exe=<çalıştırılabilir dosya>  Girdi adını belirtir (öntanımlı: a.out)
      -s --basenames         Dizin adlarını soyar
      -f --functions         İşlev adlarını gösterir
      -C --demangle[=tarz]   İşlev adlarını düzeltir
      -h --help              Bu bilgiyi gösterir
      -v --version           Program sürüm no'sunu gösterir

en:  The options are:
      -h --help                    Print this help message
      -V --version                 Print version information
tr:  Seçenekler:
      -h --help                      Bu yardımı gösterir
      -V --version                   Sürüm bilgisini gösterir

en:  The options are:
      -h --help              Display this information
      -v --version           Display the program's version
tr:  Seçenekler:
      -h --help              Bu bilgiyi gösterir
      -v --version           Program sürüm no'sunu gösterir

en:  The options are:
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
tr:  Seçenekler:
      -h --help        Bu bilgiyi gösterir
      -v --version     Yazılımın sürüm no'sunu gösterir

en:  The options are:
      -i --input=<file>            Name input file
      -o --output=<file>           Name output file
      -J --input-format=<format>   Specify input format
      -O --output-format=<format>  Specify output format
      -F --target=<target>         Specify COFF target
         --preprocessor=<program>  Program to use to preprocess rc file
      -I --include-dir=<dir>       Include directory when preprocessing rc file
      -D --define <sym>[=<val>]    Define SYM when preprocessing rc file
      -U --undefine <sym>          Undefine SYM when preprocessing rc file
      -v --verbose                 Verbose - tells you what it's doing
      -l --language=<val>          Set language when reading rc file
         --use-temp-file           Use a temporary file instead of popen to read
                                   the preprocessor output
         --no-use-temp-file        Use popen (default)
tr: Seçenekler:
      -i --input=<DOSYA>           Girdi dosyası ismi
      -o --output=<DOSYA>          Çıktı dosyası ismi
      -J --input-format=<BİÇEM>    Girdi biçemini belirtir
      -O --output-format=<BİÇEM>   Çıktı biçemini belirtir
      -F --target=<HEDEF>          COFF hedefini belirtir
         --preprocessor=<YAZILIM>  rc dosyasını önişlemek için kullanılacak yazılım
      -I --include-dir=<DİZİN>     rc dosyası önişlenirken dizini dahil et
      -D --define SYM[=DEĞER]      rc dosyası önişlenirken SYM'i tanımlar
      -v --verbose                 Açıklamalı - ne yapıldığını anlatır
      -l --language=<DEĞER>        rc dosyası okunurken dili belirtir
         --use-temp-file           Önişlemci çıktısını okumak için popen yerine
                                   geçici dosya kullanır
         --no-use-temp-file        (öntanımlı) popen kullanır

en:  The options are:
      -q --quick       (Obsolete - ignored)
      -n --noprescan   Do not perform a scan to convert commons into defs
      -d --debug       Display information about what is being done
      -h --help        Display this information
      -v --version     Print the program's version number
tr:  Seçenekler:
      -q --quick       (Eski - yoksayılır)
      -n --noprescan   common'ları def'lere çevirmek için taramaz
      -d --debug       Ne yapıldığı hakkında bilgi verir
      -h --help        Bu bilgiyi gösterir
      -v --version     Sürüm numarasını gösterir

en:  [without DW_AT_frame_base]
tr:  [DW_AT_frame_base yok]

en:  and Line by %d to %d
tr:  ve Satır'ı %2$d'ye kadar %1$d

en:  at offset 0x%lx contains %lu entries:
tr: göreli konum 0x%lx %lu girdi içeriyor:

en:  command specific modifiers:
tr:  komuta özgü değiştiriciler:

en:  commands:
tr:  komutlar:

en:  emulation options:
tr:   öykünüm seçenekleri:

en:  generic modifiers:
tr:  genel değiştiriciler:

en:  program interpreter
tr:  yazılım yorumlayıcısı

en:  type: %x, namesize: %08lx, descsize: %08lx
tr:  tür: %x, isimboyu: %08lx, tanımboyu: %08lx

en: #lines %d
tr: #satırlar %d

en: %ld: .bf without preceding function
tr: %ld: öncesinde işlev olmadan .bf

en: %ld: unexpected .ef
tr: %ld: beklenmeyen .ef

en: %s %s%c0x%s never used
tr: %s %s%c0x%s hiç kullanılmadı

en: %s both copied and removed
tr: %s hem kopyalandı hem silindi

en: %s exited with status %d
tr: %s %d durumu ile çıktı

en: %s is not a valid archive
tr: %s geçerli bir arşiv değil

en: %s section has more comp units than .debug_info section
tr: %s alt bölümü,.debug_info alt bölümünden daha fazla comp birimi içeriyor

en: %s section needs a populated .debug_info section
tr: %s alt bölümü içi doldurulmuş .debug_info alt bölümünü gerektirir

en: %s: %s: address out of bounds
tr: %s: %s: adres sınırların dışında

en: %s: Can't open input archive %s
tr: %s: Girdi arşivi %s açılamadı

en: %s: Can't open output archive %s
tr: %s: Çıktı arşivi %s açılamadı

en: %s: Error:
tr: %s: Hata:

en: %s: Failed to read file header
tr: %s: Dosya başlığı okunamadı

en: %s: Matching formats:
tr: %s: Eşleşen biçemler:

en: %s: Multiple redefinition of symbol "%s"
tr: %s: "%s" sembolü tekrar tanımlanmış

en: %s: Path components stripped from image name, '%s'.
tr: %s: İmaj ismi '%s' içinden yol dizgeleri çıkarıldı.

en: %s: Symbol "%s" is target of more than one redefinition
tr: %s: "%s" sembolü birden fazla yeniden tanımlamanın hedefi

en: %s: Warning:
tr: %s: Uyarı:

en: %s: bad archive file name
tr: %s: hatalı arşiv dosya adı

en: %s: bad number: %s
tr: %s: hatalı sayı: %s

en: %s: can not get addresses from archive
tr: %s: arşivden adresler alınamadı

en: %s: can't create debugging section: %s
tr: %s: hata ayıklama bölümü oluşturulamadı: %s

en: %s: can't find module file %s
tr: %s: modül dosyası %s bulunamadı

en: %s: can't open file %s
tr: %s: %s dosyası açılamadı

en: %s: can't set debugging section contents: %s
tr: %s: hata ayıklama bölüm içeriği atanamadı: %s

en: %s: cannot set time: %s
tr: %s: zaman atanamadı: %s

en: %s: don't know how to write debugging information for %s
tr: %s: %s için hata ayıklama bilgisinin nasıl yazılacağı bilinmiyor

en: %s: error copying private BFD data: %s
tr: %s: özel BFD verisi kopyalanırken hata: %s

en: %s: error in %s: %s
tr: %s: %s içinde hata: %s

en: %s: execution of %s failed:
tr: %s: %s'in çalıştırılması başarısız oldu:

en: %s: failed to read archive header
tr: %s: arşiv başlığı okunamadı

en: %s: failed to read string table
tr: %s: dizge tablosu okunamadı

en: %s: failed to seek to next archive header
tr: %s: sonraki arşiv başlığına geçilemedi

en: %s: failed to skip archive symbol table
tr: %s: arşiv sembol tablosu atlanamadı

en: %s: file %s is not an archive
tr: %s: %s dosyası bir arşiv değil

en: %s: fread failed
tr: %s: fread başarısız

en: %s: fseek to %lu failed: %s
tr: %s: %lu'ya fseek başarısız: %s

en: %s: invalid archive string table offset %lu
tr: %s: geçersiz arşiv dizge tablo görecesi %lu

en: %s: invalid output format
tr: %s: geçersiz çıktı biçemi

en: %s: invalid radix
tr: %s: geçersiz radix

en: %s: no archive map to update
tr: %s: güncellenecek arşiv eşlemesi yok

en: %s: no open archive
tr: %s: açık arşiv yok

en: %s: no open output archive
tr: %s: açık çıktı arşivi yok

en: %s: no output archive specified yet
tr: %s: henüz bir çıktı arşivi belirtilmedi

en: %s: no recognized debugging information
tr: %s: tanınan hata ayıklama bilgisi yok

en: %s: no resource section
tr: %s: kaynak bölümü yok

en: %s: no symbols
tr: %s: sembol yok

en: %s: not a dynamic object
tr: %s: dinamik nesne değil

en: %s: not enough binary data
tr: %s: yeterli ikilik veri yok

en: %s: printing debugging information failed
tr: %s: hata ayıklama bilgisinin yazdırılması başarısız

en: %s: read of %lu returned %lu
tr: %s: %lu'nun okunması %lu döndürdü

en: %s: read: %s
tr: %s: okundu: %s

en: %s: section `%s': error in %s: %s
tr: %s: bölüm `%s': %s'da hata: %s

en: %s: skipping unexpected symbol type %s in relocation in section .rela%s
tr: %s: beklenmeyen sembol türü %s, yerdeğişim esnasında atlanıyor .rela%s

en: %s: supported architectures:
tr: %s: desteklenen platformlar:

en: %s: supported formats:
tr: %s: desteklenen biçemler:

en: %s: supported targets:
tr: %s: desteklenen hedefler:

en: %s: unexpected EOF
tr: %s: beklenmeyen dosya sonu

en: %s: warning:
tr: %s: uyarı:

en: %s: warning: shared libraries can not have uninitialized data
tr: %s: uyarı: paylaşımlı kitaplıklar öndeğer atanmamış veri kapsayamaz

en: %s: warning: unknown size for field `%s' in struct
tr: %s: uyarı: Yapı içinde `%s' alanı için bilinmeyen boy

en: %s:%d: Ignoring rubbish found on this line
tr: %s:%d: Bu satırda bulunan bozukluk yoksayıldı

en: %s:%d: garbage found at end of line
tr: %s:%d: satırın sonu bozuk

en: %s:%d: missing new symbol name
tr: %s:%d: yeni sembol adı eksik

en: %s:%d: premature end of file
tr: %s:%d: erken sonlanmış dosya

en: '%s' is not an ordinary file
tr: '%s' normal bir dosya değil

en: '%s': No such file
tr: '%s': Böyle bir dosya yok

en: '%s': No such file
tr: '%s': Böyle bir dosya yok

en: (Unknown location op)
tr: (Bilinmeyen yer yönergesi)

en: (User defined location op)
tr: (Kullanıcı tanımlı yer yönergesi)

en: (declared as inline and inlined)
tr: (inline olarak tanımlandı ve inline'landı)

en: (declared as inline but ignored)
tr: (inline olarak tanımlandı ama yoksayıldı)

en: (inlined)
tr: (inline'landı)

en: (location list)
tr: (yer listesi)

en: (not inlined)
tr: (inline'lanamadı)

en: : duplicate value
tr: : çift değer

en: : expected to be a directory
tr: : dizin beklendi

en: : expected to be a leaf
tr: : yaprak beklendi

en: <OS specific>: %d
tr: <İS'e özel>: %d

en: <corrupt string table index: %3ld>
tr: <bozuk dizge tablo endeksi: %3ld>

en: <no .debug_str section>
tr: <.debug_str bölümü yok>

en: <offset is too big>
tr: <görece fazla büyük>

en: <processor specific>: %d
tr: <işlemciye özel>: %d

en: <string table index: %3ld>
tr: <dizge tablo endeksi: %3ld>

en: <unknown: %x>
tr: <bilinmeyen: %x>

en: <unknown>: %d
tr: <bilinmeyen>: %d

en: <unknown>: %lx
tr: <bilinmeyen>: %lx

en: <unknown>: %x
tr: <bilinmeyen>: %x

en: Added exports to output file
tr: Çıktı dosyasına ihraçlar eklendi

en: Adding exports to output file
tr: Çıktı dosyasına ihraçlar ekleniyor

en: Audit library
tr: Denetim kitaplığı

en: Auxiliary library
tr: Yardımcı kitaplık

en: BCD float type not supported
tr: BCD gerçel tipi desteklenmiyor

en: BFD header file version %s
tr: BFD başlık dosyası sürümü %s

en: Bad sh_info in group section `%s'
tr: Grup alt bölümü `%s' içinde hatalı sh_info

en: Bad sh_link in group section `%s'
tr: Grup alt bölümü `%s' içinde hatalı sh_link

en: Bad stab: %s
tr: Kötü stab: %s

en: C++ base class not defined
tr: C++ temel sınıfı tanımlanmamış

en: C++ base class not found in container
tr: C++ temel sınıfı taşıyıcı içinde bulunamadı

en: C++ data member not found in container
tr: C++ veri üyesi taşıyıcı içinde bulunamadı

en: C++ default values not in a function
tr: C++ öntanımlı değerleri işlev içerisinde değil

en: C++ object has no fields
tr: C++ nesnesinde hiç alan yok

en: C++ reference is not pointer
tr: C++ referansı imleyici değil

en: C++ reference not found
tr: C++ referansı bulunamadı

en: C++ static virtual method
tr: C++ statik sanal yöntem

en: CORE (Core file)
tr: CORE (Core dosyası)

en: Can't add padding to %s: %s
tr: %s'ye dolgu eklenemedi: %s

en: Can't disassemble for architecture %s
tr: %s mimarisi için karşıt çevirim yapılamadı

en: Can't fill gap after %s: %s
tr: %s'den sonraki boşluk doldurulamadı: %s

en: Can't have LIBRARY and NAME
tr: KİTAPLIK ve İSİM beraber olamaz

en: Can't open .lib file: %s
tr: .lib dosyası açılamadı: %s

en: Can't open def file: %s
tr: Tanım dosyası açılamadı: %s

en: Can't open file %s
tr: %s dosyası açılamadı

en: Can't use supplied machine %s
tr: Verilen makine %s kullanılamadı

en: Cannot interpret virtual addresses without program headers.
tr: Yazılım başlıkları olmadan sanal adresler yorumlanamaz.

en: Cannot produce mcore-elf dll from archive file: %s
tr: Arşiv dosyasından mcore-elf dll oluşturulamadı: %s

en: Configuration file
tr: Ayar dosyası

en: Contents of %s section:
tr: %s bölümünün içeriği:

en: Contents of section %s:
tr: %s bölümünün içeriği:

en: Contents of the %s section:
tr: %s bölümünün içeriği:

en: Contents of the .debug_loc section:
tr: .debug_loc bölümünün içeriği:

en: Contents of the .debug_ranges section:
tr: .debug_ranges alt bölümünün içeriği:

en: Contents of the .debug_str section:
tr: .debug_str bölümünün içeriği:

en: Convert a COFF object file into a SYSROFF object file
tr: Bir COFF nesne dosyasını SYSROFF nesne dosyasına çevirir

en: Copyright 2005 Free Software Foundation, Inc.
tr: Telif Hakkı (c) 2005 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not locate '%s'.  System error message: %s
tr: '%s' bulunamadı. Sistem hata iletisi: %s

en: Couldn't get demangled builtin type
tr: Düzeltilmiş oluşumiçi tür alınamadı

en: Created lib file
tr: Lib dosyası oluşturuldu

en: Creating library file: %s
tr: Kitaplık dosyası açılamadı: %s

en: Creating stub file: %s
tr: Koçan dosyası oluşturuluyor: %s

en: Current open archive is %s
tr: Şimdiki açık arşiv %s

en: DLLTOOL name    : %s
tr: DLLTOOL adı    : %s

en: DLLTOOL options : %s
tr: DLLTOOL seçenekleri : %s

en: DRIVER name     : %s
tr: SÜRÜCÜ adı     : %s

en: DRIVER options  : %s
tr: SÜRÜCÜ seçenekleri  : %s

en: DW_FORM_data8 is unsupported when sizeof (unsigned long) != 8
tr: DW_FORM_data8, sizeof (unsigned long) != 8 durumunda desteklenmez

en: DYN (Shared object file)
tr: DİN (Paylaşımlı nesne dosyası)

en: Deleting temporary base file %s
tr: Geçici temel dosya %s silindi

en: Deleting temporary def file %s
tr: Geçici tanım dosyası %s silindi

en: Deleting temporary exp file %s
tr: Geçici ihraç dosyası %s silindi

en: Demangled name is not a function
tr: Düzeltilmiş isim bir işlev değil

en: Dependency audit library
tr: Bağımlılık denetim kitaplığı

en: Disassembly of section %s:
tr: %s bölümünün karşıt çevrimi:

en: Displaying the debug contents of section %s is not yet supported.
tr: %s bölümünün hata ayıklama içerik bilgilerini göstermek henüz desteklenmiyor.

en: Don't know about relocations on this machine architecture
tr: Bu makine mimarisi üzerinde yer değiştirmeler konusunda bilgi yok

en: Done reading %s
tr: %s okundu

en: ELF Header:
tr: ELF Başlığı:

en: EXEC (Executable file)
tr: UYGU (Uygulama dosyası)

en: End of Sequence
tr: Dizi Sonu

en: Entry point
tr: Giriş noktası

en: Error, duplicate EXPORT with oridinals: %s
tr: Hata, orjinal hali ile EXPORT tekrarı: %s

en: Excluding symbol: %s
tr: Sembol dışlandı: %s

en: Execution of %s failed
tr: %s'in çalıştırılması başarısız oldu

en: FORMAT is one of rc, res, or coff, and is deduced from the file name
    extension if not specified.  A single file name is an input file.
    No input-file is stdin, default rc.  No output-file is stdout, default rc.
tr: BİÇEM rc, res, veya coff değerlerinden biri olup, eğer belirtilmezse dosya ismi sonekinden bulunur. Tek bir dosya ismi bir girdi dosyası kabul edilir
    Girdi dosya ismi verilmezse standart girdi, öntanımlı rc okunur. 
    Çıktı dosya ismi verilmezse standart çıktı, öntanımlı rc okunur.

en: Failed to print demangled template
tr: Düzeltilmiş şablon yazdırılamadı

en: Failed to read in number of buckets
tr: Küme sayısı okunamadı

en: Failed to read in number of chains
tr: Zincir sayısı okunamadı

en: File contains multiple dynamic string tables
tr: Dosyada birden fazla dinamik dizge tablosu var

en: File contains multiple dynamic symbol tables
tr: Dosyada birden fazla dinamik sembol tablosu var

en: File contains multiple symtab shndx tables
tr: Dosyada birden fazla symtab shndx tablosu var

en: Filter library
tr: Filtre kitaplığı

en: Flags:
tr: Seçenekler:

en: Generated exports file
tr: İhraç dosyası oluşturuldu

en: Generating export file: %s
tr: İhraç dosyası oluşturuluyor: %s

en: ID directory entry
tr: ID dizin girdisi

en: ID resource
tr: ID kaynağı

en: ID subdirectory
tr: ID altdizini

en: IEEE numeric overflow: 0x
tr: IEEE sayısal taşma: 0x

en: IEEE string length overflow: %u
tr: IEEE dizge uzunluk taşması: %u

en: IEEE unsupported complex type size %u
tr: IEEE desteklenmeyen karmaşık tip boyu %u

en: IEEE unsupported float type size %u
tr: IEEE desteklenmeyen gerçel tip boyu %u

en: IEEE unsupported integer type size %u
tr: IEEE desteklenmeyen tamsayı tip boyu %u

en: Idx Name          Size      VMA               LMA               File off  Algn
tr: Idx Adı           Boy       VMA               LMA               Dosya of  Hiza

en: Idx Name          Size      VMA       LMA       File off  Algn
tr: Idx Adı           Boy       VMA       LMA       Dosya of  Hiza

en: In archive %s:
tr: %s arşivi içinde:

en: Input file '%s' is not readable.
tr: Girdi dosyası '%s' okunamaz.

en: Internal error: DWARF version is not 2 or 3.
tr: İç hata: DWARF sürümü 2 veya 3 değil.

en: Internal error: Unknown machine type: %d
tr: İç hata: Bilinmeyen makine tipi: %d

en: Invalid option '-%c'
tr: Geçersiz seçenek '-%c'

en: Invalid radix: %s
tr: Geçersiz radix: %s

en: Keeping temporary base file %s
tr: Geçici temel dosya %s tutuldu

en: Keeping temporary def file %s
tr: Geçici tanım dosyası %s tutuldu

en: Keeping temporary exp file %s
tr: Geçici ihraç dosyası %s tutuldu

en: Key to Flags:
      W (write), A (alloc), X (execute), M (merge), S (strings)
      I (info), L (link order), G (group), x (unknown)
      O (extra OS processing required) o (OS specific), p (processor specific)
tr: Seçenekler:
      W (yazdırır), A (ayırır), X (uygular), M (birleştirir), S (dizgeler)
      I (bilgi), L (bağ sırası), G (grup), x (bilinmeyen)
      O (daha fazla OS işlemesi gerekli) o (OS'e özgü), p (işlemciye özgü)

en: LIBRARY: %s base: %x
tr: KİTAPLIK: %s temel: %x

en: Last stabs entries before error:
tr: Hata öncesi son stabs girdileri:

en: Library rpath: [%s]
tr: Kitaplık r_yolu: [%s]

en: Library runpath: [%s]
tr: Kitaplık çalışım yolu: [%s]

en: Library soname: [%s]
tr: Kitaplık so_adı: [%s]

en: Location lists in .debug_info section aren't in ascending order!
tr: .debug_info alt bölümündeki yer listeleri artan sırada değil!

en: Location lists in .debug_loc section start at 0x%lx
tr: .debug_loc alt bölümünde yer listeleri başlangıç konumu 0x%lx

en: Machine '%s' not supported
tr: '%s' makinesi desteklenmiyor

en: Multiple renames of section %s
tr: %s bölümünde birden fazla yeniden isimleme

en: Must provide at least one of -o or --dllname options
tr: -o veya --dllname (dll adı) seçeneklerinin en azından bir tanesi belirtilmelidir

en: NAME: %s base: %x
tr: İSİM: %s temel: %x

en: NONE (None)
tr: HİÇBİRİ (Hiçbiri)

en: NT_ARCH (architecture)
tr: NT_ARCH (mimari)

en: NT_AUXV (auxiliary vector)
tr: NT_AUXV (yardımcı vektör)

en: NT_FPREGS (floating point registers)
tr: NT_FPREGS (kayan nokta yazmaçları)

en: NT_FPREGSET (floating point registers)
tr: NT_FPREGSET (kayan nokta yazmaçları)

en: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t structure)
tr: NT_LWPSINFO (lwpsinfo_t yapısı)

en: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t structure)
tr: NT_LWPSTATUS (lwpstatus_t yapısı)

en: NT_PRPSINFO (prpsinfo structure)
tr: NT_PRPSINFO (prpsinfo yapısı)

en: NT_PRSTATUS (prstatus structure)
tr: NT_PRSTATUS (prstatus yapısı)

en: NT_PRXFPREG (user_xfpregs structure)
tr: NT_PRXFPREG (user_xfpregs yapısı)

en: NT_PSINFO (psinfo structure)
tr: NT_PSINFO (psinfo yapısı)

en: NT_PSTATUS (pstatus structure)
tr: NT_PSTATUS (pstatus yapısı)

en: NT_TASKSTRUCT (task structure)
tr: NT_TASKSTRUCT (görev yapısı)

en: NT_VERSION (version)
tr: NT_VERSION (sürüm)

en: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus structure)
tr: NT_WIN32PSTATUS (win32_pstatus yapısı)

en: N_LBRAC not within function
tr: N_LBRAC işlev içerisinde değil

en: Name                  Value           Class        Type         Size             Line  Section
tr: İsim                  Değer           Sınıf        Tip          Boy              Satır Bölüm

en: Name                  Value   Class        Type         Size     Line  Section
tr: İsim                  Değer   Sınıf        Tip          Boy    Satır Bölüm

en: Name index: %ld
tr: İsim Endeksi: %ld

en: Name: %s
tr: İsim: %s

en: NetBSD procinfo structure
tr: NetBSD procinfo yapısı

en: No %s section present
tr: %s bölümü yok

en: No comp units in .debug_info section ?
tr: .debug_info alt bölümünde comp birimi yok mu?

en: No entry %s in archive.
tr: Arşiv içinde %s girdisi yok.

en: No filename following the -fo option.
tr: -fo seçeneğinden sonra dosya adı verilmemiş.

en: No location lists in .debug_info section!
tr: .debug_info alt bölümünde yer listesi yok!

en: No mangling for "%s"
tr: "%s" için karıştırma yok

en: No member named `%s'
tr: `%s' adında bir üye yok

en: No note segments present in the core file.
tr: Core dosyasında not parçaları yok.

en: No range lists in .debug_info section!
tr: .debug_info alt bölümünde aralık listesi yok!

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start
tr: ELF dosyası değil - başlangıçta yanlış sihirli baytlar var

en: Not enough memory for a debug info array of %u entries
tr: %u girdilik bir hata ayıklama bilgi dizgisi için yeterli bellek yok

en: Not needed object: [%s]
tr: Gereksiz nesne: [%s]

en: Nothing to do.
tr: Yapılacak bir şey yok.

en: OS Specific: (%x)
tr: İşletim Sistemine Özel: (%x)

en: Only -X 32_64 is supported
tr: Yalnız -X 32_64 destekleniyor

en: Only DWARF 2 and 3 aranges are currently supported.
tr: Şimdilik yalnızca DWARF 2 ve 3 a-aralıkları destekleniyor.

en: Only DWARF 2 and 3 pubnames are currently supported
tr: Şimdilik yalnız DWARF 2 ve 3 genel isimleri destekleniyor

en: Only DWARF version 2 and 3 line info is currently supported.
tr: Şimdilik yalnızca DWARF sürüm 2 ve 3 satır bilgisi destekleniyor.

en: Only version 2 and 3 DWARF debug information is currently supported.
tr: Şimdilik yalnızca DWARF Sürüm 2 ve 3 hata ayıklama bilgisi destekleniyor.

en: Opened temporary file: %s
tr: Geçici dosya açıldı: %s

en: Operating System specific: %lx
tr: İşletim Sistemine Özel: %lx

en: Option -I is deprecated for setting the input format, please use -J instead.
tr: Girdi biçemini belirlemek için -I seçeneği artık kullanılmıyor, -J kullanın.

en: Out of memory
tr: Bellek yetersiz

en: Out of memory
tr: Bellek tükendi

en: Out of memory allocating 0x%x bytes for %s
tr: %2$s için 0x%1$x bayt ayrılırken bellek tükendi

en: Out of memory allocating dump request table.
tr: Döküm istek tablosu ayrılırken bellek tükendi.

en: PT_GETFPREGS (fpreg structure)
tr: PT_GETFPREGS (kayan nokta yazmaç yapısı)

en: PT_GETREGS (reg structure)
tr: PT_GETREGS (yazmaç yapısı)

en: Pascal file name not supported
tr: Pascal dosya adı desteklenmiyor

en: Path components stripped from dllname, '%s'.
tr: Dll ismi '%s' içinden yol dizgeleri çıkarıldı.

en: Print a human readable interpretation of a SYSROFF object file
tr: SYSROFF nesne dosyasını insan tarafından okunabilir biçemde yazdırır

en: Processed def file
tr: Tanım dosyası işlendi

en: Processed definitions
tr: Tanımlar işlendi

en: Processing def file: %s
tr: Tanım dosyası işleniyor: %s

en: Processing definitions
tr: Tanımlar işleniyor

en: Processor Specific: %lx
tr: İşlemciye Özel: %lx

en: Processor Specific: (%x)
tr: İşlemciye Özel: (%x)

en: REL (Relocatable file)
tr: YER (Yer değiştirebilen dosya)

en: Range lists in .debug_info section aren't in ascending order!
tr: .debug_info alt bölümündeki aralık listeleri artan sıralı değil!

en: Range lists in .debug_ranges section start at 0x%lx
tr: .debug_ranges alt bölümünde aralık listeleri 0x%lx konumunda başlıyor

en: Reading %s section of %s failed: %s
tr: %2$s'nin %1$s bölümünün okunması başarısız: %3$s

en: Report bugs to %s
tr: Yazılım hatalarını %s adresine, 
    çeviri hatalarını <gnu-tr@belgeler.org> adresine gönderin

en: Report bugs to %s.
tr: Hataları %s adresine, 
    çeviri hatalarını <gnu-tr@belgeler.org> adresine bildiriniz.

en: Scanning object file %s
tr: Nesne dosyası %s taranıyor

en: Section %d was not dumped because it does not exist!
tr: %d alt bölümü dökülmedi çünkü mevcut değil!

en: Section headers are not available!
tr: Alt bölüm başlıkları yok!

en: Sections:
tr: Bölümler:

en: Shared library: [%s]
tr: Paylaşımlı kitaplık: [%s]

en: Skipping unexpected relocation type %s
tr: beklenmeyen yerdeğişim türü %s atlanıyor

en: Standalone App
tr: Tekbaşına Uygulama

en: Sucking in info from %s section in %s
tr: %2$s'in %1$s bölümünden bilgi emiliyor

en: Supported architectures:
tr: Desteklenen platformlar:

en: Supported targets:
tr: Desteklenen hedefler:

en: Syntax error in def file %s:%d
tr: Tanım dosyası %s'nda sözdizim hatası:%d

en: The line info appears to be corrupt - the section is too small
tr: Satır bilgisi bozuk - bölüm çok küçük

en: The section %s contains:
tr: %s bölümü içeriyor:

en: The section %s contains:
tr: %s bölümü içeriyor:

en: There are %d section headers, starting at offset 0x%lx:
tr: %d adet bölüm başlığı mevcut, göreli konum 0x%lx'dan başlanıyor:

en: There is a hole [0x%lx - 0x%lx] in .debug_loc section.
tr: .debug_loc alt bölümünde [0x%lx - 0x%lx] deliği mevcut.

en: There is a hole [0x%lx - 0x%lx] in .debug_ranges section.
tr: .debug_ranges alt bölümünde [0x%lx - 0x%lx] deliği mevcut.

en: There is an overlap [0x%lx - 0x%lx] in .debug_loc section.
tr: .debug_loc alt bölümünde [0x%lx - 0x%lx] örtüşmesi var.

en: There is an overlap [0x%lx - 0x%lx] in .debug_ranges section.
tr: .debug_ranges alt bölümünde [0x%lx - 0x%lx] örtüşmesi var.

en: This instance of readelf has been built without support for a
    64 bit data type and so it cannot read 64 bit ELF files.
tr: Bu readelf, 64 bitlik veri türü desteği olmaksızın derlenmiştir ve
    64 bitlik ELF dosyalarını okuyamaz.

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License.  This program has absolutely no warranty.
tr: Bu, bir serbest yazılımdır; GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında değişiklik 
    yapabilir ve/veya yeniden dağıtabilirsiniz. 
    Bu yazılımın herhangi bir garantisi yoktur.

en: Too many N_RBRACs
tr: Fazla sayıda N_RBRAC

en: Tried `%s'
tr: `%s' denendi

en: Tried file: %s
tr: Dosya denendi: %s

en: Type file number %d out of range
tr: Tip dosya numarası %d aralık dışı

en: Type index number %d out of range
tr: Tip endeks numarası %d aralık dışı

en: UNKNOWN: length %d
tr: TANIMSIZ: uzunluk %d

en: Unable to change endianness of input file(s)
tr: Girdi dosyanın küçük/büyük sonluluğu değiştirilemedi

en: Unable to determine the length of the dynamic string table
tr: Dinamik dizge tablosunun uzunluğu belirlenemedi

en: Unable to determine the number of symbols to load
tr: Yüklenecek sembol sayısı belirlenemedi

en: Unable to find program interpreter name
tr: Yazılım yorumlayıcısı adı bulunamadı

en: Unable to locate .debug_abbrev section!
tr: .debug_abbrev bölümü bulunamadı!

en: Unable to locate entry %lu in the abbreviation table
tr: Kısaltma tablosunda %lu girdisi bulunamadı

en: Unable to open base-file: %s
tr: Temel-dosyası açılamadı: %s

en: Unable to open object file: %s
tr: Nesne dosyası açılamadı: %s

en: Unable to open temporary assembler file: %s
tr: Geçiçi üretici dosyası açılamadı: %s

en: Unable to read in 0x%x bytes of %s
tr: %2$s'in 0x%1$x baytı okunamadı

en: Unable to read in dynamic data
tr: Dinamik veri okunamadı

en: Unable to recognise the format of the input file %s
tr: %s girdi dosyasının biçemi tanınmadı

en: Unable to seek to 0x%x for %s
tr: %2$s için 0x%1$x'e kadar arama yapılamadı

en: Unable to seek to end of file
tr: Dosyanın sonuna kadar aranamadı

en: Unable to seek to end of file!
tr: Dosya sonuna kadar aranamıyor!

en: Unable to seek to start of dynamic information
tr: Dinamik bilginin başlangıcına kadar aranamadı

en: Undefined N_EXCL
tr: N_EXCL tanımsız

en: Unexpected demangled varargs
tr: Beklenmeyen düzeltilmiş değişken argümanlar

en: Unexpected type in v3 arglist demangling
tr: v3 argüman listesi düzeltme işleminde beklenmeyen tür

en: Unhandled data length: %d
tr: Desteklenmeyen veri uzunluğu: %d

en: Unknown AT value: %lx
tr: Bilinmeyen AT değeri: %lx

en: Unknown FORM value: %lx
tr: Bilinmeyen FORM değeri: %lx

en: Unknown TAG value: %lx
tr: Bilinmeyen TAG değeri: %lx

en: Unknown note type: (0x%08x)
tr: Bilinmeyen not tipi: (0x%08x)

en: Unrecognized XCOFF type %d
tr: Bilinmeyen XCOFF tipi %d

en: Unrecognized debug option '%s'
tr: Tanınmayan hata ayıklama seçeneği '%s'

en: Unrecognized debug section: %s
tr: Tanınmayan hata ayıklama bölümü: %s

en: Unrecognized demangle component %d
tr: Tanınmayan düzeltme bileşeni %d

en: Unrecognized demangled builtin type
tr: Bilinmeyen düzeltilmiş çevrimiçi tür

en: Unrecognized form: %d
tr: Bilinmeyen form: %d

en: Usage %s <option(s)> <object-file(s)>
tr: Kullanım %s <seçenekler> <nesne-dosyaları>

en: Usage: %s <option(s)> <file(s)>
tr: Kullanım: %s <seçenekler> <girdi-dosya(ları)>

en: Usage: %s <option(s)> in-file(s)
tr: Kullanım: %s <seçenekler> girdi-dosya(ları)

en: Usage: %s [emulation options] [-]{dmpqrstx}[abcfilNoPsSuvV] [member-name] [count] archive-file file...
tr: Kullanım: %s [öykünüm seçenekleri] [-]{dmpqrstx}[abcfilNoPsSuvV] [üye-adı] [sayı] arşiv-dosyası dosya...

en: Usage: %s [option(s)] [addr(s)]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [adresler]

en: Usage: %s [option(s)] [file(s)]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [dosya(lar)]

en: Usage: %s [option(s)] [in-file [out-file]]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [girdi-dosyası [çıktı-dosyası]]

en: Usage: %s [option(s)] [input-file] [output-file]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [girdi-dosyası] [çıktı-dosyası]

en: Usage: %s [option(s)] in-file
tr: Kullanım: %s [seçenek(ler)] girdi-dosyası

en: Usage: %s [option(s)] in-file [out-file]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] girdi-dosyası [çıktı-dosyası]

en: Usage: %s [options] archive
tr: Kullanım: %s [seçenekler] arşiv

en: Usage: readelf <option(s)> elf-file(s)
tr: Kullanım: readelf <seçenekler> elf-dosya(ları)

en: Using `%s'
tr: `%s' kullanılıyor

en: Using file: %s
tr: Dosya kullanılıyor: %s

en: Using popen to read preprocessor output
tr: Önişlemci çıktısı popen ile okunuyor

en: Using temporary file `%s' to read preprocessor output
tr: `%s' geçici dosyası önişlemci çıktısını okumak için kullanılıyor

en: Using the --size-sort and --undefined-only options together
tr: --size-sort ve --undefined-only seçenekleri beraber kullanılıyor

en: Value for `N' must be positive.
tr: `N' değeri pozitif olmalı.

en: Virtual address 0x%lx not located in any PT_LOAD segment.
tr: 0x%lx sanal adresi hiç bir PT_LOAD bölümünde bulunamadı.

en: Warning, ignoring duplicate EXPORT %s %d,%d
tr: Uyarı, EXPORT tekrarı %s %d,%d yoksayıldı

en: Warning: %s: %s
tr: Uyarı: %s: %s

en: Warning: '%s' is not an ordinary file
tr: Uyarı: '%s' normal bir dosya değil

en: Warning: Output file cannot represent architecture %s
tr: Uyarı: Çıktı dosyası %s mimarisini temsil edemez

en: Warning: changing type size from %d to %d
tr: Uyarı: tip boyutu %d'den %d'ye değiştirildi

en: Warning: could not locate '%s'.  reason: %s
tr: Uyarı: '%s' bulunamadı.  Sebep: %s

en: Warning: input target 'binary' required for binary architecture parameter.
tr: Uyarı: ikilik platform parametresi için ikilik (`binary') girdi hedefi gerekli.

en: Warning: truncating gap-fill from 0x%s to 0x%x
tr: Uyarı: dolgu, 0x%s'dan 0x%x'ya kırpıldı

en: [<unknown>: 0x%x]
tr: <bilinmeyen>: 0x%x

en: `N' is only meaningful with the `x' and `d' options.
tr: `N' yalnızca `x' ve `d' seçenekleri ile anlamlıdır.

en: `u' is only meaningful with the `r' option.
tr: `u' yalnızca `r' seçeneği ile anlamlıdır.

en: accelerator
tr: hızlandırıcı

en: alignment
tr: hizalama

en: alternate machine code index must be positive
tr: alternatif makine kodu indeksi pozitif olmalı

en: architecture %s unknown
tr: %s platformu bilinmiyor

en: architecture: %s,
tr: mimari: %s,

en: assuming that the pointer size is %d, from the last comp unit in .debug_info
tr: .debug_info içindeki son comp biriminden, imleyici boyunun %d olduğu çıkarıldı

en: bad ATN65 record
tr: hatalı ATN65 kaydı

en: bad C++ field bit pos or size
tr: hatalı C++ alan biti konum veya boyu

en: bad dynamic symbol
tr: hatalı dinamik sembol

en: bad format for %s
tr: %s için hatalı biçem

en: bad mangled name `%s'
tr: kötü karıştırılmış isim '%s'

en: bad misc record
tr: hatalı misc kaydı

en: bad type for C++ method function
tr: C++ yöntem işlevi için hatalı tip

en: badly formed extended line op encountered!
tr: hatalı oluşturulmuş uzun satır işlevi bulundu!

en: bfd_coff_get_auxent failed: %s
tr: bfd_coff_get_auxent başarısız: %s

en: bfd_coff_get_syment failed: %s
tr: bfd_coff_get_syment başarısız: %s

en: bfd_open failed open stub file: %s
tr: koçan dosyası bfd_open ile açılamadı: %s

en: blocks left on stack at end
tr: yığıt üzerinde bloklar kaldı

en: byte number must be less than interleave
tr: bayt numarası serpiştirmeden daha küçük olmalı

en: byte number must be non-negative
tr: bayt numarası negatif olmamalı

en: can not determine type of file `%s'; use the -J option
tr: `%s' dosyasının türü belirlenemedi; -J seçeneğini kullanın

en: can't create section `%s': %s
tr: `%s' bölümü oluşturulamadı: %s

en: can't execute `%s': %s
tr: `%s' çalıştırılamıyor: %s

en: can't get BFD_RELOC_RVA relocation type
tr: BFD_RELOC_RVA yer değiştirme tipi alınamıyor

en: can't open %s `%s': %s
tr: %s `%s' açılamadı: %s

en: can't open `%s' for output: %s
tr: '%s' çıktı için açılamadı: %s

en: can't open temporary file `%s': %s
tr: `%s' geçici dosyası açılamıyor: %s

en: can't popen `%s': %s
tr: `%s' popen yapılamıyor: %s

en: can't read resource section
tr: kaynak bölümü okunamıyor

en: can't redirect stdout: `%s': %s
tr: standart çıktı yönlendirilemiyor: `%s': %s

en: can't set BFD default target to `%s': %s
tr: BFD öntanımlı hedef `%s' olarak atanamadı: %s

en: cannot delete %s: %s
tr: %s silinemedi: %s

en: cannot mkdir %s for archive copying (error: %s)
tr: arşiv kopyalaması için mkdir %s başarılı olamadı (hata: %s)

en: cannot open '%s': %s
tr: '%s' açılamadı: %s

en: cannot open input file %s
tr: %s girdi dosyası açılamadı

en: cannot open: %s: %s
tr: açılamadı: %s: %s

en: conflict
tr: çakışma

en: conflict list found without a dynamic symbol table
tr: dinamik sembol tablosu olmayan çelişki listesi bulundu

en: const/volatile indicator missing
tr: sabit/değişken belirteci eksik

en: control data requires DIALOGEX
tr: kontrol verisi için DIALOGEX gerekli

en: copy from %s(%s) to %s(%s)
tr: %s(%s)'dan %s(%s)'a kopyalar

en: corrupt note found at offset %x into core notes
tr: 'core' notlarının içinde, %x görecesinde bozuk not bulundu

en: could not determine the type of symbol number %ld
tr: %ld numaralı sembolün türü belirlenemedi

en: couldn't open symbol redefinition file %s (error: %s)
tr: sembol yeniden tanımlama dosyası %s açılamadı (hata: %s)

en: creating %s
tr: %s oluşturuluyor

en: cursor
tr: gösterge

en: cursor file `%s' does not contain cursor data
tr: gösterge dosyası '%s' gösterge verisi içermiyor

en: custom section
tr: özel bölüm

en: data entry
tr: veri girdisi

en: data size %ld
tr: veri büyüklüğü %ld

en: debug section data
tr: hata ayıklama bölüm verisi

en: debug_abbrev section data
tr: debug_abbrev bölüm verisi

en: debug_add_to_current_namespace: no current file
tr: hata_ayıkla_mevcut_isim_uzayına_ekle: mevcut dosya yok

en: debug_end_block: attempt to close top level block
tr: hata_ayıkla_son_blok: tepe seviye bloğu kapama denemesi

en: debug_end_block: no current block
tr: hata_ayıkla_son_blok: mevcut blok yok

en: debug_end_common_block: not implemented
tr: hata_ayıkla_ortak_blok_son: henüz tamamlanmamış

en: debug_end_function: no current function
tr: hata_ayıkla_son_işlev: mevcut işlev yok

en: debug_end_function: some blocks were not closed
tr: hata_ayıkla_son_işlev: bazı bloklar kapatılmamış

en: debug_find_named_type: no current compilation unit
tr: hata_ayıkla_isimli_tipi_bul: mevcut derleme birimi yok

en: debug_get_real_type: circular debug information for %s
tr: hata_ayıkla_gerçek_tipi_al: %s için çevrimsel hata ayıklama bilgisi

en: debug_loc section data
tr: hata ayıklama bölüm verisi

en: debug_make_undefined_type: unsupported kind
tr: hata_ayıkla_tanımlanmamış_tip: desteklenmeyen tip

en: debug_name_type: no current file
tr: hata_ayıkla_isim_tipi: mevcut dosya yok

en: debug_range section data
tr: debug_range alt bölüm verisi

en: debug_record_function: no debug_set_filename call
tr: hata_ayıkla_kayıt_işlevi: hata_ayıkla_dosya_adı_ata çağrılmadı

en: debug_record_label: not implemented
tr: hata_ayıkla_kayıt_etiket: henüz tamamlanmamış

en: debug_record_line: no current unit
tr: hata_ayıkla_kayıt_satır: mevcut birim yok

en: debug_record_parameter: no current function
tr: hata_ayıkla_kayıt_parametresi: mevcut işlev yok

en: debug_record_variable: no current file
tr: hata_ayıkla_kayıt_değişken: mevcut dosya yok

en: debug_start_block: no current block
tr: hata_ayıkla_başla_blok: mevcut blok yok

en: debug_start_common_block: not implemented
tr: hata_ayıkla_ortak_blok_başla: henüz tamamlanmamış

en: debug_start_source: no debug_set_filename call
tr: hata_ayıkla_kaynak: hata_ayıkla_dosya_adı_ata çağrılmadı

en: debug_str section data
tr: debug_str bölüm verisi

en: debug_tag_type: extra tag attempted
tr: hata_ayıkla_etiket_tipi: fazla etiketleme denendi

en: debug_tag_type: no current file
tr: hata_ayıkla_etiket_tipi: mevcut dosya yok

en: debug_write_type: illegal type encountered
tr: hata_ayıkla_yaz_tipi: geçersiz tip bulundu

en: dialog control
tr: diyalog kontrolü

en: dialog control data
tr: diyalog kontrol verisi

en: dialog control end
tr: diyalog kontrol sonu

en: dialog font point size
tr: diyalog yazıtipi büyüklüğü

en: dialog header
tr: diyalog başlığı

en: dialogex control
tr: dialogex kontrolü

en: dialogex font information
tr: dialogex yazıtipi bilgisi

en: directory
tr: dizin

en: directory entry name
tr: dizin girdi ismi

en: dynamic section
tr: dinamik alt bölüm

en: dynamic string table
tr: dinamik dizge tablosu

en: dynamic strings
tr: dinamik dizgeler

en: expression stack mismatch
tr: ifade yığıtı uyumsuzluğu

en: expression stack overflow
tr: ifade yığıtında taşma

en: expression stack underflow
tr: ifade yığıt taşması

en: extracting information from .debug_info section
tr: .debug_info alt bölümünden bilgi alınıyor

en: failed to open temporary head file: %s
tr: geçici başlık dosyası açılamadı: %s

en: failed to open temporary tail file: %s
tr: geçici kuyruk dosyası açılamadı: %s

en: filename required for COFF input
tr: COFF girdisi için dosya adı gerekli

en: filename required for COFF output
tr: COFF çıktı için dosya adı gerekli

en: fixed version info
tr: sabit sürüm bilgisi

en: flags
tr: seçenekler

en: flags 0x%08x:
tr: seçenekler 0x%08x:

en: fontdir
tr: yazıtipi dizini

en: fontdir device name
tr: yazıtipi aygıt adı

en: fontdir face name
tr: yazıtipi dizini aile ismi

en: fontdir header
tr: yazıtipi dizin başlığı

en: group cursor
tr: grup göstergesi

en: group cursor header
tr: grup gösterge başlığı

en: group icon
tr: grup ikonu

en: group icon header
tr: grup ikon başlığı

en: has children
tr: astları var

en: help ID requires DIALOGEX
tr: yardım ID için DIALOGEX gerekli

en: help section
tr: yardım bölümü

en: icon file `%s' does not contain icon data
tr: ikon dosyası '%s' ikon verisi içermiyor

en: illegal option -- %c
tr: geçersiz seçenek -- %c

en: illegal type index
tr: geçersiz tip endeksi

en: illegal variable index
tr: geçersiz değişken endeksi

en: input and output files must be different
tr: girdi ve çıktı dosyaları farklı olmalı

en: input file named both on command line and with INPUT
tr: girdi dosyası ismi hem komut satırında hem INPUT olarak verilmiş

en: interleave must be positive
tr: serpiştirme pozitif olmalı

en: internal error -- this option not implemented
tr: iç hata -- bu seçenek henüz yazılmadı

en: internal stat error on %s
tr: %s üzerinde iç durumlama hatası

en: invalid argument to --format: %s
tr: --format'a geçersiz seçenek: %s

en: invalid integer argument %s
tr: geçersiz tamsayı argümanı %s

en: invalid number
tr: geçersiz sayı

en: invalid number %s
tr: geçersiz sayı %s

en: invalid option -f
tr: Geçersiz seçenek -f

en: invalid string length
tr: geçersiz dizge uzunluğu

en: liblist string table
tr: liblist dizge tablosu

en: make .bss section
tr: .bss bölümü oluştur

en: make .nlmsections section
tr: .nlmsections bölümü oluştur

en: make section
tr: bölüm oluştur

en: making
tr: oluşturuluyor

en: menu header
tr: menü başlığı

en: menuex header
tr: menuex başlığı

en: menuex offset
tr: menuex basamağı

en: menuitem
tr: menü üyesi

en: menuitem header
tr: menü üyesi başlığı

en: message section
tr: ileti bölümü

en: missing index type
tr: eksik endeks tipi

en: missing required ASN
tr: Gerekli ASN yok

en: missing required ATN65
tr: Gerekli ATN65 yok

en: module section
tr: modül bölümü

en: more than one dynamic segment
tr: bir dinamik parçadan fazla

en: named directory entry
tr: isimli dizin girdisi

en: named resource
tr: isimli kaynak

en: named subdirectory
tr: isimli altdizin

en: no .dynamic section in the dynamic segment
tr: dinamik bölüm içinde dinamik alt bölüm yok

en: no argument types in mangled string
tr: karıştırılmış dizgede argüman tipi yok

en: no children
tr: astları yok

en: no entry %s in archive
tr: arşivde %s girdisi yok

en: no entry %s in archive %s!
tr: arşiv %2$s içerisinde %1$s girdisi yok!

en: no export definition file provided.
    Creating one, but that may not be what you want
tr: ihraç tanım dosyası verilmemiş.
    Bir tane oluşturuluyor fakat istediğiniz bu olmayabilir

en: no information for symbol number %ld
tr: %ld numaralı sembol için bilgi yok

en: no input file
tr: girdi dosyası yok

en: no input file specified
tr: girdi dosyası belirtilmedi

en: no name for output file
tr: çıktı dosyası için isim yok

en: no operation specified
tr: işlev belirtilmemiş

en: no resources
tr: kaynak yok

en: no symbols
tr: sembol yok

en: no type information for C++ method function
tr: C++ yöntem işlevi için tip bilgisi yok

en: none
tr: yok

en: notes
tr: notlar

en: null terminated unicode string
tr: boş değerle sonlanmış unicode dizgesi

en: numeric overflow
tr: sayısal taşma

en: options
tr: seçenekler

en: out of memory parsing relocs
tr: yer değiştirmeleri tararken bellek tükendi

en: overflow when adjusting relocation against %s
tr: %s'e göreli yer değiştirme ayarlanırken taşma oluştu

en: parse_coff_type: Bad type code 0x%x
tr: parse_coff_type: Kötü tip kodu 0x%x

en: private data
tr: özel veri

en: private header data
tr: özel başlık verisi

en: program headers
tr: Yazılım Başlıkları

en: reference parameter is not a pointer
tr: referans parametresi imleyici değil

en: relocs
tr: yerdeğişimler

en: resource ID
tr: kaynak ID

en: resource data
tr: kaynak verisi

en: resource data size
tr: kaynak veri boyu

en: resource type unknown
tr: kaynak tipi bilinmiyor

en: rpc section
tr: rpc bölümü

en: section 0 in group section [%5u]
tr: alt bölüm 0 alt bölüm grubu [%5u] içinde

en: section [%5u] already in group section [%5u]
tr: alt bölüm [%5u] zaten alt bölüm grubu [%5u] içinde

en: section data
tr: bölüm verisi

en: section headers
tr: Bölüm Başlıkları

en: set .bss vma
tr: .bss vma atar

en: set .data size
tr: .data boyu atar

en: set .nlmsection contents
tr: .nlmsection içeriğini atar

en: set .nlmsections flags
tr: .nlmsections seçenekleri atar

en: set .nlmsections size
tr: .nlmsections boyunu atar

en: set Address to 0x%lx
tr: Adresi 0x%lx olarak atar

en: set section alignment
tr: bölüm hizalanması atar

en: set section flags
tr: bölüm seçeneklerini atar

en: set section size
tr: bölüm boyu belirtir

en: set start address
tr: başlangıç adresini atar

en: shared section
tr: paylaşımlı bölüm

en: size
tr: boyut

en: skipping unexpected symbol type %s in relocation in section .rela.%s
tr: beklenmeyen sembol türü %s, yerdeğişim esnasında atlanıyor .rela.%s

en: stab_int_type: bad size %u
tr: stab_int_type: hatalı boy %u

en: stack overflow
tr: yığıt taşması

en: stack underflow
tr: yığıt alt taşması

en: stat failed on bitmap file `%s': %s
tr: `%s' bitmap dosyası durumlanamadı: %s

en: stat failed on file `%s': %s
tr: `%s' dosyası durumlanamadı: %s

en: stat failed on font file `%s': %s
tr: `%s' yazıtipi dosyası durumlanamadı: %s

en: stat returns negative size for %s
tr: stat komutu, %s için negatif büyüklük gösteriyor

en: string table
tr: dizge tablosu

en: string_hash_lookup failed: %s
tr: string_hash_lookup başarısız: %s

en: stringtable string
tr: dizgetablosu dizgesi

en: stringtable string length
tr: dizgetablosu dizge uzunluğu

en: stub section sizes
tr: koçan bölüm boyları

en: subprocess got fatal signal %d
tr: Ast-işlem %d ölümcül sinyalini aldı

en: support not compiled in for %s
tr: %s için destek derlenmemiş

en: supported flags: %s
tr: desteklenen seçenekler: %s

en: symbol information
tr: sembol bilgisi

en: symbols
tr: semboller

en: the .dynamic section is not contained within the dynamic segment
tr: dinamik alt bölüm, dinamik bölüm içinde değil

en: the .dynamic section is not the first section in the dynamic segment.
tr: dinamik alt bölüm, dinamik bölüm içindeki ilk alt bölüm değil.

en: there are no sections to be copied!
tr: kopyalanacak bölüm yok!

en: two different operation options specified
tr: iki farklı işlev seçeneği belirtilmiş

en: unable to copy file '%s' reason: %s
tr: '%s' dosyası kopyalanamadı sebep: %s

en: unable to open output file %s
tr: çıktı dosyası %s açılamadı

en: unable to rename '%s' reason: %s
tr: '%s' yeniden adlandırılamadı sebep: %s

en: undefined C++ object
tr: tanımlanmamış C++ nesnesi

en: undefined C++ vtable
tr: tanımlanmamış C++ vtablosu

en: undefined variable in ATN
tr: ATN'de tanımsız değişken

en: undefined variable in TY
tr: TY'de tanımsız değişken

en: unexpected DIALOGEX version %d
tr: beklenmeyen DIALOGEX sürümü %d

en: unexpected end of debugging information
tr: hata ayıklama bilgilerinde beklenmeyen son

en: unexpected fixed version info version %lu
tr: beklenmeyen sabit sürüm bilgisi sürümü %lu

en: unexpected fixed version information length %d
tr: beklenmeyen sabit sürüm bilgi uzunluğu %d

en: unexpected fixed version signature %lu
tr: beklenmeyen sabit sürüm imzası %lu

en: unexpected group cursor type %d
tr: beklenmeyen grup gösterge tipi %d

en: unexpected group icon type %d
tr: beklenmeyen grup ikon tipi %d

en: unexpected number
tr: beklenmeyen sayı

en: unexpected record type
tr: beklenmeyen kayıt tipi

en: unexpected string in C++ misc
tr: C++ misc içinde beklenmeyen dizge

en: unexpected stringfileinfo value length %d
tr: beklenmeyen dizge dosya bilgi değer uzunluğu %d

en: unexpected varfileinfo value length %d
tr: beklenmeyen değişken dosya bilgi değer uzunluğu %d

en: unexpected version string
tr: dizgenin beklenmeyen sürümü

en: unexpected version string length %d != %d + %d
tr: beklenmeyen sürüm dizge uzunluğu %d != %d + %d

en: unexpected version string length %d < %d
tr: beklenmeyen sürüm dizge uzunluğu %d < %d

en: unexpected version stringtable value length %d
tr: beklenmeyen sürüm dizge tablo değer uzunluğu %d

en: unexpected version type %d
tr: beklenmeyen sürüm tipi %d

en: unexpected version value length %d
tr: beklenmeyen sürüm değer uzunluğu %d

en: unknown ATN type
tr: bilinmeyen ATN tipi

en: unknown BB type
tr: bilinmeyen BB tipi

en: unknown C++ encoded name
tr: Bilinmeyen C++ şifreli ismi

en: unknown C++ visibility
tr: bilinmeyen C++ görünürlüğü

en: unknown TY code
tr: bilinmeyen TY kodu

en: unknown alternate machine code, ignored
tr: bilinmeyen alternatif makine kodu, yoksayıldı

en: unknown builtin type
tr: bilinmeyen oluşumiçi tip

en: unknown demangling style `%s'
tr: bilinmeyen düzeltme tarzı '%s'

en: unknown format type `%s'
tr: bilinmeyen biçem tipi `%s'

en: unknown section
tr: bilinmeyen bölüm

en: unknown virtual character for baseclass
tr: temel sınıf için bilinmeyen sanal karakter

en: unknown visibility character for baseclass
tr: temel sınıf için bilinmeyen görünebilirlik karakteri

en: unknown visibility character for field
tr: alan için bilinmeyen görünürlük karakteri

en: unnamed $vb type
tr: isimlenmemiş $vb tipi

en: unrecognized --endian type `%s'
tr: tanınmayan --endian tipi `%s'

en: unrecognized -E option
tr: tanınmayan -E seçeneği

en: unrecognized C++ abbreviation
tr: tanınmayan C++ kısaltması

en: unrecognized C++ default type
tr: bilinmeyen öntanımlı C++ tipi

en: unrecognized C++ misc record
tr: bilinmeyen C++ misc kaydı

en: unrecognized C++ object overhead spec
tr: bilinmeyen C++ nesne masraf tanımı

en: unrecognized C++ object spec
tr: bilinmeyen C++ nesne tanımı

en: unrecognized C++ reference type
tr: bilinmeyen C++ referans tipi

en: unrecognized cross reference type
tr: tanınmayan çapraz başvuru tipi

en: unrecognized section flag `%s'
tr: bilinmeyen bölüm seçeneği `%s'

en: unrecognized: %-7lx
tr: bilinmeyen: %-7lx

en: unresolved PC relative reloc against %s
tr: %s'e göreli PC yer değiştirme çözümlenemedi

en: unsupported ATN11
tr: desteklenmeyen ATN11

en: unsupported ATN12
tr: desteklenmeyen ATN12

en: unsupported C++ object type
tr: desteklenmeyen C++ nesne tipi

en: unsupported IEEE expression operator
tr: desteklenmeyen IEEE ifade işlemimi

en: unsupported menu version %d
tr: desteklenmeyen menü sürümü %d

en: unsupported or unknown DW_CFA_%d
tr: desteklenmeyen veya bilinmeyen DW_CFA_%d

en: unsupported qualifier
tr: desteklenmeyen niteleyici

en: unwind info
tr: geri alma bilgisi

en: unwind table
tr: geri alma tablosu

en: version data
tr: sürüm verisi

en: version def
tr: sürüm tanımı

en: version def aux
tr: Sürüm yardımcı tanımı

en: version definition section
tr: sürüm tanımı bölümü

en: version length %d does not match resource length %lu
tr: sürüm uzunluğu %d, kaynak uzunluğu %lu ile eşleşmiyor

en: version need
tr: Sürüm Gereksinim

en: version need aux (2)
tr: Sürüm Gereksinim Yardımcı (2)

en: version need aux (3)
tr: Sürüm Gereksinim Yardımcı (3)

en: version need section
tr: Sürüm Gereksinim Bölüm

en: version string table
tr: Sürüm Dizge Tablo

en: version symbol data
tr: Sürüm Sembol Veri

en: version var info
tr: sürüm değişken bilgisi

en: version varfileinfo
tr: değişken dosya bilgi sürümü

en: wait: %s
tr: bekle: %s

en: warning: CHECK procedure %s not defined
tr: warning: CHECK altyordamı %s tanımsız

en: warning: EXIT procedure %s not defined
tr: uyarı: EXIT altyordamı %s tanımsız

en: warning: FULLMAP is not supported; try ld -M
tr: uyarı: FULLMAP desteklenmiyor; ld -M komutunu deneyin

en: warning: No version number given
tr: uyarı: Sürüm numarası verilmemiş

en: warning: START procedure %s not defined
tr: uyarı: START altyordamı %s tanımsız

en: warning: could not locate '%s'.  System error message: %s
tr: uyarı: '%s' bulunamadı. Sistem hata iletisi: %s

en: warning: input and output formats are not compatible
tr: uyarı: girdi ve çıktı biçemleri uyumlu değil

en: warning: symbol %s imported but not in import list
tr: uyarı: %s sembolü ithal edildi ama ithal listesinde değil

en: will produce no output, since undefined symbols have no size.
tr: tanımsız sembollerin boyları olmadığından çıktı üretilmeyecek.

en: writing stub
tr: koçan yazılıyor
