cpio 2.11 - en to tr translation catalogue (283 entries)

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
tr: 
    Lisans GPLv3+: GNU GPL sürüm 3 ya da sonrası <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Bu özgür yazılımdır: değiştirmek ve yeniden dağıtmakta özgürsünüz.
    Yasal olarak izin verildiği ölçüde GARANTİ YOKTUR.

en: 
    Report bugs to: %s
tr: 
    Yazılım hatalarını buraya bildir: %s

en:   or:
tr:   veya:

en:  [OPTION...]
tr:  [SEÇENEK...]

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametresi bir değer gerektirir

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
tr: %.*s: Bilinmeyen  ARGP_HELP_FMT parametresi

en: %lu block
     | %lu blocks
tr[0]: %lu blok
tr[1]: %lu blok

en: %s home page: <%s>
tr: %s ana sayfa: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
tr: %s ana sayfa: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s is meaningless with %s
tr: %s, %s ile anlamsız

en: %s is not a character special file
tr: %s bir karakter özellikli dosya değil

en: %s is not a directory
tr: `%s'bir dizin değil

en: %s linked to %s
tr: %s -> %s bağı

en: %s not created: newer or same age version exists
tr: %s oluşturulmadı: daha yeni ya da aynı yaşta sürümü mevcut

en: %s not dumped: not a regular file
tr: %s dökümlenmedi: normal bir dosya değil

en: %s: Cannot %s
tr: %s: %s çalışmadı

en: %s: Cannot change mode to %s
tr: %s: Kip %s yapılamıyor

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
tr: %s: Sahiplik uid %lu, gid %lu olarak değiştirilemiyor

en: %s: Cannot create symlink to %s
tr: %s: %s için sembolik bağ yapılamıyor

en: %s: Cannot hard link to %s
tr: %s: %s için sabit bağ yapılamıyor

en: %s: Cannot seek to %s
tr: %s: %s konumuna gidilemiyor

en: %s: Cannot symlink to %s
tr: %s: %s için sembolik bağ yapılamıyor

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
tr[0]: %1$s: %3$lu. bayt okunurken %2$s. baytta okuma hatası
tr[1]: %1$s: %3$lu. bayt okunurken %2$s. baytta okuma hatası

en: %s: Too many arguments
tr: %s: Çok fazla argüman

en: %s: Warning: Cannot %s
tr: %s: Uyarı: %s çalışmadı

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
tr: %s: Uyarı: %s konumuna gidilemiyor

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
tr[0]: %1$s: Uyarı: %3$lu. bayt okunurken %2$s. baytta okuma hatası
tr[1]: %1$s: Uyarı: %3$lu. bayt okunurken %2$s. baytta okuma hatası

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
tr[0]: %1$s: %3$lu baytın sadece %2$lu baytı yazıldı
tr[1]: %1$s: %3$lu baytın sadece %2$lu baytı yazıldı

en: %s: file name too long
tr: %s: dosya ismi çok uzun

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: geçersiz seçenek -- '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: '%c%s' seçeneği bağımsız değişkene izin vermiyor

en: %s: option '%s' is ambiguous
tr: %s: '%s' seçeneği belirsiz

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: '--%s' seçeneği bağımsız değişkene izin vermiyor

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: '-W %s' seçeneği bağımsız bir değişkene izin vermiyor

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
tr: %s: '-W %s' seçeneği belirsiz

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: seçenek bir bağımsız değişken gerektiriyor -- '%c'

en: %s: rmtclose failed
tr: %s: rmtclose  başarısız oldu

en: %s: rmtioctl failed
tr: %s: rmtioctl başarısız oldu

en: %s: rmtopen failed
tr: %s: rmtopen  başarısız oldu

en: %s: symbolic link too long
tr: %s: sembolik bağ çok uzun

en: %s: truncating %s
tr: %s: %s kırpılıyor

en: %s: truncating inode number
tr: %s: düğüm sayısı azaltılıyor

en: %s: unknown file type
tr: %s: dosya türü bilinmiyor

en: %s: unrecognized option '%c%s'
tr: %s: '%c%s' seçeneği bilinmiyor

en: %s: unrecognized option '--%s'
tr: %s: '--%s' seçeneği bilinmiyor

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
tr: (PROGRAM HATASI) Sürüm bilinmiyor!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
tr: (PROGRAM HATASI) Seçenek tanınmalı mı!?

en: --append is used but no archive file name is given (use -F or -O options)
tr: --append kullanılmış ama bir arşiv dosyası ismi belirtilmemiş (-F ya da -O seçeneğini kullanın)

en: --no-preserve-owner cannot be used with --owner
tr: --no-preserve-owner ile --owner birlikte kullanılamaz

en: --owner cannot be used with --no-preserve-owner
tr: --owner ile --no-preserve-owner birlikte kullanılamaz

en: --stat requires file names
tr: --stat seçeneği dosya isimleri gerektirir

en: -F can be used only with --create or --extract
tr: -F sadece --create ya da --extract ile kullanılabilir

en: -T reads null-terminated names
tr: -T boş karakter sonlandırmalı isimleri okur

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
tr: ARGP_HELP_FMT: %s değeri %s değerinden küçük veya eşit

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
tr: DOSYAya BOYUT bayt eklenir. BOYUT evvelce --length seçeneği ile belirtilir.

en: Append to an existing archive.
tr: Mevcut bir arşive ek yapılır.

en: Archive file is local, even if its name contains colons
tr: İsmi ikinokta imi içerse bile arşiv dosyası yereldir

en: Archive filename to use instead of standard input. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
tr: Standart girdi yerine kullanılacak arşiv dosyası ismi. Arşiv uzakta olduğunda isteğe bağlı KULLANICI ve KONAK ile kullanıcı ve konak isimleri belirtilir

en: Archive filename to use instead of standard output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
tr: Standart çıktı yerine kullanılacak arşiv dosyası ismi. Arşiv uzakta olduğunda isteğe bağlı KULLANICI ve KONAK ile kullanıcı ve konak isimleri belirtilir

en: Archive format is not specified in copy-pass mode (use --format option)
tr: Dizinden dizine kopyalama kipinde arşiv biçimi belirtilmemiş (--format seçeneğini kullanın)

en: Archive format multiply defined
tr: Arşiv biçimi defalarca tanımlı

en: Archive value %.*s is out of range
tr: Arşiv değeri %.*s aralık dışında

en: BLOCK-SIZE
tr: BLOK-BOYU

en: Both -I and -F are used in copy-in mode
tr: -I ve -F her ikisi de arşivden kopyalama kipinde kullanılır

en: Both -O and -F are used in copy-out mode
tr: -O ve -F her ikisi de arşive kopyalama kipinde kullanılır

en: Byte count out of range
tr: Bayt sayısı aralığın dışında

en: COMMAND
tr: KOMUT

en: Cannot connect to %s: resolve failed
tr: %s ile bağlantı sağlanamadı: çözümleme başarısız

en: Cannot execute remote shell
tr: Uzak kabuk çalıştırılamıyor

en: Cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: Command dumped core
tr: Komut bellek dökümü verdi

en: Command exited successfully
tr: Komut başarıyla sonlandı

en: Command failed with status %d
tr: Komut %d çıkış durumu ile başarısız oldu

en: Command stopped on signal %d
tr: Komut %d sinyali ile durduruldu

en: Command terminated
tr: Komut sonlandı

en: Command terminated on signal %d
tr: Komut %d sinyali ile sonlandırıldı

en: Control warning display. Currently FLAG is one of 'none', 'truncate', 'all'. Multiple options accumulate.
tr: Uyarıların gösterimini denetler. SEÇENEK 'none', 'truncate' veya 'all' dizgelerinden biri olabilir. Çok sayıda seçenek toplanır.

en: Create all files relative to the current directory
tr: Tüm dosyalar çalışılan dizine göreli olarak oluşturulur

en: Create file of the given SIZE
tr: Dosya belirtilen BOYUTta oluşturulur

en: Create leading directories where needed
tr: Gerektiğinde baştaki dizinler oluşturulur

en: Create the archive (run in copy-out mode)
tr: Arşiv oluşturur (arşive kopyalama kipinde çalışır)

en: Creating intermediate directory `%s'
tr: ara dizin `%s' oluşturuluyor

en: DEVICE
tr: AYGIT

en: Dereference  symbolic  links  (copy  the files that they point to instead of copying the links).
tr: Sembolik bağlar kaldırılır (kopyalama bağın hedefi yerine bağ dosyasının kendisine yapılır)

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
tr: İcra edilen sınamalar ve KOMUTun çıkış durumu gösterilir

en: Do not change the ownership of the files
tr: Dosyaların iyeliği değiştirilmez

en: Do not print the number of blocks copied
tr: Kopyalanan blokların sayısı basılmaz

en: Do not strip file system prefix components from the file names
tr: Dosya sistemi önek bileşenleri dosya isimlerinden ayrılmaz

en: Enable debugging info
tr: Hata ayıklama bilgileri etkin olur

en: Error parsing number near `%s'
tr: Sayı çözümlenirken `%s' civarında hata

en: Execute ARGS. Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
tr: Belirtilen ARGları çalıştır. --checkpoint ile ve --cut, --append, --touch seçeneklerinden biri ile birlikte kullanışlıdır

en: Execute COMMAND
tr: KOMUT çalıştırılır

en: Extract files from an archive (run in copy-in mode)
tr: Dosyaları arşivden çıkarır (arşivden kopyalama kipinde çalışır)

en: Extract files to standard output
tr: Dosyalar standart çıkıya çıkarılır

en: FILE
tr: DOSYA

en: FLAG
tr: SEÇENEK

en: FORMAT
tr: BİÇİM

en: File %s shrunk by %s byte, padding with zeros | File %s shrunk by %s bytes, padding with zeros
tr[0]: %s dosyası %s bayttan kesik, kalanı sıfırlarla dolduruluyor
tr[1]: %s dosyası %s bayttan kesik, kalanı sıfırlarla dolduruluyor

en: File %s was modified while being copied
tr: %s dosyası kopyalanırken değişti

en: File creation options:
tr: Dosya oluşturma seçenekleri:

en: File statistics options:
tr: Dosya istatistikleri seçenekleri:

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
tr: Dosyayı belirtilen ŞABLON ile doldurur. ŞABLON 'default' veya 'zeros' olabilir

en: Found end of tape.  Load next tape and press RETURN.
tr: Band sonuna gelindi. Yeni bir band yükleyip ENTER tuşuna basın.

en: Found end of tape.  To continue, type device/file name when ready.
tr: Band sonuna gelindi. Devam etmek için, hazır olunca aygıt/dosya ismini yazın.

en: GNU `cpio' copies files to and from archives
    
    Examples:
      # Copy files named in name-list to the archive
      cpio -o < name-list [> archive]
      # Extract files from the archive
      cpio -i [< archive]
      # Copy files named in name-list to destination-directory
      cpio -p destination-directory < name-list
tr: GNU `cpio' dosyaları arşiv içine veya dışına kopyalar
    
    Örnekler:
      # isim-listesi ile belirtilen dosyaları arşive kopyala:
          cpio -o < isim-listesi [> arşiv]
      # Dosyaları arşivden çıkart:
          cpio -i [< arşiv]
      # isim-listesi ile belirtilen dosyaları hedef-dizine kopyala:
          cpio -p hedef-dizin < isim-listesi

en: Garbage command
tr: Bozuk komut

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
tr: ARGP_HELP_FMT bozuk: %s

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
tr: GNU yazılımı kullanımı genel yardımı: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
tr: Seyrek dosya üretilir. Komut satırının kalanı dosya eşlemini verir.

en: In the verbose table of contents listing, show numeric UID and GID
tr: Ayrıntılı içindekiler listesinde kullanıcı ve grup kimlikleri sayısal olarak gösterilir

en: Interactively rename files
tr: Dosyaların isimleri etkileşimli değiştirilir

en: Invalid byte count
tr: Geçersiz bayt sayısı

en: Invalid operation code
tr: Geçersiz işlem kodu

en: Invalid seek direction
tr: Geçersiz konum yönü

en: Invalid seek offset
tr: Geçersiz konum yerleşimi

en: Invalid size: %s
tr: Geçersiz boyut: %s

en: Invalid value for --warning option: %s
tr: -warning seçeneğinde belirtilen değer geçersiz: %s

en: Link files instead of copying them, when  possible
tr: Mümkün olduğunca, kopyalamak yerine dosyalara bağ oluşturulur

en: Main operation mode:
tr: Ana işlem kipi:

en: Malformed number %.*s
tr: Bozuk sayı %.*s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
tr: Uzun seçenekler için zorunlu veya isteğe bağlı olan argümanlar kısa seçenekler için de geçerlidir.

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
tr: Uzak bir işlem komutları kabul eden, bir kaset sürücüsü değiştir

en: Mode already defined
tr: Kip zaten tanımlı

en: NAME
tr: İSİM

en: NUMBER
tr: SAYI

en: Negative size: %s
tr: Negatif boyut: %s

en: Not enough arguments
tr: Argüman sayısı yetersiz

en: Number out of allowed range: %s
tr: Numara izin verilen aralığın dışında: %s

en: OFFSET
tr: KONUM

en: OPTION
tr: SEÇENEK

en: Only copy files that do not match any of the given patterns
tr: Sadece belirtilen şablon ile eşleşmeyen dosyalar kopyalanır

en: Operation modifiers valid in any mode:
tr: Her kipte geçerli işlem değiştiriciler:

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes:
tr: Arşiv dışına ve içine kopyalama kiplerinde geçerli işlem değiştiriciler:

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-pass modes:
tr: Arşiv dışına kopyalama ve dizinden dizine kopyalama kiplerinde
    geçerli işlem değiştiriciler:

en: Operation modifiers valid in copy-out and copy-pass modes:
tr: Arşive ve dizinden dizine kopyalama kiplerinde geçerli dönüştürücüler:

en: Operation modifiers valid only in copy-in mode:
tr: Sadece arşiv dışına kopyalama kipinde geçerli değiştiriciler:

en: Operation modifiers valid only in copy-out mode:
tr: Arşive kopyalama kipinde geçerli değiştiriciler:

en: Operation modifiers valid only in copy-pass mode:
tr: Dizinden dizine kopyalama kipinde geçerli değiştiriciler:

en: Operation not supported
tr: İşlem desteklenmiyor

en: PATTERN
tr: DESEN

en: Packaged by %s
tr: %s tarafından paketlendi

en: Packaged by %s (%s)
tr: %s (%s) tarafından paketlendi

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
tr: Sınama SAYISI aşıldığında belirtilen eylem uygulanır (aşağıya bakınız)

en: Premature eof
tr: Erken sayfa sonu

en: Print STRING when the end of a volume of the backup media is reached
tr: Yedekleme ortamının bir bölümünün sonuna gelindiğinde DİZGE basılır

en: Print a "." for each file processed
tr: Her dosya işlendiğinde bir "." basılır

en: Print a table of contents of the input
tr: Girdinin içindekiler listesini basar

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
tr: Belirtilen her dosya için stat yapısının içeriğini basar. Öntanımlı BİÇİM:

en: Read additional patterns specifying filenames to extract or list from FILE
tr: Çıkarılacak dosya isimlerini belirten ek şablonları okur ya da DOSYA'dan listeler

en: Read error at byte %lld in file %s, padding with zeros
tr: %2$s dosyasındaki %1$lld. baytta okuma hatası, kalanı sıfırlarla dolduruluyor

en: Read file names from FILE
tr: Dosya isimleri DOSYAdan okunur

en: Removing leading `%s' from hard link targets
tr: Sabit bağ hedeflerinden baştaki `%s' siliniyor

en: Removing leading `%s' from member names
tr: Üye isimlerinden baştaki `%s' siliniyor

en: Replace all files unconditionally
tr: Tüm dosyalar koşulsuz olarak değiştirilir

en: Report %s bugs to: %s
tr: %s hatalarını şuraya rapor et: %s

en: Report bugs to %s.
tr: Hataları %s 'e bildirin.

en: Reset the access times of files after reading them
tr: Okuduktan sonra dosyaların erişim zamanlarını sıfırlar

en: Retain previous file modification times when creating files
tr: Dosyalar oluşturulurken önceki dosya değişiklik zamanları korunur

en: Run in copy-pass mode
tr: Dizinden dizine kopyalama kipinde çalışır

en: SECS
tr: SN

en: SIZE
tr: BOYUT

en: STRING
tr: DİZGE

en: Seek direction out of range
tr: Arama yönü kapsamdışı

en: Seek offset out of range
tr: Arama başlangıcı kapsamdışı

en: Seek to the given offset before writing data
tr: Veriyi yazmadan önce belirtilen konuma gider

en: Set date for next --touch option
tr: Sonraki --touch seçeneği için tarih ayarlanır

en: Set the I/O block size to 5120 bytes
tr: G/Ç blok boyu 5120 bayt yapılır

en: Set the I/O block size to BLOCK-SIZE * 512 bytes
tr: G/Ç blok boyu BLOK-BOYU * 512 bayt yapılır

en: Set the I/O block size to the given NUMBER of bytes
tr: G/Ç blok boyu SAYI bayt yapılır

en: Set the ownership of all files created to the specified USER and/or GROUP
tr: Oluşturulan tüm dosyaların iyeliği KULLANICI ve/veya GRUPa ayarlanır

en: Size of a block for sparse file
tr: Seyrek dosyalar için blok boyu

en: Substituting `.' for empty hard link target
tr: Boş sabit bağ hedefi yerine `.' kullanılıyor

en: Substituting `.' for empty member name
tr: Boş üye ismi yerine `.' kullanılıyor

en: Swap both halfwords of words and bytes of halfwords in the data. Equivalent to -sS
tr: Hem verideki sözcüklerin yarımsözcükleri hem de yarımsözcüklerin baytları takaslanır. -sS ile aynıdır

en: Swap the bytes of each halfword in the files
tr: Dosyalardaki her yarımsözcüğün baytları takaslanır

en: Swap the halfwords of each word (4 bytes) in the files
tr: Dosyalardaki her sözcüğün (4 bayt) yarımsözcükleri (2 bayt) takaslanır

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
tr: Çalıştırma eylemlerini eşzamanlar. Bunlar --checkpoint seçeneği ile belirtilen sayı aşıldığında çalıştırılırlar.

en: Synchronous execution options:
tr: İcra eşzamanlama seçenekleri:

en: To continue, type device/file name when ready.
tr: Devam etmek için, hazır olunca aygıt/dosya ismini yazın.

en: Too many arguments
tr: Argüman sayısı çok fazla

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
tr: DOSYA --length seçeneği ile belirtilen boyutta kırpılır (belirtilmemişse 0)

en: Unexpected arguments
tr: Beklenmedik bağımsız değişkenler

en: Unknown date format
tr: Bilinmeyen tarih biçimi

en: Unknown field `%s'
tr: Bilinmeyen alan `%s'

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Unlink FILE
tr: DOSYA bağlantısını kes

en: Update the access and modification times of FILE
tr: DOSYAnın değişiklik ve erişim zamanları güncellenir

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: Use given archive FORMAT
tr: Belirtilen arşiv BİÇİMi kullanılır

en: Use the old portable (ASCII) archive format
tr: Eski taşınabilir (ASCII) arşiv biçimi kullanılır

en: Use this FILE-NAME instead of standard input or output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
tr: Standart girdi ya da çıktı yerine DOSYA-İSMİ kullanılır. Arşiv uzakta olduğunda isteğe bağlı KULLANICI ve KONAK ile kullanıcı ve konak isimleri belirtilir

en: Valid arguments are:
tr: Geçerli argümanlar:

en: Verbosely list the files processed
tr: İşlenen dosyalar ayrıntılı listelenir

en: When reading a CRC format archive, only verify the CRC's of each file in the archive, don't actually extract the files
tr: bir CRC biçimi arşiv okunurken, arşivdeki her dosyanın sadece CRC'leri doğrulanır, dosyalar çıkarılmaz

en: Write files with large blocks of zeros as sparse files
tr: Dosyalar geniş sıfır blokları ile seyrek dosyalar olarak yazılır

en: Write to file NAME, instead of standard output
tr: Dosyalar standart çıktı yerine İSİM dosyasına yazılır

en: Written by %s and %s.
tr: %s ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
tr: %s, %s, %s, 
    %s, %s, %s, 
    %s, %s, %s ve diğerleri 
    tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
tr: %s, %s, %s, 
    %s, %s, %s, 
    %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
tr: %s, %s, %s, 
    %s, %s, %s, 
    %s ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
tr: %s, %s, %s, 
    %s, %s, %s 
    ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
tr: %s, %s, %s, 
    %s, %s ve %s 
    tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
tr: %s, %s, %s, 
    %s ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
tr: %s, %s, %s 
    ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s, %s, and %s.
tr: %s, %s ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s.
tr: %s tarafından yazıldı.

en: [ARGS...]
tr: [ARGÜMANLAR...]

en: [USER][:.][GROUP]
tr: [KULLANICI][:.][GRUP]

en: [[USER@]HOST:]FILE-NAME
tr: [[KULLANICI@]KONAK:]DOSYA-İSMİ

en: [destination-directory]
tr: [hedef-dizin]

en: `%s' exists but is not a directory
tr: `%s' var ama dizin değil

en: ambiguous argument %s for %s
tr: %s argümanı `%s' için belirsiz

en: blank line ignored
tr: boş satır yoksayıldı

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
tr: seyrek dosyalar standart çıktıda üretilemez, --file seçeneğini kullanın

en: cannot get the login group of a numeric UID
tr: bir sayısal kullanıcı kimliğinin oturum açma grubu alınamaz

en: cannot link %s to %s
tr: %s -> %s bağı yapılamıyor

en: cannot make directory `%s'
tr: `%s' dizini oluşturulamıyor

en: cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: cannot open `%s'
tr: `%s' açılamıyor

en: cannot read checksum for %s
tr: %s için sağlama toplamı okunamıyor

en: cannot remove current %s
tr: mevcut %s silinemedi

en: cannot seek
tr: konumlanamıyor

en: cannot seek on output
tr: çıktıda konumlama yapılamaz

en: cannot set time on `%s'
tr: zaman `%s' olarak ayarlanamaz

en: cannot swap bytes of %s: odd number of bytes
tr: %s baytları takaslanamıyor: baytlar tek sayıda

en: cannot swap halfwords of %s: odd number of halfwords
tr: %s yarımsözcükleri takaslanamıyor: yarımsözcükler tek sayıda

en: cannot unlink `%s'
tr: `%s' bağlantısı kesilemiyor

en: control magnetic tape drive operation
tr: manyetik teyp sürücü işlemini denetle

en: created file is not sparse
tr: oluşturulan dosya seyrek değil

en: device major number
tr: ana aygıt numarası

en: device minor number
tr: alt aygıt numarası

en: device number
tr: aygıt numarası

en: error closing archive
tr: arşiv kapatılırken hata

en: exec/tcp: Service not available
tr: exec/tcp: Hizmet yok

en: failed to return to initial working directory
tr: başlangıç çalışma dizinine geri dönülemedi

en: file mode
tr: dosya kipi

en: file name contains null character
tr: dosya ismi boş karakter içeriyor

en: file size
tr: dosya boyu

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
tr: genfile, GNU paxutils deneme araçları için veri dosyalarını işleme sokar.
    SEÇENEKLER:

en: give a short usage message
tr: kısa kullanım mesajı ver

en: give this help list
tr: bu yardım listesini ver

en: hang for SECS seconds (default 3600)
tr: SANİYE süresince çökük kalır (öntanımlı 3600)

en: incorrect mask (near `%s')
tr: kalıp yanlış (`%s' yakınında)

en: inode number
tr: düğüm numarası

en: internal error: tape descriptor changed from %d to %d
tr: iç hata: teyp tanıtıcı %d iken %d oldu

en: invalid archive format `%s'; valid formats are:
    crc newc odc bin ustar tar (all-caps also recognized)
tr: `%s' arşiv biçimi geçersiz; geçerli biçimler:
    crc newc odc bin ustar tar (büyük harfler de geçerlidir)

en: invalid argument %s for %s
tr: %s için geçersiz %s argümanı

en: invalid block size
tr: blok boyu geçersiz

en: invalid count value
tr: geçersiz sayaç değeri

en: invalid group
tr: geçersiz grup

en: invalid header: checksum error
tr: başlık geçersiz: sağlama hatası

en: invalid user
tr: geçersiz kullanıcı

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: modification time
tr: değişiklik tarihi

en: name size
tr: isim boyu

en: no tape device specified
tr: Hiç teyp aygıtı belirtilmedi

en: number of links
tr: bağ sayısı

en: operation
tr: işlem

en: operation [count]
tr: operation [sayı]

en: premature end of archive
tr: arşivin sonu bulunamadı

en: premature end of file
tr: dosya sonu bulunamadı

en: print program version
tr: programın sürümünü yazdır

en: rdev major
tr: rdev ana

en: rdev minor
tr: rdev alt

en: read error
tr: okuma hatası

en: rename %s ->
tr: isim değişikliği %s ->

en: requested file length %lu, actual %lu
tr: istenen dosya uzunluğu %lu, etkin %lu

en: set debug level
tr: hata ayıklama seviyesini ayarla

en: set debug output file name
tr: hata ayıklama çıktı dosyası ismini ayarla

en: set the program name
tr: program adını ayarla

en: standard input is closed
tr: standart girdi kapalı

en: standard output is closed
tr: standart çıktı kapalı

en: stat(%s) failed
tr: stat(%s) başarısız

en: stdin
tr: stdG

en: stdout
tr: stdÇ

en: too many arguments
tr: çok fazla argüman

en: unable to record current working directory
tr: Geçerli çalışan dizin kaydedilemiyor

en: use device as the file name of the tape drive to operate on
tr: cihazı üzerinde işleme yapılacak teyp sürücüsünün dosya adı olarak kullan

en: use remote COMMAND instead of rsh
tr: rsh yerine uzak uçta KOMUT kullanılır

en: virtual memory exhausted
tr: sanal bellek tükendi

en: warning: archive header has reverse byte-order
tr: uyarı: arşiv başlığının bayt sıralaması ters

en: warning: skipped %ld byte of junk | warning: skipped %ld bytes of junk
tr[0]: uyarı: %ld baytlık döküntü atlandı
tr[1]: uyarı: %ld baytlık döküntü atlandı

en: write error
tr: yazma hatası
