iso_3166-2 - en to cy translation catalogue (100 entries)

en: American Samoa
cy: Samoa America

en: Antwerpen
cy: Antwerp

en: Armagh City, Banbridge and Craigavon
cy: Armagh, Banbridge a Chraigavon

en: Australian Capital Territory
cy: Tiriogaeth Prifddinas Awstralia

en: Bakı
cy: Baku

en: Barbuda
cy: Barbiwda

en: Bedford
cy: Rhydwely

en: Belfast City
cy: Belffast

en: Brabant wallon
cy: Brabant Walonaidd

en: Bridgend [Pen-y-bont ar Ogwr GB-POG]
cy: Pen-y-bont ar Ogwr

en: Bristol, City of
cy: Bryste

en: Brussels Hoofdstedelijk Gewest
cy: Rhanbarth Brwsel-Prifddinas

en: Brčko distrikt
cy: Ardal Brčko

en: Caerphilly [Caerffili GB-CAF]
cy: Caerffili

en: California
cy: Califfornia

en: Cambridgeshire
cy: Swydd Caergrawnt

en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
cy: Caerdydd

en: Carmarthenshire [Sir Gaerfyrddin GB-GFY]
cy: Sir Gaerfyrddin

en: Causeway Coast and Glens
cy: Causeway Coast a Glens

en: Ceredigion [Sir Ceredigion]
cy: Ceredigion

en: Cheshire East
cy: Dwyrain Swydd Gaer

en: Cheshire West and Chester
cy: Gorllewin Swydd Gaer a Chaer

en: City of Freeport
cy: Dinas Freeport

en: Cornwall
cy: Cernyw

en: Coventry
cy: Cofentri

en: Cumbria
cy: Cymbria

en: Denbighshire [Sir Ddinbych GB-DDB]
cy: Sir Ddinbych

en: Devon
cy: Dyfnaint

en: District of Columbia
cy: Dalgylch Columbia

en: Dubayy
cy: Dubai

en: Dumfries and Galloway
cy: Dumfries a Galloway

en: Durham, County
cy: Dyrham, Swydd

en: England
cy: Lloegr

en: Federacija Bosne i Hercegovine
cy: Bosnia-Hertsegofina

en: Flintshire [Sir y Fflint GB-FFL]
cy: Sir y Fflint

en: Genève
cy: Genefa

en: Gloucestershire
cy: Swydd Gaerloyw

en: Guam
cy: Gwam

en: Hammersmith and Fulham
cy: Hammersmith a Fulham

en: Herefordshire
cy: Swydd Henffordd

en: Isle of Anglesey [Sir Ynys Môn GB-YNM]
cy: Ynys Môn

en: Isle of Wight
cy: Ynys Wyth

en: Kensington and Chelsea
cy: Kensington a Chelsea

en: Kent
cy: Caint

en: Kābul
cy: Kabul

en: Leicester
cy: Caerlŷr

en: Leicestershire
cy: Swydd Gaerlŷr

en: Liverpool
cy: Lerpwl

en: London, City of
cy: Llundain, Dinas

en: Luxembourg
cy: Lwcsembwrg

en: Manchester
cy: Manceinion

en: Merthyr Tydfil [Merthyr Tudful GB-MTU]
cy: Merthyr Tudful

en: Monmouthshire [Sir Fynwy GB-FYN]
cy: Sir Fynwy

en: Naxçıvan
cy: Nakhichevan

en: Neath Port Talbot [Castell-nedd Port Talbot GB-CTL]
cy: Castell-nedd Port Talbot

en: New Mexico
cy: Mecsico Newydd

en: New South Wales
cy: De Cymru Newydd

en: New York
cy: Efrog Newydd

en: Newport [Casnewydd GB-CNW]
cy: Casnewydd

en: North Carolina
cy: Gogledd Carolina

en: North Dakota
cy: Gogledd Dakota

en: Northern Ireland
cy: Gogledd Iwerddon

en: Northern Mariana Islands
cy: Ynysoedd Gogledd Mariana

en: Northern Territory
cy: Tiriogaeth y Gogledd

en: Oxfordshire
cy: Swydd Rydychen

en: Pembrokeshire [Sir Benfro GB-BNF]
cy: Sir Benfro

en: Rhondda Cynon Taff [Rhondda CynonTaf]
cy: Rhondda Cynon Taf

en: Saint Andrew
cy: Sant Andrew

en: Saint George
cy: San Siôr

en: Saint James
cy: Sant James

en: Saint John
cy: Sant Ioan

en: Saint Joseph
cy: Sant Joseph

en: Saint Lucy
cy: Santes Lucy

en: Saint Mary
cy: Santes Fair

en: Saint Michael
cy: Sant Michael

en: Saint Paul
cy: Sant Paul

en: Saint Peter
cy: Sant Pedr

en: Saint Philip
cy: Sant Philip

en: Saint Thomas
cy: Sant Thomas

en: Sofia (stolitsa)
cy: Sofia

en: Somerset
cy: Gwlad yr Haf

en: South Australia
cy: De Awstralia

en: South Carolina
cy: De Carolina

en: South Dakota
cy: De Dakota

en: Swansea [Abertawe GB-ATA]
cy: Abertawe

en: Tiranë
cy: Tirana

en: Torfaen [Tor-faen]
cy: Tor-faen

en: Toshkent
cy: Tashkent

en: United States Minor Outlying Islands
cy: Ynysyoedd Americanaidd Ymylol

en: Vale of Glamorgan, The [Bro Morgannwg GB-BMG]
cy: Bro Morgannwg

en: Vermont
cy: Ynysyoedd Prydeinig y Wyryf

en: Virgin Islands, U.S.
cy: Ynysyoedd Americanaidd y Wyryf (U.S.)

en: Wales [Cymru GB-CYM]
cy: Cymru

en: West Virginia
cy: Gorllewin Virginia

en: Western Australia
cy: Gorllewin Awstralia

en: Westminster
cy: San Steffan

en: Wien
cy: Fienna

en: Wrexham [Wrecsam GB-WRC]
cy: Wrecsam

en: York
cy: Efrog

en: Zaire
cy: Saïre
