iso_639-3 - en to bn translation catalogue (1625 entries)

en: 'Are'are
bn: এরিয়ারে

en: Aari
bn: আরি

en: Aasáx
bn: আসাক্স

en: Abaga
bn: আবাগা

en: Abai Sungai
bn: আবাই সুংগাই

en: Abanyom
bn: আবানিয়োম

en: Abau
bn: আবাউ

en: Abaza
bn: আবাজা

en: Abellen Ayta
bn: আবেলেন আয়তা

en: Abidji
bn: আবিডজি

en: Abinomn
bn: এবিনোমন

en: Abipon
bn: আবিপন

en: Abishira
bn: আবিশিরা

en: Abkhazian
bn: আভকাজিয়ান

en: Abnaki, Eastern
bn: আবনাকি, পূর্ব

en: Abnaki, Western
bn: আবনাকি, পশ্চিম

en: Abom
bn: আবোম

en: Abon
bn: এবোন

en: Abron
bn: এবরোন

en: Abu
bn: আবু

en: Abu' Arapesh
bn: আবু' আরপেশ

en: Abua
bn: আবুয়া

en: Abui
bn: আবুই

en: Abure
bn: আবুরে

en: Abé
bn: আবে

en: Achagua
bn: আচাগুয়া

en: Achang
bn: আচাং

en: Acheron
bn: আচেরোন

en: Achi
bn: অচি

en: Achinese
bn: অ্যাচিনিস

en: Achterhoeks
bn: আখতেরহোয়েকস

en: Achuar-Shiwiar
bn: আচুয়ার-শিউয়িআর

en: Achumawi
bn: অচুমাউয়ি

en: Acipa, Eastern
bn: আসিপা, পূর্ব

en: Acoli
bn: অ্যাকোলি

en: Acroá
bn: আক্রয়া

en: Adamorobe Sign Language
bn: আডামোরোবে সাংকেতিক ভাষা

en: Adang
bn: আডাং

en: Adangbe
bn: আডাংগবে

en: Adangme
bn: আডাংগমে

en: Adele
bn: আডেলে

en: Adhola
bn: অধোলা

en: Adi
bn: আদি

en: Adioukrou
bn: অডিওক্রু

en: Adnyamathanha
bn: আডনিয়ামাথানহা

en: Adonara
bn: আডোনারা

en: Aduge
bn: আদুগে

en: Adyghe
bn: অ্যাডিঘে

en: Adzera
bn: অ্যাডজেরা

en: Aeka
bn: একা

en: Aekyom
bn: এইকিওম

en: Aer
bn: এর

en: Afade
bn: অফাডে

en: Afar
bn: আফার

en: Afghan Sign Language
bn: আফগান সাংকেতিক ভাষা

en: Afitti
bn: অ্যাফিটি

en: Afrihili
bn: অ্যাফ্রিহিলি

en: Afrikaans
bn: আফ্রিকান্স

en: Afro-Seminole Creole
bn: ক্রেওল, অ্যাফ্রো-সেমিনোল

en: Agarabi
bn: আগারাবি

en: Agariya
bn: আগারিয়া

en: Agatu
bn: আগুয়াটু

en: Agavotaguerra
bn: আগাভোটাগুয়েরা

en: Aghem
bn: এঘেম

en: Aghu
bn: আঘু

en: Aghul
bn: আঘুল

en: Agi
bn: আগি

en: Agta, Casiguran Dumagat
bn: আগতা, ক্যাসিগুরান দুমাগাত

en: Agta, Central Cagayan
bn: আগটা, মধ্য কাগায়ান

en: Agta, Isarog
bn: আগটা, ইসারোগ

en: Agta, Mt. Iraya
bn: আগতা, মাউন্ট ইরায়া

en: Agta, Mt. Iriga
bn: আগটা, মাউন্ট ইরিগা

en: Agta, Pahanan
bn: আয়টা, পাহানান

en: Aguano
bn: আগুয়ানো

en: Aguaruna
bn: আগুয়ারুনা

en: Aguna
bn: আগুনা

en: Agutaynen
bn: আগুতায়নেন

en: Ahanta
bn: অহান্টা

en: Ahirani
bn: আহিরানি

en: Ahom
bn: আহোম

en: Ahtena
bn: আহটেনা

en: Ai-Cham
bn: আই-ছাম

en: Aighon
bn: আইঘন

en: Aimaq
bn: আইমাক

en: Aimele
bn: আইমেলে

en: Aimol
bn: আইমোল

en: Ainbai
bn: আইবাই

en: Ainu (China)
bn: আইনু (চীনা)

en: Ainu (Japan)
bn: আইনু (জাপান)

en: Aiome
bn: আইয়োমে

en: Airoran
bn: আইরোরান

en: Aiton
bn: আইটন

en: Aizi, Aproumu
bn: আইজি, অ্যাপ্রাউমু

en: Aizi, Mobumrin
bn: আইজি, মোবুমরিন

en: Aizi, Tiagbamrin
bn: আইজি, টিয়াগবামরিন

en: Aja (Benin)
bn: অজা (বেনিন)

en: Ajawa
bn: আজাওয়া

en: Ak
bn: আক

en: Aka-Bea
bn: আকা-বিয়া

en: Aka-Bo
bn: আকা-বো

en: Aka-Cari
bn: আকা-কারি

en: Aka-Jeru
bn: আকা-জেরু

en: Aka-Kede
bn: আকা-কেডে

en: Aka-Kol
bn: আকা-কোল

en: Aka-Kora
bn: আকা-কোরা

en: Akan
bn: আকান

en: Akar-Bale
bn: আকার-বালে

en: Akaselem
bn: আকাসেলেম

en: Akawaio
bn: আকাওয়াইয়ো

en: Ake
bn: আইকে

en: Akeu
bn: আকিউ

en: Akha
bn: আখা

en: Akhvakh
bn: আখভাখ

en: Akkadian
bn: আক্কাডিয়ান

en: Aklanon
bn: আকলানোন

en: Akolet
bn: আকোলেট

en: Akoose
bn: আকুস

en: Akpa
bn: আকপা

en: Akrukay
bn: আক্রুকে

en: Akuku
bn: আকুকু

en: Akum
bn: আকুম

en: Akuntsu
bn: অকুনটসু

en: Akurio
bn: আকুরিও

en: Akwa
bn: আকওয়া

en: Alaba-K’abeena
bn: আলাবা-কআবিনা

en: Alabama
bn: আলাবামা

en: Alago
bn: আলাগো

en: Alak
bn: আলাক

en: Alamblak
bn: আলাম্বাক

en: Alangan
bn: আলাংগান

en: Alapmunte
bn: আলাপমুন্তে

en: Alawa
bn: আলাওয়া

en: Albanian
bn: আলবেনিয়ান

en: Albanian, Arbëreshë
bn: আলবেনিয়ান, আর্বেরেশে

en: Albanian, Arvanitika
bn: আলবেনিয়ান, আর্ভানিটিকা

en: Albanian, Gheg
bn: আলবেনিয়ান, ঘেঘ

en: Albanian, Tosk
bn: আলবেনিয়ান, টোস্ক

en: Alege
bn: অ্যালেগে

en: Aleut
bn: আলুত

en: Algerian Arabic
bn: আলজেরীয় আরবি

en: Algerian Saharan Arabic
bn: আলজেরীয় সাহারার আরব

en: Algerian Sign Language
bn: অ্যালজেরিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Algonquin
bn: অ্যালগোংকিয়ান

en: Ali
bn: আলি

en: Alladian
bn: আলাডিয়ান

en: Allar
bn: আলার

en: Alngith
bn: অ্যালংগিত

en: Alor
bn: আলোর

en: Alsea
bn: অ্যাসি

en: Alta, Northern
bn: অল্টা, উত্তর

en: Alta, Southern
bn: অল্টা, দক্ষিণ

en: Altai, Northern
bn: অল্টাই, উত্তর

en: Altai, Southern
bn: অল্টাই, দক্ষিণ

en: Alugu
bn: আলুগু

en: Alumu-Tesu
bn: আলুমু-টেসু

en: Alune
bn: অ্যালিউন

en: Alur
bn: আলুর

en: Alutor
bn: আলুটোর

en: Alviri-Vidari
bn: আলভিরি-ভিদারি

en: Alyawarr
bn: আলয়াওয়ার

en: Ama (Papua New Guinea)
bn: আমা (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Amahai
bn: আমাহাই

en: Amahuaca
bn: আমাহুয়াকা

en: Amaimon
bn: আমাইমন

en: Amal
bn: অমল

en: Amami-Oshima, Southern
bn: আমামি-ওশিমা, দক্ষিণ

en: Amanab
bn: আমানাব

en: Amanayé
bn: আমানায়ে

en: Amara
bn: আমারা

en: Amarakaeri
bn: আমারাকায়েরি

en: Amarasi
bn: আমারাসি

en: Ambai
bn: আমবাই

en: Ambakich
bn: অাম্বাকিচ

en: Ambala Ayta
bn: আম্বালা আইতা

en: Ambelau
bn: আম্বেলাউ

en: Ambele
bn: আম্বেলে

en: Amblong
bn: আমব্লং

en: Ambo
bn: অ্যাম্বো

en: Ambonese Malay
bn: আম্বোনস মালয়

en: Ambrak
bn: আমব্রাক

en: Ambul
bn: অ্যাম্বুল

en: Ambulas
bn: অ্যাম্বুলাস

en: Amdang
bn: আমডাং

en: Amdo Tibetan
bn: আমাদো তিব্বতি

en: Amele
bn: আমেলে

en: American Sign Language
bn: আমেরিকান সাংকেতিক ভাষা

en: Amharic
bn: আমহারিক

en: Ami
bn: আমি

en: Amis
bn: এমিস

en: Amo
bn: আমো

en: Amol
bn: আমোল

en: Ampanang
bn: আমপানাংগ

en: Amri Karbi
bn: আমরি কারবি

en: Amto
bn: আমটো

en: Amundava
bn: আমুনডাভা

en: Amuzgo, Guerrero
bn: আমুজগো, গুয়েরেরো

en: Amuzgo, Ipalapa
bn: আমুজগো, ইপালাপা

en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
bn: আমুজগো, সান পেড্রো আমুজগোস

en: Anaang
bn: আনাং

en: Anakalangu
bn: আনাকালাংগু

en: Anal
bn: অনল

en: Anambé
bn: অনাম্বে

en: Anasi
bn: আনাসি

en: Andai
bn: এনদাই

en: Andajin
bn: এনদাজিন

en: Andaqui
bn: আন্দাকুই

en: Andarum
bn: আন্দারুম

en: Andegerebinha
bn: আন্ডেগেরেবিনহা

en: Andh
bn: আন্ধ

en: Andi
bn: আন্দি

en: Andio
bn: আন্ডিও

en: Andoa
bn: আন্দোয়া

en: Andoque
bn: এন্ডোকিউ

en: Andra-Hus
bn: আন্দ্রা-হুস

en: Aneityum
bn: এনেইটইয়াম

en: Anem
bn: এনিম

en: Aneme Wake
bn: অনেমে ওয়েক

en: Angaataha
bn: অংগাতাহা

en: Angaité
bn: আংগাইটে

en: Angal
bn: আংগাল

en: Angal Enen
bn: অংগাল এনেন

en: Angal Heneng
bn: আংগান হেনেংগ

en: Angika
bn: অঙ্গিকা

en: Angolar
bn: অ্যাঙ্গোলার

en: Angor
bn: অ্যাংগোর

en: Angoram
bn: অ্যাংগোরাম

en: Anii
bn: আনি

en: Animere
bn: অ্যানিমেরে

en: Anindilyakwa
bn: আনিনদিলইয়াকওয়া

en: Anjam
bn: আঞ্জাম

en: Ankave
bn: অংকাভে

en: Anmatyerre
bn: আনমাতাইয়েরে

en: Anor
bn: আনোর

en: Anserma
bn: আনসের্মা

en: Ansus
bn: আনসুস

en: Antakarinya
bn: আন্টাকারিনিয়া

en: Anu-Hkongso Chin
bn: অনু-কন্গসো চিন

en: Anuak
bn: আনুয়াক

en: Anufo
bn: আনুফো

en: Anuki
bn: আনুকি

en: Anus
bn: আনুস

en: Anuta
bn: আনুতা

en: Anyin
bn: আনইন

en: Aore
bn: আওরে

en: Apache, Jicarilla
bn: অ্যাপাচে, জিকারিলা

en: Apache, Kiowa
bn: অ্যাপাচে, কিওয়া

en: Apache, Lipan
bn: অ্যাপাচে, লিপান

en: Apache, Mescalero-Chiricahua
bn: অ্যাপাচে, মেসকালেরো-চিরিকাহুয়া

en: Apache, Western
bn: অ্যাপাচে, পশ্চিম

en: Apatani
bn: আপাতানি

en: Apiaká
bn: এপিয়াকা

en: Apinayé
bn: এপিনায়ে

en: Apma
bn: আপমা

en: Aputai
bn: আপুতাই

en: Arabana
bn: আরাবানা

en: Arabela
bn: আরাবেলা

en: Arabic
bn: আরবি

en: Arabic, Algerian
bn: আরবি, অ্যালজেরিয়ান

en: Arabic, Algerian Saharan
bn: আরবি, অ্যালজেরিয়ান সাহারান

en: Arabic, Andalusian
bn: আরবি, আন্দালুশিয়ান

en: Arabic, Baharna
bn: আরবি, বাহারনা

en: Arabic, Chadian
bn: আরবি, চাডিয়ান

en: Arabic, Cypriot
bn: আরবি, সিপ্রিওট

en: Arabic, Dhofari
bn: আরবি, ধোফারি

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
bn: আরবি, পূর্ব মিশরিয় বেদাউই

en: Arabic, Egyptian
bn: আরবি, মিশরিয়

en: Arabic, Gulf
bn: আরবি, খাড়ি

en: Arabic, Hadrami
bn: আরবি, হাদামি

en: Arabic, Hijazi
bn: আরবি, হিজাজি

en: Arabic, Judeo-Iraqi
bn: আরবি, জুডিও-ইরাকি

en: Arabic, Judeo-Moroccan
bn: আরবি, জুডিও-মোরোক্কান

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
bn: আরবি, জুডিও-ট্রিপোলিটেনিয়ান

en: Arabic, Judeo-Yemeni
bn: আরবি, জুডিও-ইয়েমেনি

en: Arabic, Libyan
bn: আরবি, লিবিয়ান

en: Arabic, Mesopotamian
bn: আরবি, মেসোপোটেপিয়ান

en: Arabic, Moroccan
bn: আরবি, মোরোক্কান

en: Arabic, Najdi
bn: আরবি, নাজদি

en: Arabic, North Levantine
bn: আরবি, উত্তর লেভানটিন

en: Arabic, North Mesopotamian
bn: আরবি, উত্তর মেসোপোটেমিয়ান

en: Arabic, Omani
bn: আরবি, ওমানি

en: Arabic, Saidi
bn: আরবি, সাইদি

en: Arabic, Sanaani
bn: আরবি, সনানি

en: Arabic, Shihhi
bn: আরবি, শিহি

en: Arabic, Siculo
bn: আরবি, সিকুলো

en: Arabic, South Levantine
bn: আরবি, দক্ষিণ লেভানটিন

en: Arabic, Standard
bn: আরবি, প্রমিত

en: Arabic, Sudanese
bn: আরবি, সুডানিজ

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
bn: আরবি, টাইজি-আদেনি

en: Arabic, Tajiki
bn: আরবি, তাজিকি

en: Arabic, Tunisian
bn: আরবি, টিউনিশিয়ান

en: Arabic, Uzbeki
bn: আরবি, উজবেকি

en: Aragonese
bn: অ্যারাগোনিস

en: Araki
bn: আরাকি

en: Aralle-Tabulahan
bn: আরাল-তাবুলাহান

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
bn: অ্যারামাইক, প্রশাসনিক (৭০০-৩০০ BCE)

en: Aranadan
bn: আরানাদান

en: Araona
bn: আরাওনা

en: Arapaho
bn: আরাপাহো

en: Arapaso
bn: আরাপাসো

en: Arapesh, Abu'
bn: আরাপেশ, আবু

en: Arapesh, Bumbita
bn: আরাপেশ, বুম্বিতা

en: Arawak
bn: আরাওয়াক

en: Arawum
bn: আরাউম

en: Arbore
bn: আর্বোরে

en: Arbëreshë Albanian
bn: আরব্রেশে আলবেনীয়

en: Archi
bn: আর্চি

en: Areba
bn: আরেবা

en: Arem
bn: আরেম

en: Argentine Sign Language
bn: আর্জেনটিন সাংকেতিক ভাষা

en: Argobba
bn: আর্গোবা

en: Arguni
bn: আর্গুনি

en: Arhuaco
bn: আর্হুয়াজো

en: Ari
bn: অরি

en: Arifama-Miniafia
bn: আরিফিমা-মিনিয়াফিয়া

en: Arigidi
bn: আরিগিডি

en: Arikapú
bn: আরিকাপু

en: Arikara
bn: আরিকারা

en: Arikem
bn: আরিকেম

en: Armenian
bn: আর্মেনিয়ান

en: Armenian Sign Language
bn: আর্মেনিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Armenian, Middle
bn: আর্মেনিয়ান, মধ্য

en: Arop-Lokep
bn: আরোপ-লোকেপ

en: Arop-Sissano
bn: আরোপ-সিসানো

en: Arosi
bn: আরোসি

en: Arrarnta, Western
bn: আরার্নটা, পশ্চিম

en: Arrernte, Eastern
bn: অ্যারের্নটে, পূর্ব

en: Arta
bn: আর্তা

en: Aruek
bn: আরুয়েক

en: Arutani
bn: আরুতানি

en: Aruá (Amazonas State)
bn: আরুয়া (আমাজোনাস রাজ্য)

en: Aruá (Rodonia State)
bn: আরুয়া (রোডোনিয়া রাজ্য)

en: Arvanitika Albanian
bn: আরবানিটিকা আলবেনীয়

en: Arára, Pará
bn: আরারা, পেরা

en: As
bn: অস

en: Ashe
bn: অ্যাশে

en: Ashkun
bn: আশকুন

en: Ashtiani
bn: আশটিয়ানি

en: Asilulu
bn: আসিলুলু

en: Asmat, Central
bn: আসমাত, মধ্য

en: Asmat, Yaosakor
bn: আসমাত, ইয়াওসাকোর

en: Asoa
bn: অসোয়া

en: Assamese
bn: অসমীয়া

en: Assiniboine
bn: অ্যাসিনিবোইনি

en: Asturian
bn: অ্যাস্টুরিয়ান

en: Asu (Nigeria)
bn: আসু (নাইজেরিয়া)

en: Asu (Tanzania)
bn: আসু (তানজানিয়া)

en: Asumboa
bn: আসুমবোয়া

en: Asuri
bn: আসুরি

en: Asurini, Tocantins
bn: অ্যাসুরিনি, টোকানটিনস

en: Ata
bn: আতা

en: Atakapa
bn: আটাকাপা

en: Atampaya
bn: আতামপায়া

en: Atemble
bn: এটেম্বেল

en: Athpariya
bn: আথপারিয়া

en: Ati
bn: অটি

en: Atohwaim
bn: আতোহওয়েইম

en: Atong (Cameroon)
bn: এটোং (ক্যামেরুন)

en: Atong (India)
bn: আটং (ভারত)

en: Atorada
bn: আতোরাদা

en: Atsahuaca
bn: আটসাহুয়াকা

en: Atsam
bn: অটসাম

en: Atsugewi
bn: আটসুগেউই

en: Atta, Faire
bn: আটা, ফেইরে

en: Atta, Pamplona
bn: আতা, পামপ্লোনা

en: Atta, Pudtol
bn: আটা, পুডটোল

en: Au
bn: আউ

en: Aulua
bn: আউলুয়া

en: Aushi
bn: আউশি

en: Aushiri
bn: আউশিরি

en: Austral
bn: অস্ট্রাল

en: Australian Aborigines Sign Language
bn: অস্ট্রেলিয়ান অ্যাবোরিজিনি সাংকেতিক ভাষা

en: Austrian Sign Language
bn: অস্ট্রিয়ান সংকেতিক ভাষা

en: Auye
bn: আউয়ে

en: Auyokawa
bn: আয়োকাওয়া

en: Avaric
bn: আভারিক

en: Avatime
bn: আভাটিমে

en: Avau
bn: আভাউ

en: Avestan
bn: আভেস্তান

en: Avikam
bn: অভিকাম

en: Avokaya
bn: আভোকায়া

en: Awa (Papua New Guinea)
bn: আওয়া (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Awabakal
bn: আওয়াবাকাল

en: Awad Bing
bn: আওয়াদ বিং

en: Awadhi
bn: আওয়াধি

en: Awak
bn: আওয়াক

en: Awar
bn: আওয়ার

en: Awara
bn: আওয়ারা

en: Awbono
bn: অবোনো

en: Aweer
bn: আউইর

en: Awera
bn: আওয়েরা

en: Awing
bn: অউইং

en: Awiyaana
bn: অউয়িয়ানা

en: Awjilah
bn: অজিলাহ

en: Awngi
bn: অওগনি

en: Awun
bn: আউন

en: Awutu
bn: আউটু

en: Awyi
bn: অয়ি

en: Awyu, Central
bn: আউয়ু, মধ্য

en: Awyu, Edera
bn: আউয়ু, এডেরা

en: Awyu, Jair
bn: আউয়ু, জেয়র

en: Awyu, South
bn: আউয়ু, দক্ষিণ

en: Axamb
bn: আক্সাম্ব

en: Ayabadhu
bn: আয়াবাধু

en: Ayere
bn: আয়েরে

en: Ayerrerenge
bn: আয়েরেন্জ

en: Ayi (Papua New Guinea)
bn: আই (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Aymara
bn: আয়মারা

en: Aymara, Central
bn: আয়মারা, মধ্য

en: Aymara, Southern
bn: আয়মারা, দক্ষিণ

en: Ayoreo
bn: আয়োরিও

en: Ayta, Abellen
bn: আয়তা, আবেলেন

en: Ayta, Ambala
bn: আয়তা, আম্বালা

en: Ayta, Mag-Indi
bn: আয়তা, মাগ-ইন্দি

en: Ayta, Sorsogon
bn: আয়তা, সোর্সোগন

en: Ayu
bn: আয়ু

en: Azerbaijani
bn: আজারবাইজানি

en: Azerbaijani, North
bn: আজারবাইজানি, উত্তর

en: Azerbaijani, South
bn: আজারবাইজানি, দক্ষিণ

en: Azha
bn: আজা

en: Baan
bn: বান

en: Baangi
bn: বাংগি

en: Baatonum
bn: বাটোনাম

en: Baba
bn: বাবা

en: Babango
bn: বাবাংগো

en: Babanki
bn: বাবাংকি

en: Babar, North
bn: বাবার, উত্তর

en: Babatana
bn: বাবাতানা

en: Babuza
bn: বাবুজা

en: Bacama
bn: বাকামা

en: Bada (Indonesia)
bn: বাদা (ইন্দোনেশিয়া)

en: Bada (Nigeria)
bn: বাদা (নাইজেরিয়া)

en: Badaga
bn: বাদাগা

en: Badeshi
bn: বাদেশি

en: Badimaya
bn: বাদিমায়া

en: Badui
bn: বাদুই

en: Baeggu
bn: বেইগু

en: Baelelea
bn: বেইলেলিয়া

en: Baetora
bn: বায়েটোরা

en: Bafanji
bn: বাফাঞ্জি

en: Bafaw-Balong
bn: বাফাও-বালোং

en: Bafut
bn: বাফুড

en: Baga Kaloum
bn: বাগা কালুওম

en: Baga Koga
bn: বাগা কোগা

en: Baga Sitemu
bn: বাগা সিটেমু

en: Bagheli
bn: বাঘেলি

en: Bagirmi
bn: বাগিরমি

en: Bago-Kusuntu
bn: বাগো-কুসুন্টু

en: Bagri
bn: বাগরি

en: Bagupi
bn: বাগুপি

en: Bagusa
bn: বাগুসা

en: Baham
bn: বাহাম

en: Baharna Arabic
bn: বাহারনা আরবি

en: Bahau
bn: বাহাউ

en: Bahinemo
bn: বাহিনেমো

en: Bahing
bn: বাহিং

en: Bahnar
bn: বাহনার

en: Bahonsuai
bn: বাহোনসুয়াই

en: Bai, Central
bn: বাই, মধ্য

en: Bai, Southern
bn: বাই, দক্ষিণ

en: Baibai
bn: বাইবাই

en: Baikeno
bn: বাইকেনো

en: Baima
bn: বাইমা

en: Baimak
bn: বাইমাক

en: Baiso
bn: বাইসো

en: Bajan
bn: বাজান

en: Bajau, Indonesian
bn: বাজাউ, ইন্দোনেশিয়ান

en: Bajelani
bn: বাজেলানি

en: Baka (Cameroon)
bn: বাকা (ক্যামেরুন)

en: Bakairí
bn: বাকাইরি

en: Bakaka
bn: বাকাকা

en: Bakhtiari
bn: বাখতিয়ারি

en: Baki
bn: বাকি

en: Bakoko
bn: বাকোকো

en: Bakpinka
bn: বাকপিংকা

en: Bakumpai
bn: বাকুমপাই

en: Bakwé
bn: বাকওয়ে

en: Balaesang
bn: বালায়েসাংগ

en: Balangao
bn: বালাংগাও

en: Balanta-Ganja
bn: বালান্টা-গাঞ্জা

en: Balanta-Kentohe
bn: বালান্টা-কেন্টোহে

en: Balantak
bn: বালানটাক

en: Baldemu
bn: বালদেমু

en: Bali (Nigeria)
bn: বালি (নাইজেরিয়া)

en: Balinese
bn: বালিলিস

en: Balo
bn: বালো

en: Balochi, Eastern
bn: বালুচি, পূর্ব

en: Balochi, Southern
bn: বালুচি, দক্ষিণ

en: Balochi, Western
bn: বালুচি, পশ্চিম

en: Baloi
bn: বালোই

en: Balti
bn: বালতি

en: Baluan-Pam
bn: বালুয়ান-পাম

en: Baluchi
bn: বালুচি

en: Bamako Sign Language
bn: বামাকো সাংকেতিক ভাষা

en: Bamali
bn: বামালি

en: Bambalang
bn: বামবালাং

en: Bambara
bn: বাম্বারা

en: Bambili-Bambui
bn: বাম্বিলি-বাম্বুই

en: Bamenyam
bn: বামেনইয়াম

en: Bamu
bn: বামু

en: Bamukumbit
bn: বামুকুমবিত

en: Bamun
bn: বামুন

en: Bamunka
bn: বামুনকা

en: Bamwe
bn: বামওয়ে

en: Ban Khor Sign Language
bn: বান খোর সাংকেতিক ভাষা

en: Bana
bn: বানা

en: Banaro
bn: বানারো

en: Banda (Indonesia)
bn: বান্ডা (ইন্দোনেশিয়া)

en: Banda, Mid-Southern
bn: বান্দা, মধ্য-দক্ষিণি

en: Banda, West Central
bn: বান্ডা, পশ্চিম মধ্য

en: Banda-Banda
bn: বান্ডা-বান্ডা

en: Bandi
bn: বান্ডি

en: Bandial
bn: বান্ডিয়াল

en: Bandjalang
bn: বান্ডজালাং

en: Bangala
bn: বাংগালা

en: Bangandu
bn: বানগান্দু

en: Bangba
bn: বাংগবা

en: Banggai
bn: বাংগাই

en: Banggarla
bn: বাংগারলা

en: Bangi
bn: বাংগি

en: Bangla
bn: বাংলা

en: Bangolan
bn: বাংগোলান

en: Bangubangu
bn: বাংগুবাংগু

en: Bangwinji
bn: বাংগউইঞ্জি

en: Baniva
bn: বানিভা

en: Baniwa
bn: বানিওয়া

en: Banjar
bn: বাঞ্জার

en: Bankagooma
bn: বাংকাগুমা

en: Bankon
bn: বাংকোন

en: Bannoni
bn: বানোনি

en: Bantawa
bn: বান্টাওয়া

en: Bantik
bn: বান্তিক

en: Bantoanon
bn: বান্তোয়ানোন

en: Baraamu
bn: বারামু

en: Barai
bn: বারাই

en: Barakai
bn: বারাকাই

en: Barama
bn: বারামা

en: Barambu
bn: বারাম্বু

en: Baramu
bn: বারামু

en: Barapasi
bn: বারাপাসি

en: Baras
bn: বারাস

en: Barasana-Eduria
bn: বারাসানা-এডুরিয়া

en: Barbareño
bn: বার্বারেনো

en: Bardi
bn: বার্ডি

en: Barein
bn: বারেইন

en: Bareli, Palya
bn: বারেলি, পালয়া

en: Bareli, Pauri
bn: বারেলি, পাউরি

en: Bareli, Rathwi
bn: বারেলি, রাথউই

en: Bari
bn: বারি

en: Bariai
bn: বারিয়াই

en: Bariji
bn: বারিজি

en: Barikanchi
bn: বারিকাঞ্চি

en: Barok
bn: বারোক

en: Barombi
bn: বারোম্বি

en: Barrow Point
bn: বেরো পয়েন্ট

en: Baruga
bn: বারুগা

en: Baruya
bn: বেরুয়া

en: Barwe
bn: বারওয়ে

en: Basa (Cameroon)
bn: বাসা (ক্যামেরুন)

en: Basa (Nigeria)
bn: বাসা (নাইজেরিয়া)

en: Basa-Gumna
bn: বাসা-গুমনা

en: Basa-Gurmana
bn: বাসা-গুরমানা

en: Basap
bn: বাসাপ

en: Basay
bn: বাসে

en: Bashkardi
bn: বাশকার্ডি

en: Bashkir
bn: বাশকির

en: Basketo
bn: বাসকেটো

en: Basque
bn: বাস্ক

en: Bassa
bn: বাসসা

en: Bassa-Kontagora
bn: বাসসা-কোনটাগোরা

en: Bassari
bn: বাসারি

en: Bassossi
bn: বাসোসি

en: Bata
bn: বাতা

en: Batak
bn: বাতাক

en: Batak Alas-Kluet
bn: বাটাক আলাস-ক্লুয়েট

en: Batak Angkola
bn: বাটাক অ্যাংগকোলা

en: Batak Dairi
bn: বাতাক দাইরি

en: Batak Karo
bn: বাটাক কারো

en: Batak Mandailing
bn: বাটাক মান্দাইলিং

en: Batak Simalungun
bn: বাটাক সিমালুংগুন

en: Batak Toba
bn: বাটাক টোবা

en: Batanga
bn: বাতাংগা

en: Batek
bn: বাতেক

en: Bateri
bn: বাতেরি

en: Bathari
bn: বাথারি

en: Bati (Cameroon)
bn: বাতি (ক্যামেরুন)

en: Bati (Indonesia)
bn: বাটি (ইন্দোনেশিয়া)

en: Bats
bn: বাট্‌স

en: Batu
bn: বাটু

en: Batuley
bn: বাটুলে

en: Bau
bn: বাউ

en: Bauchi
bn: বাউচি

en: Baure
bn: বাওরে

en: Bauria
bn: বাউরিয়া

en: Bauwaki
bn: বাউওয়াকি

en: Bauzi
bn: বাউজি

en: Bavarian
bn: বাভারিয়ান

en: Bayali
bn: বায়ালি

en: Baygo
bn: বেগো

en: Bayono
bn: বায়োনো

en: Bayot
bn: বায়োট

en: Bayungu
bn: বাইয়ুংগু

en: Bazigar
bn: বাজিগর

en: Beami
bn: বিয়ামি

en: Beaver
bn: বিভার

en: Beba
bn: বেবা

en: Bebele
bn: বেবেলে

en: Bebeli
bn: বেবেলি

en: Bebil
bn: বেবিল

en: Bedjond
bn: বেডজোন্দ

en: Bedoanas
bn: বেদোয়ানাস

en: Beeke
bn: বিইক

en: Beele
bn: বিইলি

en: Beembe
bn: বিমবে

en: Beezen
bn: বুজেন

en: Befang
bn: বেফাং

en: Beja
bn: বেজা

en: Bekwarra
bn: বেকওয়ারা

en: Belanda Viri
bn: বেলান্ডা ভিরি

en: Belarusian
bn: বেলারুশিয়ান

en: Belhariya
bn: বেলহারিয়া

en: Beli (Papua New Guinea)
bn: বেলি (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Bella Coola
bn: বালা কুলা

en: Bellari
bn: বেলারি

en: Bemba (Zambia)
bn: বেম্বা (জাম্বিয়া)

en: Bembe
bn: বেম্বে

en: Bena (Tanzania)
bn: বেনে (তানজানিয়া)

en: Benabena
bn: বেনাবেনা

en: Bench
bn: বেঞ্চ

en: Bende
bn: বেন্ডে

en: Bendi
bn: বেন্ডি

en: Benga
bn: বেংগা

en: Bengali
bn: বাংলা

en: Benggoi
bn: বেংগোই

en: Bengkala Sign Language
bn: বেংগকালা সাংকেতিক ভাষা

en: Bentong
bn: বেনটোং

en: Beothuk
bn: বিওথুক

en: Bepour
bn: বেপোর

en: Berakou
bn: বেরাকুউ

en: Berik
bn: বেরিক

en: Berinomo
bn: বেরিনোমো

en: Berom
bn: বেরোম

en: Berti
bn: বেরটি

en: Besme
bn: বেসমে

en: Besoa
bn: বেসোয়া

en: Betaf
bn: বেতাফ

en: Betawi
bn: বেতাওয়ি

en: Bete
bn: বেটে

en: Bete-Bendi
bn: বেটে-বেন্ডি

en: Bhadrawahi
bn: বদ্রাওয়াই

en: Bharia
bn: ভারিয়া

en: Bhatri
bn: ভাতরি

en: Bhattiyali
bn: ভাটিয়ালি

en: Bhaya
bn: ভায়া

en: Bhele
bn: ভেলে

en: Bhilali
bn: ভিলালি

en: Bhili
bn: ভিলি

en: Bhojpuri
bn: ভোজপুরি

en: Bhunjia
bn: ভুঞ্জিয়া

en: Biafada
bn: বিয়াফাডা

en: Biak
bn: বিয়াক

en: Biali
bn: বিয়ালি

en: Biangai
bn: বিয়াংগাই

en: Biao
bn: বিয়াও

en: Biao Mon
bn: বিয়াও মোন

en: Bidayuh, Biatah
bn: বিডায়ু, বিয়াতাহ

en: Bidiyo
bn: বিদিও

en: Bidyogo
bn: বিদয়িওগো

en: Biem
bn: বিয়েম

en: Bierebo
bn: বাইরেবো

en: Bieria
bn: বিয়েরিয়া

en: Biete
bn: বিতে

en: Biga
bn: বিগা

en: Bijori
bn: বিজোরি

en: Bikol
bn: বিকোল

en: Bikya
bn: বিকয়া

en: Bila
bn: বিলা

en: Bilakura
bn: বিলাকুরা

en: Bilba
bn: বিলবা

en: Bilbil
bn: বিলবিল

en: Bile
bn: বিলে

en: Bilin
bn: বিলিন

en: Biloxi
bn: বিলোক্সি

en: Bilua
bn: বিলুয়া

en: Bilur
bn: বিলুর

en: Bima
bn: বিমা

en: Bimin
bn: বিমিন

en: Bimoba
bn: বিমোবা

en: Bina (Nigeria)
bn: বিনা (নাইজেরিয়া)

en: Bina (Papua New Guinea)
bn: বিনা (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Binahari
bn: বিনাহারি

en: Binandere
bn: বিনানদেরে

en: Bine
bn: বিনে

en: Bini
bn: বিনি

en: Binji
bn: বিনজি

en: Bintauna
bn: বিনটুয়ানিয়া

en: Bintulu
bn: বিনটুলু

en: Binukid
bn: বিনুকিড

en: Binumarien
bn: বিনুমারিয়ান

en: Bipi
bn: বিপি

en: Birale
bn: বিরালে

en: Birao
bn: বিরাও

en: Birgit
bn: বিরগিট

en: Birhor
bn: বিরহোর

en: Biri
bn: বিরি

en: Birifor, Malba
bn: বিরিফোর, মালবা

en: Birifor, Southern
bn: বিরিফোর, দক্ষিণ

en: Biritai
bn: বিরিতাই

en: Birked
bn: বির্কেড

en: Birri
bn: বিররি

en: Birwa
bn: বিরওয়া

en: Bisaya, Brunei
bn: বিসায়া, ব্রুনেই

en: Bisaya, Sabah
bn: বিসায়া, সাবাহ

en: Bishnupriya
bn: বিষ্ণুপ্রিয়া

en: Bishuo
bn: বিশুও

en: Bisis
bn: বিসিস

en: Bislama
bn: বিসলামা

en: Bisorio
bn: বিসেরিও

en: Bissa
bn: বিসা

en: Bisu
bn: বিসু

en: Bit
bn: বিট

en: Bitare
bn: বিটারে

en: Biwat
bn: বিওয়াত

en: Biyo
bn: বিয়ো

en: Biyom
bn: বিয়োম

en: Blaan, Koronadal
bn: ব্লান, কোরোনাডাল

en: Blaan, Sarangani
bn: ব্লান, সারাংগানি

en: Blablanga
bn: ব্লাব্লাংগা

en: Blafe
bn: ব্লাফে

en: Blagar
bn: ব্লাগার

en: Blang
bn: ব্লাং

en: Bo (Laos)
bn: বো (লাওস)

en: Bo (Papua New Guinea)
bn: বো (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Boano (Maluku)
bn: বোয়ানো (মালুকু)

en: Boano (Sulawesi)
bn: বোয়ানো (সুলাওয়েসি)

en: Bobongko
bn: বোবোংগকো

en: Bobot
bn: বোবোট

en: Bodo (Central African Republic)
bn: বোডো (মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র)

en: Bodo (India)
bn: বোড়ো (ভারত)

en: Bodo Parja
bn: বড় পরজা

en: Bofi
bn: বোফি

en: Boga
bn: বোগা

en: Bogaya
bn: বোগায়া

en: Boghom
bn: বোঘোম

en: Boguru
bn: বোগুরু

en: Boikin
bn: বোইকিন

en: Boko (Benin)
bn: বোকো (বেনিন)

en: Bokobaru
bn: বোকোবারু

en: Bokoto
bn: বোকোটো

en: Bokyi
bn: বোকয়ি

en: Bola
bn: বোলা

en: Bolango
bn: বোলাংগো

en: Bole
bn: বোলে

en: Bolgo
bn: বোলগো

en: Bolia
bn: বোলিয়া

en: Bolivian Sign Language
bn: বোলিভিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Boloki
bn: বোলোকি

en: Bolon
bn: বোলোন

en: Bolondo
bn: বোলোন্ডো

en: Bolongan
bn: বোলোংগান

en: Boma
bn: বোমা

en: Bomboli
bn: বোমবোলি

en: Bomboma
bn: বোমবোমা

en: Bomu
bn: বোমু

en: Bomwali
bn: বোমওয়ালি

en: Bondei
bn: বোন্ডেই

en: Bondo
bn: বোন্ডো

en: Bonerif
bn: বোনেরিফ

en: Bonggi
bn: বোংগি

en: Bonggo
bn: বোংগগো

en: Bongili
bn: বোংগিলি

en: Bongo
bn: বোংগো

en: Bongu
bn: বোংগু

en: Bonjo
bn: বোঞ্জো

en: Bonkeng
bn: বোনকেং

en: Bonkiman
bn: বোংকিমান

en: Bookan
bn: বুকান

en: Boon
bn: বুন

en: Boor
bn: বুর

en: Bor, Belanda
bn: বোর, বেলান্ডা

en: Bora
bn: বোরা

en: Boro (Ethiopia)
bn: বোরো (ইথিওপিয়া)

en: Boruca
bn: বোরুকা

en: Boselewa
bn: বোসেলেওয়া

en: Bosngun
bn: বসনগান

en: Bosnian
bn: বসনিয়ান

en: Bote-Majhi
bn: বোতে-মাঝি

en: Botlikh
bn: বোটলিখ

en: Bozaba
bn: বোজাবা

en: Bozo, Jenaama
bn: বোজো, জেনামা

en: Bragat
bn: ব্রাগাত

en: Brahui
bn: ব্রাহুই

en: Braj
bn: ব্রজ

en: Brazilian Sign Language
bn: ব্রাজেলিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Brem
bn: ব্রেম

en: Breri
bn: ব্রেরি

en: Breton
bn: ব্রেটন

en: Bribri
bn: ব্রিব্রি

en: Brithenig
bn: ব্রিথেনিগ

en: British Sign Language
bn: ব্রিটিশ সাংকেতিক ভাষা

en: Brokkat
bn: ব্রোক্কাট

en: Brokskat
bn: ব্রোকস্ক্যাট

en: Bru, Eastern
bn: ব্রু, পূর্ব

en: Bru, Western
bn: ব্রু, পশ্চিম

en: Bua
bn: বুয়া

en: Buamu
bn: বুয়ামু

en: Buang, Mapos
bn: বুয়াং, মাপোস

en: Bube
bn: বুবে

en: Bubi
bn: বুবি

en: Bubia
bn: বুবিয়া

en: Budibud
bn: বুডিবুড

en: Budong-Budong
bn: বুডোং-বুডোং

en: Budu
bn: বুডু

en: Budukh
bn: বুদুক

en: Buduma
bn: বুদুমা

en: Budza
bn: বুডজা

en: Bugan
bn: বুগান

en: Bugawac
bn: বুগাওয়াক

en: Bughotu
bn: বুঘোটু

en: Buginese
bn: বাগিনিস

en: Bugun
bn: বুগুন

en: Buhid
bn: বুহিদ

en: Buhutu
bn: বুহুটু

en: Bukat
bn: বুকাত

en: Bukharic
bn: বুখারিক

en: Bukitan
bn: বুকিটান

en: Bukiyip
bn: বুকিয়িপ

en: Bukusu
bn: বুকুসু

en: Bukwen
bn: বুকওয়েন

en: Bulgarian
bn: বুলগেরিয়ান

en: Bulgarian Sign Language
bn: বুলগেরিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Bulgebi
bn: বুলগেবি

en: Buli (Ghana)
bn: বুলি (ঘানা)

en: Buli (Indonesia)
bn: বুলি (ইন্দোনেশিয়ান)

en: Bullom So
bn: বুলোম সো

en: Bulu (Cameroon)
bn: বুলু (ক্যামেরুন)

en: Bulu (Papua New Guinea)
bn: বুলি (পাপুয়া নিউ গিনি)

en: Bum
bn: বুম

en: Bumaji
bn: বুমাজি

en: Bun
bn: বুন

en: Buna
bn: বুনা

en: Bunak
bn: বুনাক

en: Bunama
bn: বুনামা

en: Bundeli
bn: বুণ্ডেলি

en: Bung
bn: বুংগ

en: Bungain
bn: বুনগেইন

en: Bungku
bn: বুংগকু

en: Bunu, Bu-Nao
bn: বুনু, বু-নাও

en: Bunu, Wunai
bn: বুনু, উনাই

en: Bunu, Younuo
bn: বুনু, ইউনু

en: Bunun
bn: বুনুন

en: Buol
bn: বুয়োল

en: Bura-Pabir
bn: বুরা-পাবির

en: Burak
bn: বুরাক

en: Buraka
bn: বুরাকা

en: Burarra
bn: বুরাররা

en: Burate
bn: বুরাতে

en: Burduna
bn: বুরদুনা

en: Bure
bn: বুরে

en: Buriat
bn: বুরিয়াত

en: Buriat, China
bn: বুরিয়াত, চীন

en: Buriat, Mongolia
bn: বুরিয়াত, মঙ্গোলিয়ান

en: Buriat, Russia
bn: বুরিয়াত, রাশিয়া

en: Burji
bn: বুর্জি

en: Burmese
bn: বার্মিজ

en: Burmeso
bn: বুরমেসো

en: Buru (Nigeria)
bn: বুরু (নাইজেরিয়া)

en: Burui
bn: বুরুই

en: Burumakok
bn: বুরুমাকোক

en: Burun
bn: বুরুন

en: Burunge
bn: বুরুংগে

en: Burushaski
bn: বুরুশাসকি

en: Burusu
bn: বুরুসু

en: Buruwai
bn: বুরুওয়াই

en: Busa
bn: বুসা

en: Busam
bn: বুসাম

en: Busami
bn: বুসামি

en: Bushi
bn: বুশি

en: Bushoong
bn: বুশুংগ

en: Buso
bn: বুসো

en: Busoa
bn: বুসোয়া

en: Busuu
bn: বুসু

en: Butmas-Tur
bn: বুটমাস-টুর

en: Butuanon
bn: বুটুয়ানোন

en: Buwal
bn: বুওয়াল

en: Buyu
bn: বুয়ু

en: Bwa
bn: বওয়া

en: Bwaidoka
bn: বউইডোকা

en: Bwamu, Cwi
bn: বওয়ামু, সউই

en: Bwatoo
bn: বওয়াটু

en: Bwela
bn: বওয়েলা

en: Bwile
bn: বউইল

en: Bwisi
bn: বউইসি

en: Byangsi
bn: বিয়াংসি

en: Béte, Guiberoua
bn: বেটে, গুয়াইবেরৌআ

en: Cacaopera
bn: কাকাওপেরা

en: Cacua
bn: কাকুয়া

en: Caddo
bn: ক্যাডো

en: Cahuarano
bn: কাহুয়ারোনো

en: Cahuilla
bn: কাহুইলা

en: Caka
bn: সাকা

en: Cakfem-Mushere
bn: সাকফেম-মুশেরে

en: Callawalla
bn: কালাওয়ালা

en: Caluyanun
bn: কালুয়ানুন

en: Campalagian
bn: কাম্পালাজিয়ান

en: Camtho
bn: কামথো

en: Candoshi-Shapra
bn: কান্ডোশি-শাপরা

en: Canichana
bn: কানিছানা

en: Car Nicobarese
bn: নিকোবারইজি

en: Cara
bn: কারা

en: Carabayo
bn: কারাবায়ো

en: Carapana
bn: কারাপানা

en: Carib, Galibi
bn: কারিব, গালিবি

en: Carijona
bn: কারিজোনা

en: Carolinian
bn: ক্যারোলিনিয়ান

en: Carrier, Southern
bn: কেরিয়ার, দক্ষিণ

en: Cashibo-Cacataibo
bn: কাশিবো-কাকাটাইবো

en: Cashinahua
bn: কাশিনাহুয়া

en: Catalan
bn: কাটালান

en: Catawba
bn: কাটাওবা

en: Cayuga
bn: কায়ুগা

en: Cebuano
bn: সেবুয়ানো

en: Cen
bn: সেন

en: Central Awyu
bn: মধ্য আয়ু

en: Central Cagayan Agta
bn: আগটা, মধ্য কাগায়ান

en: Cerma
bn: সের্মা

en: Chachi
bn: ছাছি

en: Chadian Sign Language
bn: চাডিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Chadong
bn: চাডোং

en: Chagatai
bn: চাগাতাই

en: Chaima
bn: চাইমা

en: Chak
bn: চাক

en: Chakali
bn: চাকালি

en: Chakma
bn: চাকমা

en: Chala
bn: ছালা

en: Cham, Eastern
bn: ছাম, পূর্বী

en: Cham, Western
bn: ছাম, পশ্চিমা

en: Chamacoco
bn: চামাকোকো

en: Chamalal
bn: ছমালাল

en: Chambeali
bn: ছামবিয়ালি

en: Chambri
bn: ছাম্বরি

en: Chamicuro
bn: ছামিকুরো

en: Chamorro
bn: চামোরো

en: Changriwa
bn: চাংরিওয়া

en: Changthang
bn: চাংথাং

en: Chantyal
bn: চান্টিয়াল

en: Chatino, Eastern Highland
bn: ছাটিনো, পূর্ব হাইল্যান্ড

en: Chaudangsi
bn: ছাউডাংশি

en: Chavacano
bn: ছাভাকানো

en: Chayahuita
bn: ছায়াহুইতা

en: Chechen
bn: চেচেন

en: Chehalis, Lower
bn: চেহালিস, নীম্ন

en: Chehalis, Upper
bn: ছেনালিস, আপার

en: Chenapian
bn: ছেনাপিয়ান

en: Chenchu
bn: ছেনছু

en: Chenoua
bn: ছেনুউয়া

en: Chepang
bn: ছেপাং

en: Cherokee
bn: চেরুকি

en: Cheyenne
bn: কেয়েইন

en: Chiapanec
bn: চিয়াপানেক

en: Chibcha
bn: চিবচা

en: Chickasaw
bn: চিকাসো

en: Chicomuceltec
bn: ছিকোমুসেলটেক

en: Chiga
bn: চিগা

en: Chilcotin
bn: চিলকোটিন

en: Chilisso
bn: চিলিসসো

en: Chimariko
bn: চিমারিকো

en: Chimila
bn: ছিমিলা

en: Chin, Anu-Hkongso
bn: চিন, অনু-কন্গসো

en: Chin, Bawm
bn: ছিন, বাওম

en: Chin, Bualkhaw
bn: ছিন, বুয়ালখাও

en: Chin, Chinbon
bn: ছিন, ছিনবোন

en: Chin, Falam
bn: চিন, ফালাম

en: Chin, Khumi
bn: ছিন, খুমি

en: Chin, Ngawn
bn: ছিন, নগোন

en: Chinali
bn: ছিনালি

en: Chinantec, Chiltepec
bn: চিনানটেক, চিলটেপেক

en: Chinantec, Comaltepec
bn: চিনানটেক, কোমালটেপেক

en: Chinantec, Lalana
bn: চিনানটেক, লালানা

en: Chinantec, Lealao
bn: চিনানটেক, লিয়ালাও

en: Chinantec, Ojitlán
bn: চিনানটেক, ওহিটলেন

en: Chinantec, Ozumacín
bn: চিনানটেক, ওজুমাসিন

en: Chinantec, Palantla
bn: চিনানটেক, পালানটলা

en: Chinantec, Quiotepec
bn: চিনানটেক, কুইয়োটেপেক

en: Chinantec, Tepetotutla
bn: চিনানটেক, টেপেটোটুটলা

en: Chinantec, Tepinapa
bn: চিনানটেক, টেপিনাপা

en: Chinantec, Tlacoatzintepec
bn: চিনানটেক, ট্‌লাকোটয়িনটেপেক

en: Chinantec, Usila
bn: চিনানটেক, উসিলা

en: Chinantec, Valle Nacional
bn: চিনানটেক, ভেলি নেশিওনাল

en: Chinese
bn: চিনা

en: Chinese, Jinyu
bn: চীনা, জিনইয়ু

en: Chinese, Mandarin
bn: চীনা। মেন্ডারিন

en: Chinese, Min Dong
bn: চীনা, মিন ডং

en: Chinook
bn: চিনুক

en: Chinook jargon
bn: চিনুক জারগন

en: Chipaya
bn: ছিপায়া

en: Chipewyan
bn: চিপেওয়ান

en: Chippewa
bn: চিপ্পেওয়া

en: Chiquitano
bn: চিকুইটানো

en: Chiru
bn: ছুরি

en: Chocangacakha
bn: চোকানগাসাকা

en: Choctaw
bn: চকটো

en: Chodri
bn: ছোডরি

en: Chokwe
bn: ছোকওয়ে

en: Chong
bn: ছোং

en: Choni
bn: ছোনি

en: Chontal, Tabasco
bn: ছোনটান, টাবাস্কো

en: Chopi
bn: ছোপি

en: Chru
bn: ছ্রু

en: Chuave
bn: ছুয়াভে

en: Chuj
bn: ছুজ

en: Chukot
bn: চুকোট

en: Chulym
bn: চুলইয়ম

en: Churahi
bn: ছুরাহি

en: Chuukese
bn: চুকিস

en: Chuvash
bn: চুভাশ

en: Chuwabu
bn: চুওয়াবা

en: Chácobo
bn: চেকোবো

en: Cia-Cia
bn: সিয়া-সিয়া

en: Cibak
bn: সিবাক

en: Cicipu
bn: সিসিপু

en: Cimbrian
bn: সিমব্রিয়ান

en: Cinda-Regi-Tiyal
bn: সিন্ডা-রেগি-টিয়াল

en: Cineni
bn: সিনেনি

en: Cinta Larga
bn: সিন্টা লার্গা

en: Clallam
bn: ক্লালাম

en: Classical Syriac
bn: পারম্পরিক সিরিয়াক

en: Cocama-Cocamilla
bn: কোকামা-কোকামিল্লা

en: Cocopa
bn: কোকোপা

en: Colorado
bn: কলোরাডো

en: Comanche
bn: কোমাঞ্চে

en: Como Karim
bn: কোমো কারিম

en: Comox
bn: কোমোক্স

en: Con
bn: কোন

en: Coptic
bn: কোপ্টিক

en: Coquille
bn: কোকুইল

en: Cornish
bn: কর্নিশ

en: Cornish, Middle
bn: কর্নিশ, মধ্য

en: Corsican
bn: কোর্সিকান

en: Cree
bn: ক্রি

en: Creek
bn: ক্রিক

en: Creole Dutch, Berbice
bn: ক্রেওল ডাচ, বারবিস

en: Creole English, Antigua and Barbuda
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, অ্যান্টিগা ও বার্বুডা

en: Creole English, Bahamas
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, বাহামাস

en: Creole English, Fernando Po
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, ফার্নান্ডো পো

en: Creole English, Grenadian
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, গ্রেনাডিয়ান

en: Creole English, Guyanese
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, গায়ানিস

en: Creole English, Hawai'i
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, হাওয়াই

en: Creole English, Islander
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, আইল্যান্ডার

en: Creole English, Jamaican
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, জামাইকান

en: Creole English, Nicaragua
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, নিকারাগুয়া

en: Creole English, Sea Island
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, সি দ্বীপ

en: Creole English, Tobagonian
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, টোবেগোনিয়ান

en: Creole English, Trinidadian
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, ত্রিনিদাদিয়ান

en: Creole English, Turks And Caicos
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, টার্কস ও কেইকস

en: Creole English, Vincentian
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, ভিনসেন্টিয়ান

en: Creole English, Virgin Islands
bn: ক্রেওয়ল ইংরাজি, ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

en: Creole French, Saint Lucian
bn: ক্রেওল ফ্রেঞ্চ, সেন্ট লুসিয়ান

en: Creole Malay, Malaccan
bn: ক্রেওল মালায়, মালাক্কান

en: Creole, Afro-Seminole
bn: ক্রেওল, অ্যাফ্রো-সেমিনোল

en: Creole, Cafundo
bn: ক্রেওল, কাফুন্ডো

en: Croatian
bn: ক্রোয়েশিয়ান

en: Cutchi-Swahili
bn: কাটচি-সোয়াহিলি

en: Cypriot Arabic
bn: সাইপ্রিয়ট আরবি

en: Czech
bn: চেক

en: Daasanach
bn: দাসাচ

en: Dagaari Dioula
bn: দাগারি দিউলা

en: Daka, Samba
bn: ডাকা, সাম্বা

en: Dakota
bn: ডাকোটা

en: Danish
bn: ডেনিশ

en: Danish Sign Language
bn: ড্যানিশ সাংকেতিক ভাষা

en: Dano
bn: দানো

en: Dargwa
bn: দার্গওয়া

en: Daur
bn: দাউর

en: Defaka
bn: ডিফাকা

en: Degenan
bn: দেগেনান

en: Delaware
bn: ডেলাওয়ের

en: Denya
bn: ডেনয়া

en: Desiya
bn: দেসিয়া

en: Dhofari Arabic
bn: ধোফারি আরবি

en: Dibole
bn: ডিবোলে

en: Dijim-Bwilim
bn: ডিজিম-বিউইলিম

en: Dinka
bn: ডিংকা

en: Disa
bn: ডিসা

en: Dogon, Ampari
bn: ডোগোন, আমপারি

en: Dogrib
bn: ডোগ্রিব

en: Duala
bn: ডুয়ালা

en: Dumagat, Remontado
bn: ডুমাআগটা, রেমোনটাডো

en: Dusner
bn: ডাসনার

en: Dutch Sign Language
bn: ডাচ সাংকেতিক ভাষা

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
bn: ডাচ, মধ্যকালের (সময়কাল ১০৫০-১৩৫০)

en: Dyula
bn: ডিউলা

en: Dzao Min
bn: ডজাও মিন

en: Dzongkha
bn: জোংগা

en: Eastern Abnaki
bn: পূর্ব আব্নাকি

en: Eastern Acipa
bn: পূর্ব এসিপা

en: Eastern Arrernte
bn: পূর্ব আরেন্তে

en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
bn: পূর্ব মিশরীয় বেদাউই আরবি

en: Eastern Frisian
bn: পূর্ব ফ্রিসিয়ান

en: Ede Cabe
bn: এডে কাবে

en: Efik
bn: এফিক

en: Egyptian (Ancient)
bn: মিশরিয় (প্রাচীন)

en: Egyptian Arabic
bn: মিশরীয় আরবি

en: Ekajuk
bn: একাজুক

en: Elamite
bn: ইলামাইট

en: Eloyi
bn: ইলোয়ি

en: English
bn: ইংরেজি

en: English, Middle (1100-1500)
bn: ইংরাজি, মধ্যকাল (১১০০-১৫০০)

en: English, Old (ca. 450-1100)
bn: ইংরাজি, পুরাতন (সময়াকাল ৪৫০-১১০০)

en: Erzya
bn: ইর্জয়া

en: Esimbi
bn: এসিম্বি

en: Esperanto
bn: এসপারান্তো

en: Estonian
bn: এস্তোনিয়ান

en: Evant
bn: এভান্ত

en: Ewe
bn: ইউয়ি

en: Ewondo
bn: ইওন্ডো

en: Fanti
bn: ফ্যান্টি

en: Faroese
bn: ফেরোইজ

en: Fembe
bn: ফেম্বে

en: Fijian
bn: ফিজিয়ান

en: Finnish
bn: ফিনিশ

en: Fon
bn: ফন

en: French
bn: ফ্রেঞ্চ

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
bn: ফ্রেঞ্চ, মধ্যকাল (সময়কাল ১৪০০-১৬০০)

en: French, Old (842-ca. 1400)
bn: ফ্রেঞ্চ; পুরাতন (৮৪২-সময়কাল ১৪০০)

en: Friulian
bn: ফ্রিউলিয়ান

en: Fulah
bn: ফুলা

en: Ga
bn: গা

en: Gahri
bn: গাহরি

en: Galibi Carib
bn: গালিবি কারিব

en: Galician
bn: গ্যালিশিয়ান

en: Galo
bn: গালো

en: Gamo-Ningi
bn: গামো-নিংগি

en: Ganda
bn: গান্ডা

en: Garifuna
bn: গারিফুনা

en: Gayo
bn: গায়ো

en: Gbe, Ayizo
bn: গবে, আয়িজো

en: Gbe, Ci
bn: গবে, সি

en: Geez
bn: গিয়েজ

en: Georgian
bn: জর্জিয়ান

en: German
bn: জার্মান

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
bn: জার্মান, মধ্য উচ্চ (সময়কাল ১০৫০-১৫০০)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
bn: জার্মান, পুরোনো উচ্চ (সময়কাল ৭৫০-১০৫০)

en: Ghayavi
bn: ঘায়াভি

en: Gheg Albanian
bn: ঘেগ আলবেনিয়ান

en: Ghotuo
bn: ঘোটুও

en: Giangan
bn: গিয়াংগান

en: Gikyode
bn: গিকইয়োডে

en: Gilbertese
bn: গিলবার্টিজ

en: Ginyanga
bn: গিনইয়াংগা

en: Girawa
bn: গিরাওয়া

en: Goemai
bn: গোয়েমাই

en: Gondi
bn: গোন্দি

en: Gorontalo
bn: গোরোনটালো

en: Gothic
bn: গথিক

en: Grebo
bn: গ্রেবো

en: Greek, Ancient (to 1453)
bn: গ্রিক, প্রাচীন (১৪৫৩ অবধি)

en: Greek, Modern (1453-)
bn: গ্রিক, নবীন (১৪৫৩ থেকে আরম্ভ)

en: Gros Ventre
bn: গ্রোস ভেন্ত্রে

en: Guarani
bn: গুয়ারানি

en: Guiberoua Béte
bn: গাইবারোয়া বেতে

en: Gujarati
bn: গুজরাতি

en: Gulf Arabic
bn: উপসাগরীয় আরবি

en: Haeke
bn: হাইকি

en: Haida
bn: হাইডা

en: Hamer-Banna
bn: হামের-বান্না

en: Haryanvi
bn: হরিয়ানভি

en: Hausa
bn: হাওসা

en: Hawaiian
bn: হাওয়াইয়ান

en: Hebrew
bn: হিব্রু

en: Herero
bn: হেরেরো

en: Heyo
bn: হেয়ো

en: Hijazi Arabic
bn: হিজাজি আরবি

en: Hiligaynon
bn: হিলিগেনন

en: Hindi
bn: হিন্দি

en: Hiri Motu
bn: হিরি মোটু

en: Hittite
bn: হিটাইট

en: Hmong
bn: মংগ

en: Hungarian
bn: হাঙ্গেরিয়ান

en: Hupa
bn: হুপা

en: Iban
bn: ইবান

en: Icelandic
bn: আইসল্যান্ডিক

en: Ido
bn: ইডো

en: Idu-Mishmi
bn: ইডু-মিশমি

en: Igbo
bn: ইগবো

en: Igo
bn: ইগো

en: Iloko
bn: ইলোকো

en: Inabaknon
bn: ইনাবাকনোন

en: Inari Sami
bn: ইনারি সামি

en: Indonesian
bn: ইন্দোনেশিয়ান

en: Ingush
bn: ইংগুশ

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
bn: ইন্টারলিঙ্গুয়া (আন্তর্জাতিক সহায়ক ভাষার সমিতি)

en: Inuktitut
bn: ইনুকটিটুট

en: Inupiaq
bn: ইনুপিয়াক

en: Ipulo
bn: ইপুলো

en: Irish
bn: আইরিশ

en: Irish, Middle (900-1200)
bn: আইরিশ, মধ্যকাল (৯০০-১২০০)

en: Irish, Old (to 900)
bn: আইরিশ, পুরাতন (৯০০ অবধি)

en: Isarog Agta
bn: ইসারোগ অগতা

en: Italian
bn: ইটালিয়ান

en: Itneg, Banao
bn: ইটনেগ, বানাও

en: Izora
bn: আইজোরা

en: Jalkunan
bn: জালকুনান

en: Japanese
bn: জাপানি

en: Jarawa (India)
bn: জারোয়া (ভারত)

en: Javanese
bn: জাভানিস

en: Judeo-Arabic
bn: জুডিও-আরবি

en: Judeo-Moroccan Arabic
bn: জুডিও-মরক্কান আরবি

en: Judeo-Persian
bn: জুডিও-ফার্সি

en: Jur Modo
bn: জুর মোদো

en: Kabardian
bn: কাবার্ডিয়ান

en: Kabyle
bn: কবায়েল

en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
bn: কাদাজান, লাবুক-কিনাবতঙ্গন

en: Kagayanen
bn: কাগায়ানেন

en: Kahua
bn: কাহুয়া

en: Kairak
bn: কাইরাখ

en: Kajakse
bn: কাজাখসে

en: Kaluli
bn: কালুলি

en: Kanauji
bn: কনওজি

en: Kannada
bn: কন্নড়

en: Kanuri
bn: কানুরি

en: Kanuri, Bilma
bn: কানুরি, বিলমা

en: Kaqchikel
bn: কাকছিকেল

en: Kara-Kalpak
bn: কারা-কালপাক

en: Karachay-Balkar
bn: কারাচে-বলকার

en: Karbi, Amri
bn: কার্বি, আমরি

en: Karelian
bn: কারিলিয়ান

en: Karen, Bwe
bn: কারেন, বোয়ে

en: Karen, Pa'o
bn: কারেন, পাও

en: Karnai
bn: কার্নাই

en: Karo (Brazil)
bn: কারো (ব্রাজিল)

en: Kasanga
bn: কাসাঙ্গা

en: Kashmiri
bn: কাশমিরী

en: Kashubian
bn: কাশুবিয়ান

en: Kati
bn: কাটি

en: Kaure
bn: কাওরে

en: Kavalan
bn: কাভালান

en: Kawi
bn: কাওয়ি

en: Kayan, Busang
bn: কায়ান, বুসাং

en: Kazakh
bn: কাজাখ

en: Kein
bn: কিয়েন

en: Kemberano
bn: কেমবেরানো

en: Khasi
bn: খাসি

en: Kimbundu
bn: কিমবুন্ডু

en: Kinnauri, Chitkuli
bn: কিন্নৌরি, চিটকুলি

en: Kinyarwanda
bn: কিনয়ারুয়ান্ডা

en: Koasati
bn: কোয়াসাটি

en: Koda
bn: কোডা

en: Kohumono
bn: কোহুমোনো

en: Kol (Cameroon)
bn: কোল (ক্যামেরুন)

en: Kom (Cameroon)
bn: কোম (ক্যামেরুন)

en: Komi
bn: কোমি

en: Kongo
bn: কোঙ্গো

en: Korean
bn: কোরিয়ান

en: Koreguaje
bn: কোরেগুয়াজে

en: Kosraean
bn: কোসরিয়েন

en: Kotava
bn: কোটাভা

en: Kpelle
bn: কপেলা

en: Kriol English, Belize
bn: ক্রাইওল ইংরাজি, বেলিজে

en: Kulung (Nigeria)
bn: কুলুং (নাইজেরিয়া)

en: Kumyk
bn: কুমইয়িক

en: Kurdish
bn: কুর্ডিশ

en: Kurdish, Central
bn: কুর্ডিশ, কেন্দ্রিয়

en: Kurukh
bn: কুরুখ

en: Kutenai
bn: কুটিনাই

en: Kuwaa
bn: কুওয়া

en: Kwa'
bn: কওয়া

en: Kyak
bn: কিয়াক

en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
bn: লাবুক-কিনাবতঙ্গন কাদাজান

en: Ladino
bn: লাডিনো

en: Lahnda
bn: লাহন্ডা

en: Lamba
bn: লাম্বা

en: Lame
bn: লামে

en: Lampung Nyo
bn: লাম্পুং-নিয়ো

en: Lao
bn: লাও

en: Larike-Wakasihu
bn: লারিকে-ওয়াকাসিহু

en: Latin
bn: লাতিন

en: Latvian
bn: লাটভিয়ান

en: Legbo
bn: লেগবো

en: Lehar
bn: লেহার

en: Leyigha
bn: লেয়িঘা

en: Lezghian
bn: লেজগিয়ান

en: Limassa
bn: লিমাসা

en: Lingala
bn: লিঙ্গালা

en: Lishanid Noshan
bn: লিশানিদ নোশান

en: Lithuanian
bn: লিথুয়েনিয়ান

en: Lojban
bn: লোজবান

en: Lower Sorbian
bn: নিম্ন সোর্বিয়ান

en: Lozi
bn: লোজি

en: Luba-Katanga
bn: লুবা-কাটাঙ্গা

en: Luba-Lulua
bn: লুবা-লুলুয়া

en: Luiseno
bn: লুইসেনো

en: Lule Sami
bn: লুলে সামি

en: Lunda
bn: লুন্ডা

en: Luo (Kenya and Tanzania)
bn: লুও (কেনিয়া ও তানজানিয়া)

en: Lushai
bn: লুশাই

en: Maa
bn: মা

en: Macedonian
bn: মেসিডোনিয়ান

en: Madurese
bn: মাদুরিজ

en: Magahi
bn: মাগাহি

en: Mai Brat
bn: মাই ব্রেট

en: Maithili
bn: মৈথিলি

en: Makasar
bn: মাকাসার

en: Makayam
bn: মাকায়াম

en: Malagasy
bn: মালাগাসি

en: Malagasy, Bara
bn: মালাগাসি, বারা

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
bn: মালাগাসি, উত্তর বেটসিমিডারাকা

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
bn: মালাগাসি, দক্ষিণ বেটসিমিডারাকা

en: Malay (individual language)
bn: মালায় (স্বত্বন্ত্র ভাষা)

en: Malay (macrolanguage)
bn: মায়ান (ম্যাক্রো-ভাষা)

en: Malay, Ambonese
bn: মালায়, অ্যাম্বোনিস

en: Malay, Baba
bn: মালায়, বাবা

en: Malay, Bacanese
bn: মালায়, বাকানিস

en: Malay, Balinese
bn: মালায়, বালিনিস

en: Malay, Banda
bn: মালায়, বান্ডা

en: Malay, Berau
bn: মালায়, বেরাউ

en: Malay, Bukit
bn: মালায়, বুকিট

en: Malay, Central
bn: মালায়, কেন্দ্রিয়

en: Malay, Cocos Islands
bn: মালায়, কোকোস দ্বীপপূঞ্জ

en: Malay, Jambi
bn: মালায়, জাম্বি

en: Malay, Kedah
bn: মালায়, কেডা

en: Malay, Kota Bangun Kutai
bn: মালায়, কোটা বাংগুন কুটাই

en: Malay, Kupang
bn: মালায়, কুপাং

en: Malay, Larantuka
bn: মালায়, লারানটুকা

en: Malay, Makassar
bn: মালায়, মাকাসার

en: Malay, Manado
bn: মালায়, মানাডো

en: Malay, North Moluccan
bn: মালায়, উত্তর মলুক্কান

en: Malay, Papuan
bn: মালায়, পাপুয়ান

en: Malay, Pattani
bn: মালায়, পাট্টানি

en: Malay, Sabah
bn: মালায়, সাবাহ

en: Malay, Standard
bn: মালায়, প্রমিত

en: Malay, Tenggarong Kutai
bn: মালায়, তেংগারোং কুটাই

en: Malayalam
bn: মালায়ালম

en: Malaynon
bn: মালায়নোন

en: Malayo
bn: মালায়ো

en: Malaysian Sign Language
bn: মালেশিয়ান সাংকেতিক ভাষা

en: Mali
bn: মালি

en: Maltese
bn: মল্টিস

en: Manchu
bn: মাঞ্চু

en: Mandar
bn: ম্যান্ডার

en: Mandingo
bn: মানডিংগো

en: Mandobo Atas
bn: মান্দোবো আতাস

en: Mandobo Bawah
bn: মান্ডোবো বাওয়াহ

en: Manduri, Baga
bn: মান্ডুরি, বাগা

en: Manide
bn: ম্যানিডে

en: Manipuri
bn: মনিপুরী

en: Manobo, Ata
bn: মানোবো, আটা

en: Manx
bn: ম্যাঙ্গস

en: Maori
bn: মাওরি

en: Mapudungun
bn: মাপুডুংগুন

en: Marathi
bn: মারাঠি

en: Mari (Russia)
bn: মারি (রাশিয়া)

en: Marind, Bian
bn: মারিন্দ, বিয়ান

en: Marshallese
bn: মার্শালিস

en: Marwari
bn: মারোয়াড়ি

en: Masai
bn: মাসাই

en: Masiwang
bn: মাসিওয়াং

en: Mbongno
bn: এমবোংগো

en: Mburku
bn: এমবুর্কু

en: Medumba
bn: মেডুমবা

en: Mescalero-Chiricahua Apache
bn: মেসকালেরো-চিরিকাহুয়া অ্যাপাচে

en: Mesopotamian Arabic
bn: মেসোপটেমিয় আরবি

en: Messapic
bn: মেসাপিক

en: Michigamea
bn: মিচিগামিয়া

en: Mien, Biao-Jiao
bn: মিয়েন, বিয়াও-জিয়াও

en: Minangkabau
bn: মিনাংকাবাউ

en: Mirandese
bn: মিরান্ডিস

en: Mmen
bn: এমমেন

en: Mnong, Central
bn: মনোং, কেন্দ্রিয়

en: Mohawk
bn: মোহক

en: Moksha
bn: মোকশা

en: Molengue
bn: মোলেংগুই

en: Mongo
bn: মঙ্গো

en: Mongolian
bn: মঙ্গোলিয়ান

en: Mongolian, Classical
bn: মঙ্গোলিয়ান, পারম্পরিক

en: Morom
bn: মোরোম

en: Mossi
bn: মোসি

en: Mpur
bn: এমপুর

en: Mt. Iraya Agta
bn: মাউন্ট ইরায়া আগতা

en: Mt. Iriga Agta
bn: মাউন্ট ইরিগা আগটা

en: Mufian
bn: মুফিয়ান

en: Muinane
bn: মুইনানে

en: Multiple languages
bn: একাধিক ভাষা

en: Mundabli
bn: মুন্ডাবলি

en: Muratayak
bn: মুরাতায়েক

en: N'Ko
bn: নকো

en: Nahuatl, Highland Puebla
bn: নাহুয়াটল, হাইল্যান্ড পুয়েবলা

en: Nai
bn: নাই

en: Najdi Arabic
bn: নাজডি আরবি

en: Namosi-Naitasiri-Serua
bn: নামোসি-নাইটাসিরি-সেরুয়া

en: Nanubae
bn: নানুবেই

en: Nauru
bn: নাউরু

en: Ndonga
bn: এনডোঙ্গা

en: Neapolitan
bn: নিওপোলিটান

en: Nend
bn: নেন্দ

en: Neo-Aramaic, Assyrian
bn: নিও-অ্যারামাইক, অ্যাসিরিয়ান

en: Neo-Aramaic, Western
bn: নিও-অ্যারামেইক, পশ্চিম

en: Ngas
bn: নগাস

en: Ngelima
bn: এঞ্জেলিমা

en: Nias
bn: নিয়াস

en: Nicobarese, Car
bn: কার নিকোবারিস

en: Niuean
bn: নিউয়েয়ান

en: Nogai
bn: নোগাই

en: Norse, Old
bn: নর্স, পুরোনো

en: North Levantine Arabic
bn: উত্তর লেভানটিনীয় আরবি

en: Northeast Pashai
bn: নাহুয়াটল ভাষা

en: Northern Alta
bn: উত্তর আলটা

en: Northern Altai
bn: উত্তর আলটাই

en: Northern Frisian
bn: উত্তর ফ্রিসিয়ান

en: Northern Sami
bn: উত্তর সামি

en: Norwegian
bn: নরওয়েজিয়ান

en: Notre
bn: নোতরে

en: Nubaca
bn: নুবাকা

en: Nyahkur
bn: নিয়াখুর

en: Nyamwezi
bn: নিয়ামওয়েজি

en: Nyankole
bn: নিয়ানকোলে

en: Nyoro
bn: নিওরো

en: Nzima
bn: এনজিমা

en: Obanliku
bn: ওবানলিকু

en: Obokuitai
bn: ওবোকুইটাই

en: Obolo
bn: ওবোলো

en: Occitan (post 1500)
bn: অকসিটান (১৫০০ উত্তোর)

en: Odiai
bn: ওডিয়াই

en: Official Aramaic (700-300 BCE)
bn: প্রশাসনিক অ্যারামাইক (৭০০-৩০০ খ্রিষ্টপূর্ব)

en: Ojibwa
bn: ওজিবওয়ে

en: Old English (ca. 450-1100)
bn: পুরানো ইংরাজি (সময়কাল ৪৫০-১১০০)

en: Omani Arabic
bn: ওমানি আরবি

en: One, Molmo
bn: ওয়ান, মোলমো

en: Oroko
bn: ওরোকো

en: Oromo
bn: ওরোমো

en: Orowe
bn: ওরোওয়ে

en: Osage
bn: ওসেজ

en: Pahanan Agta
bn: পাহানান আগটা

en: Pahari, Mahasu
bn: পাহারি, মাহাসু

en: Pahlavi
bn: পাহলাভি

en: Pal
bn: পাল

en: Palauan
bn: পালাউয়ান

en: Pali
bn: পালি

en: Pande
bn: পান্ডে

en: Pangasinan
bn: পাংগাসিনান

en: Papiamento
bn: পাপিয়ামেন্টো

en: Paranan
bn: পারানান

en: Pará Arára
bn: পেরা আরারা

en: Pashai, Northeast
bn: পাশায়ি, উত্তরপূর্ব

en: Pela
bn: পেলা

en: Pele-Ata
bn: পেলে-আতা

en: Pemon
bn: পেমোন

en: Persian
bn: ফার্সি

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
bn: ফার্সি, পুরাতন (সময়কাল খ্রিস্টপূর্ব ৬০০-৪০০)

en: Phoenician
bn: ফোনিশিয়ান

en: Pirlatapa
bn: পিরলাটাপা

en: Pohnpeian
bn: ফনপেনিয়ান

en: Polish
bn: পোলিশ

en: Portuguese
bn: পোর্তুগিস

en: Pouye
bn: পোউইয়ে

en: Provençal, Old (to 1500)
bn: প্রোভানসান, পুরাতন (১৫০০ অবধি)

en: Putukwam
bn: পুটুকোয়াম

en: Qaqet
bn: কাকেত

en: Qawasqar
bn: কাওয়াসকার

en: Qiang, Northern
bn: কিয়াং, উত্তর

en: Qimant
bn: কিমান্ত

en: Quechua
bn: কেচুওয়া

en: Rajasthani
bn: রাজস্থানী

en: Rapanui
bn: রাপানুই

en: Ratagnon
bn: রাতাগনন

en: Reel
bn: রিল

en: Rema
bn: রেমা

en: Romanian
bn: রোমেনিয়ান

en: Romansh
bn: রোমেন্‌শ

en: Romany
bn: রোমানি

en: Ron
bn: রোন

en: Rundi
bn: রুন্ডি

en: Russian
bn: রুশি

en: Sa'a
bn: সা

en: Safeyoka
bn: সাফেয়োকা

en: Saidi Arabic
bn: সৌদি আরবি

en: Saint Lucian Creole French
bn: সেন্ট লুসিয়ান ক্রেওল ফরাসি

en: Samaritan Aramaic
bn: সামারিয়ান আরামাইক

en: Sambe
bn: সাম্বে

en: Sami, Inari
bn: সামি, ইনারি

en: Samoan
bn: সামোয়ান

en: Sandawe
bn: সান্দাওয়ে

en: Sango
bn: সাঙ্গো

en: Sanskrit
bn: সংস্কৃত

en: Santali
bn: সাঁওতালি

en: Sardinian
bn: সার্ডিনিয়ান

en: Sari
bn: সারি

en: Sasak
bn: সাসাক

en: Scots
bn: স্কটস

en: Selkup
bn: সেল্কআপ

en: Serbian
bn: সার্বিয়ান

en: Serer
bn: সেরের

en: Shan
bn: শান

en: Sherbro
bn: শেরব্রো

en: Shona
bn: শোনা

en: Shoo-Minda-Nye
bn: শু-মিন্ডা-নাই

en: Shor
bn: শোর

en: Sicilian
bn: সিসিলিয়ান

en: Sidamo
bn: সিডামো

en: Siksika
bn: সিকসিকা

en: Sindhi
bn: সিন্ধি

en: Siwu
bn: সিয়ু

en: Skolt Sami
bn: স্কোল্ট সামি

en: Slave (Athapascan)
bn: স্লেভ (আথাপাস্কান)

en: Slovak
bn: স্লোভাক

en: Slovenian
bn: স্লোভেনিয়ান

en: Sogdian
bn: সগডিয়ান

en: Solong
bn: সোলোং

en: Somali
bn: সোমালী

en: Soninke
bn: সোনিনকে

en: Sorbian, Lower
bn: সোবিয়ান, নিম্ন

en: Sotho, Southern
bn: সোথো, দক্ষিণ

en: South Levantine Arabic
bn: দক্ষিণ লেভানটিন, আরবি

en: Southern Alta
bn: দক্ষিণ অ্যালটাই

en: Southern Altai
bn: দক্ষিণ অ্যালটাই

en: Southern Amami-Oshima
bn: দক্ষিণ আমামি-ওশিমা

en: Southern Sami
bn: দক্ষিণ সামি

en: Sranan Tongo
bn: স্রানান টোঙ্গো

en: Standard Moroccan Tamazight
bn: প্রমাণ মরোক্কান তামাজাইট

en: Sudanese Arabic
bn: সুদানীয় আরবি

en: Sukuma
bn: সুকুমা

en: Sumerian
bn: সুমেরিয়ান

en: Sundanese
bn: সুডানিজ

en: Susu
bn: সুসু

en: Swati
bn: সোয়াতি

en: Swedish
bn: সুইডিশ

en: Syriac
bn: সিরিয়াক

en: Ta'izzi-Adeni Arabic
bn: তাইজি-আদানি আরবি

en: Tadaksahak
bn: তাদাকশাহাক

en: Tagabawa
bn: টাগাবাওয়া

en: Tagalog
bn: তাগালোগ

en: Tahitian
bn: তাহিশিয়ান

en: Tai Dam
bn: তাই দাম

en: Taikat
bn: তাইকাত

en: Tainae
bn: তাইনে

en: Tajik
bn: তাজিক

en: Tajiki Arabic
bn: তাজিকি আরবি

en: Tamashek
bn: তামাশেক

en: Tamil
bn: তামিল

en: Tapei
bn: তাপেই

en: Tatar
bn: তাতার

en: Tawbuid, Eastern
bn: তোবুইদ, পূর্ব

en: Tayo
bn: টায়ো

en: Telugu
bn: তেলুগু

en: Terei
bn: টেরেই

en: Tereno
bn: টেরেনো

en: Tetum
bn: টেটাম

en: Thai
bn: থাই

en: Tiagbamrin Aizi
bn: টিয়াগবামরিন আইজি

en: Tibetan
bn: তিব্বতি

en: Tibetan, Amdo
bn: তিব্বতি, আমডো

en: Tigre
bn: টিগ্রে

en: Tigrinya
bn: টিগ্রিনয়া

en: Timne
bn: টিমনে

en: Tiri
bn: টিরি

en: Tiv
bn: টিভ

en: Tlingit
bn: ট্‌লিংগিট

en: Tok Pisin
bn: টোক পিসিন

en: Tokelau
bn: টোকেলাউ

en: Tonga (Nyasa)
bn: টোঙ্গা (নিয়াসা)

en: Tonga (Tonga Islands)
bn: টোঙ্গা (টোঙ্গা দ্বীপপুঞ্জ)

en: Tosk Albanian
bn: তোস্ক আলবেনীয়

en: Tsimané
bn: সিমানে

en: Tsimshian
bn: সিমশিয়ান

en: Tsonga
bn: সোঙ্গা

en: Tswana
bn: সোওয়ানা

en: Tukang Besi South
bn: টুকাং বেসি দক্ষিণ

en: Tuki
bn: টুকি

en: Tumbuka
bn: তুমবুকা

en: Tunen
bn: তুনেন

en: Tunisian Arabic
bn: তিউনিশিয় আরবিক

en: Turkish
bn: তুর্কি

en: Turkish, Balkan Gagauz
bn: তুর্কি, বলকান গাগাওজ

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
bn: তুর্কি, ওটোমান (১৫০০-১৯২৮)

en: Turkmen
bn: তুর্কমেন

en: Tuvalu
bn: টুভালু

en: Tuvinian
bn: টুভিনিয়ান

en: Tuwuli
bn: টুউলি

en: Twi
bn: টুই

en: Uab Meto
bn: উয়াব মেটো

en: Ubaghara
bn: উবাঘারা

en: Udmurt
bn: উডমুর্ট

en: Ugaritic
bn: উগারিটিক

en: Ukpet-Ehom
bn: উকপেত-এহোম

en: Ukrainian
bn: ইউক্রেনিয়ান

en: Umbundu
bn: উম্বুন্ডু

en: Uncoded languages
bn: কোডবিহীন ভাষা

en: Undetermined
bn: অনির্দিষ্ট

en: Upper Sorbian
bn: উচ্চ সোর্বিয়ান

en: Urdu
bn: উর্দু

en: Uzbek
bn: উজবেক

en: Uzbeki Arabic
bn: উজবেকীয় আরবি

en: Vai
bn: ভাই

en: Venda
bn: ভেন্ডা

en: Vengo
bn: ভেঙ্গো

en: Vietnamese
bn: ভিয়েতনামিস

en: Volapük
bn: ভোলাপুক

en: Votic
bn: ভোটিক

en: Waimaha
bn: ওয়াইমাহা

en: Waimiri-Atroari
bn: ওয়াইমিরি-আত্রোয়ারি

en: Walloon
bn: ওয়ালুন

en: Waorani
bn: ওয়াওরানি

en: War-Jaintia
bn: ওয়ার-জয়ন্টিয়া

en: Warkay-Bipim
bn: ওয়ার্কে-বিপিম

en: Washo
bn: ওয়াশো

en: Welsh
bn: ওয়েলশ

en: Western Abnaki
bn: পশ্চিমা আবনাকি

en: Western Apache
bn: পশ্চিম অ্যাপাচে

en: Western Arrarnta
bn: পশ্চিম আরান্টা

en: Wolof
bn: ওলুফ

en: Wumboko
bn: উমবোকো

en: Wushi
bn: উশি

en: Xhosa
bn: জোসা

en: Yaka (Central African Republic)
bn: ইয়াকা (মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র)

en: Yakut
bn: ইয়াকুট

en: Yangkam
bn: ইয়াংকাম

en: Yao
bn: ইয়াও

en: Yapese
bn: ইযাপিস

en: Yiddish
bn: ইড্ডিশ

en: Yoruba
bn: ইওরুবা

en: Zaiwa
bn: জাইওয়া

en: Zapotec
bn: জাপোটেক

en: Zenaga
bn: জেনাগা

en: Zulu
bn: জুলু

en: Zuni
bn: জুনি

en: Áncá
bn: আঙ্কা
